Taxi tel 4333 Old Clothes New Velsen bezit een degelijke huishoudelijke voorlichting ARTISTIEK Tevredenheid over het resultaat der Rondetafelconferentie Vijf Mei, vijf uur een groot ogenblik in Velsens historie ZATERDAG 20 MAART 1948 IJMU1DER COURANT ZORGEN VOOR HUISVROUWEN-ZORGEN En de toekomst houdt nog meer verborgen Al tien jaren worden de vrouwen van Velsen voorgelicht op huishoudelijk gebied en op het terrein van het gezin. Tenminste die( vrouwen, die van het standpunt uitgaan dat twee meer weten dan een en dat naaien niet maar zo zonder meer naaien is en dat koken een kunst vormt. Toen ruim tien jaar geleden wethouder W. F. Visser als wethouder van Sociale Zaken gezien had, dat in een tijd van crises en ^werkloosheids de huisvrouw een dub bel zware taak had, is op zijn aandringen een commissie in het leven geroepen, op .wier initiatief aan de vrouwen van werk lozen de geheimen van een kuiniger huis houding werden geopenbaard, waardoor ze met een minimaal salaris toch nog in staat zouden zijn rond te komen. Deze commissie bestond uit de dames ThomassenLind, SnoekGabel en Van den Bergh van EysingaElias. Om de deelneming aan de naaicursus te stimuleren werd aan elk der vrouwen, die vijf weken aaneen trouw de lessen hadden bezocht, een lap stof cadeau gedaan, die ze zelf op de cursus konden verwerken tot japon. Dat deze lessen zich in veler belang stelling mochten vei-heugen, behoeft geen betoog. Minder goed bezocht werden de kookles sen, hoewel koken »^ch wel een zeer be langrijk onderdeel van het huishouden mag worden geacht. Bezetter deed niets. Toen de oorlog uitbrak is men met deze cursussen rustig" door gegaan, zonder ook maar een keer door de bezetter te zijn las tig gevallen, alleen de evacuatie stagneerde het geheel. Nu, 'drie jaren na de bevrijding wordt nog steeds en telkens uitgebreider gewerkt, doch thans niet alleen voor werklozen' gezinnen, doch voor iedereen. Nog steeds is het zaak bij het voorzetten der spijzen te letten op voedingswaarde. Daarom krijgen de deelneemsters aan de kookcursussen ook kennis van de voedingsleer. „Het gaat er immers niet om of men aardappelen kan koken, het gaat om doelmatige voeding" zei een der bestuursleden bij het onder houd dat we over deze aangelegenheid had den. Nog veel meer. Behalve de naaicursus, waar geleerd Wordt van oud nieuw te maken en hoe er op het voordeligst kan versteld worden, zijn er nog de lessen in kinderverzorging en opvoeding, waarbij zelfs onderricht wordt4gegeven in handenarbeid, zodat bij huiselijke feestjes en kinderverjaardagen de rechte sfeer kan worden geschapen. Op de lessen in wasbehandeling wordt niet ge leerd hoe men een stuk wit goed moet be handelen, zegt mevrouw SnoekGabel, die ons in deze. geheimen inwijdt, maar men leert er onder meer hoe men pakken, japon nen, hoeden kan reinigen, alsmede het des kundig behandelen van wol. Het grote pro bleem echter is: hoe bereiken we de men sen. Want het overgrote deel van de vrou wen heeft nog een hele verkeerdê voorstel ling van deze voorlichting. Permitienle tentoonstelling. In de loop van het verdere, gesprek wordt het duidelijk dat de huidige commissie grote plannen heeft. Men gaat in het gebouw van de voor malige Centrale Keuken een perma nente tentoonstelling inrichten, waar elke vrouw zich op de hoogte kan stel len van de bedoeling der instelling en waar de resultaten worden geëxpo seerd. Ook zullen er tijdschriften zijn, zoals het Baken, dat een vraagbaak is voor alle vrouwen op elk gebied en het maandblad