r Uw baby \Vaarschuwing tegen het communisme; D|eidooi voor sociale zekerheid Er is iets bereikt.... - - in lol Nederlandse maatschappelijke leven Visserij-varia Six Zwaar gewicht trawler in IJmuiden aangekomen Van Weert THALIA Jiex JJieatet De Weg naar Sacramento Santpoort-dorp VRIJDAG 12 MAART 1948 TJMUIDER COURANT MINISTER DREES IN THALIA oor k* het Duitse nationaal- ju leusens v_ djt s00rt commu. vt'i'id" Aldus omschreef de S^llscM waarh» w Dre(.s els_ ml van het Thalia- ■leravond «n °Jffc|ële» Tsjechische reacties it-Theaier de gebeurtenissen aldaar. s» /ui uc -„„c rpflp voor de IJmuidcr '®fcptinl»!s|rr' d geïnspireerd was door „Meten van deze tijd, maakte it Ir -rtJt de internationale politiek Js iW'Lillnten tussen het socialisme fi .«dt'St1 communisme duidelijk te erü3 l> h sa-, naken- ivmninfi van een directe oorlogs- ac-; Met °n jf» moment wees de bewinds- »«3 d«'S'nV.f klemmende feit. dat de vrijhejd »an op Door de gebeurtenissen in gfaï0wakije, waar een brug tussen ,!1f wS werd opgeblazen, is een sym- fct# °i? „ik onder de geestelijke on zik la snoet gekomen en de spreker el i miteMl" 1sno Nederlandse communis- -'ïSr de staatsgreep hebben ge- t ""f .S dat in ons land „comités van ""r hetbeDroet- welvaart" zi.in opgericht naar het beproef- nltSsche dooi van Jan Masaryk en - 0 fvan de nieuwe Tsjechische s-;z it reache dramai gaven de minis- ,-rif.iten OP dit arauia, O"" - fjfJeven geciteerde woorden ^de i en hij k „a mel'mr btancn" door "middel van zien row ^„rhpïfi ais naar bui- 65 l"„T»n hij kwam tot de conclusie, dat het fi TpÏÏ dot. stukje vrij-Europa is. wMr sociale zekerheid als naar bui- Jrni het communisme te verweren leaen aanslagen op de geestelijke vrijheid S essentiële rechten van de mens. ra: I Sociaal betoog. Ingeleid door de heer D. Verbaan en nntrangen met een enthousiast strijdlied S minister van Sociale Zaken gister- S lijn verheugenis geuit over het feit dat hij naar IJmuiden was gekomen, ook ■l om een oude vriendschap tussen hem en 1 hpP1. Verbaan te bestendigen. Met de draad der jongste Nederlandse geschiedenis in de hand heeft de minister daarop zijn sociaal beleid en daarmee het bïeid van geheel het kabinet, verdedigd besproken. Hij meende te mogen op- merken dat er iets bereikt is, sinds de be vrijding en dat de afnemende klachten uit ons volk aantonen, dat er „lichte plekken ifin gekomen. Economisch staat ons land echter op een «evaarlijke tweesprong, zei de heer Drees. De opbloei van dit Nederland is in gevaar, de handelsbalans slaat verbijsterend diep I naar de verkeerde kant door en tenzij er jet' bijzonders gebeurt, wordt de stijgende lijn van ons herstel wreed onderbroken. 1 „Vals" noemde de spreker het, wanneer van communistische zijde het verwijt komt, dat de Nederlandse export vóór gaat boven 1 het levensmiddelenpakket of de binnen- cll landse textieltoewijzing. Wanneer wij niet exporteren, zal de nood van het volk ramp- zalig worden. Het „bijzondere" is het Marshall-plan en niet alleen economisch verwachtte minister Drees hier heil van, maar ook tot zekere 111^ hoogte politiek: het zal de samenhang tus- i;Kj sen de vrije volken bewaren en versterken. X, j Wanneer de communisten hun zin kregen, jj zou werkloosheid het gevolg zijn, want de uitvoer zou ten behoeve van het binnen- Qjj»! land worden afgeknepen en automatisch zou de onmisbare import dan ook stilstaan. Liever geen controleur. iï De functie van de regering, die de nood der tijden haar heeft opgedrongen, name lijk om als controleur op te treden in het spannings-proces tussen lonen en prijzen, zou de minister zo spoedig mogelijk willen zien verdwijnen, maar de resultaten heb ben uitgewezen aldus spreker dat een dergelijke overheidsinmenging nodig en verantwoord was. Dank zij de overheids subsidies (50 millioen per jaar alleen al op de levensmiddelen) zijn de levenskosten in