IJmuider Courant Joodse verzetsg roepen Qe krant in de cel? openen offensief tegen Jaffa Twee echtparen omgekomen bij nachtelijke auto-botsing Communisten verwekken relletjes in centrum van Milaan Weerbericht 62c Jaargang No. 18922 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, Tel Redactie 5389, na 5 uur 8061 (K 2560), Terrasweg 47, Santp. - Haarlem, Gr. Houtstr. 93, Telefoon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 26 April 1948 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal f4,—. Franco per post 14,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ;ETERING van het gevangenis- aantal Nederlanders, die nooit binnen gezien hadden ;enis van wezen is een van die aangelegenheden, de oorlog veel groter belangstelling getrokken dan ervoor. Wij hebben ilea melding gemaakt van de activi- van de Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen op dit gebied. Het noemen van de naam geeft tevens verklaring van de zo -'sterk toegenomen belangstelling. Immers, een groot aantal Ci jjjn gevangenis van jen in normale omstandigheden geen kans ooit in opgesloten te worden, er in de Duitse tjjd op grondige v mee kennis. Die kennismaking alar- fmeerde hen. Zij namen zich voor te ijveren jvoor verbetering, als de oorlog achter de Ifug zou zijn en voegden de daad by het fifoord. Nu heeft een in Maart 1946 door de '-'er van Justitie ingestelde commissie de verdere uitbouw van het gevan- omv li m - iitgeL.^^..^ en worden voorgesteld. Een dier houdt in, dat aan gevangenen ''■Sliet meer alleen het lezen van boeken, maar joofc van couranten zou moeten worden toe- 'aan. Tot dusver is het verboden, be- jens uitzondering in bijzondere geval- jën. De commissie wil dit voorschrift pre tties omkeren en het lezen van couranten regel toestaan, behalve bij uitzondering. -«airf zii enige begrijpelijke voorbe den omvangrijk en weidoor- Tapport uitgebracht, waann vele maakt zij enige moeten* hébben, bepaalde w belang van rust en orde voorstel. De minister zou ren in het belang van te laten. De gevangenisdirecteur Ptaoeïd moeten zijn bepaalde nummers «heel of gedeeltelijk met uit te om dezelfde of andere gewichtige i. Maar in beginsel zou de commissie n toch gevangenen het recht willen ge- i rich op een nieuwsblad te abonneren. Sterimt zou de krant eigendom worden KLticht en ter beschikking worden Üd van gevangenen die er wel graag n vrillen^lezen,'maar er geen geld voor De commissie is met haar voorstel - de dag gekomen omdat zij de belang- J der gevangenen levendig wil hou- aï Anarmpe een tegenwicht scheppen i tTjTSZS* invloed van het [#-ntoni"e gevangenisleven. ftïf,. He mededelingen van de Nederlandse Wcbladpers 1945 is een beschouwing aan a.,.zaak gewijd, waarin een tweetal kant- ;tóniingen op de overwegingen van de Cils.ie wordt gemaakt. De eerste geldt tan voorstel, om het recht tot het nemen 3 i: ïan een abonnement to reserveren voor 16 L die langere straf hebben te ondergaan, langer dan drie maanden. De commen- r begrijpt deze beperking, die met met —enten is toegelicht, helemaal niet. Ik Jvenmin. Hij meent dat het lezen van kran- B juist bij uitstek belangrijk is voor hen korte vrijheidstraffen moeten onder- i Hoe minder vervreemding van de jtschappij, des te sneller aanpassing en :lassering, zegt hij. Zijn tweede commentaar betreft de ter- jün van mogelijke invoering van. de nieu- fe maatregel. Zij gaat verloren m een lenigte voorstellen. Eer die ingevoerd zou- zljn zou lange tijd kunnen verstrijken, irom stelt het orgaan van de Dagblad- voor, een maatregel als deze niet op je algehele herziening van het gevangenis- ezen te laten wachten, maar haar dade- jk in te voeren. Als het voorstel genade vindt in de ogen in hen, die erover te belissen hebben, lijkt it inderdaad aanbevelenswaard. Het zou st