Nederlandse boter verdrongen van buitenlandse markten Tentoonstelling van hedendaagse kerkelijk© bouwkunst te Rotterdam Merkwaardige mengeling van mondain vermaak en ideale vacantie-besteding 1 te tlNSDAG 18 MEI 1948 Regering streeft naar de opheffing der vleesdistributie Meer sinaasappelen en bananen? ..Met de Nederlandse export van boter Is het volkomen afgelopen. Denemarken en .Nieuw-Zeeland hebben ons van de mark ten verdrongen en geven ons geen kans deze te heroveren. Thans ligt ongeveer 10.000 ton boter opgeslagen, die we niet kwijt kunnen. Nederland kan tegen deze landen, die boter exporteren tegen 1 terwijl onze boter 4.70 zonder overheids subsidie kost. niet meer concurreren." Dit deelde minister Mansholt mede in een rede over de huidige landbouwpolitiek, welke hij in een bijeenkomst vah de partij van de Arbeid te Markelo hield. De minister1' achtte het noodzakelijk, dat wij ons op de exprot van andere produc ten toeleggen. De zuivelindustrie moet zich omschakelen. Er moeten meer kaas, gecon denseerde melk en dergelijke melkproduc ten worden gefabriceerd, waarnaar in het buitenland op het ogenblik grote vraag is en waarvoor ook goede prijzen zijn te maken. Voor deze omschakeling van de zuivelindustrie zal' de overheid zo nodig credieten verlenen. De regering is momenteel doende, de verplichte veeleveringen voor de landbouwers op te heffen. Volgens de minister zal deze maatregel een be sparing geven van 1000 a 1200 ambte naren. aangezien de verplichte vee levering enorme administratieve romp slomp vergt. Voorts tracht de recering door middel van het Marshall-plan zoveel veevoer te kunnen invoeren, dat de vlees-distributie zo spoedig mogelijk kan worden opgeheven. Ook heeft de minister goede verwachtingen, dat het groente-exportprobleem bin nen korte tijd zal zijn opgelost. Duits land zal onze groente afnemen en in dollars betalen. Voorts merkte de minister op, dat de export van landbouwartikelen stefeds meer in betekenis toeneemt. In korte tijd zijn de bedragen voor de export van landbouw producten gestegen van 900 millioen tot 1100 millioen gulden. Het is niet onmogelijk dat over enige tijd meer sinaasappelen, bananen en zuid- Gesteriliseerde melk en kaas duurder Ter verbetering van de rentabiliteit van liet kruideniersbedrijf zijn de maximum prijzen van alle binnenlandse en geïmpor teerde kaassoorten met 10 cent per kilo gram verhoogd. De inkoopprijzen voor winkeliers blijven ongewijzigd. 'Wegens de gestegen verwerkingskosten is de prijs van gesteriliseerde melk en van de daaruit bereide melkproducten met 2 cent per liter .verhoogd. Deze prijsverho ging geldt niet voor gepasteuriseerde melk. NIWTN-jubileumpakketten Op het ogenblik zijn 550 NIWIN-comités in den lande "bezig met het verkopen van de jubileumpakketten a ƒ.1.50, die tijdens de feesten ter gelegenheid van het rege ringsjubileum van de Koningin aan de militairen in Indonesië zullen worden uit gereikt. Het Centraal Bureau NIWIN ves tigt er de aandacht op, dat het niet mo gelijk is, om de pakketten, die een waarde van 4_vertegenwoordigen, te zenden aan een bepaalde militair, daar deze pak ketten moeten worden gezien als een ge schenk van het Nederlandse volk. Boven dien moet iedere militair zonder uit zondering een jubileumpakket ontvangen. De schenker kan wel op een etiket eigen naam en adres vermelden, zodat de ont vanger weet, wie hem het jubileumpakket heeft geschonken. Voorts verzoekt de NIWIN'dringend, geen kolenbonnen meer te zenden, daar de inleveringsdatum daar voor reeds verstreken is. Verraad kostte vele „Geuzen het leven Voor het Bijzondere Gerechtshof te Arn hem heeft terechtgestaan J. F. de B., in 1940 inspecteur van politie te Vlaardingen, later commissaris te Apeldoorn. Hij werd er van beschuldigd, bijgedragen te hebben tot het verraden van de illegale sabotage groep „De Geuzen" te Vlaardingen, van welke groep verscheidene hulpagenten van politie'deel uitmaakten. Vijf leden van de groep werden bij de arrestatie gefusilleerd, zeven-en-twintig keerden niet terug uit Duitse gevangenschap. Tegen De B. werd tien jaar gevangenis straf geëist met ontzetting uit de beide kiesrechten. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7 8 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.1o Gym nastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Tsjaikofski. 9.30 Mozart en Schubert. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kook- praatje. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Over Woninginrichting. 11.30 Platen. _1r2 00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.30 Voor het platteland. 12 38 Hawaiianmuziek. 13.1o Kalender. 13-20 Lichte muziek. 13.50 Saxo foonkwartet. 14.00 Causerie over Camille Huvsmans. 14.15 Liederen van Mahler. 14.5o Viool. 15.00 Luisterspel voor de jeugd- 15-30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Pla ten. 17-30 Maatschappelijk Werk. 17.35 Lichte muziek. 18.20 Platen. 18.30 Voor de strijd krachten 19.00 Geleide economie. 19.15 Orgel 19.30 Pinksterconferentie VC.TC. 20.15 Opera- en operettemuziek. 21.00 Luisterspel..21.45 Meester-trio. 22.15 Dansmuziek. 22.45 Vlaam se dichters. 23.15 Platen. HILVERSUM n, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. - 7, 8. 13, 19. 20, 23 uur: Nieuws. 7.15 Platen. 7 &5 Woord voor de dag 8.15 Gewijde mu ziek. 8 30 Schubert. 9.00 Voor zieken. 9.35 Herhaling luisterspel „Stanley" (II); 10.20 Saint Saëns. 10.45 Reportage Bondsdag Ge- ref. Meisjesvereen. 12.15 Orgelsoli. 12.33 Lich te muziek. 12.55 Protest, thuisfront. 13.15 Van Rameau tot Ravel. 13.45 Schubert 14.00 Bondsdag Gerei. Meisjesvereen. 15.15 Claude Debussv. 15.45 Tuinbeplanting. 16.15 Voor de jeugd. '17.30 Piano. 17.45 Onder de tropen zon. 18.00 Kftren en korpsen. 18.30 Leven van plant en dier. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Eng. les. 20.15 Lie deren van Schubert. 20.30 Luisterspel Stan ley (III). 21.00 Symphonische muziek van Mozart en Roussel met pianosoliste. 22.00 Viool. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Overden ken* 23.15 Platen. vruchten in Nederland te verkrijgen zullen zijn. dank zij het Marshall-plan. Minister Mansholt zei tenslotte, dat de regering er ernstig rekening mee houdt, dat ook de textielindustrie spoedig grote moeilijkheden bij de export zal onder vinden. Over zes jaar vliegtuigen met straalaandrijving bij de K.L.M. Dr. Hans Martin, directeur der K.L.M. heeft voor leden van het departement Zuid-Limburg van de maatschappij voor Nijverheid en Handel een causerie gehou den over de ontwikkeling van het Neder landseluchtverkeer. Hij voorspelde, dat over een jaar of zes nieuwe typen vlieg tuigen met straalaandrijving gebruikt zullen worden. In Juni zullen nieuwe tweemotorige vliegtuig-typen met gemiddelde snelheden van 420 kilometer ook op de binnenlandse luchtlijnen vliegen. Het vliegveld Beek zal op ingrijpende wijze verbeterd worden. Levenslang voor Betje Werv Het Amsterdamse Bijzondere Gerechts hof heeft de 27-jarige Betje Wery* door wier verraad de persoonsbewijzencentrale van de Amsterdamse illegale groep Badriaans in 1944 in de val liep, veroor deeld tot levenslange geavngenisstraf, als mede ontzetting uit de burgerlijke en poli tieke rechten. Tegen haar was de doodstraf geëist. Haar werd het recht van cassatie verleend. Ambtenaar van „Nederlands Kunstbezit" gearresteerd Ambtenaren van de Centrale Vermo gens Opsporingsdienst hebben de 22-jarige L. J. van W. uit Wassenaar, ambtenaar van de Stichting Nederlands Kunstbezit te Am