DANSEN InSDAG 4 MEI 1948 Fa. de Ruyters in-en verkoophuis Van Weert Het vrolijk avontuur IJ MUIDER COURANT de leer mede t n h t*de e "i*ig Velsen Bevrijdingsfeesten 1 in de scholen t Js In de roorafgaande jaren, zullen JSSkintoen eemtenlt Vthen „er onder leiding van hoofden en Bi, bevrijdingsfeest vieren. Enkele SÏJjeleden Ij in geheel Velsen een col- Ti gehouden voor dit doel. Wat echter -■ -Lit is eebeurd. er Is een. tekort van 5» ruiden. De uitgaven bedragen 3040 *de inkomsten ziin 2568. Uoceliik voelen sommige inwoners zich JS gedrongen een bijdrage te geven, Stan geschieden aan het adres van de D. de Bruyn, Kerkerink- 'jan 55, Santpc*"* De klassen 1 Mende geb Jïr goochelvoorstelhngen en mms dij. jr'g( gebouw voor Christelijke Belangen, van de St. Franciscus- lLqoI het Jeugdhuis te Santpoort, de gym- '■fStiekzaal aan de Langeveldstraat, het Sa-theater zijn hiervoor beschikbaar tOteld. t De deserteur. naar bü de onthulling van het monument ^leerlingen van de klassen 5, 6 en 7, als- je de jeugd van de UX.O. scholen aan- zullen zijn, heeft het comité voor oljeugdfeesten besloten, de feeste- iKBecen voor die allen uit te stellen tot 'IJ, 12 en 13 Mei. I get Onderwijzerstoneelgezelschap zal i in het gebouw Concordia per dag twee ngen geven van „De deserteur" een jjch stuk van Fred. Berens, dat ten tijde van de Franse bezetting, lljjok ditstuk laat het verschil zien tussen en slechte vaderlanders, evenals het jaar „De inneming van Den Briel". >jWederopbouw-problemen die dringen lil Gisteren was het 13 maanden geleden (hl het wederopbouwplan van de gemeen- cJ, Velsen tor goedkeuring naar Den Haag werd gezonden en nog steeds is men wach- lende op het accoord. ;v Voor twflè projecten in IJmuiden is een '^jrlofige goedkeuring gegeven, zodat met 'bouw van 268 woningen en de zoge- ide „Zweedse huizen" kon worden be nen. Bij de bouw van dit complex lit nog enige ruimte vrij, zodat er op terrein nog enkele woon- en winkel en kunnen worden bijgebouwd. :^Wat het grote deel van IJmuiden be- moet de onteigening wachten op lang verbeide goedkeuring. Het ijp maken van de grond wacht op „.eigening en het bouwen op zijn beurt het in orde brengen van de grond. ïs is er vooralsnog geen mogelijkheid kringloop te beginnen. rr De winkelstand is het meest gedu- ïr'j'peerd door het uitblijven van de afcedkeuring, daar vele grote winke- liers „op de schopstoel zitten". ";j8tchtsherstel heeft hen namelijk gesom- êterd de door hen gehuurde percelen te -.Jjftten, daar de eigenaars hierover we- de beschikking moeten hebben. De die deze winkeliers stellen is: waar- ttign? Oud-IJmuiden is „dichtgemetseld" IJmuiden-Oost heeft slechts kale vlak- - daar, waar eens het eigendom van w zakenmensen stond. J Om al deze redenen, -die zeker urgent inoemd mogen worden, slaakt men in felsen de verzuchting: hoe lang nog? g van de C.J.M.V. ''"De Christelijke Jongemannen vereniging joudt haar 95ste bondsdag Donderdag te amsterdam. De deelnemers uit de gemeen- f Velsen gaan des morgens naar Haarlem gttvandaar per trein naar Amsterdam. Na V,*1 kerkdienst te hebben bijgewoond in de -*uwe Kerk. Oude Kerk of Westerkerk. fekken de groepen te half tien in optocht de verschillende vergaderzalen. Dit de Apollohal, het Concertgebouw, het Ju.V.-gebouw en Bellevue. jeVekense club begeeft zich naar laatst- Doemde vergaderplaats, waar ds. A A Jtojut zal spreken over: De jeugd in van heden. Muziek en zang wis sen dit programma af. Oa middags wordt een boottocht door ptchten en havens gehouden, waarna 'da&TÏÏL!