Voetbal in Kennemerland In de Cementhaven „berusten" vier schepen De „ringelaars" voor „slampamperwerk' zijn reeds lang historie geworden MAANDAG_>_ i maart 1948 1JMUIDER COURANT Ei T ,311 het bureau „teruggave -• .p cementhaven ligt een troos- 1 w vissersschepen, waarvan reloos zjen is. dat zij inderdaad iog "et1 waren, die de schelvis en ij eens b°wn de ijmuidense markt g je haring naar u )WpJ Zij schuren ,huren hun grijze romp aan elkaar - tieine golfjes van het rustige ufefW aaD ïïM en zij wachten.misschien anders op een pneumatische "■op slop man met een felle steekvlam, ^arn,ér 6 marinetakelage zal wegratelen en ,:die h»n (ot er weer een Hollandse bjbi««—-■ °de Duitse oorlogskleur van- schuit onciei hpt°zfln 'de schepen, die door het Teruggave Vissersvaartuigen uit r- ^„vangenschap verlost werden dï fïïa dezer laatste schepen in een L de' haven is de „emdstrijd" r" t Rnreau dat hier de* laatste gasten doorgangshuis" voor werk of w „„heert uit te besteden. !MP probeeri vier man een paar eenzame wachtslieden »"g ïompen: A. de Goede A. t Pronk en J. van Minne, aie elkaar verder op de even eenzame in passen bij storm of lekkage. --„SS schepen is het restant van tweehonderd trawlers, kotters, i""" Upper's, die door hun handen sinds de bevrijding, schepen '"1 Ken en schepen met lekken, maar 5 schepen met waardevol materiaal aan l"'4,, hct hoofdstuk dar „Teruggave" twins afgesloten. Verscheidene vroe- ï'mrinesehepen jagen alweer om de Kl en de Zuid en herinneren zich nau- ïmeer, dat zij eens een hakenkruis- Jeep de achtersteven voerden, andere i 1«rties op een ry in het Spuikanaal I Ehten op hun eigenaar, die al bekend lm waarvan er een zijn bezit reeds naar Geen kabeljauw in de Moray-Firth. De stoomtrawler Irene IJM 95 heeft van Én reis naar de Moray-Firth geen ple- i r beleefd. De trawler welke Woensdag 2 jj m zee was vertrokken was Zondag 29 5 iü februari binnen met slechts 240 manden 1 11! vis, Er werden 100 manden kabeljauw f-6' 'li -DeBergen thuis varende. Hoewel nog niet bekend is of de „Bergen" van z'n IJs landse reis naar Engeland of naar IJmui- den komt. is het wel uitgelekt dat de tawler thuisvarende is. De IJslandse ka beljauw is aan boord gekopt. - „Verre visserij?" Engelse weten schapsmensen hebben in de Golf van Aden een rijke visstand ontdekt; er werd onder meer haring van Noordzee-kwaliteit aan getroffen. Men is eveneens bezig bij Mau- zoekingen te verrichten, ruste Zeeuwen. De Zeeuwse ir heeft er plotseling een zware bijgekregen door de aanvoer mossels in Parijs. Deze nieuwe op de Franse markt zal de dende Zeeuwse mosselcultuur obber bezorgen en men dringt in visserskringen bij de rege ring op aan, de exportheffing van ruim 2 per 100 kilo „er af" te halen, zodat de concurrentie tegen de Denen gemakkelij ker wordt - Ledenvergadering. De algemene le denvergadering van de Nederlandse Bond van Grossiers in Vis en Haring wordt op 18 Maart in hotel „Noord-Brabant" te Utrecht gehouden. - Contracten. Nederland sloot voor 1948 met Groot-Brittannië een handelsverdrag ivan 700 millioen met een groot kwantum voedingsmiddelen, met Tsjecho-Slowakije werd 275 millioen afgesloten, onder meer Voor vis en visproducten. Met IJsland werd voor 30 miliioen kronen afgesloten, onder meer visnetten. - Eet smakelijk. Een Delfzijlenaar kreeg 1000 gulden boete, omdat hij smeerolie voor 10 gulden per liter aan visbakkers verkocht. MARKTBERICHT 28 Februari '48 Visaanvoer: 35 kisten tarbot en tong; 240 kisten schol; 45 kisten bot; 90 kisten fthar; 40 kisten kuit, 730 kisten schel- vis;320 kisten Wijting; 85 kisten poontjes; 220 kisten kabeljauw; 90 kisten leng; 360 kooivis; 40 kisten makreel; 300 kis- ™ng; 100 kisten diversen. Totaal 2095 kisten. Besommingen Motorfrawler: Ro 53 Derkje f 17.750. Motorloggers: KW 86 f 5900; KW 51 I2d20; SCH 107 f 2385; KW 107 f 487 (2e deel); KW 104 f 2070. Kustvisser: UK 34 f 300. Visprijzen: heilbot 2.70—2.20; grote 2.40-2.10; md. tong 