TOUW Sinaasappelen De .-inanciën van Noordholland Kort en Bondi U BELT 16990 17696 Stofzuiger f 3.95 Loondérsloot's Warenhuis NE0PH0T0 Luidsprekers Broodbezorger vertegenwoordiger DINSDAG 17 FEBRUARI 1948 IJMU1DER COURANT Critiek en waardering in de afdelingen Blijkens het verslag is in de afdelingen der Provinciale Staten van Noordholland, waarin de begrotingen der Provincie, van de Provinciale Bedrijven en van de Zieken huizen behandeld zijn, breedvoerig gespro ken over de financiën der Provincie. Opge merkt werd, dat het totaal-beeld bij eerste aanblik niet ongunstig is. want de opcenten op de belasting zijn immers gelijk gehou den, hoewel het mogelijk was die te ver hogen, waardoor de inkomsten met ƒ800.000 zouden zijn gestegen. Niettegenstaande dit is de korting van 10 op de subsidies in getrokken en kon uit de gewone middelen nog 1.486.000 in het Wegenfonds gestort worden. Uit de reserves behoefde slechts 141.000 gehaald te worden. Daartegen werd evenwel opgemerkt, dat "in feite tussen de inkomsten en uitgaven voor 1948 een nadelig verschil bestaat van 1.350.000, hoewel de rijksbijdrage aan de Provincie verhoogd is met 1.650.000. Bij zo aanzienlijke verschillen kan het reserve fonds maar voor een enkele begroting uit komst bieden. Bovendien is niet gerekend op enige be langrijke verhoging van de bezoldigingen van het Provinciaal personeel, hoewel toch een algehele herziening van de salarisrege ling in uitzicht is gesteld en moeilijk kan worden aangenomen, dat deze nieuwe rege ling geen financiële consequenties zal heb ben. Enige leden deelden mede van plan te zijn een voorstel in te dienen om de jaar wedden van Gedeputeerde Staten te ver hogen. Andere leden vonden dit nu niet gewenst, voordat ook de salarissen van het provinciaal personeel verhoogd worden. Steun aan industrie. Voor de Economïsch-Technologische dienst is weer een bedrag van 100.000. uitgetrokken. Is er wel reden een zo groot bedrag toe te voegen, nu nog een saldo van 150.000.aanwezig is en het gebrek aan materialen verhindert veel werken aan te pakken? Andere leden herinneren er aan, dat bij de oprichting van deze dienst gedacht is aan het stimuleren van de werkgelegenheid in verband met de omvangrijke werkloos heid. Nu daar geen reden meer voor aan wezig is, krijgt naar hun oordeel deze dienst meer het karakter van een voorschot-in stelling ten behoeve van kleine bedrijven, die niet in aanmerking komen voor een bankcrediet, met het gevaar, dat men op den duur met allerlei stroppen komt te zitten Nog andere leden hebben uit deze begro ting de indruk gekregen, dat het in hoofd zaak de bedoeling is de klein-industrie te helpen qan bedrijfsruimten. Het moment voor een zodanige investering wordt door hen vrij ongunstig geacht. Indien de onder nemers aan deze industrieflats behoefte ge voelen, zullen zij dan niet zelf het initiatief ngmen? Andere leden zijn van oordeel, dat het thans de juiste tijd is om plannen te maken, opdat, zodra de materiaalpositie ruimer is, met de uitvoering kan worden begonnen. Zij zien voor deze dienst een belangrijke taak in het behulpzaam zijn bij het stich ten van bedrijven en bij de industrialisatie van het platteland. Het is evident, dat hier het particulier initiatief te kort schiet, al dus deze leden. Tarieven P. E. N. De tariefsverhoging wordt gebaseerd op de hogere prijs van de kolen. Is dat nu wel voldoende motief, vroegen enkele leden. Een lid vroeg, of de stroomafneming niet berekend kan worden volgens de grootte van het gezin. Het grotere verbruik, met de financiële gevolgen hiervan, betreft uiter aard allereerst de grotere gezinnen, die dik wijls economisch weinig weerkracht heb ben. Tegen ontsiering van het landschap. Door vele leden werd erop aangedron gen, zo het even mogelijk is, ondergrondse leidingen aan te leggen. Is dit