IJmuider Courant Beperkte uitnodiging aan de landen van Benelux Joegoslavië, Polen en Tsjechoslowakjje doen nog een poging Symbolische verkoop van Damplantsoen blijft ver beneden de verwachtingen Opbrengst vermoedelijk Tsjechische communisten ontdekken plotseling een samenzwering Evacuatie van republikeinse troepen uit de „pockets" was Zondag voltooid Er komt weer slaolie I 6ile No. 18871 Kennernerlaai) 154, leL Redactie/5389, BureallXlralie 5437 - Haarlem Gr. Houtstraat 93, ^dmf|S ^4 Directeui-Hoofdredacteur 15054. T®le V R Svaarae 12, TeletooD 12713, 10132 pru*keru Z-13- v Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 24 FeBruari 1948 Verschijnt dagelijks oehalve op Zon- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 81 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Vertrouwen itfnHl te Mahatma Gandhi, heeft kort fi ,.-,'n dood een eenvoudige verkla- °°n schrift gesteld, die zijn laatste riirê op jjn Er was toen al een aanslag jjleêk te J jeegcii die was mislukt. Hij op helf God de pleger van die aanslag vroeg hermen. En hij herhaalde: „Ik blijf Z°ub,65 getuigenis: ik ben een mens zoals ^m'in,pn Ik ben geen heilige". Daar de 3ndel.. aan toe: „Ondanks de grote ge- voegae n J ^eze wereld in beroering ^rUof ik, Gandhi, niet aan het ge houden, in deze wereld' bestaat een we!d Tn hliivende gerechtigheid, die vroeg K vrucht zal dragen." 01iaa! ,ertrouwen. Het is een vertrouwen Dit u.tvitf door tal van mensen, van meer datgeÜpi-begaafdheid en betekenis, ge- !j' rnrHt Tot hen behoort de Engelse d cïhriiver J. B. Priestley. Hij schrijft Uiteen romans; hij is een veelzijdig we\ '!l .„v een van diegenen, die geloven PUblj|CiSlitterator in het volle leven moet dat on 7ich niet op de toppen der geeste- SCzaamheid terugtrekken. Dit stand- bestrijdend zegt een litterair recen- P t' deN R. C. over Priestley: „Hij ziet sfirrooskleurig; zijn optimisme is be- 3 u 7iin vertrouwen in het mensdoin ïS danks alles onaangetast. Hij be klijft Ond'l".'VO ,ran .schouwt diverse als een voorvechter van zaken. Doch zelfs als voor- u» is U rustig, vreedzaam. Aggressi- Mfeitfc voor hem' .Vie„po£lulail' wenst te BttS'd® recensent schrijft getuigt o.hrek aan vertrouwen. Hij noemt Ss ley's optimisme „berucht" Sinds wan- S duidt men aldus de gaveto blrjmoe- Bij wie zijn Priestley en andere optimisten die zekere icw door hun werk verworven heb- berucht? Ik begrijp dat niet. Ik be- Eniet dat er iets laakbaars in zou kun- schuilen dat. zulke mensen zich met t 'j r\ rTeilrrtffpri Lr de rampen, die de wereld getroffen rhL en haar in zo menig opzicht nog f i,tere» hebben laten terneerslaan en hun vertrouwen in "de toekomst behouden In- tPeendeel. ik schaar mij gaarne aan hun rhde Priestley's vertrouwen in het mens- Li bliitt. ondanks alles, onaangetast. Hij «1 ach dus aansluiten bij Gandhi's woor- ïn- In deze wereld bestaat een bron van hliivende gerechtigheid, die vroeg of laat Kt zal dragen. Wellicht zal hij eraan toevoegen: Ik weet niet of die bron m deze wereld"bestaat, maar wel dat zij er is en r. jjeb het vertrouwen, dat de mens zich coiiieuw, tot zijn heil, aan haar zal laven. Wsaro'm zou dit vertrouwen verwerpelijk ïiin1 Gandhi geloofde niet aan het geweld, jjê 'litteraire recensent verwijt Priestley, dal hij zelfs als voorvechter rustigen vreed- zaamis en voegt er nijdig aan toe: „Aggres- j Svilit is voor hem, die populair wenst te 1 zijn, immers gevaarlijk." Dat is een hatelijke opmerking. Maar is zij juist? De ervaring bewijst dat populari- 1 teit - die overigens weinig berekenbaar js en nooit blijvend vaak ten deel is ge- vallen aan mensen met aggressieve naturen. Het schijnt nauwelijks nodig daarvan voor beelden