c J Haarlemse poelier wegens zwarte handel twee jaar de gevangenis in Vleesdistributie wordt voorlopig nog niet opgeheven Geen 10.000 ton boter in de koelhuizen Interessante cijfers over auto's PANDA EN HET OOG VAN MUG Geslaagd concours Sport in hot kort e Wereldnieuw WOENSDAG 19 MEI 1948 TJMUIDER COURANT ECONOMISCHE RECHTER „Deze rechtzitting kenmerkt zich door heel zware jongens", merkte de Officier van Justitie, mr. J. Wiarda, Maandagmid dag in zijn requisitoir tegen de 46-jarige Friese handelaar J. v. d. V. op, die boter-, melk-, tabak-, eier-, versnaperingen-, kof fie-, vet-, kolen- en nog heel wat andere bonnen had ge- en verkocht en voorhan den gehad. „Alleen de thee staat er niet bij", zei de politierechter, mr. G. C. Bijle- veld. De verdachte kocht altijd op de veemarkt te Leeuwarden in en deed de bonnen, naar hij verklaarde, aan onbekende personen.op het Waterlooplein in Amsterdam of te Zaandam van de hand. Op een van z'n vele reizen van Friesland naar Holland „U had zeker een abonnement?" informeerde de politierechter was hij op het station te Haarlem gepakt. De Officier onthulde, dat deze zaak een warwinkel van processenverbaal was en dat bij verdachte thuis in alle hoeken en gaten distributièbescheidcn en opschrijf boekjes met transacties waren aangetrof fen. Hij eiste bij wijze van ernstige correc tie anderhalf'jaar gevangenisstraf. Mr. Bïj- leveld maakte er een jaar van. Vervolgens kwamen drie Zaanse klanten van de Fries in het bankje, een slager, ëen kruidenier en een melkhandelaar die hun bonnentekorten soms door diefstal of zoek raken ontstaan hadden aangevuld, „Ik zou toch wel eens willen dat meneer do Officier van Justitie eens al zijn bonnen verloor: hij zou zeker op het zwarte pad raken", merkte de verdediger onder gelach van de tribune en een overtuigd nee-schud den van mr. Wiarda op. Maar de verdedi ger bleef erbij, dat de distributie voor zulke gevallen een allerdwaaste regeling had ge troffen, die een gezin letterlijk „brodeloos" maakte. Het pleidooi hielp echter niet, want de politierechter veroordeelde conform de eis - boeten variërende van ƒ50 tot ƒ500 - met bijkomende voorwaardelijke hechtenis- ^traffen, hetgeen hij motiveerde door te vertellen dat het een bekend feit is, dat het bonnenverlies bij een coulante behandeling door een distributiekantoor tot een besmet telijke ziekte wordt. Zwarte poelier. Tevoren had de Haarlemse poelier J. P. terecht gestaan. Zijn zaak een aaneen schakeling van zwarte praktijken was reeds in een vorige zitting behandeld, doch was aangehouden voor een reclasserings- rapport. In die tijd waren weer nieuwe feiten aan het licht gekomen, zodat de Of ficier in zijn requisitoir de man als een algemeen bekende zwarte handelaar ken schetste, die zijn beroep slechts uitoefende ter camouflage van zijn clandestiene han deltje. Daarbij had mr. Wiarda de indruk dat de verdachte van tijd tot tijd tips gaf aan de Economische dienst over de activi teit van zijn collega's-zwarte Pieten om zijn eigen zaak te verlichten. Uit een in beslag genomen brief citeerde de Officier: „Hij heeft goed geboerd, deze kippenboer. In de afgelopen week heeft hij nog 9000 verdiend." Bovendien bleek uit de stukken dat P. eigenaar van verschei dene huizen was. Een duistere handel met 750 levensmiddelenkaarten, waarvoor P. 25000 ontvangen zou hebben, achtte mr. Wiarda niet bewezen. De Officier eiste twee jaar gevangenisstraf. Mr. T. A. M. A. van Löben Seis deed een beroep op de politierechter zijn cliënt niet te ruïneren en voerde daartoe verzachten de omstandigheden aan, doch mr. Bijleveld veroordeelde conform de eis. De zaak van de 750 bonkaarten werd iets duidelijker bij de behandeling