IJmuider Courant Vorderingen S™t en vrees nooit tot goede resul- Sn kan komen. De tegenwoordige Franse inz beseft evenwel de noodzaak van aaneensluiting in het Westen van samen- S,met anderen, die alleen bereikt S «den als allen een deel van eigen Steur en wensen prijsgeven, en handelt Znisar Het zou nog verheugender zijn S men meer zekerheid gevoelde over' de -:i van democratisch bewind in Interim-regering voor Indonesië doorde landvoogd geïnstalleerd „De besluiten van de conferentie te Londen zijn onwettig", zegt Moskou Het is onmiskenbaar dat Rusland geen Europese eenheid wenst" Griekse kinderen door partisanen naar bevriende buurlanden gevoerd Formulèring van het verdrag is reeds gedeeltelijk gereed No. 18883 Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, p 5389, na 5 uur 8061 (K2560), Tel- w santp. - Haarlem, Gr. Houtstr. 93, Terrasweg^'^. pirecteur_Hoofdredacteur 15054. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dins3ag 9 Maart 1948 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest» dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave vaai de Stichting ToorÜchting te Haarlem 1 -^ctjtrSE TOENADERING maakt l W*fe5e vorderingen. Daar heeft eerst de Mi» te Londen van getuigd en nu confei;e' p te Brussel er een krachtige be- jchijnt cue zÊllen geven. De Londense vestiging yd aan Duitsland, is wel- cdiferenu haar agenda heen gek0- isWaai' heeft eeri* deel ervan moeten ver- men en n maar zij heeft aanmerke- ,Tr ltaten bereikt. Dat men het in S ak eens is geworden over mterna- u«witrWe op het Ruhr-gebied en veel mt is eekomen in de vorming van „Tri- ver?.®ï de aaneensluiting van de Britse, l01116.;'... »n Franse zones van Duitsland Ame"S de wenselijkheid van een fed.e- fZm voor West-Duitsland werd raal 0 j keker als goede vooruitgang worden. Blijkbaar hebben de ai.=...—.Jen te Londen veel letemoetlcomendheid getoond dan te f°le J ,ij„ sinds jaren men mag wel vï„ sÏÏ de eerste wereldoorlog - E, die zich bij internationale bespre- hpt rwaarst door wantrouwen en 1 ipeens Duitsland, laten beïnvloeden. SeeV enerzijds begrijpelijk is, omdat land een reeks Dmtse overvallen te 5 ren heeft gehad, maar anderzijds on- SutdbfM, omdal men op grond van Te honden hebben Amerika, Engeland en .„.wijk geconfereerd met Nederland, Meiê en Luxemburg als de drie deel- mers, die men zou horen over Duitse „ken die hun belang direct raken. Deze onderlinge beperking - erzijn immers Van Duitse aangelegenheden, waarbij Benelux" geen belang heeft is evenwel Ier conferentie niet gehandhaafd. Er is «en geheimzinnigheid jegens de Lage Lan den geweest, zij werden, in alles, geraad pleegd en dientengevolge is Benelux hoop vol over voortzetting van vruchtbare „menwerking met de grote mogendheden. Die zal dan ook noodzakelijk zijn, ten aan- eien van Duitsland zowel als onderlinge overeenkomsten, als ipen wil slagen. De (eest waarin merf handelt is van veel groter belang dan de geformuleerde bepalingen; van het onderling vertrouwen hangt alles Daaromtrent komen gunstige berichten 'uit Brussel, waar Engeland, Frankrijk, Nederland, België en Luxemburg hun West- Europees verdrag aaneensmeden, dat eco nomische en politieke samenwerking zal inhouden. Verleden week is al op deze plaats gewaarschuwd tegen gebruik van, het woord Unie, omdat dit kennelijk te grote verwachtingen wékt. Voor een Unie, een vereniging van volken, is meer nodig dan welk verdrag ook bieden kan. Diergelijke gróte verandering zou ook langer voor bereiding eisen dan in enkele dagen ge schieden kan. De voorstanders van werke lijke Unie zien evenwel hoopvol naar Brus sels resultaten uit omdat zij begrijpen, dat men hiermee weer