Taxi tel 4333 Kukel Tante Els Verhaal van een plaats, Will die haar eigen vissers kweekt emsen in cassatie K?Sr/*61*!611 dat hij anti"J°ods die Van OLD CLOTHES NEW ARTISTIEK ZATERDAC 27 MAART 1948 IJ MUIDER. COURANT SFEERVOL "KATWIJK Ovti breien, boeten en tanen oud. rijp schilderij, waar de tijd een melancholisch waas van bruin over Het is als ee ^e'ze <jertig vrouwen in een grote cirkel in de halfduistere ruimte van heeft neltenboeterij. De kachel staat met een rood buikje, want het is nog een KatwJJ1K* 9en (ie vrouwen trekken de ragdunne haringnetten met een fijn fris -7 niet poenen draden langs linnen schorten over hun knieën, om ze op gaten gedruis van onderzoeken. Zo nu en dan valt er een woord in de stilte: over de cn scheuren jgg toen het net naar de haaien ging, of over het weer, dat laatste reis J om jn duinen het boeten te bedrijven, gauw goed genoeQ upAft sfeer in zijn straten, sfeer tTvisserij en sJeer zijn bedW£' ipzijin -ee J 1 r een ee„ilc:rl dan bijvoorbeeld en «at.is overal te IJT waar ge ook in contact komt met merken, nl- gewoonten, n»™ Jan"«aar dat zult ge zejt moeten f1 Jat van de wal stijve gemoedelijk- Wf j« eeuwig gesloten gordijntjes voor heiden de «eu™»iet m verteUeni al_ de "Zir te voelen tussen de huizen van Mra waarmee IJmmden door meer tón hand verbonden is. Door de band van (Je nettenindustrie S ^IdaMrMMe'e^Vah hun behoefte ''wShkatom^of vlas worden daar (nokomstige gevangenissen voor de zil- veren oogst der zeeën, „gebrejen", getaand "(vTèen' zolder bijvoorbeeld, waar de Ji-en boetschool in deze voor de visserij .11. tiid verscheidene tientallen jongens SA Nuttig bezig houdt, want het S hunner handen, als vleugels kullen Stnetten, kotter- en loggernetten, gaat Slik het water m, als het klaar is 7ie ze werken, deze jongens, die 's zo mers reepschieter zijn of afhouër op een weer Ze werken op die zolder een dik- helegde boterham bij elkaar en de ijver van deze verdienende scholieren is dus niet omdat het moet, maar ómdat het opbrengt. Want meester" Groen, die op zolder de gematigde scepter zwaait en de bezoeker mag zijn tabaksdoos met donkere shag onder de neus duwt, weet heel goed, hoe dat jonge goed is. Als er tijdens de winter maanden stilte ,in de vis" is, gaan deze mannekes naar de sèhool, maar niet omdat ze de-school zo prettig vinden. Toch snijdt* het mes aldus van twee kanten: de reepschieter krijgt bedrevenheid in het nettenbreien, wat hem straks als matroos van pas kan komen en hij kan aan het eind van de week moeder ook nog een flinke cent in de schoot gooien. Liever Nederlandse netten. De jongens hebben het allemaal druk al rolt er wel eens eentje uit pure kalver achtigheid over een ander heen en al moet meester Groen wel eens „potverdekke" roepen om het roerige stel onder de duim te houden. Maar van de rest vliegen de naalden door het nette-touw en cle „bui ken", de „ruggen?' en de „ondervleugels" groeien gestaag en netjes tot een compleet visnet. Voor de export wordt ook al gewerkt. „België heeft onze netten graag, want daar schijnen ze het lang niet zo netjes te kun nen," zegt een van de vele kenners en in Katwijk lopen'veel kenners rond, omdat van de tien mensen er zes breien kunnen met een tikkeltje chauvinistische trots in zijn stem. -* Er ligt een heel kapitaaltje op dé brei- en boetzolder. Soms voor veertig mille of meer. Die haringtrawl daar geldt minstens elfhonderd gulden en het zeventienjarige Katwijkertje, dat eer. ogenschijnlijk tota,al geruïneerd loggernet onder zijn vlugge handen heeft, jaagt er ook voor een paar honderd guldens door. De kleine mannen worden per kilo betaald. Per kilo net of verwerkt materiaal dan, wel te verstaan en als je de klossen ziet slinken en de netten- bergen ziet groeien, zou je zo zeggen, dat al deze kereltjes zich op stoot rijk staan te.breien. Het vreemde is, dat de Overheid zich blijkbaar helemaal niet voor deze school interesseert, Zij kan zichzelf lang niet al tijd bedruipen, want er wordt door de be ginnelingen in het breiers-vak ook wel eens braaf gebroddeld en dan moet er