GELUK Henriëtte Davids' J Veilinglokaal „De Spaarnestatf' Voetbal in Kennemerland DAT OTTGERINC VEILING fiinke meisjes Haarlemse tuchtrechter voor de prijzen Steno-Typen INST. PONT maakt weer tot heer! ft ai'JsychotiJimsd Jnstitmt" Adviezm bij Luidsprekers Thaiia Theater CORSEXIEi MAANDAG 15 MAART 1948 [JMUIDER COURANT Velsen speelde gelijk tegen Fortuna Op verzoek van Fortuna werd deze ont moeting Zaterdag j.l. gespeeld. Daar For tuna nog steeds in degradatiegevaar ver keerde, was de belangstelling zeer groot. Velsen kwam uit met invallers voor v. d. Pol, Ninaber en Kuipers, maar had Demmers weer onder de lat. Plaatsver vangers waren Kramer, Stet en Nijssen, die respectievelijk-middenvoor, linkshalf en rechtsachter speelden. Wijker stond nu weer op de linkervleugel. Dat Demmers weer present was, mocht een geluk voor Velsen heten, want de spe lers van Fortuna zaten vinnig op de bal en oefenden vaak een geweldige druk op de Santpoortse veste uit. Demmers echter had er uitstekend het oog in en stopte op zeer betrouwbare wijze de hardste scho ten. De gehandicapte voorhoede van Velsen had het tegen de stevige Vlaardingse ver dediging ook al niet gemakkelijk. Geen ogenblik kregen Bakkum c.s. gelegenheid eens rustig de bal te richten. Toch zou Vel sen de leiding genomen hebben, als niet een Vlaardingse verdediger de taak van zijn doelverdediger had overgenomen en de bal met zijn handen uit het doel had gehouden. Strafschop! Bakkum plaatste zich achter de bal, maar maakte van de gemakkelijke kans geen gebruik. I.E.V. door V.V.B. geslagen (4-1) Vóór de wedstrijd begon, werd in ver band met het overlijden van de heer J. de Greef, in leven bestuurslid van WB, een minuut stilte in acht genomen. Onmiddellijk na de aanvang gaf WB de toon aan en kon dit doen, daar I.E.V. niet slechts in het begin, maar vrijwel de ge hele tijd naar zijn vorm liep te zoeken. Een voorhoede van drie man, die boven dien nog slecht door de halflinie werd ge steund, wees steeds op een verdedigende houding. I.E.V. bleef daarin zelfs bij een achterstand van 20 volharden. V.V.B. combineerde en plaatste beter met gevaar lijke aanvallen en daardoor kon N. Michel als middenvoor een vrij gespeelde bal van veraf hard inschieten (10). Een mooi doelpunt, dat na vijf minuten werd ge volgd door een tweede van dezelfde speler toen v. d. Zon voor buitenspel bleef staan (2—0). Toen na bijna een half uur spelen I.E.V. een aanval opbouwde, plaatste Zwaneveld de bal hoog voor het doel en W. Michel passeerde vrijwel ongehinderd v. Veelen (2—1). Na de hervatting was I.E.V. schijnbaar nog lustelozer, hoewel Hamersma, toen hij alleen voor doel stond, een fraaie kans miste. Daarna onderging I.E.V. een ware belegering, maar het juiste schot ontbrak. Eerst na een half uur werd de score ver hoogd. Wegens hands moest Vhetstra een strafschop nemen (31). Nadat v. d. Vlies nog op dê doellijn had gered, zorgde inval ler Folkerts uit een voorzet van Aafjes keurig voor het vierde doelpunt (41). Met nog drie minuten spelen zag I.E.V. geen kans meer de achterstand in te lopen. Stormvogels II een stap nader tot het kampioenschap Door een overwinning van 30 op HFC 2 kwam Stormvogels 2 weer een stapje dich ter bij het kampioenschap. HFC 2 heeft de Vogels de overwinning niet cadeau ge daan, maar schutters bleken er in de Haar lemse voorhoede niet te zitten. Bovendien speelde de IJmuidense verdediging onder leiding van aanvoerder Zwemmer een goede partij voetbal, zo zelfs, dat doelman Rechsteiner een bijzonder rustige middag had. De voorhoede van Stormvogels speel de. ondanks het feit dat zij twee maal het HFC net wist te vinden het andere doel punt scoorde HFC zelf niet zo bijster sterk. Aanvankelijk vlotte het ook in deze Unie