kis wel leven in de IJmuider damwereld IJmuidenaren ontmoeten Haarlemmers Uitsluitende zitplaats Nederkoorn voor zijn rechters 19 FEBRUARI 1948 ÏJMUIDER COURANT B. Dukel clubkampioen en gevechten tegen het degradatie-spook ,J 1 j,i r!e onlangs gespeelde partij tus- J ®S?,rt en Kriklte in remise eindigde. nukel ^oor het seizoen 1947- kampioenschap van D.C.IJ. Waar- i!' de zeven keren in 23 jaar vol- lCekteJ De gespecificeerde uitslagen lui- '«'„Mils,se: Aï Ligthart—Krikke 1—1; ..Jjlf&ol 1-1; J- Smit H. Nieu- Wwihui*en 2-°- W Eerste BeelenRas 20; A. «J Tweede H Leeuw_w. Goos Groen—v- d. Steen 02. tv! hoofdklasse is met 12 partijen uitge- P J pn om degradatie te ontkomen 1^;:. io punten worden behaald. fe.jomuffl'l Koetsier—Pum Swier ^°e natuurlijk vooral de degradatieeandi- Het voor hun plaats in de hoofd- VI..4vechten. Z° gelukte het J. Smit na formidabele eindspurt, waarvan ook 1 -i„r.Vitfvffc>r wprH 7.iirt vprpisfp het slachtoffer werd, zijn vereiste Tenten in'de wacht te slepen. Schol, tft*. eerst hopeloos scheen, zal nu 3 in staat zijn uit zijn twee nog res- Snde part"™ drie pu"teri te ïalm' De spelers Jonker en Nieuwenhuizen zul- 1é"^g^erste klasse heeft D. Ott nog J1 de leiding; Swier verspeelde zijn «rnmótiekansen. In de tweede klasse moet J Beelen zijn laatste partij winnen tegen i Groen, wü hij promoveren. Spanning rond het Kennemer damkampioenschap. Tn het clublokaal van de damclub IJmui- werd de tweede ronde gespeeld van Jet damtournooi om de titel van Kenne- "'nfuitslagen luiden: F. Dukel—Yme de w 0-2; Abe de Jong—J. B. Sluiter 0 9' ZonneveldT. Postma 11; A. J. jtovck—Bert 11; P. H. Meure—Draayer 0—2 De Öostèrkwartierspeler Abe de Jong het zich door de clubkampioen J. B. Sluiter Ivan de Haarlemse Damclub verrassen met een zeer fraaie damcombinatie. F Dukel drong in het middenspel te veel ca zonder voldoende „reservetroepen" ïihter de hand te houden, zodat hij het loodje moest leggen. De IJmuidenaar ver loor op die manier eerst een stuk en daar na de hele partij. De Stabielspeler A. J. Buyck kreeg in het eindspel aanvankelijk nadeel. Toch wist de Santpoortspeler een remise uit het vuur te slepen. De Heemstedenaar Draayer speelt aan- ïienlijk bpter dan het vorig seizoen; Meure kreeg in een „dammen eindspel" de kous op de kop. Zonneveld—Postma werd een gelijk op gaande partij en rémise geeft dan ook wel goed ae verhouding weer. Na twee ronden is al merkbaar, dat er een spannend en zwaar gevecht wordt ge leverd, om de bovenste drie plaatsen: de Tmel V.V.IJ. op de planken tfji, De „V.XY'ers koesteren naast de. grote Dl liefdevoor--de sport ook nog een andere genegenheid: ze spelen graag toneel, niet op het groene veld maar op de planken van een echte schouwburg. Zo was hun werk terrein in het Patronaatsgebouw ditmaal begrensd door coulissen in de plaats van de welbekende zijlijnen. Ook hadden ze shirt en shorts verwisseld voor die gewaden welke vereist worden om het spel ten tonele te voeren dat de zwaar-romantisehe titel van „Wilde Rozen" draagt. Dat wordt een echte Courts-Mahler- of von Marlitt-avond dachten we en dat was niet zo ver mis. Want wat er uit de pen van Joh. van Eeke- i len vloeit is wel zo hyper-dramatisch en gezwollen, dat het zelfs de verhalen van „De vrouw met de karbonkelstenen" glans rijk slaat. De bedoeling van de auteur is ongetwijfeld goed; maar als tekstschrijver j is hij onmachtig zich tot de waarlijk leven de taal te bepalen. Waar hij dan moraal preekt in z'n realistisch Wilde-Rozenspel klinkt die moraal, op deze rhetorische wijze 'uitgedrukt, ridicuul. Als de auteur tekort schiet kan de dilet tantspeler dit déficit niet aanvullen. Dit vindt zijn afspiegeling in figuren, die vrij onwezenlijk zijn in hun uitingen. Hoe fris b.v.een Loes van Wendelen (mevr. A. Vla ming), 'n dokter Coen (W. Groeneveld) of Pleegzoon Dolf (H. Nat) hun rollen ook speelden, het was niet echt meer zodra ze hun claus zegden. Toch zijn zij op weg om tezamen met de dames A. Kramer en A. omit een.goed team te vormen dat een kern voor de V.V.Y.-toneelclub zal blijken te. ïfn, Iemand die werkelijk zichzelf kon zijn, mevr. A. Smit als de pleegmoeder die zoveel confidenties had aan te horen; zij gedistingeerd spef en er ging rust en ftolmte van haar uit. Als ik zo'n opvatting J1!