IJmuider Courant Collaborateurs konden zich licht dossier" kopen een Amerikaanse Congrescommissie |aat Spanje weg uit hulpplan Berlijn enkel door de lucht nog in contact met het Westen Nederlands dollarpositie précair dier bloemen O,tor Vaiidenberg, voorzitter van de jTtrommissie voor buitenlandse be- heeft na de zitting van de Con- SSnissie verklaard, dat de commissie Stiet amendement betreffende Spanje ■1 vallen, omdat bet ontwerp in de f,; «aaria het oorspronkelijk werd op- No. 18902 Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tei Redactie Te1, ,g 47. Santp. Telefoon Haarlem. Gr. Houtstr. 93, *10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Directeur-iHoofdredacteurRobert Peereboom Vrijdag 2 April 1948 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f4,— Franco per post ƒ4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Eén dag Spaanse griep" deed uitdrukkelijk zijn afkeuring blijken Truman „.verwachte beslissing van het van Afgevaardig- [arshaU-Pj •hterhaald 5ie uit Huis delen in het in allerijl gen SpaIlie. jlarshall «Nffisën Senaat, die het wetsont- dcn tTll-plan, is gisteren >,aR u"iri door de gemengde commis- scI'nntdeed van het gewraakte amen- m dc definitieve tekst van het a rn opstelde, die naar dc president 0Bi Sn ter ondertekening, nadat de r-u Ruizen van het Congres hun fiat nan het door de com- wn seeeven aan opgestelde ontwerp. Tevoren President Truman zeer uitdrukkc- lïriszün secretariaat te kennen ge- dat hij ten scherpste gekant was gade Spaanse clausule. £?dMlnm'end"e landen open laat voor alle - '-nden, die eventueel door de thans nde landen worden uitgenodigd. Men was derhalve van mening aldus Van- Eerg. dat het de taak en het privilege «n de zestien deelnemende Europese lan- E is een besluit ten aanzien van Spanje kfoarverluidt heeft Senator Vandenberg, 'teund door president Truman en minis- Marshall, hard gevochten tegen opne- S,; van Spanje in het wetsontwerp be treffende de hulp aan Europa. De Times Tribune" en vele andere Ame nde bladen hebben het besluit tot het uitnodigen van Spanje scherp aangevallen. Het blad schreef, dat daardoor „niet bij benadering te schatten nadeel aan de doel stellingen van het Europese herstelplan" is berokkend. Het blad legde er de nadruk op, dat aan het Marshall-plan wordt deelge nomen door zestien landen, die gezamenlijk bet herstel van Europa beogen maar het op Soanje niet begrepen hebben. 'Setbetrekken van Spanje in het Mar- M-plan zou koren zijn op de molen van de communisten", vindt de „Times Tribu ne" die voorts bericht: „Het nieuws over deze stap is in West-Europa als een bom ingeslagen en heeft grote aantallen mensen opnieuw in verwarring gebracht, waarvan slechts de communisten vruchten zullen kunnen plukken. In het bijzonder in Italië Jan-die verwarring tragisch worden." (Un. Militaire hulp Volgens de diplomatieke correspondent m de „New York Times" te Washington bestudeert de Amerikaanse regering'thans de beschikbare middelen voor politieke en militaire beveiliging van Europa. Volgens decorrespondent zijn er nog geen besluiten genomen, doch zouden functionarissen van het departement van Buitenlandse Zaken en dat van defensie het' eens zijn op de De Verenigde Staten kpnnen op dit mo- garantie geven voor de onaf van de Europese landen. ;n zij aan deze landen vol doende militaire steun verlenen „om hen te behoeden voor een communistische staats greep". Zij dienen zich met de landen te verstaan om het overleg 'te regelen wanneer er in terne of externe aggressie dreigt.. lidmaatschap van de organisatie Saargebied economisch bij Frankrijk ingelijfd In een communiqué van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken is Don derdag bekend gemaakt, dat het Saarge bied volledig in de Franse nationale eco nomie zal worden opgenomen. Schuman, :F%ult en Mayer, respectievelijk minister- P -sident, minister van Buitenlandse Za ken en minister van Financiën, hebben een decreet ondertekend, waarin een tolunie wordt aangekondigd. Van nu af zullen alle verdragen, conventies en overeenkomsten van economische aard tussen Frankrijk en Kn vreemde mogendheid gelijkelijk voor bet Saargebied gelden. Speciale UNO-vergadering over Palestina Op 16 April aanstaande He Veiligheidsraad voorstel om van de Ah t50?ige,regering van Palestina zal rn.»