Belastingen kleden zwarte handelaars en collaborateurs uit Nederlandse verliezen in Indonesië De gemeente Haarlem als huisbaas Misgegrepen Cultureel contact tussen Nederland en de gebieden in Oost en West Minister Lieftinck hijst de stormbal Vijftig jaar steenkoolproductie in Nederland ZATERDAG 21 FEBRUARI 1948 De Fiscale Opsporingsdienst brengt per jaar 500 millioen gulden in de Schatkist Vrij geregeld moeten zwarte handelaars en collaborateurs zich in de rechtszaal verant woorden. Maar dit is niet de enige straf die hen bedreigt, ook de Fiscus spreekt een woordje mee, omdat deze lieden ook meestal de belasting hebben ontdoken. En de Fiscus werkt met grof geschut, de schat kist vaart er wel bij. Het is jammer, dat nog altijd de bodem van dit attribuut te zien is en er bovendien een gat in zit. waftt anders zou het werk van de Fiscale Opsporingsdienst meer invloed hebben op onze Staatsfinanciën. De opbrengst van deze jacht is, wij hoorden het van een deskundige op dit gebied, voor ons land te taxeren op vijf honderd millioen gulden per jaar. Een klein jaar geleden hebben wij over het werk reeds een artikel geplaatst on der de titel ..De Fiscus presenteert de rekening)'. Daarin beschreven wij hoe in alle 105 Belasting-Inspecties Recherche- en Opsporingsdiensten zijn ingesteld om in het bijzonder de zwarte handelaars en collaborateurs achterna te zitten. Nu er in de tijd die sindsdien verstreken is veel ervaring is opgedaan, is het interessant iets. meer daarover te vertellen. Behalve de Recherche- en Opsporings diensten die in alle Inspecties zijn inge steld, zijn er vijf speciale diensten opge richt, namelijk in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Haarlem. De Noord-Nederlanders knoeiden het minst Het eigenaardige is dat er geen dienst in'het Noorden is. De verklaring daarvan zit evenwel in het feit dat de bewoners van het Noorden in verhouding veel min der in het zwart gedaan hebben, zich veel minder tot collaboratie leenden en ook veel minder knoeiden met belastingen. Grote bevoegdheden der inspecteurs Het werk van de F.O. is natuurlijk niet gemakkelijk. De wetgever heeft daarmee evenwel rekening gehouden en aan de in specteurs die de diensten leiden enkele sterke wapenen in de hand gegeven. Aller eerst beschikt hij over accountants er rechercheurs, maar bovendien over grote bevoegdheden. Wie aan een inspecteur on juiste of onvolledige inlichtingen geeft, kan daarvoor een gevangenisstraf krijgen van vier jaar. Dit betreft zowel verdach ten als getuigen. Bankdirecteuren, accoun tants en notarissen moeten dus volledig vertellen wat zij van een zaak weten. Het eigenaardige is, dat een beschuldigde voor een rechter zoveel onwaarheden mag Vertellen als hij wil, maar voor de Fiscus is dit anders. Als hem bewezen kan wor den dat hij zijn zaken onjuist heeft voor gedragen, kan hem daarvoor door de rech ter vier jaar worden opgelegd. Dit is in feite ook het geval met een ge wone belastingontduiker. Een kantoorbe diende die verzwijgt dat hij wat bijver diend heeft op een avondkantoor, of een leraar of pnderwijzer die zijn extra lessen niet precies opgeeft, kan ook'krachtens difc artikel vervolgd worden. Maar de Fiscus maakt daarvan geen gebruik. Zelfs is nog geen zwarte handelaar of collaborateur voor het afleggen van een valse of onvolledige verklaring voor de rechter gebracht. Maar wel is in die gevallen c|oor de F.O. gebruik gemaakt van de bevoegdheid om de ver dachten enige tijd in voorlopige bewaring te stellen. (Dit kan namelijk alleen omdat er op het feit vier jaar gevangenisstraf staat.) Die tijdelijke afzondering wordt in verschillende gevallen noodzakelijk geacht voor het onderzoek. Als een zaak eenmaal „rond" is en de Fiscus met de belanghebbende heeft af gerekend. is die in financieel opzicht zó aangepakt, dat er tot heden blijkbaar geen reden was om ook nog een strafvervolging in te stellen voor het doen van die onjuiste of onvolledige opgave. Een sneeuwbal! Reeds dadelijk nadat de F.O.