niet moge- Vijftien jaar geëist tegen ex.burgemeester van Krommenie A. G. Jongsma uit Maartensdijk, die van Juli 1942 tot September 1943 burgemeester van Krommenie is geweest, had zich wegens anti-Nederlands gedrag en hulpverlening aan de vijand voor het Bijzondere Gerechts hof te Amsterdam te verantwoorden. Ne gentien getuigen werden over het optreden van verdachte ondervraagd. Verscheidene hunner hadden door toedoen van de ex- burgemeester langere of kortere tijd in een der Duitse concentratiekampen doorge bracht In het algemeen lieten de getuigen zich zeer ongunstig uit over de verdachte. Telkenmale als deze een beschuldiging ont kende of zijn houding in een gunstig licht trachtte te stellen, reageerde de publieke tribune, die geheel gevuld was met inwo ners van Krommenie, Assendelft en Wor- merveer, met een afkeurend gemompel. In sommige gevallen ging J. volgens getuigen verklaringen er zelf o{5 uit om ondergedo ken Joden te arresteren. Hij bedreigde hier bij zijn slachtoffers en de mensen waar zij waren ondergedoken, met een revolver. Ook verrichtte hij huiszoekingen, al of niet met assistentie van een zijner politieman nen. Verdachte gaf toe ook zelf Joden te hebben opgespoord en afgeleverd. In zijn requisitoir noemde de procureur fiscaal de verdachte een der meest ongun stige figuren onder de N.S.B.-burgemees- ters. Velen zijn door het optreden van-ver dachte gefusilleerd of in een concentratie kamp omgekomen. Hij heeft zich zonder .enige terughoudendheid in dienst gesteld van de Duitsers en niets gedaan ten gunste van zijn eigen landgenoten. De procureur-fiscaal besloot met een ge vangenisstraf van 15 jaar te eisen met af trek van preventieve hechtenis en ontzet ting uit de burgerlijke rechten voor de tijd van het leven. Uitspraak op 1 Maart. Agentia voor Beverwijk Luxor-Theater: 7 en 8.15 uur, De schoen poetsertjes (alle leeft.). Kennemer-Tbeater: 7 en 9.15 uur, „Onbe wezen misdaad" (14 jaar). Wilgenhoflaan 4G: 8 uur. Vergadering hoofdbestuur Speeltuincombinatie. Kennemer-Theater: 6.30 en 9 uur, „Kleur en glorie onzer tropen", voor *t Nut. Raadhuis (Heemskerk): 7.30 uur. Raadsver gadering. rieref. Kerk (Moensplein), 8 uur, de heer W. C. Bakker over „de betekenis van het A. R. beginsel in de gemeenteraad", voor de Revolutionnaire kiesvereniging. WOENSDAG 18 FEBRUARI Raadhuis: 10 3012 uur. Spreekuur Bur gemeester. Bioscopen als op Dinsdag 17 Februari. Kennemer-Theater: 8 uur, feestavond Me taalbewerkers afdeling Beverwijk. Hotel Sonnevanck (Wijk aan Zee): 3 uur, „Indië-avond" van Katholiek Thuisfront. lijk? De palen van de bovengrondse leidin gen ontsieren het landschap op dikwijls on toelaatbare wijze. Het sanatorium in Santpoort. I Algemeen werd gewezen op de noodzake- lijkheid, dat heel de beschikbare ruimte in het Ziekenhuis te Santpoort voor eigen patiënten vrij komt. De ontruimingstermijn voor het Rode Kruis-sanatorium was oor spronkelijk gesteld op 1 Januari 1947. later is deze zes maanden verschoven. Bij de behandeling der begroting voor 1947 spra ken Gedeputeerde Staten als hun verwach ting uit, dat de ontruiming per die datum een feit zou zijn. Hoewel de leden hier aan- het woord oog hebben voor de moeilijk heden die voor het Rode Kruissanatorium ontstaan, menen zij tóch in het belang van de eigen patiënten op doortastende maat regelen van de zijde van Gedeputeerde Staten te moeten aandringen. Gaarne zul len deze leden vernemen hoe de onderhan delingen zijn verlopen, welke bezwaren de ontruiming hebben tegengehouden en of in Hoog-Laren geen plaats te maken is. Dit is te meer nodig, wijl uit de toelichting van de begroting blijkt, dat na de ontruiming nog verschillende herstelwerkzaamheden moe ten worden uitgevoerd, zodat nog geruime tijd zal verlopen, eer de volledige beschik king over alle gebouwen zal zijn