Tante Els Een Velsens gezin op weg Grootste Nederlandse Sportfeest trekt zestienduizend gymnasten naar een nieuwe wereld Het vrolijk avontuur DONDERDAG 13 MEI 1948 IJMU1DER COURANT Indrukken van de familie Kuijt (Speciale berichtgeving). ,,.et een doordringend knarsgeluid hangt een der kooien van de „Kota Inten" in ruim III in de kettingen te wringen. De eindeloze regelmaat van het geluid schijnt enige orde te scheppen in de wirwar van indrukken der laatste uren. Eindelijk is het dan zover. We zijn aan boord met' alle kinderen, en op weg naar het nieuwe vaderland: Canada. In flitsen komen de laatste momenten in Velsen nog even terug: het vaarwel aan de kale achterkamer van het leeggedragen huis; het afscheid van de buren in een gietbui in de prille ochtend. De bollen velden voor het laatst. Rotterdam, de Gool- singel met de oorlogsherinneringen, de broodmand in de modderplas zotte com plicatie het gebouw der Holland-Ame- rikalijn met de aanwassende menigte van passagiers en familie. Douane, vrhcht be talen, dollar-chèque, afscheid, tranen, dan de loopplank, even halt voor de camera, bloemen, bonte Hollandse tulpen We varen de Nieuwe Waterweg af en zien het panorama van Rottei'dam, de ha vens en de luchtkokergebouwen van de tunnel. Dan meldt de omroeper etenstijd. Om één uur hebben we al gemerkt, dat de tafel uitstekend is. Aan de ingang van de eetzaal neem je een „plate" van de stapel, een groot blad met uitgediepte vakjes van verschillendeafmetingen; je krijgt er een couvert en soepkom bij, en loopt langs het buffet, waar je achtereen volgens van alles voorzien wordt. Op dê kust gaan de lichten aan: daar ligt Hoek van Holland aan de Nieuwe Waterweg, waar we juist uitgekomen zijn, en kijk, zowaar, 21-22, de vuurtoren van IJmuiden. Vaarwel Holland! Begint dat zo? De volgende morgen duiken we gehoor zaam aan de omroeper, achter elkaar de kajuit in naar de eetzaal. Als ik met mijn ontbijt-plate in de hand naar een plaatsje omzie, draait plots de eetzaal om me heen. Wat is dat nu voor onzin? We zijn in volle zee, ja, en er staat flink wat wind, er is een behoorlijke deining. O, begint dat zo! Gauw eten, niets laten merken, niet met een lege maag blijven. Gauw die eetzaal weer uit. Wat maken die corveeërs een heidense herrie met die plates en kommen! Wat een vieze rommel op dat achterdek! De wind steekt op en tegen de avond is het „harde wind", driekwart minstens van de passagiers ziek, tonelen overal. Dp bak wordt voor passagiers verboden. De golven slaan op 't dek. We zijn nog steeds het Kanaal niet uit, af en toe zie ik een glimp van de Engelse Zuidkust, de Scilly's. Maar de krijtrotsen, Wight, passeer ik ongezien. Ik vind het niet eens erg jammer. Een dag later: op het voorschip in het zonnetje. Hier ruikt het altijd naar Nasi- goreng en aanverwante artikelen. Maar het uitzicht is prachtig: de wijde, eindeloze oceaan, een onbewolkte lucht, niet al te zonnig, geen schip te bekennen, 't Kielzog en verder vlakke zee, eindeloos naar alle zijden en vooruit de zonne-schitteryig. De zeeziekte onder de passagiers neemt af. Gisteren is er aanboord een baby ge boren, meisje van zes pond, alles wel. Na het ontbijt prakkizeren we onze An neke in de reïswieg op het voordek in de zon, beschut tegen de wind, klep 'open. Met wat riemen verzekerd, is ze voorlopig ge borgen. We gaan er omheen zitten, lezen, kousen stoppen. Een aardige Chinees, met een hele rij gouden tanden, die dol op kinderen blijkt te zijn, geeft deze en gene een appel of een broodje. Er zijn spelen op het voordek georganiseerd, voor kinde ren en volwassenen. En dan komen een paar dagen met kleffe, doordringende regen, 't Is bar, zo vuil alles wordt aan boord. Al enkele dagen is er geen vogel meer te zien geweest, maar nu ontdekken we wat papegaaiduikertjes. De meeuwen hebben ons schip lang gevolgd. Onbegrij pelijk, hoe die vliegertjes kunnen volhou den, mijlen en mijlen ver de" oceaan, op. Je ziet ze zelden rusten. Met kalme wiek slag houden ze het schip bij, mijl na mijl. Maar midden op de oceaan hebben we ze een