s [J^se exportvis was slecht behandeld" zeggen de deskundigen Eendracht ook hier noodzakelijk!" Iets nieuws, Van Weert Visserij-varia Rusland zou verdrag wensen om Westerse Unie te ontwrichten piMSDAG ■V - 16 MAAST 1948 ÏJMUIDER COURANT SPREKENDE FEITEN i pr viskwestie", zoals deze De Ion geleden ontstond door de enige weT,njpcr dat een exportzen- veronderite vis naar Antwerpen «f Jie nodigs zorg behandeld zou ïleft verscheidene pennen in be- „bracht en gehouden en de roering S"" ,s waren en zijn nog S'va» ie luchl' ^b»at™£erwee?inadnezYrko! OifeI „„a opgenomen, een langdurig lommen J. -esteld. Alvorens de resul- "f tervan mede te delen, citeren wij (aten merv« ld„ waarm de heer •"I «oW deze zaak opmerkt: 1 J" «unsiieetse initiatief met de export vis naar België heeft een troos- k ,,n Se gehad (dat met voor de radio t<l«®y Noot van de IJ.C.-redactie: jS geweêstj bericht over de verzen- Bt"Td= Utkse exportvis is met enige ding ®ï?Ssp»eUaat verder: „De vis is "'Sewêèï'in Antwerpen afgekeurd. 81 „i Je geschiedenis: een Nunspeeter ,Wl'™, tvergunning aan het bedrijf- e?>1'u -j jn beroep bij he- vroeg het het ongelijk gesteld. de 'minister: ja, hij krijgt ver- ■n moest de handel! Frisse dachten die exporteurs in lucht! Wat 'ten? ilisMk^rvak was, waarvoor je de ijvuidea7 Bat ze een monopolie hadden? iè dachten alleen, dat_exporteren hebben moet en de - „ontTkèn, Nunspeet toog naar Urk, Sf een wagen voornamelijk met schol Belgen ni€t willen) en het Sm gebeurde zonder ervaring, de zen- ïg ging weg, het oponthoud aan de grens 1 niet mee, in Belgie keek niemand de het einde was de vismeel- pladijs aan, "Stmver De Visserijwereld. bronnen, Volgens onze informaties bij objectieve nnen die de gegevens, zoals wij ze in -« nns eerste artikel over deze aangelegenheid i'3 Verzending die geen reclame was vol- [«men bevestigden, hestond de ondeskun- K digheid in het onderhavige geval vom it! namelijk uit de ongewilde samenstelling üi de zending, waavan de kwaliteit nog Lr de overlaadpartij aan de grens werd verergerd. Op Zaterdag 6 Maart (de af- stuurdalum was 21 Februari!) werd een groot deel der lading aan de vernietiging trijs gegeven. De keurbriefjes vormden daarvan tegenover onze zegslieden het be- "Se bijzonderheden van de kwestie zijn de overheid inmiddels meegedeeld in itn rapport, dat naar Den Haag werd (Bt"Urd' Reikhalzend? De Urkse tegenspraak van onze berich ten zegt, dat er in Antwerpen „reikhal- zend" wordt uitgezien naar een volgende zending in casu de vangst van 6 botters. Dit wordt ernstig door de deskundigen be twijfeld, daar de prijzen in België nog Is het de minister bekend Vis gaaf in de Kamer „over de tong" Het Kamerlid F. den Hartog heeft aan minister Mansholt, de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend a. dat van de vergunning, welke aan een vis-rederij is verleend om proeven te ne men op het gebied van vis-fileren, een zo ruim gebruik wordt gemaakt, dat van een proefneming ter zake niet meer kan wor den gesproken? b. dat aan de voorwaarde, die aan de vergunning zou zijn verbonden en krach tens welke de verwerkte vis (filets) via de Rijksvisafslag te IJmuiden ter beschik king van de handel zou moeten komen, niet wordt voldaan, doch dat alle filets aan een handelaar buiten de afslag om worden verkocht? 2. Indien de onder 1 gestelde vragen be vestigend zouden worden beantwoord,' is de minister dan bereid de nodige maat regelen te nemen, teneinde een juist ge bruik van de verleende vergunning te er langen? 3. Is de minister bereid maatregelen te treffen, die er op gericht zijn paal en perk te stellen aan het weghalen van vis vóór de afslag uit bij de Rijksvisafslag te IJmui den en zodoende te bevorderen, dat de be schikbare vis langs normale weg en met uitschakeling van de zwarte handel ter be schikking van de consument komt? Aan de minister van Sociale Zaken, zijne Excellentie Drees, heeft de heer Den Hartog gevraagd: 1- Kan de minister mededelen of het waar is, dat het complex van gebouwen te IJmuiden, waarin de Rijksvisbakkerij is gevestigd, verhuurd is aan een tweetal re ders, onder voorwaarde, dat de huurders de combinatie van visbakkers te IJmuiden in de gelegenheid moeten stellen voor 1/3 gedeelte -,n het te vormen aandelenkapi taal deel te nemen? 