c J c Italië ziet een rode einder Extra Aanbieding-- DEKENS 9.75 11.60 Engeland was volkomen onvoorbereid op een oorlog in het Verre Oosten Ook Financiën is goedgekeurd Wereldnieuws VRIJDAG 27 FEBRUARI 1948 fVBl IN DE WERELDPOLITIEK: Een blad der wereldgeschiedenis is om geslagen het Tsjeehoslowaakse hoofd stuk, dat het drama van een onbloedigè doch voor de vrijheidslievende lezer zeer pijnlijke omwenteling beschrijft, is afgeslo ten. In vele landen van Europa, van waar uit men de opkomende rode gloed boven de einder steeds hoger ziet stijgen, rijst de bange vraag: „Wie komt nu aan de beurt?" Het is inderdaad benauwend duidelijk, dat het vrije en onafhankelijke Europa steeds kleiner wordt en dat de enge, eenzijdige interpretatie van het begrip „democratie' steeds meer gaat overheersen, begeleid door een praktijk van intimiderend machts vertoon ener groepering, die weliswaar ge rechtvaardigde klachten en verwijten uit de geschiedenis kan-putten, doch bij het forceren van haar rechtspositie veel en veel verder gaat dan zij in normale ge meenschap van vrije mensen gaan kan zonder waarden te vernietigen, die essen tieel zijn voor iedereen. Het is die angst van thans nog in vrij heid en recht hun kracht vindende men sen en 'volleen, besloten liggend in de vraag: „Wie komt nu?" die het leven in Europa, afgezien van de ellendige econo mische toestanden en de onzekerheid over een eventueel oorlogsgevaar, overscha duwt en verlamt. De landen die worstelen met het opkomend getij van eenzelfde revolutie als die Tsjechoslowakije thans in eerste instantie achter de rug heeft en dat zijfi in de eerste plaats Italië en Frank rijk verliezen door een ontwikkeling als deze hun optimisme op de goede afloop van hun strijd, die dagelijks offers kost en veel vergt van de nationale krachten. In Italië vooral heeft men het Tsjechoslo- waakse drama met veel aandacht gevolgd. Temidden van een met uiterste inspanning gevoerde verkiezingscampagne, die de op 18 April te houden verkiezingen vooraf- gaat, vraagt de Italiaan zich af hoe de acht tiende April over Italiës toekomst zal be slissen. Hij ziet het als een angstwekkende loterij, die geen kans geeft op voorbeschou wingen met enige redelijke grond van voorspelling. Er. is niets te voorspellen. Er wordt geloot. De verhoudingen" der poli tieke partijen in Italië zijn gevaarlijk en „op het randje af". De balans kan allebei de kanten uitslaan. Sommige vergelij kingen met Tsjechoslowakije gaan onheil spellend zuiver op: De sterkte der Ita liaanse en Tsjeehoslowaakse communisten verschilt weinig. In 1946 haalden zij in Italië 39 procent der stemmen. Zij rekenen nu op 45 iiot 50 procent, want zij weten dat zij in de afgelopen jaren grond gewon nen hebben. Evenals in Tsjechoslowakije hebben de communisten in Italië de vak bonden onder controle en beschikken zij over kernen in alle fabrieken, bedrijven en instellingen, die in een minimum van tijd kunnen worden gemetamorfoseerd tot actie-comités en militie-troepen. In Tsje-. choslowakije hebben die actie-comités de grote stoot aan de revolutie gegeven. De arbeiders-militie heeft de straat veroverd zeer belangrijk voor een regiem, dat in het politieapparaat zijn sterkte verankert en de Italiaanse burger is er om bekend, dat hij de verovering van de straat als een definitief bewijs ziet van de beheersing der bestuursorganen. De Italiaan was in- trtijd veel meer geïntimideerd doo£ Mus lim's-mars naar Rome dan door alle organisatorische infiltraties van de fascis ten in de Italiaanse staatsmacht. Zo is het immers met de Duitsers ook geweest? „Wie de straat heeft, heeft de staat", zei Göbbels eens, toen hij nog geen minister was. Göb bels kreeg de straat en hij werd minister en er was een geallieerd millioenenleger nodig om hem weer van