I Je avonturen de „Stentor" Diploma's aan leergierige Hoogovenmensen Het vrolijk avontuur ro£®AG_: 27 MEI 1948 IJMUIDER COURANT H2J1.R.M. we^ bouwplannen naar geen ge ld rail de Noord- en «sgsswua 5; Cw «Me° 5? -es vissersvaartuigen era reiljoeh'o"; geasslsteerd ^kustvaarder wer leept, of er i5 S^SfAltoiaai aan- feim!U?rt de oprichting van de s; ksïS-»» °p 1 ,an aiapP'J u 7ee is een motor- 'de Baron van Katten- rU ;e nog niet beslist, 7to> moet een tractor hebben is aanbouw- posthuis" Vlie- en fnrstrandredding'ooot of vlet jee» i™1 Ineen een lijnwerp- en «f °L„ houden. Er zijn ook I Msl Mddingboten nodig voor H lOtorsfrondr 0osterend (Ter- jBjit Be "S I if™ tSmTJor'Sfers aïnschStinT nodig :#".Ste reddingboottractoren «.eru Scheveningen, Zand- Ustattms»® de Cocksdorp 15 "SiÜ-ts voor Wijk aan Zee, i iel). vf'!„V De Koog (Texel), iiwijk aai1 Oosterend en ^Vlieland). Bovendien moe- nieuwe boothuizen gebouwd 1 tr rf te Wijk aan Zee en De órden.eel: te Katwijk aan Zee, tl* mm l'f 'If De Koog en "«i: ffdwijk aao z (cterend. n ™te moiorreddingboten komen s T-?ex" en .Dorus Kijkers t l in 1917 en 1922) het eerst En te worden vervangen, te f 1. voor een nieuwe zelfnch- SSddingboot type „Insulinde "L, SÏ'het materieel zijn sterk k0St5". beciragen thans naar raming I4' waterdichte reddingboottractor 5 S vooreen reddingbootwagen met .iitielen 12.000, voor een motor 's Stoot type „President Steyn f* SmnStsing) f 30.000, voor Cdlnebooot .X. F. Suys" (tien Efgtatsing) §50.000, voor een >rt -Mneboot type „Insulinde (vijf- TfSKrptotsing) f 180.000 en uitbetaling Van achterstallige cou- -tie coriogsjaren toont de inte rs teninv vergeleken rnet voorgaande ra belangrijke verooging 55.111 toloitatierekening gaf, aldus het fi verslag, aanzienlijke tekorten: flï Vas genoodzaakt deze tekorten uit de Raad voor de Scheepvaart zegt zijn mening laad voor de Scheepvaart heeft s een onderzoek ingesteld naar c van het stoten van de zee- Stentor op een zich onder bevindend voorwerp, waardoor aan de stuurinrichting ont- op vier Maart 1948 het defect raken van de stuur- en het verloren gaan van sleepte „Roerdomp" op 10 t daaropvolgend. ein A. Broek verklaarde met de r van IJmuiden naar Kristiansand vertrokken, om de Roerdomp op te a het vertrek kwam er een vette etten en bij de boei E.T 2 of daar- stootte de Stentor ergens tegen raardoor de roerkwadrant scheurde bout brak. Nadat dit euvel verhol- men de reis. De Roer- va; een wrak, dat met cement ge- Op de negende Maart vertrok £E Jmuiden-waarts, maar het weer jechter, zodat de runners de wens te gaven, de sleep te willen verlaten. van de Stentor probeerde ach- d sleep te komen, waarbij een zee wam en de roerkwadrant vernield Er werd een noodstuurinrichting en een Deense reddingboot haal- nners van de Roerdomp. Tot over- van ramp brak 's avonds de stuur- I zodat kapitein Broek zijn sleep laten drijven. Na reparatie ging de in 13 vadem water ten anker en verbinding met de Roerdomp ge sproken, waarop de kapitein dacht, Mu zinken. De Noordholland 'r- buurt en rapporteerde, dat téf mp no& dreef, maar waarschijn- erlo-en was. De Noordholland heeft i oe Stentor naar IJmuiden gesleept, „u j renners van de Roerdomp, ver- voor de Raad, dat er een paar het wrak „lens" te uur „haalde" de pomp tos? w i?Pen, maar na 2 i-'/1 bekend. De reden van de weigering is ÏSF»*™ van de Scheepvaart E?ï ^nclusie dat- voor de Stentor w U/gend voorwerp raakte, «oeter u, de mist voor anker had Si mp a,ats van door te stomen f® vaar2eul- Daar vol- de reParatie niet vol- as,0m een sleepreis te aanvaar- iSnL tLn,oment beter de ha aide to Ef nen opzoeken, om i boSerev' 20dat later de SSïfthaa kmmen bl«vcn- Wteïï k Jcspecteur op, dat er E™rale bemanning aan boord - V ^ff^tigheid frc'omp is geweest. Hoewel er niet »2k~ ondeskundigheid kan «CÜf' toch opgemerkt, «tetteHM? J" al? eerste njochi- %nda voor Velsen n Umuidem P?4G 27 M®1' efteuii. 