Ons Gezin,-waar veel lezenswaardigs in te vinden is. Verder wil men trachten door lezingen interesse te wekken, bijvoorbeeld via .het mgdisch-paedagogisch bureau, in samen werking met andere gemeenten. Films, on der andere over de urgente zaak „schoon maak" staan op het programma. „Zuinig zijn" besloot onze -zegsvrouwe. ,.is niet in een eerste plaats je een koekje ontzeggen, maar het materiaal dat men heeft op de juiste wijze gebruiken." De commissie van huishoudelijke voor lichting speurt naar de voordeligste manier om rond te komen en wil dit anderen mee delen, niet als de „grote pieten" die het weten, maar als onbaatzuchtige hulp in moeilijke tijden. Dat Velsens huisvrouwen en aanstaande huisvrouwen hiervan pro- I pleitte clementie, fiteren! Uitspraak op 1 April. LIJSTEN EN SCHILDERIJEN Kcmu iiicrlaan 5, I.ïmuiden bij de brug Tel. 5705 (Adv.) Zes maanden geëist wegens bigamie Tegen een arbeider uit Purmerend, die in 1945 in Hamburg met een Duitse vrouw was getrouwd, terwijl hij reeds gehuwd was, eiste de Officier van Justitie bij de Haarlemse Arrondissementsrechtbank zes maanden gevangenisstraf. De verdediger, rar. J. H. van Wijk, ves tigde er de aandacht op, dat zijn cliënt reeds in 1943 tijdens zijn verblijf in Duits land van zijn vrouw een brief had ont vangen, waarin zij hem schreef dat zij wenste te scheiden. De verdachte, die over een beperkt begripsvermogen beschikt, had in 1945 gedacht, dat de scheiding reeds uitgesproken was. In feite is dit enkele maanden na zijn huwelijk geschied. Hij verzocht de rechtbahk rekening te houden met deze bijzondere omstandigheden en ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) Haarlemse post); 'teller krijgt 8% jaar Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft B. C. D. uit Haarlem veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie jaar .en zes maanden met aftrek van de tijd doorgebracht in preventieve detentie en ontzetting uit de rechten voor de tijd van het leven. Veroordeelde had in Haarlem tijdens de bezetting als hoofd wachtmees ter van de politie aan de Duitsers mede deling gedaan, dat op het hoofdpostkan toor illegale pamfletten werden verspreid. Het gevolg van deze aangifte was, dat een aantal postambtenaren in Duitse gevan genisschap geraakte. Op 4 Maart was te gen D. 7 jaar met aftrek geëist. Zondagsdiensten ÏJMUIDEN. Dokters. Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het spreekuur van' Maandagmorgen te raad plegen de artsen: A. A. Oosterwijk, tel. 4034 en R. Rutten, tel. 4058 voor de „Maatschappij doktoren". Voor de overige geneesheren neemt waar dokter: W. Ant. Oepts. tel. 4023. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wot deze week waargenoipen door de IJ muider- Apotheek, Kennemerlaan 102. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. G. P. Zwart, Meeuwenlaan no. 63. VEI.SEN-NOORD en BEVERWIJK Zondagsdienst, van het Zaterdagmiddag spreekuur a* tot aan het eerste spreek uur Maandag, heeft de arts R. W» "^ier- stra, tel. 3737. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft apotheek Duinwijk, Populierenlaan. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts J. J. Hek man, tel. 8510 te consulteren van Zater dagmiddag tot Maandagmorgen. In Den Haag is deze week de voorlopig laatste openbare vergadering gehouden van de Rondetafelconferentie, welke dit maal ook werd bijgewoond door de Aru baanse afgevaardigde, de heer Eman, die een motie indiende, waarin wordt aange drongen 'op de. iristelling van een commis sie, welke de mogelijkheid zal dienen te onderzoeken om aan Aruba binnen het rijksverband zelfstandigheid te verlenen. De conferentie kreeg niet minder dan zestien resoluties te behandelen, welke door de redactiecommissie waren voorge-' steld. Deze resoluties, waarover eerst al gemene beschouwingen werden gehouden, betroffen onder andere de constructie van een rijksparlement. het instellen van een rijksnaad en een rijkshof en een redactie commissie, welke niet alleen een rijks grondwet zal ontwerpen, maar die ook de volgende conferentie „zal voorbereiden. Voorts waren er resoluties betreffende het burgerschap en het onderwijs. Bij de algemene beschouwingen herin nerde de voorzitter van de Nederlandse delegatie, prof. Romme, er aan, dat daags te voren de wijziging van de staatsrege lingen voor Suriname en Curagao door de Tweede Kamer was goedgekeurd en hij hoopte, dat de aanbevelingen in de reso luties spoedig tot uitvoering gebracht zou den kunnen worden. Hij sprak, evenals de niet tot stand is gekomen, was aanvaard, verklaarden de heren Da Costa Gomez (Curacao) en mr. dr. Buiskool (Suriname) zeer voldaan te zijn over de bereikte re sultaten, waarvan de verwezenlijking in de West de vrees voor een Nederlandse overmacht volkomen zal wegnemen. Het is niet onmogelijk, dat de volgende conferentie in de West gehouden zal worden. De èerste schoolvoetbal- scheidsrechter is er al Nauwelijks was hij thuis en had hij ge lezen, dat er voor het Schoolvoetbal-tour- npoi scheidsrechters nodig waren, of hij nam de telefoon-hoorn van de haak en meldde zich telefonisch aan voor het leiden van wedstrijden in de Paasvacantïe. Wie: die „hij" was? Wel, Piet Goedhart, de bekende rechtshalf van Stormvogels' eerste elftal. Welke actieve voetballers vol gen dit voorbeeld? Het programma van afdeling E. Het voetbal-programma van afdeling E. waarmee Woensdag 24 Maart een aanvang wordt gemaakt, ziet er als volgt uit: School met de Bijbel (Santpoort)—Velserbeek- school; Jan LigthartschoolJulianaschool; MoerbergschoolInsirigerschool; J uliana- schoolA. v. Nassauschool; Comitéschooi- heren Stikker, Logemann en Tilanus, zijn I schoolA. v. Nasauschool; Comitéschool- voldoening uit over de bereikte resultaten, j Theo Thijssenschool; Ossendorpsch.ool- Nadat ook de slotresolutie veranderd in een motie waarin de regering wordt uitgenodigd, zich te verzekeren van de bij' stand van adviseurs uit de overzeese rijks gebieden, zolang de rijksgrondwet nog Eergisteren meerde, het Deense korvet „Thesis" aan de De Ruyterkade te Amster dam. Het schip, dat een bemanning van ruim 80 koppen telt, is door de Deense visserij-inspectie belast met hét toezicht op de vissersschepen ojr de Noordzee, in het Kanaal en in de omgeving van de Faroereilanden. Gedurende liet vijfdaags verblijf in de hoofdstad zal de gezagvoerder besprekingen voeren met Nederlandse militaire en visserij-autoriteiten betreffende de samenwerking bij de visserij-inspectie. De Thesisbracht ook vorig jaar een bezoek aan Amsterdam. De voorbereidingen voor de onthulling van het herdenkingsmonument zijn in volle gang. Zo werd in een vergadering van het werkcomité meegedeeld, dat de tijd van de onthulling is vastgesteld op 5 Mei des na middags te vijf uur. Deze gewijzigde tijd houdt verband met het ministeriële besluit, dat de arbeiders in de bedrijven eerst om vier uur vrijaf mogen nemen. En daar men iedere inwo ner van de gemeente Velsen in de gelegen heid wil stellen, dit semi-nationaal ge beuren bij te wonen, heeft men het tijd stip- van onthulling- en overdracht aan de gemeente gesteld op vijf uur. Binnenkort zal men overgaan tot het publiceren van de namen van.