op te sommen, maar ik zal twee (prebende noemen: dat van Clemënceau, die ten-tijd van fantastische populariteit be leefde en dat van Winston Churchill, wiens populariteit in en buiten zijn vaderland nog steeds bestaat. Men kan beiden moeilijk anders beschouwen dan als aggressieve naturen, Hetgeen de recensent blijkbaar niet '"er kennen wil of niet begrijpt is, dat een aan tal mensen poogt „diverse goede zaken" te dienen zonder daarbij vinnig-aanvallend op te treden tegen diegenen, die het niet met hen eens zijn. Wonderlijk genoeg streven zij daarbij niet eens naar populariteit, om dat zj die als levensdoel nogal waardeloos achten. En zij weigeren .om zich aan te sluiten bij die zwartgalligheid, bij dat ge brek aan vertrouwen in de toekomst, bij dat cultuur-pessimisme, dat tegenwoordig 1 in zekere kringen in de mode is. Een nieuw verschijnsel is het niet. Vroegere tijden heb ben hetzelfde verschijnsel gekend. Het deed zich tijdelijk voor en verdween ^ven ge- I leidelijk als het was opgekomen. Het had intussen zijn kwade invloed doen gelden op een aantal niet al te sterke naturen, die erdoor verschrikt en geschokt werden. Die kwade invloed doet zich ook in deze tijd gevoelen en het is goed hem te signaleren en ertegen te waarschuwen. Wij maken een moeilijke periode door. Om die te boven te komen moeten wij niet naar de zwartgalli- gen, de pessimisten, maar naar de blijmoe diger de optimisten, luisteren. Want onder die laatsten vindt men al diegenen', die nieuwe wegen zien en moed aan onder nemingsgeest paren. Het baat niets zich in sombere zelfbeschouwing en in algemeen heden over de gebreken van de mens te verdiepen. En wie te weinig mensen kent. tie zich opsluit in een beperkte kring, loopt waarlijk het gevaar dat hij daarvan een volkomen verwrongen beeld krijgthet soort beeld dat hem belet te begrijpen, dat tenslotte het streven naar het goede in de mens altijd overwegend is en op den duur »oet zegevieren. Priestley poogt, diverse goede zaken te bevorderen zonder aggressief- te zijn. Daar heeft hij gelijk in. Het is moeilijk en het eist soms vrijwat zelfbedwang, maar het werkt veel meer uit. De aggressiviteit, de gewoonte om de zaken scherp te stellen en aanvallend ojp te treden, werkt veelal niet jW uit dan dat mende zaken scherp bedt gesteld, Met rustig overleg, met het Verwerven van wat inzicht in de mense lijke natuur, met ,wat eerlijk pogen om «h in de overwegingen en de moeilijkhe- van de andere partij te verplaatsen *omt men oneindig verder en bereikt Vaak afdoende resultaat. Vooral als men 's' °°k zÜn eigen, beweegredenen crftisch te beschouwen, niet onvoorwaar- Pjk in eigen mening te geloven en er mj tijden ook eens om te lachen. Hetgeen M z° moeilijk is als men bedenkt, hoe 'aak men in het verleden ongelijk heeft TOtl, De wereld van heden heeft aan «iets zoveel behoefte als aan vertrouwen, one zij dank dat tal van mensen dat be- 2i: ?aar ügt onze kans. Cultuur- baat niet en is zwak en on- Londense conferentie begonnen lagere straf voor S.S.-er "it Bloementlaal Raad van Cassatie heeft E, V?n de ®toemendaler J. H. A. K.. Arrstpi-H Bijzondere Gerechtshof te Waffp. wegens dienstneming bij de "as ver j tot *ien jaar gevangenisstraf Trelf, °P zeven jaar en zes Engeland heeft de Beneluxlanden tot de drïemogenhedenconferentie over Duitsland uitgenodigd, doch alleen vo'or de bespre kingen over de agendapunten waarin deze landen direct zijn geïnteresseerd. Tot deze uitnodiging werd gisteren op de eerste dag van de conferentie unaniem besloten. In officiële kringen te Londen weigerde men de termen van de uitnodiging nauw keurig bekend te maken, waardoor het nog niet duidelijk is, of de Beneluxlanden zelf zullen bepalen, welke agenda-punten voor hen van direct belang zijn. Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken noemde de bijeenkomst „nauwelijks een conferentie doch besprekingen van meer -formele aard". Engeland is op de conferentie vertegen woordigd door Sir William Strang, Frank rijk en de V.S. door hun ambassadeurs te Londen, René Massigli en Lewis Douglas. Men besloot elke dag ongeveer drie uur te vergaderen. In het algemeen zullen de besprekingen geheim worden gehouden. Tevens werd Sir William Strang tot per manent voorzitter van de conferentie ge kozen. Slavisch protest Tsjechoslowakije, Polen en Joegoslavië hebben tlians officieel geprotesteerd tegen de besprekingen over Duitsland, die te Londen zijn begonnen. De Tsjechoslowaak- se ambassadeur te Londen heeft op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken een memorandum overhandigd namens de drie regeringen. Het is opgesteld op de bij eenkomst van de ministers van Buiten landse Zaken der drie landen, die vorige week te Praag is gehouden. In him memorandum zeggen de drie landen, dat zij de eerste slachtoffers der Hitleriaanse aggressie zijn geweest en dat zij waarschuwen tegen de póging, die naar him mening thans gedaan wordt om het Duitste vraagstuk in strijd met de „vitaal ste belangen der Europese naties" te rege len. Deze poging, zo gaan de drie landen voort, zou Duitsland in een chaotisch broei nest veranderen en oorzaak worden van nieuweaggressie en een bedreiging voor de vreedzame ontwikkeling van Europa en zijn beschaving. Het memorandum zegt: men moet niet uit het oog verliezen, dat. samenwerking tussen de geallieerden nood zakelijk is. De drie landen en de Sovjet- Unie hebben een grote rol gespeeld in. de strijd tegen de fascistische aggressie. De vier grote geallieerden moeten controle over. het Duitse grondgebied blijven uit oefenen en dienen daarbij Joegoslavië, Polen, Tsjechoslowakije en andere landen, die direct met de betrokken zaak te maken hebben gehad, te raadplegen. De drie landen maken zich bezorgd over het feit, dat „de toestand in Duitsland zich ontwikkelt in een richting, strijdig met de beginselen van Yalta". De drie landen keren zich tegen de in stelling van een „politieke eenheid in West-Duitsland". Zij zien daarin slechts een bijdrage tot de verdeling van Europa in twee elkaar bestrijdende bloes. „De politiek „van één grote mogendheid" wordt aangemoedigd. Daaruit kan een aanval op de Slavische landen en geheel Europa voortvloeien". De diplomatieke correspondent van Reuter tekent hierbij aan, dat de Britse re gering sympathiek schijnt te staan tegen over de wens van de Slavische landen om geraadpleegd te worden met betrekking tot Duitse aangelegenheden. De ambassa deur© der drie betrokken landen zouden een afschrift hebben ontvangen van het antwoord, dat Engeland aan de Sóvjet- Unie zendt naar aanleiding van haar pro test tegen de drie-mogendhedenconferentïe. De tekst was nog niet openbaar .gemaakt. Men meent, dat het in grote trekken neer komt op/ het antwoord dat Frankrijk en de Verenigde Staten op een soortgelijk protest van de Sovjet Unie hebben gegeven. Volgens laatstgenoemde landen is de con ferentie van Londen niet in strijd met enigerlei internationale overeenkomst; waar gelijkgezindheid aangaande econo mische en administratieve eenheid van Duitsland tussen de vier mogenheden ont breekt, menen de Westelijke mogendheden, dat het er nu op aan komt in hun eigen zone de zaken te ordenen. Uitnodiging aanvaard. De Benelux-landen zullen op uitnodiging van de Londense conferentie deelnemen aan de besprekingen, welke te Londen zijn. aangevangen en wel met een gemeenschap pelijke delegatie, aan' hét