IJmuider Courant REQUisnm papanek voor de Veiligheidsraad Veertien socialistische partijen zullen het Haagse congres boycotten Voor de Spaarnestad is weer een rijk feestgewaad ontworpen Fleuren en geuren Ie kust en te keur Joegoslavië wil onderhandelen Jaargang No. 18895 Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Bure8»!iortie 5389. na 5 uur 8061 (K 2560), Tel. Eedaclie Telefoon - Haarlem. Gr. Houtstr. 93, 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Ter'r^'iS"Z Dinsdag 23 Maart 1948 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f4.— Franco per post f4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem VAN EEN VRIJE TSJECH Behandeling van de Tsjechoslowaakse omwenteling Idsraad heeft Maandag de Tsjechoslowaakse omwenteling is discussie De VeiHshe rgtcj van chili, welk land, zoals bekend, het verzoek van de inmiddels gnomen ieChisCHe vertegenwoordiger bij de UNO, Jan Papanek, om een onderzoek 0nls!a?e" ar gebeurtenissen in zijn land, overnam en als voorstel indiende. De in ie ste.''en «-temde eerst over de vraag, of Papanek moest worden toegelaten tot ir-iHi'lmidsraaa .1 V 2J zun zerei te laten innemen, unaer ïuia appiaus van ae flerd besjoie verscjieen papanek in de conferentiezaal en hem werd onmiddellijk P^Uven, waarop hij een vlammend requisitoir liicld tegen de vernietiging democratie door de Sovjets en de communisten. e Met twee stemmen tegen die van de Sovjet-Unie en de Oekraïne Tsjech zün zetel te laten innemen. Onder luid applaus van de der Tsjechische d „„k beeon met te vertellen, hoe de pussen reeds voor het einde van de E'tesonnen met Tsjechoslowakije de huiden en hoe dat proces werd henden te b wapenstilstand. Er wer- „Brtgezet ben0emd in de sleutel- S^Het communistische opbouwpro- F6 S werd doorgevoerd met Russische Pa oio Pussen verzekerden zich van 5™ ™tróle op de Tsjechoslowaakse ura- de C Later was directe Russische f&Tde aanleiding, dat Tsjechoslowakije Sierde deel te nemen aan het Marshall- "pansnek verklaarde, dat Benesj hem zelf .li bad dat hij tiidens ziin bezoek aan £„u in 1945 gedurende enige tijd door SVsische soldaten in afzondering a ö.hnuden Tezelfdertijd, aldus Papa- S rkhtte Molotof tot Jan Masairk die S L San Francisco bevond, de bedrei- w dat de Sovjet-Unie de betrekkingen 2'Tslechoslowahije zou verbreken wan orde regering niet de aanwijzingen van de Sovjets opvolgde. Na Papanek sprak sir Alexander Cadogan, de Britse vertegenwoordiger. Hij zeide: Fr ziin grenzen waar buiten het getij m de Sovjet-Russische expansie in vmooa niet komen mag en waar achter het moet ivorden afgedamd. Welhaast iedereen in de wereld zal van harte ho ra, dat dit gebeuren kan met vreedzame Edelen, doch er bestaat een niet te mis kennen risico, dat deze hoop met vervuld "asAlexander stelde vast, dat de Veilig heidsraad niet kan verwachten het abso- lute bewijs van Russisch ingrijpen in Tsjechoslowakije voorgelegd te krijgen, doch dat de coup in zijn werk gegaan is volgens een al te typisch communistisch model en dat alles, wat in andere landen door de Sovjets is bewerkt, tot achter grond moet worden genomen. Hij onthul de dat de Italiaanse regering wapens heeft ontdekt, die van Joegoslavië uit het land zijn binnengebracht voor de Italiaanse communisten. „Wij kunnen niet aannemen dat het dappere Tsjechische volk zijn de mocratische rechten zou hebben prijsge geven wanneer niet de bedreiging van een overweldigende macht het daartoe had ge dwongen", aldus de Britse vertegenwoor- diger. Benesj een gevangene. Dr. Papanek verzocht de Veiligheidsraad president Benesj naar de UNO uit te no digen om bevestiging te geven van „het feit. dat hij gedwongen was de dictatuur van Gottwald te aanvaarden, omdat hij het verschrikkelijke bloedbad, dat anders het gevolg geweest zou zijn, niet op zijn ver- antwoording wilde nemen". Papanek zeide verder: „Ik wijs