8 »Wle Se drie?" S3' fncerrJe tMk tcmeente-ay0nd Ge- ^VRUDAO 28 MEI. 8 uur; Nieuw programma. zeer wisselvallige bron van inkomsten van ontvangen legaten en erfenissen aan te vullen, die men voor nieuwbouw had ge dacht en het blijkt dus niet mogelijk deze bestemming aan de legaten en erfenissen te geven. De exploitatie-rekening sluit met 274.735. Aan exploitatie der stations werd uitgegeven 91.4^9, aan redding middelen 65.441. Het nadelig saldo, dat aangevuld is uit ontvangen erfenissen en legaten, bedraagt 10.425. Hef damfournooi om de Nationale titel „D.C.D. tegen Roozenburg" In het Jaarbeursgebouw te Utrecht wor den volgende week de nog resterende vijf ronden gespeeld van "het damtournooi om het persoonlijk kampioenschap van Neder land. De leider Roozenburg heeft twee punten voorsprong op Keiler en drie op Laros, maar de Rotterdammer moet nog spelen tegen de vier D.C.IJ.'ers en tegen Keiler. IJmuiden heeft het lot voor zijn vertegen woordiger Laros nog in eigen handen. Roozenburg heeft tot nog toe het beste spel geleverd en wanneer hij deze vorm weet te behouden, dan verdient hij de eer ste plaats volkomen. Behalve de titel is ook de tweede plaats natuurlijk van groot belang. In het najaar wordt de wedstrijd om de wereldtitel gespeeld, en er is bepaald dat de eerste twee spelers van het huidige tour- nooi voor Nederland zullen uitkomen. Keiler heeft één punt voorsprong op La ros, maar de IJmuidenaar heeft een lich ter program te spelen. Vervolgens zijn de eerste zes plaatsen van groot belang voor de betrokken spelers daar de bezetters hiervan het volgend sei zoen gerechtigd zijn weer in dit tournooi uit te komen. De afgevallen acht spelers moeten weer aan vóór wedstrijden deelnemen. Dukel en Suyk hebben nog een kans zich bij de eerste zes aankomenden te plaatsen. Voor Ligthart wordt deze taak wel wat zwaar. De stand der deelnemers na de 8e ronde luidt: P. Roozenburg, Rotterdam 5 3 0 13 R. C. Keiler, Amsterdam 3 5 0 11 H. Laros, Beverwijk 3 4 1 10 Van Dijk, Wageningen 3 4 1 10 v. d. Staay, Rotterdam 3 4 1 10 W. Huisman, Leiden 2 5 1 9 C. Suyk, IJmuiden 1 6 1 8 B. Dukel, IJmuiden3 2 3 8 P. Leite, Maarsen2 3 3 7 A. Jurg, Almelo 2 1 4 7 A. Ligthart, IJmuiden2 2 4 6 P. Beers, N.-Scharwoude 0 6 2 6 J. Jurg, Hengelo 2 2 4 6 C. Doornbos, Groningen 0 1 7 1 Laros moet nog spelen tegen: P. Roozen burg, C. Doornbos, W. Huisman en de ge broeders Jurg; Suyk tegen: O. Doornbos. P. Roozenburg, G. van Dijk, D. v. d. Staay en A. Jurg; Dukel tegen: W. Huisman, G. van Dijk, P. Roozenburg, A. Jurg en v. d. Staay; en Ligthart tegen: P. Roozenburg, W. Huisman, Doornbos en de gebr. Jurg. Consulair bezoek aan de Hoogovens De consuls van 19 buitenlandse Staten, waaronder die van Frankrijk, Zwitserland, België, Luxemburg, Zweden, Denemarken, Italië, Portugal, Verenigde Staten van N. Amerika, Brazilië en China, brachten Woensdag een bezoek aan de Hoogovens te IJmuiden. Ter verwelkoming werden zij toegesproken door de directeur der Hoog ovens, prof. dr. J. F. ten Doesschate, die een korte uiteenzetting gaf van de bete kenis der Hoogovens voor Nederland en en het buitenland Daarna begon de rondleiding over het terrein, waarbij Walserij-West, Staalfa briek, Hoogovens en Kooksovenbatterijen bezocht werden. Het gezelschap toonde grote belangstelling en was verrukt over het gezicht van het bunkerpad over de havens van Hoogovens en IJmuiden. Na de rondgang werd het gezelschap samengebracht aan een thee in het restau rant van Walserij-O.ost, alwaar prof. ten Doesschate en' de rondleiders vriendelijk dank, uitgesproken door monsieur René Mondon, consul-generaal van Frankrijk in ontvangst mochten nemen. Explosie wondt Hoogovenarbeider Bij de slakkengranulatie van Hoogoven ni ontstond een explosie, waardoor de 2e slakkenman H. Zonneveld uit St. Pancras slakken in het gezicht kreeg. Met verwon dingen aan het gezicht moest hij in het St. Elisabethsgasthuis te .Allernaar worden opgenomen. Men