2.55—2.30;klmd. r? 2.80—2.45; kl. tong I 2.30—2.05; kl. n 1.75;.kl. tong III 1.65. Alles per isg. JW»t I f 190—150; tarbot II f 84—68; «MUI f 74; tarbot IV f 72; poontjes Mil rog f 15-12; ham f 55—50; wolf "M8; hom f 51—45; tongschar f 110; J, °ng f 52—35; baars f 4225; puit- D2; bot f 29—23. Alles per 50 kg. distributienieuws de Vissershaven heeft laten slepen, om het vaarklaar te doen maken. Daar in het Spuikanaal is het allemaal veel netter trouwens dan in de Cement haven, maar als men die laatstgenoemde kom overziet, komen oude vertrouwde beestje als de „Helga" in het gezichtsveld en de vier trawlers Van onze foto, ïn Duits land opgespoord door de Helga, naar huis gesleept en daar toegewezen. Vier trieste schepen, maar nog niet onbruikbaar Diefstal leidt tot arrestaties In verband het het onderzoek van het stelen van lood van het dak van het distri butielokaal zijn nog twee jeugdige IJmui- denaren in arrest gesteld, die bij- vorige diefstallen medeplichtig waren. Boven dien werd een opkoper in IJmuiden-Oost, die verschillende malen het lood van de minderjarigen had opgekocht, ter zake van heling gearresteerd. Het onderzoek wordt voortgezet en meer arrestaties zijn te verwachten. V-C fflkk -T - .--Mm. fe4.il: Vier naamlozen in de Cementhavenwachtend op een eigenaar. VOORUITGANG BIJ DE LOODSDIENST De indienststelling van het loodsvaartuig „Arcturus", dat voor het beloodsen op de "Schelde gebruikt zal worden, heeft nog eens de aandacht gevestigd op de vooruit gang bij het loodswezen gedurende de laatste eeuw. Een eeuw geleden waren het in het al gemeen alleen vissers, die hun diensten als loods .aanboden. Zodra de Franse over heersing afgelopen was, achtte Koning Willem I het dienstig een geregelde loods- dienst in te stellen onder toezicht van het ministerie van Marine. Thans is het in 1859 ingevoerde reglement, zij het met enkele wijzigingen, nog geldig. Eerst ïn 1920 ech ter ging het particuliere karakter van de loodsdienst verloren en kwamen de lood sen in rijksdienst. Het type loodsboot is in die tijd veel veranderd en verbeterd. Eerst kende men de „ringelaars", die z.g. „slam pamperwerk" konden verrichten. Mochten ze eens stranden, dan konden ze bij hoog water op eigen kracht weer vlot komen. Later kende men de kotters, de schoeners en de stoomloodsvaartuigen en eerst kort voor 1940 werd het eerste motorschip in dienst gesteld, dat echter bij het uitbreken van de oorlog op een mijn liep en verloren ging. Een kotter bood weinig gerief. Soms zat men dagen lang met veertien of vijftien man in een klein verblijf bijeen, de deuren potdicht als het stormde. In dat verblijf werk gestookt, gekookt en geslapen. Niette min werd er vaak nog liet hoogste lied ge zongen, wantmen wist niet beter of Stormvogels-klaverjassers verliezen van D.W.S. Zaterdagavond waren de DWS-klaver- jassers met de voorzitter De Bruyne aan het hoofd, vergezeld van tal van dames, naar IJmuiden getrokken om daar hun krachten te meten met hun Stormvogels collega's, die zich in de hoofdstedelijke klaverjas-wereld reeds een goede naam hebben verworven. De voorzitter der Stormvogels-klaverj as- club, de heer J. Zwemmer, heette de Am sterdamse vrienden van harte welkom, waarna hij het woord gaf aan de voorzitter der vereniging, de heer G. J. Bremerkamp. Deze zeide zich in dit klaverj as-treffen te verheugen, omdat hij ook hierin een middel zag Stormvogels en DWS dichter bij elkaar te brengen en aldus de ontmoetingen op het groene veld, zelfs al zou er een kampioen schap of een onderste plaats mee gemoeid zijn, een sportief verloop te doen hebben. Bij deze woorden van de Stormvogels voorzitter sloot diens DWS-collega zich vol gaarne aan. Nadat de thuisclub zowel van de zijde der heren- als dames-DWS'ers een vaantje was aangeboden, kon het spel beginnen. Beide clubs bleken geroutineerde klaver jassers te bezitten. Na de eerste ronde ston den de IJmuidenaren ruim 200 punten