heel goed. Al spoedig maakte Hoogen- dijk een doelpunt, nadat daarvóór Verbeek al eens met een ontzettend hard schot het houtwerk had bekogeld, wat Meinsma hem na het scoren van het eerste doelpunt na deed. Ging het spel in de eerste helft vrij ge lijk op, na de rust was Stormvogels sterk in dé meerderheid, dank zij ook het steunende werk van Glas-Zwemmer-Mors. Het bin- nentrio der voorhoede was echter de kluts kwijt, vooral Meinsma speelde veel minder dan bij een debuut tegen KFC. Alleen de De Kenuemers herstellen zich RCH was in de laatste wedstrijd tegen ODS weer bijzonder op dreef enwon met 62. Reeds na drie minuten gaf Hellingman zijn club de leiding. De gasten werkten hard en na een kwartier was de stand gelijk. Kort daarop kreeg RCH een strafschop toegewe zen en Hanse bracht de stand op 21. Ook na de hervatting had de Racing het beste van het spel. Hellingman en Biesbrouek vergroot ten de voorsprong tot 41. Uit een strafschop scoorde ODS'tegen. Tenslotte doelpuntten Hut en Hanse nog (62), Door een overwinning van 42 van De Kennemers op VUC is er weer enige kans voor de Beverwijkse club de onderste plaats te ontlopen. Fortnuna behaalde een puntje door een gelijk spel tegen Velsen (00). De stand is thans: 9. Fortuna 19 3 6 10 12 29—39 10. Kennemers 19 3 6 10 12 3449 11. VIOS 19 3 5 11 11 35—61 Voor Zondag a.s. zijn vastgesteld: De Ken nemersCoal, DCVFortuna. In de tweede klas A van district I is Alk- maarse Boys op de onderste plaats geëindigd en moet degradatiewedstrijden spelen tegen Vitesse, Zaandijk en De Meteoor. UW werd in de tweede klas B definitief kampioen. ZVV en AFC eindigden gelijk en moeten voor het bezetten van de laatste plaats een beslis singswedstrijd spelen. Uitgevaren vissersschepen Zaterdag 28 Februari: stoomtrawler Fla mingo IJM 25 (12 Maart binnengekomen). Maandag 1 Maart: stoomtrawler Catharina Duyvis IJM 60; Poolzee IJM 77 (12 Maart binnengekomen); Horn Rif IJM 155. Motortrawler: Dirkje RO 53 (12 Maart bin nengekomen). Motorlogger: De Vrouw Jacoba KW 122; Bah KW 129. Dinsdag 2 Maart: stoomtrawler Norma Ma ria IJM 6; Bloemendaal IJM 71; Cornelis IJM 15: Irene IJM 89. Motorlogger: Wilhelmina II KW 128. Woensdag 3 Maart: tSoomtrawIer Knikker IJM 4; Reiger IJM 106. Motortrawler: Batavia IJM 99. Motorlogger: Hubertha Gerarda KW 9; Rijnmond IV KW 15. Donderdag 4 Maart: stoomtrawler Hercules IJM 196: Robert William KW 123. Motortrawler: Antje RO 15; Excelsior II KW 78. Vrijdag 15 Mrt: stoomtrawler Isabel IJM 14. Motorlogger: Henk KW 56; Zeezwaluw KW 33. Zaterdag 6 Maart: stoomtrawler Zeehond IJM 70. Motorlogger: Vertrouwen KW 6; Johanna Maria KW 124. Maandag 8 Maart: stoomtrawler Vios V IJM 102 Moray Firth; Condor IJM 72; Maria Elizabeth IJM 114. Motorlogger: Verwachting IJM 204; Arie Nico KW 17; Margaretha en Maria KW 23; Cornelis KW 24; De Verwachting KW 28; Jan KW 50: Floris KW 59 Elizabeth KW 64; Su matra KW 86; Alida K W91; De Vrouw Dirkje KW 104; Gebroeders KW 108; Petronella KW 125; De Vier Gezusters KW 162; Gebroeders KW 166; Karei Doorman KW 227. Dinsdag 9 Maart: stoomtrawler Sumatra IJM 62; Viking Bank IJM 183; Neptunus IJM 87 Moray Firth; Dolfijn IJM 103. Motorloggers: Minister Colijn KW 52; Sa- turnus KW 69: Johanna Jacoba KW 107; Voorwaarts KW 140. Woensdag 10 Maart: stoomtrawler Haarlem IJM 9; Marv IJM 61; Amsterdam IJM 58; Maria IJM 95 Moray Firth; Ita IJM 22; Bruinvis IJM 97; Friesland KA 5 Morav Firth. Motortrawler: Thorina IJM 33; Excelsior III KW 76. Motorlogger: Annie KW 54; Eendracht KV/ 168. Donderdag 11 Maart: stoomtrawler Petten IJM 49; Adelante IJM 19; Prinses Beatrix IJM 117. Motortrawler: Medan IJM 57. Vrijdag 12 Maart: stoomtrawler Utrecl IJM 73; Rotterdam IJM 112; En Avant IJM 8; Vios IV IJM 96 Moray