-, hen, die zitting hebben in het ere-comité. Verder werd besloten de naaste familie-r leden van hen, die vielen, en die buiten de Onjuiste doktersattesten voor dienstplichtigen Zes arrestaties in Almelo Onlangs is in Enschedé een arts gear resteerd, die aan dienstplichtige jongeman nen tegen betaling-van duizenden guldens onjuiste attesten verstrekte op grond waarvan zij voor de dienstplicht onge schikt werden bevonden. Toen een der jongemannen voor de keuringsraad ver scheen, kwam het bedrog uit. De betrok kene, die vooV het doktersattest 3500 had betaald, werd dezer dagen door de Almelose rechtbank tot vier maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Thans zijn nog vier jongemannen uit Almelo en omgeving gearresteerd, als mede de vaders van twee hunner, die ook bij deze knoeierijen met valse dokters attesten betrokken zijn. Het Katholiek Thuisfront te Enschedé heeft een telegram aan de minister van Oorlog en van Marine gezonden, waarin dringend wordt verzocht om onverwijld tot herkeuring van afgekeurde personen over te gaan, opdat deze niet bevoordeeld worden boven hen die thans in Indië hun plicht vervullen. gemeente wonen, indien nodig reiskosten te vergoeden en hen allen een broodmaal tijd aarv te bieden in het Patronaat. Er zijn reeds stappen g.edaan om hiervoor toe wijzing ie krijgen. Het comité ftfeeft van een plaatselijk muziekcorps toezegging 'ontvangen dat het bereid.is medewerking te verlenen. Van communistische zijde'werd aan merking gemaakt op het zingen ^an Valerius' „Wilt hedèn nu treden", doch, daar de afidere comitéleden het er eenparig over eens waren dat dit lied, «daterend uit Nederlands vrij heidsstrijd, geen politiek aspect ver- toont, werd besloten dit lied'in elk geval op het programma te plaatsen. De technische commissie heeft met wet houder Visser het terrein, waar het mo nument zal worden geplaatst, in ogen schouw genomen. De heer Gerlag, als (di recteur van Openbare Werken, zegde toe met de aanleg van het plantsoen en in gereedheid brengen van de noodzakelijke verhoging te beginnen. Het is te hopen dat de heer De Waard zo vriendelijk zal zijn, de „oud roest" ver zameling voor die tijd van zijn domein te verwijderen, daar deze antiquiteiten wel heel erg uit de toon vallen bij monument en plantsoen. Wat het comité echter het meest heeft teleurgesteld, is het feit, dat tot nu toe slechts twee verenigingen zich hebben op gegeven voor een kranslegging. Het doet bij deze nogmaals een dringend beroep op de besturen zich met het secretariaat in verbinding te stellen. Zand voort - Toch een auto-circuit Het overleg tussen B. en W. van Zand- voort en de regering over de voltoojïng van het auto-circuit heeft tot een gunstig resul taat geleid. Aan de gemeente is toegestaan het circuit te voltooien volgens een plan van bescheidener omvang. De werkzaam heden worden thans hervat. KEURIG GEKLEED met de a.s. feestdagen? Wij nemen tot Maandagavond Uw goe deren aan Chem. reiniging en perserij KONINGSPLEIN 10 - TEL. 4886 Is sneller is beter ZONDAG 21 MAART IJMUIDEN.- Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 uur ds. 'J. v. d. Berg, bevestiging nieuwe lidmaten; 3.30 uur ds. J. v. d. Berg, voorber. H. Avondmaal. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 uur cand. G. Meye- ring, van Leiden. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). Geen op gave. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur ds. A. Dubois van Maarsen. Doopsgez. Gem. Helmstraat. 10..30 uur de heer. S'. L. Verkeus, theol. cand., van Haarlem. Oud-Kath. Kerk. 10 uur Heilige dienst; 7 uur Meditatie. Donderdag 9 uur Kerk dienst. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel, bevest. nieuwe lidmaten; 7 uur ds. .J. v. d. Wiel, heilig Avondmaal. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 8.45 uur cand. G. Meyer^ng, van Leiden; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Ver. v. Vrijz. Hervormden. Nijverheids school. 10.30 uur prof. Beek, van Am sterdam. Ver. v. Gelovigen. 10 uur Eredienst; Woensdag" 8 uur de heer K. Rozendal. Vrije Evangelisatie. 10 uur geen dienst; 4 uur de heer L. J. Pasman, van Haar lem. DRIEHUIS. Crematorium. (Koffiekamer Westerveld). 10.30 uur cand. G. Meye- ring, van Leiden. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. J. Bronsgeest, bevest. van lidmaten; Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur ds. A. C: van Nood. BEVERWIJK. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. S. E. Wesbonk, van IJmuiden. Evang. Luth. Gemeente. 10 uur ds. Hau- mersen. Bevestiging nieuwe lidmaten. Maranatha. 10 uur de heer L. J. Pasman, van Haarlem. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. P. A. Tichelaar, bevestiging lidmaten. De Toorts. 10 üur ds. S. H. J. James, ^an Amstelveen. Kapél. 5 uur ds. G. van- der Woord, van Soaarndam. Dinsdag 23 Maart 8 uur: Wijdingsdienst ds. J. W. Siertsema en ds. J. v. d. Wiel. Medewerking Kapel koor en Geref. Evang. Zangkoor. Solist G. A. Spaan, fluit. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A. Ver schoor. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.) 10.30 en 5.15 uur ds. J. Keizer. Chr. Geref. Kerk. „Bethel" Wüstelaan. 3 uur ds.' J. Maris. HAARLEM. Church of England. Kinder huissingel. 3 p.m. Evensong. Rev. A. C. Austen C.F. P. VermeulenschoolSt. St. Franciscusschool vrij- Emmaschool Liduinaschool. geloot. Agenda voor Velsen en IJmuiden Thalia, 8 uur: „Het lied van Bernadette". Rex, 7 en 9 uur: „Waterloo Bridge". De Pont, 8 uur: „Lichtelijk geschift". ZONDAG 21 MAART. Thalia, 3 en 8 uur: „Het lied van Berna dette". Rex, 3, 7 en 9 uur: „Waterloo Bridge". De Pont, 2.30, 5 en 8 uur: „Lichtelijk geschift". MAANDAG 22 MAART. Raadhuis, 912 uur: Spreekuur wet houder vari Sociale Zaken. Raadhuis, 1012 uur: Spreekuur Burge- tegen ds. G. van Duijl, meester. Bioscopen, 8 uur: Voorstellingen. T Het waren #geen slechte u- IJmuider vlooi. En nu wille/5' hebben over de besommingen^ en de aanvoeren, hoeveel <jaar"C' te merken zou zijn; op dit mon/' de nieuwe aanwinsten een kort aandacht, die zij zeker verdien/ Niet alleen, dat er nieuwjp/; ons omringende landen overwajf' denken aan de wind-chargers ft!!1' visserij in Engeland gaan hein/ licht-voorzieningsproblemen T legervoorraden voor 25 a pV' stallatie worden verkocht, aan de .reddingmiddelen uit Amerikaan- waarmee de kotters hun voordï' doen als de Nederlandse beetje soepel is maar ook jj boten kefrnen overdrijven zoa/ deen-trawler van „De Daad" d' scheef en roestig in de vissèJb maar ongetwijfeld een welkom? vormt van het IJmuidense schü théon. Deze „Klaas Wijker" zal de na« nis aan de in *1940 gebleven schE deze rederij hopelijk lang en houden. Een paar honderd meter Oosten de machtige rode romp van de v/ .boot, waarover vernietigende oei/' veld zijn. maar die. zoals het ate ook hemelhoge juichkreten bij komst van de werf De Haan en (V heeft gehoord. „Veel te groot". „Wordt een duur proefkonijn» „Als-ie achter in de markt kot een reuze strop". Deze en der?