® omsteeks acht uur weer -B Velien wordt verwacht. BESLISSING VOLGT NA ONDERZOEK emeester en Wethouders van Velsen dat de beslissing op de ver- de "n'v. Ijzer "en "Metaal g i et'e r ij m. B. '"on te IJmuiden, om vergunning tot - en uitbreiden van de ijzer- en in het perceel Haringkade no. Mulder en Rijke te IJmui- .ning tot het uitbreiden van ermanswerkplaats in het per- raat no. 24 te IJmuiden; M van J.van Dijk te Driehuis, om vergunning s-M het opstellen van diverse werktuigen en rjtóectro-motoren in het Crematorium te j-Dnehuis. "ir hen is verdaagd, omdat het onderzoek niet zover is gevorderd, thans reeds een l beslissing kan worden genomen. ÏEEST.WOND VAN DE VRIJZINNIG CHRISTELIJKE JONGEREN. .dagavond komen de leden van de C. J. B. bij elkaar in de Nijverheids- wwl. Het programma vermeldt onder er een declamatorium, volksdans, kamp- hukken, een lekenspel, declamatie en 6 getrouwe nabootsing van wat er zoal M een kampvuur gebeurt. Een waardige hdieg. NAAR DE BLOEMENVEILING. Velsen van het Humanistisch Ijooond heeft besloten op Hemelvaarts- ;;ween bezoek te brengen, aan de bloe- •Mvemng te Aalsmeer en er onder meer orchideeënkas te bezichtigen. Agenda voor Velsen en IJmuiden DINSDAG 4 MEI. JbMKtt Geen voorstelling, uur: „Stille gang". Veis® l??40 5 ME'. ■-•joolleesten. .Verlaten". 9.30—1.30 monument, ver- i, Vogelvrij Velsen-Noord Zaterdag Ronde van Kennemerland Zoals reeds eerder medegedeeld, zal de B.R.C. „Kennemerland", welke oorspron kelijk plannen had tot het organiseren van een tweetal wielerronden in Beverwijk, in plaats daarvan op de „Gilde" te Velsen- Noord deze wedstrijden houden. Voor de eerste, die Zaterdag 8 Mei op het traject Koningsweg, Schulpweg en Gil- delaan wordt verreden voor amateurs en nieuwelingen blijkt een flinke belangstel ling te zijn; men verwacht ruim vijftig deelnemers. Officieel schreven 56 wielren ners in, waaronder de allerbeste uit ons land en vooral uit de omgeving. Een bijzonderheid bij deze eerste Ken- nemerland-ronde is de aanwezigheid van de Technische Commissie van de Ned. Wielren Unie voor de Olympische Spelen, welke tijdens de wielerverrichtingen zal uitzien naar eventuele gegadigden voor de uitzending naar Londen. Deze wetenschap zal onder de renners zeker bijdragen tot een. grote sportieve strijd. De groep amateurs herbergt verschillen de bekende kopstukken. Uit Haarlem ko men onder meer de gebroeders J. en P. Peters, broers van de wereldkampioen, die reeds een uitstekende reputatie verwier ven, maar in de Haagse renners M. en G. Kettenes forse concurrenten zullen heb ben. Van Amsterdam komen K. Vet en J. en C. Witteveen en Zaandam levert voor de ronde G. Ris. Met grote belangstelling wordt uitgezien naar het rijden van de Alkmaarder J. Hennink, welke de eerste plaats in deze course wordt toegeschreven, doch de B.R.C. „Kennemerland" zal zich voor Beverwijk en omgeving ook niet on betuigd laten door deelneming van N. Henneman, J. Kuilman en A. Wachtman. AANVOER VAN GRONDSTOFFEN. Voor de- Papierfabriek Van Gelder Zo nen N.V. zijn Zondag de Noorse s.s. „Jelö" en „Akershus" aangekomen. Het eerste schip voerde uit Oslo een gedeeltelijke lading cellulose aan; het andere kwam van Toedstrand (Noorwegen) met houtstof. CONCERT VAN „DE ZANGVOGELS". Donderdag 20 Mei zal het Chr. Kinder koor „De Zangvogels", directeur de heer Huib Slings, in gebouw „Cohcordia" een concert geven, waarin onder meer wordt uitgevoerd de cantate „De schoonste feest dag" van Cath. van Rennes. Jop Krom verzorgt de pianobegeleiding. Medewerking verleent de Harmonieka pel „De Eendracht", dirigent de heer L. H. F. Leistikow. BUURTVERENIGING „DA COSTA". De Buurtvereniging „Da Costa" zal Vrij dagavond in het Kennemer-Theater te Be verwijk het winterseizoen besluiten met de opvoering van het vissers-toneelspel in drie bedrijven „Het lied van de zee", on der regie van de heer H. Tiemeyer. Gelijktijdig wordt aan het zomerpro- gramma gewerkt, waarvan het eerste re sultaat is een uitgaansdag voor kinderen van 5 tot en met 15 jaar op 28 Juli a.s. De autotocht gaat naar Oud-Valkeveen, maar de oudste kinderen zullen eerst nog een bezoek aan Schiphol brengen. Woensdag 5 Mei Nat. feestdag in Rest. Zomerlust, Santpoort IJmuiden De vooravond van de bevrijdingsdag Hedenavond te negen uur, dus een uur na de „stille gang" zal er een bijeenkomst worden gehouden in de Nederlands Her vormde Kerk aan de Kanaalstraat. Het geheel draagt het karakter van een „Ker kelijke herdenking van bevrijd Neder land". Ds. J. van den Berg zal spreken