1,001 zich langzaam van BOEKEN bij VAN DORP C Visserij-varia J) Wat zoal niet mag op het Wijk aan Zeese strand Het vrolijk avontuur Van Weert XOEN'SDaG 19 MEI 1948 IJMUIDER COURANT 1 Kralingen" op demonstratie-tocht [net"twintig jeugdige beschermheren mag ik 'n zeester?" chipper, JdS* Varte, nauwe- br« iU! USar iets dat de Hoog- 6»5Ci i'ziin- dichterbij een kerk- 1™A„nd of Bergen Ver- S*0'10 ,ïen de helderblauwe, „iets oa? .igoenel, een zon die «'ktriP^fer «n koele wind En jjjj overiCflU»' de eenzaamheid als vsrl°f!" kruist de IJmuider a2n b°°dP ijpd'""en „Schipper, mag ik n tr. bees,. :IBi' „Sinatie n.e.f.a.s. zal me- Jt 'SchTne^ets zeggen, maar vele ■rf teugdrel-enigingen weten sinds stole" rt"« °f kïSa«e'tot Adopteren van «I feW»"? E ar aanleiding van die fede- i,, aeptn. En »a d tweede Pinksterdag I »lsh „ns van de Abcouder verem- Hoüdt Koers" en „Immer Voor- *ol„" nmulden aankomen, om eens met „lnm" schip: de „Kra- Sipper Van der Gnjn. Deze ""i-Se vrienden eerst langs de P l wnar de gepavoiseerde vloot <>0 oohte"dzon' dat dit betekent: rr": m He verf; de eerste indruk kan si heter zijn- I" ™S"onk z«n v00r" KmSSt in beslag genomen; en na- Semeevaarder nog aan boord Iff-wordt de motor aangeslagen hel sneller; de haven uit, langs Je mijnenvegers, langs de yoor- ,-f éihnellboof-sehuilplaatsen, langs 1®,* vrachtvaarder „Bursley" (die - L3 n cc» ontmoeting met een mijn 3 gehad), langs fort en vuurtoren, en Jmeren uit en voorbij de loodsboot: 'IK De zee is kalm en het weer de Kralingen" slingert dus met ■Tnre Maar toch beginnen sommige fitten al enigszins bleek te worden, en ..Jfcve-Umuider silhouet van vuurtoren en t «ovens steeds kleiner wordt, komt hier t ai een verlangen op, om maar weer ['l Kalmenmoed echter wordt tegen de ,1 Lkte gevochten en niet zonder succes, nral als er een afleiding komt: ter hoog- van Bergen gaan de netten overboord wedt er „een trekje gevist". Veel lang ui vaart de kotter nu, en ook het slin- ii'fll c-n wordt minder. Een paar zeemeeuwen rèen aanzetten van de kust en vliegen V het schip aan, azend op het „klein- dat bij de vangst zal zijn en dat te: over boord gezet zal worden. Tot boven Petten komt men, dan wordt inta geaaid. De winch knarst, de sleeplijnen t c?i *n binnen en daar komt het net. Geen nti „te vangst, daarvoor was ook de tijd te re bi ort: maar een grote verscheidenheid buit- lisi Raakte zeebewoners. Schol is er vooral, sier bot en tong, pietermannen met hun ttjnige stekels, een menigte zeesterren krabben, en zelfs een paar inktvissen. CJiinezenkost", zegt een lid van de be aming verachtelijk.) En als de jongens zich vermaken met de krabben en de zeesterren, en de bemanning snel de vangst sorteert en in manden schept, is de kotter al gedraaid en stuwt de 200 pk-motor haar weer op de thuishaven af. Dicht langs de kust nu, waar men met de kijker veel vroege badgasten op het strand ontwaart, vooral bij Wijk aan Zee. Onverwacht vlug gaat die terugreis, er spoedig komt de trouwe wachter, die loods- boot heet, weer in zicht. Voor het laatst wordt nog eens overal opgeklommen, word? de scheepshond nog eens met een kadetje vereerd en worden de radioinstallatie en het echolood bewonderd. Zij, die nog even in de machinekamer hebben geneusd, kij ken verwonderd op bij hun terugkomst aan dek, als de boot al weer binnen de pieren vaart. En zo eindigt deze rhapsodie van wind en water, zee en zon. In de trein terug naar Abcoude hebben de jonge „bescherm heren" het waarschijnlijk niet onder de coupébanken gestoken, dat hun schip een „best schip" is; en dat hebben de moeders 's avonds kunnen beamen, toen zij hun kook- en bakkunst hebben gebruikt voor een maaltje schol, door hun jongens „eigen handig gevangen". (Adv.) 