/ merkingen zijn allerminst van 'ontbloot, maar desondanks is he/1 see" 'ook hier toepasselijk. Voo visserij lijkt het inderdaad een kV':, Ier, waaraan geen spoor meer te is van de ravage, die twee .keuriS Engelse bommen er aanrichtten! Duitsers hem graag wilden afbouwt/ de Russen er eerst opdracht voo/ gegeven. Tien jaar geëist tegen ds. van Duijl De advocaat fiscaal bij Gerechtshof te Amsterdam heea tien jaar geëist en ontzetting het ambt van predikant uit (e die van 1937 éép der naaste medewerkers/', sert is geweest. Het hoekje van Zaterdag, 20 Maart 1948. Beste kinderen! Toevallig woon ik in een deel van de ge meente waar nogal veel scholen zijn en zo zie jk, als ik 's morgens om half negen aan het ontbijt zit, een heleboel meisjes en jongens naar hun dagelijkse „arbeid" gaan. Dat is altijd een erg aardig gezicht, want het gaat eigenlijk bijna elke dag op dezelfde manier: eerst komen de „erg vroegen". Ze lopen te spelen, te knikkeren, blijven eens even - staan kijken hoe de „man van de gebeente", het straatvuil netjes opveegt en in zijn wagen gooit en hebben helemaal geen haast. Een enkele stapt met een ernstig gezicht stevig voort; „die mag vast vóór schooltijd de meester of de juf even" helpen", denk ik dan. Hoe langer hoe meer drukte komt er op straat. Vele meisjes springen touwtje, maar som mige hebben een klein zusje-of broertje aan de hand, die naar de kleuterschool moet en maar niet door wil lopen. „Toe dan toch, kind" snauwt er één, onderwijl glurend naar haar vriendinnetje, die zo lekker springen kan en niet een lastig kleintje bij zich heeft. Het wordt al. later. De radio zegt: „het is vijf minuten vóór negen, precies, dames en heren", en buiten kun je dat ook' al horen aan het vlugge geklep van kleine klompjes of het roffelend gebonk van zware jongenslaarzen. En dan: Negen uur! Geen kind meer te zien. De straat lijkt uit gestorven.. Alleen 'een verwonderde hond kijkt om zich heen waar al die rappe benen, waar hij zo lekker naar happen kon toch zo opeens gebleven zijn Maar nee hoor, ik vergis me. Een klein figuurtje in een vuurrood manteltje, met blonde krullen uit een klein mutsje, komt schoorvoetend aanlopen. Dikke tranen lig gen op haar wangen en soms wijzigt ze haar pas even in een klein vlug dribbeltje, om dan meteen weer in het langzame ge slof te vervallen. Och, och, zo heel alleen te laat te komen, dat valt niet mee! Maar gelukkig, er daagt hulp in de nood. Vol belangstelling kijk ik toe. Een mevrouw stapt van haar fiets, waar op de baga^_ drager een Tteel trots-lachend zoontje "zit en zegt tegen onze bedroefde puk: „Zo Marijke, óók al te laat, net als Wim? Kom maar gauw vóór Wimpie zitten, dan mag je ook meerijden!" Een stralende lach breekt als een zonnetje door de tranen- wolken. Vergeten is het verdx-iet en ziels gelukkig wordt Marijke opgetild en in vlugge vaart gaat het naar school. „Hè, ik FEUILLETON Mi|nheer Melvïl's wonderli|ke fantasie door W. H. Lane Crawford 73) Hij dacht er even over om zijn kantoor nu op te bellen, doch dat zou enige tijd kosten en Josephine wachtte op hem. Hij besloot eerst met haar'te praten en trad de zitkamer binnen. Josephine zat op de divan. Zij scheen juist thee gedronken te hebben, want het theeblad stond midden op tafel. Zij stond op, doch toen keek zij hem verbaasd aan en aarzelde. Hij zag, dat zij in diepe rouw was én gaf 'er zich rekenschap van. dat zij zijn kleding