NEOPHOTO Nog ruim zevenduizend tribunaalzaken moeten vóór 1 Juni behandeld worden Demobilisatie-voorzieningen voor militairen die uit Indië komen Narcissenkwekers tegen vrijwillige inkrimping Sen dot i/owqaacs- M€&É&ë>~Mest DE KOFFIE- EN THEEZAAK BOEKEN VAN D0RF Gevorderd leerling-kapstap nette meisjes enige dames Woningruil HAZEVOET Adverteert in dit blad lassers VEILING Luid sprei® DtNSDAG 2 MAART 1948 IJMUIDER COURANT Minister stelt regeling voorom zonodig verbeurd verklaringen ongedaan te maken. Dp mmister van Justitie heeft aan de Kam .ommissie voor privaat- en straf recht medegedeeld, dat nog ongeveer 7200 zaken door de tribunalen zullen worden behandeld. De overige zullen, naar het zich thans laat aanzien, worden geseponeerd. De mi nister is overtuigd dat de grote meerder heid der tribunalen er vóór 1 Juni in zal slagen alle of vrijwel alle naar hen ver wezen zaken af te doen. Voor de kanton gerechten blijven dan slechts de weinige nog te verwachten nagekomen zaken over. De minister maakte van het overleg met de commissie gebruik om een onderwerp ter sprake te brengen, dat tot dusverre nog niet geregeld was, namelijk dat van de mogelijkheid van gratie van verbeurdver klaringen. Van beslissingen van tribunalen is geen' gratie mogelijk, omdat deze beslis singen geen rechterlijke .vonnissen zijn. Dit levert geen bezwaar op. voor zover het internering betreft, aangezien de minister te allen tijde de internering kan opheffen. Voor de ontzetting van rechten geeft de af wezigheid van een gratieregeling geen moeilijkheden, want daarin voorziet een Koninklijk Besluit dat herstel van rechten mogelijk maakt.Een verbeurdverklaring kan echter niet ongedaan worden gemaakt. Aanvankelijk had de minister zich tegen de gedachte van. gehele of gedeeltelijke niet-tenuftvoerlegging van zulke verbeurd verklaring verzet, omdat hij niet overtuigd was. dat hierbij ernstige onbillijkheden voorkwamen. Het was hem intussen ge bleken, dat de gegevens over het vermogen van de beschuldigden, waarover het tribu- naaL beschikte, in ernstige mate onjuist waren. Hij stelt thans een regeling voor, waarbij aan de fiatteurs de bevoegdheid wordt gegeven, ambtshalve aan de minis ter van Justitie voorstellen te doen tot het geheel of gedeeltelijk niet executeren van verbeurdverklaringen. De minister verklaarde invoering van het instituut der herziening van tribunaal beslissingen niet nodig te achten. Mocht zich een enkel geval voordoen, waarin de uitspraak inderdaad achteraf onhoudbaar blijkt, dan kunnen de daaruit voortvloei ende onbillijkheden worden weggenomen door opheffing van de internering, door herstel van rechten en door geheel of ge deeltelijk niet-tenuitvoerlegging van de verbeurdverklaring. De vraag, op welke wijze een reeds ge- executeerde verbeurdverklaring ongedaan wordt gemaakt wat geschiedt indien ver beurdverklaarde goederen inmiddels zijn verkocht en indien de veroordeelde door de executie verdere schade heeft geleden, kan worden opgelost door de minister van geval tot geval bevoegdheid te geven een beslissing te nemen. Vorstschade aan bloembollen Nu de vorstperiode schijnt afgelopen, zal men zo langzamerhand een overzicht kun nen krijgen van de schade, die is^aange- richt onder de bloembollen, die tengevolge van het zeer zachte winterweer in sommige gevallen reeds ver boven de grond ston den. In allerijl is men op de bollenvelden, toen de koude aanhield, weer aan het toe dekken gegaan. Immers, schade aan de bollen zelve werd niet zozeer gevreesd. Zelfs dg vorige, zeer strenge winter hebben zij vri.i goed door staan. Wel bestaat de mogelijkheid, dat schade is toegebracht aan het blad, met name van de vroegbloeiende irissen ei narcissen, en enkele zeer vroege hyacinten soorten. De grootste schade zal wel aan de