Nederland lang niet zo zeer gestegen als de goederen op de internationale markt: in Frankrijk zijn de prijzen gemiddeld 15 x zo hoog als voor de oorlog Weer op specifiek sociaal terrein terug komend belandde minister Drees via de kinderbijslag en de vacantie-regeling voor de arbeiders (hij zou hen graag meer va- Vuki canhe gunnen, maar dan zou Nederland's tefej productieproces er weer onder lijden!), natuurlijk bij de ouderdomsvoorzieningen. Vroeger was de vrees voor de oude dag een klemmende angst voor hen, die met handenarbeid aan de kost moesten zien te komen en de regering heeft dan ook voor- eg Crematie B. Meindersma is Donderdagmiddag is te Westerveld ge- cremeerd de onverwachts overleden oud- c3 burgemeester van Schermerhorn B. Mein- oersma, lid van het hoofdbestuur der ver is! ontging „Het Witte Kruis" in Noordholland. 'e:' k wSeen eenvoudige plechtigheid,waar- 1Jëemeentebestuur van Schermerhorn ,erteSenwoordigd was in de persoon van 11,4 oe nuidige burgemeester, de heer W. J. «rij „"essen- De artsen De Groot en Heringa gaven van hun belangstelling blijk en enige afvaardigden van het Witte Kruis volg den mede de baar. Jn de aula sprak de heer G. J. van Leer- 'borzitter van het hoofdbestuur der ivaa W een woord van afscheid, Jrj Ho ^waagde van de jovialiteit van til ric eL Tene' die e^n geziene figuur was. iiS VaHo nc^ers bad hierna het „Onze effl hcHou' aarna daalde de kist, die slechts - bedekt was met een enkel bloemstuk, onder pi?" van Mntels Largo. i:rï v<v\?aÜ t.0.""200,11 Yai? de overledene dankte Voo„ J 1 UIC1ICUC de betoonde belangstelling. Kapelaan Van Pol nam afscheid heeJt kapelaan J. Th. chip i. a. ckeul genomen van zijn paro- «ebouw bovenzaal van het K. S. A.- -gemda voor Velsen en UmuideiQ Tk.ii ySHDAG 12 MAART 'I1 uur: „Land zonder wet", De oJT "De weg naar Sacramento". ™l 8 «w: „De Zigeunerin". ThalipZ?TERDAG 12 MAART k'et". en 9,18 uur: „Land zonder nerUo"17 00 Uur: "De weg naar Sacra- P« Pont 8 uur: „De Zigeunerin". al op dit terrein naar „bestaanszekerheid voor allen" gestreefd. Ten aanzien van de arbeidsvoorwaar den zag minister Drees, speciaal voor de bouwvakken, waar nogal eens wrij ving over de lonen ontstaat, de oplos sing in de vorm van een prestatie- premie-stelsel en over de komende werkloosheidsverzekering zeide de minister wel zeer verheugd te zijn: nog niet eens zozeer om het feit zelf als wel met het oog op de omstandigheid, dat deze verzekering in de wet ver ankerd wordt, zodat zij in de toekomst onafhankelijk zal zijn van slechte of goede begrotingen. Bovendien komt binnenkort het lang verwachte rapport van het departement van Sociale Zaken over de algemene sociale verzekering los en verder kondig de de minister het wetsvoorstel aan, dat de verplichte Bedrijfspensioenfondsen be handelt. Zodat excellentie Drees enigszins tevre den kon opmerken, dat er zo het een en ander bereikt is op sociaal gebied en hij vond het zo prettig, dat het huidige kabi- niet eensgezind te velde is getrokken: Lieftinck week niet voor heilige huisjes noch voor bankgeheimen om zijn belas- tingpolitiek door te zetten en naar de woorden van minister Drees was het een gelukkig moment geweest, toen de P. v. d. A. de verantwoordelijkheid voor de rege ring aanvaardde. De avond, die een uitgebreid publiek had getrokken, werd opgeluisterd door de arbeiderszangvereniging „De IJmuider Volksstem" en de arbeidersmandolineclub „Excelsior", die beide op hun wijze en onder de voortreffelijke leiding van hun dirigenten voor toepasselijke melodieën zorgden. Onder meer bevond burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen zich onder het ge hoor van minister Drees. Gistermiddag is de „Medan" met. de Bedrijfschapswimpel in top naar zee ver trokken, de wimpel die deze trawler een jaar lang mag voeren als beloning voor het feit, dat hij in IE 17 de best verzorgde vis van de