dè straat te vegen. Er is een ding, waarin de Tsjeehoslo waakse situatie verschilt van de Italiaanse. De Italiaanse communisten beschikken niet over hetItaliaanse ministerie van Binnenlandse Zaken en (lus niet over de politie. In Tsjechoslowakije was de com munistische minister van Binnenlandse Zaken reeds maanden voor de putsch bezig geweest dat politieapparaat grondig en feilloos te zuiveren van niet-communisti- sche elementen. Hij liet de communistische politieambtenaren voortdurend promove ren met voorbijzien van de figuren, van wie niet onomstotelijk vaststond dat zij betrouwbaar waren ten aanzien van het communistische streven. Wanneer de Ita liaanse communisten straks zouden probe ren, de voor hen gunstige uitslag van de verkiezingen uit te buiten en te verlengen met een staatsgreep, zouden zij in eerste instantie te maken hebben met een voor hen volkomen onbetrouwbaar politie apparaat. Dat zij dit nadeel zouden kunnen uitschakelen door het inzetten van hun arbeidersmilitie, lijkt niet waarschijnlijk gezien de korte tijd, die zij daartoe tpt hun beschikking zouden hebben. Ook in Tsje choslowakije zou de straat niet veroverd zijn wanneer er een „reactionnaire" politie zou zijn geweest. Een tweede nadeel voor de Italiaanse communisten is de hechte positie van de katholieke kerk in hun land. Men kan er van opaan dat de woorden van de aartsbisschop van Praag, dr. Josef Beran, vervat in zijn boodschap tot de ge lovigen, sterk gesproken hebben tot het hart van de vrezende Italianen. De bis schop zeide: „Heeft het nog reden te spre ken? Een vallende lawine kan men niet tegenhoudenWellicht kon ik beter zwijgen doch Paulus schreef: „Ik smeek U voor God en Christus het Woord te ver kondigen; richt U op, of het U gelegen komt of nietEn daarom kan ik niet zwijgen. Ik bid U bij het bloed van Uw in concentratiekampen omgekomen broe ders en zusters, gebruik Uw verstand en weet, dat gij elkanders broeder zijt". De stem van deze aartsbisschop zal niet vaak meer klinken. Maar in Italië, waar het volk in de traditie van een christelijke levensbeschouwing is groot gebracht, kan het besef daarvan wellicht een hechtere dam blijken tegen het gevaar, dat op Italië aanstormt en dat nieuwe brutaliteit geput heeft uit een onmiskenbaar Tsjechoslo- waaks succes. J. L. GRIJZE zonder vergunning rawKirsi KRUISSTRAAT 11 HAARLEM CONCERT HENK LASSCHUIT EN ROSA SPIER Op Woensdag 3 Maart a.s. des avonds om acht uur, zal Henk Lasschuit, orgel, een con cert geven in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Rosa Spier, harp, zal die avond haar medewerking verlenen. Het programma bevat werken van: Handel, Bach, Tournier, Guillain, Guilmant, Commette e.a. Oorlogsrapport vrijgegeven De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 3.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gebed. 7.45 Cantate van Bach. 8.15.'Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Symphonische muziek. 10.00 Voor kleu ters. 10.15 Franse opéra's 11.00 Voor zieken. 11.45 Orgel en viool, harp en koor. 12.00 Angelus. 12.03 Richard Tauber. 12.30 Weerbe richt. 12,33 Dansof-kest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Strijdkrachtenprogramma. 13.30 Dans- orlcest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Hawaiïan- muziek. 14.20 Engelse les. 14.40 Platen. 15.15 Debfltantenconcert. 15.45 Kiosk. 16.00 Platen. 16.20 R.K. Volkshogeschool. 16.30 Gregoriaans. 17.00 De wigwam. 18.00 Pianoduo., 18.15 Week overzicht. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Voor Nederlanders in Duitsland. 19.30 Kareol-septet. 19.50 Banden die binden. 20.05 De gewone man. 20.1-3 Hoe heet deze plaat? 20.30 Lichtbaken; 21.00 Opera-pro gramma. 21.30 Pluvier knapt het op. 22.00 Weekend-serenade.. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.25 Kamerorkest (Rameau en Roussel) HILVERSUM H, 414.5 M„ 218 M. en £875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 8.15 Sylvestri-kwartet. 8.40 Platen. 9.35 Koorzang. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Voordracht. 10.35 Fauré en Ravel. 11.00 Voor arbeiders in continubedrijven. 12.00 Dansorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Bioscooporgel. 13.15 Kalender. 13.20 Lichte muziek. 14.00 A.J.C.-uitzending. 14,15 Har monie-orkesten. 15.00 Bevin en een Verenigcj Europa. 15.15 Franse chansons en dansmu ziek. 16.00 Vergoeding oorlogsschade. 16.15 Kleinkunst. 16.45 Artistieke staalkaart. 17.05 NVV-lezing. 17J5 Mozart-programma. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Om en bij de twintig. 19.00 kwartet van Verdi. 19.30 Vrijz. Hervormde vrouwen in Friesland 19.45 Logarithmen en rozen". 20.08 Dingen van de dag. 20.15 De No tenkraker. 21.45 Documentenoorlog. 21.30 Weekeindorkest. 22.00 Luisterspel „De vrouw in de mist" (II). 22.30 Koor en orgel. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Orkest-Kostelanetz, Nederlanders offerden alles aan gemeenschappelijke zaak „Nederlands Oost-Indië bond zijn lot geheel aan de algemene geallieerde tegenstand in het Verre Oosten en ver loor daardoor een deel van zijn lucht macht en van zijn vloot, lang voordat de Japanners in Februari 1942 Java bereikten," aldus zegt een officieel rapport over de strijd in het Verre Oos ten, thans door het Britse ministerie van Oorlog vrijgegeven. Het rapport is opgesteld door de vice- maarsehalk (Êkr luchtmacht, sir Paul Malthy onder-commandant in het Verre Oosten, en bestrijkt de periode tussen 8 December 1941 en 12 Maart 1942. Het maakt slechts in het kort melding van de gebeurténissen in Hongkong, Birma en de Indische Oceaan, maar behandelt in hoofdzaak de oorlog tegen de Japanner in Malakka en daarna in Nederlands-Indië, waar Malthy uitein delijk commanderend Engels officier was. Evenals generaal sir Archibald Wavell en luitenant-generaal A. Parcival in hun rapporten deden, acht Malthy de oorzaak van het Britse falen gelegen in het feit, dat Engeland volkomen onvoorbereid was op een oorlog in het Verre O.osten. „Toen de oorlog in Europa uitbrak, legde die beslag op de hulpbronnen van het im perium in zulk een mate'dat slechts een fractie van de krachtkon worden ont plooid die nodig geweest zou zijn om het hoofd te bieden aan de Japanse aggressie. Toen Japan aanviel, bleek het nog sterker te zijn dan men verwacht had. Het gevólg was dat de Japanners onze onontwikkelde defensie onder de vöet liepen voordat steun kon worden geboden", aldus schrijft sir Paul Malthy. Voor het eerst geeft een officieel rapport toe dat de Royal Air Force te Kota Baroe in Noord-Malakka'op 8 December 1941, de dag van de Japanse aanval, niet onmiddel lijk trachtte terug te slaan, omdat de oor log officieel nog niet verklaard was. „De Japanners zouden ons een lokaas voorhou den om ons te verleiden de eerste klap te geven. Wij zouden dan de aanvallers ge weest zijn en de Amerikaanse sympathie verspeeld hebben", zo meent deze Engelse opperofficier. Ook politieke factoren waren in hoge mate verantwoordelijk voor het uitblijven van een Britse opmars in Siam. Dank aan Nederlanders. Het grootste deel van Malthy's rapport wordt echter ingenomen door de gebeurte nissen in Nederlands-Indië na de overgave van Singapore. Malthy beschrijft de vol ledige samenwerking der Nederlandse strijdkrachten tijdens de gehele Malakka- campagne. Een g^oot deel van hun lucht macht werd dientengevolge vernietigd tij dens de 70 dagen van strijd op Malakka. „Toen hun hoop op succesrijke tegenstand verdwenen was en slechts een kleine Britse macht was overgebleven om de strijdkrach ten te vervangen die de Nederlanders