2. Indien de onder 1 gestelde vraag be- estigend zou worden beantwoord, is de minister dan bereid mede te delen, welke kJfWij n®6n er t°e hebben geleid voren- oelde huurovereenkomst te sluiten met personen, die op het gebied van visbak- en vis ver werken als „outsiders" moe- "«n aangemerkt en waarom niet tstreeks verhuurd is aan de eerder ge noemde combinatie van visbakkers? -Is de minister niet met ondergeteken- ,.,an °?rdeel, dat de combinatie van vis- hP,vi TV" eerste Plaats in de gelegen- „nemja {noeten worden gesteld bovenge- fp geboUwencomplex te huren, zulks ppupi„er' omc*at ^eze combinatie door de i' peevd?611 Van de oorlo2 ernstig is gedu- ,jerpnS ae m.ïni?ter bereid, alsnog te bevor- hpstapi j lndien de mogelijkheid daartoe r reoMsf ,6 combinatie van visbakkers Wordt gebracht? huurster in aanmerking si 4 -Ifemda voor Velsem steeds aanzienlijk lager liggen dan in Ne derland. De export daarheen staat dan ook practisch stil en wat nog meer zegt: er wordt van de kant onzer Zuidei'buren alles geprobeerd om Belgische vis naar Neder land te exporteren. De Belgische vakbladen onderstrepen dit ten overvloede: „Honderdduizenden kilo's verse vis gaan naar vismeel fabrieken wegens gebrek aan afzet (Nieuw Visserij - blad van 12 Maart). Tot driemaal toe gingen grote partijen naar de Pescator voor 1 franc per kilo (drie cent per pond)" (Idem van een dag later). Deze gegevens werden ons na diep gaande informatie telkens weer bevestigd, ook door mensen, die Antwerpen tijdens de transactie bezocht hebben. Waarmee wij deze ietwat ongelukkige zaak onzerzijds als gesloten willen beschouwen. Bril redde gezichtsvermogen Aan de Hoogovens gebeurde tijdens het granuleren van de slakken een ongeluk, dat de eerste slakkenman P. Broekhuizen bijna zeer noodlottig geworden was. Ei sprong hem namelijk gloeiend zand in het gelaat, maar hoewel hem de veiligheidsbril werd afgeslagen en hij brandwond]es aan beide ogen opliep, kan hij het gezichtsver mogen toch behouden, wat ongetwijfeld aan de bril te danken is. Het slachtoffer werd in het Grote Gasthuis te Haarlem opgenomen. Met beide henen bekneld De Friese arbeider van de hoogovens, Brouwer, die in „Westerduin" in Wijk aan Zee verblijft, raakte tijdens zijn werk in het zogenaamde „blokkenpark" van de staalfabriek bij het hijsen van stalen blok ken met beide benen bekneld. Hij moest in het Rode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. Henriëtte Davids in Thalia „Heintje" Davids gaat naar Hollywood, de eerste Nederlandse artiste die een uit nodiging heeft ontvangen om. in de studio's van filmstad mee te werken aan een nieu we rolprent. Voor zij vertrekt komt ze eerst nog naar IJmuiden, om zich te laten huldigen ter ere van haar 60ste verjaardag. Donderdag 18 Maart heeft deze huldi ging plaats in Thalia, waar een voorstel ling wordt gegeven, waaraan behalve me vrouw Davids, vele artisten van naam me dewerken. y „Oud-Katholiek Ondersteuningsf onds" In het Oud-Katholiek Verenigingsge bouw bestond Maandag een zeer goede be langstelling voor de lezingavond, georga niseerd door da afdeling IJmuiden van de vereniging „Oud-Katholiek Ondersteu ningsfonds", waarin kapelaan D. N. de Rijk het onderwerp: „Wat hebben de ker kelijke ceremoniën de mens te zeggen" behandelde. Ter algemene verduidelijking van zijn onderwerp leidde de spreker dit in met het gedeelte uit het Nieuwe Testament „Waartoe deze verkwisting", slaande op kostbare tijd en geld, die voor de uitvoe ring van de ere-dienst nu eenmaal nodig zijn en welke kostbaarheden zouden kun nen worden gezien als een niet-economi- sche en niet-effectieve daad. Toch willen de kerkelijke ceremoniën de mens zeggen, dat zij een uiting willen zijn van liefde voor Christus, de basis van de liturgie. Deze kan worden vergeleken met een hei lig toneelspel, waarin de mens zelf zijn rol vervult. Spreker trok