-diensten werden ingesteld waren er veel zaken te behandelen. Het werk neemt nog gedurig in omvang toe. Dit komt omdat men door een zaak uit te pluizen herhaaldelijk stuit op andere zaken. Een sneeuwbal-werking! Een voorbeeld. Men is bezig met een zwarte handelaar die vervolgd wordt voor belastingontduiking. Bij een huiszoeking vinden de ambtenaren een kladboekje waarin enige namen van kameraden (soms met een enkele letter of een schuilnaam opgetekend zijn. Dat is dan natuurlijk aanleiding om ook aan die personen aan dacht te geven. Ook komen herhaaldelijk nieuwe figuren in het geding bij het na sporen hoe een partij zwarte handel van de ene in de andere hand is overgegaan. Voorlopig kan de -F.O. dus nog onge stoord voortwerken. Er liggen overal nog dikke stapels dossiers te wachten en ge regeld komen er nieuwe bij. Deze inkomstenbron voor de Schatkist zal in de eerste jaren nog wel niet op drogen! Hoeveel belasting-zondaars? Hoeveel mensen komen er wel met de F.O. in aanraking? zo vroegen wij. Het antwoord was: Als - wij in aanmerking nemen het aantal dat wij reeds behandeld hebben en daarbij tellen degenen die nog daarvoor in aanmerkmg komen, dan is het percentage op de hele bevolking van ons land wel op 4 of 5 te schatten. Daaronder vallen dan alle zwarte handelaars, colla borateurs en mensen die ook na de bekende buitengewone aangifte (het generaal par don) in ernstige mate zijn blijven knoeien met hun belasting. De F.O. bemoeit zich natuurlijk alleen met belangrijke zaken, de kleinere zaken worden op de normale wijze door de ge- .wone belastingdienst afgehandeld. Er zijn zaken die meer opleveren dan één millioen, als er minder uitkomt dan een halve ton wordt het al weinig gevon den. Het „uitkleden" Menige zwarte handelaar en collabora teur wordt door de Fiscus finaal uitge kleed. Het percentaee van de aanslag is al houg en omdat het hier verzwegen be lasting betreft, wordt het bedrag boven dien nog verdubbeld. Practisch komt het er on neer Hat al het in de oorlogsjaren ..verdiende" geld wordt afgenomen. Niet zeiden moet zelfs het meubilair geveild worden omdat er geen voldoende contan ten, effecten, vaste bezittingen en goederen zijn om de rekening van de Fiscus te be talen. Het weelde-leventje dat de heren in de oorlogstijd genoten hebben, wreekt zich nu ook nog. Want de Fiscus staat op het stand punt, dat dit betaald is van verdiend geld. Hij maakt een schatting: 20.000 gulden per jaar, dat is voor vijf oorlogsjaren f 100.000. Niet alle aanslagen worden .volledig betaald Niet alle rekeningen van de Fiscus komen volledig binnen. De schuldenaren zijn namelijk in verschillende gevallen niet in staat tot de laatste gulden te betalen. Soms komen er zelfs tonnen aan te kort, maar men kan er van overtuigd zijn, dat de Fiscus pas met aanmanen ophoudt als de man letterlijk niets meer het zijne kan noemen. Alleen wordt wel eens een uitzondering gemaakt als het een bedrijf of oncjerneming betreft waarvan het in het algemeen be lang gewenst is, dat zij blijft bestaan. Dan wordt getracht een regeling te maken, waarbij de zaak blijft voortbestaan zonder dat de belangen van de Fiscus al te zeer in het gedrang komen. Hoe de geldzuivering ontgaan werd De zwarte Pieten en collaborateurs heb ben in het algemeen kans gezien aan de maatregelen van de geldzuivering te ont komen. Zij bewandelden daarvoor alle slinkse paden. Een veel gevolgde methode was om zijn bezit in goederen' om te zet ten. Na de geldzuivering gingen zij die weer kalm verhandelen en kregen weer De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Ópper-wacht meester H. H. Grijn, afkomstig uit Amster dam. Gesneuveld 13 Februari 1948. Het Koninklijk Nederlands Indische le ger en de Koninklijk Marine hebben in de periode van de afgelopen week geen ver liezen gerapporteerd. Duitse S.D.