IJmuider Courant Tsjechoslo waakse coalitie is thans uiteengevallen De Dagbladen Madoera wordt 'aparte staat Overkoepelende organisatie voor de Nederlandse visserij Vijf tragedies die tesamen weinig positief resultaat hadden Voortzetting der behandeling van de Indonesische kwestie j Weerbericht ë2e Jaargang No. 18869 Kennemerlaan 154, Tel Redactie 5389, Bureaus- Haarlem: Gr Houtstraat 93, Adminislr y ;n" DrukHerU 10724 Directeur-Hoofd redacteur 15054. lle'°°n-Z B Spaarne 12..Telefoon 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 21 Februari 1913 Verschijnt dagelijks oehalve op Zon- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post f 4.50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IET IS ALWEJ5R geruime tijd geleden fldat toewijzing van papier aan de I dagbladen enige verhoging heeft onder- n Bij die gelegenheid is er hier de na- fw nn gelegd, dat de nieuwe toestand nog nïïldoende was. Wij hebben het in Neder- nd niet verder gebracht dan een kwart nt een derde van de omvang der dagbladen WL de oorlog. De journalistiek heeft zich LH de toestand zo goed mogelijk trachten an te passen en door selectie en bekorten f/epl bereikt- Maai- genoeg is het niet en Sn het ook nooit worden, omdat zo be- nerkte omvang belet, de velerlei eisen te verwezenlijken waaraan een dagblad moet ILorn Ik wil dit ncfg eens duidelijk naar LrenWen, omdat het een publiek be- j n« geldt. Het dagblad, dat tachtig jaar Spieden nog maar een heel beperkte ver- Leiding in ons land had, is sinds vele laren tot de noodzakelijke levensbehoeften pain'behoren. Het geeft nieuws en beschou wingen tal van inlichtingen en ophelderin gen die'de moderne mens in het nogal in gewikkelde dagelijks leven nodig heeft en bovendien advertenties, die voor het zaken leven en voor velerlei maatschappelijk contact tussen de mensen onmisbaar zijn. Als men nog enkele gezinnen in ons land tan vinden, die het zonder een dagblad stellen, m<fèten die wel als uitzonderingen beschouwd worden. Deze overtuiging wordt trouwens bevestigd door de officiële stati stiek omtrent het aantal abonnementen o> dagbladen, dat in ons land thans 2.830.000 bedraagt en vele honderdduizenden hoger is dan het aantal gezinnen. Dit verschil vindt zijn verklaring in het feit, dat in een groot aantal gezinnen meer dan één dagblad wordt gelezen. Uitbreiding van de omvang der bladen 'tot het vooroorlogse niveau, dat hoog was, is niet nodig om aan de vereisten te vol doen en bij de huidige technische stand van zaken ook niet uitvoerbaar. Maar de tegen woordige omvang is bepaald te gering. Wij ondervinden dat in toenemende mate, om dat het economisch en maatschappelijk leven zich in deze jaren van herstel steeds verder vertakt. Aan het verenigings-wezen en aan die velerlei activiteiten, die men pleegt samen te vatten onder de nogal vage term „cultuur", aan verslagen van de ver gaderingen van Staten-Generaal en andere openbare lichamen enz. zouden wij gaarne meer ruimte willen besteden. Wij moeten nu alles bekorten, ook om de veelzijdigheid van inhoud te kunnen handhaven, die nu eenmaal het kenmerk van een dagblad is en waartoe bijvoorbeeld ook de sportrubriek behoort. Zij behelst nieuws van de activiteit van een groot deel der jeugd, dat er mede toe bijdraagt om jongeren in contact te brengen met andere rubrieken in de krant. Men kan geen dagblad in de trant van een week- of maandblad gaan geven; elke vorm van periodiciteit heeft haar eigen karakter;-! Onlangs is op deze plaats commentaar I geleverd op een opinie-onderzoek, waaruit bleek dat niet meer'clan 37 van de Neder landers tot de boekenlezers behoort. Daar ligt een tekort, dat ook wij betreuren. Maar er blijkt tevens uit, dat een groot deel van de bevolking geen andere dagelijkse lectuur heeft dan die van de krant, die immers overal gelezen wordt. De meest eenvoudige logica bewijst dus, dat die van het grootste belang is voor de publieke voorlichting