c c Op pantoffel pa rade Sir Stafford Cripps draait J door de winkel van Sinkel VAUXHALL SCHUDT UW LEVER WAKKER De zaak-Weinreb in cassatie Onze vloot moet passen in een internationale strijdmacht belastingschroef nog wat aan PANDA EN DE PROFESSOR u C Wereldnieuws WOENSDAG 7 APRIL 1948 GOUDEN JAARBEURS „Mobilofoon", en „Kookdressoir" trekpleisters De 9 Muzen (Van een eigen verslaggever Er is reeds meermalen de aandacht op gevestigd, dat de Jaarbeurs geen kijkspul is voor nieuwsgierige dames en heren, die menen, dat een jaarmarkt tot de kermisvermakelijkheden gerekend moet worden. Zijn onze indrukken van de eerste dag juist dan waren er ook Dinsdag weer heel wat van deze feestgangers, die slenterend van stand tor stand en van demonstratie tot demonstratie de exposanten toonden, dat zij wel tot de ondeskundige kijkers, maar niet tot de serieuze kopers be hoorden. Gezegd moet worden, dat Philips, aan wie wel de beste plaats van alle deelnemers is toegewezen, het er ook wel een beetje naar maakt, dat de toeschouwers een „kermesse- ü'été"-gevoel krijgen. In een glazen cel stond een meneer en vertelde allerlei onbelangrijkheden door een microfoon tegen een andere meneer, die in een auto door Utrecht toerde en die op zijn beurt terug-causeerde. Lampjes op een plattegrond wezen de plaats aan waar de auto zich bevond. Dit was dan de demonstratie van de Philips-N.S.F.-mobilofoon. In een rijdende auto bevindt zich de nieuwe Philips-N.S.F.- ontvang-installatie, type S.F. 192. 250 graden Celsius verdraagt, dank zij iso latie door magnesium-oxyde. Hete-luchtmotor Een Groningse firma heeft de hete-lucht motor, waarover de laatste tijd een waas van geheimzinnigheid hing, ter beurze ge bracht. Laten wij er direct bij vermelden dat het hier speelgoed betreft, maar dan knap, „net echt" geconstrueerd speelgoed, dat een waardig pendant vormt van de stoommachines en electromotoren. Helaas is de prijs van deze zaken schrikbarend hoog voor de gemiddelde Nederlandse beurs, zoals we ook ontdekten bij een speelgoedfabrikant uit Noordwijk, die een aardige verbinding tot stand bracht tussen meccano-doos en electrische trein. Hij brengt namelijk een door de bezitter zelf in elkaar te zetten gestroomlijnde trein in de handel, die reeds kopers vond in Siam en Frankrijk en waarvoor ook in Amerika belangstelling bestaat. Internationale uizendingen Zwitserland en België bezitten een fraaie stand in de Irenehal. Het land in de ber gen verlokt onze; begerige ogen met de weelde van zijn fijnindustrie. Niet alleen de traditionele horloges, maar ook schrijfma chines, precisie-instrumenten, muziek- Harald Kreutzberg. Het programma, dat Harald Kreutzberg op zijn Nederlandse tournée zal uitvoeren vermeldt de volgende dansen: „Vier kleine études" op muziek van Czerny. „Uitdrijving van de duivel" op mu ziek van Wilckens. „Uit een oude almanak" (Lente. Zomer, Herfst en Winter) op muziek van Mozart; „Sterrenlied" (Wilckens), „Bar carole" en „Boléro" van Casella, „Benauwde Droom" (Wilckens), „Seliger Walzer" van Johann Strauss, voorts enkele dansen van zijn oud répertoire, zoals Hongaarse dansen van Brahms en „Engel der Verkündigung" van Wilckens. De uitvoering te Haarlem is vastgesteld op 20 April. Dwle bestaat slechts Sft" zeer compact instrumenten en foto-artikelen vinden hier gebouwde elementen, te weten een zender ontvanger, een bedieningskastje en een luidspreker", een microfoon en een kleine antenne. In het jaarbeursgebouw