Het Spookhuis Vanzelfsprekend Hex 5fieatet Visseri' Het vrolijk avontuur „Uit hoog plicWc VRIJDAG 14 MEI 1948 IJ MUIDER COURANT IJmuiden De „Garoet" maakt technische proefvaart Woensdag is het dubelschroefmotorschip „Garoet" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd als eerste van de vijf nieuwe sche pen, welke op Nederlandse werven voor de maatschappij worden gebouwd, op tech nische proefvaart ,van de werf Wilton- Fijenoord vertrokken. Aan boord bevindt zich een grote staf technici van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd en van de werf Wilton-Fijenoord. Het schip heeft koers gezet naar het Engelse Kanaal, waar het enige tijd blijft. In de loop van de vol gende week zal de oyerdracht aan de Lloydkade geschieden. Op 22 Mei vertrekt de „Garoet" naar Antwerpen om te laden, keert op de 29ste terug om dan op 5 Juni zijn maiden-trip naar Batavia te beginnen. Evenals de onlangs te water gelaten „Sla mat" behoort de „Garoet" tot het „Ban- tam"-type. Het draagvermogen is 12.000 ton, de snelheid 16 mijl per uur. Èlf één persoons- en twaalf tweepersoonshutten vormen de passagiersaccomodatie. „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" De Vereniging „Oud-Katholie'k Onder steuningsfonds", waarvan de afdeling IJmuiden één der grootste is, heeft te Gou da in gebouw „Kunstmin" haar 61e jaar lijkse algemene vergadering gehouden, waarbij behalve vele leden van de verschil lende afdelingen blijk van belangstelling gaven, de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. A. Rinkel en de bisschop van Deventer, mgr. E. Lagerwey. De vergadering stond onder leiding van de tweede,-voorzitter, pastoor M. A. Zwart te Utrecht, die in een gloedvolle openings rede het doel en streven der vereniging uiteenzette. Jaarverslag en rekening en verantwoor ding over 1947 werden goedgekeurd. In de plaats van de heren pastoor M. A. Zwart te Utrecht en W. J. Schade van Westrum, die 1 Januari 1949 periodiek af treden, werden gekozen de heren pastoor A. Zwart te Amsterdam en P. Cruys te Utrecht. De volgende algemene vergade ring wordt te Rotterdam gehouden. In verband met een voorstel tot het uit geven van een eigen Bijbel deelde mgr. Lagerwey mede, dat het Nieuwe Testament persklaar is en het Oude Testament voor drie-vijfde is vertaald. De stichting van een eigen tehuis voor alleenstaande ouden van dagen zal, mede door eventuele grote praktische bezwaren, voorlopig een vrome wens blijvem De uitvoerbaarheid van het pl^n tot de uitgave van een eigen kalender zal worden nage gaan. Enkele subsidies door het hoofdbe stuur voorgesteld, zijn zonder stemming goedgekeurd. De bezoekers bezichtigden na afloop der vergadering de Oud-Katholieke kerk te Gouda, die voor deze gelegenheid haar kostbare paramenten en kunstvoorwerpen heeft tentoongesteld. Vooraf werd nog een bezoek gebracht aan de prachtige St. Jans- ker-k, waar de indrukwekkende en rijke gebrandschilderde ramen, Gouda's roem, bijzondére belangstelling hadden. Morgenmiddag: Alle vlaggen uit De belangstelling voor de eerste IJmui- der vlaggetjesdag blijkt zeer groot te zijn. Niet alleen van de eigen plaatsgenoten, maar ook van buiten. Daardoor krijgt dit gebeuren een inlerlocaal karakter en wordt de betekenis onzer vissershaven sterk on der de aandacht van ons volk gebracht. Tal van autoriteiten hebben bericht gezonden van de partij te willen zijn. De heer M. Roos, voorzitter van IJmui- dens Bloei spreekt een openingswoord Daarna treedt drs. Van Dijk naar voren, om na een korte toespraak, de vlag officieel te hijsen. De IJmuider Harmonie zorgt voor mu ziek. Het corps marcheert van drie uur af door de plaats en is tegen vieren aan de Tegeltjesmarkt, waar de vloot, gereed tot uitvaren, klaar ligt om met de schepen der IJmuider reders IJmuiden zijn eer ste vlaggetjesdag te bezorgen. Persfotografen en cameramensen zullen alles in beeld vastleggen. Op een bijeenkomst van het Zaken centrum Kennemerlaan werd een verzoek van „IJmuiden's Bloei" doorgegeven, om