Jlex JAeatet Kwaadwilligheid of „alleen maar een peukje" in het spel? Visserif-varia VRIJDAG 2 APRIL 1948 IJMUIDER COURANT Liefhebberijen in Velsen 111 zes V. Des mensen hoofd is geen ijzeren pot. Uitgaande van deze onbetwistbare waar heid valt het niet te verwonderen, dat de handige lieden, wier taak het is gewor den. encyclopaedieën en populair-weten- schappelijke boeken te wrochten, hun kostje wel aardig ophalen in deze naar kennis dorstende wereld. Maar aangezien zowel encyclopaedieën (twaalf-delig, en in varkensleer gebonden) als bovenge noemde werken over sterrenkunde of de geheimen van een tweetact-motor met de nodige kosten gepaard gaan, zijn er ster velingen, die op een goedkopere manier hun drift naar wetenswaardigheden uit leven. Ze lezen hele bibliotheken kapot of ze abonneren zich op periodieken, waarin op bondige wijze het uitgestrekte terrein der wetenschap eens per week wordt over zien en als er dan gesproken wordt over de schijngestalten van de maan of de ze ven muzen: welaan, zij zullen kunnen schitteren met de vruchten van hun ge snor onder de boom der kennis, die een iegelijk haar vruchten in de schoot wil werpen. En toch: toch. kost elk bibliotheekboek een dubbeltje per zeven dagen en het tijd schrift van enkele regels hoger wordt evenmin om niet verstrekt. Onze liefhebberijen-man van deze week heeft bijna al deze bezwaren op de weg naar grotere wetenschap weten te vermij den. Het begon zo: Als kind van vijftien deed hij veel aan kruiswoord-puzzlen. Deze edele sport bracht hem vaak in contact met woorden als „Basiliek" en „ionenthe- rie", die voor de meeste vijftien-jarigen niet meer dan een heel vaag begrip zijn, als zij tenminste goed hebben opgelet tij dens de lessen, die hen door wijze leraren worden ingepompt. Onze jongeman, die ook al geen ijzeren pot bijwijze van hoofd had meegekregen, schreef echter, wanneer hij een „vreemd woord" tegen kwam, de betekenis van dit woord naarstig op een kaartje, zette de aldus verkregen kaartjes op alfabethische volgorde in een oude schoenendoos en legde op deze wijze de fundamenten voor de kaartjes-encyclopaedie, welke nu al meer dan tienduizend woorden, begrippen en historiën bevat. Natuurlijk niet langer in de schoenendoos, maar keurig in zes ruime kaartenbakken, waarin een aan zienlijk deel van de menselijke kennis bijeen is gebracht, verlucht met tekenin gen, landkaarten en tabellen. Jaren zijn voorbij gegaan, sinds de puzzelende jongeling zijn eerste kaartje in de doos plantte, maar nog altijd vult hij zijn verzameling aan met actuele, curieuze of wetenschappelijke feiten. Niet langer, omdat het hem te pas kan komen in een kruiswoord, maar in de eerste plaats uit hoofde van een steeds onstuimiger gewor den drang naar „weten". En nu moeten we tot onze schande be kennen, dat deze encyclopaedie ook geld gekost heeft. Maar als men de prijs van een twaalfdelige, vierkleurige varkensle deren vergelijkt met de vijf-en-twintig gulden ongeveer, die er „in" de zes bak ken zijn gaan zitten, dan zijn de kosten nogal binnen de perken gebleven, temeer omdat zij zich over tien jaar uitstrekken en de inmiddels volwassen geworden jon geman zijn bezit zoveel mogelijk door eigen-gefabriceerd materiaal uitbreidt. Van alles en nog veel meer. Hij heeft het ons laten zien: de ganse geschiedenis der bouwkunst, welke op een twintig dichtbeschreven en getekende kaartjes is bijeengebracht; de vaderlandse en wereldgeschiedenis werd met geduld gecalligrafeerd op een ander tiental, het procédé in een gasfabriek en de indeling van zoogdieren en planten staan tussen de duizend-en-een andere onderwerpen ver spreid. En zoeken is uitgesloten in dit kaart- Vanaf heden Vm Woensdag brengen wij (Rainbow on the River) met BOBBY BREEN De C.H.U. is voor een nationaal kabinet De Christelijk Historische Unie heeft in Amsterdam haar algemene vergadering ge houden. De voorzitter, de heer H. W. Tilanus, hield een rede, waarin hij een opleving in de C.