bevindt zich een tweede zend-ontvanginstallatie, die precies is afgestemd op de golflengte van die in de auto. Het wederzijdse zenden en ontvangen heeft plaats door middel van een golf van ongeveer 4 m., waarbij ge bruik wordt gemaakt van het moderne systeem der frequentie-modulatie. Bij verscheidene lichamen, zoals genees kundige diensten, brandweer, politie, ver- keers- en havendiensten, bestaat behoefte aan dit directe contact tussen bewegende voer- of vaartuigen en een vast punt. Taxi bedrijven zullen door middel van de Mo bilofoon aan het publiek een grotere ser vice kunnen verlenen. Kookdressoir Uit maatschappelijk oogpunt is een be langrijke vinding op het terrein aan de Croeselaan te zien. Een Bredase firma ex poseert daar een kookdressoir, een vernuf tig meubel, dat bij uitstek geschikt is voor de tegenwoordige één- of tweekamer woningen. Slaat men het meubel open, dan vindt men een volledig keuken-aanrecht met kraan en gootsteen, klapt men het dicht, dan is het een sieraad voor de huis kamer. Zeer verdienstelijk is" de laden- en kastenindeling, waarbij geen détail ver waarloosd is en waardoor een complete keukeninventaris plus de inhoud van een dressoir een bergplaats vinden. Verstelbare scheepsschroef „Werkspoor" stelt in een even rustige als aantrekkelijke afdeling als nieuwigheid een hydraulisch verstelbare en omkeer bare scheepsschroef ten toon, waarvan drie of vier gietstalen schroefbladen draaibaar zijn aangebracht in een gietstalen schroef- naaf. Elke verlangde stand tussen „vol vooruit" en „vol achteruit" kan worden ingesteld, zodat bij iedere vaartsnelheid een gunstig effect van de schroef kan wor den verkregen. De manoeuvreerbaarheid is beter en ge makkelijker dan bij gebruik van schroeven met vaste bladen, daar de motor rustig kan blijven draaien op een constant aantal om wentelingen en altijd de volle belasting opnemen. Vooral voor sleepboten en de visserij is dit van grote waarde. Een Rotterdamse firma introduceert een Engels televisie-ontvangtoestel, dat voor lopig wel alleen voor bewoners van de omgeving van Eindhoven enig nut kan heb ben. De prijs is betrekkelijk laag, n.l. f 1200. Verder etaleert dit bedrijf een hitte- bestendig-kabel, die temperaturen tot Goede wijn behoeft geen krans 4 cyl. 4340.—-, 6 cyL 5325.— HEEREMANS EN VAN LEUVEN Nieuwe Gracht 78 - Haarlem - Tel. 21498 (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Ochtend- rhvthme. 7.50 Dagopening. 8.15 Platen. 9.15 Morgenwijding. 9 30 New London strijkkwar tet. 9.45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10 35 Twee vleugels. 10.50 Voor kleu ters. 11.00 Orgelconcert. 11.45 Proza van Ne derlandse schilders. 12.00 Symphonieorkesten. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Lvra-trio. 13.15 Metropole-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Solistenconcert. 15.00 Voor zieken. 16.00 U kunt het geloven of niet. 16.05 Reprises. 16.40 Vergeten muziek uit de prui kentijd. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier? 17.30 Musette-orkest. 13.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Platen. 19.05 Blindencongres 1948. 19.15 Volksmuziek school. 19.45 De R.V.D. antwoordt. 20.05 Echo van de dag. 20.15 Beethovencyclus Concert gebouworkest. 22.00 Liederen van Schubert. 22.10 „De Speeldoos". 22.30 Lezing „Neder land en de West-Europese Unie". 22.45 Mu- ziekbiografie van Rudolf Nelson. 23.15 Dans- orkest. 23.45 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Werken van Chabrier. 