IJmuider Courant De Westeuropese Alliantie zal Woensdag gereed zijn Vijf Schakers „Unie" is een te weidse naam Engeland zal ons steenkool en staal leveren Londense conferentie verdaagd De Gaulle is klaar „om Frankrijk naar redding en grootheid te voeren" Weerbericht 82e Jasrg: ai»' No. 18882 M tcennenierlaan 154, Tel. Adm. 5437, jaeaux- s389^ na 5 uur 8061 (K 2560), Tel. Retia Santp. - Haarlem, Gr. Houtstr. 93, jerraswaê^ Directeur-Hoofdredacteur 15054. rfiaandag 8 Maart 1948 Tel efo°8 1 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem mppRiFD beschouwen wij gewone ET EESen de kamp der vijf schaak- sterVn n Haag- Dit zijn dan de groot groten in De" de diepsten der denkers in SIe„ der grotan, en deswege waardig iienst?r,lnr de kamp om het wereldkam- gekeurdvooïRussen. een Amerikaan P"enS Nederlander. Eigenlijk had het een een N ,nn maar de tweede Amen- zestal mei» neenlt njet weg dat de kaan viel verkeert in het gezelschap emvoordigers dier machtige van ver n„-t en West, welker tegenstel- state° Menwoordig nogal wat invloed op jjgen tegenw den. Ware het siechts onsl1ït°drfhl] door tussen hen te bemid- "f t t genstelllngen uit de wereld deIen die KS mbinatie vond, die tot vre- Welp e1 «ins leidde. Helaas, daar is geen Si8s De combinaties van het schaakbord kans op-n". andere dan die «Sd b eten'van Reshevsky, Euwe, we4 nntwinnik en Smyslov geboren "1 Men houdt er zich vaak niet bij "t tlregels en heeft trouwens nijpend 'tSaar meesters in het vak.om van „hrekaa maar te zwijgen. onwetende op schaakgebied «.«se kamp verheugt is niet alleen a" wonderlijke werking der machtige brei- te*0.1} li^Vroedt al kan hij haar noch i, die hij nJh schatten, maar ook de vredig- !0!fvan de strijd. Want er gaat voor hem, •■n onwetendheid, een wonderlijke rust Sende concentratie dezer IZ gebogen over hun stukken. En 3 zonder bommen en granaten, zonder Ha dverlieten en verwoesting, bekoort E h« heeft er reden toe. Weliswaar zien hem het geheel anders en De delegaties der vijf mogendheden, die in Brussel confereren om een vorm voor nauwe politieke en economische samenwerking te vinden, hebben in principe algehele overeenstemming bereikt. Gladwyn Jebb, de onderstaatssecretaris van het Britse departement van Buitenlandse Zaken, is Vrijdag met het Brits-Franse ontwerp en de schriftelijke reactie van zijn regering op het Donderdag ingediende Benelux- memorandum in Brussel aangekomen, waarna Zaterdag de beide ontwerpen werden vergeleken en gecoördineerd. De Zondag werd besteed aan ruggespraak met de vijf regeringen. Volgens diplomatieke kringen zal het definitieve verdrag Woensdag voor ondertekening gereed zijn. Uit verschillende mededelingen blijkt, dat het verdrag niet de weidse naam van „Westeuropese Unie" verdient. Er is een mogelijkheid dat mettertijd een unie uit dit verdrag zou voortkomen, doch thans moet de strekking van het verdrag zo worden gezien dat de uitdrukking „Westeuropese Unie" valse verwachtingen zou kunnen wekken. De Times met name waarschuwt reeds tegeh dit gevaar, al acht het blad de kans op uiteindelijk succes groot. S"Tijvoorbeeld Lod. Prins over Sta, en stormrammen, kerkers en Stagen" die zich in de match Botwinmk- k,„ 3en hebben doen gelden, maar Keert hem niet. Hij glimlacht en be- Stamrt dezfe en dergelijke termen als van min of meer dichterlijke ver- Se Ofschoon hij met begrijpt waarom J m juist weer beelden van oorlog en Sedheid zij het dan middeleeuwse - "nSakende grootmeesters bevinden bh verre van alle politieke conflicten, tus- ïn