r Meer dan 8000 bezoekers bij „Kennemer Flora" DINSDAG 2 MAART 1948 IJMUIDER COURANT Noorse „Bonita" brengt IJmuiden verse waar Over de visserij-aspecten in Noorwegen n. smelt* Noorse "Bonita" dje i.. met 160 ton verse vis in de X'ïer vissershaven aankwam en i "elost wordt (de lading is SwOT ons land,, deels voor Frank- iJstemd) had een paar vis-experts hoorT met wie wij een kort on- £„a" mochten hebben over de Noorse visserij -aspecten. overhel algemeen is de visserman van ove zeer tevreden, zo vertelde i Noorweg ons en hij vertelde van «rri dc sdoet in de thuis- de tiogi.i'J £)e overheidsbemoeiingen 'f,0 hinderlijk en het bedrijf heeft ook sinds het vertrek van de Duitse j een verheugende bloei meege- trdf'st 2e3 zeven splinternieuwe trawlers in de vaart gebracht zijn, "°S, „der in Skandinavie (net dezelfde BüWpn als in Nederland: materiaal- sarete remt ook in Noorwegen de ge nist. vlootuithreiding. Maar de „oogst" van de Westkust, die JS wordt op 400.000.000 kilo vis in het 8 SSar stemt de ondernemer langs de ïï3ie 'tot tevredenheid, temeer omdat Kenlandse markt en de export vol- 5'T hoeveelheden opnemen, ondanks Kit dat het vlees in Noorwegen prac- i „hvrii is en ook de andere voedmgsmrd- 'jlen veel ruimer voorradig zijn dan in np ruim 50.000 mensen, die alleen al in as olaatsen rdhd de Lofoten hun bestaan airpet of indirect aan de visserij ontlenen, Sen volgens onze zegsman gouden jaren ïllpefd hoewel het spook van de overbe- ïÏÏng'ook in het land der fjorden gevreesd wordt. De organisatie van Se visserij in Noorwegen is op andere leest geschoeid dan in Nederland. Daar geen federa- geve Slichting", maar een groepsge wijze vereniging van haring-, verse vis- makreel- en andere vissers. Over het algemeen wordt de wenselijk heid van een overkoepelend orgaan niet zozeer gevoeld aldus bootsman Ljarn- ,en omdat de Noorse regering volledig doordrongen is van het belang der visserij en de contacten met de overheid in de tra ditie verankerd liggen. De „Bonita" heeft haar lading m volle De sluizen in Februari In Februari passeerden 'de volgende aantal len zeeschepen de slüizen van IJmuiden: Naar binnen geschut bestemd voor: Am sterdam 200, papierfabriek 2, Hoogovens binnenhaven 5, Zaandam 6, als bijlegger 17. Totaal 230 schepen. Naar buiten geschut herkomst: Amster dam 202, papierfabriek 3, binnenhaven Hoog ovens 7, Zaandam 4, als bijlegger 19. Totaal 235 schepen. Buitenhaven IJmuiden. Bestemming Hoog ovens met erts 11 lossen, ijzer laden 1, Bui tenhaven als bijlegger 1. Totaal 13 schepen. Totaal in en uit de pieren 478 zeeschepen. Geen juichtoon over opbrengst Damcentimeters Ook in Velsen teleurstelling Met ingang van 1 Maart is er een punt gezet, achter de „certificaten-actie", want, hoewel in Velsen het plan bestond de ver koop nog enkele weken voort te zetten en zelfs een huis-aan-huis-collecte te houden in de eerste dagen van deze maand, heeft men, gezien de financiële offers die de burgerij zich getroost voor het plaatselijk gedenkteken, besloten deze plannen niet' ten uitvoer te brengen en in plaats daarvan de resultaten van de nationale actie ter plaatse na te gaan. De ijverige dames' van de U.V.V., die ge durende zes weken dag aan dag „op jacht" zijn geweest in de postkantoren naar kolen- restitutiegeld en bovendien nog de no dige vierkante centimeters in onderschei dene zaken aan de mai hebben gebracht, kunnen een bedrag van 1100 boeken. Op zichzelf geen slecht resultaat, daar, zoals de penningmeesteres meedeelde, dit geld voor het grootste deel binnenkwam met twee kwartjes tegelijk. Toch zijn er buiten de U.V.V. om nog andere nijvere verkopers en collectanten geweest. Zo bracht een actie in de vishal 50 op en de verkoop in Santpoort leverde ongeveer 125 op. Hier en daar valt nog een klein postje binnen te halen, maar het totaal overschrijdt de 1300 