'is van ruim vier meter aanScheveningse afslag „Ik heb nog nooit zoiets gezien", zegt schipper Jacob Tuit 1 het nog Zondag was, zo zag het Dinsdagmorgen in de omgeving van de GA jieveningse vissershaven uit. Honderden Isa idden zich derwaarts begeven om de Ié' «lelijk beviagde schepen te zien uit- firen voor de eerste tocht van het nieuwe in, welke tot besluit zal hebben de invoer van de vermaarde lekkernij, de .Hollandse nieuwe". Maar van die honderden zullen er slechts weinigen geweest zijn, die er zich van bewust waren, dat er aan de aKag iets bijzonders was. Want iets bijzonders mag heft zeker wel heten, mi «r twee vissen waren aangevoerd, welke de respectabele lengte van 4.20 en 3.35 meter haalden. Dat dit niet ï!Ie dagen voorkomt moge blijken uit hel feit. dat de schipper van de SCH 116. Jacob Tuit, die de grootste ge zangen had, in zijn vissersloopbaan M? nooit zo'n grote vis gezien had en pj vaart toch al sinds 1914, dat is her en dertig jaar. Jacob Tuit vertelde, dat hij 5 Mei ïeyaren zijnde verleden Donderdag- om zeven uur een knaap van een m zyn netten had gekregen. De SCH \t> ,oen OP 56 gr. 44 min. 'Noorder- sil §r- 34 min. Oosterlengte. Aan- nse.ijk dacht hij met een mijn te doen iieboen. Hij was bang geweest, dat de ,"^n Z0'Jden scheuren bij het aan boord ■Welen van zo'n gewicht: 400 kilo. De .bleek al 70 kilo te wegen, to i l 1S op zi'n tocht van dagen "T- builen de kust geweest. Er werd eijamv en wolf gevangen. Het is een TOndcre vangst geworden. «55 schipper Maarten Taal soortgelijke vis, zij het dan j,,f ,r ^voering, op ongeveer dezelfde rin Hef» vil? in Z'jn netten §e" ?en Het gewicht bedroeg 180 kilo. S^n de Vissen leverde nog I' fchillenife li n °P' e hoorden ver- IhLTf voor deze haaiachtige geslaagde J?nS daarvan de meest 1st do?»')en ons laten vertellen, ïsn ,je J» wel worden aangetroffen Kr vS51 VaU En^la"d- doch dat J eor VQürkomen in de IJszee. Agenda voor Veken 3Jrnuidem kver a 5e sch Volgend jaar nogmaals een rol in het monument Veertien dagen is het geleden dat Velsens monument werd onthuld. In die paar weken heeft het comité vele betuigingen van dank ontvangen van de naaste familie van hen, wier namen in het monument zijn ingemetseld. Men stelt het algemeen zeer op prijs dat het comité deze nabestaanden in het Patronaat op zo voortreffelijke wijze heeft ontvangen en hen na afloop van de plechtigheid aan een broodmaaltijd heeft doen deelnemen. Vol lof zijn deze brieven over de organisatie en mevrouw Van der Kreek,, die ons toevertrouwde dat de ont hulling in Velsen reeds de derde voor haar was in die week, zeide dat nergens de ont vangst en de gehele plechtigheid zo goed was geregeld als hier. Maanden van hard werken voor. het werkcomité zijn er voorafgegaan aan dat ene uur en men mag zeggen dat er bergen werk zijn verzet. Toch zijn er trots alle oproepen in de bla den en alle vragen van comitéleden nog steeds mensen, die een dierbare hebben verloren en dit niet hebben gemeld. Thans komen deze namen bij het comité nog da gelijks binnen. Het is niet mogelijk deze allen te schrijven op het perkament dat zo veilig is geborgen in het voetstuk. Maar het comité heeft een oplossing gevonden. De namen, die dit jaar worden opge geven zullen, indien het onderzoek uitwijst dat deze personen inderdaad door terreur of oorlogshandelingen buiten hun schuld om het leven zijn gekomen, op een nieuw perkament worden geschreven en op de vijfde Mei van het volgende jaar wordt deze rol alsnog gevoegd in de holte waar de oorkonde en loden koker zijn geborgen. Ten slotte vestigt het comité er de aan dacht op, dat de afbeeldingen die de schooljeugd van het monument kreeg, niet zijn bekostigd door het comité voor de schooljeugdfeesten, zoals het oórspronke- lijke plan was, doch door het comité voor het monument. Tegen buitenlandse dumping in België Naar verluidt zou de Belgische regering het voorstel aanvaard hebben op de in voervergunningen voor vis voortaan de toegestane minimumprijs en hoeveelheid te vermelden. Deze methode, zo wordt in de betrokken kringen verklaard, zou vol doening schenken aan de Belgische reders en vissers en zou de gevolgen van buiten landse dumping ongedaan maken. Eveneens wordt er op gewezen, dat de leiders van het Nationaal Verbond der Zee visserij door de reders, die over meer dan 250 ton beschikken, gemachtigd zijn con tracten voor de uitvoer van haring te on dertekenen. Daar het