I Ookouderen kunnen zich inVelsen voor weinig kosten ontwikkelen frösteco lega's en p°rtiers werd Politieke en andere scheidslijnen in Santpoort besproken Visserij-* varia APRIL 1948 IJMUIDER COURANT Eerste gemeentelijke avond-VLO in den lande van Velsen zijn trots op De ITnwn van onderwijs en terecht. 1® ins!eï„ dan 25 lagere scho en, vier Niet mmtIcr ,,Vo een instelling voor Kboten v»"r „h'eiclsscholen, een Vis- B.L.Ö" In Bijks H.B.S. telt men serijs*0 leerlingenaantal bedraagt a Het totale ken er 1496 een open- 2. Hiervan^ L 0., 3394 een bij- bare school, 300 de Openbare zondere I S bjzim(tere U.L.O.. 59 de *44' hi.itengewo'on lager onderwijs SC.»» ,®1, manstraat, 405 bevolken de aw!i Nijverheidsscholen, 186 de Visserij- bode Nijver" H.B.S. Dan is er nog ■chwl, 3a' d" school, waar jongelui, die de Handels" gheden buiten het on- 'ïïchten des avonds hun talen- &W?S£en ontwikkelen, zich voorbe- bennis kun" middenstandsdiploma. en- reideni voor Nijverheidsonderwijs ïCÏ'des avonds de mogelijkheid meer t" je t0 verzamelen. «SS is voor de jeugd. Maar menige .hakt nog weieens de verzuchting °Sat in miin tijd maar allemaal moge- gfgwKst. ik zou ook nog graag wat feïfin Velsen bestaat zelfs hiertoe I fnhetó Velsen slaat in Nederland Hrt tatreft boven de steden Amster- Rotterdam, want de gemeente is bevolking tegemoet gekomen in Snuf naar kennis en ontwikkeling en Swaa m idere plaatsen slechts dure EiL instellingen de deuren openen S beter gesitueerden, is hier de school- addregeling gebaseerd op het inkomen, Sfeder inwoner van de gemeente bij ïrhtc is de school te bezoeken. Elke school werkt in de-richting van een bepaald doel en zo hebben deze cursussen ten doel de leerlingen algemene ontwik- kftgOTrdtVïïartoe les gegeven in de vakken; Nederlandse taal, Frans, Engels, Sits, aardrijkskunde en geschiedenis, alge- te, meetkunde, natuur-, plant- en dier- Eie boekhouden en handelsrekenen. S onderwijs sluit aan bij dat van de lagere sehool en aan het eind van de Studie, die over drie jaren is verdeeld, lokt het U.L.O.-diploma. Voor vele ouderen zal dit wel op de biende rijstebrij-berg lijken" merkten Inderdaad", antwoordde de heer A. Wiedemeyer, die aan het hoofd staat van deze gemeente-avond U.L.O.-school en die zo vriendelijk was deze gegevens te ver strekken. ..Maar het is ook mogelijk slechts enkele vakken te volgen, bijvoorbeeld al leen de talen of de wiskundevakken. De ouderen maken hier echter nog te weinig Velsen-Noord I.E.V. had geen wind mee tegen D.E.M. Met de wind in de zeilen, althans in de eerste helft van de wedstrijd tegen DEM te Beverwijk, is het IEV, dat overigens hard zwoegde toch niet „voor de wind" gegaan. Want de DEM-ploeg, die enige junioren telde,-speelde technisch beter en gebruikte de geboden kansen, wat juist door ontac tisch handelen van de IEV-aanval steeds opnieuw aan de andere kant niet gebeurde. De jeugdige De Boer bezorgde reeds in de eerste minuut DEM de leiding, maar wat EV ook deed, de opgebouwde aanvallen misten systeem en daardoor kon de stevige DEM-achterhoede steeds ingrijpen. Welis waar kreeg Pels bij DEM voldoende werk, maar de tactische schutter ontbrak. IEV kreeg goedkoop succes door een strafschop, die v. d. Berghe vlak voor de rust niet niste (1—1). Een stelselmatig sterker wordende DEM- ploeg had na de hervatting direct kansen te over. De schutter ontbrak weer en eerst na geruime tijd wist Slotemaker v. d. Bos te passeren om even later het derde doel punt te scoren (31). De achterhoede van IEV werd overrompeld, een strafschop werd toegekend en Kuyer maakte er 41 van. Tenslotte zag IEV nog kans uit een vrije trap de achterstand te verkleinen (4-2). Jubilerende terreinwadit bij V.G.Z. De heer A. Borm, terreinwacht bij Van Gelder Zonen N.V. Papierfabrie ken, was Zondag vijf-en-twintig jaar m dienst bij dit bedrijf, welk feit Maan dag is herdacht. Vergezeld van zijn echtgenote onderging deze eerste jubilaris onder het corps ter- remwachts de huldiging door de directie in tegenwoordigheid van de staf van bedrijfs- tegerueurs, waarbij de heer J. Smit, lid der P aatselijke directie met waardering voor behalve een enveloppe een schriftelijke gelukwens van de hoofddirec tie overhandigde. Hoofdingenieur M. v. d. Lee schetste ver- ce fopbaan van de jubilaris, die, ij u,|'e°^e 20 iaren in een andere afde- bbe? gewerkt en zich door zijn jsa fn6Z de functie van terreinwacht 7et3rze"' aIs een eGrl'jk en plicht- ^rienn'cU t? desondanks een goede der uP >6eft verwoi'ven, speciaal on- Personeel a S' ^°ch ook on(*er het gehele tjpro uf J?