IJmuider vloot aanbracht. Zwarte Zee en Libra. De Zwarte Zee, welk schip een tiental dagen in reparatie ligt voor de ketel, zal Zaterdag weer varen. De Libra moest blijven liggen voor winch- en dek-reparaties. Ook de „Schoorl" naar IJsland. Za terdag zal de „Bergen" opnieuw zee kiezen om de tweede reis te aanvaarden. Van de zelfde Maatschappij zal ook de „Schoorl" Zaterdag naar de verre visserij vertrekken. Het schip is naar Rotterdam om door de ring te gaan. Nog steeds haring. Alle loggers en trawlers hebben de Kanaalharingvisserij beëindigd. Het zijn nu nog enkele kotters die nog wel eens hun geluk beproeven. Donderdagmorgen waren de Urk 35 en Urk 234 met een gezamenlijke vangst van 130 kisten haring aan de markt. Het is anders merkwaardig dat door deze vangmethode het haringseizoen 19471948 nu reeds loopt van Mei 1947 tot Maart 1948. Mutaties bij de huisvesting Als gevolg van een schrijven van de minister vap Binnenlandse Zaken, waarbij bepaald wordt dat leden van het college van Burgemeester en wethouders geen deel mogen uitmaken van de vorderings commissie inzake de huisvesting, heeft wethouder Th. Kruisman, die van deze commissie in Velsen voorzitter was, ont slag als zodanig moeten nemen. In de plaats van het hoofd van het huisvestingsbureau, de heer Linthout, is benoemd de heer Aikema van Utrecht. De heer Linthout vervult nu een functie als controleur bij de contrölebuitendienst. LUNTZ IN HAARLEMS ELFTAL Voor de oefenwedstrijd tussen het voor lopig Haarlems elftal, dat Zondag op het EDO-terrein uitkomt tegen „Schoten" is de Kinheimspeler C. Luntz als linksbuiten van de Haarlemse „elf" opgesteld. In 't voorjaar fleurt een nieuwe Cl3S Uw costuum op. Wij ontvingen een schitterende collectie Onze étalages overtuigen U. Ph. de Koning Herenmodes Kennemerlaan 24 De VIOS I" steekt de Haarlem als vlaggeschip naar de kroon In de IJmuider vissershaven ligt sinds Donderdagnacht een robuste, nieuwe trawler, rood in de menie, ferm van lün en modern van uiterlijk. Het is de VIOS I van Kramer en Booy, die uit Capelle naar zijn thuishaven is geko men, om daar verder afgebouwd te worden. Met zijn 56 meter lengte is dit toekom stige vlaggeschip van de IJmuider vloot (de „Haarlem" wordt met zijn 47.34 meter suc cesvol naar de kroon gestoken) verreweg de grootste IJmuidense stoomtrawler en de inrichting is, zoals wij in de huidige „grond- verf'-situatie hebben kunnen vaststellen, berekend op de eisen van deze tijd, zowel voor de bemanning als voor het bedrijf. Nieuwigheden. Dit schip van de „Holland-klasse", dat indertijd op -een Nederlandse werf naar Duitse opdracht als duikbootjager op stapel werd gezet, kennelijk met de bedoeling om het in vredestijd voor de Germaanse visserij te gebruiken, heeft verscheidene nieuwig heden aan boord. Ten eerste wijkt de lijn van de machtige trawler 700 ton) vooral aan de neus van de traditionele vorm af; de twee kluisgaten bijvoorbeeld vertonen een heel ander beeld dan IJmuiden gewend is. Er staat één mast op het schip, sierlijk hellend, maar men weet nog niet, of het ook bij deze ene mast zal blijven. De schoorsteen is enigszins torpedovormig en werd door de firma Kramer en Booy zelf ontworpen in harmonie met de uiterlijke gedaante van de VIOS I. Duitser-bom-trauiler lil de oorlog werd voor Duitse rekening een duikbootjager gebouwd. De Engelse luchtmacht kreeg er de lucht van en liet het casco met behulp van een paar goed- gerichte bommen onderduiken. Het werd na de bevrijding gelicht en de firma Kramer en Booij kocht het aan. Nu drijft een trotse, nog onvoltooide trawler aan de kant in IJmuiden, waar uit de beschadigde en verwoeste romp van het eenmaal gezonken schip slechts met moeite te herkennen is. Wanneer ge het treft, een van de zonnige middagen, die als goud-omrande gaten in het mistroostige weefsel van de weken val len, een uur u te kunnen