j Velsen verovert de voetbalcup W oonruimtevordering te H..^rlem werkt In een Beechcraft over de Oceaan Doelpuntrijke wedstrijd tussen VSV en Thun Pinkstertennistournooiop„Ein(lenliout" Kort en Bondig 18 MEI 1948 IJMUIDER COURANT ]%^TU1TW1SSELING MET EDMONTON maar moet Engelse athletiek superioriteit erkennen en sportiviteit berichtgeving) een grote schare Engelsen als ILsiasf en zeer sportief publiek heb- F it velsense sportmensen rond en t»- tiZ de zonnige Pinksterdagen in Edmon- r een loudens district, de kleuren van ;„.e gemeente hoog gehouden, ïterdag was het de athletiek, die om onverdeelde aandacht vroeg -en met Mt is er van beide kanten gestreden om ie eer. Hoewel de Engelsen voor alle num- CrifJktrs verse athlcten in het veld konden 'nren'en er waren 14 clubs vertegen- fa Imrdiffd en er zelfs Olympische krach- 'G/j L „„der de tegenstanders scholen, wisten veisenaren enige opvallend mooie U0naien te boeken, die de warme bijval 5 :!tin 'I publiek ontvingen. Vooral „Suomi" een uitstekend figuur. Alle athleten Velsen ontvingen na afloop uit han- van de bekende Britse „crack" Syd- tfooderson een zilveren herinnerings- dlle. De totaal-uitslag werd tenslotte 113—83 Lr Edmonton. dames-hoogspringen bracht Tiny op de tweede plaats, het nummer "feferweroen heren leverde, een overwin- ffcEvwr 0. Postma op en C. Postma ein- folie tegen de sterke Engelse ploeg derde, De honderd yards hard en dames was voor Edmonton: Ada v. «-ft eindigde op de- derde plaats. Bij zij een fel spelend gast-elftal en ondanks een keihard veld en een bewegelijke bal in een 32 overwinning voor de mannen van aanvoerder Kraak eindigde. In de eerste helft pakten de Veisenaren direct stevig aan, met het gevolg, dat Nie- naber na korte tijd het eerste doelpunt kon produceren. Na de rust wisten de gastheren echter een serie gevaarlijke aan vallen op touw te- zetten, die niet tot het gewenste resultaat leidden. Velsen liet zich niet kennen en Bakkum wist de voor sprong te vergroten (20). Door een ha pering in de Velsense verdediging brak Edmonton door, zodat doelman Kraak tweemaal achtereen gepasseerd werd eri de stand 22 werd. Kort hierop flitste Nienaber naar voren en gaf Velsen met een vliegenpl schot de leiding (32). De ver dedigers Kraak, Schoorl en Wijker vorm den met De Boer en Nienaber uit de voor hoede de sterren van het veld. Na deze qualitatief goede en sportieve strijd reikte de mayor van Edmonton aan Kraak de zilveren cup uit, die nu een jaar het eigendom van de gasten blijft, maar hij sprak de hoop uit, datde gastheren er volgend jaar weer mee naar huis kunnen gaan. Stormvogels II—V.S.V. II 2-4 Voor beide elftallen was de ontmoeting nog van groot belang. VSV II, het elftal dat over het grootste uithoudingsvermogen en betere techniek beschikte, behaalde de over winning. Deze was verdiend, doch aanvan kelijk zag het er stellig niet naar uit. Wel bracht goed samenspel op de linkervleugel van de bezoekers VSV het eerste succes, doch spoedig daarop maakte Broek uit een hoekschop op fraaie wijze gelijk. Toen Van de Wint bij een scherpe voorzet van rechts over de bal viel stond wederom Broek op de goede plaats om zijn elftal een - voor sprong te geven. In de tweede helft verdween een goed schot van Post via de handen van doelman Venus in het net (2-2), VSV was hierna in de aanval. Van kansen werd geen gebruik gemaakt tot Stele met een scherp schot zijn elftal de leiding gaf. Uit een hoekschop doel puntte Dekker nogmaals voor VSV, waarna het einde kwam. Kennemerland-beker De eindstrijd om de Kennemerland beker tussen VEW en Kinheim eindigde in een 2-2 spel nadat de rust met 1-0 voor VEW was ingegaan. VEW nam zelfs nog een 2-0 voorsprong, maar tegen het einde bleek Kin heim over meer uithoudingsvermogen te beschikken en bracht de stand weer in evenwicht. Zaterdag wordt de wedstrijd overgespeeld. Eindigt hij dan weer in een gelijk spel, dan zullen strafschoppen de be slissing moeten brengen. De Engelse middenvoor Pye, die het enige doelpunt maakte in de wedstrijd Bonds- elftalWolverhampton Wanderers, in duel met De Munck. el