en volksopvoeding. Aan dit korte betoog moge de opmerking toegevoegd worden, dat bij de tegenwoor dige stand van zaken een verhoging der papiertoewijzing geen commercieel voor deel maar een nadeel voor de Pers zou be tekenen, omdat de papierprijs buitengewoon hoog is, er bovendien andere koeten bij komen en compensatie door verhoging van de abonnementsprijs in een aantal gevallen niet en in andere slechts ten dele zou kun- Twaalf ministers bieden ontslag aan De barst in het Tsjechoslcwaakse coalitiekabinet, die zich reeds sjnds een week demonstreerde en steeds wijder werd, heeft thans de regering doen uiteenvallen. Twaalf ministers, behorende tot de niet-communistische partijen, hebben hun ontslag aangeboden, zodat alleen de communisten en sociaal-democraten zijn overgebleven De communistische premier Gottwald heeft thans president Benesj verzocht, de open gevallen zetels te mogen aanvullen met communisten, aangezien de crisis volgens hem door de rechtse partijen is geprovoceerd om het land tot prooi van de buiten en binnenlandse reactionnairen te maken. De communisten hebben een grote cam pagne op touw gezet om de arbeiders en boeren te beïnvloeden, opdat zij een com munistische regering zullen steunen. De beslissing van president Benesj is nog niet bekend, doch men verwacht niet dat hij Gottwalds voorstel zal inwilligen. lieu geseuieueu. Niettemin wordt ook nu van de kleine extra-toewijzingen, die de bladen af en toe ten deel vallen, steeds een gretig gebruik gemaakt. Een dagblad leeft niet in de zelfde sfeer als andere commerciële on dernemingen en wij voelen vergroting van de omvang, volgens de bestaande mogelijk heden, als een. zeer werkelijk publiek belang aan, dat wij hebben te dienen. Het blijft te betreuren dat in de eerste periode na de bevrijding, toen de regering vele vertogen en waarschuwingen uit onze vak kring te lezen en te horen heeft gekregen, in Den Haag geen begrip voor de situatie heeft bestaan en men er te laat tot het in zicht is gekomen, dat men zich vergist had. Daarmee is het getob begonnen en die achterstand heeft men eigenlijk niet meer kunnen overwinnen, al is sindsdien geleidelijk enige verbetering ingetreden. Nogmaals zou ik met grote nadruk op de noodzaak van verdere verbetering in de toestand willen wijzen. Het geldt hier in derdaad een algemeen belang en ieder die er over nadenkt en zich even realiseert, hoe onmisbaar de krant in ons aller leven is, zal begrijpen dat wij er nogmaals en met de meeste ernst voor pleiten. I R. P. De lt.-gouverneur-generaal, dr. H. van Mook, heeft heden een decreet uitgevaar digd, volgens hetwelk het eiland Madoera ten Noord-Oosten van Java als „aparte po litieke eenheid" in de Archipel wordt er kend. Madoera zal alt georganiseerde staat to.de toekomstige souvereine Verenigde Staten van Indonesië worden opgenomen. Dr..RURT ACKERMANN BEZOCHT NEDERLAND Dr. Kurt Ackermann, secretaris van de ticentheimer Grenzlandausschuss", heeft 'uangs een bezoek aan Nederland gebracht. Duitse comité heeft zich destijds op een 1J*e' welke door de minister van Buiten ge Zaken als onbeschaamd werd ge- alificeerd, uitgelaten over de Nederland- aanspraken op Duits grondgebied. Op het Tweede-Kamerlid de heer n Maenen over het bezoek van dr. Ackermann heeft de minister van Justitie g antwoord, dat aan dr. Ackermann als El- tem£°0rdiger van een machinefa- stvpu n chedé' een grenspas is ver- 1q,p D?z? pas was geldig tot 25 Maart Arid is op Januari ingetrokken. Dr. 2^1™,heeft een bespreking-gehad met W» fabrikanten in Enschedé. De afgetreden ministers behoren tot de nationale socialisten, de katholieken en de Slowaakse democraten. De premier Gott wald heeft met zijn gehalveerde regering in het parlement honderdvijftig stemmen achter zich, de thans afgetreden ministers hadden er honderd acht en veertig. Gottwald heeft een communiqué uitgege ven, waarin hij het voornemen te kennen geeft de consequenties