vrijmaken, ga dan de helft van dat uur op de keien aan de kop van de haven zitten, desnoods op uw zakdoek. Het is wat hard daar en ge zult wat moeten zoeken naar de meest tocht vrije zitgelegenheid. Maar dan is het ook voorjaar om u heen. Van het zilver-vonkende water tot het grassprietje, dat met doorzettend optimisme zijn groene hoofd tussen de brokken basalt heeft doorgeduwd. Van de kluwen meeu wen met hun malle buitelingen tot het man netje van het slepertje, die uit pure jolijt de stoomfluit van zijn krakerig wiebel- bootje vele keren te vaak een grote stoom- pluim en een groot gegil de blauwe lucht in laat duwen. Het is lente. Ondanks de kraag van uw demi welke nog hoog opgezet moet worden, om de invloeden van de topzeilskoelte te weren. Ondanks de wolken, die af en toe de zon afdekken en het hele forteiland tot een sombere kolos vervormen. Er is zo veel te zien, op het einde van onze haven. Kleine ventjes, die tussen de stenen naar een verdoolde krab zoeken en grote venten, die met de handen in de zak ken op tabak staan te kauwen en hun ogen vol genietingen laten komen van het jovele zonnetje en de wijde zee tot de dampige einder. En dan moet er, in dat vrije uur van u, een stoomtrawler gaan uitvaren. De „Haar lem" of zo, met een heel nijdig bootje er voor, om hem „om te trekken". Met de zilte geuren, die over de haven waaien van zijn netten af. En met de pittige sfeer van „het bedrijf", dat ook de lente in de oude botten heeft voelen varen en verlangt naar de haring of de kabeljauw. Ik zeg: wanneer ge even een uur vrij kunt maken op een zonnige middag, ga de lente zien op de kop van de haven. J. F. „De kleine Stem" gaat zingen Geertruida van Vladerackens kinder operette „De Sneeuwmannetjes" wordt op 2 April in het Patronaat opgevoerd. De Jeugdamateurband „The Rhythm Stars" verleent medewerking aan deze propa- ganda-avond. Des middags wordt eerst een voorstelling voor kinderen gegeven. is veilig in een riem van ANEGANG 46 Ruime manschapsverblijven, visruimen voor 5500 kisten, een aandrijf-machine voor de winch, die direct onder de stuurhut een plaatsje heeft gevonden en de betrekkelijk kleine hoofdmachine, die 510 pk levert, maar tesamen met de turbine 1000 paarde- krachten kan opbrengen, maken de nieuwe aanwinst van de IJmuider vloot tot een „juweel van een trawler", zoals degenen/ die het kunnen weten, verklaren. De VIOS I kan een topsnelheid van 14.5 mijl ontwikkelen en haar dienstsnelheid wordt op 12y2 mijl geschat. Wanneer alles meewerkt, zal de trawler in Mei kunnen proefvaren. Van de zijde der eigenaars werd ons verzekerd, dat het vaartuig te groot is voor de gewone Noord- zeevisserij, behalve dan de haringtrawl, maar dat de grote visserij in de VIOS I een goede beoefenaar zal krijgen. Evenmin als er over een eventuele tweede mast nog een besluit is genomen, wist men, of de vis ruimen van aluminium zullen worden ver vaardigd. STORMVOGEL IN HET JEUGDELFTAL GEKOZEN. In een der beide jeugdelftallen, welke morgen in verband met een jeugdwedstrijd BelgiëHolland in Utrecht tegenover el kaar komen te staan, is de Stormvogels speler D. v. d. Oever gekozen. Haringaanvoer vorige week 25.000 kilo Volgens de voorlopige cijfers van de dienst der Nederlandse haringcontróle is in de week van 1 tot 6 Maart in IJmuiden 25.273 kilo verse haring aangevoerd: Vlaardingen kreeg 7650 kilo en Scheve- ningen 1925 van het landelijk totaal: 34.848 kilo. Sinds 17 Mei van het vorig jaar be droeg de verse haring-aanvoer in IJmui den 27.467.402 kilo, welk cijfer 10.000.000 kilo beneden het landelijk totaal blijft. Goede vangst van de politie Door de politie zijn twee mannen aan gehouden, die in een tent in het duinterrein verbleven. Het tweetal had zich uitgegeven voor Duitsers, maar bij onderzoek bleek, dat het twee ontvluchte SS'ers waren uit het ge sticht van Heilo. Onmiddellijk zijn zij naar