C D mm Onzalige herinneringen Maatschappij voor de walvisvaart keert drie procent dividend uit Veertig Nederlanders vastgehouden' in een Russisch kamp bij Odessa? Joodse kolonisatie in Suriname PANDA EN DE PROFESSOR Wereldnieuws ZATERDAG 21 FEBRUARI 1945 IN DE WERELDPOLITIEK: Wie mocht menen dat de splitsing van Duitsland in twee delen eigenlijk toch de beste oplossing is om voorgoed een einde te maken aan hei gevaar, dat een verenigd en eensgezind' Duitsland voor Europa zou betekenen, vergeet de factor van de rivali teit, die de twee gescheiden Duitslanden tegen elkander zal opjagen onder de drang der concurrerende bezetters. Reeds nu zijn overvloedige tekenen te bespeuren- dat het „Duitse gevaar" zó dat al binnen afzien- bare tijd weer zou kunnen ontstaan zeker niet door een splitsing wordt ver minderd. Integendeel, wat er over de gang van zaken in Duitsland aan het daglicht komt, wijst er onveranderlijk op dat ten aanzien van de 'noodzakelijke maatregelen ter eliminering van Duitslands oorlogs- potentie door alle bezetters anders wordt gehandeld dan oorspronkelijk als minimaal- noodzakelijk was overeengekomen. De be zetters in het Westen kijken paar de be- zetter in het Oosten en achten zich niet verantwoord, wanneer zij iets méér zouden tioen dan hij. Wanneer de Sovjet-Unie wei gert om de stand van zaken ten aanzien van de demilitarisering der Sovjet-zóne door een geallieerde commissie te laten onderzoeken, veronderstellen de Engelsen en Amerikanen dat er in het geheel niet gedemilitariseerd is. Of zij het bij het rechte eind hebben,, doet weinig ter zake. Het ge volg is onvermijdelijk, dat ook in de Wes telijke zones zoveel' mogelijk intact wordt gelaten wat de bezetters een groter gevoel van veiligheid kan geven.. Marinebases, vliegvelden, opslagplaatsen van munitie en olie, bunkers, schuilkelders en stellingen voor luchtdoelgeschut waren in geheel Duitsland na de capitulatie genoeg te vin den. Ondergrondse wapenfabrieken en an dere essentiële oorlogsbedrijven eveneens. Wanneer de eenheid der geallieerde bezet ters bewaard was gebleven en zij hadden overeenstemming kunnen bereiken over oen doeltreffend demilitarisatieplan, be hoefde er op het ogenblik in Duitsland geen enkele militaire installatie meer intact te zijn. Dat het programma, waarover de ge allieerden het eens werden in Potsdam, echter zonder effectieve wederzijdse con trolemogelijkheden, aangèzien de Sovjet- Ur»ï& daar niet van gediend was, slechts zeer gedeeltelijk is uitgevoerd en aan weers zijden op vele manieren wordt getrai neerd, is een even begrijpelijk als betreu renswaardig gevolg van de koortsachtige vrees, waarmede de Oostelijke en Weste lijke bezetters elkander bespieden. Nu de hoop op een uiteindelijke overeenstemming- ten aanzien van het gehele Duitse probleem praetisch nihil is gewordefi, is ook de ver wachting dat men aan weerszijden van het ijzeren gordijn aile moeite zal doen om Duitsland voor een lange tijd uit te scha kelen als „voedingsbodem en basis van een oorlog", ook heel gering geworden. De Duitsers kunnen op eigen kracht natuurlijk weinig of niets meer beginnen, doch .het grote gevaar bestaat hierin, dat de twee van elkaar gesneden Duitse delen volledig dienstbaar zullen worcfèn gemaakt aan de oorlogsvoorbereidingen van weerszijden ^oorlogsvoorbereidingen die. wij "nemen dat gaarne aan, alleen maar kunnen worden gezien als voorzichtige paraatheid voor ge val van noodzaak, doch in ieder geval even veel bezorgdheid en bange onrust verwek ken zullen als voorbereidingen tot een regelrechte agressie. Wat er in het verleden ook gebeurd is en wat er in de toekomst eigenlijk ook had moeten gebeuren om de Duitsers te doen. inzien dat zij eindelijk het woord „Krieg" eens uit hun woordenboek moeten schrap pen, er zal op de wereld waarschijnlijk geen enkel ander volk gevonden worden dat zo bereidwillig en gemakkelijk zal overgaan tot het verlenen van hand- en spandiensten aan oorlogsvoorbereidingen dan juist het Duitse. Wanneer de Duitser iedere hoop op De radio geeft Zondag H7TAT5ESUM L 301.5 M. 8..00. 