*?g ,van terreinwachts en por- heekhpf o hT P' P" Wentink» perso- resnppt gewaagd van de bewondering en 'ffSLfe?,.3libllarissen. «ver wie altijd als menïn f zeggen, doch die hij zag krine W J m een bepaalde werk- daavdonr ging hebben gevonden en »e êemeënSp, ke™ V°™en Va" een «caSTi? k™nism"Mng nog slechts van Svaa m 1S' getuigde de heer Wen- van de oS8?"™6 famenvverking met bedrijf warn trouwe gedienden van het na de heer T T vulRen Schonken, waar- iega de huidi'./V' als oudst.e col- aan mevr Rnf ameraadschap releverend digde, een bloembak ovérhan- van grondstoffen. CEMcrZone™N V°P S,teig?rS van Van schepen mPi- a,. anierfabriek twee zee- """gekomen. Weiheid van Sof torl"" werd "en hoe- (Noonvesem ton h°"tstof uit Larvik (Zweden) 150 gebruik van. Het is natuurlijk heel mooi, zo vervolgt de heer Wiedemeyer, het di ploma te behalen, maar daar is grote ijver en doorzettingsvermogen voor nodig. Niet ieder bezit hiervoor genoeg energie. Velen valt het tegen en dan geven ze het op. Beter kunnen ze er dan een of twee jaren langer over doen. Voor hen, die het eind halen is het een grote voldoening, dat men op oudere leeftijd nog in staat wordt ge steld het tekort aan kennis en algemene ontwikkeling in te halen. Op de vraag hoe het gesteld is met de leeftijdsgrens, krijgen we ten antwoord dat de leerlingen niet jonger mogen zijn dan 17 jaar. Men is begonnen met 75 leerlingen, wier leeftijd ligt tussen 17 en 43 jaar. Dit aantal leergierigen is verdeeld over vier klassen, twee eerste, een tweede en een derde klas. Enkelen, wie het leren te moeilijk viel, hebben het opgegeven, hoewel men zich voor een vol jaar verbindt. De oudere leerlingen zijn, volgens de heer Wiede meyer niet de slechtste, want. zei hij, bij hen spreekt de wil een woordje mee. Drie jaar is een lange tijd als men de kinder- en jongensschoenen ontwassen is en men kan zich indenken dat velen er voor terug schrikken, maar voor wie zich behalve de lagen? schoolkennis nog iets meer heeft toegeëigend, staat de weg open in een fiogere klas te worden geplaatst. Zo wordt in de gemeente Velsen door de vroede vaderen niet slechts de materiële positie van de burgers verzorgd, men heeft er van gemeentewege tevens een open oog voor de geestelijke en culturele behoeften van de bevolking. IJmuidens Bloei vraagt namen Voor de oorlog was de IJmuidense Ver eniging voor. Vreemdelingenverkeer in het gelukkige bezit van een lijst, waarop de namen voorkwamen van degenen, die ge durende het zomerseizoen een deel van hun woning verhuurden of gasten en pension namen. „IJmuidens Bloei" zou voor het komende seizoen graag weer de beschikking over een dergelijke lijst hebben ên verzoekt ons langs deze weg, de betrokkenen op te roe pen hun naam en adres aan de administra teur van de organisatie, de heer Van Mechelen, Lemairestraat 26 in IJmuiden- Oost, op te geven. TJmuiden M4RKTBFRTCHT Vïsprijzen. Heilbot 2,902,80; tarbot 2 1.75; gr. tong 2.402.05; md. tong 2,402.20: kl.md. tong 2.60—2.40; kl. tong 2.40—2.15; kl. tong II 1.951,85; kl. tong III 1.50, alles per 1 kg. Griet 80—66; Tarbot II 90—32: tarbot III 8897; poontjes 168; wolf 7052; ham 72—65; tongschar 6662; schartong 5049, alles per 50 kg." Visaanvoer. 180 kisten tarbot en tong, 750 kisten schol, 100 kisten schar, 150 kisten schelvis, 600 kisten kabeljauw, 280 kisten haring, 90 kisten koolvis. 