een eind Verder-op de goede weg zal komen. Uit vanmorgen binnengekomen berichten blijkt, dat reeds een redactiecommissie voor het pact is samengesteld en dat men een formulering heeft gevonden voor de eerste zes of zeven punten, die algemene principes i en de punten van economische samenwer king behelzen. Het totaal aantal te bespre ken punten is tien veertien. Verdere 'me dedelingen maken duidelijk, dat kwesties van: militaire verdediging ook aan de orde zijn Omtrent de feitelijke inhoud van het pact is overigens tot dusver grote zwijg zaamheid betracht. Binnen een paar dagen, in elk geval voor het einde der week, zul len de onthullingen wel komen. De stem- 'ming in Brussel is zo goed, dat wij die blijkbaar met groot optimisme 'tegemoet kunnen zien. Zo zijn er dan vorderingen in het Westen. En het is hoog 'tijd ook. Men zou vooral de wens willen uitspreken, dat deze groeiende aaneensluiting zich niet moge beperken tot maatregelen, tengevolge van de druk, door anderer beleid uitgeoefend. Dat wil zeggen: dat men in het Westen eigen initiatief, eigen streven tot bouw van een nieuw" ge heel zal moeten ontwikkelen en zich niet bepalen tot datgene, waartoe de nood dwingt. vWant dat kan nooit genoeg zijn; dat schept nog niet het zelfvertrouwen, waarmee men nieuwe wegén inslaat. Op dit ogenblik kan men zich door de gang van ?aken bevredigd gevoelen, maar nog lang niet voldaan. Er zijn .trouwens bij deze Brusselse conferentie pas vijf landen van het Westen betrokken. Zestien vallen onder het.Plan-Marshall. Laat ons, als straks de resultaten van Brussel bekend worden en er eindelijk weer eens een internationale conferentie tot succes heeft geleid, wel be-r grijpen dat dit pas de eerste phase is en dat meer in de naaste toekomst zal moeten Worden bereikt. R. P. Vier eieren en extra boter met Pasen Se gunstige ontwikkeling van de eieren- productie smaak het mogelijk in de week voor Pasen de voorgenomen verstrekking J» eieren te verruimen. Er zal op i» Maart voor alle leeftijdsgroepen een non worden aangewezen voor vier eieren. .Bovendien zal een extra rantsoen voe- 'gsvetten worden verstrekt. Boven het normale rantsoen krijgen de houders van A-, B- en C-kaarten 250 gram ooter of margarine of 200 gram vet. voor de houders van D- en E-kaarten raagt de toeslag 125 gram boter of nargarmë of 100 gram vet. ünntÜw !Xtra ,verstrekking is mogelijk, «t-de voedingsvettenpositie' de laatste W iets verbeterd is. 1 Vfirtr *evens bedoeld als' compensatie e verlaagde, rantsoenen melk en Kaas m de afgelopen winter. Interpellatie over buitenlands beleid wordt uitgesteld del°rï.Tweede Kamer 2°u de heer Van een towjiw- ers (Arbeid) Woensdag lands houden over het buitén- Van BuitoVerzoe''c van de rninister latte ÏÏ8£!nd£ Zaken 'zal deze interpel- tveefe, U1tgesteld tot de volgende De secretarissen van Staat zullen de autonomie der Verenigde Staten van fndonesië voorbereiden In Paleis Rijswijk te Batavia heeft dr. H. van Mook, lt. Gouverneur-generaal van Nederlands-Oost-Indië, heden de leden van de interim-regering- geïnstalleerd. De interim-regering, waarin de voor lopige .federale raad voor Indonesië is op gegaan, bestaat behalve uit de luitenant- gouvérneur-generaal uit elf secretarissen van Staat (hoofden van departementen van algemeen bestuur), twee secretarissen van Staat met een bijzondere taak,, voorts de commandant van het leger als hoofd van het departement van Oorlog, de comman dant zeemacht als hoofd van het departe ment van Marine en de procureur-generaal. In totaal bestaat zij, de luitenant-gouver neur-generaal en zijn plaatsvervanger niet meegerekend, dus uit zestien leden. De directeur-generaal