c „Duizenden Amerikaanse toeristen" land" m na-seizoen naar ons Financiële verbeteringen voor het burgerlijk rijkspersoneel Spel van schuttersmaaltijden en „comparities", van geestesadel en winstbejag Tweede nederlaag voor Euwe en Keres boekt opnieuw een zege „Economische planning" staat voorop Wereldnieuws VRIJDAG 5 MAART 1948 EEN SPIERINKJE VOOR EEN KABELJAVW Voorwaarde is: opheffing Zondags-rijverbod Van een eigen verslaggever) Ergens in Zandvoort was een man uit het restaurantbedrijf, die niet zonder smart over twee dingen peinsde. Ten eerste het gebrek aan buitenlandse gasten en wel voornamelijk gasten uit Jiet land van de kei-harde dollars en ten tweede de lange rijen lege stoelen en tafels die tegenwoor dig op Zondag de gramschap van iedere rechtgeaarde restaurateur opwekken. Uit die smart en die gramschap plus een hoeveelheid zakelijke scherpzinnigheid rijpte toen een idee. Een idee, dat hij on middellijk voorlegde aan anderen, die in hetzelfde of in een soortgelijk schuitje voe ren en dat aan al die anderen, geestdrif tige commentaar ontlokte. Er werd gecon fereerd en nog eens geconfereerd en „het idee" groeide tot een welomlijnd plan, dat thans „slechts" de zegen van boven, in casu van de regering behoeft Vraag en antwoord. De vtaag Was dus: „Hoe trekken wij Amerikaanse toeristen". Met als voorwaar de erbij, dat zij komen in het „na-seizoen" (van September tot April dus). Want ge durende hèt seizoen zijn de hotels met name in de grote steden al stampvol geboekt. Het antwoord is: „Een grootscheepse pro- paganda-campagne in de V. S." Dat zo'n kostbare campagne op het ogenblik niet door de regering bekostigd zal worden, kan men op zijn vingers natellen. Dus moet het geld naar schatting een twee millioen gulden komen uit de zakken van de direct-belanghebbenden, te weten de men sen uit de Horeca-bedrijven. Aan dat geld is te komen en de moeilijk heid on> het in dollars om te zetten kan worden ondervangen, omdat een grote Amerikaanse maatschappij zich in principe bereid verklaard heeft daarvoor zorg te dragen. Een grote reclame-campagne dus, die tot gevolg zal hebben, dat de duizenden Ame rikaanse toeristen, die Europa (in alle sei zoenen) gaan bezoeken, ook een weekje of zo Nederland aandoen. Dat betekent devie zen in de schatkist want een Amerikaan met vacantie pleegt niet op een dubbeltje te kijken en een fikse stimulans voor de Horeca-bedrijven. Eén maar. Nu zijn restaurateurs vriendelijke en gastvrije mensen, maar nog geen 100 filantropen. Dus zijn zij van mening, dat wanneer zij die twee millioen spenderen, zij in de gelegenheid moeten worden ge steld om ze te verdienen. Ook die gelegen heid is er. Wanneer de regering bereid zou zijn het Zondagsrijverbod op te heffen na melijk. Per slot moet zo'n établissement het voor een zeer groot deel van de Zon dag hebben. Naar de ruimste schatting zou dat rijverbod opgeheven kunnen worden, wanneer de regering per jaar vijf honderdduizend dollar daarvoor be schikbaar zou stellen, die zij in guldens van de automobilisten terug krijgt. Nu is deviezen uit de stijf-dicht- gehouden schatkist wurmen geen een voudige zaak. Maar wanneer men be denkt, dat een 300-tal Amerikanen per na-seizoenmaand die alweer terug zou brengen en een van de Neder-, landse kopstukken uit de toeristen wereld, die het ook een best plan vindt, verzekerde ons dat er minstens vijf en misschien wel tien maal zoveel zouden komen dan verandert dat de zaak wel wat. Resultaten. Een plan dus, waarbij het hele Horeca bedrijf wel zou varen. Niet alleen de eige naars, maar ook de exploitanten en de dui zenden employés die er hun dagelijks brood in verdienen. En ook het land, dat er ten eerste deviezen mee wint en ten tweede immer gebaat is bij een oplevende welvaart in een bedrijfstak. Al was het al leen maar via de belasting. Geen wonder dus dat