heel IJmuiden cfoor het uitsteken der vlag gen morgenmiddag feesttooi te geven. Strawberries gestart In de vroege ochtend-uren vertrok het groepje Strawberries voor zijn tegenbezoek aan het zonnige Frankrijk, beladen met sticks, enthousiasme en grote verwachtin gen. Een Franse collega, die hier was blij ven steken, zal hun tot gids op de reis dienen. Vanavond kopen zij hun eerste Parijse krant en morgen zullen zij de Loire 21 Wellicht spelen zij hun wedstrijden daar met een vleugje van het Zuidelijke vuur, maar zeker met de Velsense geestdrift. Goede reis en good-luck, Strawberries! Voor de tweede keer speelt Stormvogels II tegen V.S.V. II Tweede Pinksterdag om.twee uur wordt in het Sportpark „Schoonenberg" de be langrijke' ontmoeting Stormvogels II— VSV II gespeeld voor de promotie-compe titie reserve eerste klas. Tn de eerste ontmoeting tussen VSV en Stormvogels werden de punten gedeeld en Stormvogels liet een mooie gelegenheid om op beide punten beslag te leggen glippen, door een strafschop te missen. Ook voor de komende ontmoeting ver wachten we een gelijk opgaande strijd. De ploegen zullen ?en hunner prominente spelers missen? Stormvogels Zwemmer en VSV Bouwens, die de reis naar Edmonton meemaken. We achten ook nu weer e^p gelijk spel het meest waarschijnlijk. CHRISTELIJKE BESTURENBOND IJMUIDEN. Uit het jaarverslag over het afgelopen jaar van de Christelijke Besturenbond, het overkoepelend orgaan van alle plaatselijke afdelingen van de Christelijke vakbewe ging, blijkt dat er op 31 December 1947 acht. afdelingen waren aangesloten. In «diverse verenigingen en commissies heeft zij in IJmuiden haar vertegenwoor digers. Twee belangrijke zaken zijn het afge lopen jaar tot stand gekomen: een Sociaal Economische Studieclub, onder leiding van de heer S. van Popta, en een Christelijke Woningstichting, in het bijzonder voor de aangesloten leden van de diverse afdelin- gen. Het secretariaat van de Besturenbond is momenteel Burgemeester Rambonnetlaan 117. THALIA (Het theater met de beste films) Vertoont van Vrijdag 14 t/m Woensdag 19 Mei als PINKSTERPROGRAMMA JAMES MASON 1 in het opzienbarende filmwerk „VERGELDING". (The Upturned Glass) Een nieuw boeiend meesterwerk, van de populaire JAMES MASON, waarin hij als dokter zijn eigen rechter speelt. Toegang boven 18 jaar. Voorstellingen: Zaterdag en beide Pinksterdagen 7 en 9.15 uur. Vrijdag, Maandag, Dinsdag en Woens dag 8 uur. Beide Pinksterdagen aanvang 3 uur speciale kindermatinées met de Arthur Rank Jeugdfilms „DE JONGEN DIE DE NIAGARA STOPZETTE" en „DE LIST VAN JEAN" met leuk bijpro gramma o.a. tekenfilm. Slot van het D.S.S.-seizoen is niet iéder in de gelegenheid een complete Baby-uitzet te kopen. Ook gedeeltelijk vindt U bij ons zeer aan- tjekkelijke artikelen. Van Weert Anegang 46 vooi de Babv Agenda voor Velsen en IJ muiden VRIJDAG 14 MEI. Thalia, 8 uur: „De Vergelding". Rex, 8 uur: „Het Spookhuis". ZATERDAG 15 MEI. Tegeltjesmarkt, 4 uur: „Vlaggetjesdag". Sportpark, 6.30 uur: Wedstrijd V.S.V. Thun. Thalia, 7" en 9.15 uur: „De Vergelding". Rex- 7 en 9 uur.: „Het Spookhuis". D.S.S. is een buurtvereniging met een wachtlijst. Dat lijkt op het eerste gezicht wat vreemd, maar het was de enige mo gelijke maatregel die het bestuur kon ne men, toen, het ledental de stoelencapaciteit van Thalia ging overschrijden! En dat die maatregel noodzakelijk was, werd bewezen toen Donderdag de sluitingsavond werd gegeven voor een „uitverkocht huis". De tweede voorzitter gaf, na meegedeeld te hebben dat er imjSepl^mber een dans club voor gehuwden zal worden opgericht, het figuurlijke startschot voor het non stop-variété „Weer wat nieuws". Daarge laten of het allemaal nieuw was, het was in ieder geval inderdaad non-stop en too- vendien onderhouHend. Daartoe droegen in de eerste plaats bij Tonny en Lenie Bou- man met hun zang en hun schetsen, waar bij ze zelfs twee bestuursleden het toneel ■op- sleepten, die zich met bravour uit een netelige positie wisten te redden. Zeer