/0' vergelijk met die van vrind Bram- Utëtje, wil de speler en (vooral) de regie P dan doen geloven dat dit deBeau nimmel en vrouwenverleider is, zoals de wjver hem getekend heeft? Dit was geen j PJter van wilde rozen, maar veeleer-een |:|Wagenswaard,ige die aan dementia senilis LDe ^elborst (M. Vlaming) kreeg alleen 12,n uniïp™ de damessupporters in de J! a' mee en had dus een gemakkelijke I rrm i ^eer Hoek en mevr. N. Kwak dn' P, ^er^en de rolbezetting van dit spel, Kfr-rr. Hunsche volgens de oude 13 k'dde tot de overwinning en het ju-STge einde, alles in tempo en met goe- ,oe -oütennis. A. J. VAN DER WEIJDEN. Hoog bezoek bij het Leger des Heils komt de chef-secretaris van het hel t <3 Heilswerk in Nederland, kolo- (jen ]ej^ael de bijeenkomsten in IJmui- bitel.S^ael is de man, die toen in heden iÜ Le§er m grote moeilijk- omzeilon j"1' de küppen heeft weten te gemponcV „r onder de naam „geloof s- houdpn de organisatie bijeen te d:- 1 aan hem te danken is, Verboden r des Heils hier niet werd lerugbetalen kolengeld A» Februari zijn aan de beurt de 0.' H en met Vir. Meerviirft intore'l aan de Houtmanstraat, PoorUstaM Santpoort-dorp en Sant- «auoa zijn geopend van 9-15 uur. favorieten Yme de Jong en Sluiter hebben reeds 1 en 2 verliespunten. De stand der deelnemers- is thans: Yme de Joz>g en J. Draayer 2 gesp., 3 pnt.; B. Dukel, 1 gesp., 2 pnt.; Abe de Jong, J. B. Sluiter, P. H. Meure, A. J. Buyck, T. Post ma, allen 2 gesp., 2 pnt,.; Berk 1 gesp., 1 p.; Zonneveld 2 gesp., 1 punt en F. Dukel 2 gesp., 0 punten. v In Haarlem wordt de derde ronde ge speeld, waarin de volgende dammers el kaar partij gaan geven: B. DukelA. J. Buyck; ZonneveldBerk; SluiterPost ma; DraayerAbe de Jong, Yme de Jong Meure. De Marine en de woonruimte Nog geen reactie op het vertrek naar Den Helder Nu de Koninklijke Marine naar Den Helder is vertrokken,rijst de vraag, welke invloed dit vertrek op Velsen's woonruim te-probleem zal hebben, een vraag, welke speciaal klemt voor hen, die „zoekende" zijn. v Naar wij te bevoegder plaatse vernamen, heeft het verdwijnen der Marine nog geen enkele verbetering in de woónruimte met zich gebracht: op.het Huisvestingsbureau is nog geen geval van vertrek van Marine mensen, naar Den Helder in behandeling. Het wachten is natuurlijk op het tijdstip, waarop Den Helder de verplaatste perso neelsleden van de Mijnenveegdienst en aanverwante marine-bedrijfstakken kan bergen en zoals het er thans voorstaat wij ontvingen hierover enige gegevens uit Den Helderis de kans zeer gering, dat de marine-verhuizing binnen afzienbare tijd haar invloed zal doen gelden op Vel sen's huizenvoorraad. Het dagelijks bestuur van „IJmuidens Bloei" In de onlangs gehouden bestuursverga dering van de tot nieuw leven gekomen vereniging „IJmuidens Bloei" werd het I dagelijks bestuur samengesteld uit de he- I ren M. Roos, voorzitter, mr. J. R. van Eer- j deni secretaris, W. Str'uykmans, penning- I meester, J. G. Kolkman en G. Heykoop, respectievelijk als eerste en tweede plaats- vervangend voorzitter. BOTVISSERIJ IN DE ZEEUWSE STROMEN REEDS THANS TOEGESTAAN. -De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bepaald, dat het in de Zeeuwse stromen, reeds thans toege staan is de botvisserij uit te oefenen en bot in een vaartuig, bun of-kaar voorhan den te hebben. Velsen Wie Zaterdag aan het liefdadig heidsconcert meewerken Zoals wij reeds berichtten, wordt Zater dagavond in het Patronaatsgebouw een liefdadigheidsconcert gegeven voor de j stichting „Voor het kind", i De medewerksters zijn mevrouw J Geestvan Riemsdijk, piano, mej. 'Gerda de Ruit, sopraan en mej. Ria Hoogerwerf. die het piano-acompagnement van de heer Bernd Kossmann (viool) op zich hééft genomen. Verder zal1 de heer L. Smeehuy- zen enige cello-recitals verzorgen. Deze avond, die gehouden wordt op ini tiatief van de Velser H.B.S.