IJmuider Courant „De republiek deed meer concessies dan Nederland" Onjuist en niet-objectief communiqué der commissie" Twaalf doden tij Deense Dakota-ramp Zij overschrijdt haar bevoegdheden" Labour partij bevestigt boycott van Europees eenheidscongres De minister-president richt een waarschuwing tot de buiten-parlementaire oppositie 62e Jaargang No. 18862 Kennemeriaan 154, Tel Redactie 5389, inisiratle 5 BUreaUciratle 5437 - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, ^dmio^ Directeur-Hoofdredacteur 15054. Telefoon - s„aarne 12, Teleloon 12713, 10132 pnzkkery Z. o. w Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 13 Februari 1948 Verschijnt dagelijks oeüalve op Zon- en feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 14,Franco per post f 4.50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem c0|urvHSSIE VAN DRIE RAPPORTEERT: „Negentig procent der bevolking in het huidige republikeinse gebied zal de republiek steunen" n, rommissie voor Goede Diensten heeft» dprrfae haar 113 pagina's tellend rap- rl aan de Veiligheidsraad openbaar ge- pi w np Veiligheidsraad zal het rapport maa in behandeling riemen. 8 r! Februari in behandeling riemen. 0Pii meningen van de Commissie voor Jfde Diensten werden uiteengezet op een ^conferentie, waarbij de heer Van Zee- S wegens ziekte met aanwezig was. De ontvoerder tier Commissie zeide: ne Oommissie hecht grote waarde aan feit dat de achttien leidinggevende be- door partijen aanvaard als basis ST de politieke besprekingen, erin voor st dat hetzij op verzoek van de Neder- landers of van de republikeinen, de voort- ïütte bijstand kan worden ingeroepen on rip Veiligheidsraad of van de Commis- ?voor Goede Diensten tot aan het tijd- Hd waarop de souvereiniteit zal overgaan ran Nederland op de Verenigde Staten van Indonesië Met deze bijstand zijn langdurige onderhandelingen overbodig en is het mo- eeliik in twee of drie maanden te komen L ee'n politieke overeenkomst." Met betrekking tot de volksstemming verklaarde de woordvoerder der Commis- .jp. pe volksstemming zal worden gehou den onder de waarneming van de Commis sie voor Goede Diensten. Deze waarneming zal zeer goed kunnen uitgroeien tot super visie doch dit zal afhangen van de toekom stige'ontwikkeling der gebeurtenissen." Hij voegde hieraan toe, dat bijzonderheden over de te houden volksstemming nog niet zijn uitgewerkt. get js duidelijk, dat enige autonome staten, die deelgenoot zullen zijn in de toe komstige Verenigde Staten van Indonesië, bij de politieke besprekingen eveneens een stem zullen hebben. Het mandaat van de Commissie is door de Veiligheidsraad beperkt tot de gebieden Java, Sumatra en Madoera, doch de Com missie is gedwongen eveneens contact op te nemen met andere autonome gebieden, welke bij het conflict zijn betrokken. „Ook voor die gebieden zal zij een commissie voor Goede Diensten moeten zijn." Op de vraag, of al deze autonome .gebie den zijn te beschouwen als „marionetten regeringen" werd geantwoord, dat de volks stemming op dit punt het beslissende ant woord zal geven. De commissie verklaarde met nadruk zonder echter met evenveel woorden mel ding te maken van Madoera dat geen volksstemming, gehouden vóór de in de overeenkomst vastgestelde periode (zes. tot twaalf maanden na ondertekening van de politieke overeenkomst) geldig zal zijn. De Commissie sprak als haar mening uit, „dat de regering-Hatta de door Sjarifoeddin ondertekende overeen komst tenvolle zal uitvoeren gelijk zij dit tot nu toe reeds gedaan heeft." Zij verklaarde verder, dat verwacht mag worden, dat „90 van de bevol king, levend in het tegenwoordige re publikeinse gebied, de republikeinse regering bij de volksstemming zal on dersteunen." In antwoord op een desbetreffende vraag