van die van de 56-jarige Haarlemse slager R. S., die, na een onder-onsje met een Amsterdamse zwarte handelaars-combinatie in een café aan het Stationsplein met 25000 op zak naar de poelier was gestapt en daar dé buit had' geïncasseerd. De verdachte beweerde, dat het indertijd allemaal zo vlug was gegaan, dat hij er zich niet veel meer van kon herinneren, doch zijn verdediger bracht hem aan het ver stand, dat hij beter een andere houding kon aannemen, waarop S. bekende. Een lek! „Hoe komen deze nieuwe bonnen in han den van P. en S.?" vroeg de Officier zich af. „Er moet hier een lek zitten!" In ieder geval meende hij verdachte's rol als be middelaar bewezen en daar hij ook deze als een zwarte handelaar uit winstbejag zag. eiste hij anderhalf jaar gevangenisstraf. Nadat mr. Van Löben Seis betoogd had. dat de persoonlijke omstandigheden van S. alle aanleiding geven hem nog eens een kans te geven, besloot de politierechter eerst een rapport in te winnen. De 35-jarige Haarlemse slager J. H. v. H. was, zoals zijn verdediger mr. J. D. A. Viskil aanvoerde, door de beheerder van zijn zaak tijdens de periode dat v. H. als politiek delinquent geïnterneerd was, ge dupeerd omdat deze vergeten had tijdig vergunningen aan te vragen voor de twee aan de slagerij verbonden automatieken, met het gevolg dat deze ook geen toewij zingen kregen. Van H. had bij zijn terugkeer in de zaak toen maar zijn toevlucht genomen tot zwarte inkopen, waarbij zo ongeveer zijn gehele familie bemiddeling verleende. De verdachte wilde alle schuld op zich nemen en begreep niet waarom zijn ver wanten ook in het bankje moesten zitten, doch mr. Bijleveld maakte hem duidelijk, dat de distributiewetgeving zo is ingericht, dat men altijd wel iets verkeerd doet. Uit de stukken bleek, dat met de ingre diënten voor de automatiek weinig kies keurig werd omgesprongen. Zo was er olie in de nabijheid van de W.C. aangetrof fen. hetgeen de politierechter een grote vergiftigingszaak in Rotterdam in herin nering bracht. Ook het feit, dat op zekere dag een vrachtauto met achtervoeten van runderen voor het huis van de slager stil hield, deed mr. Bijleveld concluderen dat de verdachte dan toch zekere renommée onder de clandestiene slachters moest heb ben. De Officier van Justitie was er dan ook van overtuigd, dat nog niet alles uitgeko men was en verzekerde dat de zaak z'n aandacht nog had. Per week zou er 60 liter olie tegen pikzwarte prijzen gebruikt zijn. Er was ongeraffineerde suiker uit Halfweg en twee balen meel ook al op de W.C. aangetroffen en bij niet-inlevering van bonnen was het in de zaak van Van H. ge bruikelijk, dat de klanten dit manco door 65 cent „statiegeld" per ons vleeswaren konden vervangen. Mr. Wiarda eiste acht maanden gevange nisstraf, drie maanden sluiting van de auto matiek en publicatie van het vonnis. De verdediger „was er stil .van", maar kreeg van de rechter gedaan dat over de slager eerst een rapport zal worden in gewonnen. De familieleden en de vrouw van de verdachte, die allen in de zaak betrokken waren door hun bemiddeling bij de aan kopen van de. zwarte grondstoffen, kwamen er met boeten, variërende van 50.