Firth; Oostzee IJM 147 Moray Firth. Motorlogger: Hollandia KW 18. kleine Broek bleef op de vleugel handige dingen doen. Nadat HFC eens de bal in eigen doel had gewerkt, passeerde Broek handig een paar HFC'ers. Zijn hard schot werd gestopt, maar de terugspringende bal deponeerde Hoogendijk in het net (30). SCHEEPVAART K.N.S.M. Orion 12 Maart te Rotterdam van Gibraltar naar Amsterdam. Iris 10 Maart van Oporto naar Tanger. Vulcanus 12 Maart van Tunis naar Malta. Stentor 13 Maart te Amsterdam van Rotterdam. Deo Duce 13 Maart van IJmuiden naar Aarhus. Bree Helle 12 Maart van Amster dam naar Bremen. Ornen 12 Maart te Ant werpen, van Amsterdam naar Leixoes. Ti tus 12 Maart te Fiume van Gibraltar naar Triest. Iris 12 Maart te Tanger, van Oporto naar Barcelona. Cygnus 11 Maart van Va lencia naar Hoek van Holland. Holl. Oost Afrika Lijnen. Oranjefontein 12 Maart te Durban van Beira naar East Londen. Bloemfontein 13 Maart van Ant werpen naar Amsterdam. Indrapoera 12 Maart van Rotterdam naar Zd. Afrika. Holl. West Afrika Lijnen. Larenberg 14 Maart van Accra naar Lome. K.P.M. Kalianget 12 Maart Gibraltar ge passeerd, van Rotterdam naar Batavia. Nederland. Madeira 9 Maart te Makas sar van Banjoewangi naar Semarang. Poe- lau Laut 12 Maart te Port Swettenham, van Singapore naar Halifax. Roepat 13 Maart te Suez van Colombo naar Amster dam. Vinke en Co. Zijpenberg 12 Maart 150 mijl Z-Zw van San Miguel, van Rotter dam naar Cuba. K.H.L. Amstelland 12 Maart te Monte video (uitreis). Lionel 12 Maart te Lissa bon (uitreis). Grote vaart. Abbekerk, Rotterdam 12 Maart te Lissabon. Amsteldijk, New Or- leans-Londen, pass. 12 Maart Flores (Azo- zen). Amstelkerk 13 Maart van Freetown te Dakar verwacht. Amstelstad, Amster dam-Houston, pass. 12 Maart Ouessant. Arkeldijk 12 Maart van New Orleans naar Londen. Batavia 2 13 Maart van Casablan ca te Bordeaux verwacht. Batoela 12 Maart van Gorontalo naar Ampana. Boskoop 12 Maart van Guayaquil te Tocopilla. Coryda 12 Maart van Liverpool naar Tampico. Delftland, Amsterdam-Rio de Janeiro, pass 12 Maart Dungeness. Gaasterkerk 13 Maart van Manilla te Hongkong verwacht. Groo- tebeer, Batavia-Amsterdam, 12 Maart van Port Saida Grootekerk 12 Maart van Syd ney naar Fremantle. Johan de Witt, Bata via-Amsterdam, 12 Maart te Suez ver wacht. Kamerlingh Onnes, Batavia-Rotter- dam, pass. 12 Maart 17 uur Pantellaria. Kedoe, Rotterdam-Java, pass 12 Maart 20 uur Finisterre. Kota Agoeng, 12 Maart, 18 uur van Port Said naar Halifax. Lekhaven 12 Maart nog te Rosario. Lisserkerk, Genua- Antwerpen, pass 12 Maart Gibralta. Maas land 13 Maart van Rio de Janeiro naar Ba- hia. Marpessa 12 Maart van Genua naar Tripolis. Meerkerk 12 Maart van Manilla te Cebu. Modjokerto 13 Maart van Tand jong Pandan te Batavia verwacht. Mij drecht, Kaapstad-Vlaardingen. pass. 13 Maart Dakar. Polydorus 12 Maart van Pladjoe te Pangkal Pinang. Radja, 12 Maart van Soerabava te Tarakan. Salatiga van Rotterdam te Philadelphia. Singkep 15 Maart van Amsterdam te Batavia ver wacht. Straat Soenda 11 Maart van Soera- baya naar Semarang. Talang Akar 12 Maart van Oebang naar Soengei Gerong. Tabinta, Batavia-Amsterdam, 13 te Suez. Tasman 12 Maart van Makassar naar Menado. Tibla, Rotterdam-Curagao, 12 Maart 500 mijl Zd.