over: „Een volk in nood", ds. D. C. v. Wijngaar den over: „Een volk bevrijd" en ds. S. E. Wesbonk houdt tot besluit een toespraak over: „Een volk in dank". In de sluizen schutten 595 zeeschepen Niet minder dan 595 zeeschepen zijn in de maand April de pieren van IJmuiden in- of uitgevaren. Voor Amsterdam kwamen binnen 242 sche pen, voor Zaandam 4, voor de Papierfabriek 8, voor de binnenhaven van de Hoogovens 10, als bijlegger 12, Totaal 276 schepen. Naar buiten geschut werden 257 schepen uit Amsterdam, 4 uit Zaandam, 8 van de Papierfabriek, 15 van de binnenhaven van de Hoogovens, 16 bijleggers gingen weg. Voor de Hoogovens kwamen 17 schepen met erts binnen en een schip kwam er laden, in de buitenhaven vertoefde één schip als bijlegger, zodat in de buitenhaven 19 schepen werden verwerkt. Veel geld betalen wij voor: Betere gebruikte meubelen, gehele en ged. inboedels, enz. Trompstraat 35 Telefoon 4273 IJmuiden (O.) Nachtelijk drama om cn in de sluis Twee Engelse zeelieden hebben het Maandagavond wel heel bont gemaakt bij de sluis. Zij verkeerden onder de invloed van een onnoemelijk aantal onversneden bellen Hollandse jenever, wat tot gevolg had, dat zij omstreeks één uur dé verhou dingen niet meer geheel duidelijk zagen en zelfs de aloude vriendschap uit het oog verloren. De ruzie liep nog al erg hoog en daarna zeer laag, want de twee lieden, die op de sleper „Marina" thuis horen, rolden al vechtend in de kolk van de Middensluis. Het water bekoelde hun boosheid aller minst: zelfs in bad werd de woede verder uitgevierd. Het sluispersoneel kwam op het gekrakeel af en gooide er een red dingsboei achteraan, met behulp waarvan de watertrappers op het droge werden ge bracht. Ook daar zette de strijd zich voort, zodat de twee behoorlijk toegetakelde schepelingen ten leste door de nachtelijke toeschouwers gescheiden en aan boord ge bracht moesten worden. Motief? Onbekend. Padvindsters hielden propaganda-avond Het leek, of er iets van de frisheid van de natuur en van de kampvuursfeer naar het Patronaatsgebouw was overgewaaid, toen de Velsense padvindsters daar Za terdagavond een propaganda-avond hiel den. Ook in ander opzicht wisten Kabouters en Padvindsters van de groepen uit de gemeente Velsen de avond te doen slagen, want de volle zaal kreeg een welverzorgd programma voorgezet, dat met een grote hoeveelheid enthousiasme werd afgewerkt. Nadat de avond geopend was met een kleurige vlaggenparade, werd een serie korte toneelstukjes opgevoerd, die ver schillende aspecten uit de padvindsters- wereld toonden, maar niet zonder een ko mische noot. Feeëndansen, door de jongere meisjes gebracht, wisselden deze sketches af; de korte pauzes werden opgevuld door het zingen van padvindsterliedjes met gi taarbegeleiding. Ook werd een loterij ge houden. Aan het einde van het programma werden mevrouw Heykoop, die zich zeer veel moeite had gegeven met het schrijven en instuderen van de toneelstukjes, door twee Kabouters bloemen aangeboden. De opvoedende en vormende krachten, die er in de Padvindstersbeweging schui len, werden Zaterdagavond op overtuigen de wijze aangetoond. Grote sleepreizen volbracht L. Smit en Co's Internationale Sleep dienst heeft dezer dagen het laatste deel van een belangrijke sleepopdracht met succes uitgevoerd. Voor Zuid-Amerikaanse rekening moest hij vier droogdokken uit Zuid-Afrika en India naar Buenos Aires slepen. Een daarvan werd van Kaapstad naar de bestemming gesleept door de sleep boot „Witte Zee", die daarna een tweede dok van Vizagapatan naar Buenos Aires bracht. De sleepboot „Poolzee" sleepte een derde dok van Karachi naar Buenos Aires de „Tyne" arriveerde daar onlangs met het vierde en laatste dok van Cochin. De reizen van India naar Zuid-Amerika werden alle uitgevoerd in twee gedeelten. In Kaapstad werden de reizen onderbro ken voor het aanvullen van de bunker- voorraad en om de schepen te dokken. De „Tyne" vertrekt van Buenos Aires naar Trinidad om vandaar een sleep uit te voeren naar Lissabon. Ook de beide andere sleepboten