IJmuider Courant pe Duitsers UNAC Communistische actie-comités veroveren de staatsmacht Chili en Argentinië eisen Zuidpool op Buitenlandse Zaken aangenomen Zandvoort aan de (Java)zee Wetsontwerp tot verhoging der invaliditeitsrente Weerbericht No. 18872 &ennemerlaan 154, TeL Redactie 5389, jjurca gratig 5437 - Haarlem: Gr. Houtstraat 93, 10724- Directeur-Hoofdredacteur 15054. Tele'M°iZ.B Spaarne 12, TeletooD 12713, 10132 Pruldteru Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 25 Februari 1948 VerschQnt dagelijks oehalve op Zon- en Feest dagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ft BELANGSTELLING kunnen wij de M tripling noteren dat de landen van "fin toegelaten lot deelneming aan x te Londen over Duitsland. de b,eSP' in* bepaalt zich tot vraagstuk- De dï hen direct betreffen; het is no? ken, t duidelijk: riet Men zou va? d e aandacht aan de huidige toestand iel j land heeft geschonken, maakt er in dat over_ Dat komt het meest tot J5i hen die er gereisd en er enige tijd hebben. Het weekblad De Linie y«n interview gehad met een Hol- heT« «leenman, die helemaal niet van de IanJ®h0Udt en die het gehele volk met DU rP schuld belast acht, die vindt „dat zij Tndige karakter-eigenschappen hebben" nog waar ten deze de grens ligt. 'zeggen dat al, wat de toekomst betreft, ons direct raakt. En raaar niettemin opkomt legen de straf die hen thans treft. Hij zegt dat deze ellende meei' is dan een mens verdragen kan. Hij «breekt over abominabele woningtoestanden en slechte voeding en verzekert dat dit volk van zeventig millioen, als niet spoedig ver betering komt, zodanig verzwakken en uit teren zal, dat het een ongeneeslijke wonde- plek in Europa zal blijven met alle gevol gen van dien voor de naburige landen. De toestanden op moreel gebied noemt hij af schuwelijk en mens-onterend, ei-ger dan Soaom en Gomorrha. En ofschoon deze man, die door zijn vriend de interviewer jij éen rustig en evenwichtig zakenman wordt geschetst, nadruk legt op het gevaar, verziekt Duitsland voor 'de aangren zende landen kan gaan opleveren, ziet hij de toestand niet slechts uit een oogpunt van eigenbelang. Aandringend op hulp en be grip voor de toestand zegt hij eenvoudig: „In het Onze Vader staat niet, dat wij onze schuldenaren alleen zullen vergeven als zij - k zijn". De Linie voegt daar een sombere beschouwing aan toe over mensen, rite zich meer voor het verwerven van fietsr banden en serviesgoed dan voor medemen sen in nood interesseren, die bereid zijn hun schuldenaren te vergeven ja, na hun dood - en over de moeilijkheden van het practische Christendom. 4,1s volk verkeren \frij nog steeds m grote tornen die in menig opzicht zwaar te over winnen zijn. Wij moeten het herstel van ons door de bezettingsjaren en de Duitse roof uitgeputte land bewerkstelligen en dienen daarbij nog op voortgezette mate riële hulp uit Amerika te rekenen om te -kufinen slagen. Op het publiek wordt voort durend beroep gedaan om de noden van oorlogs-slachtoffers in eigen land te helpen lenigen en te offeren voor vele andere goede doelen. Het is niet zoveel hulp, die wij nog bij machte zijn te verstrekken. Wel geloof ik dat als inderdaad een grote samenwer king tussen de Westelijke ex-bondgenoten op touw werd gezet, om in materieel en moreel opzicht het Duitse volk te hulp te komen, ons volk zich niet onbetuigd zou laten. Velen van ons zijn niet geneigd het Duitse volk als geheel tenvolle aansprake lijk' te stellen voor het onnoemelijke leed, door Hitier en zijn bende aan ons volk en aan anderen toegebracht. En wraakzucht is geen Hollandse karaktertrek; waar zij tij delijk gevoeld moge worden houdt zij op der, duur toch geen stand. Ik zie het niet zo somber in'als de zegsman van De Linie en ik geloof ook niet dat zo sterk verwijt van onverschilligheid verdiend is. Wij zijn in het algemeen geheel buiten de Duitse toe stand gehouden en zelfs iju hebben de lan den van Benelux, waartoe wij behoren, nog