sterdam gearresteerd De Centrale Vermogens Opsporingsdienst heeft verklaard, dat het onderzoek zich niet uitstrekt tot het Beheers-instituutof de Stichting Nederlands Kunstbezit- maar uit sluitend gericht is tegen de jeugdige arres tant. die „onder verdenking van een par ticuliere strafrechterlijke overtreding" ge vangen is genomen. Tilburgse smokkelaars maakten grove winsten De CCD heeft vier inwoners van Tilburg aangehouden, die in een half jaar tijcis 34.000 knotten wol en duizenden zakdoe ken uit België ons land hadden binnen gesmokkeld. Naar schatting is op deze wijze ongeveer 50.000 aan Nederlandse deviezen verloren gegaan. De knecht van een groot expeditiebedrijf in Tilburg nam de goederen uit België mee. De wol en de zakdoeken werden met grove winsten van de hand gedaan. Passagierslijsten „Willem Ruys" en „Groote Beer" Op onze bureaux ligt ter inzage de pas sagierslijst van het m.s. „Willem Ruys", dat met ongeveer 600 passagiers uit Indië omstreeks 24 Mei in Rotterdam wordt verwacht. Voorts ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentransportschip „Groote Beer", dat met 1200 man aan boord om streeks 25 Mei te Amsterdam wordt ver wacht. 30000000000co0ooo«xyxoegoooobcoocooooecooooocoo3x«:4xico Nederlands nieuwe kerken (Speciale berichtgeving). Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft onze regering het voornemen om de kosten van herbouw van kerken voor reke- nirig van de Staat te nemen, mits het aantal zitplaatsen dat van de oorspronkelijke kerk niet te boven gaat en over de gehele lijn de nodige soberheid wordt betracht. Het bouwen van kerken in ons land is, tengevolge van verwoesting en vernietiging door oorlogshandelingen, een probleem van de eerste orde geworden. Het moet tot grote voldoening stemmen dat de Overheid niet alleen bereid is in zeer belangrijke mate in de bouwkosten bij te dragen, maar tevens richting poogt te geven aan de inzichten van hen, die bij de hedendaagse kerkelijke bouwkunst ten nauwste betrokken zijn. De tentoonstelling „Nederlands nieuwe kerken", welke op 18 Mei in het Museum van Land- en Volkenkunde aan de Wil lemskade te Rotterdam door minister In 't Veld zal worden geopend, is daar een dui delijke getuigenis van. In het voorjaar van 1946 is door de regering in samenwerking met de rijks commissie voor monumentenzorg, het In terkerkelijk Overleg der Nedei'landse Pro testantse Kerken en de Interdiocesane Com missie van Overleg inzake de wedërop- bouw van R.K. Kerken, een z.g. voorberei dingscommissie voor deze expositie inge steld/Het is vooral te danken aan het werk van prof. G. H. Holt, dat men thans in staat is een tentoonstelling te openen, welke een zeer belangwekkend beeld geeft van de gedachten, die er th" 'even op dit ge bied, hier zowel als in h I buitenland. Gelijk met zovele andere takken van kunst het geval is, verkeert ook de kerke lijke bouwkunst, als uiting van het reli gieuze leven, momenteel in een zekeré impasse door het gemis aan eeir algemeen geldende levensbeschouwing. Op een te Rotterdam gehouden bijeenkomst stelde prof. Holt dat uitdrukkelijk vast. Maar hij voegde er aan toe dat er een streven merk baar is bij de katholieken even goed als bij de protestanten naar vernieuwing in de liturgie. Het is van grote betekenis te weten hoe Voorlopig geen verbod van onderhoudswerken De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft besloten voorlopig voor de zomer vah 1948 geen verbod tot het uitvoeren van onderhoudswerken uit te vaardigen. De minister heeft deze beslis sing genomen, nadat hem door gepleegd overleg met de werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf gebleken was, dat van die zijde alle mogelijke medewerking zal wor den verleend om het onderhoudswerk zo veel mogelijk