hiertoe een vergelijking met het Nationale Monument, een uiting van gezamenlijke herdenking, zoals dit ook de kerkelijke ceremoniën in de liturgie zijn. De voorzitter, de heer W. D. Wil jouw, die de avond inleidde, moest mededelen, dat de heer drs. Th. C. Hijzen, uit Den Haag, secretaris van het hoofdbestuur plot seling was verhinderd een uiteenzetting te geven over doel en streven der vereniging. Schepen voor Amsterdams haven Van 29 Februari tot en met 6 Maart zijn voor Amsterdam aangekomen 30 Neder landse schepen, 3 Noorse, 6 Engelse, 7 Zweedse, 2 Finse. In het geheel 43 schepen met een gezamenlijke inhoud van 314.297 m3. bruto, dat is 111.059 register ton. In dat zelfde tijdvak vertrokken 41 schepen, waarvan 24 Nederlandse, 4 Noor se, 5 Engelse, 5 Zweedse, 2 Finse, 1 Duitse, di een totaal inhoud hadden van 63.782 bruto register ton. AVONDSCHOOL KRIJGT SCHOOL GELDREGELING. De schoolgeldregeling voor de Gemeen telijke avondschool voor U.L.O., zoals deze door B. en W. aan de raad zal worden voorgelegd, gaat uit van een heffing naar rato van inkomsten- of loonbelasting. De heffingen variëren van 48 tot 144 per jaar. MARKTBERICHT Visprijzen; Tarbot I 1.50-1.20, Heilbot 2.30- 2.15. Gr. tong 2.25-2.10, Middel tong 2,55-2.30, KI. midd. tong 2.45-2.30, KI. ton i 2.00-1.70, id. II 1.70-1.30, id. Ill 1.25-0.84. Een trawler met f 16.400 besomming. Besommingen: IJM 155 Hornklip 16560, IJM 4 Knikker 4340, IJM 106 Reiger 5320. GG 373 5800, IJM 204 2320, KW 28 3100, KW 210 2130, KW 107 1670, KW 64 2190, KW 52 '1360, KW 17 2630 KW 125 2790, KW 162 2670, KW 24 2475, KW 129 6045, KW 91 2800, KW 104 1620, KW 15 5320. KW 23 2440, KW 166 1860, KW 9 4860. KW 59 2180. KW 86 2997, KW 122 6520. KW 78 4710, KW 56 3320. I.JM 224 1820, IJM 81 1730, KW 227 1998. Visprijzen: Poontjes 10-2.50, Wolf 38-28, Ham 42-34, Tongschar 52-46. Puitaal 16.50-15, Baars 39-32, Schartong 47-28, hom 38, Grote schol 27.50-23, Md. schol 32.50-26, KI. schol 17.50-5, Schar 8-6, Bot 7-4. Tarbot II 65-62, Tarbot III 64-57. Tarbot IV 59-48. Alles per 50 kg. Kabeljauw met kop 62, Kabeljauw zonder kop 96-92, Leng met kop 59-56. Kool- vis zonder kop 57. SCHOOLGELD VOOR DE HUISHOUD SCHOOL. De gemeenteraadsvergadering van Vel- sen, die volgende week Dinsdagavond wordt gehouden, zal onder meer de vast stelling van een verordening op het school geld voor het onderwijs aan de mevr. dr. J. v. d. Bergh van Eijsinga-Eliasschool (gemeentelijke daghuishoudschool) te be handelen krijgen. In het desbetreffende raadsstuk stellen B. en W. van Velsen voor, het lesgeld naar draagkracht te hef fen en het maximum op 200 per leerling te stellen. NIEUWS UIT ANTWERPEN. Antwerpens haven heeft nog niet het vooroorlogse peil bereikt, hoewel over 1947 acht-en-tachtig procent meer werd geladen en gelost dan in 1946. Toch staat het goederenverkeer nog 1.4 millioen ton achter bij dat van 1938. TUINBOUW-VERGADERING IN BEVERWIJK en en Tha]la qDINSDAG 16 MAART. Rex. 8 .._UrL"Land zonder wet". De PftnfUÜnr: "De weg naar Sacramento". tiS''De Zigeunerin». Raartt J ?SDAG 17 MAART. ?an Onderwijs""1Spreekuul' Wethou B'owpen 8 uur: Voorstellingen. San tpoort-dorp BESTUURSMUTATIE BIJ DE KAPEL De jaarlijkse ledenvergadering van de Nederlands Hervormde Kapel heeft plaats op Donderdag 25 Maart. Op de agenda komt onder andere voor het aftreden van drie bestuursleden, waaronder de voorzit ter en de secretaris. Dezen stellen zich niet herkiesbaar. Beverwijk Wat op de Raadsvergadering wordt besproken De raad van Beverwijk gaat zich Maan dag 22 Maart, te beginnen om kwart over zeven bezig houden met: in de eerste plaats de aanbieding van de gemeentebegroting voor 1948, daarna de benoeming van een gemeenteontvanger en vervolgens de ver goedingen en voorschotten voor verschil lende onderwijsinstellingen, een paar prae- adviezen, het toestaan van credieten, het vaststellen van een nieuwe verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting en een voorstel tot aanvulling van de leges verordening. Dit' alles aangevuld met mede delingen en ingezonden stukken. HONDEN HOUDEN