van. Algemene Zaken, Raden Abdoelkadir Widjojoat- modjo,. is benoemd tot secretaris van Staat voor Algemene Zaken. Als zodanig treedt hij bij afwezigheid van de landvoogd (voorzitter van de interim-regering) op als diens plaatsvervanger. De interim-regering voor Indonesië ziet er nu als volgt uit: Lt. gouverneur-generaal dr. van Mook: voorzitter; .Raden Abdoelkadir Widj.ojoatmodjo: se cretaris van Staat voor Algemene Zaken en plaatsvervangend voorzitter. Dan volgen elf departementen van Alge meen Bestuur met aan het hoofd een „Secretaris van Staat": Justitie: mr. Dzoelkarnain; Financiën: E. W. Alons; Binnènlandse Zaken: H. van der Wal; Gezondheid: dr. J. E. Karamoy; Opvoeding, Kunsten en Wetenschappen: prof. dr. P. A. Hoesein Djajadiningrat; Economische Zaken: mr. J. E. van Hoog straten; .Visserij (tevens Bosbouw en Veeteelt): M. Wisaksono Wirjodihördjo; Waterstaat en Wederopbouw: ir. A. M. Semawi; Verkeer, Energie en Mijnwezen: ir. C. J. Warners; Sociale Zaken: B. Krijger; Scheepvaart: B. S. van Deinse. De bijzondere taken, waarmede een secretaris van Staat is belast, zijn: 1. bin nenlandse veiligheid: Raden Soeria San- toso; 2. zelfbestuurszaken: Pangefan Kar- tanegara; 3. buitenlandse zaken: prof. Hoesein Djajadiningrat. e Het Forum. Ten aanzien van het vertegenwoordigend lichaam, dat het Forum voor de interim- regering (adviserend lichaam en consti tuante zal zijn), kan het volgende worden gemeld: De eerste gedachten gingen uit naar het 'Amerikaanse systeem, waarbij het parle ment zou bestaan uit een Huis van Afge vaardigden en een Senaat. Zolang echter tot samenstelling op democratische wijze van het Huis van Afgevaardigden niet kan Orden overgegaan, is deze gedachte moeilijk "te verwezenlijken. De kwestie van de vertegenwoordiging der deelstaten in de Sênaat is slechts eén van de vraagstukken, die in dit stadium nauwelijks bevredigend kunnen worden opgelost. In verband hier mede zal het werkcomité aan een straks bijeen te roepen conferentie van vertegen woordigers der deelstaten voorstellen doen tot instelling van een „voorlopige federale vertegenwoordiging", die een voor de over gangsperiode aanvaardbaar compromis karakter zal dragen.' Dit college denkt men zich als samen-: gesteld uit dertig leden. Het college zal Pinkstercongres van Labour Op 17 Mei zal te Scarborough (Yorkshire) het jaarlijkse Pinkstercongres van de La- bour-partij beginnen. Het congres zal een week duren. Volgens de gepubliceerde voorlopige .agenda zijn 39 resoluties inge diend betreffende de loon- en prijspolitiek der regering. Voorname groeperingen van de Labour-partij zullen de regering aan vallen omdat zij „geen krachtiger houding aangenomen heeft op het stuk van lonen, winsten en prijzen". De buitenlandse politiek, die gew&onlijk op dit congres het belangrijkste punt van bespreking vormt, neemt nu de tweede plaats in met 28 resoluties. permanent bijeen moeten- zijn en zal, ver tegenwoordigers van alle deelstaten onder zijn leden moeten, tellen zonder zich strik: te houden aan de geldende regëls van de Amerikaanse Senaat ten aanzien* van de representatie. Het college zal tevens het podium voor de minderheden, moeten bie den. Voor dit foum zal de iiiterim-regering kunnen treden. Verwacht wordt, dat een conferentie om over bovenstaande materie te beslissen op korte termijn bijeen zal worden geroepen/ Finse delegatie zal naar Moskou gaan De Finse regering heeft besloten een de legatie naar Moskou te zenden om te on derhandelen over een pact van militaire bijstand en vriendschap» als door maar schalk Stalin in zijn brief aan president "Paasikivi werd voorgesteld. AFP ftieldt nog, dat de president van de Finse