-;- tot 500.begeleid met voorwaardelijke hechtenisstraffen, af. Staartje. Tenslotte behandelde de politierechter nog een staartje van de door de in Engeland •eroordeelde Nederlandse bloembollenhan delaar Leloux georganiseerde smokkelaf- faire, waarbij Velser en Katwijker schip pers bloembollen met hun vaartuigen naar Engeland brachten en met rijwielbanden, cigaretten en kledingstukken terugkeerden. Een Haarlemse grossier in rijwielen had vele honderden rijwielbanden afgenomen, doch mr. J. van der Hoeven wees er op dat men hier met iemand te doen had, wiens zaak door de Duitsers was leeggeplunderd als gevolg van zijn principiële houding. Na de oorlog had men hem evenwel met de brokken laten zitten. De rechter bleek niet ongevoelig voor dit betoog en maakte van de drie maanden die de Officier had geëist, zes maanden voor waardelijk. Een Katwijkse stuurman, die enkele smokkelvaarten had meegemaakt, maar zich overigens niets meer kon herinneren „Geheugens als garnalen vanmiddag" zei de rechter werd tot twee maanden veroordeeld. Eis: vier maanden. Tenslotte stond de 40-jarige Haarlemse zeeman J. A. B. terecht, die volgens de Of ficier de rechterhand van Leloux was ge weest. „Hij zorgde ervoor dat de bollen er waren en dat er afnemers kwamen voor de banden, evenals voor duizenden cigaretten. Mr. Wiarda zette nogmaals uiteen dat deze smokkelaarspraktijken onze uitvoer naar Engeland in groot gevaar brachten. Hij eiste tien maanden gevangenisstraf met onmiddellijke gevangenneming. Mr. J. H. Junge zei dat het grootste ge deelte van ons volk de ernst dezer delicten niet besefte. De voordelen die zijn cliënt had genoten, waren van voorbijgaande aard geweest en hij stond als een oppassend man bekend, die veeleer te beschouwen was als een slachtoffer van Leloux. Mr. Bijleveld wilde de vreugde van het gezin van verdachte die nog geen 24 uur geleden uit de tropen was teruggekeerd, niet verstoren en zal eerst 't reclassei-ings- ranport afwachten. Zetmeelproducten weer van de bon De voorraden aardappelmeel en maïszet meel maken het mogelijk een aantal zet meelproducten los te maken van de keuze- bon brood-puddingpoeder-vermicelli. Naar het ministerie van Landbouw mededeelt, mag met ingang van 21 Mei aardappelmeel, geoxydeerd aardappelmeel, aardappelsago, aardappeltapioca, maïzena, tarwezetmeel, alsmede uit zetmeel bereide custard, vla poeder en puddingpoeder door consumen ten weer worden gekocht zonder dat daar voor een bon behoeft te worden afgegeven. De keuzebon zal in het vervolg worden aangeduid als brood-vermicelli-bon en nog slechts gelden voor het kopen van brood, vermicelli, macaroni, spaghetti, mie, tar- wegriesmeel en met tarwegriesmeel sa mengestelde puddingpoeder. Voor deze tarweproducten blijft de bestaande distri butieregeling dus gehandhaafd. Ontijdig vuurwerk 'Hedenochtend vlogen vuurpijlen, rotjes, zonnen en zevenklappers met gesis en ge knal door de Steenhouwerssteeg, een zij straatje van amper een meter breed bij de O.Z. Voorburgwal tegenover het Amster damse stadhuis. In een clandestien vuur werkfabriekje was door kortsluiting brand ontstaan in de uiterst brandbare voor raden, die de fabrikant met het oog op de komende feesten daar had opgeslagen. De brandweer kon het vuur met enkele stra len op de waterleiding onder de knie krij gen. Bij het naar buiten werken van de smeulende voorraden schrokken de brand weerlieden en politie-agenten telkens van. nieuwe ontploffinkjes en van de confetti- regen, welke over hun hoofden werd uit gestrooid, zeer tot vermaak van de toe schouwers. De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Och tendgymnastiek. 7.30 Platen, 7.50 Dagope ning. 8.15 Platen. 8.45 Engelse muziek. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Liszt. 9.45 Arbeids vitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Tsjai- kofski. 11.45 Amy Groskamp-ten Have. 12.00 Zang en piano. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Zigeunermuziek. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Zang en piano. 15.00 Voor zieken en gezonden. 16.00 U kunt het geloven of niet. 16.05 Kinderzang. 16.30 Dans- orkest. 17.00 Kaleidoscoop. 17.20 Welk dier? 17.30 Filmkrant. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Platen. 