niet. Wanneer men dit bedrag ziet in het kader van „grondverkoop", dan kan men tevreden zijn, beschouwt men het echter als onder houd voor de nabestaanden van hen, die door terreur om het leven kwamen, dan is commentaar overbodig, want dan kan men spreken van een druppel in een emmer, «n ereschuld is meer dan een gevoels kwestie en vraagt naar daden en tastbare «wijzen van dat gevoel, niet van enkelen, doch van allen. Het comité, dat zijn hoop gevestigd had op de grote bedrijven, is in Zijn verwachtingen deerlijk teleurgesteld. Aardige avond van Defense schepelingen Op een mooie avond in Maart waren enige «enen, opvarenden van een bij de Hoog- vens gemeerde boot IJmuiden aan het be- JKen, maar de meningen in het gezelschap SS dus?ani8 uiteen- dat er uit een fikse ooraenwisseling een frisse vechtpartij flplrv 0Ijgelukkigerwijs in de onmid- j "abijheid van een café-raam aan kanaalstraat. Dit raam kwam door een staan fl>!rige stoot onder overdruk te fit. r i 8ev°ig» dat het café in kwes- ue raam-ioos werd. -.,.?.ter, kwam een sleepboot-opvarende de tf roepen, omdat hij door de- arm ?enen mishandeld werd. De sterke van jjfbru^e zwaar geschut in de vorm Dponc n ^'Pniistok en heeft de oproerige 6 gasten naar hun boot terug geloodst. Agenda voor Velsen cm IJmuiden Tk.li. ?msDAG 2 MAAKT. Re* fi' UUr: »Tussen twee vrouwen". DeiwUor: »Arsenicum en oude» kant". Flora 7 ftoUUr: "Rebellen van de Prairie" school UUr: 0uderavond Juliana-» Raadhuis, 7.30 uur: Raadsvergadering. WOENSDAG 3 MAART. Thir Onderwijs. Rex'a' „.^"Vorstelijke Emigranten". De Pont o »Arsenicum en oude kant". uur: "Rebellen van de prairie" zee van de trawlers overgenomen en is rechtstreeks naar IJmuiden opgevaren. De opmerking, die in handelskringen gemaakt werd naar aanleiding van de transito kwestie, welke met de komst van de „Bo nita" samenhangt, is: „Zie je wel, dat de handel de zaak wel op gang wil houden; het 'zou allemaal niet nodig zijn, als de boten maar niet zo veel in Engeland markt ten." D.C.IJ. gaat „gongen" Vanavond houdt de damclub IJmuiden in haar oude clublokaal Hotel Kennemer- hof een clubavond, waar gongwedstrijden zullen worden gespeeld. MARKTBERICHT 1 Maart 1948 Visprijzen. Heilbot f 2,40f 1,90; gr. tong f 2,60—f 2,10; md. tong f 2.90—f 2,30; kleinmïd- del tong f2.90f2,50; kleine tong I f2,20 f 2; kl. tong II f 2.05—f 1.65; kl. tong III f 1,55; tarbot I f 1,80f 1.60, alles per 1 kg. Tarbot II f88—f82; tarbot III f90—f80; tarbot IV f80—f72; vleet f24—f21; rog f20 f 12; poontjes f 19f 8: wolf f 60f 50; ham f 60f 49; tongschar f 80f 74; schartong f46—f41; bot f24—f 18, alles per 50 kg. Visaanvoer. 120 kisten tarbot en tong, 300 kisten schol, 300 kisten schar, 180 kisten bot. 2600 kisten schelvis, 450 kisten kabeljauw, 50 kisten leng, 180 kisten koolvis, 700 kisten wij ting, 150 kistep poontjes, 150 kisten haring, 150 kisten diversen. Totaal 5430 kisten. Besommingen. KW 123 Robert William f 5232; IJM 6 Norma Maria f 27.2£0; IJM 89 Irene f6241; IJM 15 Cornelis f 16.380; IJM 71 Bloemendaal f 12.669; IJM 99 Batavia f17:473; IJM 95 Maria f8033. GG 886 f 10.545; IJM 204 f2870; KW 91 f 2265; KW 108 f 1870; KW 50 f 3790; KW 107 f 1637; KW 17 f3650; KW 64 f2220; KW 210 f 1510; KW 28 f 2490; KW 125 f 2800; KW 169 f 2130 KW 78 f 5430; KW 138 f 3290; IJM 201 f1240; UK 62 f223. OMZET STA ATS VISSERSHAVEN BEDRIJF. Over de maand Februari werd door het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden een omzet van 1.313.173.geboekt tegen 413.554.in dezelfde maand van 1947. Meer dan het driedubbele dus! Loos alarm in de haven Het schip, dat gisteren ter hoogte van Castricum in zware rookwolken was gehuld en daardoor alle zeemansharten in IJmui den angstig deed kloppen, zodat enkele schepen te hulp snelden, bleek de tanker „Murena" onderweg naar Amsterdam, te zijn, die rustig deze plek op zee .had