alle be weringen, dat Benesj een vrij man zou zijn, van de hand. Wanneer hij vrij was, zou hij afgetreden zijn". Voorts betoogde Papanek, dat de coup in Tsjechoslowakije meër be tekende dan een binnenlandse aangelegen heid. Hij zeide, dat zich tijdens de coup Sovjet-Russische agenten bevonden onder de gewapende groepen in de straten van Praag en dat getuigen hiervan, thans in Duitsland of in Londen verblijvend, zich bereid verklaard hadden voor de Veilig heidsraad verklaringen af te leggen. Papanek verklaarde voorts, dat hij ge handeld had in het grootste belang' van zijn volk, „Ik ben gehouden aan de belof te, die ik wijlen Jan Masaryk deed en waarbij ik hem beloofde .de strijd voort te zetten als hij het niet langer kon doen". Ook verklaarde Papanek, dat Polen aan- er in had toegestemd aan de con- Gemaskerde autorover is nog niet opgespoord De gemaskerde man, die in de nacht van vrijdag op Zaterdag onder Duivendrecht «en fabrikant uit Leidschendam dwong, zijn auto af te staan, is nog niet opgespoord. De groepscommandant van de rijkspolitie te Ouderkerk aan de Amstel, die het onder zoek leidt, verzoekt degenen die op de be wuste avond dezelfde plaats op de provin ciale weg van Weesp naar Schiphol zijn gepasseerd, hem ten spoedigste in te lich- indien zij op de weg versperringen mochten hebben aangetroffen. Men acht net niet onmogelijk, dat ook andere wagens zijn opgehouden door de over de weg ge- egde plank, maar dat de gemaskerde een wagen heeft afgewacht, waarin zich slechts een persoon bevond. De niet bekrachtigde hooglerarenbenoemingen Senaat vraagt motivering van Koninklijk Besluit dam S3t der univei'siteit van Amster- dat d? k»!i aanleidinS van het feit, aansteUirw jV-an de 8emeenteraad tot culteit ,dl"ie h°ogleraren in de fa- schaDDen rv ,p° ltieke en sociale weten- tigd een w; de Kroon ziJ'n bekrach- VerkhnrH^ ileua?ngenomen' v/aarin wordt de Kroon bekrachtigingsrecht van de Kroon w i6nd bob strekking heeft mingen teeen tf te verschaffen benoe- Wetenschannoi -t gaan van Personen, wier hoogleraar Teau een treden als Diet vast dat g °ogt- Er staat echter ^oon ove^Laan de beslissing van de schappelijk gen omtrent het weten- hondslag Weneadaadrer ben0emden ten voor de ontlS' eni§e motivering k hgeven n g der bekrachtiging niet gemeenteraad et""331 Verzoekt daarom de to°tieven aknrJaPPe j te doen °Pdat deze nog worden bekend gemaakt ferentie over het plan-Marshall deel te nemen. Het besluit werd echter niet be kend gemaakt. Vassily Tarasenko (Oekraine) zeide, dat al het rumoer en de krokodillentranen over de zogenaamde Sovjet-interventie in Tsjechoslowakije de aandacht moesten af leiden van de Amerikaanse interventie in Azië, Europa en Latijns Amerika. Herman Santacruz (Chili) en dr. José Arce (Argentinië) protesteerden beiden te gen wat zij noemden de „onbeschaamd heid" van enkele beschuldigingen van Tarasenko. Hedenavond zal de Veiligheidsraad het debat over de Tsjechoslowaakse kwestie voortzetten. Voor motorrijders die een beetje meer comfort wensen dan de hedendaagse stoomfietsbiedt, heeft een Italiaanse ingenieur een twee-wielig vehikel ge construeerd, dat een gemakkelijke zit plaats paart aan een grote snelheid en een vaste wegligging. Grondwetscommissie gereed met haar rapport Er komen staatssecretarissen Naar het A.N.P. verneemt heeft de Grondwetscommissie haar rapport thans aan H. M. de Koningin aangeboden. Tevens kan worden verwacht, dat de regering in de loop dezer week naar de Raad van State om advies zal zenden een wetsontwerp tot het in overweging nemen van een voorstel tot verandering in de Grondwet teneinde een nieuwe rechtsorde voor de in artikel 1 der Grondwet ge noemde grondgebieden te kunnen voorbe reiden en vestigen. Het wetsontwerp be oogt tevens de invoering van het instituut van staatssecretarissen. Russische huiszoekingen in de Amerikaanse