D c r L Grensincident PHIUSHAVE Gewezen lid van Amerikaanse gangstersbende pleegde een roofoverval in de hoofdstad Nederlandse SS-er maakte goede sier in België en Frankrijk EN'DE PROFESSOR Wereldnieuws WOENSDAG 25 FEBRUARI I94S IN DE WERELDPOLITIEK: De Duitse nazi-militaristen, doordrenkt van een wraakzuchtige en botte aggressi- viteit tegen alles wat zich op hun weg naar de Eux-opese heerschappij bevond, hebben Oost-Europa enkele jaren onder hun „beheer" gehad en dat is te merken. Er waren daar in het Oosten enkele vol ken, die als notedoppen op een zee jaren lang op de ongewisse en onrustige politieke baren hadden gedobberd en heen en weer waren geslingerd door de zeer willekeurige en onberekenbare gestes van verschillende Europese machthebbers. De onstabiele po litieke toestand in Europa van de laatste halve eeuw had die volken geen kans ge geven. zich een „politieke cultuur" aan te meten en de onzekerheid van hun politiek bestaan drukt thans nog de stempel op de wijze, waarop zij zich gedx-agen. Ook nu nog zijn zij schipbreukelingen, die zich vastklampen aan een rots, Rusland ge heten, nadat zij door de golf van gealli eerde oorlogvoering van het eertijds veilig- lijkende nazi-eiland waren afgespoeld. Dat alles heeft bij hen een sfeer van voort durende politieke onzekerheid en nervosi teit verwekt, die zich dagelijks uit en zeer onaangenaam aandoet. De manier waarop Joegoslavië zich in de Europese politieke salon heeft gedragen, is rijp voor de ver gelijking van een beer in de porseleinwixi- kel, en de manier waarop Albanië zich misdx-oeg tegenover Engeland mijnen in de straat van Korfoe leek meer op die van een „dead end boy" dan van een wel opgevoede jonge heer. De houding van Eulgax-ije. Albanië en Joegoslavië tegen over de UNO met betx-ekking tot het geval- Griekenland onbeleefde en molesteren de behandeling van Balkancommissieleden had niets meer te maken met diplo matie. Dat was de houding van woedende querulanten, die hun kracht zochten in de openlijke demonstratie van hun onzeker heid. De rust en de zekerheid, de welover wogen,en consequent-gevolgde gedragslijn ontbreken in de diplomatieke handelingen van verscheidene Oosteuropese landen, waardoor zij de Westelijke, traditionele beleefdheid telkens op een harde proef stellen. Dit alles heeft niets te maken met juistheid of onjuistheid van meningen, overtuigingen of klachten. Het raakt slechts de uiterlijke vormen, de internatio nale wellevendheid en de internationale conventie de enige factoren die in de internationale politiek enig burgerrecht hebben gekregen en als zodanig het enige houvast vormen voor een enigszins vrucht baar internationaal contact, aolang het in ternationale recht zijn plaats nog niet heeft veroverd. De zogenaamde „jonge democra tieën" van het Oosten mogen er prat op gaan, dat zij die „ouderwetse en verrotte conventie" met de .voeten durven treden, maar uiteindelijk is die wellevendheid zo diep geworteld ook in de individuen van rie landen die haar hooghouden, dat de diplomatieke bokkensprongen van die brutale landen direct een funeste invloed hebben op de goodwill die zij in West- Europa zouden kunnen genieten de goodwill van de publieke mening. Er is, om een sprekend voor-beeld aan te halen, geen- twijfel mogelijk dat Turkije de sympathie geniet van heel West-Europa in het geval van het Turks-Bulgaarse grensincident van, enkele weken geleden. Er werden twee Turkse vliegtuigen, elk bemand met een piloot, door de Bulgaarse grenswacht naar beneden geschoten toen zij bij slecht weer de grens overvlogen. De Bulgaarse regering maakte dit feit in eerste instantie met trots bekend. Het was voor haar blijkbaar een prachtig staal van de ..Bulgaai-se souvereiniteit en de paraat heid der Bulgaarse verdediging". In wer kelijkheid was het niet anders dan een onbekookte