IJmuider Courant Ï?£S;ÏÏT« Bevin„Gedrag Russisch vliegtuig geen gevolg van directe instructies" Bloedige inval van gewapende Palestijnse Joden in Brits kamp Gelijkspel doorhechteverdediging Fraude bij R.V.I.-Arnhem berecht No. 18906 tfennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, I' BUTT^ctie 5389, na 5 uur 8061 (K 2560), ![i) Tel. ,7 santp. - Haarlem, Gr. Houtstr. 93, j TeiTasweS pirecteiir_Hoofdredacteur 15054. Telefoon w* Directeur-Hoofdredacteur Woensdag 7 April 1948 Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem D SPANNING tussen Oost en West E feu een toespitsing der verhou- hee! n.rliin geleid, die eergisteren een ""i^van sensatie teweeggebracht. De ogenblik van^ v,iégveW Gatow in de botsing M™ de stad, tussen een ver- WfiSL met veertien inzittenden en lceersvliegtuifc jager, bemand door -SS?-ïweede man, had tenge- de P'10?' Lide toestellen vielen en alle v*1 omkwamen. Het Britse ver- jsdtteniien vlammen 0p. Uit ^cersvliegtuig t. dat de botsing ver- ie ^kt is door roekeloos vliegen van de °°rzavo het blijkbaar nodig vond „stunts "K,,Len boven de Engelse sector en le vertonen onder de zijn klem? k toen die juist een bocht - niet geringe tnikaanse en Franse bevelhebbers m dat zij voortaan hun verkeers- D"'ï .i door jagers zouden laten es- m Men kwam daar op terug nadat "Salk Sokolofsky zijn leedwezen beüdgd en verzekerd dat het nooit bedoeling was geweest Britse vlieg- d L ónderen. Intussen waren ook onenigheden ontstaan over het plaatsen Saire bewaking bij de vliegtuig- 3 m Londen verklaarde een SSöerder van het departement van Buitenlandse Zaken eergisteravond nog, I men het incident als zeer ernstig be- 1* Minister Bevin was toen m Iw contact met de Britse opperbevel- Er, generaal Sir Brian Robertson, en a!» begaf zich later naar de Russische Sr om in een persoonlijk onderhoud S maarschalk Sokolofsky volledige op heldering te vragen. De Russische maar schalk zond hem een gewapend, escorte fiemoet, dat hem bij de Potsdam-brug Sirtermorgen was bliikbaar de situatie aanmerkelijk opgeklaard. De plaatsvervan gende militaire gouverneurs schenen bet ook eens te zuller. worden over het houden van een conferentie, waarin men het ver keer tussen de Westelijke zones en de stad Berlijn zal bespreken. De uitingen van spanning en geprikkeld heid in Berlijn maken intussen een slechte indruk in de wereld. Zij zijn begonnen met het Russische verbod van personen vervoer uit de Britse zóne door de Russi sche zóne naar Berlijn, waarop de moge- liikheid is geopperd dat de Russen de Westelijke geallieerden uit Berlijn weg zouden willen treiteren. Hetgeen weer tot perscommentaren in het Westen leidde, die 2eiden. dat men het prestige-verlies van een vertrek uit Berlijn onmogelijk zou kunnen aanvaarden. Zekere, opwinding in de berichtgeving uit de Duitse hoofdstad veroorzaakte intussen een overdrijving, die later weer tot recfificatie noopte. Dat de Russen zich volledig teruggetrokken hadden uit de commissies van de „Kom- mandantura" bleek met name onjuist te zijn. Met dat al blijft de stand van zaken in Berlijn onbevredigend en menig eenvoudig mens zal zich met begrijpelijke verbazing afvragen of regeringen van grote mogend heden inderdaad geen betere toestanden kunnen bereiken dan deze, die zoveel ge legenheid geven om onnodig met vuur te spelen. De twee grootste sectoren van Berlijn zijn de Russische in het Oosten en de Britse in het Westen. De Amerikaanse sec tor, in het Zuid-Oosten, is wat kleiner van omvang en de Franse in het Noord-Westen is de kleinste. De grenzen