9.30. 13.00. 19.30 en 22.30 uur Nieuws. 8J5 Viool. 8.2-5 Hoogmis. $.45 Bach. 10.00 Ge wijde -muziek. 10.30 Remonstrantse kerk dienst. 12.15 Apologie. 12.30 Lichte muziek. 13.35 Brahms en Mozqrt. 14>.05 Mannenkoor. 14.35 Concertgebouworkest: Zevende van Van Beethoven en „Daphnis et Chloe" van Ravel. 15.30 De K.V.P. in het internationale politieke leven. 16.10 Boekbespreking 16.25 Vesper. 17.00 Gereformearde kerkdierjst. 13.30 Strijd krachten. 19.00 Sweelinck. 19.15 Kent gij uw Bijbel? 19.50 Sport. 20.05 Gewone man. 20.12 Orgel. 20.25 Luisterspel ..Ben Hur". 21.20 Operaconcert. 22.07 Actualiteiten. Avondge bed. 22.55 Tweede pianoconcert Van Beet hoven. 23.25 Van Beethoven en Wagner. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00.13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.18 Zingende torens. 3-30 Voor de tuin. 8.40 Dichte, muziek. 9.15 Ouvertures 9 45 Geeste lijk leven. 10.00 Pianotrio. Mendelssohn. 10.30 Brieven van Edgar Allan Poe. 11.00 Populair concert. 12.00 Platen. 12.30 Zondagclub. 12.40 Koor. 13.15 Lichte muziek. 13.50 Spoorwegen spreken. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Orkest suites van Bach, Bizet en Grieg met toelich ting. 15.45 Filmpraatje. 16.00 Musette-orkest. 16.30 Sport 17.00 Kinderkoor. 17.30 Ome Keesje. 17;50 Sport. 18.15 In gesprek met de lezer. 18.30 ,.De Gelijkenissen", hoorspel en toespraak 19.90 Studiodienst. Voorganger: prof. dr. G. Sevenster. 20.15 Concert: Wagner, Liszt, Berlioz.' 21.00 Hersengymnastiek. 21.30 Chansons. 21.45 Luisterspel „De kinderen van-kapitein Grant". 22.35 Walsen. 23.15 Dansorkest. 23.45 Piano. een Duitse economische en politieke een heid heeft verloren, zal hij wellicht niet lang aarzelen om zich te lenen voor vol ledige medewerking bij de verscherping der verhoudingen tussen zijn bezetters. Alle gunsten, die "nij reeds verdiend heeft door het feit dat de Russen en Amerikanen el kander de invloed in Duitsland betwisten, hebben er aan medegewerkt dat het Duitse volk alleen nog maar heil "kan verwachten van een 'steeds verdere verwijdering tussen de bondgenoten. Dezerdagen is weer een tipje van de sluier opgelicht, die ligt over de contacten der Russische en andere bezetters in Duits land, welke contacten verankerd liggen in .de geallieerde bestuursraad en coördinatie commissie. Die contacten beginnen steeds meer te vonken. Daardoor komt er wel eens iets te voorschijn, dat eigenlijk bedoeld was om geheim te worden gehouden. Dat op geheven sluiertipje liet zien, dat noch de Russen, noch de andere bezetters zich Men sen te houden aairde demilitarisering, even min als zij zich "wensen te houden aan de zuivering. De Sovjets beschuldigden vol gens het nieuwsbureau Tass de Westelijke bezetters ervan, dat zij slechts zeer geringe en onbetekenende percentages der Duitse bases en oorlogsinstallaties hadden vernie tigd en de vertegenwoordigers van 't Westen antwoordden met het verwijt? dat Rugland controle op zijn vernietigingsvorderingen weigerde. Bovendien, zeiden zij, hebben zij volgens het programma nog tijd om de eventuele achterstand in te haleïl. Gewoon lijk verneemt mefi niets over dergelijke verwijten, doch de Sovjets onthulden het geval met px-opagandadoeleinden en de an deren gaven toen óok maar verlof tot publi catie. Het wederzijds negeren van wat men als noodzakelijk voor de wereldvrede over eenkwam, wordt blijkbaar steeds meer openlijk toegegeven. Er zijn al heel wat schapen over' de dam in dat opzicht. Maar de toestand wordt er niet hoopvoller door. Want wanneer straks aan weersziiden van de scheidslijn die dwars door Duitsland loopt, de noodzakelijke maatregelen tot economische en maatschappelijke weder opbouw van die twee Europa's en twee Duitslanden zullen worden afgestemd op de kwestie, of men er militair en strategisch niet zwakker door wordt dan de andere „men" aan de overkant, krijgt men een her opgebouwd, en' gereorganiseerd werelddeel dat in al zijn geledingen