c VOETBAL Nederlands elftal tegen Noorwegen samengesteld Sportsmen uit Leamington in Heemstede PANDA EN HET OOG VAN MUG Haarlemse S.D.* weer voor hel i DONDERDAG 20 MEI 1948 IJ MUIDER COURANT Het Nederlands voetbalelftal Is voor de ontmoeting met Noorwegen, die Woensdag 26 Mei te Oslo zal worden gespeeld, als volgt samengesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: Van Bun (MVV) en Schijvenaar (EDO). Midden: Stoffelen (Ajax). Terlouw <DCV) en De Vroet (Feyenoord). Vóór: Van der Tuyn (Hermes-DVS), Rijvers (NAC). Roozcnburg (Neptunia), Wilkes (Xerxes) en Lenstra (Heerenveen). Reserves: Landman (Neptunus), Albers (Vitesse), Temming (DOS) en Schaap (Gooi). Na de wedstrijd tegen België is de voor hoede gewijzigd. Roozenburg en Van der Tuyn zijn opgenomen en nemen de plaat sen in van Schaap en Engelsman. De nieu we samenstelling van de voorhoede was te verwachten na de wedstrijd van de Bonds- ploeg tegen Wolverhampton Wanderers en Woensdag tegen Rotherham op het terrein van Sparta, De voorhoede liet gisteravond goed samenspel zien. Lenstra speelde niet mee tegen de Engelse ploeg en werd ver vangen door Clavan van ADO. Terstond pakte het voorlopig Nederlands elftal goed aan. Het lukte aardig, want na tien minuten opende Roozenburg de score. De Engelsen lieten zich waarlijk intimi deren en volgden bij elke aanval der Ne derlanders de tactiek van opruimen. Voorts plaatsten zij slecht en zij schenen aan het Nederlandse speltype, dat nu op zijn best was, maar niet te kunnen wennen. Hun doelman Warnes moest zich in die periode geducht weren en hij deed het voortref felijk. Eén minuut voor de rust kon Van der Tuyn, die bijzonder goed op dreef was, nog juist een bijna te ver doorgeschoten voorzet van Rijvers op zijn schoen krijgen, een afgemeten boogballetje naar Wilkes afgeven en toen was het door een kopbal van laatstgenoemde 20. Het spel van Rotherham had tot nu toe weinig indruk gemaakt. In de tweede helft volgde een ander spelbeeld. Bijna 45 mi nuten lang spanden de Engelsen zich met geestdrift en betere balcontröle in en zij Heten nu meermalen wat behoorlijks zien, dat wil zeggen tot bij het doel. Hun scho ten waren meestal in het wilde weg en de enkele, die De Munck (deze had na de rust Landman vervangen) op zich af zag ko men, leverden geen succes op. Ondanks dit Engelse overwicht zou het lang niet ver wonderlijk zijn geweest, als de Bondsploeg haar voorsprong nog aanmerkelijk had vergroot, want de keren waren talrijk, dat de Nederlandse voorhoede er als een linie tussenuit trok en dan was het vooral Roo zenburg, die gevaarlijk dreigde te wor den. Het bleef jammer genoeg slechts bij dreigen, omdat hij zich teveel op het randje van buitenspel opstelde en daar door inderdaad meermalen buitenspel kwam te staan. Tot driemaal toe speelde hij zich vrij, maar zijn soloren op doel mislukte, omdat hij de toelopende doelman te dicht liet naderen. Schoten van Wilkes, Van der Tuyn en Rijvers hadden de goede richting en wa ren fel genoeg, doch de Engelse doelman werkte met succes en kwam ook in me nige benarde situatie tussenbeide, voordat er een schot gelost kon worden. Na een half uur spelen kwam Rothenham goed koop aan een tegen punt. Terlouw trapte vlak voor ddfel een bal hard weg, maar tegen de schoen van Van den Engel aan. De bal verdween met effect in de linker bovenhoek. (21). Een hoog schot van linksbuiten McMahorn had bijna nog de gelijkmaker gebracht. Het schot ketste echter tegen de paal. Met 21 kwam het einde. Sport in 't kort ENGELSE ZEGE TE BELLINZONA. Een Engelse combinatie samengesteld uit enkele spelers en de reserves van het Engel se elftal boekte in Bellinzona een overwin ning van 5-1 op een Zwitsers B-team. Bij de rust was de stand 3-0 in het voordeel der Engelsen. ENGELAND-NEDERLAND VOOR DAVIS- BEKER. De data voor de Davis-beker- wedstrijd tussen Engeland en Nederland voor de derde ronde zijn op verzoek van de K.N.L.T.B. vervroegd. De ontmoeting wordt nu gespeeld op 10, 11 en 12 Juni te Edgbas- ton bij Birmingham. Olympische Spelen Programma der