van de toestand te aanvaarden en aan het bewind te blijven. Hij zal alle maatregelen nemen om de orde te handhaven en de volksdemocratie te ver dedigen. De gehele arbeidersklasse wordt opgeroepen om de regering te steunen. Vol gens het communique had het aftreden van de niet-communistische ministers tot doel de regering van de volksdemocratie te ver nietigen ten gunste van een reactionair re giem. Het niet in de kabinetsraad verschij nen van de vertegenwoordigers der natio nale socialisten, der volkspartij en van de Slowaakse democraten had het onmogelijk gemaakt een rapport over een spionnage- affaire te behandelen. Dit toonde duidelijk aan, aldus het communiqué, dat verschil lende leden van de betrokken partijen deel nemen aan een complot tegen de staat. Het wordt duidelijk, dat leidénde publieke per soonlijkheden door de aan het licht geko men feiten in verband met het complot zouden kunnen worden gebracht. Het com plot neemt de afmetingen aan van een uit gebreide binnenlandse en buitenlandse sa menzwering zonder precedent tegen de Tsjechoslowaakse republiek. Het rapport van de communistische minister Nosek had tot doel de veiligheid van de natie te be schermen tegen een stroom van spionnen uit het Westen. Het communiqué waar schuwt de grote massa voor de uiterst ern stige politieke toestand. „De besturen van de Tsjechische en Slo waakse communistische partijen hebben samen met de communistische kabinets leden maatregelen getroffen om de krach ten van het werkende volk te mobiliseren tot steun van de regering van Gottwald, welke onwrikbaar op haar post blijft, en om orde en veiligheid in de republiek te handhaven." Het communiqué besloot met een oproep deze maatregelen te steunen teneinde de resultaten van de revolutie en de goede betrekkingen met de Sovjet-Unie en de andere Slavische groepen te bewaren. Agence France Presse meldt nog. dat volgens niet bevestigde berichten Gott wald heden een nieuwe regering aan de president zal voorstellen. Deze regering zóu behalve communisten, sociaal democraten, vertegenwoordigers van de vakbeweging,van de boerenbond,van de verzetsbeweging en intellectuele pro gressieve kringen bevatten. In politieke kringen te Praag meent men. dat de president, Benesj, de tegenwoordige regering zal verzoeken aan te blijven tot de volgende verkiezingén. Samenzwering. Naar radio Praag bericht, hebben Vaclav Nosek, de Tsjechoslowaakse communisti sche minister van Binnenlandse Zaken, en generaal Ludvik Svoboda, partijloos minis ter van Defensie, in een gemeenschappe lijke verklaring bekend gemaakt, dat een gewapende samenzwering in Tsjechoslowa- kije ontdekt is.-De samenzwering zou voor bereid zijn door aanhangers van generaal Lew Pachala, die in 1945 gedegradeerd werd, omdat hij zich tijdens de oorlog ver zet had tegen de Tsjechoslowaakse rege ring in Engeland. De vorst houdt nog aan Rijwielfabriek werd ijspaleis Het einde van de vorstperiode is nogl jn afgèlopen naght omstreeks half twe< niet op korte termijn te verwachten, ver- jS. <ioor nog onbekende oorzaak brand uitge klaart het K N.M.I. in De Bilt. Wel heeft broken in de rijwielfabriek „Magneet" te de vorst voorlopig zijn grootste intensiteit Weesp. Het vuur, aangewakkerd door de bereikt. In de algemene luchtdrukverdeling komen op grote afstandenvan ons land enkele wijzigingen. Het centrum van het Scandi navische hoge drukgebied bewoog zich in Westelijke richting naar het zeegebied rond om IJsland. Een langgerekte rug met tame lijk hoge barometerstanden blijft zich ech- felle Noordoostenwind greep snel om zich heen en de brandweer uit Weesp. versterkt met die uit Weesperkarspel, de fabrieks- brandweer van Van Houten en een babyspuit. uit het interneringskamp te Weesp, slaagde er niet in het vuur meester te worden. De brandweren uit Hilversum en Huizen werden gealarmeerd, méar toen deze arriveerden, was een groot gedeelte van het fabriekscomplex reeds tot de