zelf hadden opgeofferd, werd hun geïsoleerde positie hun rampzalig". Het rapport oefent enige critiek op de gebeurtenissen van de 8e Maart 1942, toen de Nederlandse opperbevelhebber per radio mededeelde dat „alle georganiseerde tegen stand op Java moest gestaakt worden." Deze order, aldus Malthy, plaatste de En- Optimisme over het Marshall-plan Te Washington is in de afgelopen twee weken ten aanzien van het plan-Marshall een groeiend optimisme waar te nemen ge weest. Men meent dat er thans goede kan sen bestaan, dat het „European Recovery Plan" per 1 April aanstaande door het Con gres zal zijn aangenomen zonder op funda mentele punten gewijzigd te zijn. Maandag aanstaapde zal het plan in de Senaat in openbaar debat genomen wor den. De commissie voor buitenlandse aan gelegenheden van het Huis van Afgevaar digden, die einde deze week met haar verhoren gereed zal komen, heeft er in toegestemd haar versie van het wets-ont- werp te baseren op die van de senaats commissie. Hierdoor is de kans weggeno men, dat de commissie van het Huis te voorschijn zou komen met een afwijkend ontwerp, hetgeen door de alsdan nood zakelijke procedure tot het vinden van een vergelijk tussen beide ontwerpen grote vertraging zou hebben kunnen veroorza ken. gelsen op Java in een précaire situatie, om dat de order door de Nederlanders was uit gevaardigd zonder voorafgaand overleg met de Britten. Het gevolg was een verschil van mening tussen de respectieve comman danten. Evenwel, Malthy's rapport geeft alle lof aan de Nederlandse actie in het algemeen. „Tegen het einde was het duide lijk dat alles, ook de gezinnen daar, on herroepelijk in handen zou vallen van de Japanners. De Nederlanders hadden reeds enige voorbeelden van Japanse wreedheid op Borneo meegemaakt. Zij waren dienten gevolge huiverig voor het voortzetten van een guerilla-tegenstand op Java onder de gegeven omstandigheden. Slechts toen de Engelsen de strijd wilden voortzetten na de algemene capitulatie op Java, ontstond enig meningsverschil over de best te volgen ge dragslijn. Malthy vervolgt dan: „Ik wens echter uitdrukking te geven aan mijn dank baarheid ten opzichte van de Neder landers. Hun wil om te helpen was on begrensd. Zij volbrachten hun voorge nomen acties tot het einde. Als één gemeenschap weigerden zij de Engel sen niets: arbeidskrachten, materiaal, geld en hulp van iedere aard werden onbeperkt ter beschikking gesteld, vaak ten koste van aanzienlijke opofferin- gen. De toewijding van de Nederlandse doktoren en verpleegsters voor onze gewonden en' zieken was schitterend. De Royal Air Force heeft een grate schnld van dankbaarheid tegenover deze mensen." De conclusie van Malthy's rapport is: „Fouten .gebeurden er ongetwijfeld zoals altijd in een oorlog, als het onverwachte gebeurt op zulk een schaal als toen in het Verre Oosten. Maar al degenen dient hulde betuigd te worden die hun best deden om de eerste stoot van 's vijands overweldi gende meerderheid op te vangen, hoewel zij over onvoldoende middelen beschikten. Zij bonnen daarbij tijd, zodat andere strijd krachten verzameld konden worden ter voolkoming van een Japanse aanval op Australië en India." Boekenweek in de hoofdstad begon met galafeest Mr. dr. P. J. Witteman, minister van Binnenlandse Zaken, de Commissarissen der Koningin in de provincies Noordhol land en Utrecht dr. J. E. baron de Vos van Steenwij k en de heer M. A. Reinalda, Am sterdams burgemeester mr. Arn. J. d'Ailly en eèn groot aantal genodigden, vulden de zaal van de Amsterdamse Stadsschouw burg toen het doek opging voor H. J. Schimmel's „Het Kind van Staat". Dit werk, dat in 1859 zijn première beleefde v/erd op deze gala-avond bij de opening van de Boekenweek 1948 opgevoerd in de plaats van de aanvankelijk voorgenomen opvoering