100 kisten wijting, 80 kisten poontjes, 100 kisten diversen. Totaal 3430 kisten. Besommingen. IJM 39 Schoorl f14.630; IJM 29 Zeeleeuw f3690; IJM 87 Neptunus' f 6890. KW 56 f 2090: KW 129 7985: KW 108 f 1070; KW 5 f 4520: KW 92 f 635; KW 76 f 6620; KW 227 f2300; KW 59 f 1190; KW 125 f'1465; KW 24 f2565; KW 155 f3160; KW 169 f1520; KW 17 f 2100; KW 52 f 1000; KW 53 f 1100; KW 69 f 1880; KW 161 f 3940; KW 83 f 2530; IJM 201 f 915; IJM 80 f 1325. De Hoogovens op de 50ste Jaarbeurs Evenals vorig jaar zijn de Hoogovens, tezamen met de Demka, weer met een flinke stand op de Jaarbeurs aanwezig. Naast de gietelingen, blokken, platen, profielen en buizen, is ook een beproe vingsmachine voor buizen tentoongesteld. In een folder lazen we onder meer dat op de „dikke" plaatwalserij momenteel reeds platen van 4-25 mm met een maximum- plaatgewicht van 2250 kg gewalst worden. In de loop van dit jaar zal het huidige walsprogramma nog aanzienlijk worden uitgebreid, zodat in de toekomst platen van 3-50 mm dikte, met een maximum plaatgewicht van circa 3000 kg verwerkt kunnen worden. „ADVENDO" ZEGT. „ADIEU". De toneelvereniging „Advendo" gaat be gin Mei en wel op de avonden van de acht ste en de negende van die maand, het blij spel „Adieuenau revoir" van Henk Bakker en Cris van Bommel-Kouw opvoe ren. Agenda voor Velsen en IJmuiden DINSDAG 6 APRIL. Thalia, 8 uur: „Het gevangen hart". Rex, 8 uur: Mammy. WOENSDAG 7 APRIL. Raadhuis, 45 uur: Spreekuur wethou der van Onderwijs. Thalia, 8 uur: Revue „Festival". .Rex, 8 uur: „Mammy. Radar voor de veerboot „Prins Hendrik" De ferryboot „Prins Hendrik", die voor rekening van de Provinciale Stoomboot diensten in Zeeland bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen in aanbouw is, wordt uitgerust met koop vaardij-radar. De „Prins Hendrik" is be stemd voor de veerdienst Vlissingen Breskens. Door de radarinstallatie zal het mogelijk zijn de dienst ook bij mist nor maal te onderhouden. AANRIJDINKJE Maandagmorgen had bij de Julianabrug een aanrijding plaats. Een vishandelaar reed met zijn volgeladen bakfiets bij de brug, toen hjj ingehaald werd door een met uitstekende balken beladen vracht auto. In de bocht viel een van de balken op de grond en raakte de kar met vis. Zowel bestuurder als lading van de bakfiets gingen tegen de grond, maar alles kon zonder schade weer worden „opge raapt". Beverwijk Is de E.V.C. communistisch? De afdeling Beverwijk van de Eenheids Vakcentrale had het voornemen op 7 April in het Kennemer-Theater een „culturele avond" te houden, waar het toneelgezel schap M.O.V.A. van de E.V.C. afdeling IJmuiden zou optreden, doch Beverwijks burgemeester weigerde toestemming te geven. Op de vraag op welke grond deze ver gunning werd geweigerd, kreeg de E.V.C. volgens haar geen afdoend antwoord. Uit een 'telefoongesprek dat het bestuur had met de loco-burgemeester, wethouder Passchier, bleek dat vermoedelijk de strijd tegen het communisme wel de achtergrond zou zijn, want, zo merkte de heer Passchier op, de E.V.C. wordt op een lijn gesteld met de Communistische Partij Nederland. Vervolgens had het bestuur een onder houd met de inspecteur van politie, de heer L. H. Molenaar, waardoor men tot de con clusie kwam, dat de gemeente-autoriteiten het optreden van amateurgezelschappen niet op prijs stellen en dat men in het ver volg meer zal toezien, dat beroepsartisten de gelegenheid wordt geboden op te tre den. De E.V.C. noemt dit een „gezocht mo tief" en merkt op dat op deze wijze het verenigingsleven in Beverwijk wordt ge schaad en de bestaande culturele vereni gingen gedoemd zullen worden te liqui deren. Inplaats van de culturele bijeenkomst zal nu op 7 April in het Kennemer-Theater een openbare vergadering worden gehou den, waar een hoofdbestuurslid van de E.V.C. zal spreken over: Is de E.V.C. com munistisch? en: De democratische rechten in Nederland. Het college van Burgemees ter en Wethouders is uitgenodigd hierbij tegenwoordig te willën zijn en van ge dachten te wisselen over het begrip demo cratie en democratische rechten. Humanisme en communisme In de „Toorts" te Santpoort sprak mr. Stempels Maandagavond voor het Huma nistisch Verbond over „Politieke en an dere scheidslijnen". De mening, dat kerk en politiek niet met elkaar te