7.30 Al- bert Schweitzer, orgel. 7.45 Gebed. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Werken van Haydn. 9.35 Muziek uit „Traviata". 9.45 Schoolradio. 10.00 Albert Schweitzer, orgel. 10.15 Morgendienst. 10.45 Vocaal kwartet. 11.00 Ziekenbezoek. 11.45 Strijkkwartet. 12.00 Angelus. 12.03 Dansorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Dansorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Orgel. 13.45 Hors d' Oeuvre. 14.00 Musette orkest. 14.30 Gershwin-medley. 14.40 Voor de vrouw. 15.00 Lichte muziek. 15.30 Cembalo gezelschap. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Zang door Jo Vincent en een New Yorks koor. 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Pianokwartet. 17.50 „Wij slaan op de tong-tong". 13.00 Pianoduo. 18.15 „Plezier in de arbeid". 18.30 „Die Haghe Sangers". 18.45 Jeugdige autoherstellers. 19.15 Leger der Heils. 19.30 Reportage. 19.45 Pianomuziek van Schubert. 19.55 Bachkoraal. 20.05 Proloog. 20.15 Steravond. 19.30 Familie competitie. 22,00 Platen. 22.15 De vaart der volken. 22.35 Orgelsonate van Hindemith. 22,45 Overdenking. 23.15 Trio's van Zagwijn en J. van Gilse. 23.45 Bazeler Kamerkoor. een plaats. België tracht lmofdzakelijk naar onze smaak foei-lelijk aardewerk door bekoor lijke eveneens naar onze smaak ver koopsters aan de man te brengen. Wat Frankrijk van zijn ruimte gemaakt heeft, valt lichtelijk tegen. Interessant en verleidelijk is de collectie Algïerse en Tu nesische wijnen met etiketten als „Djebel Harrach" en „Ali Djarah". De aanprijzing van de Franse spoorwe gen, „dat men zich in de zijgang der rij tuigen kan vertreden" wekt bij de bezoe kers een toegeeflijke glimlach. De Tsjechoslo waakse inzending is echter van de buitenlandse vertegenwoordigingen de fraaiste en de veelzijdigste. Men vindt er alles, van locomotieven (in de vorm van een brochure) tot speelgoed, van flonke rend glaswerk tot Zachte zij en artistiek en folkloristisch aardewerk. Bovendien zijn de Tsjechen uiterst be hulpzaam en welwillend en winnen zij onze sympathie door het devies „Uw kleu ren zijn onze kleuren". Mysore Tenslotte is er een nationale inzending van Mysore, een staat in Voor-Indië. Een luxueuse dame zit er in serene rust temid den van blinkende kunstvoorwerpen en snuisterijen. Zij is de enige, in dit bonte jaarmarktgewoel, die de tijd kan vinden in een dutje weg te dommelen, want de pas santen gaan aan het teken van onderne mingslust van dit verre land achteloos voorbij. Ten onrechte, want Mysore, dat de Ne derlanders wellicht alleen kennen dank zij de film over de Mysoorse olifanten jongen Sabu, wordt de modelstaat van India ge noemd. Het land is bijna drie keer zo groot als Nederland, telt zeven millioen inwoners en neemt een leidende positie in in de Indischë industrie. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw in gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Thans zes jaar geëist De Bijzondere Raad van Cassatie be handelde gisteren de zaak tegen de samen steller van de z.g. „Weinreblijsten" F. W., die tijdens de bezetting van talrijke Joden bedragen heeft aangenomen welke va- riëerden van 100 tot 10.000, onder be lofte hen op een z.g. „sperlijst" te plaatsen, waardoor deportatie zou uitblijven. Velen, die op het aanbod van W. ingingen zijn echter toch gedeporteerd. Het Haagse Bijzondere Grechtshof ver oordeelde W. op 27 November tot 3 y2 jaar gevangenisstraf. De