grond toe afgébrand. De schade ter uitstrekken over Zuid-Spandinavië en is zeer aanzienlijk. Veel rijwielonderdelen het Oostzeegebied tot diep in Zuid-Rusland. Hierdoor blijft in ons land de wind in de Oosthoek ondanks het feit, dat in-Noord- Scandinavië de barometers dalen onder in vloed van tamelijk grote depressie-activi teit in de Noordelijke IJszee. In het Middel landse Zeegebied ontwikkelt zich een de- pressirkern, welke later *>ok het weer in ons land zal kunnen beïnvloeden. Een met deze depressie samenhangend sneeuwge- bied komt steeds meer tot ontwikkeling en breidt zich langzaam in Noordelijke rich ting over het Alpengebied en Zuid-Duits- land uit. In ons land werden in de nacht van Vrij dag op Zaterdag minimum-temperaturen gemeten van 7 graden Celsius (Den Hel der) tot11 graden Celsius (Groningen). Albanese bisschoppen terechtgesteld? Volgens geruchten, die in Vaticaanstad de rondéïdoen, zijn in Albanië twee bis schoppen, mgr. Francesco Gjini, de bis schop van Allessio en 'mgr. Giorgio Volaj, de bisschop van Sappa, door de kogel te rechtgesteld. De aartsbisschop van Durazzo, mgr. Ni- cola Vincenzo Prennushi, zou tot 20 jaar gevangenisstraf zijn veroordeeld. De beschuldigingen, welke tegen de pre laten zouden zijn uitgebracht zijn niet be kend, doch men gelooft, dat zij van poli tieke aard zouden zijn. Koning van Yemen Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een boodschap ontvangen van Said Abdoellah Ben Amed el Wazi, de nieuwe Iman van Yemen, waarin de dood van de voormalige koning, Iman Yehia, wordt vermeld. De boodschap bevat geen aanwijzingen omtrent de omstandigheden I waaronder Iman Yehia is overleden. Ook wordt niets gezegd over de dood van -zijn drie zoons, die volgens geruchten, gelijk met hem vermoord zouden zijn. De vorst maakt veel beroepen tot koude karweitjesmaar de visser heeft het in deze dagen wel erg zwaap te verantwoorden. Zijn schuit verandert door het bevroren buis water in een ijsklomp en de tuigage wordt door het verstuivende zeeschuim bedekt met een dikke laag ijs, die met de bijl moet worden weggehakt. Veelomvattende „Stichting" i,n het leven geroepen gingen verloren. Het bevroren bluswater heeft de uitgebrande gebouwen in een ijs paleis herschapen. Nieuwe hoop voor Oostenrijk Volgens een woordvoerder van het Britse miniserie van Buitenlandse Zaken hebben de plaatsvervangers der vier mi nisters van Buitenlandse Zaken een „op merkelijke eensgezindheid" aan de dag gelegd over de grondslagen van het vre desverdrag voor Oostenrijk, tijdens hun bijeenkomst van Vrijdag in Londen. De plaatsvervangers kwamen voordien in De cember van het vorig jaar het laatst bijeen. Samuel Reber, de Amerikaanse afge- vaardigde, die tevens voorzitter is, juichte de nieuwe Sovjet-voorstellen inzake de veelomstreden Duitse activa in Oostenrijk toe. Hij was ervan overtuigd, dat deze' voorstellen tezamen met de Franse een „hechte basis" zouden vormen voor een bevredigende regeling van het vredesver drag. Het woord is aan..... Nietzsche: Als men zich steeds onder mensen van, verdienste weet, leert men alle aanmatiging af; het alleen zijn leidt lot zelfoverschatting. De Verenigde Staten weg uit de Panaina-kanaal-zone Vrijdag hebben de Verenigde Staten formeel veertien bases bij het Panama kanaal, welke zij op leenbasis in 1942 ter verdediging van het kanaalgebied had den verworven, opgegeven. Een woord voerder van het ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde, dat niet in een nieuwe overeenkomst is voorzien. De Pa namese minister van Buitenlandse Zaken zeide echter in een brief aan de vertrek kende Amerikaanse ambassadeur dat „de Panamese regering de vaste wil heeft met alle middelen, in het kader van zijn ver plichtingen, voor de bescherming van deze verbinding- samen te werken "met de Ver enigde Staten om der wille van het be houd van Deider democratische idealen". Ter afwisseling Het bestuur van de%bond