uitg-> kozen om zijn tank schoon te maken, een werk dat altijd met veel rook gepaard gaat. Triest einde van troepen transportschepen Niet minder dan dertig Amerikaanse troepentransportschepen, die in de oorlog 19141918 werden gebouwd, maar te laat klaar waren om troepen te vervoeren en derhalve als passagiersschepen werden ge ëxploiteerd, zijn in de laatste oorlog weer ingericht als troepenschepen. Thans vindt men dat zij hun beste tijd achter de rug hebben en worden zij naar het „scheeps- abattoir" gebracht, waar slopers hun ver- nietigingslust op hén kunnen botvieren. Zij werden verkocht voor 5 dollar per ton bruto. De George Washington, daterend vam 1924 en groot 5184 ton is uit handen van de Alcoa S.S. te New York voor 180.000 dollar overgegaan aan de Alaska Transpor tation Co. in Seattle, voor passagiersver voer tussen Seattle en Alaska. Het Engelse vrachtschip Cefw-y-Bryn, dat in 1939 werd gebouwd, dat 5164 ton bruto is heeft Ambrose, Davies en Matthews te Swansea voor 250.000 pond verkocht aan de British India Steam Navigation Co. Deze firma heeft de naam veranderd in Gambhira*. Het Engels tankschip Mixol, 1977 ton, is voor 30.000 pond aan een En gelse rederij overgedaan. En tenslotte heeft men de American Fisher, een gewezen tanker, thans wrak, groot 4779 ton, voor de somma van 45.000 dollar aan gegadigden in Europa verkocht. AANWINST VOOR DE K.N.S.M. De K.N.S.M. heeft, voor haar dienst in de West, twee schepen in aanbouw bij VFil- liam Hamilton in Port Glasgow. Het zijn de Oberon en de Poseidon, beide motorschepen. De Oberon, die Vrijdag een geslaagde proefvaart hield, heeft een inhoud van 3490 ton, is van het open shelterdeck type en heeft een Doxfordmotor van 3200 apk, zo dat het schip een snelheid kan ontwikkelen van 14 mijl per uur. De Poseidon zal over enkele weken zover zijn, dat men tot een proeftocht kan over- IJmuiden-Oost MR. TENDELOO OVER INDONESIë. Woensdagavond komt mr. C. Tendeloo voor de vrouwengroep van de Partij van de Arbeid in café „Royal" spreken over Indonesië. v.. •varia J Duur steurtje. De stoomtrawler „Ma ria" (IJM 95) kwam met een kostbaar visje aan de IJmuider markt. Met was een steur van 165 kilo, die als fijnvis werd verkocht en 3.60 per kilo opbracht. Totaal 594. Weer Zweden. Elk voorjaar trekken de Zweedse kotters de Oostzee op „achter de kabeljauw aan". Maandag was er zulke Oostzee-vis van Zweedse origine aan de markt. Doordat aan boord alles al gekopt was, brachten de 300 kisten kabeljauw en gul flink wat op. £r wordt meer verwacht. Logger met succes. De KW 9 kwam met 550 manden van een Noordzeereis te rug. Wat een mooi resultaat is voor 'een motorlogger. Nog steeds. De KW 169 is met 140 kis ten haring van de Kanaalvisserij terugge keerd. Natuurlijk graag maximumprijs. „Vertrouwen". In de IJmuider vissers haven is de KW 6 „Vertrouwen", een vroe gere stoomlogger, thans met zijn 6 meter verlenging het grootste schip van de Kat- wijker vloot, aangekomen. Door de ring gehaald werd de Horn Rif (IJM 155). Record van „Catharina". De „Cathari- na Duyvis" (schipper Plug) heeft een pracht-besomming geboekt door eerst in Grimsby 800 kisten te lossen 34.000) en daarna in IJmuiden nog eens een partij koolvis aan te voeren, zodat de besomming over de vijf-en-veertig duizend gulden kwam. Twaalf Februari vertrok de Catha rina. Een dubbel record, want het is niet alleen de hoogste besomming van dit jaar, maar ook de hoogste, ooit in Nederland voor verse vis gemaakt. Bijenfilm waardig slot Gisteren was het de laatste dag, dat „Kennemer Flora" haar deuren van de bloemententoonstelling voor het publiek geopend hield. Meer dan acht duizend be zoekers heeft deze in alle opzichten ge slaagde' expositie getrokken en dezen heb ben zich verlustigd aan de schitterende bloemenpracht, die gedurende vijf lange dagen te bewonderen viel. Er waren zeer veel