IJmuider Courant Joden trekken voorlopig terug Ivoor de Arabische invallers Verzoening der Grote Twee via „Plan-Wallace"? Devaluatie-eis der V.S. aan de Marshall-landen Honderdduizend op Pinkster Twee naar Zandvoorf-aan-Zee Weerbericht '62e Jaargang So. 18959 KCTnsmw'asn 154. Tel. Adm 5437. jurtstrt' na 5 uur 8061 (K 2560), Tel. B"1"'11.5 s ,p Haarlem. Gr. Houtstr 93, □irecteur-Hoofdredacteur 15054. ^eJefoon Dinsdag 18 Mei 1918 Directeor-Hnofdredacfeor: Robert Peerehoom KEMVEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. ner kwartaal f 4,Franco per post 1 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem l ijf invasielegers rukken op in Palestina Hagtmah-hoofdmacht nog niet in de strijd V.s. vragen „Staakt het vuren".0rder van dè Ü.N.O. oorloe.in Palestina heeft tijdens hel afcelopen weeketnn. J5L vorairn aaneenomen. Legerafdelingen uit Egypte. Irak Svrii V hedenke- "fcLihanon opereren thans op Palestijns gebied. Egyptische tr'oeDe/i Fn IjptotsCaaa ingenomen, terwijl Transjordaanse eenheden het v»»»" ,a b<!la"«- «aardoor een groot deel ran de aanvoer van voorraden v„ l ld Lydda S is Terïelfdertijd heeft de „Egyptische marine" (wirtcMinTrv ,0<lc" "fee- oorlossvaartoigen) in samenwerking met Faroek's luchtmieM J £'s <"AeIe pffbomhardeerd en rdeds verschillende buitenlandse schenen af Palestijnse J uoroerdcn. opgebracht. Iraakse Pantsereenheden hebhfn s"flpcns voor de "verenigd met Syrische troepen; de Joden trekk.n 2? s aan he' grote schaak De hoofdmacht van aeTffnsTZelT*™ aanfront' treffen op dïtkontact gemaakt met de indringers. luchtaanval [Nieuwe op Tel Aviv I jjnstijfr üos was de toespitsing van de luchtoorlog. N'adat Tel Aviv Zaterdagoch- y lijn eerste luchtaanval te verduren [W is deze hoofdstad van Joods Palestina ünrende de Pinksterdagen herhaaldelijk gebombardeerd en gemitrailleerd gior Egyptische en Irakese vliegtuigen, jfct aantal slachtoffers zou echter volgens Lfise communiqués zeer gering zijn en L de schade heet mee te vallen. Van Sflbische rijde verluidt echter, dat de stad bar beschadigd zou zijn. ff ICtruchten, volgens welke het Suez- 12231 door vliegtuigen, vermoedelijk zou zijn gebombardeerd, zijn vol- ongegrond gebleken. Wel hebben pegtuigen op Libanees gebied, aanvallen [(gevoerd en daar twee strategisch be- flgrijke bruggen vernietigd. Ifajyernomen wordt hebben de vlieg- l^en die Maandagmiddag Tel Aviv 'aan- feefcr,. 12 bommen van 25 pond en van Britse makelij op en in de omgeving van ft ziekenhuis laten vallen. Een verpleeg- ferbvem om het leven toen zij een patiënt jii-eiligheid trachtte te brengen. fc? S*I' Oude stad strijdtoneel. L Jeruzalem g^^met behulp van „Arabische legio slad d00r te „..seroagens Haganah wagen jjb. Wl"»™"dn( om zich een ÏV6: sms een ver™e de jaffa-poort naar de JïfÜS de 1300 omsingelde ÉSaterstiSt™ Kwelden van Tiberias en Rosj Finna Vallen en „aanzieniijke schade ver^ 'raakt" De Joodse nederzetting Haraawa ingevallen. Het Arabische dorp Malika jUroverd. Egyptisch dreigement jegens Engeland. Dj Egyptische minister van openbare men heeft verklaard dat Egypte me- güd de oorlog verklaard heeft en zien field ziet „tegenover aggressie door ge viseerde terroristische benden „Als OOt-Brittannië, gedreven door menselijke roelens en niet door verdragsplichten juist acht ons te steunen, dan zal net i edele plaats in de Arabische wereld jwden". fat Egyptische ministerie van Landsver- heeft alle nachtvluchten verboden, vreest Joodse luchtaanvallen wegens 'bombardement van Tel-Aviv. Volgens de Newyorkse radio heeft ae fofti van Jeruzalem zijn hoofdkwartier 6ns in Palestina opgeslagen en wel achter linies. Transjordaanse vorderingen? (neen communiqué beweerde het Trans- sv.