momenteel niet mo gelijk is naar Engeland uit te voeren, blijft er een oVerschot van zes millioen kilo gram haring op de binnenlandse markt. In kringen van de zeevisserij is men van oor deel, dat deze toestand verholpen kan wor den door de beperking van het aantal sche pen, dat aan de haringvangst deelneemt en door de haringvangst niet vóór 1 Augustus een aanvang te doen nemen. In de Sanfpoorlse jungle Een aap heeft, gelijk de mens, af en toe een verzetje nodig, vooral wanneer hij ge dwongen is zijn levensdagen te slijten in een hok, dat geen overdadige gelegenheid tot apen-ontspanning biedt. Derhalve nam Jokky, de grijze aap van een Santpoortse gedemobiliseerde militair zijn kans waar, toen Dinsdag tegen het middaguur zijn gevangenis open kwam te staan. Hij kuierde op zijn zeven gemakken, zo nu en dan van een malse bloemknop of een andere lekkernij proevend, Terrasweg waar ts. Daar werd Jokky door de jeugd opgemerkt, die hem met haar enthousiasme dqnig van de kook bracht, zodat hij de wijk nam in de tuinen. Inmiddels was des eigenaars moeder gewaar geworden, dat Jokky er tussen uit was en met vage voor gevoelens ging zij op het kindertumult af. De aap voelde er uitgesproken niets voor, om de zonnige vrijheid voor de enge bet- slotenheid te verruilen en zette zijn argu menten met gekrijs en zelfs gebijt kracht bij, zodat het vrouwtje met een bescha digde wang terugdeinsde. Achtervolgd door een steeds groeiende kinderschare heeft Jokky daarop Terras- weg en omgeving verkend, om tenslotte in een lommerrijke pereboom te belanden, waar het blijkbaar goed pozen was. Her haalde pogingen om hem met spiegeltjes, touwen en zelfs een vismand tot zijn vroe gere staat te doen terugkeren, faalden jam merlijk en Jokky schaterde het uit over die domme mensen aan de voet van de pereboom, die met een mand en een touw. orft je een aap te lachen! De prille peren vielen zozeer in de smaak, dat het ge dierte de boom behoorlijk uitplunderde en zich daarna bezondigde aan het besproeien van Moeder Aarde en de omstanders. Jok- ky's baas was echter gealarmeerd van zijn werk gekomen en plukte zijn aap met het kordate gebaar, dat geen der vorige van gers had aangedurfd met het oog op het gezonde apengebit, uit de boom, om rustig met de nog natafelende aap aan de hand, huiswaarts te verdwijnen. Jokky zal bin nenkort wel een hangslot van dichtbij kun nen bewonderen. Maar zijn „uitje" heeft hij dan toch te pakken. Vis-export. Dinsdag zijn naar België 100 kisten vis verzonden. Verder werd een grote partij platvis naar Engeland geëx porteerd. X Stap voor stap vooruit. Om het vis- lossen vlotter te doen verlopen, heeft IJmuiden er drie nieuwe winches bijgc- kregen; de eerste, die na de oorlog konden worden bij gekocht. Daar beter. De Zeeleeuw (IJm. 29), die op 13 Mei in Grimsby aan de markt was, besomde voor 300 manden platvis 12.000. Heilbotten. De trawlers Libra, Batavia en verscheidene Noordloggers voerden ver scheidene heilbotten van meer dan 40 kilo aan. Verse. Behalve door vier IJmuider trawlers werd Dinsdag een ïlinke hoeveel heid verse vis aangevoerd door een Kat- wijkse stoomtrawler. MARKTBERICHT KW 134 Katwijk II 6760. IJM 45 Perseus 5600. IJM 99 Batavia 18460. IJM 98 Libra 11840. KW 24 4810, KW 155 3830. KW 162 3860 KW 169 3740, KW 227 2920. KW 28 2940. KW 84 2730. KW 64 1270, KW 107 940, KW 69 6100, KW 129 5590, KW 91 3250, KW 15 3710. KW 166 2270, SCH 7 11335, SCH 36 5610, IJM 204 1820, KW 53 960, KW 72 2450, IJM 224 2380, IJM 201 920, IJM 272 3530, IJM 276 1040 IJM 210 3860. Visprijzen: kabeljauw koploos 106.25-104, leng koploos 94-82 per 125 kg. Md. schol 32.50-18, kl. schol 15-7, schar 16-5, gr. schelv. 