be drieglijk Spaans (op de aankondigingen in zuiver Mokums na) was het Majocco-trio, een zeer goede combinatie. Ben Grondsma parodieerde bekende zangers, van Lou Ban dy tot Josephine Baker toe. Het grpotste succes echter boekte de goochelaar-op-klompen Jan Hagoort met zijn perfect uitgevoerde trucs. Tot de mu zikale begeleider van de avond, de pianist Van Veen uit Jan Vogel's radio-ensemble zei deze goochelende Volendammer: „Speel, zoals je nog nooit gespeeld hebt, Cor: speel goed!" Cor deed het, zowel op 't gewone als op het „schippersklavxer". Alles bijeengenomen bleek wel, dat die dertig mensen van de wachtlijst het nog niet zo slecht bekeken hebben. Om Noordhollands damtitel De wedstrijden om de damtitel van Noordholland (hoofd-, eerste-, - tweede-, derde- en vierde klasse) zullen op 23 Mei te Alkmaar aanvangen. Voor de hoofdklasse gaan twaalf pro minenten elkaar in een rondtournooi ont moeten. Kennemerland is vertegenwoordigd met de Haarlemse spelers J. B. Sluiter (H.D.C.), Yme de Jong en Abe de Jong (Ooster kwartier). Voor Amsterdam spelen J. H. Vos, H. de Jongh, M. R. C. Stahlberg en Van Amstel mee. Verder nemen deel: H. Steenhuis (Texel); G. Mol (Zaandam); J. de Boer (Grotenbroek), F. Slot (Broek op Langendijk) en J. Stroo (Alkmaar). De kampioen van Noordholland zal in de voorwedstrijd om het nationale kam pioenschap uitkomen. Een ernstigste candidaat voor het winnen van de damtitel is het 17-jarige dam- fenomeen F. Slot uit Broek op Langendijk. „Ticeerle tassendief" Er v/as eens een vredelievende Velse- naar aan de Van Tuyllweg, wiens tuin door het voorjaar met meesterhand werd ge sierd. De ribes bloeide en de Meidoorn begon er waarachtig ook zin in te krij gen. Edoch, toen de tuin op het mooist was. was de vernieling nabij. In de sche mering van Woensdag toog een groepje blagen-van-meisjes aan de kleurige tuin voorbij en zij konden het niet laten, de ribes te onluisteren en een Meidoornlak af te breken. De meneer _werd natuurlijk verschrikkelijk kwaad en sprong briesend uit zijn voordeur, achter de gillend-vluch- tende maagdekens aan. Tijdens deze ach tervolging liet een der vernielstertjes haar schoudertas glippen, waar de meneer zich met een triomfantelijke kreet op stortte, om dit vrouwelijk kleinood in te rekenen. Want hij geloofde, dat vrouwen te allen tijde hun tas terug komen halen, als ze dit meubel kwijt raken. Niet alzo de meisjes van ons verhaal. Deze sloegen, steeds gil lend, op hol in de richting van het politie bureau, waar zij de hevig ontstelde wacht commandant uit zijn rust sleurde en deze gezagsdrager in nog feller kleuren dan die van het vernielde tuintje, een wild-west verhaal opdisten. Een enge vent had htm, onschul- digen, bij Velserbeek van een schoudertas beroofd. De nijvere politieman toonde zich zeer vertoornd en schreef de snode overval in het dikke boek aller zonden. Inmiddels was de tuinier van de Van Tuyllweg, verzekerd van zijn overwinning en lachend in zijn vuistje, waar de schou dertas aan bengelde, zijn ontredderde gaarde weer binnengestapt en hij had zich voorgenomen, de baldadige meisjes „meisjes" noemde hij de meisjes echter niet de hele tuin-ruïne bij hun terug keer te laten opknappen. Het vrouwelijk raffinement heeft hem echter bij de wel gevormde neus gehad: de meisjes waren helemaal niet van plan tuintjes van woe dende meneren op tq knappen. En de po litie, denkend aan het voorbeeld van de eerste tas, die een jongedame dezer dagen in de duisternis van Velserbeek werd ont rukt, verstrekte het bericht aan de pers: „Tweede tassendief in Velsen".... MARKTBERICHT IJM 77 Poolzee 8540. GG 405 7230, KW 138 5510, KW 107 1420, KW 51 2540, KW 21 3170. KW 210 410, KW 64 1350, KW 53 1238, IJM 316 110, IJM 249 500, IJM 207 68, IJM 318 50, IJM 202 44, IJM 237 19. IJM 343 48, UK 2 1770, UK 44 1190. UK 76 1680, UK 31 1630, UK 4 1930, UK 99 1190, UK 62 1030, UK 169 750, UK 119 330, UK 52 1710, UK 202 1950, .UK 141 1670, UK 53 1330,* UK 1 1820, HD 220 410, VD 9 100. Visprijzen. Midd. schol 31-14, kl. schol 13-4, schar 12-3.70, bot 20-11.50, wolf 32-82, poon tjes 14,50-5,50, tongschar 48-43, horsmakr. 