dik geld bij. Of 'de heren moeten knopen leren leggen, wat ook een paar honderd per jaar aan materiaal kost. Maar de Katwijlcse reders hebben hun belang bij deze onderwijzerij beter begrepen: zij steunen de school aan alle ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (Adv.) Psychiatrisch rapport gevraagd ,„!")e.i2aa^ van de gewezen rechercheur ran (te inlichtingendienst van de Haar- l«mse pohhe, Willem Meindert Willemsen, van n ."gs door de Bijzondere Raad van Cassatie te Den Haag behandeld. v,nT TE weet was Willemsen, die een E.fi, 5°den> megale werkers en on- EiironjaS J?eelt gearresteerd, door het i°0?^r£TShOf 16 Amstodam teE Dre?rW,fdLed £ij van 'zich spreken door «Printrpn f ¥'.v?n ^ugt naar de keel te tuieë%Phn°e!} J andere zaak als ge lige gehoord werd. beves°wf ^rf,0ndere Raad van Cassatie van 71 in V' omdat hij in de rijwielzaak Se akSer te sterdam onaange- opgedaan w- ervarmgen met Joden had begonnen en a W3S later een sigarenzaak worden Toen w ™a verzekeringsagent ge- Ben Gen deelJvan 2iin huis in conhet ÓJ verkuurd had, was hij 1 c ^en met de N.S.B. Verrichtr raQve^e,arrestaties, welke hij had raaagd mede ddstdh-de pr0CUI'em' desge- ttjd gedeeltelijk v VS°r °°rl°g een Weest. verlamd en blind is ge- reden^reen^r0^3*3^ meende dat er alle Uitbrengen HnJ ï3^isch rapP°rt te doen behandeling 1 "7 op de verdere ^eze zaak 70Q vooruitlopen, achtte hij fitraf in a- ,- r ernstig en voor de dood- VitOrïiï kmg te bomen. "spraak over vier weken. „IJmuiden kweekt geen vissers" wordt wel eens beweerd. Katwijk wel, zegt men dan. Het is de moeite viaard, om dit eens nader te gaan onderzoeken, want Kat wijk verschilt in velerlbi opzicht van de visindustrie-plaats IJmuiden.' En mis schien is er zelfs van deze mensen, deze Katwijkers, viaar wij in IJmuiden voor personnel en anderszins in zekere zin van afhankelijk zijn, nog wat te leren. Of Katwijk vissers kweekt is een van de vragen, die in nevenstaand artikel wordt opgeworpen en waarop een antwoord is gegeven. kanten en hebben er hun profijt van wanneer de schepen straks uitvaren met een aankomend matroos, die haar fijn de bouw van het net door heeft. Op déze manier is het personeelspro bleem voor de Katwijker vloot ook niet dreigend als voor de IJmuidense. Een trawlergast zegt tegen zijn zoon: „Als je het maar uit je hoofd laat, om op een trawler te «gaan varen", maar het jonge geslacht in Katwijk groeit er geleidelijk in en wordt niet voor vol aangezien, voor het eigenlijk menselijk bezien, verantwoord is. Van de taanderij. De manilla-schaarste bezorgt de breie- rijen en boeterijen heel wat kopzorgen, want manilla is nog altijd het ideale mate riaal voor de zwaardere boten. Vlas is helemaal niets waard, want dat rot direct in zeewater, zeggen de deskundigen; hen nep en èisal „gaan wel", maar manilla is er niet. Behalve voor een onbeduidende partij export-netten. Katoen is ook wel goed, speciaal voor de fijne haring-drijf netten. Daar gaan ze door Katwijk: hoog beladen hoekige wagens vol witte breisels: naar de taanderij. Want als deze haring- vangers, waar achter de haring met haar kieuwen blijft hangen, op de machine ge breid zijn met de hand zou dit fijne werk veel te duur worden gaan ze naar de taanderij. In grote potten met de bruine taan. die in blokken geperst en ten koste van vele dure deviezen van overzee moet komen worden de nétten gestopt en na de tweede keer tanen is er van het aan minnige witte kleurtje niet veel meer over gebleven. Maar het katoen is sterk en on- in-vreetbaar ge woi-den: het rot niet gauw meer en als het dan ook nog „onder de olie" is geweest heeft het zeewater alweer minder kans. De derde taanbeurt doet het nog eens#clunnetjes over. Intussen ruisen de kapotte rfetten op de boetzolder over de witte schorten van de vrouwen, De kachel is een-beetje-minder rood gaan gloeien want de werkdag loopt ten einde en kolen kosten geld niet dan? Katwijk heeft moderne taanderijen en er is heel wat veranderd in de oude plaats. Maar de breierij, echter vooral'de sfeerrijke boeterij hoort er ook «ïu