- West Flores. Indrapoera 12 Maart 18.30 uur van Rotterdam naar Kaapstad. Waterman 13 Maart 5 uur pass. Kaap Bon, Java-Rot terdam. Zuiderkruis, Rotterdam-Java, 11 Maart 24 uur van Aden. Binnengekomen en vertrokken vissersschepen 13 Maart binnengekomen: IJM 155 Horn- rif, rederij Homrif, 1 Maart vertr., vis. IJM 106, Reiger, rederij Marezaten, 3 Maart vertr., vis. KW 122, Nico Hoos, 1 Maart vertr., vis. 13 Maart vertrokken trawlers: IJM 16, Eergen. rederij Petten. IJM 39, Schoorl, rederij Petten. Beide vertrokken naar IJs land. 14 Maart binnengekomen: IJM 4, Knik ker, rederij Avanti, 3 Maart vertr., vis. IJM 60, Catharina Duyvis, rederij de Vem 1 Maart vertr., vis. Zaterdag 13 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Stentor van Denemarken, Arthur Stove van Manilla. Medee van Caen Stad Arnhem van Huelva. Prinsegracht van Noordzee. Arak van Londen. Svarosund van Noordzee. Delft van Rotterdam. Bloemfontein van Antwerpen. Gallium van Caen (voor Hoogovens). Global Shipper van Baltimore, Vertrokken zün: Rijnstroom naar Rotter dam. Deo Duce naar Aarhus. Vestas naar Rot terdam. Lindekerk naar Antwerpen. Titania naar Rotterdam. Aspen naar Rotterdam. Mar tini naar Rotterdam. Jans naar Londen. Fau- vette naar Londen. Niewaal naar Londen. Arcturus naar Vlekkefjord. Marva naar Huil. Patna naar Huil. Eemland naar Hamburg. Zondag 14 Maart kwamen binnen: Nióbe van Abö. Batavier van Gothenburg. Hr. Ms Kortenaer van Den Helder. Nvroca van Li verpool. Amsun van Caen (voor Hoogovens). Eutalia van Rotterdam. Eemstroom van Lon den. Greenfinch van Londen. Linda Claassen van Londen. Martha van Londen. Kevie Queen van Londen. Wikla van Hangö. Surte van Londen. Torun van Gdynia, Vetroza- vodsk van Danzig. Vertrokken zijn: Tabian naar Batavia. :caut naar Parijs. Grace Harbour naar ïhrein. Breehelle naar Bremen. Vertrokken is: Medee naar Rotterdam. Hoogwatertijden. Maandag 15 Maart: 6.25 18.42 uur. Dinsdag 16 Maart: 7.00 19.20 uur. BINNENLAND De Hilversumse melkbezorgers hebben besloten een coöperatie te stichten om tot economischer bezorging en betere sociale voorwaarden te komen. In deze vereniging zullen ook de melkslijters uit Loosdrechl, Laren. Loenen en Kortenhoef worden opge nomen. Elke melkbezorger krijgt een eigen wijk zodat in elke straat slechts één melk boer komt. De gemeente Muiden heeft van het ministerie van Oorlog bericht ontvangen, dat de door de explosie te Muiden aangebrachte schade als oorlogsschade wordt aangemerkt. Voorts wenst de minister door het gemeente bestuur zo volledig mogelijk te worden in gelicht over de omstandgheden van degenen, die bij de ramp lichamelijk letsel opliepen. In een vergadering te Amsterdam, waar ruim 500 beroepsvervoerders uit het gehele land aanwezig waren, is opgericht de Neder landse organisatie voor het beroepsgoede- renvervoer-wegtransporten. waarin het ge hele Nederlandse particuliere beroepsvervoer zal worden verenigd. Deze organisatie treedt binnenkort in de plaats van de vakgroep goederenvervoer langs de weg. Een vijftal kinderen heeft van het strand van Terschelling een projectiel medegeno men. Toen de kinderen in het dorp Hoorn kwamen, is het projectiel ontploft, waardoor het 13-jarige zoontje van het hoofd der school op slag werd gedood, terwijl drie kinderen zwaar werden gewond. De toestand van een hunner is levensgevaarlijk. Jhr. dr. Beelaerts van Blokland, oud secretaris en chef van dienst der Nederlandse Spoorwegen is te Zeist in .de ouderdom van 74 jaar overleden. Het Zondagse gesprek te Brunssum (L.) ging over een tweejarig wild varken, dat 75 kg. weegt en Zaterdagavond na een lange drijfjacht werd geschoten. De jachtbuit ligt in een slagersétalage ter bezichtiging. Pontianak heeft een aantal geschenken gezonden aan 's Gravenhage, dat onlangs deze Indonesische stad heeft geadopteerd. Zij be staan uit een groot aantal kunst- en gebruiks voorwerpen, o.m. een prachtig bewerkt adatkleed, rotan-wandelstokken, een kaart van de gemeente Pontianak, een pijlkoker met pijlen voor een blaasroer, draagmand)es, koperen en houten beeldjes en asbakken. Êen persoonlijk geschenk van Sultan Hamid II voor burgemeester Visser bestaat uit enkele hoeden van gevlochten blad. HAARLEM EN OMGEVING Mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, heeft het beschermheerschap aanvaard van de Haarlemse Reddingsbrigade. Zij die boeken, tijdschriften of spelen beschikbaar willen stellen voor Nederlandse geesteszieken en rustbehoevenden in Gheel kunnen zich in verbinding stellen met drs. Klimbie, Kleverparkstraat 8, Haarlem, die zorg draagt voor het afhalen. De Vereniging voor crematie heeft in de grote hal van het Crematorium te Wester- veld een monument opgericht, ter nagedach tenis van de leden, die in en door de oorlog om het leven zijn gekomen. Zaterdag 20 Maart zal het monument onthuld worden. Medewerking verlenen George Robert (or gel) en een klein koor uit „De Stem des Volks", onder leiding van de heer J. W. Aufdenkampe. Het monument stelt voor een levensgrote vrouwenfiguur en is ontworpen door mevrouw Fri Heil uit Arnhem. Dr. H. van der Loos, Nederlands Her vormd predikant te Haarlem-Noord, ontving een beroep naar Apeldoorn ter vervulling van een der daar bestaande twee vacatures. De kerkeraad der Evang. Luth. gem. te Haarlem besloot het orgel in de kerk een algehele restauratie te doen ondergaan en in de kerk een indirecte verlichting te doen aanbrengen. De vereniging „Ereschuld en Dankbaar heid" zal op Maandagavond 3 Mei in een plechtige dienst in de St. Bavo op de Grote Markt de gevallenen sinds Mei 1940 herden- len. In deze dienst zullen spreken dr. H. J. van der Loos. Ned. Hervormd predikant, dr. B. G. Harrenstein, Gereformeerd predikant en ds. J. Bronsgeest, Ned. Hervormd pre dikant. Een in Hötel Roozendaal te Overveen gehouden bridge-drive ten bate van de Haar lemse kinderbewaarplaatsen heeft een bedrag van ruim f500 opgeleverd. Het bloemencorso in de bloembollenstreek Op 10 of 17 April De dorpen Hillegom, Lisse en Sassen- heim hebben, zoals bekend is, het initia tief genomen tot de organisatie van een bloemencorso, dat op 10 of 17 ApriL zal worden gehouden. Dit „tulpen-festival" beoogt enerzijds propaganda voor het Ne derlandse bloembollenproduct, anderzijds wil men er een ogenstrelend tafereel voor binnen- en buitenlandse bezoekers van maken. Men hoopt ongeveer vijftig per sonen- en vrachtauto's met het kleurig kleed der bollenvelden te tooien, waartoe vele grote firma's hun medewerking reeds hebben toegezegd. Aan de versiering dei- wagens zullen hoge artistieke eisen worden gesteld. Bekende deskundigen op het ge bied van de sierkunst met bloemen, mevr. A. Wigman uit Haarlem en de heren G. van Houwelingen uit Den Haag, C. Thim en F. van Zoeten uit Amsterdam en Fr. Veen uit Hilversum zijn uitgenodigd een jury te vormen. Voor de deelnemers wor den wisselbekers en geldprijzen beschik baar gesteld. Het ligt in het voornemen het bloemen corso twee maal door de drie samenwer kende gemeenten te laten rijden dus over een traject van ongeveer dertig kilometer. In de dorpen zal voor muziek worden ge zorgd. Vele burgers die langs de route .wonen, zullen hun tuinen en straten met mozaieken van tulpen, narcissen, hyacin ten en andere bolbloemen sieren, in con currentie met het kleurenfeest der bloeien de bollenvelden buiten de dorpen. Het centraal comité bloemencorso te Hillegom verwacht een grote toeloop van binnen- en buitenlandse belangstellenden bij dit tulpenfestival. De datum, 10 of 17 April, wordt zo spoedig mogelijk vastge steld, hij is afhankelijk van de stand der gewassen en de weersgesteldheid, die daar op van invloed is. Beverwijk „De Nijverheid" vierde feest De balzaal van het Kennemer Theater was Zaterdagavond geheel gevuld met leden van de Sport- en Amusementver eniging „De Nijverheid". De heer J. Gaart- man sprak een kort openingswoord en dankte de directie voor haar medewerking, voor de hulp aan deze avond verleend. Opgevoerd werd het toneelstuk „Uw