it 'bii let 5; etrj KlOÖj evft!; tyerff einujguc ,-j- - heren waren eveneens de Engelsen in nummer de baas: Jan v. d. Heide ein- üfirir als derde. De 880 yards heren was hLr weer voor Velsen: E. v. Wijngaar- i«a£ S!eepte een mooie overwinning uit het la JL, Bij het discuswerpen moest C. Post- zich met een goede derde plaats tevre- Hen stellen. De 120 yards horden bracht een «„kénde Velsen-zege: Taco v. d. Werff Vf:%di"de als eerste met Weenink op de 1 E®rde plaats achter zich. De dames me- ffegp. Klaver en mevrouw Westerwal be- G&'iilten respectievelijk de tweede en vierde 13 li'Rjals in het discuswerpen en Tiny Prins Nfede als tweede in de 220 yards-loop. 'fde afstand van de heren leverde e overwinning op: v. d. Heide op de derde plaats door de finish. A, v. d. Werff boekte in het ver- 'springen-voor-dames een Velsense 'zege. De drie-mijl race zag Weenink als derde lis Indigen met Braun op zijn hielen, en-ook .ij, ia het nummer kogelstoten moesten de lernv jteii de Engelse superioriteit erkennen: is tl |c, Postma als derde eindigde deze rijd. T. v, d. Werff verwierf zich in het springen de tweede plaats, i hf'. De 4 x lÖO' yards estafette-loop voor ïtMSa unes bracht weer een hoeratje voor het ).fe tisense „zwakke geslacht", waar de Krol even later een nederlaag in de 440 t val irdsloop tegenover moesten zetten, hoe- inlijf: el A. Schenk zich een uitstekende- derde nr.P; hats veroverde. Met een magnifieke We msg sleepte T. v. d. Werff de zege uit ete vuur. Bij de heden-hoogspringers be- ijn e J. Adelaar hiereen, eervolle vierde fDe dames "Klaver en Westerwal en. ,jils tweede en. vierde in het num- gélstoten. ïren-estafette over 1 mijl bleek een overwinning te hebben opge- zodat tenslotte de punten als volgt i werden: i Velsen: 32 punten, Edmonton 36 Rillen; ndcc-ifc"'1 Velsen: 51 punten> Edmonton 77 ie ptrsad lis bijzonderheid zij nog vermeld, dat Postma in het nummer speerwerpen met fraaie worp het Engelse veldrecord >eierde,vwat hem een langdurig ap- s van de toeschouwers oplevërde. In je bijval deelden trouwens alle gasten: Fjh ererondje over het veld deed blijken, 'aties der Nederlandefs hoge- k op prijs werden gesteld. Velsen bevocht een voetbal-zege was er de langverwachte voet- (•Jjlonfmoetmg tussen de senioren, die dank gil «^«llandse Stoomboot lij Dividend 7 pet. is ook verslag uitgebracht over de tollaten behaald in 1947 door de N.V. v^BWse Stoomboot Maatschappij te Am- De vloot werd uitgebreid met het „Lingefetroom", een zusterschip van de 1816 verkregen „Grebbestroom"._ De fop betreurt, dat het Jempo waarin de Ijjferaties en het onderhoud der schepen ^binnenlandse en buitenlandse scheeps ,y«r«n worden uitgevoerd, het voor-oor- peil nog bij lange na niet benadert. jjJBtolijke bedragen waren gemoeid met '"Kt uitvoering van de vele door de oorlog Atuwege gebleven onderheidswerkzaam- ijpn. De exploitatiekosten bewegen zich steeds in stijgende lijn. De export van E.«sland ontwikkelt zich gestadig, waarvan ,J°* 'net vervoer de gunstige gevolgen ipaervindt. Het lading-aanbod blijft stij- Teneinde de aangëboden lading te ten vervoeren, had de maatschappij i kustvaartuigen in huur. De resultaten pan werden ongunstig beïnvloed door Eerprijzen. 'Ij'J iaar kon nog niet besloten worden tot ptbesteding van nieuwe schepen. In de Holland-West-Afrika-Lijn worden -thans gj6 schepen geëxploiteerd. Het .vervoer fikkelt zich ondanks toenemende pwrrentie regelmatig. De IJslandlijn fikkelt zich niet onbevredigend, hoewel ■T nadeel wordt ondervonden van inmen- van de zijde van het IJslandse gou- .^semement, De directie gewaagt met lof aipem de bevredigende arbeidslust. plrtet exploitatiesaldo bedraagt f 2.358.990. V00r afsc!rrijving op de vloot wordt besteed. Voor bijzondere en belastingen wordt a; 1.018 uitgetrokken, en 360.000 wordt 'fea7aPens'oenfoncis gestort. Het winst raat ter verdeling komt ad 359.955 rt Mtar vS d'l'ect-ie nadelig beïnvloed Vrf,chiUende' oorzaken, allereerst de '!