die deel namen aan de dokreizen naar Zuid-Ameri ka zijn aangewezen voor nieuwe reizen. De „Poolzee" sleepte een baggermolen en een bak van Kaapstad naar Port de Bouc en de „Witte Zee" is op weg naar Freetown om een stoomschip vandaar naar Genua te slepen. OUD-KATHOLIEK ONDERSTEUNINGS FONDS. De afdeling IJmuiden van de Vereniging „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" houdt vanavond in het Oud-Katholiek Verenigingsgebouw een ledenvergadering. Het belangrijkste punt van de agenda vormt de bespreking van de beschrijvings brief voor de Algemene Vergadering der Vereniging op 11 Mei te Gouda, waarvoor ook de plaatselijke afdeling enige voorstel len inbracht L.T.C. tenniste tegen- Leidse studenten De 'uitslagen van de tenniswedstrijden van LTC (Velserbeek I) tegen Leidse Stu denten III zijn: le dames enkel: Mevr. Burgermej. E Coster 4—6, 6—8. 2e dames enkel: Mevr. GerssenA. van Hilten 6—4. 8—6. le heren enkel: Van SplunterMörzer Bruyns 26, 61, 63. 2e heren enkel: DalmeyerFijn van Draat 2—6. 6—4, 1—6. le Mixed: Mevr. Burger en Burgermej Wolterbeek en Fijn van Draat 63. 64. 2e Mixed: Mevr. Gerssen en Dalmeyer mej. Coster en Swens 62. 63. Dames dubbel: Mevr. Burger en mevr. Gerssenmej. Wolterbeek en mej. van Hil ten 06, 68. Heren dubbel: Van Splumer en G. Burger Swens en Fijn van Draat 64, 63. Velserbeek wint met 5—3. Team II van LTC Velserbeek speelde tegen Beverwijk IV. le Dames enkel: Mevr. Broersenmej. T, Majoor 6—0, 6—2. 2e Dames enkel: Mej. Siewersenmevr. van Suchtelen 60, 60. le Heren enkel: Van der mnsLindeman 6—1, 6—0. 2e Heren enkel: KoningsteinVermeulen 6—0, 6—2. I le Mixed: Mej. Kwak en Koningstein—mej. Majoor en Vermeulen 64, 62. 2e Mixed: Mej. Siewertsen en Gerssen— mevr. Lindeman en Lindeman 75, 62. Dames dubbel: Mevr. Broersen en mej. KwakMevr. Lindeman en mevr. van Such telen 6—1. 6—3. Heren dubbel: Van der Lans en Gerssen Lindeman en Vermeulen 62, 60. Velserbeek wint met 80. Voorts speelde team III van LTC „Velser beek" tegen Shell IV, Amserdam. Uitwed strijd. le Dames enkel: Mej. W. Rietmanmevr. Disma 63, 75. 2e Dames enkel: Mej. van Balenmevr. Nicolay 6—4, 62. le Heren enkel: Van ThoolingenDe Weerd 62, 75. 2e Heren enkel: 'Van BerkhoutBolland 6—2, 6—2. le Mixed: Mej. van Balen en Van Thoolin genmevr. Nicolay en Bolland 86, 60. 2e Mixed: Mej. R. Roetman en Van Berk houtmevr. de JagerHonners en de Jager 64, 63. Dames dubbel: Mej. R. Rietman en mej. W. Rietmanmevr. Disma en mevr. de Jager Homers 97, 64. Heren dubbel: Van Thoolingen en Van BerkhoutDe WeerdDe Jager 62, 63. Shell IV wint met 80. MARKTBERICHT 3 Mei 1948 Besommingen. IJM 14 Isabel f 9875; IJM 6 Norma f 23.340; IJM 16 Bergen f56.000. GG 664 f7800; SCH 36 f5720; SCH 9 f13.370; KW 162 f2670; KW 169 f ?460; KW 125 f 2900: KW 89 f3600; KW 69 f9210; KW 129 f9330; KW 166 f2220; KW 54 f3010; KW 83 f 2720; KW 59 f 1650; KW 51 f2685; KW 210 f2650; KW 84 f3140; KW 17 f 3000; KW 28 'f2870; KW 53 f2160; IJM 224 f2030; IJM 52 f1680; IJM 316 IJM 210 f2490; IJM 201 f 1460; IJM 35 f 2220. Visprijzen. Heilbot 2,40—1,75; gr. tong 2,052,05; rod. tong 2,552,15: kl.md. tong 2,702,25: kl. tong I 2,20—1,90; kl. tong II 1,58; tarbot I 2,201,90, per 1 kg. Tarbot II 86—72; tarbot Hl 84—73; tarbot IV 62—57; gr. griet 7571; kl. griet 39—36; wolf 5633; tongschar 5936; poontjes 18 11,50; schar 22,505,50; baars 1917; ham 63; schartong 2925: poon gr. 7772; poon md. 7962; poon kl. 60; gr. schol 32,50—28; md. schol 32.5023; kl. schol 15,50—5, alles per 50 kg. Kabeljauw 106100; koolvis 57,5057; leng 80 per 125 kg. Gr. schelvis 37,50—37 per 50 kg. ENGELS CORVET VOOR HAARLEM. De sleepboot Marina heeft te IJmuiden binnengebracht het Engelse corvet Q. L. S. G. 516 aat bestemd is voor de Nautic te Haarlem. Santpoort-dorp VOOR „ERESCHULD EN DANKBAARHEID". Woensdag 5 Mei des avonds om 8 uur zal in de Nederlands Hervormde Kerk een herdenkingsdienst worden gehouden, waar in ds. P. A. Tichelaar zal voorgaan. Aan het eind van de dienst zal een collecte wor den gehouden voor „Ereschuld en Dank