c D Conferentie van Drie Eisenhower eist dienstplicht en industriële mobilisatie Sovjet-componisten over „muziekzuivering" PANDA EN DE PROFESSOR T Sport in het kort Wereldnieuws DINSDAG 17 FEBRUARI I94S IN DE WERELDPOLITIEK: Op Maandag 23 Februari aanstaande zai de eerste geallieerde conferentie over het na-oorlogse Duitsland, waarbij Rusland aanwezig noch uitgenodigd is. in Londen beginnen. Na alle bedreigingen van weerskanten met eenzijdige' regelingen wordt dit dus de eerste openlijke demon stratie van het enige tijd geleden door de Westelijke mogendheden genomen besluit om voortaan in Duitsland te doen wat hun goeddunkt zonder de Sovjet-Russische ge allieerde te vragen of die het er mee eens is. Op deze conferentie komen belangrijke en beslissende onderwerpen aan de orde, die nooit konden worden behandeld door dat de strubbelingen met de Sovjet-Unie zelfs een voorlopige bespreking ervan ver hinderden. Thans verwacht men spijkers met koppen te kunnen slaan, zij het dan slechts voor 'n half Duitsland en dus voor een half Europa. Er is weinig twijfel over dat de gedelegeerden, die in Londen Donderdag gaan onderhandelen en naar gehoopt wordt besluiten gaan nemen, zich realiseren dat die halvering hun opdracht vele malen moeilijker maakt. De technische oplossing van het probleem „Duitsland" is natuur lijk veel ingewikkelder wanneer regelingen voor een gehalveerd Duitsland moeten wor den vastgesteld, dan wanneer men eenvou dig het gehele complex van Duits-geallieer de vraagstukken kon aanvatten; aan de andere kant zal het vinden van overeen stemming gemakkelijker zijn, nu men niet meer behoeft te „loven en te bieden", doch recht op het doel kan afgaan zonder con cessies aan politieke of ideële gevoeligheden te doen. Door deze omstandigheid heeft de aan staande conferentie trouwens een veel bre dere basis gekregen, dan die van „Duits- land-conferentie". Zij zal veel meer een „Europa-conferentie" zijn, aangezien het scherpe licht, waarin de Westelijke geal lieerden het Duitse probleem willen stellen, enkel en alleen het herstel van geheel West Europa is. Slechts in de verhouding tot dat grote herstel-probleem worden de -vragen die Duitsland aangaan beantwoord wat wel enigszins anders was op de voorgaande conferentie over Duitsland, waar juist als gevolg van de aanwezigheid van een Sovjet- Rus het herstel van Europa en vooral van West-Europa vaak vervangen werd door zeer beperkte politieke belangen, uitgelokt door de? bestaande rivaliteit. Dat wil niet zeggen, dat in Londen Don derdag geen enkele rivaliteit een woord zal meespreken'. Dat te beweren zou een flagrante ontkenning zijn van de beletse len, die nog steeds een volledige coördine ring der Westeuropese belangen tegenhou den.'Onder druk der omstandigheden heb ben bijvoorbeeld nu pas de „Benelux- landen" er hun grotere broeders van kun nen overtuigen, dat zij ook iets te berde hebben te brengen ,op het chapiter-Duits- land. Die overtuiging is trouwens nog niet officieel bevestigd, aangezien de conferentie niet het brede gebaar van een directe uit nodiging aan het adres van de Benelux- lanaen heeft gemaakt, dóch de bespreking van hun aanwezigheid als eerste agenda punt heeft geaccepteerd. Er zal, met andere woorden, nog over moeten worden gespro ken of alle confererenden de aanwezigheid van vertegenwoordigers dier kleine landen wenselijk en noodzakelijk, achten. Intussen hebben die drie confererenden al' officieus te kennen gegeven, dat zij in derdaad instemmen met de aanwezigheid van „Benelux"-afgevaardigden. Zij moeten alleen nog uitmaken of die afgevaardigden ook iets te vertellen zullen hebbenDit alles is een stroeve procedure, in deze om standigheden juist iets te stroef om te kun nen worden aangemerkt als een bewijs van Westeuropese solidariteit. De aanwezigheid der „Benelux"-landen zal waarschijnlijk tengevolge hebben, dat de nauwere aaneensluiting van West-Euro pa Duitsland inbegrepen voorzover er geen gordijn hangt in het kader van een Westeuropese alliantie ook op de Londense conferentie in beginsel zal worden vastge legd. Het oude Engelse