Meer strand voor dagbezoekers en goedkoper logiesgelegenheid BOEKEN bij VAN DORP WOENSDAG 31 MAART 1948 ^^EBADnAATSEN IS NODIG: IJMUIDER COURANT Rappor! over herstel der badplaatsen H,l ra«stuk van let lerstel der bad i «ii is door de Rijksdienst voor het J.'„.„|t Plan aan een beschouwing onder- „J. Tbons is een rapport daarover worpen. Thans is een rapport De wederopbouw moet, «STdit rMWMt gezegd, gericht zijn Wt tb ppen van bet juiste kader voor J X welke een badplaats als reerea- Slum bezit of in de toekomst krijgen Ct ™orts OP bet verschatten van een 1 Mh"e bestaansmogelijkheid en een be- £.S woonoord voor de permanente be- oordeeld r V° functie van de badplaats wordt be eld naar de omvang van het dagbe- roek en dat van het vacantie-bezoek en d< «menstelling van dit laatste naar de in komensklasse en de wijze van logies. Re- kening houdende met de te verwachten aanwas der bezoekers, dient er volgens het rapport meer strand voor dagbezoek be schikbaar te worden gemaakt. Het dagbezoek is massaal en verdrijft de nistzoekende vacantiegangers. Scheiding lussen het deel der badplaats dat is inge- sield'op het dag- en het goedkoopste va- cantiebezoek en het deel met het meer luxueuze vacantiebezoek is noodzakelijk. Vrijwel al het strand van Zandvoort tot en mc» Egmond en van Hoek van Holland tot Noordwük zal omstreeks 1970 aan de kust moeten worden ontsloten voor dagbezoek. Stii strand blijft slechts over bij Bergen en tussen Zandvoort en Noordwijk. De ont wikkeling van Wijk aan Zee, Castricum, Esmond, Katwijk en Oostvoorne tot plaat sen met massaal bezoek eist bijzondere voorzieningen. Er moet in 1970 op gerekend worden, dat de gehele bevolking buiten het platteland financieel in staat zal zijn ge steld gemiddeld één week met vacantie te gaan. Omtrent de vorm der logiesgelegenheid zegt het rapport, dat het moderne hotel geen vacantieverblijf is, maar de plaats van waaruit men zijn liefhebberijen en spor tieve genoegens zoekt. Enerzijds vraagt men minder luxe dan vroeger, anderzijds geeft men een groter deel van zijn vacantie budget buiten het hotel uit. „Bedrijfshoreca" stelde een onderzoek in naar de op economische gronden meest wenselijke grootte van hótelbedrijven. Zij concludeerde, dat het noodzakelijk is ter bespoediging van het herstel der Noordzee badplaatsen de oude ondernemers zoveel mogelijk bij de wederopbouw te betrekken. Dit houdt in, dat ook in de toekomst het kleine bedrijf (familie-bedrijf) regel zal zijn met als minimum grootte 25 a 30 bed den. „Bedrijfshoreca" zou het niettemin toejuichen, indien kapitaalkrachtige onder nemingen, door afkoop van herbouwplich- ten, zouden overgaan tot het stichten van hótelbedrijven van middelmatige grootte (ongeveer 150 bedden). Dit is de uit be drijfseconomisch oogpunt meest wenselijke omvang. Voor goedkope logiesgelegenheid zullen eenvoudig ingerichte hotels, waar een deel der werkzaamheden door de gasten geza menlijk wordt verricht en kamphuizen moeten worden gebouwd. Voor de ar beidersgezinnen moeten voorzieningen wor. den getroffen in de vorm van vacantiehui- zen, niet-commerciële ondernemingen, waar de gasten volledige verzorging wordt ge boden tegen zeer lage prijs. Goedkoper logies. In de toekomst zal de vraag naar logies gelegenheid in de eerste klasse hotels rela tief in omvang afnemen. IJmuiden Brandweer had geen „Paasvrij" Nog steeds onderschat men de brand baarheid van helm in het droge duinter rein. Een achteloos weggeworpen sigaret ten „peukje", het „vuurtj'e stoken" door knapen met kampeerneigingen, deze on deugden hebben de brandweer van IJmui den enige keren uit doen rukken. Achter de visrokerijen ontstond tweemaal brand en ook bij paal 58 gingen grote hoeveel heden helm en struikgewas in vlammen op. Vlaggen halfstok Reeds een viertal dagen wapperen rond de vissershaven vele vlaggen halfstok ter nagedachtenis aan de heer Joh. Polderman in leven voorzitter der IJmuider Reders Vereniging. MARKTBERICHT 30 Maart 1948 Visprijzen. KI. schol 21—8.10; bot 19—11; zenar 22—8,50; griet 7062; poontjes 17 ■Si 74—60; ham 66—65: schartong 62 rf; tarbot II 84—78; tarbot IV 84—72; tar bot IV 75—74, alles per 50 kg. Tar£ot 1 1.95—1.55; heilbot 3.20—2.60: gr. tong 2,10—1,90; rod. tong 2.101.85; kl.md. n iV ^Ti'95; tong I 1.95—1,60; kl. tong H l,6i-l,40, alles per 1 kg. Besommingen, vm ,T5. met f 14.100 besomming, fmn Ti,, Katwijk f4560; IJM 72 Condor f 1120 Perseus £4388; IJM 77 Poolzee KW54f302°; KW 168 f 3446; KW 166 f 2630; ;l°.f 4900; KW 140 f3315; KW 64 f2410; Kw ?