-verenigirig, wordt gevuld met werken van H. Pur- cell, Giuseppe Tartini, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, M. de Falla, Willem Pijper, Zoltan Uoldy en Antoine Dvorak. Ook vrouwelijke athleten naar Edmonton? Naar wii vernemen is de kans groot, dat ook vrouwelijke athleten de tocht naar Edmonton zullen meemaken. Geslaagde Oranje-avond Mede ter gelegenheid van prinses Marij- ke's eefste verjaardag belegde de Oranje- vereniging „Velsen" Woensdag een fees telijke bijeenkomst in „Concordia", dat wij bij andere Oranjefeesten wel eens beter gevuld zagen met belangstellenden. Voor deze avond was de medewerking verkregen van mej. Bets Slotboóm, sopraan en de Harmoniekapel „De Eendracht". Voorts werden nationale films gedraaid. De heer P. Koelmans, voorzitter, schetste de neiging van het Nederlandse volk tot mopperen. wat wij gelukkig nog vrijint kunnen doen als 'één van de manieren om de herkregen vrijheid, die het Oranje huis steeds door de eeuwen heen heeft voorgestaan, tot uitdrukking te brengen. De Oranjevereniging heeft deze avond wil len beleggen als uiting van aanhankelijk heid jegens het Oranjehuis, welks beteke nis echter niet overdreven, maar ook niet miskend moet worden. Verheugd als hij was over Marijke's verjaardag, hoopte de heer Koelmans," dat het Oranjehuis zegen mocht ondervinden. Hij dankte de vrij willig medewerkenden aan het programma dat door „De Eendracht" werd geopend met: „Wilt heden nu lieden", gevolgd door Sam Vlessing's feestmars. Met grote be langstelling is geluisterd naar de eerst kort geleden in studie genomen Hongaarse Lustspiel ouverture van Kélar Béla, een werk, dat met prachtige contrastemmingen vlot van tempi, heel .wat technische inspan ning van de musicerenden eist en dank zij directeur Leistikow, die enkele van zijn mannen miste, toch een go,ede uitvoering genoot. Mej. Slotboom zong vervolgens verschil lende wiegeliedjes. „Als de ziele luistert" van Güido Gezelle, „Madonnakindje" en „Standchen", het Nonnenkoor uit „Casa nova", „Ave Maria" van Gounod e.a. om een greep te doen kwamen door hees heid niet volkomen tot hun recht, hoewel desondanks de zang werd gewaardeerd, evenals de beleiding van mevr. E. Meyes- v. Twisk. Het filmprogramma was met zorg geko zen en gaf een terugblik op de bezettings tijd, de bevrijding en de aankomst van het prinselijk gezin in ons land. Een bijzonder fraaie in technicolor uitgevoerde rolprent was die van de Yictory-day in Engeland met indrukwekkende parades. IDe geslaagde avond is besloten met het volkslied, nadat mej. Slotboom nog bloe men waren aangeboden. VOETBAL De Haarlem weer naar Engeland. Dezer dagen is de grootste stoomtrawler der IJmuider trawlervloot weer in Enge land aan de markt geweest en ook deze reis heeft de „Haarlem" een prachtig re sultaat geboekt. Met circa 1500 kisten vis waaronder een partij heek, mag een hoge besomming worden verwacht. Ook zijn aan de Grimsby-markt de IJmuider stoom trawlers „Viking-Bank" en „Amsterdam". De vangsten dezer schepen zijn respectie velijk 800 en 600 kisten vis. Rccord-reis. Een Katwdjker motor- logger vertrok Zondagnacht uit de IJmui- derhaven ter Kanaalvisserij. Reeds Maan dagmorgen werden 800 kisten haring ge vangen. In de nacht van Dinsdag op Woensdag was de logger weer in IJmui- den binnen. De animo voor deze haring was echter niet groot, want er werd slechts 7 per kist gehaald. Velsen-Noord Een goed begin: hef halve werk Hoogovenhuizen aan de Schulpweg bijna klaar Het Hoogovenbedrijf, dat bij de weder opbouw en nieuwbouw in onze omgeving wel bijzonder is geïnteresseerd door zijn voortdurende personeelsuitbreiding en der halve metterdaad medewerkt aan het tot stand komen van nieuwe woningen, droeg vorig jaar vcor zijn rekening aan Smit's Bouwbedrijf te Beverwijk op het bouwen van een twaalftal woningen aan de Nieuwe Schulpweg, bestemd voor leidinggevend personeel. Hoewel de situatie van de materialen al- lerminst rooskleurig was is de aannemers- filma er in betrekkelijk korte tijd in ge slaagd de gelegenheid te scheppen, dat reeds Maandag 23 Februari de eerste drie huizen, namelijk ty/ee opzichterswoningen en een ingenieurswoning, konden worden betrokken, waarna successievelijk, volgens de heer W. Pekelder, de uitvoerder, einde Maart alle twaalf woningen bewoond zul len zijn. De nieuwe huizen zijn uiterst modern en daarbij comfoi-tabel ingericht. De opzich terswoningen zijn van normale bouw, twee verdiepingen met een flinke zolder. Beneden bevinden zich behalve een