der sectoren liggen dusdanig, dat de Britse sector maar over heel korte afstand aan de Russische grenst; de Franse en Amerikaanse sectoren daarentegen over veel groter afstanden. In de Amerikaanse sector ligt het uit vroeger tijden zo bekende grote vliegveld Tempel hof, in de Engelse het vliegveld Gatow, waar Maandag de geruchtmakende vlieg ramp plaatsgreep. A1- geheel ligt de voor een groot deel verwoeste Duitse hoofdstad in de Russische zóne een toestand die allerlei aanleiding tot wrijvingen en moei lijkheden zal blijven geven, zolang de ver houdingen tussen West en Oost niet ver beteren en het dode punt in de internatio nale onderhandelingen, waarop men is beland, niet overwonnen wordt. Anders zins zou afdoende wijziging in de toestand te. bereiken zijn als de Westelijke ge allieerden Berlijn verlieten en zich dus geheel tot hun zones bepaalden. Sombere' gevolgtrekkingen en beschou wingen ten aanzien van de gespannen toe stand en de incidenten in Berlijn liggen voor de hand. Een andere kwestie is, of zij juist zijn. Hangende geschillen tussen sta ten, die op grond van overwegingen van voor hen groter betekenis geenszins lust hebben in oorlogvoeren, kunnen tot allerlei incidenten leiden die geen verdere gevolgen hebben, zoals in de laatste tijd ook in andere delen van Europa veelvuldig is gebleken. Dat dient men wel te bedenken, eer men zijn medemensen met sombere voorspellingen het leven vergalt. Intussen bli)it het feit, dat de slechte verhoudingen tussen Oost en West de geest en het ver trouwen van velen blijven ondermijnen in een wereld, die aan niets zozeer behoefte heeft als aan een moedige, opgewekte geest en een zonnig vetfrouwen, om zich te kun nen herstellen van de rampen die haar reeds getroffen hebben. R. P. Tsjang Kai Sjek „geeft niets om eer" müil Z^n '\':rk'a"r'2 dat hij zich niet op- ,^an aa^ voor het presidentschap stellen heeft Tsjang Kai Sjek het cen- =cuj™ comité van de Kuomintang eer aPn6! d-at niets geeft om hoge hpf p, .^'ijke Posten en dat zijn stap de ra!!656 Y0lk misschien krachtig tegen dat no zou verepigon. Men meent ven tof Jang's houding twee motie- Ve"ten grondslag liggen. de Wt»eerstf Z^n wens om het bevel in intensief °g °P zich te nemen en een tische J;?mpagne tegen de communis- Ten ïJd5raCkten te *aan voeren. mogelijk ?n benoeming als Premier meer flitii-.-i een P°st welke hem heid van hn V?nStituti0neel geza§ en vriï- en uitvoer n Z0U geven bij het geven pCati^eLVfnGbeVelen op militair- di" j politiek en economisch terrein. (U. P.) NA DE BERLIJNSE VLIEGTUIGRAMP Russische afkeuring gevraagd van het voorgevallene De Britse minister van Buitenlandse Zaken Bevin heeft in het Lagerhuis in antwoord op een desbetreffend ver zoek van Churchill een verklaring af gelegd over het vliegtuigongeluk op het Berlijnse vliegveld Gatow. De ver klaring was kort en sober, doch duide lijk en openhartig. Bevin deelde mede: „Uit de mij verstrekte inlichtingen blijkt niet. dat het gedrag van het Rus sische vliegtuig op een of andere wijze het gevolg zou zijn geweest van recht streekse instructies van de Sovjet autoriteiten". Bevin verklaarde verder, dat de Britse commandant in Duitsland, generaal Sir Brian Robertson, onmiddellijk na het on geluk contact had opgenomen met de Sovjet-commandant maarschalk Soko lofsky. Robertson had daarbij de verzeke ring van Sokolofsky gevraagd, dat hij een krachtige' veroordeling zou uitspreken over de handelwijze van de Russische piloot. Tevens had Robertson gevraagd om de verzekering, dat de Britse vliegtuigen zich veilig door de „luchtcorridor" konden be geven. Sokolofsky had aan Robertson mon deling deze verzekeringen gegeven en hem bovendien een schriftelijk antwoord toe gezegd. Met betrekking tot de algemene situatie in Berlijn, tengevolge van de Russische maatregelen ten aanzien van het verkeer tussen de westelijke zones en Berlijn, ver klaarde Bevin, dat deze kwestie thans in bespreking is tussen de Sovjet-autoriteiten en de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten. „Wij kunnen onze rechten op vrije toegang tot en vrij vertrek uit deze bezettingssector niet prijsgeven en het is van essentieel be lang onze strijdkrachten te handhaven en onze verplichtingen als bezettende mo gendheid na te komen". Maarschalk Montgomery heeft Dinsdag avond gedineerd met Sir Brian Robertson en maarschalk Sokolofsky. Hoewel het diner geen poütiek karakter heette te heb ben en uitsluitend werd aangericht ter ere van het bezoek van de eerste militaire be velhebber van de Britse bezettingszone van Duitsland, werd in Berlijn toch alge meen aangevoeld, dat beide partijen zou den trachten, een zekere mate van over eenstemming te bereiken om de spanning tussen Oost en West te doen verminderen. Dat men zowel in Amerikaanse als ook Geknoei in zuivelfabrieken Een door de C.C.D. ingesteld onderzoek bij een zuivelfabriek in het Noorden van het land bracht aan het licht, dat het be drijf 387.383 liter melk zonder bon had af geleverd aan hotels, cafés, cafetaria's, lunchrooms en stations-restauraties. De hierdoor ontstane bonnentejtorten werden in de administratie weggewerkt door midr del van fictieve boekingen en veranderin gen in ontvangstbewijzen van het Be drijfschap voor Zuivel. Controleurs van de C.C.D. constateerden bij een zuivelfabriek in Drente, dat ge knoeid werd met het productiegewicht van kaas. Op. deze wijze werd een groot be drag van de aan het Bedrijfschap voor Zui vel verschuldigde heffing ontdokem in Franse bezettingskringen ten zeerste bij een mogelijke Engels-Russische overeen stemming is geïnteresseerd, blijkt wel uit de omstandigheid dat, alvorens het diner aanving, Sir Brian Robertson nog bespre kingen heeft gevoerd met generaal Clay en met maarschalk Pierre Koenig, de militaire bevelhebber van de Franse zóne van Duits land. (United Press). Temidden van de moeilijkheden die ont staan zijn door de verscherpte controle maatregelen op het internationaal verkeer in Berlijn, staat een Russische agente met haar rode vlaggetjes het verkeer te diri geren. Zij lacht er vrolijk bij en trekt een gezicht alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Pleidooi voor vrijheid temidden van dwang Rector der Praagse universi teit blijft wetenschap trouw Dr. Bohumil Bydzovsky, reetor van de Karei-universiteit te Praag, die Dinsdag haar zesde eeuwfeest viert, heeft bij de nagedachtenis van Johannes Hus Thomas Masaryk gepleit voor vrijheid van onderwijs. Dr. Bydzovsky, die rector werd nadat het actie-comité der universiteit het ontslag van dr. Karei Englis, de voorma lige rector, had afgedwongen, waarschuw de voor alles, wat een vijandige atmosfeer zou scheppen. De nieuwe rector zeide tot parlementsleden en de rectoren van andere Tsjechoslo waakse universiteiten en bezoe kers van buitenlandse universiteiten, dat de wetenschap, die niet vrij is het volk niet kan dienen. De essentiële voorwaarde voor een duurzame wede, zo zeide dr. Bydzovsky, is de permanente samenwer king van de grootst mogelijke internatio nale gemeenschap van wetenschappelijke arbeiders. President Benesj zou heden bij de vie ring van het