«2anse leger reeds Zondag de steden Hjerim, Baisoen, Rifoedin en Sakaria te fetina te hebben ingenomen. Ook zouden igote hoeveelheden wapens en munitie femaakt zijn. Voorts werd de bezetting Ptld van de vliegvelden Val Allid Bfcdia op de weg van Jeruzalem naar Ziekenhuizen gebombardeerd. Hd ziekenhuis te Tel Aviv, waar op het de Rode Davidsster en een rood kruis Ingebracht, werd door een voltreffer ijfnkt. De Joodse regering zal protest (Menen bij het internationale Rode Bk ®|k een klein ziekenhuis werd gebonv fri«rd. Drie personen werden gedood en aanzienlijk aantal gewond. Waterlinie in werking? (ft Nev,7orkse radio deed aanhaling van ■®™edeling uit Joodse bron te Haifa, i®5 welke de Joden, door een stuwdam r-t te steken, een vijfhonderdtal Arabi- f*. ^f'Jhkrachten in de Jordaanvallei r«wken zouden hebben. «f^orgen werd uit Tel Aviv ge- "LdEr-' -tT/i volgens mededeling van de ?e -Arabische havenstad Acre in Ll ''ne zic^ aan de Joodse strijdkrach- y» ua overgegeven. Joodse aanval op Cairo. Kj^orgen is wederom een lucht- HEidi tP gel)ie(i van Tel Aviv onder- Kfene?'^00(^se vliegtuigen een bom- n uitvoerden op een vliegveld te rüi'rt„y op ^et vliegveld te Cairo ,,n|e - J«we vliegtuigen neergeschoten .|kfcen, van de stad terecht ge- Maandag hebben de V.S. in een spoed- bijeenkomst van de Veiligheidsraad de toe stand in Palestina op grond van artikel 39 van het UNO-handvest „een bedreiging voor de vrede" genoemd en een beroep ge daan op de regeringen, onmiddellijk en wel binnen 36 uur de strijd te staken. De V. S. stelden verder voor, dat een wapenstilstands-commissie zal uitmaken, wie verantwoordelijk is voor de invasie in Palestina. Waarnemers te Lake Success wijzen er op, dat in dit Amerikaanse voorstel geen gewag werd gemaakt van „een daad van aggressie". Indien de raad het voorstel aanneemt, kan Palestina en de omliggende Arabische staten een economische blokkade worden opgelegd. Mislukt dit, dan kan de raad alle militaire maatregelen nemen, die hij goed acht. Nederlands legervliegtuig bij Tokio verbrand Een Nederlands legervliegtuig, dat van Batavia op weg was naar de Japanse hoofdstad, werd door slecht weer gedwon gen nabij Tokio een noodlanding te maken. Doordat bij de landing een wiel defect ge raakte, sloeg het toestel over de kop en vloog in brand. De elf inzittenden, allen officieren van het Nederlandse leger, die slechts lichte kwetsuren hadden opgelo pen, wisten juist bijtijds het toestel te verlaten, dat geheel uitbrandde. Griekenland vraagt meer Amerikaanse hulp Ingevolge veelvuldige besprekingen tus sen de Griekse premier, Sofoelis, vice- premier Tsaldaris en generaal Griswold, hoofd van de Amerikaanse missie in Grie kenland, is besloten, dat de premier laatst genoemde een memorandum ter hand zal stellen betreffende de behoeften van Grie kenland in het kader van het plan-Mar shall, ten einde de reeds toegekende hulp aan te vullen, „daar anders de reeds uit gegeven sommen zonder uitwerking zullen blijven." Krantenpapier Hulp-object? De Administrateur voor de Europese Hulpverlening, Hoffman, heeft in de bij eenkomst van de Begrotingscommissie van de Amerikaanse Senaat o.m. medegedeeld, dat hij voornemens is een deskundige te benoemen, die moet nagaan of de pro ductie van krantenpapier in Europa ge stimuleerd kan wórden, opdat dit wereld deel zoveel mogelijk onafhankelijk wordt van de leveranties van buitenaf. Hoewel er geen plannen bestaan tot financiering van de aankoop van krantenpapier, wil Hoff man ook de deur niet voor deze mogelijk heid sluiten. Stalin doet een voorstel, maar Washington voelt er niets voor Maarschalk Stalin heeft Maandag per- i soonlijk geantwoord op een open brief welke Henry Wallace, ex-vice-president j der V.S. enige tijd geleden tot hem richtte en waarin deze Amerikaan een plan ont vouwde om middels een politiek van „le ven en laten leven" tot een bijlegging van de geschillen tussen de Grote Twee te komen. In zijn antwoord prijst Stalin in zeer vleiende bewoordingen dit plan van Wal lace en zegt hij vervolgens: De ontoereikendheid van