tulpen zijn aangericht, voorzover die reeds rhet de bladeren boven de grond uitkwamen. De bloembollenkwekers zullen echter wel trachten te redden wat er te redden valt, en in 't bijzonder het zogenaamde .,vuur" trachten te voorkomen door zo spoedig mogelijk te spuiten. Voor het overige is het motto nog steeds „afwach ten". In het Staatsblad is thans het „besluit Demobilisatievoorzieningen 1948" gepubli ceerd. Dit besluit bevat voorzieningen voor militairen van de Koninklijke Marine en Koninklijke Landmacht, die in Nederlands- Indië hebben gediend en in Nederland worden gedemobiliseerd. Zo spoedig mogelijk na terugkeer in het moederland krijgt de militair verlof met behoud van bezoldiging. Dit verlof be draagt veertien dagen voor ieder jaar bui ten Nederland doorgebracht. Tevens 'ont vangt hij een bedrag ineens Voor eerste onkosten. Indien hij ten minste zes maanden in Indië is geweest en zijn dienst op goede wijze heeft vervuld, ontvangt hij een pre mie voor iedere maand werkelijke dienst in Nederlands-Indië tot een maximum van 30 maanden. Na zijn verlof wordt de militair gedemo biliseerd. Hij wordt in de gelegenheid ge steld zich een burger-costuum aan te schaf fen. Het Rijksarbeidsbureau zal hem voor rang verlenen bij het zoeken van een pas sende werkkring. De overheid geeft de de- mobilisant gelegenheid zijn vakbekwaam heid te herwinnen of zich voor een beroep te bekwamen door een scholingscursus te 26 Engelse soldaten zijn om het leven j300r een vergoedingsregeling worden de Représaille van de „Stern" Trein met militairen opgeblazen: 24 doden gekomen tengevolge van het opblazen van een nergonenexprestrein van Cairo naar Haifa. De aanslag had plaats waar de trein door de Joodse stad Rehoboth rijdt, on geveer 32 km. ten Zuid-Oosten van Tel Aviv. Een niet tot ontploffing gekomen mijn werd door Britse technici onschadelijk ge maakt. De Joodse illegale verzetsorganisa tie „Stern" heeft aan Joodse dagbladen medegedeeld, dat zij verantwoordelijk is voor het opblazen van de trein, als repré saille voor de explosie, welke vorige week Zondag in de Ben Jehudastraat te Jeruza lem plaats vond en vele Joden het leven kostte. Men vermoedt, dat een aantal soldaten nog onder de wrakstukken ligt. De slachtoffers zijn allen Britse soldatent die van verlof terugkeerden. Zondagavond waren reddingsploegen nog bezig met het bevrijden van slacht offers uit de wrakstukken. Volgens de of- ciële lijst zijn 35 soldaten ernstig gewond en sommigen hunner zullen, naar men ver moedt, niet herstellen. Joodse padvinders verleenden eerste hulp en een Joodse ambulance was be hulpzaam bij het vervoer der slachtoffers naa*- het ziekenhuis. Een advies van de Raad van State Elsevier's Weekblad heeft in zijn verschenen nummer critiek geleverd op een door de Raad van State ingediend ad vies aan H. M. de Koningin inzake de In donesische politiek. Elsevier's Weekblad geeft daarbij citaten uit voornoemd advies en concludeert, dat er een blijkbaar ver schil van mening bestaat tussen de Raac" van State en het kabinet. Het blad is daar over ten zeerste verbaasd en noemt het eei „ongehoord feit". De Raad van State sug gereert in zijn advies blijkbaar een ver vanging van de Londense Noodbesluiten door een nieuwe wetgeving, aangezien het scheppen van nieuwe belangrijke organen op grond van de Noodbesluiten ongrond wettelijk wordt geacht. Bovendien zou volgens Elsevier de Raad van State hebben laten blijken voor- stander te zijn van een afzonderlijke ver binding van Nederland met de Oost èn met de West, „die immers rechtstreeks generlei betrekking onderhouden." (Ofschoon de door Elsevier's Weekblad geciteerde inhoud van het advies inderdaad op dit laatste punt enigszins met verbazing moet worden gelezen, moet toch nadruk kelijk worden vastgesteld