de eerste maal zijn dat men maatrege- die door hun eenvoud onmiddellijk itvoerbaar zijn en evenmin kosten mee- >ngen, uitstelt omdat zij deel uitmaakten een breedvoerig plan. .Dat is onprac- _j. Het is uitvloeisel van dat streven iar perfectionnisme, dat zich in ons land i vaak dóét gelden en dat dikwijls meet tojaadeel dan voordeel oplevert.Ook deze ibeveling van de „Mededelingen" schijnt döc^us de aandacht van.de minister waard. Waarom is het goed, het lot van gevan- te verbeteren o.a. door hun de ge- leid te geven, kranten te lezen? Denk let dat ik er hier voor pleit, omdat ik er in voordelige zaak voor de krant in zie. jet voordeel zal trouwens weinig te he men hebben, te minder omdat de mees geen abonnement zullen kunnen be igen en dus onder de rubriek „latere >rs" zullen vallen.- En het aantal ge- igenen maakt slechts een nietig percen- van de bevolking uit. De krant in de il vèrdient m.i. aanbeveling, omdat men genen geschikt moet maken voor ;eer in de maatschappij en het niet kan zijn, hen daarvan volkomen af zonderen en te laten insuffen. Weekheid it de voorstellers zeker niet beïnvloed, 'ij leven niet bepaald in een tijd van weke ilens. Maar wie zich ten aanzien van ;enen alleen maar op het standpunt vergelding plaatst, moge ten eerste 'denken, of hij zonder zoneten is en dus eerste steen mag werpen en ten tweede ien, dat dit ook nog een eenzijdige op- L' 'g is. Ten aanzien van gevangenen :n wij niet alleen te maken met de waarin zij zitten, maar ook; en niet Ier met de jaren, die volgen als zij &er of later vrijgelaten zijn. Opti-. Eten aanzien van de verbeterende in- ier gevangenschap ontmoet men zel- 'us moet ernaar gestreefd worden die [Jé bereiken door veranderingen in het il. Ten aanzien van geboren misdadi- zal dat uiterst moeilijk zijn. De meer- leid der gevangenen behdort daar even- niet toe. .Bij hen zal men dus het re kunnen bereiken door rustig en overleg, zonder emotionele vooroor- i> na te gaan hoe de samenleving het gediend kan worden na hun terugkeer. Dat wordf zeker niet bereikt door hen als gmoedigde of verbitterde lieden, die van vervreoro<l zijn, erin terug te sturen, reclassering, die zulk moeilijk en vaak )bm w«k te verrichten heeft, dient iWdï£ikt^kansen ,e kr'iscn. Onge il - hebben haar raadgevingen op het osr rammissie veel invloed gehad. ■Motte zou ik willen opmerken, dat .■«'"Pon der politieke ge- teb^Sv1^*0015 Is veroorloofd. Ik fiftad heeft nltïï d,t ™.edaar spijt van zou mpn cfi-tj. voorstel der commissie geval is want dat bet tegendeel het sei Waring We] 0D van de opgedane ;erc daarom men aan hebben gesteld. *one rechtsnW ?ngenen onder de ge- j geen S met zou bestaan, het- rechtspleging is var" °inder de biJzondere Weten. 5 eroorloofd zou ik niet R. P. Arabische landen zullen reguliere troepen zenden Joods Bureau veroordeelt aanval op Jaffa Zondag hebben de^Joodse verzets groepen Stern en Irgoen Zwai Leoemi een grootscheeps offensief geopend op de Arabische havenstad Jaffa. De Ha- ganah (Joodse leger) doet niet aan de gevechten mede. De Arabieren zouden grote verliezen lijden. De strijd duurt voort. Ongeveer 3000 man heeft de Irgoen voor deze aanval in het veld gebracht. De Joden die met tanks en automatische-wapenen strijden, bezetten het spoorwegstation. Irgoen en Stemgroep hadden eerst een ultimatum aan de stad gezonden, waarin de capitulatie der stad werd geëist, aldus' meldt AFP. Dit ultimatum werd niet be antwoord. De Arabieren hebben de wijk rond het veroverde station later eveneens prijsge geven. De Britse politie welker evacuatie door de Joden geëist is, houdt nog steeds haar gebouw op de grens tussen Jaffa en Tel Aviv bezet en beschiet de troepen van de Irgoen. Volgens een AFP-bericht maakt de Irgoen gebruik van tanks, pantserwagens en lichte artillerie en