Oost en West of anderszins. Zij dienen this hun aangebeden spel. En duizenden i, Nederland doen hun zetten na, pogend hun diepste bedoelingen te doorgronden. M zijn kieinere schakers. De meesten zijn oneindig kleiner dan het vijftal: zij verhou den zich tot een grootmeester als de eerste de beste koffiehuisbiljarter tot De Leeuw, Gabriels of Van de Pol, of de daghit van Bernard Shaw tot haar werkgever. Anderen reiken wat hoger en gaan er prat op dat zij wel eens in een simultaan-séance tegen Euwe hebben gespeeld en niet diegene onder zijn dertigtal tegenstanders zijn ge-- weest, die hij in zeven zetten van het bord vaagde. Maar ook zij zien het alles met diepe eerbied aan en als zij het beleven, dat Botwinnik hun grote man overwint zonder dat het Euwe zelf voorshands duide lijk is, waar hij een fout moet hebben ge maakt, duizelen zij. Terecht Him schaak- breintjes en de machtige hersen-tempelen dezer mannen moeten gescheiden zijn door afstanden, slechts in lichtjaren uit te dnikken. Toch houden alle kleine en kleinere schakers vol. Wonen zij in Den Haag, dan begeven zij zich in massa naar de Dieren tuin waarom eigenlijk de Dierentuin? met hun schaakbordjes onder de arm en spelen naarstig de zetten der Groten na. Al ervaren zij dezelfde emoties niet, zij moeten de spanning tenvolle mee beleven ais zij met een hunner in tijdnood raken. Eter moge de journalist zijn volle sym pathie tot uiting brengen. Hij Weet wat tijdnood is; zijn werk heeft hem er talloze malen in doen verkeren: hij kent de onbarmhartig tikkende klok. Andere na-spelers van de Grote Partijen verenigen zich in htin schaakclubs, nog veel meer anderen zitten in de huiselijke kring over hun stukken gebogen en als ik aan die duizendeh leergierige Nederlanders denk vraag ik mij af hoeveel millioenen Russen zich met dezelfde taak onledig hou den. Want men zegt dat de meeste Russen schaken en er zijn er honderdtachtig mil- lioen. Ik hoop dat zij er allen veel plezier aan beleven en het lijkt mij een rustig idéé dat wellicht ook Stalin, Molotov, Zdhanov, Beria en andere voormannen der Sovjets zich voorlopig aldus vermaken. Met dat al zou ik het toch aardig gevonden hebben als Euwe van Keres en Botwinnik had gewon nen inplaats van verlóren. Zo is de mens. Onze kampioen heeft geen veelbelovende start gemaakt met het verlies van de eerste twee van zijn twintig partijen. Dat is dui delijk. Hij heeft het overigens rustig ge noeg aanvaard en zijn beide tegenstanders ïijn oprechte bewondering niet onthouden. Hetgeen een nobel voorbeeld is, dat vele sportsmen in gans andere takken van sport ter harte zouden kunnen nemen, want het aantal goede verliezers is niet groot. Euwe Behoort vanouds tot hen. Men voelt de Jieigmg hem daarmee te feliciteren en de V]°f..Yan. deze houding, tijdens zulk een wedstrijd die zozeer de algemene aandacht mt, niet gering te achten. Tenslotte is vi'!ffienige oud-wereldkampioen onder het mii7 moe': 'hij wel aannemen dat deze titci *La zijf1 laatste kans betekent, om de lJ, e "-^winnen. Zou daar nog mogelijk- .op bestaan? Het is kennelijk te vroeg insiderS6n taxeren' zelfs voor de knapste tii«e, y?e(iige conflict op het schaakbord BV West en Nederland zou de hele iets kunnen leren. Wat wijsheid. Treinongeluk bij Geldermalsen Geen militaire clausules Sir George Rendel, de Britse Vertegen woordiger op de vijfmogendhedenconferen- tie te Brussel heeft Zaterdag verklaard dat „overeenstemming is bereikt op alle belang rijke principiële punten." Sir George Ren del voegde hieraan