*fcn»rS" afwikkeling van verschei' CNöB. kwesties met de Neder- fen teier,'ng betreffende de oorlogs- konden deze belang- voriep Wv"orden opgevangen door HvZr^ren voor deze afwikke- 6vpn,?e slllle reserves. Voorgesteld s5f ««nt«it te'S1 divM*nd van Tegenstand vermindert Uit onze vorige artikelen over het wo ningtekort te Haarlem weet men dat het het voornemen van het Haarlemse gemeen tebestuur was om daartoe gedwongen door de tegenwerking der bevolking, die zeer duidelijk bewees dat zij niet verkoos vrijwillig medewerking te willen verlenen om tot een billijker verdeling der woon ruimte te komen het wapen der vorde ring in veel sterkere mate te gaan toepas sen. Daartoe werd aan vele personen, die naar het Bureau voor Huisvesting meende woonruimte beschikbaar hebben, een laat ste aanschrijving gezonden om hen in de gelegenheid te stellen alsnog zelf met ge gadigden voor samenwoning te komen, om dat anders tot vordering zou worden over gegaan. Dit dreigement, mede ook de schil dering van de ontstellende woningnood te Haarlem, clie elk doordrongen moet heb ben van de noodzakelijkheid dat ieder, die woonruimte beschikbaar heeft, medewerkt om verbetering in- de onhoudbare toestand te brengen,hebben tengevolge gehad, dat er meer medewerking komt, althans min der tegenstand. De aanschrijvingen met de laatste waar schuwingen in April zijn er 140 uitge gaan eisten natuurlijk enige tijd voordat tot verdere afwerking kon worden' overge gaan. In twee gevallen is reeds tot vordè- ring overgegaan. Daarbij was ook een huis eigenaar. betrokken omdat die weigerde mede te werken aan een wonirfgruil, die tengeyolge zou hebben dat er een gezin met kinderen in zijn huis zou komen. Het Huis vestingsbureau achtte het evenwel gewenst om zijn medewerking aan de ruil te ver lenen omdat het een klein gezin betrof dat nu groot woonde, maar genoegen wilde nemen met een kleiner huis. Daardoor kwam dan het grotere huis beschikbaar voor een groter gezin. Bovendien is te verwachten dat er in de komende dagen nog vier vorderingen zul len uitgaan. Burgerlijke stand van Velsen Geboren: G. M. van Opbergen-Beers, d., Breesaapstr. 52, IJmuiden. J. Quakkelaar- de Jong, z., v. d. Vondellaan 36, Driehuis. A. C. Prins-Voormeer, z.. Ahornstraat 13, IJmuiden-O. A. Jansen-Korf, z., Merellaan 7 IJmuiden-O. S. Cupido-Visser, z., .Fazanten laan '23, IJmuiden-O. G. W. Woortman-An- tonisse, z., Wijkerstraatweg 277, Velsen-N. A. Muskee-Modderman, d., Bloemend.straat- weg 149a, Santpoort. J. van den Bunt-Boot, d., de Weerdstraat 15, IJmuiden. E. Maar schalk-Koster, d., Hoofdstr. 7, Santpoort; L. Schouten-Prins, 2 z., Zinneveltlaan 12, Sant poort. A. M. Kramer-Crombeen, z., Hage- lingerweg 101, Santpoort. A. Deen-van Roon z„ Hoofdbuurtstraat 12, Velsen. Overleden: J. Kohier, 69 jr., weduwnaar van "W. de Vries, Hoofdstraat 22, Santpoort. P. 'A. van der Burg, 34 jaar, J. T. Cremer- laan 15, Santpoort. Ondertrouwd: J. J. de Pagter, Konings plein 11, IJmuiden en E. N. Vethaak, Bloe- mendaalseweg 303, Bloemendaal. A. Rooker, Iepenlaan 17, Beverwijk en E. Oldenburg, Burg. Rambonnetlaan 32, IJmuiden, toek. adres: Iepenlaan 17, Beverwijk. E. Dik, Schoutenstraat 9, IJmuiden en J. Wezelman, Tollènslaan 5, Driehuis. B. Keirsgieter, Wijk aan Zeeërweg 80, IJmuiden en M. de Jong, Hoofdstraat 12, Santpoort. Gehuwd: A. Hartman en E. J. Nijssen, Hoofdstraat 234, Santpoort. P. W. Ranselaar en G. Trip, Kleinzand 20 A, Sneek. A. Blee- ker en E. S. Burrij, Bandoeng. A. C. Berg en M. A. Braam, Sassenheim. J. C. Ouden dijk en C. M. Mooij. H. Dekens en Th. W. Tempels, Westerwijkstraat 7, Velsen-Noord. J. C. Nagel en M. O. van den Berghe, Grote Houtweg 1, Beverwijk. P. J. Pronk en M, Visser, IJmuiderstraatweg 27, IJmuiden. R. Bouman en M. Groot. A. van der Plas en G. de Bruijn, Cypressenstraat 6, IJmuiden O. H. Kort en H. Wierenga, Planciusstraat 69, IJmuiden. F. JT Zantvoort en J. Hofman, Rijksweg 531, Santpoort. J. j. J. Buijtink en T. Venema, Kasteleinstraat 1, Haarlem, J. F. Ramakers en G. Vriese, Vlierstraat 9i IJmui- den-Oost. J. H, van Wintersdorff en J. M. Mors, Solostraat 12. Haarlem. D. J. Klaas- sen en D. Jak, Hoofdstraat 169, Santpoort. Thans gaan er per dag gemiddeld 