de verklaring der Amerikaanse regering van 4 Mei en het antwoord van de Sovjet-regering van 9 Mei is gelegen in het feit, aldus Stalin, dat zij niet verder gaan dan te wijzen op de wenselijkheid van een regeling van de Russisch-Amerikaanse geschillen. De bij zondere betekenis van Wallace's open brief daarentegen schuilt in het feit, dat hij zich niet beperkt tot een verklaring, doch verder gaat en werkelijk een ern stige poging is om een vreedzame rege ling van deze geschillen mogelijk te ma ken doordat een concreet program daartoe aan de hand gedaan wordt. Wat de regering van de Sovjet-Unie be treft, deze is van mening, dat het program van Wallace zou kunnen dienen als een goede en vruchtbare basis voor een der gelijke overeenkomst en voor de ontwik keling van de internationale samenwer king, daar de Sovjet-regering van me ning is, dat ondanks het verschil van eco nomisch stelsel en ideologie, het naast elkaar bestaan van deze stelsgjs en een vreedzame regeling van de geschillen tus sen de Sovjet-Unie en de V. S. van Ame rika niet alleen mogelijk, doch tevens on-, getwijfeld noodzakelijk is in het belang van een algemene vrede". Afgewimpeld. Washington inmiddels van mening dat de mogelijkheid van Amerikaans- Sovjet-Russisch ^verleg ter bijlegging van de bestaande geschillen nog verminderd is door het antwoord van Stalin op de open brief van Wallace. Men wijst er op, dat Stalin geen gespecificeerde voorstellen Een onzer is met de Pinksterdagen eens ke nnis gaan maken met een van de Butlin's kampen in Engeland waarover elders in de ze editie meer. Wellicht kunnen wij binnen kort in Zandvoort in een filiaal van deze vacantie-oorden onze zomerse rustdagen doorbrengen.' - De foto is genomen in het kamp te Clacton aan Zee. Op de achter grond enkele der gezellige gezins-bunga\owtjes. „Indien Amerika zulks noodzakelijk acht99 Naar de Nationale Adviesraad het voornaamste orgaan, dat de Amerikaanse economische politiek bepaalt heeft medegedeeld, zullen de V.S. van de landen van het plan-Marshall „eisen" eeii deva luatie van hun valuta in overweging te nemen, indien de V.S. dit noodzakelijk achten. In een door president Truman aan het congres gezonden rapport verklaart de raad, dat de V.S. van deze landgn zullen eisen met het internationale monetaire fonds overleg te plegen t.a.v. een wijziging van hun wisselkoersen, indien de V.S. de koersen te hoog vinden. Enige wijzigingen in de wisselkoersen (devaluatie van valuta) zouden misschien in de naaste toekomst aangebracht moeten worden, aldus het rapport. Indien een land zou weigeren tot wijzi ging van zijn wisselkoersen over te gaan, zou echter niet noodzakelijkerwijs inhou ding van de Marshall-hulp volgen, zoals door commentators beweerd is. In Washington wordt het Britse pond, dat thans gewaardeerd wordt op iets'meer dan 4 dollar, beschouwd als een van de Europese valuta's, die voor een eventuele devaluatie in aanmerking zou kunnen komen. Opnieuw onderhandelingen in Djokja Aneta verneemt, dat het thans wel vast staat dat de Nederlands-Republikeinse onderhandelingen volgende week wederom naar Djokja zullen worden verplaatst. In dien technisch mogelijk, zal de delegatie- trein Maandag a.s. de 'toveede reis naar Djokja ondernemen. Het gezelschap zal ditmaal kleiner zijn, aangezien de meeste subcommissies voor het vertrek van de delegaties hun werk zullen hebben beëin digd. Inmiddels heeft de republikeinse regering de Nederlandse uitnodiging om zitting te nemen in de Nederlandse dele gatie voor de conferentie van de economi sche commissie voor Azië en het Verre Oosten in India, geaccepteerd. De republi keinse regering staat op het standpunt, dat zij alleen kan deelnemen als „associate member" van de delegatie zoals destijds op de conferentie van Havana geschiedde. Afoomcommissie der UNO beëindigt haar bestaan De commissie der UNO voor de atoom energie, die