toe: „Er zijn geen mili taire clausules in de overeenkomst opge nomen". Rendel, die glimlachte en er opgeruimd uitzag, vertelde aan de pers: „Het ontwerp voorziet in economische en politieke samen werking en de deur staat open voor ieder ander land, dat dit mocht wensen, om toe te treden. De conferentie rest nu slechts", aldus Rendel, „de principes, waarover over eenstemming is bereikt, aaneen te sluiten tot een verdrag." Ook de Franse afgevaardigde, Roland de Margerie, verzekerde dat de mogelijkheid tot toetreding open blijft voor alle landen, maar hij voegde hieraan toe: „Met uitzon dering van de totalitair geregeerde." Graaf de Hauteclocque, de Franse am bassadeur te Brussel, vertelde dat de dele gaties van de Zondag profiteerden om con tact te zoeken met hun respectieve regerin gen. De conferentie werd hedenmorgen om half twaalf hervat. De Nederlandse en de Luxemburgse dele gaties hebben zich Zondag naar huis be geven teneinde met hun regeringen overleg te plegen over de besprekingen, die Zater dag zijn gehouden. Over de aard der besproken problemen wordt nog steeds stilzwijgen in acht geno men. Men krijgt evenwel de indruk, dat op de principiële punten een accoord is bereikt en dat de besprekingen nu nog gaan over het juridische aspect en over de vorm van het verdrag, dat na het beëindigen der werkzaamheden door de ministers van Bui tenlandse Zaken der betrokken landen zal worden getekend. Van de drie verschillende systemen van verdragen waaruit men de keuze had, schijnt men de vorm van het multilaterale accoord te 'hebben gekozen, daar dit sy steem de deur open laat voor andere landen. Hoewel op de conferentie niet over een militaire samenwerking zal worden gespro ken, schijnt wel het principe van gemeen schappelijke verdediging tegen een aanval ler, op de wijze zoals dit in het inter-Ame- rikaans verdrag van Petropolis is neerge legd, te zullen worden behandeld. Italië. Gedurende het weekeinde hield men zich in Brussel druk bezig met de in de buiten landse pers verschenen berichten, .volgens welke bij de besprekingen te Brussel ook Italiës deelneming aan een Westeuropese on pon ..r --"d om even voor elf uur is trein rt '^splitsing bij Geldermalsen een aanpPro°/ eJcht"Cieldermalsen in de flank trein v j j00r een Utrecht komende Eélnvi-Ji zicd geen persoonlijke on- v?at \T~ V00r.' docd de materiële schade deelenh!- aanzienH)k. Onder andere werd het nna 1STe b°venleiding op de plaats van En vernield. landsnLf treinen uit het Zuiden des te wl relnerners aan de stille Omgang line Vei - ,ondervonden grote vertra- afloon va8 je!z'gers arriveerden eerst na stad. n e Plechtigheid in de hoofd- twee uur kon het den; J Geldermalsen hervat wor- Joodse strijdgroepen vormen één front Volgens een bericht uit Tel Aviv hebben de Joodse „strijdorganisaties" Haganah, Irgoen Zwai Leoemi en groep Stern volledige overeenstemming bereikt over het- vormen van een verenigd front tegen de Arabieren. De overeenstemming tussen de Haganah en de „dissidente groepen" werd bereikt kort nadat de rechtse Zionistische Revisi onistische partij verklaard had, dat zij be reid was deel te nemen aan een voorlopige Joodse regering vqor Palestina, indien de Joodse strijdkrachten het volledig eens waren, aldus het bericht uit Tel Aviv. alliantie aan de orde was geweest. In dit verband verwezen Britse diplomatieke kringen naar de ontmoeting van Bevin met de Italiaanse ambassadeur te Londen, daar. bij als hun mening te kennen gevend, dat deze kwestie mogelijk te berde zal worden