denkt zijn beide ogen te kunnen behouden. „IJmuidens Bloei" vergaderde De ledenvergadering van „IJmuidens Bloei", die in het Oud-Katholieke Vereni gingsgebouw werd gehouden, werd door de voorzitter, de heer M. Roos geopend. Spreker zeide, dat in de ledenvergadering van 6 Februari was besloten het bestuur, dat bestond uit negen personen uit te brei den tot vijftien, waarmede aan de eis in de statuten zou worden voldaan. Dit was dan ook het doel van deze vergadering. Secretaris mr. J. R. van Eerde las de no tulen, waarna men overging tot het kie zen van zes nieuwe bestuursleden. De door het bestuur genoemde candidaten zagen zich met algemene stemmen een plaats van gewicht in de Vereniging v.oor Vreemdelingenverkeer toegewezen. Tot leden van de kascommissie werden aangezocht de heren J. Botman, Heere, J. Allan, plaatsvervangers werden de heren Kampman en Jac. Gorter. Bij de rondvraag vroeg de heer J. van Megchelen of het herbouwplan voor de gemeente Velsen reeds offi cieel was goedgekeurd, dit met het oog op Oud-IJmuiden, dat geheel tot industriegebied zal worden gemaakt, waardoor volgens spreker de visserij in het gedrang komt. Over de opkomst der leden viel niet te klagen, hoewel de interland wedstrijd te Oslo velen bij de radio deed blijven, die anders stellig deze belangrijke bijeenkomst met hun tegenwoordigheid zouden hebben opgeluisterd. Het voltallige bestuur bestaat thans uit de heren: burgemeester mr. M. M. Kwint, ere-voorzitter; M. Roos, voorzitter; mr. J. R. van Eerde, secretaris; J. Struikmans, penningmeester; J. G. Kolkman, le plaats vervangend voorzitter; G. Heykoop, 2e plaatsvervangend voorzitter; A. Molenaar, J. M. Heykoop, A. P. Bakker, P. J. Ver- wayen, W. Boerlage, J. van der Horst, J. P. van Megchelen, W. G. Meyboom, ir. J. M. de Muinck Keizer en J. P. Loender- sloot. Geruchten om een staking De leiding van de firma Zanen en Ver stoep bij wie momenteel gestaakt wordt ontkent ten stelligste, dat er door haar ge probeerd zou zijn, arbeiders uit andere ge bieden aan te trekken, of dat er een schuit met materiaal voor haar zou zijn aange komen, die niet gelost wordt. MARKTBERICHT 26 Mei 1948 Ha 5 Friesland 4600. KW 125 5560. KW 227 3480, IJM23 6110, IJM229 890, IJM230 1280. IJM213 1360, IJM249 920. IJM241 295, IJM248 3525, IJM202 70, IJM237 25, LJM239 14. HD245 568, HD14 630, HD72 630, HD25 1150, HD16 960, HD184 360, HD86 210, HD80 480, HD63 28, HD220 23. UK64 750, UK72 520, UK99 700, UK59 740, UK86 790, UK36 960, UK234 630, UK72 340. UK7 460, UK119 700, UK53 720. UK126 1560, VD60 490, VD9 1400, EH20 520. IJM207 80. IJM318 70, IJM343 325. Visprijzen: Haai 37-32, wolf 66-48. poontjes 17-4.90. tarbot II 79-71, tarbot Hl 78-74, tar bot IV 67, tongschar 64-55, ham 67-57, schar- tong 46-34, horsmakr. 22-20, gr. griet 94, pie terman 112-98, schar 22.50-17, heilbot 2.70- 2.40, tarbot I 2.15-1.80, gr. tong 3.16-2.90, md. tong 3.25-3.15, kl.md. tong 3.60-3^40, kl. tong I 3.10-2,65, kl. tong II 1.65, kl. tong III 1.10- 0.95. Visaanvoer: 70 kisten tarbot, tong. 20 kis ten wolf, 110 kisten poontjes, 200 kisten ka beljauw, 320 kisten wijting, 530 kisten schel vis, 120 kisten koolvis, 30 kisten leng, 60 kisten heek, 700 kisten schol, 170 kisten ma kreel, 300 kisten schar, 300 kisten bot, 170 kisten haring, 100 kisten diversen, totaal 3200 kisten. 3 trawlers met f 43210 besomming. Velsen Zomerplannen van de zwemvereniging „Velsen" Maandag 31 Mei gaan de „poorten" van het openluchtzwembad „De Heerenduinen" weer open. Dit is voor de R.K. zwemver eniging „Velsen" aanleiding om naast het bestaande zwemuur in het „Velserbad" een extra avond beslag te leggen op het open- luchtbad. LOON NAAR WERKEN Het hoekje van Voor een groot aantal leden van het personeel van Hoogovens en neven- bedrijven was het Woensdagavond in het feestelijk aangeklede restaurant van Walserij Oost een genoegen tot de aanwezigen te behoren, daar deze avond het besluit