1 De K.L-M- wil de lucht blijven beheersen 9 luzem Zwanen in hel Haarlemse stadsbeeld Indische veestapel wordt aangevuld met vee uit Nederland, en met succes Zes croquelfen De Racing werd 25 jaar geleden kampioen MORRIS VRIJDaG 2 APRIL 1948 In de naaste toekomst alleen snelle hoogvliegers r M veroverde de lucht! Ons De j .nat no. 3 in de rij der volken Wei"a hm-eerluchtvaart betreft; alleen d? ïïi, Knseland, de veel grotere Amerikaen ons jn getal Gcen won_ broers, overt. cerWj]le piaats wil tier dat ae n- N[el a]leon om de eeri blijven beh«sit beJang van he, land, i»ar 'Z i, niet gemakkelijk zich in de «»r£, te handhaven, omdat de vlieg- v08fSïk zich immers zeer snel ontwikkelt. ,ecI,n,to móet men „bij" blijven, want drei't onmiddellijk het gevaar door anderSrmten overvleugeld te worden. Het "SStSn gestadige strijd, die enorme TlSo^elon de K.L.M. met twee ge- al machines en twaalf man. Nu zijn 07 machines en is het personeel gestegen "t 12000! Alleen in Schiphol werken er steeds zit er groei in de onderne- 0 De omzet in 1947 beliep 90 millioen gulden, ki 1948 hoopt men dit op te voeren '"'l3!™*1 Ple'sman bezit dit dynamische l Irüf een'leider die zelf vol is van dyna- S Mede daarom is hij op die plaats de 'ornementde K.L.M. blijk-Van haar ^Aanpassingsvermogen. Wil zij er van SS z«n dat haar toestellen volge- rZ waven, dan moet zij uitkomen met dp beste en vlugste machines. De vloot moet r ml- eeregeld vernieuwd worden. Dit jaar zijn besteld zeven Douglas DC 6 ,n twaalf Convair-liners. Tezamen dus Lcntien nieuwe machines Met de aan ton van één machine is 2% millioen gul- to gemoeid, zodat een eenvoudig reken- Lmetje aangeeft, dat hiermee een kapitaal van 42.5 millioen gulden ge' "üêzerdagen is de eerste DC 6 op Schip- hol aangekomen, in de loop der volgende maanden komen er telkens enige by. De K.LM. had reeds 6 Lockheed L 49 Constellations en 11 Lockheed L 749 Con stellations. De eerste hebben een kruissnel heid van 420 km, de tweede van 450 km. Het aantal passagiers is 40-46. De DC 6-toestellen lopen 430 km en bieden plaats aan 44 passagiers. De 7 DC 6's zowel als de 17 Lockheed Constellations zullen op de internationale lijnen worden ingezet. De nieuwe Convair- liners zijn voor de grote Europese lijnen bestemd. Het voordeel van deze machines is dat rij niet alleen zeer snel zijn, maar aan de passagiers veel comfort bieden. De bedoe ling is als regel met deze machines hoog te vliegen. Niet alleen bevordert dit de snel heid, maar het voordeel is ook dat het vliegen op grote hoogte aangenamer voor de passagiers is. Men komt dan immers boven het wolkendek, zodat ongestoord te genieten is van een onbelemmerd uitzicht. Bovendien heeft dan vrijwel niemand last van luchtziekie. Maar dit is alleen mogelijk met machines die een „drukcabine" hebben. De druk van de lucht in de cabine wordt namelijk op een bepaald niveau gehouden, waardoor zü hetzelfde blijft of men op 2400 of 6000 meter hoogte vliegt. De kleinere, minder snelle machines, die de K.L.M. heeft, zijn bestemd voor de kortere Europese trajecten, de diensten in West-Indië en de binnenlandse lijnen. Ook zijn verschillende machines voor vracht vervoer bestemd. In 1947 250.000 passagiers op Schiphol In 1947 kwamen op Schiphol 250.000 pas-' sagiers, waaronder ook gerekend zijn de transito-passagiers die dit vliegveld pas seerden. Elk jaar gaat dit aantal vooruit. De K.L.M. rekent daarop bij l^aar uitbrei dingsplannen, maar is bij haar schattingen toch niet hoger durven gaan dan 2 millioen passagiers voor 1960. Dit is in verhouding veel geringer dan in Amerika. Alleen voor New York bedroeg het aantal luchtreizigers in 1946 4,500.000. Het lage aantal voor ons land wordt evenwel verklaard door de omstandigheid dat ons binnenlands lucht verkeer in