wil geschiede" van Henk Bakker en E. M. Terlingen. Dit dramatische stuk dat zich afspeelt op één van de woonkamers van de „Maria Hoeve", een oude boerderij, werd op goede wijze ten tonele gebracht door de leden van de Nijverheid. Na afloop huldigde de heer J. Schik de spelers en overhandigde de dames en heren een bloemstuk. Een gezellig bal onder leiding van de heer A. Dors met medewerking van de The Casanova's" besloot deze zeer ge slaagde avond. CONTACT-AVOND „SUOMI". Wederom zal de athletiek-vereniging .Suomi" een contact-avond geven voor haar leden en donateurs op Zondag 21 Maart in het Statenhuis aan de Velserweg. Agenda voor Haarlem MAANDAG 15 MAART Hotel De Leeuwerik: Nederlandse Jeugd gemeenschap, vertoning spoorwegfilms, 7.30 uur. Rembrandt: „Frieda", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Desperado". 18 j., 2.00, 4:15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Zonen der Zuidzee", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: „Muizen en mannen", 18 j„ 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De vrolijke gevan genis", alle lft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Verlaten", 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. De strijd tegen de prijsopdrijving legde voor ruiïn een millioen gulden aan boeten op In het afgelopen jaar is aan geldstraffen door gezamenlijke Tuchtrechters voor de Prijzen een totaal bedrag van ƒ12.737.110,28 opgelegd. Het arrondissement Haarlem heeft in dit totale bedrag een aandeel van 1.351.397,29 of ruim 10 procent. Door de gezamenlijke Tuchtrechters, negentien in getal, zijn in het afgelopen jaar 71.619 gevallen van prijsovertredin- gen behandeld. In 3114 gevallen is de ver oordeelde in hoger beroep gegaan. De Tuchtrechter te Haarlem heeft 3445 zaken afgedaan of ruim 4 proc. van het totaal. Dit cijfer geeft natuurlijk slechts een gedeelte weer van de werkelijk begane prij so vertredingen, daar uiteraard niet al les ter kennis van de Tuchtrechter komt. Ook waarschuwingen. In 228 gevallen, dus 6 proc. van het to tale aantal zaken heeft de Tuchtrechter volstaan met het geven van een waar schuwing. Daaruit blijkt, dat het er niet om te doen is de betrokkene geld uit de zak te kloppen, doch een zodanige situatie te verkrijgen, waarbij de prijs voorschrif ten volledig worden nageleefd. De bijkomende straffen, zoals sluiting bedrijf, verbod van beroepsuitoefening, publicatie van het vonnis zijn door de Tuchtrechter ook herhaalde malen gehan teerd: sluiting van het bedrijf in 4 gevallen verbod uitoefening van het be roep in 33 verbeurdverklaring in beslag genomen goederen in 348 openbaarmaking vonnis in 9 betaling aanvullend bedrag in 10 totaal in 404 gévallen of ruim 11% van het totale aantal zaken. In vergelijking met het aantal berechte prijsovertredingen nl. 71.619 is de mede werking van het publiek, die zich uitdrukt in het aantal ontvangen klachten van ruim 19000.gering. Hiervan zijn er in het arron dissement Haarlem 913 ingediend. Uit een en ander blijkt dat men nog te veel aan de speurderskwaliteiten van de opsporingsambtenaar overlaat. Het is nog lang niet voldoende tot het publiek door gedrongen dat met een volledige nale ving der prijs voorschriften ieders belang wordt gediend. Prijzencommissies. De gezamenlijke plaatselijke „Prijzen commissies" hebben in 1947 in totaal 5000 klachten ter behandeling gekregen. Een bedrag van c.a. 50.000, hebben zij in deze zaken doen terug betalen. Het grootste aantal klachten, nl. 1335, had betrekking op textielprijzep, hierop volgen voedings- en genotmiddelen met 923 klachten, vervolgens ambachtstarieven met 915 klachten en huren met 603 klach ten. De Prijzencommissies in Utrecht staan voor 1947 aan de spits met een