-.- n' Hyeen te roepen, goedgekeurd, heeft het Ameri- van iieen speciale zitting iMirimdi raene Vergadering, welke de ÈjMrai stemmen voor, terwijl de Sovjet- 2. 5 Se 0ekraine onthielden. zich van stemming be-T rtfCre^ri,aat:generaal van de UNO VergadPiw^6 zittin6 van de Algemene jeengeroePen voor 16 April Lake'^imr.aWe^n^e^c^te waarnemers te stel P=w-SS zal. het Amerikaanse voor den i^ma onder beheer te Ui: dj verStoSPteCialei'"ing waarschijn- verkrijg e *wee derde meerderheid (on»eera20iei?"id"Atnei'ikaanse sta" tivminen c„ Jna zeker voor zullen Verleden iaar wgf andere landen. die hebben eP<!fJ?jl te§enzin voor verdeling ArserikaS Verm°edelijk ook het maanse Plan zullen steunen. Prins Bernhard beeft bronchitis ,van Prins Bernhard S fe Paas<iagen ligt Z. lichte uraaH a v Zccmatt ziek met reden S bronchitis. Er bestaat cazeker of a. paraatheid, maar het is a bmeTLZker J°<"'een°men Er moet naar worden gestreefd om in de nabije toekomst strategische besprekingen te openen met de bevelhebbers in de ver schillende Europese landen. President Truman heeft de minister van Defensie, James Forrestal, gemachtigd een specificatie op te stellen voor het gebruik van een aanvullend bedrag van drie mil liard dollar voor het militaire apparaat ge durende het belastingjaar van Juli 1948 tot Juni 1949. Truman heeft verklaard dat het aanvul lende bedrag nodig was „om ons in staat te stellen aan onze internationale verplich tingen te voldoen". De verklaring werd gedaan in een brief aan de speaker van het Huis van Afgevaar digden, Joseph Martin. Truman heeft het Congres voorts ver zocht om 37.5 millioen dollar teneinde het „bureau of federal supply" in staat te stel len contracten op lange termijn te sluiten voor strategische en essentiële materialen. „De Mulat" van Frans Hals bij eigenaresse teruggekeerd Het beroemde schilderij van Frans Hals ,.De Mulat met de drinkkroes" is weer bij de rechtmatige eigenaresse, mevrouw E. HartogsHijman te Velp, teruggekeerd. Deze was voor Mei 1940 naar Engeland vertrokken, Na de inval der Duitsers werd het schilderij met zoveel ander geroofd Joods bezit bij Van Marle en Biquell te 's Gravenhage geveild, waar wijlen H. A. van Meegeren het voor f 69.000 kocht. Na de bevrijding bevond het doek zich nog in de failliete boedel van de omstreden schilder. De Raad Rechtsherstel heeft „De Mulat" weer aan mevrouw Hartogs toegewezen. Het doek was in 1937 op de Frans Hals tentoonstelling te Haarlem te zien. Ook Van Meegeren kende het van die expositie. Nederlandse lening bij Amerikaanse banken? Aneta verneemt van gezaghebbende zij de, dat tussen de Nederlandse regering en particuliere banken te New York voorlo pige besprekingen zijn geopend over een lening ter financiering van de laatste Ne derlandse aankoop van zes Amerikaanse schepen, die gezamenlijk ongeveer 12 mil lioen dollars kosten. Aan de Wereldbank is verzocht deze lening te garanderen. Hoofd van de P.R.A.C. Utrecht gearresteerd Prijzen van 5.000 tot 100.000 gulden Het hoofd van de P.R.A.C. te Utrecht, J. B. A. M. van G. is onder ernstige ver denking van grootscheepse op zeer geraf fineerde wijze onder zijn leiding uitgevoer de knoeierijen met dossiers, in zijn woning te Utrecht gearresteerd. Tegen Van G., die eind vorig jaar chef