herkregen. SCHEEPVAART KON. HOLL. LLOYD. Merwede, 14 Fehr. te Montevideo (uitreis). HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Amstel veen. 14 Febr. van East Londen naar Durban. Bloemfontein, 15 Febr. van Port Elisabeth naar Kaapstad Emancipator, 13 Febr. van Lissabon naar Antwerpen. Longlee Scott, 14 Febr. v. Pórt Said naar Marseille. Nordkaap, 15 Febr. te Antwerpen. Nijkerk, 15 Febr. te Port Said van Marseille naar Suez. Rand- kerk. 16 Febr. van East Londen naar Kaap stad. Rijnkerk, 15 Febr. van Gibraltar naar Genua. HOLL, WEST AFRIKA LIJN. Maas- kerk, 15 Febr te Amsterdam van Antwer pen. Stad Leiden, 14 Febr. van Antwerpen naar Bordeaux. MIJ. NEDERLAND. Bali, 15 Febr. van Singapore naar Pangkal Penang. Joh. de "Witt. 15 Febr. van Sabang naar Singapore. Lawak, 15 Febr. te Manilla van San Francisco naar Indië. Lombok, 15 Febr. te Los Angeles van de Philippijnen naar San Francisco. Oranje, 15 Febr." van Colombo op weg van Batavia naar Amsterdam. Tabinta. 15 Febr. v. Batavia naar Padang. Tawali, 15 Febr. te Amsterdam van Port Said. VINKE EN CO. Loppersum, 14 Febr. v. Sfax naar Holland. Zijpenberg, 15 Febr. van Rotterdam naar Casablanca pass. 15 Febr. Beachy Head. MIJ. OCEAAN. Melampus, 15 Febr, te Londen van Batavia naar Amsterdam. Polv- dorus, 14 Febr. te Djeddah vgn Amsterdam naar Batavia. Polyphemus, 15 Febr. van Am sterdam naar Liverpool. K. P. M. Balanipa, 14 Febr. Minicoy ge- oasseerd. K. N. S. M. Aspen. 15 Febr. te Barcelona van Gibraltar naar Genua. Belos. 14 Febr. v. Valencia naar Hoek van Holland. Bijfjord. 15 Febr. van Rotterdam naar Tanger. Deo Duce. 14 Febr. van Amsterdam naar Aarhus. Draco. 14 Febr. van Kopenhagen naar Am sterdam. Euterpe, 14 Febr. van Amsterdam naar Bremen. Haarlem, 15 Febr. te Rotter dam van Antwerpen. Helder, 14 Febr. van Amsterdam naar Antwerpen. Martini, 14 Febr. te Amsterdam van Gdynia. Odysseus, 15 Febr. van Tunis naar Oran. Orion, 14 Febr. te Izmir, IstanboelPiraeus. Ornen, 14 Febr. van Vigo naar Amsterdam, Rossum, 14 Febr. te Amsterdam van Paramaribo. Simcoepark, 14 Febr. van Southampton naar Norfolk. Svolder, 14 Febr. van Amsterdam naar Ant werpen. Grote vaart. Aagtekerk, Rotterdam—Sydney, 15 Febr. v. Haifa. Alamak, Bombay—Aden, 15 Febr. 142 mijl N. Kaap Guardafui. Alcyone, 15 Febr. v. Dakar naar Antwerpen. Alkaid, 14 Febr. van Montevideo naar Ratonus. Alphacca, 15 Febr. van Antwerpen naar Genua en Bombay. Alwaki, AntwerpenSantos, pass. 15 Febr. Madeira. Amstelveen, 15 Febr. van Port Elisabeth te Durban. Bali, Amsterdam—Java, 15 Febr. van .Singapore. Breda 15 Febr. van San Antonio naar Corral. Erinna, 14 Febr. v. Tarakan te Hongkong dokken. Esso Den Haag, 15 Febr. van Rotterdam te Aruba. Gaasterkerk, Rotterdam—Japan. 14 Febr. van Aden. Ganvmedes, 15 Febr. van Santos te Rio de Janeiro. Helder, 15 Febr. van Liverpool te Antwerpen. Helena. 15 Febr. van IJmuiden te Antwerpen. Helicon, 15 Febr. van Port of Spain te New York verwacht. Hera, 16 Febr. van New York te Puerto Cabello verwacht. Hermes. 15 Febr. van Lebu te Corral verw. Jobshaven. Rotterdam—Abidjan. 15 Febr. te Grand Bassan. Keilehaven, Las Palmas IJmuiden. pass. 14 Febr. Kaap St. Vincent. Kota Agoeng, 15 Febr. van Singapore naar Port Swettenham. Larenberg. Bordeaux- West Afrika, pass. 15 Febr. Las Palmas. Lau- renskerk. RotterdamCalcutta. 14 Febr. 1 mijl Z. van Pianosa. Lawak, 15 Febr. van San Francisco te Manilla. Lievevrouwekerk, 15 Febr. van Korramshar naar Karachi. Lom bok. 15 Febr. van Manilla te Los Angeles. Loosdrecht, 15 Febr. van Bahrein te Kuweit. Loppersum, RotterdamSfax, pass. 15 Febr. Kaap Bon. Lutterkerk, 15 Febr. van Aden n. Suez. Melampus, Makassar—Amsterdam, 15 Febr. te Londen. Molenkerk. 15 Febr. van Shanghai te Manilla. Ophir, 14 Febr. van Ba tavia naar Soerabaja. Pericles, La Plata Port- Alegre, 15 Febr. .voor monding van Rio Grande do Sul. Perna, Rotterdam—Curagao, nass. 15 Febr. Dover. Saidja. 