verhouding veel geringer is omdat de afstanden hier in het niet vallen vergeleken bij Amerika. Een draaimolen NederlandIndië Een der nog niet vervulde wensen van ar. Plesman is een draaimolen Nederland- Indie in te stellen. Nu er nog zoveel gega digden voor dit traject zijn dat er wacht lijsten van passagiers moesten worden in gevoerd, wordt als regel het traject in eens afgelegd. Maar de verwachting is dat het in de toekomst mogelijk zal worden de passagiers in de gelegenheid te stellen, als zij dit althans wensen, op enkele landings plaatsen de reis te onderbreken om dan er een ander vliegtuig verder te gaan. Dan kunnen vacantie-uitstapjes met ae vliegtocht gecombineerd worden. Piloten gevraagd Ken van de zorgen, die de K.L.M, heeft, f ^vulling van het steeds groeiende ™ps,p!loten' OP dit ogenblik is de helft Elh6t ^antal K.L.M.-vliegers buiten- «naers. Gaarne zou men meer Nederlan- K.L.M. zijn zeer gunstig. Na 11 jaar kan cle: rang van gezagvoerder bereikt zijn en dan heeft men een positie die zeker gun stiger is dan van menig academisch ge vormde. Bovendien is het een avontuurlijk ".even met veel aantrekkelijkheden. De toelatingseisen voor opleiding zijn welis waar streng, maar toch zouden er veel meer jongelui voor in aanmerking komen dan zich nu aanmelden. Vrees voor ongelukken houdt misschien sommige ouders tegen om hun zoon piloot te laten worden, maar die overweging is ongegrond. De K.L.M. heeft in 1947 290.000.308 mijl gevlogen (een mijl is 1.609 meter) en daarbij heeft zich slechts één ongeluk voorgedaan, dat helaas aan 16 mensen het leven kostte. Procentsge- wijze is dit evenwel heel weinig. Een wereldluchthaven De toeneming van het vliegwezen maakt het noodzakelijk dat in Nederland wordt overgegaan tot de aanleg van een wereld luchthaven (een vliegveld dat beantwoordt aan de eisen van klasse A, vastgesteld door de International Civil Aviation Organisa tion). Daarbij komt men voor de quaestie die een keuze nodig maakt tussen twee voorstellen: le. uitbreiding van Schiphol tot wereldluchthaven plus inrichting van een kleiner vliegveld bij Rotterdam, of 2e. stichting van een wereldluchthaven bij Burgerveen, waarbij Schiphol wordt aan gehouden voor de technische dienst en opleiding der K.L.M. en afgezien wordt van de aanleg van een vliegveld bij Rot terdam. Daarover nog wat in een volgend artikel. De nieuwe DC 6, de laatste aanwinst der K.L.M. Theo Olof propageert moderne muziek. In het kader der culturele uitwisseling zal de Nederlandse violist Theo Olof een aantal concerten in het buitenland gevem In April speelt hij het Vioolconcert van Alban Berg te Genève. Op uitnodiging van „His Master's Voice' zal hij het Vioolconcert van Britten uitvoeren met het Hallé-orkest o.l.v. John Barbirolli. Op het festival te Cheltenham in Juni zal Olof de wereldpremière geven van Alan Rawslhorne's Vioolconcert. „IJdelheid en Hebzucht". De Engelse romanschrijver Sir Osbert Sitwell heeft de literatuurprijs van de „Sunday Times" gekre gen, ten bedrage van 1000 pond sterling. De winnaar schreef aan de redactie: „De beloning geeft mij des te meer vreugde, om dat van mijn jeugd af mijn karakter beheerst wordt door ijdelheid en hebzucht". Van vuile handen tot misdaad uit harts tocht. Binnenkort zal te Parijs een stuk van Sartre worden opgevoerd dat oorspron kelijk tot titel droeg „Les mains sales". Daar Sartre onder de zelfde naam een filmscenario heeft 'geschreven, dat de kwestie der collaboratie behandelt, besloot de schrij ver zijn toneelstuk, dat zich met een geheel andere materie bezig houdt, om te dopen Nadat het toneelstuk eerst de naam van „Les biens de ce monde" had gekregen, is het thans weer „Crime passionnel" geheten. Wedstrijd in welsprekendheid. De Maat schappij tot bevordering der woordkunst opgericht door wijlen Albert Vogel, organi seert dit jaar weer voor het eerst na de oor log haar jaarlijkse jeugdwedstrijd in wel sprekendheid en voordrachtkunst. De wedstrijd wordt gehouden Woensdag 31 Maart en Donderdag 1 April in 't Gemeente museum te Den Haag. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de Haagse wethouder van Onderwijs en de Haagse Kamer van Koop handel stelden elk een medaille ter be schikking. Over een Zwanendrift en een Pluimgraaf Haarlem had ongeveer 20 jaar geleden i pachters van de zwanendrift alle broeden- Australië verloor een afzetgebied door boycot der havenarbeiders zwanen. Zij zwommen in de stadswateren, in het bijzonder in de Schoter- en Klop persingel; de eilandjes die daar zijn. kozen zij als nestplaats. Die slanke witte vogels waren een versiering van ons stadsbeeld. Maar zwanen zijn lastige dieren. Zij heb ben namelijk het idee dat het elders licht beter is dan waar ze zijn. (Een eigenaar digheid die ook wel bij mensen gevonden wordt!) Het gevolg is, dat zij gaan zwer- e •jti eh-;dan heeft de eigenaar het nakijken. ■- - zijn eigenaars die dit vluchten beletten door houten blokjes met een staaldraadje aan de poten te binden, maar een derge lijke dierenmishandeling kan een gemeente bestuur niet voor zijn rekening nemen. Bovendien ontstaan er moeilijkheden bij strenge vorst, want dan moet er steeds water voor de zwanen worden openge houden. Wij zouden weer graag zwanen in de Klopper- en Schotersïngel hebben, maar moeten daarvan afzien, omdat wij geen kans zien die wateren af te sluiten, zo zei ons de directeur van de dienst voor de Hout en de Plantsoenen, de heer J. A. Dor- resteijn. Maar hij liet er op volgen dat hij wel ijverig aan het ^oeken is naar zwanen voor de Hertenkamp. Het is evenwel niet gemakkelijk zulke dieren te krijgen of te kopen. Er is in de omgeving van Hoorn een fokkerij, maar de teelt wordt belem merd door het feit dat de jongens de nes ten verstoren. Als het broeden beter ge lukt, krijgt Haarlem zijn zwanen. In de koude winter van 19461947 wa ren er zwanen, die elders geen open water meer vonden, naar het duinterrein der waterleiding gevlogen, omdat daar nog water gevonden werd dat niet bevroren was. Met de inspecteur van de Dierenbe scherming is de heer Dorresteyn er toen op afgegaan om .de dieren te vangen, maar dat is niet gelukt. De zwanen waren blijk baar al lange tijd aan het zwerven, waar door zij schuw werden. Was de jacht wel gelukt en waren er geen mensen ge komen die eigendomsrecht op de vogels hadden dan zou de Hertenkamp al zijn nieuwe bewoners gehad hebben. In vroeger eeuwen heeft Haarlem veel zwanen gehad. In de Gasthuissingel nabij de Houtpoort was een Zwanendrift (een schuilhok) voor de vogels gebouwd, waar zij ook ongestoord konden broeden en ook beschutting 'zoeken tegen felle winter koude. Die drift werd door het stadsbestuur aanvankelijk verpacht. Maar in 1659 ging Haarlem de zwanenfokkerij zelf exploite ren. Er werd toen een verzorger aangesteld, die de weidse naam van Pluimgraaf kreeg. In 1829 werd, omdat de drift bij de Hout poort in vervallen toestand geraakte, voor gesteld een nieuwe drift te bouwen in het Spaarne tussen de Lange Brug en de Burg wal. (De zwanen bleken het in Haarlem toen goed naar hun zin te hebben, want zij waren hokvast!) De gemeenteraad had evenwel tegen de uitgaaf van 1400 be zwaar. Enige jaren later zijn de zwanen uit Haarlem verdwenen. De historieboeken vermelden niet waarom. Zijn de dieren zelf gaan zwerven, ontstemd omdat de vroede vaderen geen 1400 wilden uitgeven voor hun nieuw tehuis, of heeft Haarlem de vogels verkocht omdat de fokkerij niet meer lonend was? Het houden van zwanen was in de vroe gere eeuwen een recht dat door de graven aan enkele steden en edelen werd ver leend. Ook