met bijzondere aandrang moeten vragen of zij er over mee mochten praten en is er blijkbaar heel wat aarzeling geweest, eer dat is toegestaan. Men heeft het Hollandse publiek door het gehele verloop van zaken in de gedachte gebracht, dat anderen het na-oorlogse Duitsland voor hun rekening hadden genomen en dat zij zelfs maar ma tig op onze belangstelling waren gesteld. Blijkt de toestand te veranderen, dan ge loof ik niet dat Nederland zich onverschil lig zal tonen. Na de eerste wereldoorlog is in ons land veel voor Duitse, Oostenrijkse en Hongaarse kinderen gedaan. Zou Neder land nu niet bereid zijn kinderen te helpen, op welke wijze dan ook? Zou het kinderen verantwoordelijk stellen voor de daden der Nazi's? Dat lijkt mij uitgesloten. De man, die aan het woord is in De Linie acht de pogingen der bezetters tot herop voeding en democratisering van het Duitse volk hopeloos. Wij hebben ook al meer malen de mening geuit, dat heropvoeding en democratisering door bezettende legers en ambtenaren kansloos zijn. Hier zij op nieuw de overtuiging uitgesproken, dat men de Duitsers van het Westen in een federale Unie met West-Europa zal moeten opnemen en hun daarmee enerzijds beletten opnieuw een eigen militaire macht op te bouwen, anderzijds op den duur door onderling ver keer met de andere volken tot begrip en aanvaarding van de Westerse democratie hengen. In een paar jaar zal dat niet kun nen slagen. Op den duur wel. Het lijkt mij de enige mogelijkheid. En wij moeten daar bij niet veronderstellen, dat Duitsers nooit democratisch zullen leren denken. Het is nog niet zo heel lang geleden dat het Wes ten het ook niet deed. R. P. George Marshall doet een beroep op A'merika In een radiorede onder auspiciën van «American Overseas Aid en de UNAC jumted Nations Appeal for Children), neeft de Amerikaanse minister van Bui- enlandse Zaken, George Marshall, ver- aard, dat hongerende kinderen en een even m ruïnes en onverwarmde onder- omens geen waarborgen zijn voor een uurzame vrede. De „kruistocht ter red- ngvan de kinderen" beoogt de inzame- T®0 60 millioen dollar in 1948 ten bate log0 ïeugdiga slachtoffers van de oor- Scandinavische conferentie 0np_is te Oslo een conferentie ge- ze Vsi, en ministers van Buitenland- wencn Van Denemarken', IJsland, Noor- en vü 6j Zweden- De agenda is geheim Eewnrü besprekingen is niets bekend dp he i en meent echter te weten, dat clan \?re^ingen zullen handelen over het nati;; ^ll. het plan-Bevin. de inter en ria 6 ,an(ielsconferentie te Havanna {teUen C'onferentie te Genève over het in- Oreamw11 een internationale maritieme 4® ach Noorwegen en Zv TSJECHOSLOWAKIJE IN KLUISTERS De Tsjechoslowaakse communisten hebben na vier dagen van intimidatie en terreur de macht in het land veroverd door middel van hun „actie-comités", arrestaties, inbeslagneming van kranten en partijbureaux en beschuldigingen van verraad aan het adres der oppositiepartijen. Benesj, de president zwijgt nog steeds. Het leger blijft werkeloos onder generaal Svoboda, die als partijloze minister zijn huik naar.dé wind heeft gehangen. De strijd der anti-communistische partijen is zo goed als verloren. De sociaal-democraten zijn gezwicht voor de communistische dreigementen en heb ben zich bereid verklaard zitting te nemen in een „marxistisch kabinet". Alleen de studenten blijven nog verzet bieden door demonstraties en spreekkoren: „Wij zijn niet rood!" en „Leve Benesj". Alleen Benesj nog eenzaam op post Een autoriteit van een der oppositiepar tijen zeide aan United Press: „Nadat de sociaal-democraten hadden toegestemd in onderhandelingen met de communisten, hadden wij slechts het alternatief vrede te sluiten op communistische voorwaarden. Dinsdagavond werd bekend, dat de door de communisten bestuurde „actie-comités" de ministeries van Overzeese Handel en Posterijen hadden overgenomen. De communisten hebben zelfs elke schijn van wettelijkheid en constitutionele metho den