onbeschaamdheid tegenover een bevriend nabuurland. De Duitse overheersing heeft in Bul garije blijkbaar slechte invloed gehad op de nationale Adeldom. Botte aggressiviteit en woedende recalcitrantie zijn nodig om zó te reageren op een onschuldig en niet- geprovoceerd incident. Later traéhtte de Turkse ambassadeur in Sofia met een in beleefde doch besliste termen gesteld pro test het ongenoegen van zijn regering ken baar te maken. Hij kreeg geen kans. Een week later slaagde hij er pas in, zijn nota te bestemder plaatse te deponeren. Behalve Als Rheumatisehe pijnen U het leven vergallen dan Is het hoog tijd een Kraschen-kuur te beginnen Iedere morgen de kleine dosis Krusehen doet wonderen In. thee proeft ge er niets van, maar de weldadige werking doet zich spoedig voelen Krusehen staat bekend om zijn stimulerende invloed op de bloed zuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Krusehen de oorzaak weg van de slopende rheumatisehe pijn Weifel niet langer; begin Uw kuur dade lijk Vraag Krusehen Salts bij Uw Apotheker of Drogist (Adv.) zen krachtig protest werd in de nota een vex-zoek vervat, dat de gevangengenomen piloot van het ene toestel zou worden uit geleverd en het lijk van de ander naar Turkije zou worden vervoerd. De Bulgaarse regering had zich echter in de verstreken tijd gehaast, de stoffelijke overblijfselen van de verongelukte vlieger naar zijn va derland terug te zenden en de tweede piloot in vrijheid te stellen nabij de grens post. Toen de nota aimiveerde, verklaarde Sofia het incident „reeds gesloten". Deze diplomatieke kinderachtigheid vond haar bekroning in iets, dat pas aan het daglicht kwam toen de overleden piloot in Tux-kije werd ontvangen. Zijn lijk bleek dusdanig geprepareerd dat er geen spoor meer te ontdekken viel van de doodsoorzaak. Waarom? De Bulgaarse regering had in tussen haar oorspronkelijke trotse lezing over Het neei-schieten van de toestellen vervangen door een verhaal, dat de machines door benzinegebrek en slecht weer verongelukt waren en dat de Bul gaarse grenswacht niet in actie was ge komen. Dit alles kan niet meer worden aange duid als serieuze diplomatieke handelin gen, zoals die gebruikelijk zijn, tussen sta ten die niet in staat van oox-log met elkan der verkeren. Eb is eigenlijk geen naam voor. Het geeft slechts de indruk van een grap, een slechte gx*ap zonder humor. Het kenmerkt de wijze, waarop landen als Bulgarije omspringen met hun kostbax-e buitenlandse betrekkingen, in een dwaze en onbegrijpelijke politieke losbandigheid. Heeft de Russische rol van „grote broer" reeds zo funest gewerkt ten aanzien van hun verantwoordelijkheidsgevoel? In Turkije is Maandag een plechtige be grafenis met militaire eer geweest. Ser geant majoor Kemal Menderez, de ver ongelukte piloot, werd begraven. Het was een schouwspel dat de gemoederen heftig beroerde. En dat is te begrijpen het heeft ook weinig met politieke hartstocht te maken. Het is een logisch gevolg van een brute en honende belediging, omhuld met leugenachtige verzinselen. Daar kan geen mens tegen en een v«lk evenmin. J. L. Ik scheer me met muziek en Philips „PHILISHAVE"' zegt Staal- baard. Even de steker in het stop contact en, terwijl ik luister naar de radio, vliegt mijn baard er af. Droogscheren met „PHILISHAVE" STAALBAARD is inderdaad een gemak. Gaat U zich daarvan eens persoon lijk bij Uw handelaar overtuigen. STAALBAARD Ook UW board vliegt erof Sadler's Wells ballet in Nederland Staalkaart van moderne danskunst Gelijk reeds gemeld, zal het Sadler's Wells ballet in ons land enige opvoeringen geven onder auspiciën van de Wagnei-vereniging en de British Council. In Amsterdam treedt het ballet op Dinsdag 16 Maart en Woensdag 17 Maart op. In het programma van het Nederlandse tournée zijn de volgende balletten opgeno men: „Miracle in the Gorbals", de tweede