de Heer van Heemstede had zo'n recht. Haarlem heeft in 1608 het recht gekocht van een zekere juffrouw Josina van Groeneven en wel voor 900. Aanvan kelijk had Haarlem toen het recht van de de zwanen bij het eindigen van de pacht tijd voor een bepaalde som over te nemen. Dit gaf- wel eens aanleiding tot moeilijk heden, zó zelfs dat een rechterlijke beslis sing moest worden aangevraagd. Met de Heer van Heemstede werd een overeenkomst gemaakt dat de zwanen van Wij spraken; een verliefde jongeling „Vriend", zeiden wij, toen wij hem ontwaarden stil gezeten in een hoekje van onze speciale croquetten-cafetaria, „vriend u- j Wij hadden evengóed^ een stuk steen. kunnen aanroepen, althans hij ging voort van Haarlem en omgeving mochten zwem- afwezige blik'te staren naar een hu- «arensiaatje, als ware dat hetgeen waar men. ingevoerd tegen het verstoren van nesten; het doden van de vogels, enz. Toneel of pijnbank? hii met lichaam en geest naar snakte. „Hé vriend", zeiden wij weer en schud den hem onzacht aan de arm. Hij keek even op en zei: „Oh dag", al vorens weer zijn verzaligde blik naar het huzarenslaatje te richten. Breed als wij zijn, tastten wij in de zak en zeiden: „Als Omdat de mogelijkheid geenszins is uit-1 ie soms honger hebt, willen wij wel gesloten dat de grauwe tragedie „Doden even zonder graf" van Jean Paul Sartre, waar- „Och nee", zei hij gelijk een asceet, „ik van het Amsterdams Toneelgezelschap zou njet kunnen eten op het ogenblik". Naar aanleiding van „Doden zonder graf" ders aannemen, maar het aanbod is niet "CL ddliuuu IS I tiïwS' 1 is onbegrijpelijk, want de toekomstkansen voor de vliegers by de Openluchttheater wordt met stuk van Langendijk geopend tw" ?'UJernemen zal het Openlucht- mot Bloemendaal geopend worden Sir ®pvoeriuS van het eerste, van 1699 nnfn üspeI van Pieter Langendijk: Luie cU,iu0t of de bruiloft van Camacho". Louis Saalborn voert de regie. Lam» Nederlandse blijspeldichter Pieter lem atv J Werd op 25 Juli 1683 Haar- 5 A-ren\Waar hij op 18 Juli 1756 over- tXn! ?nkelijk le8de bij zich toe op het en 7iin G en schilderen. Zijn moeder tend ^Yare.n beiden zeer verkwis- ziin 'i zich in 1747 genoodzaakt zag redde hot te verkopen- Twee jaar later van do Gtadsbestuur van Haarlem hem histm-ioJv -riéle endergang door hem tot funrtiol-ri^er te benoemen, in welke sehiedpn "?>e S*ad Haarlem en haar ge- KKr schreef- Reeds eerder had *ijn geboonST "Lofzang V00r tveïzHd? KdSte 4Werk is het blijspel „Het jaren vóór i1™ ksbedrog"' dat enige bet rénertn tweede wereldoorlog nog op Sal het van Jan (Van onze correspondent te Batavia).. Vóór de oorlog importeerde Nederlands- Indië zijn vee hoofdzakelijk uit Australië, niet alleen de paarden, die voornamelijk voor legerdoeleinden werden gebruikt, maar ook zeer veel melkvee. Nu is tijdens de Japanse bezetting de veestapel er niet op vooruit gegaan, daar er weinig gefokt werd, maar de Japanners begrepen zeer goed het belang ervan voor hun leger en zo kwam het vee de oorlog zonder al te grote verliezen te boven. Als in Indië heden desondanks een nijpend tekort heerst-aan melkvee, dan is dit te wijten aar. het van dalisme, dat na afloop van de oorlog over dit land heeft gewoed. Alle bedrijven hebben met enorme moei lijkheden te kampen om hun veestapel weer op peil te krijgen. Van het fokvee is weinig meer over. De stallen zijn groten deels verwoest en de eens zo prachtige wei den zijn overwoekerd met olifantsgras. Dit zijn enkele problemen, waarvoor de veebedrijven zich gesteld zien. De Australi sche havenwerkers hebben daar het pro bleem van de boycot nog aan toegevoegd, zodat het praktisch onmogelijk was de vee stapel van die kant aan te vullen. Dit l_aat- ste euvel is echter voor de Australiërs gaan werken als hun befaamde nationale wapen: de