dragen de manschap pen uniformen en stalen helmen. Concurrentiezucht? In officiële kringen van het Joods Bu reau wordt de op eigen initiatief onder nomen aanval op Jaffa van de Irgoen „on gedisciplineerd en onverantwoordelijk" genoemd. Te Tel Aviv heeft de Irgoen practisch de gehele controle over het verkeer in handen genomen en auto's gerequireerd. Be leden van de Irgoen zijn blijkbaar voornamelijk Joden uit Yemen, uit alle delen van Palesti na in Tel Aviv bijeengeroepen. Men heeft de indruk, dat de Irgoen met de aanval op Jaffa een geheel „eigen" over winning wil behalen als tegenhanger van het succes van de Haganah bij de aanval op Haifa. Luchtdiensten gestaakt. Uit Tel Aviv wordt vernomen, dat Arabische strijdkrachten het vliegveld van Lydda, dat gisterochtend door de Britten werd ontruimd, hebbenbezet. De buitenlandse luchtdiensten, waar onder de K.L.M., zullen dit vliegveld van vandaag af niet meer aandoen. Haganah actief in Jeruzalem. Manschappen van de Haganah hebben ihmiddels een aantal huizen in de Arabi sche wijk Sjeik Jarrah in Jeruzalem, na een veldslag van vijf uur in de lucht laten vliegen. De gevechten begonnen na midder nacht en de Haganah drong door tot aan de sterk verdedigde wijk Nasjasjibib. Na de huizen opgeblazen te hebben, trok zij zich terug. Het Britse leger heeft daarna de staat van beteg afgekondigd voor de Sjeik-Jarrah- wijk, cmdat door de gevechten de Britse evacuatie-route bedreigd werd. De strijd krachten van de Haganah, die in deze wijk voet hadden gekregen, zijn door de Britse troepen verdreven. Liga-legers gaan aanvallen. De Arabische militaire en politieke lei ders, die in Transjordanië bijeen zijn, heb ben volledige overeenstemming bereikt over de samenwerking tussen de legers van de staten der Anbische Liga ter verdediging van en het binnentrekken in Palestina, De plannen, die door de koning van Transjor danië naar voren gebracht werden, werden volgens de berichten thans onvoorwaarde lijk goedgekeurd. Alle Joodse strijdgroepen in Palestina hebben verklaard, dat zij de veiligheid en vrijheid van beweging van de nieuwe UNO wapenstilstandscommissie zullen eerbiedi gen. De Joden zullen de wapenstilstand aanvaarden op voorwaarde dat geen poli tieke voorwaarden worden gesteld. „In elk geval zal echter op 15 Mei de Joodse staat worden uitgeroepen." Gemaskerde indringer schoot tuinder neer Zaterdagavond drong een gemaskerde man de woning van de 39-jarige tuinder A. 't Hoen te Naaldwijk binnen en loste een revolverschot oftde tuinder, die zo ernstig gewond werd, dat hü Zondagmorgen in een ziekenhuis is overleden. Omstreeks tien uur hoorde de achttien jarige dienstbode van de tuinder gestom mel in de gang van de woning. Het huis staat vrij afgelegen aan de Zwarte Dijk te Naaldwijk. Het meisje ging kijken en stond plotseling tegenover een gemaskerde man, die haar een revolver voorhield. Zij liep gillend weg, waarop de tuinder toesnelde en een stqel naar de indringer wierp. Deze loste éen "schot, doch de kogel drong in dè vloer. De tuinder ging de gemaskerde op nieuw met een stoel te lijf, waarop deze een tweede schot loste, dat 't Öoen in de buik trof. Deze zakte ineen, waarop de in dringer de vlucht nam. De ernstig gewonde tuinder werd, nadat een dokter de eerste hulp had verleend, naar een ziekenhuis in Den Haag overge bracht, waar hij Zondagmorgen om vijf uur is overleden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Ook een indringer in tuinders woning te Rotterdam. Zaterdagmorgen vroeg werd het gezin van de 61-jarige tuinder J. Staat aan de Hordijk te Rotterdam wak ker door rumoer in de keuken. De heer des huizes en drie dochters gingen naar beneden en troffen daar een man aan, die een regenjas over zijn hoofd geslagen had en die op dreigende toon geld eiste. De