maken hebben, aldus spr., wint ook in ons land hoe langer hoe meer veld. Wel wordt van kerkelijke zijde nog wel eens een politieke pressie uitgeoefend, maar ook die wordt hoe langer hoe min der merkbaar en zeker is de macht van de kerk niet zo groot meer als in de tijd van de bisschoppen van Utrecht bijvoorbeeld. Levensbeschouwing en politiek hebben wel met elkaar te maken; de levensbe schouwing bepaalt mede de politiek, ten minste het beginsel van de politiek, im mers er zijn tal van vraagstukken, die met de levensbeschouwing veel te maken heb ben. Zo kan spreker zich voorstellen, dat een katholiek niets moet hebben van een partij, die vóór handhaving van het pro cessie-verbod is. Voor zijn levensbeschouwing maakt een humanist geen propaganda, tenminste niet in de geest, zoals dat voor politiek gedaan wordt. Leden werven vindt men prettig, maar dit houdt niet in, dat men van elke Nederlander een humanist wil maken. De humanist voelt het zo aan, dat men als mens een beperkte blik heeft en daarom moeilijk de verantwoordelijkheid kan ne men voor de waarheid van wat men be weert. al» De kerken verrichten veel sociaal werk en geven geestel-ke bijstand. Maar ook bui- ten-kerkelijken hebben zowel 't een als het ander wel eens nodig en daarom wil men hen'organiseren in het Humanistisch Ver bond. De confessionele partijen, zijn voor een humanist onaanvaardbaar. Daaruit volgt, dat een humanist bij het kiezen van een politieke partij moet kiezen uit de partijen van de linkerzijde der antithese, uit' de partijen dus, die menen, dat een politieke partij geen godsdienstig' karakter moet hebben. Het voornaamste humanistische beginsel is wel de persoonlijke en geestelijke vrij heid. En nu is voor velen de vraag, of deze wel in alle linkse partijen tot haar recht komt. Vooral na de Tsjechoslo waakse kwestie is deze vraag acuut geworden. Het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond heeft naar aanleiding daarvan in „Mens en Wereld".een verklaring gepubli ceerd, die duidelijk laat uitkomen, dat het, wat daar in Tsjechoslowakije gebeurd is, niet goedkeurt. Waar ook het communis tische lid der Tweede Kamer, mevr. Van den Muizenberg, deel uitmaakt van het hoofdbestuur en heeft goed gevonden, dat deze verklaring werd gepubliceerd, mag met belangstelling woéden afgewacht, hoe de communistische partij-leiding hierop zal reageren. Het Humanistisch Verbond heeft niet de bedoeling om zich politiek uit te laten of zich solidair te verklaren met een of an dere politieke partij. Wel laat het zich uit over bepaalde politieke gebeurtenissen. Zo gaven bijvoorbeeld de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije aanleiding nog eens on der de aandacht te brengen, hoe de huma nisten denken over persoonlijke en geeste lijke vrijheid. In tijden van verkiezingen geeft het Hu manistisch Verbond geen advies, maar het zegt bijvoorbeeld wel niet te stemmen op een partij, welke een bepaalde confessio nele levensbeschouwing wil opdringen, of het zegt: „Men zorge er voor te stemmen op een partij, waarbij de humanistische beginselen veilig zijn". Sprekende over de andere scheidings lijnen dan de politieke, wees spreker nog op het onderwijs en de radio. Nadat mr. Stempels zijn rede had ge ëindigd, ontspon zich een uitgebreid debat over de vraag, of het Humanistisch Ver bond wel communisten onder zijn leden kan dulden. Een deel der vergadering bleek van mening te zijn, dat dit niet het geval was, doch spr. wilde zijn oordeel nog even opschorten tot straks bij de verkie- kingsactie de communistische partij-lei ding zich duidelijk zal hebben uitgespro ken. Grafische werkers vieren zestig-jarig feest De afdeling Haarlem van de Nederlandse Grafische Bond, die haar zestigjarig feest viert, hield Zaterdagmiddag een druk-be- zochte receptie in Brinkmann. In zijn openingswoord gaf de voorzitter, W. Sterk Jzn. een overzicht van de voor naamste gebeurtenissen in de afgelopen zestig jaar en hij maakte van de gelegen heid gebruik vele waarderende woorden te spreken over het werk van een groot aantal