republiek officieel heeft doen bekend maken, dat hij besloten. heeft in gunstige zin te antwoorden op het voorstel van de Sovjet-Unie tot het sluiten van een ver drag van vriendschap, samenwerking en wederzijdse bijstand. Op een vergadering van de arbeiders van de spoorwegwerkplaatsén te Helsinki stelde een vertegenwoordiger van de com munistische partij de vraag: „Wat kiest ge: de kapitalistische hand of de hand van kameraad Stalin?" De arbeiders riepen in koor: „geen van beide". Chili gaat afrekenen met de communisten Het vereiste complot is reeds ontdekt De Chileense regering heeft de ontdek- king bekend gemaakt van „een ernstig communistisch complot"'in het gebied van Ovalle, ongeveer 20 kilometer ten Noorden van Santiago, dat kortgeleden door .de pre sident van Chili is bezocht. In dit gebied is tbans de staat van beleg afgekondigd. Een groot 'aantal communisten is uit het district verwijderd. Men acht het mogelijk, dat de communis tische partij in Chili na de kabinetszitting van heden verboden zal worden. Volgens welingelichte kringen, die deze zitting als zeer belangrijk beschouwen, is het moge lijk, dat de regering zal trachten de man daten van de' communistische parlements leden nietig te verklaren. Hef woord is aan G u i n o n Er zijn mensen die, inplaats van te luisteren naar wat men hun zegt, reeds luisteren, naar wat zij zelf gaan zeggen. Malversaties in liet Vaticaan In Vaticaarise kringen wordt bevestigd, dat mgr. Giulio Guidetti, voormalig be heerder der financiën bij de Heilige Stoel, die een maand geleden is afgetreden, op het Vaticaan in zijn appartementen gedeti neerd is. Toen Guidetti aftrad, werden ver anderingen in de administratie van het Vaticaan tegemoet gezien. Mgr. Edoardo Pr.ettner Cappico is uit het Vaticaan gevlucht, nadat hij uit zijn her- delijk ambt was ontzet en veertig dagen in verzekerde bewaring, was gesteld i wegens „vervalsingen en zwendelarij" in een „buitengewoon vertrouwelijke functie". De Paus had order gegeven tot een grorfdig onderzoek in de affaire-Cappico. De Europese Federalisten: De hulpactie voor alle lijdende kinderen ter wereld, georganiseerd door de UNO en thans in volle gang in de meerderheid' van de landen die lid zijn van de UNO, is in Lake Success geopend met een conferentie van kinderen onder voorzitterschap van Trygve Lie, de secretaris-generaal der UNO. De delegaties-'bestonden uit. jeugdige afgevaardigden uit verschillende landen, die ernstig'lyister den naar het relaas van de nood, die in vele landen onder de. kinderen bestaat en die door de UN AC zal worden gelenigd met alle midddlen waarover zij de beschikking krijgt. Rusland volgde steeds politiek van eensgezindheid der grote vier.... De Sovjet-regering heeft thans meege deeld, dat de 'ambassadeur te Londen, Za- rubih. Zaterdag een nota aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft overhandigd, waarin wordt verklaard dat de Sovjet-regering de op de Londense con ferentie inzake Duitsland genomen beslui-^ ten als onwettig beschouwt. In deze nota wordt verklaard, dat het antwoord van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk op de Sovjet-Russische nota van 13 Februari, waarin geprotesteerd werd tegen de conferentie over West- Duitsland, niet overtuigend is. De drie re geringen hadden namelijk geantwoord, dat de overéénkomst van Postdam en andere overeenkomsten over Duitsland, geen clau sules bevatten, welke „conferenties van overleg" verboden. Volgens de nieuwe Sovjet-Russische nota bespreekt dé confe rentie over West-Puitsland aangelegenhe den, die door de bestuursraad of de raad van ministers van Buitenlandse Zakeri en op geen andere wijze moeten