15 a 20 laatste aanschrijvingen van het Huis vestingsbureau uit. In alle gevallen waar aan geen gehoor gegeven wordt aan deze waarschuwing volgt vordering. Natuurlijk neemt het Huisvestingsbureau alleen genoegen met canclidaten waarmee de bewoners zelf aankomen als daarmee de beschikbare woonruimte behoorlijk bezet is en het geval uit sociaal oogpunt te •accepteren is. Op elke brief die uitgaat volgt steeds 'correspondentie, zodat het te begrijpen is dat de post van het Huisvestingsbureau om vangrijk is. En elk geval eist een afzonder lijke behandeling. Lang is het bureau bezig met een alleen wonende dame die een huis met negen kamers bewoont, maar die naar de dokter van de Geneeskundige Dienst heeft uitge maakt om gezondheidsredenen geen in woning mag hebbén.. Dit is in de omgeving waar deze dame woont en waar ook ver scheidene mensen onder het woningtekort gebukt gaan, natuurlijk een steen des aan stoots. De oplossing zal nu welvgevonden worden door aan de betrokkene een an dere, kleinere, woonruimte aan te bieden. Daardoor komt het huis met negen kamers voor een groot gezin of twee kleinere ge zinnen -beschikbaar. In brieven die wij over deze aangelegen heid ontvingen blijkt dat er bij velen mis-* verstand over de grote huizen bestaat. Velen die nu veel te beperkt behuisd zijn vragen herhaaldelijk aan het Huisvestings bureau of zij geen deël van dat of dat grote huis kunnen krijgen, omdat daar nu slechts één, twee of drie mensen inwonen. Zo een voudig is de zaak evenwel niet. De be woner die zo'n groot huis bewoont, heeft er recht op, dat zijn medebewoners, een evenredig deel van de lasten, eventueel huur, voor hun rekening nemen. Die om standigheid maakt dat het soms moeilijk is voor zijn duur huis de geschikte mede bewoners te vinden. Vaak moet het Huis vestingsbureau dan het middel van ruil toepassen. Dit eist natuurlijk tijd. De ge meente beschikt niet over de middelen om aan gegadigden, die zo'n hoge huur niet kunnen betalen, een toeslag te verlenen. Mgr. J. v. d. Oord veerfig jaar priester Herdenking te Haarlem De bisschop van Haarlem der Oud-Katho lieke Kerk van Nederland, mgr. Jacobus van der Oord, zal Vrijdag 28 Mei de dag van zijn priesterwijding herdenken, welke hij veertig jaar geleden in het Oud-Kathor liek seminarie te Amersfoort uit handen van dé toenmalige aartsbisschop van Utrecht, mgr. G. Gul, ontving. Na zijn wijding heeft de jubilaris gedu rende 35 jaar de Oud-Katholieke Kerk als pastoor gediend in de gemeenten te Culem- borg: van 19091916; Egmond aan Zee: van 19161926 en Amsterdam (H.H. Jo hannes en Willibrordus, Brouwersgracht) van 1926—1946. Van 1937 tot 1945 was hij bovendien deken van het bisdom Haarlem. 18 September 1945 vond zijn verkiezing tot bisschop plaats in de kathedrale kerk aan de Kinderhuissingel, waar hem 13 Novem ber door mgr. dr. A. Rinkel, aartsbisschop van Utrecht, de bisschopswijding werd toegediend. Mgr. Van der Oord is 11 Februari 1882 te Hoogwoud geboren en dus 66 jaar oud. Hij woonde achtereenvolgens te Den Helderden IJmuiden, De herdenking van dit priesterjubileum zal Vrijdagmorgen 28 Mei te half elf in de kathedrale kerk van de H. H. Anna en Maria aan de Kinderhuissingel te Haarlem plaats vinden. Na deze Mis van dankbaar heid zal gelegenheid bestaan mgr. Van der Oord geluk te wensen. Naar wij vernemen zal de herdenking een sober karakter dragen. j Leiding van de Rijksluchtvaartschool ging zelf een toestel halen Dagelijks koersen de grote Nederlandse verkeerstoestellen in alle richtingen over de aarde, maar als een drietal Nederlan ders met een kleine Beechcraft in een korte spanne tijds van Wichita (Kansas) naar Schiphol vliegt, verdient deze pres tatie wel meer dan gewone, aandacht. Zoals bekend maakt de Rijksluchtvaart school bij de opleiding van verkeersvlie gers onder meer gebruik van de twee- motorige Beechcraft. Toen ter aanvulling van het aantal beschikbare toestellen wederom een Beechcraft in Amerika was besteld, besloot men deze door de leiding van de school naar Nederland te laten overvliegen. Voorheen was het gebruike lijk, dat