IJmuider Courant 1890« Versobering M "Ttaverteliiking met weekdagen spaans». orden door een nieuwe Knoeiing OP het aantal Zon- wiipen oningen Binnenkort zullen ook de aanzienlijk wor- maaltuden Derc twee maatregelen De St. Walburgtoren te Zutphen viel aan het vuur ten prooi .D. K. ambtenaren fraudeerden Het Amerikaanse Huis wil Spanje betrekken in de Marshall-hulp 9UX. Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Bureau* |g ng 5 uur 8061 (K 2560), ^e'" Rf r4;e Santp. - Haarlem, Gr. Houtstr. 93, Terraswe? Directelir_H00fdredacteur 15054. Telefoon 1U'^ Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 31 Maart 1948 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f 4,Franco per post f 4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad, Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem INtjANoBïon« - dusver"!! jm „„ekkend, vooral niet ®%fvele mensen die geen auto's tot hiïltin« hebben en zelden of nooit >"l'£S' eten. Maar zij zijn toch in K »r de toestand en ik geloof dat "Top moeten rekenen, dat meer ver- volgen. Wij gaan. juist door """Li om de volksvoeding op peil d!. I?n te zorgen dat er althans een dra- 1 toorziening met kleding is en in het «fSJn de noodzakelijke levensbehoeften Baar te doen zijn, kange jaren reden dat als een schrikbeeld J1< ik lees. welke beperkingen op tSlden in restaurants te verwachten iBSnk"dardeze maatregel menig- goede zal komen en herinner mij 1- ,r die in bezettingstijd het was de ooKter oie verzekerde, dat n V hongerwinter verzekerae, aa 1 ménden hun gezondheid hadden her- aTerder voeding. Hij voegde K toe dat een aantal dikkerds, die Slik waren afgevallen, daarmee aan i Kndergang tengevolge van dreigende S-S3 ontfapt de Smde ironie van de oorlog is, dat hij op r mamer een aantal mensen het leven ÜStVersobering der maaltijden in restau- moet dergelijke uitwerking doen Sn: men ontmoet in die inrichtingen Sm die al weer op alarmerende wijs tan vooroorlogse corpulentie zijn uit- 1 BesMeii'ng van de Zondagsvergunningen voor auto's zal het wandelen en fietsen ten komen. Dit kan niet anders dan een reoude uitwerking hebben. Een en ander tan zelfs leiden tot verhoging van arbeids- nroduciiviteit en zeker tot het voorkomen „n allerlei kwaaltjes en kwalen bij lieden, jje puiten" slechts kennen als bmnen in I (tn" wagen zitten. Hetgeen er meer zijn dan wij vaak denken. In een Londens dagblad heb ik gisteren een foto gezien van de brede autoweg, die 1 naar de badplaats Southend leidt. Die foto was genomen op Eerste Paasdag, waarop deLondenaars in massa naar buiten plegen te trekken, Zij hebben het ditmaal in prop volle treinen moeten doen. De machtige verkeersweg naar Southend was op die I foto - die een wegdeel van toch zeker een halve miil in beeld bracht totaal ver- i laten wat snelverkeer betreft. Alleen op I het fietspad zwoegden twee fietsers moei- I zaam een lange helling tegemoet. De Engelsen hebben in dit opzicht heel wat meer mogelijkheden dan wij in ons land; vlakke wegen zijn bij hen zeldzaam. En zij hebben al een benzine-rantsoene- ring, Gelooft gij nog, dat die bij ons zal uitblijven? Het beeld uit austerity-England so- I berheids-Engeland zoals men het aan de overzijde zelf betitelt, is welsprekend. Wij zijn er in financieel-economische zin niet beter aan toe dan de Engelsen. Menigeen schijnt dat niet te willen geloven, omdat de schijn sinds een jaar, waarin de En gelsen zwaar zijn gaan versoberen, bij ons beter is. Laten zij zich niets wijs maken. Het is niet meer dan schijn en de komende tijd zal dat aantonen. Wij hebben vóór de oorlog, in grote meerderheid van onze bevolking, een levensstandaard gekend die tot de allerhoogste ter wereld behoorde. Er is geen kans dat wij die levensstandaard op korte termijn zullen herwinnen en op dit ogenblik maken velen zich nog steeds ern veel, te, royale voorstelling van de f werkelijke vooruitzichten. Het Plan-Marshall zal binnen twee we ken wet' worden en West-Europa