19.15 Volksmuziekschool. 19.45 Regeringsvoorlich tingsdienst. 20.15 Noorwegen zingt. 20.45 Luisterspel ..De spiegel". 21.45 Orkest en Reginald King, piano. 22.15 Indische We tenswaardigheden. 22.30 Lichte muziek en zang. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7, 8. 13, 19. 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Pla ten. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Sonate van Pierné. 9.35 Platen Hélène Cals. 9.45 Schoolradio. 10.00 Beet hoven. 10.15 Morgendienst. 10.45 Koor. 11.00 Voor zieken. 11.45 Mendelssohn. 12.00 Ange lus. 12.03 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 Cello en piano. 13.45 Hors d'oeuvre. 14.00 Reportage jaarverg. Ned. Christ. Vrou wenbond. 15.30 Piano. 16.00 Bijbellezing. 16,45 Koor. 17.00 Jeugdjournaal. 17.30 Platen. 17,50 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 13.15 C.N.V. lezing- 18.30 Lichte muziek, 18.45 Het vervaardigen van muziekinstrumenten. 19.15 Leger des Heils. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Platen. 19.55 Bach koraal. 20.15 Ster- avond. 21.20 De vaart der volken. 21.40 Pla ten. 21.50 Steravond (vervolg). 22.30 Viool en piano. 22.45 Overdenking. 23.15 Orgel. 23.40 Platen. Communisten dringen door in Pekings stadsgebied Hevige gevechten gaande Communistische troepen hebben giste ren een zware aanval ontketend op de Westelijke buitenwijken van Peking, waar hevige gevechten aan de gang zijn. De staat van beleg is er afgekondigd en vol gens regeringskringen zijn communistische eenheden tot op enkele kilometers van het zomerpaleis en het vliegveld van West- Peking doorgedrongen. Gemeld wordt, dat gevechten aan de gang zijn bij de spoorlijnen Peking-Soei- Joean en Peking-Paoting. Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een verbetering gegeven op het A.N.P.-verslag van de rede, welke minister Mansholt in Markelo heeft gehouden. De minister heeft niet gezegd, dat de verplichte veelevering zal worden afge schaft. Nagegaan wordt of de verplichte veelevering afgeschaft kan worden zonder dat daarvan ernstige gevolgen voor de vleesrantsoenering het gevolg zullen zijn. Opheffing van de vleesdistributie zal slechts mogelijk zijn, indien Nederland in staat wordt gesteld zoveel veevoeder in te voeren, dat onze vleesproductie op peil kan worden gebracht. De minister zeide echter dat de vooruitzichten voor de invoer van veevoeder niet zodanig zijn, dat in het eerstvolgende jaar een belangrijke verrui ming van het vleesrantsoen, laat staan een opheffing van de vleesdistributie kan wor den verwacht. De minister heeft ook het vraagstuk van de boterexport behandeld. Reeds komt in het thans ingetreden, nieuwe productiejaar (tot eind April 1949) Prins Bemhard gaf aanwijzingen bij het in veiligheid brengen van de kostbare paleis-inventaris. Londen: Geen devaluatie van het Pond Sterling In Britse officiële kringen heeft men nog geen commentaar omtrent het verslag dat gisteren door de Amerikaanse Nationale Adviesraad is voorgelegd aan president Truman en waarin gewezen wordt op de noodzakelijkheid van de devaluatie der munten' van sommige Europese landen, die deelnemen aan het plan Marshall. Wel zeide een woordvoerder van het Britse ministerie van Financiën: „Wij menen niet dat dit verslag het pond ster ling beoogt. Herhaaldelijk hebben wij onze positie inzake devaluatie te kennen ge geven en ik meen dat het overbodig is te herhalen dat de Britse regering geenszins voornemens is het pond ten opzichte van de dollar te devalueren". DISTRIBUTIENIEUWS Donderdag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van distributiebescheiden te: Haarlem: restant E en F. Aerdenhout: P tot en met