kel der, hall en "W-C., twee kafners van ver schillende afmetingen, die door een archi tectonische vinding tot één grote ruimte kunnen worden gemaakt. Bovendien be staat de mogelijkheid om van de kleine kamer en de keuken één ruimte te maken door een bijzondere deurenconstructie. De bovenverdieping heeft drie slaapkamers met vaste wastafels, een douchecel en een flink balcon. Een zolder overdekt het ge hele huis. Van de schoorstenen in de kamers is een prachtige verfraaiing gemaakt. De ingenieurswoningen hebben iets meer ruim te met een badkamer en een studeervertrek. Het begin van de nieuwbouwvoltooiing is er thans. Het is te hopen, dat ter bestrijding vaft de heersende woningnood spoedig an dere woningcomplexen zullen volgen. R.K. Harmonie „St. Caecilia" in 1947 De R.K. Harmonie „St. Caecilia", welke in 1947 heeft bewezen aan haar populari teit niets te hebben verloren maar zelfs in bredere kring door haar optreden bij ver schillende feestelijkheden daaraan nog te hebben gewonnen, heeft in haar jaarver gadering in de R.K. school aan de Corvers- laan het afgelopen jaar de revue laten passeren. u Door het aftreden van de heer J. Hars- vekl verrichtte de heer H. Verwey, voor zitter, cle bpening om in een kort resumé de wederwaardigheden van het afgelopen jaar weer te geven) Het uitgebreide jaarverslag herinnerde aan de grote wijzigingen in het bestuur, doch -wees vooral op de wisseling van di recteur, daar de heer P. N. Joosen was ver vangen door 9e heer J. Laarveld, wiens keuze naar afmeting van de bereikte resul taten, die speciaal in de laatste uitvoering bleken, een stimulans voor.de Harmonie is. Het financiële verslag was echter som ber gestemd. Om de kasmiddelen op peil te brengen heeft zich uit de donateurs reeds een commissie gevormd om het dertigjarig bestaan van „St. Caecilia" op 25 Juli fees telijk te herdenken. Bij de bestuursverkiezing zag de aftre dende secretaris,'®de heer Th. Kuypers, zich herkozen en werd de heer A. Leering tot tweede vooi-zitter benoemd. St. Caecilia zal dit jaar deelnemen aan het muziekfestival ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan van Beverwijk als stad en er zal deze zomer wederom worden ge concerteerd in „Heliomare" te Wijk aan Zee. Het dertigjarig bestaansfeest zal gepaard gaan met een concert in de pastörietuïn aan de Wij kerstraat weg op Zaterdag 24 Juli. Met „St. Caecilia" zullen dan tevens jubi leren de heren A. W. Bakker, J. L. Hars- veld en G. B. van Roon, die van de oprich ting af steeds zeer actieve leden zijn ge weest. Nog enkele voetbalwedstrijden resten De voetbalcompetitie? die nu' snel haar einde nadert, telt zoals voor de meeste clubs ook voor die van Velsen-Noord nog slechts enkele wedstrijden. De derde klasser Kinheim heeft nog maar één ontmoeting en wel uit tegen Ripperda te Haarlem. Van de vierde klassers WB en IEV speelt eerstgenoemde nog drie wedstrijden en wel thuis tegen de plaatselijke club IEV en uit tegen Zilvermeeuwen (ZaandamT en OFC (Oostzaan). IEV heeft ook nog drie ontmoetingen. Op het Kinheim-terrein ontmoet IEV nog Assendelft en Purmerend en op „Watervliet", een uitwedstrijd dus, VVB. - Oorspronkelijk vermeldde het programma voor 4 C voor a.s. Zondag de plaatselijke ont moeting VVBIEV. Hierin is echter wijzi ging gekomen. De „Bresapers" zijn nog een keer vrij en IEV ontvangt nu Purmerend. de Wiik ann Zeeërs definitief onderaan. Beverwijk-HFC is van geen belang. We verwachten een zege voor de thuisclub. Op het VVB-terrein wordt de plaatselijke ontmoeting WB-IEV gespeeld. Evenals in de eerste ontmoeting houden we het op een kleine overwinning voor VVB. Stormvogels 2 verloor onverwacht met flinke cijfers van Hilversum. Gelukkig echter verloor Ajax 3 ook, zodat de kansen der blauw-witten nog steefls gunstig zijn. Zondag wjnnen zij o.i. van Alcmaria 'Vic- trix 2. VSV 2 komt er steeds gunstiger voor te staan, niet alleen omdat het zelf aan de winnende hand blijft, mar ook, omdat OSV nogal eens een steek laat vallen. Zon dag winnen de VSV'ers natuurlijk van DOS 3. Het derde elftal van VSV gaat van WSV winnen. Kennemers 2 zal het tegen Zeeburgia 3 heel wat minder gemakkelijk hebben. Het tweede elftal van Velsen trekt naai Haarlem en zal