van de P.R.A.C. te Utrecht werd, bestonden reeds geruime tijd ernstige verdenkingen, maar door de slinkse wijze waarop werd gemanipuleerd met de dossiers van colla borateurs, slaagde men er tot voor kort niet in werkelijk doorslaggevend bewijs materiaal in handen te krijgën. Gisteren gelukte het een politieinspecteur uit Zeist, die lange tijd hoofd van de P.R.A. te Utrecht is geweest, een belangrijke tussen persoon een aannemer uit Zeist op heterdaad te betrappen en via deze arresta tie is de hoofdfiguur van deze affaire, Van G. ontmaskerd. „Waarcleringsprijs". Deze aannemer, die vroeger bij de P.R.A. te Utrecht werkzaam was, liad na het ver laten van deze dienst, zijn 'relaties met een bepaalde groep collega's niet verbroken. Hij was de verbindingsman tussen Van G. en de slachtoffers, collaborateurs wier za ken in behandeling waren of zouden komen. Alle dossiers bij de P.R.A.C. hadden een zogenaamde waarderingsprijs, die varieerde 70.000 teruggebracht. De inspecteur, die van deze af te sluiten transactie op de hoogte was, wachtte de tussenpersoon op toen hij de woning van de garagehouder verliet en arresteerde hem. Bij fouillering werd op hem een groot bedrag gevonden. Na een urenlang kruisverhoor bekende de aannemer eindelijk en noemde de naam van zijn opdrachtgever. Toen de politie Woensdagavond laat het hoofd van de P.R. A.C., dat aan het bridgen was, uitnodigde met haar mee te gaan, blies Van G. hoog van de toren. Hij was hoofd van de P.R.A.C. en niemand zou hem arresteren. Toen ech ter het arrestatiebevel getoond werd, liet hij zich. gewillig wegvoeren. Russische controleposten in de stad De Russische aankondiging van verscherping der grenscontrole is onmiddellijk ge volgd door een strenge toepassing der aangekondigde voorschriften, waarbij de Rus sen gebruik maken van Duitse controleurs. In de buurt van Helmstedt, waar passa giers en goederen voor Berlijn de zóne-grens moeten overschrijden, zijn verschillende wachtposten opgesteld die geen muis laten passeren" zonder langdurig en streng onderhoek. - Een Britse soldaat ziet het gedoe aan en denkt er hei zijne van. Russische officieren, onder wie kolo nels en brigade-generaals, belasten zich persoonlijk met de inspectie van alle geallieerde voertuigen die door de Sovjet-zóne rijden. Zij zijn zeer be leefd, doch controleren de papieren woord voor woord. Het treinverkeer tussen Berlijn en West-Europa kwam Donderdag tot volledige stilstand, na dat de Amerikaanse militaire regering het besluit had genomen geen enkele vracht- of passagierstrein te laten ver trekken. Generaal Lucius D. Clay heeft bekend gemaakt, dat thans gebruik zal worden gemaakt van vliegtuigen om liet verkeer tussen het Westen en de geïsoleerde stad in het hart van de Russische zóne gaande te houden. In opdracht van het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger te Frankfort zijn de passagiers der Amerikaanse treinen, die DEVIEZENNOTA Nationale economie han slechts met Marshallhulp op het huidige peil worden gehandhaafd Hoewel het bedrag aan dollars, waar over te zijner tijd door het Europees her stel-programma zal kunnen worden be schikt, nog niet met zekerheid kan worden van 5000 tot 100.000 gulden. Kwam een vastgesteld, staat reeds nu vast, dat het al- collaboratiezaak inbehandeling, dan toog de aannemer of een ander naar de betrok kene en deelde mede, welk bedrag betaald zou moeten worden, wilde hij dat van zijn zaak een z.g. „licht dossier" zou worden samengesteld. Ging de man hier niet op» in, dan werd aan de officier-fiscaal eerst het lichte dossier gezonden, maar later werd dan het „zware dossier" nagezonden. Offerte werd noodlottig. Woensdagavond ging de aannemer offerte maken bij een eigenaar van een garage in Den Dolder, wiens dossier bij de P.R.A.C. Utrecht