plan van uitbreiding der Duinkerken-alliantie is intussen vol- I komen prematuur gebleken en dientenge volge reeds vervallen. Naar gemeld wordt bereiden Engelse deskundigen der Britse, regering een nieuw ontwerp voor, dat enigszins gelijkt op het verdrag der Ameri kaanse staten, het pact van Petropolis, dat ISiet maar ,West-Europa Vrij Europa In een een brief aan de „New York j Times" heeft Richard Coudenhove Ka- legi, algemeen secretaris van de Euro pese parlementaire unie, voorgesteld de groep van 16 landen, die bij het plan- Marshall betrokken zijn, „Vrij Europa" te noemen in plaats van „West-Europa" welke naam de schrijver geografisch onjuist en poljtiek gevaarlijk acht. „Vrij EuroDa" acht hij een voorlopige oplos sing, totdat „de Verenigde Staten van Europa" gevormd zijn. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15' Gymnastiek. 7.30 Oranjeklan ken. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Klassieke muziek. 9.00 Zieken bezoek. 9.30 Symphonische muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Werken van Haydn. 11.25 Luisterspel „Jeugd maakt werk". 12.00 Cello recital. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole orkest. 13.15 Piano. 13.45 Werken van Tele- mann. 14.15 Afscheidsdienst militairen van 5 IX R.I. Steenwijk. 15.30 Jeugdconcert. 16.15 Knapenkoor. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Maat schappelijk werk. 17.35 Pianoduo. 18.00 Har monieorkest. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Leger des Heilskwartier. 19.30 Actuali teiten. 19.45 Engelse les. 20.05 Proloog. 20.15 Viool. 21.30 Tweede Lijdensoverdenking. 22.00 Engelse liederen. 22.45 Overdenking. 23.00 Vioolsonates van Bach. 23.35 Platen. HILVERSUM H, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00,-18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Werken van Sibelius. 9.35 Kwin tet van Brahms. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de keuken. 10.35 Platen. 10.45 Voor dracht. 11.00 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor 't platteland. 12.38 Kilima Hawaiïans. 13.15 Kalender. 13.20 Dans- orkest. 14.00 Over Paul Henri Spaak. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Luisterspel voor de jeugd. 15.30 Kinderkoor. 15.45 Voor zieken. 16.15 Vragen staat vrij. 16.45 Het stond in de krant. 17.15 Lichte muziek. 17.45 Jeugdbeweging in Suriname. 18.30 Potpourri. 18.30 Dialogen van Plato. 19.00 Lichte muziek. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 VPEO-uitzending voor de jeugd. 19.45 Lezing in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Orkest, koor en solisten. 21.10 Lekenrechtspraak. 21.15 „Fragmenten uit „Joseph in Dothan" van Vondel. 22.05 Tango-rumba-orkest. 22.45 Boekbespreking. 23.15 Zang en orgel. 23.30 Platen uit Amerika. in October 1947 ondertekend werd, doch in verschillende opzichten toch weer belang rijk van dit pact afwijkt. Dit laatste is een logisch gevolg van het feit, dat de struc tuur van het Britse gemenebest nu eenmaal zulk een vorm van pacteren niet toelaat zonder dat de handen der samenstellende delen in het gedrang komen. Hoe het zij, binnenkort zal de Franse regering het nieu we ontwerp voorgelegd krijgen en het is niet uitgesloten, dat de Londense conferen tie reeds een blik zal werpen in dit ver dragsplan. dat de aanwezige landen immers hevig zal interesseren juist in verband met de in behandeling zijnde Duitse kwestie. Er is alle kans, dat de Londense confe rentie met belangwekkende besluiten uit de bus komt, want behalve bovenaange haalde onderwerpen zijn er nog enkele an dere, die dicht aan een regeling toe zijn: De aansluiting der Franse zóne bij „Bizonië" en de daarmede samenhangende statuten van Rijnland, Ruhr- en Saargebied en Duitslands plaats in het Marshall-plan. De te verwachten belangrijkheid van de besluiten der komende Londense bespre kingen wordt wel het best gekarakteriseerd door de houding der ^ovjet-Unie, die in officiële nota's aan de regeringen van En geland, Frankrijk en de Verenigde Staten heeft laten weten, dat zij die besluiten niet zal erkennen. Deze