IJmuider Courant j 62e ïaargntig No. Een Congres Amerikaanse Senaatscommissie laat drie maanden en 1 i milliard vallen Nederlandse verliezen in Indonesië Samenwerking tussen universiteiten Zes landen zullen in Rome confereren over douane-unie Regeringscommuniqué en commentaren 18863 Kenilemerlaan 154 Tel Redactie 5389 jjuieaux Haarlem Gr Houtstraat 93. Adn1"1'^ 24 Directeur-Hoofdredacteur 15054 TeleW® spaarne 12, Telefoon 12713. 1UI37 priikken.1 Z. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 14 Februari 1948 Verschijnt dagelijks oehalve op Zon- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f 4,Franco per post 4.50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem nnRSTANDERS van Europese fede- I H rrnie 'in verschillende organisaties d die evenwel een 'sterk contact verenigd ,en wmen in Mei in Den hebben ,T mnsres houden. Daaraan zal ook HW ®SjM Verenigd Europa, onder lei- de beweg ^ington Churchill, deelnemen, ding v*„VOornemens, het congres bij te Cn en volgens de gemaakte plannen zou v der vier voorzitters zijn, die bij ïtSt »uden presideren. Een der vier. j anderen zouden allen mannen van En in- wij hebben de namen van de ^„socialistische leider Léon Blum en fran:f Rpiöische minister-president Spaak, van .«socialist, horen noemen. Niette- eVen!rhiint men in" Britse Labour-kringen f'lnnrzien dat het „een Churchill-congres" Sen- dat dus cle persoon van de lei- j°U Jpr Britse conservatieve oppositie het derrtv« zou beheersen en vooral de indruk, S naar buiten maakt, beïnvloeden. ?6 ic men weet heeft Churchill in zijn in- 73 km te Fulton (Missouri) gehouden rede Ink bii andere gelegenheden scherp stel- ,e" Len de Russen genomen en de aan- lJP|c, .jfms van het Westen als een nood- ^SSke maatregel tegenover hen voorge- Deze opvatting wordt niet gedeeld a t 'andere voorstanders van Federale eu du- van vereniging van Europa, die XWins tegenover andere landen wil- Sellen en integendeel hopen op overleg ïn toenadering. In het Lagerhuis is Chur- ®u:j zonder twijfel nog immer de meest markante persoonlijkheid, al hebben de Eritse Lagerhuis-verkiezingen van 1945 £m met zijn partij in de minderheid ge bracht Dat hii op ieder congres, waar hij aan zou willen deelnemen, in het midden punt der belangstelling zou staan, begrijpt iedereen Dat zou. overigens niet betekenen, dat de genomen besluiten nu precies zijn inzichten zouden weergeven. Eet bestuur van de Britse Labour Party wil er evenwel op dit ogenblik niet aan meedoen en heeft-zijn leden geadvi seerd het congres niet bij te wonen. Zou dit advies gehandhaafd blijven, dan zou het waarschijnlijk geen doorgang vinden want het ontbreken van een zo belangrijke West- EuroDese factor als de Britse regerings partij zou het te zeer in betekenis verzwak ken. De voorzitter van de Europese Unie van Federalisten, onze landgenoot dr. H. Brugmans, heeft evenwel op een te Londen gehouden persconferentie gezegd, dat het nog wel gewijzigd zou kunnen worden. Hij heeft uit gesprekken met Labour-mannen de indruk gekregen, dat veeleer tactiek dan principe in het geding is. Overigens zou hij liever het congres uitstellen dan het „door partij-politiek van rechts of links te gronde te laten richten." Maar men dient tot actie over te gaan. Uit deze woorden valt af te leiden, dat de voorzitter van de Europese Unie de mogelijkheid onder ogen ziet om ook zonder Labour het congres te houden. Minister Shinwell heëft als voorzitter van de Labour Party aan Churchill bericht dat er bezwaren zijn tegen de voorgestelde sa menstelling van het congres en dat deUeel- neming van teveel particuliere persoonlijk heden het een te weinig' representatief ka rakter zou geven. Dit lijkt geen steekhou dend argument. Het is integendeel duide lijk, dat de 'enige kans om een federatief Europa tot verwezenlijking te brengen in sterke aandrang en uiting der openbare mening ligt. Als men op conferenties