r Velsens openbare leeszaal wordt half Maart geopend J Een uiterst voorzichtig financieel beleid achten Gedeputeerde Staten geboden „Haarlem" een vitrine V Van Weert DONDERDAG 26 FEBRUARI 1948 IJMUIDER COURANT Maarde burgerij zal een handje moeien helpen „Er zit schol in", dat is de gedachte die men krijgt wanneer men een kijkje neemt in de voormalige school D. aan de Heide- straat te IJmuiden-Oost, waar ijverig ge werkt wordt om de leesbibliotheek in te richten en waar drie lokalen zullen wor den gebruikt als lees- en studiezalen voor Ihet publiek, dat zijn drang naar kennis en grotere ontwikkeling hier „geheel gra tis" kan bevredigen. Omstreeks half Maart heeft de officiële opening plaats, er is echter nog heel wat te doen eer „het huis bewoonbaar is". Dit „huis" heeft nog een belangrijk ver trek. Er behoort een studiezaal bij, waar zij, die in verband met huiselijke omstan digheden daaraan behoefte hebben, rustig in een verwarmde omgeving kunnen stu deren. Voor de velen, die bij anderen in wonen een ware .uitkomst. Wat zullen wij nog verder uitweiden over dit gemeenschappelijk belang, dat in een gemeente met 42.000 inwoners geen weelde maar noodzaak is. De gemeente heeft ge sproken. het woord en lie?st nog de daad, is aan het publiek, aan de gijote bedrijven, de visserij en aan allen die ervan door drongen zijn, dat elk mens de gelegenheid moet krijgen zich te ontwikkelen. De Scandinavische landen doen mee Noorwegen, Zweden. Denemarken en IJsland hebben besloten deel te nemen aan het plan-Marshall en aan de voorgestelde werkcommissie voor het bevorderen van de economische samenwerking tussen de 16 landen, die de economische conferentie van Parijs hebben bijgewoond, aldus werd te Oslo door de ministers van Buitenlandse Zaken van deze landen na afloop van een Er zit zelfs meer dan schot in, er zit vaart achter, dank zij het uitermate actieve bestuur, waarin vertegenwoordigers van alle bevolkingsgroepen en gezindten wer ken met grote ijver. Maar het is nu eenmaal zo in de maat schappij, dat zeven mensen, al doen ze nog zo hun best, geen openbare leeszaal in stand kunnen houden zonder de daadwer kelijke steun van het publiek. Negenduizend folders zijn onlangs ver spreid in de gemeente en slechts weinige zijn beantwoord. Wel zijn als reactie erop enkele giften, waarbij een paar belangrijke, binnengekomen, maar daar heeft men nog geen wanden vol boeken voor. Ook de aankleding van de zaal is voor alsnog een puzzle. In een leeszaal is het nodig dat men rustig en ongestoord in een hoekje kan gaan zitten, om de werken te bestuderen waarvoor men interesse heeft. Dat er zeer interessante lectuur te be- ïyecnkomsfbekend'gemaakt.' studeren valt is zeker, want de stadsbiblio theek van Haarlem heeft toezegging ge daan, dat men wetenschappelijke werken, tegen geringe vergoeding kan betrekken in bruikleen. Dringend beroep. De heer A. J. van Leusen, wethouder van onderwijs heeft een beroep gedaan op de bestaande leeskringen in de gemeente om aan het eind van elk jaar de gelezen boeken af te staan aan de leeszaal, opdat zij, die niet in de gelegenheid zijn zich deze waardevolle lectuur aan te schaffen, mede kunnen profiteren en hun geest kunnen verrijken. Vooral populair wetenschappe lijke lectuur en moderne romans zijn nodig voor de bibliotheek. Dit is echter niet alles. Het meest urgent is thans de vraag: hoe komt men aan stoelen (die zelfs op een veiling nog niet te betalen zijn), aan gor dijnen, aan tafelkleedjes, schemerlampjes en de vele kleinigheden die de zalen aan trekkelijk moeten maken? Het bestuur meent in dit geval even eens een beroep te mogen doen op de ver schillende firma's en „grote zaken" in IJmuiden en in de gehele gemeente, aan gezien de te openen instelling van alge meen belang is. De gemeente belast zich met verwarming, verlichting,-schoonhouden der lokaliteiten. Onderwijzend personeel heeft een deel- van de vrije tijd beschikbaar gesteld voor sur veillance. •varia -\ De Haarlem naar Amsterdam. De stoomtrawler Haarlem IJM 9 is meteen na binnenkomst naar Amsterdam overgebracht om te dokken bij de Amsterdamse Droog dok Mij. Door de ring. Om te demagnetiseren is naar Rotterdam vertrokken de IJM 22 „Ita"; de „Adelante" (IJM 19) kwam terug. Engeland. Heden is in Grimsby aan de markt de IJmuidense stoomtrawler „Ca- tharina Duyvis" (IJM 60). De trawler heeft een vangst van 1200 kisten vis. Daling. De Canadese visserij bracht in 1947 liefst 9,500.000 dollar minde!