baarheid". OPENING NATUURBAD „VELSEREND". Het natuurbad „Velserend" opent op 15 Mei zijn poorten voor het publiek. Zilveren concierge gehuldigd In 1949 bestaat de Nijverheidsschool aan de Briniostraat 30 jaar. Dat wil zeggen het instituut Nijverheidsschool, het huidige gebouw in Velsen dateert van later datum. In al die jaren is er aan deze inrichting nooit een jubilaris gehuldigd. Men heeft dit aan d& zijde der leraren aangevoeld als een gemis. Teneinde het volgend jaar beslagen ten ijs te komen, is er uit de leraren een feestcommissie gevormd, die reeds nu plannen smeedt. Om te probe ren of men het huldigen in dc loop der jaren niet is verleerd, heeft men Zaterdag „het eerste slachtoffer" onder handen ge nomen, zoals de waarnemend directeur, de heer F. J. Heykoop zeide. Het betrof de heer P. H. E. V. van Breda, die zijn zilveren jubileum als concierge vierde. In de bioscoopzaal van de school zijn de heer en mevrouw Van Breda door het lerarencorps ontvangen en toegesproken door de heer Heykoop, die mede namens het bestuur allereerst het woord richtte tot mevrouw Van Breda, omdat oorspron kelijk deze als concierge was aangesteld. Doch 25 jaar geleden heeft haar man deze plaats ingenomen en verdween mevrouw naar de tweede plaats, waar zij echter haar man steeds trouw heeft geholpen in zijn arbeid. Van harte hopen wij, dat ge uw taak nog lange jaren zult blijven ver vullen, wenste de heer Heykoop de heer Van Breda toe. De heer H. P. Brits sprak als voorzitter van het feestcomité en roemde de prettige samenwerking, doch, wat hem steeds weer het meest opviel was, dat de heer Van Breda, het al die jaren zo goed met de jongens heeft kunnen rooien". Een van de eerste voorwaarden hiervoor, zei de heer Brits, is een zekere paedagogische inslag. De heer Van Breda bezit deze gave en er is geen jongen, hoe groot ook, die tegen deze kleine concierge op kan. De heer Brits zeide verblijd te zijn, dat er nu „een nieuwe wind" gaat waaien en er gelegenheid komt prestaties openlijk te gaan waarderen. Der gelijke mijlpalen zijn belangrijk voor de historie van de school, zei spreker. Hierna mocht de jubilaris een fraai ge schenk in ontvangst nemen en werd me vrouw „in de bloemen gezet". De heer Van Breda dankte in vlotte be woordingen en sprak er zijn blijdschap over uit, dat er bijna geen verschil in om gang bestond tussen de leraren en de con cierge. IJmuiden-Oost WATERLOO-NIEUWS Het eerste elftal van Waterloo speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen IJmuiden. De ploegen kwamen beide met drie invallers uit en er was een gelijk op gaande strijd te zien. IJmuiden nam de leiding met een mooie kopbal van de rechtsbinnen. Na rust vergrootte IJmuiden zijn voorsprong (20). Waterloo gaf de moed echter niet op en met twee doelpun ten van Sloot en Buding eindigde deze sportief gespeelde wedstrijd in een 22 gelijk spel. Donderdag wordt op het Terrasvogels- terrein de promotiewedstrijd Stormvogels 4Waterloo 2 gespeeld. Waterloo 2 is in deze promotiecompetitie met een gelijk spel gestart. Vtsserij'-varta J De Zweedse kotter welke Zaterdag 300 kisten Oostzee kabeljauw loste, had slechte kwaliteit. Dit kon ook niet anders, daar de kotter drie weken was uit geweest. Twee grote tarbotten werden in de afgelopen week ontvreemd, ten nadele van een Urker visser. De halpolitie wist de vis op te sporen. Tegen de visknecht die de visjes had ontvreemd werd proces-verbaal opgemaakt. Voor belangstellenden in het visserij bedrijf zijn weer als voor de oorlog elke dag de besommingen te vernemen in het Witte Huis aan de Zuid-zijde der vissers haven. De trawler Libra IJM 98 wist op de laatste reis een steur te vangen van 34 kilo. Voor deze rivier en zeevis bestaat nog altijd een zeer grote vraag bij de vishandel. Derde reis weer een succes. Met een vangst van bijna 2000 kisten verse vis, is van IJsland teruggekeerd de trawler Ber gen (IJM 16). Dit was de derde reis en zij werd precies in drie weken volbracht. De vis was van uitstekende kwaliteit. Er werd een prachtige