gebracht, maar dan pas nadat de uitslagen van de Italiaanse verkiezingen van 18 April bekend zijn. Conferentie hervat. Hedenmorgen hebben de gedelegeerden van Groot-Brittannië, Frankrijk en de Beneluxlanden in de groene kamer van het Belgische departement van Buitenlandse Zaken het werk hervat aan de opstelling van de tekst van het te sluiten vijfmogend- hedenverdrag. Het accent ligt bij de besprekingen in hoofdzaak op de economische samenwer king. In dit opzicht zou er geen enkele grens zijn getrokken en het einddoel zou zijn een economische unie in de geest zoals die door de landen der Beneluxgroep wordt nagestreefd. Hoewel de détails nog ontbreken over de wijze waarop men zich de economische samenwerking denkt, is het niet onmogelijk dat tijdens de conferentie zal worden over gegaan tot de oprichting van de organis men die een progressieve samenwerking op economisch gebied tussen de vijf landen zullen bevorderen en die de commissies zullen samenstellen, welke de respectieve economische stelsels zullen coördineren. Waarschijnlijker is evenwel, dat men, al vorens tot het oprichten dezer organismen te besluiten, eerst het verloop van de con ferentie der 16 landen te Parijs en de resul taten hiervan zal afwachten. TSJECHISCHE DIPLOMATEN NEMEN ONTSLAG Volgens een. communiqué van Ceteka heeft de gezant van Tsjechoslowakije te Ankara, Jinderich, ontslag gevraagd. De Tsjechoslowaaltse consul te Montreal heeft medegedeeld, dat hij ontslag neemt uit protest tegen de jongste gebeurtenissen in Tsjechoslowakije. Thans wordt Tsjecho slowakije in Canada nog slechts door lager personeel vertegenwoordigd. Nederland exporteert agrarische en industriële producten „De roeping van de mens is mens te zijn". Deze uitspraak van de schrijver van „Max Havelaar" staat op het monument gebeiteld, dat Zaterdagmiddag op „Westerveld" ter zijner nagedachtenis is opgericht en waarin de urn met zijn as is bij-gezet. - De Multa- tuli-kenner dr. Garmt Stuiveling tijdens zijn rede. Tijdens de financiële en handelspolitieke besprekingen door een Nederlandse-en een Engelse delegatie zijn regelingen getroffen voor de wederzijdse im- en export gedu rende 1948. Zoveel mogelijk is gestreefd naar een „open overeenkomst", welke de ontwikkeling van de handel waar mogelijk vrij zal laten. Dit heeft tot gevolg gehad, dat niet voor alle artikelen, welke bij de bereikte regeling van het handelsverkeer zijn betrokken, bindende afspraken zijn gemaakt. Verwacht wordt, dat de Engelse export naar Nederland in 1948 een waarde zal be- x eiken van ongeveer 39 millioen Pond. Het bedrag, dat met de Nederlandse uitvoer in 1948 naar Engeland gemoeid zal zijn, wordt geraamd op 34,5 millioen Pond. Het geschatte tekort van 4,5 millioen Pond, dat op deze wijze op papier bestaat, behoeft geen gevaarlijke consequenties te hebben, daar het zeer wel mogelijk is, dat de Nederlandse export naar andere gebie den, waarmede het handelsverkeer in Pon den Sterling wordt verrekend, eveneens vorig jaar de import uit deze landen zal overtreffen. Van Engelse kant zal de afgifte van in voervergunningen boven en buiten de af- De besprekingen zullen in April worden voortgezet (Van onze Londense correspondent). De besprekingen van de grote drie over Duitsland met deelneming aan de „essen tiële" punten door de Beneluxlanden, zijn Zaterdag te Londen geëindigd. Aangezien men door tijdsgebrek de agenda niet heeft kunnen afwerken, zullen de discussies in April worden voortgezet, waarschijnlijk wederom in Londen. Kwesties