komst van Christus in de achterbuurt van een moderne stad. De muziek is van' Arthur Bliss, de choreografie van Robert Helpmann. „Scènes de ballet", een klassiek ballet op muziek van Igor Strawinsky. „Checkmate", een ballet in één acte met proloog op muziek van Arthur Bliss. „Symphonic Variations", een choreografi sche vertolking van César Franck's bekende compositie door Frederick Ashton. „Dante Sonata", een choreografie van Liszt's muziek door Ashton. die het verlangen naar vex-lossing der gedoemde zielen uit beeldt. „The rake's progress", het degeneratiepro ces van een losbol naar de schilderijen van William Hogarth. Choreografie van Inette de Valois op muziek van Gavin Gordon. Als de bollen bloeien Het corso belooft veel Reeds nu worden in de bollenstreek plannen ontworpen en uitgewerkt met het oog op het aanstaande bollenseizoen. In Lisse, Hillegom en Sassenheïm heb ben zich onder leiding van de burgemees ters comités gevormd, welke tot taak heb ben een bloemencoi'so te organiseren, dat enig in zijn soort moet worden. Enorme rijdende bloemstukken en imposante voor stellingen van bloemen zullen bij dit bloe- menfestijn ten tonele gevoerd worden. Men verwacht, dat ook wereldfirma's stuk ken zullen inzenden. Voor de mooiste ar rangementen zullen aanzienlijke prijzen ter beschikking worden gesteld. Voorts zullen wederom bloemen-mozai- ken worden aangelegd, waarmee verleden jaar een opmerkelijk succes verkregen werd. Duizenden bewonderaars hebben toen van het kleurenspel genoten. De plaats waar het bloemencorso gehou den zal worden, is nog niet bepaald. Ook de datum moet nog worden vastgesteld. - Aan de rijksuniversiteit te Groningen is een leerstoel gevestigd voor Italiaanse taal en letterkunde. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 »I. 7.00, 8.00. 13.00. 19.00. 20.00 en 23.00 urn- Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 en 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Concerto Grosso van HandeL 11.00 Zie kenbezoek. 11.45 Koorzang. 12.00 Angelus. 12 03 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dans- orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Dansorkest. 13.45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Musette-orkest. 14.40 Voor de vxouw. 15.00 Pianowerken van Mozart, Schubert en R'eger. 15.30 Röntgen Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Ge zangen. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30_Zang en piano. 18.00 Spaanse muziek. 18.15 C.N.V.- lezing. 18.30 Stx-ijdkrachtenprogramma. 19.15 Lezing over de Chr. Reisvereniging. 19.30 Actualiteiten. 19.45 De R.V.D. 20.05 Proloog. 20.15 Scandinavisch programma. 21.30 Fami liecompetitie. 21.50 Met band en plaat. 22.15 De vaart der volken. 22.45 Overdenking. 23.00 Symphonie no. 9 vru Bruckner. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Dagopening. 8.15 Platen. 8.42 Symphonie van Cherubini. 9.15 Morgenwijding. 9,35 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Viool. 10,50 Voor kleuters, 11.00 Zang en orgel. 11.45 „Paatje heeft de ontbijt- ziekte". 12.00 Kwintetspelers. 12.30 Weer bericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Piano. 13.15 Metropole-orkest. 13.45 Jössi Björling zingt. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Werken van Nedeidandse componisten. 15.00 Voor zieken. 16.00 U kunt het geloven of niet. 16,05 Platen. 16.25 Vraaggesprek met Henriëtte Davids. 16.40 Vergeten Nederlandse muziek uit de pruikentijd. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier. 17.30 Orkest Harry James. 17.50 Voor de jeugd. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Hij en zij. 19.00 Het klokje van 7 uur. 19.05 Tom poes. 19.15 Pianowerken van Fauré. 19.30 Volksmuziek school. 20.05 Echo van de dag. 20.15 „Die Jahreszieten" van Hayan. 21.30 Fie Carelsen telefoneert22.15 De Romancers. 