37.50-37, tarbot II 80-70, tarbot III 71-62, tar bot IV 57-55, kl. griet 19, gr. r. poon 55-46, md. poon 59-44, kl. poon 25-21, poontjes 14- 1.70, horsmakreel 16-12. wolf 34-24. tong schar 40-38, schartong 39-34, ham 64-52, haai 44-36, pieterman 67-62 alles per 50 kg. Heil bot 2.10-1.50, tarbot I 1.90-1.55, gr. tong 2.15- 2.05, md. tong 2.40-2.20, kl. md. tong 2.80- 2.55, kl. tong I 2,20-2.05, kl. tong II 1.65-1.55, alles per 1 kg. 1 trawler met f 10950 besomming. Visaanvoer 4500 kisten. Tegen fietsenplastrons en „driehoekjes' Nu er een'wijziging van de politieveror dening der gemeente Beverwijk op komst is, is het interessant na te gaan wat er gedaan wordt in het belang van de orde op het Wijk aan Zeese strand. De nieuwe verordening is, volgens B. en W. aldus ge steld, dat „het normale strandleven niet wordt belemmerd." Wij citeren: Zonder vergunning mag men op het strand geen huisjes verhuren of bad inrichtingen exploiteren, noch stoelen ver huren of tenten en zomerhuisjes plaatsen. Er mag niet gevent, gefotografeerd of ge musiceerd worden; rijdieren of voertuigen mogen zonder toestemming niet verhuurd worden en het is verder verboden het zee strand te verontreinigen. Niet fietsen. Het voetbalspel of andere spelen zijn eveneens verboden, tenzij zij het publiek geen hinder veroorzaken. Voorts mag er tussen Mei .en October niet op het strand gefietst, paard- of auto gereden worden. Aan de afrastering langs de duinrand mo gen de badgasten geen kledingstukken, handdoeken of tentzeilen hangen en de po litie heeft voorts het recht, pleziertochtjes op zee te verbieden, wanneer daar naar haar inzicht levensgevaar aan verbonden is. Bij openbare kennisgeving zijn verder enige strandgedeelten aangewezen, waar men zich niet ontkleden mag, zonder van koets of tent gebruik te maken en leden van het zwakke geslacht boven de 12 jaar mogen zich nie't in „opengewerkte, door zichtige of tweedelige" badcostuums op het strand bevinden, noch in zulke kleedij zwemmen. Ook de'zogenaamde „driehoek jes" voor jongens en mannen boven de 12 jaar"zijn bij baden of zonnen verboden. Bij de consumptietenten mogen personen boven de 12 jaar zich niet dan in behoor- Vlees met een duister verleden Er zijn zaken die het licht niet mogen zien en hiertoe behoort zeker het ongeoor loofd slachten. Een echtpaar in IJmuiden was reeds zover gevorderd, dat de rib- stukjes en dergelijke pondsgewijze door hen werden verkocht, maar de economische recherche bleek paraat en deed de echte lieden op het politiebureau achter de ijze ren deur verdwijnen. Een inwoner van Castricum, die de slacht had verricht ging dezelfde weg en kan ook over zijn overtreding nadenken. VARIA MET „MEISJES LYCEUM" Donderdagavond zal de Toneelvereniging „Varia" in het Thalia Theater een spel in drie bedrijven „Meisjes Lyceum" opvoeren. lijke bovenkleding of badmantel bevinden. Tenslotte vermeldt de nieuwe politiever ordening een aantal voorschriften, die het fatsoen betreffen. DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Vrijdag 21 Mei wordt het damtournooi om het nationale kampioenschap voort gezet. Te Almelo spelen dan G. van Dijk tegen H. Laros en B. Dukel tegen J. Jurg. Zaterdag reist A. Ligthart naar Almelo om Van Dijk te ontmoeten. Verder worden te Amsterdam de ont moetingen DukelSuyk, LarosBeers en KeilerLeite gespeeld. Zondag speelt Huisman tegen Suyk en Ligthart tegen v. d. Staay. LEDENVERGADERING VAN „IJMUIDEN'S BLOEI". Vanavond zullen de leden van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer „IJmuidens Bloei" in het Oud-Katholieke Yerenigingsgebouw een keUze'tloen uit een aantal candidaten, teneinde het bestuur uit te breiden. Voor deze plaatsen komen in aanmerking de hex-en W. Boerlage, J. van der Horst, J. P. van Megchelen, W. G. Meyboom, ix*. J. M. de Muinck Keizer .en J. P. Loender- sloot. CHRISTENVROUWEN KOMEN BIJEEN In de Goede Herderkerk komen de leden van de afdeling IJmuiden van de Neder landse Christenvi-ouwenbond Vrijdag bij een om te luisteren naar wat ds. J. W. Siertsema van Haarlem vertelt over: De eenheid van alle Christusbelijders, zoals die wordt nagestreefd in de Oecumenische Beweging. IJMUIDEN—AMVJ 1—0 Door AMVJ met 10 te verslaan wist IJmuiden zich in de derde ronde van de KNVB-beker te plaatsen. De wedstrijd had een spannend verloop, vooral in de tweede helft, toen AMVJ met gesloten gelederen probeerde de eer te redden. IJmuiden nam na de aftrap het initiatief van de gasten over, maar doordat de schut