worden op gelost. Volgens de nota hebben de andere drie landen, terwijl de Sovjet-Unie voort durend een politiek van eensgezindheid tussen de vier mogendheden aanhangt, een dergelijke politiek al in 1946 direct verworpen. Verder wordt in de nota ver klaard, dat na het mislukken van de con ferenties te Moskou ei? Londen van de minister van Buitenlandse Zaken, waar voor de Sovjet-Unie de drie andere landen verantwoordelijk stelt, het zogenaamde Amerikaanse plan voor Europa, Duitsland inbegrepen, de basis is geworden van de politiek, die „aggressieve kringen" in deze drie landen voeren met als doêl West- Duitsland in een kolonie om te zetten. De „machtsovername" in Tsjechoslowakije speelde zich af tegen het typische décor, dat gewoonlijk bij dergelijke gelegenheden de massa moet beïnvloeden. Klement Gottwald, de communistische premiewas in de critieke dagen het middelpunt van verschillende demonstraties, waarbij de gewapende arbeidsdetachementen voor de indrukwekkend heid van het geheel zorgden, voorzover dat nog nodig was bij een achtergrond ctls die, welke Gottwald gebruikte om zijn gestalte het voordeligst te laten uitkomen. - Een gelijkluidende nota heeft de Sovjet- Ünie aan de regeringen van.de Verenigde Staten en Frankrijk overhandigd. Resolutie naar aanleiding van de Tsjechische gebeurtenissen 2300 Amsterdammers waren Maandag avond bijeen in eén enthousiaste vergade ring der Beweging van Europese Federa listen in de grote zaal van het Concertge bouw te Amsterdam om „zich te bezinnen op het urgent vraagstuk der Europese eènheid". Sprekers Waren dr. H. Brug- mans, dr. C. van Rij, H. Oosterhuis en pater Henri de Greeve. Dr. H. Brugmans, die zo juist terugge keerd was van een vergadering van het-' coördinatie-comité ter voorbereiding van het Haagse congres in Mei. deelde mede, dat het grootste deel van de Engelse dele gatie naar dit 'congres zal bestaan uit La- bour-afgevaardigden. Met grote instem ming werd kennis genomen van de resolu tie'der Beweging van Europese Federa listen betreffende de ontwikkeling in Oost- Europa. Deze resolutie lujdde in het kort: „Pijn lijk getroffen door .-het recente gebeurte nissen in Tsjechoslowakije, dié logisch Zestien landen konten naar Parijs Officier wordt uit Londen gemeld, dat alle zestien Ieden-staten van de'commissie voor Europese samenwerking thans de uit nodiging hebben aangenomen om deel te nemen aan de conferentie, die op 15 Maart te Parijs begint. - „Op verzoek der ouders De Griekse regering heeft onlangs de partisanen van Markos ervan beschuldigd dat zij kinderen uit de gebieden die zij onder hun macht hebben, wegvoeren naar naburige communistische landen, waar zij worden onderwezen in de beginselen van de communistische leer en de guerilla. Thans' heeft een communiqué van de op standelingen-regering bevestigd, dat Griek se kinderen naar Noordelijke buurlanden 'zijn geëvacueerd. Het communiqué is af komstig van „hèt ministerie van Buiten landse Zaken der regering van generaal Markos" en zegt: „Duizenden ouders en de meeste organi saties, die zich met de jeugd bezig houden', hebben sedert 1945 de tegering van Grie kenland verzocht maatregelen te treffen tén gunste van de 'misdeelde en onder voede jeugd. Daar de toestand voor deze kinderen steeds erger wordt en de Griekse regering toelaat, dat in de steden, welke onder haar bewind staan, meer dan 150.000 honge rende en verlaten kinderen rondlopen, barrevoets en overgeleverd aan- prostitu tie en exploitatie door een aantal volwas sen misdadigers, heeft de democratische regering het zich een plicht geacht aan het verlangen van de ouders te voldoen". Het communiqué vermeldt verder, dat Markos' bewind