eeuwfeest het woord voeren en Donderdag een eredoctoraat in ont vangst nemen. Haarlemse politie heldert dertien inbraken op De Haarlemse recherche heeft twee man nen gearresteerd, die zich de laatste maan den aan een lange reeks inbraken en dief stallen hebben schuldig gemaakt. In de afgelopen winter is in de Haar lemse buitenwijken een groot aantal in braken gepleegd, die alle dezelfde ken merken vertoonden. Zij hadden in de avonduren plaats als de bewoners niet thuis waren en een radiotoestel of andere luxe voorwerpen vormden meestal de buit. In December begon de serie met de dief stal van een radiotoestel uit een perceel aan de Garenkokerskade. De tram hielp Kort daarop volgde een inbraak ten huize van de heer N. J. Twisterling, de penningmeester van de voetbalclub „Haar lem", aan de Badhuisstraat, die op die avond naar een kienavond was. Zij werden daarbij op twee manieren geholpen. In de eerstë plaats was er een tipgever, die hen vertelde, dat de heer Twisterling afwezig was en in de tweede plaats wachtten zij met het uitsnijden van de ruit tot de buren door de Amsterdamse tram in de bocht bij de Baan niets konden horen. Er werd 1200 en een aantal sie raden vermist. In Januari werden twee radiotoestellen gestolen uit een woning aan de Lorentz- kade en de bewoners van huizen aan de Hospeslaan en aan de Denijs van Hulle- laan kregen op een avond bezoek van de ongewenste gasten. Uit het eerste huis wer den een verrekijker, een fototoestel en een electrisch scheerapparaat meegenomen; uit het tweede enige repen chocolade en een paar blikkeri conserven. In Februari verdwenen weer twee ra diotoestellen uit een huis aan de Lorentz- kade, die in een mantel gewikkeld wer den. Dezelfde verpakking werd toegepast bij een radiotoestel, dat ten nadele van Acht soldaten gedood, wapens en munitie weggesleept Palestina glijdt steeds meer af naar een openlijke oorlogstoestand. De feiten der laatste weken bloedige en meedogen loze vijandelijkheden zijn toegenomen in betekenis als georganiseerde oorlogs handelingen. Bij een opzienbarende Joodse aanval óp het Britse legerkamp te Pardes Hadda, tussen Haifa en Tel-Aviv, werden' Maan dag acht Britse militairen gedood, onder wie de commanderende officier van het 12e anti-tankregiment. De Joden reden met twee gevechtswagens rondom het kamp en beschoten het met automatische wapens. Finland-Sovjet-Unie Naar Reuter verneemt, heeft de Finse delegatie te Moskou het ontwerp van een verdrag van militaire bijstand en vriendschap met de Sovjet-Unie gete kend. In welingelichte kringen te Londen ge looft men, dat de Finse delegatie te Moskou de Sovjet-Unie heeft overreed de Finse versie van bepaalde artikelen van het ge tekende verdrag van wederzijdse bijstand te aanvaarden. De indruk in Londense diplomatieke kringen is, dat de Finse delegatie alleen gemachtigd was het verdrag zonder verder overleg met haar regering te onderteke nen, indien aan Finlands bezwaren tegen de eis van de Sovjet-Unie met betrekking tot de omstandigheden waarin Finland mi litaire hulp zou ontvangen, werd tegemoet gekomen. Men gelooft, dat president Paasikivi de beide leden der delegatie, die het afgelo pen weekeinde in Helsinki zijn terug ge weest, heeft gewaarschuwd dat het gevaar De drie Hemonyklokken, die bij de brand in de St. Walburgtoren te Zutphen naar beneden vielen en onder het puin werden bedolven, zijn thans uitgegravenZij zijn zeer ernstig beschadigd en zullen waar schijnlijk hergoten moeten worden. groot was, dat het Finse parlement zou \yeigeren het verdrag te ratificeren. Naar