waarover nog geen overeenstemming werd bereikt of die nog verdere bestudering behoeven, zul len dan nader worden bekeken. Inmiddels zullen commissies van experts bepaald# vraagstukken onder ogen zien. Het probleem van de grensregelingen werd nog niet behandeld. Met de kwestie der veiligheid kwam men niet gereed. Mogelijk zal de agenda der vervolg-bij een komst nog met nieüwe punten wordeh uit gebreid. De conferentie had, zoals men weet, niet ten doel bindende besluiten te nemen, doch alleen de wederzijdse standpunten nader te leren kennen en indien mogelijk tot el kaar te brengen. Hierin is men in belang rijke mate geslaagd zodat de conferentie wat dit betreft een succes was. Aan het slot van de vólgende bijeen- Hij ziet zijn land als „voorbestemd centrum van een Westelijk blok" Generaal Charles de Gaulle, de leider van de „Rassemblement du Peuple Fran cais", heeft Zondag in een rede te Com- piègne -verklaard, dat de Amerikaanse steun aan Europa evenzeer ten gunste van de defensie als van het economisch herstel dient te worden verleend. De generaal memoreerde „de bliksem inslag" te Praag en zeide, dat Frankrijk wordt bedreigd door de Sovjetrussische adspiraties naar de wereldheerschappij cn door de ondermijnende activiteit van „de separatisten" in eigen land. Daarom achtte hij de meest drastische maatregelen nodig om de zaken in Frankrijk op orde te stellen. De Gaulle bepleitte de vorming van een economisch, diplomatieken strategisch blok door de vrije landen van Europa. „Dit blok, dat 250.0Ó0.000 mensen omvat, be schikt over reusachtige materiële en spi- rituële hulpbronnen," aldus de Gaulle. „De daaraan deelnemende landen zullen hun productie, handel, buitenlandse betrek kingen en verdedigingsmiddelen moeten combineren". Hij achtte Frankrijk voor bestemd om van dit blok, „dat de kansen van de oude wereld zal doen herleven," het centrum te vormen. De Gaulle achtte het noodzakelijk, dat Duitsland en Oostenrijk, voor zover het lot van deze landen van de Westelijke mogend heden afhangt, zo worden hervormd, dat zij deel kunnen uitmaken van het Westelijk blok. Ook het Ruhrgebied zou tot dit blok moeten toetreden onder een speciaal be heer. „Frankrijk moet het initiatief nemen", aldus de generaal. „Op het ogenblik zijn er talrijke redenen, in het bijzonder econo mische, dié een einde aan de oude vete tussen ónze landen noodzakelijk maken",. Hij verklaarde, dat, voor zover het hem betrof, alles gereed was om het land naar redding en grootheid te voeren, zo gauw de toestanden de aanvaarding van de nood zakelijke verantwoordelijkheid mogelijk zouden maken. Sprekende over de Franse binnenlandse toestanden; oefende de Gaulle critiek op de „chronische zwakte", die het parlementaire systeem heeft betoond. Nederlandse handelsdelegatie gaat deze maand naar Moskou Op uitnodiging van de Sovjetregering zal de Nederlandse regering een handels delegatie naar Moskou zenden om aldaar besprekingen te voeren over de aankoop van een hoeveelheid tarwe in' compensatie tegen bepaalde Nederlandse producten. De besprekingen, welke zijn voorbereid door onderhandelingen met de handelsvertegen woordiging der Sovjet-Unie in Nederland, zullen in de tweede helft van Maart be ginnen. Dp handelsdelegatie zal in Moskou eventueel de mogelijkheid onderzoeken om piet de Sovjet-Unie een handels- en be talingsovereenkomst af te sluiten. De eens zo machtige brug van het „Oude Slot" te Heemstede, thans het gaafste overblijfsel van het lustverblijf van Adriaan Pauw, leidt naar het terrein, waar