c J Beverwijkse hond en Wijk aan Zeese strand Zweeds eskader Een zeer matige wedstrijd if leverde Nederlandse zege van Muziekonderwijs De nieuwe bonnen VACANTIE CEBUTO C Wereldnim DONDERDAG 27 MEI 1948 IJ M UI D E R CO UR A NT RAAD OP „SCHEYBEECK" Voorts een aantal grote credieten Per vertraagde trekschuit hebben Bcver- wljk's raadsleden zich Woensdagavond door een elftal agendapunten heengewerkt, waarvan er vele eindeloze discussies en andere zowaar rappe besluiten veroorzaak ten. Ruim drie en een half millioen aan credieten werden toegestaan, de honden belasting kwam uitvoerig in discussie en bovendien bleef er nog tijd over, om het strandleven in Wijk aan Zee en de daar voor vervaardigde politieverordening aan een grondige beschouwing te onderwerpen. Toen men twintig minuten te laat aan de vaststelling van de opcenten op de per sonele belasting begon, bleek, dat er vrij veel spraakwater in voorraad was. De heer W.Swart (comm.) opende het debat over de (op)centen met het uitspreken van de wens. dat Beverwijk zich spoedig van de 5de tot 4de belastingklasse gedegradeerd moge zien, opdat deze opcenten van 150 tot 125 verlaagd kunnen worden. Wethou der P. J. A. Lang én dijk (Kath. finan ciën) kon deze wens hartgrondig onder schrijven. waarop burgemeester mr. H. J. J. Scholtens vertelde, dat zo'n „degra datie", die dus in wezen een bevordering is, door alle tijden in alle colleges van B. en W. is nagestreefd. De heer J. P. N. v. Doorn (Kath.) vond het zinloos, om deze kwestie na de bespreking in de financiële commissie, nog eens in openbare behandeling te nemen, waar gebleken is, dat B. en W. zich voor een minder knellende belastingschroef be ijveren. Van de duizend waakhonden. Nadat de hamer gevallen was, kwamen de Beverwijkse honden, figuurlijk gespro ken. ter groene tafel. Er was namelijk een voorstel van het college in de raad ge bracht. om de belasting voor waakhonden van f 2,50 op f 5,te brengen en de heer A. N. Aardenburg (Kath.) zag hier aanvankelijk niet veel in, omdat waak hond-houders, die hun dieren dus „om den brode" houden, er door gedupeerd worden. Met de in hetzelfdè voorstel vervatte hoge boete tegen loslopende blaffers was hij het daarentegen roerend eens, maar hij wilde en deze wens werd in de vorm van een voorstel gegoten de waakhon den beslist op een rijksdaalder houden. De heer Swarts vertolkte de mening van B. en W., zoals wethouder Langendijk later vertelde, door te onthullen, dat vele „luxe honden" tijdens de oude regeling als „waak hond" werden opgegeven, een euvel, dat door de nieuwe voorschriften kan worden tegengegaan. Dat er tijdens de oude belastingverorde ning liefst duizend honden als „waaks" stonden geregistreerd, achtte de wet houder bewijs te over voor het door vretende kwaad der ontduiking. Met de hogere belasting wilde deze gezags drager blijkens zijn woorden niet al leen meer geld in het gemeentelijk laadje brengen, maar tevens het aan tal Hector's en Nero's in Beverwijk omlaag brengen. uitgevoerd, maar het communistische raadslid trok stevig van leer tegen wat hij noemde deze „wet op zedenmisdrijven" en aan de hand van een artikel in „De Vrij denker" kwam hij tdt de conclusie, dat er niet zo heel veel van de strandverordening deugde. Het grapje over de wijze waarop hij de voorschriften dan maar had willen maken (verboden zonder oogkleppen op het strand te vertoeven en zo meer) viel bij de heer Van Doorn in zeer slechte aarde. Overigens wilde deze geen soepelheid in de toepassing, maar gestrengheid, maar het voorschrift