dat een advies van de Raad van State 'op zichzelf de ge woonste zaak ter wereld is en dat het recht van advies van dit lichaam een der waar borgen voor de zuivere naleving onzer grondwet moet worden geacht. Bovendien is het natuurlijk, dat dergelijke adviezen, die geen enkele beslissing tengevolge be hoeven te hebben, geheim blijven. Het moet daarom als 'n indiscretie van het betrokken blad worden gezien, dat aan deze zaak in een dergelijke vorm ruchtbaarheid wordt gegeven, méér dan dat het uitbrengen van zulk een advies een onbescheidenheid van de Raad van State zou kunnen worden genoemd. Red.) Frans bevelhebber in Duits land om het leven gekomen Generaal Sevez, opperbevelhebber van de Franse bezettingstroepen in Duitsland, Is Zondagochtend tijdens een jachtpartij door een ongeval om het leven gekomen. Generaal Sevez' werd op 22 November 1891 te Chamberv geboren. Hij diende in de oorlog van 1914-1918 bij de Franse Al pentroepen. In 1940 streed hij in België en Duinkerken, waar hij in handen van de vijand viel. Hij werd uit de gevangenschap bevrijd en begaf zich naar Noord-Afrika. waar hij de adjudant werd van generaal Juin tijdens de veldtocht in Tunesië. Ge neraal de Gaulle benoemde hem tot chef van de generale staf van de nationale ver dediging. Hij tekende voor Frankrijk de capitulatie-overeenkomst van Duitsland. Op 8 October 1946 werd hij benoemd tot bevelhebber der Franse bezettingstroepen als opvolger van generaal de Monsabert. werkgevers financieel gesteund indien zij demobiliserende arbeidskrachten in hun bedrijf scholen. Voor degenen, die bij hün overgang naar de burgermaatschappij steun blijven be hoeven, wordt een overbruggingsregeling in het leven geroepen. Studenten kunnen in de gelegenheid worden gesteld hun stu- SCHEEPVAART K. N. S. M. Bacchus, 29 Febr. te Amster dam van Rotterdam. Berkel, 28 Febr. van Valencia te Rotterdam. Coolhaven, 28 Febr. te Amsterdam van Engeland naar Rotterdam. Draco, 1 Maart te Amsterdam v. Kopenhagen. Helder, 29 Febr. van Antwerpen naar La Orchilla. Iris, 29 Febr. te Amsterdam van Gothenburg. Örnen, 28 Febr. van Pasajes n. Bordeaux. Stentor, 26 Febr. van Jaffa naar Algiers. Vulcanus, 29 Febr. van Rotterdam naar Algiers. OCEAAN. Alcinous, 28 Febr. van Port Said naar Batavia. VINKE EN CO. Ittersum van Antwer pen naar Marseille passeerde 28 Febi;. Vlis- singen. Mijdrecht, 28 Febr. van Kaapstad n. Rotterdam. Rossum van Antwerpen naar St. Thomas passeerde 28 Febr. Vlissingen. Wij- penberg, 29 Febr. van Casablanca te Vlaar- dingen. MIJ. NEDERLAND. Lombok, 29 Febr. te Portland van San Francisco naar Seatte. Poelau Laut, 28 Febr. te Singapore van Sai gon naar Penang. Radja, 1 Maart te Suez n. Halifax. Talisse, 1 Maart Hoek van Holland gepasseerd naar Rotterdam. Manoeran, Febr. te Buenos Aires van La Plata. Singkep, 26 Febr. van Aden naar Colombo van Suez. Tabian, 27 Febr. te Le Havre van Amsterdam naar Antwerpen. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Amstel- kerk, 2 Maart te Lagos verwacht van Duala. Hilversum, 27 Febr. te Lome verwacht van Duala. Larenberg, 1 Maart te Takoradi verw. van Monrovia. Meliskerk, 27 Febr. van Duala r Port Gentil. Nigerstroom, 23 Febr. van Pointe Noire naar Lobito. Zwijndrecht, 27 Febr. van Bordeaux naar Dakar. Alcyone, 28 Febr. te Rotterdam van Antwerpen. Grote vaart. Aagtekerk, RotterdamSydney, 28 Febr. van Karachi. Aardijk, 28 Febr. van New York naar Antwerpen. Adinda, 29 Febr. van Tandjong Oeban naar Pladjoe. alwaar 1 Mrt verwacht. Alamak, BombayRotterdam, pass. Febr. Malta. Alderamin, 29 Febr. van Bahrein te Kuweit. Amsteldiep, 28 Febr. nog te Sorong. Amstelkerk, 29 Febr. van Douala r Lagos. Balanipa, 28 Febr. van Padang n. Batavia. Boschfontein, 29 Febr. van Durban te Kaapstad. Breda, 1 Mrt v. Pisco te