Demonstratie van vakkennis, durf en energie van het bloembollenvak Voor acht ton aan de Wehrmacht geleverd idem in 's mensen hoede van greep DONDERDAG 19 FEBRUARI 1948 IJMUIDER COURANT DE „BL OEML UST'-SHO W De laatste van de serie tentoonstellingen, welke de stichting „Bloemlust" te Lisse in het HBG-gebouw aldaar heeft georgani seerd, is in alle opzichten „de klap op de vuurpijl". Nimmer heeft men, ook vóör de"- oorlog een zo grote en zo gevarieerde ten toonstelling in deze tijd van het jaar kun nen arrangeren én geen der „Bloemlust"- shows heeft zulk een overweldigende aan- blik'geboden zowel wat het aantal als de variëteit der inzendingen betreft. Was het 1500 m2 -grote tentoonstellingsgebouw bij de vorige shows nog slechts gedeeltelijk in gebruik, thans is de ruimte volledig inge nomen en heeft men daarmee zelfs moeten woekeren. Dit is de heer Van der Lee van de fa. Koper te Bennebroek, die ook deze ten toonstelling heeft ontworpen en gearran geerd, gelukt, zonder dat daardoor de alge hele aanblik geschaad werd. Was de aanleg van de vorige tentoonstelling rechtlijnig, thans vertoont ze een geheel andere aan blik. De tulpen, narcissen en hyacinten staan geschaard om een spuitende fontein, ze dromen langs een, romantisch-aandoend beekje of bij een kabbelend watervalletje. Blanke berken, eisen met bleekgroene kat- jes druipende van de takken en de zacht- rose prunis breken de .horizontale lijn. Hyacinten prijken in alle tinten van het rood, wit en blauw, in de volle grond en fraai opgemaakt in manden. De narcissen zijn'er in ongekend rijke variëteit, van de kloeke gele trompet Golden Harvest tot de roosbloemige Dubbele Texas en de délicate Mrs. Backhouse met de zachtrose cup op de blankwitte kroon. Tulpenweelde. Bewonderaars van tulpen zullen wel licht nimmer meer zulk een kans krijgen, om deze koninklijke bloem in zo veelvor mige verscheidenheid te zien bloeien. Het blinkende wit van de Blizzard prijkt naast het zwart-paars van Queen of the Night, de exquise leliebloemige, vooral de rose- rode Mariëtte, de sneeuwwitte White Triumphator en de vlammende Stanislaus. Opvallend zijn vooral de exotische tulipa's; die hun oriëntale afkomst verraden: de roomgele Sweelinck en de scherpgetekende Kaf ka, de heel aparte Darwintulp Gudo- schnik, bleekgeel en als met rose poeder overstoven, en de Fost. Princeps, de lange, spitse bloemkelk als een vlammentong te voorschijn kronkelend uit de brede, bleek groene bladeren. Deze tentoonstelling is meer dan een ex positie alleen, zij het een expositie van on gekende kwaliteit en grootte: ze is een demonstratie van de vakkennis, de durf en de energie van het Nederlandse bloembol lenvak! Hiervan gewaagde dan ook de Secretaris- Generaal van het Departement van Land bouw en Visserij Dr. Bonnema, toen hij namens de Minister uitsprak hoezeer het bloembollenvak de aandacht van deze be windsman -heeft, zowel in cultureel en sociaal als in economisch opzicht. Immers, de exporteurs hebben voor 50 millioen gulden aan bloembollen in het buitenland weten te plaatsen! Bekroningen. De voorzitter van de Stichting Bloem lust, de heer Chr. Segers, ging daarna over tot de uitreiking van de bekroningen, n.l: Wisselbeker (30 soorten narcissen) War- naar en Co. te Sassenheim (definitief): id. (20 soorten) Fa. T. Vos te Sassenheim (de finitief); id. (16 bollen per pot of kist) Fa'. G. Zandbergen-Terwegen te Sassen heim; id. (10 soorten hyacinten) Fa. H. de Graaff en Zn. te Lisse; id. (hyacinten de coratief opgesteld) G. v. d. Mey's Zonen te Lisse; id. tulpen (30 soorten) P. Nijssen en Zn. te Santpoort; id. (20 soorten) J. J. Grullemans en Zn. te Lisse; id. (10 soof- ten) Fa. Gebrs. Nieuwenhuis te Lisse; id. mooiste gemengde inzending: Gebrs. Nieu wenhuis te Lisse; Certificaten werden toegekend aan de firma's G. v. d. Mey's Zonen te Lisse, F. Rijnveld en Zn. te Hillegom, G. B. de Vroomen te Sassenheim, D.JN. Lefeber te Lisse en Gebr. Eggink te Voorschoten. Het