IJmuider Courant y/at z'i? n Russisch controle-voorstel nutteloos geacht door de atoomcommissie Z "veel groter aantal - heft deze op. Natuurlijk vervalt ook het pas- P®!° De volken van de Unie Geen plaats voor halfslachtigheid" Autorover is gearresteerd IIHpjIP Op 1 April begint het proces tegen Rauter Tientallen doden bij overvallen Weerbericht „..„ancrlaan 154, Tel. Adm 5437, jnreffl» _m na 5 UUr 8061 (K 2560), T(1 Refor'ie Terras"'6 Telefoon Santp. - Haarlem. Gr. Houtstr 93, 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Dinsdag 30 Maart 1948 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerehoom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f4,—. Franco per post ƒ4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem garingen! erVaring leert dat bon- zij betogen da (ieelneme„de staten zich "T,® ouvereinileit" voorbehouden - hun volk „wi Volkenbond geschiedde en zoals f t NO het opnieuw heeft gedaan zoals de u.r^" samenbrengen, die in -*"l5lSfe?vïïlen omdat elke de- K!MSkS£opdracl;t iteeds het fane van de eigen staat voorop- verder gaan en de volken moeten zij daar zelf toe be- Wil men dan stelt- vtreniSÜr SddëTvan hun volksvertegen- sluiten door rm n zjj eltf v00r zlch van 0en deel van hua 'afstand tp een groot erj in onze tijd s°uvefS begrip, dat men evenwel ten ™W fa cn kan met „bevoegdheden om 'Sïfll te beslissen". Zij zullen dan van die bevoegdheden afstaan aan 7 ,i. narlement en de federale re- hd Welke' In de eerste plaats de lands- Eidnz en het behartigen van de bui- ,tr? f! hetrekkingen. Een staat, die deel 8?Mvan een Federale Unie, houdt er aafapn leger, vloot en luchtmacht meer e"° mar draagt alleen zijn aandeel bil °P?,farming van het Federale leger, de Vfderale vloot en de Federale luchtmacht. K Snteert de Federale regering, gecon- a ILir het Federale parlement, de iroleerd do_ belre]lkingen. En het spreekt Hei zou atoomoorlog niet verhinderen buitenlandse t de tolgrenzen tussen de SfteSewmen, opheft. Een tol- ST_% die nu reeds in wordrng rs - j. Renelux-landen en beraamd wordt Sen dus volkomen vrije toegang tot el- Sr, landen, hetgeen hun vernietiging en ^menwerking in snel tempo zal doen toe- 'S begrijpelijk is. zal de samenwerking economisch gebied zien op financieel en Kloeten uitstrekken. Men zal dus in valuta voor de Unie vaststellen. Men 5 ook het vraagstuk van arbeid en pro fetie voor hel geheel gaan organiseren. arbeidskrachten zullen op dusdanige wiue over West-Europa verdeeld moeten worden dat de grote welvaarts-mogelijk- heden, die het biedt, op de beste wijze te baat worden genomen. Zodat het niet lan ter mogelijk zal zijn dat twee kleine lan den ah België en Nederland volgepropt zijn met een overbevolking, die op eigen terrein geen voldoende vooruitzicht meer vindt voor haar arbeidskracht, terwijl in het aan grenzende, veel grotere Frankrijk gehele streken braak liggen tengevolge van onder bevolking en gebrek aan werkkrachten. Ook zou de industrie moeten worden ge reorganiseerd, zodat niet meer ettelijke be dden vroeger gesteund door bescher- mende rechten de industriële zaak ver- snipperen. Men zou, zowel in de industrie als in de landbouw, een concentratie en een lij taak-verdeling tot stand moeten brengen. 