te beperken. Mocht evenwel deze noodzakelijke beperking van onder houdswerken door onvoldoende medewer king niet worden bereikt en daardoor de woningbouw door gebrek aan voldoende arbeidskrachten stagneren, dan zal de minister niet aarzelen alsnog ingrijpende maatregelen te nemen. de ontwerpers van kerkgebouwen daar tot heden op gereageerd hebben. In de vele ontwerpen, welke tentoonge steld zullen worden, is nog geen eenheid van Idee en van lijn te bespeuren, maar zij zullen wel een indruk geven van de ge dachten van hen, die opdracht verstrekken tot het bouwen van kerken en van wat er leeft onder hen, die deze kerken straks bouwen zullen. Hetgeen een stimulans zijn kan tot het zoeken naar de juiste oplos sing. Men is in brede kring van oordeel dat het nu uit moet zijn met de bouw van nood kerken of van kerken, die eerst op de lange duur kunnen worden voltooid. Ook aan de architectonische en de stedebouwkundige kant van het vraagstuk zal aandacht wor den besteed. Het gevolg zal hopelijk zijn dat een kerkgebouw een dominerende plaats zal krijgen in stad of dorp,.passend bij de functie, welke de kerk in het leven der mensen vervult. De tentoonstelling te Rotterdam blijft tot 6 Juni geopend. Zij wordt daarna overge plaatst naar Den 'Haag, Den Bosch, Maas tricht, Middelburg, Arnhem, Groningen, Zwolle, Amsterdam en Utrecht.. Slechte vooruitzichten voor amateur-fotografen In vakkringen van de détailhandel in fotografisch materiaal is men uiterst pes simistisch gestemd ten aanzien van de voorziening van rolfilms voor amateur fotografen. Van de import van lichtgevoelig mate riaal is 95 procent voor wetenschappelijke, industriële- en vakdoeleinden bestemd., De resterende vijf procent is niet vol doende om ook maar enigszins aan de vraag te kunnen voldoen. Door de schaarste zijn de handelaren geneigd alleen hun klanten te voorzien, zodat toeristen waar schijnlijk aan het kortste eind zullen trek ken. Ook de voorziening van filmpakken en platen is voor amateurs dit jaar nog slech ter dan het vorig jaar. Oorzaak hiervan is, dat de beschikbare hoeveelheid deviezen voor fotografisch materiaal dit jaar ver minderd is, zodat het aandeel voor ama teurs automatisch kleiner is geworden. De productie van de Nederlandse rol- filmindustrie is thans nog te klein om een grote rol bij de voorziening te kunnen spe len. Het aanbod van buitenlands materiaal, ook kleurenfilms, is ruim. Camera's worden, behalve voor vakdoel einden, vrijwel niet geïmporteerd. Twee Nederlandse bedrijven bouwen thans, ge deeltelijk voor export, kleine vrij goedkope fototoestellen. De vraag hiernaar is aan zienlijk. Voor eenvoudig amateurwerk acht men deze camera's geschikt. Gevorderde amateurs echter, die speciale toestellen ver langen, zullen waarschijnlijk nog lang moe ten wachten. BURGEMEESTER VAN ST. MAARTENS- DIJK NAAR MAARTENSDIJK. De heer P. H. H. Schuller, burgemeester van St. Maartensdijk op Tholen is benoemd tot burgemeester van Maartensdijk in de provincie Utrecht. Hij was sedert 1936 burgemeester van de Zeeuwse gemeente. _EEN DAG OP BEZOEK BIJ BUTLIN (Van een eigen verslaggever) De juffrouw die in de bus klaagde over het open raam, de rector van het gymna sium met zijn vrouw en twee kinderen, de man in het keurige zomerpak die ons bij de kennismaking had toevertrouwd dat hij directeur was van een onderneming met een tweehonderd man personeel, het verloofde stel uit Oudewater, het frisse meisje uit Heerhugowaard en de twee be stuursleden van een arbeidersontspan ningsvereniging, zij allen onderscheidden zich in de trein en op de boot door een zeer opvallend rood-wit-blauw-labeltje, dat aan jas of jurk bungelde. En op dat labeltje stond met grote letters: BUTLIN's TOURS. Zij waren aangelokt door de adverten