tuindersdochters begonnen in koor te gillen, waarop de indringer het hazenpad koos. Een surveillerende politieagent, die het ge gil had gehoord, rende de man achterna en wist hem, na eén waarschuwingsschot ge lost te hebben, te arresteren. De indringer bleek de 34-jarige koopman A. van der W. uit Hilvarenbeek te zijn, die in het politie bureau is opgesloten. Eieren en krentenbrood In de bohnenlijst van 29 April zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor twee eieren wórden bekend gemaakt. De bakkers krijgen de eerstvolgende weken kleine hoeveelheden krenten en ro zijnen ter verwerking in het brood. Bin nenkort zal dus in beperkte mate krenten- of rozijnenbrood verkrijgbaar zijn. Een bon van 400 gram brood geeft recht op 400 gram krentenbrood. Naai-, stop. en handwerkgaren zonder punten Het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat de volgende textielproduc ten voortaan worden gerangschikt onder de#vrijgestelde textielartikelen, welke dus zonder punten kunnen worden gekocht: Natuurzijden (inclusief chappe-zijden), gemerceriseerd katoenen $n kunstzijden naaigaren (inclusief knoopsgatenzijde) op rolletjes van ten hoogste vijftig meter; ijzergaren op kaartjes van ten hoogste vijf tig meter; rayon-celvezel stopgaren op kaartjes van ten hoogste twintig mqter-; natuurzijden en gemerceriseerd katoenen handwerkgaren in opmaak van ten hoogste zes gram; kunstzijden handwerkgaren in opmaak van ten hoogste vijf en twintig gram en Angorawol op rolletjes van ten hoogste tien gram. Dader van overval op taxichauffeur gepakt De dader van de overval, waarbij onge veer twee weken geleden te Oosterbeek een Arnhemse taxichauffeur onder bedreiging met een revolver zijn taxi in de steek moest laten, is te Amsterdam gearresteerd. Hij is een dertigjarige handelsreiziger, wonende^ in de hoofdstad, die in financiële moeilijkheden verkeerde en daarom het plan had beraamd een auto te stelen en deze te verkopen. Zoals reeds werd gemeld, had hij de wagen op de dag van de overval in Blari- cum achtergelaten, nadat deze door een garagehouder was-herkend. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland dr. J. E. baron de van Steenwijk zal Donderdag 29 April - audiëntie verlenen. Het woord is aan.._ Lucretius Het leven is ons niet in eigendom gegeven, maar in vruchtgebruik. SJAHRIR BEVESTIGT: Republiek handhaaft haar buitenlandse betrekkingen In een speciaal interview met „Merdeka" verklaarde Soetan Sjahrir, dat de buiten landse betrekkingen van de republiek ge handhaafd zullen blijven. Ondanks het be staan van de Renville-overeenkomst zullen de republikeinse vertegenwoordigingskan toren in het buitenland hun gewone werk zaamheden voort zetten en deze vertegen woordigingen van ons land, aldus Sjahrir, zullen als officiële vertegenwoordigers be handeld worden. Ook zal te Renang een afdelingskantoor van de te Singapore ge vestigde „Indonesia Office" geopend wor den. Op het station Hollandse Spoor in Den Haag ontspoorde Zaterdagmiddag een electri- sche trein. De voorste wagen reed dwars over een ander spoor en vernielde een zware ijzeren steun van de stationsoverkapping. Deze kap moest eerst gestut worden voor men de ontspoorde trein kon weghalen. Het reizigersverkeer ondervond weinig stagnatie, daar men de treinen van andere perrons liet vertrekken. Personenauto reed met grote snelheid tegen een langs de weg staande trailer Een auto-ongeluk, dat in 'de nacht van Zaterdag op Zondag op de rijksweg Am sterdamAmersfoort nabij Bussum is gebeurd, heeft aan vier mensen het leven gekost. De slachtoffers zijn de heer W. van Erven Dorens en echtgenote, gewoond hebbende in de Guido Gezellestraat te Amsterdam en de heer J. J. W. van Hcu- kelom Stuyt en echtgenote, gewoond heb bende aan de Jan van Goyenkade te Am sterdam. Beide