voor; na de tweede ronde bleken de Amsterdam mers iets ingelopen te zijn, doch in de derde ronde liepen zij de Stormvogels vrijwel onder de voet, zodat ze tenslotte met een 3000 punten voorsprong beslag legden op de door Stormvogels uitgeloofde beker. het hoorde zo. Iedere loods werkte in die tijd voor eigen rekening. Was er een schip in zicht, dan werden allen bijeen getrom meld en rolden de dobbelstenen, wie de meeste „ogen" gooide. De gelukkige mocht dan het karwei opknappen. Wie gelukkig was in het „smakken" verdiende op deze wijze veel en de onfortuinlijken werden fi- nanciëel de dupe. Nu het rijk de dienst heeft overgenomen, kan dit niet meer voor komen. Men vraagt wel eens: is een loods nu nodig? De koopvaardij-officierèn zijn toch zelf gediplomeerd en zij beschikken over zeekaarten, zegt men dan. Inderdaad, maar de plaatselijke situaties veranderen nogal eens en bovenal is het nodig, dat men uiterst vertrouwd is met stromingen, ban ken en lichtboeien. Met de zeven loodsboten, die er na de oorlog van de achttien nog over waren, voorziet de dienst thans met de grootste moeite in de behoefte en het is dus te ver klaren, dat de aanwinst van de „Arcturus" die de grootste en modernste boot is, waar over men tot nu toe heeft beschikt en te vens het beste uitgerust is en zeer comfor tabel er is een geriefelijke en ruime kajuit voor 24 man en. de keuken zowel als de slaapplaatsen zijn apart met vreugde werd begroet, temeer omdat de bestaande loodsboten 20 tot 40 jaar oud zijn en dus haar beste dagen gehad heb ben. Binnen een paar maanden zal er nog een nieuwe dienst aan het loodswezen wor den toegevoegd, namelijk een radio-peil- dienst, waarbij de positie van schepen door de walstations gepeild kan worden. Uitreiking van de Bedrijfschapswisselbeker Dinsdag 9 Maart wordt in café-restau rant „Boschlust" aan de Bezuidenhoutse- weg 2 te 's-Gravenhage de uitreiking van de Bedrijfschapsprijzen voor de beste ha ring en vis van het afgelopen jaar gehou den. De uitreiking van de wisselbekers, de wimpels en de oorkonden geschiedt door dedirecteur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, drs. D. J. van Dijk, die ter gelegenheid van het feestelijke feit een toespraak zal houden. Vertegenwoordigers van het gehele Nederlandse visserijbedrijf zijn uitgenodigd, de middag, die om half drie begint, bij te wonen. Gevonden dieren i en voorwerpen In de gemeente Velsen werden in de week van 20 tot en met 27 Februari ge vonden: enige handschoenen; enige wanten; enige honden; dynamo, tabakspijp, zakmes, enige sleutels, twee rijplaten (V.D.P.), zijden kraag, portemonnaie, f lensijzer, paar kinderschaatsen, hondenhalsband, kinderbril, kinderschoentje, schroeven draaier, rechter schaats, voeler (ruimte meter), badpak, ceintuur. Inlichtingen zijn elke werkdag tussen 11 en 12 uur en 16 en 17 uur te krijgen in kamer 4 van het hoofdbureau van poli tie (behalve Zaterdagmiddag). Velsen had geen moeite met Scheveningen Hoewel Velsen, dat bij het winnen van deze wedstrijd geen belang had. zich niet direct tot het uiterste inspande, twijfelden we er geen ogenblik aan, of de punten zou den op Santpoort blijven. Want wel deden de badplaatsmensen hun uiterste best, maar vooral hun aanval ontbrak het aan de no dige capaciteiten om de hechte achterhoede van Velsen ernstig te verontrusten. Dq achterhoede van Scheveningen heeft zeker geen kwaad werk verricht, doch be zweek reeds na 10 minuten spelen, toen Ninaber op de hem eigen wijze doelman De Bruyn passeerde. De rappe linksbuiten van Velsen doorboorde vóór de rust nogmaals het Scheveningen-doel, maar dit doelpunt werd geannuleerd, zodat de rust met 10 inging. De tweede helft was een getrouwe copie van de eerste: Scheveningen verdedigde stug en moest het voor het overige hebben van snelle uitvallen, waarmede de Sant poortenaren echter in de regel wel raad wisten. Het maken van doelpunten was on der de gegeven omstandigheden