oppositie, daterend van maanden her,_ kan thans geen mislukking der conferentie veroorzaken. Die kruik is gebarsten. J. L. Scherfjes met punaise Dezer dagen moest een arrestant, die in j het Hilversumse politiebureau vertoef- de, naar het ziekenhuis worden ver voerd teneinde een maagoperatie -te ondergaan, omdat hij een vork i?i stuk jes gebroken en verorberd had. Dit voorbeeld vond navolging bij een andere arrestant, een 47-jarige inwoner van Laren, die wegens oplichting was opge sloten. Van een theekopje brak hij het oortje en enkele stukjes af en slikte deze in. Als dessert nam hijeen punaise! Spoedig leed hij aan hevige maagkrampen, zodat ook hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht j om een maagoperatie te ondergaan. Parijs Werd de U.N.O.-uitverkorene Den Haag zou erg duur zijn geworden Parijs is thans gekozen als gastvrouwe voor de volgende UNO-vergadering in Sep tember. Het rapport van Trygve Lie over de vier in aanmerking komende plaatsen luidde: Parijs: Het Paleis de Chaillot bij de Eif- feltoren zou alle nodige vergader-zalen, commissiekamers en bureauruimte kunnen bieden. De hotel- en communicatie-facili teiten zijn goed. Brussel: Het voorgestelde vergadercen trum zou meer dan zes kilometer van het stadscentrum verwijderd zijn en de open bare vervoersmiddelen zijn overbezet. Som mige afgevaardigden zouden misschien in Antwerpen moeten logeren. Genève: Alle faciliteiten voor het houden van de vergadering zijn aanwezig in het Volkenbondspaleis, doch de afgevaardigden zouden gedeeltelijk in Genève en gedeelte lijk in Lausanne moeten worden onderge bracht. Extra tele-verbindingen zouden misschien niet op tijd beschikbaar zijn en het tekort aan arbeidskrachten in Zwitser land zou' misschien moeilijkheden opleve ren wat betreft aanstelling van plaatselijk personeel voor noodzakelijke diensten. *s Gravcnhage: Hier zouden speciaal voor de gelegenheid vergaderzalen opgetrokken moeten worden en accomodatie zou moeilijk zijn. Sommige delegatie's zouden onderge bracht moeten worden in Scheveningen, Amsterdam en Rotterdam. De extra-kosten voor het houden van de vergadering in de genoemde steden worden geschat op 1.089.000 dollar voor Genève en Parijs, 1.173.000 dollar voor Brussel en 4.500.000 dollar voor 's Gravenhage. De schatting voor Parijs zou tengevolge van de devaluatie van de Franc misschien vermin derd kunnen worden. Het rapport van Trygve Lie werd aan een commissie van negen man voorgelegd, naar aanleiding van welker aanbevelingen de secretaris-generaal uiteindelijk zijn be sluit nam. Bij Koninklijk Besluit is ingesteld een commissie van advies voor de zuivering van de leden der Militaire Willemsorde en van hen aan wie is toegekend het ereteken voor belangrijke krijgsverrichtingen. Paraat in atoomtijdperk" Generaal Dwight Eisenhower, voormalig opperbevelhebber der geallieerden in Euro pa, heeft een waarschuwing gericht tot de Amerikaanse gezaghebbers om paraat te zijn, teneinde aan een eventuele plotselinge aanval in de „atoomperiode" het hoofd te kunnen bieden. Deze waarschuwing is ver vat in een rapport betreffende zijn werk zaamheden als chef van de generale staf van het Amerikaanse leger. „Amerika", zo zegt generaal Eisenhower, „moet paraat blijven, totdat de landen een positieve be reidwilligheid aan de dag leggen om zich te ontwapenen." Hij gaf echter eveneens uit drukking aan zijn hoop, dat een duurzame vrede door middel van de UNO bereikt zal kunnen worden. In het rapport wordt de minimaal, noodzakelijke sterkte van de Amerikaanse grondstrijdkrachten op 1.300.000 man geschat. Om deze strijdmacht in stand te houden, zo gaat het rapport ver der, moet de algemene dienstplicht inge voerd worden,' een verdedigingsorganisatie in het leven geroepen worden en plannen gemaakt worden voor een volledige mobili satie van de Amerikaanse industrie. Voorts zou in het kader van een veiligheidspro gram op korte termijn een militair apparaat ontwikkeld moeten worden, waardoor het Amerikaanse vasteland en de omliggende bases verdedigd konden worden en van waaruit ingeval van een aanval