van regeringspersonen alleen zou moeten wach ten zou men er nooit komen, want de mo gelijkheid om democratische regeringen tot ingrijpeÉle veranderingen te bewegen ligt in de wensen van de volken, wier gekozen vertegenwoordigers zij zijn. Het maakt een zonderlinge indruk, dat een Labour Party daarvan afstand zou willen nemen en niet met de particuliere vertegenwoordigers van een sterke nieuwe beweging in de volken zelf, die zij toch voorstaat, een congres willen houden. Het is overigens duidelijk dat er kndere motieven zijn, dan in Shin- well's brief staan. Uit dit alles en ook uit andere verschijn selen en disputen blijkt, dat de vraag Federale Unie in het domein der practische politiek beland is ei} dus onvermijdelijk een onderwerp van dispuut is geworden voor de politici, die er een jaar geleden nog geen aandacht voor hadden. Dat was te verwachten en men zal nu nog veel meer politieke strijd erover zien ontstaan. Ook het Haagse Congres, als het in Mei of mis schien pas op later datum gehouden mocht worden, zal daar ongetwijfeld van getui gen. Dit moge voorstanders niet ontmoedi gen. Zonder strijd slaagt men niet. R. P. Amerika en Rusland plegen geheim overleg Over belangrijke geschil punten Van gezaghebbende zijde te Washington verneemt Reuter, dat het departement van Buitenlandse Zaken in het bezit is van een volledig verslag van een onlangs gehou den geheime bijeenkomst te Berlijn, waar op belangrijke kwesties tussen de Ver enigde Staten en de Sovjet-Unie door een woordvoerder van elk land werdefi be- spioken. De betrokken woordvoerders, zo wordt vernomen, waren Robert Murphy, politiek fidviseur van generaal Lucius Clay, en een met met name genoemde adviseur van maarschalk Sokolofski. Twee dagen geleden heeft een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken verklaard niets te weten vari een bijeenkomst tussen Amerikaanse en oovjetrussische vertegenwoordigers. Op het departement weigert men nog steeds offi- T .comment£lar te leveren. Tot de problemen, die werden bespro- üüs oren het Plan-Marshall, de vredes- erdragen met Duitsland en Oostenrijk, de andel tussen West- en Oost-Europa en nï^ante vraa£stukken. - In-Ui-leen^omst werd bijeengeroepen op jnwabef van de Sovjet-Unie. Gezagheb- ïint, te Washington onthouden Jim voorzichtig van het trekken van al- 6 mene conclusies of van het bouwen van verwachtingen op de bijeenkomst. Balkan-commissie doet nieuwe poging Sl«ïnBalkm™mmiSSie der 1,1,0 hee£t be" om 4ilen.?ieuwe P°ging te ondernemen enerziidc eU BulSarije en Joegoslavië tè bewo 6n ^r'eiïenland anderzijds ei-toe Marshall-plan wordt wellicht beperkt Minder schepen voor Europa De Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft besloten voor te stellen, de eerste ter mijn van de hulpverlening volgens het plan-Marshall te beperken tot een pe riode van twaalf maartden (van 1 April aanstaande tot 31 Maart 1949), dus drie maanden korter dan het ontwerp voor stelt, en de eerste Amerikaanse bijdrage te verminderen met een bedrag van anderhalf milliard dollar, dus tot 5.300.000.000 dollar." Een belangrijke nieuwe voorziening in het ontwerp is, dat de financierings-corpo- ratie voor de wederopbouw, zodra het plan- MarshalLdoor het Congres is aanvaard, ge machtigd moet worden terstond een voor schot te verstrekken van een milliard. Dit betekent, dat het program terstond in wer king zou kunnen treden na door Huis en Senaat behandeld te zijn, en zonder te moe ten wachten op goedkeuring van de totaal bedragen door de toewijzingen-commissies van Huis en Senaat. Een andere belangrijke wijziging, door de commissie in de voorstellen van het depar tement aangebracht, is het verwerpen van Trumans verzoek om toestemming voor verkoop of terbeschikkingstelling van vijf honderd Amerikaanse koopvaardijschepen aan de Europese landen. Inplaats hiervan heeft de commissie voor gesteld ten hoogste driehonderd schepen ter beschikking te stellen en wel schepen voor droge ladingen dié niet in gebruik zijn. Het departement van Buitenlandse Za ken had eerder doen uitkomen, dat de ver sie van de Senaatscommissie waarschijnlijk een basis zal vormen voor binnenkort te hervatten besprekingen van de zestien lan den te Parijs. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: sold. Pv H. Koo ien, afkomstig uit Breda, gesneuveld 2 Februari 1948; sold. J. C. P. W. Peters, af komstig uit 's-Gravenhage. Oyerleden ten gevolge van oorlogsverwoijding 4 Febru ari 1948. Serg. A. Bakelaar, afkomstig uit Rotterdam. Overleden 6 Februari 1948 ten gevolge van oorlogsverwonding op 15 De cember 1947. Koninklijk Nederlands Indisch Leger: Serg. Infanterie S. P. Buik, afkomstig uit Rotterdam, gesneuveld 2 Februari 1948; Jav. sold. Infanterie Samsidi, afkomstig uit Nederlands-Indië, gesneuveld 29 Janu ari 1948; Mad. sold. 2e kl. Inf. Djoni, af komstig uit Ned.-Indië, gesneuveld 31 Januari 1948. De Koninklijke Marine heeft in de periode van de afgelopen week geen ver liezen gerapporteerd. Het voorstel van de Senaatscommissie is inmiddels geenszins definjtief. Het wets ontwerp zal waarschijnlijk per 1 Maart bij de Senaat in behandeling komen en onder tussen moeten de commissie voor buiten landse aangelegenheden van het Huis van Afgevaardigden, welke nog steeds verhoren aan het houden is, en het Huis zelf tot een beslissing zien te komen. Autohand zonder binnenband De B. F. Goodrich Company heeft in Amerika een geheel nieuw type buiten banden voor automobielen in de handel gebracht; een type band, waarnaar zowel de automobiel- als de rubberindustrie reeds lang heeft gezocht, meldt het „Fi nancieel Dagblad". Bij gebruik van dit nieuwe type band is een binnenband namelijk overbodig. De band ziet er uit als een normale bui tenband. Hij trekt weer dicht, indien er een gat inkomt, zelfs door grote spijkers, ijsbrok- ken of. dergelijke. Een bruiloftsfeest, dat in een volks logement te Deventer gevierd werd, ont aardde in een algemene vechtpartij. Nadat een der gasten de 18-jarige bruid in een klap drie tanden uit de mond had geslagen, maakte de politie een ontijdig eihde aan het feest. TWEEDE KAMER Rapport over de-herziening van het Hoger Onderwijs in April gereed (Van onze parlementaire redacteur). Minister Fiévez moge ad interim aan het hoofd van Marine staan tot hoelang kon hij onmogelijk zeggen dit belette hem niet zich met vaardigheid door het debat heen te slaan. Het belangrijkste van zijn bètoog was wel, dat hij met de heer Vorrink in de bescherming van onze koopvaardij de voornaamste taak voor de vloot zag, doch juist daarom, en dit dan precies anders als de heer Vorrink, voorstander van krui- Ons jongste prinsesje wordt 1 jaar Op Woensdag, 18 Fe bruari zal er opnieuw feest zijn in het prin selijk gezin. Op dié dag wordt de eerste verjaardag, gevierd van prinses Marijke. Ter gelegenheid van die heugelijke ge beurtenis werd deze foto gemaakt: ons jongste prinsesje in de armen van prinses Juliana, terwijl prin ses Margriet voor zichtig het hoofdje van haar jongste zusje ondersteunt. Labour en het Haags congres Het internationale comité van de bewe gingen voor een Verenigd Europa heeft Emanuel Shinwell, de Britse minister van Oorlog en voorzitter van de Labour partij verzocht de weigering van het partij bestuur, om haar leden het congres voor een Verenigd Europa, dat in Mei te Den Haag zal worden gehouden, bij te laten wo nen, te herzien, aldus wordt te Londen medegedeeld. De commissie had met „ver bazing" kennis genomen van het besluit der partij aangezien men zich voorgesteld had alle democratische elementen uit te nodigen. De „Daily Telegraph" verwijt het be stuur van de Engelse Labourpartij, dat het de „officieuze en partijloze „beweging voor een Verenigd Europa" met onverholen achterdocht behandelt." BIDAULT„Niets zal Frankrijk en Engeland