dag of drie niet meer gezien. Met alle kinderen Het gezin Kuijt uit Velsen heeft de grote sprong naar Canada gewaagd: met de Kota Inten zijn moeder, vader en vijf kinderen plus een schoondochter naar het „beloofde land" vertrokken, om er de farmer-stiel te leren. Mevrouw Kuijt heeft oris een relaas geschreven van de overtocht, waaruit wij grepen deden, die een indruk geven van het leven aan boord van een emigrantenschip. zelfde beeld van alle dag, strakke lucht boven eindeloze zee. Tn het komende uur wordt de streep aan stuurboord duidelijker en breder, dan zien we ook aan bakboord een dunne streep komen. Dan roept ons de omroeper aan tafel. Daarna weer aan dek gekomen zien we Canada steeds duide lijker zich aftekenen. Er komt wat meer tekening in het beeld; heuvels begroeid met bomen, die zich scherp aftekenen tegen de avondlucht. Een vuurtoren op een uitstekend punt. Naaldbomen, roodachtige begroeiing, wat zijn die witte plekken toch ertussen in? Wat waait er over het dek, in je ogeh, roet uit de pijp? Ha, kun je denken! Sneeuw!! Wat is het ook koud! De loodsboot komt langs. „Pilots". Later twee sleepboten. Voor- en aehterbovendekken worden verboden voor passagiers. De Chi nezen zijn er be2ig met trossen en touwen. De havens komen in zicht: Het loopt tegen achten. De lichten op de kust gaan aan. (Verschillende malen is de klok 's nachts een half uiir achteruitgezet, in totaal vijf uur.) Wat een fantastisch schouwspel, het bin nenlopen van een vreemde haven tegen de avond. Een groen vuurtorenlicht aan stuurboord op een klein eilandje. Verlith- ting tegen de begroeide heuvels op. We zien.nu de auto's rijden met licht op. We passeren enkele passagiersschepen aan de kaden. Dan 'een lange loods aan een lange kade. We varen nog slechts heel langzaam. De sleepboten duwen het schip op tegen de ka'de. We landen! Het Wilhelmus! Ge juich! Ruimen gaan open. Geloop en gepraat. Er is iets van feestelijke stem ming. Niemand mag nog van boord. Mor gen, Zondag ontscheping. De trein staat klaar achter de loods. Heemsteedse rechercheurs deden een goede vangst Beruchte rijwieldieven en helers aangehouden De Heemsfeedse recherche is er in geslaagd een paar beruchte rijwieldieven en helers uit Den Haag en Amsterdam te arresteren. Toen in Heemstede een nog bijna nieuwe fiets was gestolen en de eigenaar op het politiebureau aangifte kwam doen, trokken twee rechercheurs er onmiddellijk per motor met zijspan op uit, Hun vermoeden, dat de dief wel naar Amsterdam zou gaan, bleek juist te zijn want bij Halfweg haalden zij twee mannen in, waarvan er een op de in Heemstede gestolen fiets reed. Bij de na dering van de 'politiemannen poogde het tweetal de vlucht té nemen door een zij weggetje in te slaan. Aan een herhaalde sommatie om af te stappen stoorden zij zich niet, waarop een der rechercheurs twee waarschuwingsschoten uit zijn revolver loste. De man op de gestdlen fiets schrok zo, dat hij pardoes in een haag langs de'weg reed. Voordat hij kans zag. de benen te nemen hadden de rechercheurs hem gegrepen. Hij werd met de gestolen fiets naar het politie bureau in Halfweg gebracht en daar zolang Opgesloten. De politiemannen gingen daarop zijn metgezel achterna, die op de Admiraal de Ruyterweg in Amsterdam kon worden aangehouden. Met de arrestatie van het tweetal bleek men een goede vangst gedaan te hebben. Zowel de Hagenaar W. van T. als de Amster-, dammer W. van B. zijn namelijk reeds her haaldelijk veroordeeld wegens ontelbare fietsendiefstallen. T. was onlangs uit het op voedingsgesticht te- Avereest ontvlucht. De gestolen fietsen verkochten zij in Am sterdam aan de helers M. van S. en H. K. Van S. deed de fietsen op het Waterlooplein in de hoofdstad van de hand. Bij K. werden niet minder dan elf in verschillende plaat sen gestolen fietsen aangetroffen, waarvan de framenummerswaren weggevijld. K. bleek sinds 1946 zijn register niet meer bijgehouden te hebben. Zowel de dieven als de helers zijn ter be schikking \an de justitie gesteld. JVIillioenenwerk bij Tiel aanbesteed Het koekje van „Thans