afgelegd. Hun razzia's worden uitge voerd zonder vooraf uitgevaardigde be velen tot in hechtenisneming.' Zij hebben de instructie gekregen om hun gang te gaan en er voor te zorgen, dat zelfs pre sident Benesj hun niet in de weg zal staan, meldt United Press. Dinsdagmiddag maakte het hoofdkwar tier van de nationale socialistische partij bekend, dat ruim honderd harer functio narissen gearresteerd waren, terwijl be richten over nieuwe arrestaties nog uit de provincie binnenkwamen. Een woordvoer der van de volkspartij verklaarde, dat volgens de binnengekomen berichten der tig functionarissen van de partij gearres teerd waren. Kabinetsformatie. Naar verluidt zou premier Gottwald be zig zijn een nieuw kabinet samen te stellen, waarin communisten, sociaal-democraten en een aantal dissidente leden van de op positie-partijen zitting zouden krijgen. Men neemt aan dat Gottwald aan de pre sident zal mededelen, hoe hij zijn kabinet heeft samengesteld. Uit alle tot dusverre van het kabinet van de president uitge gane mededelingen is gebleken, dat Benesj alleen een kabinet, dat gebaseerd is op de principes der parlementaire democratie, zal willen aanvaarden. Benesj zal heden avond een radiorede houden. Nog voor het nieuwe kabinet in functie is getreden heeft de Marxistische coalitie reeds een der punten van het gezamen lijke program ten uitvoer gebracht. De ar beiders hebben van de door de communis ten beheetste vakverenigingen de opdracht gekregen, de verantwoordelijkheid op zich te nemen voor het naar behoren function- neren van de fabrieken die voorbestemd zijn te worden genationaliseerd overeen komstig de door de communisten in te voe ren wetten. Kranten genaaist. Radio Praag jneldt, dat de organisatie der actie-comités snel vorderingen blijft maken. Het sociaal-democratische blad „Pravo Lidu" is door een actie-comité in bezit genomen „ten behoeve van de linkse elementen in de partij". In ministeries, fabrieken en kantoren worden de comités gevormd. Door het overnemen van nog meer Praagse bladén door „actie-comités" is er in Praag geen krant overgebleven, die niet onder toezicht staat van de communisten. Radio Praag deelt mee, dat de partijloze Tsjechoslowaakse minister van Nationale Verdediging Svoboda heeft partij gekozen voor de communisten en een beroep ge daan op de officieren en "manschappen van Zweedse vrachtboten verdwijnen Uit Stockholm meldt men de verdwij ning van een Zweedse vrachtboot, die 18 Februari uit de Poolse haven Stolpmiinde is vertrokken met elf man aan boord. Door vliegtuigen verrichte nasporingen zijn zon der resultaat gebleven. In dit verband wordt herinnerd aan de geheimzinnige verdwijning van een ander Zweeds vrachtschip, de „Kinekulle", dat eveneens op 18 Februari uit Stolpmünde was vertrokken en dat getyeel verlaten bij de Deense kust werd teruggevonden. Over de zevenkoppige bemanning verkeert men nog steeds in het onzekere. De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken wenst in Polen een onderzoek te doen instellen. het leger opi de orde te bewaren. Het Tsjechoslowaakse leger „moet geheel on beroerd blijven door deze crisis of door énig ander mogelijk intern politiek con flict". Reuter meldt uit Washington, dat naar de mening van „goed ingelichte internatio nale economische experts" een aan de macht komen der communisten in Tsjecho- slowakije waarschijnlijk zou leiden tot het niet verstrekken van een voorgestelde le ning van 350.000.000 dollar door de We reldbank. De experts voorzagen een ont wrichting van Tsjechoslowakije's buiten landse handel ên een daling van de levens standaard. Het regeringsjubileum Geen rijksgelden voor de feestviering (Vari onze parlementaire redacteur). Naar wij vernemen zullen voor de al gemene feestviering ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van de Koningin uit 's lands financiën geen gel den ter beschikking worden gesteld. On der de tegenwoordige omstandigheden acht men dit niet