procureur-fiscaal, die tien jaar geëist had, tekendé beroep id cassatie aan. De verdediger betoogde dat W. allé ontvangen bedragen heeft gebruikt om on dergedoken Joden te helpen en uit de handen van de bezetter te. houden. Pleiter verzocht 'W. onmiddellijk in vrijheid te stellen. De procureur-fiscaal was van oordeël, dat W. een spel heeft gespeeld waarvan vele Joden de inzet waren. Hij wist, dat hij tenslotte de kaarten niet in handen zou kunnen houden. De procureur-fiscaal concludeerde tot zes jaar gevangenisstraf. De Raad wees het verzoek tot onmid dellijke invrijheidstelling af en bepaalde de uitspraak op 19 April. VACANTIE VOOR JONGE ARBEIDERS. Het Algemeen Nederlands Jeugdverbond heeft zich gewend tot de minister van Sociale Zaken met het verzoek, stappe"n te ondernemen om te komen tot een wettelijk vastgestelde vacantieregeling voor jonge arbeiders en arbeidsters, van tenminste drie weken, waarvan twee weken achter een met behoud van het volle loon en vacantiepremie. Tevens heeft de A.N.J.V. zich gewend tot de minister van Verkeer en tot de Nederlandse Spoorwegen met het verzoek goedkope reisbiljetten te verstrek ken aan jonge arbeiders en scholieren ge durende de komende zomerperiode. EERSTE KAMER Engeland stelf twee onderzeeërs ter beschikking (Van onze parlementaire redacteur). De heer Vixseboxse (C.H.) had eigenlijk groot gelijk met zijn opmerking, dat in de Eerste Kamer zeker een gecom bineerde behandeling van de begroting van Oorlog en Marine op haar plaats zou zijn, om aldus een algemeen defensiedebat te kunnen krijgen. Nu hadden de meeste sprekers reeds de vorige week bij Oorlog hun kruit verschoten, zodat zij zich in hoofdzaak konden bepalen tot te verklaren, gelijk de heren VanVoorsttotVoorst (K.V.P.) en Al gr a (A.R.) déden, dat zij zich noodgedrongen neerlegden bij de in het oorspronkelijke vlootplan gemaakte beperking. De noodzaak hiervan stipte de minister nog eens aan, toen hij wees op de toestand van 's lands geldmiddelen. Tevens schetste hij echter de noodzaak om van elk smaldeel, dat men op stapel zet, een har monisch geheel te maken: daarom passen daar ook bepaald kruisers in. Overigens verklaarde de minister nog, dat voorshands onze vloot" tevens een taak in en voor In donesië te verrichten zal hebben: de uitge strektheid van het te«bestrijken gebied doet uiteindelijk meer smaldelen wenselijk zijn. Natuurlijk wordt een en ander in bondge nootschappelijk verband bekeken, maar onjuist ware het te menen, dat wij er nu met een koopje af komen, want wij hebben een behoorlijke bijdrage te leveren. Op ma rine-gebied kon de bewindsman nu eens in loffelijke termen over Engelse bereidheid tot medewerking spreken. Dank zij Britse welwillendheid komt het tot een veel lan gere afbetalingsgelegenheid van het nieuwe vliegkampschip en verder had de minister zo juist het bericht gekregen, dat wij van Engeland twee onderzeeërs ter beschikking krijgen. Bewonderaars van de Marva's zal het ongetwijfeld goed doen te vernemen, dat minister Fiévez deze dames onontbeerlijk acht en dit corps dan ook niet wil ophef fen. Wat het vraagstuk betreft van de com-. De Veiligheidsraad nodigt Tsjechoslowakije uit De Veiligheidsraad heeft een resolutie, ingediend door de Verenigde Staten, goed gekeurd, waarin Tsjechoslowakije wordt uitgenodigd deel te nemen aan de discussies over de vraag, of de Sovjet-Unie „invloed heeft uitgeoefend op het verwerven van de macht door de communisten in Praag". De resolutie