voor de voorhoede van Velsen geen gemakkelijke opgave. Het tweede doelpunt kwam dan ook pas tot stand, toen Velsen een vrije trap moest nemen, waaruit tenslotte De Bruyn de bal langs zijn naamgenoot in het Sche- veningse doel werkte (20). Scheveningen trachtte het spel nog te forceren, doch de Santpoortse achterhoede gaf geen kans. Zaandijk versloeg Terrasvogels Door het absolute falen van zijn doelman Douma, die naar onze mening zeker vier van de vijf doelpunten had moeten stoppen, heeft Terrasvogels een zware nederlaag tegen Zaandijk geleden, waardoor deze club kampioen werd. Het falen van Douma was vooral daarom zo jammer, omdat de rest van het elftal werkelijk een goede wedstrijd gespeeld heeft en een gelijk spel zeker tot de bereik bare mogelijkheden zou heben behoord. Met de rust was de stand nog slechts 10. Dit doelpunt was van zeer grote afstand door de Zaandijkse rechtshalf gemaakt.Ter- rasvogels zat het in deze eerste helft niet bepaald mee, want een paar maal ontsnapte het doel der thuisclub, ondanks het goede werk der beide achterspelers slechts op het nippertje. Ook in het begin der tweede helft waren de Vogels zeker niet de minderen, doch toen Douma weer twee houdbare schoten liet passeren ging de moed er uit en slaag de Zaandijk er in de stand zelfs op 50 te brengen. Kinheim blijft derde klasser Kinheim, dat met invallers uitkwam en daardoor in een geheel andere opstelling speelde, waarbij de oud-doelman Daniëls onder de lat stond, heeft goed werk gedaan in de laatste competitie-wedstrijd tegen Ripperda te Haarlem. Het is voor de derde klasse behouden. De geel-zwarten combineerden aardig, het samenspel vlotte goed en ook het plaat sen gaf al direct aanleiding tot optimisme. Ripperda kon niet verhinderen, dat Kin heim, na een verkennen, iets in de meer derheid was. Rem, die als middenvoor het spel goed verdeelde, gaf een pass naar H. Prinssen, die doelpuntte (01). Een mis verstand in de verdediging van Kinheim gaf de Ripperda-rechtsbinnen met een zachte roller gelegenheid gelijk te maken na 35 minuten. Kinheim zag de kans schoon en toen Raaymakers na 41 minuten voor zette doelpuntte Kuilenburg (12). Na de hervatting maakte Ripperda door de snelle „zwerver Koster, die uiterst ge- vaai-lijk was, bij een doorbraak gelijk (2-2) Hierna waren de ploegen in een ietwat fors spel tegen elkander opgewassen, totdat na 15 minuten Kuilenburg opnieuw een voor zet van rechts inschoot (23). De gast heren zetten alles op de aanval om gelijk te maken, maar Kinheim hield stand, waar bij Daniëls als doelman prachtig werk ver richtte. Vijf minuten voor het einde liêp H. Prinssen op een bal toe, loste een hard schot in moeilijke positie en stelde Kinheim daar mede veilig (24). Scheidsrechter Stein leidde correct. I.E.V.Purmerend 03 Purmerend speelde technisch beter en al was ook bij de blauwhemden het juiste schot zoek, de combinaties brachten voor IEV tal van gevaarlijke ogenblikken, waar bij de achterhoede van IEV met v. d. Vlies aan het hoofd goed stand hield. Rust ging in met blanke stand. Na de hervatting was Purmerend iets sterker. IEV gaf echter geen gelegenheid om doelpunten te maken en wist zelfs bijna te doelpunten, toen Stokman de bal door gaf naar Schavemaker, die de doelman pas seerde, zijn schot werd op de doellijn door een achterspeler der gasten weggewerkt. Purmerend pakte nu flink aan, kreeg overwicht en de gevaarlijke rechtsbuiten zette voor, waarna rechtsbinnen Groothuis fraai inkopte (01). Glandorf zette door en passeerde v. d. Bos keurig (02). Na 32 minuten ontving Groothuis de bal van zijn broer en met een kopbal werd het derde doelpunt binnen vijf minuten gemaakt (03). Wel probeerde IEV nog de eer te redden, maar dit lukte niet. Door deze uit slag is IEV thans vaster in de gevaarlijke hoek gekomen. Stormvogels II verspeelde kostbare punten De reserves van Stormvogels troffen een geheel andere ploeg van Alcmaria Victrix tegenover