^|nCje gemeentelijke dwaaltuin VAN DORP 26 MEI- V. Het vrolijk avontuur Visserij-varia b£N' Efl* MEI >948 IJMUIDER COURANT - ..,„r sNGS CIJFERS t(\g0^W> 7~ vindt men lachspiegels en sombere zaken Velsense be- _v,ftocïit d0^ ljeIie verscholen de belangstel- «L gemak (ie stand van fe^opde.eweeeid het hoofdstuk „Openbare j dsar in 7,iiïs terugkerende post Lfcéid" ael \L de'Staat ook aan ..doedm.?. deze gemeente «<rekt. warmeer deze staat E>» houdt, tot ;?ï,ch over hen ontferm Jijstte acn reU,g rustpunt, f1® 'f tot tevredenheid dat de f' sï Afwachting van hun ver- Ie"' 4' eiriing i" bewaring worden *W1?li.,n°mbtelijk heet, de ge- toals dat arme maaltijd, v°or een dubbeltje pklaar blijkt, dat Velsen Snor haar zondaren is: in 1946 K g"ei wij haast 1000 meer '"'"""ïSen gesproken: de ge- ^-tnneHk relienin? 7ef meel in 1948 dan in het vorig 1.»,ten van het doden van opge- U n"ziin OP f 225 begroot tegen 'ÏÏÏetoi jaar. Reden te meer, o'wnse honden voortaan grondig Vs-e. want er worden hoe eekj' ""itden in 1 '!-a 'edere métten mee gemaakt. geluiden stijgen er op uit het Kenbare Werken, waar onder 'Si voorkomt voor het her- het leiendak OP de Velsense kerk- 7,1e der van nieuwe wijzerplaten worden. Ook de reparaties Èii en pleinen zullen blijkens de -A,«lileien dakje gaan: er is 3700 Se? voor de nieuwe klinkers op ■ise Stationsplein, voorts wor- r. en Koningstraat onder handen „enals de P. C. Hooftlaan en de Driehuis en de Santpoortse ,B11 Daar komt nog bij, dat er anie uitgetrokken is voor de ver van de" Hagelingerweg tussen de straat en de Ovcrbildtweg (het be- ijnderhoofden-traject). iea Ééns doet de herbestrating van de - - Zeeënveg tussen Schouten- en teat voor 11.875 gulden en die van opstraal zelve voor 29.000 gulden -r.og niet eens alles: het voetpad ■Önehui;:erkerkweg en dat van de ïr de huurt van het Missie- trden eveneens van stenen voorzien. Cultureel gemis. nog niet voorzien in een ambtenaar illureel werk, die 'zulk prachtig co- khI werk zou kunnen doen, want, Pen B. en W. in de begroting met droefenis: „Vooralsnog valt op ring van deze uitgave (de jaar- de ambtenaar) niet te rekenen"., sis moet het natuurliefhebbers verheugen, dat er weer 5,uit- is voor subsidie aan de stichting scdhollands Landschap", pier gemopper af te breken: het Velsen in 1946 uitgaf aan zijn bouw bedraagt (op de cent nauw- ƒ973.989,43 en het bedrag, dat dit raan ten koste zal worden gelegd, de suppletoire begroting "aan de Duisternis en dorst. echter nog meer „lichtpunten", lis wijkt met rasse schreden uit blijkt uit de raming, die ge- Trr#*«d voor 6800 nieuwe lampen en Ö-a Sectors voor de straatverlichting ad strias kelen, wassende moeders en rfc; kde tuinlieden zullen tezamen dit 184.500 aan gemeen- lier opmaken, waar ongeveer voor faler kij branden, brandjes en ll§i v.an de brandweer in verwerkt li'e f 184.500 verdient de gemeente eieliik 7.720,29. maar dat zegt niets, ül duchtig uitgebreid worden: in rat! Sip marktberichten laüf Si™60 1009.°IJK1729460, i ii. 1,1 IJM202 61- M207 lui ïï'i,?®1,.41;®' Poontjes 12-5.50, ;'arbotn 96, tarbot III 90. tarbot vWS~\ '°"8schar 53, horsmakr. ,nKnk=l ,bot 22"20- alles Per 50 ;:_.T0-19o, Heilbot 2.60-2,40. Gr. V. '°.n.g 2.95-2.75. kl.md.tong on! 2.40, alles per 1 kg. - .-0 kisten tarbot, tong. 20 Ms- J®.1! P?ontjes, 50 kisten bot, tVir'ln kusïc'n schar- 40 kisten l ?puk?beljauw' 20 kisten wü- 15 tóten 615' 50 kisten diversen. hoogoven-excursie. '•*1 26 Juni-zal de vereni- Wtnlamse Haven" een bezoek in IJmuiden. t«ht naar hier met de de rederij Hoppe. ""mm" naar in'dië Sjf Hr" Ms' korvet ..Batjan" w f„vasi8K?eId °P Vr«daS ir'-' fawfldifn uit de haven botó; oJt m f' ,De Commandant der Willinge ÏÏa.J(LSchout biJ Nacht I s morSens om halfelf ■otVSSS^en een EKEN bij %nda voor Veüseo e° bmuiden ■leu:. lafaard". i'^iebvi°kkfn van st- Mary", i' ^Jfedtring ffen,fingsgebouw. 