hartelijk gehuldigd 2)e Jmys De „slechtste stad der wereld" Diamanten" papierdirecteur bleek slechts saai en zonder sensatie VRUDAG2_APRIL_<948 HEER N- F ALLAN RECIPIEERDE IJMUIDER COURANT Koninkl'lKe onderscheiding op zestig iaar werken 4, note oei llet Amslc",amse Lbo» zou vermoedelijk te klein C om ..in ce"s" alle Imlensstel- ""*1 tevetten, die zich listcrmiddag .TlndueWa» club In de hoofdstad ver- om de diamanten directeur van '™°rlLr Zonen N.V. KoninklUke papier- ,e— N.F.Allan de [,„d te schudden, toe te spreken en met «schenken te vereren. .„wr het personeel in de verschil- ThSen gemist kon'worden, was 101 J Amsterdam getogen, om dit uit- *2m jubileum luister bij te zetten „oorden van de heer E. Beuker, ch- Renkumse fabriek van Van ISdcr zo'n jubileum is slechts weggelegd .lór weinigen" waren de zeer velen, f hrtin Amsterdam mee hebben mogen 4 i kennelijk uit het hart gegrepen. omringd door een kostbare weelde van „Sikken heeft de jubilaris de grootse E Sig van Personeel en vrienden onder- ?pn koor van vocale papierwerkers Ffrmdracht" haalde hem met een fors 'J? S i,no» in en nadat de heer Beuker iln smakelijke toespraak de figuur van So oudste der Van Gelder-directeuren had als de man „die z'n 40-jarig jubi- £m gebruikt als de springplank om eerst dehindernis van het 50-jar.g feest te vieren Zornn de barrière van het diamanten- Sb bestormen», zodat hij in het Sis van een uniek record op dit gebied, m 5) de ups en downs, welke de heer Al an in de papierfabricage meemaakte, onder het vergrootglas. De hartgrondige dank voor het door de jubilaris gepres teerde werd in tastbare vorm gegoten met Je aanbieding van een gegraveerde gouden liearettenkoker. Vervolgens nam het woord de heer J. Smit, die als lid der Velsense directie, de geschiedenis van Van Gelder naging en ook hij kwam met een waarde vol cadeau: hei door mevrouw B. Westen- dorp-Osieck geschilderde olieverf-portret van de jubilaris, dat hem tegelijk met een boekwerk werd aangeboden. De heer H. Smidt van Gelder, presi dent-commissaris van het bedrijf, las twee verblijdende brieven voor, waar uit bleek, dat het de Koningin behaagd heeft, de diamanten papier-directeur te benoemen tot Officier in de orde van Oranje Nassau. Tegelijk met een schrif telijke gelukwens van de Commissaris der Koningin in de provincie Noord- 1 holland mocht de heer Allan de bij de onderscheiding behorende versierselen in ontvangst nemen. Na een spontaan gezongen „Wilhelmus" klonk een feestlied van het mannenkoor en de veroorzaker van dit alles dankte met een ontroerd wederwoord. Een, onafzienbare rij personeelsleden, kennissen en vertegenwoordigers van be drijfsleven en overheidsinstanties Vormde zich, om der jubilaris de hand te drukken en talloze cadeaux toonden de heer Allan en zijn familie, hoezeer hij zich in de zestig jaren van zijn loopbaan bemind heeft weten als kroon Jaarvergadering bridgeclub „Klaver Twee" De bridgeclub „Klaver Twee" onderafde ling van Hoogovenstaten heeft een geani meerde jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer Eekhout opende de vergadering en constateerde dat de geest in de vereniging prima is. Vervolgens reikte de heer G. Zwaneveld voorzitter van Hoogovenstaten, met een paar toepasselijke woorden aan de kam pioenen van dit jaar: voor groep A, de heren Worst en Wegman, een wisselbeker, voor groep B: mevr. Wegman en de heer Spanjaard, een lauwertak uit. Als lid van de technische commissie werd gekozen de heer Wegman. Hierna volgde een bespreking over de plannen van het zomerseizoen. De vergade ring werd besloten met een onderlinge prijzendrive, waarvoor aardige prijsjes be schikbaar waren. Winnaars werden: de •heren OosterhoutAalbersberg, dames HamelKuilman, heer en mevr. Schaafsma heren ColderZonneveld, WorstWegman, BakkerHaver, VeenstraHolleman, mevr Wegmanheer Spanjaard. Beverwijk Programma van het vierde H.O.V. concert Het programma van het vierde H.O.V.- concert, dat Donderdag 8 April voor Hoog- ovenstaten in het K.S.A.-gebouw zal plaats hebben, luidt als volgt: 1, Brandenburgs Concert no. 4 van Joh. Seb, Bach in C gr. t. 2. Drie delen uit de Midzomernachtsdroom van F. Mendelssohn Bartholdy. 