is door Rijkswaterstaat te Utrecht aanbesteed het bouwenvan een schutsluis nabij Tiel, welke sluis deel uit maakt van het Amsterdam-Rijnkanaal. De bouw van deze sluis, die 3'60 m. lang- en 18 m. breed wordt, zal bijna 3 jaar duren.. De laagste inschrijving was die van de N.V. Nederlandse Aannemingsmij. v.h. H. F. Boersma en het Aannemingsbedrijf van Dirk Versloep, beide te Den Haag voor 5.848.600. De hoogste inschrijving was van de N.V. Aannemingsmij. v.h. Fa. T. de Breejen van den Bout te Berg en Dal voor 7.849.000. De raming was 6.290.000. Reeds achttien maanden geleden werd de grondslag gelegd voor de massale viering van het 80-jarig bestaan van het Koninklijk Nedferlands Gymnastiek Verbond, het jubelfeest, dat 15, 16 en 17 Mei a.s. zal worden gehouden met een getal deelnemers van meer dan 16000. Zij zullen eikaars krachten in allerlei wedstrijden meten, maar hoofdzaak zijn de demonstraties, die Tweede Pinksterdag haar hoogtepunt vinden in de gelijktijdige uitvoering door resp. 12000 turnsters en 4000 turners van de z.g. jubel series op de grote Sonsbeekweide. Ook buitenlanders komen naar Arnhem: Belgen, Luxemburgers en Zwitsers. Een Benelux-wedstrijd staat daarom op het programma. De Zwitsers zullen hun klassikaal toestelturnen demonstreren, dat een wereldkam pioenschap waardig is. Telegrammen Vanmorgen heel vroeg ('t is de 16e April) op dek zag ik verweg één meeuw, 't Is wat regenachtig. Zo af en toe komt de zee ziekte ,in een vlaag nog terug. Maar hoe het ook zij, morgen tegen de avond, moet Canada in zicht komen, we zijn over de helft op onze reis naar Alberta. Er zijn gisteren drie telegrammen verzonden van alle passagiers-emigranten gezamenlijk: één aan H.M. de Koningin, één aan de minister-president van Canada, Mackenzie King, en één aan de gezamenlijke familie, via Aneta. Ehige dagen geleden vroeg Marjoléin me om vaseline voor haar zon-verbrande nek eh nu vannacht heeft iedereen het koud gehad. Om elf uur regent het echter alweer. Alles dromt bijeen in de leeszaal en bij de nadering van het beloofde land wordt de stemming onder de jeugd merkbaar rumoe riger. We zien een paar Jan van Genten. De laadbomen worden klaargemaakt. De Hollandse vlag komt aan de achtermast, ook de maatschappijvlag wordt gehesen. Dan komt één der jongens de eetzaal in, waar wij aan de thee zitten: „Heeft u 't al gezien?" „Wat?" „Canada!" Canada! Rrrrts, zijn we aan dek. Ja, ja, daar, heel flauw, vertoont zich aan de horizon een blauwige lijn, iets is er veranderd aan dat- Zandvoorf krijgt zijn concours-hippique Op Zaterdag 5 Juni zal de Haarlemse Rij en Echtvereniging in Zandvoort haar eerste concours-hippique na de bevrijding houden. 'Op het programma staan twee springconcour sen en een jachtpaardennummer. Het zal voorts aangevuld worden met een of meer demonstraties. Ruiters uit het hele land worden voor deze wedstrijden uitgenodigd en het is de bedoeling het concours in de loop der jaren te laten uitgroeien tot efen hippisch evenement van nationale betekenis. Het moeilijke punt in de organisatie is de terreinkwestie maar er worden besprekingen met het gemeentebestuur gevoerd om deze tot oplossing te brengen. In ieder geval zal het concours gezien de onbevredigende erva ringen van vorig jaar niet op het strand gehouden worden. Het behoeft nauwelijks betoog dat een der gelijk evenement voor de badplaats een grote attractie kan worden. Tot uit de kleinste Nederlandse dorpjes gehuchten trekken de turnsters en turners vóór en met Pinksteren naar Arn hem. De Nederlandse Spoorwegen legden voor dat doel een aantal extra treinen in, o.a. één uit Velsen via Haarlem, die plaats biedt aan de negen tot de Kennemer Turn kring behorende verenigingen, welke zich voor het feest aanmeldden. Veel andere Nederlandse verenigingen gaan per boot, wat het voordeel heeft, dat men er ook de nacht kan ^doorbrengen. De Arnhemse hotels bieden door de verwoes ting weinig rüimte. Men- heeft daarom een beroep gedaan op de hotels en pensions tot ver in de omtrek, wat niet wegneemt, dat de grote meerderheid van