Spelen De Olympische Spelen zullen op Donder dag 29 Juli geopend worden in het Wembley Stadion. Des avonds beginnen de zwemmers en worstelaars hun serie wedstrijden. Het programma luidt: Donderdag 29 Juli tot en met Zaterdag 8 Augustus: zwemmen; Don derdag 29 Juli tot en met Donderdag 5 Augustus: worstelen; Vrijdag 30 Juli tot en met Zaterdag 7 Augustus: athletïek; Vrijdag 30 Juli tot en met Vrijdag 13 Augustus: schermen; Vrijdag 30 Juli tot en met Vrijdag 13 Augustus: voetbal; Zaterdag 31 Juli tot en met Donderdag 5 Augustus: moderne vijf kamp: Zaterdag 31 Juli tot en met Donder dag 12 Augustus: hockey; Maandag 2 Augus tus tot en met Vrijdag 6 Augustus: schieten; Dinsdag 3 Augustus tot en met Donderdag 12 Augustus zeilen; Donderdag 5 Augustus tot cn met Maandag 9 Augustus roeien; Vrij dag 6 Augustus tot en met Zaterdag 14 Augustus basketball; Zaterdag 7 Augustus tot en met Vrijdag 13 Augustus: wielrennen; Maandag 9 Augustus tot en met Zaterdag 14 Augustus: ruitersport; Maandag 9 Augustus tot en met Woensdag 11 Augustus: gymnas tiek; Maandag 9 Augustus tot en met Vrij dag 13 Augustus: boksen; Maandag 9 Augus tus tot en met Woensdag 11 Augustus: ge wichtheffen; Woensdag 11 en Donderdag 12 Augustus kanosport. Zaterdagavond 14 Augustus zullen de spe len in het Wembley Stadion gesloten wor den. Zwemmen Sportbond viert het lentefeest Zondagmiddag houdt de Sportbondsjeugd van de turngroep en de Haarlemse Zwem vereniging „De Watervrienden" haar lente zwemfeest in het Sportfondsenbad. Het feest bestaat uit twee delen, waarvan het eerste het lentespel „Lente en Jeugd" is. waarbij op symbolische Wijze met sport en spel, muziek en zang, volksdans en spreek koor de lente de winter verjaagt. Lentefee en Zomerzon vieren dan hun bruiloft. Na een opmars begint het tweede deel met wedstrijdzwemmen en hinderniszwemmen, springen, pushbalwedstrijd, spel in ondiep, demonstratie klassikaal onderwijs, demon stratie zwemmend redden, parapluzwemmen enz. Met een golvenbad wordt deze middag besloten. Meer dan 250 kinderen zullen het programma uitvoeren. Schaken Noordholland kampioen van de schaakhonden Met een overwinning op Noord Oost Ne derland legde het tiental van de Noordhol landse Schaakbond beslag op het bondskam- pioenschap van Nederland. Op bijzondere wijze hebben zich de Haarlemse schakers in deze wedstrijden onderscheiden. De uitslag van de beslissende strijd luidt: A. Kloek (Staunton)H. Bouwmeester (Haarlem) remise; J. Dijkstra (Unitas, Gro llingen)G. B. v. d. Velde (Haarlem) 0-1; J. A. Lochtman (Staunton)S. Muurlink (V.A.S.) 0-1; G. Boon (Veendam)A. Slob (Zaandam) 0-1: Ds. v. Royen (Oude Pekela)- A. Groenendijk (Aalsmeer) remise; W. Kruit Jr. (Stadskanaal)-J. Zoontjes (Wee- nink) remise; Dr. Enklaar (Onstwedde)-J. Wijker (Schaakmat) remise; J. H. Kruyt Sr. (Stadskanaal>-W. Kaan (Schaakmat) 1-0; G. Levenga (Veendam)-J. H. Smak (Zaandam) 0-1: S. J. Smit (Lasker)-N. Luze (V.A.S.) 0-1. Totaal 3-7. De eindstand luidt: 1. Noordholland 2. Noord Oost Nederl. 3. Noordbrabant 2 0 4 0 2 0 15-5 5V4-14V£ De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur: nieuws. 7.15 Gym nastiek, 7.30 Platen, 8.18 Operamuziek. 8.50 Voor de vrouw, 9.00 Platen. 9.30 Mendels sohn, 10.00 Morgenwijding, 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Zang en piano. 11.00 Voordracht, 11.20 Platen, 12.00 Piano en or gel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportagenda, 12,38 Viool en piano. 13.15 Lichte muziek met zang, 14.00 Kookkunst. 14.30 Geminiani en Mozart, 15.00 Ons volk en zijn dichters. 15,20 Kamerorkest. 16.00 Orgel, 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Causerie over Swee- linck. 18.15 Felicitaties. 18,30 Strijdkrachten programma. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Accordeonorkest. 19.30 VPRO-cursus. 20.05 Rrahms. 20.30 VPRO-cursus. 21.00 Gevraagde platen. 21.35 Buitenlands overzicht. 21.50 Symphoniefantastique Berlioz. 22.40 mej. dr. N. A. Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.15 „Swing and Sweet". 