de Rijksdienst voor bodemonderzoek heeft gespeurd naar de fundamenten van de in 1393 ge sloopte burcht. komst zullen aanbevelingen ïn definitieve vorm, bestemd voor de diverse regeringen, worden opgesteld. De Nederlandse ambassadeur te Londen Jhr. mr. F. Michiels van Verduynen, leider zowel van de Nederlandse als van de ge combineerde Beneluxdelegatie, verklaarde na afloop, dat de conferentie gekenmerkt wérd door een geest van de grootst moge lijke verdraagzaamheid en vriendschap. Tegenover de Beneluxlanden werd geen geheimzinnigheid betracht. Zij zijn hoopvol over de vruchtbare samenwerking met de grote mogendheden. De Beneluxdelegatie werd geraadpleegd in alles, waarin zij maar enigszins belang kon hebben. Enige spe ciale kwesties, die van Nederlandse zijde werden opgeworpen, moesten door tijds gebrek tot de volgende conferentie blijven wachten. Het .probleem van het Neder lands-Duitse handelsverkeer is tot dusver slechts zijdelings ter sprake gekomen. "Vast staat echter, dat in de toekomst de Bene luxlanden nauwer betrokken zullen wor den bij de politiek inzake Duitsland. Uit een communiqué blijkt, dat vérgaan de overeenstemming werd bereikt over internationale controle op het Ruhrgebied. De Duitsers zelf krijgen, indien de aanbe velingen aanvaard worden, daarbij een stem in het kapittel. De Benelux nam aan de gedachtenwisseling over deze belang rijke kwestie deel. De conferentie heeft ook de vorming van „Trizonië" zeer naderbij gebracht. Wat him verhouding tot het Europees Herstelplan betreft schijnen de zones echter voorlopig nog hun identiteit te behouden. Over het netelige vraagstuk van de Duitse regerings vorm werd men het er over eens, dat een federale oplossing dient te worden gevon den, die op voldoende wijze de rechten van de diverse staten waarborgt, zonder dat te kort wordt gedaan aan een doelmatige, cen trale autoriteit. Wat dit precies zal inhou den valt nog niet te zeggen. Op de 16-landenconferentie te Parijs zal Duitsland door de militaire bevelhebbers der bezetters vertegenwoordigd worden. Deviezen voor bezoek gesproken contingenten niet belemmerd worden. De Engelsen "Zegden toe, dat alles zal worden gedaan om invoer uit Nederland te vergemakkelijken. Engeland heeft toegezegd gedurende 1948 een hoeveelheid steenkool te leveren van 450.000 ton. Voorts is de levering van 30.600 ton staal zeker. Bovendien zal Engeland die producten leveren, welke voorkomen in het Nederlandse autonome invoerprogram ma, gebaseerd op de meest urgente behoef ten hier te lande aan grondstoffen, half fabrikaten en machinerieën. Binnen dit programma zal Nederland voor ongeveer 35,5 millioen Pond uit Engeland kunnen betrekken, inclusief militaire aankopen. Voorts is een afspraak gemaakt voor de levering van een aantal minder essentiële producten ten bedrage van 3J/2 millioen Pond. Op de afzet daarvan wordt van Engelse zijde bijzonder prijs gesteld. Van Engelse zijde was men bijzonder ge ïnteresseerd bij de levering door Nederland van bacon, eieren, zuivelproducten en aardappelen, alsmede vlaslint, strocarton en superfosfaat. Ook voor de uitvoer van andere producten van industrie en land bouw konden contingenten worden verkre gen, zoals voor textielproducten, autoban denrayon en stapelvezelrayon, electro- technische-, keramische-, chemische- en metaalproducten. Voor een aantal van deze producten werd echter het voorbehoud gemaakt, dat Nederland in staat moest zijn de in Engeland gewenste types te leveren. Voorts zullen worden geleverd verse groen