avontuur van de „Zonnetij" Naspel voor de rechtbank te Middelburg Wij hebben indertijd uitvoerige medede lingen gedaan over het avontuur van de „Zonnetij", het jacht dat"in de wateren bij Hansweert werd aangehouden, omdat de opvarenden verdacht werden van verbo den uitvoer eh overtreding der deviezen- voorschriften. Dinsdag vond het naspel plaats in de rechtszaal te Middelburg, waar de zaak behandeld werd door de politierechter. De hoofdverdachten waren de handels man S. uit Aerdenhout en L. K. uit Zand- voort, maar ook hun echtgenoten waren gedagvaard. Zoals men weet hadden allen het plan' het land te verlaten omdat zij bang. warep voor een nieuwe oorlog in "dit werelddeel] Het voornemen was te trach ten naar Zuid-Afrika te komen om daar een nieuw bestaan op te bouwen. Het Openbaar Ministerie eiste tegen S. en K. elk 3000 boete en tegen de dames elk 50, met verbeurdverklaring van alle in beslag genomen goederen en betaal middelen. Als verdedigers traden op rar, M. van Vugt uit Amsterdam en mr. B. W. Stomps uit Haarlem, die de bedoelingen van de beschuldigden toelichtten. De politierechter veroordeelde, S. en K. elk tot 10.000 boete en de dames tot 50, maar met bevel om de in beslag genomen goederen, ook het jacht, terug te geven. Het aan boord aangetroffen geld, dat volgens verklaringen der opvarenden niet hun eigendom was, werd als toebehorende aan onbekende daders, verbeurd verklaard. Het openlucht theater in Bloemendaal Aanbieding van het fonds aan de gemeente Wij deelden reeds mede dat door een comité gelden zijn ingezameld voor de aan leg van een openluchttheater te Bloemen daal ter gelegenheid van het 50-jarig rege ringsjubileum van H. M. de Koningin. Dit geld is aan de gemeente Bloemendaal 'aangeboden. Het voorstel van B. en W., om dit ge schenk te aanvaarden, wordt in de raads vergadering van hedenmiddag behandeld. Aan de heer J. v. d. Lee, die de tentoon stellingen heeft gearrangeerd,' werd na mens het bestuur van de Stichting een oor konde aangeboden. De wisselbeker voor huisbroeiers won de heer G. Willemsteyn te Lisse. Onder de bij de opening aanwezigen werden opgemerkt de wnd. directeur-gene raal van de Landbouw Ir. v. d. Plassche, dr. A. J. Verhage, voorzitter van het. Be drijfschap voor Sierteeltproducten, prof. dr. A. v. Slogteren, directeur van het Rijks- tuinbouwproefstation, ir. F. Vlag, Rijks- tuinbouwconsulent en burgemeester Lam- booy van Lisse. Vertegenwoordigers dei- regeringen van de' Zuid-Afrikaanse Unie, Italië en Spanje gaven eveneens door hun tegenwoordigheid van de belangstelling blijk. De tentoonstelling.is tot en met Zater dag, iedere dag geopend tot 9 uur des avonds. Leerlingen van land-, tuinbouw- en middelbare scholen hebben gedurende de morgenuren toegang" tégen een reductie van 50 procent. A risen ve rk la ren Woningnood vormt ernstig gevaar voor volksgezondheid De Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst heeft de volgende motie ter kennis gebracht van de leden der Eerste en Tweede Kamer en van de minister van Binnenlandse zaken: „De Nederlandse artsen, in vergadering bijeen op de algemene vergadering der Ne derlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, gevèn als hun mening té, kennen, dat de heersende woningnood een zeer ernstig gevaar oplevert voor de volks gezondheid, zoals hen dagelijks blijkt uit de gevolgen, die zich onder andere uiten in sterke demoralisatie en vele stoornissen van .geestelijk evenwicht, benevens toeneming van geslachtsziekten en tuberculose. Dit leidt bij het thans bestaande tempo van de weder opbouw tot een catastrophale toestand. Mede hierdoor vormt het probleem van de volks huisvesting een uiterst belangrijk vraagstuk, dat desnoods met voorbijgaan van andere belangrijke problemen onmiddellijke en radi cale behandeling vereist." GESLAAGD. Voor het.praktijk diploma boekhouden van de Nederlandse Associatie voor Prak tij kexamens slaagden de heren W. van den Pieterman en