23.40 Orgel. HILVERSUM II, 414,5 M., 218 M. en 1875 M. 7, 8. 13, 19, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Pla ten. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Platen. 9.15 Voor zieken. 9.35 Symphonisch concert. 10.30 Morgendienst. 31.00 Piano. 11.30 Platen. 12.00 Ancora Trio. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 13.15 Vrij en blij. 14.00 Don Kozakken. 14.20 Oude en nieuwe schrijvers. 14.40 Geestelijke mu ziek uit Baroktijd. 15.10 Platen. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Voordracht 16.20 Piano. 16.40 Orkest met viool. 17.30 Kamerkoor 18.00 „Sans Souci". 18.30 Vacantievreugd. 18.45 Kerkkoor. 19.15 .,80.000 wach ters". 19.30 Actueel geluid. 1945 CWN-kwar- tier. 20.15 Orgel. 20 45 Luisterspel „Stanley" (IV>. 21.30 De Varianten. 22.00 Vragen aan voorbijgangers. 22.30 Negro Spirituals. 22.45 Overdenking 23.15 Orgel en piano. 23.45 JWaten. Tussen Heemstede en Leamington, het prachtige stadje in het graafschap War- wickshix-e, zijn sinds het vorig jaar hechte banden van vi-iendschap ontstaan. De Heemstedenaren, die in September 1947 een week in Leamington hebben mogen doorbrengen, kunnen meepraten over de onvergetelijke dagen, welke zij bij hun En gelse vrienden hebben beleefd en de eer ste kennismaking van de Heemsteedse sportslieden met de Engelse gastheren mocht dan ook een succes voor de initia tiefnemers van deze uitwisseling worden genoemd. Thans maakt Heemstede zich gereed voor de ontvangst van de sportsmen uit Leamington, die van 27 Mei1 Juni naar deze omgeving komen. De heer C. A. Schipper, algemeen leider van de Heemsteedse oi-ganisatie, heeft de laatste maanden heel wat werk moeten verzetten, om met zijn pi'ogramma gereed te komen, maar nu is alles dan tot in de puntjes verzorgd. Donderdag 27 Mei worden de gasten of ficieel ontvangen in het restaurant Groe- nendaal. De burgemeester van Heemstede, jhr. J. P. W. van Doorn zal het woord voeren. Vrijdag daarop zullen de Engelsen per extra tram en boot een trip maken naar Marken en Volendam. Na terug komst van Volendam volgt een wandeling door Amsterdam en tot besluit een maaltijd in de hoofdstad. Op Zaterdag 29 Mei vangen de sport wedstrijden aan. Des middags om twee uur wordt in het Heemsteedse Sportpark een dames hockeywedstrijd gespeeld tussen de vertegenwoordigende elftallen van Heem stede en Leamington, waarna om half vier de gymnastiek- en sportvereniging „Heem stede" een demonstratie geeft. Met de voetbalwedstrijd Heemstede (bestaande uit spelers van H.B.C. en R.C.H.) tegen Lea mington, welke 's avonds om zeven uur wordt gespeeld, zal de eerste sportdag worden besloten. Zondag 30 Mei ontmoeten CVHW en Leamington elkaar op het cricket-veld van de Heemsteedse Sportparken. De zwemvij vers Groenendaal zullen in de middaguren het toneel van de strijd vormen tussen de Heemsteedse zwemmers en zwemsters en die van Leamington, waarbij ook een wa- terpolowedstrijd tussen de herenploegen op het program staat. De volgende dag maken de Engelsen een uitstapje per bus naar Arnhem. Des avonds zullen in het Sportpark-restaurant de'ta feltennisploegen de strijd aanbinden. Dinsdagmiddag 1 Juni wordt op de ten nisbanen van het park Groenendaal de tenniswedstrijd Heemstede-Leamington gespeeld, met welke ontinoeting de sport wedstrijden worden besloten. Des avonds is er een afscheidsbijeenkomst. Met de boottrein van 9.08 uit Haarlem aanvaarden de Engelse bezoekers Woens dag 2 Juni de terugtocht. Tussentijds ontslag Alvorens U Uw aankoopvergunning besteedt, bekijkt en beriidt eerst de VAUXHALL, 4 ,cyl 4340—, 6 cyl. 5325.— en de FONXIAC luxe uitvoering 6150.