22- 21, tarbot II 83-77, gr. poon 57, ld. griet 16, pieterman 64, schartong 33, haai 39, alles ,per 50 kg. Heilbot 2.30-1.75, tarbot I 2,10-1,60, gr. tong 2,25-2.05, md. tong 2,35-2,15, kl.md. tong 2.35-2,15, kl. md. tong 2,60-2.65, kl. tong 2,45- 2,10, kl. tong II 1,50-1,40, kl. tong III 1.05-0.85 alles per 1 kg. Visaanvoer: 100 kisten tarbot, tong, 30 kis ten wolf, 100 kisten poontjes, 1680 kisten schol, 20 kisten makreel. 160 kisten schar, 50 kisten bot, 550 kisten kabeljauw, 70 kisten schelvis, 35 kisten wijting, 10 kisten leng, 10 kisten koolvis, 100 kisten diversen, totaal 2915 kisten. DE MOERBERGSCHOOL WON TWEE PRIJZEN. De 6e klas der Moerbergschool is zo ge lukkig geweest bij de „Raedthuis-prïjs- vraag" een prijs te winnen van 100. Ook bij het maken van slagzinnen heeft zij zich niet onbetuigd gelaten. Hier werd een prijs van 25 in de wacht gesleept. „IJMUIDEN" KRIJGT EEN HELE KLUIF. Zaterdag ontvangt de voetbalclub IJmui den voor de tweede ronde van de K.N.V.B.- beker'A.M.V.J. uit Amsterdam. Het zal voor IJmuiden een hele taak worden om A.M.V.J. die de beker scherp zal verdedi gen, te verslaan. Maar de kampioenen zijn op revanche belust voor de in de compe titie geleden nederlaag. ZWEEDS BEZOEK AAN AMSTERDAM. Van 28 Mei tot 2 Juni zullen twee Zweedse oorlogsbodems met tezamen 700 koppen een niet officieel bezoek aan Am sterdam brengen. WATERLOO EN DE PROMOTIESTRIJD. Voor Maandag 17 Mei is vastgesteld de promotiewedstrijd Waterloo 2Zandvoort- meeuwen 5 op het T.H.B.-terrein. Willen de IJmuidenaren de kans op promotie houden, dan moet er gewonnen worden. Vanaf heden t/m Woensdag 19 Mei brengen wij met: The Andrews Sisters en Ted Lewis en zijn Band. De geestigste spookfilm ooit vertoond. 14 jaar. M.P. Film Zwitserse voetballers op bezoek bij V.S.V. De voetballers van F. C. Thun zijn in Velsen aangekomen en op hartelijke wijze begroet. Dinsdagavond speelden de Zwit sers tegen DOS in Utrecht en het resul taat was 11. Voor Donderdagavond stond een wedstrijd tegen het Nederlands Politie-elftal in Breda op het programma en voor Zatei'dagavond is vastgesteld VSV Thun in het Sportpark te Velsen. De gasten stellen prijs op een revanche. Toen VSV in 1946 een bezoek aan Zwitserland bracht, wonnende IJmuidenaren mét 4J. Dezer c^agen hebben de Zwitsers vele 'bezienswaardigheden in ons land bezocht. Bezoeken aan de Amsterdamse grachten. Schiphol, Scheveningen, Aalsmeer, Volen- dam, Marken en de IJmuidense haven zijn gebracht. Zondagmorgen wor.dt de terugreis aan vaard. IJmuiden-Oost Parade der prijswinnaars Een woelige schare kinderen en een aan tal ouderen waren Donderdagavond in een bovenzaal van hotel Kennemerhof bijeen, om de prijsuitreiking der slagzinnencam- pagne van het „Zakencentrum Kennemer laan" bij te wonen. Meer dan duizend slag zinnen waren er bij de commissie binnen gestroomd, zodat de voorzitter, de heer J. M. Heijkoop terecht de medewerkers aan deze geslaagde winkeliersactie kon prijzen. Toen de eerste prijswinnares, Janny Mul ler, een parmantig meiske van een jaar of elf, die met een ,*scóre" van 35 inzendingen 250 aan waardebonnen won, voor de be stuurstafel werd geroepen, ging een klate rend applaus op, dat zich bij elke volgende gelukkige voortzette. Op de meest onmoge lijke manieren, door ruiling en met een collectieve inzameling zijn de begeerde slag zinnen veroverd en mevrouw Vofioeve, die met 34 zinnen een „goede nveede" werd, .kreeg evenals het bakvisje Janny van Sloten, wier inzending van een gedicht vergezeld ging, waar Sinterklaas jaloers op zou zijn, een hartelijke hand van meneer de voorzitter en een envelop met een hele som aan waardebonnen van meneer de penningmeester. Zo zijn de vele prijzen, waar hele school klassen en gezinnen wekenlang voor bezig geweest zijn, vlot en vrolijk uitgereikt. Als beloning voor het harde werk bleven de leden van hê£ Zakencentrum „met muziek en spel" nog lange tijd gezellig bijeen. 