het plan de steun geniet van vele belangrijke personen en instellingen, die een gezond initiatief weten te waarderen. Bovendien een plan, dat op Haarlem en omgeving wij denken vooral aan zijn bakermat, Zandvoort een uiter mate florissante invloed zou kunnen heb ben. Al zal het nog wel even duren voordat allés in kannen en kruiken is. Deel van bloemenhandel ziet van «taking af Hoewel het er tot voor kort nog naar uitzag dat een deel van de bloemenhandel wegens de heffing van 2 pet. welke de bloemenveilingen aan de handel doorbe rekenen, zou overgaan tot een „niet-koop- actie" om daardoor een verlaging van deze. heffing te bewerkstelligen, vernemen wij thans, dat het comité van actie, dat deze stap overwoog, voorlopig besloten heeft van staking af te zien. Na besprekingen met vertegenwoordi gers van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een deel van de actie-voerende groepen, met name de Aalsmeerse grossiers en een groot deel van de straathandel, zich bij het standpunt van de veilingen neergelegd. De Koningin ontving de directeur van de „CARE'' De heer Paul Comly French, directeur van de „CARE", het gecombineerde bureau van 28 Amerikaanse liefdadigheidsvereni gingen, die pakketten naar noodlijdende landen van Europa zendt, is met zijn echt genote door de Koningin ontvangen op Huis ten Bosch. Na afloop van de audiën tie verklaarde de heer French, dat de „CARE" hoopt, dit jaar ruim tweemaal zoveel voedsel en goederen naar Europa te zenden als in 1947. Het is mogelijk, dat men ook verzending van kledingpakketten naar Indonesië zal organiseren. Hoger garantieloon voor gehuwden; ongehuwden-aftrek komt te vervallen Regering bestelt 14 „Fireflies" voor Marinelucktvaartdienst De Nederlandse regering heeft bij de „Fairey Aviation Company" in Engeland veertien „Firefly"-vliegtuigen besteld. Deze veertien vormen een aanvulling van de vijf en zestig „Fireflies" welke de Marinelucht vaartdienst thans bezit. De nieuwe order betreft de „Firefly IV", een verkenningsjachtvliegtuig, dat in En geland ook gebruikt werd op vliegdeksche pen. De „Firefly IV" is ook in gebruik bij de Engelse en Canadese marine. Uit Barneveldse bank werd 94.532 gestolen Een nauwgezet onderzoek heeft uitge wezen dat in de nacht van 28 Februari uit de kluis van de coöperatieve Landbouwers bank te Barneveld 94.532 is gestolen. De buit is dus aanzienlijk groter dan men aan vankelijk had berekend. De eerste berich ten over de inbraak maakten namelijk melding van een bedrag van 40.000. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek: 7.30 Gebed. 7.45 Koor. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Symphoni- sche muziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Rus sische componisten. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Sonate van Mozart. 12.00 Angelus. 12.30 Weer bericht. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Strijdkrachtenprogramma. 13.30 Lichte muziek. 13.50 Film en toneel. 14.10 Pianomedleys. 14.20 Engelse leg. 14.40 Vau deville-orkest. 15.15 Pianowerken van Bach en Chopin. 15.45 Kiosk. 16.00 Platen. 16.20 „Zedenverwildering". 16.30 Gregoriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Pianoduo. 18.15 Week overzicht. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.15 Voor Nederlanders in Duitsland. 19.30 Musetteklanken. 19.50 Banden die binden. 20.05 De gewone man. 20.12 Hoe heet deze plaat?. 20.30 Lichtbaken. 21.00 „Negen heit de klok". 22.15 Orkest en koor. 22.37 Actualitei ten. 22.45 Gebed. 23.25 Symphonische muziek. HILVERSUM n, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur 'Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 9.35 Debussy. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Liederen. 11.00 Voor arbeiders in continu bedrijven. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Orgel. 