-er veroordeeld tot de doodstraf De Duitse „Kriminal-secretar" F. A. En- kelstroth, een van de kopstukken van de Arnhemse S.D. is dooii't Bijz. Gerechtshof te Arnhem wegens het overtreden van de wetten en gebruiken van het oorlogsrecht en die van de menselijkheid veroordeeld tot de doodstraf. DEZE WEEK GEÏMPORTEERD LAMSVLEES BIJ DE SLAGER Deze week zal bijna overal in het land in de slagerswinkels geïmporteerd lams vlees worden verkocht. Er is zeer weinig slachtvee op de binnenlandse markt en daarom was men genoodzaakt het in de koelhuizen opgeslagen geïmporteerde vlees te distribueren. f 25.000.000 is in 6177 woningen belegd Als aan onze voorouders voorspeld was, dat een gemeente nog eens huizen zou gaan exploiteren, hadden zij heel ongelovig ge keken. In hun tijd was zo iels ook ondenk baar. Het was een bijzonderheid als een gemeente een huis dat haar toebehoorde en dat niet als ambtswoning voor een harer ambtenaren gebruikt werd, aan een parti culier verhuurde. Meestal werd dan zo'n pand maar verkocht. Ruim 50 jaar geleden gingen de arbeiders coöperatief bouwen. Er werd een bouwver eniging gesticht, men begon eerst wat geld te sparen voor bestrijding der eerste kosten en het laten maken van plannen door pen architect. Verder werd, rrfeestal dooi tussenkomst van een notaris of bij een spaEfrbank of andere instelling, een lening aangegaan om de kosten van grond en bouw te financieren. Dan waren de leden, die elk recht hadden op een woning, gezamenlijk eigenaars. De huur werd iets hoger gesteld dan er nodig was voor rente, aflossing en onderhoud. Het bouwen was in die tijd niet 'duur. Voor een arbeiderswoning behoefde in de regel niet meer dan 2.hoogstens 2.50 in de week betaald te worden. Elk lid kreeg een boekje, waarop pér week werd afge schreven op zijn schuld. Het was aanvan kelijk een dubbeltjes-kwestie, maar als er op den duur nogal was afbetaald, ging het vlugger. Na 25 of 30 jaar stond de rekening er zo goed bij, dat vele leden hun huis uilf kochten en dus vair huurder eigenaar wer den. Bij tussentijdse verhuizingen werd hel boekje, met recht van bewoning van het huis, aan een ander overgedaan. Zo werd een spaarpotje gemaakt. Op deze wijze zijn in de loop der jaren in Haarlem heel wat complexen arbeiders- en ook kleine middenstandswoningen ge- houwd. Na de oorlog 19141918 was er groot woningtekort te Haarlem. De bouwkosten waren inmiddels zo sterk gestegen, dat coöperatief bouwen op de bovenbeschreven manier, vrijwel onmogelijk werd. De over heid I Wij spraken: mev'c. j Wanneer er ooit iets in hoge rr -1 belangstelling heeft gewekt, öa»'5'j wel de advertentie, die ons onW] het oog kwam, waarin verhaald mevr. G. te B„ die veertig jaar vj vijf en dertig van toegaf, maar dertig geschat werd en dat alles i. had aan - het unieke schoonhei?!' „Apoklir". Altoos bereid om het vrouwelijk J bevorderen hebben wij ons naar geven en wij troffen daar mevr. G- zij juist bezig was de laatste restj6' klir" van het gelaat te wissen. „Hoe oud denkt u dat ik ben?" J rijk en gemeenten moest het. ons op de man af. Er komt een stichting met een rijkssubsidie van 1 millioen In de loop van het vorig jaar namen prof. dr. J. H. A. Logemann, prof. dr. C. C. Berg, de heer C. Meuleman en dr. F. R. J. Verhoeven het initiatief om te komen contanten. Veel bezittingen werden ook tot een stichting, welke in de uitgebreid- toevertrouwd aan kennissen. Daarvoor ste zin het cultureel contact tussen Neder- koos men geen naaste familieleden uit, land en rie gebitden overzee zou bevorde- want dat zou te veel achterdocht wekken, ren en verstevigen. De initiatiefnemers maar wel werden vertrouwde knechts of vonden in departementale kringen begrip dienstboden tot schatbewaarders aange- voor hun streven en met medewerking van steld. de regering kwam men tot de oprichting De blokkering van de safes bij de ban- van de „Stichting voor de Culturele Sa- ken heeft aan de Fiscus niet de rijke oogst menwerking tussen Nederland. Indonesië, opgeleverd die er van verwacht werd. Het Suriname en de Nederlandse Antillen". De is gebleken dat vele zwarte handelaars en regering zegde een subsidie van 1.000.000 collaborateurs juist enige tijd voor de voor het jaar 1948 toe. Ook het „Prins blokkering hun bezittingen uit de banken Bernhardfönds" zal de plannen der stich- weggehaald hebben om die elders veiliger ting steunen. op te