-H. U. constateerde, gro ter dan voor 1940 gekend werd. Vooral bij de jeugd is er een opleving van de be langstelling voor politieke vraagstukken. Een verbod van de C.P.N. achtte de heer Tilanus onjuist. Het communisme is een geestelijke stroming, welke met geeste lijke wapenen moet worden bestreden. Tenslotte zeide spreker, dat de C.-H. U. op liet standpunt staat van een nationaal kabinet van democratische partijen. In een tijd van zorg en nood als waarin wij thans verkeren moeten niet politieke overwegingen, maar bovenal landsbelan gen de doorslag geven. Hii hoopte, dat alle democratische groe peringen bereid zullen zijn tot de vorming van een nationaal kabinet. In de middagzitting sprak de heer Tila nus nadrukkelijk de wens uit, dat gans Christelijk-Historisch Nederland zich ach ter het dagblad „De Nederlander" zou scharen. De hoofdredacteur van „De Ne derlander", de heer H. A. Lunshof, zeide vervolgens, dat men hem scherp had aan gevallen over enkele zijner artikelen, maar hii was van mening, dat men tegenwoordig klare en duidelijke taal moet spreken en ook schrijven, omdat het bestaan van het koninkrijk op het spel staat. „Het Neder landse volk is één in zijn verdeeldheid", zo vervolgde hij. „Het is gewenst de sa menwerking van alles wat Christelijk His torisch is, zo groot en doeltreffend moge lijk te maken". Het hoofdbestuur van de Unie betuigde zijn instemming met de motie uit Zand- voort. waarin wordt gevraagd nauwer con tact en overleg te bewerkstelligen met de Protestantse Unie, 'systeem: wanneer ge wilt weten, wanneer de Mëdici's leefden, staat er ook een kaart je „Médici", dat verwijst naar het betrok ken onderdeel der Franse historie. Het grootste voordeel van deze eigen-ontwerp encyclopaedie lijkt ons echter het feit, dat zij nooit veroudert: zolang er kaartjes in de wereld zijn en die wereld nieuwe dingen voortbrengt, zullen de zes bakken zich uit breiden tot straks misschien de achter- klèinkinderen van de ex-puzzelaar met genoegen grasduinen in grootvaders twee honderd bakken De naam van deze hobby-ist vraagt ge? Blijft ditmaal op uitdrukkelijk verzoek van hem zelf onder de sluier van de anonimi teit, want hij vindt het zelf eigenlijk maar een onbelangrijk grapje, dat volschrijven van tienduizend kaarten met 's werelds wijsheid. Maar hij woont in Velsen! J. F. Vis en temperatuur De temperatuur van het zeewater heeft, volgens Engelse biologen van naam, wier bevindingen in de „Fishing News" open baar worden gemaakt, belangrijke invloed op het uithoudingsvermogen van de vis. De heek bijvoorbeeld schijnt de warmte te prefereren: onderzoekingen hebben aan getoond, dat deze vis na een „warm" jaar in grote getale voorkwam voor de Ierse kust en wanneer het temperatuurgemid- delcle een jaar lang beneden de 12 graden Celsius blijft, blijft de heek wijselijk uit de buurt. De kabeljauw schijnt nog gevoe liger te zijn. Warme jaren leverden zestig keer zoveel vis op als koude. ;j De Noorse directeur-generaal' ^van de visserijen (daar hebben ze er wel een!) heeft zich lange tijd intensief met het tem- peratuursprobleem bezig gehouden. Zo heeft hij onder meer uitgekiend, dat het jaar 1904 beslissend was voor de haring teelt van verscheidene latere seizoenen. In dat jaar schijnt de haring onder ideale om standigheden groot te zijn geworden en zelfs in 1919 was dit merkbaar: het nage slacht van de sterke voorouders van 1904 veroorzaakte een x-ecordvangst voor de Noorse vloot. Tenslotte valt uit de geschie denis te leren, dat er sinds 1926 een op merkelijk groot aantal „warme" jaren is geweest. Commandowisseling in de brandweerkazerne Gistermorgen om half