nog kunnen scheiden" Tijdens het debat over de buitenlandse politiek in de Franse Nationale Vergadering heeft jie Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, medegedeeld dat te Rome een conferentie gehouden zal worden van vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië en de „Beneüix'Manden ter bespreking van de voorwaarden, waar op een douane-unie tussen deze landen tot stand zou kunnen komen. Bidault verklaarde, dat de hulp van het plan-Marshall van vitaal belang is voor de welvaart van Europa en het handhaven van de vrede. Wanneer iemand anders het Franse volk dezelfde hulp zou aanbieden onder dezelfde voorwaarden van onafhan kelijkheid, zouden* wij deze aanvaarden, aldus Bidault. Hij zeide verder, dat de huidige verdeeldheid van Europa onduld baar is. „Europa strekt zich uit tot aan de Oeral en is bezield van een christelijke en humanistische geest. Bidault stelde de Sovjet-Unie verantwoordelijk voor een diBlnm,r i zo sP°ed'g mogelijk normale ieke betrekkingen aan te knopen. Henri! ore I, ae teute: a nel cno bedrijf der Fordfabrieken zal binnenkort een bezoek aan Nederland brengen. kloof in Europa „welke wij niet als defini tief aanvaarden". Verder wees Bidault met nadruk op de nauwe banden tussen Groot-Brittannië en Frankrijk. „De Franse regering heeft de rede van Bevin over Europese samenwer king toegejuicht. De Franse regering is be reid- in onderhandeling te treden mgt alle Europese landen, die van Hetzelfde inzicht zijn wat betreft een douane-unie. Tot nog toe heeft de regèring op een dergelijk voorstel alleen nog van Italië een expli ciet antwoord ontvangen". (De Italiaanse regering heeft het voor lopige ontwerp voor een douane-unie tus sen Frankrijk en Italië, dat reeds door de Franse regering werd goedgekeurd, aan vaard.) De oplossing van de Duitse kwestie stelde Bidault afhankelijk van de vervul ling van twee voorwaarden: een federale inrichting van Duitsland en effectieve controle op het Ruhrgebied. Hij voegde er aan toe, dat Frankrijk ten aanzien van de jongste hervormingen in Bizonië ernstig voorbehoud moest maken. Ten aanzien van de Brits-Franse samen werking zeide Bidault woordelijk: „De nauwe vereniging en de overeenstemming van inzichten tussen Groot-Brittannië en Frankrijk' vormden de hoeksteen van de conferentie der zestien Marshall-landen en blijven de basis van de Franse Europese politiek. Niets in de toekomst zal Groot- Brittannië en Frankrijk kunnen scheiden. De entente cordiale is een onveranderlijke alliantie geworden." Wat Duitsland betrefb-vroeg Bidault de volgende waarbogen: eventueel tot de Rijnprovincies beperkte bezetting, beper king of verhindering van zekere indu strieën, internationaal beheervan het Ruhrgebied en billijke verdeling van de Ruhrsteenkool, federale inrichting van Duitsland en effectieve controle op het Ruhrgebied „als essentiële voorwaardén van onze veiligheid." Bidault zeide verder, dat Frankrijk zal pogen zijn inzichten in overeenstemming te brengen met die van de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië. Ten aanzien van de Sovjet-Unie en de Slavische oppositie in de UNO heeft Bidault ten slotte ver klaard, dat aan de Oostelijke einder enkele lichtstralen lijken door te breken en dat, wanneer deze ontwikkeling voort zou gaan, geen land er meer tevreden over zou zijn dan Frankrijk. ONJVISTE BERICHTGEVING grond bestaat voor de verwachting, dat de Commissie van Drie direct of indirect de De regering heeft de bladen via A.N.P. verzocht het volgende, communiqué te pu bliceren: „In verband met de persberichten van ^Aneta-New York en een Newyorks con- respondent van een Nederlands dagblad betreffende mededelingen, welke door een woordvoerder van de Commissie van Goede Diensten tegenover journalisten zouden zijn 'gedaan en waarop door de Nederlands- Indische regering onder voorbehoud is ge reageerd, stelt de Nederlandse regering er