personen, die hun beste krachten aan de afdeling hebben gegeven. Na de openingsrede kwam een\rij van sprekers aan de beurt om de afdeling te complimenteren. Achtereenvolgens voer den het woord de bondsvoorzitter H. Korte •Jr., de heer A. Mars van de Haarlemse Bestuurdersbond, de heren Kuil en Wezel Voorzitter Sterk van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Grafische Bond tijdens zijn slotrede op de receptie die Zaterdag ter ere van het zestigjarig bestaan der afdeling werd gehouden. namens de afdelingen Amsterdam en de Zaanstreek, de heer Spek van de Christ. Grafische Bond, de heer Janssen namens de Metaalbewerkers, de heer Koot namens Spoor-, Tram- en Buspersoneel, de heer Van Delden namens de kleinkunstenaars en de heren Lansbach en Kluit namens de Grafische Studiegezelschappen. Het zou ons te ver voeren alle hartelijke woorden door hen gesproken, hier te her halen, maar het bleek wel duidelijk in hoe een grote populariteit deze afdeling zich mag verheugen. Donderdagavond wordt in de Concert zaal een feest gehouden. Zaterdagmiddag een kinderfeest in de Leeuwerik. Goedkoop. Hoewel er in België door het stormachtige weer minder vis werd aagevoerd, was het opvaalend dat de plat vis zeer goedkoop was. Deense kotter. Maandag liep in IJmuiden binnen de Deense kotter E 369. Het sdiïp had slechts 40 kisten schol. De reis werd onderbroken wegens motorpech en schaarste aan brandstof. Zaterdag heeft' de Poolse trawler Kastor, schipper Plug in de Engelse haven Grimsby gemarkt. De besomming was slechts 6400. De IJmuider trawlers Catharina Duy- vis, Batavia en Norma Maria, die in het laatst van de vorige week in Grimsby heb ben gemarkt, zijn opnieuw ter visserij vertrokken. De Duyvis en de Norma heb ben kolen kunnen laden. De Batavia heeft eveneens brandstof aan boord. De Norma Maria, welke 2 April heeft afgeslagen be- somde 33.000. „DE HEILIGE VLAM". Op Woensdag 21 April zal de geheelont houders toneelvereniging „Nieuw Leven" in Beverwijk het toneelstuk in 3 bedrijven van Somerset Maugham „De Heilige Vlam" opvoeren. De uitvoering zal plaats hebben in het Kennemer-Theater. .Inlichtingen over in Indië verloren geraakte goederen Voor hen, die in Nederlands-Indië tijdens de bezetting goederen zijn kwijt geraakt en voornemens zijn een-verzoek tot scha deloosstelling bij het Bureau voor Oorlogs schade in te dienen, is het van belang te weten, dat de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat deze goederen zich nog bij en kele instanties bevinden. Het verdient aanbeveling zich eerst schriftelijk met deze instanties in verbinding te stellen, teneinde te informeren of de vermiste goederen zich daar wellicht bevinden. Daarbij dient een zo nauwkeurig en gedetailleerd mogelijke beschrijving der goederen te worden ge geven. Voor auto's moet men zich wenden tot het hoofdkantoor van de M.T.D., Tanah Abang West no. 16 te Batavia. Daarbij dient dan merk, jaarklasse, motor- en chassisnummer te worden opgegeven. Voor radio's, frigidaires, vleugels, pia no's, filmapparaten, schilderijen, schrijf machines, gasfornuizen en brandkasten wende men zich, indien men deze goederen in Batavia is kwijt geraakt, tot de H.O.B., Van Heutszplein 12 te Batavia en voor de overige plaatsen tot de plaatselijke verte genwoordigers van het Nederlands-Indisch Beheersinstituut van de plaats, waar de goederen het laatst werden aangetroffen. Op de enveloppe moet worden vermeld: „informatie goederen". Deze plaatselijke vertegenwoordigers zijn gevestigd te Bandoeng, Buitenzorg, Semarang, Soerabaja, Cheribon, Malang, Dj ember, Medan, Padang, Palembang, Pangkal Pinang, Tandjong Pinang, Sabang, Balikpapan,® Bandjermasin, Pontianak, Samarinda, Koepang, Amboina, Morotai, Den Pasar, Singaradja, Mataram, Hollan- dia, Makassar en Menado. Voor naaimachines kan men zich wen den tot de Singer Sewing Machine Co., Secretarieweg no. 2 te Batavia, voor jacht geweren en andere vuurwapenen tot de Centrale Vuurwapencommissie, Soenbang- weg no. 7, Batavia en voor boekerijen tot de Centrale Bibliotheek Indië, Kebon Sirih 