zich dan die welke enige we ken geleden met 11-1 van HFC 2 verloor. Vooral in verdedigend opzicht deden de Alkmaarders goed werk en dat kwam hun uitstekend te pas, want vrijwel de gehele wedstrijd waren de Stormvogels in de meerderheid. De uitvallen der Alkmaarders waren echter razend snel en daardoor zeer gevaarlijk. Uit een zo'n snelle aanval gaf de Alkmaarse rechtsbuiten Rechsteiner het nakijken, doch nog vóór de rust maakte Effern, die Venus verving, gelijk. Ook na de hervatting domineerde Storm vogels opvallend, doch Nieuwenhuizen en Ik heb Woensdag luitenant-generaal Kruis horen spreken en ik vond dat wel zeldzaam verfrissend. Ik zat, om het zo maar eens uit te druk ken, aan de voeten van de Chef Staf en Hoogendijk warén in verhouding tot dewanneer ik ooit tot de overtuiging kon kwieke Alkmaarse verdediging veel te j komen dat 'het huidige leger anders is dan langzaam. Tegen het einde werd de op-1 als ik dat zo eens zeggen mag mijn stelling in het IJmuidense elftal nog al eens leger (want was ik niet in den jare 1924 tfo«rii7itffl on hot cofotv fti-cr" iwor/i nnff 7. doodgewoon dienstplichtig soldaat?) dan gewijzigd en het „safety first" wérd nog meermalen uit het oog verloren. Dit werd de Vogels fataal, want een halve minuut vóór het einde werd Rechsteiner ten tweede male gepasseerd (12). Na afloop tekende Stormvogels tegen één der doelpurften pro test aan. Stormvogels III won met142 Breroó zei al, dat het verkeren kon en het derde elftal van Stormvogels ondervond gisteren de waarheid van deze woorden. Dit elftal speelde voor de Stads-Editie- beker tegen IEV 2 en stond met de rust met 10 achter. Na de rust werd echter de (voetbal-)geest vaardig over de Stormvo gels-voorhoede en tenslotte wonnen de blauw-witten met 14-2. 't Hadden er ook 20 kunnen zijn Waterloo II kampioen Waterloo 2 is er Zondag in geslaagd het kampioenschap te behalen van een der derde klassen. DEM 4 trof de IJmuidense ploeg in een productieve bui en met 90 werd de tegenpartij verslagen. Waterloo 3 klopte TYBB 5 met 20. Beverwijk F. de Ruyter wint de Veldloop van D.E.M. De veldloop, die door DEM werd georga niseerd is onder buitengewoon mooi voor jaarsweer verlopen. Zoals verwacht werd won Frits de Ruyter in de klasse A. Gevolgd door W. Groen en H. A. A. de Roode, die een felle strijd leverden om de tweede en derde plaats. De uitslag van de wedstrijd luidt: 1200 m IJ-junioren: 1. J. L. Schmitz, AV '23, 4 min. 33.5 sec. 2. H. Stroet, RK Hol land L„4 min. 39 sec. 3. J. van Haarlem, Holland (L), 4 min. 46.4 sec. 2000 m A-junioren: 1. A. v. d. Linden, Holland (L), 6 min. 37.4 sec. 2. W. Vrene- goor, Suomi, 6 min. 39 sec. 3. W. Rootsaert, De Gazelle, 6 min. 47.3 sec. C- en D-klasse. 2500 m: C 1. F. Schaly, AV '23, 10 min. 26.1 sec. D: 1. L. Schol, Suomi, 10 min. 33.6 sec. 2. P. Wester, DEM, 10 min. 35.2 sec. 3. J. Duijn, DEM, 10 min. 38.6 sec. 4. H. Vos, De Zwaluwen, 10 min. 43.9 sec. A- en B-klasse: 1. F. A. de Ruijter, AV '23, 12 min. 40.4 sec. 2. W. Groen, AV '23, 12 min. 45.6 sec. 3. J. A. A. de Roede, AV '23, 12 min. 53.4 sec. 4. J. Weenink, Suomi, 13 min. 10.2 sec. 5. N. Wester, Suomi, 13 min. 14.6 sec. 6. M. Cobelens, Zaanland, 13 min. 21.6 sec. De Kaagwisselbeker is met 62 punten door DEM gewonnen. Vooren had pech in de wintercompetitie De prachtige voorjaars-Zondagmorgen heeft de Beverwijkse Rennersclub „Ken- nemerland" henut om in de Wijkermeer- polder de vierde rit van de wintercom- j petitie als voorbereiding van het grote i wielerseizoen te houden. Er werd gereden in drie klassen A 56 km., B 42 km. en C 35 km. j De A-klasse was deze morgen niet zo goed vertegenwoordigd als gewoonlijk, doch dit kon niet verhinderen, dat tussen de rivalen een flinke strijd werd geleverd. Arie Voren die weer van de partij was, j had de beste kansen, maar zag deze ver- loren gaan door een lekke band. De tijd, i nodig om van wiel te verwisselen, gebruikte Henneman en, eenmaal de leiding