/£28; K W124 f2351; KW 125 f3547; Kw!- U820; Kw 78 f5185; KW 108 f2452: Kw 7o Hi!!!1 KW 24 f2955: KW 227 f3409; KW M ooi-' K Wl62 f317g: KW 56 f3018; Kw co ;22i5: Kw 69 f3269: KW 91 f2595; kw Kw 77 f 199°; Kw 219 £25"; liiliL! KW 65 2300. f659J TJM 229 1061; IJM 240 f638; ijM 594 i 19 1950: IJM 80 f223°; IJM 200 JSPrïïS1»204 f 2320; IJM 34 f 2378; Uk 172 f 498 M 248 f 1115: IJM 210 f 2940: Agenda voor en RoaflhWOENSDAG 31 MAART. der van nL4"5 -UUr: sPreekuur Wethou- Th?» Onderwijs. Rev ft',? "uri, «Sinbad de zeeman", be Ponf a" ',Twee asters uit Boston". Andy Hardy"UUK "Het leven begint voor B.o'l w'13 n' uur: Gemeenschapsavond ,,De zwarte plak". Ra,bONDERDAG 1 APRIL °s'odS2zUrmSPreekUUr''Weth°U" fisi'choWit1' 8 uur: Dr> Ten Haeff, Para- In 1955 zal het mogelijk zijn de badplaat sen van een welverzorgd winkeleentn te voorzien. Arcade-bouw heeft het voordeel, dat men ook bij regenachtig weer „droog" kan winkelen. Het rapport bespreekt tenslotte de bouw der badim-ichtingen. Het begrip „luxe strandbad" is verouderd. De badinrichtin gen der toekomst zullen eenvoudig en doel matig moeten zijn en dit brengt mee, dat deze van zodanige omvang zullen worden, dat zij karakteristiek-architectonische ele menten van het strand zullen vormen, einde der wederopbouw-periode, zal in hotels en pensions vraag zijn naar c.a. 125.000 bedden. Zeker een derde van de nieuwe goedkope logiesgelegenheid zal uit vacantiehuizen moeten bestaan. In de drukst bezochte kustgebieden zal de uit breiding zelfs voor ongeveer de helft door dit type verblijven moeten zijn gevormd. Het complex der badplaats-architectuur is over het algemeen weinig bevredigend. Nu de oorlogsstorm vee1 '-°eft weggevaagd, Een stuk van Neerlands damtitel wordt in IJmuiden verspeeld Op Zaterdag 24 April zal de finale om het damkampioenschap van Nederland be ginnen en de volgende spelers zullen aan deze eindstrijd deelnemen: R. C. Keiler uit Amsterdam (titelhouder); P. Beers, Noord- Scharwoude; B. Dukel, C. Suyk, A. Ligt- hart, uit IJmuiden; H. Laros, Beverwijk; P. Roozenburg, D. v. d. Staay, te Rotter dam; W. Huisman, Leiden; P. Leijte, Utrecht; J. Jurg en A. Jurg te Almelo; O. Doornbos, Groningen en Geert van Dijk, Wageningen. Er wordt eerst op 24 en 25 April in Am sterdam gespeeld en daarna op 1 en 2 Mei in IJmuiden. Voor de Damclub IJmuiden, die vier leden onder de deelnemers telt is het een grote eer, de derde en vierde ronde in haar clublokaal te mogen organiseren. De IJmui- denaar H. J. Hilvers, die reeds eerder als wedstrijdleider bij de nationale kampioen schappen in 1934 optrad, is door het bonds- bestuur aangezocht ook deze wedstrijden te leiden. De organisatie berust bij de secretaris van D.C.IJ. de heer C. Kaan, Edisonstraat 15 te IJmuiden. Paas-damtournooi Pover succes van D.C.Il-ers in Leiden Het Paastournooi van de damclub Leiden mag een groot succes geworden zijn, wat het aantal deelnemers betreft, voor de D. C.IJ.'ers was het speelsucces over de ge hele linie maar middelmatig. - De D. C. IJ.'ers Laros, Ligthart, Suyk en Dukel, die in de eregroepen speel den, verloren bijna allemaal in de ochtend ronde. Alleen Ligthart behaalde tegen de blinde meester A. Olsen een voordelige remise. In de avondronde wonnen Suyk, Laros en Dukel en Ligthart speelde remise. De uitslag luidt: eregroep B: Dukel twee de prijs (le prijs P. Roosenburg); eregroep C: H. Laros tweede prijs; eregroep D: Ligt hart na loting eerste prijs; eregroep E: C. Suyk derde prijs. In de hoofdklasse behaalde J. v. Straten in zijn groep de tweede prijs. Koetsier en Jonker verloren beide partijen. In de eerste klasse wisten W. Goos en H. Swier beiden de eerste prijs te verwer ven. In de hoofdklasse waren drie blinde spe lers ingeschreven, die tegen elkaar uitkwa men in één groep. In deze groep van vier, won een speler uit Rotterdam de eerste prijs. KOOPVAARDIJSCHEPEN VOOR AMSTERDAM. In de week van 14 tot 20 Maart passeer den 61 koopvaardijschepen, op hun reis naar Amsterdam de sluizen van IJmuiden. 