door de oorlogs- Houdt Engeland sterke Duitse bases intact? De Russen hebben bij de geallieerde viermogendheden-commissie in Berlijn een formele aanklacht ingediend waarin ge zegd wordt, dat Groot-Brittannië heeft na gelaten de voornaamste Duitse marine bases in de Britse bezettingszone" te. ver nielen. De Russen beschuldigden de Britten er van, dat zij de bases van Wilhelmshaven, Kiel en Cuxhaven intact gelaten hebbqn. Deze bases waren van ontzaggelijke be tekenis voor de Duitsers gedurende «de oorlog. De Sovjets zeiden verder, dat de enige basis van betekenis die door de Britten'ver nield is, de basis van het eiland Helgo land was, die verleden jaar werd opge blazen. De plaatsvervangende Sovjet-gouver neur Dratvin vroeg -de Britten waarom deze bases intact gelaten waren. Hij sprak de veronderstelling uit, dat zij ,,'t Westerse bloc moeten versterken, dat de Britten' en Amerikanen tegen het communisme o'p- werpen". De plaatsvervangende Britse militaire gouverneur, generaal majoor Brownjöhn, wees er,in zijn antwoord op, dat volgens de viermogenölieden overeenkomst - be treffende de demilitarisatie dit programma tegen het eind van 1948 moest zijn uitge voerd, zodat nog tien rrtaanden gelegenheid bestond om dezè bases te vernietigen. Palacehotel in Scheveningen wordt gerestaureerd Herstelbank verleent een crediet van 1.140.000. "Tengevolge van de oorlog is een aanzien lijk gedeelte van de Scheveningse hötel- capaciteit verloren gegaan. Het resterende gedeelte is ontoereikend om cle te verwach ten stroom van binnep- en buitenlandse badgasten op te vangen. Het ligt in dé be doeling van de N.V. Exploitatie-maat schappij Scheveningen het Palacehotel weer in bedrijf te stellen. De beschikbare mid delen van het concern zijn evenwel ontoe reikend voor de financiering van de voor herstel eri her-installatie van het Palace hotel benodigde bedragen. Op verzoek van de explaitatiemaatschappij heeft de Herstel- bank zich bereid verklaard de vennootschap een additioneel crediet te verlenen van i.140.000, bestemd voor aflossing van een lening der gemeente 's-Gravenhage ad 400.000.en voor restauratie en her- installatie van het Palacehotel. Als zeker heid zullen voor dit crediet de eigendoms percelen van de N.V. Exploitatie Maat schappij Scheveningen en haar .dochter maatschappijen ten behoeve van de Herstel- bank hypothecair worden verbonden. 'Na aflossing der lening 'van de gemeente 's-Gravenhage zal dit een tweede hypotheek zijn. Bemanning van de „Willem Barendsz" thans voor 99 pet. uit Nederlanders bestaat Reparaties kostten bijna 2 millioen De directie van ;de Nederlandse Maat.- ,schappij voor de Walvisvaart N.V. heeft verslag uitgebracht over het eerste boek jaar, lopende van 22 Februari 1946 tot en met 30 Juni 1947. De traan en bijproducten hebben in totaal opgebracht 12.348.584. doordrenkt. Een Europa, dat leeft Het voordelig saldo bedraagt 233.392, Maandag op front-rantsoen, gekleed is in het harnas en steunt op het wantrouwen. Een Europa, dat onzalige herinneringen oproept. J. L. X^haagerig en rillerig? Opgepast Griep dreigt! Direct' n "AKKERTJE (tot 4 per dag). Onder de X wol. De Griep zet niet doorl waarvan 6.792 op nieuwe rekening wordt overgebracht, waarna aan preferente' aan- deelhoudérs 4 procent en aan gewone aan deelhouders 3 pet. dividend kan worden uitgekeerd. De directie heeft gemeend aan deelhouders in beseheiden mate in het resultaat te moeten laten delen, hoewel zij bovenal bedacht moet blijven op een zo ruim mogelijke afschrijving. Hét verslag gaat nog eens uitvoerig in op de voorbereiding en oprichting van de ven nootschap en op de verbouwing en uitrus ting der vloot eh vermeldt, dat de extra inspanning en kosten om de „Pan Goth.ia" te verbouwen tot de „Willem Barendsz" volkomen gerechtvaardigd zijn geweest, Brief van ontslagen Duitser wekt hoop bij Rotterdamse familie Na in bijna vier jaar taal noch teken van den zij als een garantie voor "de waarheid HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek 7.30 Leger des Heils.