- op dan in 1946. De zwaarste tik kreeg de ka beljauw-visserij, die meer dan 50 millioen kilo achteruit boerde. Nieuwbouw, maar niet in Nederland. De zich steeds t meer uitbreidende vloot 'van Lowestoft heeft er weer een aanwinst bij: dezer dagen werd de drifter-trawler „Dauntless Star" te water gelaten. Binnen kort komt er een zusterschip en beide traw lers zijn hyper-modern. Centrale verwar ming, onder meer, door een oliestook-in- richting. Stroomlijn-brug. De „Cordelia", die aan de vloot van Hull is toegevoegd, is de eerste stoomtrawler met een gestroomlijnde brug. rRaad-vïs-vrouw. In een kleine En gelse plaats, St. Monance, zit mrs. Emily Gerrard in de raad. Bovendien bedrijft zij de journalistiek en bekleedt ze in een vis- groothandel een hoge functie; Haringvisserij voor de Belgische kust Een groot gedeelte van de voor de Bel gische kust vissende Nederlandse vissers vaartuigen hebben de haringtrawlvisserij daar geëindigd. De van Breskens terug komende loggers en. kustvissers zijn reeds ter verse visvangst uitgevaren of worden daarvoor in gereedheid gebracht. In de week van 814 Februari bedroeg de aan voer van verse haring in drie aanvoer- havens ongeveer 700.Q00 kg. Deze haring trawlvisserij, die in de jaren vóór de oor log lang niet zo intensief door Nederlandse vissers werd uitgeoefend, heeft voor de be trokkenen goede resultaten opgeleverd. Bracht in de voorloorlogse jaren deze ijle haringsoort op de markt te Ostende zeer weinig geld op, nu werd echter in de Ne derlandse aanvoerhavens meermalen de maximumprijs bereikt, dank zij de grote vraag naar verse haring, welke meest ver werkt wordt tot gestoomde haring of bak- bokking» Doordat nagenoeg de gehele kust- vloot bij Breskens gestationeerd is, op jacht naar haring, kwam de verse visvoorziening danig in het gedrang, -zodat er weken voor kwamen van zo goed als geen aanvoer van verse vis uit zee. In deze schaarse vis- periode was de vishandel hoofdzakelijk aangewezen op bevroren kabeljauwfilets en snoekbaars, welke bij gebrek aan de andere vissoorten vlot aftrek vonden. Nu de visprijzen gedeeltelijk zijn vrijgekomen, - zijn er loggers ter verse visvangst uitge varen. De „Zeeland" keert zeven maal 4% I>ct. dividend uit Over de boekjaren 19401945 heeft de Stoomvaartmaatschappij „Zeeland" te Vlis- singen een totale bedrijfswinst gemaakt van 5.828.761. Het voordelig saldo van de exploitatie der schepen bedroeg 6.304.606. De beschikbare winst bedroeg 2.838.267. Het exploitatie-saldo over 1946 was 1.102.404 en de netto-winst 584.965. Voorgesteld wordt over elk der 7 jaren 4y2 pet. dividend uit te keren, in totaal derhalve 31'/2 Pet. dividend. Aan de reke ning „reserve voor vlootvernieuwing" werd in totaal toegevoegd 2.310.000. De boekwaarde der schepen per 31 December 1946 bedroeg 2.949.574. De prijs der stoomschepen bedroeg 6.247.982 en der motorschepen 6.294.323. De maatschappij kon, hoewel zij in de oorlogsjaren in Nederland niet beschikte over bronnen van inkomsten, aan alle fi nanciële verplichtingen, ook die der obli gatielening, voldoen. Van de op 1 Januari 1940 uit vijf schepen bestaande vloot is de „Prinses Juliana" tijdens troepenvervoer van Vlissingen naar IJmuiden op 12 Mei 1940 door vijandelijke actie verloren ge gaan. De overige vier schepen werden naar Engeland overgebracht en keerden in 1946 terug, doch ingrijpende voorzieningen en 'verbouwingen zijn nodig voordat zij weer voor het normale passagiersvervoer dienst kunnen doen. Kantoor en andere localiteiten aan de buitenhaven te Vlissingen werden door de oorlogshandelingen in Mei 1940 totaal ver