3. De sprookjes van Moeder de Gans, van Maurice Ravel en 4. De Tove naarsleerling van Paul Dukas. Solisten zijn Jan Hesmerg (viool), Mari- nus Ruijsink en Jan Tames (fluit) en Jo v. d. Beek (hoorn). Katholieke padvinders met „De Koopman" De Katholieke padvindersgroep van Be verwijk „Die Wijcker Gilde" bracht Don derdagavond in het K.S.A.-gebouw „De Koopman van Venetië", van Shakespeare. .,De Koopman van Venetië", het verhaal van Shylock, dat al zoveel jaren toeschou wers heeft weten te ontroeren werd ir prachtige décors ten tonele gebracht. Wijziging kantooruren distributiedienst De directeur van de Distributiedienst te Beverwijk maakt bekend, dat ingaande 5 April 1948 de openstelling van de loketten «is volgt wordt gewijzigd: Castricum: 's Maandags van 912 uur. Heemskerk: 's Dinsdags van 912 uur. Lmmen: 's Donderdags van 9.30—11.30 u. uitgeest: 's Donderdags van 13—16 uur. tre°ür ae uitreiking van bonkaarten wordt m,u-ezen naar desbetreffende bekend makingen. Werkschoenen kunnen worden aangevraagd i J"w li!ivait van 1 en met 15 April van aan,? gelegenheid tot het indienen donr ba r,agen voor werkschoenen en wel Voor in0' v°igens de beroepenlijst daar- zii na aanmerking komen en voor zover HchompnK^Ü geen bon'voor werk- !ïW?ii ontvangen. overWa" 8n afhalen en indienen onder K f8'ng vaa de T.D.'s op de voor de Uren enten vastgestelde dagen en dienen 5 of meer werknemers DisS,SCtief aan te vrage" bij de %^stigdtde gemeente' Waar het aanrijding door slecht zicht Inerkerk!v^Uis,?U,nt Keesdelftweg en Ro- vrachtauto en sten gistermiddag een k«r, ftda? P^sonenauto tegen el- vaarliike ir?„; bestuurders op het ge- hadden Do P niet voldoende zicht linkerzijde personenauto werd aan de soonlijke ontf^M beschadigd, maar per- ngelukken deden zich niet voor. te maken. Een glorieuze kist sigaren met op het bandjehet portret van het „onderwerp van de dag" zelf. was wel'een van de meest opmex-kelijke. Ir. E. L. Selle- ger, voorzitter van de bedrijfsgroep Papier bood met een toepasselijk woord, dat door de volte in de „salie de réception" de jubi laris min of meer moest worden toege schreeuwd, een wijnkaraf met glazen uit Leerdam aan, voorlopig nog als foto, maar met de toezegging, dat het origineel volgt. De gemeente Velsen was vertegenwoor digd door haar burgemeester, mr. M. M. Kwint. 's Avonds heeft er, eveneens in de Indu striële club, een intiem diner plaats gehad. De nieuwste types van BRILMONTUREN Speeiaal-Optiek KENNEMERLAAN 42 Dinsdags 105 uur „Plaatwe!lerij"-nieuws De tiirectie van de N.V. „De Plaatwelle- rij" heeft plannen een aantal personeels leden gelegenheid te geven de Jaarbeurs te Utrecht te doen bezoeken. Besprekingen mét de fabriekskern heb ben er toe geleid, dat van dit aanbod 34 personen gebruik kunnen maken, die Don derdag 8 April dit uitstapje zullen onder nemen. Het tweejarig bestaan van de Perso neelsvereniging van de N.V. „De Plaat- wellerij" zal Zaterdag 10 April in gebouw „Concordia" worden gevierd met cle uit voering van een toneelspel door de amu sementsafdeling. Het oorspronkelijk plan om een revue op te voeren kon door ziekte niet ten uitvoer worden gebracht, waar door slechts enkele weken overbleven om het bekende blijspel in drie bedrijven „Muggen om de kaars" van A. de Wilde in te studeren. De regie heeft de heer C. van Voorbergen, voorzitter der vereniging. Aan de uitvoering werken mede vier dames en vier heren. Santpoort Velsen -Noord Voetbalopstellingen voor drie wedstrijden De wedstrijden om de KNVB-beker vra gen voor Zondag de aandacht voor drie ontmoetingen. Kinheim ontvangt in Van Gelder's Sportpark ETO uit Hoofddorp. De geel zwarten hebben hun opstelling cloor het niet-meespelen van spil Groeneveld 'ge wijzigd, waardoor Rem deze plaats bezet en v. d. Steeg als linksbuiten fungeert. Kinheim verschijnt met: H. B. Daniëls; E. v. d. Wal en S. de Vries; C. de Boer, P. Rem en Jac. Hout; W. A. Raaymakers, PI. Prinssen, A. Prinssen, H. J. v. d. [Wate ren en A. v. d. Steeg. Een plaatselijke ontmoeting wordt WB- Terrasvogels op „Watervliet", waarbij de „Bi'esapers" verschijnen met: C. v. Veelen; R. Meyer en J. Duineveld; G. van 't Veldt, J. Wormsbecher en C. Hoen; D. Aafjes, H. Vers wij veren, G. Arisz, P. Vlietstra en N. Michel. De oorspronkelijke ontmoeting Bever wijkIEV is omgezet in DEMIEV, even eens te Beverwijk op „Adrichem". De