- 7.45 Wijdingswoord. 8.15 Gewijde muziek. 990 Viool. 9.15 Voor zieken. 9,30 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Haydn. 11.15 Voorlezen 11.35 Hobo en piano. 12.00 Orgel. 12.30 Weerpraatje. Lichte muziek. 13,15 Ma rinierskapel. 14.00 Voor scholen. 14,35 De winter in het lied. 15.00 Lichte muziek. 15.30: Quatre mains. 16.00 Bijbellezing. 10.45 Proko- fief. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Kamerkoor. 17.45 Het rijk over zee. 18.00 Hawaiïanmu- ziek. 18.15 Sport. 18.70 Strijdkrachten. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Actualiteiten. 19,45 vraagstuk van de werkloosheid 20.15 Oude en'moderne Engelse muziek. 20 45 Mariaspel in verzen. 21.30 Kwintet van Mozart. 22.00 Cursus kerkelijk orgelspel. 22.45 Avondover denking. 23.00 Cantate van Rameau. 23.25 P'^ten. HILVERSUM U. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13-00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 9.35 Strijkkwartet, Schu bert. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zieken. 11.20 Liederen van Wolf en Duoaro. 11 40 Voorlezen. 12.00 Lichte muziek. 14.00 Belgische kamermuziek. 1430 Voor de jonge modder, 14.45 ..Carmen" (ver kort). 15.40 Sprookjes in luisterspelvorm. 16.30 Lichte muziek. 17.00 Gespeelde fabel. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Zang en orgel. 18.15 Piano-duo. 18.30 Dansorkest. 19.00 Groninger halfuur. 19.30 StrawinsJcy en Szymanowsko. Viool en piano. 20.15 Cabaret 20.45 Radio debat. Is een federatief Europa een oplossing voor de wereldvrede 21.05 Metrooole-orkest. 21.45 Lezing door J. de Kadt: Rusland en wij. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Nederlandse mu ziek voor koor en orkest. 23.15 Platen. hun beide zoons, die in 1942 via de arbeids beurs ijl Duitsland werden tewerkgesteld, te hebben vernomen, ontving een familie te Rotterdam van een haar onbekende Duitser nit Bodenstein (Beieren) een brief met de tijding, dat hun 27-jarige zoon Piet leefde en als verpleger in een Rus sisch krijgsgevangenenkamp bij Odessa werkzaam was. In ditzelfde kamp, dat de Duitser aanduidde met de cijfers 7159/m zouden een Nederlandse dokter Kremer en nog veertig andere Nederlanders worden vastgehouden. De Duitser deelde mede, dat hij eind Januari uit dit kamp als krijgsgevangene was ontslagen. Hij had er Piet ontmoet en op zijn verzoek bracht hij nu de groeten aan diens familie over. Als verpleger zou Piet hei in het Russische kamp goed heb ben. De briefschrijver verzekerde, dat de familie zich geen zorgen behoefde te ma ken, doch dat Piet het zich alleen erg" aan trok, dat hij geen post van thuis ontving en niet wist of zijn brieven thuis arriveer den. Tot 1946 had Piet in Leningrad ge zeten en was daarna naar Odessa getrans- porteerd. In het begin, aldus de brief, was er in het Russische kamp steeds sprake van, dat de Nederlanders ontslagen zouden worden, doch nu heette het weer, dat daar slechts sprake van kon zijn, als de Indo nesische kwestie tot klaarheid was ge bracht, Het eerste, wat "de ouders van Piet zich afvroegen was of de. mededelingen in de brief betrouwbaar zijn. Het feit, dat de brief door een onbekende Duitser gezon den was aan het vroegere adres van Piet's ouders, dat letterlijk klopte met de wijze van de in de brief vermelde feiten. Onmiddellijk heeft de familie zich in verbinding 'gesteld met het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag-, dat zal trachten een brief aan Piet in het kamp bij Odessa te verzenden. Bij informatie bij het Rode Kruis in Den Haag deelde men ons mede, dat het natuurlijk niet uitgesloten is, dat zich iri een kamp bij Odessa nog Ne derlanders bevinden. Zolang men met betrokkenen nog geen contact heeft verkregen, dient echter de grootst mogelijke reserve te worden betracht. Arts lïjeld dr. Henri Polak in een rusthuis gevangen Het Bijzondere Gerechtshof te 's-Graven hage heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de arts F. H. uit Wassenaar, aan wie ten laste was