J. van der Steen te IJmui- den. Blo emlusf-show in Lisse: Demonstratie van vakkennis, durf en energie van het Nederlandse bloembollenvak. Een romantisch hoekje in de zaal waar tulp, hyacint, narcis en crocus met elkaar wedijveren in schoonheid. Haarlemse industrieel voor het Tribunaal De 49-jarige fabrikant P. C. A. de la P. uit Heemstede directeur van een im- isn exportmaatschappij en van een constructie-atelier die Woensdagmor gen voor de achtste kamer van het Haar lemse Tribunaal terecht stond, werd be schuldigd reeds in de herfst van 1940 in strijd met een circulaire van dé Neder landse genie, onderhandelingen te zijn be gonnen met een Duitse firma, hetgeen een leverantie bommensleden voor vliegtuigen ter waarde van bijna f .600.000 tengevolge had.' In de loop der oorlogsjaren hadden nog heel wat transacties met Duitse firma's plaats onder andere voor de „IipUand- Nautic" tot een totale omzet van 'ruim twee en een half millioen. Het metaal bedrijf leverde in die jaren tot-een bedrag van ruim 800.000 direct of indirect aan de Duitse weermacht. De ten laste legging maakte voorts melding van een grote be reidheid om Duitse orders te ontvangen en uit te voeren. De beschuldigde zou bemiddeling heb ben verleend bij het uitzenden van enkele zijner arbeiders naar Duitsland. De werk tijden in zijn fabriek stegen eerst tot 54, later tot 60 uur per 0 week. In Augustus 1944 werden zijn werknemers aan de bouw van de snelboothaven te IJmuiden gezet hoewel de Engelse'luchtmacht herhaalde lijk bombardeerde. Hij zou voorts lid zijn geweest van de Nederlands-Duitse Cultuurgemeen schap en van het sociaal-economisch ge nootschap „Nederland-Europa" en had enige keren bedragen overgeschreven aan Winterhulp Nederland. De beschuldigde verklaarde voor het. Tribunaal, dat zijn fabriek al dadelijk na de capitulatie door de Duitsers bezocht werd, daar hij leverancier van het Neder landse leger was geweest en bovendien al vele jaren vertegenwoordigingen van Duit se firma's gevoerd had. Een poging om door middel van een Duitse relatie gespaard te blijven voor weermachtsopdrachten mislukte, aldus be schuldigde. Bovendien werd een sedert jaren in zijn bedrijf werkzame Duitse teke naar tot dwarskijker, belast met de con trole op de afleveringen aangesteld, zodat aan de opdrachten geen ontkomen was. De bestemming van de sleden had beschuldig de niet geweten; men had hem gezegd dat het „harmlose Rohrkonstruktionen" waren. Beschuldigde was bovendien van mening dat het aan de Rijksaccountantsdienst te' wijten was, dat heel wat orders voor „indi recte Duitse zaken" werden aangezien, hoewel dit in werkelijkheid zuiver Holland se zaken-waren. In opdracht van het driemanschap van de Nederlandse Unie had hij eertijds het verzoek ontvangen in het sociaal-econo misch genootschap „Nederland-Europa" zitting te nemen om een oogje in het zeil te houden. Daaruit was de contributie voor de Kuituurgemeenschap voortgevloeid. De giften aan Winterhulp dateerden uit een tijd toen ,de ware aard van deze instelling nog niet duidelijk was. Beschuldigde vertelde hoe het werk voor de Kriegsmarine te IJmuiden, in 1943 op-' gedragen, zodanig was gesaboteerd, dat er niets bruikbaars voor was afgeleverd. Ter verdediging van het hoge percentage (pl.m. 95) van Duits werk, verklaarde de heer De Is* P. dat dit het gevolg was van de beperking van de productie. De bemiddeling tot uitzending' van en kele arbeiders naar Duitsland was op ver zoek van de betrokkfenen, die er bepaalde voordelen in zagen, gegeven. De verhouding tussen beschuldigde en de „Holland-Nautic" was zeer gespannen en van leveranties was eigenlijk geen sprake. Beschuldigde noemde het verzinsel, dat in zijn bedrijf het aantal werkuren eerder dan elders verhoogd werd; het betrof hier algemene maatregelen ingevolge de Sauckelaktion. Bovendien juichten de ar beiders deze werkurenvermeerdering toe, omdat het een hoger loon tengevolge had, hoewel er geen prestatie