kranige ploeg, die het vierde klasse-schap behield is ongewijzigd, zodat IEV vertrekt met: M. v. d. Bos; J. v. d. Zon en J. v. d. Vlies; N. Zoutman, P. v. d. Berehe en J. Wittebrood; J. Schavemaker, Th. Koek, PI. Zonneveld, A. Stokman en W. Michel. De heer B. Duyve ten grave gedragen In een wel kort tijdsbestek heeft de Pa- pierfabriekVan Gelder Zonen N.V. wegens overlijden wederom afscheid moeten nemen van een medewerker. Na een heel kort ziekbed overleed on verwacht de heer B. Duyve, werkbaas van de afdeling Electriciënswerkplaats Tweede Paasdag in de leeftijd van 47 jaar. wiens stoffelijk overschot Donderdagmid dag op „De Biezen" onder grote belang stelling ten grave is gedragen. Namens de directie en het gehele be drijf spersoneel werden woorden van waardering en dank geuit. De rustige, eerlijke wijze van werken, de grote steun en kalmte, die van de overledene uitgingen en waardoor zijn mede-bazen zelfs heel veel hebben geleerd belichtte de heer J. Bosch namens de tech nische en administratieve collega's, die de verscheidene in dankbare herinnering zul len houden. Dr.A. J. van Leusen besloot deze droeve plechtigheid door op dit verscheiden het toepasselijk lied „Heer/erbarm U over ons" te zeggen en te eindigen met het „Onze Vader". Een familielid dankte vóór de getoonde belangstelling. Polif'e draagt witte petten De grote riolerihgswerkzaamheden ten behoeve van de nieuwbouw en de nieuwe stratenplannen in Velsen-Noord hebben het de afeelopen dagen noodzakelijk ee- maakt. dat de toch al voor het drukke verkeer vrij smalle Wijkerstraatweg op enkele plaatsen tot op de as moest worden opengebroken om diepe gaten te graven. Hierdoor was behalve de gebruikelijke verkeersborden op het verkeer politietoe zicht nodig. Een opmerkelijk verschijnsel was de witte uniformpet, welke de dienst doende agenten droegen, wat spoediger wordt opgemerkt. Ook de verkeersrege laars bij de ponten zijn met een dergelijke in het oog lopende versiering uitgedost. NED. HERV. KAPEL. In een der bijzalen van de Ned. Her vormde Kapel hield de Herv. Evangelisatie haar jaarvergadering onder leiding van de heer J. C. Aschoff. Nadat de jaarverslagen van de penning meester en de secretaris waren goedge keurd, werd door mevr. E. Winters namens de Dameskrans een 12-tal nieuwe gordijnen voor de bijzalen aangeboden. Bij de be stuursverkiezing werden gekozen de heren F. v. d. Ende, J. Melis en J. Smakman. Tenslotte sprak de heer Aschoff over de gang van zaken in de Hervormde kerk in het algemeen en in de gemeente Santpoort in het bijzonder. JEUGDIGE „VRIJE VOGELS" GEVRAAGD Het ligt in de bedoeling van de leiding der „Vrije Vogels" van 10 April af ook de jeugd van 8 jaar in deze club op te nemen. Dit laatste zal misschien voorlopig zijn, omdat de kans bestaat, dat met Septem ber een eigen organisatie-vorm aan de jeugdgroep van 8-10 jaar zal worden ge geven. Santpoort-dorp KLEINE KWESTIE OPGELOST Reeds geruime tijd bestond bij de kerk voogdij van de Nederlands Hervormde Kerk het plan om bij de kerk een rijwiel bewaarplaats te laten maken. Door gebrek aan materiaal en middelen bleef dit een vrome wens. Kerkbezoekers kunnen echter voortaan, voor rekening van de kerk voogdij, hun rijwiel stallen in de garage Reym. JONGE JEUGD-KERKDIENSTEN VRAGEN DE AANDACHT Het aantal jonge mensen, dat regelmatig de jeugd-kerkdiensten der Ned. Herv. Gemeente bezoekt, is groeiende. Zondag wordt er inde bovenzaal van het Jeugdhuis wederom zulk een dienst gehouden. Dan spreekt de heer J. A. Schreuder van Santpoort-Station. „POLITIEKE EN ANDERE SCHEIDSLIJNEN". Maandag 5 April spreekt in de Toorts te Santpoort mr. A.Stempels, waarnemend hoofdredacteur van de N.R.C. voor het Humanistisch Verbond over: Politieke en andere scheidslijnen. Velsen Bekerwedstrijden staan op liet programma V. V. E. en I. E. V. zijn Zondag j.l. door het winnen van de beslissingswedstrijden resp. tegen Ripperda en Zeevogels nog juist de dans ontsprongen en dus behoeven zij geen degradatie-wedstrijden te spelen. Een ander verheugend feit was, dat VSV 2 door een 6-0 overwinning op RCH 2 het kampioenschap zijner afdeling behaalde. Stormvogels 2 bracht het zo ver helaas niet daar AFC 3 met niet minder dan 4-0 over de blauw-witten de baas bleef. De bekerwedstrijden