zich met een gelijk 'spel tevreden moeten stellen. De elftallen van Stormvogels Stormvogels-EDQ: De Vogels komen als volgt uit Kraak; Schuit, Van Dongen; Goedhart, Schoorl, v. d. Kuyl; Luppens, Meyer, Broekhuyzen, De Boer, Opbergen. Stormvogels 2-Alcm. Victrix 2. Het IJmui der elftal ziet er als volgt uit: Rechsteiner; Van den Oever, Sehriemer; Mors, Zwem mer, Glas; Van der Linde, Hoogendijk, Nieuwenhuizen, Snoeks Jr., Broek. Na een-week van compelitierust speelt Stormvogels Zondag a.s. tegen EDO. Toen de blauw-witten de eerste keer tegen EDO in actie kwamen, bezetten de Haar lemmers nog de eerste plaats en schenen eenvoudig onverslaanbaar. Daarna echter volgden enige nederlagen en thans is dé situatie zo, dat EDO een achterstand van twee punten heeft op Feyenoord. De we tenschap echter, dat de Rotterdamse club niet zo ongenaakbaar' meer is, als zij Vroeger was, gevoegd bij het feit, dat de ploeg nog tegen DFC moet spelen, is voor de EDO-ers echter reden genoeg, om de moed nog niet op te geven, zodat de Haar lemmers zich Zondag wel tot het uiterste zullen inspannen, om ten tweede male over Stormvogels te zegevieren. En als wij eer lijk onze mening zeggen: Wij gevoelen meer voor een Haarlemse zege dan voor een Stormvogels-overwinning. Voor dit laatste is het voorhoedespel der Vogels dé laatste tijd te zwak. VSV speelt eveneens tegen een club met kampioensadspiraties, n,.l. Haarlem. De roodbroeken staan er echter aanzienlijk beter voor dan EDO, ja, de situatie is zelfs zo, dat ze Zondag reeds kampioen kunnen zijn, als ze zelf van VSV winnen en Xerxes' minstens één puntje tegen Zeeburgia zou verspelen. Zover zijn 'we natuurlijk nog niet. In de eerste plaats achten we Xerxes in staat om Zeeburgia er onder te houden en voorts heeft Haarlem nog niet van VSV gewon nen, tenminste wanneer de roodwitten zo spelen als tegen Ajax en niet zoals tegen 't Gooi. j Velsen speelt op eigen terrein tegen Scheveningen. Ogenblikkelijk gevaar dreigt er wel niet voor de Scheveningers, maar geheel veilig is hun positie nog niet, zodat Bakkum c.s. hun handen vol zullen heb ben en het o.i. niet verder dan een gelijk spel brengen. Kennemers kan de dans nog ontspringen maar dan moeten er toch in de komende wedstrijden spijkers" met koppen geslagen worden. Dit zai tegen DCV, ook al speelt Terlouw niet meer voor deze club, niet meevallen. In de 3 de Idas A deed D.E.M. zeer ver- stanüig door De Germaan er met 2-1 onder terdam en president van de Vereniging te houden. Veel kan de Wij kers nu niet Y?n Nederlandse Gemeenten, en de heer meer gebéuren. Zo'n zelfde verstandige zet Chr. Matser, ourgemeester van Arnhem, deden ook Terrasvogels: deze sloegen V. V. ai'nveerden aan boord van de „Noorddam E. met 4-1 en staan nu definitief veilig, van de Holland-Amenkalijn en werden zelfs al zouden de Santpoortenaren Zondag ^a_rner's burgemeester O Dwyer door een van Zaandijk verliezen, wat ons vrij waar- delegatie verwelkomd. In het gezelschap schimlijk voorkomt. DEM Heeft tegen Hol- va" belde heren bevond zich ook de admi- landia wel kans op een gelijk spel. l nistrateur van de Vereniging van Neder- Het lot van WE kan Zondag bezegeld '"ndse Gemeenten, de heer N. Arkema zijn. Wanneer het zelf van'HRC verliest en Na afloop van de ourgemeestersconfe- Kinheim en Ripperda zouden de punten f öntie zullen zij een bezoek brengen aan de delen wat ons in beide gevallen nor-1 havens en vliegvelden van Boston, Phila- male uitslagen zouden lijken dan staan delphia, Baltimore, New Orleans, Wash ington, Grand Rapids en New York. Burgemeester Oud zeide, dat de haven van Rotterdam zich het snelst van allé bedrijven in de Nederlandse steden her stelt. De Haven zal tegen het einde van dit jaar weer in het bezit zijn van zijn voor oorlogse capaciteit. Hij deelde nog mede. dat in 1947 tien millioen ton vracht iD de haven van Rotterdam behandeld is. Aan boord van de „Noorddam" bevond zich tevens de heer Bymans, president van de American West Coast Import and Ex port Company, die monsters van Neder landse producten bij zich had. Hij vertelde, dat hij door de Verenigde Staten zou gaan reizen om de Nederlandse exportartikelen aan de Amerikaanse kopers te tonen. „Wanneer de Amerikanen bereid zijn te, kopen, kunnen wij -in korte tijd voor een waarde van millioenen dollars verkopen en afleveren", zeide hij. Nederlandse burgemeesters in de Verenigde Staten De burgemeesters van een aantal door de oorlog getroffen Nederlandse steden zijn Dinsdag te Hoboken in New Jersey (V.S.) aangekomen om de Amerikaanse conferen tie van burgemeesters te New York bij te wonen en de organisatie der Amerikaanse steden te bestuderen in verband met de wederopbouw der Nederlandse steden. Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rot- Driehuis Het misdeelde kind in Noordholland Hedenavond spreekt in de koffiekamer van „Westerveld" de kinderzorg-pastor, ds. G. W. van Deth uit Haarlem over het onderwerp „Het misdeelde kind in Noo.rd- holland". De lezing wordt verduidelijkt met lantarenplaatjes. v De bijeenkomst is op touw gezet door de Nederlands Hervormde Wijkvereniging „Velsen-Zuid". Beverwijk „Avondmelodie" Ter gelegenheid van het feit, dat de Al gemene Nederlandse Metaalbewerkersbond in Nederland het ledental van 55.000 be reikt heeft, heeft de plaatselijke afdeling van Beverwijk gisterenavond in het Ken- nemer-Theater een feestavond gehouden, die zeer goed bezocht was. De heer van Hattum, medebestuurslid van het hoofdbestuur hield, na de opening van de plaatselijke vice-voorzitter P. Mul der, een korte redevoering- De verantwoordelijkheid, die de arbei dende klasse draagt, mag volgens spreker niet beschaamd worden. Daarvoor zijn mensen nodig met een socialistische ge zindheid en gefundeerde kennis. Hierna werd het woord en de dgad ge geven aan het cabaretgezelschap „Carl Toli", dat er in slaagde met „Avondmelo- dié" de vele aanwezigen gedurende ander half uur uitstekend te amuseren. Wat dit gezelschap ten beste .gaf, week af van het huis- tuin- en keuken-genre. Het ensemble „Carl Toli" greep mis schien iets te hoog; een ding staat vast: dat zij, die werkelijk iéts goed kunnen waarderen, volop genoten hebben. Wat de straat opleverde Omtrent de volgende gevonden voor werpen zijn op het Politiebureau van Be verwijk des Zaterdags tussen 15 en 18 uur en des Maandags tussen 18 en 21 u. inlich tingen te krijgen: een alpinomuts, poppen wagen,. stempel van Witte Kruis Gezïns.- hulp, gouden ring, ceintuur, portemonnaie, gouden oorbel, sleutel, militaire regenjas, fietssleuteltje, zegelring, damesbont, da meshandschoen en verschillende wanten, „RONDOM DE AARDBEI". Voor de Tuinbouwstudieclub in Bever wijk werden gisterenavond in de Veiling Kennemerland enige leerzame en interes sante films gedraaid, welke voor de vele tuinders, die bij de voorstelling aanwezig waren bijzonder nuttig en instructief waren. De voorzitter, de heer R. W. Muyen open de de avond, waarna de eerste film. over groei en verzorging van zaden,gedraaid werd. Na de pauze werd aen interessante film vertoond over de behandeling van de aardbei. „TURNLUST" EEN WEEK LATER. De gymnastiekdemonstratie van de .gym nastiekvereniging „Turnlust" te Beverwijk zal niet vandaag, doch eerst volgende week Donderdag aanstaande in het Kennemer- Theater plaats hebben. „DE OUDE PIERROT". De toneelvereniging van de buurtver eniging „Nederland Herrijst" in Beverwijk heeft voor haar volgende uitvoering, welke op 3 Mei in het Kennemer-Theater ge houden zal worden, het oog laten vallen op een treurspel in drie bedrijven en wel „De oude Pierrot". De heer J. Roos zal voor deze uitvoe ring de regie in handen hebben. voor DONDERDAG 19 FEBRUARI. Raadhuis. 7.30 uur: Raadsvergadering. Luxor-Theater. 7.45 uur: Hoogoven Sta ten geeft film en wel: „Hïmlaspelet". Kennemer-Theater. 8 uur: Laatste voor stelling „Heksenketel" voor de Rederij kerskamer. VRIJDAG 20 FEBRUARI. Luxor-Theater. 7 en 9.15 uur: Sindbad, de Zeeman (alie leeftijden). Kennemer-Theater. 7 en 9.15 uur: Mijn onbekende echtgenoot (14 jaar). W. B.-Theater. 8 uur: „Ontgoocheling" (14 jaar). Statenhuis (Velserweg). 