8 u. 90VDFBn,ÜlUldens Bloei". rjs 27 mei. :t Sociale Zakln'Spreekuur Wethou- |!gï tvoiiji 8 V ^•ctKWk,r: Gemeente-avond Ge- totaal moet er 1950 meter buisleiding de grond in voor de bewoners van de Hof- geest en 14.000 meter voor de lieden, die in de Spaarndammer- en de Velserpolder huizen. De Noodwet-Ouderdomsvoorziening brengt het aantal door de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken ondersteunden op 240, waaronder volgens de officiële opgave, ook 35 ondersteunde gezinnen van politieke delinquenten zijn, die de post (ƒ211.680) vrij zwaar belasten. Deze zakelijke zaken dienen te worden gevolgd en afgesloten door een paar meer poëtische aangelegenheden, als daar is het voederen der herten, eenden en zwanen in Velserbeek, waarvoor 600 kostgeld wordt begroot. Het gedierte in de Kinderboerderij slokt er nog eens 400 bij op, zodat niet ge zegd kan worden, dat de Velserbeekse vier voeters er bekaaid afkomen in de begro ting. Deze summiere wandeling door de cij fers is ten einde en het woord is thans aan de vroede vaderen van Velsen, die in Juni hun krachten gaan wijden aan het docu ment, dat begoting heet en dat telken jare aanleiding pleegt te geven tot een onver wachte spraakwaterval. Mogen de beper king en de waardigheid de komende ver gaderingen kenmerken. Velsen In Veisen wordt gewerkt voor de UNAC De dringende roep om hulp van het plaatselijk UNAC-comité heeft velen doen zinnen op middelen om zo spoedig mo gelijk geld te kunnen storten op de reke ning van de Rotterdamse Bank. De heer Jacq. Tellier, die aan de Ko ningin Wilhelminakade een sigarenzaak heeft, kwam op het lumineuze idee de voetbalenthousiasten in Velsen in staat te stellen een voor hen waardevol bezit te bemachtigen. Van nu af aan tot 13 Juni ligt in zijn zaak een foto-album met door Polygoon vervaardigde foto's van de voetbalcompe titiewedstrijden in het seizoen 19321933. Aan de meest biedende zal dit album wor den verkocht! De opbrengst zal worden afgedragen aan het plaatselijk UNAC- comité. Viering regeringsjubileum De gemeente Velsen is zeer uitgestrekt, daarom is het ondoenlijk op ^e 31ste Augustus één groot feest te organiseren. Men heeft echter in de verschillende delen van de gemeente ondervonden dat ver snippering de feestviering niet ten goede kqmt. Oranje- en buurtverenigingen heb ben daarom de hoofden bij elkaar ge stoken en de mogelijkheid van samen gaan besproken. Het is, in het algemeen belang, te hopen, dat de besprekingen in broederlijke eens gezindheid zullen worden gehouden. Dat deze mogelijkheid bestaat is in 1945 ge bleken, toen het publiek de vruchten van het „eendracht maakt macht" plukte en opgetogen van de feesten huiswaarts keerde. V.Z.V. gaat weer „in open water" Binnenkort begint voor V.Z.V. het „openwater-seizoen" weer. Het wordt ge opend met een waterpolodag in Utrecht, waarvoor ingeschreven werd met drie ze ventallen: V.Z.V. I en II (heren), en het eerste dames-zevental. Op 2 Juni begint voor het tweede heren zevental het wedstrijdseizoen met de wed strijd Haarlem nV.Z.V. II in Stoop's bad. Een waterpolotournooi in Amersfoort brengt de eerste damespoloploeg weer te water op 3 Juni. De eerste wedstrijd in De Heerenduinen wordt gespeeld door het tweede heren-zevental tegen D.W.R. III. Een polotournooi op 6 Juni in Sloten wordt gespeeld met D.J.K. I, Haarlem I, Neptu- nus I en V.Z.V. I. De opstelling van het tweede heren-zevental, dat 4 Juni het seizoen in De Heerenduinen zal openen, is vermoedelijk: Doel: J. Scheeres; achter P. Duyn, J. de Mayer en W. Hamers; vóór: J. Wiersma, F. Kwak en L. v. Pel. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: T. E. A. Bongers-Nuij, z., a. b. St. Antonius II, Binnenhaven. N. van den Berg-Verheij, z., Rembrandtlaan 27, IJmui- den-Oost. M. Luster-Broekhuizen, d., Zan- dersstra^t 26, IJmuiden. J. E, Nijssen-Zwa- nenburg, z., Middenduinerweg 73, Santpoort. J. A. Cana-Bruijns, z., Napierstraat 2, IJmui den. H. Klein-Brendel, d., Acaciastraat 14, IJmuiden-Oost. J. Minneboo-Hardendood, z., Berkenstraat 26, IJmuiden-Oost. OVERLEDEN: T. Ros. 50 jaar, echtgenote van P. Visser. Piet Heinstraat 60, IJmuiden. D. de Vries. 