tien had op het terrein van de Haarlemse brandweerkazer ne de overdracht van het commando van de beroep- op de vrijwillige brandweer plaats. De bui'gemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, releveerde dat zowel de vrijwilligers als de beroepsbrandweer uitstekend werk hebben verricht. Wanneer B. en W. er de voorkeur aan hebben gegeven terug te keren tot de voor oorlogse organisatie, dan zijn zij daarbij geleid door de gedachte dat het verleden bewezen heeft, dat de brandbestrijding met gerustheid aan de vrijwilligers kan v/orden overgelaten. De burgemeester achtte het een groot voordeel, dat bij een uitgebreide groep Haarlemmers op deze wijze burgerzin, moed en offervaardigheid kan worden aangekweekt. Dat de vrijwillige organisa tie bovendien goedkoper werkt telt eerst op de laatste plaats. Thans, aldus spreker, staan hier voor mij drie groepen: zij, die gaan, zij, die blijven en zij, die komen. Voor de eersten is het geen gelukkige dag: zij nemen afscheid van werk, dat zij goed verricht hebben. Hun optreden naar buiten was onberispelijk en er heerste een hartelijke kameraadschap, mede dank zij de energie en de taktvolle leiding van hun commandant, de heer Roelofs. Ook voor hen die blijven is het geen prettige dag. Zij staan huiverig tegenover het nieuwe. Tot nu toe hebben beroeps- en vrijwil lige brandweer naast en soms ook tegen over elkaar gestaan. Ik ken die begrippen niet meer, aldus mr. Cremers, Voor mij is er voortaan maar één brandweer: de Haarlemse. Beide groepen zijn geroepen tot nauwe samenwerking. Haai'lem had, heeft en houdt een brandweer waarop het trots mag zijn. Afscheidswoord De commandant van de beroepsbrand weer, de heer J. H. C. Roelofs, herinnerde er in zijn' kort en kernachtig afscheids woord tot zijn in twee riien opgestelde mannen aan, dat het goede contact, dat er tussen de commandant en de troeD bestond hem tot een grote steun in moeilijke om standigheden is geweest. Voor deze mede werking zesde hij hen harteliïk dank. Hij wenste hen, die weg moesten gaan veel succes in hun nieuwe functie toe. al begreep hij wat dit afscheid voor hen be tekende, want ,.het brandweerberoep grijpt de mens in hart en nieren". Tot hen die blijven zei de heer Roelofs: Een moment van de overdrachts- plechtigheid. Ik weet wat er in jullie omgaat. Onge twijfeld zullen er wel eens moeilijke mo menten aanbreken. Gebruik dan je ver stand en toon je goede wil. De combinatie van deze twee zal tot goede resultaten voeren. De gedachten van de nieuwe comman dant, de heer H. C. Vernout, gingen terug naar 1942 toen het commando aan een N.S.B.-er moest worden overgedragen. Vandaag zou er reden zijn voor een feest dag, ware het niet dat er wederom een corps staat opgesteld, dat verdwijnen gaat. Het spijt ons, dat niet het gehele corps in dienst kan blijven. Ook de heer Vernout hoopte, dat er in de toekomst geen onder scheid tussen bezoldigde en onbezoldigde krachten zou bestaan, doch dat er in hechte samenwerking en vriendschap aan een doeltreffende bi-andbestrijding gewerkt zou worden. De dienst gaat gewoon door, de P.T.T. heeft nog niet alle wekbellen in orde, zodat niet alle vrijwilligers nóg. op geroepen kunnen worden. De heer Vernout richtte nog enkele woorden tot de heer Max Fehres van de Rijksbrandweerinspectie en dankte de heer Roelofs voor zijn adviezen in het over gangstijdperk. Nadat de verschillende leden van he\ College van hoofdbrandmeesters, onder wie de ondercommandant B. J. van Liemt en de brandmeesters aan de troep warer. voorgesteld. liet de nieuw-benoemde ad- junct-hoofdbrandmeester J. W. Hoffmann inrukken. Brief van Benesj aan Trygve Lie Aan de pei-s te Lake Success is een foto- copie verstrekt van een brief van presi dent Benesj, geschreven na de politieke crisis in Tsjechoslowakije