R. Heemstede: restant G. FAILLISSEMENTEN. De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: De firma O. Reindersma en Zoon, ge vestigd en kantoorhoudende te IJmuiden. Rechter-commissaris: mr. C. E. Muller. Curator: mr. J. H. J. Simons, advocaat en procureur te Haarlem. O. Reindersma, aannemer, wonende te IJmuiden, gem. Velse'n, Wijk aan Zeeweg 176. Rechter-commissaris: mr. C. E. Mul ler. Curator: mr. J. H. J. Simons, advocaat en procureur te Haarlem. In Haarlem zijn 3300 motorrijtuigen waaronder 1145 personen-auto's Het Centraal Bureau voor de Statistiek geeft belangwekkende cijfers over. het aan tal motorrijtuigen in ons land en tevens een vergelijking met de vooroorlogse jaren. 1 Augustus 1939 229669 1 Augustus 1946 157963 1 Augustus 1947 21Ó206 Daaruit blijkt dus dat de vermindering van het aantal motorrijtuigen vergeleken bij 1939 nog slechts 8.4 bedraagt. Deze statistiek loopt slechts tot Augus- tüs 1947, zodat het niet onmogelijk is, dat thans die 8.4 al zijn ingehaald. Maar met personen-auto's is dat even wel nog lang niet het geval. In 1939 waren er 99.986 personen-auto's en in 1947 slechts 68.304, Dat was dus nog een vermindering van 31.6^2 of 31 Dit scheelt niet veel met de verklaring van minister Vos bij de opening van de auto-tentoonstelling te Amsterdam, die zei dat het aantal perso nen-auto's nog slechts 60 van het voor oorlogse park is. Daarentegen waren er in 1947 72.338 motorrijwielen tegen 65.804 in 1939. Dit is dus een stijging. De 210.206 motorvoertuigen die de sta tistiek van -1947 vermeldt, zijn als volgt onderverdeeld: Motorrijwielen 72.338 Motordriewielers 3-553 Personenauto's 68.304 Autobussen 3.939 Vrachtauto's (enz.) 62.072 Het aantal autobussen was in 1939 4518, zodat er in 1947 nog een vermindering te constateren was van 576, of bijna 13 In Noordholland rijden thans 684 bussen. De groep vrachtauto'senz. was in 1939 als volgt onderverdeeld: 44.762 vracht auto's, 3.484 trekauto's met oplegger of aanhangwagen en 5.846 auto's voor spe ciale doeleinden, zoals brandweerwagens, landbouwtractoren enz. De splitsing voor 1947 kan nog niet worden opgegeven, al leen is te zeggen dat er in 1946 37.164 vrachtauto's waren en 2246 trekauto's met oplegger of aanhangwagen. Het totaal van dec gehele groep was evenwel in 1947 al veel groter dan in 1939 (62.072 tegen 54.092), waaruit wel is af te leiden, dat de capaciteit van het vervoerbedrijf minstens weer even groot is als voor de oorlog. Het aantal personenauto's over de pro vincies is als volgt verdeeld: Provincies Auto's Groningen 3.681 Friesland 2.681 Drenthe 1.303 Overijssel, 4.008 Gelderland 6.250 Utrecht4.524 Noordholland 15.922 Zuidholland17.939 Zeeland 1.940 Noord-Brabant 6.502 Limburg 3.554 Haarlemse cijfers. De cijfers voor Haarlem zijn: Motorrijwielen 1.109 Motordriewielers 101 Personenauto's 1.145 Autobussen 66 Vrachtauto's, enz693 Totaal3.047 Omgerekend over het aantal inwoners is dit: Haarlem één personenauto op 140 inwoners, in Amsterdam één op 104 inwo ners, in den Haag één op de 84, Rotterdam één op de 144 en Utrecht één op de 112. 23. Toen Stapper en Panda in hun hut terug kwamen, begon Panda direct een geschikte bergplaats voor de steen -te zoeken„Een moeilijk geval!" zei Stapper zorgelijk. „We moeten een plek hebben, waar niemand zal zoeken. Niet in onze matras, niet in de klerenkast, niet onder het kleed, niet in de zitting van een stoel, niet in de lampmaar waar dan wel?" „Ik weet al iets!" zei Panda. „Ik druk de steen gewoon in 'een stuk zeep! Zo! Nu een beetje kneden, zodat het gat niet meer te zien is en klaar is Kees! Ziet U wel? Hier zal niemand een kostbare smaragd zoeken, nietwaar?" „Je bent een handige jongen!" zei Slapper bly. „Ais ik jou niet had, was ik dat ding al wel driemaal kwijt geweest! Ik zal je opslag geven help me maar onthouden!" Zo pratend liepen ze de hut weer uil en sloten de deur achter zich. Toen ging er langzaam een kastdeur open en het hoofd van Joris Goedbloed keelc om een hoek. „Wel, hoe eenvoudig!" sprak hij. „In een stuk zeep! Hoe handig! Wel, wel! Die Panda toch! Maar kleine Joris is toch altijd nóg handiger!" 