nog in thuis: met haar -huiselijkheid en haar ge luiden. Want Katwijk is ondanks de mo derne tijd een eensgezinde familie geble ven, die haar eigen weg zoekt in Neêr- land's visserij. Spoorlijnen naar het Noorden voorlopig niet electrisch In een memorie van antwoord aan de Eerste Kamer deelt de minister van Ver keer en Waterstaat mede dat de plannen tot electrificatie van het hoofdnet der Spoorwegen niet overeenkomstig het 'vroe ger door de N. S. directie gepubliceerde voorlopige schema, waarin de lijnen naar het Noorden voor 1951 waren uitgetrok ken, verwezenlijkt kunnen worden. Wegens de vele onzekerheden van eco nomische en technische aard is het niet mogelijk een uitspraak te doen omtrent het tijdstip van voltooiing. De directie van de Nederlandse Spoorwegen blijft alle aandacht schenken aan verbetering van materieel en van verbindingen naar het Noorden. Ten gevolge van de door de Benelux- samenwerking gewijzigde omstandigheden is een verdere ontwikkeling van het Ne derlands-Belgische verkeer te verwachten. Met het oog daarop is een commissie inge steld ter bestudering van de vraagstukken van het onderlinge spoorwegverkeer in economisch, exploitatief én technisch op zicht in het Benelux-verband. ALS WE DE AFGELOPEN MAANDEN op de keper gaan bekijken, blijkt de om mezwaai in de prijspolitiek vérstrekkende gevolgen te hebben gehad. Was.'t voorheen voor de verse vistrawlers door de verhou ding van de prijzen van haring en verse vis voordeliger om de haring achterna te zitten dan de verse waar teverschalken, waardoor de haringaanvoer een fantasti sche omvang bereikte (40 millioen kilo in één seizoen is een veelzeggend cijfer!) en bemoeiden groot en klein zich tijdens de haringtrelc naar het Kanaal met de haring, zodat zelfs de kustvissers om de Zuid aan het werk-waren; toen begin Febrhari het luxe product vrij van maxima kwam en de andere verse vis omhoog mocht, daalde de haringaanvoer met een sprong en er kwam dubbel zoveel verse vis aan de markten. Nu beweert men van officiële zijde, dat de prijzen losgelaten of verhoogd werden „om verandering te brengen in de eenzij dige aanvoer", maar dit argument is net zo eenzijdig als die aanvoer. Maar daar is zo langzamerhand meer dan genoeg over gebabbeld en geschreven, dus we bepalen ons voor dit moment nog even bij de fei telijke veranderingen, die het overheidsbe sluit met zich bracht. De aanvoer-curve van de schol liep wel het sterkst omhoog: in Januari kwam er 90 duizend kilo binnen, in Februari al 658.000! «De kabeljauw sprong eveneens vooruit van 99 duizend op 256 duizend en de schelvis kwam van 236.000 op 576.000 kilo. De tongaanvoer belandde van 8000 op 80.000 kilogram. De zorgen van vissers, reders en hande laren bewogen zich begrijpelijkerwijs hoofdzakelijk om het door de hogere prijzen ingewikkelder geworden exportprobleem; ten aanzien van de technische zijde van de zaak is er een zeker optimisme te^merken: de grote boten halen nog al wat kabeljauw uit de Moray Firth; de Bergen kon zijn hoge IJsland-kosten door een pracht-be- somming dekken en over de nieuwe IJs- landers van Neerlandia, die dit j'aar in de vaart komen, luiden de voorspellingen eveneens gunstig. Maar zolang de export schuchter en stroef gaat, is het „batig, saldo", dat onge twijfeld uit de balans over het recente verleden te voorschijn komt, nog enigszins geforceerd. Zondagsdiensten Dokters. Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen: D, J. Roosmgn, tel. 4340 'en P. Brouwer, tel, 4507. Maandag: D. J. Boosman en J r'le Vries, tel. ,4j)54 voor de „Maatschappij doktoren". Voor de overige geneeshe ren neemt waar dokter W. van Hase- len, tel. 4290. Maandag: ,W. Ant. Oepts, tel. 4023. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kenne- mer-Apotheek, Wijk aan Zeeërweg 101 Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tus sen Zaterdagavond 6 uur en Zondag avond 11 uur: mej. J. Winter, Evert- senstraat 3. Maandag: mej. G. P. Zwart, Meeuwen laan 63. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK. Zondagsdienst, van het Zaterdagmid dag spreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag, heeft de arts M. H. A. Melchior, tel. 334Q. Maandag: dokter M. A. de Ruiter, tel. no. 3553. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft apotheek: A. A. Donker, Breestraat. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts Meindert de Groot, tel. 8410 te consulteren van Zaterdagmiddag tot Maandagmorgen. Maandag wordt de dienst waargeno men door dokter A. J. de Groot Lzn., tel. 8310. In de étalage stond een reus van een chocolade-ei en de mensen, die het van de straat af zagen; vertelden elkaar, dat; de bakker, die het gemaakt had, wel een knap pe man moest zijn, want het ei was hele maal van chocoladedraden gevlochten en er binnen in zaten wel twintig gele dons kuikens. Die kuikens stonden overdag'onbeweeg lijk in de uitstalkast, of eigenlijk in hun chocolade-ei, maar als de vrouw van de bakker 's avonds de winkeldeur op de knip had gedaan en de lichten waren uit, dan stak eerst een zo'n peuter zijn snaveltje in de lucht, luisterde goed en rekte zich dan eens lekker uit. Je weet het: „als er één kuiken zich uitgerekt heeft, volgen er meer" zegt het beljende kippenspreekwoord dus was het even later een heel gerek en gepiep in het gevlochten ei. Het was de avond vóór Pasen, net als nu. en weer was de winkeldeur op de knip ge daan. De bakkerin had gezegd: „Hè, hè, eindelijk klaar". Wat ze daarmee bedoelde had alleen de suikere haan, die van hel vorige Paasfeest was overgebleven (omdat je.tien sribepbonnen voor hem moest geven) begrepen en hij vertelde de kuikens in het ei, die zich een voor een hadden uitgerekt dat het hem zo speet, dat hij zo groot was, Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING Voldoet een leder, ook voor Uw garderobe Is sneller is beter Chem. reiniging en perserij KONINGSPLEIN 10 TEL. 4885 Het hoekje van Zaterdag 27 Maart 1948 Beste kinderen! Wij hebben deze keer een belangrijk Kinderhoekje, want het is alweer de laatste Zaterdag van de maand, dus: uitslag van de Maart-wedstrijd en de nieuwe prijsvraag, die hier al voor jullie klaar ligt. Ook nu heb ik er weer een paar grijze haren bij gekregen, van de moeilijkheid om een eerlijke keus te doen. Aan het werk van de tneesten van julliè kon ik wel zien, dat met ijver en aandacht de schaar gehanteerd was en ik zou zo' graag voor ieder een leuke prijs willen verzenden. Maar er zijn mij jammer genoeg maar twee boeken toegewezen: een hoofdprijs en een troostprijs, dus moet er onderscheid gemaakt worden. Over de hoofdprijs behoefde ik echter niet lang na te denken, want het werk van MONKEY spande werkelijk de kroon. Jullie zult wel zeggen: „hé, heeft Monkey verleden keer óók niet de prijs gewonnen?" en dan antwoord ik: „ja jongens, dat heeft ze; maar deze maal gebiedt de eerlijkheid mij, haar wederom een prijs te geven voor haar keurige werk!" Ik wou dat ik het jullid kon laten zien, maar ik zal het be schrijven. Ze heeft zeven kleine ronde .kleedjes gemaakt van dun vloe-papier, in heel fijne motiefjes geknipt en 'die heeft ze geplakt op een ondergrond van paars pa- piér: één in het midden en de andere zes er omheen. Het geheel zag er smaakvol en verzorgd uit. Je hebt je boek eerlijk ver diend, hoor Monkey! De troostprijs viel 1# beurt aan VIOOL TJE, die ook een heel mooi ovaal kleedje opstuurde. Nu moeten de anderen niet denken: „O, nu vindt Tante Els mijn werk niet mooi", want dan hebben ze het glad mis. Zoals ik in het begin al zei, ieder heeft, naar zijn of haar kunnen mooi werk geleverd, maar we kunnen nu eenmaal niet allemaal met de prijs gaan strijken! En nu de brieven: Om te beginnen dank ik BLAUWDRUIFJE en HAZELAAR har telijk voor hun mooie Paaslcaarten en ik wens hen natuurlijk wederkerig een paar héél prettige feestdagen toe. MURELLO was verleden week te laat met haar brief, maar is nu als eerste aan de beurt. Hartelijk welkom, Murello, ik hoop dat je een trouwe nicht wordt. Pro beer maar eens of-je met de nieuwe wed strijd een prijs in de wacht kunt slepen. Is je hondje nog erg jong? Dat zal me ëen ■lawaai geven als je met je zusje vecht en de hond er flinke blaf-muziek bij maakt! Hoe is je voornaam voluit? Van ZUIDEWIND ontving ik weer eens een berichtje. Ja, ik kan wel merken dat jullie allemaal hard ploeterden voor je rapport. Is het jouwe nogal meegevallen, of hebben de fuifjes te veel van je werktijd in beslag genomen? Was het aardig op de avond van de Vrije Vogels?. EL JAN schreef me een brief waarin z4 precies vertelde wat ze voor haar verjaai'- dag zou krijgen. Weet je dat dan al voor uit? Vroeger was het voor mij altijd een hele verrassing, wat ik krijgen zou èn ik zat dagen tevoren in grote spanning. Al heb je geen prijs, gewonnen, tóch vond ik je kleedje keurig hoor. Je moet maar den ken: volgende keer beter. Ook je tekening onder de brief vond ik erg leuk. Hier alweer zo'n ijverige studente: VIOOLTJE heeft door'de vele repetities ook geen tijd gehad om te schrijven. Kan het me best voorstellen, hoor. Ik hoop dat DE APRIL-WEDSTRIJD brengt weer eens iets geheel nieuws, ^oals jullie ziet, is op het plaatje de doorsnede van een huis getekend, met alles wat er zo'n beetje in hoort. Nu is de bedoeling dat jullie mij op een net blaadje alle dingen van het getekende huis die met de letter „K" beginnen, op een rijtje instuurt Wie de meeste heeft, èn het netste &erk levert,' komt natuurlijk weer voor een mooie prijs -in aanmerking. Dus gebruik je vacantie maar eens met het bijeen-garen van alle k's in dit huis! Ik ben nieuwsgierig naar de resultaten. TANTE ELS FELICITEERT: ELJAN, die vandaag jarig is en VIO LIER, die Tweede Paasdag haar ge boortedag viert. Van harte hoor en heb 'maar prettige dagen! je rapport dan ook mooi is. Je wordt zo langzamerhand al een heel naaistertje, jij. Als het nog even duurt maak jë je hele garderobe zelf en neem je moeder heel wat werk uit de hand! Vertel je me eens je cijfers? En met deze brief ga ik alweer eindigen. Ik wens jullie natuurlijk heel pleizierige Paasdagen toe, met een heleboel lekkere eieren, zowel chocolade als echt, al is het rantsoen nog beperkt. Een leuke tekening kreeg ik van HOR TENSIA. Bedankt hoor! Prettig geheimpje hebben wij nu samen. Ik ben nieuwsgierig hoe het afloopt/wanneer is die datum? En hoe is het met ASTA? Ben je alweer beter? Fijne lange brief kreeg ik van je, zeg. Ja, je zult wel een heel werk gehad hebben, om je „huis" bewoonbaar te ma ken, want als je rustig zit en er komt een spin op je hoofd dalen, dan is dat niet zo leuk. Leuk dat je buurmeisje ook zo ge zellig bezig is. Maar geen ruzie krijgen hoor, het spreekwoord zegt immers: een goeie buur. is beter dan een verre vriend! WATERLELIE heeft een heerlijke ver jaardag gehad, schrijft ze. Vooral die nieu we fiets is erg naar je zin, hè meisje? Nee, dat boek ken ik niet. Je rapport zag er ook keurig uit. Houd het maar zo, dan ga je vast over! ARREBELLETJE iclfrijft, dat ze een pop heeft, die altijd zo lief naaf bed gaat. Dat leert ze dan zekef van haar poppenmoe- dertje, hè? Of ben je wel eens ondeugend als het bedtijd is? Je kleedje vond ik keu rig voor zo'n klein meisje; knap gedaan hoor! Van KNABBELGRAAG kwam maar een pietepeuterig briefje deze keer. Ik ben erg nieuwsgierig naar je mooie tekening. Stuur je hem eens op, of kun je hem niet missen? MONTY wat ben 'jij een bofferd, zeg! Twee maal achter elkaar de prijs! Maar het komt je toe, hoor. Zijn de Paasmandjes leuk geworden? Misschien kun je in de vacantie nog wel eens aan het strand zitten als het mooi weer is. Vertel je eens hoe het was in Noordwijk? Tot volgende week! TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden, of aan de bezorger meegeven! voor LUSTEN EN SCHILDERIJEN Kennemerlaan 5, IJmuiden bjj de brug Tel. 5705 (Adv. FEUILLETON Mijnheer MelviI's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 73) „Nee. ik kon niets doen", antwoordde hij verveeld. De heer Robinson keek hem vreemd aan, maar misschien verbeeldde hij zich dit alleen maar. „Ik had de heer Melvil geschreven", zei hij nadenkend. „Ik heb hem verzocht eens bij mij op kantoor te komen". Christopher keek