prijswinnaars en wij publiceren hier de volledige lijst van de prijswinnaars bij de bloemententoonstelling „Kennemer Flora", zoals die door de jury werden aan gewezen: De grote gouden medailles werden toe gekend aan: Groep Bindwerk: Bloemist winkeliers boven het IJTuinaanleg: Bloe mist-patroonsvereniging Beverwijk en Om streken, twee grote en aan de vrije inzen dingen van A. Nijssen en Zonen; Tuin- bouw-studieclub Beverwijk: Tuinbouwstu- dieclub Heemskerk; A. Priester, Bever wijk; H. W. A. Muyen, Heemskerk; A. Koster, Beverwijk; A. Bakkum, Beverwijk; T. de Vries en Zn., Beverwijk en fa. Op- gelder te Beverwijk. De kleine gouden medailles werden ge wonnen door: 9 stuks voor Bloemist-win keliers boven het IJ; mooiste opstelling Tuinaanleg, Bloemist-Patroonsvereniging Beverwijk 'en Omstreken; mooiste inzen ding Hyacinten: R. W. A. Muyen, Heems kerk: mooiste inzending Mendeltulpen: Tuinbouwstudieclub Beverwijk: mooiste partij Parquit-tulpen: J. Jansen Azn., Be verwijk; mooiste groep vroege tulpen: R. W. A. Muyen, Heemskerk; mooiste late Drie beroemdheden van de Britse hinderni sbanen maken hun ochtendwandeling langs het strand. Het zijn Lovely Cottage (winn aar van de Grand National 1946), Brave Jack en Kilcolman Cottage. Of zij nu in a dembenemènde galop over de obstakels stormen, of dat zij aan een lange teugel in rustige stap scherp afstekend tegen het licht van de opkomende zon hun silhouette n tonen, deze drie specimen van de „edelste verovering van de mens" geven de fotogra af altijd een kans „een plaatje" van een plaatje te maken. Santpoort GEEN BRANDENDE PEUKJES WEGGOOIEN! De brandweer heeft een helmbrandje geblust op een terrein aan de Willem de Zwijgerlaan. Ongeveer 500 m.2 helm en struikgewas zijn verloren gegaan. Vermoe delijk is het achteloos wegwerpen van een sigaret oorzaak van deze brand. „JAN VAN DOMMELEN" HAD WEDEROM SUCCES. Ook het tweede optreden van „Jan van Dommelen" met „Levensschaduwen" van Joh. van Eekelen is een groot - succes ge worden. Ook nu weer was de zaal van „De Weyman" geheel bezet en genoten de aan wezigen vooral van het kranige spel van de heer B. van Gelder als Bart de matroos. Donderdag a.s. gaat het stuk voor de derde maal. Ook voor deze opvoering is de belangstelling reeds zo groot, dat nog maar enkele kaaiden verkrijgbaar zijn. Ijs en ijs Zondag 22 Februari. In Zandvoort zijn de straten uitgestorven en de enkeling die zich buiten xvaagt in de gure Noord Öoster kruipt bibjberend weg in zijn jaskraag. Over het strand stuift wat losse sneeuw, voortgejaagd door de snij dende wind. Het is koud en naar en het toppunt van onherbergzaamheid. Zondag 29 Februari. In de warmte van een stralende lentezon koesteren zidh duizenden, lui uitgestrekt, op het strand. Kinderen spélen met schepjes. De ter rassen zitten stampvol. De trams zijn af geladen en de N.Z.H. moet extra-dien sten inleggen om de schapenhokken leeg te krijgen. Ook op het station een ongekende drukte. Alle cafés zijn tot de laatste stoel bezet. En de warme mensheid zoekt verkoeling inijs! I. VOOR DE NIWIN. Hedenavond en niet Maandag 1 Maart zoals aanvankelijk gemeld werd wordt in het Jeugdhuis een NIWIN-propaganda- avond' gehouden. De heer Van der Knoop zal spreken over? „Allah is groot". Velsen-Noord „De Eendracht" vierde feest Een jubilaris en ere-leden De Harmoniekapel „De Eendracht" heeft de gewoonte jaarlijks een feestavond te organiseren. De goede geest onder de leden wel-d ongetwijfeld in gebouw „Concordia" versterkt. Een programma van „elck wat wils", verzorgd door de leden en hun da mes, die een aardige versiering hadden aangebracht, werkte hiertoe mee. Voorzitter J. Vel verwelkomde de fees telingen en memoreerde de tijd, waarin het ensemble tot de beste harmoniecorpsen behoorde. Hij wekte de leden op „De Een dracht" spoedig weer te brengen op de plaats, welke