woest. Het bedrijf wordt thans geleid van 4 Rotterdam uit. Het hotel „Brittannia" in Vlisóingen werd op 9 Mei 1940 verkocht. Metde reparatie van de motorschepen „Prinses Beatrix" en „Koningin Emma" zal lange tijd gemoeid zijn. Het verslag wijst op "net feit, dat de verhoudingen en vooruitzichten in het internationale reizi gersverkeer zowel in economische als in verkeerstechnische zin zich na de oorlog op het continent en in Engeland grondig hebben gewijzigd. Met deze omstandighe den zal de maatschappij rekening hebben te houden. „Het verheugt Gedeputeerde Staten van Noordholland, dat hun belastingpolitiek algeméne waardering heeft gegeven. In derdaad zijn de op onroerend goed druk kende lasten in vergelijking tot de op brengst daarvan zo zwaar, dat het onge wenst is zonder dringende noodzaak tot verhoging van de opcenten &p de grondbe lasting over te gaan", aldus merken Gedeputeerde Staten op in de memorie van antwoord op het algemeen verslag van de afdelingen van de Provinciale Staten, be treffende de begroting der Provinciale inkomsten en uitgaven voor het dienst jaar 1948. Dat de opheffing van de nog op enkele subsidies toegepaste 10 pCt. kor ting met instemming zou worden begroet, hebben Gedeputeerde Staten verwacht. De leden, die het betreuren, dat de maat regel niet tot het Nijverheidsonderwijs wordt uitgestrekt, mogen bedenken, dat dit Nijverheidsonderwijs daarvan in genen dele kwade gevolgen zal ondervinden. Het ontwerp der commimie-Oud belooft, vergeleken bij de tegenwoordige toestand, een aanmerkelijke verbetering. Gedepu teerde Staten schrijven, dat het totaalbeeld der begroting tot tevredenheid mag stem men, nu behalve over het batig saldo van de dienst 1945 over slechts 141.078 uit het reservefonds behoeft te worden be schikt. Aangezien daarin dan nog ruim 31/2 millioen overblijft en de dienst 1946 vermoedelijk wederom een batig saldo van ongeveer 1.000.000 zal opleveren, is er voor ongerustheid geen'aanleiding. Gede puteerde Staten'willen de Staten niet ver helen, dat de gedachte aan de diensten 1950 en volgende jaren hen ongerust maakt. Het is geenszins uitgesloten, dat het saldo van 1946 het laatste batig saldo van betekenis zal zijn. Met het reservefonds, naar mate het slinkt, zal steeds zuiniger moeten wor- Coud voor dolla rs Goudvoorraad Ned. Bank met 26.7 millioen ver minderd Een opmerkelijke wijziging in de nieuwe weekstaat van de Nederlandse Bank is de daling van de goudvoorraad ten bedrage van 26,7 millioen gulden, welke daling volgens een toelichting van de Nederlandse Bank het gevolg is van de omzetting in dollars van een deel van het uit Duitsland terug ontvangen goud. De totale goudvoor raad is hiermede van 578,1 geslonken tot 551,4 millioen gulden. Aangezien de zilver- voorraad iets is toegenomen, vertegen woordigt de totale hoeveelheid munt en muntmateriaal op de balans thans een waarde van 554,2 tegen vorige week 580,9 millioen gulden. Met uitzondering van de vrije saldi die 12 millioen gulden zijn teruggelopen tot 64.4, zijn alle andere saldi toegenomen en wel het meest in het oog springend het rekening-courant-saldo van de schatkist, dat is gestegen tot 1013,6 millioen gulden. De bankbiljettencirculatie is voor de derde maal in deze maand teruggelopen, hoewel thans slechts in bescheiden mate - tot 2896,6 millioen gulden. De bankbiljet- tenomloop beweegt zich voor het eerst sinds 24 November van het vorig jaar weer beneden de 2900 millioen. Ook de circula tie der muntbiljetten vertoont een lichte afneming. den omgegaan. Een uiterst voorzichtig financieel beleid is geboden. Gedeputeerde Staten houden uiteraard het oog op de mogelijkheid van verdere conversies, doch zien deze mogelijkheden beperkt door de van Regeringswege gestelde rente-normen. Werkverruiming en ontginningen Gedeputeerde Staten zijn van oordeel, dat er onder de huidige omstandigheden, eerder een tekort dan een teveel aan ar beidskrachten is. Er bestaat vooralsnog geen behoefte van provincie-wege nieuwe ontginningen of andere werkverruimings objecten