3 Zweedse, 1 Pools, 1 Russisch, 1 Noors, 2 Panamese, 1 Amerikaans, 15 Britse, 3 Deense, 2 Finse, 2 Griekse en 30 Neder landse schepen, met een gezamelijke bruto inhoud van 117.390 registerton. Uit Groot-Brittannië kwamen er 27, IJsland 1, Zweden 5, Finland 3, Polen 4, Duitsland 1, Nederland 9, België 2, Frank rijk 1, Afrika 3, Noord-Amerika 3, Perzi sche Golf 1, Indië 1. In die week zijn 50 schepen vertrokken, tezamen 108.210 bruto register ton. Tussen goud en diamant „Daap" 55 jaar getrouwe Tuindersstraat 105 is gedurende deze dagen in een bloemententoonstelling her schapen en de mensen, die er in gaan het zijn er velen complimenteren de bruid van 78 en haar even oude bruide gom met het feit, dat ze nu al 55 lange ja ren het huwelijksbootje in de rechte koers hebben weten te houden. De bruid dat is Neeltje Mijssen-Buis en haar echtgenoot heet eigenlijk J. Mijssen, maar zeg maar Jaap, dat klinkt veel gezelliger. Die Jaap is voor IJmuiden geen onbe kende: als hij gaat vertellen over zijn rei zen naar Spanje en Egypte komt er heel wat levenswijsheid los, al waren het geen pleziertochtjes maar werkreizen 'op de baggermolen van een firma, die met bag geren menige harde gulden over de grens heeft verdiend. Niet alleen uit het zware baggerwerk kent men Jaap in IJmuiden: ook in het verenigingsleven bekleedt hij vooraan staande functies: Ere-voorzitter van Ad- vendo en dito dito van de IJmuider Har monie. Temidden van zijn 8 kinderen, zijn 34 kleinkinderen en een negental achterklein kinderen zal Zaterdagavond in het oud katholiek verenigingsgebouw het grote feest met de nodige vrolijkheid gevierd worden en dan zullen er, meer nog dan op de receptie van gisteren, vermoedelijk heel wat herinneringen aan „toen" te voor schijn komen. Want Jaap en zijn vrouw zijn twee ras-IJmuidenaars, die hun hele 55-jarige huwelijk in de stad aan de zee hebben doorgebracht. Jubilea bij de Hoogovens D. Smit en P. Schrodeur Bij de afdeling Transportwezen van de Hoogovens werd de heer D. Smit, loco drijver, gehuldigd ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum. Tegelijk met hem was zijn collega, de heer P. Schrodeur het werk begonnen, doch het jubileum van deze laatste werd, met het oog op familie omstandigheden, niet in het openbaar ge vierd. De heer J. H. Meijer, adviseur van het Transportwezen, hield namens de afdeling de jubileumrede, waax-in hij de loopbaan van de heer Smit schilderde. Hem was te vens de taak opgedragen, het geschenk van de afdeling te overhandigen. De heer W. Wiersma, chef van het Transportwezen, vereerde de jubilaris het Gedenkbord en het Getuigschrift der Maat schappij, waax-na de heer J. J. Verswij ve ren, die sinds korte tijd de heer Meijer als chef van het Vervoer heeft opgevolgd, in hartelijke bewoordingen de wederzijdse verhouding naar voren bracht en de na druk legde op Smit's punctualiteit. De heer Sj. Tuinstra, een man die bij zondere gaven als dichter en zanger heeft, droeg een door hem vervaardigd vers voor, waaraan geenszins de vrolijke noot ont brak. In dit vers vergeleek hij de jubilaris met een bekwame pikeur die zijn ros het stalen ros: de locomotief goed in de hand heeft en al menige „prima cour- se" op het hoogoventerrein heeft gereden. Het lid van de fabriekskern, de heer C. van der Zwets-Slotemaker bracht de ge lukswensen van de kameraden over. lx*. F. W. E. Spies, bedrijfsdirecteur, sloot de rij van sprekers. Hij releveerde hun beider wex'kzaamheden aan de maat schappij en wist in zijn toespraak een al gemene tendentie te leggen voor het ge zamenlijk streven voor veilig werken, waarvoor ir. Spies een waardig en krach tig pleidooi hield en hij aller medewer king inriep om in de toekomst, meer nog dan tot nu toe, daax-voor te ijveren. Mocht dan alsnog een droeve schaduw over hun arbeid vallen, dan moest niemand dit ooit kunnen wijt jn aan menselijk verzuim. Ir. Spies merkte op, dat hij in de jubilaris op dit terrein een goede medestander had ge vonden en hij sprak de hoop uit, dat dit aldus zou mogen blijven. De jubilaris, die vergezeld was door vrouw, kinderen en vele familieleden, sprak tenslotte een dankwoord. Terrasvogels wint derde prijs in D.T.C.