onmiddel lijk een tegenaanval zou kunnen worden ondernomen. Het rapport zegt verder: „Na een diepgaande bestudering van de oorza ken van een oorlog en de middelen ter voor koming ervan, zou het mogelijk zijn dat te zijner tijd dezelfde controle hierop kon wor den uitgeoefend als dat bij ziekten het ge val is." In het rapport wordt verklaard, dat in dien de democratische landen hecht ver bonden zijn, zij uiterst moeilijk verslagen zullen kunnen worden. Valse vleesbonnen en textielpunten Een slager te Amsterdam leverde op het plaatselijk distributiekantoor zeven valse toewijzingen voor vleeswaren in. Bij on derzoek bleek, dat hij 2500 rantsoenen ge kocht had van iemand uit Brabant. De slager werd veroordeeld tot f4 1000 boete en vier maanden sluiting van zijn bedrijf. De Brabantse leverancier van de valse toewijzingen is gearresteerd. Hij had 75.000 valse textielpunten en 25.000 valse vlees- warenrantsoenen gekocht en vèrhandeld. In zijn woning werden nog 59.000 valse textielpunten aangetroffen. Hij bekende voorts voor 3000 aan textielgoederen te hebben gesmokkeld. Vijf personen, die ook bij deze zaak betrokken waren, zijn in hechtenis gesteld. Tenslotte dringt het rapport aan op de verspreiding van de kennis van de Verenig de Staten en hun streven. „Wij hebben niets te verbergen en daardoor alles te winnen bij een verspreiding van de kennis van Amerika, zijn streven en zijn doel." Gedragingen van C.P.N. en S.D.A.P. tijdens de bezetting C.P.N. stelt commissie van onderzoek: voor De voorzitter van de Communistische Partij Nederland de heer Gerben Wage- naar heeft zich wegens de herhaalde malen tegen de communisten uitgebrachte be schuldigingen, dat hun houding in de be zettingstijd Iandsverraderlijk is geweest en dat zij eerst aan het verzet hebben deel genomen, nadat Duitsland en Rusland met elkaar in oorlog waren geraakt, aan het partijbestuur van de Partij van de Arbeid voorgesteld een commissie samen te stel len, bestaande uit personen, voor de ene helft door de Partij van de Ai-beid, voor de andere helft door de C.P.N. aan te wijzen, welke een onderzoek dient in te stellen naar de werkzaamheden der C.P.N. en de S.DA.P. van 10 Mei 1940 af, als mede een onderzoek naar de persoon lijke gedragingen van de leden van het huidige partijbestuur van de C.P.N. en van het tegenwoordige partijbestuur van de Partij van de Arbeid. HET AANTAL MOTORRIJTUIGEN IN ONS LAND. De K.NA..C. heeft gegevens verzameld over het totaal aantal motorrijtuigen in ons land en de verdeling daarvan. Aangenomen mag worden dat het totaal aantal motor rijtuigen op 205.500 kan worden gesteld, namelijk. 70.200 personenauto's, 61.200 vrachtauto's (waaronder bestelauto's en trgctors), 70.500 motorrijwielen (waaron der driewielers) en 3600 autobussen. Per 1 Mei 1940 waren deze aantallen respec tievelijk 235.200, 104.000, 56.500, 70.000 en 4700. De kwaliteit van het motorrijtuigen- park van thans staat bovendien aanzienlijk achter bij dat van voor de oorlog. CHOCOLADEFIGUREN DUURDER. Wegens de stijging der cacaoprijzen zijn thans ook de prijzen voor chocoladefiguren enigszins verhoogd. De maximumwinkel prijs voor holle chocoladefiguren (Paas eieren enz.) met een gewicht van ten min ste 15 gram per stuk, bedraagt nu ten hoog ste 70 cent per 100 gram. Wanneer de figu ren zijn gekleurd en bewerkt met suiker of opgespoten chocolade is deze prijs 80 cent per 100 gram. "Voor figuren met een luxe opmaak mag een naar verhouding hogere prijs worden berekend. Joodse aanklacht tegen Britse troepen Een woordvoerder van het Joods bureau te Jeruzalem heeft meegedeeld, dat de Joodse executieve een aanklacht wegens moord zal indienen tegen de Britse troepen, die Joden onbeschermd in Arabische wij ken achterlaten en daardoor verantwoor delijk zijn voor moord op deze Joden. De woordvoerder gaf commentaar op de dood van vier Joden, die Zaterdag gearresteerd waren en die toen in het bezit van wape nen werden aangetroffen. De Joden wer den, aldus de woordvoerder, gedwongen een legervoertuig te verlaten in een Ara bische wyk, waar zij later vermoord zijn