besomming gemaakt. Grote vangst. Met een grote vangst van 7000 manden verse vis was Maandag alhier binnen de motorlogger SCH. 9. Deze te Scheveningen thuis behorende logger had ver om ,de Noord" gevist. WANDELWAGENTJE aardig model met spatborden, gemak kelijk mede te nemen, prijs 47.50. Anoqanq 46 voo' de Babv Beverwijk Nederlands kampioenschap gewichtheffen Georganiseerd door de Beverwijkse krachtsportvereniging D.O.K. hadden Zon dag in het Kennemer Theater de wedstrij den om het Nederlands kampioenschap ge wichtheffen plaats. Het gelukte de Beverwijker H. Iskes, lid van de organiserende vereniging, het Ne derlands kampioenschap lichtgewicht in de eerste afdeling op zijn naam te brengen. Nadat de heer C. G. Tabak de wedstrij den geopend had, werden in de eerste afde ling enige pogingen gedaan het Nederlands record te verbeteren. De licht middenge wicht L. Spiero, uit Delft, bracht het record „tweehandig drukken" van 100 op 101 kg. In dezelfde gewichtsklasse bracht Sneekens, uit Breda, het record tweehandig stoten van 135 op 137'/2 kg. Bij de prijsuitreiking welke na afloop van de wedstrijden door de voorzitter van de Nederlandse Krachtspor'tbond, de heer Pe- rel, plaats had, was de burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. Scholtens, enige tijd aanwezig. De gedetailleerde uitslagen luidden: le afdeling: extra vedergewicht: H. Wolf (HWT, Haarlem); vedergewicht: D. Brand (Hercules, Den Haag); lichtgewicht: H. Is kes (DOK, Beverwijk); middengewicht: J. J. Sneekens (BGV, Breda); zwaargewicht: A. Charité (Hercules, Den Haag). 2e afdeling: extra vedergewicht: W. Keu- lemans (BGV, Breda); vedergewicht: O. Brand (Hercules, Den Haag); lichtgewicht: A, Dirven (BGV, Breda); middengewicht: N. de Haan (Hercules, Amsterdam); zwaar middengewicht: W. van Basten (De Halter, Utrecht)zwaargewicht; P. Harberts (Her cules, Den Haag); D. Z. T. V. BOEKT SUCCES. De „Hoogovenstaten"-gemengde-zangver- eniging „Door Zang tot Vriendschap", on der leiding van de dirigent, de heer Leo Pielage, heeft op het zangconcours in Am sterdam, evenals vorig jaar beslag op een eerste prijs weten te leggen. Totaal werden er, op de door „Oefening Baart Kunst" georganiseerde zangwed strijd in de eerste afdeling 322 punten behaald. OPERETTE. Het Katholieke Beverwijkse kinderkoor „De Spelende Nachtegalen" brengt zijn eerste kinderoperette in het K.S.A.-gebouw (Peperstraat) op 12 en 13 Mei). Opgevoerd zal dan worden „Reepelsteel- tje" en na de pauze „Jantje in Modderstad". De algehele leiding heeft de heer A. Louwe. „TER ONTNUCHTERING". Een Beverwijker had zich zozeer aan het gebruik van geestrijke dranken overge geven, dat hij in kennelijke staat de ge meente doorkruiste. De politie hield de man aan en heeft hem ter ontnuchtering een poosje achter de tralies gedeponeerd. Atletiekwedstrijden op „Watervliet" Indien het weer op Hemelvaartsdag wil meewerken, kunnen liefhebbers van athle- tiek op de sintelbaan van het Sportpark „Watervliet" aan de Nieuwe Schulpweg bij de eerste in dit seizoen onder auspiciën van de K.N.A.U. door de Hoogoven Atle tiekvereniging „Suomi" georganiseerde wedstrijden veel goeds te zien krijgen. Weliswaar gelden deze wedstrijden voor de groepen nieuwelingen en junioren, maar juist in deze categorieën wordt vaak fel gestreden. Het programma omvat alle athletiek- nummers, waarbij niet alleen de techni sche- maar ook de loopnummers zeer gped worden bezet. Vooral bij de 800 m. voor junioren en heren komen vele liefhebbers in het strijdperk, doch de 3000 m. heren C en D-klasse belooft eveneens goede strijd. In totaal schreven niet minder dan 175 athleten in, een voor dergelijke wedstrij den zeer groot aantal. De deelnemers komen zelfs uit Amers foort en Leiden. Het grootste aantal levert Noordholland met de plaatsen Amsterdam, Purmerend, Heiloo, Edam, Zaandam en Krommenie. Een zeer grote groep deelne mers op de verschillende nummers komt van de R.