strak voor zich, met een ondoorgrondelijke uitdrukking op zijn lezicht. „Ik had hem over een zakelijke aange legenheid willen spreken". Hij wachtte even en vervolgde toen, in diep nadenken verzonken: „Ik vermoed, dat hij zijn geld heeft nagelaten aan zijn kinderen?" Dit was een zeer normaal vermoeden, zo normaal, dat Christopher niet anders kon doen dan iets bevestigends te mom pelen. „En wie behartigt hun belangen?" „Ik". Dat was tenminste waar. „Hm". De belastinginspecteur aarzelde een moment en toen, langzamer lopend daar zij de hoek naderden waar hun we gen zich scheidden, zei hij: „Ik vraag mij af, of het landgoed er iets voor zou voelen een eis in te dienen tot het terugbetalen van belasting?" Terugbetaling van belasting?" „Ja, daarover had ik Melvil willen spre ken. Hij had geen accountant en daarin had hij ongelijk. De staat moet hem ver moedelijk inkomstenbelasting terugbetalen over verscheidene jaren". Hij bleef staan- en keek de weg af, die hij ging inslaan. „Als vriend van de familie Melvil had ik hem dat* willen vertellen". „Dat eh dat was erg vriendelijk van u", stamelde Christopher. „Maar nu zijn zijn belangen natuurlijk die van zijn kinderen geworden". Hij keek plotseling om zich heen. „Indien u eens bij mij op kantoor kunt komen, dan kunnen wij de zaak bespreken". Christopher bedankte hem. zij schudden elkaar de hand en gingen ieder hun weg. De heer Robinson, zijn krant onder de arm, zijn paraplu in de andere hand, liep met flinke, elastische tred; Christopher, met een bezorgde uitdrukking in zijn ogen, liep verslagen en onzeker als een dronken man. Tijdens het diner was hij in gedachten verdiept. Bunty stemde haar stemming af op de zijne, zij had een overdreven idee van zijn zakenzorgen en zou hem nooit storen in zijn gedachten. Tijdens de maal tijd wierp hij af en toe een verstolen blik op haar. Zij was van nature een vrolijk meisje, vol leven en energie. Zij moest dit leven wel erg vervelend vonden. "Hij was geen opgewekt gezelschap, zwijgzaam, be zadigd en oud voof zijn tijd. De kinderen waren levendig genoeg, maar zij waren ondeugend en moeilijk te regeren, zij be gonnen werkelijk een moeilijk probleém te worden. Indien hij ten opzichte van die kinderen zijn plicht wilde doen, dan moest hij dit probleem eerlijk bekijken. Was zijn, huishouding zoals zij op het ogenblik was samengesteld en zoals het op het ogenblik liep, geschikt om kleine kinderen in op te voeden? De eerwaarde heer Luke Dims- ley dacht van niet, en voornamelijk om dat hij Christopher' zelf niet geschikt vond. Hij was de oom van de kinderen, Christo pher was geen familie. Zij zouden opge voed worden in een vicariaat, waar zij en dit was ongetwijfeld in hun belang met andere kinderen zouden omgaan. In dien hij met de eerwaarde heer een finan ciële regeling zou kunnen treffen voor welke regeling George^ Cooper zou moeten betalen dan zou het niet gerechtvaar digd 'zijn, indien hij zich nog langer ver zette tegen het vertrek der kinderen. Maar dat zou waarschijnlijk betekenen, dat Bunty ook moest vertrekken en daarvoor voelde hij niéts. Zü was 'n belangrijk deel van zijn leven geworden en hij kon zich zijn leven moeilijk, voorstellen zonder Ijaar. Maar indien zij zelf nu eens weg wilde gaan? Hij kon haar toch niet houdep tegen haar wil! Zij was jong, ze was m'öoi, het leven wachtte op haar in een omgeving, waar zij recht op had. Hoe kon hij zo egoïs tisch zijn haar hier te willen-houden, in dit trieste huis, waar de schaduwen van de tragedie nog qveral rondwaarden? Deze gedachten hadden hem bezig ge houden tijdens het diner en ze hielden hem nu bezig terwijl hij in de zitkamer zat, zijn ellebogen op zijn knieën, zijn kin op zijn handen, starend in het vuur. Tobias lag op zijn haardkleedje, want het was een lek ker warm vuur. Paddy was boven met Bunty. Dibbs kwam binnen met de dranken, hij had een heel andere manier van binnen komen dan Badger. Het was een veel be- wegelijker manier van binnenkomen, de waardigheid ontbrak er aan en het was ook niet precies op tijd, want het was al tien