Callao. Ceram, TarakanVancouver, pass. 28 Febr. Saipan eiland. Gaaster kerk, RotterdamJa pan, 28 Febr. te Singapore. Ganymedes, 29 Febr. van Santos te Trinidad. Helder, Am sterdamValparaiso, 29 Febr. v. Antwerpen. Indrapoera, 29 Febr. van Southampton naar Rotterdam, alwaar 1 Mrt verwacht. Ittersum, 28 Febr. van Antwerpen naar Marseille. Lemsterkerk, 29 Febr. van Khorranshar te Karachi. Lombok, 29 Febr. van San Fran cisco te Portland (Or.). Lutterkerk, 29 Febr. van Genua naar Marseille. Malvina, Rotter damCuragao, 29 Febr. op 750 mijl West Zd West Van Santa Maria (Azoren). Mijdrecht, 28 Febr. v. Kaapstad naar Rotterdam. Nieuw Holland, 2 Mrt van Amsterdam te Batavia verwacht. Ophir,' 29 Febr. van Batavia naar Soerabaja. Ossendrecht, HuelvaAmsterdam, pass. 29 Febr. Finisterre. Poelau Laut, 28 Febr. van Saigon te Singapore. Polyphemus, LiverpoolPort Said, pass. 29 Febr. Gibral tar. Radja. 29 Febr. van Soengi Gerong te Batavia. Rijnkerk, AmsterdamOost Afrika, Febr. van Suez. Salatiga, RotterdamNew port News, pass. 29 Febr. Ouessant. Salland, Rio de JaneiroBahia, pass. 1 Mrt Kaap Frio. Samaria, 29 Febr. van Dakar te Marseille. Saroena, 1 Mrt van Miri te Pladjoe verwacht. Socrates, 29 Febr. van Antofagasta te Val paraiso voor anker. Stad Schiedam, 29 Febr. Genua naar Antwerpen. Stanvac Djirak, 29 Febr. van Batavia naar Pladjoe. Stanvac Pendopo, 28 Febr. van Soengi Gerong naar Tandjong Oeban. Tabian, Le HavreAnt werpen, pass. 28 Febr. Dover. Tiba, Las PalmasRotterdam, pass. 28 Febr. Finisterre. Valerius, 1 Mrt van Yokohama te Kobe. Zaan, 28 Febr. van Sas v. Gent naar Lübeck. Zeeland, SSM, 28 Febr. van Blyth naar Lon den. Zonnewijk, 28 Febr. 340 mijl West van Land's End, NorfolkAmsterdam. Alhena, 1 Mrt van Antwerpen te Rotterdam. Colyto, 28 Febr. van Schiedam te Rotterdam. Cronen- burgh, 29 Febr. van Gent te Rotterdam. Delfshaven, 28 Febr. van Rotterdam naar Antwerpen. Ena, 27 Febr. van Rotterdam n. Quraga'o. Kedoe, 28 Febr. van Rotterdam naar Java via Londen. Mirza, 27 Febr. v. Port Piri naar Miri. Maetsuycker, 28 Febr. van Pladjoe te Batavia. Loppersum, 28 Febr. van Sfax te Rotterdam. Ovula, 26 Febr. van Singapore n. Madras. Rotti, 27 Febr. van Bombay naar San die te beginnen of te hervatten. Voor het volgen van eenvoudige vakstu dies wordt een studietoelage verstrekt. Het eerste jaar na zijn demobilisatie krijgt de gedemobiliseerde militair, die her schoold wordt, een wachtgeld ontvangt, stu deert of een cursus volgt, een tegemoet koming in de kosten van een vrijwillige ziekteverzekering. De uitvoeringsbepalingen, waarin de toe te kennen bedragen worden gespecificeerd, zullen binnenkort bekend gemaakt worden. Francisco. Rijn, 28 Febr. van Rotterdam naar Lübeck. Prins Willems van Oranje, 28 Febr. van Huil te Rotterdam. Sibajak, Rotterdam Batavia, pass. 29 Febr. Kaap Guardafui. Sloterdijk, RotterdamBatavia, 29 Febr. van Suez. Straat Soenda, 26 Fèbr. v. Shanghai te Hongkong. Utrecht. 27 Febr. v. East Londen te Durban. Volendam, 28 Febr. v. Rotterdam naar' Batavia. Willem Ruys; Rotterdam Batavia, pass. 28 Febr. Perim. Zuiderkruis, RotterdamBatavia, 28 Febr. Ouessant ge passeerd. Alphacca, AntwerpenJapan, 1 Mrt van Genua. Arkeldijk, 29 Febr. van Tam- pico naar Houston. Batavier 2, 28 Febr. van Bordeaux naar Casablanca. Bredero, 29 Febr. van Singapore 4naar Colombo. Coryda, Port SaidHeysham, pass. 1 Mrt Finisterre. Hil versum, 1 Mrt van Douala te Rome. Katwijk, 1 Mrt van Lübeck te Delfzijl verwacht. Lissekerk, CalcuttaRotterdam. 1 Mrt Suez verwacht. Lutterkerk. 1 Mrt van Genua te Marseille. Macoma, 1 Mrt van Hobart n, Melbourne. Overijsel. 1 Mrt van Portland (Or.), naar San Francisco. Prins Alexander, HaifaEngeland, 300 mijl Oost van Malta. Prins Frederik Hendrik, RotterdamSt. John, 28 Febr. 800 mijl West Zuid West van Scillie. Prins Maurits. 