ten, geconserveerde groenten, aardappelen, uien, vruchten, bloembollen en landbouw- zaden. Het totale aandeel van de Nederlandse industrie in de export naar Engeland zal. gedurende 1948 ongeveer 9'/2 millioen Pond bedragen. In totaal wordt het aandeel van de agrarische productie in de export naar Engeland gedurende 1948 geschat op onge veer 5 millioen Pond aan zuivelproducten, eieren en bhcon. Theorie ener volksrepubliek aaij Engeland Tienjarig meisje vermoord in Amsterdam Zaterdagavond is in de Woestduinstraat te Amsterdam een tienjarig meisje, dat zich alleen in het ouderlijk huis bevond, door messteken vermoord. Als vermoedelijke dader is enkele uren later een 21-jarige jongeman uit* Amsterdam, M. W„ werk zaam bij een banketbakker, gearresteerd. Naar de politie mededeelt, blijkt deze jpngeman geestelijk niet geheel normaal te zijn. Hij is in een inrichting voor zenuw zieken opgenomen. Bulgaars gezant te Londen neemt onslag Professor Dolaptsjieff. de Bulgaarse ge zant te Londen, heeft bekend gemaakt, dat hij bij zijn regering zijn ontslag heeft in gediend „om de vrijheid te herkrijgen en in staat te zijn als ambteloos burger de belangen van het Bulgaarse volk te dienen door voor het herstel van vrijheid en democratic in Bulgarije te werken". Professor Dolaptsjieff verklaarde, dat zijn regering had toegezegd, dat zij- „een politiek van goede en vriendschappelijke betrekkingen met Engeland en de andere Westerse mogendheden" zou volgen. „Zij heeft echter mijn advies voor het ver beteren van deze betrekkingen in de wind geslagen", aldus professor Dolaptsjieff. De oud-gezant zeide, dat zijn ontslag aanvrage geen verband hield met die van de Bulgaarse gezant te Brussel. De Nederlandse regering heeft besloten met ingang van 1 Mei 1948 een beperkt contingent Ponden Sterling voor het toe ristenverkeer met Engeland ter beschikking te stellen. Aan toeristen zullen bedragen van maxi maal 30 Pond Sterling worden toegewezen, met dien verstande, dat zij per dag ten hoogste 3 Pond Sterling zullen mogen uit geven. Overschrijdt het totaal bedrag der aan vragen het beschikbare contingent, dan geschiedt de toewijzing door middel van een systeem van loting. Voorts is een afzon derlijk beperkt contingent Ponden Sterling vastgesteld voor bezoekers, die onder auspi ciën van het Nederlands 'Olympisch Comité de Olympische Spelen in Londen zullen bijwonen. Voor reizen naar Engeland voor het bezoeken van familie of verwanten in de eerste of tweede graad van bloedver wantschap zal eveneens een afzonderlijk contingent worden gereserveerd. Oproep aan de vrouwen De Internationale Democratische Vrou wenfederatie heeft ter gelegenheid van de internationale vrouwendag (8 Maart) een oproep gericht aan alle vrouwen en moe ders, waarin onder andere gezegd wordt, dat de oorzaak van de ooi-log niet verdwe nen is, omdat diegenen, die door de oorlog rijker geworden zijn, nog steeds werken voor hun eigen belangen en tot alles be reid zijn om deze belangen te behartigen. De volken van de gehele wereld willen echter de vrede. Daarom roept de Inter nationale Democratische Vrouwenfederatie de vrouwen van de gehele wereld op, haar krachten te verenigen onder haar vaandel en zich aan te sluiten bij al diegenen, die strijden voor de vrijheid, de democratische rechten en de vrede en om de oorlogsaan stichters te ontmaskeren en hun plannen te verijdelen. College van Bijstand voor Suriname De gouverneur van Suriname heeft bij de Staten van Suriname ingediend het ontwerp van een landsverordening