ZICH NIET AAN VERKEERSREGELS. Op de Alkmaarderweg had een botsing plaats tussen twee auto's die beide in de richting Haarlem reden. De achterste auto wilde de voorste voorbij rijden, doch werd hierin belemmerd door een tegenligger, waarop auto nummer twee netjes zijn plaats achter nummer een innam. Laatstge noemde moest echter plotseling remmen voor een niets vermoedende hond, die op zijn gemak de weg overstak. Hierop niet bedacht reed de bestuurder van auto num mer twee door, met het gevolg dat zijn wagen op die van zijn voorganger stuitte en beide werden beschadigd. „DE IJZEREN VOORN". Het bestuur van „De IJzeren Voorn" heeft het plan opgevat om op Zaterdag 17 April een ontspanningsavond te houden. Deze bijeenkomst zal in het Statenhuis te Beverwijk worden gehouden en is spe ciaal georganiseerd om de leden een avond van ontspanning en amusement te bezorgen. Het ligt in het voornemen de avond met een gezellig bal te besluiten. Tevens zal er de Koningsprijs en wissel-prijs worden uit gereikt. Dezer dagen hield de Coöperatieve Tuin dersvereniging „Kennemerland" in het Veilinggebouw aan de Breestraat te Bever wijk haar grote jaarlijkse algemene ver gadering. In zijn openingswoord wierp de voorzit ter, de heer J. P. Njjssen een terugblik op het afgelopen jaar, waarin een grotere om zet werd bereikt dan in 1946. Door de aan houdende sneeuw verscheen alles zeer laat op de markt, wat een ramp zou zijn ge worden. doch door de ontzettende droogte in 1947 ging de omzet weer omhoog. Spreker merkte in zijn lang openings woord nog op. dat de tuinbouw samen moet werken en dat de onderlinge verstand houding wel uiterst goed moet zijn. Als het plan van fondsvorming en alles wat hier mede samenhangt geen doorgang vindt, is de Tuinbouw „verongelukt", aldus de heer J. P. Nijssen. Jaarverslag van de directeur. Het jaarverslag van de directeur, de heer Jac. de Weyer, dat hierna volgde, was een zeer lange rede, die wij helaas niet in zijn geheel kunnen weergeven. Wij citeren daar om slechts de voornaamste punten daaruit: Door de lange en strenge winter 1946-'47 was het de eerste drie maanden van 1947 een „dode" boel. Er was uiteraard zeer wei nig aanvoer en toen de minister van Land bouw bovendien nog meende om maximum prijzen voor sommige artikelen te moeten vaststellen, was dit geen stimulans om de nog aanwezige producten ter veiling aan te voeren. Door de omstandigheden kwam pas eind April de spinazie op de markt. In een tijd van 10 dagen moest circa 1% millioen kilo gram goedgekeurde spinazie verwerkt wor den. De slechte blikposïtie van de conser venfabrikanten was juist voldoende een grote doordraai te veroorzaken. De proef om doorgedraaide goedge keurde spinazie in het koelhuis te be waren, is geheel mislukt. In 1947 werd geveild 1.445.863 kg goed gekeurde le soort spinazie en doorgedraaid werden er in totaal, zowel goedgekeurde als afwijkende spinazie 167.694 kg. Zeer rustig is de aardbeiencampagne ver lopen. Het publiek betaalde dikwijls 3 a 4 gulden per mand, hetwelk onomstotelijk het bewijs is, dat de aardbeien werkelijk een kwaliteitsproduct genoemd mogen worden. De totale aanvoer in 1947 bedroeg 850.088 kg met een middenprijs ad 131.78 per 100 kg. Toen het bericht binnenkwam, dat de overtollige groenten naar Duitsland moch ten worden afgezet, was er wel niet direct een hoera-stemming, doch de prijzen be hoefden niet tot nul terug te lopen. Doch het was een voorbarig bericht. Want drie trailers vol met groenten zijn nooit verder gekomen dan Venlo. Duitsland werd weer gesloten en bleef tot nu toe gesloten. De emballage van het bedrijf verwerkte in 1947 in totaal 1.700.000 stuks kisten en er werden ongeveer 1 millioen aardbeien- sloffen aangemaakt. De Bloembollenveiling Beverwijk N.V., de dochter-onderneming, had een zeer kalm jaar. De „saneringvrije" artikelen waren, ondanks vele pogingen, niet in een behoor lijke aanvoer te verkrijgen, daar bovendien het oogstvoorschot op geen stukken na zo groot was als in 1946. De geldelijke omzet bedroeg 22.383.21, waarnaast de opgesla gen tulpen