46 jaar, weduwnaar van G. Z. van Rijswijk, Hofdijklaan 26, Driehuis. IJmuiden leidt in Kennemer damtournooi In het damtournooi om het kampioen schap van Kennemerland is de stand na de in Haarlem gespeelde partijen: V. d. Steen (DCIJ) 4 gesp. 7 pnt., G. v. d. Jagt (Haarlem) 3 gesp. 5 pnt., W. Goos (DCIJ) 3 gesp. 5 pnt., Andrichem (TEP) (senior en junior) 5 gesp. 7 pnt., W. Per soon, 6 gesp. 6 pnt., W. Verheyde, 4 gesp. 3 pnt., D. Bakker, J. Hoge 3 en 4 gesp. 0 punten. Velsen-Noord Volleybal vraagt tie aandacht De bij velen nog onbekende beoefening van volleybal, een van origine Amerikaan se balsport, welke met zes personen wordt gespeeld, heeft al sedert lange tijd ingang gevonden bij personeel van de Hoogovens en PEN-centrale, die over verschillende teams beschikken en gezamenlijk zich deze tak van sport met veel toewijding eigen hebben gemaakt. Evenals vorig jaar komt er mede uit een oogmerk van propaganda, ook nu weer een competitie voor zestallen uit de bedrijfs- personelen om de wisselbeker, die in het bezit is van de ploeg magazijnadministratie. Dat oök de Vereniging „Hoogovenstaten" waarvan „Volleybal" een onderafdeling uitmaakt, zich bijzonder voor deze sport interesseert moge blijken uit de aanleg van een speciaal volleybal-veld in het „Water- vlief'-sportcomplex. Dit veld, voorzien van een grondlaag van speciale samenstelling, dat overigens ook zo mogelijk als tennisbaan zou kunnen fungeren, ligt aan de Noorderlaan en geeft gelegenheid tot het spelen van drie wed strijden gelijktijdig. Wanneer straks een nieuwe afrastering het geheel afsluit, be oefent men hier de sport met genoegen en kan de ideale volley-zomersport, ook voor ouderen, ongetwijfeld rekenen op een gro tere belangstelling. Geen nieuwe perspectieven bij Van Zaanen en Verstoep In het conflict dat gerezen is tussen de arbeiders en de directie van de firma Van Zanen en Verstoep en dat het neerleggen van het werk ten gevolge, had, is nog steeds geen verandering gekomen. De directie heeft wel getracht mensen uit Kampen en Strijen, die daar voor de firma werkzaam zijn, over te halen naar IJmuiden te komen, doch deze werklieden hebben dit geweigerd. Een schuit met ma teriaal, die gisteren bij het werk aankwam, ligt nog ongelost ter plaatse. Padvinders krijgen hun clubhuis De fancy-fair aan de Kerkstraat heeft drie dagen lang honderden kijklusti- gen binnen de omheining vermaakt en wanneer men bedenkt dat het geld bij kwartjes en dubbeltjes werd ontvangen en als globaal resultaat een bedrag van 7.100 werd geboekt, is het te begrijpen dat de padvinders dubbel en dwars tevre den zijn. „Het clubhuis is ons" zeggen zij thans terecht. Uit het Kinheim-kamp Sedert de laatste ledenvergadering van de V.V. „Kinheim", waarin het bestuur werd gewijzigd, is dit thans samengesteld uit de heren: F. A.. v. d. Kant, voorzitter; J. H. v. d. Wateren, secretaris, W. v. d. Star, secretaris, Fr. Redeker, tweede voor zitter. A. Marcus, tweede secretaris, A. Redeker, tweede penningmeester en P. Rem, commissaris. De elftalcommissie bestaat uit de heren C. Boot, O. Kuilenburg, J. Stals, J. War- tenhorst en A. Redeker en de heer P. Bierenbroodspot bleef toegevoegd aan de Junioren-commissie, een functie, die bijna 12y2 jaar is vervuld. Ook de heer W. Zon neveld kreeg hierin .een plaats. De commissie voor adspiranlen zal be staan uit de heren H. Prinssen, A. J. Snij ders, C. Berrevoets, D. Schmidt en D. van As. Indien omtrent de terreinkwestie in ver band met de uitbreidingsplannen concrete gegeven ten dienste staan zal deze in een algemene vergadering onder ogen worden gezien, wanneer dit nodig mocht blijken. Door het Kinheim-bestuur zijn verschil lende pogingen aangewend om een oefen- meester te krijgen, doch tot heden zijn nog geen resultaten bereikt. De jaarlijkse zevenkamp om de Feike Cnossen-beker zal Zondag 1 Augustus a.s. worden gehouden, waarbij des morgens de adspiranten en des middags de senioren en junioren de strijd zullen aanbinden. vergadering partij van de arbeid De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid houdt Maandagavond 31 Mei een ledenvergadering in clubgebouw „Kin dervreugd" aan