de kapel vóór 1941 in het muziekleven innam-. Onder leiding van de heer Joh. Hommes werd daarna het feestprogramma uitge voerd, dat bestond uit vermakelijke schet sen en voordrachten, afgewisseld met zang en dans. De leden hebben getoond ook met deze „tak van sport" bekend te zijn. Van de bijeenkomst werd gebruik gemaakt om ,de heer Jac. Stadt, die gedurende 25 jaar „De Eendraeht" trouw is geweest, te huldigen. In een van erkentelijkheid ge tuigende rede zijn de kwaliteiten van deze solo-trompettist naar voren gebracht en werd hem dank gezegd voor zijn trouwe toewijding. Als blijk van waardering werd hem een ets aangeboden en mevr. Stadt deelde in de hulde. De trouw aan „De Eendracht" van de heren C. Kat en J. Fooy werd beloond met de aanbieding van het erelidmaatschap der Kapel. De heer Kat is van de oprichting af lid, dus ruim veertig jaar; de heer Fooy was vele jaren secretaris, maar moest deze functie* wegens de evacuatie beëindigen. tulpen: A. Nijssen en Zonen, Santpoort; mooiste partij Narcissen: C. A. van de We reld, Roelofsarendsveen; mooiste inzending nieuwigheden: A. Nijssen en Zonen, Sant poort; mooiste groep bijgoed: R. W. A. Muyen, Heemskeft-k; mooiste opstelling: C. Broese, Beverwijk; mooiste inzending bol- bloemen: A. Nijssen -en Zn., Santpoort: mooiste partij bolbloemen in één inzen ding; R. W. A. Muyen, Heemskerk; origi neelste inzending, vijver, vissen, brugge tje: ontwerper der tentoonstelling; inzen- poort; 2e ere-prijs: stilleven: Tuinbouw teelt; vrije inzendingen: J. Jansen Azn., Beverwijk en meest geslaagde inzending: A. Nijssen en Zn. te Santpoórt. Grote vergulde medailles voor aanslui- fend geheel: Plantenziektekundige dienst; nieuwigheden: Chr. de Vries en Zn., Be verwijk. Ere-prijzen en zilveren medailles: le ere-prijs: stilleven: A. Nijssen en Zn.. Sant poort:; 2e ere-prijs: stilleven: Tuinbouw studieclub Beverwijk: 3e ere-prijs: vaas: Bloemist-winkeliers boven het IJ; 4e ere prijs (lauwertak): A. Priester, Beverwijk; 5e ere-prijs: (plaquette): C. Broese, Be verwijk. Grote zilveren medailles werden gewon nen door: groep bloeiende heesters: C. Broese, Beverwijk. Groep vaste planten: Bloemist-Patr. Ver. Beverwijk: mooiste soort late tulpen (Glory of Noordwijk): A. Nijssen, Santpoort; mooiste soort nieuwigheden, Areaal: A. Nijssen en Zn., Santpoort; mooiste soort Parquittulpen Red Champion: Tuinbouw studieclub Beverwijk; mooiste soort spe cies Tastenana princeps: R. W. A. Muyen, Heemskerk; mooiste soort bolgewas anders dah tulp. narcis of crocus (Hyacinth City of Haarlem): idem; mooiste soort nieuwig heden: Triumphtulp Bruno Walter: B. Bakkum, Beverwijk; mooiste soort vroege tulpen: Prins Carnaval: A. Nijssen en Zn., Santpoort: mooiste soort narcissen, Ma kassar: A. Priester, Beverwijk en de Bloe mist-winkeliers boven het IJ (6 stuks). De Bloemist-winkeliers behaalden ver der nog 9 kleine zilveren en 12 bronzen medailles. ,,'t Sprookje is uit!" Ook op de laatste avond waren er nog tal van bezoekers, doch tpen het sluitings uur was aangebroken, gingen de laatsten weg, genoten hebbende van deze kleuren rijkdom en van de gratis attractie, bestaan de uit een film van „Het leven der bijen", die gedraaid werd in de bovenzaal van Veiling Kennemerland. Alleen het ruisen van de waterval verstoorde slechts de daarop volgende stilte, hetwelk, de ru moerige drukte van de dagen der expositie in acht genomen, wat vreemd aandeed. Doch al met, al was het een bijzonder fraaie tentoonstelling, die ieder bezoeker hog lang zal heugen. Jeugdsecretariaat wordt opgeheven De Nederlandse Jeugdgemeenschap heeft zich ontwikkeld tot een club waarbij de meeste jeugdverenigingen zich hebben aan gesloten. Daarom is men in Beverwijk overeengekomen, het in 1946 gevormde jeugdsecretariaat, dat diende als contact orgaan van de jeugdverenigingen, waarin destijds de heren