22.45 Lezing over de Wieringermeerpolóer. 23.15 Dansorkest Geraldo. 11.45 OrgeL Jonkvrouwe E. Boddaert overleden In de leeftijd van 81 jaar is te Amster dam overleden jonkvrouwe E. Boddaert, de stichtster van de naar haar genoemde tehuizen voor de a-sociale en ontspoorde jeugd. Aanvankelijk financierde zij dit werk, dat haar levenswerk is geworden, zelf, later subsidieerde de regering de Bod- daerttehuizen, waax-van het eerste in 1902 werd geopend. Verraad kostte dertien Nederlanders het leven -De procureur-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te 's-Hertogenbosch, dat zit ting hield in Roei-nxond, heeft de doodstraf geëist tegen de 44-jarige D. V. uit Roer mond, die in de hongerwinter door de Duitsers was aangehouden wegens h'et ple gen van enige diefstallen. Hij werd vrij gelaten nadat hij de verblijfplaats had ver raden van dertien illegale werkers. Deze werden gearresteerd en de volgende 'dag gefusilleerd. Toen de verdachte tijdens de zitting uit riep, dat hij onschuldig was en met de dertien doden niets te maken had, was dit te veel voor de moeder van een der slachtoffers. Zij wilde de verdachte te lijf gaan en moest buiten de zaal worden ge bracht. De verdachte was voor de oorlog reeds elf maal veroordeeld. Zes jaar gevangenisstraf tegen hem geëist Tegen de 42-jarige Amsterdammer J. D. die in 1929 in Amerika als gangster tot levenslang plus 80 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, eiste de officier van justitie bij de Amsterdamse Arrondisse mentsrechtbank zes jaar gevangenisstraf wegens het plegen van een roofoverval in een Amsterdamse sigarenwinkel. Het betrof hier de overval, die door D. en de 37-jarige J. de B. op 8 October in een sigarenwinkel aan de Linnaeuspark- weg te Amsterdam werd gepleegd. De daders bedreigden de 83-jarige schoon vader van de eigenaar, die alleen thuis was, met een revolver, sloten hem op in een kast en roofden bijna 5000, juwelen, een groot aantal nylon-kousen en tabaks- kaarten uit de winkel. De hoofddader D. monsterde op 20-jarige leeftijd op een schip en kwam enkele jaren later in de Verenigde Staten van Amerika in aanraking met een gangsterbende. Hij sloot zich daarbij aan en pleegde in zes dagen tijds .vier roofovervallen in Phila delphia en een moord in Baltimore. Op 27 Maart 1929 werd D. door een rechtbank in Baltimore tot levenslange gevangenis straf veroordeeld wegens moord. Voor elk der vier roofovervallen werd hij voorts tot twintig jaar veroordeeld. Achttien jaar, waarvan veertien cellulair verbleef deze Nederlandse zeeman in Amerikaanse ge vangenissen. Hij studeerde in die tijd psychologie. Eind 1946 werd hij „op erewoord" vrij gelaten, hetgeen vergeleken kan worden met een voorwaardelijke invrijhéidsstel- ling in ons land. Hij werd uitgewezen en keerde terug naar zijn vaderland. „Niemand wenste me werk te geven", zo zeide hij voor de rechtbank, „omdat ik een misdadiger was. Mijn vonrfis achter volgde me waar ik ook kwam. Zo xiood- zaakten de omstandigheden mij me met zwarte handel op te houden". „Hij maakte veel indruk op zijn kor nuiten", voegde zijn verdedigster daaraan toe. „Zij zagen in hem de man met grote capaciteiten, maar zijn Amerikaanse me thoden waren naar Nederlandse begrippen nogal dom. De Amsterdamse politie heeft voor moeilijker puzzles gestaan dan deze". Zij deelde voorts mede, dat de man in tussen een gezin had gesticht, waarover niets dan goeds te melden was en dat hij zich een voorbeeldig huisvader had ge- Het onderwijs aan de zevende faculteit Hoogleraren krijgen tijde lijke leeropdrachten Nu de benoemingen van dr. J. Suys, dr.