gelegd, dat hij van Februari 1941 tot Augustus 1942 het Eerste Kamer^ lid dr. Henri Polak in een door hem ge ëxploiteerd rusthuis op verzoek van de S.D. heeft gevangen gehouden en dat .hij de heer Polak een slechte behandeling had doen ondergaan. Voorts werd hij. er van beschul digd dat hij als arts .aan het Gewestelijk Arbeidsbureau te 's-Gravenhage een gróót aantal Nederlanders heeft goedgekeurd voor tewerkstelling ten behoeve-van de vijand, dat hij in dienst was getreden bij de Waf- fen S.S, en tenslotte dat hij een. huis had' gekocht, dat aan Joodse landgenoten toebe hoorde. Bij de behandeling van deze zaak*op 6 Februari had de advocaat-fiscaal twintig, jaar gevangenisstraf geëist'. Het Bijzondere Gerechtshof heeft H. thans yeroordeeld tot van adresseren van hun zoon, beschouw- 15 jaar gevangenisstraf. omdat de maatschappij reeds in het seizoen 1946-1947 aan de traan productie heeft kun nen deelnemen en daarmede een belang rijke bijdrage voor de vetvoorziening van ons land heeft kunnen leveren. Het verslag vermeldt met waardering de médewerking van de zijde der regering en der Herstel- bank. De eerste expeditie leverde een to tale productie op van 12.221 ton trafh, 173 ton spermolie en circa 100 ton bijpro ducten. Deze vangstresultaten mogén tot tevredenheid -stemmen, aldus de directie. Het aantal verwerkte walvissen bedroeg 764, overeenkomende mei 575 walvis eenheden. Verder werden 14 potvissen ver werkt. De traan' werd reeds in Qetober 1946 verkocht aan de Nederlandse rege ring, de spermolie en verdere bijproducten werden aan Nederlandse afnemers ver kocht. De expeditie heeft voor ons. land een zeer belangrijke' deviezenbesparing be tekend en is levens de goedkoopste vetbron geweest. De kosten, van alle Teparaties, nodig om de vloot voor het tweede seizoen weer zeil klaar te maken, bedroegen 1.943.101 en werden ten laste van de bedrijfsrekening van het eerste jaar gébracht. De kostende prijs van het moederschip op de balanê is verhoogd met de kosten der aangebrachte verbeteringen, welke 1.131.130 beliepen. De vliegdienst heeft niet aan de ver wachtingen beantwoord en werd daarom geliquideerd.' Aangezien op de „Willem Barendsz" niet .voldoende ruimte is. voor het inbouwen van een apparatuur voor het verwerken van afvalproducten, zal meh zich in hoofdzaak bepalen tot het produce ren van een zo groot mogelijk kwantum traan. De tijdens de eerste expeditie door een vertegenwoordiger van de afdeling Voor lichting van het departement van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ge publiceerde gegevens werden door het pu bliek in enkele gevallen verkeerd geïnter preteerd, hetgeen ongewenste reacties ten gevolge had, weshalve deze publicaties werden stopgezet. Besloten werd een be drag groot 2.434.000 op de. vloot af te schrijven. ,De totale bemanning van de vloot be draagt thans 373 koppen. De-bemanning van het moederschip bestaat voor 99 pet. uit -Nederlanders. De directie meent het verloop van hét tweede seizoen met ver trouwen tegemoet te mogen zien, hoewel dit uiteraard afhankelijk is van het weer en de walvisstand. De gehele traanproduc- tie van dit tweede seizoen werd reeds in November aan de Nederlandsè regering verkocht tegen 990,per ton eerste kwa liteit. Tot op 14 Februari 1948 werd 8413 ton traan en 1051 ton spermolie geprodu ceerd. De directie spreekt haar grote waar dering uit voor het kranige pionierswerk verricht door de bemanning van moeder schip en jagers. Haarlemse afdeling van de Bewe. ging van Europese Federalisten Evenals elders in den lande zal Haarlem binnenkort een afdeling tellen van de Beweging van Europese Federalisten, die, zoals bekend is, binnen haar gelederen alle Nederlandse ^voorstanders van een Euro pese federatie verenigt. De afdeling Haar lem is in oprichting en zal op Woensdag 25 Februari in zaal Brinkmann aan de Grote Markt haar eerste openbare bijeen komst- houden, waar Anton van Duinker ken en mevr. Bigot, oud-gemeenteraadslid van Heemstede, het woord zullen voeren. De 'bijeenkomst