van Slauex-hoff's „J. P. Coen". In nauwelijks één week heeft Carel Briels dit stuk doen instuderen, dat gespeeld wgrd in de décors welke voor de opvoering van „J. P. Coen" waren bestemd. Aan het einde klonk langdurig applaus als hulde en dank aan executanten en regisseurs. Carel Briels en Nel Stants kregen een extra ovatie. Daarna begon het gala-feest „het schrij versbal", dattot vroeg in de ochtend duurde. EERSTE KAMER Soepelheid bij belastinginning (Van onze parlementaire redacteur). Minister Lieftinck tnoest toch eens in de leer gaan bij zijn ambtgenoot Witteman wat betreft het tempo, waarin hij op parle mentaire uiteenzettingen pleegt in te gaan. Gisteren had men het vooral over belas tingtechnische kwesties, waarover zowel de heer Vixseboxse (C.H.) als prof. mr. Molenaar (V.V.D.) al vrij breed voerig hadden uitgeweid. De bewindsman ging er veel te langdurig op in. Geen na volgenswaardig voorbeeld. Derhalve be palen wij ons tot vermelding van zijn weerlegging van 's heren Vixseboxse's bewering, dat de laatste twee jaar de in directe belastingen toenepien, waardoor het beginsel van belasting naar draagkracht in- het gedrangkomt. Overigens zal de Beneluxsamenwerking ons op den duur vermoedelijk wel zij het ook ongaarne nopen meer het Belgische voorbeeld te volgen, waar de indirecte belastingen een grotere plaats innemen. Ook toonde Excel lentie Li e f t i n c k aan, hoe en waarom de regering doorberekening van de verhoogde omzetbelasting had moeten verbieden, na melijk om prijsverhoging te vermijden; als de winstmarges het toelaten mag wel door berekening plaats vinden. Prof. Molenaar had ook gewezen op de moeilijkheden voor de belastingschul digen door .de cumulatie van de aanslagen voor de jaren '46, '47 <yi '48. Hij verzocht daarom om termijnbetalingen, het gemak kelijker verlenen van uitstel en verbete ring van de rentevergoeding. Excellentie Lieftinck beloofde aan de bezwaren van de heer Molenaar tegemoet te komen. Zo zou in een aanschrijving aan de belasting dienst tot soepelheid kunnen worden ge maand. Ook de rentevergoeding, die nu 3.6% bedraagt, zal worden bezien. Inzake het successierecht verzette de heer Mole naar zich tegen het feit, dat de bindende schattingen van onroerend goed door des kundigen geschieden ten koste van belang hebbenden. Ook vondhii de exploitkosten bij boeten veel té hoog'. Met deze en andere opmerkingen van de V.V.D.-afgevaardigde zal de minister rekening houden bij de ko mende technische herziening van de suc cessiewet. uitgaven Staatsprijs voor letterkunde toegekend Voorgelicht door een jury, bestaande uit de heren Dirk Coster, prof. dr. Gerard Brom, dr. L. Brummel, dr. G. Stuiveling, Victor E. van Vriesland en H. J. Michael, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen als het beste Nederland se belletristische prozawerk, verschenen tussen 1 Juli 1944 en 1 Juli 1947, de roman „Het oude huis" van wijlen Arthur van Schendel en de novellenhundel „Sophia in de Koestraat" van Amoene van Haersolte bekroond met de Staatsprijs voor letter kunde (P. C. Hooft-prijs) 1947. Arthur van Schendel De jury acht het bewonderenswaardig, dat Van Schendel in zijn laatste werk er in is geslaagd, zonder gebruik te maken van de gangbare middelen, een beeld te schep pen van menselijk leven in de eeuwig- eendere rhythmen van geboorte, liefde, leed en dood. Bezit enerzijds deze bekroning tevens het karakter van een laatste hulde aan een groot letterkundig levenswerk, anderzijds heeft het droevige feit, dat zij posthuum moest geschieden, de jury reden gegeven om tezamen met Vhn Schendel's roman ook een ander werk voor te dragen voor bekroning. Zij heeft daartoe na ampel overleg gekozen de novellenbundel „Sophia in dè Koestraat" door Amoene van Haer solte. In het voornaamste