c Een slag voor Franco „Ik heb niet geweten wat er met de gedeporteerde Joden gebeurde" Begroting van Oorlog goedgeki eurö PANDA DE PROFESSOR Sport in het ko Wereldnieuws VRIJDAG 2 APRIL 1948 IN DE WERELDPOLITIEK; De stunt van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden om plotseling „Franco- Spanje aan het hart te drukken" zoals een van de opponerende leden van het Huis het uitdrukte heeft Truman en Marshall grote schrik bezorgd en waarlijk niet zon der reden. Op een moment, dat de maan den lange strijd der regering tegen de vaak futilistische tegenstribbelingen van liet par lement gewonnen leek en het Marshall plan in veilige haven leek geloodst, kwam een der afgevaardigden met goede be doelingen overigens op het idee om de Europese eenheid een nieuwe stimulans te geven door het wetsontwerp tot hulpver lening aan Europa te verrijken met een „Spaanse clausule", waardoor voor de zes tien Marshall-landen de mogelijkheid ge opend werd, ook Spanje een deel van de Amerikaanse hulp deelachtig te doen wor den, indien zij zulks zouden verkiezen. Okonski, de man die het betreffende willen zien herleven om het communisme te keren en hij denkt er niet aan, nu plot seling alles te aanvaarden wanneer het slechts anti-communistisch is. In ieder geval hebben de zestien Europese landen tijdens hun verschil lende conferenties over de Marshall hulp duidelijk genoeg laten doorschemeren dat er bij hen geen uitdrukkelijk verlangen bestaat om Franco een hart onder de riem te steken en hem nog steviger in zijn dic tatoriaal zadel te zetten. Zij voelen er blijk baar niets voor om de duivel uit te drijven met Beëlzebub waar zij wel voor voelen is: Eindelijk eens een van angsten en be dreigingen en dwang bevrijd Europa te hebben. In zulk een Europa horen noch Franco, noch andere dictatoren thuis. Spaak heeft het indertijd zo frank en krachtig gezegd: „Wij zijn het beu, telkens weer het slachtoffer te worden." En waar dictatoren hun scepters zwaaien, daar blijven slacht- amendement indiende, vond het onjuist dat I offers vallen. Regiems als dat van Franco het Amerikaanse wetsontwerp, waarvan een der voornaamste strekkingen is de een heid en samenwerking tussen de Europese landen te stimuleren, een Europees land zou uitsluiten. Hij vond dat het Marshall plan, voorzover het een Amerikaanse aan gelegenheid is, zo breed mogelijk van opzet moet zijn en dat het een mogelijkheid moet bieden om heel Europa te omvatten. Hij zag niet in, waarom de deur voor een tota litaire staat als Rusland zou moeten open blijven wanneer diezelfde deur zou worden toegesmakt voor de neus van een andere totalitaire staatSpanje. Zijn amende ment had slechts tot doel, het Marshall plan pasklaar te maken voor geheel Europa in de ruimste zin niet, om het Huis van Afgevaardigden gelegenheid te geven hun roerende sympathie voor Franco te doen blijken. Hier is dus een technische onvolkomen heid van het hulpverleningsplan door een eenvoudig amendement gecorrigeerd en wanneer het nu juist niet Spanje betrof, zou het geval niet waard zijn om er veel woorden aan te spenderen, nog minder om er zich heftig vóór of tegen te verklaren. Maar het betreft nu juist wèl Spanje en daarmede is deze aangelegenheid een ty pisch voorbeeld geworden van een techni sche juistheid, die een tactische onjuistheid moet worden genoemd. Dat de stap van Okonski en van het Huis een tactische onjuistheid is van de eerste orde, wordt al heel duidelijk gedemon streerd door de reactie van Washington, met name van minister Marshall, die aan stond^ al zijn beschikbare invloedsmachi nes in werking stelde om het onheil te her stellen, voorzover dat tenminste nog moge- •ekken in binnen- en buitenland reacties, die het communisme voeden. Evenzeer als economische armoede, sociale onrechtvaar digheden en maatschappelijke mistoestan den in Europa mede via de Amerikaanse hulp zo