erkende de commissie, dat in de thans gesloten overeenkomst meer con cessies zijn gedaan door de republiek dan door Nederland. „De republiek stemde erin toe, een van de vele deelstaten van de souvereine fede ratie te worden en aanvaardde de Neder landse demarcatielijn, welke echter spoedig zal verdwijnen. De republiek is bereid ge weest, van de strijd met de kogels, over te gaan op de strijd met de stembriefjes („to shift from battle of bullets to battle of bal lots"). De republiek heeft haar lot geheel In 'handen van de Verenigde Volken ge legd. In ruil daarvoor won zij grote demo cratische beginselen. Op de vraag, of de aanwezigheid van Nederlandse strijdkrachten de aanvaarding van de wapenstilstand door de republiek kon motiveren, luidde het nadrukkelijke antwoord, dat, aangezien de commissie niet aansprakelijk is voor de republikeinse mo tiveringen bij de ondertekening van de wapenstilstand en de politieke beginselen, de Commissie van mening is, dat de repu bliek de voorkeur heeft gegeven aan een Politiek op lange termijn, welke haar een billijke vertegenwoordiging garandeert in de interim-regering. Een vertegenwoordiger van de Deense luchtvaartmaatschappij in Frankfort heeft meegedeeld, dat een Deense Dakota, die van Kopenhagen naar Zürich vloog, pp 65 k.m. van laatstgenoemde stad vërongelukt 1S| naar wordt aangenomen ten gevolge van slecht weer. De vier leden van de be manning en acht der zeventien passagiers mjn om het leven gekomen. 1fnachine was Donderdagmorgen van gestegeif76^ Kastrup Kopenhagen op- Personen, die ooggetuige waren van het eerstorten van het Deense vliegtuig deel- me da* bét toestel uit de mist kwam P oemen en een ogenblik later tegen de van een heuvel te pletter sloeg. Er wneen-i0n^0:^n§ Plaats en het vliegtuig Begon als een fakkel te branden, hpt Passagiers, die in het staartstuk van huitowrf gezeten waren klommen naar waroü' ant^eren en ook de bemanning vpi-Kv ÜÜL voorste deel opgesloten en Verbrandden levend. rppv^i Va? ,de overlevenden, die echter te te JPf0*' was ^oor de ramp om veel hari zei> dat de piloot instructies Riorht n voor het geval het vliegtuig kort vno^wgelultken' maar dit was zo beiers L 0ngelVk geweest, dat de pas- maai- yeinig resterende seconden om Vioï Wei"ig tijd was overgebleven veiligheid te brengen. (United Press) De Commissie gaf als haar mening te kennen, dat de meerderheid der Ne derlanders in het moederland achter de huidige overeenkomst staat, evenals de Nederlandse regering, die volkomen te goeder trouw is en dat zowel de Indi sche regering en de niet-republikeinse Indonesiërs de op de „Renville" geslo ten overeenkomst ondersteunen. De zegsman der Commissie legde er de nadruk op, dat zowel de Nederlanders als de republikeinen er angstvallig voor waken, dat de belangen der minderheden veilig zullen worden gesteld en niet over het hoofd zullen worden gezien. De woordvoerder der Commissie sprak uitvoerig en met veel waardering over de toestand te Djokjakarta. Voorts werd tegen gesproken, dat de regeringen, welke in de Commissie voor Goede Diensten waren ver tegenwoordigd, zich zouden hebben ge mengd in haar werkzaamheden te Batavia \en tevens werden de geruchten ontkend, dat de zes additionele punten zouden zijn opgesteld door het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken. De woordvoerder der Commissie gaf ten slotte uitdrukking aan zijn hoop, dat de beginselen, welke in deze aangelegenheid waren aangelegd, zullen dienen als voor beeld voor de gehele koloniale wereld in Zuid-Oost-Azië, rond de Caraibische Zee en in Afrika. Drie weken vrij reizen voor militairen uit Indië Het ligt in de bedoeling, aan demobili serende militairen, die in de komende we ken en maanden uit Indië zullen terugke ren, bij hun