dit karwei werd opgeknapt door een Canadese maatschappij, die van deze zogenaamde ferry-vluchten haar speciale bezigheid maakt, ^doch daar voor iedere „ferry-vlucht" ongeveer 5000 dollar moest worden neergeteld lag het voor de hand, dat deze kosten voor ons deviezen-arme land bespaard konden worden wanneer Nederlanders deze laatste aanwinst voor de school zelf gingen halen. Toch was deze overweging niet de enige. Vooral kwam men tot het plan het toe stel zelf over te vliegen om de Nederlandse luchtvaartondernemingen, iedere vlieger, en zeker ook de leerlingen van de Rijks luchtvaartschool te bewijzen, dat de lei ding van het instituut tot die prestaties in staat is, welke later van de jonge vliegers ook worden geëist. De lange tocht Na vorige week Zaterdag de Beechcraft van de fabriek in Wichita (|£ansas) te hebben overgenomen vertrok het toestel met aan boord gezagvoerder J. A. Bach, directeur van de Rijksluchtvaartschool, piloot-navigator J. F. A. Jansen, en mar conist G. B. van Braak, voor de eerste étappe naar Buffalo. Zondag 10 Mei werd van Buffalo naar Montreal gevlogen en Maandag 11 Mei van Montreal naar Goosebay, een vliegterrein in het Noordelijke puntje van Labrador, waar een dag gewacht moest worden, om dat tengevolge van Noorderlicht of zonne vlekken alle radio-communicatie was ver broken. Toen de Nederlanders in Goosebay aan kwamen, stonden er reeds twee Ameri kaanse toestellen, die eveneens op weg naar het Oosten waren doch waarvan de bemanning, evenals de Nederlanders, ge noopt was haar reis te onderbreken om op het weerbericht te wachten, dat door de storingen niet te ontvangen bleek. De Nederlandse vliegers hadden echter geluk. Hun werd het weerbericht als het ware op een presenteerblaadje gebracht. Het lukte Woensdag 12 Mei de beman ning in alle vroegte contact te krijgen met een overvliegend toestel van de American Overseas Airlines, dat van Europa kwam en vandaar en ook van Groenland de laatste weerberichten bezat. Aan de hand van deze gegevens waagde de Beechcraft het Goosebay te verlaten en koers te zetten haar Groenland, waar een moeilijk te bereiken vliegterrein ligt, inder tijd in de rotsen door de Amerikaanse luchtmacht uitgehakt en thans nog steeds bij deze strijdkrachten in gebruik. Op dat veld werd slechts één uur vertoefd, waarna men doorvloog naar IJsland (Reykjavik). Dit vliegterrein werd in de nacht van Woensdag op Donderdag 13 Mei bij slecht weer bereikt. Toch besloot de bemanning in dezelfde nacht nog na een paar uur rust van IJsland te vertrekken voor een non-stop vlucht naar Schiphol. -Drie uur nog hadden zij met slecht wèer te kampen, doch na zes en een half uur vlie- Zaterdagavond ontving VSV zijn gasten uit Thun op het Sportpark. Wedstrijden met buitenlanders» vormen steeds een at tractie. De vele doelpunten brachten de gemoederen in beroering, doch er was ook bewondering voor het spel. Als men er van uitgaat, dat doelpunten het zout van de wedstrijden zijn, dan was de wedstrijd wel zeer sterk gepekeld. De IJmuidenaren doelpuntten tienmabl en de Zwitsers zes maal, doch het interessantste was wel het- grote verschil, waarop deze tot stand kwamen. Door .de Zwitsers werd de bal meestal zuiver van man tot man voor het doel gebracht en. het goede posi tiespel maakte 't mogelijk geen bal zonder kennelijke bedoeling te spelen. Veelal moest de IJmuidense achterhoede, waarin De Vries slechts op halve kracht kon mee spelen, toezien hoe de bal langs Bloemink werd gewerkt. Geheel anders speelde de achterhoede der Zwitsers. Tot de rust,iwelke met 32 inging, kon zij tegen de goed spelende voorhoede van VSV de zaak ongeveer in evenwicht houden en wij zagen soms zeer goed verdedigend werk, met daaruit vlot opgebouwde aanvallen. De tweede helft was nauwelijks vijf minuten oud, of de stormachtige aanvallen der rood-witten toonden een zo flitsende snelheid en een zo êoede opbouw, zoals wij dit seizoen nog zelden zagen. De zuiverheid en hardheid der schoten overtroffen evenwel alles en stellig de kracht van de door vele tochten en twee wedstrijden toch wel wat vermoeide