de deelne mers in Arnhemse massa-kwartieren moet overnachten. Ook de voeding stelde problemen. Een aantal keukenwagens, buffetten en drink- gelegenheden zijn daarvoor beschikbaar gesteld. Het programma. Na een officiële ontvangst in het stadhuis wordt Zaterdagavond begonnen met ver enigingswedstrijden in oefeningen naar "keuze, afgewisseld door optreden van ver schillende turnkringen. Zondagmorgen begint de verwerking van de driekampen en tegelijkertijd vindt het eerste deel van de wedstrijd België-" Luxemburg-Nederland plaats, die 's mlcP- dags wordt voortgezet. De ploegen voor deze landen wedstrijd ontlopen elkaar wei nig of niets, zodat een spannende strijd zeker is. Van de Nederlandse ploeg maakt o.a. de Heemstedenaar G. J. Wiethaar deel uit. Die middag is er ook een uitvoering, o.a. met optreden van buitenlandse verenigin gen, en de avond is weer bestemd voor wedstrijden en demonstraties van turn kringen, w.o. de Kennemer met vlag- zwaaien voor dames. Maandag is het voor het Jubelfeest de grote dag. 's Morgens, na wedstrijden, wordt de plechtige herdenking van het 80-jarig bestaan gehouden in tegenwoor digheid van alle deelnemers. O.a. wordt dan het K.N.G.V. in verschillende perio den van 1868 tot 1948 voorgesteld en ook zullen de gevallen turners worden her dacht. 's Middags na de optocht, waarvan het voorbijtrekken anderhalf uur vergt en waarin praalwagens, folkloristische voöVstel lingen e.d. te zien zijn wordt op de grote Sonsbeekweide de slotuitvoering gegeven, met de reeds genoemde massale nummers .en met optreden van buitenlandse afde lingen en vap de Nederlandse keurkorp sen. De hoofdleiding van het Jubelfeest be rust bij de heer J. H. F. Sommer. Voor zitter van de regelingscommissie is de heer Th. W. Aalbers. In Arnhem rekent men voor 2e Pink sterdag welhaast op een verdubbeling van de bevolking door de aanwezigheid van de deelnemers, supporters en andere belang stellenden. FAILLISSEMENTEN De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: C. M. Kuyken, kellner, wonende te Haar lem, Parklaan 104 rood. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. J. W. Rut gers, advocaat en procureur te Haarlem. G. P. van Qessel, aannemer (bedrijfslei der), te Heefnstede, Hugo de Grootlaan 2a. Rechter-commissaris: mr. H. J. Ferwerda. Curator: mr. L. Ali Cohen, advocaat en pro cureur te Haarlem. Donderdag 13 Mei 1948 BESTE KINDEREN! Van verschillende kanten kwamen brief jes van kinderen, die het leuk vonden om op Donderdag' ons hoekje in .de krant te hebben. Anderen waren van mening dat ze Zaterdags meer tijd hebben om het te lezen en velen hebben juist op die vrije middag dikwijls zoveel te doen, dat ze aan Tante Els soms niet eens toekwamen. Ik voor mij vind alles best, als ik er maar geen nicht of neef bij inschiet en ik maar genoeg ruimte krijg om jullie brieven te beantwoorden. Er zijn echter ook verschillende vragen gerezen, die ik eens gauw ga beantwoor den. Allereerst: „Wanneer moeten de week- raadsel-oplossingen en de briefjes binnen zijn?" •UITERLIJK DINSDAGOCHTEND'in de bus van de IJmuider Courant op het be kende adres! Stop. je hem te laat in die bus of komt hij er te laat aan als je de brief per post verstuurt of aan de besteller meegeeft dan komt het antwoord pas de volgende Donderdag in de krant. Dan zijn er nog nichten en neven, die met' hun handen in het haar zitten wat het Mei-raadsel betreft. Ze vinden het moeilijk, dat ze vóórdat ze het geprobeerd hebben, gl zeggen: „dat kan ik niet, hoor!" Maar je moet de moed niet zo gauw laten zakken. Jullie kunt toch wel een opstel maken? En dan is het nog makkelijker eigenlijk als je het begin al weet, zodat je er alleen maar een strikje hoeft aan te breien. Neen, ik kan me niet voorstellen, dat jullie daar nu zo'n moeite mee heb ben. Doet allemaal je best nog eens en laat me gauw weten hoe het met onze Simon is afgelopen.' En nu de brieven: BLAUWDRUIFJE was inderdaad ver leden week te laat met haar brief, zodat ik ze nu beide tegelijk beantwoord. Als je dit leest, zal je nieuwsgierigheid wel bevredigd