en door de pre sident persoonlijk ondertekend. In deze particuliere, aan Trygve Lie gerichte brief wijst Benesj Wladimir Houdek aan als op volger van Jan Papanek ter vertegen woordiging van Tsjechoslowakije te Lake Success. Prachtige Maart-omzet van het Staatsvissershavenbedrijf Over de maand Maart heeft het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden de verheugende omzet van 2.012.586 l geboekt. MAART: BOSBRANDENMAAND Brandweer heeft er ruimschoots genoeg van Velsens wijde duinterrein is een verlei delijk oord voor jongelieden van beiderlei kunne, om tesamen of alleen de zon op te zoeken. Daar zou niets op tegen zijn, wan neer er niet allerlei onaangenaamheden uit een invasie, als vooral op Tweede Paasdag werd veroorzaakt, voortspruiten. Ten eerste mag „het duin" lang niet over al betreden worden en dat wel om redenen van bekende aard als munitiegevaar en de aanwezigheid van ontplofbare stoffen in dit op het oog zo vredige landschap. Toch was er tijdens de afgelopen vrije dagen een verbijsterende zomerdrukte in het duin en het is een wonder, dat er geen .ongelukken zijn gebeurd met projectielen. Andere ongelukken zijn echter niet uitge bleven; de brandweer heeft twee keer naar IJmuiden en twee keer naar Santpoort moe ten uitrukken, om helm en struikgewas van een grote vuurdoop te redden: achter de Visserij-school en op de grens van de be zittingen der erven Boreel en de familie Van Vliet hebben achteloos weggegooide sigaretten-peukjes of misschien wel bal dadige vuurtjes-stokers ons bezit aan na tuurschoon de zoveelste knauw gegeven. Vijftigduizend m2. De zoveelste. Want in Maart moest de Velsense brandweer niet minder dan negen keer „naar de duinen", om bos- of helm- branden te blussen. Vijf van deze branden grepen op Zondagen plaats en één ervan werd tijdens de eei'ste Paasvacantie-dag van de schooljeugd gemeld. Is het met het oog hierop overdreven te veronderstellen, dat deze branden, waardoor in totaal 50.000 vierkante meter kostelijk duingebied werd zwartgeblakerd, niet zozeer aan onvoor zichtigheid, maar eerder aan baldadigheid te wijten waren? Dit vermoeden vatte eveneens post bij de brandweerman, die net de „laat ste hand" had gelegd aan het blussings- werk achter de Gemeentelijke Visserij- school en, achteromkijkend, moest be merken, dat er op twee pas afstand een weggegooid en lustig brandend eindje sigaret nieuw gevaar opleverde. De Velsense brandweer kan niet, zoals vele harer collega's, zo nodig een beroep doen op militairen, om een bosbrand vlug onder de knie te krijgen. Daarom is het een beetje zuur, wanneer de mensen, die toevallig in de buurt zijn zoals het geval was achter de Visserij school grotendeels met de handen in de zak en op hun gemak van het schouwspel, dat een blussende brandweer oplevert,' gaan staan genieten. Niet zo leuk. Er zitten nog meer kantjes aan de duin branden-kwestie. Ten eerste vindt de brandweer het waarschijnlijk niet zo erg amusant, om vier keer op één dag van de ene hoek der gemeente naar de andere te moeten voor branden, die met een beetje IJmuiden Havenoverzicht In de maand Maart kwamen 14 schepen met erts de buitenhaven van de Hoogovens in. Hierbij was 1 Nederlands schip, 1 Zweed, 1 Rus, 2 Noren en 9 Fransen. De gezamenlijke .inhoud bedroeg 119943 m3. De binnenhaven van de 'Hoogovens kreeg 23 m3. te verwerken, verdeeld over 15 schepen, waarvan er 11 ijzer kwamen la den en 4 stenen losten. De papierfabriek te Velsen zag 1 Joego- slavisch schip met hout, 5 Noren, 2 Zwe-, den en 1 Fin met cellulose aan haar stei gers. Als „bijlegger" zochten 15 schepen de haven van IJmuiden op, 5 van deze sche pen kwamen van zee en 10 van „binnen". Voor Amsterdam passeerden 248 sche pen van uit zee de sluizen, voor Zaandam 4, voor Buitenhuizen 4 en voor Spaarndam 1. In