snel mogelijk uit de wereld dienen te worden geholpen om het communisme een voedingsbodem te ontnemen, evenzeer moeten regeringen als die van Franco ver dwijnen om extréme reacties als het com munisme hun basis te ontnemen. Maar in Madrid is men opgetogen. Franco heeft een dikke slag binnengehaald met zijn slechte kaartenJ. L. Verliezen in Palestina De Palestijnse regering maakte Donder dagavond bekend, dat de geweldplegingen in het Heilige Land sedert de beslissing van de Verenigde Volken om Palestina te verdelen, op 29 November van verleden jaar, aan 1849 mensen het leven heeft ge kost. De Arabieren verloren'922 personen, de Joden 817. 88 Britse soldaten en 22 Britse politie-agenten werden gedood. In Maart werden alleen reeds 271 Joden en 256 Arabieren gedood. Daarbij werden in Maart 130 Joden zwaar gewond en 194 Arabieren. Meer dan 600 personen liepen lichtere verwondingen op. (United Press) Twee-derde van Argentijns parlement voor Peron Te Buenos-Aires zijn de resultaten der verkiezingen in Argentinië, gehouden op zeven Februari, bekend gemaakt. De strijd om de zetels, toegewezen aan de minder heid, tussen socialisten en radicalen is ten gunste van de laatsten geëindigd, zodat geen enkele socialist deel uitmaakt van het parlement. De „Peronisten" hebben de verwachte twee-derde meerderheid in de Kamer behaald, die hen in staat stelt een herziening van de grondwet te bewerkstel ligen teneinde de herkiezing van president Peron mogelijk te maken. RAUTER BEWEERT: „In Duitsland tewerkgestelde Nederlanders werden uitstekend behandeld" Hij stelt Goebbels aansprakelijk voor de roof der radio's De eerste dag van het proces tegen de voormalige „höhere S.S. und Polizeiführer" lijk is. Het is altijd het grote nadeel van Rauter, die thans voor het Bijzondere Ge- een tactische fout, dat zij zo moeilijk te herstellen is. De consequentie van zulk een fout is een verkeerde indruk en ieder mens weet uit zijn dagelijkse ervaringen wel, dat alles gemakkelijker is weg "te nemen dan dat. De verkeerde indruk is gewekt in Frankrijk, in Engeland, in Rusland, in Italië vooral, dat kwetsbare gebied van gevaarlijk, wankel evenwicht, dat door het geringste kan worden verstoord en onher stelbaar naar de verkeerde kant kfin door slaan. t Die verkeerde indruk kan helaas niet meer ongedaan worden gemaakt door een vernietiging van het besluit, zoals de ge meenschappelijke commissie van het Con gres gistere» in alle haast met een dui- rechtshof in Den Haga terecht staat, is voor een deel besteed aan het vaststellen van de functie, welke Rauter in Nederland ver- afkomstig waren. Schmidt belde Martin Bormann in Berlijn op en vroeg hem er bij Hitier op aan te dringen de maatrege len te verzachten. Tijdens een vergadering met kopstukken van de N.S.B. over de te nemen représaillemaatregelen, werd over vulde. Rauter zelf zeide, dat hij slechts een dit plan niet gerept, maar sprak Rauter ondergeschikte functie had. Over de Jaden- over de plannen tot executie van vijf gijze- vervolgingen verklaarde hij, dat Berlijn laars, waartegen zich Van Geelkerken het initiatief nam voor de desbetreffende verordeningen. Hij had ze slechts onder tekend en voor de uitvoering gezorgd heftig verzette. „U heeft dus eigenlijk co- medie gespeeld", onderbrak de president verdachte. „O, mijnheer de president", Over dit onderdeel der tenlasteleggingantwoordde Rauter, „dat hebben we zo kwam de ex-S.S.'er en oud-hoofdredacteur honderden malen gedaan van „Storm" Van Etten getuigen, speciaal De executie is niet doorgegaan, want over een rede over het Jodenprobleem,Bormann belde op en verklaarde, dat de welke Rauter hield bij de instalaltie van Ffuhrer fch a<:c0°rc* verklaarde met de Feldmeyer. Over dezelfde rede werd ook 1 Pannen teSen destudenten.Van de 14.o75 de getuige J. M. W. Winkelman gehoord. - ingeschreven studenten hebben - °'"7A die destijds als stenograaf deze rede heeft loyaliteitsverklaring er 2 274 1.800 delijke aansporing van Truman in de rug opgenomen. Rauter betitelde in deze rede fin™ de aanslag op Seyffart in Februari nftA,.