- S. Kleerekoper en dr. J. Presser als. hoog leraren aan de zevende faculteit der ger meentelij ke universiteit van Amsterdam niet zijn bekrachtigd, heeft men zich be raden over de vraag, hoe de in het onder wijs aan de zevende faculteit ontstane stagnatie het hoofd moet worden geboden. Als resultaat van dit beraad hebben Bur gemeester en Wethouders, op voorstel van de voorzitter van de faculteit en na overleg met curatoren, besloten van de hun in de verordening tot regeling der universiteit van Amsterdam gegeven bevoegdheid, bij ontstentenis van een hoogleraar Voorzienin gen in het onderwijs te treffen, gebruik te maken. Zij hebben voor het lopende studiejaar of zoveel korter als nodig mocht zijn, zulks in afwachting van de hernieuwde behande ling van de bezetting der leerstoelen in de raad, tijdelijke leeropdrachten verstrekt in de wetenschap der politiek aan dr. J. Suys in de beginselen der economie alsmede in de economische en sociale politiek aan dr. S. Kleerekoper en in de geschiedenis van de nieuwste tijd aan dr. J. Presser. toond. Volgens een grapholoog, die zijn handschrift had onderzocht, bezat hij echter psychopathische eigenschappen. De i'aadsvrouwe verzocht derhalve een psy chiatrisch onderzoek over verdachte te laten instellen, hetgeen de rechtbank in willigde. Ook over de mededader, tegen wie de officier van justitie drie jaar eiste, zal een dergelijk rapport worden uitgebracht. Twee en een half jaar geëist tegen huwelijkszwendelaar Twee-en-een-half jaar gevangenisstraf eiste de Officier van Justitie bij de Arn hemse rechtbank tegen de 32-jarige tech nicus J. A., die over een ruime fantasie beschikte, een prachtige door hem zelf ont worpen uniform van de „U.N.O.-politie" liet vervaardigen en daarmee onder andere een meisje in Velp zodanig imponeerde, dat zij hem haar spaarduitjes ad 20.000 ter hand stelde. Hij richtte met dit geld in Brussel een woning in en zou met een meisje uit Amsterdam in het huwelijk ge treden zijn, als de politie hem niet daags voor de plechtigheid had gearresteerd. Geen toestemming voor demonstratie op Curacao De Democratische Partij van Curagao heeft in de eerste dagen van het verblijf der Curagaosc delegatie in Nederland toe stemming gevraagd aan de procureur-ge neraal te Curagao tot't houden van een mas sa-demonstratie. -De partij kon nog niet opgeven of deze demonstratie een sympa thie-, dan wel een protest-demonstratie zou zijn. Dit zou afhangen van een gun stige dan wel ongunstige beslissing op de eisen, vervat in het mandaat der Staten aan de delegatie. Toen de procureur-generaal zich met een demonstratie volgens deze formule niet accoord verklaarde, vroeg het bestuur der Democratische Partij vervolgens toestem ming tot het oi-ganiseren van een massa demonstratie „teneinde het werk van de Curagaose delegatie ter Rondetafelconfe rentie in Nederland moreel te kunnen steunen en duidelijk te laten uitkomen, dat het overgrote deel van het Curagaose volk zich achter de delegatie schaart en ten volle meeleeft met de wensen, vervat in de opdracht". De procureur-generaal, die zich op het standpunt stelt dat alle massa-demonstra ties een bedreiging vormen- van de open bare orde en rust, heeft ook hiervoor toe stemming geweigerd, overwegende, „dat de besprekingen der delegatie moeten vrij blijven van volksdemonstraties, opdat de sfeer, waarin deze besprekingen plaats hebben, rustig zij en vrij blijve van in vloeden van buiten". Aan deze overweging voegde de procureur-generaal nog toer dat „de bewering, als zou het overgrote deel der bevolking achter de delegatie staan, voor zoveel betreft „de wensen vervat in de opdracht", onjuist' is en geheel iets an ders dan het verlangen der bevolking naar bestuursverandering". Het bestuur der Democratische Partij heeft „diep verontwaardigd hierover" een scherp protest tegen deze beslissing ge formuleerd, waarin gezegd wordt „dat vrije uiting van volkswil op Curagao door politie-autoriteiten onmogelijk wordt ge maakt". Hij zou destijds vrijgelaten zijn om de P.R.A. te helpen bij het