13.15 Kalender. 13.20 Dans- orkest. 13.50 Hawaiïanklanken. 14.00 Het Ne derlandse lied. 14.15 Harmonie-orkesten. 15.00 Lezing „Gronden in handen der gemeen schap". 15.15 Platen; 16.00 Esperanto. 16.15 Amateurs. 16.45 Artistieke staalkaart. 17.00 N.V.V.-lezing. 17.10 Symphonie no. 5 van Tsjaikofski. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Om en bij de 20. 19.00 Pianowerken van Scarlatti en Schumann. 19.30 V.P.R.O.-cursus. 20.05 Dim gen van de dag. 20.15 Schrammelmuziek. 20.45 Zang van de maand. 21.15 Lezing „Documen tenoorlog". 21.30 In de balzal in 1912. 22.00 Luisterspel De vrouw in de mist". 22.30 Metropole-orkest. 23.15 Platen. 23.45 Wereld kampioenschap schaken- Pensioenbijdrage van 4) tot 2 pCf. verlaagd De onderhandelingen, welke zijn gevoerd tussen de vertegenwoordigers van de orga nisaties van overheidspersoneel en de regeringsdelegatie betreffende verbetering van de financiële positie van het burgerlijk rijkspersoneel hebben tot overeenstemming geleid over de volgende punten: De bijdrage voor eigen pensioen, welke wordt verhaald op degenen, die onder de Pensioenwet vallen, wordt verminderd van 41/2 tot 2 pCt. Hoewel het de bedoeling is, dat deze maatregel zal ingaan per 1 Januari 1948, acht de regering termen aanwezig voor het thans in rijksdienst werkzame personeel aan deze verbetering in zoverre terugwer kende kracht te verlenen, dat aan degenen, die gedurende het gehele jaar 1947 in rijks dienst zijn geweest, een gedeelte van de bijdrage voor eigen pensioen zal worden gerestitueerd. Nagegaan zal worden in hoeverre ook restitutie zal kunnen worden gegeven aan degenen, die in de loop van 1947 zijn ge- pensionneerd. De regering aanvaardt in beginsel een wijziging van de Pensioenwet, waardoor ook de arbeidscontractanten, die tenminste twee jaar in dienst zijn, ambtenaren wor den in de zin van deze wet, tenzij zij belast zijn met werkzaamheden, welke een tijde lijk karakter dragen. De garantie-lonen voor de gehuwden worden verhoogd met 200 's jaars. De 5 pCt. ongehuwden-aftrek komt te vervallen. De met ingang van 1 Juli 1947 ver leende tijdelijke toelage voor de wedden boven 3000, welke in tegenstelling tot die voor de wedden van 3000 of min der 's jaars slechts 5 pCt. der toen malige wedde heeft bedragen in plaats van 10 pCt., wordt verhoogd met een be drag, overeenkomende met de destijds toe gekende toelage ad 5 pCt. De technische herziening van het Be zoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksambte naren 1934, welke beoogt verbetering te brengen in die bezoldigingsschalen, welke Novum in de parlementaire gescliiedeqis Het ligt in het voornemen van de We reldomroep de vergadering der Tweede Kamer op 16 Maart, waarin de wijziging der West-Indische staatsregelingen zal worden behandeld, uit te zenden. Dit is voor de eerste keer in de parle mentaire geschiedenis, dat zulks met be trekking tot de Tweede Kamer gebeurt. De voornaamste passages uit de rede voeringen der leden zullen op gramofoon- platen worden vastgelegd, zodat een ge comprimeerd verslag mogelijk wordt met toevoeging van een verbindende tekst. De uitzending zal in de nacht na de be handeling om halftwee beginnen en onge veer een uur duren. NEDERLANDSE POTLOODINDUSTRIE OPGERICHT Met een maatschappelijk kapitaal van f 500.000 is opgericht de Nederlandse Pot loodindustrie N.V. te Amsterdam, welke ten doel heeft de vervaardiging van en de handel in potloden en vulpotloden, potloodstiften en verdere onderdelen. daarvoor in aanmerking komen, zal terug werken tot 1 Januari 1948. Bij deze herziening wordt voorts nage gaan in hoeverre daarbij kan worden tege moet gekomen aan de bezwaren, voort spruitende uit de huidige classificatie dei- gemeenten. Het ligt in het voornemen der re gering de besturen der lagere publiek rechtelijke organen uit te nodigen deze maatregelen van