15 Febr. van Pladjoe naar Miri. Samaria, 15 Febr. van Sassandra naar Konakry. Samarinda, 15 Febr. van Batavia naar Palembang. Stad Haarlem, Gibraltar—IJmuiden. pass. 14 Febr. Lissa bon. Stad Leiden, Rotterdam—West Afrika, 14 Febr. van Antwerpen. Stentor, 14 Febr. nog te Tel Aviv. Tabinta. 15 Febr. van 9m- sterdam te Batavh». Tjibodas, Baltimore- Amsterdam. 14 Febr. bij East Goodwin licht- schin. Tjjmenteng, 14 Febr. van Bintan naar Takao. Triton, 14 Febr. van Curagao naar Port of Spain. Zeeland (SSM), DanzigRot terdam, pass. 14 Febr. Bornholm. Aardijk. 14 Febr. van Antwerpen te Rotter dam. Aldebaran, 14 Febr, van Rotterdam naar Baltimore. Haarlem, 15 Febr. van Val paraiso te Rotterdam. Indrapoera, Java—Rot terdam, pass. 14 Febr. 14 uur Perim. Karner- lingh Onnes, 14 Febr. 8 uur te Belawan, verm. 16 Febr. 17 uur naar Rotterdam. Kedoe, 14 Febr. van Oslo te Schiedam. Kelbergen, 14 Febr. van Fax te Rotterdam. Malvina, 16 Febr. van Las Piedras te Rotterdam. Marken, 15 Febr. van Rotterdam te Batavia. Modjoker- to, RotterdamBatavia. 15 Febr. 8 uur van Genua. Tarangan, 12 Febr. van Bombay naar Calcutta. Sibajak, RotterdamJava, pass. 14 Febr. 21 uur Dover en pass. 15 Febr. 15 uur Ouessant- Stad Schiedam, 15 Febr. van Rot terdam naar Savona. Tosari, 10 Febr. van Vancouver naar Bombay. Waterman, 14 Febr, v.m. te Sabang, vermoedelijk des avonds naar Batavia. Zuiderkruis, JavaRotterdam, pass 16 Febr. 6 uur v.m. Ouessant. Zijpenberg, 14 Febr. var» Rotterdam naar Casablanca. Aga- Perzisehe Golf, 14 Febr. 200 mijl Noord van memnon, 14 Febr. van Punta Cardon naar Cape Haiti. Alcyone, 14 Febr. van Freetown te Dakar. Aldabi, RotterdamSantos. 14 Febr. van Rio de Janeiro. Alderamin. Antwerpen Port Soedan. Axeldijk 12 Febr. van Houston te Galveston. Boskoop, AmsterdamChili. 14 Febr. te Curacao verwacht. Celebes. New Or leansKaaostaa. pass. 13 Febr- Barbados. Gordias. 13 Febr. van Port of Spain naar Houston. Jacob Luckenbach. Halifax—Java, 13 Febr. te Port Said. Java, Amsterdam Java, 14 Febr. van Suez. Leuvekerk, Amster dam—Perzische Golf, 14 Febr. te Genua verw. Dagvaardingen tegen Nederkoorn, Slot en Verschoor uitgebracht Zoals wij reeds gemeld hebben zullen op Donderdag 19 Februari J. Nederkoorn en F. Slot en op Donderdag 26 Februari G. J. P. Verschoor voor het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam terecht staan. Aan Nederkoorn wordt ten laste gelegd, dat hij op 11 Februari 1941 met de W A., waarvan hij heerbanleider was, het theater „Monopole" te Zandvoort binnendrongen publiek en toneelspelers op grond van de bewering, dat zich daaronder Joden be vonden, met geweld heeft verwijderd en verschillende personen mishandeld. In de tweede plaats wordt hij er van beschuldigd dat hij in de nacht van 31 Jan. 1943 tezamen met leden van de S.D.,lysten heeft opgesteld, althans aanwijzingen heeft gegeven van anti-nationaal-socialis- tïsche inwoners van Haarlem en omge ving, die als représaille voor een kort te voren gepleegde aanslag met dodelijke af loop op een Duitser gevangen genomen zouden worden. Dit heeft de dood van tien Haarlemmers ten gevolge gehad en de vrijheidsberoving van honderd anderen ten gevolge had. Dit laatste wordt ook ten laste gelegd aan de caféhouder Slot, die nog voort vluchtig is en wiens zaak bij verstek be handeld zal worden. Hem wordt bovendien ten laste gelegd, dat hij aan de S.D. tips heeft gegeven omtrent anti-nationaal- socialistische personen. Ook de gewezen hoofdinspecteur van politie G. P. J. Verschoor, later corpschef :te Delft, wordt het meewerken aan het opstellen van de lijst /met gijzelaars ten laste gelegd en voorts het in vele gevallen overleveren van arrestanten aan de Duit sers, zowel te Haarlem als 'Delft, hetgeen in menig geval de dood van de betrokkene tengevolge had. Beverwijk TURNLUST TOONT HAAR PRESTATIES. Donderdagavond 19 Februari zal de gymnastiekvereniging „Turnlust" een grote demonstratie houden in het Kenne- mer-theater aan de Zeestraat. Een gezellig bal onder leiding van dansleraar A. Dors besluit de avond. Linge, HuelvaVlaardingen. pass. 14 Febr. Finisterre. Ossendrecht, 13 Febr. van IJmui den naar Huelva. Prins Maurits, Algiers Londen, pass. 14 Febr. Gibraltar. Telemon, 14 Febr. van Trinidad te Paramaribo verw. Zwïjndrecht. 