bijna twee jaar tevergeefs ge tracht heeft een overeenkomst te bereiken over internationale controle van atoom wapens, heeft thans te Lake Success haar pogingen hiertoe officieel opgegeven. Met negen stemmen tegen twee (Sovjet Unie en Oekraine) besloot de commissie een einde te maken aan haar bestaan. Vooruitgang. Inmiddels is blijkens Washington op nieuw een Amerikaanse proef met atoom wapens gehouden. Volgens een verklaring van het Witte Huis was de jongste proef „in alle opzichten een succes en een aanwijzing van een zeer aanzienlijke vooruitgang". Bij de proef waren „drie atoomwapens" betrokken. Hef „Reichswald" brandt weer Wederom brandt het Duitse „Reichswald" bij Groesbeek. De brapden zijn ontstaan, nadat de Nederlandse houthakkers de bos sen hadden verlaten. Ook aan de kant van Goch bij Asperen woedt het vuur. Vele Nederlandse houtfirma's hebben hier kap vergunning, zowel voor mijnhout als geriefhout, dat aan onze wederopbouw ten goede komt. Het „Reichswald" omvat in zijn geheel 6.739 h.a., waarvan, volgens Duitse houtvesters, het overgrote deel weinig waarde meer heeft door de opval lende vele en zware branden der laatste dagen. Momenteel zijn er 150 Nederlandse arbeiders aan het werk. Eiken-" en beu kenhout wordt er momenteel veel gekapt De Nederlandse firma's zetten er alles or om zo spoedig mogelijk het gekapte hou' naar ons land te vervoeren. De brandweerlieden staan voor eer moeilijke taak. Het vuur in de droge den nen breidt zich zo snel uit. dat het niet i; tegen te houden. Het gevaar voor brand or Nederlands gebied is niet denkbeeldig. Tweehonderd h.a. gekapt tophout is reeds door het vuur aangetast. Labour-partij accoord met regeringsbeleid Op het Congres van de Labour-partij hebben de afgevaardigden, die vier mil- lioen partijleden vertegenwoordigen, met overweldigende meerderheid de buiten landse politiek van de regering goedge keurd. Nog geen 20 van de 1200 afgevaar digden steunden een resolutie, die deze politiek bestrijdt. Ook het beleid van het partijbestuur in het afgelopen jaar on dervond weinig tegenkanting. Ook Moskou erkent Israël Na de V.S. heeft thans ook de Sovjet- Unie de nieuwe Joodse staat Israël formeel erkend, aldus heeft radio Moskou bekend gemaakt. Deze Russische bekendmaking heeft in diplomatieke kringen te Londen de indruk gewekt, dat Moskou getracht heeft de V.S. te overtroeven door een volledige er kenning de jure in plaats van de voor waardelijke, de facto-erkenning van Washington. Het voorlopige kabinet van Israël heeft inmiddels dr. Chaim Weiszmann, leider der Zionisten, tot president van de Joodse staat gekozen. Dr. Weiszmann is 73 jaar. Hij woont in New York en is op het ogenblik bedlegerig. Conflict tussen veilingen en bloemenhandelaren Comité van Actie proclameert staking Het Landelijk Comité uit de Bloemen handel-had voor Tweede Pinksterdag een staking geproclameerd. Enige maanden geleden leidde een conflict tussen de bloe menveilingen en de veilingkooplieden tot een staking, welke door een comité van actie van bloemenhandelaren was uitge roepen. Het conflict ontstond, omdat men het niet eens kon worden over het al of niet doorberekenen van de omzetbelasting in de prijzen. Die staking bleef toen zonder resultaat. Thans is de staking voor onbepaalde tijd door het comité van actie uitgeroepen. Het is de bedoeling de staking te laten voort duren totdat de 'veilingbesturen bereid zijn, de twee procent omzetbelasting voor hun rekening te nemen. De besturen der twee grote veilingen, die te Aalsmeer en die te Rijnsburg, zijn van oordeel, dat het motief, waarop de staking wordt geproclameerd een voor wendsel zou zijn, aangezien de bloemen handel vrij is en dus geheel wordt bepaald door vraag en aanbod. Onder deze om standigheden ontstaan er prijsverschillen, ook bij het doorberekenen van de omzet belasting. Men acht het van belang de om zetbelasting van de