58 te Batavia. FEUILLETON Mijnheer Melvil's wonderlijke fantasie door W. H. Lane Crawford 80) H-ij had zich vergist en die foto, die hij met zoveel kracht tegen dé grond had gegooid, lag daar als bewijs, dat hij hartstochtelijk beminde, ze schreeuwde het hem toe, dat hij> zich had vergist. Er was wel degelijk hartstocht in zijn liefde, een brandende hartstocht, die hem deed verlangen Bunty aan zijn hart te drukken en zijn lippen op de hase te drukken. Het was een sterke liefde, een liefde van verlangen en teder heid tegelijk. En toen hij die ontdekking eenmaal had gedaan, voelde hij zich zo mogelijk nog verdrietiger dan daarvoor, want Bunty had hem niet lief en hij was er van over tuigd, dat hij haar liefde nooit zou kunnen winnen. Zij waren niet van eenzelfde ge neratie; er was iets als een afgrond tussen hen en die werd niet slechts gevormd door het verschil in leeftijd, maar zij zag naar hem op als een bejaarde man en in zijn manier van doen en in zijn gewoonten was hij een bejaard man» Hij zou zijn gewoon ten kunnen veranderen, maar in haar ogen zou hij nooit jong worden. Hij was van het begin af Oom Christopher voor haar geweest en indien zij ooit nog eens aan hem zou denken, dan zou het zijn als aan oom Christopher. Indien hij verstandig was, zou hij proberen haar te vergeten. Zijn liefde voor Cynthia had hem gedu rende jaren een soort verdrietige gemoeds rust gegeven, zijn liefde voor Bunty zou hem slechts verdriet bezorgen. Maar ver stand en liefde houden geen rekening met elkander, hij zou Bunty nooit vergeten. Hij had een passieloze, kalme liefde, die tevreden was met een blik in de ogen van een foto, verloren voor een hartstoch telijke liefde, een liefde, die bezield werd door de herinnering aan levende ogen en die nooit bevredigd zou worden. Hij schreef Bunty, nadat hij een week tegen zichzelf had gevochten. Het was een onbetekenende brief, dat voelde hij zelf, want juist datgene, waarover hij had wil len schrijven, had hij er uit gelaten. Zij antwoordde. Een vriendelijke, uitvoerige brief over de kinderen. Hij had natuurlijk naar de kinderen geïnformeerd, het was het enig mogelijke voorwendsel, waaron der hij haar kon schrijven, maar hij was helemaal niet verlangend om alles zo nauwkeurig te vernemen; een paar regels over hen zouden hem voldoende zijn ge weest. Zij had geen woord over zichzelf geschreven en juist over haar had hij nieuws verlangd. Hij liet een maand voor bijgaan en schreef toen opnieuw. En deze keer liet hij iets doorschemeren van het geen er in hem omging. Iets, niet alles, want daardoor zou hij alles hebben be dorven. Hjj schreef, dat hij veronderstelde, dat de kinderen nu wel aan hun nieuwe omgeving zouden zijn gewend en aan de hoede zouden kunnen worden toevertrouwd van een gouvernante. Hij vertelde verder, dat hij een secretaresse nodig had, niet iemand, die een speciale opleiding had ge noten. maar een meisje, dat hij zou kun nen opleiden voor het speciale werk, waar voor hij haar nodig had. Veel kennis van grammatica en foqtloos schrijven waren niet nodig; hij moest iemand hebben, die zijn brieven opnam, zoals hij ze dicteerde. Miss Mittens, zijn bureau-secretaresse, deed dat niet. Zij zette bijvoorbeeld de komma's daar, waar ze uit taalkundig oogpunt hoorden en dat was niet altijd zijn bèdoeling, hij gebruikte de komma's meer om sommige gedeelten van zijn zin nen beter te doen uitkomen. Miss Mittens duldde ook niet tweemaal hetzelfde woord in één zin en veranderde steeds zijn, stijl. Hij durfde «niet met haar disputeren, want zij h'ad op een departement gewerkt, maar daar hjj het steeds drukker kreeg, was hij van plan in de toekomst werk mee naar huis te nemen en -dan had hij een secretaresse nodig, die hem niet nerveus maakte, doordat zij de wo'orden als het ware al' had opgeschreven, voordat hij ze had uitgesproken en die, als hjj nadacht, ongeduldig zat te wachten en dan duide lijk liet blijken, dat ze zich er over ver wonderde. dat zijn hersens zo langzaam werkten. Er zou volop tijd zijn om te leren, want hij verwachtte