— Automobielbedrijf HEEREMANS VAN LEUVEN Nieuwe Gracht 78 - Tel. 21498 - Haarlem (Adv.) TWEEDE KAMER Bloemenveiling in Nijmegen had een normaal verloop Op de Woensdag gehouden bloemen- en potplanten veiling te Nijmegen had 't besluit van 't comité van actie van bloemenhande laren, op de ei'kende veilingen geen bloe men te kopen, zolang de 2 pCt. omzetbelas ting geheven wordt, weinig invloed. De aanvoer van potplanten en bloemen was zeer groot en tegen goede prijzen werd de gehele voorraad aan de bloemenhande laren, zowel winkeliers, venters als expor teurs, verkocht. Enkele handelaren uit Aalsmeer poogden de kopers te beïnvloe den, doch zij vonden zo goed als geen ge hoor. Leraren M.O. niet bevredigd door nieuwe salarisregeling In Utrecht is een buitengewone ver gadering gehouden van de Algemene Ver eniging van Leraren bij het Middelbaar Onderwijs. Met 76 tegen 11 stemmen werd het beleid van het hoofdbestuur inzake de salarisactie goedgekeurd. Deze algemene vergadering was door het hoofdbestuur bijeengeroepen, omdat het zich wegens tot uiting gekomen oppositie wilde vergewis sen, of het nog het vertrouwen van de leden bezat. De vergadering sprak als haar oordeel uit, dat de nieuwe salarisregeling op „ver scheidene punten verbetering behoeft, zoals ten aanzien van het feitelijke mini mum aantal lesuren van de volledige be trekking, van de salariëring van de leraren in de lichamelijke oefening en van de leraren, werkzaam aan twee of meer scho len en van de salarismarge tussen een directeur en een leraar in de volledige be trekking. Technische herziening der Lager onderwijswet (Van onze parlementaire redacteur). Minister Gielen was in een opgewekte stemming. De verklaring hiervan viel vooi-al te zoeken in het feit, dat hij er in derdaad in geslaagd was zijn reeds een tijd geleden gedane belofte in te lossen om nog in het lopende zittingsjaar tot een techni sche herziening van de Lager Onderwijs wet over te guan, in hoofdzaak ten einde een aantal uit de bezettingstijd afkomstige op zichzelf nuttig te achten veranderingen in de wet op te nemen en om voorts som mige noodzakelijke wijzigingen daax'in een plaats te geven. Het debat had een bovenal technisch karakter. Wij menen daarom te kunnen vol staan met aan te stippen, dat minister Gielen naar aanleiding van een vraag van mevrouw Fortanie rD e Wit V.V. D.) verklaarde, dat wanneer eenmaal de algehele herziening van de wet aan de orde komt (waarop mevrouw Van der Muyzen- berg (Comm.) vooral gebrand bleek te zijn) eerst in de kring van de voorstanders van het openbaar onderwijs overeenstemming bereikt moet zijn omtrent de bestuursvorm van de openbare scholen meer zeggen schap aan de ouders was het ideaal van mevrouw Fortanier alvorens de regering een dergelijke kwestie zou kunnen regelen. Natuurlijk kwam ook de kwestie van de schoolgeldregeling ter sprake. Het stand punt van de minister was, dat onze schat kist op het ogenblik zeker geen kosteloos lager onderwijs zou gedogen. De bewinds man moest zich ook wegéns financiële be zwaren verzetten tegen verwezenlijking van het ideaal van mr. Terpstra (A.R.) de financiële gelijkstelling van het buiten gewoon lager onderwijs. Aangezien de rest van het debat een vrij wel louter technisch karakter had, menen wij het bij het bovenstaande te mogen laten. Dit te meer, omdat, zoals de heer Van S1 e e n (Arbeid) verklaarde, de Lager Onderwijswet hoe langer hoe meer onleesbaar begint te worden. DE PRINS WILLEM H VERLIEST ZIJN SCHROEF. Het 7229 ton metende Nederlandse stoomschip Willem II, het eerste schip dat met Marshall-graan in Nederland aankwam op 8 Mei, heeft bij de Azoren zijn schroef verloren. Het schip behoort aan de rederij Anthony Veder en Co. te Rotterdam en was op weg van Amsterdam naar Hampton in Virginië. Er is sleepboothulp onderweg. aan wethouders en gedeputeerden In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer op het Voorlopig Verslag inzake het wetsontwerp betreffende het verlenen van tussentijds ontslag aan wet houders en leden van Gedeputeerde Sta ten bestrijdt de minister van Binnenlandse Zaken de mening dat hier van gelegen heidswetgeving sprake is. Reeds in het verleden werd overwogen een dergelijke bepaling in de wet op te nemen, doch men meende toen aan een vooi-ziening van deze strekking geen behoefte te hebben, daar de publieke moraliteit zou medebrengen, dat men geen vertrouwenspositie bezet houdt, wanneer gebleken is, dat men het vertrou wen niet meer bezit. De gebeurtenissen van de