totale te rugbetaling van c.a. 15.000. Daarna volgt Noordholland met 13.952,98, Zuidholland met 8.404,95. Conclusie. Het gegeven cijfermateriaal heeft na tuurlijk maar een betrekkelijke waarde. Zoals reeds opgemerkt stelt het aantal door de Tuchtrechters behandelde zaken slechts een gedeelte voor van het werke lijk begane aantal prijsovertredingen. Het boete-bedrag geeft voor het merendeel de omvang weer van de strijd die door de Overheid tegen de prijsopdrijving en het daaruit voortvloeiende inflatie-gevaar wordt gevoerd. Het bedrag dat bij de ge constateerde overtredingen onrechtmatig is verdiend althans voor zover men het heeft kunnen vaststellen komt hierbij ook enigermate tot uiting. De cijfers geven min of meer een minimum-omvang van de gepleegde overtredingen aan. Men kan er uit aflezen, dat inderdaad alles door de regering wordt gedaan om de prijsopdrij ving zo effectief mogelijk te bestrijden. De medewerking van het publiek laat daar entegen nog zeer veel te wensen over, het geen zich manifesteert door het totale aan tal opgemaakte processen-verbaal van 48052 met 62580 verdachten waartegenover staat, dat slechts 5000 klachten bij de Prij zencommissies werden ingediend. Gejus van der Meulen houdt acht jaar gevangenisstraf if Het beroep in cassatie, dat de oud-doel- verdediger van het Nederlands elftal, dr. Gejus van der Meulen, had ingesteld tegen het vonnis van het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof, is verworpen. Voor zijn houding tijdens de bezetting i werd hern een gevangenisstraf opgelegd van acht jaar met aftrek van voorarrest. Hij werd voor het leven ontzet uit de beidé Predikant voor het Hof De gewezen predikant G. van D. uit Amsterdam zal op Vrijdag 19 Maart zich voor het Bijzondere Gerechtshof te Am sterdam hebben te verantwoorden. Hem wordt het houden van pro-nationaal-socia- listische redevoeringen op propaganda- vergaderingen van de N.S.N.A.P., waarde rende artikelen over de rassenleer in „De Misthoorn" en pro-Duitse toespraken over de Duitse zender Alpen ten laste gelegd. Haarlemse Bestuurders Bond telt ruim 8000 leden De Haarlemse Bestuurdersbond heeft de besturen van de aangesloten vakbonden meegedeeld, dat het ledental de achtdui zend is gepasseerd. Een specificatie van dit getal wijst uit, dat er op 1 Maart 1948 1379 ambtenaren uit Haarlem, Heemstede, Bloemendaal en Santpoort bij de Bestuur dersbond waren aangesloten. Op 1 Januari 1940 bedroeg dit aantal 706. Er waren op 1 Maart 859 bouwvakarbei ders uit Haarlem, Heemstede en Halfweg aangesloten. (Op 1 Januari 1940: 1172). De Grafische bond telt thans 1080 (942) leden, Mercurius, de organisatie van kan toorpersoneel 669 (598). Het bij de H.B.B. aangesloten spoor- en tramwegpersoneel is 848 (793) man sterk, l! de Centrale bond van TrarnnTTl 657 (896). Voorts zijn er 1118 Of I taaibewerkers aangesloten. Het totale ledental bedróeu 1940 8634. 8 "U 's. Komeet ontdekt De heer Keuskamp, arts lP u i heeft Zondag een heldere konSfH op de voorafgaande nacht gei,n'fr- van een deel van de Noordelijk» 1 hemel. De komeet was zo mot hot lvlnte» noö met het blote oog waarneembJ, i- trtnpf. '/iin 7.ii hart c»c-4.It), van 05,, moet zijn. Zij had een staart drie graden. Daar de volgende nachten i?l wacht, waaruit bleek, dat cle^-A waren kon de waarneming van H Keuskamp pas eerst later den door opnamen van de I in helderheid was afgenomen enn- voor het blote oog waarneembaar? STENO, club of privéles TYPEN. aanv. 18 Mrt. Oude Gracht 71 Haarlem Geen twee figuren zijn Uitsluitend 'n maatcorset kan U volkomen bevre digen. en U draagt nooit meer iets anders. Corsetière Mevr. C. Verschoor, Kievitlaan 18. IJMUIDEN (O.), 's Dinsdag. Woensdag en Don derdag thuis van 10-4 uur. GESTOOMD .GEVERFDGEPERST bÜ KEUSER tOMNTZPV.25 TEL. 17479 DAMES! De Nieuwste PERMANENT (zonder stroom) geen Cold wave, geweldig succes voor iedere haarsoort.' Verven, Blonderen volgens nieuwe systemen. Maison OERLEMANS GIERSTRAAT 69 Haarlem. Tel. 21736. Beroepskeuze Moeilijk Kinderen uwdyks-en 'ykkdm Spreekuur dagdyks 1-2 P. C. DE GEUS oud-belast.ambt. te IJmuiden Belastingconsulent BREDEROODSEWEG 55 Santpoort (Stat.) Spreekuur v. 19.20 uur NET MEISJE gevraagd in gezin zonder kind. Woens dagsmiddags en Zondags vrij. Cedérstr. 