211 Met dit alles zou men bereiken dat West- lïj Eurona een oneindig beter en voordeliger resultaatniet zijn rijke hulpbronnen en zijn grote arbeidskracht zou bereiken, dan tot dusver met zijn versnippering in souvereine I staten en staatjes het geval kon zijn. Eco- J nomische deskundigen zijn het daarover eens en het ligt trouwens voor de hand. '5I Nu heb ik alleen nog maar gesproken over bevoegdheden, die door de afzonder- y lijke staten aan het grote geheel de v. Federale Unie zouden worden afgestaan. Ik moet er, om zuiver practische redenen, nog de organisatie van het verkeerswezen aan toevoegen. Wil dat zeggen dat zij er j feitelijk door zouden worden opgéslokt en hun zelfbestuur en eigen aard verliezen? Neen, want zij zouden het Federale bewind i slechts een deel van hun bevoegdheden afstaan, met name dat deel, dat zij niet meer met succes zelf kunnen waarnemen. Fij v/eten allen, dat geen enkel land in West-Europa meer in staat is zich op eigen kracht te verdedigen tegen de grote mach ten van de moderne tijd. Militaire bondgenootschappen geven slechts een gedeeltelijke en vrij wankele waarborg; de duurzaamheid van zulke ver dragen is altijd twijfelachtig, omdat iedere ondertekenaar die laat afhangen van de eisen van zijn eigenbelang. Alweer dus: het egoïsme van de souvereine staat. De Staat heeft evenwel alleen zin als hij zijn burgers kan beveiligen en hun een behoorlijk be staan waarborgen. Sinds West-Europa door twee wereldoorlogen geteisterd en verarmd is en het bovendien ten dele overbevolkt is geraakt ontbreekt bij de huidige, ver ouderde staatkundige indeling ook het vooruitzicht, dat elke Staat voor zich zijn burgers in de toekomst een redelijk bestaan zal kunnen verschaffen. West-Europa is rijk als het samenwerkt, arm. als het ver deeld en versnipperd blijft. Bij aanvaarding van Federale Unie be houden de staten, die haar vormen, grote bevoegdheden voor zichzelf. De volken be houden elk hun eigen parlement en rege ring, hun eigen bewinds-stelsel, slechts on-, der voorwaarde, dat dit parlementair- democratisch zij. Want het volk moet niet alleen zijn afgevaardigden in het eigen par ement kiezen, maar ook de leden, die het m het Federale parlement vertegenwoor digen en tenslotte eveneens zoals dat in Amerika gebruikelijk is de „kiesman en die de president der Unie aanwijzen, net is niet denkbaar dat verkiezingen voor pn - l)6 *n ene s^aa^ °P democratische m de andere op autocratische wijze tot stand zouden komen. e eigen bevoegdheden van de staten cp1JKei| justitie, onderwijs, binnenland- bestuursorganisatie, openbare werken.. iuiJ algemeen al datgene, dat het dage- ifLoL V^n het volk betreft. Het eigen ♦afi j e^en volksvrijheden, de eigen Vp ,ei§,en rechtsopvattingen blijven on- verminderd gehan^aafd. Wel zulierii door vprmnn S- ng der §renzen en de sterke vlnpri 8ing met an^ei'e belangen, zich in- kPriaT Van !)uiten doen gelden. Weder- oen gelden. Er is geen reden om die Uit naam van Canada, China, Frank rijk en Groot-Brittannië en met stilzwij gende goedkeuring van de Verenigde Staten heeft Richard Miles, de Britse af gevaardigde in de werkcommissie voor de atoom-energie der Verenigde Volken, aan de Russische delegatie doen weten, dat „verdere discussie over de Sovjet-voor stellen met betrekking tot de atoom- contróle geen enkel nut zou afwerpen". Miles stelde voor, het Sovjet-plan te verwerpen. De Sovjet-Unie had voorgesteld, dat binnen het kader van de Veiligheidsraad der UNO internationale controle zou worden uit geoefend op het delven en de productie van materiaal voor de atoomenergie. De Sovjet-Unie wilde daarenboven de con trole pas toelaten, nadat alle atoom-wapens verboden en vernietigd zouden zijn. De Westelijke mogendheden verklaarden zich voorstanders van internationale controle op de materialen voor atoomenergie door een lichaam buiten de Veiligheidsraad, hetgeen tevens onafhankelijkheid van het vetorecht zou insluiten. Volgens de viermogendhedenverkla- ring zijn „de Sovjet-voorstellen nutteloos; zouden het gevaar voor een atoom oorlog niet uitsluiten". De commissie voor de atoom-energie der UNO, aldus Miles, kan geen plan steunen, waarbij onttrekking van materiaal niet uitgesloten zou zijn of dat geen afdoende middelen biedt om geheime activiteit vast te stellen of om dwangmaatregelen te tref fen. Het plan van de Sovjet-Unie is on doelmatig. Geen