zijn, denk ik, want je boek zul je al wel ontvangen hebben. Is het naar je zin? Als ik tijd heb kom ik 20 Mei vast even naar je luisteren, maar ik kan het niet vast beloven. Je schrijft dat je me een leuk ver haal van het toneelstuk zou doen, maar ik zie niets. Komt dat nog? Hierboven kun je lezen wanneer je brief binnen moet zijn. Krijg ik van jou ook een fijn opstel voor de Mei-wedstrijd? Ook SPRINGERTJE is heel tevreden met de Donderdagse regeling. Prettig, dat je zo'n leuke verjaardag hebt gehad. Van die twee, haarlinten zul je wel veel pleizier hebben, denk ik. Het staat zo aardig, een mooie strik in je haar. Dus je hebt moe der Zondag op „haar dag" niet vergeten. Drinkt ze al uit haar mooie kopje, of houdt ze het nog een poosje nieuw? HOEPELTJE is ook al in de weer ge weest Zondag. Die moeder van jullie wordt toch maar verwend, zeg! Ja, een geranium is een sterke plant. Jij vindt zeker de ver jaardag van je zusje bjjna net zo leuk als die van jezelf?- Zelfs KRULLEKOPJE is niet achterge bleven en heeft haar moeder met drie mooie plantjes gelukkig gemaakt. Knap gedaan, hoor! De yader van KABOUTER APPEL WANG vindt de Mei-wedstrijd te moeilijk en daarom doet ons Kaboutertje er maar niet aan mee. Ik zou nu juist eens probe ren wat ik er van terecht bracht, als ik jou was. Je schrijft zulke leuke brieven, dus kuij je toch ook wel verzinnen wat er ver der met die Simon Kreek gaat gebeurèn? Ik kan me voorstellen dat jullie gelachen hebben om die dwaze mannen, die de hoe den van hun vrouw hadden opgezet. En hier is TORTELDUIFJE ook weer eens. Een tijd niets'van je gehoord, meisje! Fijn dat je niet meer terug hoeft te komen bij de dokter. Natuurlijk vergeet ik je ver jaardag niet. Kijk maar, je staat al op het aparte plaatsje. Een mooie dag heb jij uitgezocht om jarig te zijn, hoor. Wanneer je je raadsel in moet sturen kun je aan het begin van dit hoekje lezen. Vertel 'je me eens gauw hoe het toneelstuk is geweest? HORTENSIA, ik weet niet of je brief nu door jou zo laat bezorgd is, of dat ik hem te laat doorgezonden kreeg, maar de datum die je er boven hebt geschreven is 24 April. Ik begrijp er niets van. Vertel je me in je volgende brief, hoe de vork in de steel zit? Ja, ik geloof wel dat jullie, je vermaken, zo als buurvrouwen naast elkaar. Pas maar op, d-at er geen ruzie komt, want dat zou jammer zijn! Ja, de Kilima Hawaiïans ken ik wel van de radio. Ze spelen prach tig! Dat was een keutig briefje, KNABBEL- GRAAG! Ik merk al, dat jij het best alleen kunt en dat je" Monkey niet meer nodig hebt om té schrijven. Ja moet alleen als je iets fout schrijft niet zulke dikke krassen er doorheen maken, maar het netjes tussen haakjes zetten. Kun je dat wel? Als je het niet weet, vraag dan maar aan Monkey wat ik bedoeL Het is nu mooi weer om in de tuin te spelen, hè? Pas maar op, dat Riekje en Beatrix zich niet erg vuil maken. Of doen ze dat niet? En dit was weef de laatste voor van daag. Ik wens jullie prettige Pinksterdagen en tot volgénde week Donderdag! TANTE ELS Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven! Tante Els feliciteert: KABOUTER APPELWANG, die 1ste Pinksterdag naar geboortedag herdenkt en TORTELDUIFJE, die hetzelfde feest op de 2de Pinksterdag hoopt te vieren. Voor jonge hersens De oplossing van het raadsel van ver leden week is: Meimaand, Lentetijd! BLAUWDRUIFJE was de enige die het goed gpvonden had. Bravo! 9 10 X In dit figuurtje moet je woorden invullen, die in de onderstaande zinnen passen. Op de kruisjes ontstaat de naam van twee naderende feestdagen. 