tegenover stond. Ook hier moest men niet vergeten dat er een Duitse spion rondliëp. De behandeling van de zaak zal op 3 Maart worden voortgezet. Mr. J. H. J. Simons zal dan zijn pleidooi houden. Nieuwe Maritieme vlag De Italiaanse marine en koopvaardij hebben nieuwe vlaggen gekregen, zo meldt het Dagblad Scheepvaart. Deze vlaggen hebben wel de gewone groen-wit-rode ba nen, maar de middelste voert de wapens van de oude zeevaartrepublieken Venetië, Pisa, Genua" eh Amalfi en bovendien nog verschillende heraldische emblemen. De oorlogsvlag voert onder andere een kroon- embleem. Liefhebberijen in Velsen In de heldere ogen van de oude heer Drijver uit de Molenstraat in Sant poort is voor een wat opmerkzaam bezoeker te lezen, dat deze kijkers veel' over de vlakke Nederlandse velden hebben getuurd, of naar dé luchten van dit kleine land, waar zich een fappe stern, een kluut of een eidereend tegen aftekent met de voor de vogel kenner direct aansprekende silhouet. Wat overigens helemaal niet zo'n wonder is, 'want Santpoorts vogelaar in de goede 'betekenis dan altijd stamt van het eiland TesSel, waar de hemel vol is van de vogels en waai- het als kind goed moet zijn te zwerven door het duin. Uit de prille vogel-liefhebberij ontstond een gedegen ornithologie en wanneer de heer Drijver eenmaal op zijn praatstoel zit en over' de „pietjes" begint te vertellen (een woord van zijn echtgenote, niet van ons!) kan alleen een zeldzame^ brandgans hem bij wijze van spreken Van'zijn a pro pos af halen. Maar aangezien de brandganzen en de rose grutto's slechts in het gesprek voor kwamen, heeft onze gastheer rustig en veel over zijn grote hobby kunnen ver tellen. Hij ging er dus op uit. Zomaar, de vrije natuur in, met een kijker in de hand en de zon op zijn hoofd, als een blij mens te midden van Gods rijke schepping. In do eerste jaren van de vogelkunde was dat een beetje vreemd en de heer Drijver was dan ook een beetje een pionier. Later kwa men er internationale congressen van vogelvrienden en zo; aan de wand hangt nog het bewijs van erelidmaatschap van het Koninklijk Hongaars Ornithologisch Instituut. Toch is de heer Drijver niet ten voeten uit getekend met het simpele woord „vogelvriend". Hij ontpopte zich min of meer onder de druk der omstandig heden tot een vogelbeschermer. Ver schillende soorten vogels gingen achteruit qua aantal en dc bescherming werd dus noodzaak. Als secretaris van de vereniging tot behoud van natuurmonumenten en der vereniging tot bescherming van vogels kon hij het werk van de strijd tegen de mee dogenloos voortschrijdende cultivering van Neêrlands bos en heide koppelen aan het er zo nauw mee samenhangende „be scherm de vogel!" De heer Drijver ziet de toekomst niet erg rooskleurig in: hoe verder de mens in de natuur dringt, hoe verder de vogel van zijn domein wordt verdreven al passen natuurlijk diverse, gevederden zich aan bij het menselijke verkeer in hun nabijheid en al staat er tegenóver, dat er een stijging te merken is in het aantal zangvogels wier huisvesting dichter bij onze gezegende be schaving is gekomen. Tenminste: voor de oorlog was dit zo. Sinds de moraal een ferme klap kreeg van de vechtende mens heid, is er een duidelijke en alleszins ver klaarbare achteruitgang in de vogelstand merkbaar en deze heeft zich nog niet hele maal hersteld. Nu is hét tweebenig wezen mens niet onverdeeld de schuldige: strenge winters en houtgebrek voor nestkastjes [deden dapper mee om de gelederen der kleiné zangers uit te dunnen. Maar dé jeugd, weet u, de „nesten-uithalerij", het soms totaal verdwenen respect voor de natuur Hoewel en.de pessimist kon zich zelf gelukkig weer moed inpraten er is een zekere kentering te merken; Santpoorts Bloei doet bijvoorbeeld in Velsen veel goed, gemeentelijke diensten werken in alle opzichten mee en de nestkastjes-voor- de-jeugd-actie helpt niet alleen de vogels aan een huis maar ook de kinderen aan de onmisbare liefde voor alles wat