sector van Berlijn Volgens het met Amerikaanse licentie .verschijnende Berlijnse blad „Tagesspiegel" zijn in de Amerikaanse sector van Berlijn huiszoekingen verricht door Russische mi litairen. Zij gingen verscheidene huizen binnen en vroegen daarna de bewoners met hen mee te gaan. Op Duitsers die de vlucht namen werd het vuur geopend, al dus het blad. Aan de Duitse politie stoor den de Russen zich niet, zo gaat de „Tages spiegel" voort en zij vertrokken pas toen Amerikaanse militaire politie ter plaatse arriveerde. De Amerikaanse Senaat keurt belastingverlaging goed De Amerikaanse Senaat heeft Maandag met 78 tegen 11 stemmen het wetsontwerp inzake belastingverlaging met een bedrag van 4,8 milliard dollars goedgekeurd. Het wetsontwerp is onmiddellijk doorge zonden naar het Huis van Afgevaardigden. Vorrink „Europese volken moeien denken en handelen met de Europese eenheid voor ogen" De internationale conferentie van veer tien socialistische partijen, die te Selsdon in Surrey (Engeland) is gehouden, werd gisteren besloten met enkele resoluties. De beraadslagingen waren geheim, doch de resultaten zijn na afloop bekend gemaakt. Tegenover United Press heeft de secre taris van de Labour Party, Morgan Phil lips medegedeeld, dat alle confererende Europese socialistische partijen besloten hebben niet deel te nemen aan de confe rentie voor een Europese Federale Unie, die in Mei in Den Haag gehouden wordt. Individueel kunnen socialisten op eigen initiatief de conferentie bijwonen, zo voegde hij hieraan ,toe, doch de partijen zelf zullen de conferentie boycotten. Met algemene stemmen hebben de veer tien socialistische partijen een program van tien punten inzake het Marshall-plan aangenomen. De hoofdpunten zijn de vol gende: Snelle "uitbreiding van het herstelpro gram, wering van Spanje uit het Marshall plan, het bevorderen van alle middelen die kunnen leiden tot opvoering van het Euro pese productieapparaat. De M.M.O.D. wordt binnenkort opgeheven Vijf leden kregen Koninklijke onderscheiding Met het uitreiken van een vijftal Ko ninklijke onderscheidingen aan manschap pen van de Mijn- en Munitieopruimings dienst heeft de regering alle onderdelen, willen huldigen, welke in deze dienst er voor hebben gezorgd, dat ons land van veel oorlogstuig is gezuiverd. Deze plechtigheid op het terrein van de Doelenkazerne te Leiden geschiedde voor het front van de nog aanwezige troepen en stond onder leiding van de commandant van de M. M. O. D., de generaal-majoor J. C. Spaich. De volgende onderscheidin gen werden hierbij uitgereikt: majoor J. Th. de Koningh, Officier in de Orde van Oranje-Nassau, de eerste luitenant L. J, Timmermans, Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, de sergeant-majoor S. J, Donze en de sergeant H. Rozema de zilve ren ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau en de korporaal Ch. S. Kok de bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Nadat de eerste luitenant J. G. Hooyer het Koninklijk Besluit had voorgelezen, zette de generaal-majoor Spaich de per soonlijke verdiensten van de gedecoreer den uiteen. Hij deelde mede dat de M. M. O. D. met ingang van 1 April wordt op geheven. In een gemeenschappelijke verklaring der gedelegeerden wordt gezegd, „dat het denkbeeld van een verenigd Europa slechts van corruptie van de zijde van reactionaire politici behoed kan worden, indien de so cialisten zich aan het hoofd der beweging stellen". In dezelfde verklaring wordt aange drongen op versterking van de gemeen schappelijke organisatie der zestien Euro pese landen, opdat een collectieve socialis tische politiek aan de Verenigde Staten kan worden voorgelegd. „Een triomf" In een exclusief interview met United Press deelde Koos Vorrink, de voorzitter van de Partij van de Arbeid mede, dat hij de internationale socialistische conferenties van Londen en Selsdon