ters ontbraken, bleef succes uit. Met goed opgezette aanvallen, vooral over de linker vleugel wisten de AmstéVdammers zich hun bewakers telkens van het lijf te houden, maar vijf minuten voor half-time wist Wielinga toch een voorzet van Hoek zodanig uit te buiten, dat het AMVJ-doel doorboord werd. Na de rust namen de IJmuidenaren wederom het heft in han den, maar het geluk was niet met hen, zodat vele goedbedoelde schoten tegen de paal belandden. AMVJ liep tenslotte storm om gelijk te maken, maar I.Jmuiden's ach terhoede stond pal, zodat het einde met een overwinning voor IJmuiden kwam. Vplsen „D<; Kennemers" komen terug Ook in Velsen heeft zich een demobili- satieraad gevormd, die onder ere-presi- dium van burgemeester M. M. Kwint de belangen der terugkerende militairen zal behartigen. Daartoe worden de gezinnen van de gcdemobliseerden bezocht en wel in de eerste plaats van de leden van het Konnemer Bataljon. Er zal dan een vra genlijst betreffende de militairen worden overgelegd en in dit verband verzoekt de Raad al degenen, füe zulk een lijst nog niet hebben ontvangen, zich tot het secre tariaat van de Demobilisatieraad te willen wenden. Raadhuis te Velsen. De V.V.D. bijeen in Rex De afdeling Velsen van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie (V.V.D.) hield Dinsdagavond voor een twintigtal bezoekers in de bovenzaal van het Rex- theater eerr bijeenkomst, waar ir. A. Stof fels uit Haarlem sprak over de plaats der V.V.D. tussen de andere politieke groepe ringen. Ir. Stoffels was van mening, dat dit mo ment niet ideaal is voor een dei-gelijke be schouwing, omdat juist in de verkiezings tijd de ongeveer gelijkgestemde partijen felle tegenstanders schijnen te zijn, wat zich volgens hem laat verklaren door het feit, dat deze hun stemmen uit dezelfde lagen der bevolking moeten zien te krij gen. Desondanks achtte hij het juist, aan de plaats van de V.V.D. aandacht te schen ken en via de_ soms grillige scheidslijnen, die op religieus, sociaal en ethisch gebied langs en soms dwars door de diverse par tijen lopen waarbij spreker gelegenheid kreeg het standpunt van de V.V.D. ten aanzien van verschillende actuele proble men uiteen te zetten en een blik In de geschiedenis van de V.V.D., belandde ir. Stoffels bij de houding tegenover het com munisme. De C.P.N. zag de inleider als een partij met afwijkende democratische opvattingen ten opzichte van de andere groeperingen, welke uitlating hij staafde met een aantal citaten uit de „Waarheid" statuten, die onder meer gewagen van contröle-com- missies in de boezem der partij, doen en laten der leden volgens spreker als een kleine Gepeoe aan het totalitaire In zicht der partij te onderwerpen. De hui dige actie tegen communistische wethou ders en gedeputeerden, waarin ir. Stoffels de P. v. d. A. als baanbreker zag, kreeg van hem het commentaar, dat dezelfde P. v. d. A. index-tijd de C.P.N.-wethouders in het zadel hielp op een moment dat de ogen van de toenmalige Partij v. d. Vrij heid al lang geopend waren. Na de met aandacht gevolgde uiteenzet ting kwamen verscheidene vragen los, die de Haarlemse gast grondig beantwoordde en waax-door hij de gelegenheid kreeg, met name op de komende grondwetswijziging en de Indonesische situatie In te gaan. Aansluitend bij het propagandistische deel van de avond werd een huishoudelijke vergadering gehouden. Zwart-witte vitrage Tegen tv/ee kooplieden werd proces verbaal opgemaakt, omdat zij vitx-age en wollen dekens boven de normaal vastge stelde prijs verkochten. Een bewoner van Velsen-Noord, die met de Pinksterdagen trek had in een extra stuk vlees en daartoe frayduleüs slachtte, is aangehouden. Velsen-Noord Kwart eeuw in het smidsvak De heer N. Rozemeyer, voorman metaal bewerker monteur in dienst bij Van Gelder Zonen N.V. Kon.' Papierfabrieken herdacht Maandag zijn vijf-en-twintig jarig jubi leum, welk feit in verband met het Pink sterfeest Dinsdag door directie en een grote groep collega's door'een warme huldiging kleur kreeg. In tegenwoordigheid van de heren ir. J. M.' de Muinck Keizer en ir. T. F. Hubrecht heeft de heer J. Smit, fabrieksdirecteur, de jubilaris, dié vergezeld was van twee zoons, op het directiekantoor hartelijk en waardeerend toegesproken. i Daarna schetste de heer Smit de vakb< kwaamheid van de jubilaris, welke thans de hoogste smidsfunctie als speciaal mon teur van de cellulosefabrieken bekleedt. Een enveloppe, alsmede een schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie werden vervolgens overhandigd. Omringd door collega's en C. F.