geen volmaakt werk, vooral niet in het begin, maar hij had iemand nodig, die menselijk voelde, iemand die best wel eens iets mocht vergeten of verkeerds doen en die ook wel eens driftig mocht worden; iemand zoals hij zelf was, geen machine. Hij bood deze niet te zware betrekking aan Bunty aan. Hij had in koortsachtige spanning op antwoord gewacht. Het was vanmorgen gekomen. In de vorm van een kort briefje van de eerwaarde heer Luke Dimsley. De vicaris zond hem zijn brief ongeopend te rug, hij had het handschrift herkend en het postmerk had zijn vermoeden beves tigd; hij deelde Christopher verder mede, dat Miss Shelton niet meer op het visca- riaat woonde. Dat was alles. Geen woord over de reden van haar vertrek of waar heen zij was vertrokken. Christopher had die paar regels met grenzeloze verbazing gelezen. Toen had hij zijn besluit genomen en nu was hij op weg om de eerwaarde heer Luke Dimsley op diens eigen terrein te trotseren en hem een verklaring te vra gen over dat korte, onbeleefde briefje. Toen hij naar de weg. informeerde, bleek hem, dat Foxleigh minder ver was dan hij had gedacht. Hjj verliet de hoofdweg en kwam spoedig aan een groep mooie bui tenhuisjes, die zich als het ware hadden geschaard om een alleraardigst kerkje. Het vicariaatsgebouw was groot en mo dern, de architect had getracht er iets stemmigs aan te geven door -de ramen smal en spits toelopend te maken. (Wordt vervolgd). Koning Leopold komt naar Rotterdam Koning Leopold van België zal met het s.s. „Eemdijk" van de Holland-Amerika Lijn van Havana naar Rotterdam komen. De „Eemdijk" is reeds van Havana ver trokken en zal vermoedelijk op 15 April te Rotterdam arriveren. Koning Leopold zal waarschijnlijk per K.L.M. van Schiphol naar Zwitserland doorréizen. SCHEEPVAART K. N. S. M. Bel os, 3 April v. Amsterdam naar Gibraltar. Bree Helle, 3 April te Am sterdam van Hamburg. Danae, 5 April te Am sterdam van Cadiz. Deo Duce, 5 April te Amsterdam van Kopenhagen. Draco, 3 April van Amsterdam naar Odense. Euterpe, 4 April te Perais van Amstedam. Iris, 4 April van IJmuiden naar Bilbao. Karei, 3 April v. Amsterdam naar Bremen. Odysseus, 3" April te Catania van Malta. Ornen, 3 April van IJmuiden naar Gothenburg. Orpheus, 3 April van Rotterdam naar Tanger. Vulcanus, 3 April van Izmir naar Candia. MIJ. NEDERLAND. Borneo, 3 April te Pangkal Penang van Singapore naar Tand jong Pandan. Madoera, 3 April te Colombo van Singapore naar Suez. Poelau Laut, 5 April te Alexandrië van Port Said naar Hali fax; Rempang, 4 April van Singapore naar Dabo. Riouw, 3 April van Port Said naar Engeland. Rondo, 2 April .te Veracruz van New York naar New Orleans. Talisse, 4 April te Marseille van Antwerpen naar Genua. Van der Waals, 31 Mrt van Bahrein naar Kolweit. HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Bloem fontein, 4 April van Antwerpen naar Southampton. Indrapoera, 4 April van Cape Town n. Las Palmas. Oranjefontein, 3 April van Teneriffe naar Southampton. Randkerk, 4 April te Hamburg van Amsterdam naar Rotterdam, HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Niger- stroom, 4 April te Amsterdam van Dover. Norden, 5 April te Hamburg van Antwerpen. MIJ. OCEAAN. Phrontis, 4 April van Lon den naar Amsterdam. VINKE EN CO. Heelsum, 4 April Vlis singen gepasseerd van Antwerpen naar Bor deaux. Loppersum, 4 April Ouessant gepass. van Antwerpen naar Marseille. K, H. L. Entre Rios, 3 April te Amster dam. Maasland wordt om 18.00 uur te IJmui den verv/acht. Rosero, 3 April v. Amsterdam naar Antwerpen. Westland, 3 April te Rio Grande (thuisreis). Grote vaart. Abbedijk, New YorkAntwerpen, pass. 4 April Beaehy Head. Aldabi, Bahia—Rotter dam, pass. 5 April Finisterre. Alphard, Rot terdamPorto Alegre, 5 April te Rio de Ja neiro verwacht. Beverwijk. 