(T',ri.,-QOv4 Tl O nnlohnchnb 7flr 1 0-19 rtanrvnvlAOrn y tl Tl n hoKhon 7lhn O r- heeft georganiseerd. De ontactische zet is nu eenmaal geregistreerd door degenen die er munt uit willen slaan en zij werden daarbij nog geholpen door de toelichting, die enkele Huis-leden meenden te moeten verstrekken op het moment, waarop zij ontdekten hoe overijld zij tewerk waren gegaan. Een ontactische zet wordt meestal ge volgd door meer, in een ongelukkig en tot mislukking gedoemd streven om de eerste te bemantelen. Zo heeft Okonski en zo heb ben verschillende andere leden van het Huis getracht hun beslissing aanvaardbaar de Jodenvervolging als „schmutzige Arbeit' die echter „geschiedkundig van grote bete- 1943 gearresteerd, 3.800 hebben zich ge meld na de oproep in Mei 1943. Anderen jabincuivumuK van givic ucic— kenis" is en „door de S.S. zonder zwakheid werden naar Duitsland gevoerd, en met alle kracht en middelen moet wor- De maatregelen tegen ondergedoken den doorgevoerd." Rauter ontkent echter in politieambtenaren waren volgens Rauter de bewoordingen van het stenographisch geheel normaal, omdat zij, door onder te verslag gesproken te hebben en weigert duiken, zijns inziens partisanen geworden een man als Van Etten, die „eens Unter- waren. Hij verklaarde nog, dat zeer vele sturmführer van de S.S. was en vrijwillig onder-officieren uit het Nederlandse leger de eed op Hitier aflegde, doch daarna de- van 1940 zich aan de zijde van het verzet serteerde". als een betrouwbare getuige tegeschaard hadden en belangrijke sabotage- erkennen. Rauter kreeg daarop gelegenheid uiteen te maken voor het grote pubhek door te *e hij in eigen „genjge- zinspelen op de carrière van Franco als,sPee!d heeft b.j de Jodenvervolging. Uit besteder van het communisme. Zij hebben er op gewezen, dat Spanje moet worden I v®r^aa?°e op aggressxeve toon, et;at taeve.ien gezien als een anti-communistisch bolwerk mt Berlijn kwamen en dat hij zich alleen en dat zij hoopten dat Franco thans ver dere stappen zou nemen om zijn régime te democratiseren. Deze „toelichting" is wel allerongelukkigst. Zij hebben wellicht ge meend dat het Amerikaanse volk in de anti-communistische roes, waarin het lang zamerhand is komen te verkeren, deze mo tivering als koek zou slikken en als vol komen aanvaardbaar zou toejuichen, maar zij hebben zich daarbij niet gerealiseerd dat de Europeaan weliswaar met ontsteltenis en afkeer de communistische vloedgolf op zich ziet afkomen, doch met afschuw en walging terugdenkt aan het fascistische, nazistische hooggetij. De Europeaan is nog lang niet zover, dat hij het fascisme zou De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 3.15 Platen. 9.30 Kwartet van Borodin. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Muziek van Richard Strauss. 10.55 Voor arbeiders in continu bedrijven.. 12.00 Lichte orkestwerken. 12.30 met de Jodenvervolging inliet, wanneer dit probleem het terrein van de politie raakte. „Ik wist het niet". Rauter beweert dan nogmaals niet ge weten te hebben, wat er met de naar het Oosten getransporteerde Joden gebeurde. Hij meent, dat zeer velen in die jaren er niet van op de hoogte waren. Dit bleek zijns inziens uit het antwoord, dat Londen in 1943-gaf op een radioboodschap van Koos Vorrink over de Jodenvervolging. Schreie- der bevestigde Rauter's bewering, dat En geland hierop geantwoord zou hebben, dat het met die Jodenvervolging wel mee viel. Aan het slot van zijn verklaring deed Rau ter zijn béklag, omdat hij naar zijn mening niet als Christiansen behandeld was, die, zoals Rauter zei, veel beter in de gelegen heid gesteld is zich voor te bereiden op zijn verdediging. In de middagzitting werd begonnen