-perso- neel vertolkte de heer K. Stammis, werk baas, in de loodbranderswerkplaats, de gevoelens van dankbaarheid. Spreker schetste de jubilaris als een „pittige" ke rel met een werkzame aard. Namens de collega's dankte de heer M. Kort voor de prettige samenwerking en ondervonden vriendschap en overhandigde als blijken van erkentelijkheid een porte- monnaie, een aansteker en een plant, wat de jubilaris bewoog om op zijn beurt te danken voor de sympathieke huldiging. GRONDSTOFFENAANVOER. Voor Van Gelder Zonen papierfabriek is tijdens de Pinksterdagen aangekomen het Noorse m.s. „Bamse" met een lading hout- stof uit dit land. HEREN ZWEMBROEKEN KINDER TRAININGSPAKKEN FEUILLETON j* uur; „De Vergelding" Woensdag 19 mei Jongen. ^•tf-.Kerk 8 "1Jnxmaens Bloei" en 8 uur: Filmvoor- ir: Ledenvergade- «aaui?ÏÏ,ERDAG 20 MEI \j:^izESpreekuurWethou- fc"ï:kcor" ültvo<™g „Goede Her- Vertaald uit het Engels door DOROTHY BLACK 26) Hij bukte zich om zijn hond te aaien. Tussen mevrouw Gale en Lynn was in tussen zo'n grote afstand ontstaan, dat Lynn zelf soms voelde, dat er weinig voor nodig zou zijn om haar te overtuigen, dat ze index*daad alleen maar vage kennissen waren. Mevrouw Gale had de gewoonte aangenomen om tegenover Peter en Lynn precies even plechtstatig te buigen als te genover de rest van de gasten. Ze was de plechtstatigheid in persoon. Maar zolang ze tevreden was, deed het er weinig toe. De verandei'ing deed haar zichtbaar goed. Hoewel ze zich nog wel enigszins zonder ling gedroeg, viel het hier op het land minder op dan in Londen, waar politie agenten niet veel op hadden met dames, die in zonderlinge kleren in Hydepark wandelden en met de dieren praatten. De zaken liepen wonderbaarlijk goed. Ze waren nu volgeboekt tot eind Juli. Dan zou er waarschijnlijk wel even een moei lijke tijd komen! De school zou dan ge sloten worden. Het geregeld bezoek van schooljongens en ouders voor thee, roeien en vissen, zou ophouden. Maar ze zouden die moeilijke periode, als ze werkelijk moeilijk zou blijken te zijn, ingaan met geld in handen en drie vaste gasten. Als het erg moeilijk zou worden, dacht Lynn, blij over het idee alleen al, kan ik Elfrieda ontslaan. Ze keek naar Peter. Hij zat nog over zijn boeken "gebogen en zag er uit als een te vreden schooljongen, wiens werk bijzon der gelukt is. Hij is eigenlijk helemaal niet lelijk, dacht Lynn. Voox-al nu hij er ge zonder uitziet. Hij had er de eerste keer, dat ze hem zag, zo oud en gerimpeld, met diepliggende ogen en gele gelaatskleur uit gezien. Maar nu zag ze duidelijk, dat hij een charmant en humoristisch gezicht had. Vooral als hij moest lachen. Zijn lach was erg jongensachtig. Hij lachte echter niet vaak. En er waren momenten, dat ze hem voor zich uit starend aantrof met een vreemde, peinzende uitdrukking in zijn ogen, die ze langzamerhand begon te ken nen. Dan dacht hij aan -aan de verschrik kingen, die hij meegemaakt had. Hij sprak, er echter nooit met haar over. Eens op een keer had ze hem met kolonel Parting ton horen spreken over de hitte, de mod der, de gebrekkige installatie van de hos pitalen in de wildernis, maar hij was er mee opgehouden, toen zij binnenkwam. Wat hij nodig had dacht Lynn, was rust en- een prettige omgeving en wat succes. En opeens herinnerde ze zich, dat ze goed nieuws voor hem had. Ik vergat je nog te vertellen, dat we er twee nieuwe vaste gasten bij krij gen. Ze hebben de grote kamer genomen met de privé-badkamer, die moeder en ik eerst hadden. Zie je wel, dat het goed is, dat wij er uit zijn gegaan! Jij hebt altijd gelijk, plaagde hij haar, wie zijn