oprollen van een e.g. „Weerwolf•actie" 15. De liggende gedaante van de inbreker was inmiddels echter weer wat bijgekomen en maakte van de onoplettendheid vari Panda gebruik. Hij sprong overeind en deelde zó'n tik uit dat Panda tegen de grond sloeg. Toen zette hij het op een lopen. Maar op dat moment naderde er een zijspan-motor van de politie en de bestuur der, die voelde dat er iets niet in de haak was, remde met een gierend gepiep. „Hal lo!" riep hij. „Wat is dat? Wat moet dat?" „Bandieten!" riep de schurk, op Panda en de Professor wijzend. „Ze hebben iets ge stolen en wilden mij aanvallen! Maar ik sloeg ze neer en nu.„Genoeg!" zei de Vorige week kreeg het consulaat weder om bezoek van een pater de ex-SS-er scheen het speciaal op geestelijken gemunt te hebben die vertelde, dat M. hem voor een bedrag van 15000 francs had afgezet. Het consulaat kréég toen een spoor in han den, omdat deze geestelijke kon opgeven onder welke naam M. op dat ogenblik wei-kte. Ook vernam men, dat hij een grote herdershond bij zich had. Op grond van deze gegevens kon de Belgische politiede hand leggen op M. en zijn jeugdige met gezellin. De naam Vening Meinesz, welke de vrouw aan de haar behandelde geneesheer opgaf, diende ook als schuilnaam voor M. Hij had blijkbaar een zwak voor dubbele namen, daar hij destijds in Amsterdam opereerde onder de naam van Wevers Bettinck. M. voerde in Frankrijk en België een enorme staat. Men zag hem vaak aan de Cóted'Azur rondrijden in een prachtige auto. P.R.A.-medewerker voor het oprollen van „Weerwolf-actie"? M. staat weliswaar bij de P.R.A. te Utrecht officeel geboekt als „ontvlucht politiek delinquent", doch deze jeugdige SS-er zou in feite anderhalf jaar geleden op vrije voeten zijn gesteld op voorwaarde, dat hü zijn medewerking zou verlenen aan de z.g. „W-actie" (Weerwolf-actie) tot het oprollen van de „Weerwolf-organisatie. Bij deze actie pleegt mem gebruik te ma ken van ex-NSB'ers en SS'ers. Men be oogt er ook mede valse passencentrales op te sporen. Aan M. zou destijds zijn opgedragen zich als „ontvlucht SS'er" te melden bij een buitenlandse instelling hier te lande, tegen welke men meende bepaalde aanwij zingen te hebben. Uiteraard werd hem deze opdracht eerst verleend, nadat hij zijn woord had gegeven zich na afloop weer te melden. Eenmaal op vrije voeten werd de verlei ding M. blijkbaar te groot. Hij slaagde er blijkbaar in zich „volgens de plannen' valse papieren te vex-schaffen, maar maakte daarvan een persoonlijk gebruik door zich naar het buitenland te begeven, in plaats van deze volgens - zijn instructies bij de P.R.A. te deponeren. Om redenen, naar welke men hier te lande slechts kan gissen, heeft M. na zijn arrestatie te Luik tegenover de Belgische politie verklaard in Nederland tot 20 jaar gevangenissti-af te zijn veroordeeld. Deze bewering moet naar het ryk der fabelen woi'den verwezen. M. was anderhalf jaar geleden nog niet bei-echt. Evenmin is men er sedert zijn verdwijning toe overgegaan hem bij verstek te veroordelen. BABY KREEG ANDER BLOED. In het stadsziekenhuis van Chester (En geland) hebben zes medici, wier namen nog geheim gphouden zijn, door een zeer bijzonder ingrijpen het leven gered van een baby, die door de ondeugdelijke sa menstelling van haar bloed gedoemd was binnen enkele dagen te sterven. Reeds te voren was geconstateerd, dat het betrof fen echtpaar er niet op kon rekenen kin deren ter wereld te brengen, die langer dan enkele dagen zouden kunnen leven, tengevolge van het-feit, dat hun bloed een zelden voorkomende onverenigbaarheid politieman, die van aanpakken wist. Hij van eigenschappen vertoonde. De jong- stapte af en richtte zich tot de Professor, geborene heeft men kunnen behouden door Hallo!" zei hij. „Wat moet dat? Wat is haar, terstond na de geboorte, al het bloed dat?" Dat is mijn