14 Febr .van Rotterdam voor- gaats IJmuiden wegens mist. KLEINE VAART Audacia, 13 Febr. van Kilrush naar Barry. Borneo 14 Febr. van Rotterdam naar Malmö. Democraat. 14 Febr. van Hamburg te Rotter dam Express, 13 Febr- van Rouen te Parijs. Ferocia, OranTeneriffe, pass. 12 Febr. Gi braltar. Kunlabore. 13 Febr. van Delfzijl naar New Castle. Njord. 14 Febr. van Rotterdam naar Ayr. Vaderland. 13 Febr van Kingslyn te Penzance. Binnengekomen vissersschepen. 16 Februari 1948 IJM 14, Isabel, rederij Alaska II, 5 Febr. vertr., vis. IJM 95. Maria, rederij De Daad, 4 Febr. vertr., vis. IJM 45, Perseus, rederij Praxis, 5 Febr. vertr., vis. IJM 4, Kikker, rederij Avanti, 4 Febr. vertr., vis. IJM 15, Cornelis, rederij Cornelis Bart, 4 Febr., vis. Maandag 16 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Berkelstroom van Hull. Fauvette van Londen. Bucklaw van Grangemouth. Marianne Brat van Gothen burg. Raleisa Grande van Rotterdam. Skandi- navië van Danzig. Helder van Antwerpen. Draco van Kopenhagen. Vertrokken zijn: Laurelwood naar Swansea. Vega naar Malmö. Orestes naar Esbjerg. Tiberius naar Lissabon. Hoogwatertyden. Dinsdag 17 Februari: 8.11 20.31 uur. Woensdag 18 Februari: 8.54 21.23 uur. IJmuiden-O., 16 Febr. Zeeweg 283. Minister Van Boetzelaer wijst verwijt af Hij begrijpt en waardeert federalistische idealen In het Voorlopig Verslag over de rijks begroting voor Buitenlandse Zaken der Eerste Kamer is door enige leden de op merking gemaakt, dat de uitlatingen van de minister van Buitenlandse Zaken bij de behandeling in de Tweede Kamer blijk geven van een ernstig misverstaan van de idealen der, federalistische stromingen. In de Memorie van Antwoord verklaart de minister, dat hij die idealen begrijpt en waardeert. De vraag is slechts of de moge lijkheid voor de practische verwezenlij king dezer idealen onder de huidige om standigheden aanwezig is. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de verwezenlijking dezer idealen een aaneen sluiting van het ganse Europa zou ver eisen. De minister vraagt zich af, of dit streven meer kans op welslagen biedt dan een algemene organisatie, als door de Ver enigde Volken beoogd. De minister geeft zich echter ten volle er van rekenschap, dat het ogenblik kan komen, waarop tot een nauwe aaneensluiting van geheel. West- Europa dient te worden overgegaan. Voor stellen van deze strekking, als gedaan door minister Bevih moeten dan ook zeer ernstig onder de ogen worden gezien en aan een uitgebreide studie onderworpen. Met name de kwestie Duitsland verdient bij de be oordeling van een nauwere samenwerking de aandacht. Ook met de positie van de overzeese gebiedsdelen moet in de voor gestelde consolidatie zeer ernstig worden rekening gehouden, aldus de minister. VEILING VAN UIT DUITSLAND TERUGGEHAALDE GOEDEREN. Een grote hoeveelheid machines, ma chine-onderdelen, draaibanken, scheeps motoren en andere goederen zijn op het ogenblik in een loods aan de Coenhaven te Amsterdam uitgestald ter bezichtiging voor de veiling, welke namens het mi nisterie van Financiën afdeling „Oorlogs buit" op 18, 19 en 20 Februari in Krasna- polsky te Amsterdam gehouden zal wor den. Het zal de eerste maal zijn, dat het ministerie 'van Financiën machinerieën, die de Duitsers van de Nederlandse in dustrie roofden, in