-K. Sportvereniging „D.E.M." te Beverwijk. I.E.V. brengt ook enige gega digden op de baan evenals de organise rende vereniging. De wedstrijden worden besloten met de Olympische estafette (800, 400, 400, 200 m.) van-A.A.C. en K.D.O., (Amsterdam), Nea-Volharding (Purmer end), Suomi (Velsen), Volewijckers (Am sterdam) en Zaanland (Zaandam). „Hoogovenstaten" groeit gestadig De Vereniging „Hoogovenstaten" met haar vele onderafdelingen blijkt het, wat betreft het ledental,«maar steeds vqor de wind te gaan. De vereniging telde op 1 April 2664 le den en donateurs. Vergeleken met vorig jaar betekent dit een toeneming van meer dan 10 procent. Aan individuele leden telde „Hoogovenstaten" 2421 leden, een respectabel aantal dus. Santpoort STREEK-BIJEENKOMST JONGE KERK EN V. C. J. B. Zaterdag 8 Mei zal een struik-bij een komst worden gehouden van de Jonge Kerk en V. C. J. B. Om 4 uur verzamelen de afgevaardigden zich in het Jeugdhuis voor gemeenschappelijke broodmaaltijd, zang, muziek en volksdans. Des avonds wordt opgevoerd het lekenspel „Wie zijn leven zal verliezen". FEUILLETON door DOROTHY BLACK Vertaald uit het Engels 15) Tigherhams is de zaak, waar je heen moet gaan. Je laat hen alles verzorgen in plaats van zelf te prutsen. De amateurs zullen altijd zelf met een mandje naar de markt blijven gaan. Tigherhams kan als groot handel echter goedkoop leveren. Mercer is de man daar. De oude Charles Mercer. Een grote vriend van me. Hij verzorgt al mijn zaken. Dan is er Morlfords voor wijn en gedistilleerd. Ook een beste zaak. Met ge weldige relaties. Ze weten wanneer er schepen binnen komen. Ze hebben agenten op het vasteland, die goedkope goede drank voor hen opsporen. Morlfords heeft me b.v. eens geholpen aan een soort champagne cider. Kostte me vier shilling per fles en ik liet «f champagne-cocktails in mijn hotel voor 0 shilling per glav mee maken, jaren lang en niemand heeft het ooit ontdekt. Daar verdien je goed aan, dat kan ik U vertellen. Hm, humHij begon weer zijn zonderlinge geluiden te produceren. Lyun dacht snel na, terwijl hij aan het kuchen was. Ze steunde haar kin in haar handen. Haar rachte haar, dat met een lintje bijeen gehouden werd, viel om haar gezichtje. Ze keek J.W. met een verlegen bewondering aan, die hij vleiend en aan genaam vond. Tenslotte doe ik nu net als hij met de cider, dacht Lynn en ze glim lachte in zichzelf. Ik bied hem een goed koop soort bewondering aan, die hij voor echt houdt! Het gebeurde J.W. niet vaak. dat een aai-dig jong meisje enige notitie van hem nam. En aardig om te zien was ze zeker, dacht hij. Hij vond haar gebruinde huid en de enkele sproet op haar kleine neusje zeer aantrekkelijk. Ze kon misschien niet met Angel wedijveren, maar dat deed er ook niets toe. Angel was een miniatuurtje. Maar Lynn vond J.W., leek op een rijpe appel. En hij prefereerde Lynn's type. Hij vouwde zijn dikke rode handen op de tafel en duwde Mevrouw Lessings' kostbare bezittingen, een gouden sigarettenkoker met aansteker, en een gouden poederdoos met diamanten monogram, die naast haar tasje lagen, opzij. In het hotel vak moet je kunnen wachten, vervolgde hij. Je moet het kunnen uitzingen. Begrijpt U wat ik bedoel? De kleine mensen gaan kapot, juist omdat ze het niet kunnen uitzingen. Omdat U er ook in blijkt te zitten, raad ik U aan, als U te maken hebt met iemand zonder kapi taal, ga er dan tussen uit! Weet U, wat ik doen zal? Ik zal U eèn introductie geven voor Mercer van Tigherhams. Misschien hebben ze daar wel een plaatsje voor een intelligent meisje. U lijkt me een buiten gewoon intelligente jonge vrouw. Als U in een zaak zit met een van die kleine baasjes aan hét hoofd, dan zeg ik U: het is hopeloos en trekt U er tussen uit. Hij krabbelde iets op een kaartje en gaf het haar. Het is buitengewoon vriendelijk van u. Ik zal er zeker eens gaan praten. Ik weet precies hoe het is. Die kleine bazen zijn vaak ontzettend koppig. Neem b.v. de zaak. die ik momenteel aan het ko pen ben. De eigenaar geeft me eindeloos v^el moeilijkheden. Ik heb hem een be hoorlijke prijs genoemd. Het is een aardig zaakje, maar ondersteboven en verwaar loosd