bergen. Hadden zij een voorgevoel? i Het doel der stichting is, met een be- Effecten- en Geldmarkt Het zijn bepaald alarmerende mededelin gen, welke minister Lieftinck deze week in de Eerste Kamer gedaan heeft over de Nederlandse deviezenpositie, waaromtrent een uitvoerig rapport zal verschijnen. Met de plan-economie Iqopt het langzamerhand vast, nadat Overheid en bevolking twee en 'een half jaar uit een te ruime hand hebben geleefd en daardoor zowel op het staats budget als op de betalingsbalans déficitten zijn ontstaan, welke de innerlijke waarde van het geld hebben uitgehold en thans niet meer te overbruggen zijn. De recente prijsdaling op de Amerikaanse goederen markt, waarop de regering twee jaar heeft gespeculeerd, is al weer tot staan gekomen en ook als in de loop van dit jaar een deel van de Marshall-hulp zal worden ontvan gen, zullen drastische maatregelen nodig zijn om een débacle te voorkomen. Dat minister Lieftinck thans de stormbal hijst, zal ongetwijfeld ook'betrekking hebben op de voorwaarden, welke aan de Marshall hulp verbonden zijn. Geëist worden finan ciële, monetaire en andere maatregelen ten einde de valuta te stabiliseren en gezonde wisselkoersen te handhaven en in het al gemeen het vertrouwen in het monetaire systeem te versterken. En dit'is uiteraard langzamerhand moeten stijgen. len worden betaald en dit dan zijn weg weer naar de aandelenmarkt zal zoeken, omdat obligaties vo£r velen nu eenmaal taboe zijn. Men zal dit moeten afwachten. Een feit is dat minister Lieftinck begint in te zien dat dwangmaatregelen ten aanzien van .kapitaalbelegging voor het staatscre- diel niet'bevorderlijk zijn. Ook de conver sie der 3—3 y2 Nederland 1938, waarovetr men in de Tweede Kamer de minister duchtig aan de tand jieeft gevoeld, zal immers vrijwillig zijn en zelfs zal de rente voet der nieuwe lening aan de marktpositie aangepast en in overleg met bankiers wor den vastgesteld. Het blijft voorlopig een probleem hoe de regering de vlottende schuld van circa f 7 milliard en de 5 mil liard voor de oorlogsschadevergoedingen met vrijwillige leningen zal kunnen dekken temeer omdat ook het bedrijfsleven grote bedragen nodig heeft. Albert Heyn komt met een emissie van 4 millioen aandelen a 148 pet. en er staan roep op het gehele culturele vermogen van Nederland, te geraken tot harmonische ontwikkeling in democratische zin van de onderlinge samenwerking op cultureel ter rein tussen Indonesië, Suriname, de Ne derlandse Antillen en Nederland op basis van wederkerigheid. De stichting zal op 26 Februari te Am sterdam officieel worden geïnstitueerd. Het ligt in de bedoeling, dat het bestuur door een raad van bijstand, samengesteld uit vooraanstaande persoonlijkheden van het wetenschappelijke en culturele leven Nederland, wordt geassisteerd. Hoewel de stichting met regeringssubsidie zal wer ken, behoudt zij toch in belangrijke mate de autonomie, welke vereist is om het par ticuliere karakter van haar opzet te be waren. Het streven is, dat er ook in de ver schillende andere delen de's rijks in Oost en West soortgelijke stichtingen in het le ven worden geroepen, welke in nauw con tact met de Nederlandse stichting op ruime schaal de culturele uitwisseling l^r hand zullen nemen. Men stelt zich voor te ko men tot regelmatige uitwisseling van stu denten, professoren, kunstenaars, littera toren en allen, die kunnen bijdragen tot versteviging van de culturele relaties tus sen Nederland en alle overige gebieden. De verschillende stichtingen zullen overigens geheel zelfstandig werken elk voor haar gebied de culturele voor lichting geven, wélke zij noodzakelijk achten. Europa in de kou Reuters correspondent meldt uit Berlijn, dat men daar verwacht, dat na vandaag de ergste kou voorbij zal zijn. De koude lucht die van de Oeral naar West-Europa stroomt bracht te Berlijn 14 graden vorst, doch het weerbericht voorspelt, dat het morgen iets warmer zal zijn. Elders in Duitsland, vooral in Hamburg, wordt syeeuw gemeld, in sommige streken zelfs 15 centimeter hoog. In Sleesvfrïjk-Holstein vroor het