ter hand te nemen. Uit het Ont ginningsfonds worden, de ontginning en verkaveling van de door de provincie aangekochte voormalige veenderij „De Eendracht" bij Halfweg bekostigd. Vestiging industrieën nog niet mogelijk De Economisch Technonogische dienst heeft tot taak de industrie en het cfr&rige bedrijfsleven te stimuleren. De dienst is volgens Gedeputeerde Staten niet te duur. Aangezien het gebrek aan goede bedrijfs ruimte voor tal van industriële bedrijven, zowel kleine als grote, zo dringend is, is het zeker van groot belang, dat de dienst tracht aan deze behoefte zoveel mogelijk tegemoet te komen. Op het ogenblik moe ten echter de industriëlen teleurgesteld worden. Van belang is het toch thans plan-, nen voor de toekomst te maken. Salarisregeling Gedeputeerde Staten vragen de Staten machtiging tot het geven van voorlopige uitvoering aan de door hun vergadering te zijner tijd, gerekend van 1 Januari 1948, vast te stellen definitieve salarisregeling voor het provinciaal personeel, onder welke uitvoering tevens begrepen zal zijn het voor zoveel nodig vaststellen van nieuwe pensioengrondslagen. De wereldscheepsbouw in 1947 Uit het jaaroverzicht van Lloyds Regis ter of Shipping over 1947 blijkt, dat Groot- Brittannië in het afgelopen jaar aan nieuwe schepen een gezamenlijke tonnage heeft gebouwd van 1.202.000 ton of 56.9 procent van de totale scheepsbouwproduc- tie in de gehele wereld. Van deze nieuwe schepen werd bijna één-derde aan het bui tenland .verkocht. De voornaamste afne mers waren Frankrijk met 79.310 ton, Noorwegen met 74.214 ton, Portugal met 52.627 ton en de Britse dominions met 50.103 ton. De Amerikaanse scheepswerven hebben in het afgelopen jaar slechts 164.848 ton gebouwd .of 336.446'ton minder dan in 1946, de grootste daling, welke per land voor het afgelopen jaar valt vast te stellen. De Spaanse scheepsbouw daalde in het afge lopen jaar met 30.597 ton. Enkele Europese landen hebben hun scheepsbouwproductie in 1947 verder ver hoogd, waarbij Zweden de eerste plaats inneemt met 222.598 ton of 75.723 ton meer dan in 1946. De productiecijfers voor enkele andere landen waren voor 1947 als volgt: Frankrijk 91.911 ton (68.706 ton meer dan in 1946), Nederland 87.801 (plus 54.511) ton, Britse dominions 129.332 (plus 43.681) ton, Denemarken 60.695 (plus 21.644) ton. De totale scheepsbouw in 1947 bedroeg voor de gehele wereld 2.111.886 ton. Minimum exportprijzen voor bloembollen Protest van de heer Van Waveren De voorzitter van de Bond van Bloem bollenhandelaren gevestigd te Haarlem, de- heer T. M. H. van Waveren, heeft in een open brief aan de minister van Landbouw, Visse-'i en Voedselvoorziening de heer S. L. Manshnlt geprotesteerd tegen het besluit van de minister om de mininmum export prijzen voor bloembollen voor het jaar 1948 aanzienlijk te verlagen. De heer Van Waveren zegt o.m. dat het argument, dat deze prijsverlaging verant woord is, omdat daardoor de kans gescha pen wordt, meer bloembollen" in het bui tenland te plaatsen en daardoor het sur- nlus aan bloembollen te verminderen, op theoretische gronden grondt, die voor de huidige situatie van het bloembollen ex- portbedrïif niet van toepassing zijn. In de gecontingenteerde landen, die in 1947 60 procent van de plm. 70.000.000 aan bloembollen importeerden, kan niet een bol meer geconsumeerd worden dan het vastgestelde gewichtscontingent in die landen. Prijsvermindering heeft geen vloed op de afname van die landen. Liefhebberijen in Velsen «1 minister geeft hier, aldus de heer Van Waveren. naar conservatieve berekening f 3.000.000 aan deviezen weg. Van de resterende 40 procent van de export in 1947 werd het merendeel door Amerika en Canada afgenomen. In deze landen houdt de afzetmogelijkheid nauw verband met het feit, dat het gebruik van bollen en bloemen vreemd is aan het grote publiek. De volksgeaardheid en klimatolo gische omstandigheden zijn de grootste factoren, die daar het bloemen- en bollen- gebruik beheersen. Ook hier heeft prijsverlaging ten op zichte van het