-tournooi In de eerste wedstrijd ging het tegen SDW. Deze ontmoeting werd met 31 ver loren, ondanks het feit, dat de Vogels het grootste deel van de speeltijd in de aanval waren. Tot tweemaal toe stopte de SDW- doelman de bal achter de doellijn, doch de scheidsrechter liet doorspelen. Dit ontmoe digde de Terrasvogels dusdanig, dat SDW toen flink in de aanval kon komen, om ten slotte nog met vrij sprekende cijfers te winnen (31). Het doelpunt van Terras- vogels werd door Goedhart gescoord. De tweede dag werd om de 3e of 4e prijs gespeeld tegen Gold Star. Hoewel Kraak, Dortmundt en De Jonge niet van de partij waren, beheerste Terrasvogels het spel ge heel en had de verdediging een rustige dag. Met 40 werd tenslotte beslag op de derde prijs gelegd, doch bij grotere kx*achtsinspan- ning zou de overwinning zeker heel wat sprekender geweest zijn. Drie doelpunten werden bovendien geannuleerd. De junioren van Terrasvogels lieten zich al evenmin onbetuigd en wonnen van de DTC-junioren met 141. Stormvogels verliest van West Frisia Na de goede spelvorm, welke Stormvogels Zaterdag bij de opening van het Velser Sportpark in de wedstrijd tegen VSV had gedemonstreerd, viel het vertoonde in de ontmoeting tegen West-Frisia door vrijwel hetzelfde elftal alleen Van Opbergen was vervangen door Van Gelder lichte lijk tegen. Van het vlotte spel, het goede verband tussen de linies onderling en het behoorlijke schieten door de voorhoede spelers was niet zo heel veel meer overge bleven. Voor een groot deel kwam dat door het felle „op de bal zitten" van de West- Frisianen, waardoor het spelbeeld rijkelijk hard genoemd kon worden. Voorts was het keiharde terrein moeilijk te bespelen en tenslotte dupeerde de scheidsrechter door een tweetal foutieve beslissingen, die even veel doelpunten opleverden, de blauw- witten dermate, dat bij hen alle animo ver dween. Vooral Schoorl, die de laatste tijd juist weer de steunpilaar in de IJmuider defensie is, maakte zich niet zo druk meer. Stormvogels had door Blinkhof de leiding genomen. Voor een vermeend handsgeval van Schoorl werd West-Frisia een vrije trap toegekend, waaruit de gelijkmaker ontstond. En voor de Stormvogels van de schrik bekomen waren, stond het 21. Na de rust vergrootte West-Frisia in duidelijke buitenspel-positie de voorsprong onder algemeen Stormvogels-protest (31) Goedhart en Luppens bleven goed partij geven. Zelfs appelleerde Stormvogels voor een doelpunt, daar de bal achter de lijn zou zijn gestopt, doch dit appèl werd niet aanvaard. Strawberries behaalde een dubbel succes in Brussel Het driedaags verblijf in de Belgische hoofdstad is in vele opzichten geslaagd geweest. Met een uur vertraging kwam het gezelschap Zaterdags per autobus bij het stadion van White Star aan. Kort daarop begon het tournooi. Na het spelen van de volksliederen bonden de dames de strijd aan met Lille Université Club de France en kwamen zij tot een puntenverdeling (11). De heren hielden Standard Club de Liège er onder. De eerste Paasdag moesten de Stra%vberries zich tevx*eden stellen met een gelijk spel tegen de gast heren. Vooral in de eerste helft viel er van fx-aai hockey te genieten. De laatste dag vormde wel het hoogtepunt van het uit stekend verzorgde tournooi. Luide aange moedigd door hun supporters streden Strawberries en White Star om de over winning. Pas laat in de tweede helft viel de beslissing toen mej. Jet Bekker doel puntte. Mej. Guri Bleeker voegde er zelfs nog een aan toe, zodat de beker Velsens bezit geworden was. De heren hadden het tegen Lille U. C. nog zwaarder. Een bijzonder fraai doelpunt van K. Bekker bezorgde Strawberries al spoedig een voorsprong. Na de hervatting zetten de Fransen aanval na aanval op, de Velsense verdediging wist echter van geen wijken. De achterspelers Ferment en Minderhoud met spil J. Bunink als -hel pende derde stonden pal. Toespraken van Belgische en Neder landse zijde volgden nog. Met twee prachtige prijzen, clubvaan tjes en Luikse poppetjes verlieten spelers en supporters het veld. VELSEN WINT VAN T.O.G. Velsen won voor de beker-competitie zijn eerste wedstrijd met 31. Over het geheel bewoog het spelpeil zich niet bovén het middelmatige. TOG nam door Karsemeyer.de leiding, maar Hirs (2) en Ninaber .zorgden er voor, dat de