totaal dus 257 stuks, die binnen kwa men. Vertrokken zijn 229 schepen, waarbij 4 uit Zaandam, 4 uit Buitenhuizen en 221 uit Amsterdam. COLLECTE OPBRENGST. De coilecte, die gehouden werd ten bate van „het zwakke kind", heeft f 1350 opge bracht. voor Velsen en VRIJDAG Z APRIL Thalia: 8 uur, „Het Gevangen Hart". Rex: 8 uur, „Mammy". Patronaat: 7.30 uur, Uitvoering „De kleine Stem", kinderoperette „De Sneeuwman netjes". ZATERDAG 3 APRIL Thalia: 7 en 9.15 uur, „Het gevangen hart". Rex: 7 en 9 uur: „Mammy". Patronaat: 8 uur, „Dolly Perkins". goede wil voorkomen hadden kunnen wor den, vooropgesteld dan altijd, dat deze brandweer waarachtig niet te lui is, om bij gevaar in te grijpen. Ten tweede is het risico, dat zowel de brandweer als helpen de omstanders die er gelukkig in Maart toch ook genoeg te vinden waren lopen bij het betreden van niet „zuiver" duin terrein. Ten derde maakt men zich onge rust, bij het horen van cijfers als 50.000 m2 cn negen branden in de maand Maart, wanneer men er bij bedenkt, dat het sei zoen, waarin mensen naar buiten plegen trekken, nog lang niet aangebroken is en dat dan dus de brandweer dag en nacht in touw kan zijn om de ruïneuse gevolgen van een „vuurtje", een „peukje" of een uitge klopte pijp te helpen voorkomen. Buitenzintuiglijke waarnemingen De bekende academische docent dr. W. H. C. ten Haeff hield voor de „Vereniging tot Nut van 't Algemeen" in IJmuiden een lezing over telepathie en helderziendheid in de ruimte, waarbij hij uitging van de spontane telepathie, er bij vermeldend dat parapsychologie geen op zichzelf staande wetenschap is. De psychologie heeft zich ontwikkeld tot een experimentele weten schap, waarvan de parapsychologie een zij tak is. Telepathie is de overdracht van be- wustzijnsgewaarwordingen langs andere dan normaal zintuiglijke weg, zo formu leerde spreker dit begrip. Drl Ten Haeff bewees door voorbeelden dat de .pseudo- hallucinaties van de telepatheie van geheel andere aard zijn dan de psychiatrische hallucinaies. Spreker gaf vooi'beelden van hallucinatoire belevingen, waarbij het emotionele element een grote rol speelt. De spontane telepathie doet zich frequent voor. Na de behandeling van telepathische dromen ging spreker over tot het nieuwe begrip: helderziendheid in de ruimte. De .verschijnselen hiervan kunnen in het laboratorium worden ondei'zocht. Dr. Ten Haeff concludeerde dat van nature alle mensen over dit vermogen beschikken, doch bij de een openbaart het zich gemak kelijker dan bij de ander. Naast de quantitatieve methode, waarbij de veelheid van belevingen aan wiskundige bewerkingen wordt ondei*worpen, was het belangrijk de qualitatieve methode waar te nemen. Deze komt in vele variaties voor: de ge associeerde voorstelling naast de gesymbo liseerde, de tendentie om in beelden te denken. Zo ook de telepathie van het centrale, naast de telepathie van het perifere be wustzijn. Spreker resumeerde aan het eind van zijn boeiend, door voorbeelden verduide lijkt betoog het gesprokene in een korte verklaring van de parapsychologische ver schijnselen aldus: Telepathie kan voorko men omdat ons bewustzijn is ingebed in de bovenpersoonlijke totaliteit. Het is ver want aan het zich herinneren, maar valt in uit het collectieve ondèrbewuste. Het meest belangi-ijke aspect hiervan is, dat de individuele associatie over gaat tot boven- persoonlijke associatie. Ruimte en tijd schijnen hierbij reen rol te spelen. De begrippen heden, verleden en toekomst zijn slechts relatief, daarom spe len ruimte en tijd een heel andere rol in de buitenzintuiglijke waarneming. „WATERLOO" OP^ ZONDAG. Zondag 4 April moet de voetbalvereni ging „Waterloo" uit IJmuiden het volgen de programma afwerken: Waterloo III— Bloemendaal V en Waterloo IVSVIJ II. Zaterdag speelt Waterloo b adsp. tegen VSV