10.000 ton boter voor export beschikbaar. Het. is de vraag, of deze 10.000 ton, die voor het overgrote deel nog gemaakt moet wor den, wegens de prijsmoeilijkheden afgezet kan worden. Dat deze 10.000 ton reeds in koelhuizen opgeslagen ligt, is geheel onjuist. van „Door Zang Vriendschap" Op Tweede Pinksterdag werd de zang wedstrijd van Haarlems Christelijk Ge mengd Koor „Door Zang Vriendschap" Voortgezet. Zeventien verenigingen namen deel, van wie er nog vier in een ere wed strijd uitkwamen. Voor het vlotte verloop verdienen de organisators, de heren H. L. Gerritsen en D. de Loos. met de secreta resse mej. Fr. Hogenbirk de hoogste lof. De Mannenkwartetten waren vertegen woordigd door het solo-kwartet „Kinheim" Santpoort, en 't dubbel-kwartet „Aurora". Beider prestaties leden aan teveel zweving en het eerste aan te sterke dynamische contrasten. „Aurora" had niettemin een karakteristieke voordracht gegeven aan zijn verplichte werk. Uitslag: „Kinheim'" tweede prijs, 276 p.; „Aurora" tweede prijs 290 p. Van de optredende mannenkoren was het vooral „Zang en Vriendschap", Zeist (3e afd.) die door een geestige vertolking uitblonk. (Eerste prijs met 309 punten). Onder de gemengde koren blonken uit „Huis ter Heide" (4e afd.) om de ge zonde klank (eerste prijs, 309 p.); „Nieuw Leven", Koog aan de Zaan (2e afd.) om het vlotte tempo (eerste prijs, 301 p.); „Nieuw Leven", Iieiloo (le afd.) om zijn knappe uitvoering van „Den Uyl" van Diepenbrock (eerste prijs, 326 p.); „Hal leluja", Broek- op Langendijk (uitmun tendheid) om de vertolking van het ver plichte werk (eerste prijs 315 p.) De super-afdeling gaf veel moois te ho ren. „Soli Deo Gloria" Dubbeldam, was wel wat zwevend van Iclank, maar aardig van voordracht; eerste pr., 319 p.: „T. A. V. E. N. U.", Gooi, zong zeer gediscipli neerd; eerste pr. 327 p. „St. Caecilia" Wormerveer, zong buitengewoon doorleefd en beschaafd, eerste pr. met lof, 391 p. Erewedstrijd. „St. Caecilia", Wormer veer, werd eerste met een brillante uitvoe ring van Donati's Villanella. Als tweede werd geklasseerd „Nieuw Leven", Heiloo, dat door egale koorMank uitmuntte. De di- recteursprijzen werden toegekend aan F. J. Sicking, van „St. Caecilia", Wormerveer en aan Piet Groot, van „Nieuw Leven", Heiloo. In dankbare stemming kon voorzitter Jac. van Waarde de wedstrijd en zomede de herdenking van het 35-jarig bestaan van „Door Zang Vriendschap" sluiten. Tenslotte nog een rectificatie: „Zaan- lands Chi'istelijk Mannenkoor" -behaalde op Hemelvaartsdag niet 262 maar 283 punten. JOS. DE KLERK. Cricket De zegevierende Australiërs 721 op één dag Dé Australiërs zetten hun reeks overwin ningen in Engeland voort. En hoe! De county-teams zijn op geen stukken na tegen de toeristen opgewassen. Alleen hun ont moeting met Yorkshire heeft hun moeite veroorzaakt, maar dat was een gevolg van de terrein-toestand. Zij wonnen een wed strijd met zeer lage totalen. In alle overige ontmoetingen zegevierden zij tot dusver met innings en tegen Essex, spelend te Southend op een volmaakt bat ting-wicket, verbeterden zij het record voor de hoogste elftal-score op één dag door het op 721 te brengen. Dat is een snelheid van 120 runs per uur. Het record stond sinds het vorige seizoen op naam van Middlesex, dat