is aanvaard met negen stem men voor. De Oekraine en Sovjet-Unie onthielden zich van stemming. munisten werkzaam in bedrijven, die ar beiden voor de marine, dit is nog bij de regering in studie. De heer Branden burg (Comm.), die fel geprotesteerd had tegen het door prof. Molenaar gevoerde verwijderingspleidooi, waarin -hij slechts een streven tot angstaanjagen met behulp van broodroof -zag, kreeg van de bewinds man niets naders over diens opvattingen te horen. Met het communistisch „tegen" ging deze begroting er stemmingloos door, waar na Verkeer en Waterstaat aan de orde kwam. Minister Vos hoorde zich door de heer Kraayvanger (K.V.P.) en door de heer Hommes (A.R.) weinig vrien delijke opmerking toevoegen, aangezien uit hetgeen hij in zake het autobusvervoer wil, op te maken zou zijn, dat hij „geruisloos" nationalisatie zou willen bevorderen. Eerst genoemde spreker bestreed voorts met krachtige argumenten het plan van dr. Plesman om te komen tot één centraal vliegveld bij Burgerveen in plaats van de volgens deze senator veel betere combinatie van Schiphol en Schieveen. Dr. Plesman was zijns inziens te veel uitgegaan van de bijzondere belangen van de K.L.M. zonder voldoende rekening te houden met de al gemene vervoerbelangen, waaronder mede begrepen die van Rotterdam. Nieuwe Britse begroting Verlichting voor kleine inkomens, nieuwe heffing op vermogens De Britse minister van Financiën, Stafford Cripps, heeft Dinsdag in het La gerhuis zijn begroting voor het nieuwe be lastingjaar ingediend. In zijn begrotings rede waarschuwde hij het Britse volk, dat het zich niet kan veroorloven tijd te ver spillen in zijn streven naar herstel. Sir Stafford Cripps deelde mede, dat de Britse regering haar uitgaven in het ko mende financiële jaar zal verlagen met naar raming 205 millioen p. st. tot 2976 millioen pond. De begroting van het vorige jaar zou met de aanvullende begroting van Octóber j.l. welke ten doel had de inflatie tegen te gaan, een overschot van 318 millioen pond heb ben moeten opleveren, doch Cripps kon mededelen, dat een overschot is gereali seerd, dat het-dubbele hiervan bedraagt, namelijk 636 millioen pond. Vervolgens kondigde de minister aan, dat hij voornemens is verschillende belastingen op verbruiksartikelen in het komende be lastingjaar nog verder te verhogen en wel de belasting op bier met 1 penny per pint, op whiskèy met 28 pence per fles, op bui tenlandse wijnen met 6 pence a 1 shilling per fles en op tabak met 40 pence per pound. De belasting op voetbalpools zal van 10 procent tot 20 procent worden verhoogd. Heffing op beleggingen. De invoering van een nieuwe vermogens belasting stuit op administratieve moei lijkheden; Cripps stelde dalrom voor, over te gaan tot een speciale „heffing ineens", die grotendeels betaald zou moeten worden uit het kapitaal van personen, die inkom sten uit beleggingen genieten. Het tarief zal van 10 op de inkomsten uit beleg gingen, welke tussen de 250 pond en de 500 pond per jaar bedragen, oplopen tot 50 De fraaiste wandel-, fiets- en auto-routes door de bloeiende bollenvelden tussen Lei den en Haarlem. Automobilisten en wiel rijders wordt vooral aanbevolen de onge veer 60. kilometer lange, bij-zonder mooie weg van Leiden uit via Warmond en Sassenheim, langs de Teylingerlaan, Spek- kenlaan, Lisse, Stationsweg, Loosterweg, V enenburgerlaan, Rijksstraatweg door Hillegom naar Bennebroek, Vogelenzang, MargrietenlaanZilkerweg, Achterweg, Noordwijkerhout, Gooweg