3onge fietser door auto geraakt De 10-jarige Frans van Praag reed op zijn fiets de Kennemerlaan uit, het Oos- terduinplein op. Van de richting Ooste'r- duinweg kwam een geladen zandauto, reed ook het plein om, teneinde 'de Burgemees ter Rambonnetlaan in te draaien. Frans, die nogal „los op het zadel" zat en wel eens over de weg slingert, schijnt ook ditmaal weer de verkeersregels niet helemaal in acht te hebben genomen, met het gevolg dat hij door de auto werd geraakt en door het rechterachterwiel over de straat ge schoven. Hoe het precies is gegaan staat niet vast, maar de fiets is voorgoed on bruikbaar. Frans kwam er wonder boven wonder beter af, maar de gapende wond aan zijn knie moest door dokter P. Brou wer worden gekramd en er is bijna geen plekje aan zijn lichaam dat niet blauw is. Velsen-Noord Pinksterprogramma van „Watervliet" De korfbalvereniging „Watervliet" gaat enige belangrijke dagen tegemoet, waarbij in de eerste plaats de belangstelling uit gaat naar de verrichtingen van de A-ad- spiranten, die op eigen veld Zaterdagmid dag de belangrijkste wedstrijd van het seizoen en de competitie spelen tegen Oosterkwartier a uit Haarlem. Het kam pioenschap lokt hier. Het krachtsverschil tussen deze beide twaalftallen is niet groot en daar de bezoekers alles zullen doen om „Watervliet" te verslaan en van de laatste kans gebruik te maken, zullen de groen-gelén het moeilijk genoeg hebben. De schoolwedstrijden van vorige week eindigden in een, moeilijke overwinning na een zwaar gevecht tussen de Mo er berg» school (IJmuiden) en de*Zeewijckschool (Beverwijk) voor eerstgenoemde met 20; een prachtige prestatie, daar dé andere school enig.e Watervliet-adspiran- ten in haar twaalftal had opgesteld (ook leerlingen dezer school).. Tweede Pinksterdag trekken vele Wa- tervlieters naar Den Haag qm deel te ne men aan de A.L.O.-series, waarbij ook ploegen uitkomen van Aurora en Animo Ready, beiden te Haarlem en Sport -Ver eent te Santpoort. Voor „Watervliet" zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Afd. 2 B: Barendrecht I—Watervliet I; Watervliet IRood Wit I en een wedstrijd in de tussenronde. Afd. 3 B: Het Zuiden 5Watervliet 2/3; Watervliet 2/3Olympiaan 3/4; Ba rendrecht 2Watervliet 2/3 (2/3 en 3/4 zijn twaalftal-combinaties). 4 J eugdaf delingUn ile verW atervliet WatervlietOlympiaan. Voorts een wed strijd in de tussenronde. Om de „Holland I-beker" De zware ijzeren „Holland I-beker", de begeerde trophee van ettelijke voetballers in de serie-wedstrijden van Hoogoven- personeel, staat thans weer in de belang stelling, nu de voetbalwedstrijden tussen de rivalen van de verschillende afdelin gen van dit bedrijf langzamerhand de finale gaan naderen. In de voorronde moest „Ovenbouw", de houder van het kolossale „kleinood.", er varen, dat haar elftal niet sterk genoeg bleek en werd uitgeschakeld door de „Wals-boys". Toch was ook voor deze ploeg de beker niet weggelegd, want het „Hokaco"-elftal (Hoogovens-kantoor-com binatie) bezorgde de „boys" een nederlaag. „Walserij-Oost" en „Hokaco" bereikten door hun prestaties de finale in de A-af deling. In de groep vechten „Plaatwalsers" „Vuurboys" en Walserij West versus Hoogovenbiggen de strijd nog verder uit, waarvan op 20 en 21 Mei de halve finales worden gespeeld waarna de „grote" dag van de eindstrijd op 24 Mei valt. In de B-afdeling is eveneens voldoende spanning nu 19 en 20 Mei, de data van de halve finale B, bekend zijn en ook reeds een halve eindstrijder, nl. de Labor- ploeg, die spoedig zal weten of Vuurboys 3 of Grashoppers hierin zullen uitkomen.Ove- rigens spelen Centrale Boys, Dynamo, TEBE, PEN 2 en Spoorspijkers nog voor twee plaatsen. Ook hier is de eindstrijd bepaald op 24 Mei. KINHEIM I—V.E.W. De beslissingswedstrijd om de Stads editie-beker voor de Zaterdagmiddag voetbalcompetitie tussen Kinheim I en V. E. W. wordt Zaterdagmiddag gespeeld op het neutrale Bloemendaal-terrein. GOUDEN ECHTPAAR. Het echtpaar J. GrootG. Groot-Kaper, wonende Wijkerstraatweg 261, zal Zaterdag' 15 Mei zijn gouden huwelijksfeest herden ken. De heer Groot is, hoewel hij weinig in 'het openbare leven op de voorgrond trad, toch een bekend ingezetene, die steeds het timmermansvak heeft beoefend. De eehtelieden willen echter het feest tot de zeer intieme familiekring beperken. HOUTSTOF. Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is aangekomen het Noorse s.s. „Bera" met een volle lading houtstof van Nam- dalen (Noorwegenv). PQrin De Heresies m, 1SI reeds uit de vaart «i -«I brengen van nieuwe vL0''*-! dam gesleept. Over v..L men de trawler weer ,f !r' vl gen. n raties en ee^sc'tommS*'J (I« 57) en de Aan de Kalwiikc, I»,, j: gevoegd de geheel gemnïSJ logger KW 170 ,,Zee£*jl met de eerste groep D,J*'l,eï zee vertrekken. ni%oï Velsen Alles wel in Edmonton De heer H. Smakman, secretaris van het comité dat de reis naar Edmonton ver zorgde heeft een telegram gezonden aan Velsen, waarin Jaij de goede aankomst in Engeland meldt. „Arrived safely". Deze twee woorden zullen vele ouders en echt genoten in Velsen geruststellen. OPBRENGST „DAMCERTIFICATEN". Het totale bedrag van Velsen in de lan delijke actie van de centimeterverkoop op het Damterrein te Amsterdam is 1559. DRANKWEER-COMITé VELSEN. Zaterdag 15 Mei wordt ter gelegenheid van de landelijke Blauwe Week in Velsen een grote collecte gehouden. De baten komen geheel ten goede aan de geheel- onthoudingspropaganda. De Blauwe Weeksluiting op tweede Pinksterdag heeft dit jaar plaats in Haarlem. Driehuis Crematie A. H. W. Crap Hellingman Collega's, vrienden en belangstellenden hebben de, plotseling te Rotterdam op 52- jarige leeftijd overleden oud-gezagvoerder der K.P.M., A. H. W. Crap Hellingman, gisteren uitgeleide gedaan naar het crema torium te Velsen. In de aula van het crematorium werd gesproken door mr. J. Th. de Carpentier, die de eenvoud en oprechtheid van de overledene roemde, waardoor, zo zei hij, deze na zijn terugkeer uit de tropen nog vele vrienden had verworven. Spreker memoreerde het feit, dat de heer Crap in de Oost had gevaren onder omstandig heden, die het uiterste van zijn krachten en capaciteiten hadden gevergd en dankte namens de familie voor de treffende blij ken van belangstelling. Onder orgelspel daalde de kist, waarop een enkel bloemstuk van witte anjers prijkte. Hogere vermakelï/ belasting gaat De door de Beverwijk, van 22 Maart vasteesu,M' denuie od de heftint r denbelasting is inmidj,., J05#!1 goedgekeurd en ral on 1 i :'J® treden. '««,,14 De belasting bedraagt dl„.ÏL de bruto-opbrengst voor n. 'Ir en muziek-uitvoeringen, £5*1, mede gelijk te stellen tst 'E Êen' nbaUue,t' lenl°onsM]in nS voordrachten, voetbal- atletiekwedstrijden, ijl paarden, vermaak in cirem!/'!» lijke, welke voldoende cu]t2SBe voedkundige waarde hebfc®. dering van bioscoopdoor. 35 pet. van de brutwjfiB bioscoopvoorstellingen; 50 pet. van de bruto-opbra-,- overige vertoningen en vemS»! Damkampioenschap iÉ Beverwijk en onijJg Woensdagavond is de deici het damkampioenschap van omgeving gespeeld. De uitswfr ronde zijn: Eerste klasse, groep I: Ba^A 2—0; Visser Peekei 0-2; «SL kaas-Diederiks 0—2; Bais-fcJ Tweede klasse, groep I: Reinhout-Noordermeer 1—i- Smit-Hofland 2—0; v. Zutfi 1—1; de Smit-Kabel 0-2 1 Zutphen 02'. Derde klasse, groep I; Klei,*, t v. Balen-Pommerel 0—2; v. d c" ee Nijman 0—2; Levers-Klein 24* fl" Verhaar-Diependaal 2-0; Adrfr- ,lle hout Jr. 02; Waarts-v, d, Liv Waarts-G. Bakker 1—tL* ®in Waarts 1—1. Wijk Zaandam's burgemee; 4 over de Partij v.d. Arc l De voorzitter van de Partij f beid, afdeling Wijk aan Zee, df Rentenaar opende Donderdag vergadering die gehouden ?e hotel „Sonnevanck" aldaar spreker, de heer W. Thomassen, k"i_ Tweede Kamer, van harte welke: citeerde hem met zijn benoeming b gemeester van Zaandam, Om de«s tenis niet zo maar voorbij te 1ste bracht een jong A.J.G.'er een bios Hierna begon de heer W, T::; over de P. v. d. A. „Deze