en narcissen een waarde van 33.997.39 vertegenwoordigden. Vermalen werd er circa 90.000 kg bloembollen. Toekomstwensen. Ten aanzien van de sortering der pro ducten blijft nog veel te wensen over. Nog erger is het feit, dat er nog zoveel tuinders zijn, die zich van de voorschriften ten aan zien van de uniforme gewichten zo weinig aantrekken. Een van de allergrootste wensen is dat tuinbouwend Nederland in economisch op zicht één mag blijven, opdat het de komen de moeilijkheden eendrachtig zal kunnen oplossen. Het voorstel van het bestuur inzake de definitieve vaststelling van de Veilingpro visie over 1947 2 in contanten en 1 op de ledenrekening voor groenten en 1 in contanten en '/2 op de ledenrekening wat betreft de aardbeien werd aange nomen. Het voorstel tot wijziging van het vei lingsreglement, dat verband houdt met het voorstel van het Centraal Bureau om lan delijk tot vorming van minimum prijzen- fondsen over te gaan, waardoor de desbe treffende bepalingen in de veilingvoor- waarden veranderd dienden te worden, werd tot de eerstvolgende vergadering aan gehouden. Het voorstel om een eventueel te ver wachten aanslag in de Vermogensaanwas- belasting te verhalen op en af te boeken van de „Ledenlening" werd aangenomen. Verkiezingen, De aftredende voorzitter, de heer J. P. Nijssen werd met vrijwel met algemene stemmen herkozen, waarnaast eveneens de drie aftredende bestuursleden de heren H. van Dorp, F. Heeremans en G. Verduin werden herkozen. Het voorstel om dé1 heer G. Broeze nieuw bestuurslid te maken werd aange nomen. Dit wegéns het uittreden van de heer E. Swierstra, die 25 jaren lang lid van het bestuur is geweest. De heren P. Klaassen en A. van Wijn gaarden werden herkozen tot leden van de raad van toezicht. Het bestuur verkreeg een blanco-crediet voor de in Augustus te hou den tentoonstelling „Bloemen, groenten en fruit". Na de diverse mededelingen en de rond vraag, waarin nog enkele bezwaren naar voren werden gebracht, sloot de voorzitter deze vier-en-een-half-urige vergadering. De vertoning van de kleurenfilm „Rond de aardbei" werd wegens de lengte dei- vergadering tot een volgende maal uitge steld. voor a.s. en jonge moeders. Een ledicomo, ledikant tevens commo de, bijzonder practisoh voor kleinbe- huisden. En een wandelwagentje, ge heel opvouwbaar, als koffertje mede te nemen naar bos en heide, op tram en trein. Anegang 4« v°°' de Baby DINSDAG 16 MAART. Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Zonen der Zuidzee" (alle leeftijden). Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Anna Lans" (18 jaar). Kennemer Theater, 6.30 en 9 uur: Film avond voor ,,'t Nut". K. S. A. gebouw, 8 uur: Athletiekfilm voor de R.K. Sportvereniging D.E.M. WOENSDAG 17 MAART. Raadhuis, 10.3012 uur: Spreekuur bur gemeester. Bioscopen: als op Dinsdag. Raadhuis, 7.30 uur: Bespreking histori sche optocht voor de stadsfeesten. K.S.A.-gebouw, 8 uur: Passieavond „Ka tholiek Beverwijk". K.S.A.-gebouw (Heemskerk), 8 uur: Le zing over het communisme door de heer A. Conijn voor de L.T.B., K.A.B. en R.K. Middenstand. De juiste afmetingen van de nieuwe Kramer en Booytrawler „Vios I" zijn: lengte (over alles) 56.29 meter, tussen de loodlijnen 50,27 meter. De breedte is 9,16 meter en de diepte 4.80 meter. De VEM1- trawler „Haarlem" is „over alles" 52,47 meter lang en tussen de loodlijnen 47.94 meter. Zijn diepte is 4,30 meter en de breedte bedraagt 8,10 meter. Weer gekookte garnalen. Nu de kleine platvis als schar en schol goedkoop is, heb ben de dagvissers weer garnalennetten aan boord genomen. Maandagavond was er van een viertal schuitjes weer aanvoer van gekookte garnalen. Schrale vangsten. De „Noord" traw lers hebben de laatste dagen met slecht en stormachtig weer te kampen gehad. De „Catharina Duyvis" was circa 14 dagen op de visserij voor 600 lasten vis. De besom ming bedroeg 1 16.400. Ook de „Bloemèn- daal" had een lange reis van 15 dagen voor een vangst van 600 kisten. Mooie vis. De kusttrawler Hornrif welke vorige reis naar de Noord is geweest en een besomming maakte van 12.600 