verhaal van deze bundel „De stemmen", weet de schrijfster het Overijselse land uit de achttiende eeuw indri 'xwekkend voor ons op te roepen: eenzam^ landschappen, statige kastelen en stulpen, waar primitieve, maar zeer diep- levende mensen wonen. Minister Lieftinck toonde zich dank baar voor een project voor een premie lening, dat prof. Molenaar hem had over handigd, maar was weinig enthousiast. „Het is niet in strijd met de Loterij wet", zei prof. Molenaar. „Neen, maar ik ducht het oordeel van het nageslacht", aldus de minister, die zich beriep op de ervaringen uit de tijd na Napoleon. Kosten en schaden, door de Geallieerden hier te lande aangericht, worden slechts vex-goed voorzover zij vallen in de „Lend- Lease exx Mutual Aid"-perioden, die ein digden op 2 September en 8 November 1945. Voor de bombardementen op Nijme gen exx'het Haagse Bezuidenhout kan geen vex-goedixxg worden geëist, aangezien die schaden krachtens gesloten verdragen niet voor verrekening vatbaar zijn: Hierna werd de begroting van Financiën zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Insgelijks ging onder de hamer door de ratificatie van enige internationale over eenkomsten inzake de walvisvangst. Aclit koeien gestorven door kwakzalversmiddel Een veehouder in Loenen aan de Vecht kreeg dezer dagen bezoek van een koop man, die, volgens zijn zeggen, een uitste kend middel had tegen schurft. Daar het vee van de veehoudér nogal aan schurft leed, liet de veehouder zich bepraten. Hij smeerde zijn koeien met het middel in en het gevolg was dat de ene koe na»de an dere stierf. Het gif werkte zo' snel, dat zelfs de vee-arts er niets tegen doen kon. Acht van de elf koeien zijn reeds gestorven Gevaar voor burgeroorlog in Yemen neemt toe De dreiging van een bixrgeroorlog wordt ernstiger in Yemen. De vermoedelijke erf genaam van de troon, Emir Seif el Islam Ahmed, heeft zich naar verluidt tot nieuwe Imam van Yemen uitgeroepen, van zijn schuilplaats irï de bergen iix het Zuiden uit. Volgens vroegere berichten heeft El Wazir, de nieuwe heerser van Yemen, een voorstel van Emir Ahmed om het 'geschil over de troonsopvolging aan de Arabische Liga voor te leggen, van de hand gewezen. Een delegatie van de Liga vertrekt heden uit Cairo naar Yemen om een onderzoek in te stellen naar het nieuwe bestuur en te trach ten een biirgei'oorlog te voorkomen. Een deel van de delegatie der Arabische Liga, dat vooruit was gegaan, meldt, dat de toestand snel slechter is geworden en dat gevreesd wordt voor ernstige troebelen. Volgens het Arabische blad „Al Misri" zou de vórige Imam zijn doodgeschoten bij terugkeek per auto uit de woestijn, waar hij tien millioen portö sterling aan goud freeft laten begraven. De Imam zou bevel hebben gegeven alle slaven, die aan de expeditie hadden deelgenomen, te doden, opdat de bergplaats geheim zou blijven. Smokkelauto met 100 biggen strandde in een greppel Een grote vrachtauto, waarvan de ca bine geheel gepantserd was en in welke wagen niét minder dan honderd biggen geladen waren, is na een achtervolging door ambtenaren van de douane bij Vessem" in een greppel gereden. De beide inzittenden, die het vee naar België wilden smokkelen, waren even te voren uit de nog rijdende auto gesprongen. Zij wisten te ontkomen. Notaris en cliënt pleegden valsheid in geschrifte Wegens valsheid in geschrifte werd te gen de 55-jarige Rotterdamse notaris J. L. S! door de Officier van Justitie bij de Rot terdamse rechtbank zes maanden voor- waardelijk geëist. In 1945 had de notaris de 57-jarige bakker D. K. door het opma ken van een valse schuldbekentenis op naam van een zijner cliënten, die bij hem in 't krijt stond, geholpen om 14.000 zwart verdiend geld achter te houden voor de fiscus. In de acte stond ver-meld, dat de bewuste cliënt reeds