prijs op het volgende te verklaren: Een aan haar, na onderzoek te New York, uitgebracht rapport heeft gecon stateerd, dat de bovengenoemde be richten over een persconferentie, welke de bedoeling had informatieve vragen te beantwoorden zonder daarover te publiceren, op een aantal gewichtige en belangrijke punten onjuist zijn. Deze berichtgeving moest zowel aan leiding geven tot het opkomen van twijfel aan de onpartijdigheid van de Commissie van Goede Diensten, als volkomen ongegVonde indrukken wek ken, zoals reeds in de reactie der Ne derlands-Indische regering tot uitdruk king is gekomen." Onze parlementaire redacteur meldt over deze aangelegenheid: Naar thans blijkt moet de berichtgeving over wat er vanwege de Commissie van Drie te Lake Success in een bijeenkomst met-.sommige persliederi gezegd zou zijn, even schandelijk als bovendien schadelijk voor de goede verhoudingen in het alge meen en daarnaast voor de Nederlandse zaak in het bijzonder heten. Wat toch blijkt het geval te zijn? Een tweetal leden van de Commissie van Goede Diensten heeft enige vertegenwoordigers van de pers ontvangen en daar een vol komen ongedwongen gedachtenwisseling met die h|ren gehad, waarbij laatst genoemden alle mogelijke en waarschijn lijk nog meer ónmogelijkevragen op het tweetal konden loslaten. Dit alles in het kader van wat men noemt een samen komst „off the record", dat wil zeggen niet voor publicatie bestemd. Hiermede is dan ook verklaard, dat behalve Ameta geen van de grote internationale persagent schappen ook maar met een woord van die zogenaamde persconferentie hebben ge rept. Het is ons bijvoorbeeld ook bekend, dat een toch zo goed ingelicht blad als de New York Times gisterenochtend tittel noch jota oyer bedoeld gesprek bevatte. Heel natuurlijk. Want indien er al een vertegenwoordiger van de New York Times j ^dan da"t liTüitëën.'waarem dit'tochniët aanwezig is geweest, dan heeft hij ach tot de competentie van.de Commissie van natuurlijk gehouden aan de code van fat- Drie behoort ook nog waarom hij wel soen, die ook voor journalisten geldt, te begrijpt dat Nederland het niet nodig noch weten dat wanneer men afspreekt dat een I wpnseijjk acht zo ver te gaan. De journalist bepaald onderhoud met voor publicatie ,aat weg oit zijn gedaohten en uit zijn men met m strijd daarmede gaat han- kopM van wat er begmt met maar, hand sets was. Deze toch passen vólgens hem in het kader van het harmonisch geheel, dat wij voor een dergelijke taak nodig sullen hebben. Er was deze keer van alle kanten ge klaagd over een te laag totaal van deze begroting, doch tot troost van de klagers kon de minister verklaren, dat er dit jaar, met hetgeen op de begroting staat, boven dien nog een restant van 115 millioen van vorige jaren verwerkt zal worden. Binnen enkele dagen zal het demobili- satiebesluit 1948 tem kracht worden. De demobilisatie moet vlot lopen en van for malisme daarbij wil de minister niets weten.' Vervolgens hield de Kamer zich bezig met het wetsontwerp, dat de subsidiëring van het Hoger-Onderwijs ten doel heeft. Volgens minister Gielén zou een univer siteit in de eerste plaats een instelling zijn om een aantal vakken te doceren; de we tenschappelijke beoefening zou slechts van secundaire betekenis zijn. Ook al moge waar zijn, dat vele studenten al te zeer een universiteit misbruiken als begochten zij slechts een -hogere vakschool, wie open wil staan' voor het goede, dat het onder wijs aan onze academies biedt,' kan wel degelijk profiteren van wetenschappelijke vorming. Nadat minister Gielen zowel door mevrouw Van den Mu yzenberg (comm.) als door mr. Van Walsum (Arbeid) op de vingers was'getikt wegens zijn even ongelukkige als onjuiste ken schets van het universitair onderwijs, trachtte hij in tweede instantie tenslotte datgeme wat nogal krom was geweest, redht te praten. Over het voorstel zelf bestond vrijwel geen strijd. Slechts de communisten,wier zienswijze mevrouw Van den Muyzenberg vertolkt had, wilden er niets van weten. Eén algemene universiteit, waarin de ver schillende richtingen naast elkaar zouden werken vond zij het ideaal, want dan ware er voor volk èn wetenschap veel te be reiken. Van de schotjesgeest, welke vol gens haar nu ook bij het h.oger onderwijs verder zou gaan triomferen, moest zij niets hebben. Mr. Van Walsum (Arbeid), me vrouw Fortanier-De Wit (V.V.D.) en de heer Tilanus (C.