aankomst in Nederland een gratis treinabonnement voor rekening van de legerautoriteiten uit te reiken. Dit abon nement geldt voor de eerste drie weken yan het verblijf in Nederland, teneinde de soldaten in de gelegenheid te stellen hun vroegere werkgevers op te zoeken en met oude zakenrelaties in contact te treden. Het geldt alleen voor de treinen en auto- busdiensten van de Nederlandse spoorwe gen, dus niet op gemeentelijke- of parti culiere bus- of tramverbindingen. Republikeins regerings verklaring uitgesteld Een Antarabericht uit Djokjakarta meldt dat Mohammed Hatta zijn rede over de republikeinse regeringspolitiek, die hij Donderdagmiddag voor het voorlopige re publikeinse parlement zou houden, tot Zaterdag heeft uitgesteld. In Nederlandse kringen verwacht men. dat Hatta in zijn rede een toelichting zal geven op zijn brief aan de luitenant-gou verneur-generaal dr. H. J. van Mook. (U.P.) Zoals in de voorwaarden van het Neder lands-Indonesisch bestand-werd vastgelegd, kwamen op verschillende plaatsen van de status-quo-lijn op Java Nederlandse en republikeinse officieren bijeen om deze lijn van duidelijke kentekenen te voorzien. De foto toont het plaatsen van een status- quo-bord te Klero bij Salatiga. NEDERLANDS-INDISCHE REGERING REAGEERT Aneta meldt: Naar aanleiding van de verklaringen van de woordvoerder der Commissie voor Goede Diensten heeft de Nederlands-Indische regering het volgende officiële communiqué uitgegeven: „Indien deze mededelingen waar zijn, moet worden opgemerkt, dat bij de Com missie voor Goede Diensten ernstige mis verstanden heersen over haar taak, com petentie en over de feitelijke situatie in Nederlands-Indië. Het komt ons overbodig voor, de onjuiste .en van weinig objectivi teit getuigende mededelingen stuk voor stuk te ontzenuwen. Volstaan mag worden met de aandacht te ves'tigen op enige sail- lante feiten. 1. De Commissie voor Goede Diensten heeft zich bereid verklaard, tot verlening van goede diensten, herhaal goede dien sten, en tot niets anders. Indien zij zich .bevoegdheden mocht aanmatigen, die ver der reiken dan ondermijnt zij datgene, wat de grondslag vormt voor de goede dien sten, nl. het vertrouwen van een of van beide partijen. Uitgaande van dit onjuiste begrip van haar taak, komt de Commissie tot een in zijn absoluutheid ongemotiveerd optimisme, namelijk dat met haar bijstand „langdurige onderhandelingen overbodig zijn en mogelijk in twee of drie maanden een politieke overeenkomst kan worden bereikt". Het zou de Commissie bekend kunnen zijn, dat noch de Nederlandse noch de republikeinse delegatie tot op he den definitieve instructies hebben ontvan gen voor het voeren van politieke bespre kingen, waarmede dan ook nog geen aan vang is gemaakt. 2. Geheel buiten haar bevoegdheid gaat de Commissie, indien zij meent, dht door haar contact moet worden opgenomen met vertegenwoordigers van andere gebieds delen dan Java, Sumatra en Madoera. De belangen van de overige autonome gebie den worden door hun vertegenwoordigers zelf, alsmede door de Nederlands-Indische regering en de Nederlandse regering be hartigd. 3. Voorts voorspelt zij niet alleen uit breiding van haar taak van waarneming tot supervisie, maar suggereert tevens zonder overleg met de partijen een besluit van de Veiligheidsraad betreffende haar taak en opdracht, namelijk dat deze raad zich er thans reeds definitief mee zou vér enigen, dat de Commissie haar werk voort zet tot het tijdstip, waarop de Verenigde Staten van Indoriesië zullen zijn tot stand gekomen. 