geno men, stond hij deze niet meer af. De uit slag was 1 N. Henneman in 1 uur 44 min. 30 sec.; 2 Arie Vooren. De B- en C-klassen startten gelijk. De B-klassers bewezen in de zes af te leggen ronden hun vorderingen in snelheid en R. Bosser slaagde er in als eerste aan te ko men in 1 uur 36 min. 5 sec., gevolgd door A. v. d. Bos. Met een ronde minder (35 km.) volgde een pittige strijd in de C-klasse. Hier ver overde F. Hansen met 1 uur 36 min. 10 sec. de eerste plaats en volgde A. v. d. Akker als tweede. B.C.G. hield een bridge-drive was dat toen ik deze allerhoogste sterre- drager hoorde uitroepen: „zet de deuren van de kazerne wagewijd open en breng .leger en volk nader tot elkaar!" En terwijl die luitenant-generaal van veel goede bedoelingen stond te getuigen zat deze ex-dienstplichtige soldaat maar te peinzen, hoe dat in zijn tijd was. Toen de deuren van de van lysol doordrenkte ka zerne stijf dicht bleven en ik mijn kuchie op een tafel met geweervet en dekenpluizen legde en mijn noenmaal zat te verorberen vlak naast de bak met zand, die als kwispe door diende voor de hele kompajjie, als u weet wat ik bedoel. Ik zie nog zo dat ijzeren bedje van me, met dat model-opgemaakte-wolletje; door mijn slapie Koosje opgemaakt dan, want ik kon dat maar niet voor mekaar gehannest krijgen. Het was zo, dat die twee dekens een precies rechthoekig, vierkantje werden met de strepen net in het midden. Ik had de technische knobbel niet, evenmin trou wens als voor het uit elkaar en in elkaar zetten van 't geweer, om van dat machine geweer maar te zwijgen, al kregen we daar voor die ezelsbrug der onderdelen ter hul- pe: Bij De Brug Staan Zes Lummels Bodem, Dekselmaar de rest ben ik na een kwart-eeuw kwijt geraakt. En dan hadden wij een sergeant, die ten rechte De Vetlap werd genoemd en die de pik op mij had, zodat ik de gedragen négli gés der andere h.h. dienstplichtigen mocht sorteren, hetgeen geschiedde met een bajo net vanwege de persoonlijke hygiënische inzichten van ondergetekende. Laten wij daar verder maar het zwijgen toe doen. Over vetlappen gesproken: ik zie nog al tijd die drie handdoeken voor me: in een getralied kastje waarvan de sergeant-van- de-week de kostbare sleutel onder zijn be rusting had, opdat niemand zich onbevoegd aan deze onzegbaar-smerige dingen zou vergrijpen. En ik proef, na twee maal twaalf jaren, nog dat vroege ontbijt voor de grote mars met volle bepakking: konij nensoep plus rolmops en geeft u rnij maar een eenvoudig stukje paté de foie gras of een uitsmijter-ros. Nee, dat leger van generaal Kruis is an ders dan mijn leger was. Ik denk aan onze kleertjes, die op zich zelve reeds voldoende waren om de ver dediger des lands tot uitgeworpene des volks zich te doen gevoelen. Die kraag, die altijd schrijnde en altijd dicht moest. Die poetjes, die of de bloedsomloop af bonden of in brede lussen om de sierlijke kuiten van schrijver dezes flodderden. En van welke stof dat onwelriekend kamfer-plus-zwèet-pakkie gemaakt was weet ik niet: een soort wol met schokbeton en koperen knopen. Maar deze generaal, die was maar wel sprekend over de zorg, de huidigfe goede zorg van de legerleiding voor de man, de huidige kwieke soldaat en ik zat maar te luisteren en zag uit de nevelen van het verleden mijn legerleiding naar voren tre den: die prachtige kompajjiescommandant van mij: een heerlijke bolle toet met een trillende snor en daar kwamen allemaal blafj es uit, die niemand verstond en waar iedereen compleet van stond te rillebillen. Ach, ik heb wel geleerd dat alles alle maal anders geworden is en ik ben laatst in zo'n cadi-tent geweest en dat was met uw permissie, generaal jandoome wel wat anders dan die cantine van mij met die kogelflesjes, die vals-rose tompoezen, die sprits en dat zakkenbiljart: een maca bere catacombe, met die stokouwe korpo raal achter de koffiepot. Ik heb maar zitten luisteren en luisteren naar generaal Kruis over de ouderdagen