toen het kampioenschap behaalde en tegen Leicestershire 663 op één dag bijeenbracht. De Australische innings telde vier centu ries, nl. van aanvoerder Bradman (187), Brown (153), Loxton (120) en Saggers (104 not out). Merkwaardigerwijs werd Miller, een der beste Australische batsmen, tussen deze bedrijven door voor nul door Bailey gebowld. En de „staart" deed weinig, maar dat was ook wel onnodig (Johnson 9, Ring 1, Johnston 9, Toshack 4). Er waren maar 9 extra's, hetgeen Essex* wicketkeeper eert. Bradman. die 32 vieren en een vijf scoorde, haalde zijn century in een uur en tien minu ten en batte 2 uur 5 min. voor zijn 187. De bowlingcijfers van Essex waren: Peter Smith 4 voor 193, R. Smith 2 voor 169, Vigar 2 voor 66, Bailey 2 voor 128 en Price 0 voor 156. Essex werd op de tweede wedstrijddag met snelheid tweemaal teruggestuurd (eerste innings 83, tweede innings 187) en verloor dus met innings en 451 runs. In de tweede innings scoorde de amateur T. N. Pearce 71 en Peter Smith 54. Van de Australische bowlers nam Toshack in totaal 7 voor 81 en Johnson in deriweede innings 6 voor 37. Schaken Om liet schaakkampioenschap Reeds vier van de zeven groepen in de derde klasse om het persoonlijk Schaakkam pioenschap van Haarlem zijn uitgespeeld. De eindstanden in de reeds uitgespeelde groepen luiden: Groep C: 1 A. v. Geylswijk (Het Oosten) 3'4 pt; 2 P. Loevezijn lVi pt.3 Th. Pas 1 pt. Teruggetrokken: F Faber. Groep D: 1 N. H. Br'aunius (Het Oosten) 4 pt. 2 C. ten Hengel 2 pt. 3 H. J. Brandt 0 pt. Teruggetrokken W. Schwartz. Groep E: 1 A. Smits (Haarlem) 5 pt., 2 O. de Lange 3)6 pt. 3 L. Beyer 2)6 pt., 4 P. J. Steenvoorden 1 pt. Groep G: 1 N. P. de Ronden (Haarlem) 4 pt., 2 P. Wilfert 2 pt., 3 D. Vethaak 0 pt. Teruggetrokken: A. v. d. Kloet. De nummers één gaan over naar de finale. In groep B is C. S. G. Noordhoff (Bloemen- daal) zeker van de le plaats. HAARLEMS JUNIORENELFTAL. Zondag wordt op het terrein van Bloemendaal een vierbon'dentournooi voor junioren gehouden. Het Haarlems elftal is als volgt samenge steld: doel: J. Bakker (TYBB); achter: L. Schotvanger (RCH) en J. Eshuis (HFC); midden: J. Tielrooy, T. Servaas en A. van der Molen (allen VSV); voor: D. Verkerk (Hillinen), B. Luif (HFC), A. Zwemmer (Zandvoortmeeuwen), A. de Boer (DEM) en B. Rahusen (HFC). Reserves zijn W. Boeser (Schoten), A. Mathot (Onze Gezel len), G. Stoffers (RCH) en J. Keesman (Zandvoortmeeuwen). DWARS DOOR NEDERLAND. Tijdens de Pinksterdagen hielden de Delftse en de Ensehedése lange-afstand-wandelsportver- eriigingen een 200 km. wandeltocht onder de titel „Van grens tot strand, dwars door Ne derland". De tocht was dit jaar een zeer zware prestatietocht. Van de 27 deelnemers vielen er zes uit. Onder hen, die de tocht volbrachten, waren de Haarlemmers C. Bos- loper en H. G. Hekelaar en de Santpoorter J. J. Slinger. Ulrccht-Atü^k v Wie beweert dat een m op een viertal potsTV*»,H sporadische geven™ i'SL" l met de feiten tot een r kunnen worden nbnJ^fctJM der onbevooroordeeld? echter nog geen stol tot boek van enige bel ana. Het zelfde i wering als „De overt!r boven de eigen mSfëitï mng recht van bestaan t s noodzakelijk voor een ding;'. Mevrouw GroskaS** t opinie dat uit deze Stó een werk is samen "h aeze en vó- 1 een werk is samen te der moeilijkheden va? 1 duidelijk maakt, De meer verbijsterd obSH,"1 het omslag, hoort haar gulle schater „h v'"1 s! als „Het is kortz&M Clï tc v «T bi als H6et7s houden met datgene wj!.18** de levenspartner onontW-?>t weet te krijgen, heeft gul te schateren. De nlnmS ^-1 Achter het masker leufd!