nogal .feestelijk zou vinden, vooral die bloem in zijn knoopsgat. „Ik ben naar een bruiloft geweest", legde hij uit. Het was een ongelukkige opmerking, want zij dacht nu aan een bruiloft, die nooit zou plaats vinden en veegde over haar ogen met haar zakdoek. „Michaels bruiloft", voegde hij er aan toe. Zij keek beledigd op. „Ik had gedacht, dat die bruiloft onder deze .omstandighe den zou zijn uitgesteld". „Dat kon niet", zei hij onzeker, „alles was al geregeld, begx-ijp je9"- Zij ging weer op de divan zitten, ze had hem geen hand gegeven. „Heb je nog iets van Henry gehoox-d?" vroeg ze zacht. Hij schrok. „Van Henry gehoord?" „Ik bedoel" ze deed zichtbaar moeite om haar emotie meester te blijven „is het lichaam gevonden?" Hij schudde zijn hoofd. „Ik zal naar Selton gaan", zei ze met tranen in haar stem, „en ik zal een krans in het water wei-pen". Hij vond haar plotseling zeer sympa thiek en het was niet voor de eerste maal, dat hij woede in zich voelde opkomen te gen Henry. Hij had jarenlang beweex'd, dat hij Josephine beminde. Die liefde was doodgegaan, maar de herinnex-ing er aan had niet mogen sterven en die had voor haar moeten pleiten. In het plan, dat Henry had oixtworpen en uitgevoerd, had hij niet de minste rekening gehouden met haar ge voelens. „Je moet het je niét te erg aantrekken", zei hij en hij wist, dat hef dwaas klonk. „Ik heb erg veel van hem gehouden", zei ze en haar stem brak ïn een snik. Hij mompelde iets banaals. „Hoe is het gebeurd?" vroeg ze tenslotte zuchtend. „Het het ongeluk?" Zij knikte. Hij kende het ver-haal van buiten en voor de zoveelste maal vertelde hij de ge beurtenissen van die ongelukkige avond. Hij sprak zo weinig mogelijk over hetgeen 1Ta"'!?d.e._eï.we! '~PWne speelde me. hasp de nadruk op, dat hij nog niet gewend was aan de wagen, die hij reed. .„Deed jij iets?" vx-oeg zij. Hij voelde zich bepaald onbehaaglijk. Die vraag scheen de normale reactie op zijn verhaal te zijn. ,Jk riep om hulp", zei hij.kortaf. Zij keek hem met wijdopen ogen aan. „Maar sprong niemand in het water?" „Ja er sprong iemand in". „Wie?" „Dat heb ik niet gezien". „Maar ben jij er niet in gesprongen?" Die vraag was hem al eens gesteld, en hij gromde: „Nee, ik niet". Het was even stil, toen mompelde zij: „Ik zal de persoon, die er in gesprongen is, een aandenken geven". De conversatie stokte even. „Ik ben hier gekomen", zei ze, „in ver band met de woning, die ik heb gehuurd. Ik hoop haar te kunnen ondervex-huren". Hij zei niets. „En toen ik eexxmaal hier was, dacht ik, dat ik meteen even met jou kon spreken". Het was opnieuw stil. „Weet jij eh wat Henry met zijn geld heeft gedaan?" Haar stem trilde, zij scheen het moeilijk te vinden over dit onderwerp te spreken, maar nu de vraag eenmaal was gesteld, wachtte ze met ingehouden adem on zijn antwoord. „Ja, ik heb zijn zaakwaarnemer gespro ken" 1 armband en zij scheen geheel op te gaan in dat spel. „Hij heeft niet veel nagelaten", lichtte hij haar in. Zij keek stx-ak voor zich uit. Toen'keek zij hem aan en zei: „Ik dacht, dat hij een rijk man was!" „Dat heb ik ook gedacht, maax? eh hij heeft veel weggegeven". „Aan weldadigheid?" Zijn boord begon hem te knellen, hij voelde zich warm en helemaal niet op zijn gemak. „Vermoedelijk wel, ik heb werkelijk nog geen tijd gehad om alles nauwkeux-ig te onderzoeken". Haar blik werd steeds onderzoekender. „Aan wie heeft hij zijn geld nagelaten?" Hij had het zichzelf nagelaten, maar dat kon hij Josephine natuurlijk niet vertellen en na-een lange