in behandeling is. De eerste taxa tie voor een licht dossier was aanvankelijk 100.000 gulden. Deze werd echter tot Mrs. Roosevelt In Londen Mrs. Eleanor Roosevelt, die heden te IiOnden zal aankomen om het monument van wijlen haar echtgenoot te onthullen, zal het weekend doorbrengen bij de Britse koninklijke familie op Windsor Castle. Tegelijkertijd heeft de koning Winston Churchill en zijn vrouw voor het weekend geïnviteerd; ook de Amerikaanse ambas sadeur te Londen, Lewis Douglas met zijn vrouw en dochter, zal aanwezig zijn. Mrs. Roosevelt komt op 5 April naar Ne derland. zodat in totaal 2,456 millioen moest wor den gedekt. Dit was mogelijk door 1173 millioen credieten uit het buitenland, 500 millioen buitenlandse saldi, 430 millioen wegens verkoop buitenlandse effecten en lossingen, 'ƒ100 millioen goudoverdracht en ƒ253 millioen diverse kapitaalmutaties. Wat de prognose Goederen- en diensten balans 1948 betreft, deze toont in zoverre een vooruitgang, dat het deficit ad V/z milliard, circa x/z milliard lager kan wor den geraamd dan het voorlopige cijfer van 1947. Door aflossing van credieten en enkele andere posten moet echter in totaal 1789 millioen worden gedekt. Na aftrek .van 433 millioen beschikbare credieten, 135 millioen vrijwillige verkopen buiten landse effecten, 106 millioen goudover dracht (terug ontvangen uit Duitsland) en 106 millioen uit emissies, blijft er een on gedekt tekort van ƒ911 millioen. Doch ook dit cijfer draagt nog een sterk speculatief karakter wegens allerlei onzekere factoren. Vandaar de buitengewone maatregelen, zoals goudafgifte en gedwongen liquidatie buitenlandse effecten, temeer daar de vrij willige verkoop langzamerhand was ver traagd. Intussen geschiedt deze thans weer in grotere omvang, waarvan afhankelijk is of tot de vordering van Amerikaanse aandelen zal worden overgegaan. Onder uitputting van alle denkbare nor male dekkingsmiddelen zal het tekort op de dollarbalans in het eerste halfjaar 1948 nog 160 millioen dollars bedragen. Alles wacht nu op het Marshall-plan. Ook de credietgeving van de Internationale Bank en de particuliere banken, omdat men wil afwachten welke nieuwe economische basis door de Marshallhulp zal worden ge schapen. Vast staat intussen dat het verzorgings- peil vooralsnog niet zal kunnen stijgen boven dat van 1947, mede doordien de Marshall-hulp voornamelijk voor inves ting moet worden gebruikt. Toch zal het Europees Herstel Programma moeten worden gezien als basis, waarop een hoger welvaartspeil in de toekomst door produc tieve aanwending der ter beschikking ko mende middelen mogelijk wordt gemaakt. Met andere woorden: het Marshallplan zal ook voor Nederland de springplank moeten zijn naar hoger welvaartsniveau, dat overi- gens door het bevorderen van een multi- 7? fi. ;r j lateraal verkeer, uitbouw der tolunies, de ovtvn mommwprfJ economische regeneratie van Indië, sane- «•nê' r Ho hlndnpn hp "ng der staatsfinanciën en grotere export wanneer de bloemen be-1 J dollarlanden zal moeten worden qmnen te ontluiken en, wnh bevorderd. Helaas is nog onzeker in welke vorm de Ll0 Marshallhulp zal worden verleend, op te ii,i,1.i,~ gemene verzorgingspeil vooralsnog niet zal kunnen stijgen boven dat van 1947. Aan vankelijk zullen ten hoogste kleine ver beteringen mogelijk zijn. Dit deelt de minister van Financiën mede in een nota, welke hij mede namens zijn ambtgenoten van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning aan de Tweede Kamer heeft aange boden. Nieuwe gezichtspunten opent de Nota feitelijk niet. De statistische gegevens welke er in verwerkt zijn, hebben uiter aard betrekking op het jaar 1947; nieuw is alleen de Prognose-betalingsbalans 1948. Opnieuw accentueert de minister dat de dollarvoorziening de Achilleshiel is van de