het oord van herkomst teruggebracht. Een nieuwe „Rode Zee" te water gelaten De zeesleepboot „Rode Zee", in aanbouw te Kinderdijk voor L. Smit en Co.'s sleep dienst te Rotterdam is met goed gevolg te water gelaten. De nieuwe „Rode Zee" zal de bij de invasie verloren gegane sleepboot van de zelfde naam vervangen. Het schip is 43 m. lang en 8.80 m. breed en wordt uitgerust met een 6 cylinder motor van 2000 pk. Moderne navigatiemiddelen zullen wor den aangebracht, zoals echolood en radio- richtingzoeker. De radio-uitrusting zal be staan uit verschillende installaties voor midden- en lange golven, zowel als voor korte golf en radio-telefonieverkeer. De bergingsuitrusting zal bestaan uit een 6 duims bergingspomp en een water kanon voor brandbestrijding. De verblijven zijn zeer geriefelijk. Alle wastafels zijn uitgerust met stromend zoet water. Het aantal slaapplaatsen voor bemanning en runners bedraagt 36. Men hoopt het schip eind 1948 in dienst te stellen voor sleep en bergingswerk. NOGMAALS DE VIS VAN URK. Te Urk is telefonisch bericht ontvangen van de Union Viscentrale te Antwerpen, dat de vis van Urk afkomstig, van prima kwaliteit was. De ondermaatse vis welke in de partij voorkwam, is, aldus de Union vermoedelijk het gevoig van het feit, dat de maat in België 3 cm. hoger is dan in Nederland. WATERLOO OP ZONDAG. De wedstrijd tussen DIO II en Waterloo is met het oog op een proef wedstrijd van het afdelingselftal tot een later te bepalen datum uitgesteld. Waterloo IV ontvangt DIO IV en voor de adspiranten zijn de volgende wedstrij den vastgesteld: Kennemers BWaterloo A en Stormvogels EWaterloo B. (Het theater met de beste films) Van Vrijdag 12 tAm Woensdag 17 Maart in alle voorstellingen VICTOR McLAGLEN in de spannende geschiedenis van Australië's kolonisten „LAND ZONDER WET" (Captain Fury) De boeiende avonturen van de roeke loze, vrijheidslievende Captain Fury, die de strijd opnam tegen onderdruk king, voor een volk in nieuwe gewes ten. Toegang 14 jaar. Verwacht: „Het Lied van Bernadette" Vanaf heden t/m Woensdag 17 Maart brengen wij (Camino de Sacramento) met de beroemde Mexicaanse zanger Jorge Negrete. Toegang 14 j. Filmtrust MARKTBERICHT 11 Februari 1948 Visprijzen. Poontjes f 14—f5,60; wolf f47 f 37; ham f 63—f 46; hom f 31—f 19; baars f 14 f 8; schartong f 36—f 24; haai f 20; puitaal f 11,50; bot f 29; tarbot II f 75f 60; tarbot III f 66; tongschar f 59f 57, alles per 50 kg. Heilbot f 2,10f 1,70; tarbot I f 1,55—f 1,40; gr. tong f2,75—f2,70; md. tong f3,40—f2,90; kl.md. tong f3,30—f3,25; kl. tong I f2,65 f 2,45; kl. tong II f 1,90; kl. tong III f 1,45, alles per 1 kg. Besommingen. IJM 147 Oostzee f5200; IJM 39 Schoorl f21.710; IJM 8 En Avant f16.790; IJM 54 Limburgla i 17.320. GG 318 f4910 (de Deense kotter, die Dins dag op de strekdam strandde); IJM 52 f5780; UK 35 f 1890; UK 176 f 920; IJM 237 f 180. Drie trawlers besomden f45.000. Een prettige avond bij Bell De avond van de buurtvereniging „Alex Bell" is door het programma dat er zijn mocht, waarin onder meer de heer J. van der Mey blijk gaf vele talenten te bezit ten, een tap-danseres veel succes oogstte, de Blondino's de harten veroverden en een toneelstuk dat onder leiding van de heer A. Brouwer werd opgevoerd, een succes geworden. De Velno's, die, we constateerden het met vreugde, gewonnen hebben aan sa menspel, verzorgden het muzikale ge deelte en speciaal het succesnummer van mevrouw Kuhfus-Workum „The old Lamp lighter" werd zeer geapprecieerd. Driehonderd leden hebben genoten van hetgeen werd geboden en velen zijn na de verloting met een prijs naar huis gegaan, waaraan het dames-comité uren lang ge borduurd heeft. Zelfs was er een smeed ijzeren kandelaar, vervaardigd door een der leden. Het is niet te verwonderen dat een ver eniging, waar zo met hart en ziel wordt gewerkt om iets goeds te brengen, vele leden telt. De