ties en de vele verhalen en wilden nu wel eens zien hoe het in zo'n veelbesproken en veel-omstreden Butlin-kamp toegaat. De naam van William Butlin, de 47- jarige exploitant het woord is met voor bedachte rade gekozen van de vacantie der Engelsen komt enige keren in dras tisch formaat voor op de gebouwen van het „Luxury Holiday Camp" te Clacton on-Sea, een gezellige badplaats op onge veer 75 kilometer van Londen, op de ser viezen en serveersters, op het kampspeld je dat .alle gasten zichtbaar moeten dra gen, op de fietsen en tandems die men er kan huren en op de locomotieven van het miniatuurtreintje, dat ophet terrein van het aangrenzende Lunapark rijdt en dat het eerste is wat men van het Butlin- kamp te zien krijgt. Vacantie-Lunaprk. Hoewel deze kermisattracties niet tot het eigenlijke Butlin-bedrijf behoren, kan men toch zeggen, dat zij karakteristiek zijn voor de geest van het vacantiekamp. Nadat u aan loket 1 aan uw financiële verplichtingen voldaan heeft, aan loket 2 een insigne gekregen en een programma gekocht en aan loket 3 de sleutel van uw „chalet" in ontvangst genomen heeft, staat er een rood-gejaste mannelijke of vrouwelijke functionaris klaar, die u on der duizend-en-één grapjes en met door tastende familiariteit naar uw tijdelijke woning brengt. Uebermenschen. Deze „red-coats" zijn eigenlijk de Ueber menschen van het kamp. Zij behoren alle tot het glamour-type en de meesten heb ben de weg van het dozijn ambachten en de dertien ongelukken achter zich. Dank zij hun virtuositeit waar het ver makelijkheden betreft en hun onverander lijk zonnig humeur zonder dat de pose opvallend wordt en dank zij het Engelse volkskarakter loopt alles in Clacton, en in Skegness, Filey, Ayr of Pwhlheli op rolletjes en zonder wanklank. Eén van hen, Jacky, de boksleraar overigens een jonge man met een bij dit beroep ongebruikelijke geestelijke diep gang vertelde ons: „Voor de oorlog werkte ik in een chemisch laboratorium. Bij Duinkerken werd ik krijgsgevangen gemaakt en vijf jaar zat ik in een kamp in Polen. Na de oorlog had ik geen zin meer in geregeld werk. Bij Butlin vond ik een kolfje naar mijn hand. 's Morgens en 's middags geef ik bokslessen of de monstraties alles gratis en 's avonds vermaken we onze gasten in de schouw burg of in de danszaal. Zie ik dan een vrouw nog aan de kant staan, omdat haar knappere zusters allemaal al dansen, dan ga ik naar een zich in dezelfde positie be vindende heer toe en zeg: Hé George, dit is Mary, zouden jullie niet eens dansen? Wie weet hoeveel mensen ik zo al gelukkig heb gemaakt!" De „red-coats" zijn met ddt al de helden van de dag, vooral voor de kinderen die hen bijna belegeren om e§n handtekening. Gelukkig maken, althans zonder zorgen doen ieven, is het wacht- en sleutelwoord van dit/seizoenbedrijf. En de heer Butlin denkt het te bereiken door een onafgebroken reeks attracties in zijn programma's op te nemen, die de vacantiegangers vrijwel de gehele dag aan het kamp binden. Het bedrijf te Clacton ligt aan de zee, maar de zee is er niet meer dan een voorwen'dsel. In grote delen van het kamp dat met een capaciteit van 2300 gasten per week de lilliputters onder Butlin's vijftal is is niet van haar golfslag te bespeuren. De agenda van iedere dag ver meldt zo'n kleine 20 vermakelijkheden: gemiddeld ieder uur een. 's Morgens, 's middags en 's avonds kan men dansen volgens oude en nieuwe stijlen. Wanneer men die kunst niet machtig is, kan men haar leren. Er zijn allerhande balspelen variërende van tafeltennis en biljarten tot base-ball en golf tombola's, schoon heidswedstrijden. waterballetten en kerk diensten. Dit laatste is geen heiligschen nis van uw verslaggever, maar staat met alle andere evenementen in het program maboekje vermeld. Nu is men in het deelnemen aan deze genoegens geheel vrij. Er is zelfs geen sprake van dat men wordt gedwongen mee te doen aan de avondlijke promenade door de bars en de dancing. Hoogstens zal men kunnen opmerken dat al deze vrolijkheid aanstekelijk werkt en dat men, indien men hiervoor ongevoelig blijft, goed doet deze uitbundige manifestaties te mijden. 