leeft. Wankel geslacht. Dwalend door het rijke en nog maar zeer ten dele ontgonnen terrein der ornithologie komt natuurlijk ook de vogeltrek op de proppen. „Juist", herinnert de heer Drijver zich, „da's een .mooi onderwerp, om in je dooie eentje op een duintop in Duin en Kruidberg, zo midden November, te gaan zitten bestuderen". Dan komen de trekkers door de herfstlucht, met dat mysterieuze instinct van de rusteloze emigrant, uit het Oosten en het Noorden en van die bewuste duintop af is het nu juist zo prachtig waar te nemen, hoe de vogels voor de zee af buigen naar het Zuiden ze durven niet al te best over water, als er een weg over land mogelijk is. De terugkomst dezer dieren is minder geregeld, ook al door de grote sterfte onder het toch al zo wankele vogelgeslacht waarmee we middenin de roos van 's heren Drijvers schietschijf zit ten: de wettelijke bescherming. Hij her- innex-t aan de jachtwet van 1923 en de vogelwetten van 1912 en 1936, die prac- tisch alle vogels beschermen en die Neder land op dit gebied met kop en schouders verheffen boven de andere Europese lan den Denemarken misschien uitgezon derd. Vogels als wulpen en plevieren, die over de hele wereld lustig neei'geknald worden, zijn door -dit volk aan de zee in bescherming genomen en het buitenland heeft meermalen kunneri" lezen van het Ne derlandse voorbeeld. Zo was er eens een Major Kirk in JMieuw Zeeland, die het niet zetten kon, "clat de rose grutto in zijn land uitstierf door de medewerking der Nieuw-Zeelandse lekkerbekken,,., wier vooi-keur voor grutto-lapjes groter dan voor vogel-^iëteit schijnt te zijn. Uit Sant poort werd een goede raad naar Major Kirk gestuurd: bescherm die grutto „wettelijk en thans gaat een ieder, die zo'n parmantig diertje durft neer te paffen, onherroepe lijk het gevang in. De brandgans een ander mooi voor-beeld was na de. oorlog slechts door 30.000 exemplaren over de hele wereld, vertegenwoordigd) De Neder landse regering wei-d er over ingelicht door Peter Scott, een zoon van de Zuidpool reiziger, met het gevolg, dat zowel voor dit als voor het voorgaand jachtseizoen het schieten van brandganzen wettelijk ver boden wei"d; Denemarken verbood de jacht er op prompt voor 10 jaar. Zo zouden we eön hele krant lang kun nen doorgaan: over de broedgebieden, welke beschermd worden, de mechanisatie van de landbouw, waardoor elk voorjaar duizenden jonge vogels aan de maaimachine ten prooi vallen en de grote stern, die in het begin dezer eeuw alleen nog maar op Schouwen bij Rottum broedde en nu al- j weer boven de IJmuider pier te zien is, de j kluut, Waarvan er in 1923 750 paren in Nederland waren nu 3000 de lepe laars, de dwei-gmeeuw Deze liefhebberij is een passie 'gewórden voor de heer Drijvei-. De Jan van Gent op de boekenkast kijkt op de kleine gestalte neer als deze zegt: „Wanneer de mens de vogels mét rust laat, dan kan er veel ten goede voor onze vogelstand gedaan worden." Maar deze passie is dienstbaar gemaakt aan het wezentje, dat vaak onopgemerkt maar toch onmisbaar is. Daarom verdient zij onze waardering niet alleen, maar onze medewerking vooral. J. F. Crematie A. W. Verwayeil Woensdagmiddag geleidde op Wester een 60-tal vrienden en belangstellend baar met. het stoffelijk overschot va"'"' heer A. W. Verwayen, die gedurende ."J jaar als le officier;verbonden is al aan de Koninklijke Nederlandse S|!