is vrij toegankelijk en -vangt aan om 8 uur.' Nederlands lunapark staat werkeloos aan de Nijl De moeilijkheden van de Nederlandse Lunapark-expeditie in Egypte zijn nog steeds niet opgelost. Uit de schaarse mede delingen welke ons hierover bereiken blükt. dat öe Nederlanders een proces zijn begonnen tegen de Egyptische impressario AH Hassan, die zijn verplichtingen niet zou zijn nagekomen. Enige maanden geleden hebben de Ne derlanders eensgezind gebroken met Ali Hassan. Dezer dagen hebben enige kleine exploitanten weer contact met hem ge zocht. Een hunner heeft zelfs zijn bedrijf aan Ali Hassan verkocht. Een andere ex ploitant is in zijn dienst getreden, een derde heeft zich van de combinatie losgemaakt en is voor eigen rekening .begonnen. De Verenigde Amusementsbedrijven en enige vrije exploitanten zijn nog steeds in onderhandeling met de heer Halim, de or ganisator van de komende wereldtentoon stelling in Cairo, die ook een groot luna park aan zijn tentoonstelling wenst te ver binden. De moeilijkheden voor de exploitatie be gonnen reeds dadelijk bij aankomst in Egypte, toen de benodigde vergunningen niet aanwezig bleken te zijn. Thans be vinden de Nederlanders zich een jaar in Egypte, doch het lunapark heeft nog geen vier maanden kunnen draaien. De finan ciële positie, waarin de meeste exploitan ten vooral de kleine verkeren, is dan ook verre van Rooskleurig. In het proces, dat de Nederlanders tegen Ali Hassan zijn begonnen, en dat te Cairo wordt gevoerd, wordt spoedig een uit spraak verwacht. De exploitanten, die zich weer met Has- sap hebben geassocieerd, hopen begin Maart in Cairo aan de slag te gaan. Intussen staat het grootste deel van de lunaparkinstallaties jiog steeds" werkeloos op een terrein aan de Nijl. Conversieleningwet 1948, Wat gebeurt er met de 3V/2 pet. Nederland 1938? Van de 33y2 pet. lening Nederland 1938 staat thans nog ruim f VA milliard uit. waarvan weliswaar een groot deel in het bezit is van de z.g. institutionale be leggers, maar die ook veelvuldig in de portefeuilles van particulieren, voorkomen Het door de Tweede Kamer aangeno men wetsontwerp tot conversie van uit staande schuld (Conversieleningwet 1948) heeft voornamelijk op genoemde lening betrekking. De rente van deze lening stijgt op 1 Maart a.s. .automatisch tot 3(4 pet. Deze conversie zal vrijwillig geschieden, zodat houders, die niet willen converteren, af lossing kunnen vragen. Er mag woj;den aangenomen dat tussen aflosbaarstelling en datum van aflossing ten minste een maand zal verlopen, zodat de houders voorlopig van 1 Maart af 3# pet. rente zullen ontvangen. De minister heeft verklaard dat de ope ratie zo spoedig mogelijk zal geschieden, doch dat hierbij rekening moet worden ge houden met de waarschijnlijkheid dat nog zekere bedragen ter voldoening van aan houders opgelegde aanslagen in de Ver- mogensaanwasbelasting en de Vermogens- heffing-in-eens in betaling zullen worden gegeven. Men zou hieruit voorzichtig kunnen concluderen dat de conversie nog Wel'éven op zich kan laten wachten. „Die komt elke dag" zei de baas v il buurtcafé. „Zij is drie-en-zeventig zit #V de centjes. Steevast twee Franse 'li! en dat is drie gulden en twee is één gulden en dan geeft ze croquojj^; iW - sï gulden fooi. Dat is vijf gulden per O leen hier en de kellners zijn vanze'ul vriendelijk tegen haar. Dat Ls nü al-j twaalf jaar lang honderdvijftig pul^ maand alleen bij mij. Een aai®* Maar begrijpt u nou zo iets?" Vi:- Het café is in een buitenwijk^.®11' Haag. Ik moet daar iedere week inde'L'leld! zijn en iedere week ga ik er «en k drinken. Een knus geval. Een beetje ]^eel room-achtig. Makkelijke stoeleiTiVH^00 kleedjes en een kleurig vaasje mêtjjwy*011 op elke tafel. En iedereen kent ieder&ïi zie er altijd dezelfde mensen. Die''>*eci" rijke dame van de Franse likeur en d/r U quetten. En dan een tafeltje met vicrv Tope! dié over het goede verleden praten M met hun vieren, altijd aan hetzelfde tje bij de deur, altijd over Irxdië cnlï^01 vroeger. Want vroeger in Indië vim/ grote mannén en vandaag in Den Haanf! het vergeten burgers. Aan deze tafel herleeft hun glorie. Hier zeggi j dat alles nu mis is. En dat alles goed was. En dat er niet meer wordt. „Allemaal slapjanussen" m met de witte snor, „allemaal slapjanf en dé drie anderen knikken met in ming.