vorige jaar, naar de mening van de heer Van Waveren, geen invloed op de afzet. Naar conservatieve schatting zou daarmede een bedrag van 1.000.000 dollar gemoeid zijn. De praktijk heeft geleerd, dat minimum prijzen bij een overvloedige mai-kt, maxi mumprijzen worden, die vooral het prijs- oei! van duurdere artikelen naar beneden trekken. De heer Van Waveren voegt er in dit verband aan toe, dat er alleen al 250 bloembollenreizigers in Amerika op het id zijn, die elkaar fel beconcurreren. Het ware juister, aldus de heer Van W-averen. indien de minister de buiten landse nrijzen geheel losmaakte van bin nenlandse produetieberekenïngen en deze vaststelde op een niveau, waarvan zonder schade te doen aan de afzet; de grootst mogelijke deviezen inkomsten te verwach ten zouden zijn. Dit systeem, hetwelk toe gepast wordt in andere bedrijven in den lande, zou het bollenbedrijf nog enkele millioenen meer aan deviezen kunnen in brengen. VIS EN POLITIEK Ierland vraagt aanvoer Dublin, en trouwens ook andere Ierse vismarkten, hebben zelden zo weinig om gezet als in de laatste weken: de storm veroorzaakte aanvankelijk een gevoelige terugval in de vis-aanvoeren en vorige week redde de import van verse vis onder meer van Noorse kabeljauw de penibele situatie, die het voor een vis markt nu eenmaal altijd is wanneer er zo goed als geen koopwaar blijkt te zijn. Bovendien kwam er wat haring uit Noorwegen, zodat de handel in Dublin al thans tevreden gesteld kon worden. De werkelijke oorzaken van deze voor Ierland pijnlijke toestand schijnt echter dieper te liggen: niet allereerst de vele stormen van deze winter maar de talloze, maatregelen van de regering belemmeren volgens de handel een normale aanvoer. De doorsnee-Ierse kuster is een allesbe halve moderne visser, zodat de „vreemde" trawlers, die vrij regelmatig de Ierse wate ren afromen, hier verre de baas zijn. Voor de val van De Valera als hoofd van de Ierse regering, drong de oppositie r,eeds aan op afschaffing of althans beperking van de knellende overheidsmaatregelen en men neemt dan ook aan, dat de overigens verrassende nederlaag van De Valerain de visserijgebiedeft vooral te wijten is ge weest aan de geringe soepelheid, waar mee zijn regering tegenover de vissers en hun moeilijkheden stond. De hoop van de Ierse vissers is nu gevestigd op het nieuwe kabinet, dat onder meer beloofd heeft, minder fel op de reglementen dan op de smokkelaars vooral Spaanse trawlers schijnen zich op grote schaal langs de Ierse kust met sterke-drank smokkelarij bezig te houden te zullen letten. MARKTBERICHT Visaanvoer. 15 kisten tarbot en tong, 20 kisten schol. 1250 kisten schelvis, 185 kisten wijting, 160 kisten kabeljauw, 50 kisten leng, 130 kisten koolvis. 50 kisten poontjes, 35 kis ten kuit, 35 kisten makreel, 75 kisten diver sen. Totaal 1905 kisten. Visprijzen. Wolf f70—f55; poontjes f25 f21; rog f17; ham f65f57; schartong f73 f44, hom f51; bot f37; tarbot II f128 f 112; tarbot III f114, alles per 50 kg. Tarbot I f2,60—f 1,80; heilbot f2,70—f 2.30; gr. tong f2,40; md. tong f2,75—f2,60; kl.md. tong f2,90; kl. tong I f2,55; kl. tong II f 1,90, alles per 1 kg. Eén trawler besomde f 23.000. IJM 51 Limburgia f 19.800; IJM 8 En Avant f 10.357. KW 168 f2630. UK 90 f 297. Het bouwen van scheepsmodellen is Jac. Groen's grote hobby geworden in de loop der tijden, sinds zich uit wat klein knutselwerk een verfijnd stukje huisvlijt vormde en geen trawlermodel de nijvere IJmiiidenaar te moeilijk werd. In het ge zellige huis aan de Dirk Hartoghstraat prijkt onder meer een magnifiek model van de „Haarlem", want Groen's grote liefde ging begrijpelijkerwijze uit naar de bouw van miniatuur-vissersschepen, hoe wel alles wat vaart door hem graag wordt nagebouwd. Waarom? Och, ieder mens heeft zo een liefhebberij, nietwaar. Maar die van de tweede VEM-machïnist is wel met groot vakmanschap .gepaard gegaan. Bezie deze „Haarlem" eens: een tot in détails nagebouwde trawler met alles wat er bij hoort, volledig visklaar, of liever al De 1 vissende in een