eind stand 31 werd. SLEEPBOOT „THAMES" IN ACTIE. De in de haven van Horta (Azoren) ge stationeerde sleepboot „Thames" van L. Smit en Co.'s internationale sleepdienst heeft op 27 Maart het onder Panamese vlag varende 5000 brt. ton metende s.s. „Horizon", dat in de Atlantische Oceaan met machineschade drijvende was, op sleeptouw genomen en koers gezet naar een haven aan de Oostkust van Amerika. Velsen-Noord Van de trein naar het politiebureau Een bewoner van IJmiliden-Oost heeft de Tweede Paasdag misbruikt om een glas- ruit van een trein te vernielen. Het spoor wegpersoneel liet dit niet op zich zitten en riep de hulp van de politie in. In het bu reau aan het Tiberiusplein kreeg de man ruimschoots gelegenheid zijn vernielzucht te overdenken. OPNIEUW HOUTSTOF AANGEVOERD. Op zijn maidentrip voerde het prachtige nieuwe Noorse m.s. „Högh Brook", uitge rust met de modernste installaties en met de Paasdagen voor Van Gelder's Papier fabriek aangekomen, een lading van 1200 ton houtstof aan van Gothenburg (Zwe den). ONAANGENAME PAASONTDEKKING. Toen bewoners van de Watervlïetstraat van hun Paasuitstapje thuis kwamen, bleek dat ongewenste bezoekers „te gast" waren geweest. Een hoeveelheid linnengoed en een radiotoestel hadden zij bij hun vertrek meegenomen. Mannenkoor „De Eendracht" concerteert Het Mannenkoor „De Eendracht", direc teur de heer Frits Uyttenboogaard, organi seert Zaterdag 24 April in gebouw „Con cordia" een concert- annex feestavond. Het eerste gedeelte bestaat uit het op treden van „De Eendracht" met „Vlaamse Kermis" van Hullebroeck; „Die Nacht" van Schubert; „Haeck Diés" Van Alph. Vran- cken; „Le Rossignol" van Gretry en „Lied aan het Gangspil" van Fred. J. Roeske. Het feestelijke programma wordt ver zorgd door The Medleys met Afrikaanse en cowboyliederen en Harry Meyer als conférencier. Een bal besluit het geheel. Velsen Burgerlijke stand GEBOREN: C. M. SchooneSchoorl. z., Kruidbergerweg 69, Santpoort: A. M. Winkel —van den Berg, z., van Dalenlaan 23, Sant poort: T. van der MeerWijnnobel, d., Kas tanjestraat 38, IJmuiden; L. de Vries Zuurbier, z., Trompstraat 166, IJmuiden-O.; J. C. Hoenderdosvan Lieshout, z., Hage- lingerweg 120, Santpoort; W. C. Frowein Eindhoven, d.. Middenduinerweg 63, Sant poort: M. M. van der Heidede Weijze, d.. Hagelingerweg 10, Santpoort; H. H. J. van GeldorpBlom, z., Stormpolderdijk 108, Krimpen a/d. IJssel; K. de Haanvan den Berg, z., Ogelwightstraat 24, Velsen-Noord; J. BakkerBrederveld, d., Kerkweg 48, Sant poort; S. A. de JongBos, z., Fazantenlaan 10, IJmuiden-O.; E. H. Zonneveldtvan Kaam, z„ van Spijekstraat 14. IJmuiden; M. SchoorlMolenkamp, d., Hagelingerweg 44. Santpoort; A. de SonnevilleStarmans, d-, Arendsweg 141, Beverwijk; M. J. de Jong Buijck, dReinier Claeszenstraat 23, IJmui den; A. G. van SchootenAardenbux-g, z„ Dwarsweg 3, Velsen. OVERLEDEN: H. van den Berge, 66 j., echtgenote van D. Pel, Kwekerslaan 7. Sant poort; F. Heuving, 22 j., d. van P. Heuving en H. Drenth, de Letstraat 5, Velsen-Noord; B. Duijver, 46 j„ echtgenoot van N, Brand, de Genestetlaan 34, Driehuis; J. Polderman, 64 j., echtgenoot van E. Luchsinger, Kanaal straat 234, IJmuiden. Met Uw PUNTEN naar Van Weert Anegang «ooi de Baby Beverwijk De bal om de Holland I beker rolt weer Evenals vorig jaar organiseert Hoog- ovenstaten ook dit jaar weer het, inmiddels reeds begonnen, traditionele Holland I beker tournooi. De Holland I beker is een wisselbeker, gegoten van Holland I ijzer en hij weegt ongeveer 100 kg. Voor het tournooi kan iedere Hoogoven- of PEN-afdeling met een of meer elftallen inschrijven. De winnaar van vox'ig jaar was de af deling ovenbouw van de Hoogovens. Dit jaar wordt er gevoetbald in twee af delingen; in groep A mogen zowel voet ballers als niet-voetballers meespelen. In groep B alleen zij, die dit seizoen niet voor de erkende bonden zijn uitgekomen, dus meest veteranen. Dat de Holland I beker een begeerd trofee is, blijkt uit het grote aantal in schrijvingen. Niet minder dan 62 elftallen (dit zijn reserves meegerekend een kleine duizend man), zullen de strijd gaan i aanbinden. De elftallen van groep A zijn door loting verdeeld in acht groepen van drie. Deze spelen een halve competitie, waar na uit de acht best geëindigde, die