boemerang. Het grootste voordeel, dat voor Indië verbonden was aan inkoop van vee in Australië, waren de geringere -ver voerskosten en de kortere reistyd. Dit laat ste was vooral voor het melkvee van veel belang. Men heeft nu echter van de nood een deugd gemaakt en proeven genomen met de import van melkvee uit Nederland. De resultaten zijn zeer gunstig gebleken en moedigen aan hiermede voort te gaan. Aan deze import zijn vele voordelen verbonden. In de eerste plaats -kost het geen deviezen. Maar zeker niet in de laatste plaats staat het zeer grote voordeel, dat men uitsluitend het beste en gezondste vee het land binnen krijgt Ons consulaat te Sydney zendt regel matig overzichten van de in Australië heer sende veeziekten en deze zijn alarmerend. De keuring gebeurt er veel minder zorg vuldig dan in Holland, zodat men niet al leen een grote sterfte Riskeert, doch boven dien allerlei besmettelijke ziekten het land binnenhaalt. Het acclimatiseringsproces vereist toch reeds veel van de weerstand der dieren, zodat het van belang is de sterkste en gezondste exemplaren uit te zoeken. Tegen deze voordelen van het Ne derlandse vee boven het Australische we- Engelse scholier ernstig gewond bij aanrijding Te Naarden reed de 17-jarige Engelse scho lier Eric Bowstead uit Liverpool met enige Nederlandse vrienden op de fiets over de Brediusweg te Naarden. Bij het oversteken van de drukke rijksweg lette hij niet vol doende op het verkeer en werd door een auto aangereden. Met een schedelbasis- fractuur en een dijbeenbreuk is de jongen naar het Diaconessenziekenhuis te Naarden overgebracht. Zijn toestand is zorgwek kend. gen reistyd en vervoersonkosten niet op, zodat men eigenlijk de heren havenarbei ders zeer dankbaar is ons genoodzaakt te hebben deze proef te nemen. Australië heeft hierdoor een belangrijke afzetmarkt, voor zijn vee verloren en niet veel kans deze ooit weer terug te winnen. Het Hollandse en Friese vee graast thans in toenemende mate op de weilanden der Javase hoogvlakten en bevindt zich daar wel bij. De veestapel van Ursone is sedert de politiële actie reeds weer van 90 tot 200 stuks gestegen en de andere bedrijven hou den hiermede gelijke tred. Ook in dit do mein wordt in Indië hard gewerkt door weinige, maar capabele mensen. GEBLOKKEERDE BANKTEGOEDEN IN INDIë. Het departement van Financiën te Ba tavia deelt mede, dat de beperkende bepa lingen inzake de beschikking over geblok keerde vooroorlogse en na-oorlogse bank tegoeden met ingang van 2 April zijn op geheven. Hiermede vervalt het verbod om van de ene bankrekening op een andere bankrekening overboekingen te verrichten en het verbod om vrij te beschikken over banksaldi (echter met inachtneming van de bepalingen van het Nederlands-Indisch Deviezeninstituut). Geblokkeerde salaris tegoeden en, geblokkeerde rehabilitatie uitkeringen zijn nog niet vrijgegeven, maar zullen in de loop van het jaar volgen. onder regie van Albert van Dalsum enkele dagen geleden de eerste voorstelling in ons land heeft gegeven, binnenkort ook in Haarlem zal worden vertoond, voel ik mi: verplicht een korte beschouwing mee ter informatie dan ter beoordeling aan deze opvoering te wijden. Men zal zich wellicht herinneren, dat te Parijs en later ook te Kopenhagen een groot gedeelte van het publiek door open lijke demonstraties van zijn afkeuring (men zou ook kunnen zeggen: afkeer) blijk heeft gegeven. Te Amsterdam was personeel van de geneeskundige dienst in de zaal aan wezig om assistentie te verlenen aan die toeschouwers, wier zenuwgestel geschokt werd. Voor zover ik heb kunnen waar nemen zijn er twee dames flauw gevallen en verlieten ongeveer vijftig mensen, waar van enkelen na het slaken van hartgron dige protesten, hun plaatsen uit verzet tegen het koelbloedige bejag van