vragen Zondag op nieuw aandacht. VSV trekt naar DOS. De roodhemden zullen het tegen deze Utrecht se club heel wat minder gemakkelijk heb ben dan Zondag j.l. tegen Elinkwijk. Zonder kleerscheuren komen de VSV-ers er o.i. niet af. Stormvogels ontvangt Volendam in het nieuwe sportpark. Teiji tweede male zullen dus de Vogels met een enthousiast spelen de 2de klasser kennis maken. Want dat de Volendammerszich fel zullen verzetten, daar kan men zeker van zijn. Stormvogels heeft dan ook nog niet gewonnen! De Kennemers, dat de bekercompetitie met een sprekende nederlaag tegen Water graafsmeer inzette, ontvangt AFC. Daar zit o.i. wel een gelijk spel in. DEM ontvangt IEV. Nu IEV van de be nauwende onzekerheid ten 'opzichte van de onderste plaats verlost is, moet DEM zich o.i. terdege inspannen om op de volle buit beslag te leggen. WB, Beverwijk en Kinheim spelen ook al thuis, wat ons voor een recette voor de clubs ten noorden van het Noordzeekanaal niet erg bevorderlijk lijkt. De Wijkers zul len o.i. wel met flinke cijfers van O.D.I.Z. winnen, evenals DEM de vorige week deed, en Kinheim hoort er ETO onder te houden. WB zal het tegen Terrasvogels niet zo ge makkelijk hebben. Hier verwachten we een kleine zege der bezoekers. WE zal het tegen ADO '20 wel niet bol werken. DE STRAWBERRIES-RESERVES KRIJGEN HERMES OP BEZOEK Hermes komt naar Velsen. Nog dit jaar maakten de heren van het derde elftal ken nis met deze ploeg in de competitie en speel den op eigen veld gelijk. StravvberriesII mag dus zeker in staat geacht worden deze wed strijd te winnen. Gebeurt dit inderdaad, dan staan de kansen voor promotie wel heel mooi voor dit elftal. Als laatste com petitiewedstrijd wordt nog gespeeld Ijs vogels II-Strawberries III, waarbij de laat- sten de beste kansen hebben om als over winnaars uit het veld te komen. Voor het jongenselftal belooft het een interessante dag te worden. In Amsterdam wordt een jeugdtournooi om de Bosplanbeker gehouden, waaraan vele clubs deelnemen. Er mag op een be vredigend resultaat gerekend worden. Ten slotte speelt op Zaterdagmiddag een Straw- berrieselftal tegen een combinatie, van de gemeente-ambtenaren uit Velsen. De reserves verschijnen in de volgende opstelling: doel: Van Vreede; achter: Van Overeem, Vos; midden: Waagmeester, van Randtwijk, Vriends; voor: De Haanr Blee- ker, Kooyman, Kuyper, Sluyters. Een avond in Port-Said (Van een bijzondere medewerker) „Als je in Port Said aan land gaat, zorg dan dat je geen vulpen in je colbertje hebt, want ze wippen hem er zo uit", hebben deskundigen ons aangeraden. „Op je pols- horlogé passen, want ze snijden zo het bandje door. Geen kostbare voorwerpen in je zak steken en niet te veel geld mee nemen." Eigenlijk hebben zij, die land en volk kennen, ons aangeraden, helemaal niet aan land te gaan, omdat het niet veilig is, maar wat dóét een gezelschap journalisten, dat tien dagen op een troepenschip gezeten heeft en dat nu vlak bij de kans ruikt weer eens iets anders te beleven? Dat is niet aan boord te houden en als dan ook de Volendam even voorbij Port Said gemeerd ligt om gedurende de avond en de nacht twee duizend ton olie en dertienhonderd ton water in te nemen, dan duurt het niet lang, of we staan aan de valreep. Zonder vulpen, met het polshorloge op een veilig plekje geborgen, met één Engels Pond onze hele deviezenschat voor de reis wat Hol landse guldens en met héél veel belang stelling voor alles wat er komen kan. Port Said heeft de naam van „de slechtste stad ter wereld". De ontvlambaarheid van de Egyptenaren schijnt vooral tegenwoor dig groot te zijn, maar we willen op deze reis zien, wat er te zien is, en van het feit, dat we in tegenstelling met de andere passagiers van de Volendam een pas hebben, willen we hier profiteren. De zwart galligste „theorie Port Said", zoals ze in dienst zouden zeggen, kan ons daarvan niet weerhouden. Niet de bewering, dat de En gelsen niet in de gunst staan en dat we daarom niets moeten dragen, dat ook maar op khaki lijkt wat we dan ook niet doen niet de voorspelling van de mogelijk heid, dat er een vlotte kans bestaat, dat ons Engelse pond waardeloos is, omdat het niet aangenomen wordt en zelfs niet de ver klaring van de Nederlandse vice-consul, majoor G. H. J. Rose, die ons