heeft ook nu weer een prachtige reis ge maakt van 16.600, De trawler was naar de Moray Firth geweest. Velsen MET DE „TABINTA" NAAR HUIS Op de passagierslijst van de „Tabinta' die vermoedelijk 24 Maart in Amsterdam aankomt, komen de volgende personen uit onze omgeving voor: A. van Woensel, Willebrordstraat 41, I.Jmuiden-Oost; W. A. Janssen, Zeeweg, IJmuiden-Oost; A. Krieger, Prins Hen drikstraat 14, IJmuiden; A. H. van Lopik, Oosterwijkstraat 3, Beverwijk; J. Vink, Alex. Bellstraat 21, IJmuiden; O. O. B. Martens, Noorderwijkweg 9, Beverwijk. DE „GAS EN WATER"-AUTO WORDT TOCH NIET VERKOCHT De 18e November werd door de ge meente Velsen besloten, de bij de bedrij ven van Gas en Water gestationeerde personenauto aan de directeur te verkopen. Sedert dien heeft de directeur laten weten, dat hij geen prijs meer op het bezit van de auto stelt, mitsdien de raad wordt voor gesteld, het besluit in te trekken. Velsen-Noord Bijzondere jubiieumdag bij Van Celder Zonen Grote waardering voor 120 jaren arbeid Op de Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. werden Maandag liefst drie veertig jarige dienstjubilea, dus gezamenlijk 120 vruchtbare arbeidsjaren herdacht. Het waren de heden N. Pasma, hoofd- machinist, J. Wilderom, hoofdslijper en J. Nagel, papiermaker, die alle drie hoge functies onder het arbeiderspersoneel be kleden. De jubilarissen werd zowel door de di rectie als de afdelingspersonelen afzonder lijk hulde gebracht. Op het directiekantoor waren tegen woordig de heren hoofdingenieur M. v. d. Lee, ir. T. F. Hubrecht en ir. J. M. de Muïnck Keizer. Ir. A. J. Allan, lid der plaatselijke di rectie, schetste voor ieder afzonderlijk de grote voldoening op deze dag, niet alleen voor de jubilarissen, maar zeker voor het bedrijf, dat deze thans mocht erkennen en waarderen. Dit geschiedde dan ook onder hartelijke gelukwensen en dank voor de goede ar beidsprestaties. die ieder der jubilarissen aan de dag heeft gelegd en erkenning von den in hun arbeidersfuncties, zulks onder aanbieding van de grote zilveren legpen ning van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel en een enve loppe. Vervolgens sprak ir. T. F. Hubrecht, be- drijfs-ingenieur van de Centrale en de papier- en houtstoffabriek. Hij gewaagde van ieder afzonderlijk over de arbeid door hen verricht en de geweldige evolutie, die ieder op zijn plaats in zijn afdeling in de voorbije veertig jaren heeft meegemaakt. Daarna ondergingen de „veertigjarigen" af zonderlijke huldigingen van het afdelings- personeel. In de Centrale tekende de heer J. D. Kist de Ruyter, chef, de bijzondere dag voor de heer Pasma. Voorts schetste spreker de reële waarde van dit jubileum, die verkregen wordt door de steun van mede-arbeiders; hij toonde veel waardering voor de jubilaris, die be halve een bekwaam vakman en een wer kelijke vriend een gaaf mens werd ge noemd. Met dank voor de vriendschap sprak de heer De Ruyter gelukwensen uit, waarna de heer J. G. Peters met enkele hartelijke woorden van dank voor de zeer prettige samenwerking namens collega's en het jubileumfonds een geschenk onder enveloppe aanbood. Het bedrijfskantoor van papier- en houtstoffabriek was de plaats der huldi ging van hoofdslijper Wilderom ,waar de heer W. A. van Ittersum, chef houtstof fabriek, herinnerde aan het feit, dat de jubilaris al de jarenn hier door bracht en van de stichting der fabriek in Juni 1908 via alle functies reeds jarenlang hoofd slijper is en de algehele ontwikkeling be leefde. Gewagende van de prettige persoonlijk heid, dankbaar voor de goede samenwer king en de moeilijke tijden van de laatste jaren, die voor de jubilaris persoonlijk in zijn gezin niet zonder offers zijn voorbij gegaan, vond dit alles waardering in de aanbieding van een enveloppe en bloemen die namens collega's en personeel uit het jubileumfonds werden overhandigd door dc heer J. Spronk. Papiermaker Nagel van de „14" kreeg van de heer P. N. Höweler, assistent-be- drijfschef papierfabriek, een beschouwing over de kunst van het papiermaken, dat vooral vroeger alles van de