met de behandeling van het tweede punt van daden bedreven hadden. Rauter herin nerde zich nog de gebroeders Van der Hey- den, twee marechaussées. wier sabotage daden dè Duitsers benauwde ogenblikken hebben bezorgd. Een fel debat ontwikkelde zich dan tus sen de president en verdachte, waarin vooral de laatste zich heftig weerde. De president was de mening toegedaan, dat tegen ondergedoken politieambtenaren geen maatregelen getroffen mochten wor den ook al doken zij met hun wapens onder, omdat het nog niet altijd zeker was, dat zij van die wapens gebruik zouden maken. Rauter was echter een andere mening toegedaan en hij haalde er het interna tionale recht bij om te bewijzen dat tegen zulke mensen wel mocht worden opge treden. De représaillemaatregelen tegen familieleden waren in zijn o^en ook geen oorlogsmisdaden. Hij had bevelen gegeven hen goed te behandelen. Toen hij tijdens een bezoek aan het kamp Vught gemerkt had, dat hun toestand verre van roos kleurig was, had hij bevel gegeven hen vrij te laten. Rauter viel heftig uit tegen de maatregelen, die door de Nederlandse regering tegen gezinnen van N.S.B.-ers ge nomen waren. Hij roemde die behandeling de tenlastelegging: Rauters bemoeienis met hee, wat -jechter dan de manier, waarop Ho maatrppplpn vfinr (lp Arhpirspinsatz de maatregelen voor de „Arbeitseirisatz' Rauter gaf toe, dat hij razzia's had laten houden en de Tweede Distributiestamkaart had laten invoeren, om een doeltreffende Weerbericht. 12.33 Franse volksliederen. 13.00 contröle uit te kunnen oefenen. Strijdkrachtenprogramma. 13.30 Vaudeville orkest. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.15 Har monie-orkesten. 15.00 Economische planning. 15.15 Platen. 15.30 Dansorkest. 16.00 Esperan to. 16.15 Amateurs. 16.45 Om en bij de twintig. 17.15 Philharmonisch orkest en piano-solisten. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Ethel Eart- lett en Rae Robertson, Piano. 19.30 VPRO. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Schrammelmuziek. 20.45 In de balzaal van 1914. 21.15 Socialis tisch commentaar. 21.30 Zang van de maand. 22.00 Luisterspel „De vrouw in de mist". 22.30 Dolf van der Linden. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Orgel. HILVERSUM n, 414.5 ML, 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.30 Harp. 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Bach en Couperin. 9.35 Operettes van Offen bach. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Operakoren. 12.00 An gelus. 12.03 Oud-Hollandse vioolwerken. 12.15 Dansorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dans orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Pianower- ken van Bartok. Ravel en Roussel. 13.50 Film en toneel. 14.10 Spaanse liederen. 14.20 Engelse les. 14.40 Symphonische muziek. 15.15 Vioolsonates van Mozart en Debussy. 15.45 Kiosk. 16.00 Franse platen. 16.20 Vraagge sprek met een wijkverpleegster. 16.30 Gre goriaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Piano en orgel. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Zangkoor. 18.40 Detective-luisterspel. 19.15 Platen. 19.90 Banden die binden. 20.05 De gewone man. 20.12 Fakkeldans van Meyerbeer. 20.20 Licht baken. 20.50 Symphonieorlcest. 21.00 Negen heit de klok. 22.15 Franse chansons. De president las vervolgens een rapport van Rauter aan Himmler voor, waarin ver dachte de maatregelen uiteenzette en toe lichtte, die hij voor de „arbeidsinzet" ge nomen had en nog wilde nemen. Rauter verklaarde, dat het niet in de bedoeling gelegen had. om bij de uitreiking van de Tweede Distributiestamkaart diegenen uit te sluiten, die ondergedoken waren, omdat hij dan het verzet gestimuleerd zou hebben. Over dit punt konden president en ver dachte het eerst niet eens worden. De pro cureur-fiscaal en de verdediger moesten de president de bedoeling van Rauters woor den verklaren. De „Arbeitseinsatz-Kontroll Dienst" was geen vinding van hemzelf, verklaarde Rau ter. Het bevel tot oprichting kwam van Goering en Sauckel. Maatregelen tegen de studenten De voormalige plaatsvervangend leider van de N.S.B. Van Geelkerken werd hier na als getuige gehoord over de représail les, die genomen werden na het uit de weg ruimen van Seyffart. Van Geelkerken gaf als zijn indruk weer, dat een voorstel om vijf gijzelaars dood te schieten voorname lijk aan Seyss ïnquart te wiïten is ge weest. Volgens Rauter had Himmler, na dat hij op de hoogte gesteld was van het gebeurde, een groot aantal executies ge- eist. Seyss ïnquart, Schmidt en Rauter 22.37 voelden hier niets voor en stelden andere maatr uit welke kring de daders van de aanslag Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Symphoni-1 maatregelen voor en wel tegen studenten, gche muziek. 1 uit welke hii tegen gezinnen van ondergedoken po litieambtenaren optrad! Na dit debat sloot de president om vijf uur de middagzitting. In Nederland stond de „Arbeitskontroll- polizei" onder Schmidt, de vertegenwoor diger van Sauckel. Wat betreft opleiding en uniformering was deze politie echter onder hem zelf gesteld, aldus verdachte. Rauter voor zijn rechters. Hij gaf geen bevelen op het gebied van de „Arbeitseinsatz", maar hij liet, zo ver klaarde hij, de door anderen gegeven be velen uitvoeren. 34000 Nederlanders keerden niet terug. Vervolgens werd een verklaring voor gelezen van drs. L. de Jong, directeur van het Instituut voor Oorlogsdocumentatie, waarin gezegd werd, dat ten gevolge van bovenvermelde maatregelen 300.000 Ne derlanders naar Duitsland werden getrans porteerd voor „ax-beidsinzet", waarvan er 34.000 niet zijn teruggekeerd. Rauter kreeg daarna gelegenheid zijn eigen mening weer te geven over zijn i-ol bij de „arbeidsinzet". Hij verklaarde, dat hij als politieautori teit de bevelen van anderen had laten uit voeren. Nu Hitier, Himmler, Seyss ïnquart er niet meer zijn, om hun bevelen te ver antwoorden, nam hij, Rauter, alle verant woordelijkheid op zich. Hij hoopte echter, dat hem door deze houding niet alle schuld van anderen in de schoenen geschoven zou worden. Over de „arbeidsinzet" in Duitsland wist Rauter niets dan goeds te vertel len. Zeer goede sociale voox-waarden en goede legering en voeding vielen de Nederlanders daar ten deel. Daar door werd de werkloosheid in Ne derland ook opgeheven, verklaarde hij. I De invoering van de Tweede Distribu tiestamkaart is een uitvinding vaix de heer S. L. Louwes. geweest, verklaarde Rauter. Deze drong hier op aan, omdat de 250.000 Nederlanders, die volgens verdachte vrij willig, in Duitsland waren gaan werken, hun distributiestamkaarten niet hadden in geleverd, doch aan hun familieleden had den gegeven. Dit zou zeer nadelig voor de levensmiddelensituatie geweest zijn. De grote razzia's in 1944 te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht waren het wex-k van de „Wehrmacht" en wel in het bijzonder van Von Wuhlisch. Rauter mei-kte verder nog op, dat het hem getrof fen had, dat wel belastende stukken in Himmler's archief te Berlijn gevonden wa ren, maar geen stukken, die hem, Rauter, ontlastten en die er toch ook waren, zo zeide hij. Rauter vergeleek de „arbeidsinzet" met de krijgsgevangenschap van Duitse solda ten die, zoals hij zei, in Rusland in t veel slechtere omstandigheden moeten werken dan de Nederlanders in Duitsland tijdens de bezetting. De door Goering bevolen meubelroof werd vervolgens behandeld. Rauter vertelde, dat Goeringzo woe dend geworden was over de onmogelijk heid een einde te maken aan de geallieerde bombardementen op Duitsland, dat hij een grote meubelroofactie ontwierp. Rauter had voor Goering's plan echter niets gevoeld, zo zei hij. Daardoor was de confiscatie van meubels alleen als représaillemaatregel toegepast. „Goebbels roofde de radio's". Het inbeslagnemen