aan de: jeugdorganisaties van de Noordelijke buurlanden gevraagd heeft de Griekse kinderen te voeden, te onderwijzen en te verzorgen, totdat de toe stand in Griekenland weer normaal is. „Wij willen", verklaart het communiqué, „de kinderen onttrekken aan het gevaar van bombardementen. Als. zij naar' onze vrienden gaan, dan is het niet om er te blijven". De burgeroorlog Een communiqué van de generale staf der Griekse regeringstroepen meldt: ?,Op de helling van de Olympus, in het gebied van Litohoron en van Leptokarïa. zijn af delingen van de 50ste brigade, ondersteund door de luchtmacht en het geschut van vloqt-eenheden tot de aanval op de parti sanen overgegaan, die acht doden en 156 gevangenen hebben verloren.- De partisanen hebben een belangrijke buit achtergelaten aan wapenen en mu nitie. Te Athene is hedenochtend een par- tisaan ter dood gebracht, die veroordeeld was door de militaire rechtbank te Thebe". ,Een communiqué van de radio der guerilla-strijders over de activiteit van de strijdkrachten van generaal Markos deelt mede: „In Centraal-Macadonië heeft onze ar tillerie met succes de vesting Soermenas en het spoorwegstation Moerion beschoten. Een trein werd op de locomotief na, totaal Tsjechoslow'aakse exodus Nagr radio Hamburg meldt, zijn meer dan 600 TsjechoSlowaakse vluchtelingen naar de Amerikaanse zóne van Duitsland uitgeweken sedert het begin van de poli tieke crisis in Tsjechoslowakije. vernield. In Oost-Macedonië op de weg Naoessa-Verria hebben 'wij vijandelijke .vrachtauto's in de lucht doen vliegen, waarbij alle inzittenden, gedood zijn. In het gebied van Ardeas hebben wij twee compagnieën"- vernietigd en ontzet-, tingspogingen verijdeld. Op de weg Naoes- saArkoedochorI hebben wij een rijdende trein aangevallen, waarbij dertien rege ringssoldaten gedood en 15 gewond werden. In de Peloponesos zijn onze formaties zeer actief. In de vlakte vah Areadië heb ben zij bloedig slag geleverd en een groot aantal vijanden gedood". 'Het communiqué maakt voorts melding yan een reeks sabotagedaden. aansluiten bij de zorgwekkende ontwik keling, welke zich reeds in de overige Oost-Euröpese landen had voltrokken, verklaart de beweging van Europese Fe deralisten: Het is onmiskenbaar, dat de Sovjet- Unie noch het eigen karakter van Europa erkent, noch 'de politieke verwerkelijking daarvan in een Europese eenheid wenst. Een fataal gevolg van deze houding dei Sovjet-Unie moet zijn het een voor een 'gelijkschakelen van de landen in haar in vloedssfeer onder de dwang van een tota litair regime, dat in strijd is met alles wat samenhangt met het Europese begrip van democratie met haar opvattingen omtrent vrijheid en mensenrechten. De geschiedenis van Europa hééft ge leerd, en de gebeurtenissen van de laatste oorlog hebben opnieuw bewezen, dat Euro pese volken niet blijvend gedwóngen kun nen .worden tot aanvaarding van een vreemde hegemonie, die hun eigen aard niet kan veranderen en de economische werkelijkheid niet kan ontkennen. Voor de landen, die nog beschikken over een vrïjq keuze, is het thans urgenter dan. ooit zich aaneen te sluiten en daardoor een constructief begin te maken, giét de fede ralistische organisatie vair Europa, die de enige waarborg vormt zowel voor herstel van welvaart en opbouw van sociale ze kerheid, als voor vrije ontplooiing van. personen en groepen. De beweging van Europese Federalisten roept daarom de vrije Europese volken op enrzijds alles in het werk te stellen -om deze federatieve aaneensluiting op zo kort mogelijke termijn te verwezenlijken, an derzijds om zich door de politieke schei ding niet te laten beletten alle economi sche, culturele en persoonlijke