gemeld wordt hebben de Sovjet minister van Buitenlandse Zaken, Molotof en zijn collega's het Finse verzoek inge willigd, dat een bepaling zou worden op genomen in de militaire clausules van het verdrag, waardoor Finlands activiteit in geval van oorlog wordt beperkt tot de ver dediging van het eigen grondgebied en Finland zelf zal concluderen, of het met een aanval wordt bedreigd of niet. Naar voorts gemeld worejt' hebben de Finnen verzachting gekregen van de clau sules, die bepalen dat beide landen hun buitenlandse politiek dienen te coördi neren. President Paasikivi heeft gistermiddag de voorzitters van de politieke partijen en van de parlementsfracties ontvangen om hen van het verdrag öp de hoogte te stellen. Ook de UNO genoemd. Volgens artikel vijf van het verdrag ko men de beide partijen overeen, dat zij de economische en culturele betrekkingen zul len blijven ontwikkelen en versterken. In artikel zeven wordt gezegd, dat de uit voering van het verdrag in overeenstem ming zal zijn met de principes van de UNO. Het verdrag zal van kracht worden op de dag van de uitwisseling der ratifi catie-documenten, hetgeen zo spoedig mo gelijk te Helsinki zal geschieden. Indien geen der beide partijen het verdrag een jaar voor het .eind van de periode van tien jaar beëindigt, zal het vervolgens voor een periode van vijf jaar van kracht blijven. Op dezelfde voorwaai-de voor opzegging van het verdrag (een jaar voor hét eind Het woord is aan Emerson Het is heel moeilijk, eenvoudig genoeg te zijn om goed te zij-n. een bewoner van de Welgelegenstraat werd ontvreemd. Er werd gefloten. De volgende inbraak was aan de Mars straat, waar zij 25 meenamen, doch een bedrag van 600 over het hoofd zagen. Het radiotoestel lieten zij staan, omdat zij ge stoord werden door dé zoon des huizes, die dacht dat zijn ouders thuis kwamen en be gon te fluiten. Zij gingen daarop naar een perceel aan de Delftlaan waar zij een fles jenever en een handdynamo buit maakten. Toen het tegen de Pasen liep kregen de dgders blijkbaar trek in konijnen, want zij stalen alweer op dezelfde avond uit tuinen aan de Van der Waalsstraat en aan de Kamerüngh Onnesstraat twee konijnen. Dank zij de speurzin en vasthoudendheid van brigadier W. de Koning en hoofdagent L. Pebesma is de Haarlemse politie er in geslaagd de bedrijvers van dit kwaad te achterhalen. Het zijn de 29-jarige -bloembollenkwe- kerskersknecht H. J. de K. en de 28-jarige los werkman J. de V. Het zijn beiden Haarlemmers. De K, heeft reeds een zwart strafblad. Ook de tipgever in de zaak Twisterling is aangehouden. Het is de Haarlemse 26-jarige rijwielher steller R. B. de G., die tweehonderd gul den voor ziin moeite kreeg. Allen hebben bekend. Bovendien bleek, dat zij nog een viertal fietsen gestolen hadden en ingeslopen wa ren in een school te Heemstede, waar zij een actetas met 180, gouden ringen en sportkleding meegenomen hebben. De politie heeft de fietsen en radiotoe stellen opgespoord. De teruggave hiervan kost haar veel Salomo's wijsheid, daar de goederen inmiddels door vele handen ge gaan zijn. Van het geld is niet veel meer over. Broer, van minister Vos kreeg zijn auto legaal Een militaire personenwagen, die de ge vechtswagens vergezelde, werd door de Britten buitgemaakt. De gevechtswagens ontkwamen. Naar gemeld wordt, droegen de aanvallers poli- tieuniformen. Ten tijde van de overval was men bezig het kamp te ontruimen. De soldaten zou den met vverlof naar huis gaan. Volgens éen speciale correspondent van Reuter zouden Britse soldaten door de aanvallende Joden