bij zijn be zoek aan de C.O.T. verzekert, dat na half acht Port Said uitgestorven is, dat de win kels dicht zijn en dat er na negen uur niets meer open is, behalve de dingen, waar je heel beslist niét heen moet gaan. Intussen schijnen zij, die ons uitstapje hebben afgeraden, gelijk te krijgen. Er komen tenminste een paar groepjes opge wonden zeelui op de Volendam terug. Eén hebben ze de bril van zijn neus gegapt, een ander is in een schermutseling zijn pols horloge kwijtgeraakt. Allemaal gebeurd door een stel rovers, nog voor ze in de eigenlijke stad waren. Daarom willen wij ook niet regelrecht naar de wal varen, maar doorgaan naar de stad, die wat verder op ligt. „En voor de rest", zegt de Braban der, „als ik tegen een stel opgewonden kerels zeg: jongens, jullie zijn beste men sen, je bedoelt het goed, dan zie ik wel, je Afscheid van ds. Bronsgeest Het afscheid van de Ned. Hervormde Gemeente van ds. Johs. Bronsgeest, welke een beroep als predikant bij. de Ned. Her vormde Gemeente te Haarlem heeft aan genomen, zal Zondagmiddag om drie uur 3n cle „Oude kerk" te Velsen plaats vin den. In verband met dit afscheid, dat overi gens een gewoon karakter zal dragen, zal des morgens de gebruikelijke kerkdienst niet worden gehouden. Collecte voor het Leger des Heils In April zal ook in Velsen weer de na tionale collecte worden gehouden van het Leger des Heils. De opbrengst hiervan is voor de instandhouding en uitbreiding van het werk van deze instelling in Nederland, zoals kindertehuizen, jongenstehuizen, in richtingen voor mannen, bekende lands- kolonies. Mede als gevolg van de oorlogs omstandigheden zijn deze tehuizen veelal overbevolkt en er is dus geld nodig. De collecte wordt dan ook van harte in de belangstelling van de Velsenaren aanbe volen. Er heeft zich een comité van aanbe veling gevormd, waarin onder meer zitting hebben genomen de heer A. ten Broeke in IJmuiden, ir. A. H. Ingen Housz, president directeur van de Hoogovens, mevrouw Kessler-Stoop, de arts R. Rutten, de heer H. Meiier en de heer J. Smit, directeur van de Papierfabrieken. Driehuis Crematie Prof. Dr. J. Rotgans Door vele collega's, familie en vrienden is het stoffelijk overschot van de Amster damse oud-hoogleraar prof. dr. J. Rotgans uitgeleide gedaan naar Velsens cremato rium. Onder hen bevonden zich prof. dr. A. G. van Hamel en de heer E. Tegelberg, directeur van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland". In de aula herinnerde prof. J. J. van Loghem, die sprak namens de rector magnificus van de Amsterdamse hogeschool en als afgevaardigde van de medische faculteit, aan de verplichting, die Amsterdam heeft aan de nagedach tenis van prof. Rotgans. Hij was een man, die leiding g*r. die invloed had en door wiens opleiding vele prominente figuren de medische wetenschap thans in Neder land dienen, zei prof. Van Loghem. Spreker memoreerde de oprichting van de nieuwe chirurgische kliniek ten tijde van Treub, die voor de toenmalige tijd een voorbeeld van moderne geneeskunde was. Naast ambtelijke herinneringen zijn er de vriendschappelijke betrekkingen met figuren als de professoren Zeeman, Van Bakel én Scholten, van welk viermanschap Rotgans de ziel was. De overledene was een man van een voud, rust en ordelijkheid, iemand die zijn fantasie beheerste en daaruit werkelijk heid putte. Het door hem opgerichte kan kerinstituut is daar een voorbeeld van. Spreker schetste de rijkdom van dit leven als schepper, organisator, mens, arts en vriend en eindigde met de woorden: met eerbied en in dankbaarheid zullen wij dit gedenken. Onder de orgeltonen van het Largo van Handel daalde de, met kleurige lente bloemen bedekte kist, waarna dr. J. Rot gans. zoon van de overledene, dank bracht voor dè betoonde belangstelling. TWINTIG DUIZEND CREMATIES Gisteren werd in het Crematorium t.e Velsen het 20.000ste lichaam verast. bent mijn vrienden zo heel gemoedelijk weèt je dan doen ie niets, let maar op." We dalen de valreep af. Beneden liggen tientallen bootjes. „Bij elkaar blijven" is de laatste raad, die ons'gegeven is, „en pas betalen als je er bent en niet halverwege. En niet meer dan 5 piasters 0.55) of één Hollandse gulden". Met z'n tienen in een motorboot koersen we naar de stad. Nog voor we op de helft