- Ge kunt dat in een buurtcafé zeggen. En het is zo Haags als viervj ambtenaren in een Haags klein koffi maar kunnen zijn. Dan'is er_ het paar. Altijd het* paar. „Al van de bevrijding af, meneer''., de baas. „Al van de bevrijding af zjflJ twee iedere middag in dat hopkio" En twee iedere middag in dat hoekje, rEen lange, wat schamele, wat vei» man en 'een spichtig meisje met jurk en een bril op een mager ge..„K moet veertig zijn en zij dertig. Altijd jv zij vlak bij elkaar. Altijd hand in har.iT 1 tijd 'zeer innig. En zeer stil. Bijna dritiji de: Twee kopjes thee. Twee hoofden n&T ge: kaar gebogen. Twee handen ineen de geld. Wie zal zeggen of dit een kleinte' of een^grote idylle is? Wanneer zij tre;sj gen is" het een enkel gefluisterd 75 maar messtal is het stil in die hoek. stil en 'heel innig. „Zijn zij nog r&j trouwd?" vraag ik de baas. „Nee," „allebei .klerk op een kantoor en wat één tafel en vier stoelen koste:!" zullen wel sparen. Maar dat moet wü'ï :aar duren." En dan hebt ge -de dikke man rrei •ode gezicht. Prompt vijf uur, iedere T m En prompt tot zes. .-.En even pron$- glaasjes," zegt de baas, „en ook al Het is stil in het kleine, knusse Alleen wat gerinkel in het buffel. En het luide „slapjanussen!" van der snor. De dame is aan haar tweede triple s_ Het rode gezicht aan zijn eerste gir En het brilletje kijkt diep en teder !n ogen van haar heerlijkheid. .Een Haagse buitenwijk. Een stille, brede straat in de weemoe!) heid van een winternamidclag. Ik denk dat dat mensenleven vans soms langs vreemde smalle paden (u| k „Ik had gewoon tegen Van Mook gez^i' „Dat doe ik niet, dat moet u dan zelf b doen" zegt een van de vier. n „Slapjanussen!" De oude gaat betalen. j En nu wordt al het derde glas veer !i\ dikke man met het rode gezicht gezet. EUAS, di 12. „Wat heb je daar?" vroeg de ijverige agent streng. „Waar ga je heen? Doe die zakdoek eens van je gezicht, vriend! Ik wil...." Maar wal de agent wilde, zullen we nooit te weten komen. Want op dal moment richtte de zwarte gedaante het toestel op hem, en drukte af, op precies dezelfde manier als hij hel de Professor had zien doen. Een felle groene strpal schoot door de straat en raakte de politie beambte. Op het zelfde moment verdn-; derde die in steen. „Ha, ha! Het werkt. hplïe, akelige lach sloop de lelijkerd verder Maar op dat moment naderde er in' snelle vaart een overvalv;agen. De Professor was er n.l. na veel moeite in geslaagd om de politie in te lichten en de dienstdoende in* uitstekend!" mopperde de. schurk, met zijn j specteur was er onmiddellijk op uit ge- vinger langs de stenen politieman strijkend, gaan „Massief. Keurig! Ha-ha-ha!" En met een\ Gebieden in de kuststreek geschikt voor het beoogde doel De secretaris-generaal van de „Freeland League voor Joodse land-kolonisatie", dr. I. N. Steinberg, heeft op een in New York gehouden persconferentie medegedeeld, dat, het plan voor de vestiging van 30.000 sta tenloze Joden uit Europa in Suriname, dat onlangs in principe de 'goedkeuring ver kregen heeft van de autoriteiten in Neder land èn Suriname, thans in het stadium der verwezenlijking komt. Een vijftal vooraanstaande Amerikaanse deskundigen is teruggkeerd van een reis door Suriname, waar een onderzoek "werd ingesteld naar de mogelijkheid van een Joodse landbouw- kolonisatie op grote schaal. Deze- commis sie inspecteerde een oppervlakte van 70.000 hectare en kwam tot de slotsom, dat be paalde gebieden 'in de kuststrook zich voor het beoogde doel uitermate goed lenen. De commissie heeft het oog Laten vallen op een gebied, dat vele tienduizen den hectaren goede grond bevat. Zij acht het gematigde Surinaamse klimaat geschikt voor kolonisatie door Europeanen. De ko lonisten