monster achtige effecten door de auteur. Ik maak hiervan slechts melding om de schouwburg bezoekers te waarschuwen waar zij aan toe zijn, zodat niet voor incidenten gevreesd wordt De cultuurfilosoof prof. dr. S. Dresden, die het voorwoord bij de Nederlandse op voering schreef in de vorm van een hel dere analyse, acht het onjuist om het Sartre euvel te duiden, dat hij „zijn dramatische effecten voor een deel aan een zeer recent en zeer aangrijpend verleden heeft ont leend" omdat iedere kunstenaar het recht moet hebben om zijn onderwerpen te kie zen zoals hij zelf wil, mits hij op artistiek verantwoorde wijze te werk gaat. Mijns inziens blijft de vraag bestaan of de „naakte en directe afbeelding der werkelijkheid" noodzakelijk was om zijn beroemde en in dit geval beruchte existentialistische visie overtuigingskracht te verlenen. Die indruk heb ik niet gekregen. Daar komt evenwel bij dat de acteur Johan Fiolet de „be schaafde" sadistische folteraar zo meester lijk karakteriseerde men voelde een ril ling van onbehagen bij het horen en zien van dit individu dat een demonstratie van zijn wreedheid totaal overbodig aan deed. De behoefte om hoe dan ook te schandaliseren moet Sartre stellig parten hebben gespeeld. De dpden zonder graf zijn vijf ge arresteerde verzetslieden, die tijdens hun wachten, dat geen leven meer genoemd mag worden, op hun ter dood veroordeling aan een martelende morele vivisectie een macabere drang tot zelfkennis en de lichamelijke kwellingen door de vijand zijn blootgesteld. Deze laatste zijn aanvankelijk zinloos omdat zij niets te verbergen heb ben. Maar wanneer ook de leider van hun groep, door de politie niet als zodanig her kend, hun gevangenschap komt delen, is hun lijden noodzakelijk geworden. Een van hen pleegt zelfmoord als het verraad hem naar de lippen welt en een ander, een jongen nog, wordt door zijn geboeide kameraden, die vrezen dat hij zal door slaan, gewurgd. Als de overigen, na een geslaagde krijgslist, weer een toekomst zien dagen, worden zij summum van tragi sche absurditeit laaghartig neergescho ten. G^and Guignol heeft men dit genoemd. Harteloos en blind pessimisme. Maar het kan niet worden tegengesproken dat dit stuk het minst bevredigende overigens, dat wij van Sartre kennen de inspiratie van zijn wijsgerige allure doorgaans met bijtende zekerheid hoog houdt. Dat het ver zet zou worden ontluisterd is geenszins juist gezien. De regie heeft de sombere pathetiek van dit spel nu en dan tot larmoyante excessen opgedreven. Door hoogst onduidelijk optre den van Kees van Iersel ging de filosofi sche pointe bovendien voor een goed deel verloren. Na Johan Fiolet moet in de eer ste plaats Ben Groenier worden geprezen, daarna Elise Hoomans, Robert de Vries en Raymond Oosthout. De verdere bezetting varieerde van aannemelijk tot overdreven aan de ene kant en ontoereikend ander zijds. DAVID KONING. .Zo", zeiden wij begrijpend, „en wie is zij, als wij dat misschien vragen mo- ?en". „Je kent haar toch niet", zei hij. „jij kent zulke meisjes niet. Jij kent alleen maar „Ssssst", zeiden vrij snel, „laat de men sen het niet horen". „Inderdaad", zei hij dreigend, „daar heb je gelijk in. Laat de mensen het niét horen. En ik zal je maar voor eens en altijd ver tellen dat dat gelor er voor mij niet meer bij is. Van deze dag af zal ik een beter en dieper leven gaan leiden". Hij keek ons even aan alsof wij het meest uitzonderlijk zondige reptiel waren, dat hij ooit be jegend had en richtte toen zijn blik weer verrukt op het huzarenslaatje. Wij bestelden een croquet en begonnen die stilzwijgend te nuttigen. Zonder ons aan te kijken, zei hij vol afkeer: „Hoe krijg je het naar binnen". Dat was teveel. Wij herinnerden er hem onmiddellijk aan, dat hij een week ge leden in de finale