het openbaar verkoopt. De goederen verkeren meestal in vrij slechte toestand. Indien de rechtmatige eigenaar ze niet terug verlangt (en dat is bij verwaarloos de goederen meestal het geval) worden ze verkocht. In enkele gevallen zijn de goe deren opzettelijk door de Duitsers onbruik baar gemaakt voor zij van Duitsland'naar Nederland werden verscheept. Ook radio toestellen, naaimachines, stofzuigers en andere goederen voor huishoudelijk ge bruik vindt men in de grote verzameling van artikelen, welke uit Duitsland zijn te ruggekeerd. TEGEN GELEIDE ECONOMIE. De Federatie van Nederlandse Bedrijven tegen Economische Dictatuur en ter Be vordering van het Particulier Initiatief heeft de leden der Staten-Generaal ver zocht medewerking te verlenen aan een bestrijding van de „overmatige overheids bemoeiing, die een totale ^ontvoogding van het bedrijfsleven tengevolge heeft". Het hoofdbestuur der F.N.B. verklaart, dat zich in het bedrijfsleven zeer radicale tenden- zen ontwikkelen en dat er steeds meer stemmen opgaan, die pleiten voor het orga niseren van een staking van'het bedrijfs leven. Het hoofdbestuur acht zulks ver werpelijk. Het stelt echter vast dat de F.N.B. zich de leiding in de strijd tegen de geleide economie langzaam' ziet ontglippen. Het verklaart, dat het plan-Marshall en Benelux niet zijn te verwerkelijken, wan neer Nederland vasthoudt aan een doctri naire economische politiek. Bezwaren tegen verhoging V ermakelijkheidsbelasting Vele Kamerleden uitten bedenkingen tegen de houding der regering In de afdelingen der Tweede Kamer zijn van vele kanten bezwaren geopperd tegen het wetsontwerp „Noodvoorziening Ge- meente-financiën". In het bijzonder gold het verzet de plannen voor de verhoging der Vermakelijkheidsbelasting. Zij vonden het onjuist, dat.er een rijksbelasting van gemaakt werd, omdat de gemeenten niet vrij zijn om zelf het percentage der hef fing vast te stellen. Het werd een weinig fraaie methode gevonden om de financiële nood der gemeenten op deze manier uit te buiten. Het verschil in tarief tussen film vertoningen en andere vermakelijkheden werd onjuist geacht, omdat filmvertonin gen in vele gevallen culturele waarde hebben. Verschillende leden maakten zich be zorgd over de toekomst van het bioscoop bedrijf bij een zo zware heffing, temeer nu men bezig is een Nederlandse filmpro ductie te bevorderen. Gaat de zware hef fing door, dan vreest men voor het be staan van tal van bedrijven; 1,80 bioscopen hebben een omzet van nog geen 35.000 per jaar!" En het bezoek vermindert reeds. In 1947 was het 18 pet. lager dan in 1946! Vele leden zagen de oplossing in een regeling die op het volgende neerkomt; Geen verhoging van de belasting voor culturele films, verlaging van het voorge stelde tarief van 50 tot 35 pet., met recht van doorberekening der belastingverho ging aan de bezoekers op Zaterdag en op Zondag. TARIEVEN VAN WONINGBUREAUX Na de wettelijke regeling van de tax'ieven voor bemiddeling bij woningruil en ka merhuur in Mei 1947 is gebleken, dat nog vele" woningbureaux zich niet aan deze tarieven houden. De vergoeding voor be middeling bij een huurovereenkomst is ten hoogste 5, bij woningruil ten hoogste 10, 15 of 20 naar gelang van de huursom van het gevraagde pand. Een inschrijfgeld bij woningruil mag slechts met schriftelijke toestemming van het Di rectoraat-generaal van de Prijzen worden gevraagd. Het moet echter bij het tot stand komen van de ruil van het bemidde lingsgeld worden afgetrokken. De prijs- contróledienst zal hieraan zijn speciale aandacht wijden. EX-N.S.B.-ER ALS ALS SCHADE-ENQUêTEÜR? Het lid der Tweede Kamer mevrouw Van den MuijzenbergWillemse heeft aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie gevraagd of het hen bekend is, dat te Meppel bij de plaatselijke schade- enquête-commissie een gewezen N.S.B.