3 April van Rot terdam te Lübeck. Bloemfontein, Amsterdam Kaapstad, 4 April van Antwerpen. Blijden- dijk, RotterdamNew York, 4 April van Ant werpen, Bontekoe, 4 April van Gorontalo te Menado. Castor, 4 April van Puerto Cabello te La Guaira. Ceronia, ArubaSchafstedt, 3 April op 150 mijl Z. Oost van Wight. Con- gostroom, 3 April van Lagos naar Duaha. Danae. CardiffAmsterdam, pass. 3 April Ouessant. Dordrecht, 4 April van Ipswich n. Haifa. Erinna, 4 April van Hongkong naar Miri. Gaasterkerk, 4 April van Hongkong te Cebu. Heelsum. AmsterdamWest Afrika, 3 April van Antwerpen. Ittersum, Antwerpen Calcutta. 4 April te Bombay. Java, 3 April van Makassar te Tarakan. Kota Agoen, 3 3 April van Halifax naar Boston. Lekhaven, MontevideoRotterdam, 3 April dwars van Victoria Braz. Lemsterkerk, BombayRotter dam, pass. 4 April Kreta. Lïevevrouwekerk, MarseilleAntwerpen, pass. 4 April Gibral tar. Lutterkerk, AmsterdamPerzische Golf, 4 April nog te Londen. Maasland, Bueno3 Aires—Amsterdam, pass. 3 April Ouessant. Maetsuycker, 4 April van Singapore te Bata via verwacht. Marken, 3 April van Soengei (Gerong te Makassar. Mirza, 3 April van Sin gapore naar Fremantle. Modjokerto, 4 April van Semarang te Soerabaja. Ober on, 4 April van Puerto Sucre naar Pampatar. Omala, 4 April van Haifa te Port Said. Odina, 4 April van Pladjoe" naar Singapore. Oranjefontein, 3 April van Teneriffe naar Southampton. Papendrecht, AbadanHamburg, pass. 3 April Kaap St. Vincent. Polyphemus, 4 April van Batavia naar Tandjong Pandang. Prins Willem 4, 4 April van Jaffa te Cardiff. Rempang, AmsterdamBatavia, 4 April van Singapore. Singkep, 4 April van Djangkar te Banjoewahgï. Sommelsdijk, 3 April van Port Swettenham naai' Singapore. Stanvacbenakat, 3 April van Pladjoe te Tandjong Oeban. Stuvvesant, 3 April van Curasao naar Para maribo. Talisse, RotterdamAustralië, 4 April te Marseille. Telamon, 3 April van New York naar Curasao. Tiberius, 4 April van Tel Aviv te Alexandrië. Tibia, 4 April op 110 mijl West Z. West van Florus, CurasaoRot terdam. Tjisadane. 4 April van Batavia naar Hongkong. Valerius, MakassarSoerabaja, 3 April 80 mijl van Soerabaja. Zuiderkruis, 4 April van Batavia naar Rotterdam. Zwijn- drecht, 5 April v. Cape Coast te Accra. Delft- dijk, 4 April van Londen te Rotterdam. Indrapoera, 4 April 17 uur van Kaapstad n. Rotterdam. Japara, 4 April van Manilla naar Cebu. Kota Baroe, RotterdamBatavia, pass. 4 April 12 uur Finisterre. Kota Inten, 3 April 18.30 uur van Halifax te Rotterdam. Lisse- kerk, 4 April van Hamburg te Rotterdam. Salatiga, New YorkBatavia, pass. 4 April 10 uur Gibraltar. Sibajak, JavaRotterdam, pass. 4 April 12 uur Kaap Guardafui. Maandag 5 April kwamen de haven van IJmuiden binnen: Skuld van Stockholm (voor papierfabriek). Vaika van Aarhus. Danae v. Cadiz. Ceronia van Curasao. Deo Duce van Kopenhagen. March Cape van Baltimore. Aspen van Lissabon. Amstelstroom van Plymouth. Nyroca van Liverpool. Frontus van Londen. Maasland van Buenos Aires. Salawati van La Plata. Vertrokken zijn: Sedulity naar Londen. Nieuwaal naar Antwerpen. Svarasund naar Kiel. Hedda naar Calmar. Borelli naar Maas sluis. Tisbe naar Lissabon. Vaika naar Gothenburg. Hoogwatertijden. Dinsdag 6 April: 2.27 14.41 uur. Woensdag 7 April: 3.00 15.13 uur. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN 3 April binnengekomen: IJM 58, Amsterdam, Maatschappij De Vem, vertrokken 25 Maart met vis. IJM 39, Schoorl. Mij. Petten, vertrokken op 13 Maart met vis van IJsland. KW 123, Nico Hoos, 22 Maart vertrokken met vis. RO 15, Antje, visserijmij. Piscator, 19 Maart vertrokken met vis. 4 April binnengekomen: IJM 29, Zeeleeuw, Mij. Marezaten, 25 Maart vertrokken met vis. Binnengekomen op 5 April: IJM 87, Neptunus, visserrijmij. Sylt, ver trokken 24 Maart, v. v. Vertrokken op 5 April: IJM 72, Condor; IJM 22, Ita; IJM 106, Rei ger: IJM 14, Isabel; IJM 114, Maria Elisa beth; IJM 103, Dolfijn; IJM 15, Cornelis; IJM 77, Poolzee; IJM 98, Libra. Agenda voor Beverwijk DINSDAG 6 APRIL. Kennemer-Theater. 7 en 9.15 u.: Distens. Luxor-Theater. 7 en 9.15 uur: Dr. Jekyll en Mr. Hyde. Corso-Theater, Castricum. 8 uur: Arse nicum en oude kant. Veilinggebouw 't Centrum. 7.30 uur: Jaarvergadering Vara. Verenigingsgebouw, Schans. 7.30 uur: De Wijkertoren met „De ider.le vrouw".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3