de Doodweg. In deze bijeenkomst zal de heer D. Roe mers, lid van het gewestelijk bestuur, het verkiezings-programma 1948 bespre ken, en wordt door de heer H. Andrea ver slag uitgebracht van het Verkiezingscon gres, waarna de verkiezingsactie voor de afdeling ter tafel komt. „Da Costa"-Speeltuin in wording Zoals de op- en nieuwbouwplannen in onze gemeente gaandeweg tot uitvoering komen, zo vindt thans ook het werk aan de „Da Costa"-speeltuin voortgang. De plannen voor deze speeltuin in de druk bevolkte en kinderrijke Da Costa-buurt, konden door inschakeling van de Vereni ging „Hoogoven Staten" waarvan de speel tuinvereniging een onderafdeling is ge worden, tot concretervorm worden ge bracht. Dat deze medewerking door de „buurt" op prijs wordt gesteld, bewijst de belangeloze medewerking van vele man nelijke maar ook vrouwelijke bewoners, die in hun vrije tijd al datgene doen, wat in het belang van de speeltuin kan worden geacht. Door het beschikbaar stellen van mate rialen door de Hoogovens en ook het ge bruiken van de werkplaatsen en machi- neriën zijn de mannen in staat verschil lende speelwerktuigen te maken. De schommelrekken, van buizen gemaakt, zijn reeds op het mooi gelegen stukje „Water- vl5et"-sportpark aangebracht. Aan de af werking van een paar wippen is men nog bezig; zodat langzamerhand de aankleding en inrichting een feit worden. Het ligt in de bedoeling, hoewel nog niet direct maar in de toekomst, aan de rand van de speeltuin een bassin te maken ter grootte van 20 m bij 8 m, waarin ongeveer tot een hoogte van ongeveer 30 cm water wordt ingebracht ten einde te kunnen dienen als gelegenheid om „pootje te ba den", een pierenbak dus en zo mogelijk voor de jeugd te bezigen als zeilsport,vijver. Voorts bestaan plannen om een houten gebouw ter zijde van deH speeltuin te plaatsen, waar de jeugd een eigen club huis vindt om zich ook des winters te kunnen verpozen met verschillende hand werken. Indien alles zal gaan als men zich voor stelt wordt Velsen-Noord en vooral de Da Costa-buurt een mooie speeltuin rijker. De „Breesapers" beraadslaagden De voetbalvereniging „Breesaap", on- derafdeling van de vereniging „Hoogoven staten", heeft Dinsdagavond in het club gebouw „Watervliet" de jaarlijkse alge mene vergadering gehouden. In zijn inlei ding zeide de heer R. J.» Velthuys, voor zitter, dat het afgelopen jaar door ver schillende mutaties in bestuur en-commis sies „wonderlijk" was geweest. Met enige woorden is herinnerd aan het overlijden van het trouwe bestuurslid, de heer J. de Greef, waarna enige ogenblikken stilte in acht werden genomen. Naar aanleiding van dé notulen stelde het bestuur voor deelneming aan de Za terdagmiddag-competitie op te heffen, wegens klaarblijkelijk gebrek aan belang stelling. Echter kon door bemiddeling van de heer A. Lor jé een respijt van zes weken worden gegeven om alsnog te trachten deze afdeling nieuw leven in te blazen. Het jaarverslag van de heer L. Spruit ge waagde van een toeneming van het aantal werkende leden van 163 tot 188, waarvan 121 senioren. Een algemeen ovei'zicht van de verrich tingen der elftallen en van tournooien toonde een goede gezondheid. De rekening en verantwoording van pen ningmeester Strobbe sloot met een totaal van ruim 3020 en een klein batig saldo, een en ander door financiële steun van „Hoogovenstaten". De begroting werd tot een bedrag van 2200 goedgekeurd. Bij de verkiezing van bestuursleden wer den bij acclamatie herkozen de heren L. Spruit en !Q. Grotendorst, in de vacature van wijlen de heer J. de Greef werd zijn zoon P. de Greef benoemd, en in de vaca ture W. F. Veneber® de. heer J. Koomen. De elftalcommis?' zal bestaan uit de heren C. Hoen, R. Nooi, G. Zandbfergen en J. de Ruiter en de jeugdcommissie uit de heren D. Aafjes, P. van Dijk, C. Minnes, P. Verswijveren, R. Meyer en N. Michel als adviseur. Een speciaal oefenprogramma wordt voorbereid voor de Donderdagavond om onder leiding van de nieuwe trainer, de hqer J. Maenhout, het volgende seizoen tot betere resultaten te komen. Santpoort-dorp