verantwoord. Uit de aard der zaak zou het hief terstond neer komen op omvangrijke uitgaven: zodra men aan elk van de duizend gemeenten die ons land telt een bedrag dat van enig nut voor een dergelijke feestviering zou kunnen zijn ter beschikking zou stellen, zou het om millioenen gaan. Het is dui delijk, «dat de Nederlandse schatkist deze aderlating niet kan velen. Tot 1 Januari zijn 270 personen van Duitse nationaliteit uitgewezen. In 180 geval len werd een verblijfsvergunning aan Duit sers verleend. Looncorrecties voor het spoorwegpersoneel Twee-en-een half millioen meer voor laagstbezol- digden In de te Utrecht gehouden vergadering van de raad van afgevaardigden van de R.K. Bond van Spoor- en Tramwegperso neel „Sint Raphael" is medegedeeld, dat de onderhandelingen over de lonen met suc ces bekroond zijn. Aan ruim 16000 arbei ders in de laagste loonklasse zal 2,5 mil- Het woord is aan Inay at Khan Tobben verteert het vermogen tot activiteit. De finale om het kampioenschap hardrijden dames dat Dinsdagmiddag op „Nova Zem- bla" in Spaarndam verreden werd, ging tussen L. Rolf (links) en G. Swart (rechts). Eerstgenoemde was de snelste. Melodramatische gestes der presidenten De Argentijnse president Peron ver klaarde op-een bijeenkomst van arbeiders op San Martin Plaza in Cordoba, dat Ar gentinië zijn souvereine rechten en aan spraken op het Zuidpool-gebied zal hand haven. Hij voegde hieraan toe: „De wereld moet weten, dat Argentinië zijn souverei- niteit nooit zal opgeven ook al moet het bij deze poging sterven". De Chileense president Gonzalez Videla publiceerde een boodschap aan het congres waarin hij de oprichting verkondigde van een departement voor het Zuidpoolgebied. Op het Plaza de Armas in Punta Arenas, waar de president onder stormachtige toe juichingen van het volk arriveerde na zijn, aankomst uit het Zuidpoolgebied, ver klaarde Videla: „Uw president is naar u teruggekeerd na met succes en gerecht vaardigde trots een van de meest funda mentele verplichtingen van de regering vervuld te hebben: onze souvereiniteit in het Zuidpoolgebied te consolideren en ver dedigen. Deze souvereiniteit is ons over gedragen als een onherroepelijk recht van het moederland, welk recht door de lei ders van onze onafhankelijkheid steeds bevestigd is". Engelse stem. Sir Miles Clifford, Brits gouverneur van de Falkland-eilanden. die is teruggekeerd van een bezoek aan de Britse Zuidpoolgebie den, heeft in een radiorede tot de bewo ners van de Falkland-eilanden gezegd, dat er „hoegenaamd geen reden" is tot onge rustheid. „De Argentijnen en Chilenen" aldus sir Miles, „hebben gemene zaak ge maakt. Schepen van beide landen maken Vrij gebruik van onze territoriale wateren. De Argentijnen hebben een stérke basis gevestigd op het eiland Deception en een zomerkamp aan de Admiraliteitsbaai. Het vertoon van beide landen is, naar men mag aannemen, hoofdzakelijk bedoeld voor het eigen land. Wij zijn bereid, de weten schappelijke onderzoekingen van welk land ook te bevorderen, mits er geen inbreuk Petroleumvergasser was defect: tweeling omgekomen In Veendam is een tweeling van negen weken omgekomen, doordat een petroleum vergasser, welke in het kamertje stond waar de babies sliepen, defect geraakte en lioen gulden per jaar meer worden uitbe- de gassen 2jch door het vertrek verspreid- taald. I den. EERSTE KAMER 's Ministers standpunt ten aanzien van de federatieve gedachte blijft vaag (Van onze parlementaire redacteur). Hard is er door de ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken gewerkt aan de stapel papieren, die Excellentie Van Boetzelaer gisteren in de Eerste Kamer stond voor te lezen. Door de wijze, waarop hij dit deed, gaf hij zelf blijk, dat hij niet een eigen betoog fen beste gaf, doch maak werk van anderen voordroeg. Dat was al niet heel gelukkig. Nog bedroevender moet men het noemen, dat zijn ambtenaren de bewindsman ten dele dingen lieten zeggen hoe nij dat