vormde van een jaar ingespannen studie aan de bedrijfs- school, waarop de kroon, in de vorm van diploma of getuigschrift-, werd gezet. Deze voldoening moet niet slechts voor de heer A. Scherer, chef van de afdeling onderwijs van Hoogovens, en zijn mede leraren groot zijn, zeker niet minder voor alle belangstellenden, leerlingen en be drijfsdirectie. Onder de genodigden bevonden zich namens het gemeentebestuur van .Bever wijk, de heer P. Huisman, namens de N.V. „De Plaatwellerij" de heer De Haan, de directeur der Nijverheidsschool te Bever wijk, de heer F. J. Heykoop, leden van de directie en sociale werksters, leden van de onderwijscommissie, vertegenwoordigers van de arbeiderskern, afdelingschefs, lera ren en examinatoren. De leiding berustte bij de heer G. S. K. Blaauw, procuratiehouder en chef van de Sociale Afdeling, die alle aanwezigen be groette óm vervolgens te schetsen, hoe ge tracht wordt in de bedrijfsverhoudingen het arbeidend personeel te zien als mensen met eigen persoonlijke waarden, waartoe het onderwijs streeft naar erkenning van deze waarden. Met twaalf personen tien jaar geleden begonnen, omvat het huidige leerlingenstelsel 80 personen en er worden 250 mensen opgeleid ter verdere vorming. Spreker bracht hulde en erkentelijkheid aan de heren Scherer en de bijnen voor hun werk. De afgelopen cursussen telden 215 per sonen, 132 hunner bereikten de eindstreep en hier van slaagden of zijn bevorderd 135 cursisten. Veel waardering ging uit naar allen, voor de getoonde volharding in de studie en speciaal was de directie erkentelijk voor dit moedig volhouden van de oudere per soneelsleden. De heer ir. F. W. E. Spies, bedrijfs directeur, gewaagde van de grote offers, die voor de studie zijn gebracht. Aan ver schil in aanleg is weinig te doen, maar des ondanks blijven de teleurgestelden waar devolle mensen, volgens spreker. Hij schet ste voorts hoe de inspanning mocht bij dragen tot verbetering van de tevreden heid, die op haar beurt bijdraagt tot goede verhoudingen in land en fabriek. Door de studie is bewezen, dat ons land slechts vooruit kan komen, wanneer de kwaliteit van het werk omhoog gebracht kan worden. „Bij het onderwijs en zelfs bij de examens is gebleken een geest van samenwerking in goed vertrouwen te heersen. Waar gebouwd wordt, is vooruit gang, afbraak betekent ellende", aldus de heer Spies, die dank bracht aan de heer Heykoop en de gemeente Beverwijk voor de morele steun. Aan de hand van ervaringen bjj andere bedrijven opgedaan belichtte ir. P. van Delden, bedrijfsdirecteur van de MEKOG, de arbeidersscholing, .die voor het snel groeiende bedrijf van groot belang is. Want over anderhalf jaar zal de capaciteit van de MEKOG het driedubbele bedragen van vóór de oorlog met een personeelstoe- neming tot ruim 500 personen. Derhalve is een chemisch-technische opleiding en scholing onontbeerlijk. Wijzende op het succes van de mens in het leven, gebaseerd op kaï-akter en kennis, kan hierop worden voortgebouwd en betekent het getuig schrift de eerste schrede naar een diploma voor chemisch technisch arbeider. Ook de heer Van Delden bracht dank aan het col lege van onderwijzers. De heer F. J. Heykoop, directeur der Beverwijkse Nijverheidsschool, getuigde in zijn 25-jarige loopbaan nog niet zulk een prettige cursus te hebben meegemaakt, een cursus, welke als voorbeeld kan wor den gesteld van ernstige toewijding bij de studie, beheerst door een goede geest. Hij had niet slechts lof voor de leerlingen, maar ook voor de leraren die allen een pret tige voldoening rijker zijn geworden. De heer Heykoop hoopte, Jat in het verdere leven de vruchten van de arbeid niet zou den uitblijven. Door verhindering wegens ambtsbezig heden van de wethouder van Onderwijs, vertegenwoordigde de heer Huisman de gemeente Beverwijk, welke opmerkte, dat de relaties met de Hoogovens nog niet zo oud zijn, maar de directie van Hoogovens en nevenbedrijven