toepassing te verklaren op het personeel, in dienst van deze organen. FRANS HALS Dr. P. H. Schroder geeft een analyse van zijn stuk In de figuren van Frans Iïals en Michiel de Swaen zijn de uit geestelijke krachten levende en de uitsluitend op het materiële genot ingesteld mens belichaamd. Zij gaan aan het einde beide failliet, maar hun reacties zijn daarop geheel tegenoverge steld. De schilder is verheugd penseel en palet en daarmee de zin van zijn leven te behouden, de kastelein daarentegen komt niet boven zijn verslagenheid over het verlies van zijn karos met vier paarden uit. Zo heeft dit spel ook voor onze tijd een diepere betekenis, formuleerde de schrij ver van het openluchtspel „Frans Hals", dat ter gelegenheid van Haarlems Bloe- menfeest in de eerste weck van Augustus wordt opgevoerd, dr. P. II. Schroder, de gedachte waarop hij ziju stuk heeft opge. bouwd. Wij vernamen, dat aanvankelijk gezocht was naar een onderwerp, dat in directer verband met het jaar van de Vrede van Munster stond, doch door de onverkwik kelijkheden, die het Nederlandse politieke leven toen beheersten, heeft men van dit denkbeeld moeten afzien.* In „Frans Hals" treden twee hoofdper sonen op: de schilder en de herbergier Michiel de Swaen, die karakteristiek is voor de door de tulpenhandel' plotseling rijk geworden kroegbaas. De combinatie van deze maatschappe lijke groepen biedt vele mogelijkheden voor fleurige taferelen tegen de daartoe zeer geëigende achtergrond van de Stads- doelen. Schuttersmaaltijden en „compari ties" bijeenkomsten van handelaren in tulpenbollen zullen door de honderd twintig figuranten, die de Haarlemse to neelverenigingen zullen leveren, herleven en verschaffen de auteur een oplossing voor het probleem hoe grote en kleine scènes te laten afwisselen. Voor de costumering werd te rade ge gaan bij de directeur van het Frans Hals museum, de heer H. P. Baard en voor de ware toedracht van de windhandel bij dr. E. H. Krelage. Er zullen zoveel mogelijk portretten van Frans Hals tot leven wprden gebracht en zij, die bekend zijn met het oeuvre van de Haarlemse schilder zullen onder de acteurs Hille Babbe, de luitspeler, de Mulat en La Bohémienne ontwaren. Ook de figuur van SCHAKEN - In de tweede ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap schaken won Botwinnik (wit) van Euwe (zwart) na 32 zetten en Keres (wit) boekte zijn tweede zege en wel op Smyslov (zwart) na 27 zetten. De schaakenthousïasten hadden zich «ge spitst op het duel BotwinnikEuwe, want reeds geruime tijd voor het aanvangsuur vormden talrijke belangstellenden een queue. Wat zou de zevende ontmoeting tus sen de twee rivalen ons brengen? Het werd een orthodoxe d4-opening overgaande in een variant van de Meranerverdediging. Euwe speelde daarbij een slechts weinig in toepas sing gebrachte zet. Met een ruilcombinatie in het middenspel bezorgde hij zijn tegenstander een geïsoleerde dubbele pion in het centrum* waarvoor deze het raadsheerpaar behield. Wit: Botwinnik. Zwart: dr. Euwe. 1. d2d4 d7d5; 2. c2—c4 e7—e6; 3. Pgl—f3 Pg8f6; 4. Pblc3 c7—c6; 5. e2—e3 Pb8—d7; 6. Lfld3 Lf8b4. Hier brengt Euwe een zeer weinig bekende zet in toepassing. 7. a2a3 Lb4—a5; 8. Ddl—c2 Dd8—e7. Zwart wil e5 doorzetten. 9. Leld2 d5xc4; 10. Ld3xc4 e6e5; 11. 0—0 0—0; 12. Tal—el La5—c7; 13. Pb3—e4 Pf6xe4; 14. Dc2xe4 a7a5; 15. Lc4a2 Pd7—f6; 16. De4h4 e5—e4. Zwart bereidt hiermee een combinatie voor, welke, hem een gunstiger pionnenstel- ling verschaft. 17. Pf3e5 Lc7xe5; 18. d4xe5 De7xe5; 19. Ld2c3 De5e7; 20. f2—f3 Pf6—d5. Het nemen van de f-pion zou minder goed zijn. daar wit dan grote druk op de f-lijn zou gaan uitoefenen. Intussen bleek de stelling van Euwe on gunstiger dan men algemeen dacht. De twee raadsheren ontwikkelden met de twee pion nen op de d-lijn een geweldige kracht en langzamerhand werd Euwe steeds meer in gesnoerd tot hij ten slotte materieel verlies niet meer kon ontgaan. Bij de 32ste zet streek onze landgenoot de vlag, voor de eerste maal tegen Botwinnik. Van de tot nog toe met hem gewisselde zes partijen won Euwe er twee en maakte er vier remise. Naar Euwe ons na afloop vertelde be schouwde hij de partij na ruil der koningin nen als verloren. 