Thuners. Toch waren zij de wedstrijd met zelf vertrouwen begonnen. Spoedig had Gruenig succes. VSV kwam opzetten en Dekker maakte gelijk met een fraai schot. Van Onselen deed de balans voor de thuisclub omslaan door een onverwacht schot, dat voor doelman Roth te moeilijk was. Strie ker schoot van grote afstand de bal onder de lat. In de eerste helft boekte Gattiker nog succes voor de Zwitsers door van dichtbij de bal onhoudbaar in te schieten. De pauze werd gevuld met vrolijke marsmugiek door „Kunst na Arbeid", die voor het begin de volksliederen bad ge speeld. In de tweede helft werd het 82 en het pleit voor de Zwitsers, dat zij toen zelfs de strijd nog niet opgaven. Integendeel zij bleven door spelen en met succes. Abbuehl maakte twee doelpunten, Braennimann en Gruenig ieder een. Tenslotte bracht VSV de stand op 106. WATERLOO WINT MET 1-0 In de promotiewedstrijd tegen Zandvoort- meeuwen heeft Waterloo 2 met 1-0 gewon nen. H. de Haas maakte het enige doelpunt vijf minuten voor rust. Na de hervatting viel Zandvoortmeeuwen enthousiast aan, maar dc prima spelende achtèrhoede der IJmuidenaren wist van geen wijken. Door dit resultaat is de kans op promotie weer gestegen. gen, toen de Beechcraft reeds boven Schot land hing, was alles weer in órde. Motorpech De laatste loodjes bleken echter ook nu weer het zwaarst te wegen, want juist toen de vliegers Engeland in de rug hadden, viel boven de Noordzee de oliedruk van de rechtermotor volkomen weg. Om de motor te redden was er maar één oplos sing, deze afzetten en direct landen. De vliegers slaagden er in het toestel behou den op een vliegterrein bij Sunderland aan de grond te zetten. Het defect bleek een gebroken olie-persleiding te zijn. Door het direct landen was dé rhotö'r' zelf onbe schadigd en met hulp van personeel van de R.A.F. is de leiding gerepareerd, zodat, de volgende dag naar Schiphol kon wor den doorgevlogen. Kort voor de Beech craft hier Vrijdagmiddag ging landen, kwam een -escadrille Harvards van de Rijksluchtvaartschool de nieuwe Beech craft tegemoet vliegen en escorteerde het toestel tot dit de Amsterdamse luchthaven had bereikt, een geste, waarover de oceaan- vliegers zich zeer verheugd toonden. Mr. dr. H. J. Wytema burgemeester van Alkmaar Met ingang van 1 Juni is benoemd tot burgemeester van Alkmaar mr, dr. H. J. Wytema, thans burgemeester van Beilen. De heer Wytema werd op 2 April 1906 te Haarlem geboren. Zijn vader was de gemeente-secretaris mr. dr. J. Wytema, later burgemeester "van Dordrecht en van Rotterdam. Hij studeerde in Lei den en promoveerde in 1931 tot doctor in de rechtswetenschappen op het proef schrift: „Het opperbestuur en het alge meen bestuur in Nederlands-Indië, Suri name en Curagao". Vervolgens was mr. dr. Wytema gedu rende drie-en-een-half jaar als sous-chef verbonden aan het kabinet van de burge meester van Den Haag. Op 15 September 1936 werd hij be noemd tot burgemeester van Beilen (Dren te), uit welke functie hij in 1942 door de de Duitsers 'werd ontslagen, omdat hij weigerde de namen van de Joodse inge zetenen van zijn gemeente op te geven. Na twee maanden in gevangenschap doorge bracht te hebben, werd hij door de Duit sers uit de provincies Groningen en Drente verbannen. Na de bevrijding, op 13 April 1945, kwam mr. dr. Wytema weer als bur-< gemeester van Beilen terug. De data van het Eindenhouttournooi mogen dan van de week met de langste dag ver schoven zijn naar Pinksteren, het mooie weer, dat het organiserend comité in de loop der jaren haast altijd gehad heeft, heeft het meegenomen. Die datumverschuiving mocht, in eerste instantie, het doorgaan van het tournooi in gevaar brengen, uiteindelijk is er toch een heel behoorlijke bezetting geweest, al moest dan het B-tournooi (op het heren enkelspel na) met het A-tournooi gecombi neerd worden. Een internationaal tintje werd aan het tournooi gegeven door het meespelen van de middenvoor van de Oostenrijkse dames- hockeyploeg, mevrouw Doleschell, tennis kampioene van Oostenrijk in het dames enkelspel en gemengddubbelspel en de heer Mason een Amerikaan