verzekerde, dat al het mogelijke zal worden gedaan om steun te verlenen, waar dit mogelijk is te doen. Nadat de heren Spies, Van Delden en Heykoop achtereenvolgens waren overge gaan tot uitreiking van diploma's en ge tuigschriften, waarbij veelal afzonderlijke persoonlijke waardering, vooral aan de „oudjes" werd uitgesproken, dankten na mens de leerlingen de heren Korf en Lan- genberg de leraren, hun als blijken van erkentelijkheid geschenken aanbiedend. De heer Van Leusden vertolkte de waarde ring voor de ondervonden sympathie van de cursisten. Aan het slot van deze geslaagde bijeen komst, wenste de heer Blaauw de cursisten toe de ingeslagen weg te blijven volgen en te trachten zich verder te ontwikkelen. Donderdag 27 Mei 1948 Beste kinderen! Enkele slimmerds onder jullie zullen al uitgerekend hebben, dat deze Donderdag de laatste van de maand Mei is en dus ver wachten zij de uitslag van de Mei-wed strijd plus het nieuwe maandraadsel. Maar dan hebben ze het deze keer toch mis! Om jullie de gelegenheid te geven alsnog een opstel in te sturen (je weet wel: het slot op het verhaal van Simon Kreek) heb ik het bekendmaken van de prijs tot vol gende week uitgesteld. Dus alle oplossingen moeten uiterlijk 1 Juni binnen zijn. En dan nog iets. Er zijn deze keer weer verscheidene nieuwelingetjes bij en we be ginnen de tweehonderd al aardig te nade ren. Natuurlijk ligt voor die tweehonderd ste nicht of neef weer een fijn boek klaar. Dus zijn we allen nieuwsgierig wie dat worden zal. Nu gauw naar onze brieven: Als eerst is hier al een nieuwe nicht. SPITSNEUSJE wil ze graag heten en dat kan. Je moet echter volgende keer eens precies schrijven wanneer je jarig bent en hoe oud je dan wordt, dat kan ik je met je verjaardag tenminste netjes feliciteren in de krant. Het is nu te koud om naar de duinen te gaan, vind je niet? Moeder heeft zeker de kachel een beetje aangemaakt of hadden jullie het niet zo koud? CORRIE v. K., het zusje van Spitsneusje, is natuurlijk ook van harte welkom, maar zij moet een andere schuilnaam verzinnen, want deze was al door een nichtje in ge bruik genomen. Bedenk maar eens goed, Corrie! Vertel je me dan ook wanneer je jai-ig bent? Jullie hebt het zeker wel gezellig met je vijven hè? Is Spitsneusje de jongste of zijn je broertjes kleiner? Dat was dus niet zo best gegaan met je voet, AVONDVLINDER en ik kan alweer vragen: hoe is 't er nu mee? Ik hoop dat je na de Pinkstervacantie weer naar school hebt kunnen gaan, anders verzuim je zo veel. Nee, mijn aquarium is niet zo heel groot. Ongeveer 40 x 50 cm. Ik vind dat dat nogal gaat. Je vader heeft dus het zijne zuiver met een leerzaam doel, maar ik kijk alleen graag naar de vissen, om hun sierlijk beweeg en mooie kleuren en verder houd ik het aquarium een beetje als wand versiering. Wat een bof heeft je vader met zijn klas gehad, zeg! Die kunnen nog eens een royale schoolreis maken! Je vraag kan ik met „ja" beantwoorden. Ik heb inder daad neven en nichten van vijftien en zes tien jaar. dus jouw hart is weer gerust. ZUIDEWIND is tevreden dat ze in haar vacantie tenminste nog goed weer gehad heeft, want nu ze weer op school is, kun nen regen en winfl haar niet schelen, schrijft ze. Daar heb je wel gelijk In Zuidewind. maar ik zal toch blij zijn wan neer je naamgenoot, gepaard gaande met een lekker zonnetje, weer tevoorschijn komt! En jij? Heeft je moeder al wat baat bij de bestralingen? Ook SPRINGERTJE heeft een prettige Pinkstervacantie gehad. Ja, het was echt weer voor het strand, maar nu zit je lie ver thuis en nóg liever een beetje bij de kachel. Of worden jullie niet zo verwend? HOEPELTJE vond het erg leuk op de kinderboerderij. Wat een massa dieren zijn daar hè? En het leukste is, dat de meesten vry rondlopen, zodat je, als je durft, ze kunt aaien. Heb je nog even een marmotje vastgehouden? Of mochten ze niet uit het hok? Dus jullie uitvoering is alweer achter de