deviezenpositie. Verschillende ongunstige factoren hebben tot een snellere uitputting van de voorraden aan vrije deviezen geleid dan viel te voorzien, zodat het ogenblik, waarop Nederland niet meer in staat zal zijn de benodigde dollars beschikbaar te ^stellen, met rasse schreden nadert. Het is 'tot op zekere hoogte geruststel lend dat de voorlopige betalingsbalans 1947 sluit, hoewel de goederen- en diensten balans een deficit aanwijst van 2 mil liard. Hier kwamen nog 245 millioen af lossingen op credieten bij, voorts 209 mil lioen mutatie saldo monetaire credieten, De A.N.W.B. geeft zijn de bollenbezoekers zich gereed maken om d- kleurrijke velden rr welke bedragen kan worden gerekend, als- doorkruisen. Hei gaan traditionele bloemen- plaatje is als een boe kenlegger in het schone album van Hollands landouwen: De bladzijde der tulpen, narcissen en hyacinten is deze maand opengeslagen en al zijn de kleuren van straks thans nog maar schadu wen, iedere dag brengt meer verf op de plaat en over enkele weken zullen duizenden hun schreden richten naar die oorden, waar de wegwij zer schoonheid belooft. mede het ogenblik waarop deze gelden ter beschikking zullen zijn. VAKGROEP CHEMIGRAFIE VEROORDEELD. De tuch trechter te Amsterdam heeft uitspraak te gedaan in een zaak tegen de vakgroep chemigrafie, welke in Augustus 1945 naar eigen inzicht aanmerkelijk ver hoogde prijzen had vastgesteld voor cliché fabrieken. De tuchtrechter verwierp het beroep op overmacht van de verdediger, die dit vaststellen van nieuwe prijzen door de vakgroep een daad van moed had ge noemd, welke veel ellende heeft voorko men en veroordeelde de Vakgroep Chemi grafie tot betaling van een boete van 1000 met verder dan Helmstedt zijn gekomen, naar Frankfort teruggekeerd. De Britse treinen die voor Berlijn bestemd waren, zijn teruggekeerd naar Hannover, waar de passagiers zijn uitgestapt. In regeringskringen te Londen beschouwt men als een der motieven van de Russen om Berlijn te verzegelen het voorkomen van uitbreiding der geallieerde garnizoenen. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse-Zaken wees er op, dat er geen overleg tussen de vier mogendheden nodig is om een wijziging in de bestaande sterkte aan te brengen. Van officiële zijde sprak men tegelijkertijd de geruchten tegen, dat een deel der Britse autoriteiten binnenkori Berlijn zou verlaten. Het Britse garnizoen is daarentegen kort geleden op volle sterkte gebracht. Tussen Berlijn en de Britse zóne zal een vliegdienst met Dakota's ingesteld worden. Plaatsen v.oor hoge functionarissen zullen beschikbaar worden gesteld. Tussen het Britse hoofdkwartier in Berlijn en Helm stedt zal een busdienst ingesteld worden. Van Helmstedt zullen de passagiers met de trein verder gaan. Incident. De Russen hebben Donderdag in de stad Berlijn zelf, langs de zönegrenzen die de Russische sector afscheiden van de Ameri kaanse en Britse sectoren, wegversperrin gen aangebracht. Er ontstond dadelijk na dien een twist over de Russische controle post in de buurt van het Britse vliegveld Gatow in Berlijn, welke post naar de Brit ten beweren op Brits grondgebied gelegen was..Ongeveer 400 Britse soldaten gesteund door negen pantserwagens hebben de Rus sische post nagenoeg omsingeld. De Britten stelded zich rondom de Rus sische controlepost, zodanig op, dat naar drie zijden de toegangswegen werden af gesneden en de Russen alleen door achter uit te gaan direct contact met de Britten kodden voorkomen: Er bevonden zich naar schatting twintig Russen, waaronder zes officieren in de post. Beide partijen bleven echter waar ze waren en op hun hoede, doch geen van beide vertoonde lust tot vechten. Later hebben de Russen deze post opgeheven. In Washington waren de leden van de gecombineerde generale staf voortdurend met