heden 25 graden. Moskou meldde heden 17 graden vorst. EX-„AUFSHERIN" UIT VUGHT KRIJGT'VIJFTIEN JAAR. De 32-jarige voormalige „Aufsherin' lal van kapitaalsuitgiften op stapel. Xan--heï concentratiekamp Vught Susanna Het kan haast niet anders of de rentestand S. M. Arts uit Amsterdam' is veroordeeld niet het geval, wanneer de Nederlandse betalingsbalans over 1948, overeenkomstig de oorspronkelijke raming, een tekort van 2 milliard zal aanwijzen. Vandaar dat de minister om te beginnen het Amerikaanse fondsenbezit en onze goudreserve wil aanspreken, welke thans nog op respectievelijk 500 millioen dollar 600 millioen gulden mogen worden geraamd. In totaal zouden deze bedragen juist voldoende zijn om het gat over 1948 te dichten, maar het is duidelijk dat het, roekeloze politiek zou zijn in één jaar alle reserves op te maken. Welk deel in 1948 zal moeten worden geliquideerd zal later blijken, maar intussen zal de invoer der mate moeten worden beperkt "dat het défi cit op de betalingsbalans van 2 milliard tot 1.3 milliard wordt verminderd, waar bij natuurlijk vooral de invoer uit de dollar- gebieden het zal moeten ontgelden. Wan neer bedacht wordt dat deze invoer groten deels betrekking heeft op grondstoffen en productiemiddelen, zal het duidelijk zijn dat een gevoelige weerslag op onze natio nale economie niet zal kunnen -uitblijven. Het Centraal Planbureau heeft destijds be cijferd dat wanneer 1 milliard op onze deviezenpositie moet worden bespaard, zulks tot een beperking van 900 millioen op consumptie-goederen en van 750 mil lioen op investeringsuitgaven zou moeten leiden, cijfers welke enigermate doen zien wat ons boven het hoofd hangt. Prof. Gou- driaan heeft er onlangs op gewezen, dat ook het begrotingstekort van nadelige in vloed is op de betalingsbalans, waaruit de regering de lering moge trekken om ook in die richting het snoeimes met meer kracht le hanteren. Dat ziet er dus voor de naaste toekomst met mooi uit en men zal zich daarom af vragen waarom de Amsterdamse beurs opeens weer een stijgende richting is in geslagen. Aan de ene kant wekt'onze slechte betalingspositie de vrees voor een verdere waardevermindering van de gulden. Wij geven immers voortdurend veel meer uit :al ook hier in navolging van wat in de lot.ef? gevangenisstraf van vijftien jaar Verenigde Staten en i„ Engeland geschiedt, ™et en ontzettmg m! lanara^erhanH mneten stilcn burgerfgke en politieke rechten VOOr het leven. Ruim een jaar geleden eiste de Overigens hebben enkele verslagen en procureur-fiscaal bij de eerste behandeling berichten op de beurs deze week nieuwe van de zaak levenslange gevangenisstraf stimulansen gegeven. (Verslag Incassobank, tegen- deze vrouw, die in 1944 betrokken verkoop van 10.000 ton palmolie door de is geweest, bij het zg. bunker-drama. Daar- H.V.A. a 1600 per ton aan de regering.) bij werd een 80-tal vrouwelijke gevange- Toch is het gévaar niet denkbeeldig dat de nen in een slechts enkele kubieke meters beperkte beleggingsmogelijkheden in deze gróte cel geperst. De ongelukkigen werden tijd tot een overwaardering van aandelen vervolgens 24 uur lang aan hun lot over- leiden, ook al is het een geruststelling dat gelaten. Velen vrouwen hebben deze af- ze met eigen geld worden gekocht. schuwelijke behandeling niet overleefd. Van welk een overheersend be lang de steenkool- productie voor ons volk is, behoeft wel geen betoog. Het is dubbel in teressant eens -na te gaan wat in 50 jaar op dit gebied is gepresteerd. In 1898 was er alleen nog maar de productie van de.Domaniale mijn cn de mijn van Neuprich; deze produceerden 150.000 ton. In 1908 was de productie reeds ge stegen tot 908.000 ton. Dit resultaat kon worden be- X 1000000 fon 15 1900 1910 1920 1930 1940 reikt door de in werkingstelling van de Mijn „Oranje-Nassau I" omstreeks 1900, gevolgd door de „Willem Sophia" in 1902 en de „Oranje-Nassau II" in 1904. In 1905 leverden de „Laura" en in 1906 de Staats mijn „Wilhelmina" ook hun aandeel. Tien jaar later, in 1918, was de produc- tie 3,399.000 ton; aan de reeds genoemde dan