rug, BLAUWDRUIFJE. Jammer, dat ik er niet even bij kon zijn om het te horen. Jullie zijn wel verwend hoor, met dé ijsco's en de koek Maar dat mag ook wel, als je zo je best gedaan hebt. Je hebt wel een werk gehad aan de beide oplos singen, maar het is toch keurig voor elkaar- gekomen. Béste ZEEMEEUW, je bent weer in ere hersteld hoor! Inderdaad heb ik me ver gist door je Zilvermeeuw te noemen, maar omdat je al in zo lange tijd niet geschreven had en je je echte naam niet op de brief had gezet, kon ik me niet zo gauw herinneren, wie je was. Maar nu is alles weer ih orde en ik hoop dat je een trouwe neef. van me blijft. Schrijf je eens gauw wanneer je jarig bent? En tot slot nog een nieuwe nicht. Ze wil graag MOPPIE heten. Nu, dat zal wel gaan, hoor. Zo'n „moppige" schuilnaam is er nog niet. Dat is zeker jammer van die zeven kippen. Hebben jullie ze zelf opge geten of zijn ze ziek geworden? Vertel je me nog eens wat meer van wat je doet bij de Gidsen? En dit was weer de laatste brief. Tot de volgende week. TANTE ELS. Kennemerlaan 154, IJmuiden, of aan cfe bezorger meegeven. Tante Els feliciteert: LELIETJE DER DALEN, die Zaterdag jarig is en UILTJE en VIOOLSPEELSTERTJE, die Dinsdag hun geboortedag hopen te vieren. Van harte, hoor nichten en prettige dagen! Voor jonge hersens De oplossing van het vorige week-raad- sel was: „Hoe meer zieltjes, hoe meer vreugd" (emmer, les, zorg, otter, dier, hert, ui, hoed, jool, vee). Goede oplossingen kwamen van: Blauw- druifje, Zeemeeuw en Moppie. Het nieuwe raadsel is een aardrijkskun dig, deze keer. Van onderstaande zinnea moet jullie uit elke zin één plaatsnaam zoeken. Als je die onder elkaar zet, vormen de beginletters weer de naam van een plaats in het Oosten van ons land. 1. We kunnen dat niet aan deze hees lenen, want we krijgen het nooit terug. 2. „Neem er meloen voox*. inplaats van tomaten", zei Jan.- 3. Morgen gaan we naar Den Haag, ga je mee? 4. Pas op dat je niet op het groen loopt, anders blijft het niét fris. 5. Hij haalde zijn schade de volgende morgen dubbel en dwars in. 6 Aleid en Wim, delen jullie de schriften even uit? 7. Er zijn veel manieren om mensen aan het schrikken te maken. Raad op de eerste Juni Begrotingszitting begint Dinsdagmiddag 1 Juni begint de Velsense raad aan de begroting 1948. Bovendien vermeldt de agenda de installatie van het nieuwe lid, de heer H. Andrea (Arbeid). Voorts komt de aankoop van bouwterrein aan de Kennemerlaan ter sprake, de toe slag op de gemeentelijke pensioenen, waar over reeds eerder is gedebatteerd en de benoeming van een lid van de commissie van bijstand voor onderwijs- en culturele zaken (vacature mevr. Werre-Anthonisse) alsmede van een lid in de commissie voor volkshuisvesting zal eveneens die dag ge schieden. Santpoort Winkeliers wonnen van schrijnwerkers Santpoort's voetballende winkeliers, ver enigd in het roemruchte elftal „De Sant- haes" hebben de Haarlemse ploeg van een meubelfabriek met 53 naar huis gezon den. „Het Westen", zoals de meubelmakers zich noemen, namen in het begin de lei ding, maar Spanjaard maakte voor de Hazen gelijk (11). Met de rust hadden gasten en gastheren er nog" elk een puntje bij gefabriceerd, maar na halftime slaag den de Santpoorters er in, de leiding te FEUILLETON Vertaald uit het Engels door DOROTHY BLACK 35) J. W. klopte de as van zijn sigaar van zijn borst en van de rest van zijn kleren, waar hij deze gemorst had. Hij liep de ka mer door en ging in een stoel ritten, die dicht genoeg bij mevrouw Gale stond om gemakkelijk een praatje met haar te kun nen beginnen. Mevrouw Gale was niet iemand met wie het moeilijk was ora in gesprek te komen. De moeilijkheid kwam pas, als je met de conversatie op wilde houden. Ze was al spoedig verdiept in allerlei anecdotes uit haar opwindend verleden en haalde foto's voor de dag. Dat ben ik in de een of andere zwaai, maar dat zou ik nu niet meer kunnen! Ze had er niet veel tijd voor nodig