1 Nakomt Pinksteren 2 Er isnieuws onder de zon 3 De jongen had een gapende aan het hoofd 4 Die jas is biet veel meer, Jan! 5 Er woei een stevige 6 De zeelucht deed ons goed 7 Dat gezin heeft het ook niet 8 Lees maar, het staat, in de van vanavond 9 Een ooievaar heet ook wel eens een 10 „Er op of erzegt men wel eens IJmuiden Als de haringvloot uitvaart Het uityaren van de haringvloot, daags na Pinksteren, zal, zohls gemeld is, in IJmuiden en Scheveningen met enige fees telijkheid gepaard gaan. In IJmuiden zal Zaterdag vóór Pinkste ren de directeur van het Bedrijfschap voor Visserijproducten drs. D. J. van Dijk de bedrijfswimpel en de vlaggen hijsen op de Katwijker logger, die verleden jaar de best verzorgde haring heeft aangebracht. Scheveningen houdt Dinsdag 18 Mei een kleine vlootrevue voor de boulevard als de weersomstandigheden het toelaten. Onge veer zestig schepen zullen daar omstreeks 10 uur beginnen uit te varen. Gehoopt wordt dat de Vlaardinger loggers op weg naar de haringgronden in staat zullen zijn zich bij de Scheveningse vloot te voegen. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" zal met deze vloot mee uitvaren. Een Schevenings comité zal op het Kur- hausterras autoriteiten ontvangen en 25 Scheveningse meisjes in klederdracht zul len voor het hospitaalkerkschip collecteren. De kleinhandel uit Scheveningen en Den Haag werkt plannen uit voor een optocht met versierde viswagens. De omroep zal elke avond verslag geven over de gebeurtenissen op de vloot. MARKTBERICHT 12 Mei 1948. Besommingen. IJM 54 Limburgia f 13.400; IJM 39 Schoorl f 17.200; IJM 57 Medan f 16.000. KW 125 f 2840; KW 124 f 8360; HD 79 f 5970; HD 184 f 480; VD 9 f 400; EH 20 f 560; ZA 21 f420; IJM 23 f2800; IJM 213 f680; IJM 343 f 54; IJM 240 f 260; IJM 207 f 19; IJM 318 f 24; IJM 276 f1415: UK 16 f1250; UK 90 f240; UK 176 f250; UK 35 f2120; UK 86 f550; UK 244 f1944. Visprüzen. Gr. schelvis 37,5031; md. schol 32,5020; kl schol 212,70; schar 226,50; bot 1915; poontjes 174,20; ham 5957; wolf 4431; "tongschar 5746; schartong 4636; gr. r. poon 8874; md. r. poon 62; ki. r. poon 31; haai 4537; tarbot II 84, alles per 50 kg. Tarbot I 2,10—1,80; heilbot 2,20—1,90; gr. tong 2,252,05; md. tong 2,802,30; ld.md. tong 2,702,50; kl. tong 2,402,10, alles per 1 kg. Kabeljauw 106,25—104; leng 98—88, per 125 kg. Aanvoer. 75 kisten tarbot en tong, 65 kisten wolf, 60 kisten poontjes. 1085 kisten schol, 1600 kisten schelvis, 285 kisten koolvis, 650 kisten kabeljauw, 875 kisten wijting, 500 kisten makreel, 130 kisten haring, 65 kisten bot, 180 kisten sChar, 250 kisten leng, 100 kisten diversen. Totaal 5710 kisten.' 1 trawler met IJslandse vis'met f57.570 besomming. Helpt het kind; In het kader van |lc, mite van het fonds Ven. .Jtts pen het kind" Heeft men h!?5' ere-comite opgericht, Prinses Juliana het preskw® E heeft genomen. I„ dii meer verschillende minui sarissen der Koningin in tang genomen. Evenals in andere niaa)c het geval as, zal Velsen coanité krijgen. Hoewel hef mité nog niet bekend is j ,i| d#1 dat burgemeester mr. U J» Jv»n ere-voorzitterschap zal waJ' 'en Ook voorzitter, secretari F* meester zijn reeds bekend Het zijn de heren dr i z r' Meyer, P. Waardenburg en i nenkort zal hét volledige bi' samengesteld. H Q^ssëijj^ Een enorme heilbot van r schalkte de Sumatra in de nP teren. Verder werd door de»£?l grote partij roodbaars aan»?l vissoort zich" alleen jn dteD T vangen. De Sumatra maat, Jte besomming van 56.000. Deze" week zijn in de E», i Grimsby aan de markt de IJm,a l Iers Gloria IJm. 37 en trawlers zullen opnieuw ter t,i Pr trekken. In tegenstelling met h[t jf' komen dit voorjaar zeer wefiB kotters aan de IJmuider afslag vissen was Donderdag één kotte-'sfc vangst van 500 kisten zwar/ kabeljauw aan de markt. Grote scholvaiigsten h vaad-kotters door het ■mts~tekeafc2 In twee dagen vissen biacb JL kotters gemiddeld 200 manaet aan. Reeds nu trekt de harinpvj Dinsdag 8 uur zee gaat IJmuider vissershaven veel bi Hoewel de. meeste 1< terdagmiddag kiaar zijn, wordTo>I kele bpot nog hard gewerkt, oi" gereed te komen. Agenda voor Velsj en IJnluMen DONDERDAG 13 MEI Thalia 8 uur: Feestavond D.S.S. fer Kennemerhof 7.30 uur: Prijtó Kennemerlaan. VRIJDAG 14 MEI Bioscopen 8 uur: Nieuw prog FEUILLETON 22) Vertaald uit het Engels door DOROTHY BLACK Hij kon zelf. eigenlijk niéts eten, de' arme kerel. Hij schjjnt aan een chronische in digestie te lijden. Hij is bereid ons te steu nen. We kunnen rustig onze gang gaan en aUes bestellen wat we nodig hebben. Hij zei dat hij altijd van mening was geweest