teruggevonden. De woordvoerder van het Joodse bureau liet doorschemeren, dat Joden zich tegen hun arrestatie door Britse troepen zouden gaan verzetten, daar zij het waarschijnlijk achten, dat zij gedwongen zullen worden in Arabische wijken achter te blijven, overgeleverd aan de genade van de Ara bieren. Een sergeant-majoor van het Britse leger is in hechtenis genomen in verband met het onderzoek naar de moord op de vier Joden. Zij werden gedood nabij de St. Stephanus-poort te Jeruzalem. „De veroordeling door het hoofdbestuur van de Sovjetrussische communistische partij van formalistische stromingen in de Sovjetrussische muziek is een getrouwen weergave van de gedach ten en gevoelens, diede bevolking der Sovjet Unie gedurende vele jaren heeft gekoesterd", aldus heeft de Sovjetrussische componist Aram Chatsjatoerian aan het officiële Sovjetrussische" nieuwsbureau Tass medegedeeld. „Het Sovjetrussische volk wil, verre van het te verwerpen, in tegendeel een waardig erfgenaam zijn van al het schone, dat in de muziek van alle tijden door alle ernstige componisten in alle landen is geschapen. Naast de klassieke meesters der Russische muziek zijn in de Sovjet Unie enorm populair de klassieke scheppingen van Bach, Beethoven, Berlioz, Handel, Liszt, Grieg,,de opera's van Ros sini, Verdi, Gounod. Bizet, Puccini, walsen en operettes van Johann Strauss. Tegelij kertijd veroordeelt en verwerpt de bevol king de degraderende muziek van het mo derne West-Europa en Amerika, daar deze de decadentie van de cultuur der bourgeois weerspiegelt". Ironie van Prokofief De Sovjetrussische componist Sergei Prokofief noemde de uitspraak van de communistische partij over Moeradels opera „Grote Vriendschap" van enorme betekenis voor de verdere ontwikkeling van de Sovjetrussische muziek. „Hoe moei lijk het ook voor mij is te beseffen, dat ik tot die componisten behoorde, die zich formalistisch uiten, toch begrijp ik, dat dit besluit een keerpunt zal betekenen voor de kunst der muziek in de Sovjet Unie en een juiste realistische stroming het schep pend werk der Sovjetcomponisten zal be vorderen, in het bijzonder in mijn eigen scheppende arbeid. Ik werk thans aan een nieuwe opera „Het verhaal van een nieuw mens" naar de gelijknamige roman van Boris Polevoy. De opera is opgedragen aan het karakter van een heldhaftige Sovjet piloot. In deze opera, die het leven van de gewone Sovjetburger schildert zalik trachten mij te voeden aan de rijke bron der Volksmelodieën. Ik ben er van over tuigd, dat het muziekpubliek der Sovjet Unie mij zal helpen om de formalistische stroming in mijn werk te-boven te komen en dat mijn toekomstige scheppingen mijn volk en mijn grote land waardig zullen zijn". Sleepboot van B.P.M. op mijn gelopen Uit Balikpapan wordt gemeld, dat op 12 Februari de motorsleepboot „Soegio" van de B.P.M. 80 mijl ten Zuiden van Balik papan op een mijn is gelopen. Van de 24 opvarenden werden negen personen ge dood. waaronder vijf Chinezen. Vier Indo nesiërs werden gewond. De doden, ge wonden en overlevende opvarenden wer den opgepikt door de Higginsboot Bo 90, die op enige afstand achter de Soegio voer en naar Balikpapan overgebracht. Op 14 Februari is door de onstuimige zee buiten de baai van Balikpapan een vis sersboot lek geslagen. Alle opvarenden, vijf in getal, werden gered. „Lotte Skou" totaal verdwenen De loodsboot „Canopus" is gisteren bij laag water uit IJmuiden vertrokken naar de plaats, waar de Deense kolenboot „Lotte Skou" verleden week verging. Er was ech ter op de plek van de ramp geen enkele aanduiding van de ramp te vinden. TWIST LEIDDE TOT DOODSLAG Na een vergadering van een politieke partij te hebben bijgewoond kregen de 19-jarige Van H. en de 20-jarige Van E. in het Betuwse dorpje Maurik twist. Toen de 40-jarige C. L. van B. probeerde de jóngens te kalmeren, trok Van H. plotse ling een mes en stak daarmee Van B. in de borst. De getroffene werd naar een zie kenhuis in Tiel vervoerd, waar hij is over leden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. De dader, die gevlucht was, is later ge arresteerd. Bemanning