4. De suggestie, dat slechts een volks stemming in de gebieden buiten Java en Sumatra zou kunnen uitmaken of de be sturende organen van deze gebieden zou den zijn te beschouwen "als „marionetten regeringen." acht de regering onbehoorlijk. •De Commissie intervenieert bovendien in geheel buiten haar bevoegdheden liggende zaken. In gebieden, welke buiten de dis cussie vallen, heeft de Commissie geen taak en kan de bevolking zich langs normale democratische weg van verkiezingen vol ledig uitspreken. De Commissie heeft zich bovendien blijkbaar reeds definitief een opinie ge vormd over de vraag, waar op Java, Ma doera en Sumatra een volksstemming zal moeten plaats vinden. Ook dit is strijdig met de van haar te vergen objectiviteit. Terwijl zij enerzijds dit plebisciet nood zakelijk acht in „de betwiste gebieden", neemt zij zonder onderzoek aan, dat „ne gentig percent van de bevolking, levende in de tegenwoordige republikeinse gebie den bij volksstemming de republikeinse regering zal steunen". Bij dit voortijdige oordeel, dat boven dien een ook na de politieke overeenstem ming voortdurende tegenstelling veronder stelt, laat zij geheel buiten beschouwing, dat slechts na herstel van orde en veilig heid een duidelijk beeld van de situatie in de onderscheiden delen van Java, Madoe ra en Sumatra kan worden gevormd". Millioenen bewezen Gandhi de laatste eer Ten aanschouwe van een menigte van naar schatting drie millioen personen is een gedeelte van de as van Gandhi's lichaam Donderdagmorgen uitgestrooid op een geheiligde plaats der Indiërs: de samen vloeiing van Ganges en Jumna bij Allaha bad. Tijdens de plechtigheid lieten Indische vliegtuigen een regen van rozenblaadjes op de hoofden der gelovigen neerdalen. Gelijk met de ceremonie bij de samen vloeiing van Ganges en Jumna werd op vijftig andere plaatsen In India en Pakistan as van de Mahatma verspreid. In Barrack- pore, een voorstadje van Calcutta, ge schiedde dit door een der intieme vrienden van wijlen Gandhi, die ten aanschouwe van een millioen gelovigen de as van de geliefde Indische leider over de Ganges uitstrooide. (United Press). TWEEDE KAMER Economische Zaken goedgekeurd De Tweede Kamer heeft de begroting van Economische Zaken alsmede die van de Staatsmijnen zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Bij de replieken had de heer Neder- horst (Arbeid) twee moties ingediend. In de eerste werd de grootst mogelijke openbaarheid over het economisch beleid gevraagd. Verzocht werd aan de Kamer over te leggen de economische plannen voor 1948 en een deviezennota. In de tweede motie werd, teneinde een inzicht te krijgen in de financiële en be drijfseconomische resultaten in de ver schillende sectoren van het bedrijfsleven, in ernstige overweging gegeven, evenals dat voor de landbouw is geschied, te trach ten cijfermateriaal over de industrie te verkrijgen. De eerste motie werd ingetrokken. De tweede werd verworpen met 44 tegen 28 stemmen. Vóór stemde de fractie van de Partij van. de Arbeid en de communisten. Amerikaanse kruiser komt naar Rotterdam De Amerikaanse luchtverdedigingskrui ser „Spokane" zal Zaterdag een bezoek brengen aan Rotterdam. De bedoeling van dit bezoek is, het personeel der Ameri kaanse marine, dat in de Europese wateren dient en Plymouth als basis heeft, van tijd tot tijd gelegenheid te geven een haven op het vasteland te bezoeken. De „Spokane" heeft een waterverplaat sing van 6000 ton. De lengte bedraagt 164.89 m, de breedte is 16.08 m en diepgang 6.10 m. Het machinevermogen bedraagt 75.000 pk, waarmede een snelheid van maximaal 38 mijl kan worden bereikt. Het pantserdek heeft een dikte van twee inch; het gordelpantser is 3V2 inch dik. De „Spokane" werd op 17 Mei 1946 in dienst gesteld. Het schip wordt Zaterdag om 8 uur te Hoek van Holland verwacht en zal om 10 uur te Rotterdam aankomen, waar het ter hoogte van de Parkkade lig plaats zal kiezen. De doodstraf is geëist tegen de Duitse SD-beambte Enkelstroth, die voor het Bijzon