avond werd besloten met een bal. H. K. Van ballon tot straalvliegtuig Op Maandag 15 Maart zal voor de Ver eniging „de Gieteling", afdeling van Hoog- oven-Staten weer een interessante avond gegeven worden, welke zal plaats hebben in ,,'t Statenhuis" aan de Velserweg. De heer E. A. Driessen zal een uiteenzet ting geven met als onderwerp „Van ballon tot straalvliegtuig". CONTRÖLE OP GAS VERLIES. Om het gasverlies bij het gemeentelijk gasbuïzennet te controleren, blijkt het nodig te zijn enkele registrerende volume meters met meetflenzen aan te schaffen. Het is duidelijk dat het van het grootste belang is dat de oorzaken, die tot gasver lies aanleiding geven worden opgespoord en de voorkomende gebreken worden ver holpen. Deze instrumenten kunnen even eens gebruikt worden om te zien hoe zwaar de spitsuren-, dag- en nachtbelasting is, waarbij dan de gasverdeling van de voe- dingspunten af kan worden gecontroleerd. Een practische en doeltreffende aanschaf en het college van B. en W. stelt de raad dan ook voor een crediet van 5000 te wil len verlenen. Voetbalprogramma voor lagere klassen VSV kon het tegen de VolewrckerS niet bolwerken en wanneer de rooc'lwitten er niet in slagen hun laatste wedstrijd te gen Hermes-D.V.S. te winnen, welke op Zondag 21 Maart gespeeld wordt, dan ein digen zij in de onderste helft. Hoe zeer de meeste clubs in deze afdeling aan elkaar gewaagd zijn, moge blijken uit het feit, dat, wanneer VSV van Hermes-DV.S ver liest, het wat winstpunten betreft alleen RFC onder zich heeft; winnen ze de wed strijd tegen de Schiedammers echter, dan hebben alleen Haarlem, Xerxes en Ajax meer winstpunten. Stormvogels rest nog één wedstrijd, nl. tegen Excelsior. Deze ontmoeting zou Zon dag a.s. gespeeld worden, doch daar Kraak dan zijn medewerking aan de ontmoeting BelgiëHolland verleent, blijven de Vogels rustig thuis. Velsen kan voor de Kennemers goed werk doen door Zondag a.s. van Fortuna te winnen, want de Vlaardingse club is één der weinige clubs, welke de Kennemers nog voorbij kunnen streven. De Velsenaren zijn daartoe in staat. Het mooiste zou zijn, dat de Kennemers tegelijkertijd van VUC wonnen, maar.... dat lijkt ons toch wel een zware opgave voor de Wijkers. Of het zou moeten zijn, dat VUC de zaken kalm pjes opnam. Het is vaak zo moeilijk en thousiast te spelen, als er geen enkel be lang meer op het spel staat! Van de 3de klassers komt alleen DEM in actie en wel tegen GVO. Daar zit nog wel een gelijk spel in voor de Wijkers. In Velsen-Noord wordt de plaatselijke ontmoeting WBIEV gespeeld. IEV is hierbij de meest geïnteresseerd temeer daar het onderaan staande OFC Zondag jl. met 41 van HSV won. Mogelijk, dat dit de schaal in evenwicht houdt. Stormvogels 2, dat de laatste tijd even de kluts kwijt was, nam Zondag jl. tegen KFC 3 geen halve maatregelen door maar even met 81 te winnen, een uitstekende prestatie, want de Kogers verloren op eigen terrein nog niet. Zondag spelen zij tegen HFC 2 op het EDO-terrein. Dat zal geen gemakkelijke overwinning worden voor de Vogels. Dan heeft VSV 2 het heel wat gemak kelijker, want de roodwitten moeien naar het vrij zwakke DOS 3, waarvan óp eigen terrein reeds met 90 gewonnen werd. We rekenen dan ook vrij zeker op de twee punten. Ook ten opzichte van het derde elftal van VSV zijn we optimistisch ge stemd, want dat is ongetwijfeld sterker dan WSV 2, waarvan het destijds met 60 won. Kennemers 2 zal aan Zeeburgia 3 de handen vol hebben en behaalt in 't gun stigste geval een gelijk spel. Bij Haarlem 3Velsen 2 zullen de par tijen elkaar niet al te veel in kracht ont lopen. Elftallen. Stormvogels 2-HFC 2. De Stormvogels reserves komen uit met: Rechsteiner: Van den Oever, Schriemer: Mors, Zwemmer, Glas: Van der Linde, Hoogendijk, Meins- ma, Verbeek, Broek. Stormvogels 3EHS 2. Stormvogels 3 beschikt over: Boel; Hemken, De Vries; Van Vliet, Lampers, Riedeman: Van der Steen, Van Duyn, Blinkhof, de Boer, Van Gelder. STORMVOGELS 2—H. F. 2 BEGINT AL VROEG. In verband met het feit, dat Zondag op hetzelfde terrein de ontmoeting H.V.B.