P. v. d. Esch, W. A. de Graaff ën. P. de Roos zitting hadden ge nomen, op te heffen en over te gaan tot oprichting van een plaatselijke jeugdraad van de N. J. G. Maandag 8 Maart zal in de neutrale fröbelschcfcl aan de Stumphiusstraat een vergadering worden gehouden waarop alle afgevaardigden van de verschillende ver enigingen samenkomen om dit plan te be spreken. FRED FAGEL IN „DE WIJK". Donderdag 4 Maart wordt in het Luxor- Theater een revue-avond gegeven. Fred Fagel, met zijn succes-variété „Nou breekt mijn klomp" zal de aanwezigen vermaken. Het feest gaat uit van de coöperatie „Sa menwerking". DE WIJN WAS IN DE MAN. Een 'Beverwijkse agent trof op de Alk- maarseweg1 een nogal vrolijke burger aan, die zijn luchthartigheid kennelijk ontleen de aan de geestrijke dranken van een of andere Wijkse tapper. Om wat van het in genomen vocht te bekomen werd de drapk- liefhebber een poosje in de cel gedepo neerd. Agenda voor Beverwijlb De Groentenbeurs. 34.3Ö: Receptie Hollandse Maatschappij voor Landbouw wegens 100-jarig bestaan. Luxor-Theater. 7 en 9.15 uur: Saratoga- Spoorweg. (14 jaar). Kennemer-Theater. 7 en 9.15 uur: Het ei en ik. (Alle leeftijden). Kennemer-Theater. 8 uur: Boekenweek avond met „Bibliolympus". WOENSDAG 3 MAART 1948. Raadhuis. 10.3012 uur: Spreekuur Bur gemeester. Bioscopen als op Dinsdag 2 Maart. ,,'t Centrum". 8 uur: Dr. Buskes spreekt over „de zaak A. D." K.S.A.-gebouw. 8 uur: Vergadering Ver. Stille Omgang afd. Beverwijk. FEUILLETON Mi|nheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 57) „Aan Christopher!" riep hij, naar adem snakkend. Henry knikte. „Ik bepaal in mijn testament, dat Chris topher voor de kinderen moet zorgen". Dat was allemaal heel mooi en Christo pher zou ongetwijfeld voor de kinderen zorgen maar toch had Michael geen onge lijk toen hij zei: „Maar het zou toch veel beter zijn ge weest, indien je voor dat doel geld had vastgezet". Henry schudde zijn hoofd. „Nu", zei Michael, „je moet het natuur lijk zelf weten maar ik ben het niet met je eens. Ik vind, dat de kinderen de voor naamste rechten hebben op je nalaten schap". Hij stopte even en vervolgde toen nadenkend: „Verder ben ik je oudste vriend". Hij voegde er echter haastig aan toe: „Niet, dat ik er op ben gesteld je geld te erven". „Ik laat jou mijn gouden sigarettenko ker na". Dit was weinig in vergelijking met het geen Christopher kreeg en MicMaels dank betuiging was dan ook niet hartelijk. Maar ook Christopher, die plotseling in het bezit van een vermogen zou komen, gaf geen tekenen van grote dankbaarheid, integen deel hij keek zijn weldoener met een arg wanende blik aan. „Maar wat moet Christopher met al dat geld doen?" vervolgde Michael de aanval. „Er zal niet veel geld zijn". Michael staarde hem tamelijk dom aan. „Ik heb mijn bezittingen zoveel mogelijk in baar geld omgezet en alles gezet op naam van George Cooper". „Ik heb nooit van die mijnheer gehoord". „Die naam neem ik aan na het ongeluk". Michaels ogen puilden uit hun kassen. „Na het dodelijk ongeluk!" Henry knikte. „En George Cooper gaat naar Amerika; dat heb ik allemaal in orde gemaakt". Michael was te verbaasd om iets te zeggen. „Ik zal Robinson in antwoord op zijn brief mededelen dat mijn zenuwen tenge volge van mijn familie-omstandigheden volkomen in de war zijn en dat ik voor een korte rust naar Selton ga. Ik zal hem schrijven, dat ik hem, als ik van dat reisje terug kom, zal telefoneren". Selton was een rustige badplaats, waar Henry bijzonder veel van hield. De driel vrienden woonden niet slechts samen, maar zij brachten ook hun vacanties sa-| men door en zij deden dit meestal in Sel ton. Het was er rustig, er kwam uitgele zen publiek en er waren eerste klas hotels. „Familie-omstandigheden", zei Michael verwonderd, van Henry's verklaringen dat gene herhalend, dat hem 't meest had ge troffen. „Mijn