d. JUBILEUMSVLAGGEN. Ter gelegenheid van het zestigjarig ju bileum van de heer N. F. Allan, oudste directeur van Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken waren Donderdag op de fabrieksgebouwen te Velsen en op gebouw „Concordia" de vlaggen uitgestoken. MARKTBERICHT 1 April 1948 VisprÜjzen: Poontjes 1816; ham 64; schar- tong 4227; bot 3321; kl. schol 22,5020; schar 2014, alles per 50 kg. Md. tong 2.402,05; gr. tong 2,302; kl.md. tong 2,452,20; kl. tong I 2,201,95; kl. tong II 1,75; tarbot I 2,25—2,20.. heilbot 3,20—2,70, alles per 1 kg. Besommingen. IJM 15 Cornelis f 10.908. IJM 229 f 1052; IJM 249 f376; IJM 213 f465; IJM 241 f153: IJM 343 f398; IJM 5 f2255; UK 64 f856; UK 114 f265; UK 31 f367: UK 91 f 1487; UK 53 f570; UK 172 f387; UK 2 f527; UK 34 f700; UK 194 f312. Visaanvoer. 30 kisten tarbot en tong; 160 kisten schol; 65 kisten schar; 75 kisten bot; 50 kisten schel vis, 195 kisten wijting, 15 kisten kabeljauw, 60 kisten koolvis, 230 kisten makreel, 25 kisten haring, 15 kisten poontjes, 25 kisten diversen. Totaal 895 kisten. FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 77) Christopher keek hem met wijd-open ogen aan. „Morgen!" „Ja, indien het tenminste kan". „Dat is wel erg vlug", zei Christopher bezorgd. „Het spijt mij, maar dat wat niet inge pakt kan worden, kan worden nagezon den". Christopher nam zijn onverzettelijke be zoeker nauwkeurig op. Het was duidelijk, dat hij vast besloten was de kinderen mor gen mee te nemen, Nu hij wettelijk het recht had dit te doen, zou hij ze geen mi nuut langer dan nodig was in zijn verder felijke nabijheid laten. Hij was er van overtuigd, dat hij zijn plicht deed, en mis schien deed hij inderdaad wel zijn plicht, maar hij deed het op een- bijzonder auto cratische manier. Een man die het niet kwaad meende, maar met heel weinig ge voel voor humor en niet in staat andere gevoelens en andere meningen dan die van zichzelf te begrijpen. Hij zou onge twijfeld goed voor de kinderen zijn en ze zouden zeker heel goed worden opgevoed. De eerwaarde heer Luke Dimslev nam zijn paraplu en zei: „De kinderen hebben of hadden een- jong meisje als gouvernan te. Is dat meisje nog bij ze?" Christopher fronste zijn wenkbrauwen. „Ja.^ij is nog steeds bij de kinderen". „Ik geloof, dat zij veel van haar hou den?" „Zij houden erg veel van haar". „Juist". Hij schraapte luidruchtig zijn keel. „De kinderen moeten niet denken, dat ze voor hun verdriet bij mij en mijn familie komen en daarom zou ik graag willen, dat dat meisje met ze meekwam". Even zwegen beiden. Toen zei Christo pher: „Ik meende, dat u haar niet geschikt vond als gouvernante". „Als gouvernante lijkt ze mij inderdaad niet geschikt, maar ik zou iemand anders kunnen ti-achten te vinden voor het on derwijs. Ik denk dat de tegenwoordigheid van dit meisje de kinderen zal helpen aan hun .nieuwe omgeving te wennen en ik vermoed, dat zij zelf ook liever bij de kin deren zal blijven". „Daarin zal ze zelf moeten beslissen", zei Christopher wat kort. „Natuurlijk, natuurlijk". Hij stond op het punt te vertrekken en toen viel hem weer iets in. „En dan is er nog een hond, ik zou graag willen dat de hond ook mee kwam." Christopher antwoordde niet. „Nu, goededag, mijnheer Maitland". Nu het onderhoud voorbij was, scheen hij een beetje te ontdooien. „Ik zal morgen om elf uur op Millwood zijn". Hij nam zijn hand schoenen en hoed. „En eh dank u wel voor de zorgen, die u aan de kinderen hebt besteed". Deze dankbetuiging werd uitgesproken uit louter nervositeit; bijna had hij Chris topher een hand toegestoken, maar hij bedacht zich nog juist bijtijds en verliet deftig en waardig het vertrek. Christopher bleef onbeweeglijk zitten; hij had zijn opdrachtgever beloofd deze schets vandaag gereed te zullen hebben, maar hij bewoog niet. De