van de „Nieuw Amsterdam'' bestolen 8. „Kjjk!" zei de professor. „Ik zal je de uitwerking van mijn uitvinding tonen. Hier heb ik een ballonnetje, zie je? Een gewoon kinderballonnetje. Ik blaas het op., kijk., hmpff.ziezo.een touwtje er om.kijk. is klaar! Een gewoon, opgeblazen ballon netje! Dat leg ik nu hier neer, zo je ziet. Let op, nu komt het. Ik neem mijn dondu- lator dat is dit instrumentzoals je ziet ik richt het op dat ballonnetjelet goed op.eh.hoe heet je!?" „Panda!" zei Panda geduldig. „Juist, dat had ik bijna verge ten!" hernam de professor. „Let goed op, Panda. Ik richt dit instrument op dat op geblazen ballonnetje eh nu.... ziedaar! De geleerde haalde een soort trekker over, een blauwige bliksemflits straalde door de rommelige ruimte en -trof de ballon. „Het is gebeurd!" zei de professor trots. „Kijk maar eens naar wat er nu geschied is! Kom nader, Panda!" Woensdagmiddag arriveerde de „Nieuw Amsterdam" te Rotterdam, waarna de be manning zich aan wal begaf. Kort daarna verscheen de douanerecherche aan boord, teneinde een onderzoek in te stellen in de verblijven van de bemanning, zonder dat zij daarvan aan het kantoor van de Hol- land-Amerika Lijn" mededeling deed. Vijf honderd kastjes, waarin de leden van de bemanning hun kleren en andere eigen dommen bergen en die afgesloten waren, werden opengebroken, zodat een aanzien lijke schade ontstond. De douanerecherche verliet daarop het schip. Alleen aan de wachtsman werd medegedeéld, dat er een onderzoek was ingesteld en de kastjes open waren. Donderdagochtend ontdekte personeel van de H.A.L. de schade. De bezittingen der bemanning werden naar een hut overgebracht, welke werd afge sloten. Toen Vrijdagmorgen de Beman ning weer aan boord kwam, ontdekten velen dat hun bezittingen niet compleet waren. Van verschillende hunner ontbrak de gehele dienstgarderobe. Eerst nadat de directie verzekerd had dat zij, die hun kleding misten, zo lang uit de scheeps- reserve een en ander konden lenen en dat de goederen, waarVan aangetoond kon worden dat zij werkelijk vermist werden, zouden worden vergoed, besloot de beman ning uit te varen. De directie zal bij de autoriteiten een verzoek indienen, om een dergelijk optreden van dè douanerecherche voortaan te voorkomen. Wie zich aan de diefstallen hebben schuldig gemaakt, kon nog niet worden vastgesteld. De douanerecherche heeft verklaard, dat het onderzoek aan boord verband hield met het vermoeden van smokkel. Bij het doorzoeken der kastjes werden 55.000 sigaretten in beslag genomen. De Koninklijke Militaire Academie blijft in Breda De Koninklijke Militaire Academie zal in Breda gevestigd blijven. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de legerautoritei- ten de K.M.A. naar een ander gedeelte van het land over te brengen, omdat de terrei nen en gebouwen te Breda in hun huidige omvang niet geschikt geacht werden voor de eisen, .,.die aan een moderne opleiding gesteld worden. Toen bekend werd, dat de minister van Oorlog voornemens was de K.M.A. te verplaatsen, stak een storm van protesten te Breda op. De legerautoriteiten bleken niet ongevoelig voor de argumenten die pleitten voor het behoud van de K.M.A. te Breda. Bovendien zou tengevolge van financiële moeilijkheden de nieuw te bou wen academie zeer waarschijnlijk eerst in 1952 betrokken kunnen worden. De minis ter van Oorlog trad daarop in onderhande ling met het gemeentebestuur van Breda, dat bereid bleek offers te brengen, om de K.M.A. te behouden. Voor uitbreiding van de excercitie- en sportterreinen zal een ge deelte van het „Valkenburg-park" worden afgestaan. Om het kasteel van Breda aan de eisen van deze tijd aan te passen zal het4 onder rijksleiding worden verbouwd. Men is reeds begonnen met de afbraak van de bijgebouwen. Belgen en Nederlanders gaan samen-zingen f Onlangs verzorgde de VARA in samen werking met de BBC, onder de titel „Laat de mensen zingen" („Let the people sing") een programma van samenzang met mede werking van de Engelse organist Sandy MacPherson en zijn Nederlandse collega Cor Steyn. Deze uitzending heeft zowel in