en zonder clientèle. Die vent heeft geen idee hoe te beginnen en de zaak tot bloei te brengen. Er loopt een klein ri viertje door het terrein en er is een schuur, waarin je de mensen zoudt kunnen laten dansen. Er is daar een grote jongenskost school in de buurt, en er zijn dus jon gens en ouders en bezoekdagen. Begrijpt u waar ik heen wil? Lynn mompelde woorden van bewonde ring en zei, dat ze hem kon volgen. Maar u krijgt die zaak toch zeker? vroeg ze. J. W. morste as en verzekerde: Natuur lijk. Maar voor mijn prijs! En als er veel tijd verloopt, gaat mijn prijs naar beneden. Dat realiseren die kerels zich niet. Als ze me niet willen verkopen op een goed bod. dan doe ik dat bod niet voor de tweede maal. Bij mij hoeven ze niet na zes maan den aan te komen met de mededeling, dat ze tenslotte toch maar beslaten zijn op m'n bod in te gaan! Lynn stopte het kaartje, dat hij haar gegeven had, in haar tas. Ze las wat er achter op geschreven was: er stond, dat mejuffrouw Lyndon Lee 'n grote vriendin van hem was en of men iets voor haar zou kunnen doen. Er stroomde een gevoel van opwinding door Lynn heen. Een onper soonlijk soort opwinding, zoals ze nog nooit had ondergaan. Het was de eerste keer in haar leven, dat ze een dergelijk soort suc ces had behaald. In haar baantje op de Admiraliteit behoefde ze nooit enig initia tief te nemen. Ze vonden het daar zelfs beter, als je niet al te veel nadacht. Maar dit was iets geheel anders. Hier stond een kleine man tegenover een grote man in een strijdperk. En toevalligerwijze had zij hier, volkomen onverwacht, een eerste zet kunnen doen. J. W. praatte door tegen een achtergrond van rymba-muziek. Hij beschreef haar met gebaren en met tekeningetjes, die hij met een vork in het tafelkleed kraste, het klei ne hotel, dat hij wilde kopen. En opeens merkte Lynn, dat waar hij oversprak haar bekend voorkwam. Ze had de vreemde ge waarwording, dat ze er wel eens geweest was. Plotseling ging haar een licht op. Het was de plaats, waar ze die middag de zieke jongeman aangetroffen bad. Het was uit gerekend dat hotel! Ze begon nu J. W.'s woorden met bijzondere, aandacht te vol gen en hing aan zijn lippen. (Wordt vervol*^. Leger van Iwee millioen man voor West Europa? Londeris overleg geëindigd De vijf defensie-ministers der Unielan- den hebben reeds Zaterdag hun overleg in Londen beëindigd. Er is niets omtrent hun besprekingen bekend geworden, maar vast staat dat men de balans der gezamen lijke defensieve middelen heeft opgemaakt, die een niet onbemoedigend beeld tonen zou. Tezamen kunnen de vijf landen op korte termijn een legermachtvan twee millioen man in de eerste linie op de been brengen en uiteindelijk zou hun totale strijdmacht slechts weinig bij die van het Slavische blok achter behoeven te staan, althans wat mankracht betreft. Er is ech ter een groot tekort aan uitrusting en vooral aan moderne zware wapens, het welk alleen Amerika zal kunnen dekken* Voor een beter begrip van Engeland en zijn bevolking De Britsh Council in Nederland heeft in samenwerking met de commissie voor bui tengewone leergangen van University Col lege te Leicester een zomerleergang over „English social history" georganiseerd, die zal worden gehouden van 15 Juli tot 4 Augustus. Cursisten zullen een algemeen beeld krijgen van de maatschappelijke geschie denis van Engeland van de vroegste Nor- mandische tijd tot heden en worden in de gelegenheid gesteld de werkwijze van het Engelse plaatselijke bestuur in de stad Leicester en in het gelijknamige graafschap gade te slaan. Bovendien worden bezoeken aan historische plaatsen in de Midlands, zoals Stratford-on-Avon,- georganisseerd. Aanvragen tot deelneming moeten uiter lijk 10 Mei in het bezit van de British Council ziin. Voorts worden cursussen georganiseerd over „English language and literature", .Education", „Housing and town plan ning", „Social and industrial welfare", „Police administration", „Tropical medi cine" en .Youth camss". k

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3