over het feit dat er geen fietsen op het Wijk aan Zeese strand gesignaleerd mogen worden, vond hij wat te ver gaan, vooral voor degenen, die de IJmuider pie ren als visplaats en het Castricumse strand als verblijfplaats per rijwiel willen bereiken. De Voorzitter kwam met de opmerking, dat de nieuwe verorde ning eigenlijk niets „nieuws" bevat; zij is slechts aangepast aan een veranderde bad gasten-mentaliteit. Verder liet hij zich ont vallen, dat zij vooral bedoelt een zuivere, Nederlandse sfeer te scheppen en ten aan zien van het fietsenprobleerh deed hij de concessie, dat men zich met een rijwiel niet langer mag ophouden „dan voor één maal passeren noodzakelijk is", zodat piervis- sers en Castricumse klanten per fiets naar Wijk aan Zee mogen komen. Tenslotte merkte de burgemeester op, dat de Neder landse volkskracht tijdens de oorlog van Duitse zijde willens en wetens ondermijnd is en dat er nu weer stromingen in die fatale richting gaan, een richting, waar ons volk zich tegen zal moeten verzetten, aldus mr. Scholtens. Nadat de communistische fractie zich „niet accoord" verklaard had met de ver ordening en de opengewerkte badpakken, de textiel-schaarste plus de excessen van het vorige seizoen breed uitgemeten waren, viel de stemming over de verordening met 13 tegen 6 in haar voordeel uit. Credieten tot 3 V2 millioen. Zonder meer werden een crediet van 1545.000 en een van f 255.000 voor het bouwrijp maken van Munnikenweide en terreinen aan de Zeestraat goedgekeurd, maar over de bijna drie millioen, die de te bouwen woningen op de Munniken weide vragen, werd men het minder vlot eens. De heer Swarts vond de drie-verdie ping-huizen, welke daar komen, niet mooi en vroeg zich af, of deze over een jaar of WORDT ER SLA DOORGEDRAAID? Dal zal zeker niet gebeuren ais de Hollandse huisvrouw méér sla bij de maaltijden zou geven. Niet alleen bij de warme maal tijd, maar óók bij het brood smaakt sla uitstekend. Sla is zeer gezond en verveelt nooit nis ze goed wordt aangemaakt. De lekkere ingrediënten heeft De Gruyter: deze week een voortreffelijke, zachte azijn en een kruidige mosterd, die verse sla eer aandoen. Van 28 Mei t/m 3 Juni bij elke fles azijn een potje mosterd voor slechts 10 cent! twintig nog wel exploitabel zouden zijn, z'n partijgenoot, de heer Koning waar schuwde de gemeente voor „zwart" bou wen en wethouder Langendijk ging er tegen in met de opmerking, dat de Beverwijkse nieuwbouw in elk geval beter zou voldoen dan de Velsense noodwoningen en dat voorts een groeiend Beverwijk op den duur heus die drie-verdiepingen-bouw niet zou misstaan, vooral daar de Munniken weide van een brede wegenaanleg is voor zien. Op de zwarte-bouw-waarschuwing ging de heer Langendijk niet erg in, daar deze clandestiene zaken volgens hem in Beverwijk tot de grote uitzonderingen be horen. Nadat de heer Van Doorn het ten tweeden male met een zijner overburen- lieden, de heer Swarts ditmaal, aan de stok had gehad over een vermeende misplaat ste uitdrukking, ontfermde zich ook over dit belangrijke agendapunt de voorzitters hamer. Het eind van het lange lied was, dat de heer A. Boer (Arbeid) tezamen met zijn fractiegenoot, de heer Van Dorp klaagde over het bedrag van f 8500, dat volgens het B. en W.