de steun verlenen, die het nodig heeft om zijn economie weer op gang te brengen. Ja. Maar dan ook niets meer dan dat. Als dit plan mislukt was zouden vele volken van West-Europa, waaronder het onze, tot een staat van armoede afgezakt zijn zoals wij ons nauwelijks kunnen voorstellen. Want de grote crisis stond vlak voor de deur. Zij wordt, slechts op het nippertje verme- den. En dan zullen wij van Amerika nog niet meer krijgen, dan nodig is om er ons met veel beleid en hard werken doorheen te slaan. Waarbij het aantal steun-jaren niet meer dan 5V2 zal bedragen en de steun ons niet tot vroegere welvaart terug zal brengen. Neen, want dat zit er niet in, al lijken die bedragen fantastisch-hoog. Wij zullen er naar moeten streven dat j Nederlands beleid in Indonesië een grond slag van productieve samenwerking be reikt, waarbij deze machtige vroegere wei- Vaartsbron ook weer in zekere mate begint te vloeien instede van zoals sinds de oorlog het gevahis milliarden te kosten. Wij zullen ook moeten streven naar die meuwe samenwerking der volken in het Westen met inbegrip van West-Duits- land waarover op deze plaats al zoveel Kerkgebouw en kostbare bibliotheek konden worden behouden De fraaie St. Walburgtoren in Zutphen is gisteren ten prooi gevallen aan het vuur. Omstreeks vier uur ontdekten voorbijgangers, dat er rookwolken opstegen uit het middengedeelte van de toren. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die door het opendraaien van een kraan op de begane grond de vaste blusinrichting in de toren in werking trachtte te stellen. Deze installatie bleek echter niet te functioneren. Een kwartier later stond het bovengedeelte van de toren in lichterlaaie en omstreeks zes uur stortte de top als een lawine van gloeiende stenen en verkoolde halken omlaag. Een enorme vuurzuil steeg uit de onthoofde toren omhoog, een schonwspel, dat tientallen kilometers ver in de omtrek te zien was. Met tussenpozen van een uur kwamen de drie zware klokken van respectievelijk 2000, 3000 en 3500 kg naar beneden. geschreven is. Opdat West-Europa's eigen Welvaartsbronnen tenvolle te baat genomen "orden, hetgeen nu op geen stukken na geschiedt. J* ,heb in Engeland een lang gesprek genad met een rustig en ernstig kenner an de toestand in zijn eigen land, die ook an ons land merkwaardig-goed op de oogte was. Niet alleen omdat hij er veel er gelezen had, maar ook omdat hij het Pas nog bezocht had met geen ander doel, «ten Z'C r,Van de s'tuatie op de hoogte te nei;r\ e ^n§8lsman wist meer van ons P? iek en economisch beleid dan menige nder. En hij sprak als zijn over- ten aanzien van de economische veer van *?eide lanóen uit, dat de uit- asnm S rVan Plan-Marshall wel een nietteü^lgm? zal geven, maar dat wij moet ?m erllge zeer moeilijke jaren tege- «toet gaan. Een voorspelling, die hij trou- Jl? e landen van West-Europa te »fi vooral voor Frankrijk, waar wn ooo een Ze^er politiek herstel maar Vaarb?E!H1'S'hi.heiel zwakke Positie zag. sevopi» 21 afvroeg of een „veiliger vprrWn\ aanzien van de economie de aanepnsinv1^hvikkeling van de Westerse benariPip "gs~P°bbek niet zou kunnen een dip en pretti§e vraag, maar wel Want w ai' voren gebracht moet worden. Chïiu? n0g eens herhaald: het Plan- Zover reikt hS °nS* nTiet boven°P brengen, de kans r>m k n §eef* ons slechts Kans om het zelf te doen. - - 85 jaar Hommes is op 1 April grma a werkzaam bij de fesenstraat te Haarten? verlhandel' De Zutphense brandweer, geassisteerd door de brandweercorpsen uit Apeldoorn, Arnhem, Brummen, Deventer, Warns veld en Lochem, deed wat zij kon, om de toren te redden. Van het dak van de kerk af werden enorme watermassa's in de vuurzee gespoten. Desondanks was het weldra dui delijk, dat de toren geheel aan het vuur ten offer zou vallen. Vooral toen de spits bezweken was en het middengedeelte als een reusachtige schoorsteen fungeerde, laaiden de vlammen hoog boven de toren uit, waarvan met korte tussenpozen telkens gloeiende