verder volgens het afvalsysteem spelen, de win naar naar voren komt. De wedstrijden van de B-groep hebben alle plaats volgens het afvalsysteem, en zijn reeds begonnen. Voorlopig kan men iedere Zaterdag middag op Watex-vliet twee wedstrijden van de B-groep, waarin naast jongste be dienden soms grootvaders meespelen, bij wonen. NATIONALE WORSTEL KAMPIOENSCHAPPEN D.O.K. organiseert op 4 en 11 April in de balzaal van het Kennemer Theater grote worstelwedstrijden om het kam pioenschap van Nederland- Deelnemers zijn onder anderen zij die in de Olympische ploeg opgenomen zijn. FILMAVOND SOCIALE AFDELING HOOGOVENS Op Donderdagavond 8 April zal de Soci ale afdeling van de Hoogovens een film avond verzorgen in het Kennemer Theater te Beverwijk. Vertoond zal worden de film „Toendra". Voorts zullen er nog vertoond worden „We of the West Riding" (film over een En gels ax-beidei-sgezin) en „lm Taumel des Schnees" (Zwitserse sportfilm). Alle films worden tijdens de voorstelling toegelicht door de C. H. Groen van de Nederlandse Reisverenigixig. Hond en winkelman De enige overeenkomst tussen een hond en een kruidenier is, dat zij beiden trek ken de een aan de riem, de ander via de bonnenlïjst van uw inkomsten maar verder is er een onverzoenlijke vete tussen de beide soorten, welke zich heel wel ver klaren laat en die van de kant des grutters met verbeten wapenen wordt gevoerd. Immers: een hond die in de winkel niet zeer nauwkeurig door de baas in het oog noch aan de lijn wordt gehouden, ziet er geen been in. verschillende kruideniex-se eigendommen wederrechtelijk te bemach tigen zoals wij ons diverse soorten blaas- lxam, kaaskorsten en biscuits herinneren, waarmee de onze triomfantelijk uit de duisternis achter de toonbank te voor schijn is gekomen. Verder deponeert een hond bij voorkeur onwelvoeglijkheden op de winkelmat, wat de verantwoordelijke klant een rood hoofd en de kruidenier een wrange boos heid pleegt te bezorgen. De overeenkomst tussen dezelfde hond en een manufacturier houdt eveneens vrij spoedig op na het gemelde „trekken" en ook hier moet de winkelier voortdurend het oog laten weiden over de omzwervin gen van honden-van-klanten die allerlei dingen doen, welke niet temidden van petten, stropdassen en jaeger-stelletjes thuishoren. Er met een couponnetje van door gaan bijvoorbeeld. Of een optimis- tisch-roze das van de laatste zending tus sen het gebit verfomfaaien. Velsen's winkeliers zijn nijvere lieden met goede inborsten. Zij dragen de hond meestal hetzelfde wanne hart toe als de pex-soon, die er met een lijn aan ver bonden is, maar wanneer de viervoeter in een onbewaakt moment een ruïneuze be- diüjvigheid aan de dag gaat leggen, is het uit met de liefde. Als ik mijn niet zeer streng opgevoede zwarte vriend laatst had laten betijen bij zijn proefnemingen om trent de sterkte van de winkelmat mijns grutters ik neem aan, dat er bloed ge vloeid zou zijn.... Met de waardering enerzijds, welke in mijn binnenste te vinden is voor de nette zakenman en met het groeiend ongeloof aan ingeboren eerbied bij honden voor de eigendommen van deze mens ander zijds, zou ik mede-honden-eigenaren wil len zeggen hun harige troetelkinderen niet tot in de verleidelijke ruimten van kruidenier, bakker, stoffenhandelaar of waar ook zaken gedaan moeten worden, te bi-engen. Voorkomen en buiten even vastleg gen is beter dan genezen en kwaad de schade betalen. J. F. FEUILLETON Mijnheer' Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 75) „En je moet ook niet te slecht over die arme Henry denken", zei hij, „want ten slotte heeft hij alleen maar geprobeerd, wat minder inkomstenbelasting te betalen". Zij keek recht voor zich uit. „Ik vind dat het bijna hetzelfde is als stelen". „Maar kind, hoe kom je er bij!" riep hij verontwaardigd. „Geen zakenman zal het zo noemen!" Zij ging hier niet verder op in. „Hebt u nog van hem gehoord?" „Ja, ik heb vanmorgen een brief van hem gehad, hij is in New York, het gaat hem heel goed". Zij stopte haar naaiwerk in haar mandje en stond op. „Dank u wel, dat u mij dit alles hebt verteld". „Maar waar ga je naar toe?" vroeg hij. „Naar bed". Hij keek op de klok. „Ja, inderdaad, het is je tijd". Hij zei het met grote tegenzin. „Goedenacht". Hij