-voorstel de verbetering van de waterafvoer door de Noordwijker beek zal moeten kosten, maar toen wethouder Langendijk geruststellend had verteld, hoe groots dit werk wel worden zou, kon de vergadering overgaan tot een zitting met gesloten deuren. Echter niet dan nadat een adres van tien Beverwijkse visventers, die vergunningen voor de verkoop hunner waren vragen voor kennisgeving was aan genomen. komf naar Amsterdam Vrijdagmorgen vroeg in IJmuiden Een eskader van Zweedse oorlogssche pen zal voor het eerst sinds de bevrijding ons land bezoeken. Het zijn de kruiser „Fylgia" en de torpedoboot jagers „Norr- koping en Stockholm", die Vrijdagmorgen vroeg in IJmuiden zullen binnenvallen en omstreeks half tien in Amsterdam worden verwacht. Het smaldeel, dat onder com mando staat van Kommendor (commodo re) S. A. Forshell, zal ligplaats kiezen aan weerszijden van het Steenen Hoofd en in de hoofdstad blijven tot Woensdag 2 Juni. Gezien de vriendschappelijke betrekkin gen die de Koninklijke Marine sinds tal van jaren met de Zweedse marine onder houdt, hecht de Nederlandse Marine aan dit bezoek grote betekenis. Prins Bernhard inspecteur-generaal der Koninklijke Ma rine, zal Zondag een bezoek aan de „Fyl gia" brengen. Gedurende het verblijf van de Zweedse gasten zal ook Hr. Ms. lichte kruiser „Ja cob van Heemskerck" in Amsterdam lig gen, gemeerd op boeien tegenover het Steenen Hoofd. Voor de bemanningen van de Zweedse schepen (in totaal 92 officie ren, adelborsten en „warrant officers" en 540 schepelingen) is een uitgebreid pro gramma van excursies georganiseerd. Zo zullen de Zweedse en Nederlandse adel borsten bij elkaar te gast zijn op het Ko ninklijk Instituut te Den Helder en aan boord van de Zweedse oorlogsbodems. De kruiser „Fylgia" is in 1905 te Stock holm gebouwd en in 1939/40 geheel ver bouwd en ingericht a.ls opleidingsschip voor adelborsten. De standaard-waterver plaatsing bedraagt 4310 ton, de lengte is 115 meter, de breedte 14.80 meter en de diepgang 6.30 meter. De snelheid bedraagt 21'/2 mijl. De bewapening omvat 8 kanons van 15 cm., vier mitrailleurs van 57 m.m., vier mitrailleurs van 40 m.m., twee mi trailleurs van 12.7 m.m. en twee torpedo- lanceerbuizen. De jagers „Stockholm" en „Norrkoping" zijn respectievelijk in 1936 en 1940 ge bouwd. Zij hebben een waterverplaatsing van 1024 ton, een lengte van 94J/2 meter, een breedte van 9 meter en een diepgang van 2.74 meter. De snelheid bedraagt 39 mijl. De bewapening bestaat uit 3 kanons van-12 cm., zes mitrailleurs van 25 m.m. twee dièptebommenwerpers en zes torpe- dolanceerbuizen. VOETHAL Doelpunten van de debm Clavan en van der Tuij„ Niet spoedig zullen wij het rondedansje vergeten dat het kleine t cp de grijze sinteibaan rond het leegstromende Ulevalstadion te O?**' de strijd tussen Noren en Nederlanders in ons voordeel beslist de vlaggetjes, uitbundig waren de vreugdekreten, schril was het taf^ afstak tegen de stijle onaandoenlijkheid der tienduizenden Noren wogen naar huis terugkeerden. Nederland had gewonnen. En al w niet overtuigend, voor vie de wedstrijd hebben gezien bestond er juistheid van de uitslag. Zelfs moet van pech voor de onzen gesprok^ Rijvers een schot tegen de lat deed belanden en volgens vele toesrh schot van hem ongetwijfeld de doellijn gepasseerd was. Overigens w""1* veel goed voetbal deze krachtmeting gewonnen. "'«h (Van een speciale verslaggever) Het hondje van het raadslid. De heer H. H. M. v. Dorp (Arbeid) bleek een hondje gehad te hebben, dat hem f 80,per jaar kostte (vermoedelijk een koe van een hond volgens de voorzitter) en hij vond, dat die extra rijksdaalder niet zo veel uitmaakte, waarop de heer Van Doorn naast de waakhonden ook de luxe honden hoger in de belasting wilde aan slaan. Nadat de Velsense methode: inpik ken opbrengen boetenof afma ken, door de