in de kazerne en over alle andere zorgen, die nu aan de jongens worden gegeven. Wij zijn wel vooruitgegaan, gelukkig. Maar het gekste van alles is, dat ik toch nog met een zekere vertedering denk aan de kwispedoors, de lysol, de poetjes en de tompoezen. En dat, als ik die ouwe Vetlap en dat Blaffende Toetje nu tegenkwam, ik met een soort genegenheid naar ze zou kijken. Maar dat komt door de herinnering, die alles mooier maakt, Generaaltrekt U eltelSïst? Za'teriag'vin demalnTwordt helemaal-niks van die getechni- gehouden in het „Statenhuis" van de Vei'.couleurde souvenirs van een ouwe dienst- „de Gieteling", werd geopend met een voor- woord van de heer Gerssen. Er werd ge zellig en prettig gespeeld. Hieronder volgt de uitslag van de drive: Groep A: 1. Echtpaar Vogelzang 38 p. 2. heren De SonnevilleZandbergen 37 p. 3. Echtpaar Gerssen 35 V2 p. 4. heren v. d. LindeBerlé 35 p. 5. heren v. DrielPost man 32 p. Groep B: 1. Echtnaar v. d. Lee 38V? p. 2. dames Van Driel—Postman 36p. 3. Echt paar Stiemer 36 p, 4. heren KonzVan Groningen 35 p. 5. heren GrootBarnhoren 34V<? p. r Groep C: 1. Echtpaar Keijzer 39% P- 2. heren Schaafsmav. d. Wal 39 p. 3. Echt paar Verbeek 33 p. 4. heren v. d. Does v. d. Does 33 p. 5. heren BlomSint 31 p. Groep D: 1. Echtpaar v. d. Cappelle 41 Vo p. 2. Echtpaar v. d. Ploeg 38 p. 3. mej. Schaafsmaheer Klesser 35 p. 4. heren De Wijsv. d. Plas 31 p. 5. heren Woerdeman Rijpma 28 p. T^.n l - van Velsen-Noord, wier na- f, J? nen me* de letters A tot en met cónonlri-011 ®*nst'aS' 2 Maart ïn gebouw halen nieuwe levensmiddelenkaarten voor hen, wier T. D. iE st op o-54-64-74-84 °f 94- hetw^en1het bezit z«n van bon 612 Agenda voor Velsen en IJmuideitii MAANDAG 1 MAART uur: „Tussen twee vrouwen". tv p „Arsenicum en oude kant". jje» ont uur: „Rebellen van de prai- DINSDAG 2 MAART J* uur: Voorstellingen, tv» nIS uur: Raadsvergadering, uur: Ouderavond Julianaschool. FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H- Lane Crawford 56) Henry trok woedend aan zijn sigaret. „Ik heb jullie verteld, dat ik vandaag een brief van Robinson heb ontvangen. Ik kreeg die brief op kantoor. Het is een zaken brief; hij wilde me over iets belangrijks spreken". Even sprak niemand. „Misschien wil hij je over de gezond heid van je vrouw spreken", zei Michael, maar er klonk weinig overtuiging in zijn stem. „Dat had hij per telefoon kunnen doen", zei Henry, „daarvoor had hij me niet offi cieel hoeven te schrijven". „Dat is zo", was Michael het met hem eens. „Wat is het dan volgens jou?" vroeg Christopher. Henry keek hem hulpeloos aan. „Hij heeft argwaan gekregen", zei hij verdrie tig", hij zal mijn belastingbiljetten nog eens hebben nagekeken en een en ander zal hem niet duidelijk zijn geweest. Hij zal me nu een paar vragen willen stellen". „Waarover?" wilde Michael weten. „Over mijn" vrouw en kinderen". „Maar je hebt hem over je vrouw ver teld, en hij heeft je kinderen gezien!" „Hij heeft drie kinderen gezien, waarvan ik zei dat ze van mij waren". „Hij mocht toch aannemen, dat jij het weet", redeneerde Michael. „Ja, maar hij zal ze vergeleken hebben met de kinderen op de belastingbiljetten en hij zal hebben ontdekt, dat de leefitijden niet kloppen". Michael vond dat wat overdreven. „De verschillen zijn zo gering", mompelde hij, „en de geslachten komen ook overeen of zo goed als". „Ja, maar het is juist iets voor belas tinginspecteurs om op zulke kleinigheden te letten", zei Henry bitter. - Michael merkte nog op, dat men van een vader niet kon verwachten, dat hij precies de leeftijden van zijn kinderen wist, maar Henry vaagde die verdediging weg met een grimmig: „Hij zal mijn trouwboekje willen zien". „Maar daar heeft hij het recht niet toe", verklaarde Michael, „hij is belastinginspec teur, geen politieman." „Maar hij heeft wel het recht de ge boortebewijzen van de vier kinderen in te zien" „Dan héb je die verloren", was Michaels oplossing. Henry haalde