we ontvangen en spreken thans onze mijnen waren nog toegevoegd de Staats- lhhtefa Töcorrfoe T\/T„ I - laatste reserves aan. Maar aan de andere kant betekenen de maatregelen der regering met betrekking tot de buitenlandse handel een vermindering van het déficit op de betalingsbalans, welke tenslotte ook aan de monetaire positie van ons land ten goede moet komen en zeker kan men aan die maatregelen geen inflatoire werking toe schrijven, die er natuurlijk nog wel altijd is als .gevolg van de financiering van het be grotingstekort via de bankbiljettenpers. Wanneer de Amsterdamse beurs deze week over: de gehele linie doorgaans een willig verloop had, zal dit moeten worden ver klaard door de verwachting dat de te vor deren Amerikaantjes in contant geld zul- mijn „Emma" in 1913, in 1917 gevolgd door de „Hendrik" en „Oranje Nassau III". In 1921 kwam de „Julia" in bedrijf, gevolgd door de „Maurits" in 1924 en daarna in 1928 de „Oranje Nassau IV", waardoor de productie in 1928 10.920.000 ton bedroeg. Van jaar tot jaar liep dit op, zodat in 1931 zelfs 12.901.000 ton kon worden gewonnen. Na 1931 treedt echter overproductie in, zodat de opbrengst beperkt moest worden. Nu lopen de cijfers terug tot 11.878.000 ton. waardoor men maar even boven het pro ductie-cijfer van 1929 bleef. Nadat de rege ring echter in 1934 contingentering van de steenkool-importen ingesteld had, steeg het productiecijfer Weer, zodat in 1937 de pro ductie 14.321.000 ton bedroeg. Dit is het hoogste cijfer, dat de Nederlandse Staats mijnen ooit bereikt hebben, want in dat zelfde jaar werden de contingenteringen weer opgeheven en onmiddellijk zakte dit cijfer in 1938 weer tot 13.488.000 ton. Nog ditzelfde jaar werden de contingenteringen opnieuw ingesteld, doch de productie bleef zakken, zodat in 1940 de opbrengst 12.145,000 ton was. In de jaren 1941, '42 en '43 liep deze weer op. In 1944 werd het Zuiden van ons land bevrijd en nadat het oorlogsrumoer w;as weggetrokken, begon nen de mijnen weer te produceren. In 1944 werd weer 8.313.000 ton naar boven ge bracht. De achteruitgang der arbeids productiviteit en het tekort aan mijnwer kers drukte de productie echter, zodat 1945 het cijfer 5.085.000 aangaf, dat beneden het peil van 1923 bleef. Dit dieptepunt is ge lukkig voorbij, zodat in 1947 weer een pro ductie kon worden bereikt van 10.104.000 ton. Voor het jaar 1948 hoopt men op een opbrengst van 12.000.000 ton. tekort op de exploitatierekening van nieuw op te richten bouwverenigingen dekken. De leden werden feitelijk gewone huurders, want aflossen der schuld door huurbetaling was immers uitgesloten. Dit was de tijd waarin de Woningwet woningen gebouwd werden. Het rijk gaf als regel bouwvoorschot en een bijdrage in het tekort op de exploitatie, terwijl de gemeente het beheer der woningen voor haar reke ning nam. Daarbij werden de besturen dei- woningbouwverenigingen zoveel mogelijk ingeschakeld. Dadrna zijn er ook verschillende com plexen gebouwd geheel voor gemeente rekening. Ook zij* in die tijd verschillende com plexen middenstandswoningen gebouwd Na de annexatie in 1927 werd het complex Tuinwijk-Zuid van Heemstede overgeno men. Wij hebben getracht uit de begroting voor 1948 op te maken hoeveel huizen de gemeente Haarlem tha$s bezit. Dit is even wel niet gemakkelijk, omdat de staten nogal door elkaar lopen en sommige com plexen of dubbel of in het gehèel niet ge noemd zijn. Wij willen raadsleden evenwel het foefje verklappen hoe de juiste berekening te ma ken is. Ér zijn voor de verschillende soorten van woningen posten uitgetrokken als aan deel in de algemene kosten; voor een arbei derswoning is die 'op f 2 gesteld, voor een miödenstandswoning op f 2,50. Het wordt dan een eenvoudig -rekensommetje om vast te stellen dat de gemeente 5538 arbeiders woningen heeft en 439 midden stands wo ningen. Daarbij komen dan nog 200 andere woningen die in het Woningbedrijf zitten. Daaronder zijn de percelen, aangekocht voor sanering (o.a. in het Rozenpriëel), voor wegverbetering enzovoort.. Ook de woningen van het Proveniershuis