van radiotoestel len was niet bedoeld om ze daarna cadeau te doen aan Duitsland, ver telde Rauter. De president was echterft van het tegendeel overtuigd. Rauter riep uit, dat hij er niets aan kon doen als Goebbels er met de buit vandoor ging en de radio's naar Duitsland liet overbrengen. Rauter meende bovendien, dat het in beslagnemen van radio's weinig resultaat had gehad. Hij was er van overtuigd dat iedere Nederlander ook daarna nog naar geallieerde radio-uitzendingen geluisterd had, een verklaring, die bij het publiek hilariteit veroorzaakte. Rauter voegde hier nog aan toe, dat hij zich „moreel" verplicht voelde de radio's in beslag te nemen „om te vei'hinderen dat het „hetzen" van Lon den uit nog meer slachtoffers zou maken onder de Nederlandse bevolking". EERSTE KAMER Critiek op Brits embargo inzake let van legergoederen voor troepen fcij Geen communist in de leger- en vlootcommissie (Van onze parlementaire redacteur) Donderdagmiddag kon men verschillen de sprekers beluisteren, die het niet hele maal eens waren met het uitschakelen van de Bijzondei"e Vrijwillige Landstorm. Het waren de heren Algra (A.R.), Zeg ring H a d d er s (V.V.D.) en Vixse- boxse (C.H.) Laatstgenoemde liet een scherpe kritisch geluid horen, toen hij be weerde, dat Nederland, tengevolge van het halfslachtig optreden van het huidige kabi net inzake Indië nigt in staat is deeMe nemen aan de daadwerkelijke verdediging van West-Europa. Na deze woorden te hebben uitgesproken, waartegen de minis ter later met klem op kwam, bepleitte de zelfde spreker de grootst mogelijke voort varendheid bij oefening en uitrusting van troepen bestemd voor gebruik in Europa. De heer Brandenburg (Comm.) vroeg zich af, waarvoor weer een duur in stituut als een Nationale Reserve nodig was. Volgens hem niet tot verweer tegen een aggressie uit het buitenland. Hij ont kende dat Rusland een gevaar zou beteke nen. Het denkt niet aan oorlog, hetgeen ook uit de Russische begrotingscijfers blijkt, waarvan de minister zei, dat hij die gaarne eens ergens zou aantreffen! De con- clusie_ van de communistische woordvoer der was, dat, als dus de Nationale Reserve niet bestemd is voor verweer naar buiten, zij kennelijk.moet dienen tegen het eigen volk. „Neen, tegen oproerkraaiers", inte- rumpeerde de heer Algra, maar die in terruptie vond de heer Brandenburg on- begrijpelijk, indien waar zou zijn zo zette hij uiteen wat de tegenstanders van de communisten beweren, namelijk dat heel het volk tegen het gebeurde in Tsjecho Slowakije zou zijn. Minister F i v e z begon met te verkla ren, dat de regering destijds tot uitstel van de repatriëring van troepen uit Indië louter wegens eisen van landsbelang had besloten. Hij had steeds gewaagd van twee jaar diensttijd mits de omstandigheden zulks zouden toelaten. Die nu hadden een paar maanden verlenging van het verblijf in In dië vereist. Thans wordt met la-acht de op richting ter hand genomen van politie- organen (veiligheidsbataljons) wat mede de versnelde aflossing bevoi-dert. Ten aan zien van de demobilisatiemaatregelen ver namen we nog, dat er spoedig een Konink lijk Besluit komt betreffende zakelijke be drijfssteun. Een wet ten behoeve van de mobilisatïe-slachtoffex-s 1914-'18 heeft het departement verlaten. Omtrent de Nationale Reserve zei de mi nister dat tot deze, in de eerste plaats die nend voor de handhaving van de binnen landse ox-de, niemand zal behoren die voor militaire dienst in aanmerking komt, gans anders dan met de Bijzondere Vrijwillige Landstox-m het geval was, hetgeen chaos bij eventuele mobilisatie van landstorm en van het leger veroorzaakt zou hebben. Men wil de Nationale Reserve op een niet te beperkte schaal opzetten, ten einde aan alle eisen van uitrusting, oefening, legering te kunnen voldoen. Overigens zul len enige van de territox-iale bataljons die nu onder de wapenen zijn, ook