22. Stapper èn Panda dienden een klacht in over de steward, die hun de slang in de hut had gebracht en liepen toen weer terug naar hun hut. Ze merkten niet, dat dezelfde Chinese bediende druk in gesprek was met een deftige Oosterling„Daar lopen de nietswaardige zonen van meikevers!" sprak de Chinees in zijn bloemrijke taal. Ze be schikken over grote krachten! Ik heb Uw brief in hun hut gelegd en daarna de slang binnengebracht, zoals U mijin Uw vér- heven wijsheid, had bevolen. Maar het heeft niet geholpen! De slang is dood en van Uw brief trekken ze zich niets aan!" „Dat gaat te vèr!" zei de deftige Oosterling. Als hogepriester van Mug móet ik de sma ragd terug brengen! Ten koste van alles! Doe je best, onwaardige! Spreek met je mede bedienden en zeg hun, dat ze moeten sla gen! Het Oog van Mug mag niet langer door 'deze wormen worden ontwijd! Wee je gebeente, wanneer ik niet, vanavond nog, in hel bezit van de steen ben! Ik be veel je, je best te doen! Ik, Kom Si, persoonlijk!" „Ledigheid is des duivels oorkussen", zo zei ons de directeur van het kamp te Clacton- en wanneer de morele bezwaren die aanvankelijk ook in Engeland opgeld deden tegen de Butlinkampen door de praktijk zelf zijn weerlegd dan is dat ze ker te danken aan het omvangrijke pro gramma dal de mensen geen tijd laat aan hun erotische complexen te denken. Ik zou natuurlijk niet graag willen beweren, dat er in een Butlinkamp nooit eens een verhouding voorkomt die niet in de Bur gerlijke Stand geregistreerd staat. Maar we hebben een eigen veiligheidspolitie die tegen excessen waakt en wij weten wat ons in voorkomende gevallen te doen staat: Er uit! Op de handen gedragen. „Wij arbeiders met een gemiddeld week loon van zes Pond, dragen Billy Butlin op de handen. Hij heeft het ons mogelijk ge maakt als we het hele jaar sparen een werkelijk onbezorgde vacantie te ge nieten. In een familiepension, gesteld dat we het zouden kunnen betalen, zouden we twee keer zoveel kwijt zijn en ons bij slecht weer toch nog dood kniezen. Zeker, de kampen zijn door het bijko mende natje en droogje toch nog duur genoeg. Dat is dan ook dé reden, dat de mensen vaak in het kamp blijven, omdat voor uitstapjes toch niets overschiet. En het kamp te Clacton ligt dicht bij Londen, als men naar de vacantiedorpen in Schot land of Wales gaat, komt er nog heel wat kijken voor men goed en 'wel in het kamp is". Het was een conducteur uit Londen, die ons dit zei. De man kwam nu met zijn ge zin al voor het derde jaar in Clacton. En een postbode, een typiste en een monteur deelden deze zienswijze volkomen. Wie is Butlin? Wij waren nieuwsgierig naar de man, die deze'vacantiebesteding had uitgedacht en georganiseerd. Over zijn physionomie bleven we niet lang in het ongewisse. Die staat in elk programmaboekje en is even onpersoonlijk als het door hem geschreven voorwoord en al zijn vermakelijkheden zelf. Zijn grootvader was dominéé, wat zijn vader deed, wordt men niet gewaar. Zelf kwam hij met een veeboot uit Canada en vijf Pond op zak in Engeland aan. Met dit kapitaal en een werpspel met ringen reisde hij de kermissen op het platteland af en werd populair doordat hij de mensen gro tere kansen op prijzen gaf dan zijn col lega's. Die zelfde eigenschap is het geheim van het succes van de Butlinkampen gewor den. In 1936 had Billy 50.000 Pond Ster ling bij elkaar laten werpen. Hij leende een even grote som er