vóór Mei 1940 dit bedrag' van K. had geleend, doch dat de oorspronkelijke acte in de oorlogsdagen verloren was gegaan. De notaris had het bij deze practijken niet gelaten. Voor 25.000 had hij aan de bakker een huis verkocht welk bedrag ook op de verkoopacte stond aangegeven. Hij had echter nog 23.000 extra voor dit huis ontvangen. Na de notaris stopd bakker K. terecht, eveneens wegens valsheid in geschrifte. De Officier van Justitie eiste tegen hem acht maanden gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met aftrek van voorarrest en een proeftijd van drie jaar. De fiscus had hem reeds een boete van f 12.500 opgelegd. HEEMAF KEERT 6 pet. DIVIDEND UIT. De N.V. Heemaf te Hengelo heeft over 1947 een nettowinst gemaakt vari 410.199 202.074). Hieruit wordt voorgesteld een dividend op de gewone aandelen van 6 pet. (3.2 pet.) en van 6.8 pet. (4 pet.) op de preferente aandelen. De verlies- en winstrekening wijst een saldo bedrijfsrekening aan vaxx 1.223.160 449.300). D. Kouwenaar, «Amsterdam IJ draagster van Europe" Nii«w 1 Ditmar N.V., Rotterdam. 'nil Andermaal wordt men in de ePi I gesteld zijn bibliotheek over te breiden. Een waarlijk mooi uit» 1 werk, rood, zwart en goud, komt ziél bij de meters, reeds in bezit. 11 Wat in deze fraaie band prijkt is L i imposant. Voor sommigen zal datJ8 |fl I zwaar hebben; boeken vervullen de functie van liefdesbrieven van minde stad, en^die zijn altijd heerlijkt* "indp haar voor anderen, door minder blindp ïfj/s zeten, zal het niet veel bekoring ff/i trompman 'in „rmlIrrV "itriT-Qw z. raa^ vernemen in welke'jaren er wat stanF" i.r-f nu iets geheel anders zich bevindt vnT' hoefte aan zulke kennis wordt doni- schrijver in de eerste plaats vervuld'' *er tallen, persoonsnamen, straatnamen trut" namen, dit alles gesaust met citiC" holhï Vondel, men vindt ze te over. 1 ffinti Kent men Amsterdam bijzonder Lei kan men deze informatie makkelijk gerede kertnis laten vasthaken; jL, Amsterdam slechts redelijk wél A veel te veel om te verteren, en ai heel aardig en wetenswaardig zo interessant, wordt het toch He i 'Ph' 11 'sheU _w(t lit Of men klapt de mooie band spoedi® h lend dicht. De talrijke zaken worden w, lijk, maar niet animerend verteld- en t de opzet der hoofdstukken geen 'enkel! torische periode verwaarloost komt er ook geen enkele tot leven in dit ge^f Als men maar geduld heeft; het fi eens veel te zijn, dan is er al weer een^, Bleekneusjes komen naar hef vaderland „Eten" is het ondsi» van hun gesprekken Ruim honderd kinderen scha' mee? se si de, 1 ixisa' expc uit lenv opsl tuil lijk PANDA EN DE PROFESSOR 17. De commissaris drukte op een belletje en er trad een saluerende agent naar bin nen. „Houd deze gevaarlijke individuen onder je hoede!' zei de commissaris tegen hem. „Ik vermoed, dat het een paar. inter nationale misdadigers zijn. De klederdracht van de bejaarde beklaagde komt me uit heems voor, We gaan nu met deze machine naar het laboratorium om hém door de des kundige te laten onderzoeken Maar ver lies ze niet uit het oog, agent!" „Tot Uw orders, commissaris!" zei dp agent. Hij duwde zijn arrestanten achter zijn chef aan, de deur uit en een gang in. „Ik begrijp de toestand niet geheel!" mompelde de professor. „Ik vermoeddat er een mis verstand in het spel is! En ik meen, dat jij ook het slachtoffer bent, eh.... hoe heet je ook weer?" „Panda!" zei PandaZe denken, dat U Uw eigen uitvinding gestolen hebt, prof!" „Maar waarom zou ik dat doen?" vroeg de professor verbaasd. „Stilte!" zei de commissaris streng. „Treedt binnen!" dagen de Duits-Nederlandse grens bij ff denzaal, kinderen van Nederlandse ojj uit de Russische zóne van Duitsland eu-: Berlijn. „We zijn nu in Nederland", vertellen a verzorgsters van het Rode Kruis. D» kinderen, die voor het-overgrote deel Dg spreken, begrijpen het niet. Als ze dat men met Nederland „Holland" beginnen velen bedrijvig mutsen en aan te tx-ekken. Ze zijn er nu immers een lange, lange reis. Dat valt tegen. Het vaderland blijk', y zo klein als het werd afgeschilderd. 