heer J. P. Koning (comm.) ook voor Beverwijk was bepleit en wet houder Langendijk voldaan had verklaard, dat er al vrij veel honden worden geliqui deerd. kwam achter de college-tafel het voorstel vandaan, om dan de luxe-honden maar van 10,op f 15,te brengen. Na een uitgebreid gesprek over het voor en tegen hiervan, werd ten slotte aldus beslo ten: waakhonden f 5,;luxe viervoeters f 15,Waarmee het verschil van f 10, weer in het leven geroepén was Van hond naar strand. Het ambtenarenreglement werd na ampel overleg geamendeerd gewijzigd, zodat de gratificaties bij ambtsjubilea thans geregeld zijn. B.v. zullen zij, die door bezetting of andere oorzaak bij hun 25- of 40-jarig ge meentelijk dienstverband geen gratificatie ontvingen, alsnog honderd vijf tig of drie honderd gulden krijgen. Enige credieten. voor openbare en bijzondere scholen kwa men zonder haperen onder de hamer door, maar de nieuwe politieverordening voor het Wijk aan Zeese strand, waarover wij onlangs uitvoei-ig berichtten, kreeg aan zienlijk meer belangstelling. De heer P. Gertènbach (C.H.) was volkomen vóór de nieuwe verordening en vond de heren Van Dorp (Ax-beid) min of meer en de heer R. Meijer (Comm.) fali- kant tegenover zich. Eerstgenoemdè be paalde zich tot het uitspreken van de hoop, dat de nieuwe verordening royaal wordt PRACHTIG PLAN; De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7, 8. 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Gvm- naestiek. 7.30 Platen. 8.18 Orgel. 8.35 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 „Missa Solemnis" Liszt. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Piano. 11.15 Voor dracht. 11.30 Platen. 12.00 Zang en orgel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sportagenda. 12.38 Lichte muziek. 13.15 Vaudeville-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Kookkunst. 14.20 Schubert en Ravel. 15.0Q Ons Volk en zijn dichters. 15.20 Balletmuziek. 16.00 Kamerorkest met zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel. 17.20 Cau serie over Schumann. 18.15 Felicitaties. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Lichte muziek. 19.30 VPRO- cursus. 20.15 Piano. 20.30 VPRO-cursus. 21.00 Gevraagde platen. 21.30 Lekenrechtbank. 21.50 Op vleug'len van muziek. 22.00 Buiten lands overzicht. 22.15 „Swing and Sweet". 22.40 Mej. dr. N. A. Bruining. 22.45 Avond wijding. 23.15 Symphonisch concert HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 Ml 7, 8, 13, 19, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Pla ten. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Piano. 9.35 Schoolradio. 10.35 Haydn en Mozart. 11.00 Voor zieken. 11.35 Als de ziele luistert. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zon newijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Van man tot man. 14.00 Orkest met zang. 14.45 Platen. 15.15 Pianokwartet. 16.00 Zang en piano. 16.30 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Pla ten. 17.45 Wat het buitenland leest. 18.00 Lichte muziek. 18.50 Actualiteiten. 19.15 Ka pitein Kromhout. 19.30 Italiaanse liederen. 19.45 Terugblik. 20.05 De gewone man. 20.12 Residentie-orkest met zang. 21.45 Bijbels luisterspel. 22.30 Platen. 22.45 Gebed. 