na 1 Juli nog een tijdje in dienst blijven. Komende tot de grotere problemen op defensiegebied noemde minister F i v e z de theorie „er zijn thans zoveel nieuwe wapenen, dat we er wel mee kunnen uit scheiden" levensgevaarlijk. Ook thans be zitten allerlei (relatief) klassieke wapenen nog terdege waarde, een opvatting, gedeeld door Marshall in Amerika en door de En gelse Minister van Oorlog Shinwell. „Voor zover het in het vex-mogen van de regering ligt, zal zij alles doen voor con crete verwezenlijking van het West-Euro-, pese vex-drag", aldus de minister. De neu traliteitspolitiek heeft afgedaan. Nauwe samenwerking in Benelux-verband, voorts in het kader van, het West-Europees ver drag van Brussel, straks wellicht ook met andere landen, dit is nu de lijn, welke de re gering op militpir gebied wil volgen. Aan het slot van zijn betoog, toen hij het had over de zware taak die voor ons ligt en die -zware offers eist, noemde mi nister Fiévez angst en oorlogspsychose niet slechts onredelijk maar bovendien uitex-st gevaarlijk. Twee van zijn mededelingen leidden nog tot vux-ige protesten bij de replieken. De ene kwam hierop neer, dat het embargo op leveringen ten behoeve van onze troe pen in Indië, in Juli 1947 na de politiële actie door Engeland is ingesteld en nu nog steeds niet is opgeheven, al zijn hier over onderhandelingen in volle gang. De heer Algra (A.-R.) die hiex-voor bijval oogstte van de heer Zegering Hadders (V.V.D.) wees op het onge hoorde feit, dat ons zo iets geleverd werd door een land, dat ons wel in West-Europa tot bondgenoot wil zijn, maar ons tegelij- kertijd aldus in Indië tegenwerkt terwijl het zelf bezig is in Afrika een koloniaal rijk te vox-men en het bereid is aan Italië de koloniën terug te geven. Spreker gaf te kennen, dat het eigenlijk niet aanging bondgenoot te zijn van een staat die ons op een dergelijke manier behandelt. En nu het tweede protest. De minister had, naar aanleiding van wat hieromtrent de heer Van Voorst tot Voorst J 45. „Help!" gilde mevrouw Knutsels. „Daar heb je hem! De zwarte gedaante!" „Politie!" brulde de heer Knutsels kordaat. Niet nodig!" zei Panda vriendelijk. „Ik doe geen kwaad. Ik kwam per ongeluk op Uw balkon terecht. Ik sprong uit een raam (K.V.P.) had gevraagd, llechts lichtingen verstrekt over ffiv 1 schaf fingen (bijvoorbeeld 0v^i; dat de eerste stx-aalvliegtuigen f f8 welker levering naar hij hoorn*'- zou geschieden). De rest hoorrio!^ in de besloten kring van eenS?5 de leger- en vlootcommissie m? zou hij dan ook straks geen meer opnemen hetgeen ge de Kamer reeds ten aanzien w missie voor buitenlandse zaken baar gemaakt met het oog S zaamheid tegen aantasting van O trouwelijk karakter van de beswil in die commissie gewenst mocht5? nu „nam" de heer BrandS (comm.) met, want zijn geestv waren allerminst landverraders voor anderen, naar zij ook in de jaren met daden hadden g vaderlandsliefde onder en schending van vertrouwen Kon m- niet aanwrijven. Met aantekening» „tegen" der communistische fraJf de begroting van Oorlog er door Op een voor de Eerste Kamer fo verdaagde president Kranenburg t gadering tot Dinsdag, nadat orof naar (V.V.D.) in een vrijvat een lang betoog over het mar'--', had afgestoken. Hij betreurde hell een zo bekwaam man als de heer t- van Leeuwen was afgetreden,^ weten van een combineren van yj met Oorlog en snakte dus naar dex-lijke minister voor dit der®.' liefst een marine-officier en ands-" burger-minister van postuur. rieel, meer personeel stond op u„, lijstje van deze senator, die zich vroeg of men thans niet te veel liet- van het oorspronkelijke vlootplan'e vurig pleitte voor flinke wederopfo. onze vloot opdat wij op maritiaijj een behoorlijk aandeel in de gemest pelijke internationale samenwerkt: len nemen. Schoolvoetbal Voetbal in de storm Donderdag tijdens stormachtig we zowel het Triniteitslyceum als de de