28 Febr. van Londen te Antwerpen. Prins Willem 2. HalifaxAnt werpen, 29 Febr. 700 mijl West Scilly. Prins Willem 4, BristolPalestina, pass. 1 Mrt Gibraltar. Sleepbedrijf. „Schelde" met 2 bakken, Rotterdam—Sfax, 28 Febr. te Gibraltar. „Poolzee" met dok, 29 Febr. van Karachi te Buenos Aires. „Thames" met s.s. „Tai-ping", 29 Febr. van Bordeaux „Ganges" met s.s. „Seryre", 27 Febr. van Brest naar Antwerpen. '„Thames" 27 Febr. van Santander te Bordeaux. „Blankenburg" met zuiger „Edax", 28 Febr. van'Vlissingen naar Falmouth. Kleine vaart. Audacia, 27 Febr. van Barry te Preston. Cornelis B, 28 Febr. van Belfast te Falmouth. Crescendo, 28 Febr. van Gdynia te Kopen hagen. Democraat, 27 Febr. van Bremen te Hamburg. Hast 1, 27 Febr. van Pai® naar' Leith. Kum Laborie, 27 Febr. van Dublin n. Cardiff. Cronenburgh, 28 Febr. van Antwer pen te Gent. Alice, 27 Febr. van Cowes- n. Newlynn. Annegiena, 28 Febr. van Rotter dam naar Newport Mon. Ary Scheffer, Rot terdamDublin, pass. 27 Febr. Lizard. Bier vliet,'28 Febr. van Jersey te Shoreham. Bill •S, 28 Febr. van Yarmouth te Antwerpen. Birmingham, "27 Febr. van de Thames naar Rotterdam. Cateli, 26 Febr. van Dordrecht n. Londeip Echo, RotterdamBelfast, pass. 27 Febr. Lizard. Elisabeth (Vermaas), 27 Febr. van Kampen naar Delfzijl. Heemskerk, 27 Febr. van Porthleven naar Porthoustock. Houtman, 27 Febr. van Bremen naar Kings- lynn. Mulan, 27 Febr. van Blyth te Teign- mouth. Nassauhaven. 27 Febr. van Malmö te Nakskov.-Netteï, 27 Febr. van Partington n. Plymouth. Nijenburgh, 27 Febr. van Port Lyauthey naar Bordeaux. Rolf. 28 Febr. van Plymouth te Rouen. Tyro. 27 Febr. van IJmuiden te Belfast. Vrede, 27 Febr. van Drogheda naar Maryport. Wim (Vermaas), 26 Febr. van Antwerpen te Oslo. Arak, 27 Febr. van Sete naar Barcelona. Gaasterland. 27 Febr. van de Tyne naar de Thames. Kijk duin, 26 Febr. van Aberdeen naar Huil. Om- landia, 27 Febr. van Leixoes naar Vianna. Seaham, 27 Febr. van Leith naar Blyth. „De Narcis" vergaderde Zaterdagmiddag kwam „De Narcis", de Op een vraag van de heer P. Oosterveer, groep Narcissenkwekers van de Algemene deelde de voorzitter mede, dat het bestuur Vereniging voor Bloembollencultuur in „De in meerderheid er eveneens tegen is. De Nachtegaal" te Lisse in vergadering bijeen, hoge prijzen voor de teeltbewijzen zijn geen De voorzitter, de heer P. S. van Leeuwen algemeen vakbelang; er moet naar een verwelkomde in zijn openingsrede de voor- vooruitgang gestreefd worden; een regeling zitter der Algemene Vereniging voor Bloem zal het ambtenarencorps nog meer ver- bollencultuur jhr. mr. O. F. A. H. v. Nispen tot Êannerden en prof. dr. E. van Slogteren waarna hij een terugblik wierp op het zil veren jubileum van de Keuringsdienst. Het voornaamste punt der agenda was de bespreking over het voor en tegen van de regeling voor de vrijwillige inkrimping van het narcissenareaal. De heer L. Schoörl hield het eerste grote betoog, waarin hij wees op het onrechtvaar dige van de vrijwillige inkrimping en noemde het een macht van het geld en een trust, welke voor de kleine kwekers niet te aanvaarden is. Voorts legde hij de nadruk op de geweldige administratie, welke hier uit zou ontstaan. Hier ligt,vervolgde hij, geen addertje, maar een adder verborgen en dit móéten alle kwekers de kop indruk ken. Een grote voorstander van de vrijwillige inkrimping was de heer v. d. Nat uit Lisse. De gedwongen inkrimping doodt de energie en dit is uit den boze, maar een iedere bloembollenkweker moet zijn eigen surplus dragen en er moet naar gestreefd worden zo dicht mogelijk het nuttige areaal te be naderen. De heer J. W. A. Lefeber achtte een be perking van groot belang, wil het vak spoe dig een vrijheid krijgen; er moet thans niet te veel geteeld worden, daar het overtollige