| vaartmaatschappij en wiens ontslag i j oorlogsjaren werd bewerkt door de h ter. eif! De heer Verwayen, die na dit tijd ter beschikking steldé het o,|| grondse verzet, overleed in een Bentveld. Namens de Vrijdenkersvereniging Dageraad" sprak de voorzitter A Schreyer in de aula van het Spreker zeide trots te zijn op deze ex-ematon^ OWJlij] verwant, die door zijn ernstige kracht verkreeg in hpt lijden. De heer A. J. Roovers bracht r noemde de overledene een edel mens d" wiens hulp velen aan de J van de bezetter werden onttrokken. Sm» bracht de dank van het gehele Neder]#!!8 volk over. Nadat onder de tonen van De Mt? compositie „Aan de strijders" de kistl' slechts gesierd was met ëen enkele'w I tulp, was gedaald, sprak de broer va#? overledene, de heer P. J. Verwayen I? teur van de Visserijschool te IJmuiden r de vei-schillende wijzen van werken dj»? mens gebruikt, om een betere xnaatschar pij te stichten. De overledene heeft dei' ciale strijd- op een eerlijke manier streden. De heer Verwayen bracht daarop daa> aan de collega's van zijn broer, de af wezige scheepsmakkers, de bond'van m illegale wei-kers, die mede was verlegt. woordigd door de heer H. Roelofs on oud-illegalen van Kareol. Hiermede v/ail plechtigheid ten. einde. W. Voogt ten grave gedraqei Gistermiddag is de heer Willem Voor op de Westerbegraafplaats ter aarde ij! steld. Aan de groeve sprak de heer J, j' Kolkman, hoofd van de afdeling vis y» het Voorlichtingsbureau van de Voedk. raad namens deze instelling woorden n waardering; ds. S. E. Wesbonk uitte w#*. den van troost tot de familie. Een zwam van de overledene bracht namens de 4 terblijvenden dank voor de Ml 59 -> „Uit het verleden van midden- KertHemerland" door mr. H. J. J. Scholtens. N.V. Uitgeverij W. P. van Stockum en Zoon, 's-Gra- venhage. „De tijdgenoot, die de tegenwoordige gemeente Velsen met haar dichte bevol king keilt, zal met verbazing waarnemen, dat op ditzelfde uitgestrekte grondgebied in hef jaar 1.809 nog slechts 1459 inwoners gevëstigd waren, verdeeld over 215 huizen". „In officiële gegeven uit de tweede helft van de 15e eeuw is vastgelegd, dat het aantal belastbare haardsteden 'onder Velsen toen niet meer dan 69 bedroeg". Deze twee citaten uit het boek van Be- verwijks burgemeester over het'verleden van midden-Kennemerlancl, clat dezer dagen de persen van Knuttel en Co. in Amersfoort verliet, duiden voldoende het. grote terrein aan, dat mr. H. J. J. Schol tens heeft bestreken met zijn geschiedkun dig werk en zij karakteriseren tevens de stijl van deze -peünevrucht, een .stijl, die niet alleen vatbaar was voor de boeiende, grote lijn van de historie onzer gewesten, maar daarnaast de interessante moment opname allerminst verwaarloosde. Niet feiten alleen Zuiver wetenschappelijk vooral, toch ook 'met menselijke warmte echter heeft de eerste burger van „de Wijk" in ruim driehonderd bladzijden een rijk gedocu menteerde geschiedenis van midden-Ken- nemerland waaronder hij de streek tus sen Santpoort ep Limmen verstaat neer geschreven, en het is zijn grote verdienste, dat hij zich niet bepérkte tot dor materiaal, maar in de lijst dei' historie de Kennemer mens liet spelen, .en leven. Wij lezen van het oude Velsen en zijn buurtschappen, waar bijelkaar onder meer in 1742 38 boeren, 71 dienstboden en 54 blekersmeiden woonden, wij beluisteren de hartslag van de tijd, het groeien der ge meente tot wat zij nu is, wij 'worden deug delijk geconfronteerd aan de prille jaren van Velsen, oftewel Felison en wij maken ons met burgemeester Scholtens minder druk over het ontstaan van de plaats naam- dan over de zuivere feiten, die zo hoog in dit land achter de duinen liggen opgestapeld. Velsen krijgt als een der brandpunten van cultuur, kerkelijk leven en adellijk divertissement een ruime plaats van de auteur, maar wanneer hij ons naar de doorgraving van Holland op zijn smalst heeft gébracht, durft hij de nieuwste ge schiedenis na 1865 niet meer recht aan. Deze burgemeester Scholtens heeft het wijze woord van de tijdsafstand in de geschiedenis,die de objectiviteit bepaalt, terdege begrepen. „Wijc" of „Sint Aagtendorpe" begint zijn naam in schuchtere gebeurtenissen rond FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 47) Met Bunty's aftocht met de kinderen, was een ernstig gevaar voorbij, want haar opdracht luidde, dat .zij die avond niet meer zou verschijnen,maar Henry had een paar moeilijke minuten met mevrouw Robinson, die hem vroeg of het schreeuwen van Nibs de baby niet zou wakker maken. Henry dacht zeer stellig