voor zijn rekening kon nemen is overigens ook onbegrijpelijk waardoor hij zijn gehoor op waarheden als koeien tracteerde. Hier denk ik in het bijzonder aan zijn gepraat over federalisme. Op dat onderwerp, dat in het debat een grote plaats innam, zou hij nu eens diep ingaan. Het ging echter over het algemeen allesbehalve diep. Federalisme en federalisme zijn twee, zei de bewindsman. Men pleegt met dat woord heel veel verschillends aan te dui den. Er is goed, maar er is ook bedenkelijk federalisme. Men moet dus voorzichtig met zijn geestdrift en niet te lichtvaardig zijn met zijn propaganda. Aldus ongeveer een belangrijk deel van 's ministers betoog over dit vraagstuk. Tenslotte kwam er dan ein delijk de verklaring, dat het goede federa lisme zeker zijn sympathie wegdraagt hier naderde hij tenminste wat dichter tot hetgeen de heer Kerstens in eerste instantie had gezegd en dat daaronder dan te ver staan is regionale samenwerking binnen het kader van het Handvest van de Ver enigde Volken. Waar, tussen haakjes, be perkter hantering van het vetorecht de mi nister welkom zou zijn. De zoeven genoemde tot de /K.V.P. be horende senator zei waarlijk niet te veel, toen hij in zijn repliek beweerde, dat de minister thans voornamelijk'niet rond, maar vierkant om de kern van de kwestie1 had heengepraat en zorgvuldig, zoals de India nen doen, bij elke schrede voorwaarts 't voet spoor achter hem had weggewist, opdat men zijn gangen niet nauwkeurig zou kunnen volgen. Terecht kon de heer Kerstens ook nog vaststellen, dat de bewindsman het hart en het vuur miste, dat hem van een Saulus tot een Paulus moest maken, hetgeen echter niét gebeurde. Handig wist Zijne Excellen- gemaakt wordt op onze souvereiniteit. In het verleden hebben de onderzoekingen tie intussen aan te tonen, dat op de keper in het Zuidpoolgebied het karakter gedra- beschouwd de lauwheid van Attlee en zijn gen van internationaal begrip. Er is echter vrienden in zake federalisme bepaald gro- ook nog zo iets als internationale goede ter is dan die van onze regering. Deze laat- manieren. Men boort geen water aan op ste biedt aan het in Mei in Den Haag te het land van zijn buurman zonder diens houden congres gastvrij de Ridderzaal aan, toestemming te vragen". maar de Britse Arbeiderspartij heeft beslo- S. L. A. Plekker op 17 Maart voor het Tribunaal Naar wij vernemen heeft de voorzitter van de eerste kamer van het Haarlemse Tribunaal, tnr. T. A. M. A. vail Löben Seis, besloten de zaak tegen de N.S.B.- burgemeester van Haarlem S. L. A. Plekker op Woensdag 17 Maart te behandelen. De in Batavia verblijvende Europeanen zij-n in de gelegenheid nu en dan eens over te wippen naarZandvoortom wat verkoeling te zoeken. Terwijl het Nederlandse Zandvoort onder een ijzige Noordooster verstijfd ligt, koestert de badplaats van die zelfde naam aan de Javazee zich onder de tropenzon. Èn de Europeanen profiteren van de verfrissing, die het water van de Javazee hun schenkt. - Zandvoort aan de Javazee toont thans een beeld, dat al heel weinig verschilt van het „echte" Zand voortzoals het er op de jaarlijkse Nederlandse zomerdag uit ziet Uitkering van f 6.— voor ongehuwden en f 14.— voor gelulleden en weduwen De ministers van Sociale Zaken en van Financiën hebben een wetsontwerp inge diend, dat beoogt de op grond van de In validiteitswet verleende renten te ver hogen. De ministers achten thans het tijdstip gekomen om in afwachting van een alge mene herziening der sociale verzekering, waaromtrent intensief overleg wordt ge voerd met de Stichting van de Arbeid, voorstellen te doen tot een rechtstreekse verbetering van de financiële positie van degenen, die in het genot zijn van een in validiteitsrente of weduwenrente krach tens de Invaliditeitswet, alsmede van de wezen, die een wezenrente krachtens de Invaliditietswet, de Ongevallenwet 1921, de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 of de Zeeongevallenwet 1919 genieten. Het