elkaar in contact over de situatie in Berlijn. In Britse kringen werd gezegd, dat men in overweging nam om de transport vliegtuigen die naar en van Berlijn vliegen jagerescorte te geven. (United Press.) Uit Goebbels dagboek In. Londen is een bloemlezing uit de dag boeken van 1942 tot 1943 van de minister van Propaganda van het Derde Rijk, Joseph Goebbels, gepubliceerd. Hieruit blijkt, dat Goebbels plannen had voor een groot na-oorlogs „Reich", waarin Zwitser land en Noord-Italië opgenomen zouden zijn en dat hij de voornaamste stuwkracht was van de minderwaardige politiek van het nazi-regiem. Hij drong bij Hitier aan op algehele uitroeiing van de Joden en complotteerde voor de onderdrukking van de Rooms-Katholieke kerk na de oorlog. Hoewel Goebbels grootse na-oorlogse plannen voor zijn land had, behoorde hij tot de eerste Duitse leiders, die reeds in September 1943 een nederlaag van Duits land voorzagen. Hij stelde aan Hitier voor, een overeenkomst met Engeland of de Sovjet-Unie te sluiten, daar Duitsland nog nooit een oorlog op twee fronten gewon nen had. De Engelsen behoren volgens hem tot een soort menselijke wezens met wie men alleen kan praten als men hun de tanden uit de mond geslagen heeft. Uit de dagboeken blijkt, dat de minister van Propaganda minachting had voor de door de Duitsers ingestelde marionetten regeringen. Quisling, de Noorse nazi-leider, had zeer naieve ideeën. Ook in het Spanje van Franco had Goeb bels weinig vertrouwen: „Nooit heeft een revolutie zo weinig geestelijke en politieke resultaten opgeleverd als die van Franco. Thans is hij de vredestichter voor de reactie". Ds. Van Duyl veroordeeld tot tien jaar Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof heeft de 58-jarige ds. G. van Duyl conform de eis tot een gevangenisstraf voor de tijd van 10 jaar met aftrek en ontzetting uit de politieke rechten voor het leven veroordeeld. Ds. Van Duyl was van 1933 tot 1938 lid der N.S.B. en van 1941 af tot de door de Duitsers bevolen opheffing van deze partij lid van de N.S.N.A.P. Verscheidene malen hield hij redevoeringen in vele plaatsen van ons land en trad hij op als politiek spreker voor een Duits radiostation, Het woord is aan.. B a e r-O berdorf Hoeveel goeds en groots blijft achterwege uit angst voor de ver antwoordelijkheid'. Koningen in Frankrijk De winkelier treedt af, de klant volgt op (Van onze correspondent te Parijs) Het is opmerkelijk hoe één enkele mini steriële pennestreek het economisch orga nisme van een land kan beïnvloeden en tevens de psychologie der burgers. Wan neer men kortgeleden na een kwartier in een rij te hebben gestaan, eindelijk voor de forse gestalte van zijn melkdame ver scheen, gevoelden men zich diep rampzalig onder haar zeer zelfbewuste blik; met een schuldig gebaar schoof men dan wat bank- biljetjes af en de winkel uit. Vraag niet naar de oorzaak van dat schuldbesef van de zijde van een burger, die in het beste geval slechts zijn rechtmatig aandeel mond voorraad kwam halen. Die reden was er niet. Maar wél het effect. Zij allen uit de queue voelden zich de dienaren, de slaven dier almachtigen, welke met het woord „neringdoenden" veel te bescheiden zijn omschreven. En ziet: dat alles is, sedert enkele ver ordeningen van minister René Mayer, nu plotseling geheel gewijzigd. De melkdame, de groenteheer, de handelaar in vis, leggen sedert kort weer welwillendheid, beleefd heid en charme aan de dag. Sinds kort zijn we, met ons melkemmertje en boodschap pentas, hier een aantal treden naar boven geklommen op de sociale trap: de grenzen loze minachting, welke voor kort nog ons deel was, maakt langzaamaan plaats voor een schaduw van dat aanzien, hetwelk wij vroeger eens algemeen genoten. Vroeger, toen men ons voorhield, dat wij. klanten, koning waren De heer