23.15 Platen. i op de Beverwijkse ULO's Al lang bestonden er in de boezem van het Beverwijkse gemeentebestuur plannen, om het betrekkelijk eenzij dige karakter van het uitgebreid lager onderwijs "te verbeteren, waar met name te weinig aandacht wordt besteed aan cultuur en kunst. Bij wijze van proef'zal het gemeentebe stuur binnenkort proberen in deze leemte enigszins te voorzien door het doen geven van muziekonderwijs op de vier plaatselijke ULO-scholen, zulks onder auspiciën van het „Instituut ter bevordering van kunst begrip bij jongeren". Deze „lessen" zullen in de schooltijd worden gegeven en bestaan uit zes voordrachten, waarin desnoods ook andere culturele aspecten dan de muziek betrokken kunnen worden. Men vul de leerlingen tot zekere hoogte laten bijdragen in de kosten van dit plan en na afloop van het schooljaar 1948/49 zal nader bekeken worden, of de resultaten van de proef uit breiding of voortzetting wettigen. George de Vos sprak De voorzitter van het hoofdbestuur van de K. A. J., de heer George de Vos, heeft in het K.S.A.-gebouw aan de Peperstraat te Beverwijk vele aanwezigen Woensdag avond in vuur en vlam gezet met zijn woordenvloed. Hij beweerde, dat de jeugd een grote taak heeft te vervullen, want de wereld is „een grote rommel" en de jongeren moeten be seffen dat zij een taak hebben te volbren gen. Het is wel degelijk zo, dat het over grote deel van de jeugd niet meer werkt aan het gestelde ideaal, maar wat doet de wereld, wat doet Nederland zonder jeugd? aldus vroeg spreker zich af. Laat de jeugd dan proberen een nieuwe wereld op te bouwen. Laten wij nu niet zeggen dat wij dat niet kunnen, want reeds de eeuwen door heeft de kerk bijvoorbeeld getoond dat het wel kan. Heden hebben we de taak alle verkeer de invloeden weg te bannen, een verwijt komt hierbij toe aan de ouderen, die dat niet hebben gedaan, maar wij zullen zor gen dat dit nu wel gebeurt. Na de pakkende redevoering werd de film „Grazige weiden" vertoond. „Klaver Twee" verliest van „Up to Drive" Dinsdagavond had in het Statenhuis aan de Velserweg het eerste treffen plaats tus sen de bridgeclub „Klaver Twee", onder afdeling van Hoogovenstaten en de bridge club „Up to Drive", uit IJmuiden. De IJmuidenaren wisten deze wedstrijd met 115 in hun voordeel te doen eindigen. Binnenkort zal de revanchewedstrijd in IJmuiden plaats vinden. De vereniging welke over de beide avonden de hoogste score maakt, is winnaar en ontvangt een zilveren lauwertak. Agenda voor Beverwijk DONDERDAG 27 MEI. Veilinggebouw ,,'t Centrum": Gecombi neerde vrouwenverenigingen: Lezing me vrouw BoissevainVan Lennep. Kennemer Theater, 7.30 uur: Amuse mentsvereniging Onder Ons: „Malle Frat sen". VRIJDAG 28 MEI. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „De 52ste parallel". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Het ge heim van de biecht". W. B. Theater, 8 uur: „Dageraad". Hogere personele belasting in Beverwijk? In een aansluiting op de ontwerp-begro- ting der gemeente Beverwijk wordt onder meer meegedeeld, dat voor 1948, op een ontvangst van 33.810 kan worden gere kend in verband met de melkverstrekking op de scholen. Volgens de begroting wor den de kosten geraamd op 34.000 en de ontvangsten werden begroot op 32.000. Een tegenvaller voor de Beverwijkers is het voorstel van B. en W. om de schaal voor de heffing van opcenten op de perso nele belasting te verhogen met 10, zodat zij voor 19481949 loopt van 125 tot 195. Er wordt dan een opbrengst van 69.600 geraamd tegen 66.000 in de oorspronke lijke begroting. Duizend gulden subsidie aan zwembad „Adrichem" B. en W. van Beverwijk stellen de raad voor, aan de stichting „Zwembad DEM" als bijdrage in de exploitatiekosten van het bad „Adrichem" per jaar 1000 subsidie te verlenen. Vóór het geven van zwemlessen aan de leerlingen der verschillende scholen kan nu kosteloos van dit bad gebruik wor den gemaakt. 