vrouw is overleden". ..Stakker", zei Michael. Henry drukte zijn sigaret uit in de asbak en er was niet de minste sympathie in zijn staalharde ogen voor zijn arme vrouw. „Wij vertrekken Vrijdag naar Selton", deelde hij kort mede. „Ik heb de kamers reeds besteld!" „Kamers!" schreeuwde Michael, „de ka mer, bedoel je". „De kamers, want we gaan alle drie". „Geen sprake van", zei Michael gedeci deerd. „Ik ga niet!" „Het is maar voor een paar dagen". „Dat is mogelijk, maar ik kan niet!" „Het zijn de laatste dagen, die je me op aarde zult zien". Michael was diep onder de indruk. „Dat meen je toch niet!" riep hij ontzet uit. „Absoluut", zei Henry, „want in Selton krijg ik het dodelijk ongeluk". „Nu, eerlijk gezegd, zie ik dat liever niet^', zei Michael haastig. „Je hoeft het niet te zien". Michael plachte. Het was een droefgees tig lachje. „Ik denk, dat je hebt vergeten, dat ik over twee weken ga trouwen", zei hij. „Dat heb ik niet", was het antwoord, „en dit zal ons laatste vrygezellenuitstapje zijn". „Een soort afscheidsfuif?" „Ja, en tevens om jouw huwelijk te vieren". „En de dood van jouw vrouw", zei Chris topher ironisch. Henry zweeg. Hij had deze tragedie even vergeten. „Ja", zei hij, „dat is zo. Maar dat is een reden te meer, dat ik er eens uit moet. Het heeft geen doel hier te blij ven zitten kniezen". Christopher keek hem lang van terzijde aan. „Indien ik je goed begrijp", zei hij zorgvuldig zijn woorden kiezend, „dan wil je een schijnongeluk organiseren en na je zogenaamde dood onder de naam van George Cooper naar Amerika verdwijnen". „Het is het enige wat ik doen kan", zei Henry, „een andere kans op ontsnapping heb ik niet". „Ontspannen aan Josephine of aan Ro binson?" „Aan beiden". Christopher leunde achterover in zijn stoel en keek hem somber aan. „Je zegt, dat je alles hebt voorzien en dat je plannen gereed zijn?" „Dat is zo". „Dus je wilt als George Cooper naar Amerika vertrekken en tegelijkertijd je dode lichaam hier achterlaten?" „Ja!" (Wordt vervolgd). Ds. Buskes over de na-oorlogse jeugd Voordat ten derde male het toneelstuk „De zaak A. D.", op 1 April in het Luxor- Theater opgevoerd zal worden, door het toneelgezelschap H. Bouber, zal Woensdag avond dominé Buskes uit Amsterdam spre ken over het probleem der na-oorlogse jeugd. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het Veilinggebouw aan de Koningstraat. Er bestaat gelegenheid hierover te dis cussiëren. Inenting tegen pokken Op Dinsdag 9 Maart zal in het Witte Kruisgebouw aan de Baanstraat te Bever wijk gelegenheid worden gegeven tot kos teloze inenting en herinenting tegende pokken. Op dezelfde datum bestaat te Wijk aan Zee ook gelegenheid daartoe ten huize van de arts W. Netelenbos, Julïanaweg 71. De controle, op Dinsdag 16 Maart zal op hetzelfde tijdstip, zowel hier ter plaatse als in Wijk aan Zee, plaats hebben. TUINDERS VERENIGING KENNEMER LAND ROND DE AARDBEI. Bij de op 13 Maart te houden- vergade ring van de Tuindersvereniging „Kenne merland" zal onder meer de statutenwij ziging besproken worden. Het bestuur zal de vergadering een crediet aanvragen voor de in Augustus te houden tentoonstelling „Bloem en Fruit", waarna de film „Rond de aardbei" gedraaid wordt BEVERWIJKS DRANKWEERCOMITé. Donderdag 4 Maart zal in het clubge bouw „Nieuw Leven" aan de Baanstraat de heer Henri Ledeboer spreken over het onderwerp: „Is plaatselijke keuze noodza kelijk of niet?". Deze avond gaat uit van het Beverwijks Drankweercomité. Nu het drankmisbruik onder de jongeren toe neemt, is het nuttig deze avond bij te wonen. Velsen Prins Bernhardslichting in Velsen Comités geïnstalleerd Ook in Velsen is men overgegaan tot vorming van een plaatselijk comité voor de Prins Bernhard-Stichting. Op verzoek hebben de volgende heren zich bereid verklaard tot het aanbevelings comité toe te treden: mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen; P. R. Bentz van den Berg, directeur Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken; ds. J. Bronsgeest, predikant Nederlands Her vormde Gemeente; A. Heinen, secretaris Chr. Besturenbond; C. de Jong, voorzitter Middenstandscentrale; C. Koster, vak groep Groothandel in Vis; C. P. Kuiler, commandant van de Marine; E. Luikman, secretaris IJmuider Bestuurdérs'oond; Th. Moleman, pastoor Oud Katholieke Ge meente; C. Oud, directeur Staatsvissers havenbedrijf; J. Seijffert, Havenmeester Noordzeekanaal; J. Smit, fabrieksdirecteur Van Gfelder Zonen; T. Speelman, tweede voorzitter Katholieke Arbeidersbeweging; C. Spoor, secretaris afd. Velsen G.O.I.W.; W. C. Suwerink, referendaris ter Secreta rie; A. M. A. Vollaerts, R.K. pastoor; ds. S. E. Wesbonk, predikant Gereformeerde Kerk; J. P. Weijburg, Commissaris van Politie; A. Wiedemeijer, hoofd.ULO school. Het werkcomité is als volgt samenge steld: P. Verbeek, voorzitter; W. C. van Zwieten, secretaris; P. C. Grimbergen, A. Nfjs, leden. In een dezer dagen gehouden vergade ring ten'Raadhuize zijn de comités door de burgemeester, geïnstalleerd. In zijn toe spraak zei de burgemeester, dat de doel stelling van de Prins Bernhard-Stichting: hulpverlening op allerlei wijzen aan de militairen van Land- en Zeemacht, hem zeer sympathiek is en dat hij daarom met genoegen de comités wilde installeren. In deze vergadering was mede aanwezig de heer Lansdorp' directeur van de Prins Bernhard-Stichting die nog een nadere uit eenzetting gaf van het doel der stichting. Het werk van de plaatselijke comités zal hoofdzakelijk zijn het bijeenbrengen van gelden ten einde onze militairen die door de overheid niet of niet voldoende gehol pen kunnen worden, te kunnen steunen. Verschillende suggesties werden gedaan om inkomsten te verkrijgen. Deze zuHen nader worden uitgewerkt in een volgende vergadering van het comité. Bedrijfsuitbreidingen nog in onderzoek Burgemeester en wethouders der ge meente Velsen brengen ter kennis, dat de beslissing op de verzoeken van de firma A. Bleeker en Zoon te IJmuiden-Oost, om vergunning tot het oprichten van een zand- en grintlaadinrïehting, een water pomp en een benzinepomp-installatie op het terrein, gelegen nabii het perceel Vel- serduinweg 202 A te IJmuiden-Oost: de firma A. van Nierop, VICO Visconserven- fabriek te IJmuiden. om vergunning tot het uitbreiden van de visconserven- fabriek in het perceel Middenhavenstraat 28 te IJmuiden en van P. A. de Boer te Velsen-Noord, om vergunning tot het" qp- richten van een inrichting tot het bewer ken van vleeswaren in het perceel Grote Hout- of Koningsweg 2 C te Velsen-Noord, door hen is verdaagd, op grond dat het on derzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan wordengenomen. DISTRIBUTIENIEUYVS Bewoners van Velsen-Noord, wier na men beginnen met de letters H tot en met Q kunnen Woensdag 3 Maart nieuwe le vensmiddelenkaarten halen in „Concor dia". Schoenenbonnen voor hen, wier T.D.- nummer eindigt op 0, 54, 64, 74, 84 of 94. indien zij in het bezit zijn van bon 612 van het inlegvel. EX-BURGEMEESTER VAN KROMMENIE TOT 15 JAAR VEROORDEELD. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft A. G. J. uit Maartensdijk, tij dens de oorlog burgemeester van Krom menie, conform de eis tot een gevangenis straf van 15 jaar veroordeeld met ontzet ting van de burgerlijke politieke rechten voor de tijd van het Teven. De veroordeelde had in Augustus 1942 aan het gemeentelijk arbeidsbureau te Alkmaar namen en adressen van 20 per sonen verstrekt voor werk in Duitsland. Voorts heeft hij in Wormerveer, Kromme nie en andere plaatsen in deze omgeving talrijke malen huiszoekingen gedaan bij Nederlandse illegale werkers en de Duit sers geassisteerd bij het arresteren van onderduikers.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3