beschouwde als een triomf van het democratisch socialisme over het communisme. De realiteit die de Europese socialisten onder ogen dienen te zien is volgens Vor rink „Russische aggressie in Oost-Europa en de activiteit van een communistische vijfde colonne in Midden- en West- Europa". „De conferentie trok de onvermijdelijke conclusie uit de huidige situatie door te verklaren dat samenwerking in welke vorm dan ook met socialistische partijen, die in officieel, contact staan met commu nisten, is uitgesloten. Deze conclusie opent de mogelijkheid, tot een opbouwende be spreking over het Marshall-plan te gera ken en tevens over de Europese samen werking in het algemeen". „De democratische socialisten verwel komen het Marshall-plan als een noodza kelijke basis voor de opbouw van een nieuw Europa. Materiële zekerheid - voor de brede massa zal niet kunnen worden verkregen door een uit vrees voort vloeiende anti-communistische kruistocht maar slechts door een krachtig opgezette politiek, welke gericht moet zijn op de coördinatie van de Europese hulpbronnen en het scheppen van boven de nationale belangen uitgaande plan-bureaux", ver klaarde Vorrink. „Een dergelijke politiek zal Europa im muun maken voor de verleidingen van een afbrekend extremisme. Indien de volken van Europa deze politiek wensen te volgen, dan dienen zij weerstand te bieden tegen elke vorm van intimidatie en dan moeten zij denken en handelen met de Europese eenheid voor ogen", aldus besloot Vorrink. Polly Perkins bij Bomenbuürters Zaterdag, de derde April komt de toneel groep van de buurtvereniging „Tuinders en Cypressenstraat" in het Patronaatsge bouw het blijspel „Dolly Perkins" opvoe ren. De regie ligt in de handen van de heer J. v. Baar, De Bloemenweek nadert De voorbereidingen voor „Haarlems Bloemenfeest 1948" zijn in volle gang. Achter de schermen van de verschillende commissies van „Haarlems Bloei" wordt hard gewerkt, maar, zoals een der Comité leden opmerkte: Wij kunnen wel het vuur uit onze sloffen lopen om een feestweek op poten te zetten, iedere festiviteit is tot mislukken gedoemd indien deze niet ge dragen wordt door de medewerking en de geestdrift van de Haarlemse burgers. Uit het volgende zal blijken hoe de bur gerij kan helpen in haar eigen belang tenslotte ook dit jaar de Bloemenweek tot een succes te maken. Het Comité rekent in de eerste plaats op de middenstanders, die immers een di rect bclahg bij een tierige, zwierige Spaar nestad hebben. In de eerste plaats wordt een beroep ge daan op een ieder, die kan meedoen aan het Bloemencorso op Zatërdag 7 Augustus. Het corso behoort weer het hoogtepunt van de feestweek te worden. Behalve particulieren kunnen ook ver enigingen en bedrijfsgroepen deelnemen en zij kunnen met succes grote stukken of groepen brengen. Daar het hier een bloemencorso betreft en geen reclame-optocht, zal bij de inzen ding de bloemenversiering moeten domi neren en de reclame slechts op bescheiden en artistieke wijze mogen worden aange bracht. Er kan worden deelgenomen in een der volgende groepen: a. personenauto's: b. personenauto's met bescheiden reclame: c. bestelauto's: d. vrachtauto's; e. rijtuigen; f. groepen van rijtuigen; g. rijwielen en carriers; h. attractieve voertuigen. De voor de diverse groepen beschik bare prijzen, ter waarde van meer dan 5000 totaal, zullen -worden toegekend door een daartoe bevoegde jury, samenge steld uit deskundigen, niet afkomstig uit Haarlem of omgeving. Hen kan zich voor 17 Juli voor deelne ming aanmelden bij 't bureau van „Haar lems Bloei" in het Stadhuis (ingang Zijl straat) of bij de heer J. A. Dorresteyn, Kleverlaan 9, Haarlem. Flora. Het Bloemencorso wordt ook dit jaar ge opend door de Bloemenkoningin „Flora" met haar gevolg. Hoewel de begenadigde heren, die met de „productie" en het „lanceren" van deze vorstelijke dame zijn belast zich in