laatste tijd hebben aangetoond, dat deze eis van publieke moraliteit niet door ieder als bindend wordt beschouwd. De regering erkent, dat grote voorzich tigheid betracht zal moeten worden met het nemen van besluiten van deze aard. Zij is bereid een aanvulling op te nemen met de strekking overijling en overrom peling te voorkomen. Voorgeschreven zou kunnen worden, dat ten minste veertien dagen vóór een besluit tot ontslag dóór de raad, onderscheidenlijk de Staten, aan de betrokkene het vertrouwen moet zijn op gezegd en voorts dat voor elke wethouder of gedeputeerde, die ontslagen wordt, een afzonderlijk besluit nodig is, dat met for mele redenen moet zijn omkleed. De eis van een gequalificeerde meerder heid voor bepaalde besluiten is in de Ge meentewet en in de Provinciale Wet niet bekend. De minister heeft overwegend bezwaar deze x'ichting uit te gaan. Zou men de werkingssfeer van het wets ontwerp beperken tot de opzegging van het vertrouwen op grond van het aanhangen van beginselen, strijdig met de veiligheid van de Staat of op grond van „onvader landslievendheid", dan zou men daaraan een veel te incidenteel karakter verlenen. Het verlies van vertx-ouwen kan mede ge baseerd zijn op geheel andere factoren. Het ontwerp biedt geen uitkomstvoor de gemeenten, waar de gemeenteraad in meerderheid uit communistische leden be staat. De communistische wethouders in die gemeenten kunnen geacht worden het vertrouwen te bezitten van de meerderheid van de raad. Zou deze situatie echter leiden tot grove verwaarlozing van het bestuur der gemeente, dan zal de minister niet aar zelen het initiatief te nemen tot toepassing van de mogelijkheid, voorzien in artikel 146 vierde lid der Grondwet. Met de groot ste waakzaamheid volgt de Commissaris der Koningin de situatie in de gemeenten, die hier in geding zijn. Ex-politieman in beroep Voor de Bijzondere Raad van Cassatie verscheen Woensdag de Amsterdamse po litieman S. O., die in beroep was gekomen tegen de hem door het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam opgelegde dood straf. O., eens een bij de Amsterdammers popu laire straatagent, bekend door zijn boks prestaties, werkte tijdens de oorlog bij de „Zenti'alstelle für jüdische Auswanderung" en heeft in die functie tal van Joodse land genoten aangehouden en ter beschikking van de Duitsers gesteld. Vele van zijn slachtoffers zijn omgekomen. De procureur-fiscaal achtte het verklaar baar dat bij verdachte de morele remmen verslapt waren en wilde daarom niet de doodstraf eisen. Hij concludeerde tot het instellen van een psychiatrisch onderzoek. De Bijzondere Raad zal op 4 Juni arrest wijzen. Cafc-exploitant tussen prikkeldraad De exploitant van een café-restaurant in de duinen te Scheveningen zegt slacht offer te zijn van een misverstand of me ningsverschil tussen de gemeente 's-Gra- venhage en het hoogheemraadschap Delf land. Na afloop van de oorlog kocht deze exploitant een officierscantxne der Duitsers van het M.G. Hij ki-eeg toestemming van de gemeente 's-Gravenhage deze cantine te verbouwen en in te richten tot een café restaurant. In 1946 kwam deze inrichting in exploitatie, nadat van gemeentewege d? toegangswegen voor auto's verbreed waren en straatverlichting was aangelegd. Enkele weken geleden maakte het hoog heemraadschap Delfland het de exploitant onmogelijk zijn bedrijf verder uit te oefe nen door de toegangswegen tot het restau rant met prikkeldraad af te zetten. Het hoogheemraadschap dat zeggenschap over dit stuk van de duinen schijnt te heb ben, is van plan het café-restaurant te laten afbreken. De exploitant heeft ongeveer 200.000 in zijn inrichting gestoken en lijdt thans per seizoen-dag ongeveer 1000 verlies. Delfland schijnt bevreesd te zijn, dat be zoekers van het café zich in de omringende duinen zullen begeven en dan schade aan richten in de helmbeplanting van deze waterkering. Volgens de exploitant wordt echter tegen mensen, die langs andere wegen de duinen binnengaan, niet opge treden. De gemeente Den Haag houdt zich tot dusverre in deze kwestie vrij afzijdig. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van distributiebescheiden te: Haarlem: Ga tot en met Gi. Aerdenhout: S en T. Heemstede: Ha. 24. Het was avond geworden. Panda J den. wanneer we hem in bewaring gaven maakte met Stapper een wandelingetje aan de hofmeester. Volg je me? Huh? Snap over hel verlaten promenadedek en genoot ;e?" „Daar is wel iets van aan!" zei Panda van de maneschijn. „Ik heb nog eens ge- nadenkend. „De hofmeester kan hem in zijn dacht!" zei Stapper. „Dat stuk zeep is een brandkast opbergen. Dat is nóg veiliger!" goede bewaarplaats voor die smaragd, dat „Ja, niet waar?" riep Stapper. „Zo is het is zeker! Maar ik zou het toch beter vin- is het niet? Kom, we zullen mtpspfklmp! Umpf! Pff! Hip!" De laatste woorden van de heer Stapper ivaren niet verstaanbaar meer. Een paar duistere gedaanten hadden hem en Panda een zak over hel hoofd ge worpen en begonnen hun nu te binden met een zwaar koord.... SCHEEPVAART Nederland. Borneo 14 Mei van Ras Tamu- ra naar Bombay. Java 16 Mei te Fremantle van Port Lincoln. Joh. de Witt 14 Mei te Soerabaya van Amsterdam naar Batavia. Roepat 17 Mei van Suez naar Belawan. Ron do 16 Mei Gibraltar gepass. van New York naar Port .Said. Tawali 15 Mei van Oran naar Port Said. Oceaan Alcinous 14 Mei van Aden naar Liverpool. Glenapp 16 Mei van Duins naar Rotterdam. Malampus 12 Mei te Pladjoe van Batavia. Vinke cn Co. Britsum 18 Mei Gibraltar ge- pass. van Rottei-aam naar Genua. K.P.M. Batoebahra 18 Mei Gibraltar ge- pass. van Rotterdam naar Batavia. K.N.S.M. Hes 17 Mei van Vigo naar Cadiz. Trajanus 17 Mei Gibraltar gepasseerd. K.H.L. Delfland 18 Mei van Santos (thuis reis). Salland 18 Mei te Buenos Aires (uit reis). H. West Afrika lijnen. Larenberg 19 Mei te Amsterdam van Afrika. Meliskerk 18 Mei te Bordeaux van Antwerpen. Stad Leiden 19 Mei Finisterre gepasseerd van Dakar naar Le Havre. H. Oost Afrika Lijnen. Bloemfontein 18 Mei te Durban van Beira. Boschfontein 17 Mei van Mombasa naar Tanga. Lieve-vrou- wekerk 17 Mei van Antwerpen naar Mar seille. Van 't Hoff 18 Mei te Mombasa van Tanga. K.N.S.M. Danae 18 Mei Ouessant gepas- seerd van Djidjelli naar Antwerpen. Tibe rius 19 Mei te Amsterdam van Rotterdam. Nederland. Bali 16 Mei te Penang van Port Swettensam. Johan de Witt 18 Mei te Bata via van Soerabaya. Johan van Oldenbarne- velt 19 Mei te Amsterdam van Indië. Oceaan. Adrastus 16 Mei te Aden naar Singapore. Alcinous 14 Mei van Aden naar Liverpool. Astyanax 16 Mei te Aden naar Batavia. Medon 14 Mei van Aden naar Am sterdam. Salaga 19 M.ei te Rotterdam van West-Afrika en gaat naar Amsterdam. Vinke en Co. Rossum van Paramaribo n. Amsterdam, passeerde 18 Mei Ouessant. Grote vaart Aldabi 14 Mei van Montevideo te Buenos Aires. Amstelkerk 14 Mei van Dakar te Fx-eetown. Banjoewangi, R'dam-Batavia. pass. 17 Mei Finisterre. Bloemfontein 16 Mei van Beira naar Durban. Duivendijk, R'dam- Vancouver, pass. 17 Mei Ouessant. Groote Beer, Java-A'dam, 18 Mei van Port Said. Karaton, A'dam-Java, 17 Mei te Z.W. van Sabang. Lievevrouwekerk 18 Mei van Ant werpen naar Mai'seille. Noordam 15 Mei (12 uur) van New York naar Rotterdam. Oot- marsum 17 Mei van Baltimore naar Holland. Roepat 17 Mei van Suez naar Belawan. Rijn- kerk 16 Mei van Dakar naar Amsterdam. Salland 18 Mei van Montevideo naar Buenos Aires. Talisse 17 Mei van Adelaide naar Mel bourne. Veendam 18 Mei van New York te Rotterdam. Waterman. Batavia-Rotterdam. 16 Mei van Sabang. Alkaid 20 Mei vermoe delijk van Santos naar Victoria. Alpherat, Sydnev-R'dam, 22 Mei te Aden verwacht. Alderamin, Basra-R'dam, 20 Mei te Antwer pen verwacht. Alamak. 17 Mei van Mantan- zas te Taraa. Alwaki 16 Mei van Rotterdam te Hamburg verwacht. Alcor, Porto Alcore- Rotterdam, 16 Mei te Rio Grande do Sul. Stad Maastricht 16 Mei van Rotterdam te Sfax. Stad Haarlem. 