hoofd waarvan zal staan jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen, Nederlands ambassadeur te Londen. Voorts zou hedenmiddag naar Londen vertrekken dr. H. M. Hirschfeld, regeringscommissaris in algemene dienst. Wij vernemen voorts, dat van Belgische zijde van de delegatie zullen deel uitmaken de heren De Gruben, secretaris-generaal van Buitenlandse Zaken en Loridan, direc teur van Politieke Zaken. Uit Luxemburg gaan naar Londen de heren Vehrer en Calmet. Van onze Londense correspondent). Zoals verwacht, heeft het eerste punt van de agenda v'an de gistermiddag te Londen aangevangen driemogend heden-besprekin gen inzake West-Duitsland geen moeilijk heden opgeleverd. Na een korte discussie werd unaniem besloten de Benelux-landen uit te nodigen tot een conferentie met cle beperking evenwel, dat zij slechts aan wezig zullen zijn bij de behandeling van onderwerpen, waarbij zij rechtstreeks be lang hebben. Wat dit in détails betekent is nog niet helemaal duidelijk. Wanneer men de agenda bekijkt moet men echter aan nemen, dat zij het grootste deel der bespre kingen zullen kunnen bijwonen. De samen werking met de Benelux-landen inzake West-Duitsland werd op de agenda aange duid door de term „associati'e', een defini tie welke wijst op de wens tot een nauwe samenwerking. De tekst van de uitnodiging is nog niet gepubliceerd. De Benelux-rege- ringen dienen namelijk gelegenheid te krij gen haar te bestuderen. Naar ik verneem blijkt uit de gekozen bewoordingen dat zo veel mogelijk tegemoet gekomen is aan het standpunt der Benelux-landen. De vlotheid, waarmede men het eens werd over de toe lating tot de conferentie is vooral toe te schrijven aan het feit, dat deze een vol strekt informeel karakter draagt. Hét is niet meer dan een algemene gedachtewisseling. Beslissingen zullen in geen geval worden genomen. Men gaat zelfs zover, dat er zelfs niet gesproken is van een conferentie, doch Hef woord is aan Het eiland Marken is door hèt ijs geheel geïsoleerd. Men is er gisteren in geslaagd, de post per slede naar de vaste wal over te brengen, een tocht welke niet zonder gevaar was. S. Johnson: Wie bedenkt, hoe weinig h>j j' op anderen, zal inzien hoe weinig hij de aandacht van anderen trekt. Hoogleraren der zevende faculteit De benoeming van dr. S. K. BaschwitS tot hoogleeraar in de leer van pers, open bare mening en propaganda aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam i3 door de Kro^n bekrachtigd. Aan de drie andere hoogleraarsbenoe mingen ine de Amsterdamse faculteit van politieke en sociale wetenschappen is de bekrachtiging evenwel onthouden. Prinselijk gezin naar Zwitserland Het secretariaat van Prinses Juliana deelt mede, dat het Prinselijk Gezin het voornemen heeft omstreeks half Maart voor enige weken met vacantie naar Zwit serland te gaan. slechts van een discussie en studie-onder zoek. Al deze voorzichtigheid is er geheel op uit de Sovjet-Unie zo min mogelijk af te stoten. Ondanks alles blijft de deur open, geheel in overeenstemming met Bevins standpunt. De bijeenkomst zal vóór 8 Maart afgelopen zijn. De besprekingen blijven geheim, al zal men waarschijnlijk af en toe via een pers conferentie iets kunnen horen. Het infor meel karakter der besprekingen blijkt ook uit het feit, dat zij niet op een ministerieel niveau staan. Het vraagstuk der grenscorrecties der Benelux-landen zal voorzover bekend thans nog niet aan de orde komen. Naar aanlei- _ding van Spaaks uitlatingen over de door de Benelux-landen gestelde voorwaarden van volledige gelijkstelling met de Grote Drie in de kwestie Duitsland verluidt in Nederlande diplomatieke kringen te Londen, dat deze verklaring niet strookt met de Nederlandse opvattingen. Nederland, zo zei men, wenst geen grote mogendheden-politiek te voeren. Het kan en wil niet dezelfde verant woordelijkheid dragen tegenover Duitsland als de grote mogendheden, iets wat boven dien' in strijd zou zijn met Potsdam. Wat Nederland wel wil is dat het op voldoende wijze bij de Duitse regeling betrokken wordt. MONUMENTENCOMMISSIE IS TELEURGESTELD slechts f3.