keek in haar grote, doorschijnende ogen. Hij keek naar haar verleidelijke lip pen. Hij voelde een vreemde emotie in zich opkomen. Hij had haar eens gekust en hij voelde een sterke neiging om haar nog maals te kussen. „Goede nacht eh kind". Hij kuste haar licht op haar voorhoofd, ging met zijn hand over zijn ogen en draaide zich om. Toen hij weer keek, was zij weg. Hij liep de kamer op en neer als een ge kooide leeuw. Een vreemde opwinding had zich van hem meester gemaakt. Het was helemaal niet zijn bedoeling geweest haar zo te kussen en het had hem een grote in spanning gekost haar niet zo te kussen als het zijn bedoeling was geweest. Hij werd geleidelijk aan kalmer, maar voelde zich nog steeds niet gewoon. Vermoedelijk had hij iets gegeten, dat hem niet goed was be komen. Hij herinnerde zich toen, dat hij nog een bx-ief moest schrijven aan George Cooper. George vroeg hem wat voor nieuws er was; nu, er was heel wat te vertellen. Michael was getrouwd. Badger en zijn vrouw hadden het huis verlaten. Jose phine had een lijst ingezonden van haar schulden, die, naar zij meende, de nalaten schap moest betalen. Luke Dimsley ver langde dat de kinderen bij hem kwamen. Er waren nog andere nieuwtjes, die hij be sloot weg te laten. Hij zou George niet vertellen, dat hij de heer Robinson had ontmoet en dat deze heer hem had verteld om welke reden hij wijlen Heniy Melvil had willen spreken; hij was ook niet van plan te vertellen, dat Bunty het geheim had ontdekt of een gedeelte er van en dat hij haar de rest had verteld. De brief zou toch al lang genoeg worden en hij besloot er onmiddellijk aan te beginnen. Hij ging aan de schx-ijftafel zitten en opende de lade, waarin het schrijfpapier lag. Hij schreef geruime tijd en werd er zich toen van bewust, dat Tobias zijn kop tegen zijn voet wreef. Het was alsof hij hem een boodschap wilde geven voor de afwezige Henry; Christopher vatte het zo op, hij vertaalde de boodschap en gaf haar door in zijn eigen woorden. HOOFDSTUK XX. Christopher zat in zijn goed verlicht mo dern ingericht kantoor aan zijn tekentafel. Hij had zijn potlood in de hand en bekeek aandachtig de tekening, die vorm begon aan te nemen. Het was nog niet geheel naar zijn zin en toch was hij er al de hele morgen aan bezig geweest. Gewoonlijk ging hij geheel op in dergelijk werk en de min ste onderbreking bracht hem uit zijn hu meur. Maar vandaag scheen hij niet in staat zich te concentreren, hij had ook geen in spiratie en het gebouw, dat zijn potlood zo langzaam en moeizaam op het papier bracht, was, hoewel technisch volkomen verantwoord, saai en zonder leven. Hij was bezig twee dingen tegelijk te doen, niet op zettelijk en eigenlijk zonder er zich reken schap van te geven. Hij tekende een flat gebouw, terwijl hij tegelijkertijd de gevoe lens trachtte te analyseren, die zich van hem hadden meester gemaakt, toen hij gis teravond Bunty, goedenacht had gewenst. Hij had zich afgevraagd, of hij iets had gegeten, dat hem niet goed was bekomen, doch dat leek hem geen afdoende verkla ring. Had hij de laatste weken te hard ge werkt, had hij het ook met andere zaken te druk gehad en was dit dus een soort van nerveuze reactie? Hij had zich de laat ste tijd op alle gebied erg ingespannen, maar toch bevredigde ook deze verklaring hem niet. Maar zijn gesprek met Bunty waarin hij haar een geheim had verteld, dat niet van hem was. dat was toch eigenlijk wel een bewijs, dat hij overspannen was. Natuur lijk dat moest het zijn. Maar hij had al eens eerder iets dergelijks gevoeld en al tijd als hij in gezelschap was van Bunty. Zou er iets van haar uit kunnen gaan, dat verkeerd op zijn zenuwen wex-kte? Hoe zou het anders kunnen, dat een paar vio lette ogen bloed in beweging brachten dat gedurende zo vele jaren lui en traag was geweest? Maar indien hij zich vanavond weer zo zou opwinden, dan moest er toch iets in Bunty zijn waarvoor hij moest wa ken. Zijn gevoelens voor haar waren va derlijk, of tenminste dat dacht hij. Hij had nog nooit een dochter gehad, dus hij wist niet hoe sterk vaderliefde kon zijn. Hij wist niet of vaderliefde even onstuimig en even sterk kon zijn als moederliefde. In dien dit niet zo was, dan was zijn liefde meer moederlijk. Hij moest er toch voor