brokstukken losraakten en naar beneden stortten. Het was een geluk, dat deze witgloeiende massa aan de Westzijde op het 's Gravenhof neerkwam en niet aan de Oostzijde op het dak van de kerk. Toen de brand ontdekt werd, was men terstond begonnen, de inventaris uit de kerk te halen. Ook de librye, welke tal van zeldzame historische boekwerken bevat, kon tijdig in veiligheid worden gebracht. Een begin van brand, dat in''de kerk ont stond, kon tijdig worden geblust, zodat hier slechts geringe schade werd aangericht. Alleen het orgel, dat juist onder de toren stond, heeft veel geleden. Eerst omstreeks halftwee verminderde de vuurgloed in de toren, maar toch duurde het nog tot halfvijf voordat de brandweer corpsen uit de omliggende gemeenten kon den inrukken. De Zutphense brandweer kon zich toen bepalen tot het nablussings- werk. Oorzaak onbekend De oorzaak van de brand, die een der mooiste torens van ons land vernietigde, is onbekend. Er waren 's middags omstreeks vier uur loodgieters aan het werk op de bovenste omloop van de toren. Zij werden De brandende toren even voor de top instortte. door het vuur verrast en moesten zich in allerijl naar beneden begeven. De St. Walburgkerk is gebouwd in de 13de eeuw en in 1446 door een grote brand ernstig beschadigd. De resten werden ver bouwd tot een driebeukige hallenkerk met Atoomcommissie op dood spoor De UNO-commissie voor controle op de atoomenergie, aangewezen om een inter nationale overeenkomst tot het instellen van een controlerend lichaam voor de atoomkracht voor te bereiden, blijkt, zo meldt Reüter, geheel op een dood spoor te zijn geraakt. Het ene lid na het andere verklaarde, dat discussie verder geen nut zou hebben, gezien „de vasthoudendheid van de Sovjet-Unie". De Sovjet-Unie en de Oekraine poogden de besprekingen voortgang te doen vinden, de Verenigde Staten, gesteund door België, Canada, Frankrijk en Groot-Brittannië deden het voorstel de commissie te ontbinden. De zittingen der commissie zijn voor on bepaalde tijd verdaagd. Communiqué te Batavia De Commissie voor Goede Diensten deel de gisteren in een communiqué mede, dat in de vergadering van de agenda-commis sie van gistermiddag een memorandum van de Nederlandse delegatie werd behandeld en verwezen naar de subcommissie voor veiligheid. Dit memorandum betrof een regeling ten aanzien van de Japannezen en Duitsers in republikeins gebied. Voorts werd naar de economisch-finan- ciële sub-commissie een nieuw „working paper" van de republiek, handelende over het verkeer over de status quo lijn, ver wezen. Het Vaticaan bemiddelt in Palestina Van gezaghebbende zijde te Rome wordt vernomen, dat het Vaticaan onlangs stap pen heeft ondernomen om de samenwer king van alle partijen in Palestina te be reiken in een poging om tot enige over eenkomst te geraken, waarbij de rechten van Joden en Arabieren aldaar op gelijke wijze gewaarborgd zullen zijn. Het Vati caan vreest, dat de huidige ernstige situa tie in Palestina op een catastrophe zal uit lopen, waardoor de heilige plaatsen in ge vaar komen. Nadat de spits met donderend geraas naar beneden was gekomen, geleek de toren op een reusachtige schoorsteen, waar de vlammen hoog bovenuit sloegen. een dwarspand, waarvan de Noordelijke arm in 1492 en de Zuidelijke arm in 1499 werd verlengd. Van bijzondere betekenis is vooral de tegen de Zuid-Oostzijde van de omstreeks 1371 gebouwde kooromgang opgetrokken boekzaal of librije, die gebouwd werd van 1561-1563. Truman: „Erger dan oorlog" President Truman heeft ter gelegenheid van de herdenking van het 127-jarig be staan der Griekse onafhankelijkheid voor een groot gehoor van Griekse Amerikanen verklaard, dat Amerika met ieder land over vrede wil spreken, doch niet zal toe staan, dat de vrijheden van enig land door het slijk worden gehaald. „Dit land wil geen oorlog en heeft nooit oorlog gewild, doch er zijn verschillende dingen, die erger zijn dan oorlog, waaronder slavernij. In 1940 en 