19, IJm.-O. HAARLEM. AMSTERDAMSCHEVAART 3S-S2-TEI 11561 GRHOUTsmiy Depöt Lottgering, Driehuizerkerkweg 88, Drirttj DONDERDAG 18 MAART a.s. - AANVANG 8 l)Cl HULDIGINGSAVOND ter ere van 60e verjaardag en waaraan medwerken. HENRIETTE DAVIDS BERT VAN DONGEN de bekende radio.aiti FRANS VAN SCHA1K de zingende ruem. FRED ALLISTER AND ASS. 8 WHITE LADIES HENK HAYE e.v.a. Muzikale leiding LESLIE DAVIS Prijzen der plaatsen 1-75 en 2.75 bel. inbejt 1 Kaartverkoop en plaatsbespreking Woensdag lie Donderdag 18 Maart van 111 uur aan het theals.I Heeft U een BALPOINT VULPEN?? WIJ VULLEN!! BOEKHANDEL „MINERVA" KON. WILHELMINAKADE 2, IJmuiden - TELEFOON- .1 Eigenaar Deurwaarder D. G- VAN WIJNGAARDö| NOBELSTRAAT 8 (Zijstraat Zijlstraat) w.o meubelen uit nalatenschap, Electrolux k«.- kast, Friese Klok, Platenschaar, Opklapbedde Ledikanten op WOENSDAG 17 Maart a.s. 9.30 uur. KIJKDAG: Dinsdag 16 Maart van 10 tot 3 uur. Goederen kunnen n-og dagelijks worden tel. 11136 b.g.g. 17637. HUISNAAISTER gevr. 1 dag per week. Bilder, Hyacinten straat 60. Dame zoekt ADMINISTRA TIEF WERK voor de avond uren. Brieven L 2294 bur. v. d. blad. B. z. a. NETTE WERKSTER Nog elke dag vrij. Brieven L 2289 bur. v. d. blad. B. z. a. nette HUISHOUD STER, liefst bij zakenman, omg. IJm.-O. Brieven L 2290 bur. v. d. blad. Z.g.a.n. Singer HANDNAAI MACHINE te ruilen voor trapnaaimachine met bijbe taling. Adres bur. van dit blad. Wie helpt jong echtpaar met een kind aan 1 of 2 ongem. of gem, KAMERS met gebr. v. keuken. Brieven met prijs opgaaf L 2292 bur. v. d. blad Voor een beter genre corset prefereert iedere WW een CELESTE corset met of zonder buikband Ofr nele sluitingen. Levertijd 3 4 weken, bij bestek 6 pnt inleveren. Inlichtingen bij onze corsetière Mej. M. DE VOS. KI. Houtstr. 56, Hurt» en bij onze corsetière Mevr. TH. SCHEU^I Groeneweg 15. IJmuiden-Oost. elke Dinsdag- en Donderdagmiddag van MS. Fa. C. DE WILDE, Weteringschans 197, AositrJ»-' Gevestigd sinds 1932 Telefoon GEVRAAGD voor alle afdelingen. Prettige werkkring, wordt vergoed. Wasserij HOEK EN VAART, Bloemendaali straatweg 17, Santpoort-Station.J AUTORIJSCHOOL K. Offen- berg, gedipl. A. N. W. B. in structeur. Inl. en opgave v. praktijk en/of the'orieles bij J. Broersen. Oosterduinweg 56, IJmuiden-O. WONINGRUIL. Wie wil wo ning, nieuwbouw, Velsen- Noord ruilen voor flinke wo ning. Huur f 5 te Velsen of omgeving. BrievenL 2293 Bur. van dit blad. Gepens. echtpaar op leeft, zoekt ONGEM. KAMERS met gebr. van keuken, liefst in omg. van Driehuis, Sant poort, IJm., of Bloemendaal. Brieven L 2287 bur. v. d. bl. Te koop gevr. STRAND- of KAMPEERTENT. Brieven L 2291 bur. v. d. blad, Te koop: DAMESFIETS met lamp f 20. Berkenstraat 37. Te koop: WINDCHARGER. De Ruyterstr. 64, IJm.-O. Gevraagd: ongem. m-, met zijkamer door o» leeftijd. Brieven L v. d. blad. Te huur: een STl'K$5- GROND. Te bevr. dl - Te koop: 3 armigf J; ZEN LAMP f 10. MCx' laan 26. Net meisje zoekt 1$: VRIENDIN 18 a 19 H geving Velsen-IJ®? L 2288 bur. v. d.om ti Te koop: 1 pr. ^:a GENSSCHOENEN m.3'- terduinweg 40, KINDERWAGEN J«J aangeb. f 10, Prl^L'j stel. Adres te bevr. dit blad. Te koop aangeb. DUITSE PIANO. At van dit blad.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 4