Engeland als in ons land veel succes gehad. Hierdoor aangemoedigd heeft men bij de VARA het plan opgevat een serie van dergelijke uitzendingen te organiseren. Voor de eerst volgende keer is contact opgenomen met het Nationaal Radio Instituut te Brussel, met als resultaat, dat de luisteraars op Za terdag 13 Maart ten tweede male kunnen genieten van een programma van inter nationale samenzang. De zanglustige Bel gen zullen in de grote studiozaal in de Bel gische hoofdstad onder aanvoering van de organist Marcel Druart hun beste beentje voorzetten. De Nederlandse zangers zullen in het Amsterdamse City Theater hun kun nen tonen. i Nieuwe burgemeester van Delft geïns* ''eerd Na door de senaat van het Delftse Stu dentencorps te zijn ingehaald is Maandag middag de nieuwe burgemeester van Delft mr. G. E. van Walsum in een buitengewone vergadering van de gemeenteraad ge ïnstalleerd. In een rede verklaarde mr. Van Walsum op het standpunt te staan, dat politiek ver antwoordelijkheidsbesef het noodzakelijk maakt kleur te bekennen. Als lid van de Partij van de Arbeid staat hij aan de zijde van het democratisch .socialisme. Wanneer hij na de huidige zittingsperiode uit de Tweede Kamer treedt, betekent dit echter niet dat hij zich uit de politiek terugtrekt. Als burgemeester van Delft zal hij zich echter buiten de partijstrijd houden. Italiaanse filmregisseur zoekt Nederlandse acteurs Marcello Albanï, een Italiaanse film regisseur, arriveerde Zondagmorgen op Schiphol en deelde mede, dat hij voor een nieuwe film, waarvoor de opnemingen binnenkort zullen beginnen, behalve Ita liaanse ook een aantal Deense en Neder landse acteurs nodig heeft. Zijn echtge note, de scenario-schrijfster Maria Ba- saglia, is voor dezelfde reden reeds en kele dagen geleden in ons land aange komen. NATIONALE ST. JORISMARSEN 1948 Op 3 April aanstaande worden in Oegst- geest weer de Nationale St. Jorismarsen gehouden, waaraan verleden jaar 3600 padvinders deelgenomen hebben. De deel neming aan deze marsen staat open voor leden van het N.P.G., de N.P.V., de N.G.B. en de V.K.J.B. Er zijn drie parcoursen, n.l. 7V2 km voor kabouters en welpen, 15 km voor padvind- sters en verkenners en 20 km voor pioniers en voortrekkers; verschillende padvinders bands hebben weer hun medewerking toe gezegd. Aan iedere deelnemer (ster) die de tocht volbrengt wordt een' aparte St. Joris- medaille uitgereikt en degenen die ver leden jaar ook hebben meegelopen zullen een „tweetje" ontvangen. Aanbevolen. Op Woensdag 18 Februari zal door de Vlaamse omroep om 20 uur v/órden uitgezonden: „Vrouwenzand" van Ben van Eysselsteyn. Nieuwe uitgaven Frank Lulofs: „De mam. l in de Ceder-reeks van j \,H lenhoff, Amsterdam. *3 „Ik dacht, dat ik hier altijd wonen fl waar schepen dromen over 't water j' dat groen en grijs of als de luchSïj zich spiegelt m de wisseling der d= 1 c Deze aanvangsstrofe van het vers I Frank Lulofs bundel „De ma «ere h naam ontleent, is karakteristiek v ;i kleine verzameling poëzie die ons D sierlijk gewaad wordt aangeboden W- Water en lucht, regen en wind,' b* ren donker zijn de bestanddelen waam CLni dichter een melancholieke sfeer var^': onvervuld verlangen schept, tiat sW^ een vluchtige ontmoeting met een ;Van bevrediging vindt, „Het zijn de yP;f%eI gen waaraan het hart een liefde kenu ^OP 1 Lulofs' kunstbroeder Scheepmaker zegd en het zijn inderdaad de kleiig'hen' het hart, de liefde en hun onderlid r, vallig verband dat hier in intieme tw J, bezongen wordt. De dichter schaart deze bundel in de rij der Bloem-*. rr (met een tikje Aafjes-elixer aanwr^' en zolang er mensen zijn, die belan— D in het hart, de liefde en de kleine F de1 zullen er lezers zijn die „De magereken als een poëtische verbinding met hV: van hun illusies dankbaar zullen g 4 mei ear Paardensport „Contact-middag" van J, Ruitersportcommissic Na een periode van zeven jaar wij Haarlemse ruiters door de oorlog gevolgen op wedstrijdgebied tot nas J'" gedoemd waren, is er eindelijk weerkll de brouwerij gekomen. De Haarlemse Ruitersportcommissic i wachten moe, heeft namelijk voor Zal-' H 