minuten geleden negen uur. geweest. Dibbs was breed en gezet, hij was kaal en had, een dik, rood gezicht. Hij praatte graag en daar Christopher vanavond niet in een stemming was om te praten, was hij blij, dat hem iets inviel, dat hij' nog moest doen. Hij stond op, liep de kamer uit en de trap op. Henry's slaapkamer was kil en verlaten. Het bed was afgehaald en alles was opgeruimd. Christopher zocht'in de brief waar hij moest zoeken en vond de foto, die Henry hem had verzocht te sturen. Hij bekeek het portret nieuwsgie rig. Henry had alleen maar een lendedoek je aan. Hij was niet wat Christopher een mooi kind zou hebben genoemd. Hij was wel dik maar hij had een stomp neusje en kleine oogjes. Misschien dat de baby's er de laatste tijd anders uitzagen, of mis schien dat de fotokunst de laatste tijd voor uit was gegaan, maar het was werkelijk een ouderwets kind. Henry had Christo pher die foto nooit laten zien en dat ver wonderde hem niet" maar l\et verwonder de hem wel, dat Henry hem verzocht die foto nu te zenden. Indien hij hem had ver zocht die foto te verbranden, dan zou hij het hebben begrepen, maar om haar nu te behandelen als iets van waarde, dat ging zijn begrip te boven., Christopher schudde zijn hoofd. Maar Henry's verzoek was dui delijk, hij sloot dus de kast eii ging met de foto naar de zitkamer terug. Bunty was er, zij was bezig een paar sokken te 'stop pen, zijn sokken, (Wordt vervolgd). want anders was er zeker wel een koper geweest voor zijn mooie rose gestalte met de donker-aangezette k:.m en de -blauw-» suikeren staartveren „Waarom zijn wij dan eigenlijk niet verkocht?" vroeg Kribbeltje, een kuiken van een kuiken aan de haan, „wij zijn niet eens van suiker en niemand heeft voor ons snoepbonnen nodig." „Dat komt", antwoordde de haan, terwijl hij met zijn rechterpoot zijn kam rechtzette, waar door een heel klein stukje suiker afbrak, dat Kribbel stiekum oppikte, „dat komt, omdat de baas jullie gemaakt heeft als étalagevulling". „Wat is dat Kukel, étalage vulling?" mengde een tweede kuiken zich in 't gesprek, „kun je dat eten?". „Etalage vulling is dat. wat je zwart verkoopt" zei Kukel wijs, maar de kuikentjes, die nog niet zo lang op de wereld waren, begrepen er niet veel van, zodat Kribbel de nogal domme vraag stelde: „Kunnen wij na Pasen dan niet verkocht worden?" Kukel kukelde, nee schóót in een lach, maar hij was toch te beleefd om niet te antwoorden en zei, dat kuikentjes na Pasen helemaal niet meer in tel waren. En dat ze dan in de kast tot volgend jaar werden opgeborgen. „Net als ikzelf trouwens", voegde de haan er een beetje droe-yig aan toe. „Maar dat hoeven we toch zeker niet te nemen?" kwam Tokkel, een ander kuiken er bij. „Nee, dat hoeven we toch zeker niet te nemen?" Plotseling was de hele gele inhoud van het chocolade-ei in rep en roer en er ont stond een opgewonden gesprek, waarin de een de ander niet verstond en waarin alle diertjes doorelkaar praatten, om hun me ning te zeggen over het vreselijke feit, dat ze straks voor een lang jaar de kast ingin gen. Tenslotte hief Kukel zijn poot op en Weer brak er een stukje van zijn kam af. „Dat komt, omdat ik al een dagje ouder word" zei hij blozend tegen Pierel, die er als de kippen bij was, om dit stukje te ver orberen. Toen Kukel zijn poot ver genoeg had opgetild, om indruk te maken, zei hij: „Stilte". Maar toen dat niets hielp en de kuikentjes nog veel érger door elkaar gin gen staan redekavelen, zei de haan: „Sna vels dicht en zitten!" Dat had hij namelijk de bakker wel eens tegen zijn kinderen horen zeggen en dan gingen de kinderen beduusd zitten met hun mondjes stijf dicht. De kuikentjes zwegen ineens verschrikt, want Kukel's suiker was van rose een beetje donkerder geworden en dat betekende ruzie, als je niet gauw- zweeg. „Ik heb een plan" ging Kukel verder, toen alle kuikentjes stil waren. Zitten kon den ze natuurlijk niet, of hebben jullie wel eens een kip zien zitten? Ja, op haar eieren natuurlij-k wel, maar daar waren Kribbel tje en Tokkelt je en de anderen nog te klein voor. Maar