via Noordwijk Binnen naar Noordwijk aan Zee, waar men van de hoog op de binnenrand der duinen gelegen Koepelweg van een fantastisch uitzicht kan genieten over de zo juist door kruiste velden. op dergelijke inkomsten, die, groter zijn dan 5000 pond per jaar. De totale opbrengst van de heffing wordt geraamd op 105 mil lioen pond. Anderzijds kon Cripps enige verlichting aankondigen in de belastingdruk voor de personen, die een inkomen uit arbeid heb ben. De grens der belastingvrije inkomsten en der inkomsten, die volgens een geredu ceerd tarief worden belast, is aanzienlijk verhoogd. De uitgaven voor defensie worden ge raamd op 693 millioen pond. Cripps gaf vervolgens als zijn oordeel te kennen, dat het Britse volk er naar dient te streven een algemeen overschot te be reiken van ongeveer 300 millioen pond, ten einde de inflatie tegen te gaan. „Wij be vinden ons in een zeer bijzondere en cri- tieke situatie en wij moeten uitzonderlijke maatregelen nemen om de inflatie te be strijden" zo zeide hij. Wat het door hem geraamde begrotings overschot van 778 millioen pond betreft, merkte hij op, dat dit gebaseerd is op het huidige belastingniveau. De thans voorge stelde belastingwiizigingen zullen, wanneer zij aangenomen worden, een netto-verho ging van de ontvangsten met 11 millioen pond tengevolge hebben, zodat het werke lijke begrotingsoverschot ongeveer 789 mil lioen pond zal bedragen. De minister verklaarde ten aanzien van de door hem voorgestelde verlichting van de inkomstenbelasting voor loontrekkers, dat hii hiermede beoogt deze categorie van belastingbetalers tot grotere productie te prikkelen. Het aantal personen, dat geen inkomstenbelasting betaalt, zal door de -ieuwe regeling met een half millioen wor den uitgebreid. De Stem" niet meer verboden voor militairen Op de vragen van het lid der Tweede Kamer mr. Joekes over het verbod van het weekblad „J.M. - De Stem van Neder land" voor militairen in Indië hebben de ministers van Overzeese Gebiedsdelen en van Oorlog geantwoord, dat de leger-com- mandant in Indië het blad voor militairen had verbóden, 'omdat in het weekblad vol gens het oordeel van de legerleiding ar tikelen waren voorgekomen, =wèlke het gezag ondermijnen en de discipline aan tasten. De ministers erkennen, dat deze maat regel niet past in het kader van de moge lijkheid tot het verstrekken van voorlich ting. in zoverre daardoor de kennisneming door Nederlandse militairen wordt bemoei lijkt ook van de gewenste lectuur, welke het weekblad verstrekt. Dit klemt te meer, nu deze militairen dit jaar aan verkiezin gen hebben deel te nemen. In- dit licht deze aangelegenheid nader overwegend, heeft de legercommandant tot opheffing van de genomen maatregel be sloten. Russen gieten olie op de Oostenrijkse golven Op de bijeenkomst van de raad der „plaatsvervangers" heeft de Rus sische vertegenwoordiger N. P. Kok- tomóv zich bereid verklaard tot aanzien lijke concessies ten opzichte van de Sov jetaanspraken op de Oostenrijkse olie en de Donauscheepvaartrechten. Tevens liet Kóktomov blijken, dat de Sovjet-Unie eventueel bereid is tot verdere verzach ting der financiële eisen, die zij de vorige week reeds had ingeperkt. Een welingelichte Amerikaanse bron merkte in dit verband op, dat de aanwij zingen van de laatste tijd duiden op een streven der Sovjet-Unie naar de sluiting van een Oostenrijks vredesverdrag. „De klaarblijkelijke verzoende gebaren tijdens het weekeinde, schijnen