21. Dh4xe7 Pd5xe7; 22. f3xe4 b7—b6. Wel is waar heeft wit nu een geïsoleerde dubbele pion, maar deze wordt in combinatie met de twee raadsheren zeer hinderlijk. 23. Tel—dl, Pe7—g6; 24. Tdl—d6 Lc8—a6. Om de c-pion te kunnen gaan dekken, maar zwart's stelling wordt er niet aange namer op 25. Tfl—f2 La6b5; 26. e4—e5 Pg6—e7; 27. e3e4, belet het paard te spelen; 27 cö-^cö. Een zet, waarvan de bedoeling niet dui delijk is. 28. e5e6 f7—fff; 29. Td6xb6 Lb5—c6 30. Tb6xc6. Wit krijgt nu op zijn minst twee stukken voor een kasteel. 30Pe7xc6; 31. e6—e7 t Tf8—f7; 32. La2^—d5, zwart geeft op. Engelse opening in de andere partij. De partij KeresSmyslov was een Engelse opening waarvan zwart een soort konings- Indische verdediging maakte. Er ontstond een gecompliceerde stelling, met vreemdsoortige stand der pionnen. Keres offerde twee pionnen, waarna Smyslov meende de kwaliteit te kunnen geven, om zich van een lastige druk op f7 te ontdoen. Keres zette de aanval op fijne wijze voort en Smyslov, die in geweldige tijdnood begon te verkeren (hij moest nog 15 zetten doen in 3 minuten) zag zich genoodzaakt de vlag te strijken. Het verloop was als volgt: 1. c2c4 Pg8—f6; 2. Pgl—f3 c7c6; 3. Pbl—c3 d7—d5; 4. e2—e3 g7—g6; 5. d2d4 Lf8—g7; 6. c4-^5 Pf6xd5; 7. Lfl—c4 0—0; 8. 0—0 b7—b6; 9. Ddl—b3 £d5xc3; 10. b2xc3 Lc8—a6; 11. Lel—a3 La6xc4; 12. Db3xc4 Tf8—e8; 13. £3—e4 b6—b5; 14. Dc4b3 Pb8d7; 15. c3—c4 Ta8—b8; 16. Tal—dl Dd8—a-5: 17. c4—c5 b5—b4; 18. La3b2 e7e5; 19. Pf3—g5 Te8—e7; 20. f2—f4 e-5xd4; 21. f4—f5 Pd7xc5; 22. Db3—h3 h7—h5: 23. f5—f6 Lg7—h6; 24. f6xe7 Lh6xg5; 25. Dh3—13 f7—f6; 26. Lb2xd4 Pe5—d7; 27. h2—h4 Smyslov geeft op. Leeuwtje door hond gevoed In Diergaarde-Blijdorp te Rotterdam wa: een der leeuwinnen Dinsdag moeder gewor den. Mama weigerde echter haar kinderen te voeden. Een onderzoek werd ingesteld en toen kwam aan het licht, dat twee van de drie welpen zonder gehemelte geboren wa ren en daarom niet konden zuigen. Zij waren dus ten dode opgeschreven en inderdaad zijn ze inmiddels gestorven. Het derde leeuwtje dreigde echter de dupe te worden van moe ders afkeer voor de anderen. Per radio werd daarom een oproep gericht tot eigenaars van een grote zogende hond. Reeds enkele minu ten na de radio oproep rinkelde in Dier gaarde-Blijdorp de telefoon. Een dame in Oude Wetering stelde onmiddellijk haar hond beschikbaar. Een oppasser is met het jonge leeuwtje naar de adspirant-pleegmoeder ge trokken, om te zien of de hond het ongewone kind wil adopteren. Lukt het, dan is het zo goed als zeker dat het leven van de jonge leeuwentelg gered kan worden. Oude bekende. Tot opvolger van Fer dinand Helman, die met ingang van het volgende seizoen het Concertgebouworkest met pensioen zal verlaten, is benoemd de Nederlandse violist Jan Damen. thans aan voerder van het orkest te Göteborg. 23. Al de bluspogingen van Panda hielpen niet. De brand greep snel om zich heen om dat alles van hout en papier was. Boven dien was de professor zó geschrokken, dat hij geen hand uitstak en alleen maar zacht jammerde„We moeten er uit!" riep Panda. „Vlug professor! Anders verbranden we zélf ook nog!" „Mijn apparaten!" klaagde de geleerde. Mijn toestellen! Mijn toestel len! Mijn uitvindingen!" „Niets aan te doen!" riep Panda, hem aan zijn jas mee trekkend. „Degene die die brandbomdoor Uw raam heeft gegooid, heeft goed ge werkt, professor. Er is niets meer aan te doen!" Zo pratend slaagde hij erin de on gelukkige geleerde naar buiten te krijgen en even later stonden ze