vele vaagheden uitdrukten en ons weinig concrete gegevens over Hare Majestejt' konden verstrekken, hebben wij de over tuiging, dat alleen al de aanblik van deze Bloem een gang naar de Spaarnestad waard wordt. Versiering. De versiering van de stad het moei lijkst op te lossen probleem, waarop eigen lijk alleen de spontane en algemene me dewerking van de inwoners het enige be vredigende antwoord vermag te geven. „Haarlems Bloei" draagt zorg voor het hoogtepunt der versiering op de Grote Markt: hier zullen 25 rood-witte masten van iy2 tot 8 meter hoog opgericht wor den. Op drie meter van de grond zal een grote bloemenbak bevestigd worden. Aan de masten zullen rood.-witte wimpels wap peren. Het zou schoon zijn, indien straat- en buurtverenigingen eens samenspanden om deze stijlvolle ornamenten te doen rijen van het Hout- tot het Soendaplein. Het grote voordeel van deze versiering is bovendien, dat zij ook bij andere gele genheden gebruikt kan worden. In de eer ste plaats bij het regeringsjubileum en tij dens volgende feestweken. Hier en daar zal een lichteffectversierïng worden aangebracht, bijvoorbeeld in den Hout, de doorkijk op de Provinciale Grif fie, het Kenaupark en de Bolwerken. De uitwerking van een en ander berust bij de directeur van het G.E.B., de heer C. A. Doets, en bij diens collega van „Hout en Plantsoenen", de heer J. A. Dorresteyn. De Spoorwegen zullen het station weer in de bloemetjes zetten. Naar een bevre digende metamorfose van het Stationsplein wordt gestreefd, evenals naar een verlich ting van de voornaamste gebouwen. Tentoonstelling. In het Frans Halsmuseum zal ter gele genheid van de opvoering van dr. Schrö- ders openluchtspel „Frans Hals" het Schut tersstuk uit 1633 van deze schilder in de grote zaal met bovenverlichting worden opgesteld. Het hangt nu wat achteraf in het nog niet gereorganiseerde gedeelte. Bovendien zullen nog enkele schutters stukken uit andere musea worden geëx poseerd en zeer interessant belooft de col lectie schilderijen te worden, die het Frans Halsmuseum uit de uit Duitsland gekomen kunstschatten ontvangt. Basken en Bloemenmeisjes. Basken zullen hun folkloristische dan sen op openbare pleinen en straten uitvoe ren en de charme hiervan kan slechts ge ëvenaard' worden door die der Bloemen meisjes, dié voor een grijpstuiver de feest gangers een fleurige ruiker zullen aan bieden. Bloemententoonstelling. De grote Bloemententoonstelling wordt dit jaar ter gelegenheid van het regerings jubileum op 3. 4 en 5 September in de grote zaal van het Krelagehuïs gehouden. Dit zal trouwens niet het enige jubileum Finnen in Moskou De Finse delegatie is Maandag per trein te Moskou aangekomen. Zij werd door Mo lotof, de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, aan het station begroet. De Ameri kaanse gezant was eveneens aanwezig, doch de Britse ambassade was niet vertegen woordigd. Carl Enckell, de Finse minister van Buitenlandse Zaken, bracht de groeten over van zijn regering aan „het gastvrije Moskou en.de machtige Sovjet-Unie". Hij verklaarde „in de wederzijdse goede wil te geloven, waardoor de besprekingen succes zullen hebben". zijn, dat met deze expositie gevierd wordt. Van de deelnemende verenigingen be staat de Volkstuinvereniging ..Eigen Tuin" dertig jaar en de „Bloemist-Hoveniers" tien jaar. In het midden van het Krelagehuis zal het jubileumstuk opgesteld worden, dat alleen reeds een gang naar de Leidsevaart waard zal zijn. De „Bloemist-Hoveniers" zullen een fraai staaltje van tuinaanleg laten zien, de Bloemist-winkeliers zullen hun krachten op het bindwerk beproeven, de Succulen tenvereniging zal met cactussen acte d< présence geven en de Aquariumverenigin gen zullen de entrée aanlokkelijk maken met aquaria in de hall. Wanneer de weersomstandigheden het toelaten zullen ook de Dahlia- en de Gla- diolenvereniging medewerken. De