die op het ogenblik lid is van de Haagse club „Lei- monias" in het herenenkelspel in B. Mevrouw Doleschell won onbedreigd het damesenkelspel, be meeste tegenstand on dervond zij in de eindstrijd van mevrouw Schmier, die weliswaar trachtte door net- spel het vaste baselinespel tfan de Oosten rijkse te breken, maar daarin niet slaagde, doordat zij niet vast genoeg was op haar groundstrokes. Mevrouw Doleschell won met 63, 64. Het herenenkelspel bracht in zoverre een verrassing dat niet de op de ranglijst hoger geplaatste v. d. Kruk, maar de Amster dammer Holst het enkelspel won. In de halve eindstrijd had v. d. Kruk het reeds zwaar te verduren gehad tegen Lij sen die in de derde set met 53 voor kwam te staan, maar deze voorsprong niet kon con solideren zodat v. d. Kruk deze halve eind strijd met 4—6, 64, 75 won. In de eindstrijd voelde v. d. Kruk blijk baar niet voldoende zijn slagen, om het initiatief te kunnen houden. Holst paste de juiste taktiek toe de bal in het spel te hou den. Toen Holst in de tweede set met 40 achter stond, liet hij deze set lopen. De derde set ging tot 22 gelijk op. V. d. Kruk wilde toen het spel forceren waarbij hij met zijn volleys niet gelukkig was. Holst won uiteindelijk met 64, 16, 62. In de eindstrijd van het damesdubbelspel kwamen uit mevrouw Jonquière en mej. Kiek tegen de Hilversumse damesdubbel mevrouw Schmier en mej. Her f kens. De beide laatsten konden tegen het „vele ha len" van mej. Kiek en het listige plaatsen van mevrouw Jonquière niet op. Zij bleven te ver van het net om' hun volleys gevaar lijk te doen zijn. Mevrouw Jonquièi'e en mej. Kiek wonnen met 63, 64. In het herendubbelspel plaatsten zich in de eindstrijd v. d. Kruk en Holst door een overwinning op Lijsen en Gobee met 63, 75, 63 en Stas en" van Meir door een overwinning op Wetselaar en Goelst met ■1, 46, 75. De Haai'lemmer Van Meir, die in de competitie in de overgangs klasse speelt, kon in dit hoofd- en eerste- klasse milieu goed mee. Ook in de eind strijd weerde Van Meir zich voortreffelijk, alhoewel het tempo hem op den duur te machtig was. v. d. Kruk en Holst wonnen met 3—6, 6—3, 6—1. De Pinkstermaandag werd besloten met de eindstrijd in het gemengde dubbelspel. Mevrouw Doleschell en Stas wonnen van mej. Hooghoudt en v. d. Kruk met 61, In het herenenkelspel B zegevierde de Amerikaan Mason door een 108, 63 overwinning op van Dinther. Om half zes reikte de voorzitter van het district Haarlem van de K.N.L.T.B. de prijzen uit, waarbij hij waarderende woor den richtte tot de leden van het organise rend comité, in het bijzonder tot wedstrijd leider de heer J. Fuchs. SCHEEPVAART K. N. S. l>fr. Bree Helle 13 Mei van Amster dam naar Santander. Draco 13 Mei te IJmui den van Amstei'dam naar Leixoes, Helena 13 Mei te Antwerpen van Amsterdam naar Lissabon. Ilos 13 Mei van Roterdam naar Vigo. Odysseus 12 Mei van Casablanca naar Gibraltar. Rpelf- 14 Mei te Amsterdam van Hamburg. Van Ostade 13 Mei St. Catherines gepasseei'd van Rottei'dam naar St. Thomas. K. II. L. Lionel 13 Mei van Rio de Janeix'o naa.r Bahia (thuisreis). H.-Oost-Afrika lynen. Van het Hof£.13-Mei van Mozambique vertrokken naar Porto Amelia. H. West Afrika lijnen. Congostroom 16 Mei te Takoradi verwacht van Angola naar Freetown. Heelsum .13 Mei in Pointe Noire aangekomen van Port Gentil naar Boma. Hilv.ersum 14 Mei van Takoradi naar Accra. Jaarstroom 12 Mei in Cape Palmas aangeko men van Nigeria. Maaslcei'k 13 Mei van La gos naar Takoi'adi. Nigerstroom 10 Mei te Konakri van Dakar naar Freetown. Stad Leiden 12 Mei van Dakar naar Le Havre. Zwijndrecht 13 Mei te Konaki'i van Free town. K. P. M. Bali 13 Mei van Singapore naar Port Swettenham. Nederland: Bengkalis 13 Mei van Sfax n. Amsterdam, Hugo de Groot 12 Mei van Suez naar Batavia. Tawali 13 Mei te Oran van Amsterdam naar Batavia. Oceaan. Idomeneus 14 Mei te Amsterdam naar Ned. Indië. Vinke en Co..Bratsum op weg van Amster dam naar Genua Ouessant gepasseerd. Wil lem Barendsz 14 Mei te IJmuiden aangeko men. Zaterdag 15 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Vergünum Coast van