zijn, bezweren de Arabische bootslui, dat de overeengekomen prijs „two guilders" is, maar het blijft bij veel geschreeuw en armgezv/aai. Tenslotte is de verhouding ook tien tegen drie. Rondom de haven van Port Said staat een hek met 23 poorten, 's Avonds na 7 uur is er maar één van open, nummer 10 bij het politiebureau, waar we vlak voor aan leggen. We zijn het hek nog niet uit, of de dikke Brabander slaakt een voldane zucht. „Ziezo, de man, die in het eerste treffen „een poot is uitgedraaid", is in ieder geval een Arabier geweest. Ik heb helemaal niet betaald Tja, en daar staan we dan midden in Port Said, 's avonds om half negen. Kaal en leeg liggen de straten voor ons. Huizen en gebouwen hebben een viezige pastel kleur, voor zover we dat bij het lamplicht kunnen zien, maar de winkels en dat zijn er tientallen in rijen achter elkaar zijn helder verlicht en open, al is het ver over de officiële sluitingstijd van half acht. Overal staan Arabische, handelaars, die ons binnen willen lokken om sigaretten te ko pen, tassen te bekijken, vulpennen, hor loges, leerwerk en van alles en nog wat, die ons goochelkunstjes vallen tonen en „Dutch beer" wilen laten drinken, die van alle kanten op ons groepje aanschieten, maar die door onze gids opzij gebruld worden. Die gids is natuurlijk een vondst van de Brabander. „You are a honest boy, I see", zei hij direct buiten het hek tegen een donkere piraat. „Yes, I am", zei die vol trots en nadruk en van dat ogenblik af is Mohammed Ibrahin Abdoel Kali onver brekelijk met ons verbonden. Hij brengt ons naar Eastern Exchange, het enige fat soenlijke café voor Europeanen, naar ons verzekerd is, maar het is eerlijk gezegd net iets té fatsoenlijk, want het is er zo saai. dat we na ons kopje Turkse koffie „Mas- boet" gauw weer weg gaan. Maar bij de kellner hebben we tenminste op ons gemak ieder het pondsbiljet kunnen wisselen voor Egyptisch geld óf voor tien Engelse shil lings en een piaster of veertig. Ergens drinken we dan nog coca-cola, wat zoiets is als de nationale drank van de Egyptenaren. De Egyptische oppositiepartij heeft een poos geleden zelfs voorgesteld aan de regering voortaan de buitenlandse propaganda voor Egypte maar door die maatschappij te laten voeren. Die zou dat beslist beter kunnen dan deze regering, ge zien de coca-cola resultaten. Vreemde wereld. Vreemde wereld, (Jit Port Said bij avond, na alle verhalen, die ons verteld zijn. Nie mand valt ons lastig, iedereen zegt óf iets onverstaanbaars of iets in de geest van: Ah, Hollanders, da's leuk!" Dat is trouwens iets, dat kenmerkend moet zijn voor de Egyptische verhoudingen: de toestand ver andert met de vijf minuten. Wij hebben blijkbaar een gunstige vijf minuten ge troffen. Tegen twaalfven proberen we Moham med over te halen ons naar de Arabische wijk te brengen. „Alleen maar voor een wandeling, hoor Mohammed, just for a walk!" Maar Mohammed waakt als een vader. „Ask the sergeant", zegt hij en een kwartier besteden we eraan om onze gids en een van de vele agenten, die overal op straat staan, over te halen, ons te begelei den. Ze zijn onvermurwbaar, het is te ge vaarlijk, we moeten terug naar het schip, denk om de sluitingstijd van het havenhek. En met zachte drang worden we naar de bootjeskade gedirigeerd, door straten, die volkomen verlaten zijn op wat taxi's na, heel veel statige agenten met lange sabels en verkeersagenten, die bij dwaas bran dende stoplichten staan. Een wonderlijke stad dit Port Said. Agen ten als bomen, bars en streng, maar heel gemoedelijk als hun joviaal een sigaret wordt aangeboden. Allerlei kerels, die er uitzien als moordenaars, maar die ons best in leven laten, zelfs als we hun noga ?f dadels niét kopen. Op de kade schijnen er nog even moei lijkheden te zijn. Tientallen Arabieren wil len ons in bootjes praten. Ze pakken je bij je arm en beginnen weg te wandelen, maar Mohammed waakt over ons als een kloek over haar kuikens. Hij brult en tiert, krijgt daverende ruzie met drie, vier kerels, zo dat we ons een ogenblik afvragen, of er dan straks tóch nog internationale moeilijk heden moeten ontstaan, en dan zitten we ineens in een motorbootje en we zijn. mèt de gi'ds, op weg naar de Volendam. En het is een volkomen tevreden Mohammed, die met de Brabander