zee van blauw-groen ge kleurde stopverf. Niets ontbreekt de kleine trawler de vismanden liggen op het voordek ze werden van oud radio- spoelendraad stuk voor stuk gevlochten, en in de machinekamer staat een echte „kar", die natuurlijk niet werken kan, maar uiterlijk volkomen gelijk is aan die van het grote voorbeeld. Zes lange maanden is Groen er zoet mee geweést en dan vroeg zijn vrouw, zo tegen een uur of twee in de nacht, of-het niet haast bedtijd werd, maar haar knutse lende heer gemaal had het veel te druk •met de twee sloepen van zijn model, om over slapen te prakkizeren. Geïllumineerd Als er een stekker in het stopcontact wordt gestoken, vaart de kleine „Haarlem" door zijn stopverf-zee met de lichten op. Kleine lampjes twinkelen over het model en het is geen wonder, dat er menige IJmuider kinderneus half plat is geduwd tegen het raam van de familie Groen, want het is een wondermooi gezicht, zo'n verlicht model. Het doet wat vreemd aan, dat de machi nist alleen maar die Haarlem en een kleine motorboot plus een in Engeland gebouwde mijnenveger Schokland in huis heeft Wat er met de rest van de modéllen gebeurd is? „Och, weggegeven" zegt onze gastheer. Weggegeven aan ken nissen, de modellen van de „Adelante" en van de „Petten" niet te vergeten, die niet helemaal zuiver was, maar toch wel erg mooi In Engeland, waar Groen de oorlogs jaren doorbracht, gedeeltelijk aan boord van de mijnenveger Gerberdina Johanna, scharrelde hij alle lege blikje en blikken bij elkaar, waaruit verscheidene natuur getrouwe scheepsmodellen ontstonden, on der meer een varend klein model van de .Haarlem". „Die lege blikjes hebben me wel eens aan een sigarencentje geholpen" verklapt hij. „Zelfs een of andere com mandant kocht nog eens een model van een mijnenveger bij mij". Deze liefhebberij heeft onze amateur scheepsbouwer volkomen in de macht: het moet mooi en af zijn, anders 'doet'ie het liever niet én er zijn al heel wat dui ten aan gespendeerd. Maar dat is minder erg, want als werkelijke liefhebber moet je er iets voor over hebben. En dat heeft Jac. Groen, getuige het model, dat thans onder handen is, van de snelvarende mo torboot „Willy", compleet me£. salonnetje, electromotoren en zilverstalen schroef. Die electromotor zint de bouwer echter nog niet helemaal: als het niet zo'n dure grap was, had er al een benzine-motortje in gestaan, die dit model van een 75 centi meter, een snelheid van 45 kilometer, per uur moet geven. Of een miniatuur-diesel, die tegenwoordig als bouwdoos, geleverd wordt. Ook de „Thorina" De „Willy" is klaar, op die sterke ener gie-bron na natuurlijk, maar vervolgens komt de „Thorina" aan de beurt. Van de hielplaat af tot het toplicht toe gaat deze verbeten hobby-man de bekende IJmuidense trawler namaken. En niet, om hem in een vitrine te prodk te zetten, maar Wanneer ge de tweede van de „Haarlem" nodig hëbt"^' kunt ge hem natuurlijk in de marl,0* kamer van IJmuidens vlawlT vinden. Tenminste. als hii nl, tafel zit in de Dirk Hartoghstraat een eind hout voor zich en Jl reedschap op het tafelblad. Of schuur, waar deze stille, grote m,? ter" bezig is met het „uitslar een scheepshuid uit een stuk' ■Dirkje1 van dè trawler. „Adelante" of een andfi in de vorm model. En dan? Dan werkelijk v*. Echini» schaars-geworden vrije tijd benutten een „eigen ontwerp". Van een idS' sersboot, zoiets als de nieuwe iv van de Engelse vloot, mooi van lijn en met één mast, zoals het eent moderne trawler betaamt. En dan? „Ik weet het waarachtig antwoordt ons slachtoffer. Wij in m-oteU v/el. Deze preciese goochelaar* voudig materiaal en nog simpeler,' tuigen, uit wiens bekwame handen scheepjes-in-flessen als .trawleSr nes kwamen, zal zich blijven oimj» met kleine. nauwkeurig afe,2 scheepsmodellen. Want deze hobby ju minstens even lief als de grote W hond, die met twee verlangende k ogen naar de baas kijkt om hem te» leiden „een blokje om" te gaan, Deze man 'kan zich in het klein» eigen wereld bouwen. Dus is hij 01» feld een zeer tevreden mens, hoewel' even ongetwijfeld