dere Gerechtshof te Arnhem terecht stond. Tijdens de bezetting had hij vier personen doodgeschoten. Hij verklaarde dit gedaan te hebben .op last van zijn commandant. Het wóórd is aan Montaigne: Niets wordt zo vast geloofd ala wat wij het minst weten. Zestien landen opnieuw bijeen In gewoonlijk welingelichte kringen te Parijs "wordt het voor waarschijnlijk ge houden, dat er over drie of vier weken te Parijs opnieuw eeii conferentie zal worden gehouden van afgevaardigden uit de lan den, die aan het plan-Marshall w.illen deel nemen. De zestien landen, die het vorig jaar de conferentie bijwoonden, zouden ook thans present zijn. Men verwacht, dat de nieuwe conferentie zich zal bezig houden met het stichten van een permanente organisatie der zestien lan den en verdere mogelijkheden van samen werking tussen de Europese landen zal bestuderen. I De voorwaarden tot de Amerikaanse hulp aan Europa zullen, naar men meent te we ten, opzettelijk niet als punt van bespre king op de agenda vermeld worden. Dr. Brugmans hoopt nog op verandering Het Haagse congres aan een zijden draad Dr. H. Brugmans, voorzitter van de Europese Unie van Federalisten, heeft tij dens een persconferentie te Londen ver klaard verschillende leiders en Lagerhuis leden van de Britse Labourpartij gespro ken te hebben over het besluit van de La bourpartij, de leden te adviseren het Haag se congres van de Unie, dat in Mei zou worden gehouden, te mijden. „Ik heb uit deze besprekingen de indruk gekregen, aldus dr. Brugmans, dat het hier niet zozeer gaat om een kwestie van prin cipe dan wel van tactiek, en dat er een mogelijkheid bestaat, dat de Labourpartij haar houding zal wijzigen". Dr. Brugmans, die ook een bezoek aan Winston Churchill had gébracht, waarover hij echter niets wilde mededelen, zeide voorts, dat het Haagse congres in Mei aan staande geen „Chuvchill-congres" zou zijn, zoals men klaarblijkelijk in Groot-Brittan- nië meende, hoewel een representatieve Europese manifestatie zonder de aanwe zigheid van de voorzitter van „Verenigd Europa" ondenkbaar is. De federale unie tracht alle politieke eenzijdigheid te ver mijden, vandaar dat ook het recent be sluit van de Labourpartij een zeer onaan gename sensatie was voor de socialisten op het continent. Het zou beter zijn hét congres uit te stellen dan het door partij politiek van rechts of links ten gronde te EERSTE KAMER Bij de beantwoording van de in de Eerste Kamer gemaakte opmérkingen over het politiek beleid heeft de mi nister-president dr. L. J. M. Beel in scherpe bewoordingen dg wijze ge laakt waarop de buitenparlementaire oppositie de laatste tijd is opgetreden. De middelen, waarvan deze oppositie gebruik maakt, vervult de regering, naar dr. Beel verklaarde, deels met weerzin, deels met grote bezorgdheid. Op 4 Februari heeft H. M. de Koningin als constitutioneel vorstin een radio rede uitgesproken, waarvoor het kabi net de volle verantwoordelijkheid draagt. Het is volkomen onjuist, de Landsvrouwe in de discussie daarover, te betrekken. Dr. Beel zeide, dat op de critiek van de buitenparlementaire oppositie een uitspraak van Talleyrand van toepassing is: „Dit is geen diefstal waarvoor men in de gevan genis komt, maar vals spelen met kaarten waardoor men zich stelt buiten de gemeen schap van hen, die de spelregels van het staatkundig fatsoen handhaven." De minister-president zeide, dat de wijze waarop deze oppositie van kwaad tot erger vervalt, een symptoom is van de algemene verwording. Indien men op deze manier I doorgaat, zal de regering niet aarzelen, i daartegen scherpe maatregelen te nemen, i evenals tegen ontoelaatbare uitingen van links-extremistische zijde. Tussen Wij-k aan Zee en Castricum spoelen nog voortdurend steenkolen aan, afkom-: stig van het