echtparen laten elk vijf kinderen achter. Omstreeks een uur 's nachts stond aan de rechterzijde van de rijksweg ter hoogte van de Palmkazerne te Bussum, op het grondgebied van de gemeente Huizen een zwaar geladen trailer geparkeerd, waarvan de bestuurder met bandenpech te kampen had. Uit de richting Amersfoort naderde met grote snelheid een personenauto. Zeer Demonstratieverbod der regering genegeerd Vakverbond stelt eisen In strijd met de order van de regering, waarbij openbare demonstraties verboden waren, hebben Italiaanse communisten gis teren een besloten bijeenkomst op een kasteelbij Milaan in een demonstratie doen verkeren, door, eenmaal binnen gekomen zijnde, rode doeken en vlaggen te voor schijn te brengen. Anderen trokken hun jas uit en onthulden aldus een rood vest of pullover. Van het kasteel uit trokken geleidelijk aan groepen demonstranten naar het kathedraalplein van Milaan. Een vrouw wierp uit een venster een fles tus sen de menigte, die door de straat trok; dit veroorzaakte een paniek, doordat men meende met een bom te doen te hebben. Een politie-agent loste enige schoten in de richting van het venster. Luigo Longo, Togliatti's assistent, sprak de vergadering toe. Hij zeide, dat de par tizanen nog steeds hun vrijheid hadden te verdedigen en dat degenen, die de demon stratie verboden hadden de Milanese politiechef en de minister van binnenlandse Te IJmuiden is het hoofdgebouw van de centrale Bond van Transportarbeiders, af deling IJmuiden, bekend onder de naam van „Het Witte Huis" weer in gebruik genomen. Het gebouw was eerst door de D uitsers geheel uitgewoond en na de bevrij ding bij de Nederlandse Marine in gebruik geweest. zaken, Scelba degenen waren, die „steeds de partisanen hadden tegenge werkt". Tijdens een botsing met de politie werd een negentienjarige Milanese carabiniere bij het kathedraalplein door een schot in het hart gedood. Twee demonstranten liepen verwondin gen op en er werden drie arrestaties ver richt. Een plotseling losbrekend onweer, ver gezeld van' een hevige regenbui, hielp de politie de menigte op het kathedraalplein te verspreiden. Het Italiaanse vakverbond heeft een communiqué uitgegeven waarin geëist worden: 1. Agrarische hervormingen door de liqui datie van grote landgoederen en concessies voor de boeren; 2. Industriële hervormin gen door nationalisatie van sleutelindus trieën en deelneming van de arbeiders in de directies van firma's, door middel van arbeidersraden en 3. Hervormingen op het gebied der sociale verzekering, met vol doende grote pensioenen voor alle arbei ders en invaliden, betaling aqp werklozen, zieken of personen, die door een ongeluk gewond zijn geraakt. In een onderhoud zeide Guiseppe di Vit- torio, de communistische secretaris van dit zeven millioen leden tellende vakverbond, dat de beweringen dat het vakverbond stakingen zou gaan organiseren omdat de linkse partijen geen succes bij de verkie zingen hebben behaald, belachelijk en on gegrond zijn. Men zou zich echter wel ver dedigen tegen elke aanval op de arbeiders. Heden zilveren bruiloft van Engelse koningspaar Scotland Yard neust de feestroute af Dè Londense politie heeft in samenwer king met Scotland Yardt gisteren de route, die het Engelse koningspaar vandaag op zijn zilveren bruiloftsdag, van Buckingham Palace naar Saint Pauls Cathedral zal Vol gen, zorgvuldig geïnspecteerd. De ruimtl voor de ingang van de kathedraal is met ijzeten rasterwerk afgezet. Detectives licht ten de deksels van putten voor electriciteit, telefoon- en waterleidingen en onderzoch ten het binnenste op „boobytraps" en an dere onprettige verrassingen. j waarschijnlijk heeft de bestuurder van deze auto de trailer niet opgemerkt. Met grote kracht botste de auto tegen de trailer. De wagen schoof onder de laadbak, waar