Kukel was in zijn hart allang blij, dat h*t lawaai wat bedaard was en hij kwam met zijn plannetje voor de dag. Nu moet ik eerlijk bekennen, dat ik nog maar pas de kippentaal heb geleerd, zodat ik niet precies alles heb kunnen verstaan, wat er in dat ei verhandeld is. Dus slaan we dat maar over. Wel weet ik, dat een uurtje later de winkeldeur openknerpte en er een wonder lijke stoet over straat schoof. Voorop liep de haan Kukel en daarachter trippelde een lange rij van twintig kuikentjes, die opge wonden piepten en links en rechts keken naar de huizen en de lantaarnpalen en zo. Want ze waren natuuxiijk nog nooit echt buiten geweest, die kuikentjes. Kukel deed „ssssttoen de kuikens wat erg ru moerig werden. Hoe een haan „sssst....!" kan doen, weet ik niet precies, maar Kukel kreeg het voor elkaar, hoewel er al weer een stukje suiker uit zijn kam viel, dat Snippie ditkeer verorberde. Kukel ging met een zeker gezicht aller lei straten door en gelukkig kwam de op tocht geen mensen of politie-agenten tegen, want anders was het zeker niet goed af gelopen. Loslopende kuikentjes worden namelijk tegenwoordig door politie-agen ten in hun kraag gepakt en haar het bureau gebracht en als de baas of de kip hun daar dan niet afhaalt, gaan ze naar de Gemeente reiniging om vergast te worden. Naar hè? Maar gelukkig waren er niet veel politie agenten op pad. En Kukel wist de weg goed. De straten werden armoediger en de huizen ook. Grauw en lelijk, een beetje vies. Mèt groezelige gordijnen voor de ramen. Kx-ibbéltje kreeg een draaierig ge voel in zijn maagstreek, omdat het zo eng was allemaal, maar toen hij dat tegen Tokkel zei, lachte die hem met een bleek lachje uit. Tokkel was zelf ook niet zo'n held, weet je. Op eens hield Kukel halt. Zo opeens, dat het kuikentje, dat achter hem liep, bijna over zijn poten sti'uikelde en Kukel nijdig zei: „Kijk uit je doppen, kwajong". Ze waren voor een verwallen huisje aangeko men, waarvan de voordeur lang niet zo mooi was als van de bakkerswinkel. Maar Kukel duwde hem brutaalweg open ge lukkig hebben de meeste oude huisjes geen best slot en wenkte de bedremmelde kuikens hem te volgen. Zachtjes de trap op, weer een deur door, voetjes voor voetje in het donker tastend vooruit.... „Halt" siste Kukel toen. En weer vloog er eentje over Kukels poten heen van de haast, zo dat Kukel een heel lelijk woord fluisterde, dat ik niet in de krant kan zetten. Want dan gaan alle kippenhouders hun hanen afluisteren, of ze ook zulke woorden zeg gen. En Kukel schrok echt heel erg van hét struikelende kuikentje in het donker. Op dat moment kwam de ochtendsche mering door de dichte gordijnen prikken. Eerst voorzichtig en daarna wat roekelo zer. Kukel gaf zijn gevolg een wenk, die zo goed begi-epen, want het hele stel ver starde plotseling weer tot de vorm, zoals ze overdag in de etalage stonden. Omdat het licht werd, snap je? „Moeder, moeder" riep een stemmetje door het huis. „Kom es gauw.de Paas haas is geweestkijk esToen moeder bij het bed van haar jongste kwam, zag ze Kukel en de kuikentjes. Ze zag niet, dat Kukel nog gauw met zijn poot een stukje suiker, dat zeker weer van zijn kam was gevallen, wegschoof, en dat kwam ge loof ik, omdat ze tranen in haar ogen kreeg. Eindelijk had kleine Kees dan eens een echt suikerbeest met Pasen. Het was wel wat beschadigd, natuurlijk, maar daar lette hij niet eens op. Met een vreugdekreet vloog hij zijn Moeder om de hals en Kukel gaf Tokkeltje gauw een knipoogje, toen dat gebeurde. En de bakker? Nou, die was natuurlijk erg verbaasd, toen hij de volgende ochtend in de etalage keek. Maar gelukkig stond het gx'ote ei er nog en dus dacht 'de bakker, dat zijn vrouw die oudbakken haan maar weg had gegooid. En de kuikentjes zag je toch niet zo goed in het ei, dus dat was ook ïxiet erg, vond hij. Nu moeten jullie natuur lijk niet aan Kees. of aan de bakker ver tellen. hoe het wel in elkaar gezeten heeft, op die dag voor Pasen, want dan vertel ik je nooit meer iets. Afgesproken? J. Fs

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 7