alge mene organisatie is in handen van de af deling Haarlem van de Koninklijke Neder landse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde en van „Haarlems Bloei" in nauwe samenwerking met het Comité voor Nationale feesten. Schenking voor Oostenrijk, Frankrijk en Italië Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft Maandag, na een bespreking van nog geen half uur, bij acclamatie een voor stel aangenomen tot een onmiddellijke schenking van 55 millloen dollar aan Oos tenrijk, Frankrijk en Italië, in afwachting van de goedkeuring van de hulpverlening op lgnge termijn. Aankomst „Jolian de Witt" en „Tabinta" Het m.s. „Johan de Witt" met 651 re- patriërenden a&n boord wordt hedenavond in IJmuiden verwacht. De ontscheping zal Woensdagmorgen om negen uur in Am sterdam beginnen. Het troepenschip „Tabinta" met 1030 repatriërende militairen aan boord wordt Woensdagnacht in Amsterdam verwacht. De ontscheping begint Donderdagmorgen om negen uur. Dr. dementis' opvolger van Masaryk Het woord is aan Die geen vrede wil zal oorlog krijgen. Tsjechische politici op vliegveld gearresteerd Voormalig premier en oud-minister Naar het Tsjechoslowaakse ministerie van Binnenlandse Zaken mededeelt zijn monseigneur Jan Sramek en pater Franti- sek Hala op het vliegveld Rakqvnilc gear resteerd „bij een poging om naar het bui tenland te vluchten". In het communiqué wordt gezegd, dat de 78-jarige mgr. Sramek, voormalig hoofd van de katholieke volkspartij en waarne mend premier, en pater Hala, voormalig minister van Posterijen, Zondagmorgen vroeg in arrest werden genomen toen zij in een loods op het vliegveld, dat op 30 ki lometer ten Westen van Praag ligt, op een buitenlands vliegtuig wachtten „dat boven hun hoofden cirkelde". Het communiqué voegt hieraan toe dat in verband met de voorgenomen ontvluchting tevens verschei dene personen van buitenlandse nationali teit gearresteerd zijn. Het buitenlandse vliegtuig was volgens het communiqué niet in staat te landen wegens de aanwezigheid van een groep arbeiders op het vliegveld. Sramek was tijdens de oorlog minister president van de uitgeweken Tsjechoslo waakse regering en waarnemend premier van het Praagse kabinet sinds de terug keer op Tsjechische bodem in April 1945 tot hij tezamen met enige andere rechtse ministers verleden maand aftrad. Sramek was reeds enige maanden ziek, waardoor hij de laatste tijd geen actieve rol in de po litiek had kunnen spelen. De leiding der partij berustte in die tiid bij zijn plaatsver vanger pater Hala. (Un'ted Press). Santpoort Dr. Clementis. Dr. Clementis is benoemd tot Tsjechoslo- vfeaks minister van Buitenlandse Zaken als opvolger van Jan Masaryk. Verwacht wordt, dat een van de eerste taken van de nieuwe minister van Buitenlandse Za ken zal zijn het reorganiseren van de bui- landse dienst, opdat deze in overeenstem ming wordt gebracht met de nieuwe po litieke toestand in het land. Politieke*waarnemers te Praag verwach ten, dat de buitenlandse politiek van Tsje choslowakije nog sterker op het Oosten zal worden ingesteld. Dr. Clementis, een communist, was plaatsvervangend minister van Buiten landse Zaken in de regering van voor de crisis en ook in de huidige regering. Santpoort--P turners koesteren grote plannen Dezer dagen had in café „de Uilenboom'* te Santpoort de 22ste jaarvergadering van de Turnvereniging „Santpoort" plaats. De jaarverslagen van secretaris en penning- meesteresse werden goedgekeurd en de af tredende bestuursleden, mevrouw W. Th. de Jonge-Bakker en de heren C. F. van Zutphen en A. W. Volmer werden bij ac clamatie herkozen. Mejuffrouw' Elly Timmer werd op harte lijke wijze gehuldigd ter gelegenheid van haar 10-jarig lidmaatschap. Als blijk van waardering werd haar als herinnering een boekwerk overhandigd.