vallen daaronder. De arbeiderswoningen die in aanbouw Ziin. maar spoedig gereed kómen, ziin meegeteld. Bii elkaar geteld heeft de-gemeente Haar lem dus 6177 woningen onder haar be heer. Van eigendom kunnen wij evenwel niet spreken, want een deel dezer woningen is gebouwd met particulier geld. maar de gemeente heeft zich toch voor deze geld leningen garant moeten stellen. Het kapi taal dat in al deze huizen is vastgelegd kan geraamd worden op een kleine 25 millioen gulden. Helaas moeten wij de Haarlemmers de illusie ontnemen dat de gemeentelijke schuld per inwoner berekend niet meer zou belopen dan f 350. In.de begroting is een staat van schulden der genjeente opgenomen, die nog geen f 50.000 000 aanwijst. Wij hadden in een vorig artikel al berekend, dat dit f 55.320.000 moet zijn (een deel der schuld is namelijk nog niet in een vaste lening omgezet).Maar ook met die f 55.3.20 000 zijn wij er niet. De schulden van het Woning bedrijf zijn namelijk* uitgetrokken op f 4.566.900, hoewel zij nu in werkelijkheid f 25.000.000 zijn. De rijksvoorschotten zijn immers ook schulden, evenzo de door de gemeente gewaarborgde .geldleningen. Dan komt men op een totaal van f 75.500.000 of per inwoner f 452. Tegenover die grotere schuld staat natuurlijk een waardevol hui- zenbezit. Het nadelig saldo van het Woningbedrijf is voor 1948 geraamd op f 154.740. Dit is "evenwel niet alles wat de gemeente aan de Volkshuisvesting ten koste moet leggen. Er. komt ook* nog bij f 81.300 voor dekking van een deel der exploitatiekosten op de wo ningen. Het wordt dus samen f 236.040. Het rijk geeft als bijdragen in de tekorten op de exploitatie ongeveer f 265.000. In de komende jaren zullen de lasten voor de gemeenten nog sterk toenemen. Voor elke woning die gebouwd wordt, moet de gemeente ongeveer f 100 per jaar op brengen Ons woningtekort is 5000. Als de bouwkosten dus niet verminderen zou dit betekenen een stijging der gemeentelijke lasten van f 500.000 per jaar. Bij het rijk bestaat evenwel neiging om voor te schrij ven dat de huren der nieuwe woningen hoger gesteld worden, wat bij een vergelij king met de huren van bestaande woningen billijk zou lijken. Amsterdamse Bank N.V. keert 6% pet. dividend uit De zaken van de Amsterdamse Bank N.V. hadden in 1947, blijkens het heden gepubliceerde verslag, een gunstig verloop en kenmerkten zich wederom door grote bedrijvigheid. Vooral de bemiddeling dooi de bank verleend bij de financiering van de buitenlandse handel, heeft tot de resul taten aanmerkelijk bijgedragen. De winst en verliesrekening sluit met een groter winstsaldo dan vorig jaar:./ 5.399.141. Voorgesteld wordt, na toevoeging van 1.000.000 aan de reserve, uit te keren 4.pet. dividend op de preferente en 6/ pet. (5 pet.) op de gewone aandelen. Een bedrag van 111.855 zal op nieuwe reke- 1 ning worden overgebracht. Provinciale verkeersopvoeding De Commissaris der Koningin in de pro vincie Zuidholland mr. L. A. Kesper, heeft een» provinciale adviescommissie voor de verkeersopvoeding geïnstalleerd. In een rede zeide de Commissaris dei- Koningin dat men ook bij de regionale be- stuursinstanties een open oog heeft voor de noodzaak van een veilig verkeer. De commissie zal tot taak hebben te adviseren op welke wijze de opvoeding van de weg gebruikers in de provincie kan worden gestimuleerd. Gepoogd is in de commissie al die organisaties en instanties te doen vertegenwoordigen, die met het verkeer bemoeienis hebben. In de commissie heb ben zitting burgejneesters, politie-autori- teiten, inspecteurs van het Lager Onder wijs, vertegenwoordigers van het Verbond van Verenigingen voor Veilig Verkeer, van de A.N.W.B.. de K.N.A.C. en de K.N.M.V. Bij de Geref. Kerk van Bennebroek is beroepen de heer T. Spilker te 's Gravenhagc. cand. aan de Vrije universiteit. .Dertig", logen wij onbeschaami Zij hief de vinger óp en trachttê* gend te kijken. „Jokkebrok", zei *1 „u weet best, dat ik al eenendertipi' half ben". „U meent het niet", zeiden wij™ toonden haar de advertentie. Haar gezicht betrok even, ntt-, vrouwelijke