propaganda-feestavond. Ten einde in ruimer kring meer bekend heid te geven aan doel en streven van het Christelijke Jonge Mannen Verbond, orga niseert de plaatselijke afdeling in de eerste helft van de volgende maand in de Kapel een propaganda-avond. terrasvogels vieren feest. De Terrasvogels verkeren in feeststem ming vanwege het feit, dat hun tweede elftal is gepromoveerd. Daarom komen zij Zaterdagavond in „De Weyman" bijeen om dit heugelijke feit op waardige wijze te vieren. „Wie zijn leven wil verliezen De opvoering van het lekespel „Wie zijn leven wil verliezen"in het Santpoortse Jeugdhuis door leden van de Jeugd Be weging trok niet de belangstelling welke verwacht mocht worden. En dat was jam mer, want de jongelui, die het voor het voetlicht brachten, hadden er alles op ge zet, zo goed mogelijk voor de dag te komen. Het lekespel zat er goed in en er was ge zorgd voor fraaie décors, voor de vervaai'- diging waarvan de heer Hoeneveld alle lof toekomt. Het lekespel werd ten tweede male en thans voor een zeer talrijk publiek opgevoerd op de streekbijeenkomst van de V.C.J.B. en de Jonge Kerk. Ook nu boeide het spel weer en door vertolking en door inhoud. Een der opvoeringen werd door de auteur bijgewoond en deze toonde zich zo wel over de wijze waarop de J. B.'ers zijn werk vertolkten, als over de toneelaan kleding uiterst tevreden. Op de streekbijeenkomst werd het woord gevoerd door ds. Lans. Ook werd er nog een aardig filmpje vertoond, dat herinne ringen wekte aan een het vorige jaar ge houden kampfeest. Concert „Vox Humana" en Orpheus" Dinsdagavond concerteerden de zangver eniging „Vox Humana" (dirigent de heer H. Arisz) en het door de heer Th. W. Lin- denborn gedirigeerde Sy.mphonie-orkest „Orpheus" in „Zomerlust" te Santpoort. De uitvoering van het met zorg gekozen pro gramma heeft dé aanwezigen stellig meer dan voldoening geschonken. Het koor opende, wat rommelig en on beheerst, met de Vredeshymne van Vran- ken, maar vond zichzelf terug in „Zorgen- nacht" van Hoogerwerf. De beste prestaties kwamen in het tweede optreden, toen, met orkestbegeleiding, het Ave Verum van Mo zart en van Bortisianski „Du Hirte Israels" werden gezongen. Toen bleek ook, dat in dé „mannelijke gelederen" van het koor een gave tenor- schuilt. Ook „Orpheus"-leden gaven wat zij kon den geven. Een klein orkest, maar met en kele goede musici, vooral de cellist en de clarinettist verdienen een eervolle vermel ding. De laatste, al was zijn rietje misschien minder gelukkig gekozen, blies zijn soli zuiver en met volheid van toon. De aardige „Da nee of the merry mascots" van Ketelby kreeg een goede piano-vertolking van de heer Smit; het Oosters aandoende „In een kloostertuin" van dezelfde componist was stemmig en sfeervol. De wals „Die Hochzeit der Winde" werd afbreuk gedaan door een zeer veelvuldig gebruik van de triangel; doch dit schreef wellicht de partituur voor en is het orkest dus niet als een fout aan te rekenen. Een mars van dirigent Lindenborn, volgens de, men zou haast zeggen „klassieke" regelen der kunst gecomponeerd, besloot het op treden van het orkest. Nergens' beter dan op het concert van Dinsdagavond kon men er een idee van krijgen, met hoeveel toewijding en liefde er in Santpoort gewerkt wordt om terrein te winnen op het rijke en mooie, maar moeilijk te veroveren gebied der toonkunst. C. Beverwijk Ledenvergadering B.W.T.O. Dinsdagavond heeft de Bond van Werk meesters, Technici en Opzichthoudend per soneel,-afdeling Kennemerland, aangesloten bij het N.V.V., in het Beverwijkse hotel „ter Burg", een ledenvergadering gehou den. De vergadering stond onder leiding van de waarnemend voorzitter de heer L. van Wijngaarden. Voor het jaarlijkse congres werden afgevaardigd namens het bestuur de heer C. Buys en namens de leden de heren Van Oort en Commies. Ter sprake kwam de benoeming van een nieuw lid voor het hoofdbestuur der B.W. T.O., waarvoor ook de heer Commies can- didaat is, men was het met deze candidaat- stelling eens en hoopte dat de heer Com mies als hoofdbestuurder benoemd zou worden. In de vacature ontstaan door het bedan ken van de heer Pekelder, werd voorzien door de verkiezing van de heer Blok, die als commissaris deel van het afdelingsbe stuur zal uitmaken. Na bespreking van het bondsjaarverslag werd bij de rondvraag, over de premieregeling voor de beambten van het Hoogovenbedrijf van gedachten gewisseld, waarna de voorzitter deze ver gadering sloot. voor Beverwijk woensdag 26 mei. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Pa niek". Luxor Theater, 7 en .9.15 uur: „Onder wereld". Corso Theater (Castricum) 8 uur: „Het eiland der liefde". f Ondank is 's werelds loon. Een lid der bemanning van een Hull-trawler kreeg één pond sterling boete, omdat hij niet mee wilde uitvaren. De reder stuurde, toen hij niet kwam opdagen, zelfs een taxi naar zijn huis, maar de vogel was gevlogen. Een tweede taxi moest hem opsnorren, maar ook deze kon de ontbrekende man niet vinden. Een en ander kostte de trawler 2l/z uur vertraging, daar men niet zo gauw een plaatsvervanger kon vinden. Avontuur. In een dikke mist hebben een visser uit Folkestone, een dame en een meisje van vijf jaar het avontuur van hun leven meegemaakt, toen de visser bij helder weer ter kreeftenvangst was uitgegaan. De motor vertikte het op zee en de mist over viel de drie passagiers zodat 's avonds de reddingboot uitvoer, om de onfortuinlijke kreeftenjager te vangen. De volgende mor gen kwam de zoekgeraakte sloep echter op het geluid van de misthoorn af, de haven van Dover binnendrijven. Ga dan niaar mee. Een lid van het Engelse lagerhuis heeft onlangs in ronde bewoordingen gezegd, dat de verzorging van de vangst öp de Engelse trawlers naar niets leek. De schipper van een trawler uit Grimsby heeft zich daar nog al kwaad over gemaakt en nodigde de spreker uit maar eens een reis mee te maken. Deze heeft echter gezegd, dat „plichten hem elders riepen". Pools broedsel. De regering van Polen heeft het plan om een grote oppervlakte van de,Poolse meren als vis-broedkolonies te gebruiken. De zoetwatervisstand schijnt in Polen met sprongen achteruit te gaan. De Raad van Scheepvaart heeft uit spraak gedaan in de zaak „Uiver"-,.Prinses Beatrix". Zoals bekend liet één lid der be manning van de „Uiver" bij deze aanvaring het leven en ging de „Uiver" verloren. Beide schippers (uit IJmuiden), kregen een berisping. De grote motorlogger KW 6, welke sinds de verlenging weer een drietal maan den in 't bedrijf is, heeft voortdurend met motorpech te kampen en de logger is dan ook uit de vaart genomen. FEUILLETON Vertaald uit het Engels door dorothy BLACK 34) Hier was een zaak, die goed ging in plaats van langzaam onder te gaan! Maar dit was alleen maar tijdelijk, troostte hij zichzelf. Alleen maar tijdelijk! Het hotelbedrijf heeft vele risico's. Een slechte beurt, één schandaal, één ongelukje, en de zaak liep mis, als er geen kapitaal achter zat. Dus de oude Mercer had zich hiervoor geïnte resseerd! Ik mocht die vent eigenlijk nooit, bekende J. W. zichzelf, als het tot een gevecht komt tussen hem en mij, dan weet ik wel, wie het wint! Zoals u misschien wel bekend is, heb ik mijn zinnen op dit hotelletje gezet, zei J. W. nadrukkelijk. En als ik mijn zin nen op iets zet, jongedame, dan krijg ik het uiteindelijk altijd, begrijpt u dat? Ik kan me veroorloven te wachten. Misschien ziet alles er voor u nu nog rooskleurig uit. Maar u vergeet één ding. De winter! En geland heeft lange winters. Deze plaats ligt ver uit de richting en er is nog geen normaal autoverkeer. Als de winter komt, zal Mercer misschien deze belegging niet meer met zoveel genoegen bekijken. Hij lachte onaangenaam. We hebben diverse rijke blijvende gasten, die ons door de wintermaanden heen zullen helpen, zei Lynn. We zijn niet van plan te verkopen. O, als u denkt, dat een paar oude vrouwen en de een of andere gepension- neerde officier jullie zeVen of acht maan den van het jaar in leven kunnen houden, dan is dat wel een bewijs, hoe weinig u van het bedrijf af weet. Ik weet het ech ter! Ik ben al jaren in dit vak. Tegen