zullen er doorlopend in staat zijn, voedingsmiddelen te produceren zoals rijst, pisanes, rietsuiker, cacao, weïdegrassen voor de veeteelt en zuivelproducten. In het bedoelde gebied ontbreken behuizing, we gen en watervoorziening, hetgeen de ko lonisatie daar voor grote moeilijkheden stelt. Er zijn ook mogelijkheden voor in- Onveilig verkeer De K.N.A.C. deelt mede, dat het aantal ver keersongevallen met dodelijke afloop in 1947 weliswaar 25 pet. lager is dan het vorige jaar, maar dat hieruit niet de conclusie mag worden getrokken, dat het verkeer er veili ger op zou zijn geworden. Een vergelijking, waarbij tevens rekening wordt gehouden met het aantal ernstig gewonden, is juister. Dan ontlopen de cijfers van 1946 en 1947 elkaar slechts weinig. Zij komen neer op 21 per dag. Dit cijfer is echter nog anderhalf maal zo hoog als voor de oorlog, toen welis waar het aantal voertuigen nog groter was dan thans, doch de verkeersintensiteit ge ringer. Amsterdam is in 1946/'47 wat het aan tal doden en ernstig gewonden betreft, die aan het verkeer ten offer vielen, ongeveer op .vooroorlogs peil geweest. In 1947 waren Rotterdam en 's Gravenhage bier niet belang rijk boven, Tal van kleinere gemeenten heb ben veel ongunstiger resultaten. De K. N. A. C. verwacht, dat de ver scherpte controle-acties door de politie, welke in verscheidene gemeenten van ons land worden gevoerd, een invloed ten goede op de ongunstige verkeersongevallencijfers zullen kunnen uitoefenen, aangezien alle soorten weggebruikers afzonderlijk op de korrel worden genomen en bovendien aan de handhaving van de nog steeds niet voldoende bekende voorrangsbepalfng en het moeilijke linksafslaan geheel afzonderlijke acties wor den gewijd. Gisieren berichtten wy, dat een groep mariniers de reis naar Indië niet kon aan vaarden. ómdat zich in de kazerne te Bergen op Zoom een geval van nekkramp had voorgedaan. De betrokken groep mariniers was evenwel gelegerd in Volkel (N.Br.) waar het geval van nekkramp was ge constateerd. dustriële ontwikkeling op het gebied ri bosprodueten, voedingsmiddelen, plö aardige oliën en glasblazerijen. Het re port -van de deskundigen is thans vwt legd aan het Surinaamse gouvëinemer,:-, aan het bestuur van de Freeland Lea?- Na verkregen goedkeuring van de fe ten van Suriname zal er een gedétaite overeenkomst worden aangegaan tua het Surinaamse gouvernement eai League én zullen de nodige maatree worden genomen voor de overbreap van de eerste groepen kolonisten 2 Suriname. ruwe h'J :d Pu rol 30 cl PUROLIN (verfijnd product voor de vrouwj. Doos 40 cl Luchtramp. Nabij Livorno is een DakoJ neergestort. Vijf personen 'kwamen L het. leven, vier werden 'ernstig gewOfj Epidemie. Te Parijs wordt bekend maakt, dat er in. Roemenië wek# 2.500 vlektyphusgeVallen worden M gistreerd. 20.000 kg DDT-insectcnp der uit Tsjecho-Slowakije wórdt IP? haast aangevoerd. Gasten. Engeland zal aan het eind van volgende maand 129.800.000 Pon^ ben besteed aan buitenlandse lien, die niet kunnen of willen teru? ren naar hun vaderland. Onder ch personen bevinden zich veel P°»ea verplaatste personen. Ontslag. Mevrouw Anna Kethly, vice-v» zUter van de Hoi»gaarse nationale1'»' gaaering en rechts socialist, is uy» functie van vice-voorzitter ontslag^ aldus de voorzitter van de vergader1' Zij stond bovenaan een lijst van rechtse functionarissen, die onlapF de sociaal-democratische partij zu" -l zet. Nota, De Turkse regering heeft aan Sfc' een nota gezonden, waarin om na fing van de Bulgaarse wachten, die1 antwoordelijk zijn voor hel neerscti' van een Turks vliegtuig op negen - bruari, wordt gevraagd. Voorts vergoeding voor het gezin van de» gekomen piloot gevraagd, het tenv ven van het tweede vliegtuig en het later, van de tweede piloot, die ge* werd. Weigering. Het geallieerde militaire stuur van het vrije gebied van *n" heefl geweigerd een herdenking teu legenheid van de dertigste van de oprichting van het „Rode Wé1 goed te keuren.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2