te duiden op een verandering in de Sovjet-politiek", aldus werd -gezegd. De concessies der Russen zijn de vol gende: Verlaging van de aanspraken op de Oos tenrijkse oliepfoductie van 65 tot 60 pro cent; Vermindering van de eis tot tweederde van de Oosteni'ijkse olie-exploratierech- ten over een periode van vijftig jaar op zestig procent over een periode van 33 jaar; Verlaging van de eis tot 450.000 ton per jaar. van de Oostenrijkse raffinaderij productie op 420.000 ton per jaar. Het schrappen van de eis op 25 pro cent der bezittingen van de Donau Scheep vaartmaatschappij in de Sovjet zone. DoeHJw handen goed 49. Panda zocht ijverig naar de gaskraan zonder- iets te vinden, dat er op leek. Hij verloor echter de moed niet en speurde verder. Al zoekende opende hij een kast en toen.... Ja, toen kreeg Panda de grootste schok gedurende dit hele avontuur. Want daar, voor zijn neus hing een zwart pak in de kast. En dat was nog niet alles. Het pak hing daar met een zwarte hoed en een groot zwart masker er bij. En daar onder lag de uitvinding van professor Kalker! „Wel. heb ik ooit!" mompelde Panda. „Dus die zwarte gedaante huist hier! En hier is het laboratorium van de politiedeskundige. Dus de politie-deskundige is de zwarte schurkdie het toestel gestolen en al die agenten versteend heeft! Ik sta hier ge vaarlijk lijkt me! Hij kan ieder ogenblik terug komen!" Panda sloot snel de kast, want hij hoorde voetstappen, en keek zo onschuldig als hij kon! „Wat deed je daar?" vroeg de binnenstappende geleerde. „Wat heb je daar te maken, hè?" „Ik zocht de gaskraan!" zei Panda vriendelijk. „Wilt U het vlammetje 'wat hoger zetten, dokter? En hebt U een grotere fles gevonden?" Nieuwe u3fji}.)Ven Frits Kuiper, De u-, „Paulus' brief aan de Galaten voor onze tijd", is de ondeAi. ,als **i boeWe^D^ Kuiper heeft en gecommentariëerd: telkens PttuV'A bijeen, gevolgd door een spreking. Dat breekt de nï ''i tekst, die niet overzichtelijk m°p0p5ro% mentaar heeft veel van een SÏW is weinig indringend en Werkt t cipe van herhalen en hameren Z voor een mondelinge dan voor CA lijke bespreking. Zo zweeft mPn maar om het beginsel der ware vAl S reeds spoedig beseffend dat zli ln vormen uit rechtstreekse belevin«'atl spruiten, en dan verder van vm - weinig wijzer wordend, hetzil ii over de vrijheid of in de sfeer betoog. Wat dat tweede betreft J zegt trouwens op pagina 8: „BiibSt5^ moet actueel zijn, anders berm» Ar** een werkelijke ontmoeting en aL zij in het geheel niets". Dat doet streven naar actualiteit vrezen j» inderdaad opvalt, en in plaats'va» verklarend te werken eer hindert 31 bij een werkelijke ontmoeting vanzelfsprekend is en een streven slechts verslappend werkt. Zo ItnAï uit deze behandeling ontkracht te wt* 5 niet helderder en ook niet van zin v'? Schaken „Haarlem" promoveeri i Dat arbitrage van partyen tot vem« kan leiden, bemerkte de Schaakclub lem". De wedstrijd ZaandtmfBJï algemeen voor de Haarlemmers alsw beschouwd werd. eindigde na arbitS"® een gelijk spel. Doordat de "Im-- •Caissa, eveneens na arbitrage «n overwinning voor eerstgenoemde clubb* koesterden de Haarlemmers weer 5 Zaandam maakte echter geen fout m» 7—3 van Caissa en behaalde aldus tó tere Jiordpunten, het kampioenschap^'! Voor een verrassing zorgde W-' Bloemendaal, dat zich na een over5'- van 73 op V.A.S. III reeds veilig ondervond tegenstand van Rolland onverwachte gebeurde: Bloemendaal br ■op papier veel sterker, moest genoev men met