40 MEERDAAGSE REIZEN per week, o.a. 8 dg. Valkenburg-Ardennen F. 137.50 6 dg. Oost-Nederland F. 100.— 6 dg Zeel.-Belg- badplaatsen F. 123.— 4 dg. Zuid-Limburg F 56.— 3 dg. Zuid.Llmburg F. 51 50 3 dg Zeeland-Belgiè F 52.— Prima hotels, deskundige leiders geen paspoort, tijdig aanmelden. 45 VERSCHILLENDE DAGTOCHTEN o.a. VALKENBURG, ZEELAND en BRUSSEL REISBUREAUX HAARLEM: Grooie Houtstraat 124, Tel. 20033 UMUIDEH: H.A.C.O., Kalverstr. 120 an Inlichtingkantoren dar H.S. Van 30 Mei tot en met 12 Juni zijn de volgende bonnen geldig: BONKAARTEN KA, KB, KC 806. 409 Algemeen: 1600 gram brood (geldig tot en met 5 Juni). 410 Algemeen: 3 eieren. 411 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen gebak. 413 Algemeen: 250 gram zachte zeep en 250 gram soda. 415 Algemeen: 750 gram suiker, boterham strooisel of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen. 405 Reserve: 800 gram brood (geldig tot en met 5 Juni). 408 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met'5 Jupi). BONKAARTEN KD, KE 806. 909 Algemeen: 400 gram brood (geldig tot en met 5 Juni). 910 Algemeen: 3 eieren. 911 Algemeen: 400 gram brood of 1 rant soen gebak. 913v Algemeen: 500 gram zachte zeep en 500 gram soda. 915 Algemeen: 750 gram suiker, boterham strooisel of 1500 gram jam, stroop enz., of 750 gram versnaperingen. 905 Reserve: 400 gram brood (geldig tot en met 5 Juni). 908 Reserve: 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbis cuits. TABAKS- EN VERSNAPERINGSKAAR- TEN ENZ. QA, QB, QC 802. 55, 59 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. 57 Versnaperingen: 200 gram versnape ringen, of 200 gram suiker, boterham strooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. .Versnaperingen: 100 gram versnape ringen, of 100 gram suiker, boterham strooisel, of 200 gram jam, stroop enz. Zachte' zeep en soda zullen niet overal dix-ect verkrijgbaar zij ik Niet aangewezen en vernietigd kunnen worden de bonnen: 364, 365, 864, 865 melk, 370, 371, 372, 377, 874, 876, 877 Reserve. ,,'N PARTIJTJE POKER". De voorzitter van dë Sport Vereniging Beverwijk, afdeling amusement, de heer K. Smit, mocht velen welkom heten in de balzaal van het Kennemer Theater, waar Woensdagavond „Een Partijtje Poker" werd gegeven. De regisseur de heer C. Smit kan uiterst tevreden zijn met dit goed opgevoerde stuk De eerste helft was bijzonder teleurstel lend. Aan beide zijden werden vooral op het punt van het spel afwerken fouten be gaan. Zo erg was het, dat wij ijverig gingen zoeken naar de reden voor dit internatio naal op laag peil staand spel, en wat bleek? Het hoogteverschil speelde ons parten. Oslo ligt op ruim 400 meter boven de .eespiegel en de Oranjetruien hadden hin der van de ijle lucht. Daarbij zag het veld er bedriegelijk goed uit: prachtig gelijk en voor het oog een fraaie grasmat. Maar het was glad en daar hadden onze spelers meer last van dan de Noren. Toch was het begin niet onaardig. Aan voerder De Vroet dirigeerde met woord en gebaar zijn mannen steeds naar voren en bal op bal zond hij in het Noorse doel gebied. Voorlopig stak het korte spel der Noren hierbij wat armetierig af, onzuiver uitgevoerd als het was. Helaas was onze achterhoede van de aanvang af de zaak niet meester. Dat was ook de oorzaak van het Noorse doelpunt, dat reeds na vijf minuten spelen werd gescoord. Na een vrije trap, even buiten het strafschopgebied genomen, kreeg Soerensen, de Noorse middenvoor, de bal toegespeeld en doelpuntte (10). Möring is geen Andriessen en Terlouw