gezellig in het kajuitje zit te overleggen, wat we betalen zullen. Het resultaat is per persoon vijf piaster voor de boot, tien piaster voor hem zelf. Dat is dus tegen officiële koers 0.55 plus 1.10; in de praktijk 1 plus 2. En als we terugkomen, moeten we hem vooral schrijven. Dan gaat hij weer mee! Terug aan boord vraag ik me af: hebben we werkelijk in Mohammed een uitzonder lijke gids gevonden, een knaap, die beter betrouwbaar is dan de gemiddelde Egypte naar, of zouden er meer van die ogen schijnlijk zo kwaadaardige piraten zo toe gewijd zijn geweest als we begonnen waren hun te verzekeren, dat ze fijne, eerlijke kerels zijn, die ons beslist niet te pakken zullen nemen? Het is een probleem. En misschien is het een overpeinzing waard. Ook op ander terrein Koster pleegde diefstal De een en dertig jarige koster G. J. H. uit Nieuw Vennep stond voor de Haarlem se rechtbank terecht, terzake diefstal van een portefeuille, welke op het buffet in een café lag en van verduistering van 55 ten nadele van de kerk. De opbrengst van de fietsenstalling moest hij overdragen, doch een gedeelte stopte hij in zijn zak. Ver moed wordt, dat de man zich aan andere misdrijven heeft schuldig gemaakt, omdat er in de kerk wat verdwenen. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van zes maanden. - Voor het beroep naar de Geref. Kerk van Bloemendaal heeft bedankt ds. J. G Adema uit Rotterdam-D elfshaven. SCHEEPVAART K. N. S. M. Bacchus, 31 Mrt Gibraltar gepasseerd van Livorno naar Hoek van Hol land. Breda, 31 Mrt te Amsterdam van Ant werpen. Hydra en*Roel£, 1 April te A'dam van Antwerpen en La Pallice. Titus, 31 Mrt van Algeciras naar Gibraltar. H. OOST AFRIKA LIJN. Klipfontein. 31 Mrt te Amsterdam terug van een proeftocht. Randkerk, 31 Mrt van Amsterdam naar Ham burg. H. WEST AFRIKA LIJN. Heelsum, 31 Mrt te Antwerpen aangekomen van Amster dam. Nigerstroom, Vrijdagnacht (26 Mrt) v. Le Havre via Dover naar Amsterdam. Nor den, 1 April van Le Havre naar Antwerpen. OCEAAN. Alcinous, 26 Mrt te Batavia van New York naar Batavia. Calchao, 29 Mrt van Colombo via Port Said en Londen naar Amsterdam Clenapp, 27 Mrt te Penang KobeRotterdam. Phrontis, 30 Mrt passeerde Gibraltar van Batavia via Londen naar Am sterdam. Polydorus, 31 Mrt te Balikpapan SoerabajaMakassar. VINKE EN CO. Hilversum van Dakar Amsterdam, passeerde 31 Mrt Finisterre. Loppersum van Antwerpen naar Marseille, passeerde 31 Mrt Vlissingen. K. H. L. Lionel, 31 Mrt van Rio de Ja neiro naar Santos op uitreis. K. N. S M. Breda, 31 Mrt van Antwer pen naar Amsterdam. Deo Duce, 30 Mrt van Gothenburg naar Kopenhagen. Hestia 29 Mrt te Trinidad Lissabon—Guanta. Ilos, 29 Mrt van Barcelona naar Genua. Socrates, 23 Mrt te Buenos Aires van Montevideo. Titus, 30 Mrt van Malaga naar Algeciras. MIJ. NEDERLAND. Hugo de Groot, 31 Mrt te Londen van Amsterdam. Mania, 31 Mrt van Aalborg te Amsterdam. Grote vaart. Amsteldiep, 31 Mrt van Semarang naar Batavia. Bagan, 31 Mrt van Ambon n. Banda. Bantam. HalifaxBatavia, 30 Mrt 19 uur van Suez. Boissevain, 31 Mrt van Zanzibar te Singapore. Breskens, StettinZaandam, 31 Mrt ten anker Elbe 2. Castor, 31 Mrt van Punta Cardon te Puerto Cabello. Chama, 31 Mrt van Abadan naar Singapore. Cistula, 2 April v. Port Lincoln te Soerabaja verwacht. Eemland, AmsterdamPernambuco, pass. 31 Mrt Finisterre. Heelsum, AmsterdamWest Afrika, 31 Mrt te Antwerpen. Helder, 1 April van Cristobal te Buenaventura.Hestia, 1 April van Trinidad te La Guaira. Hilversum, Dakar Amsterdam, pass. 31 Mrt Finisterre. Hydra, 31 Mrt van Antwerpen naar Amsterdam. Jo- han van Oldenbarnevelt, Amsterdam—Java< pass. 31 Mrt Perim. Kota Agoeng, 31 Mrt van Java te Halifax. Kota Baroe, 31 Mrt 18 urn- van Rotterdam naar Batavia. Lawak, 31 Mrt nog te Calcutta. Lemsterkerk, 1 April van Djibouti te Suez. Linge, 31 Mrt van Malembo naar Las Palmas. Limburg, 31 Mrt van Basra naar Bahrein. Loppersum, RotterdamCal cutta, 31 Mrt van Antwerpen. Macuba, Sin gapore—Abadan, 31 Mrt dwars van Ceylon. Modjokerto, 31 Mrt nog op rede van Cheri- bon. Papendrecht, AbadanHamburg, pass. 31 Mrt Kaap Bengut. Poelau Laut, 31 Mrt van Massawa naar Port Said. Prins Frederik Hen drik, 31 Mrt van St. John te Rotterdam. Prins Willem 2, 2 April van Rotterdam te St. John verwacht. Prins