mens opeiste. Maar thans met de toenemende automati sering vroeg spreker zich af of nu dezelfde voldoening nog wel bestond. Desondanks bleek de jubilaris met animo zijn functie te vervullen. Namens het personeel schonk de heer Spronk de jubilaris met geluk wensen een enveloppe en mevr. Nagel een bloembak. De heer W. J. Willems, chef, karakte riseerde daarna nog de vasthoudendheid van de jubilaris in zijn werk. Uiteraard ondervonden alle drie „veer tigjarigen" in hun woningen nog vele blij ken van belangstelling, veelal geuit in een bloemenhulde, waardoor zij ongetwijfeld een mooie herinneringsdag hebben gehad. NA FINLAND NOORWEGEN? Generaal Savonenkof, de Sovjet-Russi sche gezant te Helsinki, heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan president Paasi- kivi. Hij zou de president mededeling heb ben gedaan van de datum, waarop de Sovjetregering een Finse delegatie in Mos kou verwacht voor onderhandelingen over een verdrag van vriendschap en bijstand. De Finse minister-president, Pekkala. heeft in een radiorede medegedeeld, dat de Finse delegatie voor onderhandelingen over een verdrag van vriendschap en mi litaire bijstand met de Sovjet-Unie 20 Maart naar Moskou zal gaan. FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 69) Ann was een kind niets meer dan een kind en bovendien een flirt. Michael was ontrouw geweest aan Maud. Henry aan Josephine. Christopher veroordeelde niemand, maar zijn liefde voor Cynthia was een liefde, die de tijd niet kon uit wissen en die de verwijdering niet kon verzwakken. Michael had zich veront schuldigd; hij zei, dat hij Christophers fijngevoeligheid om Cynthia niet te bezoe ken en niet te telefoneren apprecieerde, maar hij had hem sterk aangeraden haar te schrijven. Christopher was het hiermede eens geweest, maar de brief moest nog steeds geschreven worden. Een zaak, die zijn nieuwsgierigheid had opgewekt en waarover hij nu opnieuw zijn hoofd brak, was de opmerking van Henry, dat hij hem iets belangrijks had te ver tellen. Hij had vergeten Henry er aan te herinneren en Henry had vergeten het hem te vertellen. Maar het geheim in dien het een geheim was was niet mee genomen in het graf. George Cooper kende het. George Cooper zou hem uit Amerika schrijven, een getypte brief, en misschien zou hij zich herinneren, wat Henry Melvils laatste woorden hadden moeten zijn. Christopher ontwaakte uit zijn drome rijen door het binnenkomen van Badger. Het was negen uur en Badger bracht het blad met flessen en glazen binnen. Dat was als gewoonlijk, maar de manier waarop hij binnenkwam, was niet zoals gewoonlijk. Hij zwaaide lichtelijk en toen hij stil stond hikte hij. Dat was opnieuw een teken van de achteruitgang, die zich overal in het huis deed gevoelen sinds Henry er niet meer was om de discipline te handhaven. Badger had gedronken. Henry's dood was op Millwood bekend geweest voor de te rugkeer der twee vrienden. Badger had het in de krant gelezen en het had hem zeer geschokt. Hij had het tragische nieuws mdegedeeld aan zijn vrouw en Bunty en het huis was in rouw gedompeld geweest. Het was een oneerlijke weergave van het ongeluk, die hij had gelezen, maar Chris topher wist, dat het nutteloos zou zijn te trachten hem dit duidelijk te maken. Christophers glas stond reeds naast hem, doch Badger talmde nog. „Pardon, mijnheer. Mag ik even met u spreken?" Christopher zuchtte vermoeid. Badger had reeds zijn leedwezen betuigd met de tragedie, die het huis had getroffen, ieder verder commentaar kon slechts herhaling zijn. Bovendien sprak Badger op het ogen blik tamelijk onduidelijk. „En wat is het?" zuchtte hij. ■zijn keel. „Ik zou u niet lastig vallen in een tijd als deze", zei hij, zichtbaar moeite doende om zijn woorden goed te kiezen en duidelijk te spreken, maar ik zou graag willen weten, hoe lang de kinderen nog hier blijven". Christopher keek met afkeer naar hem. „Het spijt me, maar dat kan ik je niet ver tellen", zei hij kortaf. „Dus zullen zij vermoedelijk nog wel lang hier blijven?" „Dat denk ik wel". Badger richtte zich op in zijn volle