uitvinding!" zei de ge- af te tappen en dit te vervangen door leerde, die zijn toestel angstig tegen zich bloed van een onbekend gebleven donor. aanklemde. „Genoeg!" zei de politieman, i De operatie nam een half uur in beslag Mee naar het BureaulHet kind heeft thans dezelfde levenskan- I sen als elke andere baby. Volgens berichten uit Luik over de arrestatie van de Nederlandse SS-er M. en de 18-jarige Annigje B. uit Eindhoven zal het tweetal voorlopig niet aan de Neder landse justitie wordexx uitgelëverd. Beiden zullen eerst in België verantwoording moe ten afleggen voor de schier ontelbare ge vallen van oplichting, welke zij daar hebben gepleegd. M. heeft vooral tijdens het speelseizoen veel slachtoffers gemaakt in de Belgische kustplaatsen. Belgische autoriteiten heb ben verklaard, dat hij eerst aan de Neder landse justitie zal wordexx uitgeleverd, na dat hij zijn straf in België, welke waar schijnlijk niet gering zal zijn, heeft uitgezeten. M. heeft niet slechts in België, doch ook in Frankrijk geopereerd. Het Nederlandse consulaat in Bmssel had reeds geruime tijd geleden bericht gekregen van de Franse veiligheidsdienst, dat M. Frankrijk had verlaten. Hij had met zijn reisgenote in Biarritz gewoond en daar volgens de Franse politie niet op een stuiver gekeken. Toen zij een baby verwachtte, liet hij haar opnemen in een der beste klinieken van Biarritz. Een dag voor de jonge vrouw deze kliniek zou verlaten, was zij evenwel plot seling verdwenen met achterlating van haar jonggeborene. Natuurlijk zonder de dokter te betalen, die zich inmiddels over het kind heeft ontfermd. M. werd, nadat hij Biarritz had verlaten, weer gesignaleerd, nadat een Belgische pater bij de politie aangifte had gedaan dat zijn auto in Noord-Frankrijk was gestolen. De geestelijke kon een vrij nauwkeurig signalement opgeven van de dief en toen hem op het Nedex'landse consulaat' een foto werd getoond van M., kon hij onmiddellijk bevestigen, dat dit dezelfde man was, die met zijn vervoermiddel vandoor was gegaan. „Mevrouw Vening Meinesz". Enige dagen later lieten de beide avontu riers opnieuw van zich horen, toen zich op het Nederlands consulaat te Brussel een dokter aanmeldde, die de jonge vrouw aan een geneeskundig onderzoek had onder worpen en nu zijn honorax'ium kwam op eisen, dat hij van M. niet had ontvangen, omdat het tweetal met de Noorderzon was vertrokken. Het meisje had zich bij de dokter voorgedaan als mevrouw Vening Meinesz. iieuwe out: Debussy als criticus en Verzameld, vertaald door Frank Onnen, J pu-,^1 seman, 's Gravenhage p f Men kan betwijfelen of het nagelaten kunstwerken wel" ooitkS' t toeneemt door levensbeschrijvingen^ schepper. Zeker voor wie blijven biografieën aan de buitênt"®^ verdienen geen hogere kenschr""1 ressant. °3r= t lagi Verx-assencier en verrijkender is #1». ding van de figuur zelf op ander terreinir tuig van zijn vermaardheid. Wij kunnendeir nno hot mopsf, ïwrctnon 1"."SÜM D tobe trok nog het meest verstaan door hem 2piiV', kennen, in zoveel mogelijk uitingen r in vele gevallen, verrichten zo'ni rende rol; en een zelfde verdienste! de essays van Debussy die Frank nl 7 vertaald heeft en gecommentarieerd 1 Het is geen zware prijs, die mem' v001 talen om langs deze weg nader i ted bussy's muziek te mogen koihen- n nan: schrijft met zoveel zeggingskracht is op zichzelf. Hij heeft ix-onie, die hij zich kan vu„„4iU hij van zijn zuiverste genietïngQi? tellen zonder daarvoor een zwelgend ming te hoeven kweken. Zijn stijl hi] gemak van iemand die in zichzelf heeft, misschien tegen een canon vanïL heid te zullen zondigen, en die daai? niet bang is voor het lelijke, Frank Onnen heeft er een levend# ling van gemaakt en zijn comment voortreffelijk, voegen zich ook r sfeer van de essays. Die sfeer is l0 kei ijk, dat hieruit zelfs wie zijn mtiriT niet van die van Irving Berlin kan scheiden van de nagedachtenis zal gaan houden. diei 4M Duitse S.S.