zorgen, dat hij niet te moederlijk werd in zijn gevoelens. Bunty zou niet altijd bij hem blijven. Ze zou eens trouwen. Hij voelde een plotselinge en hevige aan drang om te werken. Hij schoof het papier opzij waarop hij had zitten wex'ken, nam een nieuw vel en hij tekende nu geruime tijd met koortsachtige ijver. Het ging nu veel beter het gebouw, dat op zijn papier verrees, had krachtige en toch elegante lij nen en was veel sierlijker, dan dat, waar aan hij zijn hele morgen had besteed. Hij leunde achterover in zijn stoel en onder zocht de tekening met half gesloten ogen. (Wordt vervolgd), i Vooren boekte successen De grote stelselmatig voorbe reide wintertraining van de B.R.C. „Kennemerland" heeft niet nagelaten haar invloed te doen gelden op de door „Kennemerland"-leden bezochte wielerwedstrijden. Op veelbelovende wijze heeft Arie Vooren het nieuwe wielerseizoen geopend door een prachtige overwinning in het Fruit marktcriterium te Den Haag, waar hij de 100 km (65 ronden) aflegde in 2 uur 29 min. 38 sec., waarbij hij in de eindstrijd Bakker (Zaandam), tweede aankomende en Van Beek (Oostzaan), die derde werd, fraai voorbijsprong. In de ronde van Halfweg op Tweede Paasdag bleek Vooren Den Haag nog in de benen te hebben, want, hoewel zeer moedig rijdend, was de eindstrijd hem te machtig en moest hij toezien, dat de Am sterdammer Lakeman hem op de eind streep met een banddikte voor lag en win naar werd in 2 uur, 26 min. 12 sec. Kunstavond van „St. Lucasgilde" Hoewel de belangstelling groter had kunnen zijn hebben leden en genodigden van het „Sint Lucasgilde" Dinsdag in het Statenhuis aan de Zeestx*aat te Beverwijk een mooie kunstavond gehad door een boeiende lezing van de heer A. van Gessel, die ook de avond opende. De heer Van Gessel koos tot onderwerp „Het zien van schilderijen", wat bij kunst liefhebbers allerlei vragen doet opkomen. Het ontstaan van een kunststuk is moeilijk te doorgronden, maar desondanks kan dit werk door nadere beschouwing bewust, dus beter worden genoten. Tussen zien en genieten moet veelal worden geleerd en vooral in deze tijd ware het een goede zaak de jeugd speciaal hierin opvoedend voor te gaan, zodat zij aandacht en belangstel ling krijgt voor kunst en schoonheid. Het genieten van gi*ote kunstwerken bestaat in hoofdzaak in het mee-leven, het opnieuw beleven van het product van een in ziels vervoering geraakt kunstenaar en het schouwen, waarbij men zich zelf als het ware in de aanblik verliest. Daarenboven telt het kunst-genieten zintuigelijke, mo torische of bewegende, associatieve of ver bindende, intellectuele of verstandelijke en emotionele of gevoels-elementen. die over het algemeen het moeilijkst te bevat ten zijn. De heer Van Gessel ging in zijn beschouwing over deze begrippen diep in op deze elementen aan de hand van fraaie, goed gekozen en verhelderende geprojec teerde schilderijen- en tekenreproducties. Hieronder bevonden zich werken van de oudste meesters, onder wie Michel Angelo en Leonardo da Vinei, schilder stukken van de middeleeuwse schilders o.a. Hendrik Witsen en de grote Rem brandt. voorstellende taferelen met betrek king tot Christus' kruisiging, de Emmaüs gangers. stadsgezichten e.a. Alles bijeen een zeer leerzame avond, die goede kunst liefhebbers naar meer doet uitzien. W. Santpoort Komt er op Santpoort-station een Christelijke kleuterschool Door ouders te Santpoort-station wordt het als een bezwaar gevoeld, dat de af stand, waarop de bestaande kleuterscholen van dit deel der gemeente Velsen af zijn gelegen, te groot is. Zij hebben daarom het plan opgevat door middel van een enquête eens te onderzoeken, hoe groot de belangstelling is voor een eventueel op te richten Christelijke kleuterschool. „SANTPOORT8 BLOEI" DRAAIT „MICHAEL STROGOFF". Op de filmavonden van „Santpoorts Bloei" van Vrijdag en Zaterdag wordt als hoofdfilm vertoond „Michael Strogoff". Daaraan vooraf gaat „Staal", een in Enge land opgenomen film, die een leerzame kijk geeft op de staalindustrie. Molotof in Berlijn? Keuter meldt uit Berlijn, dat aldaar ge ruchten de ronde doen, dat Molotof in de stad is aangekomen. Bevestiging hiervan heeft men nog niet kunnen krijgen, aldus Reuter.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3