nooit voldaan zal j ANEGANG 46 Santpoort Motorbakfiets tegen vrachtauto De bestuurder^ van een motorbakfiets botste op de Hagelingerweg tegen een vrachtauto aan, die uit een noodweg tus sen twee percelen achteruit de weg op reed. De bestuurder van de bakfiets moest zich met hoofd- en handwonden onder dokters behandeling stellen, zijn vervoer middel kwam er evenmin zonder schade af. DISTRIBUTIENIEUWS Bewoners van Santpoort, wier namen beginnen met de letters Q tot en met U, kunnen Vrijdag 27 Februari nieuwe le vensmiddelenkaarten halen in het Badhuis aan de Wüstelaan. Schoenenbonnen voor hen, wier T. D. nummer eindigt op 0, 54, 64, 74, 84 of 94. indien zij nog in het bezit zijn van bon 612 van het inlegvel. FEUILLETON Mi|nheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford „Ik begrijp het niet goed" phine. „Hij heeft de kinderen geadopteerd", zei Michael nadrukkelijk en tamelijk kort af, want hij had haast om weg te komen. „Ja", zei Henry, „zo is het". Hij voegde er aan toe, met een zwakke poging om het uitdagend te doen klinken: „Arme ouder loze kleintjes, ik heb ze een tehuis gege ven en ik ben van plan ze bij me te hou- dep". Er was opnieuw een stilte. „En wie zorgt voor ze?" „O, ze hebben een gouvernante, die is met ze meegekomen". Josephine keek hem vreemd aan. „Én hoe lang zijn de kinderen al hier?" „Ze zijn op Kerstavond gekomen". „Pas zo kort geleden?" „Ja, en ze zijn erg aardigHij wachtte even. „Ze zijn buitengewoon lief". Hij aterzelde. „Maar je zult ze zien", be loofde hij toen en liep snel de kamer uit naar de trap. .Buitengewoon mooie dag", merkte Mi- zei Jose- zij welkom was. Maar zijn goede bedoelin- Er was een lange gedwongen stilte, er 'gen werden niet in het minst geappre- kwam een glimlachje om Henry's lippen, cieerd. Josephine veegde de sporen, die „Maar wat een schatten van kinderen" de hondepootjes op haar mantel hadden kleed,y/as, zoals Josephine vond dat een gaan", zei ze opgewekt, „want ik wil die 53) „Vier", viel Michael hem in de rede en in antwoord op Henry's wanhopige blek, verklaarde hij: „Je hebt de baby ver geten". „Zij had drie kinderen". hei'haalde Henry met veel nadruk. ,Ach ja, je hebt gelijk", zei Michael, die zwaar had nagedacht, „de baby is van jou". „Ze had drie kinderen", schreeuwde Henry nu bijna, „en ze trouwde met een dokter". „Het was vermoedelijk andersom", dacht Michael hardop. Q0 Henry draaide hem zijn rug toe. „Hunchael op, toen de stilte te drukkend werd. vader is zo juist gestorven", zei hij tra- J Josephine antwoordde niet, ze had haar gisch, „en de kinderen zijn als weesjeswenkbrauwen gefronst en trapte af en toe achtergebleven". j ongeduldig op de grond. Josephine keek verbaasd en nieuwsgie-Het geluid van kinderstemmen werd rig naar hem. ..En heb je de kinderen bij je genomen' vroeg ze verwonderd. Hij was erg hartelijk voor haar en hij I Géoffrey stak zijn tong uit en John bekeek I niet"in het minst bekomen van zijn ver „Ja, ik heb ze geadopteerd''. scheen er bijzonder op gesteld te zijn het haar alsof ze een vreemd, bijzonder ge- bazing en volkomen terneergeslagen. Er was een lange, zeer pijnlijke pauze. de vreemdelinge «duidelijk te maken, dat vaarlijk dier was. 1 (Wordt vervolgd) gemaakt, af en week achteruit. „O, hij zal je geen pijn doen", riep Henry, die de kamer binnenkwam met Jane aan de hand. Achter hem kwamen Bunty en de twee jongste kinderen. Henry stelde de kinderen één voor één voor,, toen greep hij Paddy stevig bij zijn halsband en liet hem niet meer los. Josephine keek Henry aan, toen vielen haar ogen op% Bunty. Zij nam het meisje vijandig op van het hoofd tot de voeten. Het is'mogelijk, dat Bunty niet geheel ge- vai riep Josephine plotseling uit. Ze liet zich op haar knieën vallen en gaf ieder kind een kus. De glimlach bestierf op Henry's lippen, hij stond roerloos en het was nu Josephine, die glimlachte. De kinderen veegden de kussen af, die zij hun had gegeven, maar ondertussen luisterden zij heel aandachtig naar haar, want zij sprak over geschen ken, die