finalisten in afdeling A vu vorig jaar, uitgeschakeld. De kampioen R.H.B.S. vocht met in de rug tegen een 1—0 opgelopen jij t stand, maar zag geen kans der- orthodoxe stijl spelende doelman m lste H.B.S. B te passeren. In afdeling B sloeg de Ambachtss fcelf. Als een elftal met leider - aan de bepalingen van het Schocfc tournooi houdt.,- wordt het onherroepeii deelname uitgesloten. Nu werd dtii Jeroenschool, na een kort ogenblikje finalist. In afdeling E werd nog een restant) werkt. De Dreefschool uit Heemstede reikte de halve finale door het Oranje Sa Tnstituut uit te schakelen, I De uitslagen waren: Afdeling A: Rijkskweekschool-Es lyceum 1 10; lste HBS B 1—R. RB5 sen) 10. Afdeling B: Ambachtsschool l-St.Td school 1, Ambachtsschool gedisq. Afdeling E: Dreefschool (ffstedeVij Oranje Nassau 10. De eindstrijden worden Zaterdagql H.F.C.-terrein gespeeld en wel: Afdeling E-verliezers 10.30. AldÉ.; verliezers 10.00. Afdeling A en aidetó uur. Afdeling C 1.30 uur. Afdeling E2?i: Afdeling D 2.30 uur. Om 11 uur zal nog een extra wie worden gespeeld, in afdeling E om 6 prijs, welke tussen de verliezers vandeh finale E (winnaars) zal worden gés In afdeling A zal dus de strijd gaan:/ de Rijkskweekschool en de iste RB1 ZUID AMERIKAANSE SPELBEOQi Zaterdagmiddag* 10 April houdt ce commissie van de Kring Haarlem re Koninklijke Nederlandse Zwembondii restaurant „Centraal", Plein, een bfe over de Zuid-Amerikaanse waterpolo! regels. De heer W. C. M. Scheevelenk, Den Haag zal een inleiding houden avonds volgt een >p oio wedstrijd t? H.V.G.B. en de Rest Van Haarlem Sportfondsenbad, met toepassing v regels. HFC—VLIEGENDE VOGELS.-Dit: wedstrijd tussen HFC en Vliegende - zal Zaterdagmiddag op het terrein Spanjaardslaan worden geholiden. AVONDVIERDAAGSE. Dit avondvierdaagse voor wandelaars o:; 18 en 19 Juni in Haarlem en houden worden. daar en toen ging ik Tiaar binnen en nu wil ik graag weer naar buiten! Goede middag en wel bedankt voor de gastvrijheid!" „Het is een schandaal!" riep de heer Knutsels, over de trapleuning hangende, hem na. „Indringers lopen in en uit! Het moest ver- Hij holde de trap af, de deur uit en ver volgens door een zij-ingang, het politie bureau weer binnen. Daar rende hij echter niet langer. Hij hield zijn pas in en sloop voorzichtig langs de muren de trap op. Behalve een paar versteende agenten was en toen stuitte ik omhoog en toen stond ik boden wordenMaar Panda luisterde niet. er nergens iets te zien. Alles bleef rustig.. Voorzichtigheid. Volgens scheepsfc- narissen hebben vele Amerikar.L passage geboekt hadden, voora. lijnen naar het Middellandse bied, hun besprekingen Lngetro! grond van crisisgeruchten te ton. De seheepslijnen hadoen reactie het eerst bemerkt na tieke cx-isis in Tsjechoslowakijea volgens na Truman's oproep invoering van militaire dieflsgP Coördinatie. Bollaert, hoge te"1® van Frankrijk, heeft in zeven F cies van het Westen van Cocme de staat van beleg afgekoMl einde de burgerlijke en mimai"- beter te kunnen coördineren. Lui en lawaaierig. De jaarlijkse coc van Engelse onderwijzers. Scarborough wordt gehouden, resolutie goedgekeurd, waaTfL gevraagd om het handhavK lichaamsstraffen. (Zoals bekeni de Engelse onderwijzers nog stokslagen te geven aan waaierige" leerlingen.) Staats vee. De Assemblée van Joet Macedonië heeft een wetso» genomen, volgens hetwelk kuo van meer dan 400 stuks w0 nationaliseerd. Eerste bom. Een vliegtuig van lingen in Costa Rica heeft laten vallen op het paleisvan jjj dent te San José. Het gebouw - schadigd, doch niemand werd Het vliegtuig wierp pamfletten i het opschx-ift „bevrijdingsleg»^ v onder afweervuur te on® Aj is het eerste offensief van de op--, strijdkrachten onder leiding Figueres, die een strategist t positie innemen in het bef$|L. rein ten Zuiden van Cartago Pan-Amerikaanse hoofdweg-

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2