tijd ging voorbij en hij bleef strak voor zich uitstaren, maar zette geen lijn meer op papier. De tijd die de eerwaarde heer Luke Dimsley Christopher had gelaten voor de verhuizing der kinderen was kort, beledi gend kort, maar aangezien Bunty alle voorbereidselen voor het vertrek zou moe ten maken, zou zij het zijn, die zich moest haasten. Men zou dus denken, dat Christo pher haar onmiddellijk bij zijn thuiskomst op de hoogte zou brengen van zijn onder houd met de geestelijke, om haar zodoende zoveel mogelijk tijd te geven. Maar hij deed dit niet en ook tijdens het diner sprak hij er niet over. Eerst in de zitkamer bracht hij het onderwerp ter sprake. „Luke Dimsley was vandaag bij mij op het kantoor", zei hij plotseling. Bunty, die bij hoge uitzondering niet aan het naaien was, doch bezig was een tijdschrift door te bladei-en, bevrijdde de voet, waarop zij zat en zette hem op de grond. „Hij kwam om over de kinderen te spre ken". „O ja?" „Hij is nu vicaris en woont in een gx'oot huis. Zijn tante heeft geld voor de kinde ren vastgezet en heeft hem tot hun voogd benoemd. Zij zullen nu bij hem gaan wo nen". Hij wachtte even om adem-te halen. „Ik kan er niets aan veranderen, want hij is in zijn recht". Bunty.keek heel ernstig. „Ik denk, dat het 't beste voor ze is", zei ze tenslotte. Dat dacht hij ook, maar hij wilde het niet zeggen. „Wanneer gaan ze?" „Morgenochtend om elf uur". „Morgen!" riep ze verbaasd uit. „Jij, hij vindt, dat ze zo vlug mogelijk uit dit huis weg moeten". „Maar morgen is onmogelijk", zei ze ontzet. „Hij komt -ze morgen halen en alles wat nog gewassen moet worden, of dat nog niet terug is van de was, moet nagezonden worden". Zij schudde verwonderd haar hoofd. „Maar waarom die haast?" „Ik zei het je toch al, hij meent, 'dat ik een slechte invloed op de kinderen heb". „U!" Dit scheen haar nog- meer te ver wonderen dan de haast van de- vicaris. „Nu, het lijkt inderdaad niet erg mooi", legde hij uit. ..Het schijnt, dat ik Henry heb overgehaald om mij al zijn geld na te laten en dat ik hem daarna heb laten ver drinken. zonder enige moeite te hebben gedaan om hem te helpen". Haar ogen schoten vlammen. „Niemand die u kent kan zo iels denken", zei ze woedend. „Hm, hij kent me niet", zei hij en glim lachte, want haar ogen schitterden en haar wangen waren rood en hij vond haar bij zonder aantrekkelijk in haar woede. Wordt vervolgd). THALIA (hel theater met de beste m ran Vrijdag 2 t/m Dinsdae e f1 C" b0Ci™d« Van Vrijdag het dramatische filmwerk „HET GEVANGEN Hadt. (The captive heart) mei MICHAEL REDGRAvb MERVYN JOHNS RAvE«l Een verhaal van mannen in bitt vangenschap, die zich een ei». R- reldje schiepen, vol actie en spanning. Toegane u ,l(f{ Voorstellingen: Zaterdag en Zondag 7 en 91* Vrijdag, Maandag en Dinsdag 8? Zondag 4 April aanvang 3 ciale KINDERMATINéE mP. WAT en V* WAT als V „kunstschcttehs. Nog verse haring. Dat de grootste] gers der Katwijker vloot zich ver Noord" begeven, bewees wel dp mf1* ger KW 15. Deze had tussen dëÏS trawlers gevist en daarbij een van? 350 manden waaronder 150 mande haring, buitgemaakt. De lose?.- i, ƒ7115. 6 11 Naar Engeland. Deze week mar'n weer verscheidene grote NoórdtrawW de IJmuider vloot in Engeland. Wat - visaanvoer wel merkbaar was Vergadering Havenarbeiders, n week belegde de vakgroep Havenart* van de Centrale Bond van Transpor? ders in gebouw Flora te IJmuidewv een huishoudelijke ledenvergadering Door de plotseling opgestoken^ j Westerstormen moest de kotter- en vv jesvloot naar de haven vluchten Zo& er Donderdagmorgen nog wat aanvoer platvis, hoewel de vangsten zeer V waren. De loggervloot bleef vissen. MaarooH- deze schepen zal de invloed van het 2 weer op de vangst wel degelijk merkï zijn. Beverwijk P.v.d.A.