banden met de Oost-Europese volken vast te houden, en te versterken. Amerikaanse legeroefeningen in Hessen Ongeveer vijftig troepentransport-vlieg tuigen van de Amerikaanse luchtmacht zul len Woensdag met troepen uit München vertrekken om deel te nemen aan een twee daagse „strijd" in het gebied van Hessen. (Amerikaanse zönej tegen een „vijand", die wordt gevórmd door guerillatroepen. „Thunderbolt" duikbommenwerpers' en verkenningsvliegtuigen zullen eveneens aan de oefening deelnemen. Brusselse conferentie Onze correspondent uit Brussel meldde ons hedenmorgen: In tegenstelling met de algemene ver wachting van vorige week zal de Brusselse conferentie ook nog een belangrijk deel van de lopende week in beslag nemen. Het aantal Engelse, Franse en Amerikaanse, journalisten in Brussel stijgt met de dag Dez.e tweede week is begonnen, met een veel geringere terughouding tegenover de pers. Maandag werd na afloop van de ver gadering een persconferentie gehouden, waarbijleden van verschillende delegaties Textielhandelaar gedupeerd door pseudo-recliercheurs -Een textielhandelaar in Breda kreeg be zoek van twee mannen. Zij lieten het voor komen, élsof zij rechercheurs waren,-die een textiejbonnenzwendel aan 't onderzoe ken waren. De textielhandelaar moest zijn voorraad punten en zijn kasgeld van 1750 gulden op tafel deponeren. De z.g. recher cheurs ontdekten toen „onregelmatighe den" en zeiden genoodzaakt te zijn alles in beslag te nemen. De textielhandelaar vroeg de heren zich te- legitimeren. Deze vraag ontstemde de mannen zodanig, dat zij verklaarden de textielhandelaarte moeten „arresteren". Zij dwongen hem in zijn eigen auto naar het politiebureau te rijden. De „recher cheurs" zouden volgen in hun eigen wa gen. Bij het politiebureau aangekomen bloken de pseudo-rechercheurs spoorloos verdwenen met de textielpunten en het geld. Naderhand is uitgekomen, dat de auto, waarin de heren naar het.politie[bu- reau zouden gaan, even te voren van. een Brédanaar was gestolen. De auto is nader hand onbeheerd in Willemsdorp aange troffen, waaruit men afleidt dat de man nen via de Moerdiikbru* de benen hadden genomen. en enige ambassadeurs aanwezig waren. Op deze conferentie werd bekend gemaakt,, dat de redactiecommissie voor het pact is samengesteld en dat voor Nederland daar in professor Frangois. zitting 'heeft. Men heeft reeds een formulering gevonden voor de eerste zes a zeven punten, wélke de algemene principes en de punten van eco nomische samenwerking behelzeq. Er zijn in het geheel tien a veertien punten te bespre ken. De indruk van de meeste leden is over het algemeen zeer gunstig. Men werkt kalm en methodisch aan de overbrugging van kleine meningsverschillen. Bijvoor beeld toonde België zich gereserveerd ten aanzien van het betrekken van de Over zeese Gebiedsdelen in de militèire regeling van het pact. Mocht zich een aanval voor doen op eên der Overzeese Gebiedsdelen, dan zal het volgens België onlogisch zijn om het militaire appèraat van West-Europa in beweging te stellen. Een ar^der vraagstuk is de eventuele toetreding van Italië tot het pact. s. De Daily Telegraph bèvestigt,-dat de Franse en Britse ambassadeurs te Brussel hun reger&ng ter zake om advies hebben gevraagd. AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Büt. geldig van Dims- dagavond tot Woensdagavond: Zwaar bewolkt en vannacht nog hier en daar nevelig, later- verspreide "op klaringen. Overwegend- droog weer met zwakke tot matige wind tussen Zuidwest en.West. Weinig verandering in temperatuur. 10#Maart: Zon op 7.07 uur, onder 18.35 uur Maan op si 7.30 uur, onder 18.06 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1