door de kap werd afgerukt. Alle vier in zittenden waren op slag dood. Ontvlucht meisje Bij de trailer bevond zich, behalve de chauffeur nog een 20-jarig meisje, gekleed in gestichtskleren. Zij bleek die avond ont vlucht te "zijn uit het opvoedingsgesticht te Zeist. Zij had de stilstaande trailer opgemerkt en gevraagd te mogen liften, hetgeen de chauffeur toestond. Hij moest echter eerst zijn banden in orde maken. Het meisje is toen alvast in de cabine gaan zitten. Haar aanwezigheid bleek voor het politie-onder- zoek van groot belang te zijn. Zij verklaar de "namelijk, dat haar aandacht op de .trai ler. is gevallen door het brandende rode achterlicht.' Het staat vrijwel vast, dat het achterlicht ook op het ogenblik, dat de personenauto naderde, heeft gebrand. Behalve de verklaring van het meisje is er nog een belangrijke verklaring. Enige ogenblikken voordat het ongeluk ge schiedde, naderde uit de richting Amers foort een auto, waarvan de bestuurder op 100 meter afstand het rode achterlicht van de vrachtauto opmerkte. Hij ontdekte eerst enkele ogenblikken later dat de wa gen stilstond. Een aanrijding kon hij toen niet meer voorkomen, doch door het krach tige remmen had deze geen ernstig gevolg. De personenauto werd wel dusdanig be schadigd, dat zij moest worden sleept. Sympathiek plan ledereen herinnert zich de goede gaven, welke wij in de hongerwinter, toen de nood het hoogst was, uit Zweden ont vingen. Nu op 16 Juni de koning van Zweden negentig jaar wordt, heeft j mejuffrouw C. Lebret, Pieter Breughel- straat 2 te Utrecht', die op dezelfde dag jarig is, het sympathieke plan opgevat, de monarch hulde te brengen en hem i tevens nogmaals dank te betuigen voor 5 hetgeen zijn volk voor ons heeft gedaan. Zij vraagt de namen en adressèn van Nederlanders, die op 16 Juni jarig zijn, om mei hen nader te overleggen, welke. vorm aan dit huldebetoon gegeven zal i worden. Gemeenteraadsverkiezingen in Beieren en Hessen Socialisten leiden in Frankfort Vier millioen Duitsers in Beieren en Hes sen (Amerikaanse zóne) zijn Zondag ter stembus getogen voor het kiezen van bur gemeesters en gemeenteraadsleden. De voorlopige cijfers voor Frankfort, hoofdstad der Engels-Amerikaanse zóne luiden alS volgt: sociaal-democraten 37 pet., christen-democraten 26 pet., liberaal-demo craten 23 pet., communisten 11.2 pet. In het overwegend industriële Hanau werd de uiterst linkse K.P/D. (Duitse com munistische partij) derde van de vier par-r tijen en behaalde 9 van de 36 zetels. In de grotendeels katholieke stad Fulda kregen de communisten, voor zover thans bekend, 859 der 19.856 stemmen en geen zetel. De christen-democraten kregen hier 21 der 36 zetels. Definitieve uitslagen zijn eerst roni Woensdag te verwachten. TWEEDE K.L.M.-DC 6 VLOOG IN 9 UUR OVER DE OCEAAN. Zondagmiddag om half drie arriveerde de PH-TKW, de tweede K.L.M.-Douglas DC 6 machine, uit Amerika op Schiphol. Gezag voerder Hakkenberg van Gaasbeek had de machine in 9 uur van New Founland over de Atlantische Oceaan naar Schiphol ge vlogen. Weekeinde sfond in feken van Europese eenheid Socialistencongres sticht permanent orgaan De conferentie van de zestien socialisti sche partijen te Parijs heeft besloten tot oprichting van een permanente organisatie te Parijs ter voorbereiding van de oprich ting van de „Verenigde vrije staten van EuropaOok werd besloten een socialis tisch documentatie- en propagandacentrum op te richten. Dit laatste betekende niet een socialistische tegenhanger van de „komin- form" doch slechts een informatiecentrum te zun. Hugh Dalton, Brits ex-minister van Fi nanciën, bevestigde dat geen der zestien socialistische partijen van Europa verte genwoordigd zou zijn op het federalistisch congres, flat in Mei te Den Haag zal ge houden worden. De zestien partyen