- elftalSchoten is vastgesteld, wordt de competitie-wedstrijd Stormvogels 2H:F.C. 2 Zondagmorgen om 10 uur op het E.D.O.- terrein gespeeld. Dames van Strawberries ontvangen 't Gooi Het is voor de dames van Strawberries te hopen, dat de wat al te lange rustpoze, geen kwaad aan de prestaties zal doen. Het Gooi zal zeker naar Velsen trekken met de vaste wil om in de running te blijven. Wint Strawberries, dan komt de beker wel heel dicht binnen het bereik te liggen. Bij de wedstrijd D.E.M. IIStrawberries IV staat er voor de partijen niets meer op het spel. Het programma voor de heren is al even mager. De beide hoogste elftallen willen nog een generale repetitie vóór de komende promotiewedstrijd houden en gaan zich tegenover elkaar opstellen. De heren van IVe elftal komen in Am sterdam tegen A.M.V..J. IV. De resultaten van de laatste ontmoeting doen geen over winning voor de Strawberries verwachten. Ter ere van het behalen van de kam pioenschappen gaan de jeugd-elftallen per autobus een reisje naar Amersfoort ma ken om enkele onderlinge krachtmetingen met de gelijknamige club aldaar te houden. MET DE „GROTE BEER" NAAR HUIS. De volgende inwoners van Velsen en Beverwijk komen met het troepen-repa triëringsschip „Grote Beer" (vermoedelijke aankomst in Amsterdam 22 Maart) naar huis: D. Inpijn, Zeestraat 260, Beverwijk; J. v. d. Weg, Heemskerkerweg 239. Bever wijk: D. Zandstra, Hoofdbuurtstraat 10, Velsen en D. Wijkstra, Kluyskenslaan 12, Santpoort. FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 66) ZÜ waren bij de haven gestopt en hadden hun wagens daar geparkeerd. De'bewaker had twee biljetten uitgeschreven en er een aan Henry en een aan Michael gegeven. Zij gingen van het parkeerterrein te voet naar het Royalhotel. Henry had een tafel gereserveerd, doch dat was tamelijk over bodig geweest, want de zaal was niet vol. Het was in het stille seizoen, maar er werd toch gedanst en de meeste dansers kwa men van buiten de stad. Henry volgde het programma, dat hij had opgemaakt, nauwkeurig. Ze waren begonnen met cocktails, had den daarna sherry gedronken, champagne en brandy. Henry dronk het meest van allen en de kellner moest zijn glas onop houdelijk vullen. Het was een buitenge woon goed diner geweest, doch Christopher had geen honger, hij was bezorgd en ze nuwachtig. Michael spreidde ook niet veel eetlust ten toon, doch Iienry dronk niet alleen veel, hij at ook met grote smaak. Hij scheen stalen zenuwen te hebben. Het was waar, hij zou geen grote rol spelen bij het spel, dat straks zou beginnen, maar hij was toch de voornaamste belangheb bende en had werkelijk wel reden om ner veus te zijn. Hij scheen echter volkomen gewoon en lachte als een man, die geen zorgen had. Na het diner waren zij in de hal gaan zitten en Henry had drie dubbele whiskies besteld. Toen Michael en Christopher hun glas nog niet half uitgedronken hadden, had Henry het zijne reeds geledigd en op nieuw laten vullen. Hij herhaalde dit en begon zich toen te gedragen alsof hij iets meer had gedronken dan hij kon verdra gen. Dit was met het oog op de kellner en voor de gasten die hem zouden hebben gadegeslagen, want hoewel hij heel veel vertrouwen in zijn plan had, wilde hij toch niets verwaarlozen. Christopher, wiens ze nuwen tot het uiterste waren gespannen, kon het niet langer uithouden, hij stond op en ging bij het dansen kijken. De zaal was nu tamelijk gevuld en het publiek was uitstekend gekleed. Diamanten schitterden in de lichten der electrische lampen, de dames waren in avondtoilet en de meeste heren in rok. En terwijl Christopher ge heel verdiept was in; dit toneel, voelde hij plotseling een lichte tik op zijn