bij en begon zijn eerste kamp bij Skegness aan de Noordzee. Hij is een rustige maar door en door efficiënt denkende- en handelende man, die er pleizier in heeft zich ongemerkt onder „zij^'^vacantiegangres te mengen. En Lizzy May, de keukenprinses van Clacton, herinnert zich nog als de dag van gisteren, dat Billy in haar heiligdom op dook en een handje meehielp met de afwas. Kapitaalsinvestering. Nu heeft mr. Butlin zoveel kapitaal, dat hij expansie van zijn bedrijf nastreeft. De opening van kampen in Australië, Bermuda en Florida is aanstaande en dan zijn er natuurlijk de Rlannen voor Zandvoort. Men verwacht veel van een vestiging in Nederlands twegde badplaats, omdat toe risme in ons land goedkoop is. Of dit systeem voor de Nederlanders zelf aanbevelenswaardig is, lijkt ons een open vraag. In de eerste plaats geloven wij dat in ons land met zijn kleine opper vlakte, zijn prachtig Jeugdherberg werk en goed ontwikkelde Jeugdbeweging vooral voor de jongeren andere, waardevoller vacantiebestedingen denkbaar zijn. In de tweede plaats menen wij dat de gezonde individualiteit gepaard aan een diep ge wortelde burgerzin, die de Engelsen eigen is, niet vreemd zullen zijn aan het wel slagen van deze vacantieoordenen daarmee aan de gevulde portemonnaie van mr. Butlin. Ambtenaren wegens corruptie veroordeeld De Amsterdamse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de vier corruptiezaken, welke veertien dagen geleden waren be handeld. De 44-jarige voormalige rechercheur van de P.R.A., afdeling collaboratie C. J. P., werd wegens een poging tot het plegen van chantage op een kunstschilder, die van collaboratie werd beschuldigd, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De eis luidde twee jaar. Zijn kennis, de 50-jarige pensionhouder en kunsthandelaar C., tegen wie anderhalf jaar gevangenisstraf was geëist, werd we gens medeplichtigheid tot vier maanden met aftrek veroordeeld.' Deze verdachte was als bemiddelaar opgetreden tussen de gechanteerde kunsthandelaar en de P.R.A C.-rechercheur. Voorts werden de voormalige chef en twee zijner ondergeschikten van de Op sporingsdienst Motorvoertuigen van het ministerie van Financiën te Amsterdam wegens fraude veroordeeld. Tegen de chef de 50-jarige D. J. D. luidde het vonnis zes maanden. De 27-jarige H. O., en de 35- jarige F. D., beiden opsporingsambtenaren, werden met respectievelijk 6 en 9 maan den met aftrek van voorarrest gestraft. De eis tegen beiden was drie jaar. Tenslotte werd uitspraak gedaan in de zaak tegen de oud-adjunct-directeur van het tiideliik Rijksbureau voor Hout te Eind hoven. W H.. die ervan beschuldigd was als ambtenaar de firma O., bij welke hij financieel geïnteresseerd was, geldelijk te hebben bevoordeeld. Deze verdachte werd ontslagen van rechtsvervolging. De eis luidde vier maanden. PROCES TE MANCHESTER TEGEN NEDERLANDS TUINBOUWER De Nederlandse tuinbouwer Willem Z. uit Oostvoorne is onlangs voor het ge recht te Manchester verschenen. Hij wordt beschuldigd van overtreding der douane voorschriften. Hij werd gearresteerd op het moment, waarop hij klaar stond een vrachtauto bloemzaden ter waarde van 11.000 pond sterling af te leveren. Ver dachte voerde tot zijn verdediging aan. dat hij niet wist, dat voor dit soort koopwaar invoerrechten moesten worden betaald. Dinsdag wordt het proces voortgezet. vDlf Brits schip liepb op een mijn en 20ljj Bemanning Nederlangse Het Britse stoomschin T 1100 ton is bij Borkunf lopen. Twee uren f# dat geladen was I—IL diepte. De bemanning van ha F koppen, werd door de ^1. zijl zijnde Nederlandse ry" aan bwrt genS™*® landse haven aan land ,.,V! P"1 de bemanning van hel '-™1 had een been gebroken De „Polglen" was op',,, naar een haven in Ene.!,,, j behoorde aan de reder» pany" te Londen. r;: V.V.D.