onlangs vergane Deense stoomschip „Lotte Skou". Strandjutters zijn druk: in de weer om het zwarte goud te verzamelen en te bergen. Dit jaar komen 100.000 Amerikanen naar Europa Voor ons land 400 millioen deviezen in het verschiet? Op het in Hilversum gehouden congres van de Algemene Vereniging voor Vreem delingenverkeer heeft prof A. Coppé, hoog leraar te Leuven, gesproken over „de Bene lux en het vreemdelingenverkeer". Dit jaar zullen naar schatting honderd duizend Amerikaanse toeristen naar Europa komen. De ruim vier milliard dollar, welke daarmee gemoeid zijn, zullen de nijpende dollarschaarste helpen bestrijden.. Neder land moet zorgen, aldus prof. Coppé, dat het hiervan ten minste vierhonderd millioen gulden ontvangt. moeten doen om de grensmoeilijkheden, waaraan Amerikanen zich zo ergeren, op te De Beneluxlanden zullen echter alles heffen. Deze hinderpalen moeten door de gezamenlijke regeringen worden opge ruimd. Een grootscheepse gezamenlijke pro paganda is verder een eerste eis. Samen werking moet er ook komen ten aanzien van het internationaal luchtvaartverkeer. Daarin zijn de Scandinavische landen voor gegaan door de stichting van één gezamen lijke luchtvaartmaatschappij. De premier ging vervolgens over -tot de beantwoording van de door verschillende senatoren gemaakte opmerkingep. Hij had geen bezwaar tegen een door prof. Mole naar gewenst onderzoek naar de doelma tigheid van een eventueel in te stellen „Kamer van Bezwaren". Mr. Kropman, die onder andere geklaagd had over de zijns inziens te ver gaande bureaucratie, kreeg te horen, dat een onderzoek naar een mo gelijke reorganisatie wordt ingesteld. De beraadslagingen in de Commissie voor de Grondwetsherziening zijn nog in volle gang. De premier stemde in met de ge maakte opmerking, dat grote spoed inder daad gewenst is. De tijd om het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting op te heffen achtte dr. Beel ndg- niet aange broken. Over de leiding van dit ministerie zal eerst beslist kunnen worden als de aan gelegenheid betreffende het Collegiaal Or gaan geregeld is. Ten aanzien van de In dische kwestie was de minister-president het eens met de heer Kolff, dat niettegen staande er een overeenkomst tot stand ge komen was, het probleem nog niet als op gelost kon wordén beschouwd, aangezien het wantrouwen nog niet verdwenen is. Toen de politiële actie begon, was men niet voornemens, naar Djokja op te rukken. Het is niet de bedoeling aan de Verenigde Sta ten van Indonesië de dominionstatus te ver lenen. De federatie zal souverein zijn, niet de republiek. Dr. Beel verklaarde nog dat de Benelux landen nauw contact onderhouden over het plan-Bevin. Hij hoopte, dat de grote mo gendheden begrip zullen tonen voor het standpunt der Beneluxlanden ten opzichte van het Duitse vraagstuk. Hierna begon de Kamer met de replieken. Rechercheurs als chauffeurs van Van Gend en Loos De bezettingsautoriteiten in de Ameri kaanse zóne van Duitsland waren reeds enige tijd een internationale smokkelaffaire van groot formaat op het spoor gekomen, welke vertakkingen in België en Neder land had en waarbij gebruik werd ge maakt van de wagens van Van Gend en Loos. De hulp van de Nederlandse rijks recherche werd ingeroepen, die in nauw overleg met Van Gend en Loos, een plan uitwerkte om klaarheid in deze zaak te brengen. Bij de uitvoering hiervan was het nodig, de vorige week de chauffeurs van een auto van Van Gend en Loos te ver vangen door rechercheurs. Deze toeleg ge lukte en de Amerikanen hebben het com plot thans ontmaskerd. Zes militairen, die niet van inschepings verlof waren teruggekeerd zijn door de krijgsraad te Rotterdam veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërend van twee tot vier jaar. laten