partij ii ie gereedschap om er een rechte van te smeden", aldus spreker, Speciaal de sociale zorgen van: Drees kwamen naar voren, Voorts werden de komende behandeld en de heer Thomas: i aan op een verder zoeken naar as n nale samenwerking. Tot slot heeft het cabaretgezèx Rode Bijl" met zang en sketch* a gramma aangevuld. Beverwijk OVER OORLOG EN BEVRIJDING. Donderdag 20 Mei komt de bond van Oud-Strijders, afdeling- Beverwijk in het Luxor-Theater aldaar bijeen om een aan tal documentairen te zien. Als eerste wordt gedraaid de film „De Vaderland Getrouwe" en daarna: „De bevrijding van Nederland"! Het bestuur heeft voorts beslag weten te leggen op de. geheel nieuwe rolprent: Onze Hollandse jongens in Indonesië". De opbrengst van de avond zal aan de miltaire oorlogsgewonden ten goede ko men. FEUILLETON Vertaald uit het Engels door DOROTHY BLACK 23) Peter en Lynn zagen elkaar vaak maar heel weinig in de loop van de dag. Er was altijd zó veel te doen. Maar ze hadden de vaste gewoonte om des avonds samen alles rond te lopen. Als de laatste gasten voor de theedrinkerij waren vertrokken, wandelden ze samen de tuin door, stapel den stoelen op elkaar, pikten dingen op, die Elfrieda had laten liggen en verza melden toffee-papiertjes en lege sigaretten doosjes, die overal, waar mensen komen, achtergelaten worden. Meneer Mercer had hun oranje parasols bezorgd. Hij had hen ook in staat gesteld twee stevige, platte boten aan te schaffen, waarmee men vol komen veilig op het kleine riviertje kon roeien. Lynn en Peter werkten een week end aan één stuk door om een oude aan legsteiger, die ze midden tussen de brand netels hadden ontdekt, vrij te maken. Peter schilderde een bordje „Roeien en Vissen". Er is hier vis, zei hij ernstig tot Lynn. Ik heb het het zelf gezien. Ik zag een kleintje met grote vinnen. Zo nu en dan was Lynn wel eens be zorgd over Peter. Hij werkte te hard. Ze had nog nooit een man met zoveel energie gezien. 1-Ii.j was begonnen met in de tuin te werken en onkruid te wieden, voordat hij sterk genoeg was om iets anders te doen. De gazons hadden vól m?t paarde bloemen gestaan, toen Lynn kwam. Nu was er géén meer te bekennen. Op de dag, dat ze de steiger aan het vrijmaken waren, was het Lynn, die uit moest scheiden, omdat ze doodmoe was. Peter werkte ech ter door tot lang na zonsondergang. Je .moet/veel sterker zijn dan je er uit ziet, zei Lynn tot hem. Maar toch moet je het wat kalmer aan doen. Ik weet zeker, dat de dokter zou zeggen Ik let nooit op wat dokters zeggen, zei hij luchtig. Als je de Birma-veldtocht meegemaakt had, zou je beseffen, dat dit eigenlijk helemaal geen werk te noemen is. Het is een amusant tijdverdrijf. Soms deed Lynn haar best om niet zo veel plezier in het werk te hebben. Ze vond het bijna niet loyaal tegenover Kit. Kit en zij hadden nooit samen gewerkt. Ze hadden alleen maar gespeeld, gedanst en cocktails gedronken. Je leerde mensen, met wie je samenwerkte, erg goed kermen! Ze trachtte zich wel eens voor te stellen, hoe het zou zijn, als Kit hier naast haar aan het werk was. En de oude pijn kwam in haar hart terug, als ze dacht aan zijn lachende gezicht en zijn vrolijke stem. Eens, als hij het zou kunnen betalen, zou Kit met haar trouwen. Misschien zouden ze op hun huwelijksreis „Het Vrolijk Avontuur" aandoen. Ze droomde voor zich heen. Kit zou het hier prettig vinden, dacht ze. Maar dan deed zich opeens weer een of ander probleem voor, waardoor Kit uit haar gedachten verdween; Minna had geen boter meer of Elfrieda was weer eens naar de bioscoop gegaan inplaats van te komen helpen bij de theeschenkerij. Als je alle geluiden van een plaats kent en er de uren van de dag uit kunt vast stellen, dan begin je ergens thuis te ho ren. Lynn kon nooit uitmaken wanneer dit precies begonnen was. Maar ze be hoefde nu niet meer op de klok te kijken om te weten, dat het twaalf uur 's mid dags was. Ze behoefde alleen maar te luisteren naar de schoolklok alm de.an dere kant van de Downs. Om