land zal afstand doen van zijn atoomwapens, als het niet zeker weet, dat geen enkel ander land ze kan produceren. Het voorstel van Frankrijk, Engeland, Canada en China werd door België, Co lumbia, Argentinië en de V.S. gesteund. Voor de goedkeuring van het voorstel zijn slechts zeven stemmen nodig. Er is op ver zoek van de Russische gedelegeerde nog niet over het voorstel gestemd om hem gelegenheid te geven zijn regering te raad plegen. Andrei Gromyko (Sovjet-Unie) her haalde in een rede van bijna een uur de beschuldiging, dat Amerika en tot op zekere hoogte ook Engeland opzettelijk poogden een werkelijke internationale controle van de atoomenergie te verhin- dei-en. „Indien iemand de hoop mocht koesteren, dat de Sovjet-Unie de grond beginselen van haar plan zou prijsgeven, zal hij bedrogen uitkomen", aldus Gro myko. Gromyko legde er de nadruk op, dat de kwestie van de controle vooral een poli tieke kwestie is. Indien men eenmaal op politiek gebied tot overeenstemming is gekomen, zouden de technische moeilijk heden ook geregeld kunnen worden. Tsjechisch auteur verzaakt communistische „zending" „Mijn geweten verbiedt leugens" De bekende Tsjechoslowaakse schrijver en dichter Ivan Blatny, die Zaterdag te Londen is aangekomen als lid van een dele gatie van het Tsjechische door de regering erkende vakverbond van auteurs, heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zich distan- cieert van het huidige regiem en Tsjecho- Slowakije „een door de bolsjewisten geleide politiestaat" noemt. Blatny was lid van de Tsjechische communistische partij. „Indien ik de instructies zou volgen, die mij voor mijn vertrek werden ge geven, zou ik het Engelse volk moeten verzekeren, dat alles in Tsjecho-Slo wakije volkomen in orde is en dat de toestand overeenkomt met de wil van het volk. Mijn geweten verbiedt mij echter dergelijke leugens te verbrei den", aldus Blatny. Volgens Blatny hebben in zijn geboorte stad Brno alle weduwen van door de Duit sers gefusilleerden en gedeporteerden een formulier ter ondertekening ontvangen, waarin zij hun aanhankelijkheid aan de communistische partij betuigen, met de waarschuwing, dat in geval van weigering hun pensioen zal worden ingetrokken. Het woord is aan.... Douwes Dekker: Dorre harten erkennen geen on beschreven recht Pauselijke Paasboodschap Waarschuwing tegen de dwalingen van agitatoren In zijn Paasboodschap, uitgesproken voor de Vaticaanse radio, heeft de paus ver klaard: „Het grote uur van het christelijk geweten is aangebroken. In deze tijd van angst en gevaar, die wellicht onherstelbare beslissingen zal brengen in de gehele we reld, drukt een buitengewoon zware last op ons. Hij, die niet blind is, ziet in en hij, die niet waanzinnig is, voelt, dat Rome de wieg, de verbreider en de beschermer van eeuwige waarden van leven en be schaving zich in een toestand bevindt, die de grootste waakzaamheid en de on voorwaardelijke bereidvaardigheid vereist van hoofd en leden der christenheid." De paus sprak van het balkon van de St. Pieterskerk. Vele duizenden luisterden op het plein. Hij werd lang en krachtig toegejuicht. De paus drong erop aan, dat men niet blindelings geloof zou hechten aan de verzekeringen van hen die verklaard hadden „respect voor de godsdienst te hebben en naderhand de heiligste za ken bleken te verachten." „Er is geen plaats", zo zei hij, „voor halfslachtigheid, voor de besluiteloos heid van degenen, die geloven twee meesters te kunnen dienen. Gij weet, dat sociale rechtvaardigheid en vrede nimmer krachtig gevestigd kunnen Communistische partij in Bengalen onwettig De bureaux van de communistische par tij in geheel Westr-Bengalen zijn Zaterdag gesloten. De partij is onwettig verklaard. Er zijn ongeveer 30.000 communisten in W est-Bengalen. De minister van Binnenlandse