-H.) zager* echter, zij het geenszins met geestdrift in het aanhan gige ontwerp een consequentie van reeds veel vroeger genomen besluiten, te begïn- Den met de onder Dr. Kuyper in 1904 tot stand gekomen herziening van de Hogei Onderwijswet, waardoor de Vrije Univer siteit het recht kreeg academische graden te verlenen. Mevrouw Fortanier-De Wit erkenc^2, dat het bijzonder hoger onderwijs me^ ere de wetenschap had bevorderd. Dit'alles deed haar heenstappen over het principiële bezwaar, dat eigenlijk, vooral bij Hoger, Onderwijs lieden uit verschil- Veiligheidsraad er toe zpu brengen aan die Commissie een taak te gaan opdragen val- lende kring gezamenlijk en in onderling lende buiten het kader van datgene wat contact opleiding zouden moeten genieten, aan boord van de „Renville" op 17 Januari Maar met veel klem drong zij, mede om en vervolgens nog eens twee dagen later praktische (financiële) redenen op allerlei door beide partijen (de Republiek en samenwerking aan, zoals gemeenschappe- Nederland) aanvaard is. Met nadruk moet lijk gebruik van bibliotheken en labora- er op worden gewezen, dat trouwens toen toria een denkbeeld waarvan de minister de commissie zich op haar doorreis naar zich voorstander verklaarde. Magister Amerika in Den Haag bevond en daar metStokman (K.V.P.), die principieel met de minister-président, minister Jonkman het wetsontwerp zeer ingenomen was, en minister Drees een aantal uren tezamen mocht nog vernemen dat inderdaad ook is geweest, zelfs daar niet gepolst zou het bijzonder veterinair en technisch on- hebben hoe men van Nederlandse kant "zou derwijs recht op subsidiëring zullen heb- staan tegenover een denkbeeld als thans, ben. Thahs echter was dit niet aan de naai1 het schijnt, aan de woordvoerders orde, want, het aanhangige ontwerp had van de Commissie volkomen ten onrechte 0p deze onderwijstakken geen betrekking in de mond is gelegd. en alleen op de Vrije Universiteit, de R-K. Het is bekend, dat de'Nederlands-Indi- Universiteit te Nijmegen, de R.-K. Econo- sche regering, naar aanleiding van deze mische Hogeschool te Tilburg en de Eco- publïcatie zich in zeer' scherpefbewoor- n0mische Hogeschool in Rotterdam. Mi- dingen heeft uitgelaten, al moet er on- nister Gielen kon nog mededelen.dat het middellijk op volgen dat zij dit deed onder rapport over de herziening van de Hoger toevoeging, dat haar oordeel alleen van kracht zou zijn, indien het gepubliceerde werkelijk waarheid zou blijken te bevatten. Ales tezamen genomen is het gebeurde niet slechts betreurenswaardig, maar in hoge mate Schadelijk voor de Nederlandse zaak. Het kan er alleen maar toe leiden dat in een internationaal milieu als dat van Lake Success een minder gunstige indruk wordt gewekt. Tot besluit: In de eerste plaats kan men zich inden ken dat de lezers zich onmogelijk kunnen voorstellen hoe een verkeerde weergave als' waarvan hier sprake is, kan ontstaan. Laten zij eerst eens even bij zich zelf na gaan hoe ook in het particuliere leven in een ogenblik van tijd en met het grootste gemak kletspraatjes het geboortelicht aan schouwen. Als voorbeeld van wat er zich zou hebben kunnen voorgedaan, "veronder stel ik het volgende: Een van de aanwezige journalisten vraagt aan een der gastheren van de Commissie of het eigenlijk niet verstandig van de Neder landers zou zijn, wanneer zij er in zouden toestemmen dat de Commissie van Drie ook eens controle zou