richten. „Hiertegenover stond echter, dat men maar niet kan blijven wachten en tot actie dient over te gaan", aldus dr. Brugmans. Labour „motiveert'' Het bestuur van de Britse Labourpartij heeft volgens Reuter haar afwijzend ad vies ten aanzien van bijwoning door leden der partij van het-Haagse congres, beves tigd. Winston Churchill, de voorzitter van de organisatie van „Verenigd Europa" heeft publicatie gedaan van een brief van Shinwell, de Britse minister van Oorlog en voorzitter van het bestuur der Labour partij, waarin gezegd wordt dat „de voor gestelde samenstelling van het congres ruimte schijnt te laten voor bezwaren on zerzijds". In de brief staat verder: „De kwestie van de eenheid van Europa is van veel te groot belang om overgelaten te worden aan niet-representatieve belang stelling. Het aantal particuliere persoon lijkheden, volgens onbekende procedure uitgezocht laat het congres zonder enig waarlijk representatief karakter. Van een dergelijk congres kan men nauwelijks verwachten, dat het enige practische bij drage zal leveren aan de Europese een heid, het zal, integendeel, de idee mis schien in discrediet brengen". De „News Chronicle" oefent critiek op de Britse Labourpartij: „Het congres voor een Verenigd Europa zou men moéten be schouwen als een gelegenheid, op histori sche wijze uitdrukking te geven aan de Europese openbare mening", aldus het blad. „De redenen, die het bestuur voor dit advies geeft, zullen niet erg overtuigend zijn. Indien deze uiting van sectarisme de overhand krijgt, zal het prestige en de solidariteit van de Labourregering ge schaad worden. Het debat over een der gelijke aangelegenheid mag niet op partij basis gevoerd worden". Belgisch ambassadeur bepleit Benelux-belangen in Amerika Zowel de politieke als de economische problemen van Duitsland, voor zover zij de belangen van België. Nederland en Luxemburg raken, zijn Donderdag door de Belgische ambassador in Amerika, baron Silvercruys. bespr- -en met de Ame rikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Lovett. Het onderhoud duurde een uur. Baron Silvercruys, die Dinsdag voor een kort periodiek bezoek naar België te rugkeert, deelde later op een persconfe rentie mede dat, wat Duitsland betreft, Amerika een open oog voor de belangen der Beneluxlanden heeft en dat men bij het begin van de conferentie te Londen naar zijn meninig een weg zal vinden om deze landen aan de besprekingen over de toekomst van Duitsland te doen deel nemen. Slachtoffers Dakota.ramp op 3ava Nog zeven namen van slachtoffers der Dakota-ramp nabij Padalarang zijn be kend gemaakt. Zij zijn: de eerste luitenant vlieger A. van der Veen. sergeant-vlieger H. M. Duffels, sergeant-majoor radio-tele grafist P. F. Breedveldt, sergeant-majoor monteur B. H. Gerdes, allen van de mili taire luchtvaart. Voorts sergeant KNIL» L. Paay, luitenant-kolonel-vlieger C. Ter- huin, regionaal luchtvaart commandant Java, en majoor J. P. Alberding, chef tech nische dienst militaire luchtvaart. Van de overige slachtoffers kunnen de namen nog niet gepubliceerd worden in verband met het feit, dat de familieleden nog niet gewaarschuwd zijn. 'k Zend een meter a'k zie dat die centimeter-actie zonder mij straks niets kan doen! Probeert U dit eens vlug te zeggen. En - als U het zover gebracht heeft - probeert U het dan eens vlug te doen! Vierkante centimeters kunt U nu nog kopen bij 't huisje op de Gr. Markt en bij vele'winke liers. ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige regen of motregen en in de nae'nt hier en daar vorming van nevel of mist. Zwakke tot matige Zuid westelijke wind. Zachter, vooral des nachts. 14 Februari: Zon op 8-— uur, onder 17,50 uur Maan op 0 45 uur. onder 2238 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1