om haar grote welstand kenbaar te maken en om met haar diamant-koopman voor de dag te komen. Ze babbelde voort zonder directe grote onwaarheden te vertellen, waarop men haar zou hebben kunnen van gen. Ze sprak over haar buitenlandse rei zen en oyer haar flat in de stad. maar ver telde niet, dat de huur, die momenteel een bijziende vrijgezel, met een bijziende hond, betaalde, haar voorzag van het nodige zak- 'geld. Maar lieve help, zei J. W. na een poosje, toen hun vriendschappelijk gesprek ver genoeg gevorderd was, „hoe raakt een hoogstaande vrouw als u hier in dat gat verzeild? U hebt kleuren en licht en vro lijkheid nodig". Mevrouw Gale keek hem aan met een waarderende blik. Dat waren inderdaad de dingen, die ze hebben wilde, maar als ze er over sprak, duwde men haar een stofdoek in de handen! Of de een of andere schop, waarmee ze in de tuin zou moeten werken. Ze mompelde iets over een rustkuur en doktersvoorschriften. Natuurlijk moet u rust hebben, maar dan in een behoorlijke omgeving. U moet in een van mijn hotels komen wonen. B.v. het Grand Hotel in Bamfield. Dat is meer in uw lijn. Daar valt wat te beleven. Er zijn concerten. Ik zou u een mooie kamer met badkamer kunnen geven Heus? zei mevrouw Gale, terwijl ze zich in haar hart afvroeg, wat dit voor soort uitnodiging was en waarheen dit zou leiden. Werkelijk, antwoordde J. W. Het zdu voor mij ook van belang zijn een knappe vrouw als u daar te hebben, die andere gasten zal aantrekken. MaarmaarMeneer Hier hebt u mijn kaartje. Jones- Watson, bij mijn vrienden, waaronder u naar ik vertrouw ook zult gaan be horen, bekend als J. W. Geeft u mij maar een berichtje, als u er iets voor voelt. Maar u moet het niemand hier vertellen. Hij knikte met zyn hoofd in de richting van het kantoor. Het is niet de gewoonte, dat men elkaar gasten afsnoept, begrijpt u. O, ik zal niets zeggen, zei mevrouw Gale, terwijl ze hem toelachte. Ze stak het jaartje in haar tas en keek snel naar het luik, bang, dat Lynn haar had gadegesla gen. Maar het kantoor was leeg. Kolonel Partington kwam binnen, ge volgd door zijn hond. Ik ga even het avondblad halen, meneer, merkte hij vriendelijk op tegen J. W„ die hem aan staarde. Een aardige oude baas. Wie is het? O, een oud-militair. Een echte gentle man, zei mevrouw Gale. Hij haalt iedere avond voor ons allemaal een avondblad aan het station. J. W. leunde achterover in zijn stoel en bekeek de as van zijn sigaar, die zeer lang was geworden. Zijn ze hier volgeboekt? vroeg hij, haar onderzoekend aankijkend. Ik geloof het wel. Er zijn niet erg veel slaapkamers. Ik geloof dat ze uit wil len breiden, zodra het mogelijk is. Er zijn hier behalve ik zelf en kolonel Partington, twee leraren van de school op de heuvel. Die slapen hier en gaan iedere dag naar de school en dus zien we van hen niet veel. Dan zijn er nog twee oude vrouwen, heel aardig maar erg saai. Van die zenuw achtige oude vrijsters. Ze zijn bang voor inbrekers onder hun bed. Ze giechelde. Dit is geen plaats voor u, zei J. W. Komt u rustig met mij mee. Ik zal al les voor u in orde maken. Maarmaar het zal zo ontzettend duur zijn, aarzelde mevrouw Gale. Ze be greep niet helemaal waar hij heen wilde. Nodigde hij haar uit als zijn gast? Klaar blijkelijk was dit de bedoeling. O, daar behoeft u zich geen zorgen over te maken, mevrouwtje. Denkt u daar maar niet aan. Ik vind het prettig u van dienst te zijn. Misschien kunt u mij op uw beurt helpen. U kunt sfeer aan een zaak geven, weet u! Mevrouw Gale streek langs haar flu welen japon en zei, dat ze het bijzonder prettig zou vinden. Dat is dan dus in orde, zei J. W. U schryft mij. Even daarna vertrok hij met een tevre den gevoel. Dit betekende voor Lynn en Peter het verlies van de rijke gast, op wie ze gebouwd hadden voor de moeilijke win termaanden, daar zou hij wel voor zorgen! Wat hij vervolgens zou doen, wist hij nog niet. Maar deze slag was voor hem, dat was