-er werkzaam is, .die tevens lid was van het N.A.F. en die na de bevrijding .werd ge ïnterneerd in het kamp Westerbork, waar na hij voorwaardelijk buiten vervolging werd gesteld. De betrokkene is onder meer belast met het behandelen van schade-aanvragen van gewezen verzetslieden en heeft zelfs de aanvrage behandeld, ingediend bij dé schade-enquête-commissie door iemand, die na de bevrijding optredende als recher cheur bij de toenmalige P.O.D., de bedoel de N.S.B.-er arresteerde. Hij behandelt ook schade-aanvragen van politieke delinquen ten en bestudeert te dien einde de straf dossiers der betrokkenen. Mevrouw Van den Muijzenberg vraagt of de ministers deze situatie toelaatbaar achten en verzoekt bij ontkennende be antwoording zodanige instructies te geven, dat aan de gèschetste toestand een einde komt en voorts in algemene zin maatrege len te treffen, die het onmogelijk maken, dat soortgelijke situaties, die het rechts gevoel der bevolking krenken, kunnen ont staan. nWNBst De heer A. M. F. Frcijters. gemeentesecretaris van Roosenri,- vaardde Maandag het ambt van h ter van de gemeente als opvolger C. Prinsen, die 1 December 1947 noemd tot burgemeester van Bred- i De advocaat-fiscaal bij het I Gerechtshof te Maastricht heeft k.-;TS deling van de zaak tegen Broeck. ex-hoofdredacteur van <?p« „Limburger Koerier", vijftien msstraf geeist wegens voortgezette 1! lening aan de vijand. Op 24 Februari zal de eew kinderen van Nederlandse ouders !-' en de Sovjet-zóne voor een verbliif maanden naar Nederland vertreV» groep zal bestaan uit 113 kinderen 50 uit Berlijn en de rest uit de V* zóne. De leeftijd der kinderen vah£ vier tot vijftien jaar. ne? Het vliegveld ..Welschap", Wasr bevrijding de R.A.F. de scepter zwaaid, is overgedragen aan de ,7 Eindhoven. De Engelsen zullen heit- nog voor hun koeriersdiensten bliiv" bruiken. totdat de bezetting van lli tot het verleden behoort. De honden-' officieren en manschappen, waarv? hun gezin reeds lieten overkomen ,!r barakken worden ondergebracht De boekdrukker C. H. uit AU de^Rijn, die zijn persen geleend had drukken van boekwerken als „Miin i Scapa Flow", „Parachutisten grL door 't Bijzondere Gerechtshof te T) ontslagen van rechtsvervolging on de overweging dat het Hof uit nieft is, dat het doel van de drukker - weest het verheerlijken weermacht. van det; Wegens de toestand in Palestim K.N.S.M. voorlopig om de vier y/fït, Jaffa, Tel-Aiv en Haifa varen, Dee> gende afvaart zal nu op 11 Maartv-i sterdam en op 13 Maart van RotteriS"-' schieden. Op 1 Februari waren in NederU montagewoningen gereed. Er ware: montagewoningen in aanbouw. %r' vergunning verleend voor 1733 d4 woningen. Bovendien waren in voorcis" 2271 montagewoningen. Het College van Rijksbemiddelain. voor de klein-metaalnijverheid met -■ van 9 Februari verplicht gesteld dri alle werknemers van 18 jaar en oüdes bereiken van de 65-jarige leeftijd week in het „Fonds tot Voorbereidt- Pensioenvoorzieningen in de Kfev- nijverheid" moet worden gestort, V- f 1 moet worden ingehouden op hetb" de werknemer en f 1 moet werden fo gen door de werkgever. HAARLEM EN OM© De heer J. W. Rengelink, chef ganda van het ministerie voor Wedeioi houdt op Donderdag 19 Februari in Verenigingsgebouw te Heemstede is plaatselijke afdeling van de Partij U Arbeid een inleiding over „De opbouw". De vereniging „Haerlem" houdt zv gebouw aan de Gr. Markt van Zateriï tot en met Zondag 29 Februari een te- stelling van oude prentbriefkaarten s verzameling van de heer W. P. J, Ora- aangevuld met kaarten uit het Gems archief. René Huyghe houdt voor „Lestt rences Frangaises" op Maandag 23 Fefc in het Frans Hals Museum een „Vermeer et Proust". Vanwege de Ned. Herv. Overveen zullen weder drie, li gehouden. Op 8 Maart spi Winkler over de Deense Kaj Munk, op 16 Maart Ds. J. C. vt