aarzeling zei hij: „Aan mij". „Aan jou!" Ze zat kaarsrecht. Hij begx-eep haar verbazing volkomen, want het klonkook hem vreemd in de oren. Het was hem nagelaten met een be doeling, maar die bedoeling kon niet open baar worden gemaakt, zodat alleen het feit bleef, dat Henry zijn geld had nagelaten aan een vriend, die hij maar sinds enkele jax-en kende. Er warén andex-en, die oudere en betere rechten hadden en hij dacht aan de kinderen.. Hij vervolgdq haastig: (Wordt vervolgd). zucht ook van opluchting. Dat v:; fijne oplossing voor zo'n nare gi Vinden jullie ook niet? Een volgen-! vertel ik nog eens wat van mijn r turen" voor het raam, want ik wal veel meer verhalen van „mijn" kinderen. Maar nu de brieven. STORMVOGEL was verleden M een dag te laat, zodat ik de bi week beantwoorden kon. Jij vindtk len zeker wel een fijn spel, hè? Ifei kun je wel eens in een club gaan.uj zoveel pleizier in hebt of is er bij jullie in de buurt? Ik hoop ook, dat je een zeven voor«r nen krijgt op je Paas-rapport, KBS TJE., 1-Ioor ik het eens van je als? cijfers weet? Je vertelt dat Haag geweest bent. Was het leuk?:< maar één -dag gebleven of la gende keer een fijne lange brief, htc Prettig. AVONDVLINDER, dat kt: naar je zin was. Ja, ik heb het ookst en vond het net iets voor jon. Ja, i met de vorst ook nog even op des: geweest, maar evenals jij ben ik wil erge held op de smalle ijzers. Vooral 1 Tante Els feliciteert: GOUDFAZANT JE. die vandaag jon: CROCUS en ANJER, die hun veijs dagen aanstaande Donderdag, en CE SANT, die hem Dinsdag hoopt te rk Dat waren er heel wat deze k«r.J lentekinderen, van harte gelukgaa hoor en maak er maar een gr/:, dag van! afstanden houd ik niet gemakkelijk; Het meest heb ik dan last van spie; in mijn enkels en kuiten. Dat speent is erg vroeg dit jaar, zeg. Ik ga Zonk! ik tijd heb 'ook eens kijken, wants: dol op dat jonge goed. Ik ben w nieuwsgierig of jullie een prijs ge« hebben, want het aantal dat jullie: stuurd hadden was wex-kelijk buiten;? groot. Laat je het me eens gauw <■-■ Wanneer is de uitslag? TIMBA wil zo graag een mooi w vex-haal in ons hoekje geplaatst zien. Tinxba, als ik het voor het zeggen hei' kwanr dat er ook vast. Dan maakte de IJmuider Coux-ant één hele kinder? aan zetten we alle zwaarwichtige f mensen-politiek op zij en andex-s op dan mooie verhalen erA raadsels en spelletjes en wat Maarik heb het lang niet voo: zeggen. Er zijn deftige meneren va krant en clie schrijven mij de wet voa ik één stapje te ver ga, zeggen ze: Tante Els, u neemt; te veel ruimte w •En dan kruip ik maar gauw in mijn st anders mag ik jou straks niet eensc antwoorden op je brieven in de W- dat zou natuurlijk helemaal vreselijk- Wat een lang vex-haal hè, voer zo'n» vraag. Maar je begrijpt nu zeker wA ik bedoel. Hoor ik eens of je al ant^ hebt van Kievit? Ook PARKIETJE komt weer e ken. Jij bent een kleine la'chebek, k ik. Ik geef meester groot gelijk, dat u een beetje liet afkoelen in kamertje. Maar aan de andere k ik, ook wel even grinneken om jak" verhaal. Als ik jou was, 'zou ik Mf' een andere plaats vragen, want mi goed-lachse vriendin komt er n leren terecht. BLAUWDRUIFJE stuurt alleen kleedje en het raadsel. Volgende keer>-■ de brief, schrijft ze. Nu, aft maar. En dit was het laatste klanijaA week. Ik hoop dat jullie allemaal een? Paasrapport zullen hebben, dan zijn de feestdagen ook prettiger. Tot volgende week tante Kennemerlaan 154', IJmuiden of briefjes aan de bezorger meegeNCit.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6