Zaken der provincie heeft verklaard, dat de ac tiviteit der communisten de handhaving van orde en recht in gevaar bracht. De regering had reden om aan te nemen, dat de partijleden op onwettige wijze de be schikking over geld en wapens hadden gekregen en dat de vrijwilligersorganisa tie van de partij werd geoefend in het ge bruik van vuurwapens. worden, als men de ogen sluit voor het licht van Christus en de oren opent voor de dwalende wereld der agitatoren." De paus ging voort: „De kerk van Rome is kort geleden het voorwerp van zeer on rechtvaardige aanvallen geweest. Zij wordt aangevallen door mensen, die de fouten aandikken van sommige harer ontaarde leden, die de kerk zelf het eerst laakt en ernstig bestraft. Hoewel de kerk al deze onjuiste beschuldigingen van de hand wijst, heeft zij haar aanvallers lief, want ook zij zijn haar zonen en zij nodigt allen uit zich te verenigen." NIEUWE AARDAPPELEN EN EERSTE PERZIKEN Op de veiling te Naaldwijk zijn de eer ste kasaardappelen aangevoerd. Voor een dagelijks maal zijn zij nog te duur. Zij brachten 1.35 tot 1.55 per kilo op. Ook werden de eerste perziken aangevoerd. De eerste perzik kostte 2.45. Generaal Smuts, de grijze Zuidafrikaanse regeringsleider, heeft dezer dagen de acht tienjarige Evelyn Macaskill uit Bloemfon tein tot Miss South-Africa" gekroond uit 49 mededingsters. - De schone bloem uit Bloemfontein blijft een jaar lang in het bezit van haar titel. Vliegramp op Corsica Uit Ajaccio op Corsica wordt gemeld, dat 19 inzittenden van een Brits vliegtuig, dat op Corsica is neergestort, om het leven zijn gekomen. Het vliegtuig, dat uit New Delhi kwam, zou tegen de Oostelijke helling van de Mont Cardo zijn gevlogen. Het Britse ministerie van Luchtvaart deelt mee, dat het verongelukte toestel toe behoorde aan de Indische nationale lucht vaartmaatschappij. Zandzuiger losgeslagen van sleepboot Ongeveer ten Zuiden van Landsend en Plymouth in Engeland is de Nederlandse sleepboot Ebro in een storm geraakt. Door dat de tros brak is de zandzuiger, die door de Ebro werd gesleept, losgeraakt. De Ebro was Donderdag uit Rotterdam vertrokken met als bestemming Boma in de Belgische Congo. De zandzuiger drijft in Noordwestelijke richting. Hij blijkt een winkelier te zijn, die een dubbel leven leidde feviucn. is geen reaen or heid S?' West"Europa's natuurlijke cultuur dJ?ra? 'n len gemeenschappelijke bevrnnM J Sln eeuwen wederzijds- wixchtend heeft gewerkt. órar'Van «"ie zou de tweed, „t ,lc, ingesloten staat er een bij lïfam"'bnt-gersehap. dat van de Unie, *iin Nederfa ZPU 'n ons land, nevens wan een P' dus het burgerschap ïeu nietwnf 3p®^heid verwerven. Hij eigen KonS T e,Een vaderland en zijn «SeSiï,.tehcm?en-Ik EeI°°' dit staatsburgerschap, dat van de Unie, lite;: /mm De zonnige tweede Paasdag zag tal van automobilisten, fietsers en wandelaars langs de weg, die van het heerlijke voorjaarsweer profiteerden om zich naar een plaats te begeven waar het gezichtsveld niet wordt beperkt door stenen huizenblokken. Dat de bollenvelden, waar al steeds meer kleur op begint te komen, een geliefd toer-object vormden, hoeft natuurlijk geen verbazing te wekken. een groot moreel effect zou hebben, niet het minst na de onwaardige behandeling, die een volk als het onze in bezettingsjaren heeft moeten ondergaaneen behande ling waaraan het te eniger tijd, ondanks alle persoonlijke energie en vastheid van overtuiging, opnieuw willekeurig ten prooi zou vallen, als de verouderde verdeeldheid van West-Europa bleef bestaan. De federalisten zouden veel liever heel Europa dan alleen West-Europa en nog liever tot waarborg van de vrede de gehele wereld in een Unie verenigen. Zij zien evenwel in dat de tijd daarvoor nog niet gekomen is en willen zover in de goede richting gaan als mogelijk is. Wellicht