kwekers af te wentelen op de handelaren, die vrij zijn de ver koopsprijs aan de consument te bepalen, omdat anders het gevaar zou bestaan, dat de kwekers buiten de veiling om hun pro ducten zouden afzetten. Dan zou het vei lingwezen niet meer in staat zijn, ziin taak' te vervullen. Op den duur zouden daarvan ook de handelaren het slachtoffer worden, aangezien dan vermoedelijk een deel van de handel direct tussen producent en con sument zou geschieden. Op de veilingen te Aalsmeer en Hohse- lersdijk hebben de kooplieden zich niet veel van de niet-koopactie aangetrokken'. Wel werd overwegend tegen zeer lage prijzen verkocht, maar de gehele aanvoer ging van de hand. De veilingen in Rijnsburg, Poeldijk en Berkel hadden er meer van te lijden. In Poeldijk gingen slechts zeer kleine par- ♦üpn te-Ton reer lage prijzen van de hand Bedrijfsgroep treedt uit de E.V.C. De landelijke bedrijfsgroep Hotel-, Café- Restaurant- en Lunchroompersoneel is uit de Eenheidsvakcentrale getreden. In een mededeling aan de leden verklaart het be stuur van de bedrijfsgroep, dat dit besluit is genomen omdat de E.V.C een instru ment van de Communistische Partij Ne derland is geworden Het bestuur wenst zijn beginsel van politieke onafhankelijk heid trouw te blijvgn. In de mededeling aan de leden wordt verklaard: „Op een bepaald ogenblik moefct het hoofdbestuur een ernstig vermaan in ontvangst nemen van een hoofdbestuurder van de E.V.C. en werd het hoofdbestuur van "de bedrijfsgroep hótel in gebreke ge steld. er nog niet in te zijn geslaagd in een bedrijf, waar men over voldoende invloed beschikt, onrust te verwekken". heeft gedaan, zoals waarop door Marshall is aangedrongen, en dat hij zich bereid verklaard heeft tot besprekingen op basis van de voorstellen van Wallace ofschoon de Amerikaanse regering zich destijds bij monde van Truman uitdrukkelijk van Wallace heeft gedistancieerd. Instructieve straf voor schenders van natuurschoon De burgemeester van Wageningen heeft een originele straf bedacht voor vernie lers van natuurschoon. Het komt te Wage ningen de laatste tijd zo vaak voor. dat bloeiende takken van struiken worden ge rukt en natuurschoon op andere wijze wordt geschonden, waaraan zowel ouderen als jongeren zich' schuldig maken, dat de burgemeester heeft besloten hieraan paal èn perk te stellen. Hij doet dat niet op de normale ambtelijke wijze door bedreiging met meer en strenger politietoezicht, doch heeft het volgende bepaald: er zullen on bezoldigde gemeenteveldwachters worden aangesteld, die jacht zullen maken op. overtreders. Deze overtreders worden door de burgemeester verplicht een excursie naar het arboretum en de bossen mee te maken, waar zij onder deskundige leiding zullen worden voorgelicht over het schone in de natuur, dat zij zo grondig hebben vernield. In een plaats als Wageningen met zijn vele instituten beschikt de burgemeester uiteraard over een groot corps deskundi gen. Bij de voorlichting zal met de leeftijd van de „delinquenten" rekening worden gehouden. Verschijnen zij niet, dan worden hun vergrijpen onverbiddelijk ter kennis gebracjjt van de officier van justitie. Vader verdronken na dochtertje gered te hebben Maandagmiddag was de 48-jarige A. E. in Vlaardingen met vrouw en kinderen gaan roeien. Toen een tv/eejarig dochtertje overboord viel, sprong E., die goed kon zwemmen, het kind na. Hij wist het te grijpen en naar de boot terug te brengen, doch verdween- toen in de diepte. Eerst twee uur later werd zijn lijk opgehaald. Hij laat een vrouw en vijf kinderen achter. VIER HUIZEN AFGEBRAND IN DEIIRNE. In het Peeldorp Deurne ontstond Maan dagmiddag door onbekende oorzaak brand in een schuur. De vlammen sloegen over naar vier woonhuizen, welke tot de grond toe afbrandden. Zeven gezinnen werden hierdoor dakloos. Het woord is aan..... Curre r-B e 11 De vreugde hangt op zi.y' evenveel af van wat er binnen