toch niet geëxporteerd kan worden. Hij' waarschuwde de kwekers niet uit te brei den. De heer N. Mens betoogde, dat een vrij willige inkrimping nooit de eenheid in het vak zal bevorderen, daar men tweeërlei be langen krijgt en in deze richting moet het vak niet uit. Van de zijde der kleine kwekers kwamen vele bezwaren naar voren. Voorts had men het wenselijker geacht, als dit vraagstuk eerst in de verschillende organisaties besproken was; nu komt-een kleine groep narcissenkwekers met dit voorstel. De heer D. W. Lefeber noemde'(het sur plus een dief in ons bloembollenbedrijf en een beperking moet er opgelegd worden, willen de kwekers hun bedrijf goed kunnen financieren. Beperking is een harde zaak, maar het kan niet anders, daar we van het surplus af moeten. Een zeer helder betoog hield hierna de heer P. v. d. Nouland uit Voorhout, welke zei dat door inkrimping er meer handel komt in kopen en huren van teeltbewijzen en dit mag niet bevorderd worden, daar de kleine kwekers het gelag zullen betalen. Voorts wees de heer v. d. Nouland op de vele ontduikingen welke bij de inlevering plaats vinden. Onze bolgewassen" moeten populair worden en hij sprak tenslotte de wens uit, dat alle vakgenoten hun stem uit brachten tegen een inkrimping. Binnengekomen vissersschepen. 1 Maart 1948 IJM 14, Isabel, rederij Alaska n, vertrok ken 18 Febr., vis. IJM 4, Knikker, rederijmij. Avanti, vertr. 19 Febr., vis. Maandag 1 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Vliestroom van Hull: Draco van Kopenhagen. Karin Thorden van Gdansk. Bucklaw van Grangemouth. Gott fried van Norköping. Surte van Londen. Junor van Londen. Bonita van Alesund. Medu van Caen, Nieuwaal van Rotterdam. Vertrokken zijn: Deo Gloria naar Lübeck. Taurus naar Rotterdam. Hoogwatertijden Dinsdag 2 Maart: 8.28 20.53 uur. Woensdag 3 Maart: 9.22 21.58 uur. Export van gelë kool In de te Alkmaar gehouden vei'gadering van de Provinciale Commissie voor de Tuinbouwveilingen deelde de heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau mede, dat in ovei'eenstemming met de prijsbeheersing de prijs van de gele kool maximaal Sy2 cent zal bedragen en van de rode kool 15 cent. De export van de gele kool naar Oostenrijk van 2.500 ton gaat deze week beginnen. Naar Frankrijk gaat voor 3.500 ton gele kool, waarvoor de prijs van 7 cent wordt betaald. Dit is wel minder dan verwacht werd, doch verkoop tegen deze prijs is nog altijd beter dan vernietigen. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat even als vorig jaar 4000 ton gele kool gedroogd zal worden voor export naar Indonesië. De heer Prins constateerde voorts, dat de veilingen het Centraal Bureau in de steek gelaten hebben wat de voorziening van de goedkope winkels betreft. INTERPELLATIE OVER LOCALE' VERVOERSPROBLEMEN Hedenavond zal de heer J. C. Asschof (C.-H.) in de Velsense gemeenteraad interpel leren over bestaande en toekomstige plaatse lijke vervoersproblemen. BINNENLAND Het Bijzonder Gerechtshof te Maas tricht heeft de hoofdredacteur van de voormalige Limburgse Koerier Hugo van den Broeck, die terecht stond terzake van voort gezette hulpverlening aan de vijand door het publiceren van een aantal artikelen, ver oordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf, levens lange ontzetting uit de journalistieke functies en ontzetting uit de beide kiesrechten. Er was 15 jaar geëist. Het is thans mogelijk via de recht streekse radio-telefoon-verbinding, Amster damNew York met Japan te telefoneren. Belangrijk werk van Centraal "Sociaal Fonds Het Centraal Sociaal Fonds, een instel ling bij het concern Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken, gesticht door en voor het personeel, mag zich, zoals het jaarverslag vermeldt, in een steeds groeien de belangstelling verheugen. Deze