7. meesten van deze drie tot vijftienta werden in den vreemde geboren. De rv. len, dat merkt men. uit gesprekken, leren niet in aardrijkskundig omtrent de Europese Westkust. „Eten, eten, eten..", dat is het onfe. werp, waarop ieder gesprek weer stuit, k meisje toont ons een boterham. Dieheetj van haar ontbijt gespaard voor-haar a® die niet mee kon. Men kan dit negenjaf! kind riiet aan haar verstand brengen, zij die boterham rustig kan opeten, Ha maanden bewaren gaat niet en ze kijfj 1®! immers boterhammen genoeg! Kan ze dy' Pcs de boterhammen, die ze bewaart, niet era dei- de post sturen? i De Berlijnse kinderen zien er dpójra uit beter uit dan zij, die .uit Mecklenlurj w0 Chemnitz of Maagdenburg komen, Hu kui kleding is over het algemeen netjes, dedj vai vaak geïmproviseerd uit oude kleren, FIc kens of gordijnen. Velen dragen panfeffi Te tjes of ruw, niet passend, schoeisel, stu Dit transport van honderdvijf Duitssprei hai kende kinderen van - Nederlandse bu& it eer slechts een klein deel van de tiénduizer', del die in Nederland worden oriderg'êb'rachta na een verblijf van drie maanden bij 6- milie of pleegouders weer naar Duits&i teruggaan. „Het is te hopen," zegt. een het Rode Kruis, „dat de taal van hel hi zal gaan boven die van de tong. Vele li- deren spreken. Duits en een groot dee! daarvan bovendien dialect." OPKOMST DIENSTPLICHTIGEN 2 U EEN DAG UITGESTELD. De opkomst van dienstplichtigen, die si oproep hebben ontvangen om zich op I Maart ter inlijving bij het 2e Regima' Infanterie te melden bij het 5e infante» depót te Roermond, is verschoven naa: Maart. Dit geldt tevens voor diegenen, c bij dit onderdeel op 2 .Maart moeten of- komen, wegens het eindigen van uitstelt vrijstelling. „Volksdemocratie". Het Poolse pariet^ heeft met algemene stemmen deopri^ ting van een jeugdbeweging, de jeugd van 16 tot 21 jaar is toe te treden, goedgekeurd. Nationalisatie. De Bulgaarse vergadering heeft alle land en alle nj zen genationaliseerd', behalve die, wekt aan arbeiders behoren. Volgens ac fl' tionalisatiewet zal de staat de voor®; lige eigenaren schadeloos stellen-®' staatsobligaties. Ook het film- scoop- en radiowezen, zal worden nationaliseerd. Gandhi II? Sedert zeven dagen is de S' jarige Baltische mijnarbeider Shevohenko, die woont in de cü' tine' voor vreemdelingen van dei* te Chatelineau (België) in king. Tot nu toe is het onmogelijk f weest ook maar enige verklaring hem los te krijgen over het motiei® zijn vreemd gedrag. Ondanks net dringen van zijn kameraden weigert tj koppig ieder voedsel tot zich te pen Thans is de vreemdelingenpolitie j.' zocht zich met deze aangelegen bezig te houden. Iets nieuws. Radio Praag maakt t dat de Tsjeehoslowaakse postaW weigerd hebben een chèque van dan een millioen kronen ten van de twee afgetreden - nisters Schramek en Hala te honor Palestina (1). Jean-Paul Sartre, de van de existentialistische t>.ewe".b heeft tegenover de Franse liga vrij Palestina verklaard, dat do lestijnse Joden moeten worden pend en dat het de taaie van de is hiervoor te zorgen. Palestina (2). Een en veertig lede" va" Britse pai'lemënt hebben telegra aan Tpygve Lie gezonden, waarin er bij de Veiligheidsraad op aI gen alle nodige maatregelen te om aan de bedreiging van de w tionale vrede en veiligheid ron lestina een einde te maken. Verzet. In België hebben 620.000 een verzoek ingediend erkend te w als leden van 't ver-zet. Tot nu to 60.000 als zodanig erkend, 0 11 ministeriële verklaring.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2