dat Tigherhams eigenlijk zelf interesse moest hebben in een of ander hotel. En dus hebben we nu alleen maar lijsten op te stellen van alles wat we nodig hebben. Lynn, is het niet fantastisch? Het was plezierig werken op deze ma nier. Er was niets, waarmee Tigherhams hen niet kon helpen. Meneer Mercer zorg de er voor, dat er een brochure werd ge drukt op behoorlijk papier met een plaat je van „Het Vrolijk Avontuur" op de om slag, niet geflatteerd, zodat het hotel niet groter leek dan 't in werkelijkheid "was, maar volkomen in overeenstemming met de werkelijkheid. Kinderen, stond er in de brochure, waren van harte welkom, er was gelegenHeid om te roeien en te vissen in een klein, ondiep riviertje, en men kon theedrinken onder de appelbomen. Het hotel werd de daarop volgende week geopend voor gasten. Meneer Mercer leende hen een jong meisje, dat brochures verzond aan de diverse leraren van de school en de ouders van de leerlingen. De eerste blijvende gast was Kolonel Par tington. Hij was een lange, en eigenaardig uitziend man met een monocle, een krijgs haftige snor en een hond: een vierkant- uitziende buUdog. Ik neem aan, dat u geenbezwaar hebt tegen mijn hond, zei hij tegen Peter, toen ze het eens werden over een één persoonskamer, die uitkeek over de wei den. Het is 'ai brave hond. Lynn wilde hem even strelen, maar het beest liet weinig vriendelijk zijn tanden zien. Daarna kwa men er twee leraren van de school. Zij. namen de kleine, kamers onder het dak. En zo waren er dus al drie blijvende gas ten. De leraren, meneer Burblet en me neer Hamm, verba-eidden het nieuws van het hotel onder de schooljongens en hun ouders. Er begonnen mensen te komen om thee te drinken, lang voordat de oranje parasols waren neergezet en detuin er werkelijk helemaal voor was ingericht. Peter, zei Lynn op een mórgen een beetje aarzelëhd, na een gesprek met Minna in de keuken om menu's samen te stellen, ik wil iets nieuws proberen. Vind je dat goed? Hij draaide zich om in zijn stoel. Het kleine kantoortje bevatte hun beider bu reaux, de brandkast en het ontvangs'tloket met het gastenboek. Het herinnerde Lynn aan haar schooltijd en gaf haar het ge voel alsof ze in een zeer select soort klas zat. Ik zou alles willen proberen, wat jij een goed- idee vindt. Ze leunde ach terover en beet op haar potlood. Ik heb zo gedacht, dat Minna waarschijnlijk een uitstekende kokkin is, als ze haar eigen soort gerechten zou kunnen klaarmaken. We hebben nog nooit haar omeletten of soepen geprobeerd, en andere, ongewone dingen. We hebben aldoor de gewone En gelse hotelmenu's gevolgd, omdat we meendjjn, dat dat hetgene was, wat de mensen wilden. Maar ik geloof eigenlijk niet, dat Engelsen graag week in, week uit hetzelfde bekende voedsel eten. Minna maakte dezer dagen iets voor zichzelf, iets van macaroni met het een of ander, en het smaakte voortreffelijk. Ik heb het geproefd om haar aan te moedigen. Maar waarom zouden we eigenlijk niet dergelijke din gen opdienen? We kunnen zeggen dat Minna een Franse kokkin is. Ze kan van alles zijn, zei Peter. Ga jij je gang maar. Doe precies zoals je goed lijkt. Ze zegt, dat ze ook cakes kan maken. .Misschien kunnen we een naam bedenken voor een speciaal soort cake bij de thee. Ik begrijp ïyet, hoe je haar de din gen aan haar verstand brengt, zei Peter. Lynn lachte. Dat begrijp ik ook niet.. Maar op de een of andere manier begrijpen we elkaar. De dagen vlogen in een dergelijke vaart vooi-bij, dat Lynn geen tijd overhield om te piekeren. Er waren diverse dagen-voor bijgegaan, realiseerde ze zich, dat ze' he lemaal niet aan Kit gedacht had. Hij whs ween; op zee, en als hij daar was, hoorde ze nooit van hem gedurende weken ach tereen. Aangezien Elfrieda zo'n stumper was, had Lynn bovendien een massa huis houdelijk werk naast het administratieve werk te doen. Lynn had één keer een voorstel gedaan, dat mevrouw Gale mis schien in de morgenuren wel eens een helpende hand zou kunnen bieden. Maar dit voorstel werd prompt van de hand gewezen. Je weet heel goed, zei mevrouw Gale