16 Mei van IJmuiden te Immingham. Stad Arnhem, 15 Mei van Huel- va naar Rotterdam. Stad Alkmaar 15 Mei van Cienfuegoe naar Norfolk. Prins Willem 4. Antwerpen-Montreal, pass. 14 Mei Cape Race. Tarao 17 Mei van Plymouth naar Rot terdam. Telamon 16 Mei van Aruba naai Curagao. Tjib^ak 16 Mei van Hongkong naar Batavia. Tjipondok 17 Mei van Singa pore te Poeloe Boskom. Tjisadane 15 Mei van Soerabaya naar Semarang. Triton 17 Mei van Aruba te Baltimore. Van 't Hoff 17 Mei van Dar es Salaam naar Mombassa. Winterswijk, Sfax-Rotterdam, 15 Mei van Ceuta. Bevei-wijk 16 Mei nog te Lubeck. Jobshaven 16 Mei van Rotterdam te Huil. Keilehaven 17 Mei van IJmuiden te New port Mon. Aardijk 17 Mei van Rotterdam te New York. Algenib, Maceiro, Rotterdam pass. 17 Mei Finisterre. Alhena 18 Mei van Baires te Rotterdam. Alwaki 15 Mei van Rotterdam naar Hamburg. Amsteldiep 17 Mei van Batavia te Amsterdam. Amstelkerk A'dam-West Afrika, 16 Mei te Dakar. Am- stelland, Baires-A'dam, pass. 17 Mei Oues sant. Antonia 16 Mei van Singapore naar Pladjoe. Averdijk, Havanna, R'fiam, 17 Mei te Antwerpen. Bali, 16 Mei van Port Swet- tenham te Penang. Banjoewangi, R'dam- Batavia, pass. 15 Mei Wight. Bantam, 15 Mei nog te Soengei Gerong. Batoebahra, Rotter- dam-Batavia, pass. 17 Mei Kaap St. Vincent. Bengkalis 16 Mei van Algiers naar A'dam. Beverwijk 16 Mei te Lubeck. Blijdendijk, New Yox-k-Rotterdam, 16 Mei te Antwer pen. Borneo, 18 Mei van Ras Tanura te Bom bay. Boschfontein 18 Mei van Mombassa te Tanga. Boskoop 17 Mei van Cuba te Amster dam. Castor 16 Mei van Curagao te Aruba. Celebes, Batavia-Amstei'dam, 16 Mei van Pa- lembang naar Colombo. Ceronia, Las Pie- dras-R'dam, pass. Land's End. Cistula 15 Mei van Soengei Gerong naar Tandjong Oeban en Sydney. Clavella, 14 Mei van Las Palmas naar Curagao. Congostroom 16 Mei van Takoradi naar Freetown. Cronenburgh. 16 Mei van Antwerpen te Rotterdam. Dordrecht 18 Mei van Suez te Abadan verwacht. Dui vendijk, Rotterdam-Vancouver 16 Mei van Antwerpen. Esso, Den Haag, 16 Mei van Rot terdam te Aruba. Flandria. 16 Mei van Man chester naar Blaye. Gadila, 16 Mei van Rouen te Rotterdam. Galilea, 16 Mei van Konakrv te Bordeaux. Grote Beer, Java- Amsterdam, 17 Mei te Ismailia (Suezkanaal). Grotekerk, Rotterdam-Australië, 16 Mei van Genua. Helicon. 16 Mei van New Orleans naar Curagao. Hugo de Groot, Australië- Java, pass. 17 Mei Perim. Hugo de Groot, Austi-alië-Java, pass. 17 Mei Perim. Japara, (K.P.M.) 17 Mei van Pare Pare naar Sanana. Johan de Witt 17 Mei van Amsterdam te Batavia. Joh. v. Oldenbarnevelt, Java-Am sterdam. pass. 16 Mei Finistei-re. Hedel 15 Mei van Montreal te Rotterdam. Kelbergen 16 Mei van IJmuiden te Newport (Mon). Kota Agoeng, Philadelphia-New York, 15 Mei op Delaware Rivier. Kota Baroe 16 Mei nog te Soerabaya. Larenberg, Freetown-Am sterdam, pass. 16 Mei Ouessant. Leerdam 15 Mei van Immingham naar Ceuta. Lemster- kerk, Amstei'dam-Perzische Golf, 16 Mei van Londen, Sibajak, Rotterdam-Batavia, pass. 15 Mei Pantellari?. Stad Maassluis 15 Mei van Rotterdam naar Hampton Roads. Streef kerk 15 Mei van Rotterdam naar Calcutta. Utrecht 14 Mei van Rio de Janeiro te Los Angeles. Waterman 14 Mei van Batavia naar Rotterdam. Willem Ruys, Batavia-Rotterdam 14 Mei te Suez, 16 Mei van Port Said. Zon- newijk 18 Mei van Cuba te Rotterdam ver wacht. Kleine vaart Arak 17 Mei van Barcelona te Sete. Ary Scheffer 16 Mei van A'dam te Dublin. Ba- rendsz 17 Mei van Manchester te Antwer pen. Bardal,17 Mei van Porsgrunn te Londen Celebes 15 Mei van Antwerpen naar Oporto. Constant 15 Mei van Koog aan de Zaan te Boom. Cretief 15 Mei van Stralsund te Hol beek. De Ruyter 15 Mei van Sas van Gent te Lubeck. Elisabeth (Vermaas) 16 Mei van Colchester te Londen. Evertsen 15 Mei van Helsinki te Kramfors. Elisabeth (RKC) 16 Mei van Spesshult te Zaandam. Fiat 15 Mei van Londen naar Dordrecht. Glashaven 17 Mei van Rotterdam te Kopenhagen. Hast 4 17 Mei van Vlissingen naar Parijs. Kortenaer 15 Mei van Fredericks Vaerk te Westervik. Macbeth 16 Mei van Hamburg te Aberdeen. Margrietha 16 Mei van Antwerpen te Kiel. Mies 16 Mei van Rotterdam te Londen. Mu- lan, Rafso-Antwerpen, pass. 17 Mei Kieler- kanaal. Nassauhaven 15 Mei van Boston n. Antwerpen. Nato 17 Mei van Leixoes naar Guernsey. Nettie 16 Mei van Helsinki te Pila. Nottingham 15 Mei van Harlingen naar Goole. Oi-ion 18 Mei van Huil te Antwerpen. Rolf 15 Mei van Caen naar Rouen. Sian 18 Mei van Rotterdam te Fyje. Tercia 15 Mei van Vianna naar Guernsey. Tyro, Faroer eil. naar Genua, 15 Mei van Gibx-altar. Van Bra- kel 15 Mei van Emden te Grangemouth. Van Gelder 15 Mei van Kiel te Grangemouth. Hoogwatertjjden Donderdag 20 Mei: 1.28-13.57 uur. Vrijdag 21 Mei: 2.19-14.42 uur. De zaak tegen de Ha-, MoU die enige ffiaaafe^t stek door het Bijzo„dï «k Amsterdam tot levensE werd veroordeeld a opnieuw door het Hnf Moll heeft, nadans na zijn ontvluchtte. i?