tegen een muur zijn opgesteld en van een snel voorbijrijdend gepantserd voertuig af in de de rug zijn schoten. Alle Joden ontkwamen met een hoeveel heid wapens en munitie. Zij namen 62 ge weren, 38 stenguns, 18 brenguns en vier anti-tankkanonnen mee. Volgens een bericht uit Arabische" bron hebben strijdkrachten van de Joodse ver- dedigings-organisatie Haganah, die unifor men droegen en goed bewapend waren, het Arabische dorp Choelda, ongeveer 32 km ten Westen van Jeruzalem, langs de hoofd verkeersweg van Jeruzalem naar Tel-Aviv, veroverd. Sterke Arabische strijdkrachten hebben een tegenaanval ondernomen. De Arabieren zouden de Steengroeven van dit plaatsje, waar zich meer dan 100 Joden hadden verschanst, hebben heroverd. Het Joods bureau heeft in een brief aan de commissie voor Palestina der UNO te kennen gegeven, dat in Jeruzalem hon derdduizend Joden met de hongerdood be dreigd worden. Het bureau wijt dit aan onverschilligheid van de mahdaat-mogend- heid ten aanzien van Arabische aanvallen. De verantwoordelijkheid voor de hache lijke voedseltoestand berust, naar het Joods bureau meent, in de eerste plaats bij de mandaat-mogendheid. Het bureau ontken de, dat het niet zou hebben willen samen werken met de Engelsen. Deze hebben, al dus de brief, geweigerd voedselconvooien te begeleiden of voorwaarden te noemen, waaronder escorte verstrekt zou kunnen worden. Wat er in Jeruzalem aan voedsel arriveerde, was te danken aan Joodse strijders. Het bureau drong er bij de commissie op aan, dat Engeland de verantwoordelijk heid voor de voedselconvooien tot het ein de van het mandaat zou dragen. De brief was ondertekend door het hoofd van de politieke afdeling 'van het bureau, Mosje Sjertok. Australische communisten „niet gevaarlijk" Het Australische kabinet heeft na ken nisneming van een rapport van dr. Her- De rechtbank te Arnhem heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen enige ambtenaren van de Rijksverkeersinspectie, die zich hadden laten omkopen en tegen de Nij meegse vertegenwoordiger K. die een der ambtenaren had omgeko'cht. De vertegenwoordiger kreeg 7 maanden gevangenisstraf. Twee ambtenaren werden veroordeeld tot 8 maanden gevangënisstraf met aftrek van 6 maanden voorarrest. De derde kreeg eveneens 8 maanden, echter met aftrek van één maand voorarrest. Bij de behandeling van deze zaak op 23 Maart had de verdediger van een der ver dachten verklaard „dat zijn cliënt zich pas had laten omkopen nadat hij in 1946 had gemerkt, dat van een aantal beschikbare „Buicks" er één moest worden gegeven aan een chirurg in Warnsveld, de broer van een pasbenoemde minister, die niet eens een auto had aangevraagd en. zelf over een D.K.W. beschikte. Dit feit is onderzocht door de Officier van Justitie en ook juist bevonden. Het was ook hierom, dat de toenmalige inspecteur, die critiek op deze bemoeienis uit Den Jlaag oefende, werd ontslagen". Naar aanleiding van deze verklaring had het lid der Tweede Kamer mr. Hacke vra gen gesteld aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Minister Vos heeft hierop geantwoord, dat aan dr. J. C. Vos te Warnsveld, als chirurg verbonden aan ziekenhuizen te Zutfen en Doetïnchem, op grond van het ongeschikt en onbetrouwbaar zijn van zijn auto, een aankoopvergunning voor een nieuwe auto werd verstrekt op 25 Novem ber 1946. Deze aankoopvergunning was wel aangevraagd. De minister heeft ten aanzien van deze aanvrage op geen enkele andere wijze ge handeld dan ten aanzien van de zeer tal rijke andere, hem bereikende aanvragen, klachten en verlangens, die