be hoort een Noord-Atlantische Federatie, met de Verenigde Staten en de Britse Dominions tot de naaste mogelijkheden. Het is duide lijk dat in elk geval grote moeilijkheden te overwinnen zullen zijn. Men zal evenwel nooit verder komen als men die niet aan durft. De laatste maanden hebben al be wezen hoeveel sneller zij overwonnen wor den als er maar eerst de nood is, die dringt. R. P. Zestien-landenconferentie Onze correspondent te Parijs meldde ons hedenmorgen: De tweede fase van de conferentie der zestien landen is juist voor Pasen afge sloten. De werkcommissies hebben een voorlopig ontwerp voor een Centraal Europees Orgaan opgesteld en de techni sche experts zullen de Paasvacantie ge bruiken om hun respectievelijke regeringen met de voorlopige tekst in kennis te stel len. Na deze ruggespraak verwacht men de deskundigen tussen 2 en 5 April weer terug in Parijs, teneinde aan het ontwerp nog eventuele correcties te kunnen aan brengen, alvorens de ministers de confe rentie officieel zullen sluiten. De datum van sluiting is nog niet bekend. Het voor naamste geschilpunt is thans niet zo zeer de constructie van het Centraal Orgaan dan wel de bevoegdheden, welke dat or gaan moeten worden opgedragen. Fabrikant werd bedreigd meteen toneelrevolver De rijkspolitie van Ouderkerk aan de Amstel heeft, in samenwerking met de recherche van het district Amsterdam der rijkspolitie, op het Rembrandtsplein te Amsterdam de dader van de onder Dui- vendrecht gepleegde overval gearresteerd. Ruim een week geleden slaagde deze mari er in een fabrikant uit Leidschendam on der bedreiging van een revolver van zijn auto te beroven. De wagen werd drie da gen later onbeheerd op de Herengracht te Amsterdam aangetroffen. De arrestant is de 28-jarige eigenaar van een hoedenzaak te Amsterdam, wo nende in Amstelveen. Reeds enige dagen was men de ver dachte op het spoor. Zaterdagavond be zocht hij een café op het Rembrandtsplein te Amsterdam, dat hii bij sluitingstijd ver liet. Nauwelijks had hij de deur achter zich dicht getrokken, of hij liep in de ar men der agenten, die hem stonden op te wachten. Deze winkelier leidde een dubbel leven. Voor zijn buren en zakenrelaties was hij ogenschijnlijk de solide handelsman, maar bij vele figuren uit de Amsterdamse on derwereld gold hij als een der hunnen. Reeds bij de eerste ondervraging viel hij door de mand en legde een volledige be kentenis af. De sleuteltjes van de geroofde Mercury had hij nog in zijn bezit. Voorts is het zwarte papieren masker in beslag genomen, waarvan hij zich tijdens de over val had bediend. Het was in een winkel voor feestartikelen gekocht. Het vuurwapen, dat eveneens is opge spoord, blijkt van een kennis van P. af- „Democratisch Volksfront" wint in Roemeense -verkiezingen In Roemenië hebben Zondag verkiezin gen plaats gehad voor een nieuwe Consti- tuei-ende Vergadering. In Boekarest was het rustig. Buitenlandse correspondenten hebben in het gehele land toestemming ge kregen dè verkiezingen van nabij gade te slaan. Meer dan zeven millioen mensen hebben aan de verkiezingen deelgenomen. Het „Democratische Volksfront", dat wordt gevormd door de vier regerings partijen de communistische arbeiders partij, het arbeidsfront, de volkspartij en de Hongaarse volksunie kwam met een gemeenschappelijke can didatenl ijst uit. Leider van het democratische volksfront is de eerste-minister dr. Groza. De oppositie, die van weinig betekenis is, wordt gevormd door de liberale partij en de democratische boerenpartij. Maandagavond zijn de volgende defini tieve uitslagen van de Roemeense verkie zingen gepubliceerd: Aantal stemgerech tigden: 8 417.467: aantal opgekomen kie zers: 7.663.375: blanco stemmen: 194.385; Democratisch Volksfront 6.958.533: Onaf- hankelijken 246.065; Nationale Liberale Partij 