van haven arbeiders te Marseille heeft besloten een staking van 24 uur af te kondigen voor aanstaande Zondag. mt HET LIJDENSVERHAAL „DENAZIFICERING" Heden is te 's-Gravenhage opgericht de „Stichting van de Nederlandse Visserij" als overkoepelend federatief orgaan van de vis- serijorganisaties in Nederland. Deze orga nisaties zijn: „Vereniging van Schippers- eigenaren", Katwijk aan Zee; „Vereniging van Reders van Vissersvaartuigen", IJmui- den; „Hoofdafdeling Zoetwatervisserij", Arnhem; „Coöperatieve Vereniging van IJselmeervissers", Hilversum; „Nederlarfd- se Vissersbond", Urk en „Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij", Sche- veningen. Met de kringen van de kreeften-, mos selen- en oestercultuur wordt contact ge zocht. Zodra ook deze groepen van belangheb benden tot de „Stichting van de Neder landse Visserij" zullen zijn toegetreden, zullen de totale Nederlandse visserijbelan- gen in producentenverband, krachtens par ticulier intiatief voor de eerste maal in de geschiedenis der Nederlandse Visserij in een groot federatief verband zijn samen gebracht. Over het doel der stichting wordt in ar tikel 3 der statuten het volgende mede- Het voorstaan van de belangen der be drijf sgenoten, overal waar zij zulks gewenst acht, in het bijzonder bij de overheid; Het bevorderen van goede sociale toe standen tussen de bedrijfsgenoten onder ling; Het desgevraagd of uit eigen beweging geven van advies omtrent alle vraagstuk ken op de visserij betrekking hebbende, in het bijzonder aan de overheid; Het medewerken aan de uitvoering van maatregelen van overheidswege, gelegen op het gebied 'van de visserij Het bevorderen van technische en eco nomische researchwerkzaamheden op het gebied van de visserij en de afzet van vis serijproducten; Haar medewerking desgewenst te verle nen aan de uitvoering van de toekomstige raamwet betreffende de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie; Volgens de federatieve opzet zullen al leen belangen, welke de visserij in haar ge heel betreffen, door de stichting worden behartigd eri vertegenwoordigd. Ten op zichte van de speciale belangen binnen het kader van het betrokken onderaeel blijft de zelfstandigheid van behandeling voor behouden. De stichting zal met het oog op de alge mene kant der desbetreffende sociale pro blemen contact zoeken met de daarvoor in aanmerking komende organisaties van werknemers in de visserij. De stichting is gevestigd te Scheveningen, Helmstraat 28, telefoon: 555006 - 552703. De actie, die door evangelische en I Katholieke kerkelijke autoriteiten in de Amerikaanse en Britse zóne tegen het slepende proces der denazificering is ingezet, vestigt opnieuw de aandacht op de praktische moeilijkheden en de im populariteit, waarmee de afrekening met het politieke verleden gepaard gaat. De voornaamste kerkelijke woord voerder, ds. Niemöller, heeft het sy steem der berechting door tribunalen een bron van vervolging, haat en wraakzucht genoemd. Het is eigenlijk vanaf het begin der ver gelding voor vroegere banden met de nazi partij duidelijk geweest, dat de gevaren voor een uitwerking in deze geest zeer groot waren. Alleen reeds 't millioenenaan- tal dergenen, die op een of andere wijze in het nazi-ipartïj-apparaat waren verstrikt geweest, maakte de zuivering tot een nog \«el neteliger vraagstuk dan het in de ®ens door Duitsland bezette landen reeds is. Voornamelijk in Zuid-Duitsland heeft men vanaf het begin een soort lijdelijk verzet tegen het werk van de tribunalen kunnen waarnemen, dat zich uitte in het feit, dat het gemakkelijker was getuigen a décharge te vinden dan personen, die bereid waren belastende verklaringen af te leggen. Dit vooral in het geval, dat partij-functionaris sen ter verantwoording waren geroepen, die in dorpsgemeenschappen een zeker aan zien hadaen genoten. Amerikaans Nadat een goed jaar geleden een woord voerder der Amerikaanse militaire regering moest