belang stelling betreft niet alleen de arbeiders, maar ook de hoofd- en plaatselijke direc ties alsmede de beambten aan de fabrie ken en kantoren. Met dankbaarheid ge waagt het verslag van de veelzijdige mede werking bij dit sociale werk, dat door de afdeling Velsen ter hand is genomen en later door de andere fabrieken en maga zijnen is overgenomen, wat heeft geleid-tot cfe vorming van een centrale over het ge hele bedrijf. De afdeling Velsen is verreweg de groot ste en telde aan het eind van het vorige jaar 727 leden en totaal 1996 over alle afdelingen. De contrbuties zijn, om aan het doel van het fonds te kunnen blijven beantwoorden, weliswaar enigszins verhoogd, maar daar tegenover staat thans een uitkeringsduur van 78 dagen per jaar bij ziekte en ongeval. Dit is met de huidige hoge ziektecijfers zeker niet te onderschatten. Dit werk wordt mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van de firma Van Gelder Zonen, dje sedert ruim een half jaar 30 procent van de totale leden-contributie bedraagt. De afdeling Velsen heeft voor het daar werkzame personeel een spaarregeling in-v gevoerd op vrijwillige intekening waarbij de spaarders steeds over de gelden kun nen beschikken en ze eventueel gebruiken Om winterproducten, welke het fonds oollectief aankoopt, te betalen. Dat dit fonds in een grote behoefte voor ziet blijkt uit het aantal zieken- en onge- valsdagen over het laatste halfjaar 1947. Over vijf afdelingen waren de totalen respectievelijk 18490 en 5060, waarvan de afdeling Velsen alleen reeds 3818 en 1106 voor haar rekening kreeg. Voor de Cen trale bedroegen de inkomsten van de A- kas in 1947 totaal 33.507, uitgaven 30.488; die van de B-kas respectievelijk 5.197 en 4.571. Voor de afdeling Velsen werd in het afgelopen jaar ontvangen 13.766 en uit gegeven 13.389 voor de A-kas. De B-kas werd aanzienlijk versterkt door ontvang sten van 2.931 en uitgaven van 2.309. In totaal droeg Velsen tot nu toe bijna de helft bij van het totaal van de Centrale B-kas, namelijk 4.837. In een dezer dagen gehouden vergade ring van het afdelingsbestuur van Velsen met dé vertegenwoordigers uit het perso neel is het beleid goedgekeurd, maar werd de wens geuit zo mogelijk de sociale voor zieningen nog uit te breiden. groten, Tenslotte werd na vele discussies' tot stemming overgegaan en spraken 120 leden zich uit tegen een vrijwillige inkrimping (25 voor). In plaats van de heer T. Valkering werd de heer Rotteveel uit Sassenheim in het bestuur gekozen. Agenda voor Haar\, dinsdag 2 maart Concertgebouw: Ledenconcert Hnv Begijnhofkapel: Voordrachtavond Vi rite Couperus. 8 uur. Palace- tv mr. Hyde", 18 j.. 2.00, 4.15, 7Öo„JSl Luxor: „Zijn grote kameraad", allo VN 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: allo lit., 2.15, 4.30, 7,00 en nJf'JJfc Wrtë TMii-nofor, UU' S ,Het purperen monster", 14";jrJW, 9.15 uur. Rembrandt: de film (v-i h 2.30" uur revue met Snip en'f WOENSDAG 3 MAART, Gem. Concertgebouw: Concert R en Henk Lasschuit, 8 uur. Cafétarh weg. Heemstede, spreker A. van <- 8 uur. Bioscopen: Middag- en af stellingen. °-r'; In plaats van kaarten Ondertrouwd: CORNELIA AGTERBERG en JOHANNES SCHIKS Iepenstraat 7, IJm.-O. Oranjeboomstr. 184, Breda. Huwelijksvoltrekking 1 April 1948. 15 Maart hopen onze geliefde Ouders NICOLAAS ENGELHART en LINA ENGELHART- NIELSEN hun 25 jarige echtvereniging te herdenken. Dat zij nog lang gespaard mogen blijven is de wens van hun liefheb bende kinderen Gretha en Gerard Alie en Koos Coba en Bol Koosje en kleinkinderen: Erika, Roosje en Hennie. IJmuiden, 2 Maart 1948. IJm.straatweg 133. Bij mijn vertrek naar Indië roep ik al mijn fam., vrien den, en kennissen een harte lijk vaarwel en tot weer ziens toe. J. F. DE FEBER Zeeweg 9. IJm.