minachtend zijn schouders op en keurde Michael geen antwoord meer waardig. „Wanneer ben je van plan naar Robinson toe te gaan?" vroeg Christopher. ,.Ik ben niet van plan naar hem toe te gaan". „Niet?" „Nee, ik heb dit alles voorzien. Ik heb die brief verwacht en mijn plannen zijn ge reed". Christopher keek hem vragend aan. „Er is maar één oplossing: ik ga dood". Het werd heel stil in de kamer. „Is dat niet wat drastisch?" vroeg Chris topher tenslotte. Henry was zeer kalm geworden, hij be heerste de situatie volkomen. „Ik ben gaarne bereid naar andere voor stellen te luisteren", zei hij waardig. Het was een moeilijk probleem. Henry dat was duidelijk achtte het onop losbaar, maar Michael gaf zich niet zo vlug gewonnen. „Steek Robinsons kantoor in brand", zei hij, terwijl hij triomfantelijk rondkeek. Henry's reactie was zeer ontmoedigend. „Ik vermoed dat er van alle gegevens du plicaten zijn", zei hij koel, „bovendien denk ik er niet aan om een misdaad te begaan". Michael dacht verder na over het pro bleem. „Dus je voelt er ook niets voor om Robinson te vermoorden?" zei hij aar zelend. „Nee, daar voel ik ook niets voor", klonk het nadrukkelijk. „Nee, nee, dat dacht ik wel", gaf Michael toe, „ik stelde het ook alleen maar voor om je van die zelfmoordgedachte af te brengen". Henry hief met een ruk zijn hoofd op. „Wie heeft er over zelfmoord gesproken?" „Jij!" „Hoe kom je er bij?" Michael keek hem verstomd aan. „Ik zei, dat ik dood zou gaan". Michaels verbazing werd steeds groter en hij begreep er steeds minder van. „Maar je kunt toch niet doodgaan zonder zelf moord te plegen!" „Ik kan een ongeluk krijgen". „Dat is waar", gaf Michael toe, „je kunt een ongeluk krijgen", maar het was dui delijk, dat hij er nog steeds niets van begreep. „Het zal een dodelijk ongeluk zijn". Dat sprak vanzelf en Michael zei schou derophalend: „Ja, waarom niet als je het doet, kun je het beter goed doen". Henry keek hem wat achterdochtig aan en zei toen: „Ik heb enige voorbereidingen getroffen voor mijn overlijden". „Ja natuurlijk, dat spreekt vanzelf" zei Michael hoestend. „Re heb een testament gemaakt waarin ik alles wat ik bezit nalaat aan Christo pher." „Natuurlijk, dat...." begon Michael, maar toen drong de betekenis van hetgeen hij had gehoord tot hem door. (Wordt vervolgd). plichtige rolmops- en ijzervreter aan. ELIAS. TWEE DAMES BENADEELD. Bij de Beverwijkse» politie werd aangif te gedaan dat bij een karrenverhuurster een handwagen was gehuurd en niet te ruggebracht. Een andere dame kwam ver tellen dat zij voor een bedrag van 60 was opgelicht. De politie stelt in beide zaken een uit gebreid onderzoek in. GESLAAGDEN VISSERIJSCHOOL. Geslaagd voor de diploma's Motordrijver voor de Zeevisvaart: J. van der Hoek, W. J. Keur, J. Jore en W. Wolfers en voor Radio-telefonist: A. van der Steen, J. P. Zwaan, I. C. van der Zwan en A. Rem- melswaaL Zaterdagavond vertrok uit Rotterdam het s.s. „Volendam" met 2600 man aflossings troepen naar Indië. Aan boord bevindt zich tevens een groep journalisten van Neder landse dagbladen, welke op uitnodiging van de Legervoorlichtingsdienst, de reis mee maakt en in Indië een bezoek zal brengen aan verschillende troepenonderdelen. voor MAANDAG 1 MAART." Luxor-Theat.er: 7 en 9.15 uur: Saratoga Spoorweg (14 jaar). Kennemer-Theater: 7 en 9.15 uur: Het ei en ik. (Alle leeftijden). W.B.-Theater. 8 uur: Schaduw des doods. (14 jaar). Veiling Kennemerland. 1010 uur: Bloe mententoonstelling „Flora". 't Centrum. 8 uur: Filmavond Simavi. K.S.A.-gebouw (Heemskerk).* Vergade ring Ver. Stille Omgang. Sonnevanck (W. a. Z.). Vergadering Ter Stille Omgang. Fröbelschool (Stumphiusstraat). Verga dering Ned. Jeugd Gemeenschap. DINSDAG 2 MAART. Raadhuis. 1112 uur: Spreekuur Wet houder Gasbedrijf Slachthuis, Werklieden. Bioscopen als op 1 Maart, behalve W.B.- T!eater. Kennemer-Theater. 8 uur: Boekenweek- bibliolympus.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3