^' weinig huwelijken de van een bevrijde blik hoogstens zal hier en j.,, ""i* neerde enkeling zich °aa' «iï. J vreugde over de nieuw schap, dat het ganse lijk hem reeds lanfj®» "-.; ten zullen een liefte fefal slechts verzarnt M( u a ea een hchte te slechts verzacht door de het lezen van het -dek, pere huwelijksbesaieedSM 5 - W IJnit! t Een nieuw arbeid^ t in IJmuiden de firma Z^, V allen en "e" r Wmu.den, Op het werk van ue i stoep, die bezig is aan Rijksvishallen bunker in IJmuiden, is eeiTa,^ ontstaan, waarbij een kleine tv- ders betrokken zijn. Volgens de werkgever,*, prestatietoeslag tot een procent verstrekt, waarie^ beiders bezwaren hadden Z'V toeslag gegarandeerd zien. De E.V.C. die zich achterma» geplaatst, deelt ons mede datêp dag uiteenlopende prestatiefe den uitbetaald, waartegen m werd. Volgens de E.V.C.-leidln.- werkgevers het verlangen vandt' om gelijk te worden behano'e1-' maar de Rijksbemiddelaar-- fcj bureau en de Rijkswaters auspiciën het werk volgey 'o voor water-, spoor- en werch, verricht, stonden een gelij] slag niet toe. Drié ONBESCHOFTE AÜTOMÖEJU Op de Duin en Kruidberp^ Dinsdagmiddag een fietsende 3» door een auto aangereden, wjüw diepe vleeswonde aan de kuit r' werd verbonden door een ins Driehuis en daarna ter verdere ling naar het Antöniusziekenhuis De automobilist kende het falsc6 letter van de wet zo slecht, dat stöorbaar doorreed. SCHEEPVAART K.N.S.M. Ariadne 17 Mei'te Valencia naar Gibraltar. Niobe li iï Kotlca naar Amsterdam. Oresln I! Bourgas van Istanboel. Orion 15 W Istanboel naar Tobroek. Omen II Lissabon van Oporto naar Holles! t 17 Mei te Odense van Amsterdir 3 penhagen. Stentor 16 Mei le Arr-r; Hamburg. Theseus 16 Mei te"-; lermo naar Algiers. Titus 17 Maai van Alexandrië naar Volo. Ariadne 14 Mei van Valencia rri Boskoop 16 Mei te Amsterdam:! pen. Deo Duce 17 Mei te Ató Kopenhagen. Euterpe 14 Mei te Mb van Amsterdam v.v. Helena 15 Meiu werpen naar Lissabon. Iris 17 M(i passeerd van Rotterdam naar Gdju 17 Mei te Amsterdam van Breit, 6? Mei Kiel gepasseerd van Amfirfa Odense. Strabo 15 Mei te AmSi"ï Lissabon. Holl. West Afrika lijnen. C':m~ Mei van Takoradi naar Freeta- 15 Mei van Antwerpen naar Bril Mij. Nederland. Amsteldiep ts'-a 16 Mei. Bengkalis 16 Mei var, A![.' Amsterdam. Borneo 15 Mei van 3 naar Bombay. Grootebeer 16 Mf.I van Batavia naar Holland, Madctn. te Zanzibar van Gibraltar naar A? Radja 16 Mei van Curaeao niru Roepat 15 Mei te Port Said vaa t1= Holl. Oost Afrika lijnen. Aa.."- te Antwerpen van Amsterdan:- riffe. Bloemfontein 16 Mei v» ES Durban. Langlee Scott 18 Mei1 vaa naar Dar-es-Salaam. Lieve Vrtu-- Mei te Antwerpen van AmsteiL. Marseille. Rijnkerk 18 Mei vu W Antwerpen. Van 't Hoff 17 Mei v- Salaam naar Zanzibar. Bakongan 16 Mei van Colore- via. Banjoewangi 17 Mei kaap. passeerd naar Batavia. Ba^ Kaap St. Vincent gepaseera»; Karaton 17 Mei ten ZuidwesM™' Vinke en Co. Larenberg 18 gepasseerd van Freetown nw** Ootmarsum 17 Hei van Balt»" land. Zijpenberg 15 Mei OntssaW van Rotterdam naar Cuba. K.H.L. Amstelland IS M I r.;; verwacht om 16.00 uur. ColJW" Buenos Aires. Lionel 17 Mei W reis). Maasland 15 Mei te Pm— reis)■■■-! Dinsdag 18 Mei kwamen^ IJmuiden binnen: Njord va. -j Paraat van Swansea, Johan neveldt van Batavia. Vertrokken zijn: Virginia co»-- burg, Greenfinch naar Londen, Antwerpen, Fora Fire naar A silver naar Londen. Woensdag 19 Mei:.°.3W3g^ Dopderdag 20 Mei: 1.2843^- Vlucht. Twee ais Bulgaarse om klede personen zijn w - Heinkel-toestel op W Istanboel geland. Bulgarije geviucht leven daar „ondragekJ* Cycloon. In het Zuiden een cycloon grote ven^ richt. Negentien pe«o dood en meer dan hond wond. |ry Ontsporing. Dinsdagen express-trein v'an ford en stortte by een helling. Zes pasage en meer dan vee.».

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2