één uur kwam de bus voorbij. Tegen drie uur kon digde het gerammel van theekopjes en bordjes de voorbereidselen voor het thee uurtje aan. Dan was er het geluid van Jaggers, die de bar opende. En de muziek uit de gramofoon, die meneer Mercer hen gestuurd had. De gramofoon speelde een bekend wijs je, waarop Kit en zij zovele malen pretig samen hadden gedanst, en ze voelde 'een groot heimwee opkomen. Maar wat gaf het? Wat won je er mee met achterom te kijken? De seringen be gonnen uit te komen achter in de tuin. De appelbloesem was uitgebloeid en lag als sneeuw op de tafeltjes onder de oranje parasols. Ze stond achter in de tuin en keek met voldoening naar de mensen, die binnen kwamen. Iedere nieuw-binnenkomende betekende iy2 shilling meer op de reke ning en hielp mee om de. spookgedachte, dat ze niet zouden kunnen betalen, te ver drijven. Lynn lag 's nachts in haar bed wel eens wakker om berekeningen te ma ken. Ik geloof dat daar een jongen bezig is te verdrinken, meneer Landon, waar- schudde kolonel Partington met een soort leedvermaak. Peter rende naar het water. Ongeluk ken en drama's moesten ze tot elke prijs vermijden. Maar er bleek niets aan de hand te zijn. Een klein jongetje stond in 't ondiepe water, dat tot zijn knieën reikte. Peter en'Lynn trokken hem aan land en brachten zijn boot weer in orde. Opeens merkte Lynn, dat Peter zich vasthield aan de stijger, doodsbleek zag en hijgde. J& mag niet zo rennen, zei ze beris pend. Wat dom van je; Peter. Je ziet er vreselijk uit! Hij grnnikte. We kunneri ons niét veroorloven, dat er ongelukken gebeuren, zei hij luchtig. Als er iets is, dat een hotel schade doet, dan zijn het geruchten, in welke vorm ook. Ze keek hem bezorgd aan. Niemand kon 'alles, wat hij meegemaakt had, doorstaan hebben zonder kleerscheuren. En hij had net zoveel verstand, om voor zichzelf te zorgen als een pasgeboren kind, dacht ze zorgelijk. Je moet werkelijk een betere kamer hebben. Hij keek haar verbaasd aan. Ze hadden net de wekelijkse rekening opgemaakt en waren tevreden over het resultaat. Het was een prettige gewoonte geworden wie op het idee gekomen was, wisten ze geen van beiden om na afloop van de berekeningen samen een cocktail te drin ken en een sigaretje te roken. (Wordt vervolgd). In verband met het besluit to: van de Koningin verklaarde or: R. Kranenburg,voorzitters Kamer, gevraagd naar zijn mei' „Met grote ontroering en weerne:'! het besluit van H.M. vernomen ben er van overtuigd, dat dit te. voortgekomen uit hoog plichtsbes!-: liefde voor land en volk. Ais zoo»! ten wij dit aanvaarden" Prof. m r. P. J. M. -Aall minister van Staat: „Met weemoed vernam ik het H.M. de Koningin om na de jubüs ten afstand te doen van de behoeve van Prinses Juliana, I liefde en vertrouwen wij Prinsl als Koningin ook zullen inhulc^ doet het ons, dat Koningin Af gebogen onder der jaren last, ziet haar zware regeertaak nee ï- Zij zegt zelve dat te doen uit p* Dit woord, dat zo volkomen dominerende karaktertrek van-f is in haar mond geen gelegens maar een uitdrukking harer dachten. Wij hebben gedure^ jaren Koningin Wilhelmina be»£- haar wijdheid en gematigdhea^ uitstaan boven partijengesehilto- soonlijke tegenstellingen, haar 5- haar voorzichtigheid, haar meel de noden van ons volk. Maar karaktereigenschappen kwam s® haar jonge jaren af het meestop grond haar diepgevoeld plichtsoe^-- Koningin Wilhelmina in ons u leven als het verheven voorbesio hoge vrouwe, die voor alles haai haar jaren heeft besteed om plicht te doen". Bevei' voor VRIJDAG II Kennemer-Theater. 7 01 Dwaalwegen. *4 Luxor-Theater. 7 en 9.1S»u- aan de Amazone. -- W. B.-Theater. 8 uur: De Monte Cristo. Corso-Theater (Castricuo,1 zusjes uit Boston. ZATERDAG la y. k Kermemer-Theater. 7 en Dwaalwegen. nismir.'.' Luxor-Theater. 7 en 9.1o aan de Amazone. W. B.-Theater. 8 uur: De Monte Cristo. Marquette-Theater (Heem® Jane Ëyre. Corso-Theater (CpsU'icum). uur: Twee zusdes uit Bosw*

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6