een gelijk spel. De opgavs5- Rolland blijft evenwel zwaar, waa» promotie is minstens een 714—2'i oven ning, uit tegen V.A.S. III noodzakelijk. Hockey Promotie en degradatie Zes clubs zullen strijden om twee pta in de eerste klas van dé herencompetilirn de Kon. Nederlandse Hockeybond, Be HOC en Delftse Studenten zijn de duts,"; de plaatsen moeten verdedigen tegen deh: pioenen van de tweede klassen, GroenCë Strawberries en Kampong. Zondag heeft i sterdam zich in veiligheid gesteld door: 42 van HOC te winnen. Ernst van deals die juist uit West Indië wasteruggefe had een aandeel in het succes van sterdam. In de strijd om het kampioenschap va' derland won HHYC met 7—1 van DXSi Venlo met de zelfde cijfers van Groninsl Voethal Racing verloor in Bristol De Racing Club Haarlem maakte ea stapje naar Engeland, om een wedstrir spelen tegen Bristol Rovers, uitkomear ?E de derde divisie. Met 10 verloren deHtw hl lemmers de ontmoeting. Donderdag ïffl het elftal in Haarlem terug verwacht, h; Sport in 't kort ja ZWEM EN POLOTOURNOOI „DE TERTRAPPERS" Zondagmiddag housï: V( R.K. zwemvereniging „De Watertrappers': het Sportfondsenbad te Haarlem haar wc: de jaarsvierkamp, nu met als deelnemersde „R" uit Rotterdam, Surea uit Breda es: ]0 VZV uit Velsen. Het programma versa zo zwemnummers en estafettes, afgewisseld^ waterpolowedstrijden, zowel voor damast heren. ZWEMCLUB „HAARLEM" TWEEDES GENT. Op het internationaal polo-ter. te Gent heeft de Zwemclub „Haarlem J tweede plaats bereikt. In de eer;'.;:- to werd de U.Z.S.C. door de Gentse was» ai uitgeschakeld. De Z.C. „Haarlem p^ fo zich door een overwinning van 5—0 juniores van „Les Erifants de Neptune7 finale. De eindstrijd werd door de hrg rende vereniging gewonnen. De Ha mers stonden bij de rust met 2—1 voor. de Gentenaren die over groter uitnoufe vermogen beschikten, behaalden een f winning van 52. In de verliezersrondei vierden de snel spelende Franse F over U.Z.S.C. Oorlog. Volgens een Amerikaanse stat# hi moet de tweede wereldoorlog w k; lioen dollar hebben gekost. Met zc drag had men alle op aarde 1 h: families een villa met zes kamers^ garage en een auto kunnen gei' in rest was nog voldoende geweest m iedere stad met meer dan 5000 ïryr te een modern ziekenhuis eneensco® bouwen. „Vrije schrijvers". Twee jonge T.-)-'- slowaakse letterkundigen, Jin en Arnost Venecek, die zich a» ciële vertegenwoordigers van oe^ choslowaakse schrijversbond in land bevinden, hebben een pro ondertekend, waarin zij de bestrijden van de beweringen Blatny, die verklaard heeft, dat a heid der Tsjechoslovfaakse s en dichters geëindigd zou zijl Februari-crisis. Ook Blatny s de Tsjechoslowaakse corn^ o ™„ti; nieten met ondeiw dat aai ae isjecuusiuv""""™ tische partij lijsten met on^ voor gedichten zou hebben v „onzinnig en onjuist". Zie boven. In een brief aan de Ti"® klaart de bekende Britse 1 Wickham Steed, dat de oi auteur en journalist Ferdmanü A ka door de Tsjechische autorit de mijnen is gezonden. Vlees en zoute pinda's. Door coöperatieve winkels is m t gebied de distributie begö^ Amerikaanse levensmiddelen de van millioenen dollars, A vetten, vlees in blik en zoute pinda's. j Bombardement. Amerikanen _yarD^ oorsprong, die gekant zyn 2 communisme, bombarderen i „i brieven en telegrammen, waa v, bij hun bloedverwanten en 2 op aandringen bij de vei*1' op de communisten te stem zouden er reeds minstens twe verzonden zijn.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2