- millioen (Speciale berichtgeving). Het gaat met de actie van de Nationale Monumenten-Commissie niet* naar wens. Toen op 10 November van het vorig jaar begonnen werd met de symbolische verkoop van 12 millioen vierkante centimeter grond van het Amsterdamse Damplantsoen heeft men gerekend op een totaal bedrag van 6 millioen gulden. Men zal blij .mogen zijn als men de helft daarvan bijeen krijgt! Er geen sprake van algehele medewerking, gelijk men die meende te mogen verwach ten bij een volk dat er prijs op moet stellen zijn doden te eren en de oorlogsslachtoffers te steunen! Van de ruim 800 plaatselijke comités, die in ons land konden worden gevormd, zijn er verschillende geweest die de pakken met certificaten vrijwel ongeopend hebben te rug gestuurd. In Eindhoven weigerde de burgemeester om onbekende redenen niet alleen zijn medewerking, maar verbood zelfs dat plaatselijke organisaties daar bij het inzamelingswerk zouden worden inge schakeld Pr is geen sprake van dat men op het ogenblik al iets kan meedelen omtrent het totaal-resultaat der actie, behalve dan dat het teleurstellend is en dat het zeker niet meer zal zijn dan vijftig procent van wat men heeft verwacht. Aan de plaatselijke comités is verzocht met ingang van 1 Maart te liquideren. De meeste acties zijn achter de rug, maar van de 800 hebben er nog maar 69, onder wie juist vele kleine gemeenten, een afrekening ingezonden. Daarnaast duurt de kolenbon- actie, zowel als de bedrijven-actie nog voort Ook hier viel de oogst tot dusverre echter tegen. Het publiek was opgewekt de op de kolenbonnen te ontvangen gelden af te staan aan de Niwin en de Monumenten- Commissie gezamenlijk. Hoewel er toch ongeveer 3VZ millioen van dergelijke bon nen in omloop moéten zijn, werden er slechts 50.000 voor dit speciale doel beschik baar gesteld. Jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, de voorzitter van de Nationale Mo numenten Commissie vertelde ons dat hier ongetwijfeld lakèheid als oorzaak moet worden genoemd omdat een enorm aantal bonnen niet bij .de postkantoren wordt in geleverd. Vandaag is het de laatste dag dat zij kunnen worden omgeruild en het lijkt er op of het publiek, door het bonnengeld niet op te halen, een bedrag dat in de millioenen guldens loopt, aan de staat cadeau geeft! Er moge daarom nog eens op gewezen worden dat men de bonnen 78 en 81 alsnog kan doen toekomen aan de plaat selijke comités of aan het centraal bureau van de Niwin. Heel traag is ook de reactie der bedrij ven. Er kwamen-- weliswaar mooie giften binnen van honderd- of vijftigduizend gul den, maar van de 35.000 bedrijven hebben er toch nog maar 300 a 350 gereageerd. Voor een nationale actie is dat wel buiten gewoon weinig. Van de plaatselijke comités heeft onge twijfeld Haarlem zich het beste geweerd. Jhr. van Holthe tot Echten zeide nog dat de actie van de Monumenten Commissie is geschaad door allerlei kwade geruchten om trent hoge salarissen. Hij gaf ons inzage van een over deze kwestie samengesteld rap port van het Centraal Archief en Inlichtin gen Bureau inzake Maatschappelijk Hulp betoon te Amsterdam. Hierin wordt vast gesteld dat de organisatie van de actie zeer methodisch is opgezet, dat er een nauwlet tende controle op het financieel "beleid plaats vindt, zowel door