ijskoud, dat mijn hart niet meer is als vroeger. We zijn hier gekomen opdat ik meer rust zou krijgen. Dat heeft Dr. James voorgeschreven. Ik weet zeker, dat hij het af zou keuren, als ik huiswerk deed. Ik ben werkelijk enigszins verbaasd over je, dat -je zo iets voorstelt. Lynn had niets meer gezegd. Ze keek met een gevoel van amusement naar haar moeder, die in de zitkamer zat en duur deed tegen de andere gasten. En na enige tijd besefte ze, welke rol mevrouw Gale zichzelf had toegedacht. Ze zorgde er voor nooit haar verwantschap met Lynn te verraden. Lynn ontdekte, dat Kolonel Partington, meneer Burblet en meneer Hamm haar als een gast beschouwden en wel als een veel rijkere gast dan zij zei ven. Hoe het verhaal ontstond, dat ze de we duwe was van een rijke diamant-koopman, zou Lynn nooit te weten komen. Ze wist, dat het verstandig was maar niet te infor meren, hoe geruchten over mevrouvp Gale ontstonden. De andere gasten veroorzaak ten geen moeilijkheden. Kolonel Parting ton was een zwijgzaam man Hij sprak zelden, alleen vooi-spelde hij zo nu en dan rampen of andere sombere gebeurte nissen. Hij was zeer gehecht aan zijn hond, (Wortjt vervolgd). Tribunaal behanae'a de zaak Plekker De eerste kamer van het Haaris] bunaal zette Woensdagmorgen u deling, voort van de zaak tegen SI Plekker. Ook deze keer kon zondheidsredenen niet verschijnen voorlezen van de dagvaarding, secretaris mee hetgeen "fclaard heeft, toen het zijn woning verhoord hgeft, PI toen, dat hij niet de stichter is van het Nationaal Zangfeest; wt!È; kort na de oprichting door de N.SJi zocht als leider op te treden, socialistische liederen zijn nooit Na zijh benoeming tot burgemeeste de hij nuttig werk te kunnen Tevoren was hem gevraagd mr. baron Röell, als Commissaris der" cie op te volgen, doch hij heeft omdat hij meende in deze tuiri; nuttig werk te kunnen verrichte* deningen ten nadele van Joden h afgekondigd, maar als hij het vs. had, dan zou de Beauftrag'.s u digd hebben. Alvorens N.SÜ en noemen tot wethouder heeft Pleü tact gezocht met andere Hur'tefe doph dezen voelden er niets tkJr schuldigde gaf toe meegewerkt te aan de benoeming van Van der BïS» comrpissaris van politie: Hij had ptb&j dat de heer E. H. Tenckinck heit ;F lijst had geplaatst van personen, 2* de Mei-dagen gearresteerd moestesjP den. Met deze kon hij daarom nietSjj werken. De regeling van het v(r4 van rijwielen had Plekker omdat hij de regeling van het tf»f|I ment van Binnenlandse Zaken nieuj genoeg achtte. Beschuldigde gaf tal gewerkt te hebben aan Winterhulp, aankoop van de schouwburg aan weg en de cursus „vorming" T. S. De naam „vorming" vond niet tactisch gekozen. Plekker gemeentediensten genazificeerd tvmt Na hét aanhouden van gijtc-^-Jw Januari 1943 wilde hij bedackenijjjr meester en heeft zich in verbindt?® met Mussert. Deze heeft hem te blijven. Tenslotte heef) P'^-I klaard Joden geholpen te hebK^IW dens zijn burgemeesterschap n» -|» doeling gehad te hebben het volk te benadelen. Hierna was het woord aan.oe TJto ger, mr. L. V. Hoog, die in «n opmerkte, dat Plekker een N. - F overtuiging was. Na zijn terugkee dië trof hij in Nederland toestanfcjji welke hem niet aanstonden, dat de N.S.B. in staat was verbjfj» aan te brengen. De beweging is cv gebleven, ook in de bezetting. - volkomen fout en Flekker thans ook. Hij 5e^00 aanvaarden van het burgemee.- Wg stad te kunnen dienen. Pkller 'Me dit veroordeeld moet wor,en',;,wJ zettelijk verraad zit er niet ker bezit eén tekort aan ten. Uitvoerig ging mr. Hoogö^lfl ding na en merkte op. dat bevelen en voorschriften heeft, zoals ook in andere gum -.,11 li schied is. De schuld li?' oan ""'jij de bezetter. Het. voornemen oms-w burgemeester te zijn heeft hij lende manieren bewezen. stadgenoten, speciaal Joden J gevangenen heeft hij geholpc- hij uit- overtuiging en daaru:it karakter. Tegenover zijn '°u .^1 gematigd gezag, waarmee bij ujj heeft, waardoor hij lof en,jesL,jy I 1 aldus besloot mr. Hoog z'Jn E jgJ Het Tribunaal zal op 26 doen. h

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6