arm. „Bent u niet mijnheer Maitland?" Hij keerde zich om en zijn hart vergat even te kloppen. Voor hem stond het vi sioen, dat hij zo dikwijls in zijn dromen had gezien. Cynthia, iets rijper dan toen hij haar de laatste maal had gezien, maar even lief en even begeerlijk als toen. Ze zag er zelfs nog verleidelijker uit dan toen, want haar wangen waren gevulder, haar ogen schitterden met meer gloed, haar glim lach was nog betoverender, doordat haar lippen voller en roder waren dan toen. Zij was zeer elegant gekleed en heur haar was smaakvol opgemaakt. „Cynthia", stamelde hij en hij staarde haar aan, alsof hij plotseling de spraak had verloren. Zij lachte; haar lach had hem altijd als muziek in de oren geklonken. „Dus je bent het werkelijk, Christo pher?" Hij knikte, hij was te verbluft om te spreken. „En wat doe je hier, Christopher?" Wat deed hij hier eigenlijk? Hij moest er ernstig over nadenken. „O, ik ben hier met twee vrienden", zei hij tenslotte, „het is het is een soort laatste vrijgezellenfeestje". Zij keek hem nieuwsgierig aan. „Laatste vrijgezellenfeest?" Hij mompelde iets bevestigends. „En ben jij degeen, die gaat trouwen?" „Ik!" riep hij uit, terwijl hij' vuurrood werd. Dit was duidelijk genoeg en opnieuw klonk haar prettige lach. „Nou, weet je, dat zou toch niet. onmogelijk zijn geweest?" Hij schudde heftig met zijn hoofd. „Maar jij, wat doe jij hier?" vroeg hij. „Ik woon hier", zei ze zacht. Zijn opgetrokken wenkbrauwen vroegen duidelijker dan woorden. „Ik woon hier met mijn moeder". Zij sloeg haar ogen neer. „Mijn echtgenoot is drie jaar geleden gestorven". Christopher had nu buiten zichzelf moe ten zijn van ontroering. Alles was gegaan zoals hij het zich zo vaak had voorgesteld. Hij had altijd geweten, dat hij Cynthia nog eens zou ontmoeten. In zijn gedachten was haar echtgenoot al verschillende ma len gestorven. Daarom deed die medede ling hem vermoedelijk minder dan hij zich had voorgesteld. Het feit, dat zij hier woonde met haar moeder, bewees, dat haar man haar veel geld had nagelaten, want haar moeder was arm geweest en zij zelf ook. Hij had nooit van haar moe der gehouden, een lange, magere vrouw met een haviksneus en heerszuchtige ma nieren. Het was die moeder, die zijn hu welijk met Cynthia in de weg had gestaan en haar had doen trouwen met de heer Bonnington. „Blijf je lang hier?" Hij schrok op uit zijn overpeinzingen. „O, we blijven hier niet lang", antwoordde hij, '„wij zijn per auto uit Selton gekomen, waar we tot Maandag blijven". „O, maar tot Maandag?" Hij meende enige teleurstelling in haar stem te be speuren. „Ja, dan moet ik terug". Ze zwegen even. (Wordt vervolgd). Ouderavond Adolf van Nassauschool In het Jeugdhuis hield de Adolf van Nassauschool een tweetal ouderavonden. Dat er twee avonden gehouden moesten worden, was een gevolg van het feit, clat ook de leerlingen der school zelf naar hun zingende en acterende medeleerlingen mochten komen kijken en van deze ge legenheid had de jeugd een druk gebruik gemaakt. Na een openingswoord van het hoofd der school, de heer D. J. Scholten, volgde de afwerking van een bont programma: zang, voordrachten, declamatie. Een en ander viel zeer in de smaak en oogstte een warm applaus. Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 12 MAART. Luxor-Theater. 7 en 9.15 uur: Zonen der Zuidzee. (14 jaar). Kennemer-Theater. 7 en 9.15 uur: Anna Lans. (18 jaar). W. B.-Theater. 8 uur: Arizona. (Alle leeftijden). Hotel Ter Burg. 7.30 uur: Vergadering Aquariumvereniging Kennemerland. Ver. gebouw Adrichem. 8 uur: Bijeen komst C.P.N. ZATERDAG 13 MAART. Bioscopen als op Vrijdag 12 Maart. Veilinggebouw Kennemerland. 2 uur: Vergadering Tuindersvereniging „Kenne merland". Kennemer-Theater. o uur: Toneelstuk „Uw wil geschiede". Sport- en Amuse- mentsvereniging „De Nijverheid".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3