de officiële „Finan ciële Commissie" als door de accountants dienst van de Nederlandse Bank en dat er in strijd met alle geruchten geen kwestie van is dat er exhorbitant hoge sa larissen zouden worden uitbetaald. Vliegramp op de Philippijnen Dertien inzittenden van een vliegtuig dat vijf minuten na het opstijgen op het vliegveld Mati, op de Philippijnen, neer stortte, zijn gedood. Het vliegtuig cirkelde eerst enkele ogenblikken boven het vlieg veld en stortte daarna met de neus naar beneden" neer. Doordat de benzinetank uit elkaar sprong en de inhoud vlam vatte -vloog het toestel in brand. (U. P.) Communistische politie vindt documenten en arresteert partijmannen Twee partijen-regering? In totaal werden 29.000 manschappen verwijderd De Commissie van Goede Diensten heeft in een communiqué bekend gemaakt dat de troepenevacuatie in Indonesië afgelo pen Zondag te middernacht is voltooid. Het communiqué meldt, dat ongeveer ^9.000 republikeinse soldaten geëvacueerd zijn sinds de terugtrekking begonnen is volgens de bepalingen van de overeen komst van de „Renville", ondertekend op de 17de Januari. Van deze 29.000 zijn vijf honderd geëvacueerd van de petroleum- velden op Zuid-Sumatra, zesduizend van Oost-Java en 22.000 van West-Java. Het communiqué voegt hieraan toe, dat zowel van Nederlandse als van republikeinse zijde wordt toegegeven, dat de evacuatie voltooid is. deze gebieden in ogenschouw te ne men". De veiligheidscommissie heeft zich tevens bezig gehouden met de vrijlating van gevangenen aan beide kanten en al gemene instructies uitgevaardigd voor het gebruik van vliegtuigen op de gebieds delen' van beide partijen. .De Nederlanders, en Indonesiërs kwa men overeen lijsten uit te wisselen van personen, die in krijgsgevangenschap zijn De Tsjechoslowaakse communistische mi nister van Binnenlandse Zaken heeft Maandagavond* bekend gemaakt ovér tast bare bewijzen te beschikken dat de socia listische partij een gewapende opstand voorbereidde en voornemens was de open bare 'gebouwen door onderdelen van het leger te laten bezetten. Minister Vaclav Nosek maakte tevens bekend, dat de politie twee officieren van bet Tsjechoslowaakse leger en een aantal burgers had gearresteerd. Door het ministerie van Binnenlandse Zaken werd in alle uitvoerigheid een do cument gepubliceerd, dat in het bezit zou zijn aangetroffen van een "der gearresteerde personen en dat gedetailleerde instructies bevatte van het secretariaat van genoemde partij. Verder werden in genoemd stuk de semi-mïlitaire organen van die partij aan gespoord, de opénbare gebouwen te bezet ten. De putsch zou plaats hebben op 21 Februari. Het hoofdkwartier van de socialistische partij ontkent ronduit de door het ministe rie van -Binnenlandse Zaken geuite be schuldiging en beweert, dat op het secreta riaat van de partij een dergelijk document in bet geheel niet bekend is. Een zegsman van genoemde partij deelde aan United Press mede, dat op het hoofdkwartier van de partij van enigerlei vorm van voor bereiding voor een putsch niets bekend was. Genoemde zegsman uitte de veronder stelling, dat het document, waarvan sprake is, tussen de papieren van het partij secre tariaat ihoet zijn geschoven gedurende een onderzoek van de communistische politie op het hoofdkwartier. Gedurende vier uur hebben met geweren en tommyguns gewapende politiemannen, die hun bevelen krijgen van het commu nistische ministerie van Binnenlandse Za ken, het hoofdkwartier van de socialisti sche partij bezet gehouden. Tegelijkertijd werd beleend, dat de politie drie oppositie leiders gearresteerd had. De aanvoerders van de socialistische partij verschenen na het onderzoek op het balcon van het