Willem 4, JaffaCardiff, pass. 31 Mrt Kaap Roca. Sarpedon, 31 Mrt v. Georgetown n. Port of Spain. Stad Arnhem, RotterdamGenua, pass. 31 Mrt Gibraltar. Stanvaedjirak, 31 Mrt van Samboe naar Plad- joe. Tjimenteng, 1 April van Kobe te Hong kong. Tjisadane, 1 April van Soerabaja te Semarang. Winterswijk, 31 Mrt van Saffi n. Vlaardingen. Zuiderkruis, 31 Mrt van Soera baja naar Batavia. Algerab, BahiaRotter dam, pass. 30 Mrt Madeira. Arkeldijk, 31 Mrt te Antwerpen, vertrekt 1 April vandaar (v.m). en wordt 1 April n.m. te Rotterdam verwacht. Averdijk, RotterdamGalveston, pass. 31 Mrt Dover, Axeldijk, 31 Mrt van Rot terdam te New York. Breda, 31 Mrt van Ant werpen naar Amsterdam. Breskens, 30, Mrt van Steltin naar Zaandam. Castor, 31 Mrt v. Punta Cardon te Puerto Cabello verwacht. Colytte, SfaxRotterdam, pass. 31 Mrt Al giers. Helena. 31 Mrt van Barranquilla te Cartagena verwacht. Hugo de Groot, 31 Mrt van Amsterdam te Londen. Jobshaven, 30 ,Mrt v. Port Gent.il nqav Nederland. Malvina, CurasaoSydney, 300 mijl Oost van de Mar- quesaseilanden. Marpessa, 27 Mrt van Suez naar Abadan. Mariekerk, 30 Mrt van Bremen naar Rotterdam. Omala, SuezHaifa, pass. 30 Mrt Port Said. Pericles, 31 Mrt van Tutoya te Trinidad. Parkhaven, MontevideoRotter dam, pass. 30 Mrt St. Vincent. Prins Frede rik Hendrik, wordt 1 April van St. John te Rotterdam verwacht. Rijn, 28 Mrt van Rot terdam te Lübeck, Stad Haarlem, Melilla— IJmuiden,,pass, 31 Mrt Finisterre. Stad Vlaar dingen, 30 Mrt van Amsterdam te Baltimore. Weltevreden, 31 Mrt v. Rotterdam te Batavia. Kleine vaart. Audacia, 31 Mrt ladend in Stanlow voor Westport. Bardal, 31 Mrt van Barcelona naar Marseille. Bernisse, 31 Mrt van Korsoer te Lübeck. Birmingham, 30 Mrt van Londen n. Harlingen. Blue Boy, 30 Mrt van Buckie naar Rotterdam. Brinda, vei'trekt 1 April van Lon den naar Rotterdam. Cateli, 28 Mrt v. Rouen te Southampton. Constant, 31 Mrt van Har lingen naar Rotterdam. Cornelia B, 29 Mrt van Cardiff te Le Treport. De Ruyter, 30 Mrt van Londen naar Rotterdam. Evertsen, 30 Mrt van Grangemouth naar Blyth. Ferocia, 30 Mrt van Cork te Bilbao. Fiat, 29 Mrt van Dordrecht te Londen. Gaasterland, 28 Mrt van Rotterdam te Kingslynn. Glashaven, 31 Mrt van. Malmö naar Randers. Hast 1, 30 Mrt van Dover naar Hamburg. Hast 3, 28 Mrt van Rouen te Londen. Hast 5, 30 Mrt van Brest te Yarmouth. Hellevoetsluis. 30 Mrt van Cardiff te Le Treport. Koningshaven, ver moedelijk 31 Mrt van Kopenhagen naar Aar- hus. Kortenaer, 29 Mrt van Grangemouth n. Londen. Kunlaboris, 27 Mrt van Hamburg te Billingham. Marcella, 30 Mrt van Cherbourg te Donges. Mercurius, 31 Mrt van Ipswich te Lowestoft. Monica, 30 Mrt van Rouen naar' Goole. Muron, 29 Mrt van Preston te Rouen. Nassauhaven, 30 Mrt van Middelfahrt naar 'Kopenhagen. Nettie, 30 Mrt van Emden te Boness. Nijenburgh. 30 Mrt van Londen naar Boston. Rijnhaven, 30 Mrt van Stockholm n. Raumoe. Vaderland. 28 Mrt van Rotterdam te Grimsby. Van Gelder. 29 Mrt van Norden ham te New Castle. Virgo. 31 Mrt van Aber deen naar Grangemouth. Zeehond, 28 Mrt van. Belfast naar Swansea. Sleepbedrijf. Slbt „Blankenburg" met 2 bakken, 30 Mrt van Rotterdam via Duinkerken nuaar Sfax. Slbt „Ebro" met hopper, Rotterdam—Boma, te Falmouth. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnengekomen: 1 April. IJM 22. Ita, rederij Weimar, vertrokken 24 Maart, vis. RO 53, Dirkje, vertrokken op 17 Maar* met vis. Vertrokken: geen. Donderdag 1 April kwamen de haven vau IJmuiden binnen: Roelf van Bordeaux. Klip- fontein van Rotterdam. Hydra van Antwer pen. Taube van Caen. Vertrokken is de Irwell naar Rotterdam en de Grebbestroom naar Manchester. Negen schepen hebben vastgemaakt we gens het slechte weer. Hoogwatertijden. Vrijdag 2 April: 9.55 22.42 uur. Zaterdag 3 April: 11.26 uur. Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 2 APRIL. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Des- tino". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: ,/Dr. Jekyll en Mr. Hyde". W. B. Theater, 8 uur: „Rue Madeleine 13" Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Sind- bad de Zeeman". Statenhuis (Zeestraat), 8 uur: Vergade ring Hoogoven Staten. ZATERDAG *PRIL. Bioscopen: Als op Vr g. j

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3