8 uur: De heer Sal. Tas spreekt over Arbeiders en Intel lectueel voor Hoogoven Staten. Het groene gevaarte, met het bordje „Den Heidei" uitgedost, heeft zich steunend in beweging gezet, om met een grote ver scheidenheid van Noordhollanders de lange reis van Haarlem naar de top der provin cie te aanvaarden. Op het laatste moment is de conductrice, nog herkauwend aan een gevulde koek uit de voorraad van de kiosk houder aan het eindpunt, er in gewipt en zij moet even slikken, voor zij veertig klan ten dezelfde vraag: „Waarmoettuheen?" kan gaan stellen. De menselijke lading on dergaat een lijdelijke lichting harer buidel en bij Santpoort wordt het contingent rei zigers uitgebreid met twee zeer omvang rijke meiskes, die luidruchtige karbiezen als een schild voor zich uit stuwen en'zich luidkeels zuchtend op een nog vrije plaats neerstorten. Als de bus weer ongeveer horizontaal is gekomen, komt de conductrice er verbolgen bij. „U zit op mijn plaats." Dat tegen de meest uitgebreide vertegen woordigster vari het geslacht, dat schrijvers vaak zwak noemen. In het vuur van de intocht heeft de kaï'biezin niet gezien, dat boven haar zetel een venijnig bordje is geprikt met de dreigende woorden: „Uit plaats, uitsluitend voor de conductrice" en zij maakt geen aanstalten, om haar plaats af te staan aan heur veel jongere sexe- genote, die. somber met haar kniptang staat te spelen in afwachting van de herrijzenis harer cliënte. Deze pareert de aanval op haar zitplaats met de volkomen juiste opmerking: „De bus isser voor ut pebliek", waarna zij rond kijkt, als hadde zij verklaard, dat de Vel- serpont niet meer vaart, zodat er straks gezwommen moet worden. Ondanks de algemene waarheid, die dit antwoord inhoudt, is de felle aandacht van alle reizenden plotseling op die ene bank met het bordje erboven gericht en met de klompen aan is te voelen, dat hun sympa thie onverdeeld aan de zijde van de corpu lente staat, want dat hippie van een con ductrice is wel een beetje astranterig en dan mot ze maar niet an de bus gaan, as ze de hele dag zitte wil, of niet soms? De eenpersoons minderheid geeft het ech ter niet op en als de groene oplegger Velsen binnenrolt, weet iedereen, dat de tocht over het Noordzeekanaal-en-verder interessant belooft te worden. Als de gewichtige passagiere heeft ge-, argumenteerd, dat de conductrice toch niet aan zitten toe komt, welk betoog met in stemmende knikjes door de overigen wordt onderstreept, heeft de'geüniformeerde jon gedame zich tot een vrij verre .staat van woede opgewonden, zodat het rood harer wangen bepaald vriendelijk gaat staan tegen het groen van haar colbert, temeer, omdat de omwonende reizigers steken on der water gaan afgeven over de opvoeding van zekere dames, die denken, dat zij met mensen kunnen omgaan en die niet kunnen zien, dat een dame, die veel oywer is wat zeg ik, et kon der moeder zijn op haar gemakkie zit. Zover is het gekomen, als in Castricum dè bus stopt en de chauffeur de debating club komt verrassen met de laconieke mededeling, dat iedereen moet uitstappen. De triomf in de ogen van het meisje met de onteigende zitplaats is evenredig aan da krachtige taal, die de mededeling van de stuurman met zich brengt. Al dié busmensen spelen 'onder één hoedje, dénkt men-bijna hoorbaar. De conductrice zegt nadrukkelijk „Dank je" tegen de chauffeur, welke 'functionaris met een blij gezicht vertelt, dat er al een andere bus klaar staat, want deze heeft een lek bandje „Effies overstappê maar". J. F. De man, die hedenmorgen in het beklaagdenbankje voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof stond-, herinnerde door zijn houding nog steeds aan de#tijd, dat hij met arrogante zwier de uniform van heerbanleider der W.A. droeg en de naam Nederkoorn v0or vele Haarlemmers identiek was met brute N.S.B.-terreur en verraad. En hedenmorgen nog stond hij. als de man die zich rechtvaardigen wilde, aandachtig luisterend naar het voorlezen van de dagvaarding door mr. 'Eesier: dat hij te Zand- voort op 11 Februari 1941, als lid van de N.S.B. en heerbanleider van de W.A. gebruik makende van macht, gejegenheid en middel, hem door de vijand geboden tezamen en in vereniging met een groot aantal door. hem' gecommandeerde 'W.A.