hoofdkwartier en ontken den heftig de beschuldigingen van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. De minister van Justitie, Prokop Drtina, deelde aan de verzamelde menigte •n-'-'e. dat zijn partij reeds stappen had onder nomen om tegen déze beschuldigingen ie protesteren. Hij werd luide door de 'menig te toegejuicht. Er werd herhaaldelijk: „Lang leve president Benesj" geroepen. Meer dan duizend studenten verzamel- Mits voldoende lege flessen worden ingeleverd Het voornemen bestaat over enige tijd voor alle leeftijdsgroepen wederom een rantsoen van 120 gram spijsolie beschik baar te stellen. De fabrieken van spijsolie en de hande laren in dit artikel hebben echter éfen zeer groot tekort aan flessen, daar zij bij de laatste distributie een onvoldoende hoeveel heid flessen hebben terugontvangen. Teneinde de voorgenomen distributie niet in gevaar te brengen en het de huisvrouw mogelijk te maken, dat zij na het bekend maken van de koopbon haar spijsolie zon der uitstel kan kopen, is het dan ook van het allergrootste belang de spijsolieflessen zo spoedig mogelijk bij de leverancier in te leveren. Meer kaas met ingang van 15 Maart ggraakt, met inbegrip van naam, rang en ^et ingang van 15 Maart zal het kaas- olaats rantsoen op het oude peil worden gebracht. - Van die datum af zullen de volwassenen In een dagorder van president Soekarno van 21 jaar en onder (houders van A-kaar- worden de ongeregélde eenheden van de ten) kinderen van 5 tot en met 14 jaar gewapende Islamitische organisaties, de (houders van C-kaarten) 100 gram kaas „Hizböellah" en de „Sabilillah" uitgeno- per week ontvangen en de z.g. rijpere jeugd digd, zich te onderwerpen aan "de wapen- van 15 iot en met 20 jaar (houders van B- stilstandsbepalingen. De verspreiding dezer kaarten) 150 gram. De rantsoenen voor de dagorder heeft plaats gevonden door mid- leeftijdsgroepen D en E dat zijn de aller- deï vart strooibiljetten, die door vliegtuigen jongsten worden op 50 gram per week zijn -Uitgeworpen boven de plaatsen, waar gebracht. deze ongeregelde troepen zich bevinden.Het ministerie van Landbouw, Visserij Dezé strooibiljetten bevatten een naschriften Voedselvoorziening voegt aan deze me- van Mohammad Hatta, waarin nadruk- i dedelirtg toe, dat de melkproductie, behalve kelijk wordt gezegd,' dat de republikeinse tot het herstel van het kaasrantsoen, voor regering geen individuële acties kan dul- lop'ïg geen aanleiding kan geven tot ver den. De strooibiljetten werden uitgewor- hoging van de voorziening met melk .en pen op talrijke punten boven Oost-Java. melkproducten. Aan opheffing van de waar sedert enige weken de uitvoering van distributie van melk kan niet gedacht wor- Het communiqué vervolgt: „Het is daar om duidelijk, dat de republikeinse rege ring geen verantwoordelijkheid op zich kan nemen voor enigerlei gewapende strijdkrachten aan de Nederlandse kant van de „status-quo lijnen", welke ver zuimd hebben zich voor evacuatie aan te melden noch voor enigerlei handeling die 'door dergelijke strijdkrachten wordt begaan". De veiligheidscommissie is in de afge lopen week tweemaal bijeen geweest en men is tot overeenstemming gekomen over de status-quo lijnen. Het communiqué con stateert, dat de gedemilitairiseerde zones op bevredigende wijze tot stand gekomen zijn met uitzondering van twee gebieden, een op Oost-Java en een op Midden-Java. De .veiligheidscommissie heeft thans een subcommissie samengesteld, bestaande uit neutrale militaire waarnemers en vertegen woordigers van het Nederlandse en Indo nesische leger, teneinde „de situatie in de wapenstilstand op moeilijkheden stuitte. den. den zich in het centrum van Praag en mar cheerden in