wetsontwerp houdt in het verlenen van een" toeslag van 100 pCt. op de inva- liditeits- en weduwenrenten ingevolge de Invaliditeitswet, waarbij, met intrekking van het besluit van 9 Juli 1941, de bestaan de toeslagen» komen te vervallen. Op deze wijze wordt het gros der invaliditeitsren- ten gebracht op 6 a 6.50 per week. Daar de renten thans maximaal ongeveer 4.80 kunnen bedragen, kan met de 100 Minister Neher naar Nederland Naar Aneta verneemt, is minister Neher voornemens 8 Maart voor besprekingen naar Nederland te vertrekken. Het ver blijf in Nederland zal circa veertien dagen duren. Bennekomse advocaat veroordeeld De Arnhemse rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen'de Benne komse advocaat en procureur mr. Van der D., tegen wie een jaar gevangenisstraf was geëist., wegens opzettelijke belastingont duiking. Hij had van zijn vermogen f 320.000.-verzwegen. De rechtbank ver oordeelde hem tot 6 maanden gevangenis straf met aftrek van prèventieve hechtenis van 20 September 1947 af. ten niet aan het congres deel te nemgent Gelukkig, hier had Excellentie Van" Boet zelaer een troef in handen. Of dit eveneens geldt voor de door de minister aangevoerde „bewijzen", die wel degelijk zouden spreken voor d*e door zijn departement in het alge meen aan de dag gelegde activiteit, blijve hier in het midden. Wat nauwere West-Europese samenwer king betreft, daarvan is hij een voorstan der, doch dat moet dan niet een tegen eniga andere mogendheid gericht blok worden. Uif hetgeen de minister verder mededeelde, bleek wel, dat Engeland en Frankrijk de vorige week Donderdag iets hadden aange boden, dat vrijwel op hetzelfde neerkwant als op het Verdrag van Duinkerken. In ruil daarvoor hadden de Benelux-landen aan de Duinkerkianen een voorstel over handigd, hetwelk meer in de richting van een regionale overeenkomst binnen het ka der van de Verenigde Naties ging. Het Be nelux-trio staat op het standpunt, dat het over het vraagstuk Duitsland behoort te kunnen meepraten en heeft dit nu ook be reikt; aan het hoofd van de Benelux-dele- gatie, die te Londen met de Britten en Fran sen samenkomt, staat onze ambassadeur Michiels van Verduynen. Omtrent de Marshall-hulp deelde de mi nister onder meer mede, dat Amerika on getwijfeld medezeggenschap zal hebben om trent het besteden van de beschikbaar ge stelde gelden. Wij zouden minister Van Boetzelaer en zijn staf onrecht doen, wanneer wij nalieten, aan te stippen, dat hij er in slaagde op ge lukkige manier onjuiste en negatieve critiek op het bereikte aan boord van de „Renvillè" te weerleggen en duidelijk de positieve w*aarde daarvan in het licht te stellen, evenals hij ook kon bewijzen, dat de spre kers die beweerd hadden, dat door Lingga- djati en door het gebeurde in de Veilig heidsraad de republiek een internationale status had gekregen, er naast waren ge weest. Tenslotte kwam hij met goede argumen ten voor de dag ter staving van zijri stel ling, dat men wel degelijk bezig is met de mocratisering van onze buitenlandse dienst en dat het bewandelen van de door mr. Stikker aangeprezen weg, vooral niet-vak- kundige buitenstaanders aan het hoofd on zer gezantschappen te benoemen, zeer ver keerd zou zijn. Het voorbeeld van de bui tenlandse dienst in Amerika moeten wij waarlijk niet navolgen. Daar krijgen de politieke vriendjes van de nieuw gekozen president zich als overwinningsbuit ambas- sadeursposten toegewezen. Als men hier zo handelde zou men ons corps helemaal gaan verpolitieken, in stee van er voor te zorgen, dat het vogels van diverse pluimage in zijn midden krijgt en aldus het gehele volk re presenteert. Bovendien zou het stelsel-Stik ker er toe leiden, dat de jongere ambtena ren er spoedig de brui aan zouden geven en men veel te weinig aanbod voor de dienst zou krijgen, indien als regel bij voor baat de pas, om tenslotte aan het hoofd van verantwoordelijke posten geplaatst te worden, zou worden afgesneden. De