-0. A. b. s.s. Volendam. Heden overleed na een langdurige ziekte, onze lieve Vrouw, Moeder, Be huwd- Grootmoeder, Zus ter en Tante JOHANNA MARIA ANTONETTA KEUTER geb. DRIES in de ouderdom van 56 jaar. IJmuiden-O.: A. Keuter H. Keuter G. A. Keuter-de Groot Leeuwarden: J. Keuter N. Keuter-Wijminga en kleinkinderen. In de maten 35 t/m 42/1 2.50 'Dit sportieve schoentje, dat een uil- muntende pasvorm heeft, brengen wij in BRUIN en ZWART. Zool en hak zijn van eerste klas kernleder! OOK VOOR UW« CONSUMENTENCREDÜf] FILIALEN IN GEHEEL NEDERLAND HAARLEM: Grote Houtstraat 34, Gen. Cronjéstru- Amsterdamstraat 54 HEEMSTEDE: Binnenweg 74-76 IJMUIDEN: Oosterduinweg 25 14 Heden overleed plotse ling onze innig geliefde Vrouw en der kinderen zorgzame Moeder ARINA ROM geb. AKKERMAN in de leeftijd van 38 jaar W. Rom Cornelia Arie Alida Joh. Willem Marietje Rina Jan®Willem IJmuiden-O., 1 Maart '48. Fazantenlaan 28. De teraardebestelling zal plaats vinden Vrijdag 5 Maart, des nam. 2.30 u. op de Westerbegraafplaats te IJmuiden. Vertrek van huis 2 u. nam. Geen bloemen DANKBETUIGING Voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden bij het overlijden van onze lieve Vader, Behuwd- en Groot vader, de Heer K. SCHOL, betuigen wij onze hartelijke dank. Uit aller naam: S. C. Verbeek-Schol Egmond a. Zee, Maart 1948. Boulevard 4. Voor PHECOLINE golf de permanent zonder toestel, stroom en wannle I MAISON ANNY ZEEWEG 263 - IJMUIDEN-OOST - TELEFOON5+1: 2 minuten van bus en treinhèlte. fcj om verder in het vak te worden opgeleid. Dameskapsalon „MAlëON DES DAMES", B. Prijs liersstraat 60-62, Haarlem. Bij KOUSENFABRIEKEN HIN N.V. kunnen geplaatst worden: voor Sorteren, Mazen en Naaien, alsmede nog (leeft, tot 45 j.) voor contrólewerk. Aanmelden: Zijlweg 136, Haarlem, van 9-11 e 25 uur. Groot huis, pracht stand met voor- en achtertuin te Vel sen, huur f 62.50 p. m. ruilen voor kleinere woning in de gem. Velsen of Beverwijk. Brieven IJ 527 bur. v. d. bl Ter overname een drie etage hete luchtoven merk Den Boer, Dordrecht, elke bakruimte voor 60 broodpannen bij Bakkerij Bruinooge, Santpoort (Stat.) Herbouwplicht Ter oyername gevr. van be woner-eigenaar pl.m. 370 M3, te Velsen-Noord. Br. onder letter H Boekh. Antonysen. Beverwijk. Het meeste geld voor uw Meubelen, Naaima chines, Zolderopruimingen, Antiek, Koperwerk, Gouden en Zilveren voorwerpen geeft KONINGSTRAAT 48 Tel. 17308. Bij de CHEMISCHE FABRIEK „RIDS" is gelegenheid ^ot plaatsing in vaste dienst en opsetej trekkelijke voorwaarden van enige Alleen werkelijk prima krachten, die hun vak wS® beheersen, gelieven persoonlijk of schriftelijk te golf v afd. Personeelsz. Zijlweg 103—105 te Haarlem. Veilinggebouw „DE SPAARNESTAD" NOBELSTRAAT 8 op Woensdag 3 Maart 9.30 uur van Meube len, w.o.: Opklapbedden met ombouw, enige dres soirs, theemeubelen, linnenkast, schrijf bureau, nachtkastjes enige keukentafels enz. Kijkdag: Dinsdag 2 Maart 9-3 uur. Goe deren worden afge- gehaald. Bel op 11136 b. g. g. 17637 of stuur Briefkaart. Kuhstzinnig portrei SCHOTERWEG 92 Telefoon 21941 Tandheelkundige Inrichting W. SWAAP 99 Grote Houtstraat Haarlem. Tel.® Volledige behandeling^ begrepen. Spr uren F de Tandarts dagelp™ 1-2 uur en vol«l Avondspr uren. mff Woensdag. Vrijdag H VERLOREN: Zondagm® gaande van Trawler» venkade KennemerlMj-'j Oosterduinplein, hcht H kinderhoedje. Teg. MAHj bez. Conradstraat 1. H.G VERLOREN ZondapJ» in Velserbeek en offls- zilveren hanger met s* Ter. te bez. Cedei-stra2. IJmuiden-Oost. WONINGKBIt. ff. den pracht bovenAU» IJmuiden. Gevraagd.,-; denhuis m. poort en tje, in IJmuiden-O.^''" L 2236 bur. d. blad. I Heer m. 1. met eigen bei* PENSION (geen bero«f 1 klein gezin. Br. L 'i van dit blad.-I Te koop DAMESFIETS Mairestraat 10. gevr- in TS z. banfe'

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 4