verzuchten, dat een vasthouden aan het toen gangbare tempo der berechting het proces niet minder dan acht jaren zou rek ken, zijn in dezé zóne belangrijke veran deringen in de procedure aangebracht. Men heeft tot op zekere hoogte het beginsel der groepsgewijze beoordeling ingevoerd door j'de partijgenoten in te delen naar graden van belasting, waarbij een groot aantal on der een amnestie viel en een tweede groep voor een spoedbehandeling werd geklas seerd. Engels In de Britse zóne is de zuivering nog veel moeilijker op gang gekomen, voor- Veiligheidsraad Nederlandse moeders in Duitsland .hebben dezer dagen een zeer welkom babypakket ontvangen, waarvoor de bestanddelen in Nederland waren ingezameld door de Chari- tas-Commissie. De pakketten werden in Aken uitgereikt onder leiding van de Neder landse Consuljhr. H. F. W, H, Pelser van Berensberg. - In de namiddagzitting van gisteren in de Veiligheidsraad heeft Warren Austin (V. S.) de overeenkomst vah de „Renville" afgeschilderd als „de basis voor vrijheid, onafhankelijkheid en de samenwerking tussen het Nederlandse en het Indonesi sche volk". Hij achtte het ondenkbaar, dat Nederland of de républiek de overeen komst zouden „belemmeren of uithollen of dat zij de wapènstilstand of de grote lijn onder enig voorwendsel zouden verloo chenen". Blijkbaar doel^pd op de rede van de Rus Gromyko keerde Austin zich tegen „niet ter zake doende uitbarstingen". „Niemand in Indonesië of Nederland", zo zei hij, behoeft zich ^rees te laten inboezemen door zulke valse en afgezaagde beschul digingen van kwade trpuw". De vertegenwoordiger van India, Pillai, ondersteunde Austin, maar voegde er aan toe, dat de overeenkomst hoofdzakelijk te danken was aan concessies en offers van de republiek, terwijl Nederland druk heeft uitgeoefend door ultimata en militair machtsvertoon. Pillai ondersteunde Kirby's voorstel om de commissie toe te staan voorstellen te doen en te publiceren. Sir Alexander Cadogan (Engeland) steunde het voorstel, dat de Commissie van Goede Diensten suggesties aan de hand zal doen, hij wenste haar echter geen arbitrale functie toe te bedelen. Alexander Parodi (Frankrijk) betoogde, dat, aangezien de tot nu toe gevolgde voor zichtige methode goede resultaten had op geleverd, het onverstandig zou zijn deze te wijzigen. Hij waarschuwde tegen het veranderen van het karakter van de Com missie van Goede Diensten. „Wij zouden de commissie gêheel vrij laten; de Veilig heidsraad moet niet interveniëren of een koers dicteren", aldus Parodi. Hij waar schuwde ook tegen de poging om vast te stellen wie de meeste concessies heeft ge daan en wees er op, dat de Nederlanders de eerste concessie hebben gedaan door het „staakt-vuren" te aanvaarden, toen hun troepen oprukten. Vpordat de bijeenkomst tot Zaterdag verdaagd werd heeft Wassily Tarasenko (Oekraine) de op de „Renville" gesloten overeenkomsten aangevallen. Hij ver klaarde, dat de Nederlanders er in toe stemden de V. S. te laten deelnemen aan de exploitatie van Indonesië en weer ge bruik maakten van Amerikaanse hulp. waardoor de Indonesiërs onderdrukt wor den. De Commissie van Goede Diensten hield zelfs niet de schijn op van onpartij digheid, maar nam een eenzijdig standpunt in, dat het Nederlandse standpunt dekt. In het algemeen herhaalde hij de ver klaringen van Gromyko. de Sovjet afge vaardigde. en iei, dat de overeenkomst „dé Indonesiërs aan de genade van de aanval ler overlevert". Hij verzocht de raad de houding van de Commissie te veroordelen en een nieuwe stap te doen: Een besluit te nemen, gericht tegen de Nederlanders, en herstelbetalingen voor de republiek te vo teren. Ijsbaan „Nova Zenibla" geopend Er is nog geen gelegenheid tot het ma ken van tochten, omdat het ijs op vele plaatsen door de felle wind niet betrouw baar is. De landijsbaan „Nova Zembla" te Spaarndam is vanmorgen geopend en zij, die de noordooster willen trotseren; kunnen hun hart daar