zij ze zou sturen. Zij vroeg hun leeftijden en hun namen en toen zij die wist, kuste zij ze nogmaals 'en stond op. „Zo Henry, nu moeten we toch heus Moedercursus van het Witte Kruis Met ingang van Woensdag 10 Maart hoopt de afdeling Velsen van „Het Kruis" een moedercursus te beginnen ii een lokaal van de Adolf van NassauseM aan de Burgemeester Enschedélaan tf Santpoort. De cursus is toegankelijk dames boven de achttien jaar en zal ra den gegeven door Zuster M. Beijerbep van Henegouwen, docente van de prat. ciale commissie voor kinderhygiëne. ft eenvoudige wijze zal door de docente derricht gegeven worden hoe 1 jonge baby dient te verzorgen en tö dingen allemaal nodig zijn voor de wereldburger(es) zijn of haar intrede ca Ruim 3% mille als opbrnfi van de bazar Gisteravond kwamen de dames 2 heren van het bazarcömïté der Neder lands Hervormde Gemeente te Sant poort in het Jeugdhuis bijeen cc daar met elkaar nog even het veria-* van de bazar te bespreken en het fi nanciële resultaat te vernemen. De bijeenkomst werd geopend door cl voorzitter van het bazarcomité, de heer) C. v. d. Wiel, die met vreugde van het welslagen van de bazar. Hij tall de medewerkende dames en heren tóf lijk dank voor hun volhardende arbe Hierna brak „het" ogenblik aan: financieel verslag van de penningnif de heer De Hondt. Diens verslag blonk dl door grote accuratesse: Van elke elke attractie werden precies de en avondontvangsten vermeld, kon de heer De Hondt als melden een netto bedrag van Dat dit resultaat vooral ook de p£' dent-kerkvoogd, de heer W. A. Dóllere verheugde,, ligt voor de hand. Deze een en ander niet onder stoelen en bsciz en bracht het bazar-comité hartelijk In het bijzonder huldigde hij de heer) Hondt, wie hij als blijk van erkentelijk een ets aanbood. Na dit officiële gedeelte bleven de en heren onder het genot van een thee en koffie nog enige tijd gezellig* TOT NOTABELEN BENOEMD- gouvernante behoorde gekleed te zijn: Zij droeg geen kousen indien, dit was, om dat ze er niet genoeg had, dan was het de schuld van Christopher die haar nog steeds niet de kous had teruggegeven, die hij op Kerstavond in zijn zak had gestopt haar rokje was alleraardigst, maar vermoede lijk iets te kort. Heur haar was in de war o ze had rode wangen en haar ogen schit- met zijn ellende. Michael leek integeiTdeel terden ondeugend. Ze had allerlei wilde zeer opgelucht, hij knipoogde, riep vro- spelletjes gespeeld met de kinderen en ze lijk: „Kom Henry!" en rende naar de hal was nu wat buiten adem. Ze leek zelf welom zijn jas en hoed te halen. Zijn auto een v3h de kinderen en Josephine trok stond voor de deur. Zij zat achter h«f stuur gehoord, toen kwam Paddy de kamer bin- haar lippen in een minachtende plooi, toen en hij bleef met haar praten, totdat Henry nenrennen en sprong tegen Josephine op.keek ze Jane aan. Deze keek nors terug, na geruime tijd eindelijk verscheen, nog flats zien, voordat het donker wordt' Hij weifelde, maar het was voor haar een uitgemaakte zaak dat hij haar zou vergezellen. Zij schudde Michael en Chris topher de hand, lachte tegen de kinderen en verdween met eeg vrolijk: „Kom Henry!" uit de kamer. Henry keek wan hopig rond maar niemand scheen begaan In de plaats van mevr. en de heer Verdoorn werden tot notabt- der Nedv Herv. Gemeente benoemd óf - ren Doevedans en Hendriks. ..REBECCA" KOMT IN HET JEUGDHfl! Het is een feit, dat „Santpoorts niets onbeproefd laat om goede fijw kunnen vertonen. Voor Vrijdag en dag heeft het beslaggelegd op „Röbe«S/ de zo gunstig beoordeelde film- Joan Fontaine de hoofdrol vervult, voor en IJmneideo DONDERDAG 26 FEBRUARI Raadhuis: 912 uur, Spreekuur WetiiOV ryVtd uur, van Sociale Zaken. Thalia: 8 uur, A.B.C.-Cabaret, Corry en Wim Kan. Patronaat: 8 uur, Departement ..Hei Lezing C. Pels, Papierfabriek. 1 8 uur. Ouderavond P. Vermeulenscwb Openbare U.L.O.-school: 8 u., Props?'" avond W. F A VRIJDAG 27 FEBRUARI Bioscopen: 8 uur, Nieuw program™- Flora: 8 uur, Openbare bijeenkomst

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6