van niet. de baby zou zekfer dooralles heen slapen en bo vendien was het kindermeisje gewend met de kinderen om te gaan zonder hulp. De komst van de cocktails bracht afleiding en toen volgde het diner. Mevrouw Robinson sprak bijna onophoudelijk over de kinde ren, het scheen haar geliefkoosde onder werp van gesprèk. Zij had zelf drie kin deren en ze vond het erg prettig vergelij kingen te maken. Henry vond het in het geheel niet prettig vergelijkingen te ma ken en 6zijn antwoorden waren vaag en weinig zeggend.'" Hij greep de eerste de beste gelegenheid aan om van gesprek te veranderen. De heer Robinson prees de wijn, en dat maakte Henry's tong los. Hij sprak over wijn met evenveel enthousiasme als mevrouw Robinson over kinderen, en met meer eerbied. De wijn was werkelijk goed, zo goed, dat Henry spoedig begon te ontdooien, zijn trekken ontspanden zich en zijn glimlach werd natuurlijker. Wat de heer Robinson betreft, het was zeer duidelijk, dat hij 'niet de minste achter docht koesterde, hij had zelfs vergeten, dat hij belastinginspecteur was, hij had- vergeten, dat de vrouw van "zijn gastheer in het ziekenhuis lag. hij had een valse ,neus opgezet en was druk bezig ballonnen op te blazen en die heen en weer te zwaaien. Na het diner besteedde Michael een groot gedeelte van de avond om met Betty te telefoneren, terwijl de gasten en de gast heer bridge speelden in de zitkamer. Me vrouw Robinson probeerde af en toe een gesprek te beginnen, maar Henry concen treerde zich geheel op zijn spel en alles verliep zonder ongelukken. Om half elf zei mevrouw Robinson, tot Henry's grote vreugde, dat hét fe laat was om een nieu we robber te beginnen en zij begon zich gereed te maken om weg te gaan. Het was nu elf uur en- ze was nog steeds niet ver der dan de hal. „O, laat ik dat vooral niet vergeten", riep ze, toen haar echtgenoot haar arm nam om haar naar de auto te geleiden en alles er op wees. dat ze werkelijk zou gaan, „we geven aanstaande Woensdag middag een kinderfeestje, mag ik er op rekenen, dat uw kinderen dan ook komen?" Henry wist zo gauw niet wat te ant woorden. Het stond zeer vast, dat zijn kin deren niet zouden komen, maar het was niet gemakkelijk een excuus te bedenken. Hij hoefde er trouwens geen te bedenken, want op heizelfde ogenblik ging de tele foon lang en nadrukkelijk. „O, dat zal nieuws zijn van uw vrouw", riep mevrouw Robinson uit, buiten adem van spanning, „we - moeten even horen, hoe het met haar gaat". Henry nam de hoorn op en vertelde iemand aan het andere einde van de lijn, dat hij met de heer Mei vil sprak. Terwijl hij luisterde, zwollen de aderen op zijn voorhoofd op en hij verstijfde als het ware van ontzetting. Het was heel moeilijk iets op te maken uit het aandeel, dat hij had in het gesprek, want dat bestond alleen uit eenlettergrepige woorden. Maar de an dere persoon sprak zonder ophouden en er werd van Henry schijnbaar niet veel antwoord verwacht en dat was heel goed, want hij leelg, werkelijk niet in staat te spre ken/ Tenslotte hing hij de hoorn vrij on verwacht op. „Was het uw vrouw?" vroeg mevrouw Robinson ademloos, toen zij hem vol ver wachting aankeek.' Hij knikte verstrooid. „Het is toch geen slecht nieuws, hoop ik?" Henry staarde haar met afwezige ogen aan. „Neen, neen", zei» hij haastig, „het is geen slecht nieuws, maar goed nieuws is I het pok niet". I Er was een sympathiek zwijgen en toen vertrok mevrouw Robinson. Ze zei enigs zins schuchter goeden avond en verdween snel. Haar echtgenoot verzocht Henry geen moeite te dq,en om hem uit te laten en volgde haar. Henry deed inderdaad geen moeite om zijn gasten uit te laten, hij 'stond onbeweeglijk en Michael en Christophfer waren te verbaasd door die boodschap van het ziekenhuis, om de plaats van de te kortschietende gastheer in te nemen. Zij waren vooral verbijsterd door Henry, zijn manier van optreden tijdens het telefoon gesprek was schitterend geweest, een meesterstuk van realisme. Christopher