1941 hadden wij aan slavernij het hoofd te bieden en nu staan wij voor bijna dezelfde situatie", aldus Truman. Conferentie over persvrijheid De conferentie over de vrijheid van voorlichting in Genève boekte gisteren haar eerste resultaat doordat de deelne mende landen overeenkwamen om buiten landse correspondenten dezelfde vrijheid van beweging te geven en dezelfde toegang tot de nieuwsbronnen als binnenlandse journalisten. Dit voorstel werd na aan genomen te zijn door de commissie voor „de verwerving van nieuws", in welke commissie alle 53 landen vertegenwoor digd zijn, doorgezonden naar de commissie voor de opstelling van een ontwerp-over- eenkomst. (United Press) Russisch voorstel aan Finland heden te Helsinki De volledige tekst van het Russische voorstel betreffende een| verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand tussen Rusland en Finland zal per Finse koerier heden aan de Finse regering in Helsinki ter hand gesteld worden. Men verwacht, dat de Finse regering en het parlement binnen enkele dagen hun standpunt ten aanzien van het Russische voorstel zullen kenbaar maken. In Moskou hadden gisteren geen bespre kingen plaats tussen de beide delegaties. De Finse delegatie werd op het Ostrava Tolstoja door minister Molotof en zijn echtgenote ontvangen. Bij deze plechtig heid v/aren minister Wisjinsky en Zorin alsmede het corps diplomatique aanwezig. (United Press). Russische gezinnen uit Oostenrijk naar huis Volgens welingelichte Oostenrijkse krin gen is aan de gezinnen van Sovjet-functio narissen en burgerlijke leden van de ge allieerde bestuursraad verzocht binnenkort naar de Sovjet-Unie terug te keren. Men verwacht, dat de Sovjet-scholen na de Paasvacantie niet meer zullen worden ge opend. r Twee gewezen ambtenaren van het filiaal van het Centraal Distributiekantoor in de Smedestraat te Haarlem stonden Dinsdagmiddag voor de Politierechter voor Economische Zaken terecht. Zij werkten samen aan één tafel, waar zij ingeleverde distributiebonnen moesten vernietigen. De verleiding werd deze on ervaren ambtenaren zij waren eerst sedert 1946 in dienst van het C.D.K., nadat de oudste, de 49-jarige M. van 't H. kap per en de 41-jarige C. A. K., kampbewaar der was geweest te sterk en vooral van 't H. deed vele textiel-, schoenen-, maar vooral kolenbonnen in de zwarte handel verdwijnen. Voor de opbrengst werden kleren voor het gezin gekocht. Zijn collega K. had een keer textielpunten verkocht, de opbrengst hadden de maats samen ge deeld. Een transactie met 120 kolenbonnen „een halve goederenwagen vol", merkte de politierechter op had 3300 moeten opbrengen, met welk cijfer de Officier van „Wij hebben de fascistische regering" van Franco aan ons hart gedrukt" Tijdens de behandeling van amende menten op liet wetsontwerp, dat de hulpverlening aan Europa regelt, heeft het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden tot grote verrassing van velen in Amerika en Europa, besloten de op neming van Spanje in het Marshall plan goed te keuren. Dit gebeurde bij voorlopige stemming, die tot resultaat had dat 149 afgevaardigden zich voor en 52 zich tegen hulpverlening aan Spanje uitspraken. Tevoren had de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van het Huis dit voorstel, afkomstig van de republikeinse afgevaardigde Okonski, aanvaard en aan het Huis aanbevolen. De voorzitter van de commissie, John Vorys, wees er echter uitdrukkelijk op dat de zestien Europese landen de eind beslissing zullen hebben over de vraag, of Franco-Spanje dollars en goederen zal krijgen. Naar Reuter meldt is het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gekant tegen hulpverlening aan Spanje en zal het waarschijnlijk pogingen doen om opneming van de desbetreffende clausule in het uit eindelijke plan te voorkomen. Verschillen de afgevaardigden uitten zich op heftige wijze tegen het amendement, en de afge vaardigde Isaacson van de American La bour zeide: „Het besluit van