28 Februari een „contact-middag" uitó? ven, die naar zij hoopt een heropleSj de hippische sport zal inluiden, die iniy stelling met andere ruitercentra in' 0ntC hier in Kennemerland zo lang op zich3 doen wachten. Het programma voor deze wedstrijd--, dag, die op het terrein „MariënbosdP- worden gehouden, bestaat uit een dr®* proef, twee springconcoursen (60 en 'i, een tally-ho en als vrolijke noot een S strijd koekhappen. |C Schaken 0' Bloemendaal moet degrade c wedstrijden spelen J De laatste wedstrijden in de le klaj e Noordhollandse Schaakbond brachten'- verrassingen. Ten eerste won BloemeS o met 64 van een volledig, maar enid gedeprimeerd Heemstede. v Had Bloemendaal gedacht door dezer* j winning de onderste plaats te verlataj kwam het bedrogen uit. Rolland I zo:: zijn laatste wedstrijd de Santpoortersnsi 64 nederlaag huiswaarts. Bloemendag thans degradatiewedstrijden moeten - De eindstand in de le klasse A is gewiS 1. Haarlem, 5 gesp. 5 gewonnen: la 1 Oosten, 5 gesp. 3 gew.; 3. Heemstede, c3 2 gew.; 4. Santpoort, 5 gesp. 2 gew.;5,1 i land. 5 gesp. 1 gew. 1 gelijk; 6. Bloemse 5 gesp. 1 gew. 1 gelijk. Olympische Spelen Kunstijsbaan-zwembad-boksiinj, Tijdens de Olympische Spelen zullentè' wedstrijden plaats hebben op een „eilmijt' midden in een zwembassin dat meer èj drie millioen liter water bevat. De org»; toren moeten tot deze regeling hun toevlinï! nemen omdat er maar één dag, een Zotói beschikbaar is om van het zwemmen nasi boksen over te schakelen, wat niet gewj is om het bassin te ledigen en te overdekte: Daarom willen ze het water er in laten r. boven het midden van het bassin een q| bouwen, met er om heen plaatsen vows] jury en de officials. Twee „bruggen" zé het „eiland" met de vaste wal verbindt Momenteel is het bassin te Wembley it? bruik als kunstijsbaan, maar een maand 12 de aanvang der spelen zal het geschikt? maakt worden voor de zwemwedstrijd wat betekent dat ijzeren steigerpalen tob lengte van 10 mijl afgebroken moeten- L den. evenals een buizen-systeem voord;; vriezing tot een gezamenlijke lengte vu mijl. TES'fkATCH ENGELAND—WEST-M De tweede testmatch tussen Engelasi: •West-Indië is in' een draw geëindigd. L' land was in de tweede innings all out 275, West-Indië scoorde 72 voor drie tweede innings. LUC VAN DAM BOKST WEER -3 Nederlandse middengewicht kampioen - van Dam, die zich, na van zijn knie-ore2 te zijn hersteld, eerstdaags met zijn ges- Brussel zal vestigen, zal naar alle waarsM lijkheid 8 Maart te Parijs uitkomen tegs: jeugdige Franse bokser Lucien Krawczyr Stalin. Radio Moskou meldt, dat see:^ een millioen jongens en meisje; e scholen voor vakopleiding in de Unie aan maarschalk Stalin een hebben gezonden, waarin zij hun uitspreken voor de geboden stuitf? legenheid en beloven zich in hun vJ te bekwamen.. Of 'er werkelijk:W millioen handtekeningen op de stonden, vermeldde de historie niet Hoopvol. In zijn rapport over de nöjj December noemt generaal Lucius» Amerikaans militair gouverneur Duitsland, de industriële vooruitó® in Duitsland voor 1948 hoopvoller fc een jaar geleden. De voedselvoonPv ten, hoewel beter dan verleden li laten nog veel te wensen over, doet»- verwacht langzamerhand -verbeter- door import van voedsel en medeu king van de Duitse boeren. Anti-Franco. Een woordvoerder van j* Engelse ministerie van buitenlands? ken heeft opnieuw bevestigd, dat Engelse regering sterk gekant tuu; tegen opneming van de Spaanss gering van generaal Franco in het nut programma voor Europa van - Hij legde er de nadruk op, dat de gelse houding niet bepaald -werd s enig gevoel van vijandschap jefi®5 Spaanse volk zelf. Derde macht. Volgens inlichtingen van| internationale comité voor 'de van Europese kwesties zou men zijn een rapport op te stellen, de regeringen der voornaamste pese landen een verdedigingsplan de Kominform wordt aanbevolen,^ voorziet in de vorming van een nationale derde macht onder eea meenschappelijk opperbevel. Het cument zou 29 Februari worden^ bliceerd, nadat het aan de regeringen is toegezonden. Marsha-

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2