Kerstmis zullen jullie maar één wens heb ben: dat je mijn bod had aangenomen. Ik heb henri een mooi bod gedaan. Ik zal u ook niets kwalijk nemen. Waarschijnlijk neem ik jullie beiden mee over om de zaak voor mij te leiden. Maar het is prettiger om een zaak voor je zelf te hebben. Bah, snoof J. W. Een stel amateurs! Jullie weten er toch niets van. Maar het is goed. Ik kan wachten. Als de nederlaag komt, ben ik er weer. Maar dan niet met hetzelfde bod, denkt u dat niet!' Hoe is het met Angel? informeerde Lynn, hem tactvol op een ander onderwerp brengend, daar hij er min of meer uitzag alsof hij ieder ogenblik een beroerte zou kunnen krijgen. Wat? O, Angel! O, ze maakt het goed. Gaat uit met die knappe zeeman, die na tuurlijk achter haar geld aanzit. Wilt u een kopje thee? vroeg Lynn beleefd. Ze ging op zoek naar Katie, blij de pijn in haar hart en de tranen, die op eens in haar ogen kwamen, te kunnen ver bergen. Hoewel ze besefte, dat ze dit van het begin af aan gevreesd had, was het toch vreselijk haar vermoedens bevestigd te horen door J. W., naast alle andere on aangename dingen, die hij gezegd had. J. W. liep de zitkamer binnen en ging daar zitten, met een nijdig gezicht om zich heen kijkend. Zijn beroepsblik moest er kennen dat de zaak goed was ingericht. Op de manier, zoals hij de dingen altijd ge daan wilde hebben, maar zelden gedaan kreeg, nu eens door gebrek aan materiaal, dan weer door gebrek aan fantasie van zijn personeel. Dus Mercer zat hier achter! Zijn bloed kookte, als hij er aan dacht, dat hij zelf dit meisje bij hem had geïntro duceerd. Op een presenteerblaadje, kon je haast wel zeggen. Dat leert me, dat ik nooit zo maar zonder navraag introducties moet geven, 1 dacht hij woedend. Nu, eens op een goede dag zullen we onze rekeningen wel vereffenen! De sfeer, 'die ze getroffen hadden, was precies wat hij "beoogde in zijn diverse hotels. De sfeer van het buitenhuis. Hij keek bewonderend naar het oude eikenhouten buffet met het blauwe porce- lein er op. Hij vond dat de diverse bloemen buitengewoon mooi geschikt waren; waar hadden ze die oude houten kannen gevon den? Door de open deur kon hij in de eet- kamer kijken, kleine tafeltjes stonden daar keurig gedekt, het zag er alles zeer I verzorgd uit. Dat meisje, peinsde J. W., had ik zelf moeten inpikken. Wat- ben ik stom geweest. I Zijn blik viel op de gordijntjes in blauw- j wit en roodwitte ruitjes. Hij herkende het materiaal. Tjgherhams had het hem maan den geleden aangeboden tegen een fantas tisch lage prijs. Hij had het niet genomen, omdat hij meende, het niet te kunnen ge bruiken. En iedereen in zijn firma was het met hem eens geweest, dat het niets voor hun zaken was. Als hij gordijnen woor zijn eetzalen dacht, dan moest het iets van zware wollen stof met franje zijn. Of iets j met grote bloempatronen. Drie keer zo- j duur en lang niet zo aardig, dacht J. W. I ontstemd. Phyllis en Celia deden de ronde en leeg den, zoals Katie hen dit geleerd hacf, de asbakken en schudden de kussens op. De meisjes zagen er zo aardig uit, dat ze varr het toneel weggelopen leken te zijn. Goede manieren hadden ze ook, ze kwamen ken nelijk uit een behoorlijk milieu. Waar krij gen ze deze vandaan, dacht J. W. razend. Personeel bezorgde hem nachtmerries. Ka tie en Lynn hadden een nieuw uniform -voor de meisjes ontworpen. Ze droegen nu jurken, gemaakt uit oude cretonne gor dijnen, vol met rozenknoppen en blauwe guirlandes en in hun haren droegen ze bij' passende blauwe lintjes om hun krullen uit het gezicht te houden. Dat was ook een uitstekend idee! Hij moest hier een aante kening van maken. Zij moesten bij hem ook eens breken met die eeuwige zwarte jurken met witte manchetten en kraagjes, kanten schortjes en zwarte kousen! Op dit moment kwam mevrouw Gale het vertrek binnenschrijden. Ze droeg een opvallende jurk van hardgroen fluweel en een hardgroen fluwelen strikje in haar roodgeverfde haar. Alle namaak-diaman- ten armbanden, die ze haar vier echtgeno ten had weten af te zetten, had ze om haar dunne armen gedaan. Ze