ons als van utat er buiten en om ons gebeurt. /Minister Fiévez opent legertentoonstelling „Een leger kan alleen dan aan zijn doel beantwoorden, wanneer het zich gedragen weet door de sympathie der natie. Wan neer het volk niet meeleeft met het wel en wee van de krijgsmacht en wanneer het onverschillig staat tegenover alles wat mili tair is, kan het leger nooit worden wat het moet zijn", verklaarde de minister van Oor log, de luitenant-kolonel A. H. J. L. Fióvea in een rede ter gelegenheid van de opening der legertentoonstelling in het Wilhelmina- park te Utrecht. De minister zeide. dat Nederland ondanks de bezetting de kracht heeft gevonden een nieuw leger te vormen, dat wat houding, discipline en wijze vari optreden betreft ieders respect verdient. Voor de samenwerking met alle vrijheids lievende volkeren, maar in het bijzonde? in West-Europees verband, zal het mili taire apparaat verder moeten worden op gebouwd. Vele problemen zullen daartoe nog overwonnen moeten worden, waartoe in de eerste plaats één voorwaarde vervuld dient te zijn: het leger dient midden in het volk te staan. Een leger, dat de sympathie van het volk mist, zal nimmer ten volle voor zijn taak bez-ekend zijn Nu onze krijgsmacht zich in het stadium van de hernieuwde onbouw bevindt en nu in de tropen vele zonen van ons volk hun militaire plicht vervullen, dient Nederland het leger zijn volle be langstelling te schenken en dient alles ge daan te worden om die belangstelling te wekken. De minister was van oordeel, dat de legertentoonstelling. die ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan der genietroepen het eerst In Utrecht gehouden wordt, veel zal bijdragen om de band tussen leger en volk te versterken. FOLKLORISTISCHE DAG TE LAREN. Op Tweede Pinksterdag is voor de eer ste maal in Laren een folkloristische dag gehouden. Uit alle delen van het land wa ren schuttersgilden, vendelzwaaiers. biile- mannen en folkloristische dansgi-oepen naar het dorp getrokken. Het plein was in een oud dorp uit 1890 herschapen. Een Larense boerenbruiloft vormde het hoogtepunt van de dag. Een folkloristische optocht werd door ruim 6000 bezoekers gadegeslagen. Een voorzichtige, officiële schatting van het aantal bezoekers dat zich op de Twee de Pinksterdag aan het"Zandvoortse strand heeft laten bruinbranden, komt op het enorme getal van 100.000! Zestienduizend dagjesmensen kwamen met de trein aan, twaalfduizend met de tram, twintiduizend arriveerden in 3500 auto's en autobussen, tweeduizend op duizend motorfietsen en dertigduizend de den het gewoon, op de fiets. De wandelaars meegerekend komt men dan op 85000 zee- en zon-aanbidders. Het bezoek aan het Noordelijke vrije strand is in deze cijfers niet begrepen, doch met een raming van vijftienduizend fersonen is men aan de lage kant. Voorts zijn buiten beschouwing gelaten al degenen die reeds voor de Pinksteren in Zandvoort pension hadden besproken en dus niet tot het genus der dagjesmen sen gerekend kunnen worden. Op de Eerste Pinksterdag was het niet zo vol, maar toch in ieder geval vol. Desondanks werd het politierapport geen lijvig boekwerk. De verloren geraakte kin deren en voorwerpen werden weliswaar bij bosjes de politieposten binnen gebracht, maar van de eerste categorie kwamen de rechtmatige eigenaren hun deel in de voorraad voor het sluitingsuur weer op eisen. In de nacht van Zondag op Maandag werd bij het tentenkamp een auto gesto len, die de volgende dag in Haarlem te ruggevonden werd. In de middag van de Tweede Pinkster dag moest de brandweer uitrukken voor een brandje in het Noordelijk duingebied. Veel leven om niets. Meer opschudding verwekte het gerucht van het afdrijven van een rubberbootje met twee jongens op Eerste Pinksterdag. De badman F. Koper roeide onmiddel lijk met een vlet achter de uit het oog verdwenen boot de zee op. Hij had met zijn speurtocht geen succes en de