het? Ze keek op een papiertje, waarop ze een aantekening had gemaakt: Twee ongetrouwde dames. Juffrouw Trenchard en juffrouw Stubb. Ik geloof dat juffrouw Stubb de gezelschapsdame is. Ze ziet er erg gedwee en een beetje zielig uit. Juf frouw Trenchard is een van die manlijk uitziende oude vrouwen. Maar ze schijnen het goed te kunnen doen en waren bereid een maand in voren te betalen. En geen van "beiden heeft diëet! Dan zitten we dus vol! Ze knikte. Het betekende dat ze hun kosten dekten en iets opzij konden leggen afgescheiden 'van de inkomsten van de theeschenkerij en de andere consumpties buiten. Ze maakten erg veel drukte over hun slaapkamer. Ze wilden er niet een hebben, die op de weg uitkeek. Ik geloof dat ze een inbrekers-complex hebben. Juffrouw Stubb zei, dat juffrouw Trenchard zich 's nachts altijd erg zenuwachtig maakte tengevolge van een schok, die ze eens ge had heeft. Iemand heeft natuurlijk ingebi'oken en haar halskettingen gestolen, zei Peter lachend. Nu, die zijn hier veilig. Dit schijnt ee$ fatsoenlijke streek te zijn. Er is maar één politie-agent voor drie dorpen tezamen en hij doet de ronde per fiets. Waar had je het vanmorgen eigen lijk zo druk over met moeder? vroeg Lynn. Je moeder wilde weten, hoe ik mijn Victoria Cross heb gekregen. Ze wilde me niet geloven, toen ik zei, dat ik een post zegel naar de kolonel in de vuurlinie had gebracht. Hetgeen natuurlijk ook niet hele maal volgens de waarheid is. Dat lijkt me ook niet, merkte Lynn droogjes op. Wat ik in werkelijkheid daarheen bracht, was een stuk zeep, zei hij, terwijl hij de avondpost openmaakte. Dan hoorde ze hem een uitroep slaken: Ik dacht dat we van die vent wel niet meer zou den horen! Aan het hoofd van de brief stond „Watson Hotels N.V." en tussen haakjes er onder „Amusements-bedx'ijven". Hij keek over Lynn's schouder mee, terwijl ze las: „Ik had gehoopt eerder van u te horen (JW schreef bijzonder vorme lijk). Ik verbaas mij er over, dat u zich niet met mij in verbinding hebt gesteld inzake mijn buitengewone bod, dat ik u voor het hotel met alles wat er bij be hoort, bekend onder de naam „Het Vro lijke Avontuur", heb gedaan. Natuurlijk zal mijn prijs aanmerkelijk omlaag gaan, als mijn bod niet is aangenomen vóór het eind van dit seizoen en het zal mij niet mogelijk zijn u later nogmaals een der gelijk gunstig bod te doen". Er stond nog meer in van dezelfde strekking. Ik heb je over hem verteld, zei Peter. Het is die vent, die mij wil uitkopen. Een poosje geleden hing hij constant aan de telefoon. Toen is hij een tijd rustig geweest. Wat moet ik hem zeggen? Dat hij naar de maan kan lopen? Ik zou hem helemaal niet antwoorden, zei Lynn droog. Ze scheurde de brief aan kleine stukjes en wierp deze in de prulle- mand. Peter stond bij het raam. Hij aarzelde en zei dan: Er is iets dat me nogal be zorgd maakt, Lynn. Geloof je niet, dat deze hele zaak een soort valstrik is? Ik bedoel, dat die vent en Mercer samenspan nen tegen mij, ons nu van geld voorzien, zodat ik hun schuldenaar werd om dan later(Wordt vervolgd) Ph. de Koning HERENMODES KENNEMERLAAN 24 „De Deserteur" een succes De nationale bevrijdingsdag, die ook vorig jaar aan de oudere schooljeugd ge legenheid hood zich te vermeien in het aanschouwen van toneelspel door de On derwijzers Toneelvereniging „Kennemer- land" heeft de afgelopen week opnieuw tot dergelijke uitvoeringen geleid, die de leerlingen van de hoogste klassen der la gere scholen van Velsen en Beverwijk enige uren prettig hebben bezig gehoxiden. Niet alleen echter deze categorie heeft ge noten in gebouw „Concordia", voor dit doel geëigend, doch ook een groot aantal ouders en personen, die door bijdragen de voorstellingen van „De deserteur", een historisch toneelspel van Fred. Berens hebben mogelijk gemaakt. Het strijkje van „Gas en Water" zorgde op verdienstelijke wijze voor de muzikale enscenering en begeleiding van de dansen op het toneel. „De deserteur" beschrijft een episode uit de Franse bezetting van 1813 en herinnert levendig aan de overheersing van de Duit sers over ons land