-mannen en met een of meer Duitse militairen het theater „Monopole" is binnengedrongen en publiek en spelers met geweld uit dat theater heeft verwijderd en verschillende personen heeft mishandeld op grond van de bewering, dat zich daaronder Joden bevonden. En dan het tweede punt, waaraan on verbrekelijk de namen van de Haarlem mers: Drilsma, Frank, Chapon, Zwanen beek, Reuman, De la Rie, Lebbe, Warmen- hoven, Wey en Strengholt verbonden zijn: het aanwijzingen geven aan de S.D. van anti-Duitse personen, die om één doodge schoten Duitser gegijzeld zouden moeten worden. Van de honderd gijzelaars moesten de genoemde tien als zoenoffer hef leven la ten Op de gebruikelijke vraag van de pre sident mr. Van. Vugt antwoordt Neder koorn, dat hij uit een liberaal en Ko ningsgezind milieu st^pimende in 1932 onder de indruk van de volgens hem toen malige gezagsondermijnihg tot de N.S.B. gekomen was. Vervolgens deed hij een omstandig verhaal hoe hij eigenlijk lang zamerhand anti-Duits geworden was doch steeds „naast Mussert was blijven staan", om zich te verweren tegen een pro-Duitse kliek in de beweging. Het verhoor kwam vervolgens op de ontruiming van Monopole. Er kwam een telefoontje van de van Rappard-beweging of de W.A. zin had tezamen met haar het theater waar Sylvain Poons met andere Joodse aftisten een uitvoering zou geven, te ontruimen. President: „En u had daar wel zin in?" Nederkoorn: „Ja' het; leek me wel als vlagvertoon" Hij laat er op volgen: „Maar de W.A. heeft niet geslagen en de ont ruiming verliep vrij rustig". Zijn verweer suggereerde dat eigenlijk de W.A. de bezoekers wilde beschermen tegen de van Rappard-beweging. Toen kwam het tweede punt aan de orde. „Op 31 Januari 1943 werd ik 's avonds aan het politiebureau aan de Smedestraat ontboden", vertelt hij. „Twee of drie Duitse militairen zaten aan een lange tafel met lijsten en paperassen. Zij vroegen mij een paar prominente Haarlemmers te noemen, die voor gijzeling in aanmerking kwamen. Dat heb ik toen geweigerd". Pres.: „En toen bent u weer wegge gaan". Nederkoorn: „Nee, ik mocht niet weg". Pres.: „Ach kom, zo'n held op straat en toch bang voor de Duitsers. U heeft er dus de hele avond bijgezeten en dan kunt u ook' precies vertellen wat er gebeurd is". Nederkoorn zegt van niets te weten. Hij 'kon het gesprek niet volgen en heeft al leen maar gemerkt dat Slot ook aan de tafel zat, omdat deze voor brood en koffie moest zorgen, en dat er een lijst met namen van Joodse Haarleïnmers in opdracht van burgemeester Plèkker werd binnenge bracht. Pres.: „Beschuldigde, iemand die bij zo'n gebeurtenis aanwezig is, kan zich zijn hele leven lang de toedracht van minuut tot minuut herinneren. Niemand hier accep teert uw verklaring". De hoofdinsp. K. H. R. Meinema ver klaarde als getuige dat Nederkoorn er bij zat alsof hij aan de besprekingen deelnam en de agent IJzerman, die op last van Plekker de namen van de leden van de Joodse raad aan de Duitsers moest geven, verklaarde nadrukkelijk: „Krist noemde de namen en Nederkoorn had een adresboek voor zich genomen en zocht naarstig naar iemand in de Frankestraat. Toen hij deze niet kon vinden wilde hij zelfs naar liet bevolkingsregister gaan". Nederkoorn: „Ik sta versteld over deze verklaringen. Toen de naam van een on schuldige chauffeur werd genoemd, heb ik uitgeroepen: „Mijn God, moet zo'n stakker nu ook al het slachtoffer worden!" Waarop mr. Besier informeert: „En ik dacht dat u niet aan de besprekingen kon deelnemen en er niets van had gehoord!" (De zitting duurt voort) VOOR GEDEMOBILISEERDEN VAN HET K. N. I. L. Er zijn sociale voorzieningen getroffen ten behoeve van gedemobiliseerde 'mili tairen van het Koninklijk Nederlands In dische Leger, die op 15 Augustus 1945 in werkelijke dienst waren. Velen hunner zijn in de afgelopen jaren naar Nederland gekomen. Anderen zullen binnenkort volgen, nu met de aflossing van het K.N.I.L. een begin gemaakt is. De voorzieningen omvatten uitkering in eens, premie, kledingtoelage, arbeidsbe middeling, al dan niet met scholing, stu dietegemoetkomingen en wachtgeld. Alle gedemobiliseerden, die vallen onder deze regeling, komen in aanmerking voor bonus en premie. Men wende zich hiervoor schrif telijk tot de demobilisatie-officier van het K.NJ.L.-centrum Nederland te Nijmegen. Zij, die zich reeds gemeld hebben bij deze officier behoeven dit uiteraard niét te herhalen, evenmin zij, die na 17 De cember in Nederland zijn aangekomen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3