* Niet minder dan 54 leden en adspirant- leden zullen met Pinksteren deelnemen aan het „Jubelfeest 1948". georganiseerd door het K.N.G.V. te Arnhem. Aan de dames W. Rietveld-Wolzak. A. Dortmundt-Nol en A. de Jonge-Starink werden diploma's uitgereikt, behaald tii dens de Sportdag op „Schoonenberg" te Velsen in Mei van het vorig jaar. Gedu rende de zomermaanden zal onder leiding van de heer J. Martens de athletiekbeoefe- ning ter hand genomen worden, met het doel nog dit jaar in wedstrijden te kunnen uitkomen. De jaarlijkse openluchtuitvoering zal eind Juni of begin Juli gehouden worden. Vervolgens staat op het programma een Kastie-ontmoeting T.V.S.CVS.S. (Zand- voort). Reeds geruime tijd bestaat het plan tot aanschaffing van een nieuwe verenigings- vlag. Om daartoe te geraken zal, behoudens goedkeuring van B. en W. van Velsen, een verloting worden gehouden. Het ligt in de bedoeling de nieuwe vlag in gebruik te nemen bij gelegenheid van de deelneming aan het Bondsfeest te Arnhem. PASSIE WIJDINGSSTONDE In de Nederlands Hervormde Kerk zal Donderdag a.s. een passie-wijdingsstonde worden gehouden. Ds. P. A. Tichelaar zal spreken en medewerking verlenen het Goe de Herderkerkkoor en het Hervormd Kerk koor uit Santpoort, beide onder leiding van de heer J. Huizinga. IJmuiden DE HEER N. F. ALLAN JUBILEERT De 76-jarige directeur van Van Gelder Zonen's Papierindustrie te Wormer, de heer N. F. Allan, herdenkt 1 April de dag, dat hij zestig jaar geleden als jongste bediende op het kantoor zijn intrede deed. Reeds 35 jaar geleden werd hij in de directie opge nomen. De heer N. F. Allan recipieert Don derdag 1 April van 4-5.30 uur in de „In dustriële Club" te Amsterdam. Triëst Het wil ruilen met dingen die het niet heeft Joego-Slavië heeft krachtig geprotesteerd tegen de wijze waarop de regeringen van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk de kwestie van herziening van het vredes verdrag met Italië met betrekking tot de toekomst van Triëst hebben opgeworpen. Het protest was vervat in een nota, die de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, Simitsj, aan de gezanten van Enge land, Frankrijk en Amerika te Belgrado ter hand heeft gesteld. Bovendien heeft Joego-Slavië er in toegestemd rechtstreeks met Italië onderhandelingen te voeren over de kwestie-Triëst, op basis van de recente besprekingen tussen Tito en Togliatti. De betreffende mededeling werd gedaan door Stanoye Simitsj, de Joegoslavische mi nister van Buitenlandse Zaken, op een spe ciale persconferentie. De besprekingen tus sen maarschalk Tit.o en Togliatti, waarnaar Simitsj verwees, werden zestien maanden geleden gevoerd. Bij die gelegenheid bood Tito aan Triëst bij Italië te doen inlijven wanneer aan Joego-Slavië Gorïzia, in het Noorden van het vrije gebied, zou worden gegeven. De Franse minister van Buitenlandse Za ken, Georges Bidault en de Italiaanse pre mier, Alcide de Gasperi, ontmoetten elkaar Maandagochtend in het veertiende-eeuwse klooster in Crea en hadden een onderhoud van meer dan twee uur over het Zaterdag gesloten Italiaans-Franse accoord en hef drie-mogendhedenvoorstel inzake Triëst. Na afloop van de bespreking deelde de Italiaanse premier aan de j>ers mede, dat hij het Westerse voorstel voor Triëst be schouwde als een zeer voorname factor voor de vrede, doch voegde hieraan toe, dat het voorstel door alle vier de grote mogendheden moét worden geaccepteerd. In diplomatieke kringen werd gezegd dat beide ministers tevens spraken over de mogelijkheid dm Italië op te nemen in de Wesl-Êuropese „Unie". WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Enkele overdrijvende wolkenbanken, doch droog en enigszins schraal weer met zwakke, af en toe nog matige wind uit Noordelijke richtingen. Koude nacht. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 24 Maart: Zon op 6.34 uur, onder 19.00 uur Maan op 13.13 uur, onder 6.45 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1