213.521; Democratische Boerenpar tij 50.871. De verdeling van de 414 zetels in de nieuwe Nationale Vergadering, die 6 April bijeenkomt, is op grond van deze uitslag als volgt: Democratisch Volksfront 405: Nationale Liberale Partij 7; Democratische Boerenpartij 2. i komstig te zijn, die toneelspeler van be roep is. Onder een of ander voorwendsel heeft de overvaller deze nietsvermoedende artist bewogen hem dit toneelwapen in bruikleen af te staan. Het is een oude, roestige revolver, waarvoor de fabrikant uit Leidschendam niet op de vlucht had be hoeven te gaan, indien hij slechts had ge weten, dat er geen schot mee kon worden gelost. P. heeft zijn arrestatie in hoofdzaak te wijten aan zijn in het oog lopende, dure kleding. Deze kledij vergemakkelijkte het de van zijn auto beroofde fabrikant, als mede de concierge, die de dader op de Herengracht uit de Mercury zag stappen, aan de rijkspolitie een signalement te ver strekken, dat thans verbluffend nauwkeu rig blijkt te zijn geweest. Weliswaar stond P. niet in de poïitie-registers vermeld, doch particulieren, aan wie het signale ment werd voorgelegd, herkenden daaruit de 28-jarige P. uit Amstelveen. Op 1 April begint voor het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag het proces tegen de voormalige „SS-Obergruppenführer und General der Poli zei" Rauter. Rauter heeft verklaard, dat hij zich verantwoordelijk stelt voor alle gepleegde feiten. Ook wil hij de verantwoordelijk heid op zich nemen voor de daden van zijn ondergeschikten daar hij, nu Himmler en Seyss Inquart van het toneel verdwenen zijn, zich beschouwt als de hoogste Duitse politieautoriteit, die hier te lande nog moet terecht staan. De gezondheidstoestand van Rauter wordt redelijk genoemd. Wel ondervindt hij nog steeds hinder van de gevolgen van de aanslag, die op hem gepleegd is. Twee kogels zijn nog niet uit zijr^ïchaam verwijderd. Aan zijn rechteroog ié hij zo goed als blind. De bewaking van Rauter is verscherpt. Ondanks zijn protest hij heeft zijn ere woord gegeven, dat hij geen zelfmoord zal plegen staat hij voortdurend onder toezicht. Wanneer hij zich scheert staat er altijd een bewaker naast hem en 's nachts blijft het licht in zijn cel branden, want men wil niet het risico lopen, dat Rauter door zelfmoord zijn berechting zou ont gaan. De zittingen zullen worden gepresideerd door jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen. Het Hof wordt verder gevormd door mr. Q. J. L. M. van Moorsel, mr. D. Bydendijk, generaal-majoor V. E. Wilmar en generaal majoor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. Griffier is mr. C. G. Jordens. Mr. J. Zaayer zal als procureur-fiscaal op treden. Er zijn alleen enkele getuige a charge opgeroepen: zes in totaal, onder wie de inspecteur van politie F. J. van Dien. Van Geelkerken, de ex-plaatsvervangend lei der van de N.S.B., Schreieder, de leider van het „Englandspiel" en Van Etten. een oud-SS-er tegen wie geen vervolging is ingesteld omdat hij na zijn desertie uit de SS belangrijke diensten aan de illegaliteit zou hebben bewezen. De president van het Bijzondere Ge rechtshof heeft mr. K van Rijckevorsel als verdediger aan Rauter toegevoegd. Vol gens de wet moet Rauter door een Neder landse advocaat verdedigd worden omdat hij voor een Nederlandse rechtbank en naar Nederlands recht berecht zal wor den. De duur van het proces wordt op drie dagen geschat. Mackenzie Kinsr naar Truman Mackenzie King, minister president van Canada, is uit Ottawa naar Washington ver trokken, waar hij met president Truman besprekingen zal voeren over de interna tionale toestand. In bevoegde kringen te Ottawa acht men het niet onmogelijk, dat de besprekingen van Mackenzie King met Truman de weg bereiden voor een uitbreiding van het pact van Brussel. Complot in Siam Volgens