vroeg: „Wie was er aan de telefoon?" Het antwoord liet even op zich wachten, toen klonk het bedrukt: „Josephine". „O, dus ze is in Engeland?" „Ze is in Engeland en ze komt hier". Christopher sperde zijn ogen wijd open. „Waarom hier?" „Ik weet het niet", riep Henry, met een wanhopige .beweging van zijn handen, „maar ze kordt hier en ze komt Zaterdag middag". „Vermoedelijk theedrinken?" „Vermoedelijk, ja". Henry deed of hij iets wegslikte en het was even stR. „Je hebt haar niets van de kinderen ver teld", merkte Michael nadenkend op. (Wordt vervolgd). het eind der elfde eeuw te vestigen, Ij zijn boek gaat de schrijver dus daarhia terug om geleidelijk Beverwijks in de 13e eeuw te volgen en, localise^ of streek beschrijvend, al naar gelang hl de lezer de beste indruk kan geven, votil te schrijven over de Gouden Eeuw, ii Franse Tijd die door „de Wijk"®! goedmoedige kalmte werd doorleefd - tenslotte de bevrijding van 1813 als sluit stuk aan te^houden. Deze twee grepen uit de stof, die dw 1 mr. Scholtens met meesterhand in eea overzichtelijk geheel van vier en twinti| hoofdstukken is gevat, kunnen echter on mogelijk recht doen wedervaren aan htl geschrift, dat grotendeels in het kamp van St. Michielsgestel naar zijn huidige i vorm en inhoud zocht.' Met bewonderens waardige nauwkeurigheid heeft de.anient 1 zich niet bepaald tot een heldere beeltenis van het Kennemer leven „van binnenuit", maar hij verplaatst zich, waar nodig,'in d| wijdp omtrek van het Kennemerse, waai- uit bijvoorbeeld -een hoofdstuk als „Am* sterdams welvaren weerspiegeld aan dl duinrand" groeide. Hij schreef de droeve verhalen van het Kaas en Bróodoproer neer en van de Spaanse oorlog, hij heeft beklem mend weten te vertellen over do desolate toestand, van het platteland en' de puinhopen van Beverwijk, waar in 1577 „niet en staen dan neegen gebroken huysen" Dit standaardwerk, dat zowel de Wijk atJ Zeeër, de Santpoortenaar hoe goed wordt het aanzienlijk Hollands riddert uit de 13e eeuw der heren Van Brederod'. beschreven als de burger van Driehuis moet interesseren, heeft een honderdtal uitstekend geslaagde koperdiepdruk van oude gravures en schilderijen ter il< lustratie gekregen, waarvan zeker de helft voor het eerst aan de openbaarheid middel) de drukpers is prijsgegeven. Het enige be zwaar, wat wij tegen dit aan alle kantra degelijk boek kunnen zien, is de prijs va 22.50, die er niet bepaald toe zal bij dragen, het werk de zozeer verdiende grote oplaag te bezorgen, maar overigens zou ei van gezegd kunnen worden, dat veil eeuwen stof zijn uitgewerkt, zonder dal het beruchte „stof der eeuwen" het onder werp heeft beroepd. M 'MARKTBERICHT 18 februari 151! Besommlnjfl Motortrawler: RO 15 Antje f 13.460. Motorloggers: IJM 35 f 2664; KW 65 f7451, KW 51 f3971. Kotters HD 18 f2100; IJM 211 f 51; UK li« f 810; UK 69 f 510; UK 15 f 2350. Visaanvoer. 60 kisten tarbot en f kisten schar, 400 kisten kabeljauw, L leng, 175 kisten' koqlvis, 240 kisten heek w kisten schelvis, 180 kisten wijting, 40 k"" rog en vleet, 35 kisten kuit. Totaal kisten. Twee trawlers met een besomming f 40.640. Visprijzen 18 Sept. 1948: Poontjes f42-f$ puitaal 'f48—f41; hom f54—f44; schart» f74—f51; gr. rog f22—f20; kl. rogflMf' vleet f32—f27; haai f59—f51; baars *- f26; haring f—f5; tarbot II f 130—f 126; UJ bot III f112—f 110; tarbot IV flOH» alles' per 50 kg. nn .„»v Torbat I f3—f2,25; heilbot f-2,90- ffl gr. tong f2,85—f2,50; md. tong f3,4MW kl.md. tong f3,20—f2,80; ld. tong I f2,20. per kg. Agenda voor Velsefl en IJmuiden DONDERDAG 19 FEBRUARI Patronaat. 8 uur: Lezing „Hoogoven van het „Nut". Patronaat. 8. uur: Ledenvelgadei™ Mandolineclub „Excelsior". 8 uur: Ledenvergadering Chr. Bouwvas- arbeiders. 7.30 uur: Ledenvergadering R.-K- taaibewerkers. VRIJDAG 20 FEBRUARI. Bioscopen 8 uur: Nieuw programma. Patronaat. 8 uur: Propaganda-aw „NIWIN", lezing over Indië met M beelden.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6