André Philip, die vóór minister Mayer de portefeuille van Financiën be heerde, heeft indertijd gezegd, dat het in Frankrijk beter zou gaan, wanneer eerst de faillissementen maar af zouden komen. Dat ogenblik schijnt thans aangebroken: de om- zei van de Parijse winkelstand is daflaat- ste maanden met 50 gedaald, de biosco pen en theaters maken 20 minder recet tes, de poeliers blijven met hun vette gan zen zitten en de zaken met parfum en snuisterijen („articles de frivolité" zoals ze hier zo aardig heten) wankelen voor de afgrond van het bankroet. De regering en de officiële economen blij ken zeer tevreden over dit resultaat. Ze voeren aan: dat er te veel geld in omloop was, vpor te weinig essentiële koopwaren, dat er daarom een artificiële welstand heerste 3en dat de bankbiljetten in reële waarde daalden. Hetgeen inflatie heette. Door vervrejegde inning der belastingen, heffing op het kapitaal, intrekking van bankbiljetten, is er thans minder geld in omloop. En daarom ook minder bereidheid bij het publiek alles maar te kopen. Er is daarom een schuchter herstel $an de cod-< currentie. Amei-ikaanse vliegtuigen voor Turkije Van de zijde der Amerikaanse marine wordt medegedeeld, dat spoedig drie scheepsladingen met Amerikaanse vlieg tuigen naar Turkije zullen worden ge zonden als onderdeel van het program, dat bedoeld is om communistische over heersing in Griekenland enTurkije te voorkomen. De autoriteiten wilden niet onthullen, welk type vliegtuig voor Tur kije bestemd is. De vliegtuigen zullen aan boord van vliegdekschepen worden ver zonden. Het vliegdekschip „Rendova" ver liet Donderdag San Francisco voor een reis om de wereld en neemt, de eerste zending vliegtuigen mee. De „Rendova" zal de la ding op 28 April lossen te Yesilkoy, de buitenhaven van Istanboel. Op 1 Mei ver trekt van Norfolk het vliegdekschip „Si- boney", dat op 15 Mei te Yesilkoy ver wacht wordt. Tenslotte zal op 15 Juni het vliegdekschip „Pala" van Norfolk vertrek-, ken. De „Pala" wordt 1 Juli te Yesilkoy verwacht. (U.P.) Nieuwe chef Economische dienst van de Haarlemse politie Naar wij vernomen is in de vacature van chef van de afdeling Economische dienst bij de Haarlemse politie, die ontstaan was door het vertrek van inspecteur P. Wurkum in militaire dienst, benoemd de inspecteur G. van Sintmaartensdijk uit Woerden. Tot nu toe was inspecteur G. J. Endlich met de waarneming van deze functie belast. Voetbal Candidaten voor hèt Nederlands XI-tal oefenen Woensdag 7 April wordt in het stadion „Feijenoord" te Rotterdam een oefenwed strijd gespeeld tussen twee elftallen ter voor bereiding van de wedstrijd Nederland België. Aan de oefenwedstrijd nemen de volgende spelers deel (in alphabetische volgorde) Van Bun (MW). Beenhakkers (NAC), Cla- van (ADO"). Van Dijk en Drager (beiden Ajax), Engelsman (Quick. Nijmegen"). Fanger (DWS), Landman (Neptunus). Lenstra (Hee renveen). uitz (DFC). Rijvers (NAC), Roo- zenburg (Neptunia, Delfzijl Van Raalte (Blauw Wit). Schijvenaar (EDO". Stoffelen (Ajax), Schaap (Gooi), Spel (DWS), Ter louw (DCV), Van der Tuijn (Hermes DVS), Temming (DOS). De Vroet (Feijenoord), en Wilkes (Xerxes). Kraak zal niet meespelen, aangezien zijn pols nog niet voldoende is hersteld, welke blessure hij in zijn laatste wedstrijd heeft opgelopen De opstelling der ploegen zal op de dag van de oefenwedstrijd geschieden. WEER TOENEMENDE WIND. Verwachting, medegedeeld door hel K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Tijdelijk opnieuw tot stormachtig toe nemende wind tussen Zuid en West. Zwaar bewolkt met regen- of hagel buien en later enkele verspreide op klaringen. Weinig verandering van temperatuur. 3 April: Zon op 6.11 uur, onder 19.17 uur Maan op 4.42 uur, onder 12.15 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1