New Castle, Hagfort 'van Otterbiicken, Strabo van Lissabon, Argo van Kotka. Vertrokken zijn: Foreland naar Blyth, Plover naar Londen, Seaforth naar Hey- mouth, Besteva er naar Gothenburg, River Fisher na'ar Workingham, Rapid naar Lij Havre, Orpheus naar Odense, Jans naar Londen, Marat V naar Rotterdam, Lieve Vrouwekerk naar Antwerpen, Aalsum naar Antwerpen, Vatnajokul] naar Reykjavik, Maywood naar Swansea, Stad Haarlem naar Ijnmingham. Zondag/16 Mei kyvamen binnen: Torsfire van Abö, Stentor van Hamburg, Aaseen van Otterbacken, Fair Head van Dublin, Danae van Caen, Eemstroom van Londen, Seasilver van Londen, Patria van Hull, Bischop van Antwerpen. Vertrokken zijn: Port Dunedin naar Ham burg, Foldin naar Antwerpen, Hollandia nbar Gothenburg, Melma naar Curacao, Bei'kel- *stroom naar Huil. Maandag 17 Mei kwamen binnen: Wea van Goole, Orion van Antwerpen, Deo Duce van Kopenhagen, Elysian Coast van New Castle, Amslelstroom van Fowey,.Surte van Londen, Dundee"1 van Liverpool, Gomma van Oslo, Greenfinch van Londen, Asten van Gothen burg, Amsteldiep van Batavia, Mayland va Olso, Midas van Brest. Vertrokken is: Fair Head naar Dublin. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN 15 Mei binnengekomen: KW 122, met vis, vertrokken op 12 Mei. 16 Mei binnengekomen: IJM 45, Perseus, Mij. Praxis, met vis, ver trokken op 3 Mei. IJM 98. Libra, rederij Neerlandia II, met vis, vertrokken op 3 Mei. I.JM 99. Batavia, rederij Batavia, met vis, vertrokken op 3 Mei. KW 134, Katwijk II, met vis, vertr. op 4 Mei. 17 Mei binnengekomen: IJM 58, Amsterdam, rederij de Vem, met Vis, vertr. op 5 Mei. 15 Mei naar zee: Sumatra naar IJsland. HOOGWATERTIJDEN. Dinsdag 18 Mei: 0.01 uur. Woensdag 19 Mei: 0.32—13.03 uur. Belangrijke telefoonnummers IJMUIDEN: Hoofdbureau van Politie4745 Politiepost Kon.Wilhelminakade 5400 Brandweei 5242 Gasbedrijf 5241 E.H.B.O. („Dokter" Bakker) 5455 Aritonlusziekenhuis 4444 Qrebr. Kloosterhiiis, Kon. Wil- helminakade 26 5456 VELSEN-NOORD: Politiepost Wijkerstraatweg - - 3700 Brandweer 3841 Rode Kruïsziekenhuls (B'wijk).. 3541 SANTPOORT: Politie 8300 Brandweer 8230 Broodrantsoen in Bizonia wordt verhoogd Enkele uren nadat de leiders van de vakbonden in Beiex*en de staking vanwege de lage voedselrantsoenen hadden afgelast, is van Brits-Amerikaanse zijde bekend ge maakt, dat de broodrantsoenen in vier sta ten verhoogd zullen worden. Het rantsoen in Beieren, Neder-Saksen, Nooi'drijnland- Westfalen en Sleeswijk-Holstein komt dan van 7500 op 8500 gram per maand en met ingang van 1 Juli op 10.000 gi'am. Naar men meent te weten is ook een voorstel gedaan om de calorische waarde van het dagelijkse rantsoen in Hessen, Hamburg, Württemberg, Baden, het Ruhr- gebied .en Bremen, dat momenteel 1590 calorieën bedraagt, te vex-hogen. UITZENDING ASTHMAPATIëNTEN NAAR ZWITSERLAND De actie, welke in Nederland door het AVAK-comité, in nauwe samenwerking met het Zwitsers-Nederlands Asthmafonds werd ingezet, teneinde de uitzending van jeugdige asthmapatiënten naar Zwitserland mogelijk te maken, is oorzaak geweest, dat thans ook in Zwitserland een werkcomité is Opgericht. Ten zeex'ste bewogen door de offervaar digheid van het Nederlandse volk, dat bin nen enkele weken een flink kapitaal aan het AVAK-comité vex-strekte, zal ook het Zwitserse werkcomité trachten, in Zwit serland een kapitaal bijeen te brengen. In de eerste plaats heeft men bierbij gedacht aan de vele Nederlanders, die in Zwitser- laixd wonen. Voorts overweegt het werkcomité de mogelijkheden, om ook volwassen asthma patiënten naar Zwitserland te laten over komen. teneinde tegen een minimum be drag aan verpleegkosten, deze zieken al daar genezing te doen vinden. Wanneer het daartoe benodigde kapi taal bijeen wordt gebracht hoopt men de uitzending ook voor minvermogenden mogelijk te maken. BINNENLAND In een weide bij het .gehucht Harfsen onder de gemeente Deventer is een stenen bijl gevonden uit het neolithische tijdperk. Reeds vroeger werd in deze gemeente een bijl gevonden uit het stenen tijdperk.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3