voor het huis wan hopig naar de woedende vlammen te staren. Maar degene, die de brandbom had gewor pen was kalm jiaar binnen geklauterd. Het zwarte asbestpak, dat hij droeg beschermde hem tegen het vuur en zonder moeite slaagde hij erin om de uitvinding van de professor in veiligheid te brengen. Het was dezelfde schurk die al eens eerder had in gebroken en die de verstening van de agen ten op zijn geweten had.... Michiel de Swaen komt op een doek van Hals voor, nl. in het portret van een ze kere gffenberg. Ook de schuttersmaaltij den zullen „gecopieerd" werden en daar naast moest er natuurlijk veel aan de fan tasie worden overgelaten. In dit geheel zal de Kloveniersdoelen met een klein décor, dat een herberg voor stelt, aangevuld tot achtergrond dienen. De speelruimte is minder groot dan inder tijd op de Grote Markt, daarentegen zijn de accoustische voorwaarden veel beter, zo dat niet van luidsprekers gebruik behoeft te worden gemaakt. Onder de Haarlemse dilettanten bestaat grote animo voor „Frans Hals". Zij herin neren zich nog de altijd gezellige en jolige wijze, waarop Louis Saalborn twee jaar geleden de repetities van „De vrijheid vlagt" leidde en hebben ook van het nieu we spel hoge verwachtingen. De bezetting. Het staat nog niet vast of er een beroep zal gedaan worden op de acteurs of actri ces van de grote gezelschappen voor de vertolking van de hoofdrollen. Voorshands stelt de toneelcommissie een aanbeveling van drie amateurs voor elke rol op, waar uit Louis Saalborn een keus kan doen. Zouden voor bepaalde rollen onder de Haarlemse amateurs geen geschikte krach ten aanwezig zijn, dan zal getracht wor den beroepsspelers te vinden. Globaal gerekend zullen er 145 personen in „Frans Hals" meedoen. Het spel is ver deeld in drie taferelen, die tezamen onge veer twee uur in beslag nemen. De auteur heeft evenals in „De vrij heid vlagt" een komische figuur inge voerd: de Commandant van de Nacht wacht. Bovendien wordt het spel opge luisterd door zang bij de luit. De tekst van het stuk wordt opgenomen in het Feestprogramma. De tribunes zullen plaats bieden aan 1500 personen. De première heeft plaats op 31 Juli. Daarna volgen nog zeven voor stellingen. De prijzen zullen heel wat la ger liggen dan die voor „De vrijheid vlagt". uitgaven Piet van Veen: Elias. He' vuur, J. J Romen 1 Roermond. IJ Het zal wel niet de bedoeling var Veen geweest zijn het verhaal van? Testament te verbeteren alleenT .1^ pelijker te maken. Daar mag" hii 1 slaagd zijn. voldoende indruwN kracht om de onderneming te rechtv 1 gaat er van zijn werk toch niet »i> onwrikbare, dat Bijbelse verhalen orM van nature al hebben, voegt zich^ nic karakter dat zij zich in de hardino !r- ko' eeuwen hebben verworven; nu moet k kf' een heel sterk kunstenaar zijn dj» - j[z gevens ervan tot iets nieuws en bev LiU' bu: weet te vormen. Daarvoor ontbreekt f5"'' L Veen aan indringend vermogen en heid van hartstocht. Geworden t rf' louterend vuur", heeft de geschied aa' Elias niet veel meer te bieden dan et ongelooflijke zaken; het geweldiee"^ Goddelijke macht beïnvloedt hier nu Maar misschien wordt de heid van,deze opmerking^, bracht door de bedoeling die'iV Vo, stelde, eenvoudig en goed. In dit men tolerantie verschuldigd aan P|Ir Veen, die waarschijnlijk veel beter Zf!