het Huis zal het geweten van de wereld schokken. Wij hebben de fascistische regering van Franco aan ons hart gedrukt." Andere afgevaar digden noemden de stap een „ernstige fout". Zij betoogden dat het een belediging is aan de zestien landen, die Spanje niet hebben uitgenodigd. De opneming van Spanje zou een bewijs zijn van weinig begrip voor de problemen waartegenover de vrienden der democratie in Spanje en Frankrijk zich gesteld zien. Bovendien stellen de Verenig de Staten zich bloot aan een geweldige propaganda-campagne der Sovjet-Unie, al dus deze afgevaardigden. Het ministerie van Buitenlandse Zaken weigerde officieel commentaar te verlenen op de stap die het Huis betreffende Spanje heeft genomen. Men wees er op dat tot dus verre de kwestie van Spanje's deelneming aan het plan-Marshall was overgelaten aan de Parijse conferentie der zestien landen. Regeringspersonen vragen zich af of het Congres van plan is extra gelden voor Spanje in het wetsontwerp op te nemen. Zij menen dat het reduceren van de bedragen die voor de andere landen zijn voorgesteld, een zaak is die niet te licht mag worden opgevat. Te Madrid is het besluit uiteraard met instemming ontvangen. Men was verheugd over de omstandigheid, dat het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden „de wer kelijke koers der gebeurtenissen onderken de en thans het land recht zou laten weder varen. Spanje heeft altijd een zeer anti- Nieuw Deens defensieplan Rasmus Hansen, de Deense minister van Defensie, heeft verklaard, dat de regering koortsachtig werkt aan een nieuw defensie plan. In een interview met een blad te Kopenhagen verklaarde hij, dat aan de commissie, die belast was met de bestu dering van verschillende kwesties met be trekking tot de verdediging met inbegrip van de verdediging tegen de atoombom, verzocht was het tempo op te voeren. communistische houding aangenomen, die de wereld thans tot de hare ging maken. Spanje hoopt, dat in de naaste toekomst een vriendschap met Amerika op deze basis opgebouwd zou worden", aldus deze krin gen. Verbazing in Parijs. In Parijs gaf het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken hedenavond uitdruk king aan zijn verbazing over de houding van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden. Een woordvoerder van de Quai d'Orsay zeide dat de Franse regering op dit ogenblik geen officiële commentaar heeft te leveren, doch merkte op dat de stap van het Huis een verrassing was. Als gevolg van het late uur waarop het bericht bekend werd, heb ben de Parijse avondbladen nog geen com mentaar kunnen leveren. (United Press) Onaangenaam avontuur van Belgische automobilist Op de Afsluitdijk is een Belgische auto, waarin twee dames en twee heren gezeten waren, aangehouden door een wielrijder. De man sprong van zijn fiets toen de auto op ongeveer tweehonderd meter afstand van hem verwijderd was. Hij ging op de rijweg staan en stak beide handen in de hoogte. De auto-bestuurder stopte, doch liet de motor draaien. De wielrijder ging daar na op de treeplank van de auto staan en probeerde het linkerportier te openen, doch de bestuurder wist dit op slot te doen. Toen de auto snel wegreed, moest de man los laten, waarna hij op de banden begon te schieten. Geen der kogels trof echter doel. De rijkspolitie wist spoedig de dader te arresteren. Hij is een inwoner van de ge meente Opsterland. Hij bleek geestelijk niet geheel normaal te zijn. Justitie de ernst van deze overtredingen wilde illustreren. Mr. Wiarda eiste tegen Van 't H. acht maanden gevangenisstraf met vier maanden voorwaardelijk en te gen K. zes maanden en een zelfde tijd voorwaarden als van 't H. Bovendien eiste hij tegen beiden een verbod om gedurende vijf jaar een overheids- of semi-overheidsfunctie uit te oefenen. Mr. C. G. Bijleveld, uitspraak doende, zeide: „Het Nederlandse volk moet kun nen rekenen op zijn ambtenaren en weten dat deze eerlijk zijn" en veroordeelde de oudste verdachte tot vijf, de