tot het instellen van een College van Bijstand. Dit college is de voorloper van hetgeen in de Kamerstuk ken betreffende de herzieningen der staats inrichting van Suriname en Curacao thans nog College van Gecommitteerden wordt ge noemd. doch dat in de toekomst College van Algemeen Bestuur zal heten. Allerlei vrijheden voor de Roemenen Negen weken na het aftreden van koning Michael van Roemenië is een ontwerp resolutie voor de nieuwe Roemeense volks republiek door de Roemeense dagbladen gepubliceerd, aldus meldt het Sovjetrussi sche nieuwsbureau Tass uit Moskou. In de ontwerpresolutie wordt arbeid de plicht van iedere burger genoemd en de nadruk gelegd op de gelijkheid voor de wet van alle burgers, ongeacht sexe, geloof, nationaliteit en maatschappelijke positie, hetgeen inhoudt het recht om te kiezen en gekozen te worden en het recht op arbeid en onderwijs. Het hoogste staatsorgaan is de voor vier jaar gekozen grote nationale vergadering, de hoogste uitvoerende instantie de minis terraad. De macht van de staat wordt plaatselijk vertegenwoordigd door de even eens voor vier jaar gekozen volksraad, die de leiding heeft over het economische, so ciale en culturele leven van het betrokken gebied. Alle productiemiddelen, natuurlijke hulpbronnen, het veevoer door de lucht, over de rivieren en over zee, post, tele graaf, telefoon en radio behoren aan de staat. De wet erkent en garandeert particulier eigendom en erfrecht. De regering garandeert steun aan alle werkende mensen en hun bescherming tegen uitbuiting. Het land behoort aan hen, die het be werken. De regering verzekert vrijheid van gods dienst, spreken en vergaderen en de per soonlijke vrijheid. De burgers van de republiek hebben het recht zich te verenigen in organisaties, in dien de werkzaamheid dezer organisaties niet gericht is tegen de staat. Verraad is de grootste misdaad tegen het volk en wettelijk strafbaar. Grote drukkerij in Eindhoven door brand verwoest Te Eindhoven is het uitgebreide com plex d^r N.V. Vrijdags Drukkerijen gro tendeels in de as gelegd. De brand, welke in het kantoor ontstaan is, breidde zich. zeer snel uit, vooral nadat enige vaten met benzine, drukinkt en olie in brand waren geraakt. Grote voorraden papier en veertig drukpersen, waaronder enkele, welke pas uit Engeland waren aangekomen, gingen verloren. De schade wordt op een half millioen gulden geraamd. De drukkerij was een der weinige in ons land, welke sigarenbandjes vervaar digde. Er werkte 130 man personeel. Motorschip „Algarve" na aanvaring gezonken Het Nederlandse motorschip „Algarve", metende 472 ton en eigendom van da rederij Hammerstein te Rotterdam, is tus sen Hansweert en Walsoorden aangevaren door het Panamese s.s. „San Michelbay", groot 5670 ton. De „Algarve" kreeg een groot gat beneden de waterlijn en zonk vrijwel onmiddellijk. De elf leden van de bemanning werden gered door een Bel gische sleepboot. Het driejarig zoontje van de eerste stuurman is echter verdronken. Vandaag zal getracht worden, de „Al garve" te lichten. De president van de Middelburgse recht bank heeft bevel gegeven, de „San Mi chelbay" aan te houden voor het stellen van een cautie. XJ"JCC003COOOCOOOOQ VRIJ ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond Matige, aan de kust krachtige Weste lijke wind. Meest zwaar bewolkt met aanvankelijk nog hier en daar enige lichte regen of motregen. Vrij zacht. 9 Maart: Zon op 7.09 uur, onder 18 33 uur Maan op 7.17 uur, onder 16.54 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1