Bloemendaal over „Merkwaardige woer. reis" en op 14 April de pastor loci dr. G Beus over de nieuwe kerkorde. Op Dinsdagavond 24 Februari zal isi Wijkgebouw der Ned. Herv. Gem, een vertoond worden over het werk van dl richting „Meer Bosch", zal er een vertoning zijn van de 0 e, lezingen wtj •S J Met groot leedwezen ge ven wij kennis van het overlijden van ons be- bestuurslid de heer J. DE GREEF. Zij nagedachtenis zal bij ons in hoge ere blijven. Bestuur en leden van de V. V. „Breesaap" (V. V. B.) Heden overleed tot onze diepe droefheid onze in nig geliefde en zorgzame Moeder MARCHJE SCHIPPERS. Wed. van A. F. de Crom eerder wed. van P. Verswij veren, in de ouderdom van 79 jaar. Zij ruste in vrede. Wed. H. Verswijveren- Jochemri Wed. J. -Verswijveren- van Alem C. Heijnen-Verswijveren P. Heijnen J. J. Verswij veren P. Verswij veren-Boender J. P. van Galen- Ver swij veren A. van Galen M. C. Oldenburg-de Crom J. J. Oldenburg Klein- en achterklein kinderen. Santpoort, 15 Febr. 1948. Prov. Ziekenhuis. De overledene zal wor den opgebaard op Donder dag 19 Februari a.s. te 10 uur Eikenstraat 41. IJmui- den-Oost, waarna de be grafenis zal plaats hebben te 2.30 uur op de Wester begraafplaats te IJmuiden Vertrek van de Eiken straat 2 uur. B. z. a. een flinke EÉRSTE BAKKERSBEDIENDE, ge wend in genj. bedrijf te wer ken, getrouwd, g. g. st. h. t. d. Brieven A. ter Eist, Zee weg 219, IJm.-0. Pakkisten te koop LOENDERSLOOT's WARENHUIS Willemsbeekweg, IJm.-O. Gehele Kunstgebitten 75.- Volledige behandeling In begrepen Spr.uren van de Tandarts dagelijks van 1-2 uur en volgens afspr Avondspr uren: Maandag Woensdag. Vrijdag 58 Boekhandel H. de Vries Jacobqnestraat 3, Ged. Oude Gracht 2727A. Thans naast tel. no. 10785 ook bereikbaar onder Nr. 10885 en wij komen direct uw halen. Electro Technisch Bedrijf Hartertdorp KENNEMERSTRAAT 21 SPAARNE 3 en KRUIDBERGERWEG 51, Santpoort voor iedereen. Jac. v. d. Noord Spaarne 60 Haarlem. Telef. 16084. Keurige blauw gedecoreerde 6 DELIGE STELLEN BUSSEN met opschrift Koffie - Thee - Suiker Beschuit - Cacao en Rijst KOM GEREGELD KIJKEN BIJ WILLEMSBEEKWEG 16-18, IJMUIDEN-(0.) - TEL. 4654 Kunstzinnig portret SCHOTERWEG 92 Telefoon 21941 AUTORIJSCHOOL K. Of- fenberg, gedipl. A. N. W. B. instructeur. Inl. en opgave bij J. Broersen. Oosterduin weg 56, IJmuiden. Te koop: een UITSCHUIF- TAFEL. Merellaan 2. VERMIST sinds Zaterdag middag lichtbruin hondje, type herder omg. Driehuis. Terug te bezorgen tegen beloning Tollenslaan 18, Driehuis. NET KOSTHUIS aangeb.. aan net persoon in bezit van bed, liefst geen continu dienst. Rembrandtlaan 35. ACCORDEON (pianoklavier) ter overname gevr. Br. met opgave merk prijs en aan tal bassen L 2204 bur. van dit blad. Pr. TEKENTAFEL te koop, met parallelgeleiding f 65 en echt Japans theeservies zeer bijzonder, geheel compl. Te zien liefst na 7 uur. Tussen- beeksvyeg 3). De sinaasappelen voor de 2e inlevering zijn aangekfl* men. Door de rijpheid dezer vruchten kunnen zfi,w lang bewaard worden. Wij zullen'ze voor de rechtheb benden bewaren tot en met Zaterdag.21 Febr. Nad datum vervalt de leverplicht van deze zending en liet event, restant zonder bon verkocht worden. DE GEZAMENL. GROENTEHANDELAREN DER GEMEENTE VELSEN AUTOSPUITEN Wij zijn weer in de gelegenheid met vooroorlogse kW» verf, cellulose zowel als synthetische, Uw auto geheel te spuiten of beschadigde delen bij te werken- Levering op zeer korte termijn. N.V. GEBR. H. F. KIMMAN WAGENWEG 8-10 HAARLEM TELEFOON^ BROOD- EN BANKETBAKKERIJ te IJmuiden voor directe indiensttreding een voor haar wijk in Santpoort. Brieven IJ 516 bureau van dit blad. eser^ LAK-, VERF- en VERNISFABRIEK zoekt eer. persoon als voor het bezoeken van de Industrie. Eigenh. geschr. br. met voll. inl. onder No. 55 bu£

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 4