grootste moeite geruime tijd later het strand weer te bereiken. Daar Koper schipper van de „Dudok de Wit" is, trok hij kort daarna met deze reddingboot er op uit. Na een vergeefse speurtocht van bijna drie uur keerde de „Dudok de Wit" on haar basis terug. Met het oog op de vrij sterke Noordoostelijke wind voer 's avonds de reddingboot „Arthur" van Schevenin- gen uit. Deze zette de reddingspogingen vqoBt tot de duisternis inviel. Bovendien koos de „Neeltje Jacoba" om half negen van IJmuiden zee en werd besloten dat een vliegtuig van de marine bij het krieken van de dag om kwart over drie de zee zou gaan afzoeken. Om kwart voor elf Zondagavond is on initiatief van de Zandvoortse nolitie dit plan afgelast, omdat men voldoende ze kerheid meende te hebben, dat rubber boot in het geheel niet was afgedreven. In de loop van de avond hadden de po litie hoopvolle meldingen bereikt, waarin Reclame. Een Parijse likeurstoker blijkt op een handelstentoonstelling een schil derij van Rubens gebruikt te hebben, dat een Bacchus voorstelde. Het was een door de Duitsers ontvreemd doek, dat de likeurstoker voor 3500 francs bij een antiquair gekocht had. de mogelijkheid lag opgesloten, dat alia berichten over het afdrijven van de rub berboot op èen misverstand berustten. Enkele badgasten hadden twee in zwem broekjes geklede jongemannen in een groen-gele rubberboot gezien die uit zee terugkeerden'. Dit sigttelernent stemde overeen met de door de badlieden gegeven beschrijving van de vermisten. Op het moment, waarop de reddingboot „Dudok de Wit" zee koos, zouden de beide jon gens per fiets in de richting Haai'lem zijn vertrokken. Prijzen van consnmptie-ijs Met ingang van 21 Mei zal het aan pach ters van stationsrestauraties zijn toege staan, op de perrons consumptie-ijs te doen verkopen voor 15.cent per 45 gram. De zelfde maximumprijs zal gelden voor exploitanten van buffetten ten behoeve van de bezoekers van bijeenkomsten of voorstellingen. Ook in treinen en aan boord van schepen nfag voor 15 cent worden verkocht. In alle overige gevallen blijft de priia ten hoogste 10 cent per 45 gram. Slechts wanneer tevens porties van 22V2 gram voor 5 cent en porties van 45 gram voor 10 cent verkrijgbaar worden gesteld, is het toegestaan, porties van 90 gram voor 20 cent te verkopen. Bij bediening aan tafel mag voor ijs in coupes of glazen 14 cent per 45 gram in rekening worden gebracht en 28 cent per eenheid van 45 gram, waarvan ten minste 100 cm3 van een drank is toegevoegd (sor bets), evenwel alleen indien voor degenen, die niet van bediening aan tafel gebruik maken, ook ijs beschikbaar wordt gesteld tegen bovenvermelde prijzen. FILMVERTONINGEN IN BESLOTEN KRING. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van enige artikelen van de bioscoopwet. In de toelichting wordt herinnerd aan de in diening in 1940 van een dergelijk wetsont werp. Aanleiding daartoe was de omstan digheid. dat getracht werd films, welke niet voor openbare vertoning waren toege laten. te vertonen in publieke bijeenkom sten. waaraan slechts naar de uiterlijke vorm het karakter van besloten gezelschap werd gegeven. Thans wordt voorgesteld te bepalen, dat ook voor filmvoorstellingen voor besloten, gezelschappen van meer dan 25 personen de bepaling geldt, dat de film dient te ziin goedgekeurd door de Cqritrale Commissie voor de Filmkeuring. Alleen de burgemees ter kan voor niet-openbare vertoningen ontheffing hiervan verlenen. ZELFDE WEERBEELD. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I in De Bilt geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Heldere, tamelijk koude nacht Morgen overdag droog eq over het algemeen zonnig weer met iets lagerp tempera turen dan vandaae. Meest matige 'wind •ussen Oost en Noord-Oost. 19 Mei: Zon op 4.41 uur. onder 20.33 uur Maan op 16.15 uur, onder 3.26 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1