jongste tot vier maanden. Hij legde beide mannen een voorwaardelijke veroordeling van zes maanden en een verbod conform de eis van de Officier op. Tegen de 40-jarige schrijfmachine monteur B. van G„ die bonnen van Van 't H. in consignatie had gehad eiste mr. Wiarda drie maanden plus drie maanden voorwaardelijk, maar de politierechter maakte er wegens het uitstekende voor lichtingsrapport negen maanden voor waardelijk van. Een 40-jarige dame, die 150 textielpun ten had gekocht hoprde een maand gevan genisstraf tegen zich eisen. De politierech ter wilde alvorens uitspraak te doen eerst wel eens een voorlichtingsrapport zien. Een complot. De berechting van de 60-jarige Sant- poortse vishandelaar G. W., die er van beschuldigd werd veertig kolenbonnen, ook al afkomstig van de twee C.D.K.-amb- tenaren, van de schrijfmachine-monteur gekocht te hebben, ging al met evenveel strubbelingen gepaard als destijds zijn ver hoor bij de politie. De vishandelaar ontkende pertinent, doch mr. Bijleveld maakte hem er op at tent dat hij bij de politie anders verklaard had. „Dat verhoor is erg onprettig verlo pen", meende W. „Ik had het gevoel dat ik ontvoerd werd". De betrokken contro leur verklaarde, dat van de zijde van de C.CD. alle vormen in acht waren geno men, hetgeen W. luidkeels deed uitroepen: ,,'t Is verschrikkelijk, 't is verschrikkelijk" en hij kon eerst door twee mokerslagen van de politierechter op groene tafel tot bedaren worden gebracht. Enkele getuigen a décharge moesten mr. Bijleveld er van overtuigen, dat W. slechts een collega-vishandelaar een dienst had bewezen door een paar kolenbonnen aan derden over te geven, doch zowel de schrijfmachine-monteur als de collega be weerden pertinent het tegendeel, waarop W. uitbarstte: „Het is een complot tegen me". De politierechter vond het toen genoeg en maakte van de eis van mr. Wiarda 300 boete en een maand voorwaardelijk 200 boete. De vishandelaar J. S., die ook een paar kolenbonnen onbevoegd voorhanden had gehad kwam er met 50 boete af. Clay zal geallieerde bestuursraad bijeenroepen De Duitse nieuwsdienst meldt onder aanhaling van Amerikaanse kringen te Berlijn, dat generaal Lucius Clay, de Arne' rikaanse militaire gouverneur, definitief besloten heeft de geallieerde bestuursraad op 10 April bijeen te roepen voor de vol gende periodieke bijeenkomst. Het woord is aan Coleridge lVat in de politiek met vrees begint eindigt gewoonlijk met dwaasheid. Morgen begint voor het Bijzondere Gerechtshof in Den Haag het proces tegen Rauter, de voormalige ..Höhere SS- und Polizeiführer und General-Kommissar für das Sicher- heitswesen". Een foto van Rauter op de binnenplaats der gevangenis in Scheveningen, Versobering der maaltijden in restaurants Het overleg tussen het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en Bedrijfshoreca over versoberingsmaat regelen voor de restaurants schijnt ge ëindigd te zijn. Als resultaat van dit over leg is, naar de N.R.C. verneemt, binnen af zienbare tijd gesproken wordt van medio Mei de invoering te verwachten van een aantal beperkingen in de omvang en de samenstelling van de maaltijden in deze inrichtingen. Met name zou er op aandrang van de regering gestreefd zijn naar een vermindering van de vleesver strekking. Volgens inlichtingen van het blad kunnen betere restaurants, die in de klassen C en D zijn ingedeeld, een uit bieding van het aantal vleesloze dagen tot drie tegemoet zien. waarbij de hoeveelheid te verstrekken vlees per maaltijd op 100 gram gehandhaafd zou blijven. De goed kopere restaurants in de Wassen A en B en dergelijke inrichtingen zouden twee vleesloze dagen per week blijven houden, met dien verstande evenwel, dat zij de porties vlees van 100 gram tot 75 gram zouden moeten verminderen. Verder zou voor alle restaurants het aantal gangen worden beperkt tot vier en zouden bij na- servering van fruit geen extra voor- spijzen verstrekt mogen worden. Ook zou den gebakken aardappelen en