replieken leverden nog een motie- Brongersma (Arbeid) op. waarin de wense lijkheid wordt uitgesproken van het uit sturen ener parlementaire commissie naar West-Duitsland. Op aandringen van prof. mr. Molenaar (V.V.D.) en de heer Van San ten (Comm.) die overigens het „tegen" tegen de begroting liet aantekenen wat zijn pCt. toeslag maximaal een weekrente van ongeveer 9.60 worden bereikt. Het wetsontwerp voorziet voorts in het verlenen van een afzonderlijke gezinstoe slag van 35 per maand aan gehuwde mannelijke rentetrekkers en aan met deze gelijk te stellen categorieën van rente- - trekkers, alsmede aan weduwen, die een fractie betreft, is tenslotte besloten de mo- weduwenrente krachtens de Invaliditeitwet °P een nader te bepalen dag te behan- genieten en kinderen te haren laste hebben delen. en in nader aan te wijzen gevallen 1 Na Buitenlandse Zaken kwam Binnen- aan gehuwde vrouwen. Op deze wijze 1 Jandse Zaken aar de ordei, waarbij verschil- worden voor de gehuwde en de mét deze lende senatoren bepaald breedvoei ïgei wa- gelijkgestelde rentetrekkers uitkerings- ren dan-in de Kamer van revisie op zijn bedragen verkregen, welke omstreeks Plaats was. 14 a 15 per week bedragen en voor de Nadat de minister geantwoord heeft, weduwen uitkeringsbedragen van 13 14 per week. Een eveneens ingediend ontwerp-Kinderbijslagwet voor invalidi- teits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers behelst daarnaast dan nog een kinderbijslag regeling voor de kinderen van de rente trekkers en voor wezen, analoog aan de regeling der kinderbijslagwet. komen'wij voor zover dat nodig mocht zijn, op een en ander terug. Grenscorrecties „van de hand gewezen" Een woordvoérder van de ..regering van Noord-Rijnland-Westfalen" heeft tijdens Een aftrek van eigen inkomsten hebben een persconferentie *e Düsseldorf de Ne- de ministers gemeend hier niet te moeten derlandse en Belgische eisen tot correcüe toepassen. De maximum bedragen, welke kunnen worden bereikt, .liggen over het algemeen beneden de maximum bedragen van de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Als overweging gold, dat. het hier personen betreft, die voor meer dan twee-derde ar beidsongeschikt zijn. Wordt er door som mige rentetrekkers al enige arbeid ver richt, dan zullen de verdiensten uit der gelijke werkzaamheden wel zeer gering zijn. De kosten, voortvloeiende uit de voor gestelde regeling, zijn geraamd op ongeveer 19 a 20 millioen gulden per jaar. Op dit bedrag komt in mindering een besparing van ongeveer zeven millioen gulden, welke het vervallen van de toeslagen, verleend volgens het besluit van 9 Juli 1941, met zich medebrengt. De kosten zullen derhalve ongeveer 12 a 13 millioen gulden per jaar belopen. Deze kosten zullen evenals de be staande toeslagen ten laste van het rijk komen. Zij zullen kunnen worden be streden uit de opbrengst der Verevenings heffing, voor zover deze opbrengst niet be nodigd is voor de dekking van de kosten, voortvlo^ende uit de Noodwet Ouder domsvoorziening, voor zoveel de loonar beiders betreft. van de grens, welke eisen naar men ver wacht, aldus de woordvoerder, op de drïe- mogendhedenconferentie te« Londen ter sprake zullen worden gebracht, nadruk kelijk „van de hand gewezen". Hij zeide, dat de grenscorrectie een verdere „demon tage" door de Westelijke geallieerden zou betekenen, hoewel zij verklaard hadden, dat „demontage", behalve de reeds aan gekondigde, nigt zou plaats hebben. De opgeëiste gebieden maken deel uit van de voorraadschuur van het Ruhrgebied en be vatten onder andere olie en steenkool. WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond: Heldere nacht met lichte tot matige S vorst. Overdag zonnig droog weer en temperatuur in de namiddag oplopend tot even boven het vriespunt. Tijdelijk S vrij krachtige Oostelijke wind. 26 Februari: Zon op 7.35 uyr, onder 18.12 uur Maan op 20.47 uur, onder 8.41 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1