„VS nen doen als hij niet zo in de schadn! de Bijbel bleef. En die hier in S beter heeft gedaan dan men zou gaan ai als men van dit boek de omslag k!fj afschuwelijker dan ik er ooit een zag'c LIMBURGSE BRUINKOOLMUN LlGTxr De Limburgse bruinköolmijnen oniP den in belangrijke mate de terugslag r-.'v devaluatie van de Franse franc, daarin-1 rijk, dat een groot gedeelte van dg landse bruinkoolprodüctie afnam, i? de waardedaling van zijn valuta 'de K koolimport heeft stopgezet. Door deze maatregel wordt het bruinkoolmijn „Herman" te Eijoeto» getroffen, welke bijna geheel op de er naar Frankrijk was ingesteld. De pree'- van deze mijn ligt momenteel vrijwel stop. Tweederde van het personeel isfej dagen ontslagen. De ontslagenen konden? ter dadelijk te werk worden gestel' schillende steenkoolmijnen. NEDERLAND KRIJGT KADIOACTJETI ISOTOPEN. De Amerikaanse commissie voor at® energie heeft bekend gemaakt, dat 44 zë. dingen van radioactieve isotopen, besta' voor geleerden en wetenschappelijke enigingen, naar het buitenland zijn zonden. Tot de landen die verzocht hebben radii actieve isotopen uit Oakridge te ontva* behoren ook Nederland en België. Labour-rapport over Verenigd Europa Van Churchill wordt slechts negatiefs verwacht (Van onze Londense correspondent). Labours afwijzend? houding tegenover het komende Haagse congres voor Euro pese eenheid begint thans duidelijk te worden. De Britse Arbeiderspartij wil, dat de Europese socialisten Churchill's initia tief overnemen en zichzelf aart het hoofd plaatsen der algemene actie voor een ver enigd Europa. Tevoren had Attlee in het Lagerhuis ge zegd, dat hij deze algemene idee volledig kon steunen, doch dat het voor de regering onjuist zou zijn een mening uit te spreken over enigerlei particuliere organisatie, bij welke een ieder vrij was zich aan te slui ten. Het partijbestuur van Labour had de leden echter ontraden aan de bijeen komst deel te nemen," zoals hét hen vorig jaar adviseerde zich verre te houden van Churchill's beweging. De socialisten wen sen zich onder geen beding onder diens leiding te plaatsen, hoe dicht zij zijn stand punt ook in de laatste maanden genaderd schijnen. Want na lange aarzeling heeft Bevin ook nu het parool: „Europa verenigt U" uitgegeven. Thans heeft de Labour- partij haar standpunt nader geformeerd in een door de regering goedgekeurd rapport, daL ter discussie zal worden voorgelegd aan de op 21 en 22 Maart a.s. in het plaats je Selsdon in Surrey te houden confe rentie van socialistische partijen uit veer tien „Marshall-landen". In scherpe be woordingen wordt de staf gebroken over „reactionaire politici", die het ideaal der Europese eenheid in gevaar brengen en dat daarom door de socialisten moet wor den ger?d. Deze krachtige taal, die zeer ongewoon is in de bedaarde Britse La- bourpartij, is er blijkbaar op uit niet onder te doen voor de communisten en andere linkse elementen. Een groot gedeelte van het document vormt daarentegen een be strijding der communistische opvatting, dat de Verenigde Staten een monsterach tige bedoeling met hun hulpplannen heb ben. Onderstreept wordt, dat vrees voor de Russen niet de beslissende factor voor de Marshall-hulp mag zijn. Ook zonder de Sovjet-Unie zou die hulp noodzakelijk zijn, omdat economische ontwrichting nu eenmaal tot dictatuur en oorlog kan lei den. De hand naar het Oosten blijft uit gestrekt. Van Spanje wil men echter niets weten, zolang Franco er de baas is. Labour ontkent, dat zij streeft naar een Verenigd Europa op partijbasis. De een heid zou échter een holle leus zijn, indien zij niet op economische coördinatie berust. Dit is, zegt het rapport, geen monopolie van de socialisten, hoewel deze er het krachtigst voor ijveren. Op het vasteland willen grote groepen conservatief-gezinden eveneens „plan ning". Economische reorganisatie' Indien de Britse conservatieven dit in eigen land zouden aanvaarden, zou niets de politieke eenheid in Engeland in de staan. Van Churchill verwachten de socialisten echter alleen maar een nega tieve, in hoofdzaak militaire, anti-Russi sche politiek. Blokvorming zonder meer zou machteloos zijn tegenover het econo misch offensief uit het Oosten. Men kan natuurlijk de vraag stellen, of deze aan val enkel een economisch karakter bezit. In elk geval legt het rapport het volle ge wicht op de economische reorganisatie van Europa. Het wijst op het belang van