ophalen. In Aalsmeer worden Zondag nationale schaatswedstrijden gehouden. namelijk omdat de bezetting hier de prak tische bruikbaarheid of onmisbaarheid van de betrokkenen als het zwaarste motief heeft laten gelden. Alleen in de kolenindu- strie heeft mer^nder de druk van de vak bonden een veffielde procedure toegepast, waardoor de denazificering in deze branche reeds een jaar geleden officieel kon wor den afgesloten. "Eerst medio vorig jaar is de Britse be zetting scherpere maatstaven gaan aan leggen ook voor de niet gaarne gemiste technici. Er waren toen van de bijna twee millioen onderzochte personen 323.000 uit hun ambt verwijderd, tenminste in theorie, want in de meeste gevallen werd beroep aangetekend, waardoor afzetting wordt op geschort. Sedert September 1947 heeft het Britse bestuur de vuile nazi-was geheel in. handen van de Duitse regering gegeven met de opdracht het werk vóór Mei 1948 te vol tooien. Frans In de Franse zóne heeft de denazificering steeds een nogal verward beeld geleverd tot men er medio vorig jaar toe over ge gaan is de zuiveringswet der Amerikaanse zóne na te bootsen. Voordien kende men in deze zóne geen tribunalen en werden alle gevallen behandeld door een centrale zui veringscommissie. In het algemeen hebben de Franse bezetters gaarne een oogje dicht gedaan, wanneer het voormalige nazi's gold die zich actief achter de door de bezetting gevolgde politiek van- culturele hervorming hebben geschaard. Russisch De politieke zuivering biedt zoals zo menige andere aangelegenheid, in de Rus sische zóne een geheel apart beeld. Zij is vooral door de Amerikanen scherp gecriti- seerd en men heeft bij voorkeur gesproken over de zuiveringschaos, die het Russische bestuur heeft aangericht. De voornaamste factor in de Russische beoordeling van het voormalige partijlid is zijn huidige instel ling tegenover de ontwikkeling in deze zóne. Een j,positief' reageren op de wen ken van de socialistische eenheidspartij be zorgt in de meeste gevallen een' vrijbrief. Vandaar dat volgens de laatst gepubliceer de cijfers deze zóne nog het grootste aantal nazi's in openbare diensten had. voornama- lijk bij de spoorwegen en het onderwijs. Overigens heeft maarschalk Sokolofsky een jeugdamnestie afgekondigd en in Augustus 1947 een streep onder het nazi-iKrleden gezet. Duits Wanneer de formele denazificering in alle Duitse windstreken al zoveel te wen sen- overlaat, dan is dit verschijnsel mis schien nog niet zo ernstig als het misluk ken van de pogingen tot een werkelijke losmaking van de gedachten van het volk van de nazi-ideologie. Naarmate de Duitse ellende zich verlengt dringen zich bij velen de gedachten aan „de goedé dagen" van het nazi-regiem op de voorgrond en ver flauwt het schuldbesef voor hetgeen Duitse agressie in de wereld heeft teweeggebracht. Twee jubilarissen op tournée „Heintje" Davids, die onlangs op feeste lijke wijze in het Concertgebouw te Am sterdam haar zestigste verjaardag heeft ge vierd, komt begin Maart met haar jubel programma in de Stadsschouwburg te Haarlem. Kort daarna vertrekt zij near Amerika, waar zij de hoofdrol gaat spelen in de verfilming van haar boek „Mijn levenslied". Op 5 Maart komt een andere zestigjarige naar de Spaarnestad. Op de avond van die dag zal men Louis van Gasteren, die dan veertig jaar op de planken staat, kunnen bewonderen in „Het huis der illusies" van Peter Ustinov. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater- dagavond- tot Zondagavond: j TOENEMENDE KANS OP SNEEUW Verder toenemende bewolking met S plaatselijk sneeuw, voornamelijk in het Zuiden van het land. Aanvankelijk 5 krt"M:ge wind ui4 Oes*e!''ke richtin- ten. La'"" in h«* Zu: van het land 5 afnemend. Matiee vorst 22 Februari: Zon op 7.44 uur. onder 18.05 uur Maan op 14.38 uur. ondeT 7.06 uur 23 Februari: Zon op Maan op 7.42 uur. onder 18.07 uur 16.11 uurAonder 7.41 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1