croquetten-eten met mosterd en ruime voorsprong als eerste was geëindigd. „Herinner mij niet aan mijn verleden", zei hij op sombere graftoon, „ik moet dat alles vergeten sinds ik Haar ken. Zij houdt niet van croquetten. Zij houdt ook vast niet van de bioscoop. Kortom ik weet zeker, dat zij helemaal niet van al die lichtzinnige zaken houdt. Zij is een Zeer Ernstig Meisje". .,Dan zal zij ook wel niet veel van jou houden", schamperden wij scherp. Hij richtte zich trots in zijn volle kortheid op. „Meneer", zei hij indrukwekkend, „ik moet u verzoeken niet op een dergelijke toon te schertsen over degene die mij zeer dierbaar is. Ik moet u verder mededelen, dat mijn aanstaande verloofde koi-telings hier zal verschijnen om mij te vergezellen naar een lezing van professor J. P. Lorgnet over ,.De Neo-Afghaanse invloed op de Peruaanse literatuur". Ik moet u voorts verzoeken dit établissement zo spoedig mogelijk te verlaten, aangezien ik ongaarne in uw decadente gezelschap zou worden aangetroffen". Op dat moment zwaaide de deur open en een meisje trad binnen. „Dag Eliza", zeiden wij beiden tegelijk. „Dag", zei Eliza vrolijk. „Kennen jullie elkaar?" vroeg hij ver bluft. „Behoorlijk", zeiden Eliza en wij tegelijk. Hij herstelde zich prachtig en zèi vlug: „Kom Eliza, wij gaan maar gauw saampjes naar professor porgnet hè. Het lijkt mij zó interessant". „Ons niet", zeiden Eliza en wij alweer tegelijk als vormden wij een spreekkoor. „Maar wat wil je dan, Eliza?" vroeg hij, een beetje uit het veld geslagen. „Met ons uit", zeiden wij, gleden van onze kruk en staken onze arm door dia van Eliza. Toen wij nog even ons hoofd om da deur staken om hem te verzoeken voor ons af te rekenen, zagen wij hem juist zes croquetten bestellen. W. L. B. Om de hoogste voetbaltitel De clubs uit Haarlem en omgeving heb ben slechts enkele malen deelgenomen aan het voetbalkampioenschap van Nederland. De eerste was RCH, die aan het einde van het seizoen 1922-23 kampioen van het Wes ten was geworden en daarna landskam pioen werd. Stormvogels veroverde in de seizoenen 1923-24 en 1925-26 de titel, VSV in 1940-41, Haarlem in 1945-46 en op het ogenblik heeft de stad Haarlem twee kam pioenen, n.l. Haarlem en EDO. In de eerste jaren van het bestaan van de Nederlandse Voetbalbond waren er geen wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, omdat er alleen een Westelijke eerste klas bestond. Toen in 1896 besloton werd een Oostelijke competitie in te stellen, werd op 24 April 1898, dus binnenkort vijftig jaar geleden, de eerste wedstrijd om het kampioenschap gehouden. In Utrecht kwamen RAP (Amsterdam) en Vitesse (Arnhem) tegenover elkaar. De club uit Vijf en twintig jaar geleden behaalde de Racing Club Haarlem, het kampioen schap van Nederland. - Kent U de spelers nog? Voorste rij: KoningVan Dam,Roelfsema,Nagtegeller en Boeke- laar. - In het midden: Geutskens, Nieuwenhuis en Krom. Staande: Kuyt, Radsma, Hazevoet en trainer Julian. het Westen won met 4-2 en werd kampioen van Nederland. Er werd slechts een ont moeting op neutraal terrein gespeeld, doch in de daarop volgende jaren kwamen de kampioenen tweemaal tegenover elkaar. Opnieuw werd RAP kampioen, maar daar na veroverde HVV vier maal achtereen de titel. Tot en met het seizoen 1912-13 ging de stryd tussen het Westen en het Oosten, waarbij het Westen steeds zegevierde. Toen het Zuiden in 1913 een eerste klas kreeg, nam Willem 2 aan het kampioenschap deel en in 1915-16 met succes, want de zuidelijke ploeg werd winnaar. Go Ahead bezette de tweede en Sparta de derde plaats. Een jaar later kreeg het Noorden ook een eerste klasse en de kampioen van deze afdeling, Be Quick, nam in het voorjaar van 1917 voor het eerst aan de kampioens competitie deel 'met Go Ahead (winnaar). UW en Willem 2. In het