-Voorzittercr- beleid van minister; De Volkspartij voor Vrlitó oratie hoeft in Utrecht hai': gl gadenng gehouden. In een uitvoerige redt r-, K voorzitter mr. D U StiVl. l' Tweede Kamer-fractie d,.S stem aan het wetsontwerp Lr' wijziging heeft gegeven sehnjving van het karaktere is- mr. Stikker. geten, dat dit ontwerp iï" - □at niemand ten volle ral grond van de door de Kim? rede van 7 December 1911 Z™ kan de Nederlandse Wetiói'' zijdig het karakter der teL? 5 palen, doch moet dit geschiA leg met de bevolking KS biedsdelen. Spreker betreurde het dat tegen het regeringsbeleid in c-Ü LM tot dusverre één lijn heeft k kén. Van de zijde der VVD hiertoe herhaaldelijk pocjJ doch deze zijn afgestuit opT-"- Anti-Revolutionnairen. Mr. Stikker verwachtte niet- dige regeringspartijen na de over twee-derde meerderheid schikken, zodat de nieuwe rc?e~ bredere basis gevormd zal rr.ee>, Spreker had veel critiek opX van de huidige ministers van £*K Zaken, van Landbouw, van j? en Volkshuisvesting, van Veri&i F terstaat en van Financiën Hf,- beleid, zo zeide hij, mist alle fa* heërst nog de oude sleur. Het beleid draagt het stempel der r« gressiviteit. De overheidsbemoi het agrarisch bedrijf wordt te tëWr den van een ambtelijk apparaat g on-economisch en niet-efficiênt* a het departement van Wederei jte Volkshuisvesting heeft volgens-' sinds het vertrek van dr. ir b vc beleid ontbroken. Hij verweet dat deze de coördinatie vanish dienstbaar maakt aan een concettj bet verkeer, waarbij de A.T.O.t-- wordt. Na de bespreking 'van (iet vt manifest werden de candidate® gekeurd. Lijstaanvoerder is mrPi Daar dr. ir. S. L. Louwesvoore» datuur heeft bedankt werd de her meêster te Den Helder in zijn pï steld. Minder overheidstel» met de landbouw Studiecommissie ondrjj mogelijkheden L hei Ah De Stichting" voor de Land'oo.i een commissie ingesteld, welke ie regelen bestudeert, welke to gebied van de voedselvoorcienic:: Deze commissie bestaat uit pea ft, zelf belast geweest zijn met de c ,U! der voedselvoorzieningsmaatrep >e later zijn overgegaan naar dep stichtingen voor de landbouw, fi missie wil een bijdrage leveren::': eenvoudiging der bemoeiing van ii heid met het bedrijfsleven. ïïp een van de gevolgen dezei vereen zijn, dat het zeer omvangrijke r van de overheid kan worden isjs waardoor een grote besparing ba1 L bereikt. Men heeft de indruk, dat b o eenvoudiging en bij het inslaan ro wegen door het bedrijfsleven» tief ontplooid kan worden 3 overheid zelve. De studie-commissie stelt ti standpunt, dat men niet jneeresj vrijheid zal terug krijgen, maare mate van ordening zal blijvend" zal er, bij aanvaarding van da> toch naar moeten streven, 6* zoveel mogelijk vrijheid op ri- drijf behoudt en terugkrijgt Door de vele controle op ft drijf wordt naar de mening commissie het verantwoord#* van de boer ondermijnd Dn commisise een der meest fu» van de huidige maatregelen. Men moet er bij de mtvcra overheidsbemoeiingen volgen- van de commissie allereerst - dat deze bemoeiingen geba»» medewerking van de goed va- die zich hun verantwoorde!^ zijn. Daarom moeten de te nem zo weinig mogelijk de beau-"" de boer aantasten. De commissie heeft verse.'-— Jla c: stukken op dit terrein in sta»! Woeste staking. Te Ne^P® hebben 200 stakers z - schaft tot de vleesconsen Cudahy en Co.. waai gl nielden, ruiten ytf werkwilligen ontvoert® voerden werden late een weg aangetroffen- een weg In Wallstreet vlogen de ineens zo snel omhoiog ging van meer dar over de gehele waarde j effecten viel te coTib laars kregen een hevtf werken en hun tele ogenblik stil. Massa-executies. maakt, dat van de zevenenzestig ter Grieken op twaaUMei twintig terechtgesteld 1 s»

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2