optocht naar het paleis van Benesj. „Weg met de terreur" schreeuwden zij. Toen zij het paleis van de president had den bereikt, was de groep reeds aange groeid tot 5 a 6000 personen. Uit het mid den daarvan ontving president Benesj een delegatie van vijf personen. Die delegatie deed een beroep op hem, er zorg voor te dragen dat een parlementaire regering zou worden gevormd. Communistisch succes. De sociaal-democratische partij heeffc^ Maandag bekend gemaakt, dat zij een uit nodiging van de communisten heeft aan vaard, besprekingen te voeren over de for matie van een nieuwe regering. Zij heeft echter geëist, dat tijdens die besprekingen de principes van de parlementaire demo cratie zouden worden geëerbiedigd. Een woordvoerder der Engelse regering heeft in Londen verklaard, dat het nog te vroeg is om het juiste standpunt van de Britse regering ten opzichte van de jong ste gebeurtenissen te Praag weer te geven, doch liet er op volgen, dat de rege ring in hoge mate geïnteresseerd is in alle gebeurtenissen in Oost-Europa „waar de toekomst der democratie op.het spél staat". Hij zeide, dat de gebeurtenissen in Tsje choslowakije zich volgens een bepaald voorbeeld voltrekken en wees daarbij in het bijzonder op de leiding over de poiitie, welke kwestie aan de. huidige crisis ten grondslag ligt. Het politie-vraagstuk, aldus verklaarde de woordvoerder, heeft ook een beslissende rol gespeeld in de andere Euro pese landen, waar. de communisten de macht over de politiestrijdkrachten in han den hebben genomen „vpor doeleinden, die ons maar al te bekend zijn". Engelse politieke waarnemers zijn de mening toegedaan, dat de politieke crisis in feite ontstaan is, doordat de Tsjechische communisten er niet zeker van waren 51 procent van de parlementaire zetels voor zich te winnen by de aanstaande verkie zingen. Mr. J. In 't Veldt minister van wederopbouw? Van onze parlementaire redacteur). Op grond van hetgeen wij in parlemen taire kringen en elders vernamen mag men onzes inziens thans wel aannemen dat mr. J. In 't Veldt, burgemeester van Zaandam, naar alle waarschijnlijkheid minister van Wederopbouw zal worden, zodra de heer Neher zijn ontslag uit deze functie zal heb ben verkregen. Dit laatste hangt echter af van zijn te "verwachten benoeming tot lid van het in te stellen Collegiaal Orgaan te Batavia; wanneer het daartoe zal komen is echter niet precies te voorspellen, al kun nen wij hier wel' aan toevoegen dat zulks vermoedelijk binnenkort zal geschieden. Arabisch guerillaleider verantwoordelijk voor explosie Abdoel Kader Hoesseine, de Arabische guerillaleider, heeft verklaard verantwoor delijk te zijn voor de hevige ontploffing welke zich te, Jeruzalem heeft voorgedaan. Hij zeide, dat dit een représaille was voor een aanslag met' een in een mand verborgen, bom op de Arabische markt, waarbij zes Arabieren gedood en 32 gewond werden. Abdoel Kader Hoesseine, die nu bevelheb ber is van de Arabische strijdkrachten in Jeruzalem, dreigde met „nog meer strenge représailles". In een radio-uitzending verklaarde de Hagariah, dat de Moefti van Jeruzalem Ab doel Kader gelast had de verantwoordelijk heid voor de daad op zich te nemen. TAMELIJK RUSTIG WINTERWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Hier en daar nog enkele overdrijvende wolkenbanken. Droog weer. Aanvan kelijk zwakke. later voornamelijk in het Zuiden van het land weer iets toe nemende Oostelijke wind. Des nachts lichte tot matige vorst, op het midden van de dag tijdens zonneschijn tenme- ratuur stijgend tot even boven het vriespunt. 25 Februari: Zon op 7.38 uur. onder 18.10 uur Maan op 19.19 uur. onder 8.25 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1