zeker. Als hij zijn zinnen op iets gezet had, kreeg hij het altijd. Hij kon zich ver oorloven te wachten! Nu hij „Het vrolijk Avontuur" teruggezien had als een bloeiende zaak, wilde hij deze zaak meer dan ooit in zijn bezit hebben! Kolonel Partington was teruggekomen met de avondbladen. Hij stond wijdbeens op het haarldeedje te lezen en zijn hond stond tussen zijn benen. Wat een vreselijke geschiedenis, die Swallowfield moord! zei hij. Ze geven hier de bijzonderheden. Er gens in een bungalow op de rand van de rotsen, lees ik hier. Een oude vrouw ver moord Ik denk dat het een roof moord is. Lynn, die binnenkwam, las met hem mee over zijn schouder. Lieve help, wat verschrikkelijk. Zegt u er alstublieft niets van aan juffrouw Trenchard en juffrouw Stubb. Die zijn tóch al zo zenuwachtig. Waarom zou iemand nu een moord op een oude vrouw gaan plegen! Om haar geld in handen te krijgen, jongedame, zei kolonel Partington, terwijl hij haar somber aankeek. Nu, hoe dan ook, laat u het avond blad hier niet liggen, en zegt u vooral niets tegen juffrouw Trenchard en juf frouw Stubb. Misschien geeft de Times er niets over. Dat is de enige krant, die zij lezen. Het heeft geen zin hen ongerust te maken. (Wordt vervolgd). nemen (3-2). Nol maakte er kort na de ge lijkmaker 43 van en Spanjaard bracht tenslotte de zege op 53. Maandag komen cle Santhaesen tegen de ijsbereiders van de IJmuidcnse fabriek „Groenland" in het veld, ook weer op het terrein aan de Terrasweg. Velsen-Noord Hef „Hollandia"-conflicf E.V.C. wordt niet gekend Naar aanleiding van het feit, dat er bij de rubberfabriek „Hollandia" in Velsen Noord een geschil aan de dag is getreden over de lonen, hebben wij ons in verbin ding gesteld met de directie. Men deelde ons mede, dat enige tijd geleden de EVC contact heeft gezocht met haar, om de be staande loonregeling, die in een collectief arbeidscontract is - neergelegd, op enkele punten te verbeteren. Dit zou er op neer komen, dat voor de werknemers, die in ploegen werken, de huidige toeslag van 2% veranderd zou worden in 5%. De EVC heeft ons gisteren echter medegedeeld, dat men zou willen gaan tot een verhoging van 10%. Verder is er van de zijde der werknemers op gewezen, dat de premies te zeer uiteenlopen en dat men deze op 25% zou willen laten garanderen. De direc tie meent echter, dat dan de prestaties van het personeel naar rato zouden moeten stijgen, afgezien nog van het feit. dat het huidige premiestelsel eveneens in een ar beidsovereenkomst met de drie erkende bonden is vervat. Er is inmiddels met de Bedrijfsunie on derhandeld en men kwam tot de conclusie, dat een specialist in premiestelsels deze hele kwestie zal moeten onderzoeken, wat dan ook op korte termijn geschiedt Voorts dringt de EVC er op aan, dat het vrouwelijk personeel door de vacantie- regeling niet langer in haar loon gekort mag worden, maar de directie repliceert, dat dit niet anders kan, want er zijn ver scheidene meisjes kort in dienst, die geen recht hebben op de normale vacantie en daar de onderhavige fabriek geheel moet sluiten, wanneer het personeel met vacan tie gaat, zullen de meisjes, die eigenlijk te veel vacantie genieten, óit in loon moeten terugbetalen. Tenslotte speelt hier nog een zuiver sociale aangelegenheid doorheen: het be drijf is weinig modern en de dii-ectie geeft volmondig toe, dat de hygiënische toestan den (te weinig toiletten en geen schaftlo kaal) niet erg fraai zijn. Zij zou hier gaarne verbetering in brengen, maar de herbouw plannen traineren reeds verscheidene jaren. Tenslotte werd ons medegedeeld, dat de directie niet van zins is, de EVC bij de be sprekingen over een en ander toe te laten. .SCHEEPVAART Met het Noorse s.s. „Orm Jarl" is voor Van Gelder's papierfabriek uit Noorwegen een lading houtstof aangevoerd. Haogwatertjjden Donderdag 27 Mei: 6.23-18.51 uur Vrijdag 23 Mei: 7.03-19.34 uur.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3