maakte hoe dan ook ongetwijfeld een zeer rijke indruk. Ze zag er bovendien, dacht J. W. die haar opmerkzaam opnam, buitenge woon meegaand en opgewekt uit. Precies het soort oude dame, dat medelijden zou hebben met zo'n stel jonge dwazen en hun moeilijkheden, die er zeker zouden komen, als de winter eenmaal zijn intrede had ge daan. Hij zag de zaak opeens overduide lijk: dit was de rijke oude dame, waarop ze hun hoop gebouwd haddep! De vaste gast, die hun door de moeilijke tijd heen zou moeten helpen. (Wordt vervolgd), Avondvierdaagse in Kennemerland Onder auspiciën van de Nederlandse Wandelsportbond zal op 16, 17, 18 en 19 Juli een avondvierdaagse in onze omgeving georganiseerd worden. De start zal bij vei linggebouw ,,'t Centrum" plaatsvinden. Voor deze mars zal men de eerste drie avonden per avond 15 km en de laatste avond 20 km moeten afleggen. Zij die vijf maal aan deze avondvierdaagse hebben deelgenomen, zullen een fraai geëmailleerd kruis Ontvangen. peuters en lucifers. Een brandje, dat slecht had kunnen af lopen, heeft aan de Heemskerkerweg in Beverwijk nog al wat schrik veroorzaakt. Toen hun ouders weg waren, hebben drie spruiten zich onledig gehouden met het verleidelijke lucifersdoosje, wat natuurlijk niet zonder gevolgen bleef: er ontstond brand. Gelukkig merkten de buren de rook ontwikkeling, zodat zij bijtijds konden in grijpen. Smeulend meubilair werd naar buiten gesjouwd en het vuur werd gedoofd. De schade is vrij groot. de heer gortzak spreekt. Op 1 Juni zal de Communistische Partij weer een filmavond geven in de balzaal van het Kennemer Theater te Beverwijk. Vertoond zal worden „Rood is troef" en „De bergen van Joegoslavië". De heer H. Gortzak zal dan spreken over de aanstaande verkiezingen. „vrouwen en de wederopbouw". Voor de Christelijke Vrouwenbond, het Katholiek Vrouwencentrum, de katholieke vrouwenbeweging K.A.V., de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en de vrou wenvereniging van de Partij van de Ar beid, zal mevrouw BoissevainVan Len- nep uit Amsterdam op Donderdag 27 Mei een lezing houden over het onderwerp „Vrouwen en de wederopbouw". De lezing zal plaats hebben in veiling gebouw ,,'t Centrum" aan de Koningstraat te Beverwijk. Candidatenlijsten der Katholieke Volkspartij Op grond van de uitslag der groslijsten stemming, welke Zondag 9 Mei werd ge houden heeft het partijbestuur der Katho lieke Volkspartij in zijn vergadering van 22 Mei de officiële candidatenlijsten vast- Van de lijsten der verschillende kies kringen laten wij de eerste vier namen volgen. Kringen Middelburg-Dordrecht, Leiden, Haarlem en Den Helder: 1 J. Groen Azn., 2 W. Stenmetz, 3 Th. S. J. Hooij, 4 mr. J. H. van Maarseveen. Kring Maastricht: 1 Dr. L. J. M. Beel, 2 J. H. Maenen, 3 dr. ir. W. J. Droesen, 4 J. M. Peters. Kringen 's-Hertogenbosch en Utrecht: 1 F. van Vliet, 2 A. H. J. L. Fiévez, 3 H. H. van der Zanden, 4 mr. E. M. J. A. Sassen. Kringen Rotterdam, 's-Gravenhage en Amsterdam: 1 W. J. Andriessen, 2, dr. A. M. Lucas, 3 Th. D. J. M. Koersen, 4 mr. F. J. H. Bachg. Kring Tilburg: 1 Dr. C. J. M. Mol, 2 dr. J. J. Gielen, 3 P. J. S. Serrarens, 4 dr. W. P. L. M. de Kort. Kringen Arnhem, Nijmegen, Zwolle, Assen, Leeuwarden en Groningen: 1 Prof. mr. C. P. M. Romme. 2 mr. J. R. H. van Schaik, 3 B. A. A. Engelbertink, 4 mag. dr. J. G. Stokman. SCHEEPVAART IJMUIDEN Dinsdag 25 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Iris van Gdynia, Svea van Malmö. Astern van Otterbacken, Britt van Karlstadt, Lingestroom van Antwerpen, Or pheus van Aalborg, Velma van Oslo, Dimja van Gothenburg, Darro van River de la Plata, Jantje Eppina van Skoghal, Linge van Farlan. Vertrokken zijn: Durward naar Rotter dam, Ary Scheffer naar Rotterdam, Salaga naar Londen, Java naar Rotterdam. Arma- tia naar Bremen, Skuld naar Antwerpen, Greenfinch naar Londen. Belos naar Stock holm, Commandant le Ferrier naar Menthil, Eemstroom naar Londen. HoogwatertUden Woensdag 26 Mei: 5.41-18.08 uur. Donderdag 27 Mei: 6,23-18.51 uur.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3