super- nationale economische eenheden, ter com pletering van de nationale productievolu men, zoals een lichaam voor hydro-elec- trische energie in het Alpengebied. Verder wil men een collectief lichaam, dat Europa naar buiten vertegenwoordigt en tevens kan fungeren als een instrument voor een rechtvaardige en doelmatige distributie van de hulpleveranties. Dit mag echter geen bureaucratisch karakter dragen en moet daarom uitvoerende macht bezitten. Men denkt aan een regelmatig bijeen komende commissie van nationale ver tegenwoordigers, die met administratieve bevoegdheid bekleed zyn. Ministers zou den aanwezig kunnen zijn, wanneer er principiële beslissingen moeten wret genomen, zodat steeds besluitvaardigs worden opgetreden. Naast een zo vrij mogelijk inter-L- pees handelsverkeer wenst men coörfe lie van de buitenlandse handel, met ta van de inkoop, welke dient te wordea centraliseerd, waarschijnlijk in een ie: vroeger bepleite Europese goederen®. Ontwikkeling van kapitaalprojecta c eveneens het voorwerp moeten internationale planning. Op het program staat voorts het uiteindelijk onder nationaal beheer brengen van de staal- chemische industrieën, alsmede van and vitale bedrijven. Het rapport verdedigt nog eens stelling, dat Rusland's' veiligheid beter diend is door het bestaan van. een varend en democratisch West-Europa, wal stabiliteit niet langer berust op speciö hulp van overzee, dan door politieke vet- wan-ing en economische catastrophe in et; gebied, dat rioch Rusland, nocll Amer&! zullen toestaan, dat het door een van beide direct zal worden beheerst. Daar Europa!! klein is, moeten de overzeese speciaal de onontgonnen streken va Afrika bij het plan worden Het ideaal van een Verenigd Euroa zegt het rapport, zal als een kracht werken en het latente ideale van de lang op proef- gestelde mss wakker maken. Alleen een gemeenxr.; pelijk geloof in Europa's eenheid kas hinderpalen overwinnen, besluit het Si Ik hoor, dat er pressie wordt uitgeoss op Labour-parlementsleden, die once de waarschuwing aan de bijeenkomst den deelnemen, om van de reis af te s Het zal er dus op neer komen, da: socialistische partijen binnenkort eer, v zonderlijke agitatie zullen gaan voeren. Twee clandestiene radiozenders, vöj iedere Zondagmorgen in TwenteJ» storing veroorzaakten op de 415 m. door politie en P.T.T. in Almelo o[ en in beslag genomen. „Volksdemocratie" (I). Het ~;- slowaakse ministerie van justitie de bevolking uitgenodigd elk geval' collaboratie met de Duitsers, dat e haar mening te licht gestraft V nieuw aan te brengen. Bijzondere rechtshoven, samengesteld uit een roepsrechter en twee arbeiders, ze alle collaboratieprocessen herzie" communistische minister van ondeiw heeft bijzondere bijeenkomsten uit schreven aan ale scholen en unwa» teiten voor het houden van'l®^ over het belang van de „bm™®* betrekkingen" tussen de Tsjecnosi ken en de Sovjetrussen. „Volksdemocratie" (II). De officiële ft; choslowaakse pers deelt mede, slechts parlementsleden, die een klaring van loyaliteit tekenen en gelaten worden door het parlemen actie-comité, hun zetels de vc •week in het parlement kunnen 1 - nemen. In politieke kringen zegt- aldus Reuters correspondent, <8 nationale vergadering een „entrée-kaartj es-parlement" zal 2J School. Een scholier te Loftus die van het schoolgaan af wilde k 1 •- stak de school in brand. De brand echter tijdig geblust en de dader 15 shilling boete. Staatsgreep is strafbaar. Kapitein van het Tsjechoslowaakse leger het militaire gerechtshof 16 jaar gevangenisstraf en deg veroordeeld wegens hoogven^d poging .tot een staatsgreep! hem de burgerlijke rechten ontnomen tenant Popovitch is om dezelfde nen veroordeeld tot vier maan vangenisstraf en degradatie, zo Ceteka, het Tvio/Aincinwaakse bureau.» he ter de

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2