waarna de bevrijdings vreugde langdurig een plaats innam. Wa ren de teksten en kleding op de tegen woordige tijd ingesteld geweest dan had men ongetwijfeld het onderscheid niet kunnen merken tussen de beide bezettings periodes. Hoe het zij, de leerlingen en de „groten" hebben door deze opvoering, waarin on geveer vijftig medespelenden zich van hun beste toneelzijde lieten zien, gemerkt, dat een onderwijzer (es) een grote dosis humor en geestigheid kan 'bezitten en daarvan laten delen. Het verhaal, verlucht door fraaie, histo rische kleding, prettige liedjes en aardige dansen, wat alles veel voorbereiding heeft geëist, deed de „zaal" meeleven. Een groot aandeel hebben hierin zeker de heren J. Goddijn als regisseur en H. Jonkers ln de rol van de Vlaming Jules Verschave gehad, waarbij tevens alle anderen deelden in het vlotte spel. De heer K. Faber wees daarbij nog op de zeer aangename vriendschaps banden, die door de O.T.V. 2ijn gekweekt en onderhouden worden. De situatie bij Van Gelder In verband met de situatie aan de Pa pierfabriek Van Gelder Zonen, vorige week ontstaan door de ontslagkwestie van de zes machinisten vernemen wij dat er Za terdagmorgen een confei-entie plaats heeft gehad tussen de hoofd- en plaatselijke directie van het bedrijf en de hoofdbestu ren van de erkende vakorganisaties. Hier in werd besloten te trachten een oplossing te vinden voor de gerezen moeilijkheden, welke gevonden moet worden door geza menlijk overleg met de Rijksbemiddelaars. Aansluitend aan deze conferentie is des avonds vergaderd met het bij het conflict betrokken personeel en de hoofdbesturen van de oi'ganisaties, waarin van bovenver melde besprekingen verslag werd uitge bracht. Hierbij hebben de leden hun vertrouwen uitgesproken in het beleid van de hoofd besturen, doch met klem aangedrongen op een spoedige beslissing. Tenslotte zij nog vermeld, dat de be sprekingen, waax-bij alle bestaande ge schillen in de productie-afdelingen te ber de zullen worden gebracht, heden Woensdag plaats zullen vinden. Beverwijk Reisduif Beverwijk Op de eerste Pinksterdag werd door de Nederlandse Bond van Postduivenhouders een wedstrijd georganiseerd. De 525 duiven welke hieraan deelnamen, vertrokken om half 8 van Vilvoorde (België). De eerste duif arriveerde om 19 minuten over 10 in Beverwijk. De laatste duif kwam slechts 18 minuten later binnen. De totale u»fo1 luidt: P. Luit 1, 15, 24; T. Looyen 2, 6, 19, 3»7 48, 51; G. H. Tersteeg 3, 9, 16. 33, 37, 58; Gebr. Vos 4, 10. 29, 35; C. Castricum 5, 11, 12; P. H. van Minnen 7, 13, 26, 50; G. v. d. Winden 8, 22; C. Hoeks 14, 17, 43, 44; G. Butter IQ; A. Kat 20, 27; F. Blommaerts 21, 49. 52; D. v. d. Bend 23; C. G. J. Dekker 25, 28; J. Luntz 31, 36, 38; C. Hope 32; G. Muijs 39, 59; P. van Dessel 40; P. v. Vuuren 41, 53; P. Lotterman 42, 47; D. Philippi 45, 54; G. Grapendaal 46; G. Visser 55: G. van Berkum 56; J. de Vries 57; J. Exalto 60. OPENBARE HUISHOUDLES. De gemeentelijke huishoud- en industrie school in Beverwijk gaat op Donderdag 20 Mei 's middags en 's avonds een openbare les geven, waaraan een tentoonstelling ver bonden is. Na afloop zullen de leerlingen een toneelstukje opvoeren. PRIKPLANK INGEPIKT. Het systeem van de prikplanken, dat door diverse winkeliers in onze omgeving met succes geëxploiteerd wordt, heeft de aan dacht van de politie getrokken, daar deze exploitanten met hun prikplanken een methode om door middel van prikken prij zen te veroveren raison van één dubbeltje per „prik" de Loterijwet overtreden. De eerste is er in Beverwijk inmiddels inge vlogen. Voor a.s. moeders is juist deze week (na de Pinkster- drukte) bl2onder geschikt om een uitzetje uit te zoeken. U kunt nu rustig kopen. Bovendien hebben wij verschillende attractieve artikelen. Anegang 46 voor de Babv Ageaikda voor Beverwijk WOENSDAG 19 MEI. Kennemer Theater, 7 en 9.15 u.: „Dwaal wegen". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Avontuur aan de Amazone". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Het ei en ik".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3