pannekoe ken van de menu's verdwijnen. Pan-Amerikaanse conferentie begonnen George Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft op de Pan-Amerikaanse conferentie, die gis teren te Bogota is geopend, de steun van alle deelnemende landen ontvangen voor een voorstel, dat de Amerikaanse staten een onderzoek zullen instellen naar „het probleem van door buitenlandse mogend heden geïnspireerde opstandige activiteit, gericht tegen de instellingen, vrede en vei ligheid van de Amerikaanse republieken". Argentinië, Guatamala, Venezuela, Bo livia. Equador, Mexico, Panama, Chili, Paraguay en Peru hebben zich uitgespro ken tegen Europees bezit van koloniën op het Westelijk halfrond. De Verenigde Sta ten, Brazilië, Columbia, Uruguay, Cuba en Nicaragua waren van tegenovergestelde mening. San Salvador, Costa Rica, Haiti, Honduras en de Dominicaanse republiek hadden nog geen vaste mening over dit onderwerp. Tsjechisch UNO-gedelegeerde zal Veiligheidsraad negeren Het Tsjechoslowaakse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft op een persconfe rentie medegedeeld, dat de nieuwe Tsjecho slowaakse gedelegeerde bij de UNO niet voor de Veiligheidsraad zal verschijnen om deel te nemen aan de bespreking van de Chileense klacht over Tsjecho-Slowakije. „Tsjecho-Slowakije weigert in de positie van een beschuldigde, of zelfs maar van een vermeend slachtoffer geplaatst te wor den", aldus het ministerie. De woordvoerder liet zich in scherpe be woordingen uit over de Chileense regering, die de diplomatieke banden met Tsjecho- Slowakije verbroken had „op een manier, die niet gebruikelijk is onder fatsoenlijke en beschaafde naties". Bovendien achtte de Tsjechoslowaakse regering het onmoge lijk op een uitnodiging van de Veiligheids raad in deze materie in te gaan, omdat de raad eerst de „ongeëvenaard beuzelachtige en oniuiste" verklaringen van de voorma lige Tsjechoslowaakse vertegenwoordiger Papanek aanhoorde. De discussies in de Veiligheidsraad hebben naar de mening van de woordvoerder aangetoond, dat de „mechanische meerderheid in de raad niet in het minst van plan is zich te houden aan de beginselen van het Handvest". De woordvoerder wees er voorts op, dat de Sovjet-Unie „inderdaad zich het lot van Tsjecho-Slowakije heeft aangetrokken". Ongeregeldheden op Ternate Enkele dagen geleden drongen er te Batavia berichten door over relletjes op Ternate tijdens het bezoek van de pre mier van Oost-Indonesië, Anak Agoeng Gde Agoeng. Thans meldt een communi qué van het Oost-Indonesische ministerie van Voorlichting, dat tijdens een officieel bezoek van de premier, een fakkeloptocht werd gehouden, waarbij lampions waarop opschriften stonden met politieke strek king, welke tevoren waren goedgekeurd door het hoofd van plaatselijk bestuur, werden meegedragen. Toen de lampionnendragers naar de stad terugkeerden, werden zij aangehouden door een groep onverantwoordelijke mili tairen, die de lampions met opschriften vernielden en enkele deelnemers van de optocht mishandelden. In de ochtenduren pleegden dezelfde militairen een inbraak in de woning van de heer Mononutu, die onlangs als voor zitter van de Oost-Indische goodwillmïssie naar de republiek is geweest; onder voor wendsel, dat zij naar verdachte stukken zochten, braken zij kasten open. De Oost-Indische regering betreurt de incidenten ernstig, aldus het communiqué. Er zijn onverwijld stappen genomen om voorbeeldige straffen uit te delen. De correspondent van Aneta voegt hier nog aan toe. dat de territoriaal comman dant, kolonel Scheffelaar, per vliegtuig naar Ternate is vertrokken. AANWAKKERENDE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Tijdelijk tot stormachtig toenemende wind uit Zuidelijke richtingen, later draaiend naar Zuid-West of West. Regen. Weinig verandering in tempe ratuur. 1 April: Zon op 6.16 uur, onder 19.13 uur Maan op 3.24 uur, onder 10.05 i (Laatste kwartier)

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1