is geen Möring. Terlouw is onverzettelijk, kopt goed, is stevig en vasthoudend, maar men kan zien, dat het listige aanvalsspel hem te machtig was. Keer op keer speelde de zeer snelle en actieve Noorse midden voor, hem uit positie met verrassende doorbraken, soms door het midden, soms afzwenkend naar de vleugel. Langzamerhand kwam Nederland opzet ten. Een goed schot van Clavan werd ge stopt, een vrije schop van De" Vroet suisde rakelings over de lat. Kwam er een Noorse aanval, dan trokken onze verdedigers ang stig naar binnen, lieten hun vleugel los en dekten het centrym. Daar opereerde een ogenschijnlijk onopvallende speler en wel de rechtsbinnen Kvammen. Deze is met zijn 33 jaren zo ongeveer een veteraan, maar gelet op zijn spel in de eerste helft, werd het ons volkomen duidelijk, waarom deze ietwat langzame speler al aan zijn 49ste internationale wedstrijd toe is. Wat deed onze voorhoede intussen? Veel aanvallen ondernemen, soms met kort, soms met open spel. Bij Roozenburg mis lukten enige aardige pogingen, waarbij Wilkes heel weinig, maar Rijvers heel veel deed. Het spel was echter te veel in de breedte, om gevaarlijk te worden, uitge zonderd die keer, dat Van der Tuyn ein delijk ook eens in het spel betrokken werd, een goede voorzet gaf en Rijvers heel snel met bal en al om de doelman heen draaide. Het leer bleef evenwel nog net buiten het doel. Het spel van de Nederlanders was op het oog wel aardig, maar het was niet fel genoeg. Toen de vooxiioede er niet in slaagde goede schoten te lossen, gingen De Vroet en Stoffelen (na de rust pas op dreef) het proberen en zelfs Schijvenaar verscheen in de buurt van het Noorse strafschop gebied. Zo bleef het een weinig boeiende strijd, een gevecht, waarbij de Nederlan ders onder een beklemming schenen te spe len. Een deel daarvan echter trok weg toen de partijen eenmaal op gelijke voet waren gebracht en het was aardig, dat debutant Clavan (met 19 jaren de jongste man van de ploeg) van dat doelpunt de maker was. De geestelijke vader ervan was echter Rijvers, die een bal van De Vroet schitte rend „verlengde" door een pass naar Cla van, die naar binnen liep en de bal via de paal laag inschoot. Voor de rust kwamen er geen doelpunten meer. In de tweede' helft heerste er enige sfeer. Na de hervatting waren de Noren aan vankelijk iets sterker en toen Van Bun bijna in eigen doel trapte, en Karlsen de bal naast schoot, toen twee hoekschoppen Kraak in benauwdheid brachten, en ook het Noorse publiek zich ging roeren, toen kwam er pas sfeer. Pas na dit ogenblik (een kwax-tier na de rust) werd het een echte internationale wedstrijd. Rijver» bleef de beste man in de voox-hoede, waarin Van der Tuyn wèl, maar Roozenburg nog steeds niet kon loskomen en waarin Clavan goed eenvoudig wex*k deed. Stoffelen, die vaak zo traag is, hervond de goede lengte, die zijn doorloopballen niet meer op het blonde hoofd van de Noorse stopperspil Svendsen deed belan den, maar er juist overheen, waarmee hij Wilkes, Roozenburg of Rijvers kansen gaf. Zo kon Rijvers snel doox-rennen en een schuiver lossen, welke de doelman pas seerde, van de paal wegsprong en op de doellijn (of er over') tnt Eerst kort voor het einde iïï» land de verdiende voov, Bij een aanval trok f?. Wilkes aan, wiens schmH been afstuitte. De bal v- ten van v. d. Tuyn, die doel kogelde (1—jj Nu zat er vaart en w.j landse voorhoede, nu haj wonderd, als er nog een f'C ten meer gemaakt Waiea t vrees te bestaan voor een vil sief? Even waren wij Soerensen er tussen uittritL1' steun - de meeste Non/5 speeld was hij machte!,,, ,s pech, toen een hard scheö lat boven de dappere Tori- Nederland heeft een door een behoorlijke twwT" en een zeer verdiend, J*. tegenstanders behaald. Ik technisch nauwelijks onze zij schoten minder goed ,55. Maar men denke echter Ja|5 heden sterk in hun vootdei? vendien had Oranje niet Noren maar ook tegen dE!