uitoefenen op een in een van de reeds-bestaande deelstaten te hou den volksstemming. Aangezien dit immers objectief zou kunnen vast doen staan dat men daar niet met een „puppetstate" te doen heeft. Het commissielid antwoordt, dat hij moet erkennen dat dit inderdaad misschien het beste middel zou zijn, om aan alle verdenkingen of praatjes over het niet werkelijk zelfstandig karakter als deelstaat van zulk een Negara en van de in dat op zicht door de bevolking gekoesterde wensen het beste een einde zou komen. Maar, zo voegt hij er aan toeIn deze puntjes delen! Ik meen verplicht te zijn om naar aan leiding van wat ik hierover heb vernomen, ronduit te verklaren, dat degene die voor Aneta met .het tweetal van de Commissie van Drie samen was (de heer Van Zeeland was door ziekte afwezig), zich in.de eerste plaats vergrepen moet hebben aan wat een behoorlijke journalist heeft te doen en. na te laten. Maar dit is niet het enige. In middels ingekomen informaties zouden er op wijzen dat bovendien datgene wat er op een of meer van de vragen gezegd is, verkeerd en als men wil tendentieus is weergegeven. Hoe dit alles zij, ik meen voorshands goede redenen te hebben om aan te nemen dat er niet de geringste haaft slechts het eerste en verwerkt dat dan bovendien nog zo alsof dit plan van de Commissie isEn de poppen zijn aan het dansen. Het zou mij niet verbazen als. jammer génoeg, de bovenbedoelde reacties van Nederlandse kant elders zij het volko men ten onrechte dQ indruk zouden doe" postvatten, alsof wij inderdaad bang zou den zijn voor dergelijke onder internatio naal toezicht te houden volksstemmingen. Ook hier geldt weer dat wij niet alleen ons moeten kapselen in onze eigen zienswijze en ons eigen denken, maar dat het ver standig is zich ook eens bezig te heuden met de vraag wat er in het hoofd van an deren kan omgaan. Onderwijswet in April gereed zal zijn en. ook, dat hij ernstig pverweegt die herzie ning tevens onder meer te gebruiken om aan de openbare universiteiten de door deze verlangde grotere autonomie toe te" kennen. Daardoor zullen zij mede in dit opzicht eerder gelijkwaardige partners van de bijzondere universiteiten worden, 't geen de ook door de minister voorgestane onderlinge samenwerking zal vergemak kelijken. Een reeks technische amende menten nam de bewiridsman, nadat hij sommige daarvan een beetje had laten wijzigen, over. Dinsdag eindstemming over het ontwerp. KERK TE SCHIJNDEL GEDEELTELIJK INGESTORT In de St. Servatiuskerk te Schijndel is een pilaar en een deel van het dak met donderend geraas naar beneden gekomen. De oude St Servatiuskerk, die tijdens de oorlog zwaar werd beschadigd, stond wegens restauratie-werkzaamheden ge heel. in de steigers. Naar bij onderzoek bleek, was in het biifnenwerk van de pilaren een hout-constructie toegepast, welke door de tand des tijds was aange tast. Er kan wel een jaar mee gemoeid zijn. eer de kerk in zover hersteld is, dat zij weer gebruikt kan worden. KLEDING EN VOEDSEL UIT AMERIKA. Te Rotterdam is het Amerikaanse stoom schip ..Luckenbach", groot 7896 ton aan gekomen met een grote zending zoals kle ding en voedsel, samengebracht door de ..United Service for Holland" en door ver scheidene Amerikaanse Rotaryclubs. De gaven ziin bestemd voor diverse steden in ons land De goederen, door de Rotary clubs meegegeven, zijn bedoeld als hulp aan zustervereni|ingen in Nederland. RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zöndagavond: Meest zwaar bewolkt met op vele plaatsen nevel of mist en hier en daar enige lichte regen of motregen. Zwakke 'ot matige wind uit uiteenlopende richt in «en Voornamelijk in het Noord- oostelijk deel van het land enige tem peratuurdaling. 15 Februari: 7.58 uur, onder 17.52 uur 9.57 uur. onder 23.53 uur 16 Februari: 7.56 uur, onder 17.54 uur 10.10 uur, onder 0-09 uur Zon op Maan op Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1