aan de Direc teur van het Vervoer worden doorgege ven. Bij het doorgeven van dit geval is uitdrukkelijk medegedeeld, dat de fami lierelatie met de minister op de wijze van behandeling geen enkele invloed diende te hebben. Verder heeft de minister ten aanzien van het tijdstip van toewijzing, noch ten aan zien van het type van wagen ook maar enige bemoeienis gehad. De afwerking is geheel overgelaten aan het Directoraat van het Vervoer. Pas enkele maanden later is de minister gebleken, dat er enig rumoer was ontstaan over deze toewijzing, op grond van een ver schil van inzicht over het type wagen. In hetzelfde tijdvak is aan een niet onbelang rijk aantal artsen in dezelfde of soortge- vau uc vciuia5 vvivi-l aicl cun-t ----- - der periode) zal het telkens voor vijf jaar I bert Eyatt, de procureur-generaal, beslo- van kracht zijn. Iten zicb te verzetten tegen aandrang om Aansluiten Finl'and-Sovjet-Rusland de communistische partij te verbieden of De Finse premier, Pekkala noemde het i een onderzoek in te stellen naar haar acti- verdrag een daad van grote betekenis. „Het viteit, aldus meldt de politieke correspon- weerspiegelt een grote.,prestatie op het ge- I dent van de Sydney Sun. bied der buitenlandse politiek gebaseerd Volgens het rapport, van Evatt bevinden op de na-oorlogse vriendschap tussen de ™h geencommunisten in sleutelposities Sovjet-Unie en Finland". Hij dankte de waar zij sabotage zouden kunnen plegen Sovjet-delegatie voor „de welwillende hou- en zÜn Z1i sterkst m de vakveremgm- ding, ten opzichte van ons land en zijn re- |gen;.Het ledental van de communistische gering tijdens de onderhandelingen be toond, dank zij welke het mogelijk is geweest resultaten te boeken, in overeen stemming met onze bijzondere omstandig heden en voor beide partijen bevredigend, zoals reeds duidelijk werd op de eerste conferentie. Moge dit verdrag bijdragen tot de nog verdere verdieping en consoli datie van de betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en Finland". partij zou in de laatste jaren van meer dan twintigduizend tot zestienduizend zijn te ruggelopen. De leider van de oppositie, Menzies, be streed het rapport en betoogde dat er wel dégelijk een communistisch gevaar bestaat. Op Zaterdag 17 April houdt de speel tuin „Te Zaanen" een tentoonstelling van het vinterclubwerk in de Prinses Margriet- school, Junoplantsoen, Alexandrië weer rustig Plunderaars verkopen de buit op „stille markt" Alexandrië was Dinsdagavond weer vrijwel rustig na de ongeregeldheden ten gevolge van de politie-staking, welke vol gens officiële cijfers 29 mensen het leven heeft gekost, terwijl 220 personen werden gewond. Er werd af en toe nog een schot gehoord, maar de spanning is verminderd. De plunderaars hebben een geheime markt geopend, waarop zij de buitgemaak te goederen verkopen. Door sommigen wordt de schade, in de stad geschat op verscheidene honderdduizenden ponden sterling. Terwijl het gehele garnizoen van Alexan drië zich concentreerde in het centrum van de stad, plunderden andere demonstranten de winkels in de voorsteden, waar mili tairen noch politie te zien waren. De 2700' politiemannen van Alexandrië hebben intussen de Zondagnacht begonnen staking beëindigd en zullen later op de dag op hun post terugkeren. In een telegram aan koning Faroek v klaren de politiemannen, dat zij zich onder zijn bescherming stellen en het werk zullen hervatten „om Alexandrië van de chaos te redden". De stakende hogere politie te Port Said heeft besloten ondanks het ultimatum van de regering het werk niet te