**. verzet tegen dit Iedere verdachte nieuwe volledige beha® r* recht ZljD tesa»^ Dit verzet moet binnen U na de arrestatie worden Tweede vorderk. aollarfondsen De Nederlandse Bank dam heeft op grond vL/')L_ kendmaking 3/48 een effecten aangewezen om 1!* aan haar te worden aJfc' eigendom overgedragen Verwacht kan worden di(„ aanwijzing voorlopig fondsen voor aanbiedingen."' de Nederlandse Ban&S gewezen. en geen waakdebewum voor gebruikte r Si De nieuwe Prijsvoorscbdfc, SI bruikte auto's en motofrifi'1 w 12 Mei zijn ingegaan. htb cJ;' maakt aan de taxatie- procedure. De WExardebewijzên, welke óv- inspecteurs van het verkJv7 8)1 reikt, zijn hij koop en verb? bruikte motorrijtuigen niet De rijksverkeersinspectie wu I" gevolge met de prijsvnsa/* tornjtuigen geen bemoeien," Het inkomen der Koii( na de troonsafstand b Nieuwe bepali-t Grondwet Bij de Tweede Kamer i$ fa- wetsontwerp tot aanvulling r wet met een bepaling inzake if van de koning of de koningm. gedaan heeft van de kroon. De regering meent dat fe van een dergelijke voonjfe, koninklijke mededeling van 'li fc het Nederlandse volt als een gevoeld. Zij stelt voor aan artikel Rfcc lid toe te voegen, luidende: .D? 5 koningin, afstand gedaan r.K> de kroon, geniet uit 's rijks feig 'i lijks inkomen, waarvan het wet wordt vastgelegd". CIRCULATIE BANKBILJET; f 20 MILLIOEN LAGEt De weekstaat van de Nederig die afgesloten is op 18 Mei, vertor geen belangrijke wijzigingen, biljettencirculatie is voor de tral sinds de ultimo gedaald en weit met 20 millioen gulden, zodat rc mo-stijging in totaal 40 millioo afgegaan en nog 20 millioen r« bankbiljettenomloop is hiermee land'op het peil van 12 ApriL SCHEEPVAART IJlil Woensdag 19 Mei kwamen de ix IJmuiden binnen: Glory van rius van Rotterdam, Larenberg u: Afrika, Amstelland van vice van Oslo, Prinses Yarmouth, Carelia van j Vertrokken zijn: Hag Hans Maersk naar Malmó, Br.: Rouaan, William Bursley naar Na naar Hamburg, Cens naar stroom naar Londen. Binnengekomen 19 Mei: IJM li rederij Cornelis Bart, met vis, ~c. IJM 72, Condor. Mij Marezattr. land met vis, 10 Mei vertrokkt*. Neptunus, Mij de Sylt, mat vj. *r 7 Mei. IJM 8, En Avant, reder.: met vis, vertrokken 7 Mei. BO* uit Engeland zonder vis, Vertrokken naar zee 19 Ite ria. IJM 71 Bloemendaal, UI» r* KW 134, KW n. 01 Staking. 5000 arbeiders te Wsj fc in staking gegaan uit .prt--- voedseltoestand. De stake?* vakverenigingen niet erfcfc- Confidentie. Dr. Robert HutóJ magnificus van de Uniw= Chicago, heeft tegenover w tenlandse universiteit^®» te Frankfort verklaard, Af rikaanse onderwijs in eer. lijke toestand van chaos ve;f K der belangrijkste fouten K* t chins het te veel nadruK-c.- beroepsopleiding. Bezoek. Kardinaal Spellman, van New York, is P« Australië in Batavia ga - is naar Batavia gekomen 0^ autoriteiten aldaar te oiUf zal ook dr. Van Mook ontm^ Cl Ontslag. De gezant Washington heeft ontsnü j, Luieractie. De hulp aan T heeft 10.000 kg J Tsjechoslowaldjcsra»'1 s deze organisatie een n« ingezet voor het verat»* poeder en luiers voor 1 babies. gr Jarige. De t lai Sjvernik, isgistt»®s| den. Radio Moskou '-;J R perste Sovjet hete heeft toegekend. j P Brand. Een geweldigeW»*, L slagplaatsen jan C schappij dwPWWjj: r Toulon, vernield Mi*-. francs. F Atoomgeheim. De h twee geleerden van a Hg atoomonderzoek te zijn naar verluidt o.» het onderzoek naar heid. Men verwachtM- deren zullen worden J»

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2