„ Lenstra te strijden. Het o,ï dat onze beste speler on ha'?.; blik verstek liet gaan, heelt* mend op de wilskracht rai, werkt. Daarbij waren drie JaJ allen in de voorhoede, rites- daarvan (Clavan en v. d. Timn behoorlijk en hebben door hiia doelpunten een aandeel in j., Sport in 't kort ENGELS TEAM VOOS lm STRIJD ENGELAND-NEDERLy Engelse team, dat in de derde Davis Cup op 10, 11 en 12 Juni'ui tegen Nederland zal uitkom&g de volgende spelers: Baxter Motlram en Paish. ZWART-WIT NEGATIEF KB KLEURENFILM Een der uitvinders, Armand J!« nieuwe lensdie op iedere et en projector kan worden p&a Twee Fransen hebben ees b vonden, die, geplaatst in ei camera met gewone negatief-:.*-: directe" kleurenfilm maakt couranten drukken de hoop c Franse bioscopen de film in de bek gebruiken. De nieuwe lens is he:5 van zeventien jaar onderzoek te broeders Armand en Lucienik uitvinding is zeer eenvoudig enge natuurlijke kleuren. Het Roux-filmnegatief ziet?! zwart-wit uit doch wanneer he:: Rouxlens op het doek geprojecw verschijnen de kleuren. PANDA EN HET OOG VAN MUG 30. Intussen waren Joris Goedbloed en de Chinezen voor de hut van de hofmeester aangekomen en Joris Goedbloed begon luid op de deur te kloppen. „Ik ben bevreesd, dat we deze brave Zeeman uit zijn wel verdiende nachtrust moeten wekken'." zei Joris. „Deze lieden plegen altijd vroeg naar bed te gaan en vroeg op te staan. Een ge zonde levenswijze, voorwaar! Ik kan U dit ook aanbevelen! Ik zelf„Wat moet dat?" vroeg op dat ogenblik een rauwe stern uit een patrijspoort. „Aha! Qe hof meester!" zei Joris opgeruimd. Het spijt me, dat ik IJ moest wekken, brave man! Maar ik heb U een smaragd in bewaring gegeven, die ik gaarne terug zou willen hebben! Ik heb met deze heren namelijk een kleine handel gedreven en nu.Joris werd onderbroken door het geluid van bollende voetstappen en een naderbij komend geschreeuw. „Houdt de dief!" riep Stapper. „Geef die smaragd niet af, hof meester!" Punten voor kevers. Ext zijn toegewezen aan I pen bij de bestrijding van keverplaag, welke de voefl^ de Franse zóne van DuitslaM* Roemloos einde. De Amerikaan „Salt Lake City", welke tec1 nomen aan 31 gevechten b 3 wereldoorlogen, is bij oefö hoogte van Long Beach (u-* de grond geboord. Hulp. Joodse organisaties in ben in de afgelopen tien i«Pj dingen van meer dan ders van de Duitse „WeJ2> de Joodse strijdkrachten -• hulp te bieden, ontvang®-® Bureau heeft de aanbieding^ vaard „daar het bureaus' tigd was tot aanvaarding- Christelijke militie. Een groep heeft aan de Palestijnse vei diger te Rome voorgesteld et telijke militie" te sdente uit vrijwilligers uit alie tot taak zou hebben de ns? in Palestina te beschermt Installatie. De installatie fl»r Duitse commissie voor Marshall, is te Parijs m raad van de Brits-A®®** medegedeeld door dr. ter van het economist Brits-Amerikaanse zone. van deze commissie zal zijn, eerder directeur stratieve afdeling van Raad. Luchtaanval. In Engeland „luchtaanval" onderni radokever-scharen, die c het gebied van de Eves® rijke tuinbouv/districtj^.. shire, bedreigen. La.3» tuigen zullen namelijk w DDT-poeder bestrooien-

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2