hervatten. Te Cairo weigert de hogere politie, die in haar club belegerd wordt, eveneens aan het ultimatum gehoor te geven. lijke omstandigheden een zelfde type wa gen toegewezen. De uitlatingen van de verdediger in de Arnhemse zaak met betrekking tot het ont slag van een inspecteur zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Er is geen inspecteur ontslagen. Mocht worden gedoeld op het geheel vrijwillig heengaan van een adjunct inspecteur, dan zij vermeld, dat betrok kene reeds in 1945 had te kennen gegeven de dienst te willen verlaten om een werk kring in Indonesië te kunnen aanvaarden, aan welk voornemen door hem is gevolg gegeven. Zijn wijze van dienstuitoefening werd zodanig gewaardeerd, dat overplaat sing, met vooruitzicht op bevordering tot inspecteur, in het voornemen lag. Van enig verband tussen het heengaan en de boven genoemde aangelegenheid is geen sprake, aldus de minister. Ter verkrijging van dollars is in de V.S. goud beleend Uit de verkorte balans van de Neder landse Bank van 5 April blijkt dat de goudvoorraad met 27.6 millioen gulden is gedaald van 508.8 op 481.2 millioen gulden, welke daling veroorzaakt is door het be lenen van een hoeveelheid goud bij de Federal Reserve Bank of New York, ter verkrijging van dollars, nodig voor de overbrugging van de periode, die nog zal moeten verlopen voordat uit het European Recovery Program contante middelen ter beschikking van Nederland komen. Ook enkele andere posten van de bank- staat vertonen vrij belangrijke wijzigingen. Zo valt in de eerste plaats op de aanzien lijke daling van de post beleningen, die vorige week onder invloed van de ultimo was opgelopen tot 175,1 en thans tot 146,6 millioen is hersteld, een peil, dat in lange tijd niet werd bereikt. De geldmarkt is ruimer geworden en de koers van daggeld is van 1 procent op procent terugge lopen. Men neemt aan, dat de markt voor lopig nog ruim zal blijven. De bank deelt mede, dat sedert de vo rige opgave op het crediet van 195 millioen dollar, door de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling aan Nederland verleend, verschillende bedragen werden opgenomen toteen gezamenlijke waarde van 31.4 millioen dollar. In totaal is thaiis over dit crediet beschikt tot een bedrag van'138.5 millioen dollar. De aanwas van de deviezenportefeuille blijkt uit de post totale vorderingen op het buitenland, die'friet circa 60 millioen gulden is aangegroeid tot 440.7 millioen gulden. De bankbiljettenomloop, die de vorige week met bijna 50 millioen was toegenomen, verminderde thans met ca. 17 millioen, waardoor de totale circulatie be land is op 2931.7 millioen gulden. Jonge vrouw omgekomen door gasvergiftiging Een jonge man kreeg gisteren op zijn bellen aan de ouderlijke woning op de Oostzeedijk in Rotterdam geen gehoor. Hij wist via het dak in huis te komen en vond zijn 24-jarige zuster, die alleen thuis was, bewusteloos in de keuken. Hij waar schuwde een dokter, doch toen deze ver scheen, bleek de jonge vrouw reeds over leden te zijn. Uit een onderzoek is gebleken, dat de slang van het gascomfoor losgeraakt was en dat in de keuken een ontploffing had plaats gehad. ZACHTER DES NACHTS. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met enkele buien en later verspreide opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. In de nacht iets zachter, vooral in het Oosten van het land. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 8 April: Zon op 6.— uur, onder 19,25 uur Maan op 6.02 uur, onder 18.16 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1