Westen en Zui den van het land wisselden de clubs steeds maar in het Oosten werd Go Ahead gedu rende enige jaren kampioen en in het Noorden Be Quick. Voor de Haarlemmers was het feit, dat RCH na afloop van de competitie 1922-23 kampioen van het Westen was geworden, van bijzondere betekenis. Be Quick, Go Ahead en Willem 2 waren de andere kam pioenen en de Racing slaagde er in de hoog ste titel te veroveren. De eindstand was: RCH6 4 0 2 8 16—11 Be Quick.6 2 1 3 5 98 Go Ahead ..6 2 1 3 5 4—8 Willem 2 6 3 0 3 4 12—14* *Twee winstpunten in mindering wegens staken van de wedstrijd tegen Go Ahead. R C H is na het behalen van het kam pioenschap op hartelijke wijze door de burgerij gehuldigd. Na een rijtoer door de stad werden de spelers op het Stadhuis door het Haarlemse gemeentebestuur ontvangen. Een jaar later was er weer een kam pioensclub in Kennemerland en wel Stormvogels. Het aantal districten was in middels tot vijf uitgebreid. De eindstand werd: 'crmeldt op Utf aankoopverguni „de" «agen «oor iedere rake GARAGE BRINKMANN Smedestr. 22, Haarlem, tel. 11025 Feyenoord 8 Stormvogels.8 N A C8 Enschedé 8 Be Quick 23—11 14— 9 11—15 11—17 10—17 Ook in het seizoen 1925-'26 nam Storm vogels deel aan de strijd om de hoogste titeL De .IJmuidenaren bezetten thans de vierde plaats. Kampioen werd Enschedé met 14 p.; daarna volgden MW (10), Feyenoord (8), Stormvogels (4) en Be Quick (4). Tot 1941 heeft het rayon Haarlem het zonder kampioenswedstrijden moeten stel len. Toen werd VSV kampioen, maar in de kampioenswedstrijden was de ploeg minder goed op dreef. Nog vers in het geheugen ligt het behalen van het afdelings- en landskampioenschap door „Haarlem" in de zomer van 1946 en thans nemen Haarlem en EDO deel aan de strijd om het kampioenschap van Neder land. Wegens het arresteren van Haarlemmers veroordeeld Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof heeft twee voormalige leden van de „Arbeitskontrolledienst" veroordeeld. Het vonnis tegen de 27-jarige J. J. V. uit Win schoten, die in de zomer van 1944 Neder landers in Haarlem had gearresteerd en nadien lid was geworden van het z.g. „Po lizei Freiwilliger Bataljon Niederlanden", luidde 9 jaar met aftrek van voorinteme- ring. Er was 10 jaar tegen hem geëist. Tot 13 jaar met aftrek werd de 24-jax-ige H. W. K. H. uit Hengelo veroordeeld. Dit lid van de A.K.D. had vele onderduikers in Haarlem gearresteerd, waarvan er zes hun gevangenschap niet hebben overleefd. Voorts heeft hij deelgenomen aan razzia'3 in Rotterdam en in Gelderland in Novem ber 1944 gevochten tegen de oprukkende geallieerden. Tegen H. was 15 jaar geëist. DE „VOLENDAM" IN BATAVIA. Hedenochtend is de „Volendam" met aflos singstroepen te Tandjong Priok aangekomen. De helft van het uit Nederland vertrokken contingent is reeds in Belawan ontscheept. Mede arriveerden de dertien journalisten, die in Indië de gasten van het leger zullen zijn. SALONBOTEN te huur voor gezelschappen van 200 tot 1200 personen. Bespreekt tijdig! Rederij ZWAAG. Amsteldyk 123, Amsterdam Tel. 26544 (Adv.) Agenda voor Haarlem VRIJDAG 2 APRIL. Stadsschouwburg: Charlotte Kohier draagt jor „Waan of werkelijkheid", 8 uur. City: Obsessie", 18 j.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Mexico Rose", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De weg zonder einde", 18 j., 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur Rem brandt: „De beste jaren van ons leven", 14 i.. 2.30 en 7.30 uur. Luxor: „De beste jaren van ons leven", 14 j., 2.30 en 7.30 uur. Palace: „Onder Hypnose", 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 ea 9.15 uur. ZATERDAG 3 APRIL. Stadsschouwburg: „Dr. Knock", 8.15 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen,

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5