spitsvondigheid replik „Ach meneer, zowel in het gevoels. het huwelijks- en zakenleven Q men de vrouw naar de leeftijd, die(- gezicht te lezen staat; en niet naar haar geboorte-acte"; Nu hadden wij wel kunnenW dat zij volgens die theorie in hetl leven al lang pensioen had moetenh maar wie zijn wij om de iemand anders te verstoren. Derhalve vroegen wij haar: Hop a het?" „Apoklir", zei zij eenvoudig. „O jyist", zeiden wij goedk het hoofd schuddend, „natuurijs": klir". - „Het is geweldig", zei zij, „verb^ Tien keer een 'wassing met ApoHhJ diepe caridules adieux verdwaal sneeuw voor de zon. Om naar niet J i spreken van de pattepoufs affreus,3 i na een uur verdwijnen. De quatrM werking van Apoklir, die benal koolzadiode basis van het preparuj' u bovendien onmiddellijk die complexion, waar iedere vrouw zt »I is. U wordt hoe langer hoe knappe" J „Caridules, pattepoufs, quatróJ - koolzadiode basis", herhaalden Tqï[ -zins versuft, „maar wat betekent maal?" „Nou, ja", zbi mevr. G. korztri weet ik natuurlijk ook niet precel het staat allemaal op het flesje". T- „Dat is wat anders", zeiden wij,?»!, van rekening, wanneer men gaatfl aan de waarheid van het woord op4» jes, waar blijft men dan. „Het is werkelijk heerlijk", zei „uw nieuwe- charme opent alle de:.-?! I alle harten. Zeker van uw seks hoeft ge het geluk en het succes sö grijpen". „Inderdaad, dat is heerlijk", zeM warm geroerd, „u moet een heerlij!:jl hebben. Heerlijk werk en een hel man". Ach", zei mevr. G. „heerlijk werki ja als u adressen schrijven een tri werk vindt. En een man? Nee eigenlril niet Maar ja,.ik heb pas een flesjeotti tig gebruikt moet rekenen". Ji „O", zeiden wij toen, „o, juist ja". W.l Nederland heeft permaa 35 millioen dollar Ambtenaren van de Nederlandse al sado te Washington hebben verklaar! Nederland overbruggingshulp vanÈ! enigde Staten nodig zal hebben, ra 1 het plan-Marshall niet op de vastgi tijd in werking treedt. Zij zeiden,i derland evenals Frankrijk, Italië es tenrijk tussentijdse hulp moet verkrijgen, wanneer het de essentia voer tot en met April wjl kunnen ba ven. De Nederlandse behoeften ia: werden door hen op 35 millioen dolit sltld. Zij deelden verder mede, de 3 maanden na 1 April 100 raillifc lar nodig zijn. Ambtenaren van der sa.de hebben met functionarissen B Export- en Importbank geconfereerd verklaarden dat geen formele aanvrat hulpverlening door de V.S. was in.— Inbrekers liepen a dan agenten Tijdens een hardnekkige &c£ achtervolging door twee agenten" Amsterdamse politie van twee ink* weerklonk door de v Haarlem.".-- een tiental revolverschoten, waan» agenten de vluchtelingen een" ten toe te roepen. Hoewel zij waai® lijk gewond werden, wisten beidend in het nachtelijk duister te ontkorts Om kwart over twee meldde eenr- aan de politie dat de alarmschei fabriek van meelproducten aan Ë- wersgracht in werking was gesteld.)) arriveerden twee agenten bijde De een forceerde de toegai der posteerde zich aan de binnengedrongen agent ontdekte s brekers op het dak en zette een volging in, waarbij hij twee VP wingsschoten loste. Voor geen m vervaard zetten de beide mam vlucht voort, klauterden óver een bekommerden zich niet om de agent, die zij op straat bijna ii liepen. Ook deze loste daarop twees- met het gevolg dat een der vlim* op straat viel, Bij de nadering van» litie-agent kwam hij echter weer en verdween. Enkele ogenblikken later -. inbrekers zijn achtervolgers nog r de armen. Hij zette' het weer op terwijl hem voor de zoveelste in kogels om de oren floten, Tot du^ ||i de politie er niet in geslaagd te pakken. Marino krijgt een ani „Karei Doorman" Twee jaar geleden kreeg de N' Marine het Britse escorte?™®!0? „Nairana" in bruikleen. Onder landse oorlogsvlag vaart dit sclu. Ms. „Karei Doorman". De „FJairana-Doorman" gaat et- van dit jaar naar de Britse man» Half Mei hoopt de Nederlandse Si# snellere, lichte vliegdekschip over te nemen. Dit schip, dat than? Britse werf in reparatie is, zal ever, naam „Karei Doorman" dragen. Nederlands eigendom.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6