de Siamese pers heeft de poliüe in Siam een complot van Chinezen ontdekt om zich van de macht in het land meester te maken. Er zouden twee regimenten Chi nezen gereed hebben gestaan om op het gunstigste moment met behulp van moder ne wapens hun slag te slaan. De samenzweerders zouden in nauw con tact hebben gestaan met vroegere Siamese ministers. Hoge Siamese autoriteiten weigerden commentaar op deze persberichten te ver strekken. Sombere Pasen in Palestina Amerika zal speciale UNO-vergadering verzoeken De Verenigde Staten zullen de Vei ligheidsraad heden voorstellen, om een wapenstilstand tussen Arabieren en Joden uit te vaardigen en zo spoedig mogelijk een bijzondere Algemene Vergadering bijeen te roepen om het Palestijnse vraagstuk opnieuw te be spreken, aldus meldt Reuter uit Lake Success. Intussen worden de berichten uit het Heilige Land steeds somberder. Het Pa weekeinde eiste tientallen doden. Volgens in Jeruzalem binnengekomen berichten zijn vliegtuigen van de Joodse luchtmacht begonnen met een bombardement van de Arabische haven Jaffa, De Palestijnse regering heeft in een te Jeruzalem uitgegeven bekendmaking me degedeeld, dat dx-ie bommen „vermoede lijk uit vliegtuigen" in de buurt van scho len in Jaffa zijn terecht gekomen. Zij ver oorzaakten geringe schade aan gebouwen, doch geen letsel aan personen. Volgens de politie werd het bombarde ment van Jaffa kort na middernacht (op Maandag) uitgevoerd en werd vliegtuig geronk gehoord even voordat de bommen vielen. Zij kwamen terecht in een gebied, dat buiten het bereik ligt van de mortie ren van de Joodse stellingen aan de rand van de naburige Joodse stad Tel Aviv. De Palestijnse regering heeft later haar eigen communiqué tegengesproken en verklaard, dat geen bommen doch mor tier-granaten waren neergekomen. Offi cieel werd meegedeeld, dat vier Joodse vliegtuigen Arabische strijdkrachten heb ben gebombardeerd, die een aanval deden op een Joods convooi ten Zuiden van Je ruzalem. De groep Stern deelt mede. dat zij een huis, dat als regionaal hoofdkwartier der Arabische strijdkrachten te Magdiel, ten Noord-Oosten van Tel Aviv dienst deed, heeft opgeblazen. Vier Arabieren zouden de dood gevonden hebben. Convooien gedecimeerd. Bij Arabische aanvallen op twee Joodse convooien gedurende het afgelopen week einde zijn bijna 60 Joden gedood en onge veer 70 gewond, zo wordt uit officiële bron vernomen. De Arabische verliezen zijn 9 doden en 20 gewonden. Bijna 40 Joodse voertuigen zijn vernield. Het Britse militaire hoofdkwartier in Palestina deelt mede, dat het een wapen stilstand heeft tot stand gebracht tussen de naar schatting 1.200 Arabieren en be legerde Joden buiten Betlehem en hoopt nog 35 gewonde Joden uit Betlehem te kunnen evacueren. Ook de rest van de 95 Joden, die in een Arabische hinderlaag zijn gevallen, zal op grond van de voor waarden van de wapenstilstand worden ge- evacueerd. Bij een aanval op een Arabisch dorp in de omgeving van het vliegveld Lydda is een pantserwagen in de lucht gevlogen. Zes Joden en een Jodin verloren het leven. 737 Joodse opvarenden van de schoener Jehiam, die Zondag 65 km. uit de kust van Palestina door de Britse marine werd op gevangen, zijn op transport gesteld naar Cyprus ESPERANTISTENCONGRES IN ALMELO. Zaterdag en de beide Paasdagen is te Almelo het vijftiende internationale Espe- rantocongres gehouden, dat werd bijge woond door esperantisten uit Denemarken, Noorwegen, België, Engeland en Neder land. wisselend bewolkt. Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Zwaar bewolk? met tijdelijke opklarin gen en plaatselijk enige regen. Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Minder zacht. 31 Maart: Zon op 6.18 uur. onder 19.11 uur Maan op 2.26 uur. onder 9 14 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1