-er leefde een valse naam Hij kreeg steun en een van de Marine! Het Gerechtshof te Amsterdam heef- zaak behandeld tegen de Duitser ]h die door de rechtbank enige tijd veroordeeld was tot een gevangen^ voor de tijd van twee jaar wegens vaiji in geschrifte en verduistering van sfe H. was tijdens de oorlog SS'er, dt kans tegen het einde van de oorlog te duiken. Hij wist zich te vooraf een identiteitsbewijs op naam vanJi van Duren". Na de bevrijding b!eü' ondergedoken, uit angst als krijgsgevty ne naar Duitsland te worden gestuux September 1945 kreeg zijn vrouw - was met een Nederlandse gehuwd-i baby, die hij in Hilversum bij de feg lijke stand aangaf. Ook hier gaf hij Duren te heten. Inmiddels leefde hij met zijn gé Hilversum van de gemeentelijke over. I gingssteun, maar genoot tevens kKr] nersvergoeding van de Nederlandse rine, hetgeen hij verzweeg bij Socia' ken. Deze kostwinnersvergoeding een administratieve vergissing te zijn.: hij zich wel voor de marine als cow vrijwilliger had opgegeven, doch daam niet was goedgekeurd. In 1946 was dit alles uitgekomen au hij gearresteerd. De procureur-gaai noemde het optreden van verdachte, als Duitser absoluut geen recht hij overbruggingsgeld, zeldzaam brutaal, eiste bevestiging van het vonnis der kc- bank. Schaatsenrijden Nieuwe successen voor Aad de Koning De Koning heeft met grote meerde': beslag gelegd op ;de SIS-beker. waarom Da dag in Warmenhuizen gestreden werd 1 500, 1500 en 3000 meter bracht de Puma der op zijn naam. De uitslagen waren: 3000 m. 1. A, d;L ning (Purmerend) 5 min. 30.4 sec.; 1 Vermeulen (Ter Aar) 5 min. 46.7 óe Muts (Amsterdam) 5 min. 47.2 sec. 500 meter: 1. De Koning 47.7 sec.; 2 S- Hoorn .(Wormerveer) 49.2 sec.; 3. b (Warmenhuizen) 49.5 sec. 1500 meter: 1. De Koning 2 min St<« 2. Van Hoorn 2 min. 41.3 sec.; 3. Schesl! sterdam) 2 min. 44 sec. Paardensport Contact-middag uitgesteld De Haarlemse ruiters die 7 jaarophunas na-oorlogse wedstrijd hebben nog twee weken geduld moe., x-uitei-sportcommissie heeft namelijk de" tact-middag die 28 Februari op Marien»; zou worden gehouden, wegens de ween-i tex-reinomstandigheden uitgesteld IS Maart. Het programma zal dan ongw! worden verreden. Vliegvelden. Te Washington is een tussen de V.S. en Groot-BrittannP teleend, volgens hetwelk Engeland civiele Amerikaanse vliegtuigen staat gebruik te maken van vliegv^ op de Caraibische eilanden en oe-f muda eilanden. Het verdrag, dat_fi vijftien jaar gesloten is, treedt n- plaats vari een tijdelijke overeen» welke reeds twee jaar in werking De V.S. voeren besprekingenmetM foundland om daar eveneens gö le mogen maken van vliegvelden. Geduld. Een werkloos metselaar, Ar- Lewis, zei in 1914 zijn vrouw goen* en vertrok naar Zuid-Afrika baantje te zoeken. Zodra hij ere£> zou hij zijn vrouw laten over s® sprak hij af. Eergisteren, 34 ja^ vertrok mevr. Lewis naar burg. Haar man heeft nu een gevonden als kantoorbediende bil aannemer. „Arthur en ik stoS- regelmatig per post met elkaar in binding'"', vertelde zijn 68-jarige genote. (U.P.) Bezuiniging. Volgens een officiële schaal zal Engeland dit jaar 43.700,000 P sterling minder aan zijn steden dan in 1947. De dit jaar bedraagt 1(53 K sterling. Er zijn thans elf oorl0°!.| pen in aanbouw, namelijk een®r8 twee kleinere vhegtuigmoederscwv en acht torpedobootjagers. Het fl personeel zal tegen 31 Maart tot »•- man zijn teruggebracht. Bewusteloze. De communistische ®!f> van Justitie in Roemenie, Lurtf Patrascanu, is afgetreden. Volgens verklaring van de minister v® nenlandse Zaken waren Patras»" anderen zich van de idealen en selen van de arbeidersklasse ni« goed bewust. De opvolger van *<- canu is Avram Bunaciux, vice*®-' van Staat.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2