-Vergadering in geladen sfeer De openbare vergadering, die de H van de Arbeid als een protest tegen dé nier van werken van de communist»-"* Tsjecho-Slowakije gisteravond in hetK- nemer Theater te Beverwijk belegde, nu niet direct een vredig verloop;helm een vergadering in een zeer geladen feer, die diverse malen tot heftige uitbj: stingen kwam, want niet alleen leden m de P. v. d. A., doch ook vele communiste waren vertegenwoordigd, die het gebecn in Tsjecho-Slowakije ten \folle goedte den, aldus de heer E. Vermeer, dier,ai' openingswoord van de heer W. Alberi zijn betoog opende. „Wij mensen leven een chaotische wereld en het volk heeft taak een oplossing voor al deze moeit* heden te vinden, willen wij niet ten octe gaan", aldus spreker. De gebeurtenissen in de Balkan wed: door vele mensen te licht beschouwd, it juister zou het zijn als de Nederlandse» volking deze feiten scherper wilde zie-» er aandacht aan zou besteden, want ditj een „Mene TekeT' voor de gevaren died West-Europa bedreigen, aldus spreker. Naar gelang de vergadering vorder-i: werden er diverse op- en aanmerkingen ji. maakt van de zijde der communisten;ei het kwam zelfs zó vei', dat de heer Ver- meer, Tweede Kamerlid, bij tijd en wijlt totaal verhinderd wei'd zijn betoog voed te zetten. Vooral toen spreker het gebeurótl met Jan Masaryk aanhaalde. Spreker® ervan overtuigd dat deze de dood boven te juk van het communisme prefereerde, Wij moeten strijden tegen het afe! bedervende communisme, aldus de te Vermeer, want uit de alles overheers:!; chaos weet het communisme profijt te tre ken. Het politiekorps moet ondanks de besu ren van de C.P.N. zoveel mogelijk wors uitgebreid en versterkt. Spi-eker eindigde zijn betoog met de o> wekking om'de strijd tegen hen, died vrijheid willen knechten, aan te binden Na dit betoog ontstond een debat, waant het nogal heet toeging en het was de te' Zuidei'sma (C.P.N.) die de wens uitsprei dat er gelegenheid zou worden gegeven ca nog eens een vergadering te waarin dan de. meningsverschillen zulle worden besproken, hetwelk de heer Atol; (P. v.d.A.) met zijn bestuur zoubesprete „ROND DE WIJKERTORN'. De toneelvereniging „Rond de Wijia- torn" geeft op 6 April een uitvoering inS Verenigingsgebouw aan de Schans te Be verwijk. Opgevoerd zal worden „De ideale vrin in 3 bedrijven. Vijf-en-zeventig procentri de opbrengst komt ten bate van het Ver enigingsgebouw. FANCY-FAIR VOOR HET SPEELT® WERK. Ten bate van het speeltuinwerk te te verwijk zal op Zaterdag 3 enZondag J April in het Veilinggebouw ,,'t Centri® een fancy-fair georganiseerd worden, Deze fancy-fair zal door „Mister CM' chill", die met de trein van 6 minuten-Wl drie uur des namiddags op het Stations# arriveert, geopend worden. Een attract* salon, die door Vendel III van de Beft* wijkse Padvindsters eri Groep I van Wijekers" van de Beverwijkse Padv:^ georganiseerd is, zal bij deze gelegen!* aanwezig zijn. „ANIMO" ORGANISEERT TWEE LEZINGEN. De technische ontwikkelingsclub „An® een onderafdeling van Hoogovenstaten or ganiseert voor leden en belangstellen:^ twee lezingen en wel op Dinsdag 6 AP in het Statenhuis aan de Zeestraat IP lezing over Canada, gehouden door ir."^ tenhuis, waai'bij tevens een film ver'W-j zal worden) en op Maandag 12 April in Statenhuis Velserweg (door de hew Deelstra, met als onderwerp: Massasuggestie" GEVONDEN VOORWERPEN Op het politiebureau zijn des tussen 15 en 18 uur en des Maai sen 18 en 21 uur inlichtingen te verkn]^ over de volgende gevonden voorwerp een schop, laadbakbeugel, vulpotlood paar motorhandschoenen, kindersok, wiel met band, 2 damestasjes met rijwielzadeltas, tas van touw, kinder^' kinderportemonnaie, jongensjas, n handschoen, damespolshoi'loge, Porf~l naie met inhoud en verschillende d» handschoenen. Aangetroffen: drie honden.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6