lengte, maar het waardige van deze be weging werd verzwakt door een nieuwe hik. „Ik voel mijnheer", zei hij, „en mijn vrouw voelt" hij stopte en slikte ..dat wij hier niet kunnen blijven, nu meneer Melvil is eh ons heeft verlaten". Christopher beet op zijn lip. Badger en zijn vrouw hadden onmiddellijk bezwaar gehad tegen de aanwezigheid der kinde ren. Zij veroorzaakten drukte en meer werk. Het was ongetwijfeld waar, dat hij Henry miste, hij had meer eerbied gehad voor Henry dan voor Michael en Christo pher, maar het was de bijna volmaakte rust, die in het huis had geheerst, voordat de kinderen er waren, die hij het meest miste. „Zeg je je betrekking' op?" vroeg Chris topher nors. „Dat wil zeggen stotterde Badger, ,ik bedoel ja, dat wilde ik". Hij voelde Badger kuchte en schraapte luidruchtig zich opgelucht nu de moeilijke boodschap achter de rug was. „Nu, je kunt natuurlijk gaan, indien je dat wilt". „Dank u, mijnheer". Badger hikte opnieuw en verdween, te onderdanig buigend, uit de kamer. Christopher dronk in gedachten ver diept van zijn whiskey. Het was vervelend, dat de Badgers juist nu weg gingen, maar hij kon zich door hen niet de wet laten voorschrijven. Hij had, indien hij had gewild. Badger kunnen te vreden stellen, want de kinderen zouden zeker niet lang meer blijven. Op het ogen blik waren zij nog besmettelijk, maar zij moesten verdwijnen, voordat mevrouw Robinson opnieuw haar diensten kon aan bieden. Maar als zij weg gingen, dan ging ook Bunty weg. Hij schudde zijn hoofd, het huis zonder Bunty zou een huis zonder vreugde zijn. Maar het huis moest toch verkocht worden, zodra er een koper zou zijn gevonden. Het was van Henry en die zou het geld nodig hebben. Het was alle maal erg vervelend, maar er was een an dere zaak, die Christophers gedachten be zig hield. Wanneer zou hij die brief aan Cynthia schrijven? Wanneer zou hij haar gaan bezoeken? Hij hield van haar, hij had van haar gehouden al die lange jaren, een liefde als de zijne kon niet sterven. Hij had geen veranderlijke natuur zoals Mi chael en geen oppervlakkige natuur zoals Henry. Hij was standvastig in zijn liefde. (Wordt vervolgd). Pekkala voegde daaraan toe, dat het verdrag met de Sovjet-Unie in geen enkel opzicht van invloed zal zijn op de onaf hankelijkheid en souvereiniteit van het land. Ook zal het geen wijziging van de internationale betrekkingen betekenen. Intussen doen geruchten de ronde, dat ook Noorwegen op het Russische program ma voor een verdrag zou voorkomen. Volgens de Noorse minister van Buiten landse Zaken, Halvard Lange, heeft Noor wegen geen verzoek van Sovjetzijde ont vangen tot het openen van onderhandelin gen over een verdrag. Dit werd meegedeeld door Finn Moe, Noorwegens permanente afgevaardigde bij de UNO. Moe was verder van mening, dat berichten over Russische aggressïe niet ge fundeerd zijn. "Volgens door het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken uit Oslo ontvangen berichten, aldus meldt het te Londeu ver schijnende blad „The People", heeft de Sovjet-Unie het plan op Noorwegen druk uit te oefenen teneinde onmiddellijk na het sluiten van het verdrag met Finland een rr-.ilitair verbond met Noorwegen aan te gaan. „Dit plan zou een troef van Stalin zijn in het spel, dat hij speelt om de Weste lijke unie te ontwrichten, en zou tot doel hebben de controle over de vlootbases in de Atlantische Oceaan te verkrijgen", al dus het blad. De Noorse eerste minister, Einar Ger- hardsen, heeft aan het parlement een voor stel gedaan tot versterking van Noorwe gens militaire en civiele verdediging, waar mee een bedrag van honderd millioen kro nen gemoeid zou zijn. KIRIN GEVALLEN Van de zijde der Chinese regering is de val van Kirin, hoofdstad van de gelijk namige provincie in Mandsjoerije beves tigd. Het garnizoen van de stad heeft zich teruggetrokken in de richting van Tsjang- Tsjoe. Eveneens heeft het gros van de regeringstroepen zich teruggetrokken uit het spoorwegcentrum Tse-Pïng-Kai aan de spoorlijn Tsjang-Tsjoe-Moekden.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3