zullen op 4 Juni bij eenkomen te Wenen om de Ruhr-kwestie opnieuw op te nemen. Vastgesteld werd, dat de Europese orga nisatie steeds open moest blijven en 'de commerciële uitwisseling bevorderen tus sen het Oosten en het Westen. Over het regiem van Franco in Spanje werd een veroordeling uitgesproken. Unieraad geopend. De Britse.minister Bevin heeft gisteren t® Londen de eerste bijeenkomst van het per manent orgaan van de West-Europese unie geopend. Lord Halifax, voormalig Brits ex-minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft voorts Zondag te Londen de bijeenkomst der in terkerkelijke christelijke actie geopend met een beroep op „de geest van het ver enigd christendom", teneinde strijd te voe ren tegen „krachten der antithese die zullen vechten met elk te hunner beschik king staand wapen". Katholieken, protestanten, conservatie ven en socialisten o.a. uit België, Duits land, Engeland, Frankrijk en Nederland, wezen op „het verband tussen christen dom en Westerse beschaving". Attlee en Churchill hadden heilwensen gezonden. Attlee verklaart inzijn boodschap: „Thans komt het er in de eerste plaats op aan opnieuw de zedelijke waarden te be vestigen, die de grondvesten zijn van onze christelijke beschaving". Karnemelk gedeeltelijk bonvrij Van heden af zal naast de karnemelk welke verkrijgbaar is op de bon voor ge- standaardiseerde melk in de verhouding dne liter karnemelk voor één liter gestan daardiseerde melk 10 pet. bonvrije karne melk beschikbaar worden gesteld. Dit be tekent, dat iedere consument recht heeft op een hoeveelheid karnemelk en uit onder- melk en karnemelk bereide consumptie- rrielkproducten gelijk aan 10 pet. van zijn totaal verbruik aan gestandaardiseerde melk en hieruit bereide consumptiemelk producten. Nationale Feestdag in Beverwijk Het programma dat op de Nationale Feestdag (5 Mei) afgewerkt zal worden is als volgt samengesteld: UUT: {fuQdappèl op het Moensplein. 9 30 uur: Mars door jeugdverenigingen. 10.30 uur. Optocht met versierde fietsen, enz. - Opstelling 10 uur op „Akerendam". 3-5 uur: Muzikale rondgang door de Hoogovenharmonie. 3-5.30 u.: Opvoering van wagenspel. De Rederijkers Kamer Kenne- merland" voert op het middeU eeuwse Franse spel „De Klucht van de slimme advocaat." Ie opvoering 3 uur op „de Meer". 2e opvoering 4,30 uur bij de Grote Kerk. 6-8 uur: Voetbalwedstrijd in het sport- park. Revanche-wedstrijd tus sen een elftal uit Beverwijkse clubs, en oefenmeesters. 8,30 uur: Revue-avond in het Vereni gingsgebouw aan de Schans Opgevoerd zal worden: „Vrou wen in Bezettingstijd" en Hol land Revue" begeleid door mu- ziek van een strijkorkest. 8,30 uur: Wagenspel in het Vfiiling- gebouw aan de Breestraat. Hier zal dezelfde klucht wor den gespeeld door de Rederij, kers Kamer „Kennemerland". J-ii u.: Openluchtbioscoop op De Meer. BINNENBRANDJE LJEP GOED AF. Bij de autobusonderneming der firma Van Oosterom ontstond Zaterdagmiddag omstreeks twee uur een binnenbrandje doordat een blik met wasbenzine tot explo sie kwam. De ontploffing is ontstaan door een accu die te dicht bij het blik met benzine stond. De brandweer, welke spoedig ter plaatse was, kon onvergchterzake terugkeren, daar de brand reeds door eigen optreden geblust was. De schade was«gering. Wegens overvloed van kopij staan verschillende sportverslagen tot mor gen - Dinsdag - over. (Red. IJ. Crt.) DROOG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aanvankelijk op vele. plaatsen weinig, doch later weer toenemende bewolking Droog weer met matige wind uit Noor delijke richtingen. Vannacht Iets lagere temperaturen, morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. t Zon op Maan op »ocöw<O"I 27 April: 5.19 uur, onder 19.57 ,uur 0 40 uur. onder 7.07 uui

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1